Wyniki egzaminu

Informacje o egzaminie:
  • Zawód: Technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej
  • Kwalifikacja: ELE.10 - Montaż i uruchamianie urządzeń i systemów energetyki odnawialnej
  • Data rozpoczęcia: 8 maja 2026 10:38
  • Data zakończenia: 8 maja 2026 11:09

Egzamin zdany!

Wynik: 21/40 punktów (52,5%)

Wymagane minimum: 20 punktów (50%)

Nowe
Analiza przebiegu egzaminu- sprawdź jak rozwiązywałeś pytania
Pochwal się swoim wynikiem!
Szczegółowe wyniki:
Pytanie 1

Czym jest mostek termiczny?

A. otworem w przegrodzie budowlanej, który prowadzi rury do kolektora
B. częścią przegrody budowlanej, w której instalowane jest ogrzewanie ścienne
C. elementem przegrody budowlanej, przez który dochodzi do utraty ciepła
D. przepustem w przegrodzie budowlanej, którym prowadzi się rury do dolnego źródła ciepła
Zrozumienie koncepcji mostków termicznych jest kluczowe dla efektywnego projektowania budynków, a wybór niewłaściwej definicji może prowadzić do istotnych błędów w ocenie efektywności energetycznej konstrukcji. Na przykład, odpowiedź sugerująca, że mostek termiczny to 'przepust przez przegrodę budowlaną na rury do kolektora' odzwierciedla mylne zrozumienie, ponieważ nie uwzględnia, że mostek termiczny dotyczy strat ciepła, a nie tylko obecności rur. Przepusty są jedynie elementami infrastruktury, które same w sobie nie mają wpływu na termikę materiału budowlanego. Również błędne jest myślenie, że mostek termiczny odnosi się do 'przepustu przez przegrodę budowlaną na rury do dolnego źródła ciepła', ponieważ to również nie nawiązuje do spraw dotyczących strat ciepła. Ostatnia z omówionych odpowiedzi, sugerująca, że mostek termiczny to 'część przegrody, w której umieszcza się ogrzewanie ścienne', nie uwzględnia, że mostki termiczne są miejscami prowadzącymi do strat ciepła, a nie do efektywnego ogrzewania. Ogrzewanie ścienne, chociaż może występować w pobliżu mostków termicznych, nie jest przyczyną ich powstawania. Takie nieporozumienia mogą prowadzić do nieefektywnych projektów budowlanych, które są niezgodne z obowiązującymi normami, takimi jak PN-EN ISO 6946, które regulują kwestie izolacyjności i strat ciepła. Właściwe zrozumienie pojęcia mostka termicznego i jego wpływu na efektywność energetyczną budynku jest kluczowe dla zapewnienia komfortu i obniżenia kosztów eksploatacji budynków.

Pytanie 2

Do napełniania i odpowietrzania instalacji solarnych stosuje się urządzenie

Ilustracja do pytania
A. D.
B. A.
C. B.
D. C.
Urządzenie oznaczone literą A to stacja napełniająca i odpowietrzająca instalacje solarne, co czyni ją kluczowym elementem w systemach solarnych. Napełnianie instalacji płynem roboczym jest niezbędne dla ich prawidłowego funkcjonowania, a odpowietrzanie eliminuje niepożądane pęcherzyki powietrza, które mogą zakłócać obieg cieczy i prowadzić do spadków wydajności. Stacja ta umożliwia szybkie i efektywne wprowadzenie płynu, a także usunięcie powietrza, co jest kluczowe podczas uruchamiania oraz konserwacji systemu. W praktyce, stosując tę stację, technicy mogą zaoszczędzić czas i zapewnić, że instalacja będzie działać optymalnie, co jest zgodne z najlepszymi praktykami branżowymi. Dodatkowo, w odpowiednich normach dotyczących instalacji solarnych kładzie się duży nacisk na minimalizację strat energii, co czyni odpowiednie napełnianie i odpowietrzanie istotnym elementem utrzymania efektywności systemów solarnych.

Pytanie 3

Czujnik pływakowy, który powinien być zamontowany, stanowi zabezpieczenie przed zbyt niskim poziomem wody w kotłach na biomasę?

A. na powrocie z instalacji c.o. 10 cm poniżej najwyższego punktu kotła
B. na zasilaniu instalacji c.o. 10 cm poniżej najwyższego punktu kotła
C. na zasilaniu instalacji c.o. 10 cm powyżej najwyższego punktu kotła
D. na powrocie z instalacji c.o. 10 cm powyżej najwyższego punktu kotła
Wszystkie błędne odpowiedzi wskazują na niewłaściwe umiejscowienie czujnika pływakowego, co może prowadzić do poważnych konsekwencji w eksploatacji kotłów na biomasę. Montaż czujnika na powrocie z instalacji c.o. 10 cm powyżej lub poniżej najwyższej części kotła nie jest skuteczny, ponieważ czujnik umieszczony w tym miejscu może nie reagować na rzeczywisty poziom wody w kotle. Tego rodzaju instalacja może prowadzić do sytuacji, w których kotłownia będzie działać z niewystarczającą ilością wody, co stwarza ryzyko przegrzania i uszkodzenia urządzeń. Z kolei zamontowanie czujnika na zasilaniu c.o. 10 cm poniżej najwyższej części kotła także jest niewłaściwe, ponieważ czujnik nie będzie w stanie zareagować na spadek poziomu wody na czas, co z kolei może skutkować przegrzaniem kotła oraz niebezpieczeństwem związanym z jego działaniem. Tego rodzaju błędy są często wynikiem braku zrozumienia zasady działania systemów grzewczych oraz ich interakcji. Kluczowym aspektem bezpieczeństwa w instalacjach grzewczych jest zapewnienie odpowiedniego poziomu wody w kotle, co powinno być realizowane poprzez umiejętne umiejscowienie czujników oraz korzystanie z automatyzacji, która może monitorować i regulować poziom wody w czasie rzeczywistym.

Pytanie 4

Które z wymienionych typów ogniw fotowoltaicznych wyróżnia się najwyższą sprawnością?

A. Monokrystaliczne
B. CdTe
C. Polikrystaliczne
D. a-Si
Ogniwa fotowoltaiczne monokrystaliczne rzeczywiście charakteryzują się najwyższą sprawnością w porównaniu do innych typów ogniw. Ich struktura krystaliczna, składająca się z jednego, ciągłego kryształu krzemu, umożliwia lepsze przewodzenie prądu, co bezpośrednio przekłada się na większą efektywność konwersji energii słonecznej na energię elektryczną. Monokrystaliczne ogniwa są w stanie osiągać sprawności rzędu 20-25%, co czyni je najbardziej popularnym wyborem w instalacjach fotowoltaicznych, szczególnie tam, gdzie przestrzeń na panele jest ograniczona. W praktyce, zastosowanie ogniw monokrystalicznych znajduje się w wielu projektach, od domów jednorodzinnych po duże farmy słoneczne, co wskazuje na ich uniwersalność i efektywność. Dodatkowo, z uwagi na ich trwałość, która może wynosić ponad 25 lat, inwestycja w te ogniwa zapewnia długoterminowe korzyści oraz zwrot kosztów. W branży energii odnawialnej monokrystaliczne ogniwa są często rekomendowane jako optymalne rozwiązanie, co potwierdzają standardy jakościowe i certyfikaty produkcyjne.

Pytanie 5

Na podstawie cech przewodnictwa cieplnego, wybierz materiał szeroko wykorzystywany do ociepleń budynków?

A. Cement.
B. Miedź.
C. Pustak ceramiczny.
D. Styropian.
Styropian, znany także jako polistyren ekspandowany (EPS), jest jednym z najczęściej stosowanych materiałów izolacyjnych w budownictwie, zwłaszcza do dociepleń budynków. Jego niska przewodność cieplna, wynosząca około 0,035-0,040 W/mK, sprawia, że jest on bardzo skuteczny w ograniczaniu strat ciepła. Styropian jest lekki, odporny na wilgoć, a także charakteryzuje się dobrą odpornością na działanie chemikaliów. Dla przykładu, powszechnie stosuje się go w systemach ociepleń ścian zewnętrznych (ETICS), gdzie przyklejany jest do powierzchni budynku, a następnie pokrywany tynkiem. W zgodzie z normami budowlanymi, takimi jak PN-EN 13163, styropian spełnia wymagania dotyczące trwałości i efektywności energetycznej, co czyni go podstawowym materiałem w praktykach budowlanych dotyczących izolacji termicznej. Dodatkowo, jego zdolność do recyklingu przyczynia się do zrównoważonego rozwoju w budownictwie.

Pytanie 6

Tabela przedstawia kalkulację kosztów związanych z montażem 12 instalacji solarnych. Jaki będzie jednostkowy koszt montażu jednej instalacji solarnej?

Rodzaj kosztówWartość [zł]
Materiały wraz z narzutami75 650,00
Wynagrodzenia dla robotników wraz z narzutami45 680,00
Koszty ogólne budowy8 900,00
Koszty pośrednie firmy2 100,00
A. 11 027,50 zł
B. 10 110,83 zł
C. 6 304,17 zł
D. 10 852,50 zł
Poprawna odpowiedź to 11 027,50 zł, ponieważ jednostkowy koszt montażu jednej instalacji solarnej obliczamy poprzez zsumowanie wszystkich kosztów związanych z montażem i podzielenie tej kwoty przez liczbę instalacji. W praktyce, dokładne obliczenia finansowe są kluczowym elementem każdej inwestycji w energię odnawialną. Przykładowo, jeśli całkowity koszt montażu 12 instalacji wynosi 132 330 zł, to dzieląc tę kwotę przez 12 otrzymamy jednostkowy koszt montażu wynoszący 11 027,50 zł na jedną instalację. Takie obliczenia pomagają w ocenie rentowności inwestycji oraz w porównywaniu ofert różnych wykonawców. Wiedza na temat kalkulacji kosztów pozwala na lepsze zarządzanie budżetem projektu oraz podejmowanie świadomych decyzji w zakresie wyboru technologii i wykonawców, co jest zgodne z najlepszymi praktykami w branży energii odnawialnej.

Pytanie 7

To pytanie jest dostępne tylko dla uczniów i nauczycieli. Zaloguj się lub utwórz konto aby zobaczyć pełną treść pytania.

Odpowiedzi dostępne po zalogowaniu.

Wyjaśnienie dostępne po zalogowaniu.


Pytanie 8

To pytanie jest dostępne tylko dla uczniów i nauczycieli. Zaloguj się lub utwórz konto aby zobaczyć pełną treść pytania.

Odpowiedzi dostępne po zalogowaniu.

Wyjaśnienie dostępne po zalogowaniu.


Pytanie 9

Na którym rysunku przedstawiono oznaczenie poziomu parteru stosowane na przekroju pionowym budynku?

Ilustracja do pytania
A. C.
B. A.
C. D.
D. B.
Odpowiedź B jest poprawna, ponieważ oznaczenie poziomu parteru na przekroju pionowym budynku zazwyczaj jest przedstawiane jako ±0,000. To oznaczenie służy jako poziom odniesienia dla wszystkich pozostałych poziomów w budynku. W praktyce, architekci oraz inżynierowie budowlani stosują to standardowe oznaczenie, aby zapewnić jednolitość w dokumentacji technicznej oraz ułatwić komunikację między różnymi specjalistami zaangażowanymi w projekt. Używając tego standardu można precyzyjnie określić wysokości pozostałych kondygnacji, co jest kluczowe podczas projektowania i budowy. Na przykład, jeśli piętro pierwsze znajduje się na poziomie +3,000, oznacza to, że jest ono oddalone o 3 metry od poziomu parteru. Właściwe oznaczenia są nie tylko ważne dla precyzji, ale także dla bezpieczeństwa budynku oraz jego użytkowników, ponieważ błędne określenie poziomów może prowadzić do niezgodności podczas wykonywania prac budowlanych.

Pytanie 10

Kolor izolacji przewodu łączącego regulator ładowania z dodatnim biegunem akumulatora powinien być

A. brązowy
B. czarny
C. niebieski
D. czerwony
Izolacja przewodu łączącego regulator ładowania z dodatnim zaciskiem akumulatora powinna być w kolorze czerwonym, co jest zgodne z szeroko przyjętymi standardami w branży motoryzacyjnej oraz elektroinstalacyjnej. Kolor czerwony zazwyczaj oznacza przewody zasilające lub dodatnie, co ma na celu ułatwienie identyfikacji i eliminację błędów podczas instalacji. Przykładem dobrych praktyk może być instalacja w systemach fotowoltaicznych, gdzie przewody dodatnie są również oznaczone kolorem czerwonym, co ułatwia ich odróżnienie od przewodów ujemnych, zazwyczaj czarnych. W ten sposób zwiększa się bezpieczeństwo użytkowania, minimalizując ryzyko zwarcia czy błędnego podłączenia. Warto również pamiętać, że zgodnie z normami IEC (International Electrotechnical Commission), stosowanie odpowiednich kolorów dla przewodów zasilających jest istotnym elementem nie tylko dla bezpieczeństwa, ale także dla ułatwienia diagnostyki i serwisowania systemów elektrycznych.

Pytanie 11

Jak należy przechowywać kolektory słoneczne ułożone w poziomie?

A. Szybą w dół i ułożone na listwach drewnianych
B. Szybą w dół bez przykrycia
C. Szybą do góry bez przykrycia
D. Szybą do góry i przykryte kartonem
Odpowiedź 'szybą do góry i przełożone kartonem' jest poprawna, ponieważ zapewnia optymalne warunki przechowywania kolektorów słonecznych, które są delikatnymi urządzeniami narażonymi na uszkodzenia mechaniczne oraz działanie czynników atmosferycznych. Ułożenie ich szyba do góry pozwala na uniknięcie kontaktu z powierzchnią, która mogłaby zarysować lub uszkodzić powłokę ochronną. Dodatkowe zabezpieczenie w postaci kartonu działa jako amortyzator, chroniąc sprzęt przed uderzeniami i wstrząsami. Storage w ten sposób jest zgodne z najlepszymi praktykami branżowymi, które zalecają przechowywanie kolektorów w suchym, czystym miejscu, gdzie nie są narażone na działanie ekstremalnych temperatur czy wilgoci. W praktyce, jeśli kolektory będą przechowywane w ten sposób, ich trwałość i efektywność energetyczna będą dłuższe, co jest kluczowe dla inwestycji w energię odnawialną. Dobre przechowywanie jest również istotne w kontekście serwisowania i konserwacji, co może przyczynić się do uniknięcia kosztownych napraw w przyszłości.

Pytanie 12

Aby biogaz produkowany w biogazowni był odpowiedni do spalania, należy go wcześniej właściwie przystosować. Głównie usuwa się z niego szkodliwy

A. dwutlenek węgla
B. tlenek węgla
C. siarkowodoru
D. wodoru
Wybór dwutlenku węgla, tlenku węgla lub wodoru jako zanieczyszczeń do usunięcia z biogazu nie jest zgodny z rzeczywistością procesów technologicznych związanych z jego oczyszczaniem. Dwutlenek węgla, chociaż jest na tyle ważnym składnikiem biogazu, nie jest bezpośrednio szkodliwy w kontekście jego spalania, a wręcz może być pożądanym gazem ze względu na swoje właściwości energetyczne. W rzeczywistości, CO2 jest często stosowany w procesach wzbogacania biogazu i może być później oddzielany dla innych zastosowań, takich jak produkcja syntetycznego metanu. Tlenek węgla, z drugiej strony, może być niebezpieczny, ale jego obecność w biogazie jest znacznie niższa niż siarkowodoru. Warto zauważyć, że siarkowodór jest o wiele bardziej szkodliwy dla instalacji i zdrowia ludzi, co czyni jego usunięcie kluczowym krokiem w procesie przygotowania biogazu do spalania. Wreszcie, wodór, będący gazem o wysokiej wartości energetycznej, w kontekście biogazu nie stanowi problemu, a jest raczej pozytywnym dodatkiem do składu gazu. Zauważając te różnice, można zrozumieć, dlaczego usuwanie siarkowodoru jest kluczowe, a skupienie się na innych związkach nie odnosi się do rzeczywistych wyzwań technologicznych w obszarze biogazowni.

Pytanie 13

Przy wymianie kolektora słonecznego, koszt zakupu materiałów wyniósł 1600 zł, wartość pracy według wykonawcy została oszacowana na 240 zł, a wydatki na użycie sprzętu to 150 zł. Jaką wartość narzutu kosztów można obliczyć od nabytych materiałów, które stanowią 12%?

A. 238,80 zł
B. 46,80 zł
C. 210,00 zł
D. 192,00 zł
Wybór błędnej odpowiedzi często wynika z nieprawidłowego zrozumienia pojęcia narzutu kosztów oraz sposobu jego obliczania. Często pojawiającym się błędem jest przyjęcie, że narzut powinien być obliczany na podstawie całkowitych kosztów, które obejmują nie tylko materiały, ale także koszty robocizny i pracy sprzętu. Takie podejście prowadzi do niepoprawnych wyników, ponieważ narzut jest zazwyczaj stosowany wyłącznie do wartości materiałów, co zostało jasno określone w treści zadania. Inny częsty błąd to pomylenie procentów, co może skutkować obliczeniem narzutu na zbyt wysokim lub zbyt niskim poziomie. Dodatkowo, przy obliczeniach warto zwrócić uwagę na to, czy procent narzutu jest poprawnie przeliczony na ułamek dziesiętny. W praktyce, przy wycenach projektów budowlanych i instalacyjnych, niezwykle ważne jest, aby mieć jasne zrozumienie podstawowych zasad kalkulacji kosztów oraz zapewnić zgodność z obowiązującymi standardami branżowymi. Zastosowanie niepoprawnych metod obliczeniowych może prowadzić do poważnych konsekwencji finansowych, a także do utraty zaufania ze strony klientów. Dlatego kluczowe jest, aby każda osoba pracująca w branży budowlanej była dobrze zaznajomiona z zasadami wyceny kosztów i metodami kalkulacji, aby móc przeprowadzać rzetelne i dokładne obliczenia.

Pytanie 14

Jakie narzędzia są potrzebne do montażu instalacji w systemie PEX skręcanym?

A. kalibrator do rur z fazownikiem, obcinak do rur oraz zaciskarka
B. kalibrator do rur z fazownikiem, obcinak do rur oraz zestaw kluczy płaskich
C. obcinak do rur, gratownik oraz zaciskarka
D. obcinak do rur, gratownik i zestaw kluczy płaskich
No więc, wybierając kalibrator do rur z fazownikiem, obcinak do rur oraz zestaw kluczy płaskich, robisz naprawdę dobry krok w stronę prawidłowego montażu instalacji w systemie PEX. Kalibrator pomoże Ci super dopasować końcówkę rury PVC do złączek, co jest mega ważne, żeby wszystko było szczelne. Obcinak pozwala na precyzyjne cięcie rur PEX, więc nie musisz się martwić, że coś będzie krzywo, co mogłoby wprowadzić jakieś niepożądane zanieczyszczenia do systemu. A klucze płaskie? Bez nich ani rusz, bo dokręcanie połączeń to podstawa, żeby nic nie przeciekało. Jak dobrze to wszystko zrobisz, to unikniesz wycieków i problemów z instalacją, co w sumie jest najważniejsze dla bezpiecznego i sprawnego działania systemów wodno-kanalizacyjnych. Zresztą, dobrze wykonane połączenia na pewno przyczynią się do dłuższej żywotności całej instalacji, co jest zgodne z tym, co mówi się w branży.

Pytanie 15

W obiekcie o powierzchni użytkowej 180 m3 system grzewczy działa dzięki kotłowi kondensacyjnemu współpracującemu z kolektorem słonecznym, co w przypadku tej instalacji pozwala na redukcję zużycia gazu o 18%. Jaki jest koszt ogrzewania, jeżeli roczne zużycie gazu wysokometanowego dla tego obiektu wynosi około 2 935 m3, a jednostkowy koszt gazu to przybliżone 1,8 zł/m3?

A. 6 233,94 zł
B. 3 336,00 zł
C. 4 332,06 zł
D. 5 283,00 zł
Wybór odpowiedzi 4 332,06 zł jest poprawny, gdyż koszt obsługi grzewczej budynku można obliczyć na podstawie rocznego zużycia gazu oraz jego jednostkowego kosztu. Z danych wynika, że roczne zużycie gazu wynosi 2 935 m3. Dzięki zastosowaniu kotła kondensacyjnego wspomaganego kolektorem słonecznym, zużycie gazu jest obniżone o 18%. Możemy obliczyć rzeczywiste zużycie gazu po zastosowaniu tego udogodnienia: 2 935 m3 x 0,18 = 528,30 m3 oszczędności. Następnie należy odjąć ten wynik od całkowitego zużycia, co daje 2 935 m3 - 528,30 m3 = 2 406,70 m3 gazu, które będzie potrzebne do ogrzewania. Koszt roczny obsługi grzewczej wyniesie zatem 2 406,70 m3 x 1,80 zł/m3 = 4 332,06 zł. Takie podejście jest zgodne z najlepszymi praktykami w dziedzinie inżynierii cieplnej i efektywności energetycznej, co pokazuje, jak ważne jest odpowiednie dobranie systemu grzewczego, aby uzyskać oszczędności energetyczne oraz finansowe.

Pytanie 16

Aby zabezpieczyć obieg grzewczy w sytuacji, gdy ciśnienie w instalacji solarnej zbyt mocno wzrasta, co powinno się zastosować?

A. podgrzewacz wody
B. regulator temperatury
C. grupę pompową
D. zawór bezpieczeństwa
Regulator temperatury, podgrzewacz wody i grupa pompową to różne elementy, które pełnią swoje zadania w systemie grzewczym, ale nie zabezpieczają obiegu przed nadmiernym ciśnieniem. Regulator temperatury kontroluje ciepło w wodzie, ale nie wpływa na ciśnienie. Owszem, poprawia efektywność energetyczną, ale nie rozwiązuje sprawy wysokiego ciśnienia. Podgrzewacz wody z kolei ma na celu podgrzewanie wody użytkowej i utrzymywanie optymalnej temperatury, niezależnie od ciśnienia. Grupa pompową zapewnia odpowiedni przepływ, ale też nie reaguje na zbyt duże ciśnienie. To nieporozumienie, jak te elementy działają, może prowadzić do błędnych wniosków o ich funkcjach w kontekście ochrony systemów grzewczych. Tak naprawdę to zawór bezpieczeństwa odpowiada za odprowadzanie nadmiaru ciśnienia, bez niego systemy solarne mogą być w sporym niebezpieczeństwie. Jeśli będziemy skupiać się na innych elementach i nie zrozumiemy ich właściwej roli, to może to prowadzić do nieefektywnej pracy instalacji oraz różnych problemów z bezpieczeństwem.

Pytanie 17

Parametr, który nie jest uwzględniany w analizie glikolu, to

A. barwa
B. odczyn
C. przewodność elektryczna
D. temperatura zamarzania
Niektóre odpowiedzi mogą wydawać się odpowiednie, jednak każda z nich zawiera istotne nieporozumienia dotyczące właściwości glikolu. Odczyn (pH) jest jednym z kluczowych parametrów, ponieważ wpływa na stabilność chemiczną glikolu i jego interakcje z innymi chemikaliami, co może prowadzić do korozji lub osadów w systemach, w których jest stosowany. W przypadku zastosowań przemysłowych, takich jak chłodzenie silników, ważne jest, aby wartość pH mieściła się w określonym zakresie, aby zminimalizować ryzyko uszkodzeń. Temperatura zamarzania również odgrywa istotną rolę, ponieważ pozwala zrozumieć, w jakich warunkach glikol może zamarzać, co jest kluczowe dla jego funkcji jako środka chłodzącego. W systemach, gdzie glikol jest używany, ważne jest, aby zachować odpowiednie właściwości w różnych temperaturach otoczenia, co z kolei wpływa na efektywność i bezpieczeństwo systemów. Barwa glikolu, pomimo że może wydawać się mniej istotna, może również dostarczyć cennych informacji na temat jego stanu, na przykład wskazując na obecność zanieczyszczeń lub produktów degradacji. Dlatego wszystkie wymienione parametry mają swoje kluczowe znaczenie w kontekście analizy glikolu.

Pytanie 18

Montaż paneli fotowoltaicznych na dachu o płaskiej powierzchni zrealizował instalator w towarzystwie dwóch asystentów. Stawka wynagrodzenia instalatora to 48,00 zł, a stawka asystenta wynosi 25,00 zł za każdą godzinę pracy. Jaka jest kosztorysowa wartość robocizny, jeśli czas pracy wynosi 5 godzin?

A. 605,00 zł
B. 490,00 zł
C. 98,00 zł
D. 365,00 zł
Kosztorysowa wartość robocizny przy montażu paneli fotowoltaicznych jest wysoce zależna od poprawności obliczeń oraz zrozumienia struktury kosztów. W przypadku błędnych odpowiedzi, można zauważyć, że niektóre podejścia myślowe mogły prowadzić do pomyłek w obliczeniach. Na przykład, niektóre osoby mogły skupić się wyłącznie na stawce roboczej jednego z pracowników, zapominając o uwzględnieniu pracy innych osób w zespole, co prowadzi do niedoszacowania całkowitych kosztów. Inni mogą nie wziąć pod uwagę nakładu robocizny, co skutkuje całkowicie nieadekwatnymi wartościami. Prawidłowe obliczenia wymagają zrozumienia, że każdy członek zespołu przyczynia się do wyniku końcowego, a ich stawki oraz czas pracy muszą być sumowane. Ponadto, niektóre z błędnych odpowiedzi mogą wynikać z niepoprawnego pomnożenia stawki przez liczbę godzin, co jest częstym błędem w praktyce. Kluczowe jest zrozumienie, że dokładne oszacowanie kosztów robocizny jest niezbędne nie tylko dla płynności finansowej projektów, ale także dla utrzymania konkurencyjności na rynku. Standardy branżowe w zakresie kosztorysowania wymagają rzetelności oraz precyzyjności, co staje się fundamentem dla dalszego podejmowania decyzji finansowych.

Pytanie 19

Jaką wartość odpowiada 3,3 MPa?

A. 33 000 Pa
B. 33 bar
C. 33 kPa
D. 3,3 bar
Wartość 3,3 MPa rzeczywiście odpowiada 33 barom, ponieważ przeliczenie między tymi jednostkami opiera się na standardowym przeliczniku, w którym 1 MPa jest równy 10 barom. Dlatego aby uzyskać wartość w barach, należy pomnożyć ilość megapaskali przez 10. W praktyce, znajomość tych jednostek jest niezbędna w różnych dziedzinach inżynierii, szczególnie w hydraulice i pneumatyce, gdzie ciśnienie odgrywa kluczową rolę. W zastosowaniach przemysłowych, takich jak systemy hydrauliczne, ważne jest, aby być w stanie szybko i precyzyjnie przeliczać wartości ciśnienia. Wartości ciśnienia mogą być wyrażane w różnych jednostkach, a ich poprawne konwertowanie jest istotne dla utrzymania bezpieczeństwa i efektywności systemów. Ponadto, zgodność z normami międzynarodowymi oraz zrozumienie jednostek SI (Systemu Jednostek Międzynarodowych) jest kluczowe w każdej dziedzinie techniki, co podkreśla znaczenie znajomości jednostek ciśnienia.

Pytanie 20

Na rysunku przedstawiono sprzęt służący do

Ilustracja do pytania
A. gwintowania.
B. lutowania.
C. zgrzewania.
D. zaciskania.
Lutowanie to proces łączenia metali, w którym wykorzystuje się topnik i stop lutowniczy, co czyni lutownicę niezwykle istotnym narzędziem w wielu branżach, takich jak elektronika, mechanika precyzyjna czy jubilerstwo. Lutownica, przedstawiona na zdjęciu, generuje ciepło, które jest niezbędne do stopienia lutowia, które następnie wypełnia szczeliny między łączonymi elementami. Istotnym aspektem lutowania jest dbałość o odpowiednią temperaturę, aby nie uszkodzić wrażliwych komponentów, takich jak w elektronice. Na przykład, lutowanie elementów elektronicznych w płytkach drukowanych wymaga precyzyjnego kontrolowania temperatury, aby uniknąć odkształceń lub uszkodzeń komponentów. Standardy takie jak IPC-A-610 określają wymagania dotyczące jakości lutowania w przemyśle elektronicznym, co podkreśla znaczenie tej techniki w praktyce. Dobre praktyki lutowania obejmują również stosowanie odpowiednich narzędzi i materiałów, co pozwala na uzyskanie mocnych i trwałych połączeń, zapewniając jednocześnie bezpieczeństwo i funkcjonalność gotowych wyrobów.

Pytanie 21

Z tabliczki znamionowej silnika elektrycznego wynika, że maksymalne natężenie prądu pobieranego przez ten silnik, przy podłączeniu w trójkąt wynosi

Ilustracja do pytania
A. 2 A
B. 400 V
C. 50 Hz
D. 3,5 A
Odpowiedzi 400 V, 2 A i 50 Hz są nietrafne, bo nie dotyczą maksymalnego natężenia prądu przy podłączeniu silnika w trójkąt. 400 V to napięcie nominalne, które może być na tabliczce, ale nie ma to bezpośredniego związku z maksymalnym natężeniem prądu. Napięcie i natężenie są powiązane, ale odnoszą się do różnych rzeczy. 2 A z kolei, mimo że dotyczy prądu, jest dużo za małe, żeby mogło być prawidłowe w tym kontekście. A odpowiedź 50 Hz to częstotliwość zasilania, która jest ważna dla pracy silnika, ale też nie ma związku z maksymalnym natężeniem prądu. Wiele osób myli te pojęcia, co prowadzi do nieporozumień przy odczytywaniu danych z tabliczki znamionowej. Ważne jest, żeby rozumieć różnice między nimi, bo złe dobranie tych wartości może skutkować problemami, jak uszkodzenie sprzętu czy zagrożenie dla bezpieczeństwa.

Pytanie 22

Co oznacza symbol sprężarkowej pompy ciepła B/A?

A. dolne źródło woda, gromadzenie energii powietrze
B. dolne źródło powietrze, gromadzenie energii woda
C. dolne źródło solanka, gromadzenie energii powietrze
D. dolne źródło woda, gromadzenie energii woda
Wybór niewłaściwej odpowiedzi wskazuje na niepełne zrozumienie zasad działania sprężarkowych pomp ciepła oraz ich klasyfikacji. Odpowiedzi sugerujące wodę jako źródło dolne są mylące, ponieważ woda, będąca medium, nie jest w stanie w pełni wykorzystać potencjału gruntowego wymiennika ciepła, który funkcjonuje z solanką. Systemy oparte na wodzie mogą być użyteczne, jednak najczęściej dotyczą one pompy ciepła powietrze-woda, co nie odpowiada podanej symbolice B/A. Odpowiedzi, które wskazują powietrze jako źródło dolne, również są błędne, ponieważ w takim przypadku odnosiłyby się do systemu pompy ciepła powietrze-powietrze. Ważne jest, aby zrozumieć, że te różnice mają kluczowe znaczenie dla efektywności systemu oraz jego zastosowania w praktyce. Typowym błędem jest mylenie pojęć związanych z różnymi układami pompowymi, co prowadzi do niepoprawnej klasyfikacji i oszacowania potencjału grzewczego systemu. W rzeczywistości, wybór odpowiedniego medium dla źródła dolnego i odbiornika energii ma kluczowe znaczenie dla efektywności energetycznej oraz wydajności całego układu. Dobre praktyki projektowe oraz znajomość norm branżowych są niezbędne do prawidłowego doboru komponentów w instalacjach opartych na pompach ciepła.

Pytanie 23

Dla budynku jednorodzinnego zalecana instalacja powinna mieć około 3 kW zainstalowanej mocy (12 paneli fotowoltaicznych o mocy 250 W). Materiały niezbędne do realizacji instalacji PV sieciowej o mocy 1 kW kosztują 8 000 zł. Montaż systemu na dachu wymaga pracy dwóch pracowników przez 12 godzin każdy według stawki 20 zł za 1 roboczogodzinę. Firma wykonawcza dolicza marżę w wysokości 25% kosztów materiałów. Jaki jest całkowity koszt montażu instalacji PV sieciowej?

A. 30 480 zł
B. 8 240 zł
C. 30 300 zł
D. 10 240 zł
Wybór niewłaściwej odpowiedzi jest zupełnie normalny, zwłaszcza gdy chodzi o takie szczegóły. Możliwe, że mogłeś źle oszacować całkowite koszty montażu. Czasem można nie zauważyć, że marża od firmy wykonawczej naprawdę ma znaczenie. Jeżeli zignorujesz to, to liczysz tylko materiał i wychodzi, że jest taniej. No, a jak nie uwzględnisz robocizny, to wychodzi, że brakowało ci ważnych danych, bo dwóch ludzi pracujących 12 godzin to spory kawałek. Warto też wiedzieć, że ta marża to nie tylko ekstra koszt, ale też pokazuje, ile wysiłku wkłada wykonawca w projekt. Jeśli podejdziesz do kosztów bez głębszego zastanowienia, to naprawdę możesz mieć z tego problemy w przyszłości. Dlatego warto dokładnie przeliczać wszystkie elementy: materiały, robociznę i marże, żeby uniknąć kłopotów. Z mojej perspektywy, przygotowanie szczegółowej analizy kosztów to świetna metoda na lepsze zarządzanie budżetem.

Pytanie 24

Za zaworem rozprężnym w układzie pompy ciepła obserwuje się następujące wartości termodynamiczne:

A. wysokie ciśnienie – wysoka temperatura
B. niskie ciśnienie – niska temperatura
C. niskie ciśnienie – wysoka temperatura
D. wysokie ciśnienie – niska temperatura
Wybór odpowiedzi nieprawidłowych wskazuje na pewne nieporozumienia dotyczące działania zaworu rozprężnego. W przypadku sytuacji, gdzie opisane jest "wysokie ciśnienie – niska temperatura", należy zauważyć, że przy wysokim ciśnieniu temperatura czynnika chłodniczego byłaby odpowiednio wyższa, zgodnie z zasadą, że dla danego stanu agregacyjnego, wyższe ciśnienie prowadzi do wyższej temperatury. Zatem taka konfiguracja nie jest zgodna z rzeczywistością działania pompy ciepła. Podobnie, opcja "niskie ciśnienie – wysoka temperatura" jest w zasadzie sprzeczna z podstawowymi zasadami termodynamiki, ponieważ niskociśnieniowy czynnik chłodniczy nie mógłby efektywnie przekazywać ciepła, a jego temperatura nie mogłaby być wyższa. Odpowiedzi "niskie ciśnienie – niska temperatura" i "wysokie ciśnienie – wysoka temperatura" również nie oddają rzeczywistego zachowania czynnika po przejściu przez zawór, co może prowadzić do błędnych wniosków w pracy z pompami ciepła. Kluczowe jest zrozumienie mechanizmów zachodzących w układzie, aby zapobiegać typowym błędom w projektowaniu i eksploatacji systemów HVAC, szczególnie w kontekście optymalizacji wydajności energetycznej oraz minimalizacji kosztów eksploatacji.

Pytanie 25

W kontekście instalacji pompy ciepła, wskaźnik SPF wskazuje na współczynnik efektywności funkcjonowania

A. godzinowej
B. miesięcznej
C. rocznej
D. dziennej
Wybierając odpowiedzi dotyczące współczynnika SPF, można błędnie zinterpretować, że odnosi się on do krótszych okresów czasowych, takich jak miesiąc, godzina czy dzień. W rzeczywistości, te jednostki miary nie oddają pełnego obrazu efektywności pompy ciepła w kontekście sezonowym, co jest kluczowe dla prawidłowego zrozumienia działania tego typu urządzeń. Miesięczne, godzinowe i dzienne wskaźniki mogą być przydatne do analizy krótkoterminowych wydajności, jednak nie są wystarczające do oceny długoterminowych korzyści związanych z użytkowaniem pompy ciepła. SPF, obliczany na podstawie danych rocznych, pozwala na uwzględnienie zmienności warunków atmosferycznych oraz różnorodności zapotrzebowania na energię cieplną w ciągu roku. Użytkownicy często mylą te różne miary, co prowadzi do niewłaściwych wniosków dotyczących efektywności energetycznej systemów grzewczych. Zrozumienie, że SPF jest miarą roczną, a nie krótkoterminową, jest kluczowe dla właściwego zaprojektowania i eksploatacji układów ciepłowniczych, co przyczynia się do zwiększenia ich efektywności oraz zadowolenia użytkowników. Dobrze zaprojektowany system grzewczy, oparty na pełnym zrozumieniu wartości SPF, zapewnia stabilność kosztów eksploatacyjnych oraz wpływa pozytywnie na środowisko.

Pytanie 26

To pytanie jest dostępne tylko dla uczniów i nauczycieli. Zaloguj się lub utwórz konto aby zobaczyć pełną treść pytania.

Odpowiedzi dostępne po zalogowaniu.

Wyjaśnienie dostępne po zalogowaniu.


Pytanie 27

Podczas serwisowania sprężarki w pompie ciepła potwierdzono jej prawidłowe funkcjonowanie. Może to mieć miejsce jedynie, gdy czynnik chłodniczy w niej występuje w formie

A. wyłącznie ciekłej
B. wyłącznie stałej
C. wyłącznie gazowej
D. 50% ciekłej, 50% gazowej
Poprawna odpowiedź to "wyłącznie gazowym", ponieważ sprężarka w pompie ciepła działa efektywnie jedynie wtedy, gdy czynnik chłodniczy w niej obecny jest w stanie gazowym. W momencie, gdy czynnik chłodniczy trafia do sprężarki, jego zadaniem jest podniesienie ciśnienia i temperatury, co jest możliwe tylko w przypadku gazu. Sprężanie cieczy lub ciał stałych prowadzi do nieefektywności procesów oraz potencjalnych uszkodzeń urządzenia. W cyklu pracy pompy ciepła, czynnik chłodniczy przechodzi przez różne stany skupienia, jednak kluczowym momentem jest jego przekształcenie w gaz przed wejściem do sprężarki. Na przykład w standardowych systemach HVAC, zgodnie z normami ASHRAE, sprężarki są projektowane z myślą o pracy z czynnikami w stanie gazowym, aby maksymalizować efektywność energetyczną oraz minimalizować ryzyko awarii. Wiedza ta jest fundamentalna dla każdego technika zajmującego się konserwacją i serwisowaniem systemów pomp ciepła, ponieważ zapewnia długoterminowe i bezproblemowe funkcjonowanie sprzętu.

Pytanie 28

Jakie kryterium oddziałuje na ocenę stanu technicznego pompy ciepła podczas przeglądu technicznego?

A. Ciśnienie czynnika chłodniczego
B. Natężenie prądu w punkcie maksymalnej mocy
C. Prąd przy zwarciu
D. Tempo obrotowe wirnika
Ciśnienie czynnika chłodniczego jest kluczowym wskaźnikiem stanu technicznego pompy ciepła, ponieważ ma bezpośredni wpływ na jej wydajność oraz efektywność energetyczną. Podczas przeglądów technicznych, monitorowanie ciśnienia czynnika chłodniczego pozwala na ocenę, czy system działa w optymalnych warunkach. Zbyt niskie ciśnienie może sugerować nieszczelność w układzie lub niedobór czynnika chłodniczego, co prowadzi do obniżenia efektywności pompy. Z kolei zbyt wysokie ciśnienie może wskazywać na problemy z odprowadzaniem ciepła lub zator w układzie. Standardy branżowe, takie jak normy ISO 5151 dotyczące wydajności pomp ciepła, podkreślają znaczenie monitorowania ciśnienia czynnika chłodniczego jako części rutynowych przeglądów oraz diagnostyki. Praktyczne przykłady zastosowania tej wiedzy obejmują regulację parametrów pracy urządzenia i planowanie działań serwisowych, co przekłada się na zwiększenie żywotności systemu oraz oszczędności energetyczne.

Pytanie 29

To pytanie jest dostępne tylko dla uczniów i nauczycieli. Zaloguj się lub utwórz konto aby zobaczyć pełną treść pytania.

Odpowiedzi dostępne po zalogowaniu.

Wyjaśnienie dostępne po zalogowaniu.


Pytanie 30

W celu regulacji przepływu wody bezpośrednio na grzejnikach instaluje się

A. zawór termostatyczny
B. zawór czterodrożny
C. zawór trójdrożny
D. odpowietrznik
Zawór termostatyczny jest kluczowym elementem systemu grzewczego, który umożliwia precyzyjną regulację temperatury w pomieszczeniach. Jego działanie opiera się na automatycznym dopasowywaniu przepływu wody do aktualnych potrzeb grzewczych, co przyczynia się do oszczędności energii oraz poprawy komfortu użytkowania. Dzięki zastosowaniu zaworów termostatycznych można uniknąć przegrzewania pomieszczeń, co jest szczególnie istotne w okresie grzewczym. Przykładowo, w systemach ogrzewania podłogowego, gdzie temperatura może łatwo osiągać zbyt wysokie wartości, zawór termostatyczny działa jako zabezpieczenie, regulując ilość ciepłej wody wpływającej do obiegu. Ważne jest również, aby zawory te były odpowiednio dobrane do specyfiki instalacji, co powinno być zgodne z normami takimi jak PN-EN 215, które dotyczą wymagań dotyczących zaworów termostatycznych. Dzięki ich zastosowaniu można zwiększyć efektywność energetyczną budynków oraz poprawić ich komfort termiczny.

Pytanie 31

To pytanie jest dostępne tylko dla uczniów i nauczycieli. Zaloguj się lub utwórz konto aby zobaczyć pełną treść pytania.

Odpowiedzi dostępne po zalogowaniu.

Wyjaśnienie dostępne po zalogowaniu.


Pytanie 32

W przypadku tworzenia kosztorysu ofertowego nie uwzględnia się

A. ceny jednostkowe oraz narzuty dotyczące kosztów pośrednich i zysku
B. koszty rzeczowe robocizny, materiałów oraz pracy sprzętu
C. dokumentację projektową oraz dane wyjściowe do projektowania
D. zapisy z książki obmiarów zatwierdzone przez inspektora nadzoru
Odpowiedź dotycząca zapisów z książki obmiarów zatwierdzonych przez inspektora nadzoru jest prawidłowa, ponieważ te zapisy są specyficzne dla realizacji danego projektu i nie są stosowane w kontekście sporządzania kosztorysu ofertowego. Kosztorys ofertowy w praktyce budowlanej opiera się na kosztach rynkowych, które obejmują ceny jednostkowe robocizny, materiałów oraz pracy sprzętu, a także narzuty dotyczące kosztów pośrednich i zysku. Kluczowym elementem jest dokumentacja projektowa, która dostarcza niezbędnych danych do oszacowania kosztów inwestycji. Warto również zaznaczyć, że w procesie ofertowania należy brać pod uwagę aktualne wartości rynkowe komponentów budowlanych, co jest zgodne z zasadami rynkowymi oraz standardami kosztorysowania. Dobrą praktyką w kosztorysowaniu jest regularne aktualizowanie baz danych o ceny, co pozwala na precyzyjne odzwierciedlenie rzeczywistych kosztów w ofertach. Używając takich danych, firmy budowlane mogą skuteczniej konkurować na rynku oraz unikać błędów w ocenie kosztów realizacji projektów.

Pytanie 33

Z jaką minimalną separacją powinny być instalowane kolektory w stosunku do wszelkich uziemionych elementów systemu ochrony odgromowej, uziemienia oraz pozostałych metalowych struktur dachu, które nie są częścią systemu ochrony odgromowej?

A. 0,50 - 1,00 m
B. 0,35 - 0,45 m
C. 0,10 - 0,20 m
D. 1,50 - 2,00 m
Zastosowanie niewłaściwej odległości między kolektorami a uziemionymi punktami ochrony odgromowej może prowadzić do poważnych konsekwencji. Odpowiedzi sugerujące mniejsze odległości, takie jak 0,10 - 0,20 m lub 0,35 - 0,45 m, ignorują fundamentalne zasady dotyczące bezpieczeństwa elektrycznego i ochrony przed skutkami wyładowań atmosferycznych. Warto zauważyć, że prąd udarowy wywołany piorunem może rozprzestrzeniać się w różnych kierunkach, a zbyt bliskie usytuowanie kolektorów wobec elementów uziemiających stwarza ryzyko, że te prądy trafią na wrażliwe komponenty instalacji, prowadząc do ich uszkodzenia lub nawet pożaru. Ponadto, zwiększa to ryzyko uszkodzenia samej konstrukcji dachu. Standardy branżowe jasno określają minimalne odległości, które powinny być przestrzegane, aby skutecznie zminimalizować ryzyko związane z wyładowaniami atmosferycznymi. Ignorowanie tych zasad może wynikać z błędnego postrzegania bezpieczeństwa instalacji, co często prowadzi do oszczędności na niewłaściwych kosztach, a w efekcie do większych wydatków związanych z naprawami. Umożliwienie odpowiedniego odstępu nie tylko zabezpiecza instalację, ale również wspiera długofalowe zarządzanie ryzykiem związanym z pogodą.

Pytanie 34

Największe ryzyko stłuczenia podczas transportu elementów systemu solarnego mają

A. rury próżniowe
B. pompy obiegowe
C. czujniki temperatury
D. karbowane rury do łączenia kolektora z grupą pompową
Pompy obiegowe, czujniki temperatury i karbowane rury do łączenia kolektora z grupą pompową to elementy, które ze względu na swoje materiały i konstrukcję są znacznie bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne niż rury próżniowe. Pompy obiegowe zazwyczaj wykonane są z metalu lub tworzyw sztucznych, co zapewnia im dużą wytrzymałość na wstrząsy mechaniczne. Z kolei czujniki temperatury, chociaż delikatne, nie są narażone na stłuczenie w takim stopniu, jak rury szklane, ponieważ ich konstrukcja często opiera się na materiałach odpornych na uderzenia. Karbowane rury do łączenia kolektora z grupą pompową, wykonane z tworzyw sztucznych, również charakteryzują się większą odpornością na uszkodzenia. Typowym błędem jest przeszacowanie wytrzymałości elementów, które w rzeczywistości są bardziej podatne na uszkodzenia. Dlatego należy zwracać szczególną uwagę na właściwości materiałów, z których wykonane są elementy systemów solarnych. Znajomość tych różnic jest kluczowa w kontekście transportu i montażu, aby uniknąć problemów związanych z uszkodzeniem delikatnych komponentów i zapewnić ich długoterminową efektywność. Ważne jest, aby technicy byli przeszkoleni w zakresie właściwego obchodzenia się z wrażliwymi elementami systemu solarnego i przestrzegali zasad bezpieczeństwa, co ma kluczowe znaczenie w praktyce instalacyjnej.

Pytanie 35

Na dokumentacji dotyczącej zapotrzebowania materiałowego do realizacji instalacji znajduje się symbol Cu-DHP 22x1 R220. Co to oznacza w kontekście rur?

A. o średnicy 22 mm i długości 1m, miękka
B. o promieniu 22 mm i grubości 1 mm, twarda
C. o średnicy 22 mm i długości 1m, twarda
D. o średnicy 22 mm i grubości 1mm, miękka
Odpowiedź wskazująca, że jest to rura miedziana o średnicy 22 mm i grubości 1 mm, miękka, jest poprawna ze względu na standardowe oznaczenia rur miedzianych. Symbol Cu-DHP oznacza miedź dekarbonizowaną, która jest szeroko stosowana w instalacjach wodnych i grzewczych. Średnica 22 mm to typowy rozmiar dla rur stosowanych w instalacjach domowych, co czyni je idealnymi do transportu wody oraz dla systemów grzewczych. Grubość 1 mm wskazuje na uniwersalność i łatwość w montażu, co jest korzystne w przypadku zastosowań, gdzie elastyczność materiału jest ważna. Rury miękkie są często wykorzystywane, gdyż łatwiej je formować i dopasowywać do istniejącej instalacji. Przykłady zastosowań obejmują instalacje hydrauliczne w budynkach mieszkalnych, gdzie miedź jest preferowana ze względu na swoją odporność na korozję oraz właściwości antybakteryjne. Dobrą praktyką jest stosowanie takich rur w miejscach, które wymagają częstych zmian kierunku lub w przypadku trudnego dostępu do instalacji.

Pytanie 36

Aby ochronić kocioł na biomasę przed niską temperaturą czynnika powracającego z systemu c.o., należy zainstalować zawór

A. termostatyczny na powrocie z systemu c.o.
B. mieszający na zasilaniu systemu.
C. mieszający na powrocie z systemu.
D. termostatyczny przed grzejnikami c.o.
Wybór zaworu termostatycznego na powrocie z instalacji c.o. jest nieodpowiedni, ponieważ jego głównym zadaniem jest regulacja temperatury wody w systemie, a nie mieszanie jej z innymi strumieniami. Choć zawory termostatyczne kontrolują przepływ na podstawie temperatury, nie są wystarczające do ochrony kotła na biomasę przed niską temperaturą. Zawory mieszające, w przeciwieństwie do termostatycznych, mają na celu aktywne mieszanie wody o różnych temperaturach, co jest kluczowe w kontekście utrzymania stabilnej i odpowiedniej temperatury roboczej kotła. Podobnie, zastosowanie zaworu mieszającego na zasilaniu instalacji również nie rozwiązuje problemu, ponieważ ciepła woda z kotła powinna być odpowiednio schładzana, aby uniknąć przegrzania układu. Zawory termostatyczne przed grzejnikami c.o. również nie są odpowiednim rozwiązaniem, ponieważ działają na zasadzie regulacji lokalnych temperatur, a nie globalnej ochrony kotła. Zrozumienie funkcji różnych typów zaworów w kontekście instalacji grzewczych jest kluczowe dla efektywności systemu. Wybór niewłaściwego elementu może prowadzić do problemów z komfortem cieplnym i wydajnością energetyczną, co jest niezgodne z najlepszymi praktykami w branży grzewczej. Dlatego kluczowe jest, aby przed podjęciem decyzji o zastosowaniu konkretnego rozwiązania, dokładnie przeanalizować jego funkcjonalności i zastosowanie w kontekście całego systemu grzewczego.

Pytanie 37

Nożyc przedstawionych na rysunku nie stosuje się do cięcia rur

Ilustracja do pytania
A. PP
B. Cu
C. PE
D. PEX/Al
Odpowiedź "Cu" jest poprawna, ponieważ nożyce przedstawione na rysunku są specjalnie zaprojektowane do cięcia rur wykonanych z tworzyw sztucznych, takich jak PP, PE i PEX/Al. Te materiały są miękkie i elastyczne, co sprawia, że można je łatwo przeciąć przy użyciu nożyc, które mają odpowiednie ostrza do tego celu. W praktyce, nożyce do cięcia rur z tworzyw sztucznych są powszechnie używane przez hydraulików i instalatorów w różnych projektach budowlanych oraz remontowych. Zastosowanie nożyc do cięcia rur z metalu, w tym miedzi, nie jest zalecane, ponieważ miedź jest materiałem twardym, który wymaga użycia narzędzi o zupełnie innej konstrukcji, takich jak piły do metalu czy specjalne narzędzia do cięcia rur miedzianych. Przykładowo, w standardach branżowych dotyczących instalacji wodno-kanalizacyjnych, zaleca się używanie właściwych narzędzi do określonych materiałów, aby zapewnić efektywność i bezpieczeństwo pracy.

Pytanie 38

Zawór STB w kotłach opalanych biomasą z wentylatorem i podajnikiem chroni kocioł przed

A. zablokowaniem podajnika paliwa
B. niedostatecznym spalaniem
C. zbyt wysokim wzrostem temperatury wody
D. cofaniem płomienia
Odpowiedzi sugerujące, że zawór STB zabezpiecza kocioł przed niezupełnym spalaniem, zatkaniem podajnika paliwa lub cofnięciem płomienia, wskazują na powszechne nieporozumienia dotyczące funkcji tego urządzenia. Zawór STB jest związany z regulacją temperatury wody w kotle, a nie z procesem spalania paliwa. Niezupełne spalanie jest wynikiem niewłaściwego doprowadzenia powietrza, niewłaściwych parametrów paliwa lub wadliwego działania elementów grzewczych, a nie bezpośrednio związane z działaniem zaworu STB. Zatkanie podajnika paliwa z kolei może prowadzić do przerwy w dostarczaniu paliwa, ale nie jest to sytuacja, którą zawór STB ma na celu rozwiązać. Cofnięcie płomienia, które może spowodować zagrożenie pożarowe, również nie jest funkcją zaworu STB, lecz wymaga zastosowania innych zabezpieczeń, takich jak klapy zwrotne czy systemy detekcji płomienia. Zrozumienie, że zawór STB działa głównie jako zabezpieczenie przed wzrostem temperatury, a nie jako element systemu kontroli procesów spalania, jest kluczowe dla zapewnienia prawidłowego eksploatowania kotłów na biomasę. Właściwe zrozumienie funkcji każdego elementu systemu grzewczego jest niezbędne do zapewnienia ich efektywności oraz bezpieczeństwa, a ignorowanie tej zasady może prowadzić do niepożądanych sytuacji i poważnych awarii.

Pytanie 39

Jakie urządzenie służy do pomiaru temperatury zamarzania mieszanki glikolowej w systemie solarnym?

A. decibelometr.
B. refraktometr.
C. glukometr.
D. higrometr.
Refraktometr to naprawdę ważne narzędzie, zwłaszcza przy analizie stężenia roztworów. W kontekście systemów solarnych, gdzie korzystamy z glikolu, to jest niezbędne, bo te mieszanki zapobiegają zamarzaniu. Działa to tak, że mierzy współczynnik załamania światła, co pozwala dokładnie określić, jak mocny jest roztwór. Im więcej glikolu w mieszance, tym niższa temperatura zamarzania, a to ma spore znaczenie w chłodniejszych warunkach. Z mojego doświadczenia wynika, że inżynierowie regularnie używają refraktometrów, żeby monitorować i dostosowywać stężenie roztworu. Dzięki temu wszystko działa lepiej i dłużej. Fajnie jest, gdy takie pomiary stają się rutyną, bo można szybko wychwycić potencjalne problemy z zamarzaniem płynu, co w efekcie zmniejsza ryzyko awarii.

Pytanie 40

Możliwość ogrzewania oraz chłodzenia przy użyciu jednego urządzenia jest efektem zastosowania

A. ogniwa fotowoltaicznego typu CIGS
B. próżniowego kolektora słonecznego
C. ogniwa wodorowego
D. rewersyjnej pompy ciepła
Ogniwa fotowoltaiczne typu CIGS, ogniwa wodorowe oraz próżniowe kolektory słoneczne to technologie, które służą do pozyskiwania energii, ale nie są przeznaczone do aktywnego ogrzewania i chłodzenia powietrza w budynkach. Ogniwa fotowoltaiczne CIGS, które są cienkowarstwowymi ogniwami słonecznymi, przekształcają energię słoneczną w energię elektryczną. O ile ta energia może być wykorzystana do zasilania różnych systemów grzewczych lub chłodniczych, same ogniwa nie posiadają funkcji bezpośredniego ogrzewania lub chłodzenia. Z kolei ogniwa wodorowe mają na celu generowanie energii elektrycznej poprzez reakcję wodoru z tlenem, a ich zastosowanie w kontekście ogrzewania lub chłodzenia wymaga skomplikowanych systemów, które nie są typowe dla domowych rozwiązań HVAC. Próźniowe kolektory słoneczne, z drugiej strony, są skuteczne w pozyskiwaniu energii cieplnej do podgrzewania wody, ale nie są przystosowane do aktywnego chłodzenia. Typowym błędem myślowym jest mylenie źródeł energii z systemami grzewczymi lub chłodniczymi, co prowadzi do przekonania, że każda technologia słoneczna lub odnawialna ma możliwość bezpośredniego regulowania temperatury w pomieszczeniach. W rzeczywistości, odpowiednie systemy HVAC, takie jak rewersyjne pompy ciepła, są projektowane z myślą o efektywności energetycznej i zminimalizowaniu kosztów eksploatacyjnych, co nie dotyczy wymienionych technologii.