Wyniki egzaminu

Informacje o egzaminie:
  • Zawód: Technik rolnik
  • Kwalifikacja: ROL.04 - Prowadzenie produkcji rolniczej
  • Data rozpoczęcia: 10 maja 2026 09:37
  • Data zakończenia: 10 maja 2026 09:55

Egzamin zdany!

Wynik: 30/40 punktów (75,0%)

Wymagane minimum: 20 punktów (50%)

Nowe
Analiza przebiegu egzaminu- sprawdź jak rozwiązywałeś pytania
Pochwal się swoim wynikiem!
Szczegółowe wyniki:
Pytanie 1

Podczas suszenia ziarna zbóż, aby zachować jego wartość konsumpcyjną, maksymalna temperatura nagrzewania ziarna nie powinna przekraczać

A. 40 - 50°C
B. 71 - 80°C
C. 61 - 70°C
D. 51 - 60°C
Odpowiedź 51 - 60°C jest prawidłowa, ponieważ temperatura ta została uznana za optymalną do suszenia nasion zbóż, co pozwala na zachowanie ich wartości konsumpcyjnej. Przy tej temperaturze ziarna zyskują odpowiednią wilgotność, co jest kluczowe dla dalszego przechowywania i przetwarzania. Wysoka temperatura powyżej 60°C może powodować denaturację białek, co negatywnie wpływa na jakość ziarna oraz obniża jego wartość odżywczą. Przykładowo, w przypadku pszenicy czy kukurydzy, proces suszenia w odpowiednich parametrach temperaturowych pozwala na zminimalizowanie strat żywnościowych oraz utrzymanie pożądanych cech sensorycznych, takich jak smak i zapach. Zgodnie z zaleceniami ekspertów w dziedzinie agronomii i technologii żywności, stosowanie temperatury w przedziale 51 - 60°C pozwala również na zachowanie aktywności enzymów, które są istotne w późniejszych procesach przetwórczych. W praktyce, podczas przechowywania ziarna, warto monitorować temperaturę i wilgotność na poziomie, który nie przekracza wskazanych wartości, aby uniknąć ryzyka rozwoju pleśni czy bakterii.

Pytanie 2

Po dokonaniu zabiegu ochrony roślin na plantacji rzepaku doszło do zatrucia pszczół. Ta sytuacja została wywołana brakiem przestrzegania okresu

A. wrażliwości
B. karencji
C. tolerancji
D. prewencji
Odpowiedzi "karencji", "tolerancji" oraz "wrażliwości" nie odnoszą się bezpośrednio do problematyki związanej z zatruciem pszczół po zastosowaniu środków ochrony roślin. Karencja oznacza okres, który musi minąć od zastosowania środka ochrony roślin do momentu zbioru plonów. Choć nieprzestrzeganie karencji może prowadzić do pozostałości pestycydów w produktach rolnych, nie ma bezpośredniego związku z zatruciem pszczół. Tolerancja, z kolei, dotyczy poziomu szkodników, przy którym rolnik może zdecydować się na zastosowanie środków ochrony. Nie jest to termin odnoszący się do ochrony owadów zapylających, a bardziej do podejścia do kontroli szkodników. Z kolei wrażliwość odnosi się do podatności organizmów na działanie substancji chemicznych, ale nie jest to czynnik prewencyjny. Zrozumienie różnicy między tymi pojęciami jest kluczowe dla skutecznego gospodarowania i ochrony środowiska. Użycie niewłaściwych terminów w kontekście działań ochrony roślin może prowadzić do niebezpiecznych sytuacji, takich jak zatrucie pszczół, co podkreśla znaczenie edukacji w zakresie integrowanej ochrony roślin oraz odpowiedzialności rolników w podejmowaniu decyzji agrotechnicznych.

Pytanie 3

Które zboże ozime charakteryzuje się najwyższą odpornością na mróz?

A. pszenżyto
B. żyto
C. jęczmień
D. pszenica
Jęczmień, pszenica i pszenżyto, choć są to zboża ozime, nie cechują się tak wysoką mrozoodpornością jak żyto. Jęczmień (Hordeum vulgare) jest bardziej wrażliwy na niskie temperatury, szczególnie w fazie kiełkowania oraz wczesnego wzrostu. Zdarza się, że okresowe ocieplenia mogą prowadzić do uszkodzenia roślin w przypadku nagłego spadku temperatury, co naraża plony na straty. Pszenica (Triticum spp.), pomimo że jest popularnym zbożem, również nie jest tak odporna na mróz jak żyto. Wysoko rozwinięte odmiany pszenicy są bardziej wrażliwe na stresy abiotyczne, takie jak niskie temperatury, co może prowadzić do obniżenia plonów. Pszenżyto (Triticale) jest krzyżówką pszenicy i żyta, co nadaje mu pewne cechy obu gatunków, jednak jego mrozoodporność nie osiąga poziomu żyta. Typowe błędy myślowe prowadzące do wyboru tych zbóż jako najbardziej mrozoodpornych często wynikają z ogólnych przekonań o ich powszechności i zastosowaniu w rolnictwie. Należy pamiętać, że dobór odpowiednich roślin do uprawy powinien opierać się na znajomości ich specyficznych właściwości oraz warunków klimatycznych panujących w danym regionie, aby zminimalizować ryzyko strat oraz maksymalizować wydajność.

Pytanie 4

Podczas eksploatacji kombajnu zbożowego w zbiorniku zauważono dużą ilość kłosów, które nie zostały w pełni omłócone. W tej sytuacji operator kombajnu powinien

A. zmniejszyć szczelinę omłotową
B. zmniejszyć obroty bębna młócącego
C. zwiększyć prędkość działania kombajnu
D. zwiększyć obroty wentylatora
Zmniejszenie szczeliny omłotowej w kombajnie zbożowym jest kluczowe w sytuacji, gdy stwierdzono dużą ilość niedomłóconych kłosów. Zmniejszenie tej szczeliny pozwala na bardziej efektywne młócenie, ponieważ zwiększa czas kontaktu ziarna z bębnem młócącym, co sprzyja lepszemu wydobywaniu ziarna z kłosów. Praktyka ta opiera się na zasadach optymalizacji procesów młóczenia, które wskazują, że zbyt duża szczelina może prowadzić do niedomłócenia oraz strat ziarna. W sytuacjach, gdy w zbiorniku znajdują się niedomłócone kłosy, operator powinien również zwrócić uwagę na inne parametry pracy kombajnu, takie jak prędkość podawania czy obroty bębna młócącego, aby dostosować je do nowej wartości szczeliny. Wprowadzenie takich zmian w pracy maszyny zgodnie z dobrymi praktykami umożliwia zmaksymalizowanie uzysku z plonów, co jest istotne dla efektywności zbiorów oraz oszczędności paliwa i czasu pracy. Warto również pamiętać, że kontrolowanie szczeliny omłotowej powinno odbywać się regularnie w trakcie pracy urządzenia, aby na bieżąco reagować na zmieniające się warunki pracy i właściwości zbiorów.

Pytanie 5

Jakie płody rolne są jednocześnie surowcem dla branży spożywczej oraz produktem żywnościowym?

A. mleko krowie
B. ziarno jęczmienne
C. korzeń buraka cukrowego
D. nasiona rzepaku
Mleko krowie to naprawdę ciekawy produkt. Pełni ważną rolę w kuchni i jest też podstawą dla wielu przysmaków, jak sery czy jogurty. Ma w sobie masę wartościowych rzeczy, takich jak białko, tłuszcze, witaminy i minerały. Można powiedzieć, że jest bardzo wszechstronne! Przy tym, żeby było bezpieczne dla wszystkich, musi spełniać naprawdę surowe normy sanitarno-epidemiologiczne. Mleczarnie często korzystają z różnych standardów, żeby mieć pewność, że wszystko jest na najwyższym poziomie. Na przykład, w produkcji serów najpierw pasteryzują surowe mleko, a potem je fermentują w kontrolowanych warunkach. Dzięki temu dostajemy produkt, który jest smaczny i zdrowy. Generalnie, mleko krowie to świetny przykład surowca, który ma podwójną rolę w łańcuchu dostaw żywności – jest surowcem, ale także gotowym do jedzenia produktem.

Pytanie 6

Aby przygotować pług do przechowywania po zakończeniu sezonu pracy, konieczne jest oczyszczenie i zabezpieczenie powierzchni roboczych

A. zużytym olejem zmieszanym ze smarem
B. przepalonym olejem silnikowym
C. smarem konserwacyjnym
D. olejem przekładniowym
Wybór smaru konserwacyjnego do zabezpieczenia powierzchni roboczych pługa po zakończonym sezonie roboczym jest kluczowy dla utrzymania sprzętu w dobrym stanie. Smar konserwacyjny, w przeciwieństwie do innych substancji, takich jak oleje czy smary mieszane, ma właściwości, które skutecznie zapobiegają korozji i zapewniają długoterminową ochronę metalowych powierzchni. Dzięki swojej gęstej konsystencji, smar tworzy trwałą powłokę, która chroni przed działaniem wilgoci oraz zanieczyszczeń, co jest niezwykle ważne w kontekście przechowywania sprzętu w trudnych warunkach atmosferycznych. W branży rolniczej stosowanie smaru konserwacyjnego jest standardową praktyką, którą należy wdrożyć w celu wydłużenia żywotności maszyn. Przykładowo, wiele gospodarstw rolnych regularnie aplikuje smar konserwacyjny na elementy robocze pługa przed ich przechowywaniem, co minimalizuje ryzyko uszkodzeń i wysokich kosztów napraw w przyszłości. Zastosowanie smaru konserwacyjnego jest również zgodne z normami producentów sprzętu rolniczego, którzy zalecają tę metodę jako najlepszą praktykę w zakresie konserwacji maszyn.

Pytanie 7

Planowanie upraw roślin na wyznaczone pola w gospodarstwie na kilka lat - co to jest?

A. płodozmian
B. rotacja
C. następstwo
D. monokultura
Płodozmian to taki sposób uprawy roślin, gdzie co roku zmienia się, co sadzimy na danym polu. To ma swoje plusy, bo dzięki temu pole ma szansę się zregenerować, a gleba staje się lepsza. Zmniejszamy też ryzyko, że na polu pojawią się choroby albo szkodniki, no i plony mogą być większe. Przykładowo, dobrze jest posadzić rośliny strączkowe po zbiorach zbóż, bo one dodają glebie azotu. Warto planować uprawy tak, żeby zapewnić różnorodność roślin. To wszystko prowadzi do lepszego stanu agroekosystemu. W miarę upływu lat można wprowadzać różne odmiany roślin, zarówno wczesne, jak i późne, co pozwala w pełni wykorzystać potencjał pola. Nie zapomnijmy też o tym, że różne rośliny potrzebują różnych składników odżywczych i nawozów, żebyśmy mogli uzyskać jak najlepsze efekty.

Pytanie 8

Korzystając z opisu w ramce ustal wykonanie, których zabiegów ułatwi pozostawienie ścieżek przejazdowych podczas siewu rzepaku ozimego.

Siew rzepaku ozimego przeprowadza się przy pomocy siewników rzędowych lub punktowych. Nie należy rezygnować ze ścieżek przejazdowych, które ułatwiają przeprowadzenie kolejnych zabiegów (nawożenie, oprysk fungicydami i insektycydami). Pożądane są możliwie równomierne odległości między nasionami w rzędzie.
A. Przyorania nawozów organicznych i nawożenie 60% solą potasową.
B. Podorywki z dwukrotnym bronowaniem.
C. Opryskiwania pestycydami w celu ochrony przed słodyszkiem rzepakowym.
D. Orki siewnej i przedsiewne nawożenie azotem.
Opryskiwanie pestycydami w celu ochrony przed słodyszkiem rzepakowym jest kluczowym zabiegiem w uprawie rzepaku ozimego, który wymaga zachowania ścieżek przejazdowych. Dzięki nim możliwe jest swobodne poruszanie się maszyn rolniczych, co znacznie ułatwia realizację prac ochronnych. W kontekście ochrony rzepaku przed szkodnikami, zastosowanie pestycydów jest niezbędne, by ograniczyć straty plonów, które mogą wynikać z ataku szkodników, takich jak słodyszek. Dobrą praktyką jest planowanie oprysków w oparciu o monitoring szkodników oraz prognozy ich występowania. Zastosowanie ścieżek przejazdowych pozwala również na efektywne wykorzystanie maszyn, minimalizując ich wpływ na glebę i struktury korzeniowe roślin. Ponadto, opryskiwanie pestycydami w odpowiednich warunkach atmosferycznych, z uwzględnieniem fazy rozwojowej roślin, przyczynia się do maksymalizacji skuteczności zabiegów oraz ochrony środowiska.

Pytanie 9

Aby zapobiec zamuleniu sieci drenarskiej, studzienki powinny być oczyszczane

A. co dwa lata
B. raz na pięć lat
C. jednokrotnie w roku
D. dwukrotnie w roku
Odpowiedzi, które sugerują rzadsze czyszczenie, jak co dwa lata czy raz na pięć lat, opierają się na myśleniu, że zatory w drenarskich systemach to coś sporadycznego. Ale w praktyce to nie działa tak łatwo. Częstotliwość czyszczenia powinna być dostosowana do lokalnych warunków, bo w miejscach z dużą ilością opadów, gdzie są tereny zielone, czyszczenie co dwa lata to pewnie za rzadko. Zaniedbanie tego może prowadzić do poważnych problemów – może nam wszystko zalać, a naprawy będą bardzo kosztowne. Myślenie o długich przerwach w czyszczeniu to ignorowanie faktycznego stanu drenarskiego systemu, co pokazują standardy w branży. Ważne by dostosować częstotliwość czyszczenia do warunków lokalnych, żeby system działał bez problemów i minimalizować ryzyko niespodzianek.

Pytanie 10

Celem krzyżowania bydła czarno-białego z rasą holsztyńsko-fryzyjską jest poprawa

A. wydajności mlecznej i cech pokroju
B. cech mięsnych
C. płodności oraz zawartości tłuszczu w mleku
D. łatwości porodów
Rasa holsztyńsko-fryzyjska jest ceniona w hodowli bydła mlecznego ze względu na swoją wysoką wydajność mleczną oraz dobre cechy pokroju. Krzyżowanie tej rasy z bydłem czarno-białym, które również charakteryzuje się wysokimi parametrami wydajności mlecznej, ma na celu uzyskanie potomstwa o jeszcze lepszych właściwościach. Przykładowo, holsztyńsko-fryzyjskie krowy są znane z wysokiej produkcji mleka i mogą produkować od 8000 do 15000 litrów mleka rocznie. Krzyżowanie z bydłem czarno-białym może przyczynić się do poprawy genotypu, co w efekcie prowadzi do zwiększenia ilości produkowanego mleka oraz lepszej jakości produktu, co jest kluczowe w nowoczesnej produkcji mleka. Dodatkowo, dobry pokrój zwierząt, który można uzyskać przez takie krzyżowanie, sprzyja lepszej kondycji zdrowotnej i wydolności, co w dłuższej perspektywie wpływa na bardziej efektywne gospodarowanie stadem oraz optymalizację kosztów w hodowli.

Pytanie 11

CCM - to pasza przygotowywana z

A. kolb kukurydzy
B. zielonki żyta zbieranej w końcowym etapie strzelania w źdźbło
C. nasion i łodyg słonecznika
D. koniczyny czerwonej zebranej po zakończeniu kwitnienia
CCM, czyli pasza sporządzana z kolb kukurydzy, jest niezwykle cenna w żywieniu zwierząt, zwłaszcza bydła. Kukurydza jest źródłem łatwo przyswajalnych węglowodanów, co sprawia, że pasza ta podnosi wartość energetyczną diety zwierząt. Kolby kukurydzy, ze względu na swoją strukturę, dostarczają także błonnika, który jest niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania układu pokarmowego. Ponadto, CCM jest często stosowana w mieszankach paszowych, co pozwala na dostosowanie ich składu do potrzeb żywieniowych różnych gatunków zwierząt. Przykładem praktycznego zastosowania CCM jest jej użycie w żywieniu bydła mlecznego, gdzie pomaga zwiększyć produkcję mleka. Dobre praktyki w branży zakładają, że pasze takie jak CCM powinny być stosowane w sposób zrównoważony, aby uniknąć nadmiaru energii, co mogłoby prowadzić do problemów metabolicznych. Warto również pamiętać o monitorowaniu jakości CCM, aby zapewnić zwierzętom składniki odżywcze w optymalnych proporcjach.

Pytanie 12

Zanim przystąpimy do pobierania gnojowicy ze zbiornika, powinniśmy ją

A. napowietrzyć
B. oczyścić z części stałych
C. rozcieńczyć
D. ujednorodnić
Napowietrzenie gnojowicy w zbiorniku nie jest zalecanym działaniem przed jej wybieraniem, ponieważ może prowadzić do procesów fermentacyjnych, które generują nieprzyjemne zapachy i obniżają jakość nawozu. Z kolei rozcieńczanie gnojowicy może powodować zbyt dużą utratę składników odżywczych, co w praktyce wpływa na jej efektywność jako nawozu. Zmniejszenie stężenia składników odżywczych przez dodawanie wody może prowadzić do sytuacji, w której rośliny nie otrzymają odpowiedniej ilości niezbędnych substancji. Oczyszczanie gnojowicy z części stałych jest również niewłaściwe przed jej aplikacją, ponieważ te frakcje są często bogate w składniki odżywcze. W wielu systemach zarządzania gnojowicą, szczególnie w rolnictwie ekologicznym, dąży się do maksymalnego wykorzystania wszystkich frakcji gnojowicy. Dlatego, zamiast eliminować ciała stałe, należy je ujednolicić, co pozwala na uzyskanie nawozu o stałych parametrach. Zrozumienie procesów związanych z obróbką gnojowicy oraz ich wpływu na jakość nawożenia jest kluczowe dla skutecznego zarządzania nawozami organicznymi.

Pytanie 13

Maszyna wskazana na zdjęciu - to

Ilustracja do pytania
A. rozsiewacz nawozów.
B. siewnik punktowy.
C. opryskiwacz polowy zawieszany.
D. siewnik rzędowy.
Siewnik rzędowy oraz rozsiewacz nawozów to inne maszyny, które pełnią różne funkcje w rolnictwie, jednak nie są to urządzenia, które znalazłyby zastosowanie w kontekście przedstawionego zdjęcia. Siewnik rzędowy jest zaprojektowany do siewu nasion w równych rzędach, co może sugerować lepsze ich rozmieszczenie, ale nie ma on charakterystycznych zbiorników punktowych, które definiują siewnik punktowy. Często mylona jest funkcja siewnika rzędowego z funkcją siewnika punktowego, co prowadzi do nieporozumień w zakresie ich zastosowań. Rozsiewacz nawozów z kolei służy do równomiernego rozprowadzania nawozów na powierzchni pola, co jest całkowicie inną operacją niż precyzyjny siew nasion. Warto zaznaczyć, że wybór odpowiedniego urządzenia do siewu zależy od wielu czynników, takich jak rodzaj upraw, struktura gleby oraz technologia siewu. Często błędne interpretacje wynikają z braku zrozumienia specyfiki pracy tych maszyn oraz ich funkcji w procesie produkcji rolniczej. Dlatego też, aby podjąć właściwą decyzję, należy dobrze poznać różnice pomiędzy tymi urządzeniami, co jest kluczowe dla efektywności prowadzenia gospodarstwa rolnego.

Pytanie 14

Najlepiej do zaprzęgów nadają się konie

A. pełnej krwi angielskiej
B. czystej krwi arabskiej
C. rasy małopolskiej
D. rasy śląskiej
Wybór koni rasy małopolskiej, pełnej krwi angielskiej czy czystej krwi arabskiej do zaprzęgów jest niewłaściwy z kilku powodów. Rasa małopolska, choć znana z dobrego temperamentu, nie dysponuje taką siłą i masywną budową jak konie śląskie, co sprawia, że nie jest optymalnym wyborem do ciężkiego zaprzęgu. Pełna krew angielska, zaprojektowana głównie do wyścigów, charakteryzuje się dużą prędkością i zwinnością, ale nie jest odpowiednia do ciągnięcia ciężkich ładunków, gdyż jej budowa ciała nie sprzyja dużym obciążeniom. Z kolei konie czystej krwi arabskiej, chociaż znane ze swojej wytrzymałości i eleganckiego wyglądu, również nie są dostosowane do pracy w zaprzęgach, gdyż ich struktura mięśniowa i rozkład masy ciała nie są optymalne do ciągnięcia. Błędne wnioski dotyczące wyboru koni do zaprzęgów często wynikają z pomylenia cech użytkowych różnych ras. Właściwy dobór koni do zaprzęgów powinien opierać się na ich sile, posturze oraz umiejętności pracy w zespole, a nie jedynie na ich wyglądzie czy popularności. Dlatego istotne jest zrozumienie, jakie cechy są kluczowe w kontekście konkretnego zastosowania, co prowadzi do lepszych wyników w pracy z końmi.

Pytanie 15

Jaką paszę objętościową w postaci suchej wykorzystuje się w karmieniu bydła mlecznego?

A. kiszonka z traw.
B. rośliny okopowe paszowe.
C. zieleń.
D. siano.
Siano to jedno z podstawowych rodzajów suchej paszy, które używamy w żywieniu bydła mlecznego. Robi się je z różnych traw, które po skoszeniu i wysuszeniu stają się super źródłem błonnika, białka oraz niezbędnych składników mineralnych. Moim zdaniem, siano jest naprawdę ważne, bo wspomaga układ pokarmowy bydła. Wysoka zawartość włókna, wiesz, to klucz do zdrowego trawienia. Organizacje zootechniczne często mówią, że pasze o dużej objętości są niezbędne, żeby zwierzęta dobrze się rozwijały. Dobrze jest pamiętać, że jakość siana ma ogromne znaczenie. Lepiej, żeby pasza pochodziła z dobrze zarządzanych łąk, bo wtedy jest zdrowsza i wpływa pozytywnie na jakość mleka, które dają krowy.

Pytanie 16

Na podstawie Założeń produkcyjnych tuczu mlecznego koźląt oblicz zapotrzebowanie na mleko dla grupy 30 koźląt w tuczu mlecznym.

Założenia produkcyjne tuczu mlecznego koźląt
Ilość koźląt tuczonych w grupie30 szt.
Przyrost masy ciała koźlęcia w okresie tuczu15 kg
Zużycie mleka na 1 kilogram przyrostu8 litrów
Czas trwania tuczu60 dni
A. 1 800 litrów.
B. 14 400 litrów.
C. 3 600 litrów.
D. 7 200 litrów.
Twoja odpowiedź jest prawidłowa, ponieważ zapotrzebowanie na mleko dla grupy 30 koźląt w tuczu mlecznym wynosi 3 600 litrów. Obliczenia opierają się na standardach żywienia zwierząt, które określają, że każde koźlę w okresie tuczu zużywa około 120 litrów mleka. W praktyce, ta ilość mleka jest niezbędna do osiągnięcia prawidłowego przyrostu masy ciała, który wynosi około 15 kg na każde koźlę. Stosunek ten oparty jest na przeliczeniu, że każdy kilogram przyrostu masy ciała wymaga około 8 litrów mleka. W związku z tym, dla 30 koźląt obliczamy zapotrzebowanie w następujący sposób: 120 litrów na koźle razy 30 koźląt, co daje 3 600 litrów. Takie podejście jest zgodne z dobrymi praktykami w hodowli zwierząt, które kładą nacisk na właściwe żywienie oraz zwiększenie efektywności produkcji. Wiedza na temat odpowiednich norm żywieniowych jest kluczowa w zapewnieniu zdrowia i dobrostanu zwierząt. Warto również pamiętać, że odpowiednia ilość mleka wpływa na jakość mięsa oraz przyszłe wyniki produkcyjne. Dzięki tym informacjom, można świadomie planować dawkowanie paszy i kontrolować koszty produkcji.

Pytanie 17

Jakie paliwo jest używane do zasilania silników wysokoprężnych z samoczynnym zapłonem?

A. alkohol etylowy.
B. mieszanka propan-butan.
C. paliwo benzynowe.
D. olej napędowy.
Olej napędowy jest podstawowym paliwem stosowanym w silnikach wysokoprężnych, które pracują na zasadzie zapłonu samoczynnego. Silniki te wykorzystują proces, w którym paliwo jest wtryskiwane do komory spalania pod wysokim ciśnieniem, co prowadzi do jego samozapłonu w wyniku wysokiej temperatury powstałej podczas sprężania powietrza. Olej napędowy charakteryzuje się odpowiednim cetanem, co oznacza, że ma właściwości zapewniające efektywny proces spalania. Przykładem zastosowania oleju napędowego są pojazdy ciężarowe, autobusy czy maszyny rolnicze, które operują w różnych warunkach, wymagając niezawodności i wysokiej wydajności. Zgodnie ze standardami branżowymi, olej napędowy musi spełniać określone normy jakościowe, takie jak norma EN 590 w Europie, aby zapewnić optymalną pracę silników oraz minimalizację emisji szkodliwych substancji. Ponadto, olej napędowy ma wyższą gęstość energetyczną niż inne paliwa, co pozwala na dłuższy zasięg bez konieczności częstego tankowania.

Pytanie 18

Rodzaj rynku, w którym występują takie metody sprzedaży jak: aukcje, sprzedaż komisowa czy spółdzielcza, określamy mianem

A. centrum handlowego
B. rynku towarowego
C. ryneczkiem
D. rynkiem hurtowym
Rynki hurtowe to miejsca, gdzie sprzedaje się różne towary w dużych ilościach, głównie między producentami a detalistami. Można tam spotkać różne formy sprzedaży, na przykład sprzedaż aukcyjną, komisową czy spółdzielczą. Aukcje są super, bo czasem można wyciągnąć lepszą cenę za towar, który ma zmienną wartość. Sprzedaż komisowa jest spoko, bo to pozwala sprzedawać rzeczy w imieniu właściciela bez konieczności ich kupowania na zapas. A sprzedaż spółdzielcza? To już bardziej współpraca, gdzie kilka osób łączy siły, żeby lepiej negocjować ceny. Przykłady rynków hurtowych to takie giełdy owoców i warzyw, gdzie sprzedawcy z kupującymi mogą ustalać ceny i różne formy sprzedaży. Rynki hurtowe są naprawdę ważne w całym łańcuchu dostaw, bo pomagają w zarządzaniu zapasami i dystrybucji towarów w odpowiednich ilościach.

Pytanie 19

Który środek ochrony roślin jest fungicydem stosowanym w uprawie ziemniaków?

Nazwa środkaSposób działania
Sencor 70 WGPreparat chwastobójczy zwalczający wszystkie chwasty dwuliścienne i niektóre chwasty jednoliścienne.
Calypso 480 ECŚrodek systemiczny przeznaczony do zwalczania stonki ziemniaczanej.
Pyton 60 WGPreparat grzybobójczy przeznaczony do zwalczania alternariozy i zarazy ziemniaczanej.
Basta 150 SLŚrodek przeznaczony do chemicznego niszczenia łęcin ziemniaka.
A. Calypso 480 EC.
B. Pyton 60 WG.
C. Sencor 70 WG.
D. Basta 150 SL.
Pyton 60 WG jest prawidłową odpowiedzią, ponieważ jest to fungicyd dedykowany do zwalczania chorób grzybowych w uprawie ziemniaków. Preparat ten skutecznie działa przeciwko alternariozie oraz zarazie ziemniaczanej, które stanowią poważne zagrożenie dla jakości i plonów tego warzywa. Stosowanie Pytonu 60 WG jest zgodne z zaleceniami agronomów, którzy podkreślają znaczenie profilaktyki oraz efektywnego zarządzania chorobami roślin w celu zapewnienia wysokiej wydajności upraw. Przykłady efektywnego zastosowania tego środka obejmują jego wprowadzenie w program ochrony roślin, gdzie regularne monitorowanie stanu zdrowotnego roślin oraz odpowiednie terminy aplikacji mogą znacząco zmniejszyć występowanie infekcji grzybowych. Ponadto, stosowanie fungicydów powinno być zgodne z zasadami integrowanej ochrony roślin, co oznacza, że należy łączyć chemiczne metody ochrony z innymi praktykami agrotechnicznymi, takimi jak rotacja upraw czy dobór odpornych odmian.

Pytanie 20

Wskaż zestaw narzędzi uprawowych, które z uwagi na działające elementy robocze kwalifikują się jako narzędzia aktywne?

A. Pług obracalny i wał strunowy
B. Brona wahadłowa i glebogryzarka
C. Głębosz i kultywator podorywkowy
D. Brona talerzowa i wał pierścieniowy
Prawidłowa odpowiedź to brona wahadłowa i glebogryzarka, które są klasyfikowane jako narzędzia czynne ze względu na swoje aktywne elementy robocze. Brona wahadłowa, dzięki swojej konstrukcji, skutecznie rozluźnia glebę, co poprawia jej strukturę i przewietrzność. Z kolei glebogryzarka, wyposażona w wirujące noże, umożliwia efektywne mieszanie gleby z resztkami roślinnymi, co sprzyja jej użyźnieniu. Użycie tych narzędzi w praktyce pozwala na intensyfikację procesów agrotechnicznych, co jest zgodne z najlepszymi praktykami w rolnictwie. Należy podkreślić, że stosowanie narzędzi czynnych jest kluczowe w uprawach, gdzie istotne jest zapewnienie odpowiedniej struktury gleby oraz optymalnych warunków dla wzrostu roślin. Standardy rolnicze zalecają integrację tych narzędzi w cyklu uprawowym, aby maksymalizować plony i minimalizować erozję gleby.

Pytanie 21

Utrata masy ciała oraz asymetryczne porażenie kończyn (w pozycji szpagatu) i ogólne objawy wyniszczenia u kur wskazują na

A. chorobę Gumboro
B. chorobę Mareka
C. kolibakteriozę
D. ospę
Choroba Mareka, wywoływana przez wirus herperswirusowy, to jedna z najważniejszych chorób wirusowych u drobiu, zwłaszcza u kurcząt. Objawy opisane w pytaniu, takie jak spadek masy ciała, asymetryczne porażenie kończyn oraz ogólne wyniszczenie organizmu, są typowe dla tej choroby. Wirus ten wpływa na układ nerwowy, co prowadzi do porażeń i problemów z równowagą. W praktyce, hodowcy powinni zwracać szczególną uwagę na te objawy, ponieważ wczesna diagnoza i interwencja są kluczowe dla ograniczenia strat w stadzie. W profilaktyce choroby Mareka stosuje się szczepienia, które są standardem w nowoczesnych hodowlach drobiu. Zgodnie z zaleceniami weterynaryjnymi, wszystkie pisklęta powinny być zaszczepione w pierwszych dniach życia, aby zwiększyć odporność na zakażenie wirusem. Oprócz szczepień, ważna jest również odpowiednia bioasekuracja, która ogranicza możliwość przenoszenia wirusa w obrębie stada. Właściwe zarządzanie hodowlą oraz regularne kontrole zdrowotne przyczyniają się do wczesnego wykrywania choroby i skutecznego jej zwalczania.

Pytanie 22

Jaką przewagę ma producent rolny zajmujący się chowem trzody chlewnej?

A. wzrost kosztów wynagrodzeń dla pracowników produkcyjnych
B. brak wykształcenia oraz niskie umiejętności marketingowe producenta
C. rosnąca cena mięsa wieprzowego w punktach skupu
D. posiadanie nowoczesnego wyposażenia chlewni
Posiadanie nowoczesnego wyposażenia chlewni jest kluczowym czynnikiem wpływającym na efektywność produkcji trzody chlewnej. Nowoczesne technologie, takie jak automatyczne systemy żywienia, wentylacji oraz monitorowania stanu zdrowia zwierząt, przyczyniają się do zwiększenia wydajności hodowli. Dzięki tym rozwiązaniom, producenci mogą lepiej kontrolować warunki bytowe zwierząt, co prowadzi do poprawy ich dobrostanu i zdrowia, a tym samym wyższej jakości mięsa. Przykładem może być zastosowanie automatycznych systemów do podawania paszy, które pozwalają na precyzyjne dozowanie składników odżywczych, co wpływa na przyrost masy ciała świń. Ponadto nowoczesne wyposażenie umożliwia lepsze zarządzanie danymi produkcyjnymi, co w połączeniu z analizą rynkową pozwala na bardziej efektywne planowanie produkcji oraz marketingu. W dłuższej perspektywie inwestycje w nowoczesne technologie mogą prowadzić do znaczących oszczędności oraz zwiększenia konkurencyjności na rynku mięsa wieprzowego, co jest zgodne z najlepszymi praktykami branżowymi.

Pytanie 23

W tabeli przedstawiono przykładowe dawki pokarmowe dla jałowic - żywienie zimowe. Na podstawie danych zamieszczonych w tabeli określ dzienne zapotrzebowanie na kiszonkę i siano dla 10 jałówek w wieku dwóch lat.

Pasza w kgWiek jałówek w miesiącach
od 6 do12od 13 do 18od 19 do 24od 25 do 30
Buraki pastewne8152025
Siano4555
Kiszonka-51015
Pasze treściwe1---
A. Kiszonka 100 kg i siano 100 kg
B. Kiszonka 100 kg i siano 50 kg
C. Kiszonka 50 kg i siano 50 kg
D. Kiszonka 50 kg i siano 100 kg
Odpowiedź, która wskazuje na zapotrzebowanie 100 kg kiszonki i 50 kg siana dla 10 jałówek w wieku dwóch lat, jest poprawna z kilku powodów. Po pierwsze, znajomość dziennego zapotrzebowania na pasze jest kluczowa w prawidłowym żywieniu bydła. Z danych zawartych w tabeli wynika, że jedna jałówka w tym wieku potrzebuje 10 kg kiszonki oraz 5 kg siana. Przyjmuje się, że młode bydło, w szczególności jałówki, wymaga zbilansowanej diety, aby zapewnić prawidłowy rozwój i wzrost. Dlatego, mnożąc te wartości przez 10 jałówek, otrzymujemy 100 kg kiszonki oraz 50 kg siana. Takie podejście jest zgodne z najlepszymi praktykami w żywieniu zwierząt, które sugerują, że odpowiedni dobór pasz wpływa nie tylko na zdrowie, ale także na wydajność produkcyjną zwierząt. Planowanie diety w oparciu o rzeczywiste zapotrzebowanie jest kluczowe dla utrzymania zdrowia stada oraz optymalizacji kosztów produkcji.

Pytanie 24

Jakie jest zadanie otoczkowania nasion buraków cukrowych?

A. dostosowanie kształtu i wielkości nasion do wymagań precyzyjnego siewu
B. zwiększenie rozmiarów nasion
C. zmniejszenie wagi nasion
D. opóźnienie procesu kiełkowania nasion
Odpowiedź wskazująca na dopasowanie wielkości i kształtu nasion do wymogów precyzyjnego siewu jest prawidłowa, ponieważ otoczkowanie nasion buraków cukrowych ma na celu poprawę ich właściwości siewnych. Otoczkowanie polega na pokrywaniu nasion specjalnymi materiałami, co pozwala na uzyskanie jednorodnych rozmiarów oraz kształtów. Taki proces nie tylko ułatwia proces siewu, ale także zwiększa precyzję w rozmieszczaniu nasion w glebie. Dzięki zastosowaniu technologii otoczkowania, możliwe jest dostosowanie nasion do nowoczesnych siewników, które wymagają nasion o określonych parametrach. Przykładem może być wykorzystanie nasion otoczkowanych w siewnikach punktowych, które wymagają nasion o standardowych wymiarach dla prawidłowego działania. Ponadto, otoczkowane nasiona często są wzbogacane w substancje odżywcze czy środki ochrony roślin, co zwiększa szansę na ich prawidłowy rozwój i zdrowotność plonów. Dobre praktyki w otoczkowaniu nasion obejmują także precyzyjne dobieranie materiałów otoczkowujących, co wpływa na jakość i efektywność uprawy buraków cukrowych.

Pytanie 25

Na glebach o dużej gęstości, aby poprawić warunki wodne i powietrzne, należy zastosować

A. wapnowanie
B. głęboszowanie
C. glinowanie
D. iłowanie
Głęboszowanie to technika agrotechniczna, która polega na głębokim spulchnianiu gleby na głębokość od 30 do 60 cm, co ma na celu poprawę warunków wodno-powietrznych w glebach ciężkich, takich jak gliny. Proces ten umożliwia lepsze wnikanie wody, co jest niezwykle istotne w przypadku gleb o wysokiej konsystencji, które mają tendencję do zatrzymywania wody i utrudniania jej odparowywaniu. Dzięki głęboszowaniu poprawia się także struktura gleby, co sprzyja rozwojowi mikroorganizmów i korzeni roślin, a tym samym podnosi plony. W praktyce, głęboszowanie wykonuje się za pomocą specjalnych urządzeń, zwanych głęboszami, które wyrywają i rozdrabniają zbitą glebę. Warto również dodać, że głęboszowanie jest szczególnie zalecane w uprawach rolnych, gdzie występują problemy z drenażem, a także w przypadku gleb, które były intensywnie użytkowane przez dłuższy okres. Przykładem zastosowania może być przygotowanie pola pod uprawy zbóż, gdzie poprawione warunki glebowe mogą znacząco zwiększyć plon oraz jakość uzyskiwanych plonów.

Pytanie 26

Piekarnia produkuje tylko jeden typ chleba oraz jeden typ bułek. W ciągu jednego dnia piecze 600 bochenków chleba oraz 1 200 bułek. Koszt wytworzenia jednego bochenka chleba w stosunku do kosztu produkcji jednej bułki wynosi 2:1. Całkowity dzienny koszt produkcji w piekarni wynosi 600 zł. Jakie są koszty wytworzenia jednego bochenka chleba i jednej bułki?

A. Chleb 1,00 zł, bułka 1,00 zł
B. Chleb 0,50 zł, bułka 0,50 zł
C. Chleb 0,50 zł, bułka 0,25 zł
D. Chleb 1,00 zł, bułka 0,50 zł
Obliczenie kosztów produkcji chleba i bułek opiera się na analizie danych dotyczących kosztów i ilości wytworzonych produktów. W tym przypadku, piekarnia produkuje 600 chlebów i 1200 bułek, a całkowity dzienny koszt produkcji wynosi 600 zł. Koszt produkcji jednego chleba w stosunku do kosztu bułki wynosi 2:1, co oznacza, że koszt chleba można przedstawić jako 2x, a koszt bułki jako x. Całkowity koszt produkcji można zapisać jako 600 = 600 * 2x + 1200 * x, co po uproszczeniu daje 600 = 1200x + 1200x, czyli 600 = 2400x. Rozwiązując to równanie, otrzymujemy x = 0,25 zł, co oznacza, że koszt bułki wynosi 0,25 zł, a koszt chleba 2 * 0,25 zł = 0,50 zł. Takie obliczenia są zgodne z dobrymi praktykami finansowymi w sektorze produkcyjnym, gdzie precyzyjne określenie kosztów jednostkowych jest kluczowe dla ustalania cen i planowania produkcji.

Pytanie 27

Zaleca się, aby budynek inwentarski znajdował się w odległości co najmniej od studni z wodą pitną

A. 50 m
B. 15 m
C. 10 m
D. 25 m
Budynek inwentarski, w którym przechowywane są zwierzęta lub materiały paszowe, powinien być oddalony od studni wody pitnej o co najmniej 15 metrów, aby zapewnić odpowiednią ochronę przed zanieczyszczeniem wód gruntowych. Zgodnie z polskimi normami oraz przepisami dotyczącymi ochrony środowiska, taka odległość minimalizuje ryzyko przedostania się patogenów, związków chemicznych i innych zanieczyszczeń do źródła wody pitnej. Przykładowo, w przypadku nieprzestrzegania tych zasad, zanieczyszczenia pochodzące z nawozów, odpadów zwierzęcych czy substancji chemicznych stosowanych w budynkach inwentarskich mogą prowadzić do skażenia wód gruntowych, co ma poważne konsekwencje dla zdrowia ludzi. Z tego powodu, zachowanie odpowiednich odległości jest kluczowe dla bezpieczeństwa zdrowotnego społeczności. Dodatkowo, poszczególne normy budowlane oraz wytyczne sanitarno-epidemiologiczne nakładają obowiązek przeprowadzania regularnych inspekcji oraz monitorowania stanu wód, co jest niezbędne dla utrzymania ich czystości.

Pytanie 28

W gospodarstwie prowadzona jest produkcja tuczników w cyklu otwartym od 30 kg do 110 kg. Średnie zużycie paszy przez jednego tucznika w okresie tuczu wynosi 245 kg. Oceń efektywność tuczu.

Ocena efektywności tuczu tuczników
Zużycie paszy na 1 kg masy ciałaOcena
Do 3,0 kgBardzo dobra
3,0 – 3,5 kgDobra
3,6 – 4,0 kgDostateczna
4,1 – 4,5 kgDopuszczająca
A. Bardzo dobra.
B. Dostateczna.
C. Dobra.
D. Dopuszczająca.
Odpowiedź "Dobra" jest właściwa, ponieważ wskaźnik zużycia paszy na 1 kg masy ciała wynosi 3,0625 kg, co mieści się w przedziale 3,0-3,5 kg. Efektywność tuczu można ocenić, analizując zużycie paszy w kontekście przyrostu masy ciała tuczników. W praktyce, osiągnięcie wskaźnika poniżej 3,5 kg jest uznawane za dobry wynik, co przekłada się na efektywność ekonomiczną produkcji. W gospodarstwach stosujących cykl otwarty, takim jak opisany, ważne jest jeżeli stawiamy sobie za cel optymalizację kosztów paszy i maksymalizację przyrostów masy ciała. Właściwe zarządzanie dietą tuczników, w tym dostosowanie rodzaju paszy do ich potrzeb energetycznych i białkowych, ma kluczowe znaczenie dla osiągnięcia wysokiej efektywności tuczu. Dobre praktyki w tym zakresie obejmują regularne monitorowanie wzrostu tuczników oraz dostosowywanie diety do ich aktualnych potrzeb. Dodatkowo, warto zauważyć, że efektywność tuczu ma bezpośredni wpływ na rentowność gospodarstwa, co może być istotnym czynnikiem w zarządzaniu finansami w produkcji zwierzęcej.

Pytanie 29

W czasie dojrzewania zbóż mocny wiatr oraz krótkotrwały, intensywny deszcz mogą powodować

A. wyleganie źdźbeł roślin.
B. spowolnienie wzrostu pędu głównego.
C. zmniejszenie porastania ziarna w kłosach.
D. jednolite dojrzewanie ziarna.
Wyleganie źdźbłowe roślin to zjawisko, które występuje w wyniku działania niekorzystnych warunków atmosferycznych, takich jak silny wiatr i intensywne opady deszczu, zwłaszcza w okresie dojrzewania zbóż. W takich warunkach rośliny mogą stracić swoją pionową postawę, co prowadzi do leżenia źdźbeł na ziemi, a tym samym do utrudnienia zbiorów oraz obniżenia jakości plonów. Wyleganie może być szczególnie dotkliwe dla roślin o długich i cienkich źdźbłach, które nie mają wystarczającej siły do utrzymania się w trakcie silnych podmuchów wiatru. Praktycznym przykładem jest stosowanie odpowiednich zabiegów agrotechnicznych, takich jak nawożenie azotowe w umiarkowanych ilościach, co zwiększa odporność roślin na wyleganie. Ponadto, wybór odpowiednich odmian zbóż, które charakteryzują się silniejszymi korzeniami oraz krótszymi, bardziej sztywnymi źdźbłami, może zwiększyć odporność upraw na wyleganie. Ważne jest również, aby rolnicy monitorowali warunki atmosferyczne i podejmowali odpowiednie działania w okresie krytycznym występowania takich zjawisk.

Pytanie 30

Jaką stroną "wystawową" określamy jałówkę podczas wstępnej oceny?

A. przód
B. zad
C. lewa strona
D. prawa strona
Odpowiedzi, które wskazują na przód, zad lub lewą stronę, wynikają z nieporozumień dotyczących technik oceny zwierząt. Ocena z przodu nie pozwala na pełne zrozumienie proporcji ciała, które są kluczowe dla oceny wartości hodowlanej. Patrzenie na zwierzę z przodu ogranicza widoczność tylnej części ciała, co może prowadzić do błędnej oceny ich kondycji oraz budowy. Również koncentrowanie się na zadzie może wprowadzać w błąd, gdyż nie pozwala na zobaczenie istotnych cech przednich kończyn, głowy czy sylwetki. Natomiast ocena z lewej strony, choć również stosowana, nie jest preferowana w standardowych protokołach oceny, które zawsze wskazują na prawo jako właściwą stronę do wystawienia. Ważne jest, aby zrozumieć, że niepoprawne podejścia do oceny mogą prowadzić do nieodpowiednich decyzji hodowlanych, które z kolei mają długofalowy wpływ na jakość stada oraz jego rentowność. Dobrze przeszkoleni sędziowie oraz hodowcy powinni ściśle przestrzegać wytycznych dotyczących oceny, aby zapewnić najwyższe standardy w hodowli bydła. Zastosowanie właściwych metod oceny jest kluczowe dla sukcesu w każdej operacji hodowlanej.

Pytanie 31

W trakcie pokazów, prezentując bydło w ringu, prowadzący powinien

A. ustawiać zwierzę jak najbliżej krawędzi ringu
B. prowadzić zwierzę w stronę przeciwną do ruchu wskazówek zegara
C. prowadzić zwierzę idąc po jego lewej stronie
D. trzymać rękę na kółku prezenterki, a nie na łańcuszku (linki)
Prowadzenie bydła po lewej stronie jest ugruntowaną praktyką w branży hodowlanej, która zapewnia zarówno bezpieczeństwo zwierzęcia, jak i efektywność prezentacji. Dzięki temu, prezenter ma pełną kontrolę nad zwierzęciem, co jest kluczowe w kontekście jego zachowania i reakcji na bodźce z otoczenia. Ustawienie się po lewej stronie zwierzęcia pozwala na lepszą widoczność i umożliwia łatwiejsze kierowanie jego ruchem, co jest szczególnie ważne w sytuacjach, gdy róg ringu jest pełen widzów. Dodatkowo, w przypadku bydła, zwierzęta są często przyzwyczajone do tego sposobu prowadzenia, co zmniejsza ich stres i umożliwia lepsze zaprezentowanie ich walorów. Warto również zauważyć, że jest to zgodne z wytycznymi wielu organizacji zajmujących się hodowlą, które promują standardy najlepszych praktyk w prezentacji zwierząt na wystawach.

Pytanie 32

Mieszanka pełnoporcjowa dla loch karmiących zawiera 12 MJ energii metabolicznej w 1 kg. Ustal wymaganą zawartość lizyny w tej mieszance

Wymagana zawartość lizyny i białka w gramach na 1MJ energii metabolicznej
Faza cykluLizynaBiałko ogólneBiałko strawneWapń
Ciąża do 90 dnia0,4511,08,70,60
Laktacja0,6513,010,00,62
A. 78,00 g
B. 6,50 g
C. 0,65 g
D. 7,80 g
Odpowiedź wynosząca 7,80 g lizyny na 1 kg mieszanki pełnoporcjowej dla loch karmiących jest prawidłowa, ponieważ obliczenia opierają się na wymaganiach żywieniowych dla loch w laktacji. Zgodnie z zaleceniami, dla każdego megadżula (MJ) energii metabolicznej, lochy potrzebują 0,65 g lizyny. W przypadku mieszanki o wartości 12 MJ/kg, wymagana zawartość lizyny oblicza się poprzez pomnożenie 0,65 g przez 12 MJ, co daje 7,80 g. Praktycznie, odpowiednia zawartość lizyny w karmie jest kluczowa dla zdrowia oraz wydajności loch, wpływa na produkcję mleka oraz rozwój prosiąt. W branży zwierzęcej standardy żywieniowe są ustalane na podstawie badań dotyczących biochemii, a odpowiednia zawartość aminokwasów, takich jak lizyna, jest ściśle monitorowana.

Pytanie 33

Wyznacz koszt wytworzenia 1 tony pszenicy, przy założeniu, że:
- koszty zmienne wynoszą 35 000 zł,
- koszty stałe wynoszą 5 000 zł,
- całkowita produkcja to 500 ton.

A. 60 zł/tonę
B. 80 zł/tonę
C. 10 zł/tonę
D. 70 zł/tonę
Aby obliczyć koszt jednostkowy produkcji 1 tony pszenicy, należy uwzględnić zarówno koszty zmienne, jak i stałe. Koszty zmienne wynoszą 35 000 zł, co oznacza, że są one bezpośrednio związane z wielkością produkcji. Koszty stałe wynoszą 5 000 zł i pozostają niezmienne niezależnie od produkcji. Całkowity koszt produkcji można obliczyć poprzez dodanie tych dwóch kosztów. Całkowity koszt = koszty zmienne + koszty stałe = 35 000 zł + 5 000 zł = 40 000 zł. Następnie, aby uzyskać koszt jednostkowy, dzielimy całkowity koszt przez wielkość produkcji: koszt jednostkowy = całkowity koszt / wielkość produkcji = 40 000 zł / 500 ton = 80 zł/tonę. Jest to kluczowy element zarządzania kosztami, który pozwala na efektywne planowanie produkcji oraz ustalanie cen sprzedaży. Przykładowo, wiedza na temat kosztów jednostkowych może pomóc w podejmowaniu decyzji dotyczących optymalizacji procesów produkcyjnych lub w negocjacjach z dostawcami surowców.

Pytanie 34

Jaką objętość powinien mieć silos, aby pomieścić 6000 dt, jeżeli 1 m3 kiszonki ma masę mniej więcej 650 kg?

A. około 923 m3
B. około 1083 m3
C. około 600 m3
D. około 650 m3
Osoby, które udzieliły błędnych odpowiedzi, mogły niepoprawnie zrozumieć koncepcję obliczania objętości na podstawie masy i gęstości. W przypadku pierwszej odpowiedzi, sugerującej objętość około 650 m³, może to wynikać z pomyłkowego zinterpretowania danych lub wykonania niewłaściwych obliczeń, gdzie pewnie przyjęto nieodpowiednią wartość gęstości lub całkowitą masę. Z kolei odpowiedź sugerująca 600 m³ również nie uwzględnia prawidłowego przeliczenia masy na objętość, co jest fundamentalnym błędem w obliczeniach. Odpowiedź 1083 m³ wskazuje na nadmierną wartość, która również nie jest zgodna z rzeczywistością, co może wynikać z błędnego dodawania lub mnożenia jednostek. To pokazuje, jak ważne jest zrozumienie, że gęstość materiału jest kluczowym czynnikiem w takich obliczeniach. Użytkownicy powinni dążyć do dokładnych obliczeń, pamiętając, że pomyłki w obliczeniach mogą prowadzić do niewłaściwego zaplanowania przestrzeni magazynowej, co z kolei może skutkować stratami finansowymi i logistycznymi. W praktyce, ważne jest także zapoznanie się z normami dotyczącymi przechowywania pasz oraz ich optymalnego wykorzystania, co mogłoby pomóc w uniknięciu takich błędów.

Pytanie 35

Na jakich kontach księgowych należy ująć operację gospodarczą o treści: "Zakup maszyny produkcyjnej na fakturę z odroczonym terminem płatności"?

A. Dt "Środki trwałe", Ct "Zobowiązania wobec dostawców"
B. Dt "Rachunek bankowy", Ct "Środki trwałe"
C. Dt "Środki trwałe", Ct "Należności od odbiorców"
D. Dt "Materiały", Ct "Kasa"
Odpowiedź 'Dt "Środki trwałe", Ct "Zobowiązania wobec dostawców"' jest prawidłowa, ponieważ zakup maszyny produkcyjnej jest klasyfikowany jako nabycie środka trwałego, które należy ująć w księgach rachunkowych jako aktywo. W momencie zakupu, jeśli płatność jest odroczona, przedsiębiorstwo nie dokonuje natychmiastowego wydania gotówki, lecz zobowiązuje się do uregulowania płatności w przyszłości. Dlatego w ewidencji księgowej następuje zapis zwiększający wartość środków trwałych oraz równocześnie powstaje zobowiązanie wobec dostawcy. Przykład praktyczny: w momencie zakupu maszyny za 100 000 zł, księgowanie wygląda następująco: debet na koncie "Środki trwałe" (100 000 zł) oraz kredyt na koncie "Zobowiązania wobec dostawców" (100 000 zł). Takie podejście jest zgodne z zasadami polskiego prawa bilansowego oraz Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej (MSSF), które wymagają, aby środki trwałe były ujmowane według rzeczywistej wartości nabycia, a zobowiązania były rozliczane zgodnie z zasadą ostrożności. W przyszłości, w momencie dokonania zapłaty, nastąpi wyksięgowanie zobowiązania i ewentualne obciążenie konta bankowego.

Pytanie 36

Jakie cechy posiada dobrej jakości siano łąkowe?

A. wysokim udziałem kwiatów traw.
B. niską ilością białka.
C. aromatem pleśni.
D. zielonkawym odcieniem.
Siano łąkowe dobrej jakości powinno mieć zielonkawy kolor, co jest oznaką, że zostało zebrane w odpowiednim czasie, kiedy rośliny miały optymalną zawartość substancji odżywczych. Zielonkawy kolor świadczy o wysokiej zawartości chlorofilu, co oznacza, że siano zawiera więcej składników odżywczych, takich jak witaminy, minerały i białko. Dobrej jakości siano przyczynia się do zdrowia zwierząt, wpływa na ich wydajność mleczną i przyrosty masy ciała. W praktyce, siano powinno być zbierane w momencie, gdy większość roślin jest w fazie kwitnienia, co zapewnia najlepsze wartości odżywcze. Dodatkowo, jakość siana można ocenić na podstawie jego zapachu i struktury - powinno być aromatyczne, a nie pleśniowe, co wskazuje na prawidłowe suszenie i przechowywanie. Takie podejście jest zgodne z najlepszymi praktykami w hodowli zwierząt oraz produkcji pasz, co ma kluczowe znaczenie w zapewnieniu zdrowej diety dla zwierząt gospodarskich.

Pytanie 37

Na wzrost produkcji jaj w trakcie okresu nieśności kur wpływ ma

A. obecność samców w kurniku
B. wzrost poziomu wapnia w dostarczanej paszy
C. zmiana upierzenia kur niosek
D. wydłużenie czasu dnia świetlnego
Wydłużanie dnia świetlnego to naprawdę ważny czynnik, jeśli chodzi o produkcję jaj w kurach nioskach. Naturalny cykl świetlny ma duże znaczenie dla tych ptaków, które są dosyć wrażliwe na to, jak długo świeci słońce. W praktyce, gdy zwiększamy długość oświetlenia, na przykład używając sztucznego światła, to może to pobudzić jajniki do większej produkcji jaj. Fajnie by było, gdyby ilość światła wynosiła jakieś 14-16 godzin dziennie, bo to mocno sprzyja intensywnej produkcji. W dobrych praktykach hodowlanych warto też stopniowo wprowadzać to wydłużenie dnia, bo zbyt nagłe zmiany mogą stresować ptaki, a to z kolei wpłynie na ich zdrowie i wydajność. Wszystko to związane jest z tym, jak zarządzamy oświetleniem w kurniku, co powinno być zgodne z zaleceniami weterynaryjnymi, aby ptaki były zdrowe i żeby ich jaja były dobrej jakości.

Pytanie 38

Maksymalne dozwolone wartości wilgotności względnej w pomieszczeniach dla tuczników nie powinny być wyższe niż

A. 70%
B. 60%
C. 80%
D. 90%
Maksymalna wilgotność względna w pomieszczeniach dla tuczników powinna wynosić nie więcej niż 70%. Utrzymanie tego poziomu wilgotności jest kluczowe dla zdrowia zwierząt oraz ich wydajności. Zbyt wysoka wilgotność może prowadzić do rozwoju chorób układu oddechowego, co jest szczególnie niebezpieczne w przypadku tuczników, które są wrażliwe na zmiany środowiskowe. W praktyce, odpowiednie nawilżenie pomieszczeń można osiągnąć poprzez stosowanie wentylacji mechanicznej oraz systemów klimatyzacyjnych, które regulują zarówno temperaturę, jak i wilgotność. Przykładem dobrych praktyk jest regularne monitorowanie poziomu wilgotności i wprowadzanie korekt w systemie wentylacyjnym w celu zapobiegania gromadzeniu się wilgoci. Zgodnie z wytycznymi organizacji zajmujących się dobrostanem zwierząt, zaleca się, aby wilgotność względna nie przekraczała wspomnianych 70%, aby zapewnić optymalne warunki hodowlane i minimalizować ryzyko wystąpienia chorób.

Pytanie 39

Jęczmień browarny powinien być zbierany w stadium dojrzałości

A. woskowo-mlecznej
B. żółtej
C. mlecznej
D. pełnej
Odpowiedzi wskazujące na żółtą, woskowo-mleczną oraz mleczną dojrzałość są nieprawidłowe z kilku powodów. Po pierwsze, dojrzałość żółta, choć oznacza pewien etap rozwoju ziarna, nie jest momentem, w którym osiąga ono pełną wartość użytkową dla przemysłu browarskiego. W tym stadium ziarna mogą jeszcze zawierać nadmiar wody, co prowadzi do niewłaściwego procesu fermentacji oraz obniżenia jakości piwa. Z kolei woskowo-mleczna dojrzałość jest zbyt wczesnym etapem, w którym ziarna zaczynają tylko zyskiwać na twardości, ale wciąż są zbyt wilgotne i niezdolne do prawidłowego przechowywania. Ostatecznie dojrzałość mleczna, będąca jeszcze wcześniejszym etapem, w ogóle nie jest odpowiednia do zbioru, ponieważ ziarna są wciąż w fazie intensywnego wzrostu, co skutkuje brakiem odpowiedniego składu chemicznego. W praktyce, nieprawidłowe określenie etapu dojrzałości może prowadzić do strat ekonomicznych, a także negatywnie wpływać na jakość gotowego produktu, co jest sprzeczne z dobrymi praktykami w branży browarskiej. Zbieranie jęczmienia w niewłaściwej fazie dojrzałości jest jednym z najczęstszych błędów, które mogą wystąpić w produkcji piwa, dlatego zrozumienie różnic w etapach dojrzałości jest kluczowe dla każdego producenta.

Pytanie 40

Wybierz grupę roślin odpowiednich do uprawy na glebach żytnich, zarówno wysokiej, jak i niskiej jakości?

A. Pszenżyto, ziemniaki wczesne, rzepak ozimy
B. Pszenica, buraki cukrowe, jęczmień jary
C. Buraki cukrowe, jęczmień jary, koniczyna czerwona
D. Ziemniaki, owies, żyto
Wybór pszenicy, buraków cukrowych oraz jęczmienia jarego jako roślin do uprawy na glebach żytnich dobrych i słabych jest problematyczny z kilku powodów. Pszenica, chociaż jest jedną z najważniejszych roślin uprawnych, wymaga gleb o wysokiej żyzności i odpowiednim poziomie wilgotności, co czyni ją mniej odpowiednią do upraw na glebach słabych. Buraki cukrowe, chociaż są wartościowym plonem, również preferują gleby żyzne – ich uprawa na glebach o niskiej jakości może prowadzić do niskich plonów i wymaga dużych nakładów nawozów. Jęczmień jary, mimo że jest bardziej odporny na niekorzystne warunki w porównaniu do pszenicy, również ma swoje wymagania dotyczące jakości gleby, które mogą nie być spełnione na glebach słabych. Często naiwne jest zakładanie, że rośliny te mogą być uprawiane w trudnych warunkach bez dodatkowych inwestycji w nawożenie i poprawę struktury gleby. Zrozumienie specyficznych potrzeb roślin oraz warunków glebowych jest kluczowe w skutecznej agrotechnice. Ignorowanie tych zasad prowadzi do marnotrawstwa zasobów i obniżenia efektywności produkcji rolnej.