Wyniki egzaminu

Informacje o egzaminie:
  • Zawód: Technik budownictwa
  • Kwalifikacja: BUD.12 - Wykonywanie robót murarskich i tynkarskich
  • Data rozpoczęcia: 10 maja 2026 22:14
  • Data zakończenia: 10 maja 2026 22:35

Egzamin zdany!

Wynik: 37/40 punktów (92,5%)

Wymagane minimum: 20 punktów (50%)

Nowe
Analiza przebiegu egzaminu- sprawdź jak rozwiązywałeś pytania
Pochwal się swoim wynikiem!
Szczegółowe wyniki:
Pytanie 1

Łączenie murowanej ściany nośnej z działową realizuje się przy zastosowaniu strzępów

A. schodkowych
B. zazębionych końcowych
C. uciekających
D. zazębionych bocznych
Odpowiedź 'zazębione boczne' jest prawidłowa, ponieważ w procesie łączenia murowanej ściany nośnej ze ścianą działową kluczowe jest zapewnienie odpowiedniej stabilności i wytrzymałości konstrukcji. Zazębienie boczne pozwala na efektywne przenoszenie obciążeń pomiędzy ścianą nośną a działową, co jest szczególnie istotne w przypadku budynków wielokondygnacyjnych, gdzie obciążenia są znaczne. Tego rodzaju połączenie pozwala na minimalizację punktów krytycznych, co z kolei redukuje ryzyko pojawienia się pęknięć. W praktyce, zazębienie boczne stosuje się, gdy wymagane jest zachowanie ciągłości materiału oraz zmniejszenie wpływu ruchów konstrukcyjnych na poszczególne elementy. Warto zauważyć, że zgodnie z normami budowlanymi, takie połączenia powinny być projektowane z uwzględnieniem obciążeń statycznych i dynamicznych, a także warunków lokalnych, co zapewnia optymalne ich funkcjonowanie. Wykorzystanie zazębienia bocznego jest również zgodne z najlepszymi praktykami w zakresie budownictwa, co czyni tę odpowiedź odpowiednią.

Pytanie 2

Który z rodzajów tynków dekoracyjnych charakteryzuje się twardą, gładką i lśniącą strukturą, przypominającą polerowany kamień?

A. Stiuk
B. Sztablatura
C. Sgraffito
D. Sztukateria
Stiuk to tynk szlachetny, który charakteryzuje się twardą, gładką i lśniącą powierzchnią, co sprawia, że imituje polerowany kamień. Jest stosowany w architekturze zarówno wewnętrznej, jak i zewnętrznej, często w eleganckich wnętrzach lub jako element dekoracyjny fasad budynków. Proces jego aplikacji wymaga dużej precyzji i doświadczenia, ponieważ polega na nakładaniu wielu warstw specjalnie przygotowanej masy tynkarskiej, która po wyschnięciu jest szlifowana i polerowana. Przykładowo, stiuk często spotyka się w klasycznych pałacach oraz kościołach, gdzie elewacje lub wnętrza mają naśladować drogie materiały kamienne, co podnosi prestiż budowli. Dobrze wykonany stiuk nie tylko nadaje estetyczny wygląd, ale również zapewnia trwałość i odporność na różne czynniki atmosferyczne, co czyni go popularnym wyborem wśród architektów i projektantów.

Pytanie 3

Tynk zwykły w trzech warstwach, którego powierzchnia jest gładka, równomierna i ma połysk w ciemnym odcieniu, klasyfikuje się jako tynk kategorii

A. IV f
B. III
C. IV w
D. IV
Tynk kategorii IV w charakteryzuje się równością, gładkością oraz połyskiem, co czyni go idealnym rozwiązaniem w przypadku powierzchni, które mają być estetyczne i łatwe w utrzymaniu. Tynki te są często stosowane w obiektach o wysokich wymaganiach estetycznych, takich jak biura, hotele czy galerie sztuki. Gładka, lśniąca powierzchnia tynku IV w nie tylko podkreśla walory wizualne pomieszczenia, ale także ułatwia konserwację i czyszczenie. Warto dodać, że tynki te mogą być dostępne w różnych odcieniach, co pozwala na łatwe dopasowanie ich do koncepcji aranżacyjnej wnętrza. W branży budowlanej tynki klasy IV w są zgodne z normami jakościowymi, które zapewniają ich trwałość oraz odporność na uszkodzenia. W zastosowaniach praktycznych, ich wykorzystanie w miejscach o dużym natężeniu ruchu oraz narażeniu na zanieczyszczenia jest szczególnie korzystne, ponieważ gładka struktura ogranicza osadzanie się brudu.

Pytanie 4

Cyfrą 1 oznaczono na rysunku

Ilustracja do pytania
A. otwór iniekcyjny.
B. izolację przeciwwilgociową.
C. zbrojenie.
D. dylatację.
No więc, odpowiedź 3 to strzał w dziesiątkę! To dlatego, że to cyfrowe oznaczenie 1 na rysunku dotyczy dylatacji. A to jest mega ważne w budownictwie. Dylatacja to taka zaplanowana szczelina, która daje luz różnym częściom budynku, co się przydaje, gdy zmienia się temperatura, wilgotność, albo na budynek działają różne obciążenia. W praktyce, dylatacje trzeba projektować zgodnie z normami budowlanymi, jak na przykład PN-EN 1992-1-1, bo one mówią, że trzeba mieć na uwadze takie ruchy przy projektowaniu. Dylatacje mogą wyglądać różnie, od prostych szczelin w betonie, po bardziej skomplikowane systemy, które łączą różne elementy jak gumowe albo metalowe. Dzięki dylatacjom zmniejszamy ryzyko pęknięć i uszkodzeń, co wpływa na długość życia konstrukcji. To bardzo ważne dla bezpieczeństwa budynków. Można je spotkać w mostach, mieszkaniówce czy w fabrykach, gdzie zmieniająca się temperatura może mieć duży wpływ na stabilność budowli.

Pytanie 5

Na której ilustracji przedstawiono kielnię przeznaczoną do wypełniania oraz wygładzania spoin?

Ilustracja do pytania
A. Na ilustracji 3.
B. Na ilustracji 1.
C. Na ilustracji 4.
D. Na ilustracji 2.
Kielnia przedstawiona na ilustracji 2. jest narzędziem o wąskim i długim ostrzu, co czyni ją idealnym do wypełniania oraz wygładzania spoin. W kontekście prac budowlanych i wykończeniowych, tego rodzaju kielnie są powszechnie stosowane do aplikacji materiałów takich jak zaprawy, gips czy inne substancje służące do wyrównywania powierzchni. Wymagania dotyczące precyzji i estetyki w tych pracach są kluczowe, dlatego wybór odpowiedniego narzędzia ma znaczenie. Kielnie z wąskim ostrzem umożliwiają precyzyjne wprowadzenie materiału w trudno dostępne miejsca oraz pozwalają na wygładzenie powierzchni, co wpływa na trwałość i wygląd finalnego efektu. Zgodnie z wytycznymi branżowymi, korzystanie z odpowiednich narzędzi zwiększa efektywność pracy i redukuje ryzyko wystąpienia błędów, takich jak pęknięcia czy nierówności. Warto również zwrócić uwagę, że kielnie o szerszym ostrzu, jak te przedstawione na innych ilustracjach, są bardziej odpowiednie do nakładania grubych warstw materiałów, co nie jest ich głównym zastosowaniem w kontekście wygładzania spoin.

Pytanie 6

Jeśli w dokumentacji technicznej stwierdzono: "(...) ściany zewnętrzne jednowarstwowe z ceramiki poryzowanej łączonej na pióro i wpust na zaprawie ciepłochronnej (T)(...)", to co to oznacza dla wykonywanego muru w kontekście spoin?

A. poziome oraz pionowe w miejscach łączenia bloczków
B. poziome w każdej warstwie
C. pionowe w każdej warstwie
D. poziome oraz pionowe w pierwszej warstwie, a w wyższych jedynie pionowe
Analizując inne odpowiedzi, można zauważyć kilka nieporozumień dotyczących wykonania spoin w murze z ceramiki poryzowanej. Wskazanie jedynie spoin pionowych we wszystkich warstwach jest niewystarczające, gdyż nie uwzględnia kluczowej roli spoin poziomych, które są istotne w kontekście stabilności budowli. Spoina pionowa w każdej warstwie może sugerować, że nie ma potrzeby zapewnienia dodatkowej odporności na czynniki zewnętrzne, takie jak wilgoć czy zmiany temperatury, co jest błędnym założeniem. Ponadto, odpowiedź mówiąca o wykonaniu wyłącznie spoin poziomych we wszystkich warstwach pomija aspekt docięcia bloczków, co znacząco wpływa na charakterystykę muru. Miejsca, w których bloczki są cięte, wymagają staranniejszego podejścia, aby zapewnić ciągłość konstrukcyjną, co oznacza potrzebę wykonania zarówno spoin poziomych, jak i pionowych. Również wskazanie, że w pierwszej warstwie powinny być wykonane spoiny poziome, a powyżej jedynie pionowe, jest mylące, ponieważ w każdej warstwie należy dbać o zarówno typy spoin, co jest zgodne z zasadami budownictwa. Ważne jest, aby podczas budowy stosować się do standardów, które zapewniają nie tylko stabilność, ale także efektywność energetyczną budynku.

Pytanie 7

Jakie wskazanie sygnalizuje odrywanie się tynku od podstawy?

A. Widoczne zgrubienie na powierzchni tynku
B. Głuchy dźwięk podczas stukania w tynk młotkiem
C. Dostrzegalne pęknięcie na powierzchni tynku
D. Łatwość w zarysowaniu powierzchni tynku za pomocą ostrza
Głuchy odgłos przy ostukiwaniu tynku młotkiem jest jednoznacznym wskaźnikiem odwarstwienia tynku od podłoża. Tego rodzaju dźwięk powstaje, gdy przestrzeń między tynkiem a jego podłożem jest pusta, co prowadzi do zmiany akustyki dźwięku. W praktyce, przy wykonywaniu prac remontowych, fachowcy często wykorzystują tę metodę jako szybką i efektywną technikę diagnostyczną. Zgodnie z normami budowlanymi, odwarstwienie powinno być usunięte przed dalszymi pracami, aby uniknąć problemów w przyszłości, takich jak pękanie tynku czy zagrzybienie. Działania naprawcze obejmują usunięcie luźnego tynku, przygotowanie podłoża oraz nałożenie nowego tynku zgodnie z zaleceniami producenta. Dobrą praktyką jest również kontrolowanie stanu tynku w regularnych odstępach czasu, co pozwoli na wczesne wykrywanie problemów i ich skuteczne rozwiązanie.

Pytanie 8

Wykonanie zbrojenia wieńca stropu powinno odbywać się

A. tylko na zewnętrznej ścianie budynku, na której opiera się strop
B. wyłącznie na dwóch przeciwnych ścianach nośnych budynku, które wspierają strop
C. na wszystkich ścianach nośnych wokół całego stropu
D. jedynie na ścianach osłonowych budynku
Zbrojenie wieńca stropu jest kluczowym elementem konstrukcyjnym, który ma za zadanie zapewnienie odpowiedniej nośności i stabilności całej konstrukcji budynku. Właściwe rozłożenie zbrojenia na wszystkich ścianach nośnych dookoła stropu jest zgodne z zasadami inżynierii budowlanej oraz standardami, które podkreślają konieczność wzmocnienia miejsc, gdzie przenoszone są obciążenia. Zbrojenie na wszystkich ścianach nośnych ma na celu równomierne rozłożenie sił działających na strop, co minimalizuje ryzyko powstania pęknięć i uszkodzeń w konstrukcji. Przykładem zastosowania tej zasady może być budowa budynków wielokondygnacyjnych, gdzie stropy przenoszą znaczące obciążenia z wyższych pięter. W takich przypadkach stosowanie zbrojenia na wszystkich ścianach nośnych jest niezbędne dla zapewnienia stabilności konstrukcji na całej wysokości budynku. Dobrą praktyką jest również projektowanie zbrojenia w oparciu o normy PN-EN 1992-1-1, które określają wymagania dotyczące projektowania konstrukcji betonowych, w tym zbrojenia wieńców stropowych.

Pytanie 9

Jaka jest proporcja objętościowa gipsu i piasku w zaprawie gipsowej M 4?

Marka zaprawyZaprawa gipsowa
gips : piasek
Zaprawa gipsowo-wapienna
gips : wapno : piasek
M11: 41: 1,5: 4,5
M21: 31: 1: 3
M31: 21: 0,5: 2
M41: 11: 0,5: 1
A. 1:2
B. 1:0,5
C. 1:4
D. 1:1
Proporcja objętościowa gipsu i piasku w zaprawie gipsowej M4 wynosi 1:1, co oznacza, że na jedną jednostkę objętości gipsu przypada jedna jednostka objętości piasku. Taki dobór składników jest kluczowy dla uzyskania optymalnych właściwości zaprawy, w tym jej wytrzymałości i elastyczności. W praktyce, równomierne połączenie tych dwóch materiałów pozwala na uzyskanie jednorodnej masy, która dobrze przylega do powierzchni oraz zapewnia odpowiednią trwałość. Zgodnie z normami budowlanymi, szczególnie tymi związanymi z wykończeniem wnętrz, zachowanie tej proporcji jest istotne dla efektywności procesu aplikacji oraz trwałości powłok gipsowych. Przykładowo, stosując tę proporcję w renowacji starych budynków, można uzyskać lepsze rezultaty estetyczne i funkcjonalne, niż w przypadku stosowania innych proporcji, co potwierdzają liczne badania i doświadczenia specjalistów w dziedzinie budownictwa.

Pytanie 10

Gdy na powierzchni tynku występują liczne oznaki po przeprowadzonych naprawach związanych z pęknięciami, co powinno się zrobić?

A. położyć na powierzchni nową gładź
B. pokryć powierzchnię siatką stalową i wykonać gładź
C. pokryć powierzchnię siatką z tworzywa sztucznego i wykonać gładź
D. pomalować całą powierzchnię białą farbą
Pokrycie powierzchni siatką z tworzywa sztucznego przed nałożeniem gładzi jest kluczowym działaniem mającym na celu poprawę trwałości i estetyki tynku. Siatka z tworzywa sztucznego działa jako zbrojenie, które zapobiega pojawianiu się nowych pęknięć oraz stabilizuje istniejące. W przypadku tynków narażonych na ruchy strukturalne, siatka ta amortyzuje naprężenia, co jest zgodne z zasadami stosowanymi w budownictwie. Przykładowo, w obiektach, gdzie występują wahania temperatury lub wilgoci, zastosowanie siatki z tworzywa sztucznego wpływa na dłuższą żywotność wykończeń. Stosowanie tej metody jest zgodne z normami PN-EN 13914-1, które określają wymagania dotyczące tynków wewnętrznych i zewnętrznych. Ponadto, dzięki gładzi nałożonej na tak zabezpieczoną powierzchnię, uzyskujemy gładką i estetyczną powierzchnię, gotową do malowania lub innego wykończenia, co jest istotne w kontekście estetyki przestrzeni mieszkalnej.

Pytanie 11

Wykończenie powierzchni tynku zwykłego klasy IVf polega na

A. przetarciu stwardniałej zaprawy ząbkowaną cykliną.
B. przeszlifowaniu stwardniałej zaprawy osełką.
C. zatarciu świeżej zaprawy packą obłożoną filcem.
D. dociśnięciu świeżej zaprawy za pomocą packi.
Zatarcie świeżej zaprawy packą obłożoną filcem jest prawidłowym procesem wykończenia tynku zwykłego kategorii IVf. Ta technika ma na celu uzyskanie gładkiej, estetycznej powierzchni, która będzie dobrze współpracować z późniejszymi warstwami wykończeniowymi, takimi jak farby czy tynki dekoracyjne. Packa obłożona filcem pozwala na równomierne rozprowadzenie zaprawy, a także wygładzenie jej powierzchni, co jest kluczowe dla uzyskania właściwej przyczepności i trwałości. Użycie filcu zmniejsza ryzyko powstawania rys i innych uszkodzeń, co przekłada się na lepszy efekt końcowy. Dobrą praktyką jest wykonanie zatarcia po około 24 godzinach od nałożenia zaprawy, kiedy materiał jest jeszcze wystarczająco wilgotny, ale już na tyle stwardniały, by można było z nim pracować. Standardy budowlane wskazują, że odpowiednie wykończenie tynku ma kluczowe znaczenie dla jego funkcji ochronnych i estetycznych, dlatego warto stosować sprawdzone metody i materiały.

Pytanie 12

Oblicz wydatki na materiał do tynkowania ściany o powierzchni 40 m2, gdy koszt jednego 25-kilogramowego worka suchej mieszanki tynku mineralnego wynosi 35,00 zł, a zużycie tej mieszanki to 2,5 kg/m2?

A. 100,00 zł
B. 1 000,00 zł
C. 1 400,00 zł
D. 140,00 zł
Aby obliczyć koszt materiału do tynkowania ściany o powierzchni 40 m², należy najpierw określić całkowite zużycie suchej mieszanki tynku mineralnego. Skoro zużycie wynosi 2,5 kg/m², to dla powierzchni 40 m² potrzebujemy 40 m² * 2,5 kg/m² = 100 kg tynku. Następnie musimy obliczyć, ile worków tynku potrzebujemy. Ponieważ jeden worek ma 25 kg, dzielimy 100 kg przez 25 kg/worek, co daje nam 4 worki. Koszt jednego worka wynosi 35,00 zł, więc całkowity koszt to 4 worki * 35,00 zł/worek = 140,00 zł. Tego typu obliczenia są istotne w branży budowlanej, gdzie precyzyjne obliczenia kosztów materiałów wpływają na rentowność projektów. Dobrze zrozumiane zasady zużycia materiałów i ich kosztów są kluczowe dla efektywnego planowania budowy i utrzymania budżetu.

Pytanie 13

Na podstawie tablicy z KNR 2-02 oblicz, ile m3 zaprawy cementowo-wapiennej potrzeba do wymurowania dwóch prostokątnych filarków o wymiarach 2×2½ cegły i wysokości 3 m.

Nakłady na 1 mna podstawie Tablicy 0118
Lp.Wyszczególnienie
rodzaje materiałów i maszyn
Jednostki
miary,
oznaczenia
literowe
Słupy i filarki prostokątne
na zaprawie wapiennej lub cementowo-wapiennej
o wymiarach
1×1
cegły
1×1½
cegły
1½×1½
cegły
1½×2
cegły
2×2
cegły
2×2½
cegły
2½×2½
cegły
abc01020304050607
20Cegły budowlane pełneszt.26,0039,0065,0081,30105,10131,30170,70
21Zaprawa0,0140,0230,0370,0490,0690,0870,098
70Wyciągm-g0,100,150,250,320,430,530,67
A. 0,294 m3
B. 0,138 m3
C. 0,522 m3
D. 0,588 m3
Odpowiedź wynosząca 0,522 m³ jest poprawna, ponieważ została obliczona na podstawie danych zawartych w KNR 2-02, które precyzują zużycie zaprawy cementowo-wapiennej dla filarków o wymiarach 2×2½ cegły. Obliczenia zaczynamy od wyznaczenia objętości jednego filarka, która wynosi 7,5 m³ dla dwóch filarków, co daje 15 m³. Zgodnie z normami, zużycie zaprawy wynosi 0,098 m³ na każdy 1 m³ murów, co oznacza, że do wymurowania dwóch filarków potrzebujemy 15 m³ × 0,098 m³/m³ = 1,47 m³ zaprawy. Warto pamiętać, że precyzyjne obliczenia w budownictwie są kluczowe dla zapewnienia stabilności i trwałości konstrukcji. Dobre praktyki inżynierskie zalecają zawsze uwzględniać dodatkowe ilości materiałów na ewentualne straty, co w praktyce oznacza, że warto mieć w zapasie około 10% więcej materiału. Zrozumienie takich obliczeń jest niezbędne dla każdego, kto pracuje w branży budowlanej, ponieważ poprawne oszacowanie ilości materiałów wpływa na koszty oraz jakość wykonania.

Pytanie 14

Przedstawiony na rysunku przyrząd murarski jest

Ilustracja do pytania
A. linią ważną.
B. poziomnicą.
C. wężem wodnym.
D. warstwomierzem.
Wąż wodny, znany również jako szlaufwaga, to narzędzie kluczowe w budownictwie, służące do precyzyjnego wyznaczania poziomu. Jego działanie opiera się na zasadzie naczyń połączonych, co oznacza, że poziom wody w obu rurkach będzie jednakowy, niezależnie od ich położenia. Dzięki temu, zastosowanie węża wodnego pozwala na uzyskanie dokładnych pomiarów na dużych odległościach, co jest szczególnie istotne w przypadku większych projektów budowlanych, gdzie tradycyjne poziomnice mogą być niewystarczające. W praktyce, wąż wodny jest wykorzystywany do wyznaczania fundamentów, określania poziomów podłóg oraz w innych zastosowaniach, gdzie precyzyjne pomiary są kluczowe dla jakości wykonania. Zgodnie z normami budowlanymi, takie jak PN-EN 1991-1-4, stosowanie odpowiednich narzędzi do pomiaru poziomu jest fundamentalnym elementem zapewnienia bezpieczeństwa i trwałości budowli. Rekomenduje się regularne kalibrowanie narzędzi pomiarowych, aby uniknąć błędów związanych z ich użyciem.

Pytanie 15

Na podstawie danych zawartych w tabeli oblicz całkowity koszt materiałów potrzebnych do wykonania 1 m2 tynku mozaikowego.

Rodzaj materiałuPojemność opakowaniaCena za
1 opakowanie
Wydajność
zaprawa tynkarska25 kg150,00 zł3 kg/m²
preparat gruntujący4 l30,00 zł0,4 l/m²
A. 9,00 zł
B. 18,00 zł
C. 6,00 zł
D. 21,00 zł
Poprawna odpowiedź to 21,00 zł, co jest wynikiem dokładnego obliczenia kosztów materiałów potrzebnych do wykonania 1 m² tynku mozaikowego. W tym przypadku istotne jest, aby zrozumieć, że koszt zaprawy tynkarskiej wynosi 18,00 zł/m², a koszt preparatu gruntującego to dodatkowe 3,00 zł/m². Suma tych dwóch wartości daje całkowity koszt 21,00 zł/m². Jest to ważne, aby znać te wartości, ponieważ pozwala to na precyzyjne planowanie budżetu na prace tynkarskie w projektach budowlanych. W praktyce, przy kalkulacji kosztów dla większych powierzchni, takie jednostkowe koszty mogą być mnożone przez powierzchnię całkowitą, co następnie pozwala na oszacowanie całkowitych wydatków. Przykładowo, przy tynkowaniu ściany o powierzchni 50 m², całkowity koszt materiałów wyniesie 1050,00 zł. Takie podejście jest zgodne z najlepszymi praktykami w budownictwie, które zalecają staranne obliczanie kosztów na każdą część projektu, aby uniknąć nieprzewidzianych wydatków oraz opóźnień w realizacji.

Pytanie 16

Jakim narzędziem należy oceniać konsystencję zapraw budowlanych?

A. młotkiem Szmidta
B. czerpakiem murarskim
C. stożkiem pomiarowym
D. aparatem Vicata
Stożek pomiarowy jest standardowym narzędziem używanym do oceny konsystencji zapraw budowlanych, takich jak zaprawy cementowe czy tynki. Metoda ta polega na wypełnieniu stożka zaprawą i następnie podniesieniu go, co powoduje, że materiał osiada. Głębokość osiadania zaprawy pozwala na ocenę jej płynności i konsystencji. Zgodnie z normami, takimi jak PN-EN 1015-3, właściwa konsystencja zaprawy ma kluczowe znaczenie dla trwałości budowli oraz jakości wykonania. W praktyce, pomiar konsystencji wykonuje się przed aplikacją zaprawy, co umożliwia dostosowanie proporcji składników, jeśli okazuje się, że materiał jest zbyt suchy lub zbyt płynny. Przykładowo, w przypadku tynków zewnętrznych, odpowiednia konsystencja jest niezbędna, aby zapewnić ich przyczepność oraz odporność na warunki atmosferyczne.

Pytanie 17

Na rysunku przedstawiono izolację przeciwwilgociową

Ilustracja do pytania
A. pionową z folii kubełkowej.
B. poziomą z folii polietylenowej.
C. pionową z emulsji asfaltowej.
D. poziomą z papy.
Izolacja przeciwwilgociowa pionowa z folii kubełkowej jest najskuteczniejszym rozwiązaniem dla ochrony fundamentów budynków przed wilgocią gruntową. Materiał ten charakteryzuje się unikalną strukturą z wypukłościami, które tworzą przestrzeń między folią a ścianą budynku, umożliwiając odprowadzenie wody, co jest kluczowe w zapobieganiu zawilgoceniu, a w konsekwencji także degradacji materiałów budowlanych. W praktyce, stosowanie folii kubełkowej pozwala na efektywną ochronę w miejscach o wysokim poziomie wód gruntowych, gdzie istnieje ryzyko podnoszenia się wilgoci. W zgodzie z normami budowlanymi, odpowiednia izolacja przeciwwilgociowa powinna być częścią integralnego projektu konstrukcji, co jest wskazane w Polskich Normach budowlanych. Warto również podkreślić, że folia kubełkowa jest łatwa w montażu i może być łączona z innymi systemami hydroizolacyjnymi, co zwiększa jej funkcjonalność i zapewnia długotrwałą ochronę.

Pytanie 18

Czym są zaczyny cementowe?

A. cementem, wapnem oraz wodą
B. cementem i piaskiem
C. cementem i wodą
D. cementem, piaskiem oraz wodą
Cement to kluczowy składnik w procesie produkcji zaczynów cementowych. Właściwa proporcja cementu i wody jest niezbędna do uzyskania optymalnej konsystencji oraz wytrzymałości. Zaczyny cementowe, będące mieszaniną cementu i wody, tworzą tzw. pastę cementową, która po hydratacji staje się twardym i trwałym materiałem. W praktyce, gdy cement reaguje z wodą, zachodzi reakcja chemiczna, w wyniku której powstają nowe związki chemiczne, odpowiedzialne za utwardzanie mieszanki. Standardy budowlane, takie jak normy PN-EN, zalecają użycie cementu w odpowiednich proporcjach, aby zapewnić nie tylko trwałość, ale także odporność na czynniki atmosferyczne, co jest szczególnie istotne w budownictwie infrastrukturalnym. Przykłady zastosowania zaczynów cementowych obejmują zarówno budowę fundamentów, jak i produkcję prefabrykatów betonowych, gdzie właściwe proporcje cementu i wody mają kluczowe znaczenie dla uzyskania wymaganego standardu wytrzymałości. Przykładowo, w konstrukcji mostów i budynków wysokościowych, nieodpowiednia mieszanka mogłaby prowadzić do poważnych problemów strukturalnych.

Pytanie 19

Na którym rysunku przedstawiono bloczek silikatowy?

Ilustracja do pytania
A. A.
B. D.
C. C.
D. B.
Bloczek silikatowy, który został przedstawiony na rysunku oznaczonym literą C, jest klasycznym przykładem materiału budowlanego stosowanego w budownictwie. Jego jasny kolor oraz gładka powierzchnia są wynikiem starannego procesu produkcji, w którym piasek, wapno i woda są mieszane pod wysokim ciśnieniem. Bloczki te charakteryzują się wysokimi parametrami izolacyjnymi oraz dźwiękochłonności, co sprawia, że są idealnym materiałem do budowy ścian zewnętrznych oraz działowych. W praktyce, bloczki silikatowe mogą być stosowane zarówno w konstrukcjach mieszkaniowych, jak i komercyjnych, co potwierdzają standardy budowlane, takie jak PN-EN 771-2, które określają wymagania dla wyrobów budowlanych. Zastosowanie bloczków silikatowych zwiększa efektywność energetyczną budynków, co jest zgodne z nowymi przepisami dotyczącymi ochrony środowiska. Ich struktura umożliwia również łatwe cięcie oraz formowanie, co ułatwia pracę podczas budowy.

Pytanie 20

Jaki jest minimalny czas, po którym można zaczynać budowę muru na zaprawie cementowo-wapiennej, nad świeżo wykonaną kondygnacją?

A. 7 dni
B. 5 dni
C. 3 dni
D. 10 dni
Czas, po którym można wznosić mur na zaprawie cementowo-wapiennej, jest ściśle związany z jej procesem wiązania i twardnienia. Odpowiedzi sugerujące dłuższe okresy, takie jak 7, 10 dni, a nawet 3 dni, opierają się na niepełnym zrozumieniu procesu budowlanego oraz specyfiki materiałów. W przypadku zaprawy cementowo-wapiennej, zbyt długi czas oczekiwania na rozpoczęcie budowy murów może być nieefektywny z punktu widzenia harmonogramu robót budowlanych. Z drugiej strony, zbyt krótki czas, jak sugerują odpowiedzi 3 dni, może prowadzić do problemów z wytrzymałością konstrukcji. W praktyce budowlanej, każdy materiał ma swoje specyficzne wymagania dotyczące czasu utwardzania, które powinny być respektowane, aby zapewnić trwałość i bezpieczeństwo budowy. Zastosowanie niewłaściwego czasu oczekiwania prowadzi często do typowych błędów, takich jak pęknięcia w murach, które mogą powstać na skutek niepełnej reakcji chemicznej w zaprawie. Kluczowe jest również uwzględnienie zmiennych warunków otoczenia, które mogą wpływać na czas wiązania, co pokazuje, że nie każdy materiał zachowuje się w ten sam sposób w różnych warunkach. Dlatego też, znajomość standardów dotyczących czasu technologicznego jest niezbędna dla każdego, kto pracuje w branży budowlanej.

Pytanie 21

Na podstawie danych zawartych w tabeli oblicz, ile cegieł pełnych potrzeba do wymurowania ściany na zaprawie cementowej o grubości 38 cm i wymiarach 4 × 3 m.

Nakłady na 1 m² ścianyFragment tablicy 0103 z KNR 2-02
Lp.WyszczególnienieJednostki miary,
oznaczenia
Ściany na zaprawie
wapiennej
lub
cementowo-wapiennej
cementowej
Symbole
eto
Rodzaje
materiałów
cyfroweliteroweGrubość w cegłach
111/22111/22
abcde010203040506
201800199Cegły budowlane
pełne
020szt.92,70139,90186,10100,10150,30200,60
211800200Cegły dziurawki
pojedyncze
020szt.(93,40)(140,80)(187,60)---
2223808099Zaprawa0600,0840,1300,1760,0660,1060,143
2323808099Zaprawa060(0,091)(0,143)(0,194)---
A. 2 408 szt.
B. 1 804 szt.
C. 1 679 szt.
D. 1 690 szt.
Obliczenia dotyczące ilości cegieł pełnych potrzebnych do wymurowania ściany opierają się na precyzyjnych wymiarach oraz grubości zaprawy. W przypadku ściany o wymiarach 4 × 3 m i grubości 38 cm, musimy najpierw obliczyć powierzchnię ściany, która wynosi 12 m². Na podstawie standardów budowlanych oraz danych dotyczących zapotrzebowania na materiały, określamy ilość cegieł potrzebnych na 1 m². W zależności od rodzaju cegły i jej wymiarów, standardowo przyjmuje się, że na 1 m² potrzeba około 50 cegieł. Zatem, dla 12 m² otrzymujemy 600 cegieł na całą powierzchnię. Jednak uwzględniając grubość zaprawy, całkowita ilość cegieł ulega zwiększeniu. Po przeliczeniu i zaokrągleniu, wynik wskazuje, że potrzebnych jest 1 804 sztuk cegieł. Takie obliczenia są kluczowe w projektowaniu i wykonawstwie budynków, zapewniając nie tylko odpowiednią ilość materiałów, ale również optymalizację kosztów oraz czasu budowy. Zrozumienie takich wyliczeń jest niezbędne w praktyce budowlanej.

Pytanie 22

W kolejnych warstwach w wiązaniu kowadełkowym jakie powinno być przesunięcie spoin pionowych?

A. 1/4 cegły
B. 2/3 cegły
C. 1/3 cegły
D. 1/2 cegły
Przesunięcie spoin pionowych w wiązaniu kowadełkowym wynoszące 1/4 cegły jest zgodne z ogólnymi zasadami budownictwa, które mają na celu zapewnienie odpowiedniej wytrzymałości i stabilności konstrukcji. W tej metodzie, której celem jest zminimalizowanie powstawania szczelin i zapewnienie równomiernego rozkładu obciążeń, należy zachować właściwe przesunięcie pomiędzy poszczególnymi warstwami. Dzięki takiemu podejściu, możliwe jest zredukowanie ryzyka pęknięć i osiadania. Przykładowo, w przypadku zastosowania pustaków ceramicznych lub betonowych w murze, odpowiednie przesunięcie spoin wpływa również na właściwości akustyczne i cieplne budynku. W praktyce budowlanej, stosowanie się do zasad przesunięcia spoin jest kluczowe dla zachowania trwałości konstrukcji oraz zapewnienia estetyki zakładanych murów. Warto podkreślić, że normy budowlane, takie jak Eurokod 6, wskazują na potrzebę stosowania przemyślanych rozwiązań w wiązaniach murów, co podkreśla znaczenie odpowiednich przesunięć spoin.

Pytanie 23

Oblicz koszt robót remontowych polegających na zbiciu rynków tradycyjnych z dwóch sąsiednich ścian pomieszczenia o wymiarach podanych na rysunku, jeżeli cena za zbicie 1 m2tynku wynosi 20 zł.

Ilustracja do pytania
A. 432 zł
B. 486 zł
C. 926 zł
D. 972 zł
Poprawność odpowiedzi 486 zł wynika z prawidłowego obliczenia kosztu robót remontowych polegających na zbiciu tynków z dwóch sąsiednich ścian. Proces ten rozpoczynamy od przeliczenia wymiarów ścian z centymetrów na metry, co jest kluczowe, ponieważ ceny za usługi budowlane często wyrażane są w metrach kwadratowych. Następnie, obliczamy powierzchnię każdej z dwóch ścian, sumujemy te wartości, co daje nam całkowitą powierzchnię do obróbki. Mnożymy tę powierzchnię przez stawkę za zbicie tynku, która wynosi 20 zł za m². W ten sposób uzyskujemy całkowity koszt robót, który wynosi 486 zł. Takie podejście jest zgodne z zasadami sporządzania kosztorysów budowlanych, gdzie precyzyjne przeliczenia są niezbędne do uzyskania odpowiednich wyników finansowych. Dodatkowo, znajomość takich obliczeń jest istotna dla wykonawców, którzy muszą prezentować klientom realistyczne oferty, biorąc pod uwagę wszystkie istotne czynniki, takie jak czas realizacji oraz użyte materiały.

Pytanie 24

Jakiego zestawu narzędzi należy użyć do budowy ścian z bloczków Ytong, murowanych na zaprawie cementowo-wapiennej?

A. Młotek gumowy, packa do szlifowania, strug, piła płatnica
B. Młotek murarski, piła płatnica, kielnia, pędzel ławkowiec
C. Młotek murarski, kielnia, strug, packa do szlifowania
D. Młotek gumowy, piła płatnica, prowadnica kątowa, kielnia
Odpowiedź zawierająca młotek gumowy, piłę płatniczą, prowadnicę kątową i kielnię jest poprawna ze względu na specyfikę procesu murowania bloczków Ytong, które wykonuje się na zaprawie cementowo-wapiennej. Młotek gumowy jest istotny, ponieważ umożliwia delikatne, ale skuteczne dopasowanie bloczków bez ryzyka ich uszkodzenia. Piła płatnica jest narzędziem niezbędnym do dokładnego cięcia bloczków Ytong, co jest kluczowe w celu uzyskania precyzyjnych kształtów i wymiarów. Prowadnica kątowa pozwala na utrzymanie prostych kątów podczas układania ścian, co jest fundamentalne dla stabilności konstrukcji. Kielnia natomiast jest narzędziem, które umożliwia nakładanie zaprawy oraz precyzyjne umieszczanie bloczków. Użycie tych narzędzi zgodnie z zasadami sztuki budowlanej gwarantuje, że ściany będą trwałe i zgodne z normami budowlanymi. Dobrą praktyką jest również regularne kontrolowanie poziomu i pionu układanych elementów, co można zrealizować przy pomocy poziomicy. Właściwe przygotowanie i zastosowanie narzędzi to kluczowe aspekty, które wpływają na jakość całej konstrukcji.

Pytanie 25

Jaką ilość mieszanki betonowej wykorzystano do stworzenia 3 stóp fundamentowych o rozmiarach 1,4 x 1,4 m i wysokości 0,5 m, jeśli norma zużycia mieszanki betonowej do uzyskania 1 m3 betonu wynosi 1,015 m3?

A. 2,984 m3
B. 0,995 m3
C. 5,880 m3
D. 2,940 m3
Aby obliczyć ilość mieszanki betonowej potrzebnej do wykonania 3 stóp fundamentowych o wymiarach 1,4 x 1,4 m i wysokości 0,5 m, należy najpierw obliczyć objętość jednego stopy fundamentowej. Obliczenie objętości polega na pomnożeniu długości, szerokości i wysokości: 1,4 m * 1,4 m * 0,5 m = 0,98 m3 dla jednej stopy. Następnie, mnożymy tę wartość przez 3, aby uzyskać łączną objętość wszystkich trzech stóp: 0,98 m3 * 3 = 2,94 m3. Jednakże norma zużycia mieszanki betonowej do wykonania 1 m3 betonu wynosi 1,015 m3, co oznacza, że na każdy 1 m3 betonu potrzebujemy 1,015 m3 mieszanki. Aby znaleźć całkowitą ilość mieszanki, należy pomnożyć objętość betonu przez normę: 2,94 m3 * 1,015 m3 = 2,984 m3. To pokazuje, jak ważne jest uwzględnienie norm zużycia w obliczeniach budowlanych, co jest praktyką powszechnie stosowaną w branży budowlanej, aby uniknąć niedoborów materiałów oraz zapewnić odpowiednią jakość wykonania. Takie podejście jest zgodne z najlepszymi praktykami w zakresie planowania i oszacowania materiałów budowlanych.

Pytanie 26

Jaki typ spoiwa wykorzystuje się do przygotowania zaprawy do murowania ścian fundamentowych?

A. Gips budowlany
B. Cement portlandzki
C. Wapno gaszone
D. Wapno hydratyzowane
Cement portlandzki to najczęściej stosowane spoiwo w budownictwie, szczególnie w kontekście murowania ścian fundamentowych. Charakteryzuje się wysoką wytrzymałością na ściskanie, co jest kluczowe w aplikacjach wymagających nośności, jak fundamenty budynków. W procesie murowania cement portlandzki łączy się z wodą, tworząc zaprawę, która wiąże i twardnieje, zapewniając trwałość oraz stabilność konstrukcji. W standardach budowlanych, takich jak PN-EN 197-1, cement portlandzki jest klasyfikowany jako spoiwo hydrauliczne, co oznacza, że wiąże pod wpływem wody. Dodatkowo, cement ten jest odporny na działanie wody, co jest niezwykle istotne w kontekście fundamentów, gdzie kontakt z wilgocią jest nieunikniony. Przykłady zastosowania obejmują nie tylko murowanie ścian fundamentowych, ale także ich wzmocnienie poprzez zastosowanie stropów i płyt betonowych, co pozwala na tworzenie stabilnych i bezpiecznych konstrukcji budowlanych.

Pytanie 27

Oblicz koszt montażu stolarki okiennej i drzwiowej w remontowanym pomieszczeniu, którego rzut przedstawiono na rysunku, jeżeli koszt jednostkowy montażu okna wraz z obróbką otworu wynosi 140,00 zł/m, a drzwi 290,00 zł/szt.

Ilustracja do pytania
A. 1074,00 zł
B. 1746,00 zł
C. 962,00 zł
D. 1456,00 zł
Odpowiedź 1746,00 zł jest prawidłowa, ponieważ obliczenia kosztów montażu stolarki okiennej i drzwiowej powinny uwzględniać zarówno liczbę okien, jak i drzwi, a także their jednostkowe koszty montażu. Aby obliczyć całkowity koszt, należy pomnożyć wszystkie jednostkowe koszty przez ich ilości. Przyjmując, że w remontowanym pomieszczeniu znajduje się 8 metrów bieżących okien oraz 5 sztuk drzwi, obliczenia będą wyglądać następująco: 8 m * 140,00 zł/m = 1120,00 zł za okna oraz 5 sztuk * 290,00 zł/szt = 1450,00 zł za drzwi. Zsumowując te wartości, otrzymujemy 1120,00 zł + 1450,00 zł = 2570,00 zł. Warto zwrócić uwagę, że przy projektowaniu i planowaniu remontów, uwzględnianie takich kosztów jest kluczowe dla stworzenia realistycznego budżetu. Dobrą praktyką jest również zasięgnięcie opinii specjalistów, aby dostosować wybór materiałów i wykonawcy do specyfiki projektu.

Pytanie 28

Tynki, które nie są przeznaczone do malowania na całej powierzchni, powinny

A. posiadać jednolitą barwę, dopuszczalne są niewielkie plamy.
B. być wolne od smug i plam, dopuszczalne są niewielkie różnice w intensywności koloru.
C. posiadać jednolitą barwę, dopuszczalne są niewielkie smugi.
D. posiadać jednolitą barwę bez smug i plam.
Odpowiedź 'mieć barwę o jednakowym natężeniu bez smug i plam' jest prawidłowa, ponieważ tynki, które nie są przewidziane do malowania, powinny charakteryzować się równomierną barwą na całej powierzchni. W praktyce oznacza to, że wszelkie niedoskonałości, takie jak smugi czy plamy, mogą wskazywać na niewłaściwe nałożenie tynku, co może prowadzić do estetycznych defektów końcowego wykończenia. W standardach budowlanych oraz w dobrych praktykach związanych z wykończeniem wnętrz, zapewnienie jednolitego wykończenia powierzchni jest kluczowe dla uzyskania wysokiej jakości estetycznej. W przypadku tynków, które mają być później malowane, konieczne jest, aby ich powierzchnia była idealnie gładka i jednolita, co pozwala na równomierne wchłanianie farby i zapobiega powstawaniu plam. Przykładem zastosowania tej zasady może być tynk dekoracyjny, który po nałożeniu powinien być dokładnie wygładzony, aby nie powodować różnic w odcieniach przy późniejszym malowaniu.

Pytanie 29

Oblicz wynagrodzenie tynkarza za realizację tynku standardowego po obu stronach ściany o wymiarach 4×3 m, przy stawce wynoszącej 24,00 zł/r-g oraz normie pracy na wykonanie tego tynku wynoszącej 1,2 r-g/m2?

A. 691,20 zł
B. 345,60 zł
C. 576,00 zł
D. 288,00 zł
Aby obliczyć wynagrodzenie tynkarza za wykonanie tynku na obu stronach ściany, należy najpierw obliczyć powierzchnię, która będzie pokrywana tynkiem. Ściana ma wymiary 4 m na 3 m, co daje powierzchnię jednej strony równą 12 m<sup>2</sup>. Ponieważ tynk będzie nakładany po obu stronach, całkowita powierzchnia wynosi 12 m<sup>2</sup> x 2 = 24 m<sup>2</sup>. Następnie, korzystając z normy pracy tynkarza, która wynosi 1,2 r-g/m<sup>2</sup>, obliczamy całkowity czas pracy: 24 m<sup>2</sup> x 1,2 r-g/m<sup>2</sup> = 28,8 r-g. Stawka za pracę tynkarza wynosi 24,00 zł/r-g, więc łączna kwota wynagrodzenia to 28,8 r-g x 24,00 zł/r-g = 691,20 zł. Tego rodzaju obliczenia są standardem w branży budowlanej i pomagają w efektywnym zarządzaniu kosztami projektów budowlanych.

Pytanie 30

Jaką ilość zaprawy należy nabyć do zbudowania ścian o grubości ½ cegły oraz powierzchni 28 m2, przy założeniu, że zużycie wskazane przez producenta wynosi 35 kg zaprawy na 1 m2 ściany tej grubości?

A. 980 kg
B. 980 m2
C. 490 m2
D. 490 kg
Analizując błędne odpowiedzi, można zauważyć, że pojawiają się w nich nieporozumienia związane z jednostkami miary oraz sposób interpretacji danych podanych w pytaniu. Przykładowo, odpowiedzi takie jak '490 m2' oraz '980 m2' wskazują na mylenie jednostek powierzchni z masą zaprawy, co jest kluczowe w kontekście obliczeń budowlanych. Powierzchnia ściany, dla której obliczamy potrzebną ilość zaprawy, nie jest równoważna ilości zaprawy, co potwierdza błąd jednostkowy. Ponadto, odpowiedzi '490 kg' i '490 m2' sugerują niewłaściwe obliczenia, które mogą wynikać z niepoprawnego przeliczenia zużycia zaprawy na powierzchnię, co podkreśla znaczenie dokładnych obliczeń w procesie budowlanym. W praktyce, brak precyzji w takich obliczeniach może prowadzić do niedoszacowania materiałów, co skutkuje opóźnieniami w projekcie, zwiększonymi kosztami i problemami z jakością wykonania. Dlatego tak ważne jest, aby przy planowaniu budowy zawsze stosować się do ustalonych norm i dobrych praktyk, a także mieć na uwadze, że każdy materiał budowlany ma swoje specyfikacje, które powinny być ściśle przestrzegane.

Pytanie 31

Masa asfaltowa dostępna jest w pojemnikach 10-litrowych w cenie 74,90 zł za pojemnik.
Oblicz koszt zakupu masy asfaltowej niezbędnej do przeprowadzenia dwuwarstwowej hydroizolacji na dwóch ścianach fundamentowych o powierzchni 25,0 m² każda, jeśli zużycie masy w pierwszej warstwie wynosi 0,5 l/m², a w drugiej 0,4 l/m².

A. 374,50 zł
B. 299,60 zł
C. 224,70 zł
D. 149,80 zł
Aby obliczyć całkowity koszt zakupu masy asfaltowej do wykonania dwuwarstwowej hydroizolacji, należy najpierw policzyć, ile masy potrzebujemy na obydwie warstwy. Powierzchnia jednej ściany fundamentowej wynosi 25 m², więc dla dwóch ścian potrzebujemy 50 m². Zużycie masy w pierwszej warstwie wynosi 0,5 l/m², co daje 0,5 l/m² * 50 m² = 25 l na pierwszą warstwę. W drugiej warstwie zużycie wynosi 0,4 l/m², co daje 0,4 l/m² * 50 m² = 20 l na drugą warstwę. Łącznie potrzebujemy 25 l + 20 l = 45 l masy asfaltowej. Masa asfaltowa sprzedawana jest w opakowaniach 10-litrowych, co oznacza, że potrzebujemy 5 opakowań (45 l / 10 l = 4,5, zaokrąglając w górę do 5). Koszt jednego opakowania wynosi 74,90 zł, więc całkowity koszt zakupu to 5 opakowań * 74,90 zł = 374,50 zł. Takie obliczenia są niezwykle istotne w praktyce budowlanej, ponieważ pozwalają na precyzyjne oszacowanie kosztów materiałów, co jest kluczowe dla zachowania budżetu i efektywności projektów budowlanych.

Pytanie 32

Jaką minimalną grubość powinny mieć przegródki międzykanałowe w kominach murowanych z cegły?

A. 3/4 cegły
B. 1/2 cegły
C. 1/3 cegły
D. 1/4 cegły
No więc, jeśli chodzi o grubość przegród w kominach murowanych z cegły, to ta wynosząca 1/2 cegły jest zgodna z normami budowlanymi, które mówią o tym, jak powinno być. Przegrody te mają naprawdę dużą rolę w wentylacji i w oddzielaniu kanałów dymowych. Ta grubość 1/2 cegły gwarantuje, że komin jest mocny i dobrze izolowany, co jest bardzo ważne, żeby gazy spalinowe nie dostawały się tam, gdzie nie powinny. Z doświadczenia wiem, że odpowiednie przestrzeganie norm podczas budowy kominów pomaga uniknąć problemów z korozją czy nieszczelnościami, które mogą być niebezpieczne dla zdrowia. Trzeba też pamiętać, że lokalne przepisy budowlane mają znaczenie, w końcu są różne standardy, jak PN-EN 13084, które muszą zostać uwzględnione. Przykładowo, w kominach z cegły ceramicznej o standardowych wymiarach, grubość 1/2 cegły pozwala na bezpieczne odprowadzanie spalin przy zachowaniu dobrych parametrów eksploatacyjnych.

Pytanie 33

Na rysunku przedstawiono

Ilustracja do pytania
A. kirkę.
B. zdzierak do tynków.
C. przecinak.
D. poziomnicę.
Zdzierak do tynków to narzędzie o płaskiej, ząbkowanej powierzchni, które służy do skutecznego usuwania starych tynków z powierzchni ścian. Jego konstrukcja pozwala na łatwe i efektywne skrawanie tynku, co minimalizuje ryzyko uszkodzenia podłoża. W praktyce, zdzierak jest niezastąpiony w pracach remontowych, gdzie często zachodzi potrzeba odnowienia i przygotowania powierzchni przed nałożeniem nowych materiałów wykończeniowych, takich jak gładzie czy farby. Prawidłowe użycie zdzieraka wiąże się z techniką, która pozwala na równomierne usunięcie tynku bez zbędnego wysiłku. Warto również dodać, że stosowanie tego narzędzia zgodnie z zasadami ergonomii przyczynia się do zmniejszenia ryzyka urazów i zwiększa komfort pracy. Zdzieraki do tynków są często wykorzystywane przez profesjonalnych malarzy i ekipy remontowe, co potwierdza ich znaczenie i zastosowanie w branży budowlanej.

Pytanie 34

Który z materiałów stosuje się do wykonania izolacji termicznej w budynkach?

Ilustracja do pytania
A. D.
B. C.
C. A.
D. B.
Materiał oznaczony literą C, czyli wełna mineralna, jest bardzo często używany w budownictwie, zwłaszcza do izolacji termicznej. Ma naprawdę świetne właściwości, jeśli chodzi o ograniczanie strat ciepła w budynkach, co na pewno pomoże obniżyć rachunki za ogrzewanie. Co więcej, wełna mineralna jest też ogniotrwała, co daje dodatkowe bezpieczeństwo, zmniejszając ryzyko, że ogień się rozprzestrzeni. W praktyce korzysta się z niej nie tylko w dachach i ścianach, ale też w podłogach, co czyni ją bardziej uniwersalnym materiałem budowlanym. Są też standardy, takie jak PN-EN 13162, które mówią o wymaganiach jakościowych, a to potwierdza, że wełna mineralna jest naprawdę skuteczna. A jeśli chodzi o akustykę, to też działa, co wpływa na komfort w pomieszczeniach. Warto zainwestować w ten materiał, żeby zwiększyć efektywność energetyczną i poprawić komfort cieplny w budynkach.

Pytanie 35

Do wyrównywania powierzchni tynku służy narzędzie przedstawione na rysunku

Ilustracja do pytania
A. A.
B. D.
C. C.
D. B.
Odpowiedź B jest strzałem w dziesiątkę, bo narzędzie na zdjęciu to właśnie szpachla tynkarska. Bez niej ciężko wyobrazić sobie wyrównywanie tynku. Dzięki szpachli da się naprawdę fajnie nałożyć i wygładzić tynk, co jest mega ważne, jeśli chce się, żeby ściany wyglądały ładnie. Używając szpachli, można uzyskać gładką powierzchnię, co później ma duże znaczenie przy malowaniu albo tapetowaniu. W ekipach budowlanych często korzysta się z szpachek o różnych szerokościach, bo to zależy od tego, co trzeba wyrównać. I jeszcze jedno – obsługa szpachli wymaga trochę wprawy i znajomości technik tynkarskich, co jest super ważne w budowlance. Szpachla jest też przydatna do drobnych napraw, więc naprawdę jest to narzędzie, które warto mieć zawsze pod ręką.

Pytanie 36

Proces docieplania metodą lekką mokrą zaczyna się od

A. przytwierdzenia materiału izolacyjnego
B. przymocowania siatki zbrojącej
C. nałożenia tynku cienkowarstwowego
D. instalacji listwy startowej
Montaż listwy startowej jest kluczowym etapem w procesie docieplania budynków metodą lekką mokrą. Listwa startowa stanowi bazę dla systemu ociepleniowego i ma na celu zapewnienie odpowiedniego poziomu oraz stabilności dla kolejnych warstw, w tym materiału izolacyjnego. Poprawna instalacja listwy jest istotna, ponieważ zapobiega późniejszym deformacjom i zapewnia prawidłowe odprowadzenie wody, co ma kluczowe znaczenie dla trwałości całego systemu. Zazwyczaj listwę startową montuje się na poziomie podłogi, co umożliwia równomierne rozłożenie obciążenia. W praktyce, w zależności od zastosowanego materiału izolacyjnego, zaleca się dostosowanie wysokości listwy, aby zminimalizować ryzyko mostków termicznych. Dobrze zainstalowana listwa startowa jest fundamentem dla dalszych prac, w tym mocowania izolacji i aplikacji tynku, co potwierdzają standardy branżowe, takie jak ETAG 004, które regulują kwestie związane z systemami ociepleń zewnętrznych.

Pytanie 37

Do murowania elementów palenisk wykonanych z ceramiki używa się zaprawy

A. polimerowej
B. wodoszczelnej
C. ciepłochronnej
D. szamotowej
Szamotowa zaprawa jest specjalistycznym rodzajem materiału stosowanym do murowania ceramicznych elementów palenisk, takich jak kominki, piece i inne urządzenia grzewcze. Jej kluczową cechą jest odporność na wysokie temperatury, co jest niezbędne w aplikacjach, gdzie występuje bezpośredni kontakt z ogniem. Szamot, jako materiał ceramiczny, wykazuje doskonałe właściwości termiczne, co minimalizuje ryzyko pęknięć czy deformacji elementów murowych podczas intensywnego nagrzewania. Przykładem zastosowania szamotowej zaprawy może być budowa pieców kaflowych, gdzie materiał ten nie tylko zapewnia trwałość konstrukcji, ale również efektywnie akumuluje ciepło. Stosując szamotowe zaprawy według założeń normy PN-EN 998-2, zapewniamy optymalne warunki dla długoletniej eksploatacji palenisk. Warto podkreślić, że odpowiedni dobór zaprawy wpływa na efektywność energetyczną oraz bezpieczeństwo użytkowania urządzeń grzewczych.

Pytanie 38

Do przygotowywania zapraw tynkarskich, bez wcześniejszych badań dotyczących składu i właściwości, można wykorzystać wodę

A. odzyskaną z produkcji betonu
B. ze zbiorników podziemnych
C. z wodociągu
D. z rzek i jezior
Woda z wodociągu to najlepsza opcja, jeśli chodzi o przygotowanie zaprawy tynkarskiej. Ma odpowiednie parametry, zarówno chemiczne jak i mikrobiologiczne, dzięki czemu nadaje się do budownictwa. Co ciekawe, regularnie ją badają, więc mamy pewność, że nie ma w niej żadnych szkodliwych substancji, które mogłyby zaszkodzić jakości tynków. Poza tym, są normy budowlane, jak PN-EN 1008, które jasno mówią, że woda do betonu musi być czysta i w ogóle bez zanieczyszczeń. W praktyce oznacza to, że używając wody z wodociągu, dostajemy lepszą stabilność i jednorodność zaprawy, co jest ważne przy dalszych etapach budowy. Dobrze też mieć na uwadze, że korzystanie z tej wody zmniejsza ryzyko problemów takich jak pęknięcia czy osypywanie się tynków, co mogłoby później kosztować nas naprawy.

Pytanie 39

Koszt robocizny związany z wykonaniem 1 m2 tynku mozaikowego wynosi 20,00 zł. Oblicz całkowity wydatek na wykonanie (materiał i robocizna) tego tynku na ścianach o powierzchni 200 m2, jeżeli opakowanie (25 kg) tynku drobnoziarnistego kosztuje 150,00 zł, a jego zużycie to 3 kg/m2.

A. 3 600,00 zł
B. 7 600,00 zł
C. 3 800,00 zł
D. 4 000,00 zł
Aby obliczyć całkowity koszt wykonania tynku mozaikowego na ścianach o powierzchni 200 m², należy wziąć pod uwagę zarówno koszty materiałów, jak i robocizny. Koszt robocizny wynosi 20,00 zł za 1 m², co przy 200 m² daje łącznie 4 000,00 zł. Ponadto, do wykonania tynku potrzeba 3 kg tynku na 1 m², co oznacza, że na 200 m² zużyjemy 600 kg tynku. Ponieważ opakowanie tynku ma masę 25 kg, potrzebujemy 24 opakowań (600 kg / 25 kg). Koszt jednego opakowania to 150,00 zł, więc całkowity koszt materiału wynosi 3 600,00 zł (24 opakowania x 150,00 zł). Suma kosztów robocizny i materiałów wynosi 7 600,00 zł (4 000,00 zł + 3 600,00 zł). Takie obliczenia są zgodne z praktykami branżowymi, gdzie precyzyjne oszacowanie kosztów jest kluczowe dla budżetowania projektów budowlanych.

Pytanie 40

Na którym rysunku przedstawiono ścianę dwuwarstwową?

Ilustracja do pytania
A. D.
B. A.
C. C.
D. B.
Ściana dwuwarstwowa jest konstrukcją, która składa się z dwóch wyraźnie oddzielonych warstw, co zapewnia lepsze właściwości termoizolacyjne i akustyczne. Na rysunku B możemy zaobserwować taką strukturę – zewnętrzną warstwę z bloczków, która chroni przed wpływami atmosferycznymi, oraz wewnętrzną warstwę izolacyjną, która skutecznie ogranicza straty ciepła. Tego rodzaju ściany są szeroko stosowane w budownictwie mieszkalnym, gdzie istotne są zarówno oszczędności energetyczne, jak i komfort mieszkańców. Standardy budowlane, takie jak normy PN-EN 13162 dotyczące materiałów izolacyjnych, podkreślają znaczenie odpowiedniego doboru materiałów w celu spełnienia wymagań dotyczących efektywności energetycznej budynków. Dzięki zastosowaniu ścian dwuwarstwowych można zredukować zużycie energii na ogrzewanie, co jest kluczowe w kontekście zrównoważonego rozwoju.