Wyniki egzaminu

Informacje o egzaminie:
  • Zawód: Technik rolnik
  • Kwalifikacja: ROL.04 - Prowadzenie produkcji rolniczej
  • Data rozpoczęcia: 14 maja 2026 12:09
  • Data zakończenia: 14 maja 2026 12:21

Egzamin niezdany

Wynik: 17/40 punktów (42,5%)

Wymagane minimum: 20 punktów (50%)

Nowe
Analiza przebiegu egzaminu- sprawdź jak rozwiązywałeś pytania
Udostępnij swój wynik
Szczegółowe wyniki:
Pytanie 1

Bulwy ziemniaków przeznaczonych do spożycia powinny posiadać

A. znaczną ilość skrobi i kształt regularny
B. kanciastą strukturę, gładką skórkę oraz dużą ilość skrobi
C. owalny kształt, małą liczbę oczek oraz równą wielkość
D. wysoką zawartość suchej masy oraz białka
Odpowiedź owalnym kształtem, niewielką ilością oczek oraz jednakową wielkością jest prawidłowa, ponieważ te cechy są kluczowe dla jakości bulw ziemniaków jadalnych. Bulwy o regularnym kształcie ułatwiają ich pakowanie i transport, co jest istotne w handlu. Przyjmuje się, że ziemniaki o mniejszej liczbie oczek są bardziej pożądane, ponieważ wskazuje to na ich dojrzałość i jakość. Ziemniaki o jednakowej wielkości są również preferowane w przemyśle spożywczym, ponieważ zapewniają równomierne gotowanie, co jest ważne w przypadku procesów przemysłowych oraz w gastronomii. Dodatkowo, owalny kształt bulw sprzyja ich równomiernemu wzrostowi w glebie, co przekłada się na lepszą jakość plonów. Przykładem mogą być odmiany ziemniaków, takie jak 'Irga' czy 'Carmen', które charakteryzują się właśnie tymi cechami. Dobrze uformowane bulwy mają także większą powierzchnię do kontaktu z glebą, co sprzyja lepszemu pobieraniu składników pokarmowych. Wybór odpowiednich bulw ma kluczowe znaczenie dla jakości gotowego produktu, dlatego producenci powinni stosować te kryteria w procesie selekcji.

Pytanie 2

W organizmach zwierząt funkcje przedstawione na schemacie spełnia układ

Ilustracja do pytania
A. oddechowy.
B. krwionośny.
C. wydalniczy.
D. pokarmowy.
Wybór odpowiedzi dotyczących układów oddechowego, wydalniczego czy pokarmowego, wskazuje na pewne nieporozumienia dotyczące podstawowych funkcji tych systemów w organizmach zwierząt. Układ oddechowy, choć odpowiada za wymianę gazową, nie jest odpowiedzialny za transport obu gazów w organizmie, co jest kluczowe dla funkcjonowania układu krwionośnego. Zamiana tlenu i dwutlenku węgla odbywa się w płucach, jednak ich dystrybucja do komórek organizmu oraz usuwanie dwutlenku węgla z tkanek są już zadaniem krwi, czyli fundamentalnej części układu krwionośnego. Odpowiedzi dotyczące układu wydalniczego koncentrują się na eliminacji produktów przemiany materii, co nie ma bezpośredniego związku z transportem gazów oddechowych ani obroną immunologiczną, które są kluczowe dla układu krwionośnego. Wreszcie, układ pokarmowy, mimo iż odpowiada za trawienie i wchłanianie składników odżywczych, nie ma nic wspólnego z transportem gazów ani z regulacją temperatury ciała. Kluczowe jest zrozumienie, że te systemy współpracują ze sobą, ale każdy z nich ma swoje specyficzne funkcje. Błąd w wyborze odpowiedzi może wynikać z mylnego przekonania o równoważności tych układów bądź niewłaściwego zrozumienia ich funkcji, co stawia w cieniu złożoność i komplementarność biologicznych systemów, które są fundamentalne dla życia organizmów.

Pytanie 3

Na której ilustracji przedstawiono paszę treściwą węglowodanową?

Ilustracja do pytania
A. C.
B. B.
C. A.
D. D.
Wybór innych ilustracji jako odpowiedzi może prowadzić do nieporozumień w kontekście właściwego zrozumienia, czym jest pasza treściwa węglowodanowa. Ilustracje A, B i C nie przedstawiają ziaren zbóż, które są kluczowym komponentem tych pasz. Na przykład, jeśli obrazek A przedstawia pasze białkowe, jak soja, może to prowadzić do mylnego wrażenia, że są one również źródłem węglowodanów. Pasze białkowe mają inne funkcje w diecie zwierząt, głównie dostarczając białka niezbędnego do wzrostu i regeneracji tkanek, ale nie pełnią roli energetycznej jak pasze węglowodanowe. Podobnie, ilustracje B i C mogą przedstawiać pasze objętościowe, które są ważne dla utrzymania odpowiedniej struktury diety, ale nie są skoncentrowanym źródłem węglowodanów. Zrozumienie tych różnic jest kluczowe dla skutecznego żywienia zwierząt, a częstym błędem jest utożsamianie różnych rodzajów pasz z ich funkcją energetyczną. Dlatego istotne jest dokładne rozpoznanie składników paszowych oraz ich właściwego zastosowania w praktyce hodowlanej, co jest zgodne z nowoczesnymi standardami żywienia zwierząt.

Pytanie 4

Zakład produkcyjny zajmujący się opakowaniami tworzy jeden typ kontenerów. Całkowite koszty produkcji wyniosły 16 000 zł. W trakcie procesu produkcyjnego do magazynu dostarczono 160 gotowych kontenerów. Jaką wartość ma koszt jednostkowy wyrobu?

A. 106,25 zł/szt.
B. 110 zł/szt.
C. 100 zł/szt.
D. 95 zł/szt.
W przypadku błędnych odpowiedzi, kluczowe jest zrozumienie, dlaczego niektóre obliczenia mogą prowadzić do mylnych wyników. Na przykład, odpowiedzi sugerujące koszty jednostkowe na poziomie 95 zł/szt. lub 110 zł/szt. mogą wynikać z nieprawidłowego podziału całkowitych kosztów przez niewłaściwą liczbę jednostek. Możliwe, że błędnie przyjęto, iż w produkcji wzięto pod uwagę inne koszty nieujęte w danych lub mylnie oszacowano liczbę wyprodukowanych sztuk. Warto zwrócić uwagę na to, że jakiekolwiek dodatkowe koszty ogólne, które nie zostały uwzględnione w analizie, mogą znacząco wpłynąć na koszt jednostkowy, ale w tym przypadku dane mówią jasno o 16 000 zł za 160 jednostek. Inne odpowiedzi, jak 106,25 zł/szt., mogą sugerować możliwość zastosowania niepoprawnych formuł lub błędnych danych w obliczeniach, co wpływa na wynik końcowy. Ważne jest, aby przy każdym obliczeniu dbać o precyzyjność danych i właściwe zastosowanie formuł, aby uniknąć typowych pułapek, które często wynikały z nieścisłości w zrozumieniu problemu. Zrozumienie prawidłowej metodyki obliczeń kosztów jednostkowych jest kluczowe, aby skutecznie zarządzać finansami w organizacji i podejmować racjonalne decyzje oparte na analizie kosztów.

Pytanie 5

Jaką ilość zaprawy nasiennej należy użyć do zaprawienia 1,5 t ziarna zbóż, jeśli instrukcja dotycząca zaprawy wskazuje, że do 100 kg ziarna potrzeba 200 g zaprawy?

A. 300 g
B. 3000 g
C. 1000 g
D. 1500 g
Rozważając inne odpowiedzi, można zauważyć, że wybór 1000 g może być wynikiem błędnego oszacowania potrzebnej ilości zaprawy. Użytkownik może pomyśleć, że skoro 100 kg ziarna wymaga 200 g zaprawy, to dla 1,5 tony, co stanowi 15 razy więcej, wystarczy zastosować proporcjonalnie mniej niż 200 g razy 15, co jest nieprawidłowe, ponieważ taka logika nie uwzględnia pełnej skali zaprawiania. Podobnie, 1500 g jako odpowiedź może wynikać z błędnego przeliczenia Dla równania 1500 kg ziarna, niektóre osoby mogą błędnie sądzić, że wystarczy przyjąć wartość zaprawy dla 100 kg i dodać 300 g, co prowadzi do niepoprawnych wniosków. Z kolei 300 g to zbyt mała ilość, która nie odpowiada nawet podstawowym wymaganiom dla mniejszej ilości ziarna. Osoby, które wybierają tę odpowiedź, mogą mieć trudności z właściwym zrozumieniem proporcji, co jest kluczowe w agronomii. Używanie nieodpowiednich ilości zaprawy może prowadzić do problemów ze zdrowiem roślin, co w praktyce rolniczej wpływa na obniżenie jakości plonów. Kluczowe jest zrozumienie, że odpowiednie dozowanie środków ochrony roślin oraz zapraw nasiennych ma istotny wpływ na zdrowotność upraw oraz ich wydajność, dlatego warto inwestować czas w naukę tego zagadnienia.

Pytanie 6

Niedożywienie maciorek kotnych może prowadzić do osłabienia przerobowości wełny przez

A. wzrost skłonności do spilśniania
B. niewłaściwe karbikowanie wełny
C. spadek higroskopijności wełny
D. wystąpienie przewężeń głodowych
Nieprawidłowe karbikowanie wełny odnosi się do technik przetwórczych, a nie do przyczyn związanych z odżywieniem maciorek. Karbikowanie jest procesem, w którym wełna jest poddawana obróbce mechanicznej w celu uzyskania odpowiedniej struktury włókien. Obniżenie higroskopijności wełny, czyli zdolności materiału do absorbowania wilgoci, również nie ma bezpośredniego związku z niedożywieniem maciorek. Warto pamiętać, że higroskopijność wełny jest zdeterminowana głównie przez jej strukturę chemiczną i fizyczną, a nie przez dietę zwierząt. Z kolei zwiększenie zdolności do spilśniania, choć może być wynikiem niewłaściwego traktowania wełny po zbiorach, nie jest skutkiem niedożywienia maciorek. Spilśnianie wełny to proces, w którym włókna splatają się ze sobą, co może być wywołane różnorodnymi czynnikami, takimi jak nadmierna wilgoć czy niewłaściwe przechowywanie, a więc nie ma bezpośredniego związku z problemami odżywiania. W praktyce, zrozumienie wpływu diety na jakość wełny jest kluczowe, jednak błędne przypisywanie problemów jakościowych do niewłaściwych przyczyn prowadzi do nieefektywnych rozwiązań i strategii w hodowli i przetwórstwie wełny.

Pytanie 7

Która rasa jest najbardziej odpowiednia do hodowli brojlerów kurzych?

A. Zielononóżka kuropatwiana
B. Sussex
C. Dominant White Cornish
D. Leghorn
Wybór rasy brojlerów kurzych jest kluczowy dla zapewnienia efektywności produkcji, jednak odpowiedzi takie jak Leghorn, Zielononóżka kuropatwiana i Sussex nie są optymalne w tym kontekście. Leghorn to rasa znana głównie z wysokiej wydajności w produkcji jaj, a nie mięsa. Jej genotyp i fenotyp składają się z cech sprzyjających produkcji jaj, co nie jest zgodne z potrzebami hodowli brojlerów. Również Zielononóżka kuropatwiana, choć cenna w produkcji tradycyjnej, nie osiąga tak szybkich przyrostów masy ciała jak Dominant White Cornish, co czyni ją mniej praktycznym wyborem dla intensywnej hodowli. Sussex z kolei, będąc rasą dual-purpose, również nie osiąga tak wysokich wyników w produkcji brojlerów jak Dominant White Cornish, co powoduje, że jej zastosowanie w tym kontekście może być nieopłacalne. W przypadku wszystkich wymienionych ras, podstawowym błędem myślowym jest zakładanie, że cechy odpowiednie dla jednej gałęzi produkcji są również korzystne dla innej. Każda rasa ma swoje specyficzne zastosowanie i wymaga odpowiednich warunków hodowlanych, a wybór nieodpowiedniej rasy prowadzi do zmniejszenia wydajności oraz wzrostu kosztów produkcji, co jest niezgodne z zasadami efektywnej gospodarki rolnej. W związku z tym, kluczowe jest, aby hodowcy kierowali się wiedzą o cechach ras oraz ich zastosowaniu w praktyce, co pozwoli na optymalizację produkcji oraz zwiększenie rentowności.

Pytanie 8

Orkę siewną, określaną mianem "razówki", realizuje się przy użyciu pługa, który jest zaopatrzony

A. w krój tarczowy.
B. w pogłębiacze.
C. w przedpłużki.
D. w listwy dołożone.
Orkę siewną, znaną jako "razówkę", wykonuje się pługiem wyposażonym w przedpłużki, co ma kluczowe znaczenie dla uzyskania odpowiednich warunków siewu. Przedpłużki to elementy pługa, które pozwalają na głębsze i bardziej precyzyjne obrabianie gleby, co jest istotne w kontekście poprawy struktury gleby oraz zapewnienia optymalnych warunków dla kiełkowania nasion. Stosowanie przedpłużek umożliwia efektywne rozluźnienie gleby, co przyczynia się do lepszego wchłaniania wody oraz składników odżywczych przez rośliny. Praktyczne zastosowanie tego rozwiązania można zaobserwować w rolnictwie intensywnym, gdzie precyzyjne zarządzanie glebą jest kluczowe dla uzyskania wysokich plonów. Warto również zaznaczyć, że stosowanie przedpłużek wpisuje się w zalecenia dotyczące minimalizacji erozji gleby i ochrony środowiska, co jest zgodne z aktualnymi standardami ekologicznego rolnictwa oraz z zasadami zrównoważonego rozwoju.

Pytanie 9

Jakie urządzenie wykorzystuje się do zbioru zielonek na siano?

A. kombajn do zielonek
B. owijarkę balotów
C. kosiarkę rotacyjną
D. sieczkarnię polową
Kosiarka rotacyjna jest urządzeniem idealnym do zbioru zielonek na siano, ponieważ jest zaprojektowana do efektywnego cięcia trawy i innych roślin zielonych. Charakteryzuje się ostrzami obracającymi się w poziomie, które skutecznie przecinają rośliny, co pozwala na zachowanie ich wartości odżywczych. W praktyce, kosiarki rotacyjne są często używane w dużych gospodarstwach rolnych, gdzie szybkie i efektywne koszenie jest kluczowe dla zachowania jakości siana. Standardy branżowe zalecają, aby kosiarki rotacyjne były regularnie serwisowane, co zapewnia ich skuteczność oraz minimalizuje ryzyko awarii. Ponadto, użycie kosiarki rotacyjnej w połączeniu z odpowiednią technologią, taką jak systemy GPS, pozwala na optymalizację procesu koszenia, co przyczynia się do zwiększenia wydajności i redukcji kosztów produkcji. Warto również zwrócić uwagę, że kosiarki rotacyjne mogą być dostosowane do różnych rodzajów terenu, co czyni je wszechstronnym narzędziem dla każdego rolnika zajmującego się zbieraniem zielonek.

Pytanie 10

Siew nasion zbóż na glebach o dużej ciężkości, w przypadku nadmiaru wilgoci w glebie, może prowadzić do

A. powstania zbyt wielu korzeni zarodkowych
B. rozwoju zgorzeli siewek
C. wzrostu liczby roślin
D. skrócenia czasu wschodów
Wysiew ziarna zbóż na glebach ciężkich przy zbyt dużej wilgotności nie prowadzi do zwiększenia obsady roślin ani do wykształcenia zbyt dużej liczby korzeni zarodkowych. Zwiększenie obsady roślin to zjawisko, które można osiągnąć przy odpowiednich warunkach siewu i optymalnej gęstości nasadzeń. W kontekście gleb ciężkich, nadmiar wilgoci prowadzi do anoksji korzeni, co skutkuje ich obumieraniem i ogranicza zdolność roślin do rozwoju, a nie sprzyja ich liczbie. Ponadto, tworzenie nadmiaru korzeni zarodkowych jest zjawiskiem, które nie jest typowe dla ciężkich i mokrych gleb. Rośliny w takich warunkach często nie są w stanie rozwijać się normalnie i wysoka wilgotność gleby uniemożliwia im efektywne pobieranie składników odżywczych. Dodatkowo, skrócenie okresu wschodów nie jest efektem nadmiaru wilgoci na glebach ciężkich, lecz raczej odwrotnie. Zbyt duża wilgotność i zbyt niska temperatura mogą opóźniać wschody, prowadząc do wydłużenia czasu potrzebnego na kiełkowanie nasion. W praktyce, nieodpowiednie gleby oraz ich nadmierne nawilżenie mogą prowadzić do problemów zdrowotnych roślin oraz obniżenia plonów, co jest sprzeczne z oczekiwaniami rolników i obowiązującymi standardami w uprawach rolnych.

Pytanie 11

Podczas inwentaryzacji w magazynie pasz odnotowano zapasy kukurydzy wynoszące 2 200 kg oraz jęczmienia 1 800 kg. Zgodnie z kartotekami magazynowymi zapasy są następujące: kukurydza 2 000 kg i jęczmień 2 000 kg. W arkuszu inwentaryzacyjnym zauważono

A. niedobór kukurydzy oraz nadwyżkę jęczmienia
B. niedobór kukurydzy oraz jęczmienia
C. nadwyżkę kukurydzy oraz niedobór jęczmienia
D. nadwyżkę kukurydzy oraz jęczmienia
Wybór złej odpowiedzi wskazuje na to, że mogłeś nie do końca zrozumieć, jak to wszystko działa. Niedobór kukurydzy nie występuje, bo spis z natury pokazał, że jest jej więcej, więc mamy nadwyżkę, a nie brak. Co do jęczmienia, to też jest pomyłka, bo zapasy są niższe niż na kartach. W wielu przypadkach takie błędy w inwentaryzacji biorą się z niepoprawnej dokumentacji albo zwyczajnie z ludzkich pomyłek. Ważne jest, żeby pamiętać, że inwentaryzacja porównuje rzeczywiste zapasy z tym, co mamy w systemie. Jak są jakieś niezgodności, to istotne, żeby dokładnie przeanalizować przyczyny, żeby w przyszłości uniknąć podobnych sytuacji. W praktyce, skuteczne zarządzanie zapasami oznacza, że trzeba regularnie robić inwentaryzacje i na bieżąco aktualizować dane, żeby były zgodne z rzeczywistością. To naprawdę ważne w zarządzaniu łańcuchem dostaw.

Pytanie 12

Do kluczowych czynników środowiskowych wpływających na wyniki hodowli trzody chlewnej zalicza się

A. wilgotność i temperaturę w pomieszczeniu
B. poziom CO2 oraz H2S w pomieszczeniu
C. oświetlenie oraz temperaturę w pomieszczeniu
D. oświetlenie oraz obecność NH3 w pomieszczeniu
Wilgotność i temperatura w pomieszczeniu są kluczowymi czynnikami wpływającymi na wyniki produkcji trzody chlewnej. Optymalne warunki temperaturowe są niezbędne do zapewnienia dobrego samopoczucia zwierząt, co bezpośrednio przekłada się na ich wydajność. Temperatura w pomieszczeniu powinna być dostosowana do wieku i stanu zdrowia świń. Na przykład, prosięta potrzebują wyższej temperatury otoczenia, aby utrzymać odpowiednią temperaturę ciała. Wilgotność powinna mieścić się w granicach 60-70%, ponieważ zbyt wysoka wilgotność może prowadzić do problemów zdrowotnych, takich jak choroby układu oddechowego. Zgodnie z dobrymi praktykami hodowlanymi, regularne monitorowanie tych parametrów oraz ich dostosowywanie może znacznie poprawić wyniki produkcyjne. Przykładowo, stosowanie systemów wentylacyjnych i ogrzewania pozwala na utrzymanie optymalnych warunków, co jest kluczowe w nowoczesnym chowie zwierząt.

Pytanie 13

Oblicz, jaką ilość preparatu należy użyć do przeprowadzenia suchej dezynfekcji ściółki w kojcu porodowym o powierzchni 3,5 m2 dla lochy, gdy optymalna dawka wynosi 100 g/1 m2 podłogi?

A. 100 g
B. 350 g
C. 700 g
D. 1 000 g
Aby obliczyć ilość preparatu potrzebnego do wykonania suchej dezynfekcji ściółki w kojcu porodowym, należy zastosować podaną optymalną dawkę wynoszącą 100 g na 1 m². Kojec o powierzchni 3,5 m² wymaga pomnożenia tej dawki przez powierzchnię. Zatem 100 g/m² * 3,5 m² = 350 g. Warto zauważyć, że odpowiednie stosowanie preparatów dezynfekcyjnych jest kluczowe dla zapewnienia higieny w pomieszczeniach inwentarskich, co wpływa na zdrowie zwierząt oraz ich produkcyjność. W praktyce, stosowanie właściwej dawki preparatu pozwala uniknąć zarówno zbytniego zużycia środków chemicznych, co może prowadzić do nadmiernego obciążenia środowiska, jak i niedostatecznego zabezpieczenia przed patogenami. Przykładem dobrych praktyk jest regularne monitorowanie stanu higieny w kojcu oraz dostosowywanie dawek preparatów do zaobserwowanych potrzeb sanitarnych, co może być wspierane przez programy zarządzania biohigieną. Tego rodzaju działania są zgodne z wytycznymi organizacji zajmujących się dobrostanem zwierząt oraz zdrowiem publicznym.

Pytanie 14

Proces rozdrabniania pasz i przekształcanie ich chemicznych składników odżywczych na prostsze związki, które mogą wnikać do krwi, nazywamy

A. trawienie
B. utlenianie
C. wchłanianie
D. przeżuwanie
Utlenianie to proces biochemiczny, który głównie dotyczy reakcji związanych z uzyskiwaniem energii z organicznych substancji przy użyciu tlenu. To trochę mylące, bo choć jest mega ważne dla komórek, to nie ma wiele wspólnego z trawieniem. Utlenianie zachodzi już po wchłonięciu składników odżywczych, a nie podczas ich rozkładu. Przeżuwanie, które jest charakterystyczne dla niektórych zwierząt jak bydło, polega na ponownym mieleniu pokarmu, ale nie ma tu chemicznego rozkładu składników. Wchłanianie to jeszcze inny etap, bo wtedy transportowane są już rozłożone składniki do krwiobiegu i to też nie dotyczy rozdrabniania pasz. Często ludzie mylą kolejność tych procesów i nie rozumieją, że trawienie to wcześniejszy krok przed wchłanianiem. Zrozumienie tego wszystkiego jest ważne dla zdrowego żywienia i ogólnego dobrego samopoczucia.

Pytanie 15

Powierzchnie podłóg w korytarzach obiektów inwentarskich powinny charakteryzować się

A. przezroczystością, przepuszczalnością
B. gładkością, nienasiąkliwością, minimalizowaniem poślizgu
C. nachyleniem 10° w kierunku drzwi wyjściowych
D. szczelinami, ułatwiającymi czyszczenie
Podłogi korytarzy w pomieszczeniach inwentarskich powinny być projektowane z myślą o bezpieczeństwie i higienie, co sprawia, że niektóre podejścia do ich wykonania są nieodpowiednie. Powierzchnie szczelinowe, choć mogą wydawać się łatwe do umycia, w rzeczywistości stwarzają problemy z gromadzeniem się brudu i pozostałości organicznych w szczelinach, co sprzyja rozwojowi patogenów. W kontekście farmakologii, pozostawanie resztek może prowadzić do zanieczyszczenia paszy dla zwierząt oraz wprowadzać zagrożenia dla ich zdrowia. Podobnie, podłogi pochylone pod kątem 10° w stronę drzwi mogą wydawać się logicznym rozwiązaniem do odprowadzania wody, ale niewłaściwie zaprojektowane nachylenie może powodować, że woda nie zostanie skutecznie odprowadzona, co z kolei może prowadzić do tworzenia kałuż i zwiększonego ryzyka poślizgnięć. W przypadku podłóg ażurowych, choć ich przepuszczalność może wydawać się korzystna, to w kontekście pomieszczeń inwentarskich mogą one prowadzić do niekontrolowanego przemieszczania się odchodów oraz innych zanieczyszczeń, co stwarza zagrożenie dla zdrowia zwierząt i osób pracujących w takich obiektach. Właściwe podejście do projektowania podłóg w takich miejscach powinno uwzględniać wszystkie aspekty związane z bezpieczeństwem, higieną oraz funkcjonalnością, a nie tylko łatwością mycia czy estetyką. Dotychczasowe standardy i dobre praktyki w branży inwentarskiej wskazują, że odpowiednie materiały i konstrukcje są kluczowe dla zdrowia i dobrostanu zwierząt oraz efektywności pracy w obiektach hodowlanych.

Pytanie 16

Podczas eksploatacji kombajnu zbożowego w zbiorniku zauważono dużą ilość kłosów, które nie zostały w pełni omłócone. W tej sytuacji operator kombajnu powinien

A. zwiększyć prędkość działania kombajnu
B. zmniejszyć obroty bębna młócącego
C. zmniejszyć szczelinę omłotową
D. zwiększyć obroty wentylatora
Zmniejszenie szczeliny omłotowej w kombajnie zbożowym jest kluczowe w sytuacji, gdy stwierdzono dużą ilość niedomłóconych kłosów. Zmniejszenie tej szczeliny pozwala na bardziej efektywne młócenie, ponieważ zwiększa czas kontaktu ziarna z bębnem młócącym, co sprzyja lepszemu wydobywaniu ziarna z kłosów. Praktyka ta opiera się na zasadach optymalizacji procesów młóczenia, które wskazują, że zbyt duża szczelina może prowadzić do niedomłócenia oraz strat ziarna. W sytuacjach, gdy w zbiorniku znajdują się niedomłócone kłosy, operator powinien również zwrócić uwagę na inne parametry pracy kombajnu, takie jak prędkość podawania czy obroty bębna młócącego, aby dostosować je do nowej wartości szczeliny. Wprowadzenie takich zmian w pracy maszyny zgodnie z dobrymi praktykami umożliwia zmaksymalizowanie uzysku z plonów, co jest istotne dla efektywności zbiorów oraz oszczędności paliwa i czasu pracy. Warto również pamiętać, że kontrolowanie szczeliny omłotowej powinno odbywać się regularnie w trakcie pracy urządzenia, aby na bieżąco reagować na zmieniające się warunki pracy i właściwości zbiorów.

Pytanie 17

Polifoska to rodzaj nawozu

A. potasowy
B. fosforowy
C. jednoskładnikowy
D. wieloskładnikowy
Niektóre z odpowiedzi mogą wydawać się logiczne, jednak nie opisują poprawnie charakterystyki polifoski. Uznanie polifoski za nawóz jednoskładnikowy jest błędne, ponieważ nie uwzględnia ona faktu, że polifoska składa się z wielu składników odżywczych. Nawóz jednoskładnikowy zawiera tylko jeden istotny składnik, co ogranicza jego zastosowanie w bardziej złożonych systemach nawożenia, gdzie różnorodność składników jest kluczowa dla osiągnięcia zdrowych plonów. Jeśli chodzi o klasyfikację polifoski jako nawozu fosforowego, to również jest to mylne podejście. Choć polifoska rzeczywiście zawiera fosfor, jej wartość leży w złożoności i współdziałaniu wszystkich składników, a nie tylko jednego. Ostatnia odpowiedź, sugerująca, że polifoska jest nawozem potasowym, także jest nieprecyzyjna, ponieważ potas jest tylko jednym z trzech głównych składników. W praktyce, proces nawożenia powinien opierać się na zrozumieniu potrzeb roślin oraz ich wymagań glebowych. Wybór nawozów nie powinien być przypadkowy, a raczej oparty na analizach gleby i specyfikacji upraw, co ma kluczowe znaczenie dla efektywności nawożenia oraz ochrony środowiska.

Pytanie 18

Laboratoryjna analiza wartości siewnej nasion obejmuje identyfikację

A. koloru i formy
B. rozmiarów nasion
C. zdolności do kiełkowania
D. poziomu kwalifikacji
Zdolność kiełkowania nasion jest kluczowym wskaźnikiem ich wartości siewnej, ponieważ określa, jak wiele nasion jest w stanie wykiełkować i przekształcić się w zdrowe rośliny. Laboratoria zajmujące się oceną nasion stosują różne metody testowania kiełkowania, takie jak testy na papierze lub w podłożu, które symulują naturalne warunki, w jakich nasiona będą kiełkować. W standardzie ISTA (International Seed Testing Association) opisane są szczegółowe procedury oceny zdolności kiełkowania, które powinny być przestrzegane, aby zapewnić wiarygodność wyników. Przykładowo, w przypadku nasion zbóż, ocena zdolności kiełkowania jest niezbędna do ustalenia, czy dany materiał siewny jest adekwatny do uprawy, co ma bezpośredni wpływ na plony. Ponadto, zrozumienie zdolności kiełkowania pozwala rolnikom na lepsze planowanie terminów siewów oraz optymalizację warunków glebowych, co prowadzi do efektywniejszego wykorzystania zasobów.

Pytanie 19

Na podstawie zamieszczonych założeń produkcyjnych oblicz zapotrzebowanie na mleko dla grupy koźląt w tuczu mlecznym.

Założenia produkcyjne tuczu mlecznego koźląt.
Ilość koźląt tuczonych w grupie30 szt.
Przyrost masy ciała koźlęcia w okresie tuczu15 kg
Zużycie mleka na 1 kilogram przyrostu8 litrów
Czas trwania tuczu60 dni
A. 1800 litrów.
B. 14400 litrów.
C. 7200 litrów.
D. 3600 litrów.
Wybierając inne odpowiedzi niż 3600 litrów, można napotkać na pułapki związane z niedoszacowaniem lub przeszacowaniem zapotrzebowania na mleko dla koźląt. Obliczenia, które prowadzą do wyników takich jak 1800 litrów, 14400 litrów czy 7200 litrów, często opierają się na błędnym założeniu co do ilości mleka potrzebnego dla pojedynczego koźlęcia lub całkowitej liczby koźląt. Na przykład, odpowiedź 1800 litrów może wynikać z przyjęcia niewłaściwego zużycia mleka na koźle, co w praktyce prowadzi do niedoboru składników odżywczych, a tym samym spowolnienia wzrostu. Z kolei wybór wartości 14400 litrów lub 7200 litrów może być efektem błędnych kalkulacji arytmetycznych lub zastosowania nieodpowiednich proporcji, co jest częstym błędem w analizach żywieniowych. Kluczowe jest, aby pamiętać, że każdy aspekt diety zwierząt powinien być oparty na solidnych podstawach naukowych oraz aktualnych standardach w hodowli. Ignorowanie zalecanych norm żywieniowych może prowadzić do wielu problemów zdrowotnych, a także negatywnie wpłynąć na efektywność produkcji. Dlatego tak ważne jest, aby przy obliczeniach korzystać z precyzyjnych danych oraz uwzględniać każdy szczegół dotyczący specyfiki hodowli i jej wymagań.

Pytanie 20

Najwyższą wartość wypiekową ze względu na zawartość glutenu uzyskuje się z ziaren

A. pszenżyta
B. żyta
C. pszenicy
D. kukurydzy
Mąka pszenna, uzyskana z ziarna pszenicy, charakteryzuje się najwyższą wartością wypiekową ze względu na znaczną zawartość glutenu. Gluten, składający się głównie z białek gliadyny i gluteniny, odgrywa kluczową rolę w procesie wypieku, ponieważ nadaje ciastu elastyczność oraz umożliwia zatrzymywanie gazów wydobywających się podczas fermentacji. Dzięki temu wypieki z mąki pszennej, takie jak chleb, bułki czy ciasta, mają odpowiednią strukturę, objętość i teksturę. W praktyce, w piekarnictwie i cukiernictwie, mąka pszenna jest często wybierana jako standardowy składnik, który pozwala na osiąganie powtarzalnych i wysokiej jakości wyników. Ponadto, mąka pszenna jest dostępna w różnych typach, takich jak mąka chlebowa, tortowa czy pełnoziarnista, co pozwala na dostosowanie jej do specyficznych potrzeb kulinarnych. Warto również zauważyć, że standardy jakości mąki pszennej są regulowane w wielu krajach, co zapewnia producentom i konsumentom wysoką jakość produktu.

Pytanie 21

W trakcie rejestracji zwierząt w ARiMR wydawane są dokumenty tożsamości dla

A. owiec
B. bydła
C. świn
D. kóz
Odpowiedź dotycząca bydła jako zwierząt, dla których wydawane są paszporty w systemie ARiMR, jest poprawna, ponieważ zgodnie z przepisami prawa weterynaryjnego, paszporty zwierzęce są dokumentami niezbędnymi do identyfikacji bydła i monitorowania stanu zdrowia tych zwierząt. Paszporty te zawierają szczegółowe informacje, takie jak numer identyfikacyjny, daty szczepień oraz przeszłość zdrowotną zwierzęcia. W przypadku bydła, odpowiednie przepisy są zgodne za dyrektywami Unii Europejskiej, które nakładają obowiązek posiadania takich dokumentów w celu zapewnienia bezpieczeństwa zdrowotnego produktów pochodzenia zwierzęcego. W praktyce, dobrze zarządzany paszport bydła umożliwia szybkie śledzenie i reakcję w przypadku wystąpienia chorób zakaźnych, co jest kluczowe dla ochrony zdrowia publicznego oraz dobrostanu zwierząt. Umożliwia to również rolnikom efektywne zarządzanie stadem oraz spełnianie wymogów rynkowych i regulacyjnych, co jest niezbędne w kontekście produkcji mleka czy mięsa.

Pytanie 22

Podkiełkowywanie ziemniaków powinno przeprowadzać się w zakresie temperatur

Optymalne warunki przechowywania bulw
Etapy przechowywaniaTemperatura
Dojrzewanie bulw 1÷2 tygodniepow. 15 °C
Schładzanie 2÷3 tygodniestopniowe obniżanie do 4 °C
Długotrwałe przechowywanie2÷6 °C
Przygotowanie sadzeniaków na świetle 3÷5 tygodni10÷15 °C
A. 16-20 °C
B. 2-6 °C
C. 7-9 °C
D. 10-15 °C
Odpowiedź 10-15 °C jest prawidłowa, ponieważ ta temperatura zapewnia optymalne warunki dla podkiełkowania ziemniaków. W tym zakresie temperatur enzymy odpowiedzialne za kiełkowanie działają najefektywniej, co przyspiesza proces wzrostu sadzeniaków i zwiększa ich jakość. W praktyce, sadzeniaki przygotowane w tym zakresie temperatur mają większą zdolność do rozwijania silnych i zdrowych roślin, co przekłada się na lepsze plony. Dobre praktyki w uprawach ziemniaków zalecają także, aby w czasie podkiełkowania zapewnić odpowiednią wentylację, aby zapobiec gromadzeniu się wilgoci, co może prowadzić do chorób grzybowych. Ponadto, kontrolowanie temperatury w tym procesie jest kluczowe, by uniknąć zjawiska „przegrzewania”, które może spowodować uszkodzenie sadzeniaków. W związku z tym, dla uzyskania optymalnych wyników w uprawie ziemniaków, warto stosować się do tego zakresu temperatur oraz dbać o odpowiednie warunki środowiskowe podczas podkiełkowania.

Pytanie 23

W przypadku pożaru instalacji elektrycznej w chlewni, która jest pod napięciem, jak należy ją ugasić?

A. gaśnicą proszkową
B. hydronetką wodną
C. gaśnicą pianową
D. kocem termicznym
Gaśnica proszkowa jest najskuteczniejszym narzędziem do gaszenia pożarów związanych z instalacjami elektrycznymi, które są pod napięciem. Działa na zasadzie rozprzestrzeniania proszku gaśniczego, który skutecznie tłumi płomienie i izoluje źródło ognia. Zgodnie z normami bezpieczeństwa, w przypadku pożaru w obszarach, gdzie znajdują się urządzenia elektryczne, należy unikać używania wody, ponieważ może to spowodować porażenie prądem. Gaśnice proszkowe są oznaczone symbolem klasy B i C, co oznacza, że mogą być używane do gaszenia pożarów cieczy palnych oraz gazów. Przykład praktycznego zastosowania to sytuacja, gdy w wyniku zwarcia elektrycznego w instalacji, dochodzi do zapłonu elementów drewnianych lub plastikowych obok przewodów. Użycie gaśnicy proszkowej pozwala na szybkie i skuteczne ugaszenie ognia bez ryzykowania dalszych uszkodzeń lub zagrożenia dla osób znajdujących się w pobliżu. Warto także pamiętać o regularnych przeglądach gaśnic, aby zapewnić ich skuteczność w nagłych przypadkach.

Pytanie 24

Widoczne na ilustracji kiełki świetlne na bulwach ziemniaków o długości 1-2 mm są efektem

Ilustracja do pytania
A. pobudzania.
B. podkiełkowywania.
C. sortowania.
D. kalibrowania.
Wybierając odpowiedzi związane z kalibrowaniem, sortowaniem czy podkiełkowywaniem, mogłeś nie do końca zrozumieć, jak przygotowuje się bulwy ziemniaków do sadzenia. Kalibrowanie to raczej klasyfikacja bulw według ich wielkości – ważna sprawa przy sadzeniu, ale nie wpływa na kiełkowanie. Sortowanie to znowu tylko ocena i podział bulw, a nie ich stymulacja do wzrostu. Z kolei podkiełkowywanie to technika, która bywa stosowana, ale nie ma związku z kiełkami świetlnymi na bulwach. Warto pamiętać, że źle rozumienie tych terminów związanych z przygotowaniem materiału siewnego może prowadzić do błędnych wniosków. Na przykład, mylenie różnych procesów może skutkować złym doborem metod uprawy, co w efekcie może pogorszyć wyniki produkcji. Dlatego dobrze jest analizować każdy proces i jego wpływ na końcowe efekty w uprawach.

Pytanie 25

Na podstawie wymagań - ewidencja prowadzonych zabiegów ochrony roślin musi zawierać między innymi:

Wymagania dla stosujących środki ochrony roślin (wyciąg)
Posiadacze gruntów lub obiektów magazynowych, gdzie prowadzone są zabiegi ochrony roślin, prowadzą ewidencję tych zabiegów, która zawiera:
nazwę rośliny, produktu roślinnego lub przedmiotu;
powierzchnię uprawy roślin lub obiektów magazynowych;
powierzchnię, na których są wykonywane zabiegi ochrony roślin oraz terminy ich wykonywania;
nazwy zastosowanych środków ochrony roślin i ich dawki;
przyczyny zastosowania środków ochrony roślin.
A. formę użytkową zastosowanych środków chemicznych.
B. nazwę rośliny, nazwy i dawki zastosowanych środków chemicznych.
C. termin wykonania zabiegu oraz rodzaj opryskiwacza jakim został wykonany.
D. producenta środka chemicznego.
Wybór odpowiedzi, która nie uwzględnia nazwy rośliny oraz nazw i dawek zastosowanych środków chemicznych, wiąże się z niepełnym zrozumieniem istoty ewidencji zabiegów ochrony roślin. Ewidencja ta ma na celu nie tylko ścisłe przestrzeganie przepisów prawnych, ale także zapewnienie pełnej transparentności w stosowaniu środków ochrony roślin. Odpowiedzi, które koncentrują się jedynie na formie użytkowej, producencie lub terminie wykonania zabiegu, pomijają kluczowe elementy, jakimi są nazwa rośliny oraz zastosowane środki chemiczne, co może prowadzić do nieodpowiednich decyzji agronomicznych. Często spotykanym błędem jest przekonanie, że wystarczy odnotować dane mniej istotne dla skuteczności ochrony roślin, co może skutkować brakiem odpowiednich informacji w przypadku wystąpienia problemów, takich jak choroby roślin czy ataki szkodników. W związku z tym, prowadzenie ewidencji bez pełnego uwzględnienia wymaganych elementów, takich jak nazwa rośliny i konkretne środki ochrony roślin, staje się nieefektywne i niezgodne z najlepszymi praktykami w tej dziedzinie. Warto pamiętać, że pełne informacje o zastosowanych substancjach, ich dawkach i nazwach roślin są kluczowe dla skutecznego monitorowania oraz zarządzania zagrożeniami dla upraw, co również wpisuje się w cele zrównoważonego rozwoju w rolnictwie.

Pytanie 26

Efektywnym sposobem na zmniejszenie liczby komórek somatycznych w mleku krów jest

A. przechowywanie mleka po udoju w hermetycznie zamkniętych zbiornikach
B. stosowanie metody natychmiastowego zasuszania krów bez zastosowania antybiotyków
C. przeprowadzanie dezynfekcji strzyków bezpośrednio po doju
D. schłodzenie mleka do temperatury 3-5°C w ciągu dwóch godzin po zakończeniu doju
Zarządzanie jakością mleka jest złożonym procesem, w którym kluczową rolę odgrywa higiena oraz odpowiednia obróbka po doju. Przechowywanie mleka po udoju w szczelnie zamkniętych zbiornikach, chociaż istotne dla zachowania świeżości, nie wpływa znacząco na ograniczenie liczby komórek somatycznych, jeśli na etapie doju nie zostały podjęte odpowiednie środki. Z kolei schładzanie mleka do temperatury 3-5°C w ciągu dwóch godzin po doju jest istotnym krokiem w utrzymaniu jakości mleka, ale samo w sobie nie eliminuje problemu wysokiej liczby komórek somatycznych. Schłodzenie opóźnia rozwój mikroorganizmów, jednak jeśli nie zadbamy o higienę strzyków, infekcje mogą nadal występować. Metoda natychmiastowego zasuszania krów bez użycia antybiotyków jest kontrowersyjna, ponieważ może prowadzić do stresu u zwierząt oraz zwiększać ryzyko infekcji. W takich przypadkach zamiast poprawy stanu zdrowia zwierząt, może to prowadzić do przeciwnych efektów. Ostatecznie, brak dezynfekcji strzyków może skutkować nie tylko obniżeniem jakości mleka, ale także zwiększeniem kosztów związanych z leczeniem chorób wymienia, co jest sprzeczne z zasadami efektywnego zarządzania gospodarstwem mleczarskim. Warto więc zainwestować w odpowiednie procedury i środki, które zapewnią długofalowe korzyści zdrowotne dla zwierząt oraz jakość produktu.

Pytanie 27

Która kategoria nawozów mineralnych ma największy wpływ na rozwój roślin oraz na czas ich dojrzewania?

A. Potasowe
B. Wapniowe
C. Azotowe
D. Fosforowe
Nawozy azotowe odgrywają kluczową rolę w procesie wzrostu roślin, ponieważ azot jest niezbędny do syntezy białek oraz chlorofilu, który jest fundamentalny dla fotosyntezy. Wysoka zawartość azotu stymuluje wzrost wegetatywny roślin, co przyczynia się do intensywnego rozwoju liści i łodyg. Przykładowo, w uprawach zbóż, odpowiednie nawożenie azotem może zwiększyć plon oraz jakość ziarna. Standardy dotyczące nawożenia wskazują, że azot powinien być aplikowany w odpowiednich dawkach i w odpowiednich terminach, aby zminimalizować straty oraz ograniczyć negatywny wpływ na środowisko. Praktyczna wiedza wskazuje, że nawożenie azotowe powinno być dostosowane do konkretnego etapu wzrostu roślin, co może wpłynąć na wcześniejsze żniwa i większą wydajność. W związku z tym, nawozy azotowe są istotnym czynnikiem determinującym zarówno wzrost, jak i termin dojrzewania wielu roślin uprawnych."

Pytanie 28

Praca związana z podkiełkowaniem sadzonek jest czasochłonna, dlatego zaleca się ją wyłącznie w przypadku uprawy ziemniaków?

A. pastewnych
B. przemysłowych
C. na wczesny zbiór
D. na chipsy
Wybór odpowiedzi związanych z uprawą ziemniaków na chipsy, przemysłowych czy też pastewnych nie uwzględnia specyfiki zabiegu podkiełkowywania, który jest kluczowy w kontekście optymalizacji wczesnych zbiorów. Uprawy na chipsy i przemysłowe często skupiają się na uzyskaniu odpowiednich parametrów jakościowych bulw, co nie zawsze wymaga wczesnego zbioru. W tych przypadkach, ważniejsze mogą być inne zabiegi agrotechniczne, takie jak nawożenie czy ochrona roślin, które mają na celu zapewnienie wysokiej jakości surowca. Podobnie w przypadku upraw pastewnych, celem jest zaspokojenie potrzeb zwierząt, co również wymaga innych strategii uprawowych i niekoniecznie wiąże się z zabiegiem podkiełkowywania. W rzeczywistości, podkiełkowanie jest bardziej związane z przyspieszaniem procesu wegetacyjnego, a nie tylko efektywnością technologiczną uprawy. Ostatecznie, zrozumienie, które techniki są odpowiednie dla danej uprawy, jest kluczowe dla osiągania sukcesów w rolnictwie i unikania typowych pułapek myślowych, takich jak przypisywanie jednego zabiegu do wszystkich typów upraw bez uwzględnienia ich specyfiki.

Pytanie 29

Wskaż, który z wymienionych chwastów jednoliściennych najczęściej pojawia się w uprawach pszenicy ozimej, jeśli w czasie wegetacji w glebie jest sporo wilgoci?

A. Ostrożeń polny
B. Miotła zbożowa
C. Powój polny
D. Perz właściwy
Miotła zbożowa (Apera spica-venti) jest jednym z najczęściej występujących chwastów jednoliściennych w uprawach pszenicy ozimej, szczególnie w warunkach obfitej wilgoci w glebie. Chwast ten charakteryzuje się szybkim wzrostem oraz zdolnością do konkurencji z roślinami uprawnymi, co czyni go poważnym zagrożeniem dla plonów pszenicy. Miotła zbożowa preferuje gleby żyzne i wilgotne, co sprawia, że w okresach intensywnych opadów lub na glebach o wysokiej retencji wody staje się szczególnie problematyczna. Dzięki swojej odporności na wiele herbicydów, kontrola tego chwastu wymaga zastosowania zintegrowanych strategii, obejmujących zarówno mechaniczne, jak i chemiczne metody ochrony roślin. W praktyce rolniczej zaleca się regularne monitorowanie pól oraz stosowanie płodozmianu, co może ograniczyć występowanie miotły zbożowej oraz innych konkurencyjnych chwastów. Wybór odpowiednich herbicydów, dostosowanych do konkretnego etapu rozwoju rośliny oraz warunków glebowych, jest kluczowy w skutecznym zarządzaniu jej populacją. Ponadto, warto pamiętać o konieczności stosowania herbicydów w odpowiednich dawkach, aby uniknąć selekcji na odporność w populacjach chwastów.

Pytanie 30

Zbielałe kłosy pszenicy są objawem wystąpienia

Ilustracja do pytania
A. głowni pyłkowej.
B. fuzariozy.
C. rizoktoniozy.
D. pleśni śniegowej.
Odpowiedzi wskazujące na rizoktoniozę, pleśń śniegową i głownię pyłkową są nieprawidłowe z kilku powodów. Rizoktonioza, wywołana przez grzyby z rodzaju Rhizoctonia, prowadzi do gnicia korzeni oraz nieprawidłowego wzrostu roślin, co nie manifestuje się w zbieleniu kłosów. Pleśń śniegowa, związana z grzybami z rodzaju Microdochium, powoduje zmiany w liściach i nie ma wpływu na kłosy, a jej objawy są widoczne głównie w okresie zimowym na liściach. Z kolei głownia pyłkowa, wywołana przez grzyby z rodzaju Tilletia, prowadzi do deformacji kłosów oraz ich czernienia, co jest zupełnie innym objawem niż zbielenie. Wybór błędnych odpowiedzi może wynikać z nieznajomości specyfiki poszczególnych chorób oraz ich objawów. Kluczowe jest zrozumienie, jakie symptomy są charakterystyczne dla danego patogenu. W celu poprawy wiedzy, warto zapoznać się z literaturą fachową oraz uczestniczyć w szkoleniach dotyczących ochrony roślin, co pozwoli na dokładniejsze rozpoznawanie chorób roślin i odpowiednie działania w ich zwalczaniu.

Pytanie 31

Który rysunek przedstawia ząb kultywatora z gęsiostopkami?

Ilustracja do pytania
A. C.
B. B.
C. D.
D. A.
Ząb kultywatora z gęsiostopkami, przedstawiony na rysunku B, jest charakterystycznym narzędziem stosowanym w rolnictwie do uprawy gleby. Jego specyficzny kształt, przypominający stopę gęsi, z wyraźnymi zagięciami na końcu, pozwala na skuteczne napowietrzanie i mieszanie gleby. Zastosowanie takiego zęba w praktyce umożliwia lepsze wchłanianie wody oraz składników odżywczych przez rośliny. Kultywatory z gęsiostopkami są szczególnie przydatne w uprawach, gdzie istotne jest zachowanie struktury gleby oraz minimalizacja erozji. W branży rolniczej przyjęto wiele standardów, które podkreślają znaczenie odpowiedniego doboru narzędzi do konkretnych warunków glebowych. Ząb kultywatora z gęsiostopkami spełnia te wymagania, co czyni go niezastąpionym w nowoczesnym rolnictwie oraz w praktykach zrównoważonego rozwoju.

Pytanie 32

Która roślina jest najbardziej tolerancyjna na niskie pH gleby?

Optymalny zakres pH dla roślin
RoślinapH gleby
Lucerna6,2-7,8
Owies5,0-7,5
Pszenica5,5-7,5
Żyto5,0-7,0
Kukurydza5,5-7,5
Ziemniaki4,8-6,5
A. Owies.
B. Lucerna.
C. Ziemniaki.
D. Kukurydza.
Wybór odpowiedzi innej niż ziemniaki może prowadzić do nieporozumień związanych z tolerancją roślin na pH gleby. Owies, lucerna i kukurydza mają wyższe minimalne wymagania pH, co oznacza, że są mniej przystosowane do gleb o niskim odczynie. Owies preferuje pH w zakresie 5,5 do 7,5, co czyni go bardziej wrażliwym na kwasowe warunki glebowe. Lucerna, jako roślina strączkowa, preferuje pH w zakresie 6,0 do 7,0, a jej uprawa na glebach o niskim pH wymagałaby dodatkowych zabiegów agrotechnicznych, takich jak wapnowanie. Kukurydza, z kolei, dobrze rośnie w pH 5,8 do 7,0, co sugeruje, że w bardziej kwaśnych warunkach jej plonowanie może być znacznie ograniczone. Te błędne wybory wynikają często z niepełnego zrozumienia wymagań glebowych różnych roślin oraz ich zdolności do adaptacji. W praktyce, znajomość zakresu tolerancji na pH jest kluczowa dla sukcesu upraw, a wybór roślin powinien być dostosowany do specyficznych warunków glebowych, co zapobiega niepotrzebnym stratam i zwiększa efektywność produkcji rolniczej.

Pytanie 33

Przedsiębiorca nabył w Niemczech samochód ciężarowy o wartości 55 000 euro. Średni kurs NBP w dniu zakupu wyniósł 3,95 zł za 1 euro. Jaka będzie cena samochodu w złotych?

A. 217 250 zł
B. 305 250 zł
C. 21 725 zł
D. 30 525 zł
Błędne odpowiedzi wynikają z nieprawidłowego zastosowania kursu wymiany lub niewłaściwego przeliczenia wartości samochodu na złote. Na przykład, odpowiedź 305 250 zł może sugerować, że osoba przeliczała wartość samochodu na podstawie niewłaściwego kursu lub błędnie zrozumiała zasady przeliczania walut. Typowym błędem myślowym może być pomylenie wartości w euro z wartością w złotych, co prowadzi do przeszacowania kwoty. Ponadto, 30 525 zł i 21 725 zł to znacznie zaniżone wartości, co może sugerować, że kalkulacja została wykonana na podstawie założenia, które nie uwzględniało rzeczywistego kursu wymiany lub błędnego przeliczenia wartości jednostkowych. Istotne jest, aby dokładnie rozumieć, jak funkcjonują kursy walutowe i jakie są ich implikacje w praktyce. Przykładem może być sytuacja, w której firma importowa zamawia towary z zagranicy. W przypadku niepoprawnego przeliczenia wartości towarów, może dojść do sytuacji, w której przedsiębiorca nie będzie w stanie pokryć rzeczywistych kosztów transakcji, co może prowadzić do problemów finansowych. Aby tego uniknąć, warto regularnie aktualizować wiedzę na temat kursów walut oraz dobrać odpowiednie narzędzia finansowe do zarządzania ryzykiem walutowym.

Pytanie 34

Wskaż optymalny sposób użycia siarczanu amonu (NH4)2S04 w uprawie ziemniaków?

A. Przed sadzeniem, dokładnie wymieszać z glebą
B. Po wschodach, do wysokości 15 cm, przed obredlaniem
C. Bezpośrednio po sadzeniu, bez mieszania z glebą
D. Dolistnie, w postaci oprysku, podczas walki z stonką ziemniaczaną
Siarczan amonu [(NH4)2SO4] jest skutecznym nawozem azotowym, który powinien być zastosowany przed sadzeniem ziemniaków, co zapewnia optymalne wchłanianie składników odżywczych przez rośliny. Wymieszanie go z glebą pozwala na równomierne rozprowadzenie azotu w strefie korzeniowej, co sprzyja lepszemu wzrostowi i rozwojowi roślin. Przykładowo, w praktyce rolniczej zaleca się stosowanie siarczanu amonu w ilości od 200 do 300 kg na hektar, co dostarcza odpowiednią dawkę azotu na okres wzrostu. Dobrą praktyką jest również przeprowadzenie analizy gleby przed nawożeniem, aby dostosować dawkę do jej rzeczywistych potrzeb. Warto również zaznaczyć, że siarczan amonu, dzięki zawartości siarki, wpływa korzystnie na jakość plonów, co jest istotne w kontekście wzrastających wymagań rynku dotyczących jakości i wartości odżywczej produktów rolnych. Prawidłowe nawożenie przed sadzeniem jest kluczowym elementem w technologii uprawy ziemniaków i powinno być integralną częścią strategii agrotechnicznych.

Pytanie 35

Która rasa bydła należy do ras mięsnych?

A. Charolaise
B. Jersey
C. Nizinna czarno - biała
D. Polska czerwona
Odpowiedzi, które wskazują inne rasy bydła, nie są klasyfikowane jako rasy mięsne, co wynika z ich podstawowych cech eksploatacyjnych. Nizinna czarno-biała to rasa mleczna, która została wyhodowana głównie w celu produkcji mleka o wysokiej wydajności. Z kolei Jersey jest rasą mleczną, znaną z wysokiej jakości mleka i niewielkich rozmiarów, co czyni ją mniej efektywną w produkcji mięsa. Polska czerwona to również rasa mleczna, skoncentrowana na produkcji mleka oraz jego przetworów, a nie na mięsie. Te rasy zazwyczaj nie są hodowane z myślą o uzyskiwaniu mięsa, co ogranicza ich zastosowanie w kontekście produkcji mięsnej. Typowym błędem myślowym jest mylenie celów hodowlanych ras, co prowadzi do nieporozumień w zakresie ich klasyfikacji. Rasy mleczne, mimo że mogą mieć pewne zastosowanie w produkcji mięsa, nie osiągają takich parametrów rzeźnych jak rasy mięsne. Wiedza na temat różnic między rasami bydła jest niezbędna dla każdego hodowcy, aby mógł podejmować świadome decyzje dotyczące wyboru odpowiednich zwierząt do swojej hodowli.

Pytanie 36

Na zdjęciu przedstawiono krowę rasy

Ilustracja do pytania
A. jersey.
B. polskiej czerwonej.
C. holsztyńsko-fryzyjskiej.
D. limousine.
Odpowiedź holsztyńsko-fryzyjskiej jest poprawna, ponieważ na zdjęciu widoczna jest krowa o charakterystycznym czarno-białym umaszczeniu, które jest typowe dla tej rasy. Holsztyńsko-fryzyjskie krowy są jednymi z najbardziej wydajnych ras mlecznych, znane ze swojej zdolności do produkcji dużych ilości mleka o wysokiej jakości. Ich hodowla jest powszechna w wielu krajach, a standardy dotyczące ich żywienia i warunków utrzymania są ściśle określone. Ważnym aspektem hodowli tej rasy jest zapewnienie odpowiedniej diety bogatej w białko i minerały, co wpływa na zdrowie zwierząt oraz jakość produkcji mleczarskiej. Wiedza na temat genetyki i selekcji bydła jest kluczowa dla hodowców, aby poprawiać cechy użytkowe i zdrowotne zwierząt. Rasa holsztyńsko-fryzyjska jest również często używana w programach doskonalenia genetycznego, co przyczynia się do dalszego wzrostu wydajności i rentowności produkcji mleka.

Pytanie 37

Czas chowania kaczek typu brojler nie powinien przekraczać 9 tygodni, ponieważ po tym okresie u kaczek

A. gromadzi się tylko tkanka tłuszczowa
B. zaczyna się nieśność
C. zaczyna się przepierzanie i nie przyrastają na wadze
D. wzrasta zachorowalność
Wybór odpowiedzi, że po 9 tygodniach odchowu kaczek wzrasta zachorowalność, jest błędny, ponieważ nie jest to główny powód ograniczenia czasu odchowu. Choć choroby mogą wpływać na zdrowie ptaków, nie są one bezpośrednio związane z wiekiem, ale raczej z warunkami hodowlanymi, żywieniem i zarządzaniem stadem. Zachorowalność może wzrastać w przypadku niewłaściwego żywienia, stresu, niewłaściwych warunków środowiskowych, ale nie jest to zjawisko automatycznie związane z wiekiem. Ponadto, twierdzenie, że rozpoczyna się nieśność, jest również mylące, ponieważ kaczki brojlerowe, które są hodowane głównie w celu uzyskania mięsa, zwykle nie są wykorzystywane do produkcji jaj. Ich genetyka i sposób hodowli są dostosowane do szybkiego przyrostu masy ciała, a nie do produkcji jaj. Dodatkowo zakładanie, że po 9 tygodniach odkłada się wyłącznie tkanka tłuszczowa, jest uproszczeniem. W rzeczywistości, w tym okresie, kaczki nadal rosną i rozwijają mięśnie, ale ich przyrost wagi i kondycji jest coraz mniej wydajny. Każdy hodowca powinien zrozumieć, że optymalizacja okresu odchowu jest kluczowa dla zapewnienia efektywności produkcji oraz zdrowia ptaków, a nie tylko unikania schorzeń.

Pytanie 38

Schemat przedstawia budowę hamulca

Ilustracja do pytania
A. szczękowego uruchamianego mechanicznie.
B. bębnowego uruchamianego mechanicznie.
C. tarczowego uruchamianego hydraulicznie.
D. tarczowego uruchamianego pneumatycznie.
Wybrana odpowiedź dotycząca hamulca tarczowego nie jest trafna, i to z kilku powodów. Hamulec tarczowy działa trochę inaczej niż bębnowy – ma tarczę, która się obraca z kołem, i siła hamowania jest generowana przez zacisk na zewnętrznej części tej tarczy. W hydraulicznych hamulcach tarczowych siła z pedału przechodzi przez płyn hydrauliczny, co sprawia, że można bardzo dokładnie dobierać siłę hamowania. A jeśli chodzi o pneumatyczne układy, to raczej są stosowane w dużych ciężarówkach, więc nie pasują do schematu, który zobaczyłeś. Hamulec szczękowy też ma zupełnie inną budowę i zasady działania. Mylenie tych różnych systemów hamulcowych to dość częsty błąd. Dlatego warto dokładnie poznać różnice, żeby lepiej dobierać hamulce do konkretnych potrzeb samochodu.

Pytanie 39

Jakie będą koszty wywiezienia 1 tony humusu, jeżeli na transport 20 ton poniesiono następujące wydatki:
- paliwo 100 zł,
- wynagrodzenie 40 zł,
- smary oraz konserwacja sprzętu 30 zł,
- amortyzacja sprzętu 20 zł?

A. 8,50 zł
B. 9,50 zł
C. 5,00 zł
D. 7,00 zł
Aby obliczyć koszt wywiezienia 1 tony humusu, najpierw należy zsumować wszystkie poniesione koszty, które wynoszą: 100 zł za paliwo, 40 zł za wynagrodzenie, 30 zł za smary i konserwację sprzętu oraz 20 zł za amortyzację sprzętu. Suma tych kosztów wynosi 290 zł. Następnie, aby obliczyć koszt jednostkowy, należy podzielić całkowity koszt przez ilość humusu, czyli 20 ton. Obliczenie wygląda następująco: 290 zł / 20 ton = 14,50 zł za tonę. Jednak w obliczeniach uwzględniamy tylko koszty bezpośrednie, takie jak paliwo, wynagrodzenie i konserwacja. Wartości amortyzacji nie stosuje się do takich obliczeń w kontekście kalkulacji kosztów transportu. W związku z tym, przy uwzględnieniu tylko wyżej wymienionych kosztów, otrzymujemy 170 zł (100 zł + 40 zł + 30 zł) co po podzieleniu przez 20 ton daje 8,50 zł. Podsumowując, przy obliczaniu kosztu wywozu humusu ważne jest, aby odpowiednio zdefiniować, jakie koszty są brane pod uwagę. W branży budowlanej oraz rolniczej, precyzyjne kalkulacje kosztów transportowych są kluczowe dla efektywności i rentowności operacji, co jest zgodne z zasadami kalkulacji kosztów w logistyce.

Pytanie 40

Gleby charakteryzujące się pH w zakresie 6,6 - 7,0 mają odczyn

A. kwaśny.
B. zasadowy.
C. obojętny.
D. lekko kwaśny.
Wybór odpowiedzi dotyczących gleby o odczynie lekko kwaśnym, kwaśnym czy zasadowym wskazuje na pewne nieporozumienia w rozumieniu parametrów pH. Gleby o odczynie lekko kwaśnym mają pH w zakresie 6,0 - 6,5, co sprzyja rozwojowi niektórych roślin, ale nie jest adekwatne do opisanego zakresu pH 6,6 - 7,0. Gleby kwaśne, o pH poniżej 6,0, charakteryzują się dużą zawartością jonów H+, co negatywnie wpływa na dostępność składników odżywczych oraz rozwój roślin. Z drugiej strony, gleby zasadowe mają pH powyżej 7,0, co prowadzi do zjawisk takich jak nadmiar sodu i inne problemy związane z alkalicznością, które mogą ograniczać rozwój roślin. Te błędne odpowiedzi mogą wynikać z mylnego przekonania, że pH jako wskaźnik kwasowości lub alkaliczności nie jest wystarczająco precyzyjny. W rzeczywistości, zrozumienie tego parametru jest kluczowe w rolnictwie, horticulturze i zarządzaniu glebami. Każdy zakres pH wpływa na chemiczne i biologiczne właściwości gleby, dlatego istotne jest, aby nie mylić tych kategorii, co może prowadzić do niewłaściwych decyzji dotyczących upraw i nawożenia.