Wyniki egzaminu

Informacje o egzaminie:
  • Zawód: Technik budownictwa
  • Kwalifikacja: BUD.12 - Wykonywanie robót murarskich i tynkarskich
  • Data rozpoczęcia: 11 maja 2026 13:14
  • Data zakończenia: 11 maja 2026 13:18

Egzamin niezdany

Wynik: 7/40 punktów (17,5%)

Wymagane minimum: 20 punktów (50%)

Nowe
Analiza przebiegu egzaminu- sprawdź jak rozwiązywałeś pytania
Udostępnij swój wynik
Szczegółowe wyniki:
Pytanie 1

Na podstawie zestawienia kosztów robocizny oblicz wynagrodzenie robotnika należne za montaż w remontowanym pomieszczeniu 5 okien o wymiarach 120 × 150 cm i 2 drzwi o wymiarach 90 × 210 cm.

Zestawienie kosztów robocizny
koszt montażu okna – 73,00 zł/m
koszt montażu drzwi – 205,00 zł/szt.
A. 2 091,00 zł
B. 2 381,00 zł
C. 775,00 zł
D. 1 971,00 zł
Aby prawidłowo obliczyć wynagrodzenie robotnika za montaż 5 okien oraz 2 drzwi, należy najpierw określić całkowitą powierzchnię okien i drzwi. Powierzchnia jednego okna wynosi 1,8 m² (120 cm x 150 cm = 0,12 m x 1,5 m = 1,8 m²), co dla 5 okien daje łączną powierzchnię 9 m². Powierzchnia jednych drzwi wynosi 1,89 m² (90 cm x 210 cm = 0,9 m x 2,1 m = 1,89 m²), a zatem dla 2 drzwi to 3,78 m². Całkowita powierzchnia do zamontowania wynosi 12,78 m². Przykładowo, jeśli koszt montażu za metr kwadratowy wynosi 180 zł, całkowity koszt montażu okien wyniesie 1620 zł (9 m² x 180 zł), a montaż drzwi to 680 zł (3,78 m² x 180 zł). Łącznie daje to 2300 zł. Warto jednak pamiętać, że różnice w kosztach mogą wynikać z lokalnych stawek oraz użytych materiałów. Zawsze warto zapoznać się z aktualnymi stawkami w regionie oraz praktykami ustalania kosztów w branży budowlanej.

Pytanie 2

Oblicz całkowity koszt realizacji tynku mozaikowego na ścianie o powierzchni 30 m2, przy założeniu, że koszt robocizny wynosi 25,00 zł/m2, a wydatki na materiały to 20,00 zł/m2?

A. 1 500,00 zł
B. 600,00 zł
C. 750,00 zł
D. 1 350,00 zł
Aby policzyć, ile będzie kosztowało zrobienie tynku mozaikowego na ścianie o powierzchni 30 m², musimy zsumować koszty robocizny i materiałów. Koszt robocizny to 25 zł za m², więc przy 30 m² wychodzi 750 zł. Koszt materiałów to 20 zł za m², co daje 600 zł. Zatem całkowity koszt wynosi 1 350 zł. W branży budowlanej to standardowe podejście do obliczeń. Dobrze jest też pamiętać o innych wydatkach, które mogą się pojawić, jak np. transport materiałów czy wynajem sprzętu – to wszystko może mieć wpływ na ostateczną cenę.

Pytanie 3

Tynki przeznaczone do użytku na zewnątrz obiektów powinny wyróżniać się wysoką

A. mrozoodpornością
B. nasiąkliwością
C. higroskopijnością
D. kapilarnością
Zaprawy tynkarskie przeznaczone do stosowania na zewnątrz budynków muszą charakteryzować się mrozoodpornością, aby zapewnić trwałość i ochronę elewacji przed szkodliwym wpływem niskich temperatur oraz zjawisk atmosferycznych. Mrozoodporność oznacza, że materiał jest odporne na cykle zamrażania i rozmrażania, co jest kluczowe w klimacie, gdzie występują takie warunki. W praktyce, użycie zaprawy mrozoodpornej minimalizuje ryzyko pęknięć, łuszczenia się tynku oraz innych uszkodzeń, które mogą prowadzić do konieczności kosztownych napraw. W standardach budowlanych, takich jak PN-EN 998-1, określone są wymagania dotyczące zapraw tynkarskich, w tym odporności na działanie mrozu. Przykładem zastosowania są budynki jednorodzinne oraz wielorodzinne, gdzie elewacja narażona jest na działanie zmiennych warunków atmosferycznych. Osoby budujące lub odnawiające elewacje powinny zawsze wybierać materiały certyfikowane pod kątem mrozoodporności, aby zagwarantować wysoką jakość i trwałość wykończenia."

Pytanie 4

Jakim preparatem powinno się pokryć powierzchnię pylistego tynku, aby zwiększyć jego wytrzymałość?

A. Antyadhezyjnym
B. Gruntującym
C. Penetrującym
D. Barwiącym
Preparat gruntujący to naprawdę ważna rzecz, gdy chodzi o wzmacnianie powierzchni pylącego tynku. Gruntowanie to po prostu nałożenie specjalnego preparatu, który sprawia, że kolejne warstwy lepiej się przyczepiają do podłoża, a do tego redukuje pylenie. Te preparaty penetrują w tynk, co poprawia jego właściwości mechaniczne i zmniejsza problem z wchłanianiem wody. To istotne dla trwałości i odporności na wilgoć. Z moich doświadczeń wynika, że użycie gruntów akrylowych lub żywicznych faktycznie poprawia jakość kolejnych warstw, takich jak farby czy tynki dekoracyjne. W branży budowlanej często zaleca się stosowanie gruntów przed nałożeniem mineralnych czy syntetycznych materiałów wykończeniowych. Po gruntowaniu można uzyskać ładniejszą, jednolitą strukturę powierzchni, co działa lepiej na ogólny wygląd.

Pytanie 5

Jaki sposób wiązania cegieł w murze przedstawiono na rysunku?

Ilustracja do pytania
A. Wiązanie śląskie.
B. Wiązanie holenderskie.
C. Wiązanie flamandzkie.
D. Wiązanie gotyckie.
Wiązanie flamandzkie, które zostało przedstawione na rysunku, charakteryzuje się specyficznym układem cegieł, gdzie na każdej warstwie cegły pełne i połówki są układane na przemian. Taki sposób wiązania zapewnia nie tylko estetyczne wykończenie, ale również znaczną stabilność całej konstrukcji. Praktyczne zastosowanie wiązania flamandzkiego występuje w budynkach o dużych wymaganiach nośnych, gdzie istotne jest równomierne rozłożenie obciążeń. Zastosowanie tej techniki jest zgodne z najlepszymi praktykami w budownictwie, które kładą nacisk na trwałość i efektywność materiałową. Cegły, w zależności od ich rodzaju, mogą mieć różne właściwości, co wpływa na wybór konkretnego rozwiązania w projekcie budowlanym. Warto również zauważyć, że wiązanie flamandzkie jest często wykorzystywane w architekturze historycznej, co świadczy o jego popularności i funkcjonalności od wieków.

Pytanie 6

Na rysunku przedstawiono wiązanie

Ilustracja do pytania
A. pospolite muru o grubości 2,5 cegły.
B. wielowarstwowe muru o grubości 2 cegieł.
C. kowadełkowe muru o grubości 1,5 cegły.
D. kowadełkowe muru o grubości 2 cegieł.
Wybór kowadełkowego muru o grubości 2 cegieł jest właściwy, ponieważ taka konstrukcja charakteryzuje się układem cegieł, w którym krótsze boki (główki) cegieł są ułożone na zmianę z dłuższymi bokami (łóżkami). Tego rodzaju wiązanie zapewnia odpowiednią wytrzymałość i stabilność muru. Zastosowanie kowadełkowego wiązania jest powszechne w budownictwie, gdyż skutecznie zapobiega pękaniu i przesuwaniu się cegieł. Standardy budowlane rekomendują stosowanie takich rozwiązań w miejscach narażonych na różne obciążenia. W praktyce, mur o grubości dwóch cegieł jest często wykorzystywany w budynkach mieszkalnych oraz obiektach przemysłowych, co potwierdzają regulacje dotyczące projektowania murowanych konstrukcji. Dodatkowo, kowadełkowe wiązanie ułatwia także prawidłowe ułożenie warstw materiału izolacyjnego, co jest istotne dla zachowania właściwości termicznych budynku.

Pytanie 7

Przedstawione na rysunku narzędzia służą do

Ilustracja do pytania
A. przenoszenia zaprawy na większe odległości.
B. rozprowadzania zaprawy do cienkich spoin.
C. nabierania większej ilości zaprawy.
D. zwilżenia powierzchni zaprawy w spoinie.
Dobra robota z tą odpowiedzią! Mówiłeś o rozprowadzaniu zaprawy do cienkich spoin i to jak najbardziej ma sens. Te narzędzia, które widzisz na rysunku, czyli kielnia trójkątna i prostokątna, są właściwie używane w budownictwie. Kielnia trójkątna, znana też jako kielnia do szpachlowania, świetnie nadaje się do wypełniania cienkich szczelin między cegłami. To naprawdę ważne, żeby konstrukcja była zarówno trwała, jak i ładna. Jak masz do czynienia z zaprawą, to umiejętność równomiernego jej rozprowadzania w cienkie spoiny jest kluczowa. Pomaga to uniknąć pęknięć i ma duże znaczenie dla związania materiałów. Co więcej, odpowiednia grubość spoiny może znacząco wpływać na efektywność energetyczną budynku i jego odporność na różne warunki atmosferyczne. W sumie, trzymanie się norm budowlanych i właściwych wymiarów spoin przy użyciu tych narzędzi ma duże znaczenie dla jakości wykonania i żywotności konstrukcji.

Pytanie 8

Rodzaj rusztowania wykorzystywanego w pomieszczeniach, zbudowanego z dwóch podpór oraz pomostu roboczego, to rusztowanie

A. stojakowe
B. kozłowe
C. modułowe
D. wspornikowe

Brak odpowiedzi na to pytanie.

Wyjaśnienie poprawnej odpowiedzi:
Rusztowanie kozłowe to świetne rozwiązanie, zwłaszcza w zamkniętych przestrzeniach. Składa się z dwóch podpór i jednego pomostu roboczego, co sprawia, że montuje się je naprawdę szybko i bez większych problemów. To coś, co jest super przydatne przy robieniu remontów czy budowie tam, gdzie miejsca jest mało. Kozły robocze są mega pomocne, gdy trzeba sięgnąć do wyżej położonych rzeczy, jak malowanie sufitów czy zakładanie instalacji. Dodatkowo, ich konstrukcja spełnia normy bezpieczeństwa, więc nie trzeba się obawiać o bezpieczeństwo podczas pracy. Tego typu rusztowania można znaleźć w mieszkaniówkach i różnych obiektach komercyjnych, gdzie przestrzeń jest ograniczona, ale potrzebna jest odpowiednia wysokość robocza.

Pytanie 9

Do wykonania murów z bloczków systemu Ytong na cienkie spoiny trzeba przygotować

A. zaprawę cementowo-wapienną
B. zaprawę wapienną
C. zaprawę cementową
D. zaprawę klejową

Brak odpowiedzi na to pytanie.

Wyjaśnienie poprawnej odpowiedzi:
Zaprawa klejowa jest kluczowym materiałem przy murowaniu ścian z bloczków Ytong na cienkie spoiny, ponieważ zapewnia ona doskonałą przyczepność oraz minimalizuje straty ciepła. Bloczek Ytong, wykonany z betonu komórkowego, charakteryzuje się dużą porowatością, co sprawia, że tradycyjne zaprawy mogą nie zapewniać odpowiedniej wydajności. Zaprawa klejowa, w odróżnieniu od zapraw wapiennych czy cementowych, ma idealnie dobraną konsystencję, co pozwala na łatwe nakładanie i formowanie cienkiej spoiny, co z kolei przyczynia się do lepszej izolacyjności termicznej. Zastosowanie zaprawy klejowej nie tylko przyspiesza proces murowania, ale także poprawia trwałość i stabilność całej konstrukcji. W praktyce, stosując zaprawę klejową, można uzyskać spoiny o grubości nieprzekraczającej 3 mm, co jest zgodne z najlepszymi praktykami branżowymi oraz normami budowlanymi.

Pytanie 10

Na rysunku przedstawiono rusztowanie

Ilustracja do pytania
A. na kozłach teleskopowych.
B. drabinowe.
C. wiszące – koszowe.
D. ramowe.

Brak odpowiedzi na to pytanie.

Wyjaśnienie poprawnej odpowiedzi:
Rusztowanie ramowe to taka konstrukcja, która składa się z gotowych elementów. Dzięki temu jest stabilne i łatwe do złożenia czy rozłożenia. Wygląda to tak, że ma pionowe ramy, które są połączone poprzeczkami i poziomymi częściami. To sprawia, że rusztowania ramowe potrafią utrzymać spore obciążenia, co czyni je super rozwiązaniem do pracy na wysokości. W praktyce wykorzystuje się je w budownictwie, na przykład przy elewacjach budynków, montażach konstrukcji czy wykończeniach. Pamiętaj, że rusztowania muszą być stawiane zgodnie z zasadami bezpieczeństwa, bo to ważne dla ochrony pracowników. I jeszcze, dobrze jest regularnie sprawdzać i konserwować rusztowania ramowe, żeby były w dobrym stanie i bezpiecznie się ich używało.

Pytanie 11

Którego z narzędzi należy użyć do murowania ścian w systemie Ytong?

Ilustracja do pytania
A. C.
B. A.
C. B.
D. D.

Brak odpowiedzi na to pytanie.

Wyjaśnienie poprawnej odpowiedzi:
Gumowy młotek, który został przedstawiony jako odpowiedź A, jest kluczowym narzędziem w procesie murowania ścian w systemie Ytong. Użycie gumowego młotka pozwala na precyzyjne ustawienie bloczków Ytong, minimalizując ryzyko ich uszkodzenia. W przeciwieństwie do tradycyjnych młotków metalowych, gumowy młotek nie pozostawia śladów uderzeń na delikatnych krawędziach bloczków, co jest szczególnie ważne w przypadku materiałów o niskiej wytrzymałości na uderzenia. Przykładem dobrych praktyk w branży budowlanej jest stosowanie narzędzi, które nie tylko wykonują swoje zadanie, ale także chronią materiał budowlany. Nieprawidłowe użycie narzędzi, takich jak młotek metalowy, może prowadzić do pęknięć i deformacji bloczków, co wpływa na trwałość i estetykę wykończenia. Gumowy młotek jest więc standardem w pracach związanych z murowaniem z materiałów lekkich, co potwierdzają liczne podręczniki i wytyczne branżowe dotyczące budownictwa.

Pytanie 12

Izolację poziomą w budynku bez piwnicy powinno się wykonać

A. pod fundamentem i na górnej powierzchni ściany fundamentowej
B. pod fundamentem i na poziomie podłogi na gruncie
C. na górnej powierzchni fundamentu i na górnej powierzchni ściany fundamentowej
D. na górnej powierzchni fundamentu i na poziomie terenu

Brak odpowiedzi na to pytanie.

Wyjaśnienie poprawnej odpowiedzi:
Wykonanie lekkiej izolacji poziomej budynku niepodpiwniczonego na górnej powierzchni ławy oraz na górnej powierzchni ściany fundamentowej jest kluczowym elementem ochrony budynku przed wilgocią i wodami gruntowymi. Izolacja ta ma za zadanie zapewnić barierę przed przenikaniem wody oraz ograniczyć ryzyko powstawania pleśni i grzybów w konstrukcji budowlanej. W praktyce, stosowanie materiałów hydroizolacyjnych, takich jak membrany bitumiczne lub folie PVC, na poziomie ławy fundamentowej oraz ścian fundamentowych jest zgodne z normami budowlanymi i zaleceniami branżowymi. Tego rodzaju izolacja powinna być również odpowiednio zgrzewana lub klejona, aby zapewnić jej szczelność. Należy pamiętać, że skuteczność izolacji poziomej ma bezpośredni wpływ na trwałość budynku oraz jego komfort użytkowania. Dodatkowo, przy projektowaniu izolacji warto uwzględnić lokalne warunki gruntowe oraz poziom wód gruntowych, co pozwoli na optymalizację rozwiązań budowlanych.

Pytanie 13

Przed nałożeniem tynku na stalowe belki dwuteowe należy

A. zmyć wodą z dodatkiem mydła
B. oczyścić z rdzy metalową szczotką
C. owinąć stalową siatką
D. odtłuścić rozpuszczalnikiem organicznym

Brak odpowiedzi na to pytanie.

Wyjaśnienie poprawnej odpowiedzi:
Owijanie stalowych belek stropowych stalową siatką przed otynkowaniem jest kluczowym krokiem w procesie zabezpieczania elementów konstrukcyjnych. Ta technika ma na celu ochronę stali przed działaniem czynników atmosferycznych oraz korozją, które mogą wystąpić w trakcie budowy i użytkowania obiektu. Stalowa siatka działa jako bariera, chroniąc powierzchnię stali przed zanieczyszczeniami, wilgocią oraz innymi substancjami chemicznymi, które mogą przyspieszać proces korozji. Dodatkowo, siatka może być wykorzystana jako nośnik dla materiałów izolacyjnych, jeśli jest to wymagane przez projekt. W praktyce, stosowanie stalowej siatki jest zgodne z normami budowlanymi, które wymagają zabezpieczeń przed korozją w obiektach użyteczności publicznej i przemysłowej. Przykładowo, w wielu projektach inżynieryjnych można spotkać się z wytycznymi, które zalecają stosowanie siatki jako elementu wspierającego trwałość konstrukcji, co jest szczególnie istotne w przypadku budynków narażonych na wilgoć lub agresywne chemicznie środowisko.

Pytanie 14

Zgodnie z wytycznymi producenta, zapotrzebowanie na gipsową zaprawę tynkarską wynosi 6 kg/m2/10 mm. Oblicz, jaką ilość
25-kilogramowych worków zaprawy trzeba zakupić, aby nałożyć tynk o grubości 20 mm na powierzchni ścian wynoszącej 100 m2.

A. 48 worków
B. 60 worków
C. 30 worków
D. 24 worki

Brak odpowiedzi na to pytanie.

Wyjaśnienie poprawnej odpowiedzi:
Aby obliczyć, ile 25-kilogramowych worków gipsowej zaprawy tynkarskiej będzie potrzebnych do wykonania tynku o grubości 20 mm na powierzchni 100 m², należy najpierw ustalić całkowite zużycie zaprawy. Z instrukcji producenta wynika, że zużycie wynosi 6 kg/m² na 10 mm grubości. Dla grubości 20 mm zużycie wzrasta do 12 kg/m² (6 kg/m² x 2). Zatem, dla 100 m², całkowite zapotrzebowanie na zaprawę wynosi 1200 kg (12 kg/m² x 100 m²). Ponieważ każdy worek zaprawy waży 25 kg, to dzieląc 1200 kg przez 25 kg/worek, otrzymujemy 48 worków. W praktyce, dla profesjonalnych wykonawców ważne jest precyzyjne obliczenie ilości materiałów, aby uniknąć niedoboru i związanych z tym opóźnień w pracach budowlanych. Dobrą praktyką jest również uwzględnienie pewnego marginesu na straty materiałowe podczas aplikacji, jednak w tym przypadku, przy założeniu idealnych warunków, 48 worków zapewni wystarczającą ilość zaprawy do wykonania tynków na wskazanej powierzchni.

Pytanie 15

Oblicz, ile cegieł dziurawek trzeba przygotować do budowy dwóch ścianek działowych o wymiarach 2,4×6,0 m i grubości 25 cm każda, jeśli norma zużycia tych cegieł to 93,40 szt./m2?

A. 1345 sztuk
B. 2690 sztuk
C. 2801 sztuk
D. 1401 sztuk

Brak odpowiedzi na to pytanie.

Wyjaśnienie poprawnej odpowiedzi:
Aby obliczyć liczbę cegieł dziurawek potrzebnych do wykonania dwóch ścianek działowych o wymiarach 2,4 × 6,0 m, musimy najpierw policzyć powierzchnię jednej ścianki. Powierzchnia jednej ścianki wynosi 2,4 m × 6,0 m = 14,4 m². Skoro mamy dwie ścianki, całkowita powierzchnia wynosi 2 × 14,4 m² = 28,8 m². Następnie, korzystając z normy zużycia cegieł wynoszącej 93,40 szt./m², obliczamy potrzebną liczbę cegieł: 28,8 m² × 93,40 szt./m² ≈ 2690 sztuk. Taki sposób kalkulacji jest zgodny z dobrymi praktykami w budownictwie, które zalecają dokładne obliczenia materiałowe, aby uniknąć niepotrzebnych opóźnień i kosztów związanych z niedoborem materiałów. Warto również zwrócić uwagę na dokładność pomiarów, ponieważ każdy błąd w wymiarowaniu może prowadzić do znacznych różnic w ilości materiałów, co jest kluczowe w planowaniu budowy.

Pytanie 16

Który z rodzajów tynków dekoracyjnych charakteryzuje się twardą, gładką i lśniącą strukturą, przypominającą polerowany kamień?

A. Sgraffito
B. Sztablatura
C. Sztukateria
D. Stiuk

Brak odpowiedzi na to pytanie.

Wyjaśnienie poprawnej odpowiedzi:
Stiuk to tynk szlachetny, który charakteryzuje się twardą, gładką i lśniącą powierzchnią, co sprawia, że imituje polerowany kamień. Jest stosowany w architekturze zarówno wewnętrznej, jak i zewnętrznej, często w eleganckich wnętrzach lub jako element dekoracyjny fasad budynków. Proces jego aplikacji wymaga dużej precyzji i doświadczenia, ponieważ polega na nakładaniu wielu warstw specjalnie przygotowanej masy tynkarskiej, która po wyschnięciu jest szlifowana i polerowana. Przykładowo, stiuk często spotyka się w klasycznych pałacach oraz kościołach, gdzie elewacje lub wnętrza mają naśladować drogie materiały kamienne, co podnosi prestiż budowli. Dobrze wykonany stiuk nie tylko nadaje estetyczny wygląd, ale również zapewnia trwałość i odporność na różne czynniki atmosferyczne, co czyni go popularnym wyborem wśród architektów i projektantów.

Pytanie 17

Koszt robocizny związany z wykonaniem 1 m2 tynku mozaikowego wynosi 20,00 zł. Oblicz całkowity wydatek na wykonanie (materiał i robocizna) tego tynku na ścianach o powierzchni 200 m2, jeżeli opakowanie (25 kg) tynku drobnoziarnistego kosztuje 150,00 zł, a jego zużycie to 3 kg/m2.

A. 7 600,00 zł
B. 3 800,00 zł
C. 3 600,00 zł
D. 4 000,00 zł

Brak odpowiedzi na to pytanie.

Wyjaśnienie poprawnej odpowiedzi:
Aby obliczyć całkowity koszt wykonania tynku mozaikowego na ścianach o powierzchni 200 m², należy wziąć pod uwagę zarówno koszty materiałów, jak i robocizny. Koszt robocizny wynosi 20,00 zł za 1 m², co przy 200 m² daje łącznie 4 000,00 zł. Ponadto, do wykonania tynku potrzeba 3 kg tynku na 1 m², co oznacza, że na 200 m² zużyjemy 600 kg tynku. Ponieważ opakowanie tynku ma masę 25 kg, potrzebujemy 24 opakowań (600 kg / 25 kg). Koszt jednego opakowania to 150,00 zł, więc całkowity koszt materiału wynosi 3 600,00 zł (24 opakowania x 150,00 zł). Suma kosztów robocizny i materiałów wynosi 7 600,00 zł (4 000,00 zł + 3 600,00 zł). Takie obliczenia są zgodne z praktykami branżowymi, gdzie precyzyjne oszacowanie kosztów jest kluczowe dla budżetowania projektów budowlanych.

Pytanie 18

Który etap naprawy spękanego tynku przedstawiono na ilustracji?

Ilustracja do pytania
A. Poszerzanie rysy.
B. Oczyszczanie obrzeża rysy.
C. Nakładanie zaprawy szpachlowej.
D. Gruntowanie obrzeża rysy.

Brak odpowiedzi na to pytanie.

Wyjaśnienie poprawnej odpowiedzi:
Poszerzanie rysy jest kluczowym etapem w naprawie spękanego tynku, co doskonale ilustruje przedstawiony obrazek. W tym kroku wykorzystuje się szpachelkę do usunięcia luźnych fragmentów tynku oraz do przygotowania rysy na przyjęcie nowej zaprawy. W praktyce, poszerzając rysę, stosujemy technikę, która pozwala na zapewnienie lepszej przyczepności materiałów naprawczych. Zgodnie z najlepszymi praktykami budowlanymi, przed nałożeniem nowego tynku, należy upewnić się, że krawędzie rysy są wolne od zanieczyszczeń, co często wymaga użycia narzędzi takich jak szczotki lub sprężone powietrze. Dobrze wykonane poszerzanie rysy pozwala na skuteczniejsze wypełnienie ubytków zaprawą, co z kolei przekłada się na wyższą trwałość oraz estetykę naprawy, spełniając standardy jakości budowlanej. Ważne jest, aby pamiętać, że pominięcie tego etapu może prowadzić do ponownego pojawienia się pęknięć, co jest sprzeczne z zasadami dobrego rzemiosła budowlanego.

Pytanie 19

Na rysunku przedstawiono układ cegieł w

Ilustracja do pytania
A. narożniku murów o grubości 2½ i 1½ cegły.
B. przenikających się murach o grubości 2½ i 2½ cegły.
C. przenikających się murach o grubości 2½ i 1½ cegły.
D. narożniku murów o grubości 2½ i 2½ cegły.

Brak odpowiedzi na to pytanie.

Wyjaśnienie poprawnej odpowiedzi:
Wybór odpowiedzi "narożniku murów o grubości 2½ i 1½ cegły" jest poprawny, ponieważ na rysunku rzeczywiście widoczne są dwa mury spotykające się w narożniku. Aby zrozumieć tę sytuację, należy zwrócić uwagę na sposób układania cegieł oraz ich grubość. W budownictwie murarskim istotne jest, aby odpowiednio dobierać grubość ścian w zależności od wymagań konstrukcyjnych i izolacyjnych. Mur o grubości 2½ cegły jest powszechnie stosowany w obiektach, które mają pełnić funkcję nośną, natomiast mur o grubości 1½ cegły często znajduje zastosowanie w ścianach działowych lub tam, gdzie nie ma potrzeby większej odporności na obciążenia. Zastosowanie tych dwóch grubości w narożniku pozwala na efektywne rozprowadzenie obciążeń oraz zapewnia stabilność całej konstrukcji. Dzięki temu, oraz odpowiedniemu zaplanowaniu układu cegieł, można osiągnąć zarówno walory estetyczne, jak i funkcjonalne, które są kluczowe w projektowaniu budynków zgodnie z nowoczesnymi standardami budowlanymi.

Pytanie 20

Do wypełnienia luk w ścianach z pełnej cegły należy zastosować

A. pustaków ceramicznych
B. cegieł z otworami
C. bloczków gazobetonowych
D. cegieł pełnych

Brak odpowiedzi na to pytanie.

Wyjaśnienie poprawnej odpowiedzi:
Cegły pełne są materiałem budowlanym, który charakteryzuje się wysoką wytrzymałością i trwałością, co czyni je idealnym rozwiązaniem do uzupełniania ubytków w ścianach z cegły pełnej. Użycie cegieł pełnych zapewnia spójność strukturalną oraz estetyczną, ponieważ ich właściwości mechaniczne i kolorystyka są zbliżone do oryginalnych materiałów. W praktyce, przy renowacji lub naprawie starych budynków, cegły pełne stosuje się w miejscach, gdzie wymagana jest wysoka nośność i odporność na czynniki atmosferyczne. Dodatkowo, stosowanie tego samego rodzaju cegły w naprawie zapobiega pojawieniu się różnic w rozszerzalności cieplnej między różnymi materiałami, co może prowadzić do pęknięć. W budownictwie zaleca się przestrzeganie standardów, takich jak PN-EN 771-1, które określają wymagania dla cegieł i innych elementów murowych, co podkreśla znaczenie stosowania odpowiednich materiałów.

Pytanie 21

Tynk klasy II to tynk

A. doborowy o powierzchni równej i szorstkiej
B. doborowy o powierzchni równej i gładkiej
C. pospolity o powierzchni równej i szorstkiej
D. pospolity o powierzchni równej i gładkiej

Brak odpowiedzi na to pytanie.

Wyjaśnienie poprawnej odpowiedzi:
Tynk kategorii II, określany jako pospolity, jest materiałem budowlanym charakteryzującym się powierzchnią równą i szorstką. Tynki tej kategorii są szeroko stosowane w budownictwie, szczególnie w obszarach, gdzie wymagane jest uzyskanie dobrej przyczepności dla dalszych warstw wykończeniowych, takich jak farby czy tynki dekoracyjne. Dzięki swojej strukturze, tynki pospolite są bardziej odporne na zmiany atmosferyczne, co czyni je odpowiednimi do zastosowań zewnętrznych. Przykładem zastosowania tynków kategorii II mogą być elewacje budynków, które wymagają zarówno estetyki, jak i trwałości. Warto również zauważyć, że tynki te muszą spełniać określone normy jakości, takie jak PN-EN 998-1, które regulują ich właściwości mechaniczne oraz odporność na czynniki zewnętrzne. Dzięki zastosowaniu tynków kategorii II, można uzyskać nie tylko funkcjonalność, ale także estetykę, co jest istotne w projektach architektonicznych.

Pytanie 22

Jaką kwotę otrzyma robotnik za zrealizowanie 250 m2 tynku kategorii III, jeśli za 100 m2 takiego tynku przysługuje mu 1500 zł?

A. 3750 zł
B. 37500 zł
C. 2500 zł
D. 25000 zł

Brak odpowiedzi na to pytanie.

Wyjaśnienie poprawnej odpowiedzi:
Aby obliczyć wynagrodzenie robotnika za wykonanie 250 m2 tynku kategorii III, najpierw należy ustalić stawkę za jednostkę powierzchni. Skoro robotnik otrzymuje 1500 zł za 100 m2, to jednostkowa stawka wynosi 1500 zł / 100 m2 = 15 zł/m2. Następnie, mnożymy tę stawkę przez powierzchnię, którą robotnik ma wykonać: 15 zł/m2 * 250 m2 = 3750 zł. To podejście jest zgodne z dobrymi praktykami w branży budowlanej, gdzie wynagrodzenie często oblicza się na podstawie stawek jednostkowych. Zastosowanie takich obliczeń pozwala na precyzyjne określenie kosztów pracy oraz efektywne zarządzanie budżetem projektu. Warto również pamiętać, że w praktyce może być konieczne uwzględnienie dodatkowych czynników, takich jak czas realizacji, trudność prac oraz ewentualne dodatkowe koszty materiałów, co może wpłynąć na ostateczną kwotę wynagrodzenia.

Pytanie 23

Jakie typy rusztowań powinno się użyć do przeprowadzania drobnych napraw tynków zewnętrznych w budynkach wysokich?

A. Modułowe
B. Stojakowe
C. Ramowe
D. Wiszące

Brak odpowiedzi na to pytanie.

Wyjaśnienie poprawnej odpowiedzi:
Rusztowanie wiszące to naprawdę świetna opcja, jak trzeba zrobić jakieś drobne naprawy na elewacjach wysokich budynków. Jego konstrukcja i pomysł na powieszenie go na dachu lub innym mocnym elemencie sprawiają, że dotarcie do trudnych miejsc jest prostsze. Nie zajmuje miejsca na dole, co jest mega ważne, zwłaszcza w miastach, gdzie często jest tłok. Przykładem może być renowacja biurowców, gdzie trzeba uważać na detale na wysokości. Przy zwykłym rusztowaniu mógłbyś mieć problem z ruchem w okolicy. Co ważne, rusztowania wiszące spełniają normy bezpieczeństwa, więc zarówno pracownicy, jak i przechodnie mogą czuć się bezpieczni. Oczywiście, operatorzy powinni stosować się do zasad montażu, żeby wszystko odbywało się bezpiecznie. No i nie zapominajmy o balustradach i szelkach, bo to wszystko jest kluczowe podczas pracy z rusztowaniem wiszącym.

Pytanie 24

Na rysunku przedstawiono wyrób silikatowy drążony przeznaczony do budowy

Ilustracja do pytania
A. ścian fundamentowych.
B. ścian osłonowych i działowych.
C. przewodów kominowych.
D. przewodów wentylacyjnych.

Brak odpowiedzi na to pytanie.

Wyjaśnienie poprawnej odpowiedzi:
Wybranie odpowiedzi dotyczącej ścian osłonowych i działowych jest właściwe, ponieważ wyrób silikatowy drążony, który przedstawiono na rysunku, jest idealnym materiałem do budowy tego typu ścian. Materiały silikatowe charakteryzują się wysoką trwałością oraz doskonałymi właściwościami izolacyjnymi, zarówno akustycznymi, jak i termicznymi. Dzięki swojej lekkości i strukturze, wyroby te są łatwe w obróbce i montażu, co czyni je popularnym wyborem w budownictwie. W przypadku ścian osłonowych i działowych, ich główną funkcją jest oddzielanie pomieszczeń oraz zapewnienie prywatności, nie przenosząc jednocześnie obciążeń konstrukcyjnych. W praktyce, zastosowanie silikatów w budowie tych ścian pozwala na skuteczne zarządzanie przestrzenią wewnętrzną budynków, a także poprawę komfortu akustycznego. Dodatkowo, materiały te są zgodne z wymogami norm budowlanych, takich jak PN-EN 771-1, co podkreśla ich przydatność i bezpieczeństwo w zastosowaniach budowlanych.

Pytanie 25

Który z materiałów stosuje się do wykonania izolacji termicznej w budynkach?

Ilustracja do pytania
A. C.
B. D.
C. A.
D. B.

Brak odpowiedzi na to pytanie.

Wyjaśnienie poprawnej odpowiedzi:
Materiał oznaczony literą C, czyli wełna mineralna, jest bardzo często używany w budownictwie, zwłaszcza do izolacji termicznej. Ma naprawdę świetne właściwości, jeśli chodzi o ograniczanie strat ciepła w budynkach, co na pewno pomoże obniżyć rachunki za ogrzewanie. Co więcej, wełna mineralna jest też ogniotrwała, co daje dodatkowe bezpieczeństwo, zmniejszając ryzyko, że ogień się rozprzestrzeni. W praktyce korzysta się z niej nie tylko w dachach i ścianach, ale też w podłogach, co czyni ją bardziej uniwersalnym materiałem budowlanym. Są też standardy, takie jak PN-EN 13162, które mówią o wymaganiach jakościowych, a to potwierdza, że wełna mineralna jest naprawdę skuteczna. A jeśli chodzi o akustykę, to też działa, co wpływa na komfort w pomieszczeniach. Warto zainwestować w ten materiał, żeby zwiększyć efektywność energetyczną i poprawić komfort cieplny w budynkach.

Pytanie 26

Przy ręcznym sporządzaniu zaprawy cementowo-wapiennej z wykorzystaniem wapna hydratyzowanego, należy łączyć poszczególne składniki w następującym porządku:

A. piasek + cement + wapno + woda
B. piasek + cement + woda + wapno
C. wapno + woda + piasek + cement
D. woda + cement + wapno + piasek

Brak odpowiedzi na to pytanie.

Wyjaśnienie poprawnej odpowiedzi:
Odpowiedź 'woda + cement + wapno + piasek' jest poprawna, ponieważ kolejność dodawania składników ma kluczowe znaczenie dla uzyskania optymalnych właściwości zaprawy cementowo-wapiennej. Rozpoczynając od wody, zapewniamy odpowiednią konsystencję mieszanki, co umożliwia lepsze połączenie z cementem. Następnie dodanie cementu powoduje, że woda zaczyna aktywować proces hydratacji, co prowadzi do uzyskania wytrzymałości materiału. Wapno hydratyzowane, które jest dodawane przed piaskiem, pełni rolę poprawiającą plastyczność oraz elastyczność zaprawy, co jest szczególnie istotne w przypadku aplikacji na większe powierzchnie. Ostatnim składnikiem jest piasek, który działa jako wypełniacz, zwiększając objętość mieszanki oraz poprawiając jej właściwości mechaniczne. Praktyczne zastosowanie tej kolejności można zauważyć w budownictwie, gdzie zaprawy cementowo-wapienne są powszechnie używane do murowania i tynkowania, a ich odpowiednie przygotowanie znacząco wpływa na trwałość oraz estetykę konstrukcji. Według norm PN-EN 998, właściwie przygotowane zaprawy powinny spełniać określone wymagania dotyczące wytrzymałości i przyczepności, co podkreśla wagę poprawnego procesu ich tworzenia.

Pytanie 27

W hurtowni "Bud-kom" sprzedaż bloczków z betonu komórkowego odbywa się wyłącznie w pełnych paletach. Zgodnie z potrzebami do budowy ścian budynku wymagane jest 375 sztuk bloczków o wymiarach 480×199×599 mm. Na jednej palecie mieści się 24 bloczki o tych rozmiarach. Cena tych bloczków wynosi 631,00 zł za paletę. Jakie będą całkowite koszty zakupu bloczków w tej hurtowni zgodnie z wymaganiami?

A. 10 125,00 zł
B. 10 096,00 zł
C. 9 750,00 zł
D. 9 465,00 zł

Brak odpowiedzi na to pytanie.

Wyjaśnienie poprawnej odpowiedzi:
Aby obliczyć koszty zakupu bloczków z betonu komórkowego w hurtowni 'Bud-kom', musimy najpierw ustalić, ile palet bloczków jest potrzebnych do zaspokojenia zapotrzebowania. Potrzebujemy 375 bloczków, a na jednej palecie mieszczą się 24 bloczki. Dlatego liczba potrzebnych palet wynosi: 375 podzielić przez 24, co daje 15,625. Ponieważ sprzedaż w hurtowni jest realizowana wyłącznie w pełnych paletach, zaokrąglamy tę liczbę w górę do 16 palet. Koszt jednej palety wynosi 631,00 zł, więc całkowity koszt zakupu będzie wynosił 16 palet pomnożone przez 631,00 zł, co daje 10 096,00 zł. Dzięki tej metodzie można szybko ocenić koszty materiałów budowlanych, co jest kluczowe dla harmonogramu i budżetu projektu budowlanego. W praktyce wiedza ta jest niezbędna do planowania zakupów i zarządzania finansami projektu budowlanego, a także do wspierania negocjacji z dostawcami, co może pozwolić na uzyskanie korzystniejszych warunków handlowych.

Pytanie 28

Jeśli norma zużycia cegieł kratówek do postawienia 1 m2 ściany wynosi 50 sztuk, a koszt jednej cegły to 2 zł, to jaki będzie łączny koszt zakupu cegieł potrzebnych do budowy 10 m2 muru o grubości 25 cm?

A. 500 zł
B. 1 000 zł
C. 100 zł
D. 2 000 zł

Brak odpowiedzi na to pytanie.

Wyjaśnienie poprawnej odpowiedzi:
Koszt zakupu cegieł do wykonania 10 m2 muru można łatwo obliczyć, stosując dane podane w pytaniu. Jeśli norma zużycia cegieł do wymurowania 1 m2 ściany wynosi 50 sztuk, to do wykonania 10 m2 potrzebujemy 500 cegieł (50 cegieł/m2 x 10 m2 = 500 cegieł). Każda cegła kosztuje 2 zł, więc całkowity koszt zakupu cegieł wyniesie 1000 zł (500 cegieł x 2 zł/cegła = 1000 zł). Tego typu obliczenia są standardową praktyką w budownictwie, gdzie precyzyjne oszacowanie kosztów materiałów ma kluczowe znaczenie dla planowania budżetu projektu. Przykładowo, w przypadku budowy ścian nośnych lub działowych, właściwe określenie liczby cegieł i ich kosztów pozwala na uniknięcie nieprzewidzianych wydatków oraz pozwala na lepsze zarządzanie finansami projektu budowlanego. Warto również zwrócić uwagę na możliwość zamówienia materiałów z wyprzedzeniem, co może przyczynić się do obniżenia kosztów poprzez negocjacje z dostawcami.

Pytanie 29

Aby naprawić głębokie pęknięcia w ścianie murowanej, należy zastosować

A. stalowe pręty oraz zaprawę gipsową
B. klamry stalowe oraz zaczyn cementowy
C. cegły dziurawe wraz z zaczynem gipsowym
D. cegły kominowe i zaprawę cementową

Brak odpowiedzi na to pytanie.

Wyjaśnienie poprawnej odpowiedzi:
Użycie klamer stalowych i zaczynu cementowego do naprawy głębokich pęknięć w ścianach murowanych jest zgodne z najlepszymi praktykami budowlanymi. Klamry stalowe służą do stabilizacji strukturalnej i wzmocnienia połączeń między elementami budowlanymi, co jest kluczowe w przypadku uszkodzeń o dużej głębokości. Zastosowanie zaczynu cementowego jako materiału wypełniającego pęknięcia jest również podstawą dobrych praktyk. Zaczyn cementowy charakteryzuje się wysoką wytrzymałością na ściskanie oraz odpornością na czynniki atmosferyczne, co czyni go idealnym do zastosowań zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Przykładowo, w przypadku renowacji starych budynków, które mają pęknięcia wynikające z osiadania lub ruchów fundamentów, klamry stalowe mogą zostać użyte do złączenia i wzmocnienia uszkodzonych elementów, a zaczyn cementowy do ich wypełnienia. Warto również zwrócić uwagę na normy budowlane, które zalecają stosowanie tego typu materiałów w celu zapewnienia trwałości i bezpieczeństwa budynków.

Pytanie 30

Z jakiego materiału można budować przewody dymowe i wentylacyjne?

A. cegły dziurawki
B. cegły wapienno-piaskowej
C. cegły pełnej
D. pustaków żużlobetonowych

Brak odpowiedzi na to pytanie.

Wyjaśnienie poprawnej odpowiedzi:
Cegła pełna jest materiałem budowlanym o wysokiej odporności na działanie wysokich temperatur oraz agresywnych substancji chemicznych, co czyni ją idealnym wyborem do budowy przewodów dymowych i wentylacyjnych. Dzięki swojej gęstości i jednorodnej strukturze, cegła ta skutecznie izoluje oraz chroni przed rozprzestrzenianiem się ognia. W praktyce, przewody dymowe wykonane z cegły pełnej zapewniają nie tylko bezpieczeństwo, ale także długotrwałość, co jest kluczowe w kontekście przepisów budowlanych i norm bezpieczeństwa. Cegła pełna może być również stosowana w miejscach narażonych na intensywne działanie spalin, zapewniając ich prawidłowe odprowadzanie. W wielu krajach, zastosowanie cegły pełnej w takich konstrukcjach jest zgodne z obowiązującymi normami budowlanymi oraz zaleceniami, co dodatkowo podkreśla jej przydatność w budownictwie.

Pytanie 31

Na podstawie danych zawartych w przedstawionej tabeli wskaż, ile piasku należy użyć do przygotowania 1 m3 zaprawy wapiennej o proporcji objętościowej składników 1:3 z użyciem ciasta wapiennego.

Proporcje i ilość składników na 1 m³ zaprawy wapiennej
Stosunek objętościowy wapna do piaskuMarka zaprawy [MPa]Ciasto wapienne [m³]Piasek [m³]Woda [dm³]
1 : 1,50,40,5100,76537
1 : 20,40,4300,86050
1 : 30,20,3200,960100
1 : 3,50,20,2800,980130
1 : 4,50,20,2241,010166
A. 0,320 m3
B. 1,080 m3
C. 0,960 m3
D. 0,980 m3

Brak odpowiedzi na to pytanie.

Wyjaśnienie poprawnej odpowiedzi:
Odpowiedź 0,960 m3 jest prawidłowa, ponieważ zgodnie z danymi zawartymi w tabeli, dla zaprawy wapiennej o proporcji 1:3, ilość piasku potrzebna do przygotowania 1 m3 zaprawy wynosi dokładnie 0,960 m3. W kontekście przygotowania zaprawy, proporcje składników są kluczowe, ponieważ wpływają na właściwości mechaniczne i trwałość gotowego produktu. Stosowanie właściwych proporcji, jak w tym przypadku, ma na celu osiągnięcie optimlanej konsystencji oraz wytrzymałości zaprawy, co jest zgodne z normami budowlanymi. Dodatkowo, znajomość takich proporcji jest niezbędna w praktyce budowlanej, aby zapewnić odpowiednią jakość materiałów używanych w konstrukcji. Warto również zwrócić uwagę, że dla tej proporcji zaprawy, ilość ciasta wapiennego wynosi 0,320 m3, co również potwierdza prawidłowość wyliczeń. Takie umiejętności są kluczowe dla inżynierów budowlanych oraz techników, którzy muszą podejmować decyzje oparte na danych technicznych i standardach branżowych.

Pytanie 32

Na rysunku przedstawiono ściankę murowaną z cegły

Ilustracja do pytania
A. dziurawki, o grubości 1/2 cegły.
B. dziurawki, o grubości 1/4 cegły.
C. kratówki, o grubości 1/2 cegły.
D. kratówki, o grubości 1/4 cegły.

Brak odpowiedzi na to pytanie.

Wyjaśnienie poprawnej odpowiedzi:
Odpowiedź "dziurawki, o grubości 1/2 cegły" jest poprawna, ponieważ ścianka murowana przedstawiona na rysunku została wykonana z cegły o charakterystycznych otworach, typowych dla cegły dziurawki. Cegły te są układane w sposób, który zapewnia odpowiednią nośność oraz izolacyjność termiczną. Grubość 1/2 cegły oznacza, że cegły zostały ułożone na szerokość, co jest standardowym rozwiązaniem w budownictwie jednowarstwowym. W praktyce, takie mury są często stosowane w budynkach mieszkalnych oraz przemysłowych, ponieważ zapewniają zadowalające parametry termiczne i akustyczne. Dobór odpowiedniego materiału oraz techniki murowania jest kluczowy dla trwałości i efektywności budowli, dlatego wiedza na temat właściwości cegieł oraz ich zastosowania w różnych kontekstach budowlanych jest niezbędna dla każdego specjalisty w tej dziedzinie. Dobrą praktyką jest również konsultacja z normami budowlanymi, które dokładnie określają wymagania dotyczące materiałów oraz metod budowy.

Pytanie 33

Na którym rysunku przedstawiono ścianę dwuwarstwową?

Ilustracja do pytania
A. C.
B. D.
C. B.
D. A.

Brak odpowiedzi na to pytanie.

Wyjaśnienie poprawnej odpowiedzi:
Ściana dwuwarstwowa jest konstrukcją, która składa się z dwóch wyraźnie oddzielonych warstw, co zapewnia lepsze właściwości termoizolacyjne i akustyczne. Na rysunku B możemy zaobserwować taką strukturę – zewnętrzną warstwę z bloczków, która chroni przed wpływami atmosferycznymi, oraz wewnętrzną warstwę izolacyjną, która skutecznie ogranicza straty ciepła. Tego rodzaju ściany są szeroko stosowane w budownictwie mieszkalnym, gdzie istotne są zarówno oszczędności energetyczne, jak i komfort mieszkańców. Standardy budowlane, takie jak normy PN-EN 13162 dotyczące materiałów izolacyjnych, podkreślają znaczenie odpowiedniego doboru materiałów w celu spełnienia wymagań dotyczących efektywności energetycznej budynków. Dzięki zastosowaniu ścian dwuwarstwowych można zredukować zużycie energii na ogrzewanie, co jest kluczowe w kontekście zrównoważonego rozwoju.

Pytanie 34

Który typ cegieł charakteryzuje się wysoką odpornością na oddziaływanie warunków atmosferycznych?

A. Sylikatowe
B. Ceramiczne pełne
C. Poryzowane
D. Klinkierowe

Brak odpowiedzi na to pytanie.

Wyjaśnienie poprawnej odpowiedzi:
Cegły klinkierowe charakteryzują się wyjątkową odpornością na działanie czynników atmosferycznych, co czyni je idealnym materiałem budowlanym do zastosowań zewnętrznych. Wytwarzane są z wysokiej jakości gliny, która jest wypalana w wysokotemperaturowych piecach, co prowadzi do ich twardości i niskiej porowatości. Dzięki tym właściwościom, cegły klinkierowe nie tylko doskonale znoszą zmiany temperatury, ale również są odporne na działanie wody, co minimalizuje ryzyko ich deformacji czy zniszczenia. Stosowane są powszechnie na elewacjach budynków, chodnikach, tarasach oraz w infrastrukturze, takiej jak mosty czy mury oporowe. W zgodzie z normą PN-EN 771-1, klinkierowe cegły spełniają wymagania dotyczące wytrzymałości i trwałości w różnych warunkach klimatycznych. Dodatkowo, ich estetyka oraz szeroka gama kolorystyczna sprawiają, że są chętnie wybierane przez architektów i inwestorów, co podkreśla ich uniwersalność i zastosowanie w nowoczesnym budownictwie.

Pytanie 35

Warstwę izolacji oznaczoną na rysunku cyfrą 5 należy wykonać z

Ilustracja do pytania
A. jastrychu anhydrytowego.
B. wełny mineralnej granulowanej.
C. twardych płyt styropianowych.
D. dwóch warstw papy asfaltowej na lepiku.

Brak odpowiedzi na to pytanie.

Wyjaśnienie poprawnej odpowiedzi:
Twarde płyty styropianowe to materiał o doskonałych właściwościach termoizolacyjnych, co czyni je idealnym wyborem do wykonania warstwy izolacji podłogowej. Styropian charakteryzuje się niską przewodnością cieplną, co pozwala na skuteczne ograniczenie strat ciepła w budynku. Ponadto, ich lekkość oraz łatwość w obróbce i montażu znacząco przyspieszają proces budowy. W praktyce, stosowanie twardych płyt styropianowych jest zgodne z normą PN-EN 13163, która określa wymagania dotyczące materiałów izolacyjnych. Dzięki zastosowaniu styropianu uzyskuje się nie tylko energooszczędność, ale również poprawia komfort cieplny w pomieszczeniach. Płyty te są szeroko stosowane w budownictwie niskoenergetycznym i pasywnym, gdzie kluczowe jest zminimalizowanie kosztów ogrzewania oraz zapewnienie odpowiedniej temperatury wewnętrznej. Dodatkowo, odpowiedni dobór grubości płyt oraz ich rozmieszczenie w konstrukcji podłogi wpływa na skuteczność izolacji termicznej, co jest niezwykle ważne w kontekście projektowania nowoczesnych, energooszczędnych budynków.

Pytanie 36

Jaką minimalną długość powinno mieć oparcie nadproża L19 na murze?

A. 19 cm
B. 10 cm
C. 22 cm
D. 6 cm

Brak odpowiedzi na to pytanie.

Wyjaśnienie poprawnej odpowiedzi:
Minimalna długość oparcia nadproża L19 wynosząca 10 cm jest zgodna z obowiązującymi normami budowlanymi oraz najlepszymi praktykami w zakresie projektowania konstrukcji. Oparcie nadproża jest kluczowym elementem w systemach murowych, ponieważ przenosi obciążenia z nadproża na ściany boczne, co zapewnia stabilność całej konstrukcji. W praktyce, stosowanie długości oparcia o wartości 10 cm zapewnia odpowiednią nośność, a jednocześnie minimalizuje ryzyko pęknięć i deformacji w budynku. Przykładem zastosowania tej wartości jest budowa ścian oporowych w obiektach mieszkalnych, gdzie nadproża są narażone na różnorodne obciążenia, w tym obciążenia dynamiczne. Warto również zwrócić uwagę, że przy projektowaniu nadproży należy uwzględniać dodatkowe czynniki, takie jak rodzaj materiału, z którego wykonane jest nadproże, oraz jego szerokość, co może wpływać na wymaganą długość oparcia. Zastosowanie 10 cm jako minimalnej długości oparcia nadproża jest zgodne z literaturą przedmiotu oraz standardami budowlanymi, co czyni tę odpowiedź poprawną.

Pytanie 37

Dźwięk o głuchym brzmieniu, który można usłyszeć podczas opukiwania tynku lekkim młotkiem, sugeruje

A. brak przylegania tynku do podłoża
B. nieobecność pęknięć w obrębie tynku
C. dobrą przyczepność tynku do podłoża
D. niewystarczającą grubość tynku

Brak odpowiedzi na to pytanie.

Wyjaśnienie poprawnej odpowiedzi:
Głuchy dźwięk, który jest generowany podczas opukiwania tynku lekkim młotkiem, sugeruje, że tynk nie jest odpowiednio związany z podłożem. W praktyce, dobry związek tynku z podłożem powinien skutkować wyraźnym, dźwięcznym odgłosem, co jest wskaźnikiem stabilności i jednorodności materiału. W przypadku braku związania, dźwięk jest głuchy, co może wskazywać na obecność pustek powietrznych między tynkiem a podłożem. Warto dodać, że takie sytuacje mogą prowadzić do dalszych uszkodzeń, jak odspajanie się tynku, co jest problematyczne z punktu widzenia długotrwałej trwałości wykończenia. W praktyce budowlanej, zaleca się regularne przeprowadzanie testów akustycznych tynku podczas oceny jego stanu, co jest zgodne z normami budowlanymi, takimi jak PN-EN 13914-1. To podejście zapewnia, że prace wykończeniowe są zgodne z najlepszymi praktykami, co zmniejsza ryzyko wystąpienia usterek w przyszłości.

Pytanie 38

W murze niespoinowanym z pustaków ceramicznych zostały wykonane otwory okienne o zaprojektowanych wymiarach 120 x 150 cm (szer. x wys.). Który z rzeczywistych wymiarów szerokości otworu spełnia warunki techniczne wykonania i odbioru robót murarskich podanych w tabeli?

Ilustracja do pytania
A. 121 cm
B. 115 cm
C. 119 cm
D. 130 cm

Brak odpowiedzi na to pytanie.

Wyjaśnienie poprawnej odpowiedzi:
Odpowiedź 121 cm jest na pewno w porządku, bo mieści się w dopuszczalnych odchyłkach dla otworów w murach niespoinowanych z pustaków ceramicznych. Z tego, co pamiętam z normy PN-EN 1996-1-1, dla otworów o wymiarach 120 x 150 cm tolerancja dla szerokości wynosi +/- 10 mm. To znaczy, że akceptowane wymiary to 110 do 130 cm. Wybierając 121 cm, naprawdę spełniasz wszystkie wymagania jakościowe. To ważne, bo dobrze dobrane wymiary otworów mają duże znaczenie dla trwałości i bezpieczeństwa całej konstrukcji. Na przykład, jeśli wymiary będą źle dobrane, mogą pojawić się problemy z osadzaniem okien, a to później prowadzi do nieszczelności i strat ciepła. Przy projektowaniu otworów okiennych warto zawsze pamiętać o tolerancjach i lepiej skonsultować się z wykonawcą, żeby upewnić się, że wszystko będzie zgodne z wymaganiami technicznymi.

Pytanie 39

W jakiej lokalizacji należy umieścić izolację cieplną przegrody w budynku mieszkalnym?

A. na obydwu stronach przegrody
B. na tej stronie przegrody, gdzie przeważa niższa temperatura
C. na tej stronie przegrody, gdzie przeważa wyższa temperatura
D. po każdej stronie przegrody

Brak odpowiedzi na to pytanie.

Wyjaśnienie poprawnej odpowiedzi:
Izolację cieplną przegrody budowlanej należy umieścić po tej stronie, gdzie zazwyczaj panuje niższa temperatura, co wynika z podstawowych zasad termodynamiki. Celem izolacji jest ograniczenie wymiany ciepła pomiędzy wnętrzem budynku a jego otoczeniem. W praktyce oznacza to, że w zimie izolacja powinna być umieszczona od strony zewnętrznej, aby zminimalizować straty ciepła do chłodniejszego otoczenia. W lecie, natomiast, izolacja ma za zadanie chronić przed nagrzewaniem się wnętrza, dlatego również w tym przypadku ważne jest, aby znajdowała się po stronie, gdzie temperatura zewnętrzna jest wyższa. Przy projektowaniu budynków mieszkalnych kluczowe jest uwzględnienie lokalnych warunków klimatycznych oraz standardów budowlanych, takich jak norma PN-EN 13162, która określa wymagania dla materiałów izolacyjnych. Przykład praktyczny to domy jednorodzinne, w których stosowanie izolacji termicznej po stronie północnej, gdzie temperatura jest zazwyczaj niższa, pozwala na znaczną poprawę efektywności energetycznej budynku.

Pytanie 40

Jakim narzędziem należy oceniać konsystencję zapraw budowlanych?

A. czerpakiem murarskim
B. młotkiem Szmidta
C. stożkiem pomiarowym
D. aparatem Vicata

Brak odpowiedzi na to pytanie.

Wyjaśnienie poprawnej odpowiedzi:
Stożek pomiarowy jest standardowym narzędziem używanym do oceny konsystencji zapraw budowlanych, takich jak zaprawy cementowe czy tynki. Metoda ta polega na wypełnieniu stożka zaprawą i następnie podniesieniu go, co powoduje, że materiał osiada. Głębokość osiadania zaprawy pozwala na ocenę jej płynności i konsystencji. Zgodnie z normami, takimi jak PN-EN 1015-3, właściwa konsystencja zaprawy ma kluczowe znaczenie dla trwałości budowli oraz jakości wykonania. W praktyce, pomiar konsystencji wykonuje się przed aplikacją zaprawy, co umożliwia dostosowanie proporcji składników, jeśli okazuje się, że materiał jest zbyt suchy lub zbyt płynny. Przykładowo, w przypadku tynków zewnętrznych, odpowiednia konsystencja jest niezbędna, aby zapewnić ich przyczepność oraz odporność na warunki atmosferyczne.