Wyniki egzaminu

Informacje o egzaminie:
  • Zawód: Technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej
  • Kwalifikacja: ELE.10 - Montaż i uruchamianie urządzeń i systemów energetyki odnawialnej
  • Data rozpoczęcia: 7 maja 2026 21:50
  • Data zakończenia: 7 maja 2026 21:54

Egzamin zdany!

Wynik: 35/40 punktów (87,5%)

Wymagane minimum: 20 punktów (50%)

Pochwal się swoim wynikiem!
Szczegółowe wyniki:
Pytanie 1

Jakiego rodzaju złączkę powinno się zastosować do łączenia paneli słonecznych?

A. MC4
B. URI
C. UDW2
D. WAGO
Złączki MC4 są standardem w branży fotowoltaicznej, a ich zastosowanie w łączeniu paneli słonecznych jest powszechnie uznawane za najlepszą praktykę. Wyróżniają się one wysoką odpornością na warunki atmosferyczne oraz łatwością montażu, co czyni je idealnym rozwiązaniem dla instalacji PV. Złączki te są zaprojektowane tak, aby zapewnić szczelne i bezpieczne połączenia, co minimalizuje ryzyko korozji i utraty wydajności systemu. Dzięki zastosowaniu złączek MC4, można osiągnąć wysoką wydajność energetyczną oraz długoterminową niezawodność instalacji. Przykładem ich zastosowania jest łączenie modułów w systemach grid-tied, gdzie istotne jest, aby połączenia były stabilne i odporne na działanie promieni UV oraz niskich temperatur. Dodatkowo, złącza MC4 są kompatybilne z szeroką gamą produktów na rynku, co zwiększa ich uniwersalność i ułatwia integrację z innymi komponentami systemu fotowoltaicznego. Używanie złączek MC4 jest zgodne z normami międzynarodowymi, takimi jak IEC 62852, co dodatkowo potwierdza ich wysoką jakość i bezpieczeństwo.

Pytanie 2

W jakiej temperaturze, zgodnie z normami STC, dokonuje się oceny parametrów paneli fotowoltaicznych?

A. 20°C
B. 25°C
C. 15°C
D. 30°C
Właściwości paneli fotowoltaicznych według warunków STC (Standard Test Conditions) są sprawdzane w temperaturze 25°C. Jest to kluczowa informacja, ponieważ STC stanowią bazę odniesienia dla producentów i instalatorów systemów fotowoltaicznych, umożliwiając porównywanie wydajności różnych paneli w jednakowych warunkach. Warto zaznaczyć, że temperatura ma istotny wpływ na wydajność ogniw fotowoltaicznych; wyższe temperatury często prowadzą do spadku efektywności. Przykładowo, przy temperaturze wynoszącej 40°C, wydajność paneli może zmniejszyć się o kilka procent w porównaniu do warunków STC. Dobre praktyki branżowe zalecają, aby podczas projektowania instalacji fotowoltaicznych brać pod uwagę lokalne warunki klimatyczne, aby przewidzieć rzeczywistą wydajność systemu, a także odpowiednio dostosować rozwiązania inżynieryjne. Zrozumienie STC jest kluczowe dla osób zajmujących się projektowaniem i instalacją systemów PV, a także dla inwestorów, którzy chcą ocenić opłacalność takich inwestycji.

Pytanie 3

Jaka jest sprawność ogniwa fotowoltaicznego z krzemu monokrystalicznego, które jest produkowane masowo?

A. 27 do 32%
B. 14 do 17%
C. 5 do 9%
D. 23 do 27%
Odpowiedź 14 do 17% jest prawidłowa, ponieważ sprawność ogniw fotowoltaicznych wykonanych z krzemu monokrystalicznego, produkowanych w skali masowej, zazwyczaj mieści się w tym zakresie. Krzem monokrystaliczny jest znany z wysokiej efektywności konwersji energii słonecznej na energię elektryczną, co czyni go jednym z najczęściej stosowanych materiałów w przemyśle fotowoltaicznym. Wartości sprawności w przedziale 14 do 17% są zgodne z danymi dostarczanymi przez producentów ogniw oraz różnorodne badania branżowe. Przy projektowaniu systemów fotowoltaicznych, takie ogniwa są często wybierane ze względu na ich optymalny stosunek jakości do ceny, co zapewnia efektywne wykorzystanie dostępnej powierzchni w instalacjach solarnych. Na przykład, instalacje wykorzystujące panele z krzemu monokrystalicznego są często preferowane w miastach, gdzie przestrzeń na dachach jest ograniczona. Dodatkowo, zgodnie z normami IEC 61215, ogniwa te muszą przechodzić szereg testów dotyczących ich wydajności oraz trwałości, co dodatkowo potwierdza ich jakość i niezawodność.

Pytanie 4

Czynności przedstawione w instrukcji dotyczą konserwacji

Instrukcja konserwacji
Co sześć miesięcy należy sprawdzać czy złącza elektryczne i mechaniczne są czyste, bezpieczne i nieuszkodzone.
Należy sprawdzać czy elementy montażowe, śruby i elementy uziemienia są zabezpieczone i czy nie występuje na nich korozja.
Należy sprawdzać czy powierzchnie czynne nie są przysłonięte przez roślinność lub niechciane przeszkody.
Nie należy dotykać części przewodów i złączy, które są pod napięciem.
A. paneli fotowoltaicznych.
B. wymiennika ciepła.
C. kotła na biomasę.
D. pompy ciepła z dolnym zasilaniem.
Czynności konserwacyjne związane z panelami fotowoltaicznymi są kluczowe dla zapewnienia ich efektywności oraz długotrwałej żywotności. Właściwa konserwacja obejmuje regularne sprawdzanie złączy elektrycznych, co jest niezbędne, aby uniknąć problemów z przewodnictwem i potencjalnymi awariami. Ponadto, czyszczenie powierzchni paneli jest istotne, ponieważ zanieczyszczenia, takie jak kurz czy liście, mogą znacząco obniżać wydajność systemu. Zabezpieczenie elementów montażowych przed korozją zapewnia stabilność konstrukcji i minimalizuje ryzyko uszkodzeń spowodowanych warunkami atmosferycznymi. Warto pamiętać o tym, aby unikać dotykania części pod napięciem, co jest kluczowe dla bezpieczeństwa podczas prac konserwacyjnych. Przykładowo, przestrzeganie zasad BHP oraz stosowanie się do norm takich jak PN-EN 62446 dotyczących systemów fotowoltaicznych są istotnymi elementami w zapewnieniu prawidłowego funkcjonowania instalacji.

Pytanie 5

Koszt materiałów do instalacji paneli słonecznych w domu jednorodzinnym wynosi 9 000 zł. Aby zamontować system na płaskim dachu, potrzeba 16 godzin pracy dwóch wykwalifikowanych pracowników, których stawka za godzinę wynosi 25,00 zł. Firma instalacyjna dolicza narzut na materiały w wysokości 20%. Jaki jest łączny koszt zamontowania systemu solarnego?

A. 11 600 zł
B. 10 800 zł
C. 9 800 zł
D. 12 600 zł
Aby obliczyć całkowity koszt montażu instalacji solarnej, należy uwzględnić zarówno koszt materiałów, jak i koszt pracy. Koszt materiałów wynosi 9 000 zł. Dodatkowo, firma instalacyjna nalicza 20% narzut na materiały, co oznacza, że dodajemy 1 800 zł (20% z 9 000 zł), co daje nam łączny koszt materiałów równy 10 800 zł. Następnie obliczamy koszt pracy: dwóch wykwalifikowanych pracowników pracuje po 16 godzin, co daje łącznie 32 godziny. Przy stawce 25 zł za godzinę, całkowity koszt pracy wynosi 800 zł (32 godziny x 25 zł). Dodając koszt materiałów i pracy, otrzymujemy 10 800 zł + 800 zł = 11 600 zł. Ta odpowiedź jest zgodna z dobrymi praktykami w zakresie wyceny projektów instalacji solarnych, które zawsze powinny obejmować wszystkie koszty związane z realizacją projektu, aby nie narazić się na nieprzewidziane wydatki podczas jego realizacji.

Pytanie 6

Jakiego rodzaju instalację PV należy zbudować, aby móc sprzedawać energię elektryczną do sieci energetycznej?

A. Off-grid
B. On-grid
C. Wyspową
D. Autonomiczną
Odpowiedź 'On-grid' jest prawidłowa, ponieważ instalacje fotowoltaiczne typu on-grid są zaprojektowane do współpracy z siecią elektroenergetyczną. W przypadku tego typu instalacji, panele słoneczne generują energię elektryczną, która jest wykorzystywana do zasilania budynku, a nadwyżka energii może być odsprzedawana do sieci. Przykładem zastosowania instalacji on-grid jest dom jednorodzinny, który produkuje więcej energii, niż zużywa, i sprzedaje nadwyżki energii lokalnemu operatorowi sieci. Takie rozwiązanie sprzyja efektywności energetycznej i obniżeniu kosztów eksploatacyjnych. W Polsce, zgodnie z Ustawą o OZE, właściciele instalacji on-grid mają prawo do odsprzedaży energii, co jest regulowane przez system net-billingu, gdzie nadwyżki energii są rozliczane na korzystnych warunkach. Standardy instalacji on-grid obejmują również konieczność zastosowania inwerterów sieciowych, które przekształcają prąd stały wytworzony przez panele na prąd zmienny, odpowiedni do wprowadzenia do sieci.

Pytanie 7

Dla budynku jednorodzinnego zalecana instalacja powinna mieć około 3 kW zainstalowanej mocy (12 paneli fotowoltaicznych o mocy 250 W). Materiały niezbędne do realizacji instalacji PV sieciowej o mocy 1 kW kosztują 8 000 zł. Montaż systemu na dachu wymaga pracy dwóch pracowników przez 12 godzin każdy według stawki 20 zł za 1 roboczogodzinę. Firma wykonawcza dolicza marżę w wysokości 25% kosztów materiałów. Jaki jest całkowity koszt montażu instalacji PV sieciowej?

A. 10 240 zł
B. 30 480 zł
C. 30 300 zł
D. 8 240 zł
Wybór niewłaściwej odpowiedzi jest zupełnie normalny, zwłaszcza gdy chodzi o takie szczegóły. Możliwe, że mogłeś źle oszacować całkowite koszty montażu. Czasem można nie zauważyć, że marża od firmy wykonawczej naprawdę ma znaczenie. Jeżeli zignorujesz to, to liczysz tylko materiał i wychodzi, że jest taniej. No, a jak nie uwzględnisz robocizny, to wychodzi, że brakowało ci ważnych danych, bo dwóch ludzi pracujących 12 godzin to spory kawałek. Warto też wiedzieć, że ta marża to nie tylko ekstra koszt, ale też pokazuje, ile wysiłku wkłada wykonawca w projekt. Jeśli podejdziesz do kosztów bez głębszego zastanowienia, to naprawdę możesz mieć z tego problemy w przyszłości. Dlatego warto dokładnie przeliczać wszystkie elementy: materiały, robociznę i marże, żeby uniknąć kłopotów. Z mojej perspektywy, przygotowanie szczegółowej analizy kosztów to świetna metoda na lepsze zarządzanie budżetem.

Pytanie 8

Jaką funkcję pełni inwerter w systemach fotowoltaicznych?

A. kontrolowania procesu ładowania akumulatorów
B. ochrony systemu przed przetężeniem
C. ochrony akumulatorów przed całkowitym wyładowaniem
D. przekształcania prądu stałego na prąd przemienny
Inwerter w instalacjach fotowoltaicznych odgrywa kluczową rolę w konwersji prądu stałego (DC) generowanego przez panele słoneczne na prąd przemienny (AC), który jest standardem w sieciach energetycznych. Bez inwertera, energia produkowana przez system PV nie mogłaby być używana w typowych urządzeniach domowych ani wprowadzana do sieci energetycznej. Wysokiej jakości inwertery są projektowane z myślą o maksymalnej wydajności, co pozwala na optymalne wykorzystanie energii słonecznej. Na przykład, inwertery typu string są najczęściej stosowane w domowych instalacjach PV, gdzie łączą kilka paneli w jeden ciąg, zapewniając efektywną konwersję energii. Z kolei inwertery mikro, montowane bezpośrednio na panelach, mogą zwiększyć wydajność w przypadku zacienienia pojedynczych modułów. Zgodnie z normami IEC, inwertery muszą spełniać określone kryteria dotyczące wydajności i bezpieczeństwa, co zapewnia ich niezawodność w długoterminowej eksploatacji.

Pytanie 9

Instalacja paneli fotowoltaicznych nie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę, o ile jej wysokość nie jest większa niż 3 m, a moc elektryczna wynosi mniej niż

A. 20 kW
B. 40 kW
C. 10 kW
D. 30 kW
Odpowiedzi 20 kW, 30 kW oraz 10 kW są nieprawidłowe, ponieważ nie uwzględniają aktualnych regulacji dotyczących wymagań dla instalacji fotowoltaicznych. Przede wszystkim, ograniczenie do 20 kW jest zbyt niskie, ponieważ moc instalacji do 40 kW nie wymaga pozwolenia na budowę, a więc liczby te są mylne w kontekście realnych możliwości instalacyjnych. W przypadku mocy 30 kW, można zauważyć, że mimo iż jest to instalacja, która może być użyteczna w wielu domach, to jednak nie odpowiada na pytanie, gdyż moc ta mieści się w granicach, które wciąż wymagają zgłoszenia, a nie pozwolenia. Najniższa odpowiedź, czyli 10 kW, również nie oddaje rzeczywistego zakresu mocy, który może być zainstalowany bez większych formalności. Dlatego ważne jest, aby świadomi użytkownicy instalacji fotowoltaicznych rozumieli, że przepisy są stworzone po to, aby uprościć proces instalacji dla większych mocy, co sprzyja ich szerszemu wdrożeniu. Zrozumienie tych norm prawnych jest kluczowe dla efektywnego wdrażania odnawialnych źródeł energii w Polsce oraz ich wpływu na środowisko i gospodarkę. Używanie nieprawidłowych wartości mocy prowadzi do błędnych wniosków i ogranicza możliwości korzystania z dostępnych dotacji oraz programów wsparcia dla energetyki odnawialnej.

Pytanie 10

Zestaw solarny składa się z: panelu słonecznego, kontrolera ładowania oraz dwóch akumulatorów połączonych w szereg. Napięcie nominalne każdego akumulatora wynosi 12 V. Aby użyć tego zestawu do zasilania urządzeń w jednofazowej sieci elektrycznej o napięciu 230 V, należy połączyć wyjście akumulatorów z

A. instalacją w budynku o napięciu 230 V
B. przetwornicą 12 V DC/230 V AC
C. przetwornicą 24 V DC/230 V AC
D. prostownikiem dwupołówkowym 230 V
Podłączanie akumulatorów do prostownika dwupołówkowego o napięciu 230 V nie jest odpowiednie, ponieważ prostownik jest urządzeniem do konwersji prądu zmiennego na prąd stały, a nie do zasilania urządzeń z napięcia stałego. Odpowiednia konwersja napięcia ze źródła DC na AC jest kluczowa dla efektywnego działania odbiorników w sieci elektrycznej. Również, przetwornica 12 V DC/230 V AC nie jest właściwym wyborem, ponieważ nie obsługuje napięcia 24 V z dwóch połączonych szeregowo akumulatorów – zastosowanie tej przetwornicy prowadziłoby do niewłaściwego działania urządzeń i potencjalnych uszkodzeń. Wybór instalacji w budynku o napięciu 230 V jako odpowiedzi jest jeszcze bardziej mylny, ponieważ nie można bezpośrednio podłączyć akumulatorów do instalacji domowej bez odpowiednich urządzeń konwertujących napięcie. Takie pomyłki wynikają często z braku zrozumienia zasad działania systemów zasilania i konwersji napięcia. Każde źródło energii wymaga odpowiedniego dostosowania do specyfikacji zasilanych urządzeń elektrycznych, co jest kluczowe dla bezpieczeństwa i efektywności energetycznej systemu. W praktyce, każde rozwiązanie powinno być zgodne z normami branżowymi, aby uniknąć problemów z kompatybilnością oraz bezpieczeństwem użytkowania.

Pytanie 11

Na podstawie fragmentu katalogu producenta regulatora ładowania dobierz zabezpieczenie do regulatora Solarix PRS 2020.

Regulator ładowania STECA Solarix PRSPRS 1010PRS 1515PRS 2020PRS 3030
Parametry operacyjne
Napięcie systemu12V (24V)
Zużycie własne< 4 mA
Strona wejściowa DC
Maksymalne napięcie obwodu otwartego Uoc paneli< 47 V
Maksymalny prąd wejściowy (Imax)10 A15 A20 A30 A
Strona wyjściowa DC
Napięcie akumulatorów9V ... 17 V (17,1 V ... 34 V)
Maksymalny prąd obciążenia10 A15 A20 A30 A
Zakończenie ładowania13,9 V (27,8 V)
Ładowanie boost14,4 V (28,8 V)
Ładowanie wyrównawcze14,7 V (29,4 V)
Załączenie po rozłączeniu (LVR)12,4 V ... 12,7 V (24,8 V ... 25,4 V)
Rozłączenie akumulatora (LVD)11,2 V ... 11,6 V (22,4 V ... 23,2 V))
Warunki pracy
Temperatura otoczenia-25°C ÷ +50°C
Montaż i podłączenie
Terminal16 mm2 / 25 mm2 - AWG 6 / 4
OchronaIP 32
Wymiary (D x W x G)187 x 96 x 45 mm
Masa345 g
A. 30 A
B. 15 A
C. 20 A
D. 10 A
Wybranie zabezpieczenia o wartości 20 A dla regulatora ładowania Solarix PRS 2020 jest prawidłowe, ponieważ maksymalny prąd wejściowy (I_max) zgodnie z informacjami zawartymi w katalogu producenta wynosi właśnie 20 A. Dobrze dobrane zabezpieczenie jest kluczowe dla efektywnej pracy systemu fotowoltaicznego, ponieważ chroni zarówno regulator, jak i akumulatory przed nadmiernym prądem, który mógłby prowadzić do ich uszkodzenia lub skrócenia żywotności. W praktyce, zabezpieczenie powinno być dostosowane do maksymalnych parametrów urządzenia, aby zapewnić optymalne działanie. W branży fotowoltaicznej zaleca się stosowanie zabezpieczeń o wartości nieprzekraczającej maksymalnego prądu wejściowego, co zmniejsza ryzyko przeciążenia. Przy doborze zabezpieczeń niezbędne jest również uwzględnienie warunków pracy oraz specyfiki instalacji, co jest istotnym elementem w zgodności z normami bezpieczeństwa. Warto także pamiętać, że właściwe zabezpieczenie wpływa na stabilność oraz wydajność całego systemu, co jest kluczowe dla inwestycji w odnawialne źródła energii.

Pytanie 12

Montaż stelaża pod panel fotowoltaiczny na betonowej nawierzchni wykonuje się przy pomocy młota udarowo-obrotowego z wiertłami oraz

A. spawarki elektrycznej
B. zaciskarki do profili metalowych
C. zgrzewarki punktowej
D. klucza płaskiego i nastawnego
Klucz płaski i nastawny to podstawowe narzędzia, które są niezbędne przy montażu stelaża pod panele fotowoltaiczne na betonowej powierzchni. Użycie klucza płaskiego pozwala na skuteczne dokręcanie nakrętek i śrub, co jest kluczowe dla zapewnienia stabilności stelaża. Klucz nastawny, z kolei, umożliwia łatwe dopasowanie do różnych rozmiarów elementów złącznych, co pozwala na szybszą i bardziej efektywną pracę. W praktyce, podczas montażu stelaża, po wcześniejszym wywierceniu otworów w betonie za pomocą młota udarowo-obrotowego, klucz płaski i nastawny są używane do mocowania konstrukcji, co zapewnia odpowiednią trwałość i bezpieczeństwo całego systemu. Warto zaznaczyć, że zgodnie z najlepszymi praktykami branżowymi, wszystkie elementy nośne powinny być regularnie kontrolowane pod kątem ich stanu, a także, w miarę możliwości, stosowane powinny być odpowiednie smary, co zwiększa żywotność połączeń.

Pytanie 13

Podstawą do stworzenia kosztorysu szczegółowego dla instalacji odgromowej paneli fotowoltaicznych są

A. cenniki jednostkowe
B. harmonogramy prac
C. katalogi nakładów rzeczowych
D. katalogi producentów materiałów
Katalogi nakładów rzeczowych są kluczowym źródłem informacji przy opracowywaniu kosztorysu szczegółowego instalacji odgromowej ogniw fotowoltaicznych, ponieważ zawierają szczegółowe dane dotyczące kosztów materiałów oraz robocizny związanych z poszczególnymi etapami realizacji projektu. Te katalogi dostarczają nie tylko jednostkowych kosztów, ale także informacji o normach zużycia materiałów, co pozwala na precyzyjne wyliczenie całkowitych wydatków. Przykładowo, w przypadku instalacji odgromowej, katalogi te mogą zawierać dane na temat ilości potrzebnych przewodów odgromowych, elementów montażowych oraz wskazania dotyczące robocizny. W praktyce, korzystając z katalogów nakładów rzeczowych, projektanci i kosztorysanci mogą dostosować swoje obliczenia do specyfiki danego projektu, co jest zgodne z dobrymi praktykami branżowymi, gdzie precyzyjność kosztorysów ma kluczowe znaczenie dla efektywności finansowej całego przedsięwzięcia. Warto również zaznaczyć, że takie podejście wspiera transparentność w kosztach oraz umożliwia ich porównywalność z innymi projektami, co jest istotne w kontekście przetargów i negocjacji finansowych.

Pytanie 14

Najwyższą efektywność energetyczną uzyskują panele fotowoltaiczne

A. amorficzne
B. polikrystaliczne
C. organiczne
D. monokrystaliczne
Monokrystaliczne fotoogniwa to naprawdę świetna opcja, mają najwyższą sprawność energetyczną. Dzieje się tak głównie przez ich strukturę i materiały, jakie wykorzystuje się do ich produkcji. W zasadzie są robione z pojedynczych kryształów krzemu, przez co lepiej zamieniają energię słoneczną na elektryczną. Ich sprawność często przekracza 22%, co sprawia, że są idealne w miejscach, gdzie trzeba maksymalnie wykorzystać dostępne miejsce, jak dachy domów czy farmy słoneczne. W branży często wybiera się monokrystaliczne ogniwa tam, gdzie miejsca jest mało, a ich dłuższy czas życia oraz mniejsze straty energii w wysokich temperaturach sprawiają, że długoterminowo są opłacalne. Co więcej, monokrystaliczne ogniwa są bardziej odporne na degradację, co zwiększa ich niezawodność i wydajność w długim okresie. Widać to szczególnie w nowoczesnej architekturze, gdzie stosuje się zintegrowane systemy fotowoltaiczne.

Pytanie 15

Protokół odbioru instalacji fotowoltaicznej powinien być przygotowany

A. po próbnym uruchomieniu instalacji
B. przed próbnym uruchomieniem instalacji
C. po każdej inspekcji instalacji
D. przed każdą inspekcją instalacji
Protokół zdawczo-odbiorczy instalacji fotowoltaicznej powinien być sporządzony po próbnym uruchomieniu instalacji, ponieważ to właśnie na tym etapie można ocenić, czy system działa zgodnie z założeniami projektowymi i normami jakości. Sporządzenie protokołu po próbnym uruchomieniu pozwala na dokładne zarejestrowanie wyników testów, w tym danych dotyczących wydajności, pracy falowników oraz innych komponentów systemu. Dobre praktyki wskazują, że protokoły zdawczo-odbiorcze powinny być szczegółowe i zawierać informacje o wszelkich ewentualnych nieprawidłowościach oraz rekomendacjach dotyczących dalszej eksploatacji. Na przykład, jeśli podczas próbnego uruchomienia zauważymy nieprawidłowości w działaniu falownika, to w protokole powinny znaleźć się wskazówki dotyczące konieczności ich usunięcia przed wprowadzeniem instalacji do użytku. Dodatkowo zgodnie z normami PN-EN 62446-1, protokoły powinny być podstawą do oceny zgodności instalacji z wymaganiami technicznymi i przepisami prawnymi, co podnosi bezpieczeństwo użytkowników oraz efektywność energetyczną systemu.

Pytanie 16

W skład systemu solarnego przeznaczonego do produkcji ciepłej wody użytkowej z zastosowaniem energii słonecznej wchodzą:

A. kolektor rurowy, falownik, konstrukcja montażowa na dach, konektor, przewód solarny, naczynie przeponowe
B. kolektor fotowoltaiczny, elektroniczny mikroprocesorowy system sterujący, elektroniczna pompa wody, zestaw montażowy zawierający kable, rury, zawiesia
C. kolektor płaski, pompa solarna, stacja solarna z grupą pompową, mikroprocesorowy system sterowania systemem solarnym, naczynie przeponowe, zestaw przyłączeniowy hydrauliczny, zestaw montażowy, zasobnik
D. kolektor próżniowy, inwerter sieciowy, konstrukcja montażowa na dach, konektor, przewód solarny
Wybór odpowiedzi, który obejmuje kolektory próżniowe, falowniki oraz inne nieodpowiednie komponenty, jest wynikiem nieporozumienia dotyczącego funkcji i zastosowania elementów systemu solarnego. Kolektory próżniowe, choć efektywne w specyficznych warunkach, nie są głównym wyborem w systemach do wytwarzania ciepłej wody użytkowej z energii słonecznej. W takich systemach dominują kolektory płaskie, które charakteryzują się prostszą konstrukcją i niższymi kosztami eksploatacji. Falownik, który jest istotnym elementem systemów fotowoltaicznych, nie ma zastosowania w systemach solarnych przeznaczonych do podgrzewania wody, ponieważ nie przekształca energii cieplnej na energię elektryczną. Kolejny błąd polega na uwzględnieniu elementów, takich jak zestawy montażowe zawierające kable i rury, które nie są kluczowe dla określenia funkcjonalności systemu solarnego. W rzeczywistości, odpowiedni dobór komponentów, takich jak stacja solarna z grupą pompową i mikroprocesorowy system sterowania, jest krytyczny dla efektywnego działania, a nieodpowiednie elementy tylko komplikują system, co może prowadzić do nadmiernych kosztów i problemów z wydajnością. W kontekście dobrych praktyk w branży, należy zawsze uwzględniać komponenty dedykowane dla konkretnego zastosowania, aby zapewnić optymalną funkcjonalność, bezpieczeństwo oraz długowieczność systemu.

Pytanie 17

Aby zainstalować instalację fotowoltaiczną, wymagany jest zakup inwertera o mocy 17 kVA według projektu, którego koszt wynosi 5900 zł. Koszty materiałów pomocniczych stanowią 2,5% wydatków na zakup, co daje wartość

A. 1,48 zł
B. 147,5 zł
C. 14,75 zł
D. 1475,00 zł
Odpowiedź 147,5 zł jest jak najbardziej właściwa. Koszty materiałów pomocniczych obliczamy jako procent od całkowitych kosztów zakupu inwertera. Tu mamy inwerter za 5900 zł, a materiały pomocnicze to 2,5% tej kwoty. Wychodzi to w prosty sposób: 5900 zł pomnożone przez 0,025, co daje nam 147,5 zł. To ważne, żeby tak dokładnie analizować, bo w planowaniu inwestycji w instalacje fotowoltaiczne nie chcemy się za bardzo zdziwić przy wydatkach. W branży energii odnawialnej precyzyjne liczby pozwalają lepiej zarządzać budżetem i przewidywać, co nas czeka w przyszłości. Dobrym zwyczajem jest zawsze pamiętać o dodatkowych kosztach, takich jak materiały pomocnicze, ponieważ one mogą znacząco wpłynąć na cały koszt inwestycji, zwłaszcza w większych projektach solarnych. Dzięki temu lepiej podejmujemy decyzje o finansowaniu i możemy przewidzieć, czy inwestycja będzie opłacalna.

Pytanie 18

Jakich informacji nie jest konieczne zawarcie w "Księdze obmiaru" przy instalacji ogniwa fotowoltaicznego?

A. Jednostki pomiarowej
B. Kubatury pomieszczenia
C. Typu urządzeń
D. Liczby zainstalowanych urządzeń
Książka obmiaru dla montażu ogniwa fotowoltaicznego jest dokumentem, który ma za zadanie szczegółowe zarejestrowanie informacji dotyczących zamontowanych urządzeń oraz ich parametrów technicznych. W kontekście tej książki, informacje dotyczące ilości zamontowanych urządzeń, rodzaju urządzeń oraz jednostek miary są kluczowe. Ilość zamontowanych paneli fotowoltaicznych oraz ich rodzaj (np. monokrystaliczne, polikrystaliczne) mają bezpośredni wpływ na efektywność systemu oraz jego zgodność z przyjętymi normami. Jednostki miary są istotne do precyzyjnego określenia wydajności, mocy oraz rozmiarów komponentów instalacji. Natomiast kubatura pomieszczenia, w którym znajdują się urządzenia, nie jest informacją niezbędną w kontekście księgi obmiaru, ponieważ nie ma bezpośredniego wpływu na funkcjonowanie paneli fotowoltaicznych. Przykładowo, w przypadku montażu paneli na dachu, kubatura pomieszczenia nie ma znaczenia dla samej wydajności instalacji. Zgodnie z najlepszymi praktykami branżowymi, Książka obmiaru powinna być starannie prowadzona, aby zapewnić zgodność z wymaganiami prawnymi oraz normami jakości.

Pytanie 19

Jaką moc wygeneruje moduł fotowoltaiczny o parametrach znamionowych U = 30 V, I = 10 A, gdy zostanie zaciśnięty, a nasłonecznienie wyniesie Me = 1000 W/m2?

A. 1 000 W
B. 0 W
C. 30 W
D. 300 W
Odpowiedź 0 W jest jak najbardziej poprawna. Kiedy mamy zwarcie w module fotowoltaicznym, napięcie spada do zera. To znaczy, że prąd dalej płynie, ale wyjściowe napięcie z modułu jest zerowe, co sprawia, że nie mamy żadnej mocy, którą możemy wykorzystać. Wiesz, moc elektryczna to produkt napięcia (U) i prądu (I), czyli P = U * I. W przypadku zwarcia, U wynosi 0 V, więc moc na wyjściu też wynosi 0 W. Ważne jest jednak, żeby przy projektowaniu systemów fotowoltaicznych dbać o to, aby unikać zwarć, bo to może być naprawdę niebezpieczne. Dlatego używa się różnych zabezpieczeń, takich jak bezpieczniki czy wyłączniki, żeby chronić zarówno układ, jak i ludzi go używających. Dodatkowo, systemy monitorujące działanie modułów mogą pomóc zauważyć, że coś się dzieje nie tak i zapobiec zwarciom.

Pytanie 20

Z której strony dachu kopertowego domu jednorodzinnego powinno się zainstalować fotoogniwo, aby osiągnąć maksymalną roczną efektywność?

A. Na południowej stronie dachu
B. Na wschodniej stronie dachu
C. Na północnej stronie dachu
D. Na zachodniej stronie dachu
Montaż fotoogniwa na południowej połaci dachu kopertowego budynku jednorodzinnego jest najlepszym rozwiązaniem, ponieważ ta strona dachu otrzymuje najwięcej światła słonecznego przez cały rok. Południowa ekspozycja zapewnia maksymalną produkcję energii, zwłaszcza w miesiącach letnich, gdy słońce jest najwyżej na niebie. Oprócz tego, w czasie zimy, gdy słońce jest niżej, jednostki fotowoltaiczne na południowej stronie wciąż mogą produkować znaczną ilość energii, co przyczynia się do efektywności całorocznej. Zgodnie z najlepszymi praktykami w branży, instalacje PV powinny być skierowane w stronę, która minimalizuje cień i maksymalizuje nasłonecznienie. Przykładem zastosowania mogą być budynki jednorodzinne, które korzystają z systemów zarządzania energią, aby optymalizować zużycie energii wyprodukowanej przez fotoogniwa, co prowadzi do większych oszczędności na kosztach energii. Takie podejście jest zgodne z wytycznymi dotyczącymi efektywności energetycznej budynków, które zalecają maksymalizację wykorzystania odnawialnych źródeł energii.

Pytanie 21

Schemat instalacji PV przedstawia system

Ilustracja do pytania
A. hybrydowy.
B. off-grid.
C. on-grid.
D. autonomiczny.
Odpowiedź on-grid jest poprawna, ponieważ schemat przedstawia instalację fotowoltaiczną, która jest bezpośrednio połączona z publiczną siecią elektroenergetyczną. Systemy on-grid, zwane również systemami podłączonymi do sieci, pozwalają na bieżące monitorowanie produkcji energii oraz jej wymiany z siecią. W przypadku nadwyżki energii produkowanej przez panele fotowoltaiczne, energia ta może być oddawana do sieci, co jest korzystne zarówno dla użytkownika, jak i dla operatora systemu energetycznego. Użytkownik otrzymuje w zamian odpowiednie kredyty energetyczne, które mogą być wykorzystane, gdy produkcja energii nie wystarcza do pokrycia bieżących potrzeb. Kluczowym elementem takiej instalacji jest licznik, który monitoruje zarówno ilość wyprodukowanej, jak i pobranej energii. W praktyce, korzystanie z systemu on-grid jest szczególnie opłacalne w rejonach z dobrze rozwiniętą infrastrukturą energetyczną, gdzie istnieje możliwość stabilnej wymiany energii z siecią.

Pytanie 22

Korzystając z przedstawionego fragmentu instrukcji określ, w jakiej odległości od odgromnika należy usytuować ogniwo fotowoltaiczne, jeżeli na budynku istnieje już instalacja antyodgromowa.

Jeżeli istnieje już na budynku instalacja antypiorunowa, to konstrukcja mocująca generatora PV musi zostać połączona najkrótszą drogą z odgromnikiem.
A. 40 cm
B. 30 cm
C. 50 cm
D. 20 cm
Poprawna odpowiedź to 20 cm, ponieważ zgodnie z obowiązującymi normami i rekomendacjami dotyczącymi instalacji fotowoltaicznych i systemów odgromowych, odległość między ogniwem fotowoltaicznym a odgromnikiem powinna być jak najmniejsza. Konstrukcja mocująca generatora PV musi być połączona najkrótszą drogą z odgromnikiem, co zapewnia optymalne prowadzenie ewentualnych wyładowań elektrycznych oraz minimalizuje ryzyko uszkodzenia urządzeń. Przykładem praktycznego zastosowania tej zasady jest instalacja systemów PV na dachach budynków, gdzie bliskość odgromnika jest kluczowa dla bezpieczeństwa całej instalacji. Warto również pamiętać, że zachowanie takiej odległości nie tylko wpływa na bezpieczeństwo, ale i na efektywność systemu, co potwierdzają liczne badania branżowe. Standardy, takie jak PN-EN 62305, jasno określają zasady dotyczące ochrony przed wyładowaniami atmosferycznymi, co podkreśla znaczenie przestrzegania zalecanych odległości w projektach instalacji PV.

Pytanie 23

W którym miesiącu w Polsce średni zysk z instalacji solarnych osiąga najwyższe wartości?

A. W czerwcu
B. W marcu
C. W maju
D. We wrześniu
Wybór czerwca jako miesiąca z największym zyskiem solarnym w Polsce opiera się na analizie danych meteorologicznych i nasłonecznienia. W czerwcu dni są najdłuższe, a ilość promieniowania słonecznego osiąga najwyższy poziom. Z tego powodu, instalacje solarne, które funkcjonują na zasadzie konwersji energii słonecznej na energię elektryczną, generują największe ilości energii w tym miesiącu. W praktyce oznacza to, że właściciele systemów solarnych mogą liczyć na największe oszczędności na rachunkach za energię oraz na szybszy zwrot z inwestycji. Długoterminowe prognozy i analizy danych pokazują, że efektywność systemów fotowoltaicznych w czerwcu może przekraczać 120% średniej rocznej produkcji energii. Warto również zwrócić uwagę na odpowiednie projektowanie i orientację paneli słonecznych, co może dodatkowo zwiększyć ich wydajność w miesiącach letnich. Zgodnie z najlepszymi praktykami, warto przeprowadzać regularne przeglądy instalacji, aby zapewnić ich optymalne działanie przez cały rok, zwłaszcza w miesiącach o największym nasłonecznieniu.

Pytanie 24

Uziemienie wewnętrzne systemu fotowoltaicznego powinno być zrealizowane z

A. pręta stalowego ocynkowanego
B. taśmy stalowej ocynkowanej
C. przewodu aluminiowego
D. przewodu miedzianego
Przewód miedziany jest najlepszym materiałem do wykonania uziemienia wewnętrznego instalacji fotowoltaicznej ze względu na jego doskonałe przewodnictwo elektryczne oraz odporność na korozję. Miedź ma niską rezystancję, co oznacza, że skutecznie odprowadza prąd w przypadku awarii systemu, minimalizując ryzyko porażenia prądem oraz uszkodzeń urządzeń. Zgodnie z normami PN-EN 62305, które regulują kwestie ochrony odgromowej oraz instalacji elektrycznych, zastosowanie przewodów miedzianych do uziemienia jest preferowane, a w wielu przypadkach wręcz obligatoryjne. Praktyczne przykłady zastosowania przewodów miedzianych obejmują zarówno domowe instalacje fotowoltaiczne, jak i większe systemy komercyjne, gdzie ich niezawodność i trwałość mają kluczowe znaczenie. Dodatkowo, miedź nie ulega degradacji w wyniku działania czynników atmosferycznych, co czyni ją idealnym wyborem do zastosowań zewnętrznych, gdzie kontakt z wilgocią i zmiennymi temperaturami może powodować awarie. Warto także zauważyć, że przewody miedziane są łatwe w montażu i zapewniają trwałość oraz efektywność przez długie lata eksploatacji.

Pytanie 25

Montaż paneli słonecznych na płaskim dachu został zrealizowany przez jednego instalatora oraz dwóch asystentów. Wartość stawki instalatora wynosi 50,00 zł za każdą godzinę pracy, a stawka asystenta to 20,00 zł. Jaką łączną wartość robocizny można oszacować, jeśli całkowity czas pracy wynosi 8 godzin?

A. 560,00 zł
B. 90,00 zł
C. 720,00 zł
D. 960,00 zł
Kosztorysowa wartość robocizny wynosi 720,00 zł, co wynika z obliczenia całkowitych kosztów pracy instalatora i pomocników przy montażu kolektorów słonecznych. Instalator, którego stawka wynosi 50,00 zł za roboczogodzinę, pracował przez 8 godzin, co daje 400,00 zł (50,00 zł x 8 h). Dodatkowo, dwóch pomocników, zarabiających po 20,00 zł za roboczogodzinę, pracowało również przez 8 godzin. Każdy pomocnik zarobił 160,00 zł (20,00 zł x 8 h), więc dla dwóch pomocników łączny koszt wynosi 320,00 zł (160,00 zł x 2). Suma kosztów wynosi zatem 400,00 zł (instalator) + 320,00 zł (pomocnicy) = 720,00 zł. Taki sposób obliczania kosztów robocizny jest standardem w branży budowlanej i instalacyjnej, gdzie ważne jest uwzględnienie różnorodnych stawek wynagrodzenia oraz czasu pracy wszystkich zaangażowanych pracowników.

Pytanie 26

Zestaw paneli fotowoltaicznych składa się z dwóch paneli fotowoltaicznych, regulatora ładowania oraz dwóch akumulatorów 12 V każdy. Aby zasilać tym zestawem urządzenia o napięciu znamionowym 12 V DC, należy podłączyć

A. panele szeregowo
B. akumulatory równolegle
C. panele równolegle
D. akumulatory szeregowo
Poprawna odpowiedź to akumulatory połączone równolegle, co umożliwia uzyskanie niezmiennego napięcia 12 V przy zwiększonej pojemności. Takie połączenie pozwala na zachowanie napięcia każdego z akumulatorów na poziomie 12 V, co jest kluczowe dla urządzeń zasilanych tym napięciem. W praktyce, łącząc akumulatory równolegle, sumujemy ich pojemności, co zwiększa czas pracy zestawu fotowoltaicznego, a jednocześnie nie zmienia napięcia wyjściowego. Na przykład, dwa akumulatory 12 V o pojemności 100 Ah po połączeniu równolegle dadzą 12 V i 200 Ah, co oznacza, że urządzenia mogą być zasilane przez dłuższy czas. Tego rodzaju połączenie jest zgodne z najlepszymi praktykami w dziedzinie energii odnawialnej, zapewniając stabilność zasilania oraz dłuższą żywotność akumulatorów. Równoległe połączenie akumulatorów jest powszechnie stosowane w systemach solarnych, co pozwala na efektywniejsze zarządzanie energią oraz minimalizowanie ryzyka nadmiernego rozładowania jednego z akumulatorów.

Pytanie 27

Diody bypass w systemie fotowoltaicznym zazwyczaj są instalowane

A. między łańcuchem paneli a akumulatorem
B. pomiędzy dwoma panelami w stringu
C. na końcu rzędu paneli
D. w skrzynce przyłączeniowej panelu fotowoltaicznego
Diody bypass w instalacji fotowoltaicznej są kluczowymi elementami, które zapewniają optymalną wydajność paneli słonecznych. Montuje się je w puszce przyłączeniowej panelu fotowoltaicznego, co pozwala na ich skuteczne działanie w sytuacjach, gdy jeden z ogniw panelu ulegnie zaciemnieniu lub uszkodzeniu. Dzięki diodom bypass, prąd może płynąć z pominięciem niedziałającego ogniwa, co minimalizuje straty mocy i pozwala na dalsze generowanie energii przez pozostałe sprawne ogniwa. Zastosowanie tych diod zgodnie z normami branżowymi, takimi jak IEC 61215 dla paneli słonecznych, jest powszechną praktyką, która zapewnia długoterminową niezawodność instalacji. Przykładowo, w przypadku instalacji solarnych na dachach z drzewami w pobliżu, gdzie cień może padać na część paneli, diody bypass pomagają utrzymać wydajność systemu, co jest krytyczne dla jego zwrotu z inwestycji. Warto również zauważyć, że odpowiednie umiejscowienie tych diod może wpływać na gwarancję paneli, dlatego ich instalacja powinna być przeprowadzona zgodnie z zaleceniami producenta.

Pytanie 28

Do podłączenia paneli fotowoltaicznych o mocy 135 W do regulatora ładowania powinno się zastosować przewód elektryczny

A. DYt 2x4 mm2
B. LgY 4 mm2
C. YAKY 3x4 mm2
D. OMY 3x1,5 mm2
Wybór przewodu LgY 4 mm2 do połączenia paneli fotowoltaicznych o mocy 135 W z regulatorem ładowania jest zasługujący na uwagę ze względu na jego właściwości elektryczne i mechaniczne. Przewód LgY charakteryzuje się wysoką elastycznością i odpornością na działanie różnych czynników atmosferycznych, co czyni go idealnym wyborem do zastosowań zewnętrznych, takich jak instalacje fotowoltaiczne. Dzięki średnicy 4 mm2, przewód ten jest w stanie zapewnić odpowiedni przepływ prądu, co jest kluczowe dla efektywności systemu. W praktyce, przewody o większym przekroju, jak LgY 4 mm2, są w stanie zredukować straty energii oraz zwiększyć niezawodność połączeń. Użycie przewodu zgodnego z normami, takimi jak PN-EN 60228, jest niezbędne, aby zapewnić bezpieczeństwo i długotrwałe działanie instalacji. Ponadto, zastosowanie przewodów o odpowiedniej klasie ochrony IP zwiększa bezpieczeństwo całego systemu, co jest kluczowe w kontekście instalacji w zmiennych warunkach atmosferycznych i zapewnienia długotrwałej wydajności.

Pytanie 29

Aby oszacować koszty realizacji instalacji fotowoltaicznej na etapie planowania, właściciel nieruchomości powinien otrzymać kosztorys

A. inwestorski
B. ofertowy
C. końcowy
D. powykonawczy
Kosztorys ofertowy jest kluczowym dokumentem w procesie planowania inwestycji, takiej jak instalacja fotowoltaiczna. Obejmuje on szczegółowe zestawienie kosztów poszczególnych elementów projektu, co pozwala właścicielowi domu na dokonanie świadomego wyboru. Kosztorys ofertowy przedstawia zarówno koszty materiałów, jak i robocizny, co jest niezbędne do oceny opłacalności inwestycji. W praktyce, kosztorys ten jest podstawą do negocjacji z wykonawcą i może być użyty w celu uzyskania finansowania zewnętrznego, na przykład kredytu na instalację OZE. Warto również zauważyć, że standardy branżowe, takie jak normy PN-ISO 9001, zalecają prowadzenie kosztorysów na etapie planowania jako elementu zapewnienia jakości. Dzięki temu właściciele domów mogą lepiej przygotować się do potencjalnych wydatków i uniknąć nieprzewidzianych kosztów podczas realizacji projektu. Przygotowując kosztorys ofertowy, warto współpracować z doświadczonymi specjalistami, co zwiększa szanse na uzyskanie rzetelnych i konkurencyjnych ofert.

Pytanie 30

Podczas przeglądu technicznego instalacji fotowoltaicznej zmierzono multimetrem wartość napięcia, które wynosi

Ilustracja do pytania
A. 12,5 V napięcia stałego.
B. 12,5 V napięcia zmiennego.
C. 1250 V napięcia zmiennego
D. 1250 V napięcia stałego.
Poprawna odpowiedź to 12,5 V napięcia stałego, co można zrozumieć dzięki wskazaniu na wyświetlaczu multimetru. Symbol "DC" oznacza napięcie stałe, co jest kluczowe w aplikacjach związanych z instalacjami fotowoltaicznymi. W systemach PV, wartości napięcia stałego są powszechnie spotykane, ponieważ panele słoneczne generują właśnie takie napięcie, zanim zostanie ono przekształcone na napięcie zmienne przez inwerter. Wartość 12,5 V może być typowa dla małych systemów, na przykład używanych w zasilaniu urządzeń mobilnych czy w instalacjach off-grid. Prawidłowe odczytywanie wyników pomiarów jest kluczowe dla zapewnienia bezpieczeństwa i efektywności instalacji fotowoltaicznych, dlatego ważne jest stosowanie multimetru zgodnie z zaleceniami producenta oraz przestrzeganie standardów, takich jak IEC 60947-1, które definiują wymagania dotyczące urządzeń elektrycznych. Prawidłowe pomiary pomagają także w diagnostyce ewentualnych problemów w systemie, co przyczynia się do wydłużenia żywotności instalacji oraz zwiększenia jej wydajności.

Pytanie 31

Montaż paneli fotowoltaicznych na dachu o płaskiej powierzchni zrealizował instalator w towarzystwie dwóch asystentów. Stawka wynagrodzenia instalatora to 48,00 zł, a stawka asystenta wynosi 25,00 zł za każdą godzinę pracy. Jaka jest kosztorysowa wartość robocizny, jeśli czas pracy wynosi 5 godzin?

A. 98,00 zł
B. 605,00 zł
C. 365,00 zł
D. 490,00 zł
Aby obliczyć kosztorysową wartość robocizny przy montażu paneli fotowoltaicznych, należy uwzględnić stawki robocze dla instalatora oraz pomocników. Instalator otrzymuje 48,00 zł za godzinę, a każdy z dwóch pomocników 25,00 zł za godzinę. Przy nakładzie robocizny wynoszącym 5 godzin, obliczenia przeprowadzamy w następujący sposób: koszt pracy instalatora wynosi 5 godzin x 48,00 zł = 240,00 zł. Koszt pracy dwóch pomocników wynosi 5 godzin x 25,00 zł x 2 = 250,00 zł. Łączny kosztorys robocizny wynosi zatem 240,00 zł + 250,00 zł = 490,00 zł. Tego rodzaju kalkulacje są kluczowe w branży odnawialnych źródeł energii, ponieważ pomagają w dokładnym oszacowaniu kosztów projektu oraz w planowaniu budżetu. Praktyczne zastosowanie takich obliczeń pozwala na precyzyjne zarządzanie kosztami, co jest zgodne z dobrymi praktykami w zakresie zarządzania projektami budowlanymi oraz finansami.

Pytanie 32

Jakie elementy powinny być użyte do zamontowania panelu fotowoltaicznego na dachu o nachyleniu?

A. profil wielorowkowy oraz kotwy krokwiowe
B. śruby rzymskie
C. stelaż z trójkątnych ram
D. profil wielorowkowy oraz kołki rozporowe
Wybór profilu wielorowkowego i kotw krokwiowych do montażu paneli fotowoltaicznych na dachu spadzistym jest uzasadniony ich właściwościami technicznymi oraz zastosowaniem w praktyce. Profile wielorowkowe, charakteryzujące się dużą nośnością oraz możliwością dostosowania do różnych kątów nachylenia dachu, umożliwiają stabilne mocowanie paneli. Kotwy krokwiowe, z kolei, zapewniają solidne połączenie z konstrukcją dachu, co minimalizuje ryzyko uszkodzeń w wyniku działania wiatru czy obciążeń związanych z opadami. W zgodzie z normami PN-EN 1991-1-4 dotyczącymi obciążeń wiatrem, zastosowanie tych elementów jest nie tylko skuteczne, ale i bezpieczne. Praktyczne przykłady zastosowania obejmują zarówno instalacje na dachach o niewielkim kącie nachylenia, jak i bardziej stromych powierzchniach, co czyni ten zestaw mocujący uniwersalnym i efektywnym rozwiązaniem w branży OZE.

Pytanie 33

Zestaw paneli słonecznych składa się z panelu fotowoltaicznego, regulatora ładowania oraz dwóch akumulatorów połączonych równolegle, każdy o napięciu 12 V. Jakie urządzenie należy zastosować, aby dostosować ten zestaw do zasilania odbiornika prądu zmiennego 230V/50Hz?

A. Prostownik dwupołówkowy 230V
B. Prostownik jednopołówkowy 230V
C. Inwerter 12V DC / 230V AC
D. Inwerter 24V DC / 230V AC
Inwerter 12V DC / 230V AC jest odpowiednim urządzeniem do zasilania odbiornika prądu zmiennego z zestawu fotowoltaicznego, który operuje na napięciu stałym 12 V. W zestawie znajduje się panel fotowoltaiczny, regulator ładowania oraz dwa akumulatory połączone równolegle, co oznacza, że cała instalacja pracuje na napięciu 12 V. Inwerter konwertuje napięcie stałe (DC) z akumulatorów na napięcie zmienne (AC) o standardowej wartości 230 V, co pozwala na zasilanie typowych domowych urządzeń elektrycznych. Przykłady zastosowania obejmują zasilanie sprzętu AGD, oświetlenia czy urządzeń elektronicznych w miejscach, gdzie dostęp do sieci energetycznej jest ograniczony lub niemożliwy. Zastosowanie inwertera 12 V DC / 230 V AC jest zgodne z normami i dobrymi praktykami branżowymi, gdzie dobór odpowiedniego inwertera jest kluczowy dla efektywności oraz bezpieczeństwa całej instalacji elektrycznej. Warto również przyjrzeć się parametrom technicznym inwertera, takim jak moc wyjściowa oraz wydajność, aby zapewnić, że spełni on wymagania zasilania wszystkich podłączonych urządzeń.

Pytanie 34

W instalacji elektrycznej łączącej inwerter z urządzeniem odbierającym prąd zmienny, kolor przewodu neutralnego powinien być

A. czerwony
B. czarny
C. brązowy
D. niebieski
Odpowiedź 'niebieski' jest poprawna, ponieważ kolor niebieski jest standardowym oznaczeniem dla przewodu neutralnego w instalacjach elektrycznych zgodnie z normą IEC 60446. Przewód neutralny odgrywa kluczową rolę w systemie elektrycznym, ponieważ zapewnia drogę powrotną dla prądu, co jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania obwodu. W systemie zasilania prądem zmiennym, przewód neutralny łączy się z ziemią w punkcie transformacji, co pomaga w stabilizacji napięcia oraz bezpieczeństwie użytkowania. Prawidłowe oznaczenie kolorystyczne przewodów jest istotne, aby uniknąć pomyłek podczas instalacji oraz konserwacji systemów elektrycznych. Przykładowo, w instalacjach domowych, przewód neutralny jest zazwyczaj łączony z gniazdkami, co pozwala na prawidłowe funkcjonowanie urządzeń elektrycznych. Warto również zaznaczyć, że inne kolory, takie jak brązowy (faza), czarny (faza) czy czerwony (w niektórych systemach staroświeckich jako faza), nie mogą być używane jako oznaczenie przewodu neutralnego, aby uniknąć niebezpiecznych sytuacji podczas pracy z instalacją.

Pytanie 35

Jak nazywa się urządzenie stosowane w instalacjach fotowoltaicznych typu off-grid przedstawione na ilustracji?

Ilustracja do pytania
A. Jednofazowy wyłącznik różnicowoprądowy.
B. Regulator ładowania.
C. Trójfazowy przekaźnik termiczny.
D. Trójbiegunowy wyłącznik silnikowy.
Regulator ładowania to kluczowy element systemów fotowoltaicznych typu off-grid, który zarządza procesem ładowania akumulatorów. Jego główną rolą jest zapewnienie, że akumulatory są ładowane w optymalny sposób, co chroni je przed nadmiernym rozładowaniem oraz przeładowaniem, co mogłoby skrócić ich żywotność. Regulator monitoruje napięcie i prąd, co pozwala na efektywne wykorzystanie energii słonecznej oraz zabezpiecza akumulatory przed uszkodzeniem. W praktyce, dobór odpowiedniego regulatora ładowania jest uzależniony od pojemności akumulatorów oraz mocy paneli solarnych. W branży stosuje się różne typy regulatorów, takie jak PWM (Pulse Width Modulation) i MPPT (Maximum Power Point Tracking), przy czym każdy z nich ma swoje zalety i zastosowania. Według norm branżowych, regulator powinien być dostosowany do specyfikacji technicznych akumulatorów i paneli, aby zapewnić maksymalną wydajność oraz bezpieczeństwo całego systemu.

Pytanie 36

Które z wymienionych typów ogniw fotowoltaicznych wyróżnia się najwyższą sprawnością?

A. Monokrystaliczne
B. a-Si
C. Polikrystaliczne
D. CdTe
Ogniwa fotowoltaiczne monokrystaliczne rzeczywiście charakteryzują się najwyższą sprawnością w porównaniu do innych typów ogniw. Ich struktura krystaliczna, składająca się z jednego, ciągłego kryształu krzemu, umożliwia lepsze przewodzenie prądu, co bezpośrednio przekłada się na większą efektywność konwersji energii słonecznej na energię elektryczną. Monokrystaliczne ogniwa są w stanie osiągać sprawności rzędu 20-25%, co czyni je najbardziej popularnym wyborem w instalacjach fotowoltaicznych, szczególnie tam, gdzie przestrzeń na panele jest ograniczona. W praktyce, zastosowanie ogniw monokrystalicznych znajduje się w wielu projektach, od domów jednorodzinnych po duże farmy słoneczne, co wskazuje na ich uniwersalność i efektywność. Dodatkowo, z uwagi na ich trwałość, która może wynosić ponad 25 lat, inwestycja w te ogniwa zapewnia długoterminowe korzyści oraz zwrot kosztów. W branży energii odnawialnej monokrystaliczne ogniwa są często rekomendowane jako optymalne rozwiązanie, co potwierdzają standardy jakościowe i certyfikaty produkcyjne.

Pytanie 37

Jakie mogą być powody wystąpienia na falowniku kodu błędu wskazującego na zwarcie doziemne podczas uruchamiania systemu fotowoltaicznego?

A. Uszkodzenie izolacji kabla w obwodzie DC
B. Całkowite wyczerpanie akumulatora
C. Uszkodzenie izolacji kabla w obwodzie AC
D. Niedostosowanie prądowe modułów
Uszkodzenie izolacji przewodu w obwodzie DC to naprawdę istotny problem, gdy chodzi o instalacje fotowoltaiczne. Ten obwód łączy panele z falownikiem, więc jakiekolwiek uszkodzenia mogą być groźne. Przewody muszą być solidnie zabezpieczone przed mechanicznymi uszkodzeniami oraz wpływem pogody. W przeciwnym razie może dojść do zwarcia doziemnego, co nie jest dobrym scenariuszem. Jak izolacja jest uszkodzona, prąd może przepływać do ziemi i to prowadzi do błędów na falowniku. Dlatego regularne przeglądy wizualne tych przewodów to co najmniej podstawowe, a używanie materiałów odpornych na warunki atmosferyczne i zgodnych z normami, na przykład IEC 61215, jest super ważne. W praktyce lepiej korzystać z przewodów, które spełniają normy, jak H1Z2Z2-K, bo to znacznie zmniejsza ryzyko różnych problemów.

Pytanie 38

Którego systemu dotyczy zamieszczony schemat blokowy?

Ilustracja do pytania
A. Wytwarzanie energii w elektrowni wodnej.
B. Fotowoltaika typu ON GRID.
C. Wytwarzanie energii w elektrowni wiatrowej.
D. Fotowoltaika typu OFF GRID.
Wybranie odpowiedzi "Fotowoltaika typu OFF GRID" jest prawidłowe, ponieważ schemat blokowy przedstawia system, który działa niezależnie od sieci energetycznej. System ten składa się z paneli fotowoltaicznych, regulatora ładowania, akumulatorów oraz falownika. Takie rozwiązanie umożliwia magazynowanie energii w akumulatorach, co jest kluczowe dla systemów OFF GRID, gdzie energia z paneli jest gromadzona i wykorzystywana w momentach, gdy nie ma dostępu do światła słonecznego. Przykładem zastosowania tego typu systemu są domki letniskowe lub osiedla położone w odległych lokalizacjach, gdzie dostęp do sieci energetycznej jest ograniczony lub niemożliwy. W takich przypadkach systemy OFF GRID stają się doskonałym rozwiązaniem, pozwalającym na samodzielne zaspokojenie potrzeb energetycznych. Stosowanie takich rozwiązań jest zgodne z rosnącym trendem ekologicznego budownictwa oraz dążeniem do uniezależnienia się od tradycyjnych dostawców energii, co jest zgodne z najlepszymi praktykami w zakresie zrównoważonego rozwoju.

Pytanie 39

Podczas szeregowego łączenia paneli fotowoltaicznych należy uwzględnić

A. częstotliwość prądu w instalacji elektrycznej
B. napięcie w instalacji elektrycznej
C. zakres napięcia regulatora ładowania
D. moc akumulatora
Wybór napięcia w sieci elektrycznej jako kluczowego czynnika przy łączeniu szeregowo paneli fotowoltaicznych jest nieprawidłowy, ponieważ napięcie w sieci nie ma bezpośredniego wpływu na konfigurację systemu paneli. Napięcie w sieci odnosi się do systemu energetycznego, który nie jest związany z działaniem systemu fotowoltaicznego. Częstotliwość prądu w sieci elektrycznej, tak samo jak napięcie w sieci, nie ma znaczenia w kontekście łączenia paneli. W rzeczywistości, te parametry dotyczą głównie prądu przemiennego (AC), podczas gdy panele fotowoltaiczne generują prąd stały (DC). Kolejnym błędnym rozumowaniem jest powiązanie mocy akumulatora z połączeniem szeregowy paneli. Moc akumulatora, owszem, ma znaczenie, ale w kontekście pojemności i czasu pracy, a nie wpływu na bezpośrednie łączenie paneli. Ważne jest, aby zrozumieć, że regulator ładowania musi być dopasowany do napięcia wyjściowego paneli, aby zapewnić odpowiednie warunki ładowania akumulatorów. Typowe błędy myślowe, takie jak pomijanie różnicy między napięciem generowanym przez panele a napięciem w sieci, mogą prowadzić do nieefektywności systemu oraz jego uszkodzenia. Dlatego kluczowe jest zrozumienie, że serce każdego systemu fotowoltaicznego to nie tylko panele, ale także odpowiednie zarządzanie napięciem i prądem przez regulator ładowania.

Pytanie 40

Przetwornica napięcia to urządzenie stosowane w systemach fotowoltaicznych do

A. zapewnienia stabilnego napięcia w akumulatorze
B. przemiany napięcia zmiennego w napięcie stałe
C. przemiany napięcia stałego w napięcie zmienne
D. ochrony akumulatora przed przeładowaniem
Przetwornica napięcia odgrywa kluczową rolę w instalacjach fotowoltaicznych, gdzie napięcie stałe (DC) generowane przez panele słoneczne musi być przekształcone na napięcie zmienne (AC), aby mogło być efektywnie wykorzystywane w domowych systemach elektrycznych i integrowane z siecią energetyczną. Ta konwersja jest niezbędna, ponieważ większość urządzeń domowych, takich jak lodówki, telewizory czy oświetlenie, działa na napięciu zmiennym. Przykłady zastosowania przetwornic obejmują systemy off-grid, gdzie energia słoneczna jest przechowywana w akumulatorach i wykorzystywana w sposób ciągły. Zgodnie z najlepszymi praktykami, przetwornice powinny być odpowiednio dobrane do mocy generowanej przez panele oraz wymaganej mocy obciążenia, aby zapewnić efektywność energetyczną i długowieczność systemu. Standardy międzynarodowe, takie jak IEC 62109, regulują bezpieczeństwo i wydajność przetwornic, co jest istotne dla zapewnienia niezawodności systemów OZE.