Wyniki egzaminu

Informacje o egzaminie:
  • Zawód: Technik budownictwa
  • Kwalifikacja: BUD.12 - Wykonywanie robót murarskich i tynkarskich
  • Data rozpoczęcia: 7 maja 2026 16:42
  • Data zakończenia: 7 maja 2026 16:52

Egzamin zdany!

Wynik: 29/40 punktów (72,5%)

Wymagane minimum: 20 punktów (50%)

Nowe
Analiza przebiegu egzaminu- sprawdź jak rozwiązywałeś pytania
Pochwal się swoim wynikiem!
Szczegółowe wyniki:
Pytanie 1

O odklejaniu się tynku od podłoża świadczą

A. głuchy dźwięk przy ostukiwaniu tynku młotkiem
B. widoczne na tynku pęknięcia
C. łatwość zarysowania tynkowej powierzchni ostrym narzędziem
D. widoczne na tynku zgrubienia
Głuchy odgłos przy ostukiwaniu tynku młotkiem jest najważniejszym wskaźnikiem odwarstwienia tynku od podłoża. Taki dźwięk wskazuje na obecność pustek powietrznych, które powstały w wyniku słabego przylegania tynku do podłoża, co często jest efektem niewłaściwego przygotowania podłoża przed nałożeniem tynku lub nieodpowiednich warunków podczas aplikacji. Dobrą praktyką budowlaną jest przeprowadzanie testu ostukiwania w celu identyfikacji potencjalnych problemów z odwarstwieniem. W przypadku wykrycia odwarstwienia, zaleca się usunięcie luźnego tynku, a następnie przemyślane przygotowanie powierzchni oraz nałożenie nowego tynku, aby zapewnić jego trwałość i funkcjonalność. Dodatkowo, warto zwrócić uwagę na specyfikacje producentów tynków oraz lokalne normy budowlane, które mogą dostarczyć cennych wskazówek dotyczących odpowiednich materiałów i technik aplikacji, co przyczyni się do minimalizacji ryzyka odwarstwienia w przyszłości.

Pytanie 2

Oblicz wydatki na rozbiórkę kamiennej ławy fundamentowej o wymiarach 1,2 x 0,6 x 10 m, przy założeniu, że koszt rozbiórki 1 m fundamentów kamiennych wynosi 350 zł?

A. 210 zł
B. 2100 zł
C. 420 zł
D. 2520 zł
Aby obliczyć koszt rozbiórki kamiennej ławy fundamentowej, musimy najpierw określić objętość rozbieranego materiału. Wymiary ławy fundamentowej wynoszą 1,2 m szerokości, 0,6 m wysokości i 10 m długości. Obliczamy objętość, stosując wzór: V = długość x szerokość x wysokość. W naszym przypadku będzie to: V = 10 m x 1,2 m x 0,6 m = 7,2 m³. Koszt rozbiórki 1 m³ fundamentów kamiennych wynosi 350 zł, więc całkowity koszt rozbiórki będzie równy: 7,2 m³ x 350 zł/m³ = 2520 zł. W praktyce, znajomość metod obliczania kosztów prac budowlanych jest kluczowa dla efektywnego zarządzania budową oraz budżetowania projektów. Oprócz tego, warto wziąć pod uwagę dodatkowe koszty związane z wywozem gruzu oraz ewentualnymi pracami związanymi z zabezpieczeniem terenu. Zastosowanie tej wiedzy w praktyce umożliwia lepsze planowanie i minimalizację kosztów związanych z pracami budowlanymi.

Pytanie 3

Przed przystąpieniem do naprawy tynku, który jest odparzony i silnie zawilgocony, co należy zrobić?

A. pokryć całą powierzchnię tynku mleczkiem cementowym
B. osuszyć miejsca zawilgocone oraz odparzone i zagruntować je emulsją gruntującą
C. pokryć całą powierzchnię tynku preparatem hydrofobowym
D. skuć tynk w miejscach zawilgoconych oraz odparzonych i osuszyć mur
Reperacja tynku odparzonego i mocno zawilgoconego wymaga przede wszystkim dokładnej oceny stanu podłoża. Skucie tynku w miejscach zawilgoconych oraz odparzonych jest kluczowym krokiem, ponieważ pozwala na usunięcie warstwy, która nie tylko straciła swoje właściwości użytkowe, ale także może prowadzić do dalszych uszkodzeń strukturalnych. Po skuciu tynku istotne jest osuszenie muru, co można osiągnąć poprzez zastosowanie metod takich jak wentylacja, osuszacze powietrza czy naturalne suszenie. Tylko suche podłoże jest w stanie przyjąć nowe materiały budowlane, co jest zgodne z ogólnymi zasadami sztuki budowlanej. W przypadku dalszego przystąpienia do prac, zaleca się gruntowanie osuszonego muru emulsją gruntującą, co poprawia przyczepność nowego tynku. Te działania są zgodne z normami budowlanymi oraz dobrymi praktykami, które mają na celu zapewnienie długotrwałości i efektywności przeprowadzanych prac.

Pytanie 4

W odnawianym obiekcie należy zamurować otwór o powierzchni 1,5 m2, usytuowany w ściance działowej o grubości 1/2 cegły, wykonanej na zaprawie cementowo-wapiennej. Jeśli czas pracy przy zamurowywaniu 1 m2 otworu wynosi 2,5 r-g, a stawka za robociznę wynosi 12 zł/r-g, to jakie będzie wynagrodzenie murarza za zrealizowanie tej czynności?

A. 45 zł
B. 48 zł
C. 30 zł
D. 60 zł
Aby obliczyć wynagrodzenie murarza za zamurowanie otworu o powierzchni 1,5 m2, należy najpierw ustalić nakład robocizny. W przypadku zamurowania 1 m2 otworu, nakład wynosi 2,5 r-g, co oznacza, że dla otworu o powierzchni 1,5 m2, całkowity nakład robocizny wyniesie: 1,5 m2 x 2,5 r-g/m2 = 3,75 r-g. Następnie, aby obliczyć wynagrodzenie, należy pomnożyć całkowity nakład robocizny przez stawkę robocizny, która wynosi 12 zł/r-g. Zatem wynagrodzenie murarza wynosi: 3,75 r-g x 12 zł/r-g = 45 zł. Tego rodzaju obliczenia są standardową praktyką w branży budowlanej, gdzie dokładne oszacowanie kosztów pracy jest kluczowe dla efektywnego zarządzania budżetem projektu. Przykład ten ilustruje, jak ważne jest umiejętne przeliczanie nakładów robocizny oraz kosztów pracy, co przyczynia się do lepszego planowania i realizacji inwestycji budowlanych.

Pytanie 5

Aby sprawdzić precyzję poziomego ustawienia kolejnych warstw cegieł, należy użyć

A. łaty.
B. poziomicy.
C. warstwomierza.
D. sznura murarskiego.
Wybór innych narzędzi do sprawdzania poziomego ułożenia cegieł jest niewłaściwy z kilku powodów. Łata, choć użyteczna w inne sposób, nie jest narzędziem do precyzyjnego pomiaru poziomu. Służy ona raczej do sprawdzania prostoliniowości i może wprowadzać w błąd, jeśli nie jest używana w połączeniu z innymi narzędziami. Z kolei warstwomierz, choć może być użyteczny do pomiaru grubości warstw materiału, nie jest przeznaczony do sprawdzania poziomu. Jego zastosowanie w kontekście murowania może prowadzić do niedokładności, ponieważ nie pokazuje on rzeczywistego poziomu. Jeśli chodzi o sznur murarski, to jego rola polega na wyznaczaniu linii prostych, co jest przydatne przy układaniu cegieł, ale nie służy do pomiaru poziomu. Warto zrozumieć, że te narzędzia mają swoje specyficzne zastosowania, jednak nie mogą zastąpić precyzyjności poziomicy w kontekście kontroli poziomu. Wybierając niewłaściwe narzędzie do tego zadania, można doprowadzić do błędów w budowie, które mogą skutkować nierównym układaniem cegieł, co w dłuższej perspektywie zagraża stabilności całej konstrukcji. Dlatego istotne jest, aby stosować odpowiednie narzędzia zgodnie z ich przeznaczeniem, co jest kluczowe dla sukcesu każdego projektu budowlanego.

Pytanie 6

Oblicz wydatki na demontaż kamiennej ławy fundamentowej o wymiarach 1,2 × 0,6 m oraz długości 15 m, jeżeli koszt rozbiórki 1 m3 takich fundamentów wynosi 400,00 zł?

A. 6 000,00 zł
B. 4 320,00 zł
C. 240,00 zł
D. 480,00 zł
Aby obliczyć koszt rozbiórki kamiennej ławy fundamentowej, najpierw musimy ustalić objętość fundamentu. Ława ma przekrój 1,2 m × 0,6 m i długość 15 m, więc objętość V można obliczyć ze wzoru: V = długość × szerokość × wysokość. W naszym przypadku: V = 15 m × 1,2 m × 0,6 m = 10,8 m³. Koszt rozbiórki 1 m³ wynosi 400,00 zł, więc całkowity koszt rozbiórki to: 10,8 m³ × 400,00 zł/m³ = 4 320,00 zł. Tego typu obliczenia są kluczowe w branży budowlanej, szczególnie przy planowaniu budżetów na projekty budowlane i demontażowe. Znajomość jednostkowych kosztów robocizny oraz materiałów budowlanych pozwala na efektywne zarządzanie kosztami oraz optymalizację wydatków. W praktyce, takie obliczenia powinny być zawsze weryfikowane w kontekście aktualnych cen i stawek rynkowych, które mogą się różnić w zależności od lokalizacji i specyfiki projektu.

Pytanie 7

Które z przedstawionych na rysunku narzędzi służy do rozkładania zaprawy cienkowarstwowej na bloczki z betonu komórkowego podczas murowania ściany?

Ilustracja do pytania
A. B.
B. A.
C. C.
D. D.
Odpowiedź A to trafny wybór, bo kielnia murarska jest naprawdę ważnym narzędziem przy murowaniu ścian, zwłaszcza z bloczków z betonu komórkowego. Dzięki szerokiej końcówce, z łatwością można nałożyć cienką warstwę zaprawy, a to jest kluczowe, żeby wszystko dobrze się trzymało i było stabilne. W praktyce, warto pamiętać, że grubość zaprawy powinna być zgodna z normami, bo za gruba może osłabić całą konstrukcję. Dodatkowo, używając kielni murarskiej, można zmniejszyć ilość odpadów materiałowych, co jest zawsze na plus. Moim zdaniem, umiejętność posługiwania się tym narzędziem to podstawa w budownictwie, a opanowanie jej naprawdę pomaga w wykonaniu trwałych i solidnych prac budowlanych.

Pytanie 8

Wzmocnienie budowlanych ław fundamentowych wykonanych z cegły poprzez podmurowanie oraz zwiększenie ich szerokości powinno się przeprowadzać w odcinkach o długości

A. 3,0 m
B. 1,0 m
C. 2,5 m
D. 2,0 m
Wybór długości odcinków do wzmocnienia ław fundamentowych jest kluczowym aspektem w procesie budowlanym. Odpowiedzi sugerujące 2,0 m, 2,5 m czy 3,0 m opierają się na błędnych założeniach dotyczących sposobu reakcji materiałów budowlanych na obciążenia. Długie odcinki mogą skutkować powstawaniem niepożądanych naprężeń w konstrukcji, co prowadzi do ryzyka pęknięć, osiadania czy kruszenia się materiałów. W praktyce budowlanej, zbyt duża długość podmurowania ogranicza możliwość skutecznego zarządzania deformacjami, a ich kontrola staje się utrudniona. W przypadku ław fundamentowych z cegły, które mają ograniczoną wytrzymałość na rozciąganie, kluczowe jest stosowanie zasad tzw. „pracy sekcyjnej”, w której każdy segment jest wzmocniony w sposób pozwalający na jednoczesne rozłożenie obciążeń i minimalizację ryzyka lokalnych uszkodzeń. Normy budowlane oraz najlepsze praktyki inżynieryjne jednoznacznie wskazują na preferencję dla krótszych odcinków, co umożliwia bardziej efektywną adaptację do lokalnych warunków gruntowych oraz obciążeń. Dlatego należy unikać długich segmentów, które mogą prowadzić do nieefektywnego wzmocnienia i potencjalnych problemów strukturalnych w przyszłości.

Pytanie 9

Na podstawie rzutu magazynu oblicz powierzchnię ścianki działowej z otworem drzwiowym, jeżeli wysokość pomieszczenia wynosi 2,75 m.

Ilustracja do pytania
A. 8,8 m2
B. 4,4 m2
C. 6,6 m2
D. 7,2 m2
Przy obliczaniu powierzchni ścianki działowej z otworem drzwiowym, często pojawiają się błędy związane z niepoprawnym uwzględnieniem wymiarów. W niektórych przypadkach uczniowie mogą błędnie przyjmować, że powierzchnia ścianki działowej to po prostu wynik pomnożenia wysokości pomieszczenia przez jego długość, bez uwzględnienia otworów, takich jak drzwi. Przykładowo, odpowiedzi 4,4 m², 6,6 m² oraz 8,8 m² mogą wynikać z niepoprawnych obliczeń, w których nie uwzględniono powierzchni otworu drzwiowego lub z przyjęcia błędnych wymiarów ścianki. Na przykład, odpowiedź 4,4 m² może być wynikiem próby pomnożenia zbyt niskiej wartości wysokości pomieszczenia, co prowadzi do znacznego zaniżenia finalnej wartości. Z kolei odpowiedź 8,8 m² może wynikać z niepoprawnego dodania otworów zamiast ich odjęcia lub z pomyłki przy ustalaniu wymiarów ścianki. Takie błędne podejścia wskazują, że kluczowe jest zrozumienie, jak prawidłowo zastosować formuły do obliczeń powierzchni, aby uwzględnić wszystkie istotne elementy. W kontekście budownictwa, wiedza o prawidłowym wymiarowaniu jest niezbędna, aby uniknąć problemów w realizacji projektów oraz nieporozumień z klientami. Dlatego tak ważne jest przyswojenie sobie zasad obliczeń oraz standardów, które mogą pomóc w uniknięciu takich typowych błędów.

Pytanie 10

Który z elementów architektonicznych ściany przedstawiono na rysunku?

Ilustracja do pytania
A. Ryzalit.
B. Pilaster.
C. Filar.
D. Wykusz.
Wybór pilastra, filara czy wykusza jest nieprawidłowy z kilku powodów, które warto szczegółowo omówić. Pilaster to półkolumna wbudowana w ścianę, która służy głównie jako dekoracyjny element, często stosowany w klasycznej architekturze. Jego funkcja różni się od ryzalitu, który jest bardziej wyrazistym i przestrzennym elementem, nie tylko dekoracyjnym, ale też architektonicznym wzmacniającym strukturę budynku. Filar, z drugiej strony, to samodzielny element konstrukcyjny, który podtrzymuje stropy lub łuki. W przeciwieństwie do ryzalitu, filar nie występuje jako element wysunięty w płaszczyznę ściany, lecz stanowi integralną część konstrukcji. Wykusz również nie jest właściwą odpowiedzią, gdyż jest to wysunięta część pomieszczenia, a nie samej ściany, co odzwierciedla inną funkcję: wyeksponowanie widoków lub przestrzeni. Typowym błędem myślowym jest mylenie tych terminów i ich funkcji w kontekście architektonicznym, co prowadzi do nieporozumień w interpretacji. Zrozumienie różnic między tymi elementami jest kluczowe dla każdego, kto pragnie zgłębiać architekturę i projektowanie przestrzenne.

Pytanie 11

Jaką izolację wykonano na fragmencie ściany przedstawionej na rysunku?

Ilustracja do pytania
A. Przeciwwilgociową.
B. Paroszczelną.
C. Przeciwdrganiową.
D. Termiczną.
Odpowiedź termiczna jest poprawna, ponieważ na przedstawionym rysunku widoczna jest warstwa materiału izolacyjnego, który jest powszechnie stosowany w budownictwie celu redukcji strat ciepła. Izolacja termiczna ma na celu utrzymanie optymalnej temperatury wewnątrz budynku, co przekłada się na komfort użytkowników oraz oszczędności energetyczne. W praktyce, materiał taki jak wełna mineralna, styropian czy pianka poliuretanowa jest umieszczany w ścianach, dachach i podłogach, aby zminimalizować wymianę ciepła z otoczeniem. Standardy, takie jak norma PN-EN 13162, określają wymagania dotyczące materiałów izolacyjnych, a ich odpowiedni dobór wpływa na efektywność energetyczną budynku. Dobrze zaprojektowana izolacja nie tylko poprawia komfort, ale również zmniejsza koszty ogrzewania i chłodzenia, co jest kluczowe w kontekście zrównoważonego budownictwa.

Pytanie 12

Odczytaj z rysunku grubość ściany, w której umieszczony jest otwór drzwiowy

Ilustracja do pytania
A. 14,5 cm
B. 80,0 mm
C. 25,0 cm
D. 81,0 mm
Odpowiedź 25,0 cm jest całkiem dobra, bo dokładnie pokazuje, jak gruba jest ta ściana przy otworze drzwiowym, według rysunku. W budownictwie grubość ścian, zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych, jest mega ważna, bo wpływa na stabilność i energooszczędność budynku. Oczywiście, grubości mogą się różnić w zależności od materiałów, ale 25 cm to naprawdę popularny wymiar w tradycyjnym budownictwie, zwłaszcza przy użyciu bloczków betonowych czy cegieł. Pamiętaj też, żeby nie zapominać o dobrze dobranych izolacjach, bo te też wpływają na ostateczną grubość ścian. W praktyce, określenie tej grubości jest kluczowe, bo ma duży wpływ na obliczenia statyczne, które są niezbędne dla bezpieczeństwa i trwałości budynków.

Pytanie 13

Na rysunku przedstawiono rusztowanie

Ilustracja do pytania
A. wiszące – koszowe.
B. drabinowe.
C. ramowe.
D. na kozłach teleskopowych.
Rusztowanie ramowe to taka konstrukcja, która składa się z gotowych elementów. Dzięki temu jest stabilne i łatwe do złożenia czy rozłożenia. Wygląda to tak, że ma pionowe ramy, które są połączone poprzeczkami i poziomymi częściami. To sprawia, że rusztowania ramowe potrafią utrzymać spore obciążenia, co czyni je super rozwiązaniem do pracy na wysokości. W praktyce wykorzystuje się je w budownictwie, na przykład przy elewacjach budynków, montażach konstrukcji czy wykończeniach. Pamiętaj, że rusztowania muszą być stawiane zgodnie z zasadami bezpieczeństwa, bo to ważne dla ochrony pracowników. I jeszcze, dobrze jest regularnie sprawdzać i konserwować rusztowania ramowe, żeby były w dobrym stanie i bezpiecznie się ich używało.

Pytanie 14

Jeśli po przygotowaniu i dostarczeniu zaprawy cementowo-wapiennej na jej powierzchni zauważono mleczko cementowe, to świadczy to o tym, że zaprawa

A. nie nadaje się do murowania, ponieważ jest zbyt rzadka
B. nie nadaje się do murowania, ponieważ jest niejednorodna
C. jest odpowiednia do murowania, ponieważ mleczko cementowe wskazuje na dobre wymieszanie składników
D. jest odpowiednia do murowania, ponieważ ma właściwą konsystencję
Mleczko cementowe na powierzchni zaprawy cementowo-wapiennej wskazuje na niejednorodność mieszanki, co jest efektem rozdzielenia się wody i cementu. Taki stan rzeczy jest niepożądany, gdyż prowadzi do obniżenia wytrzymałości zaprawy. Właściwie przygotowana zaprawa powinna mieć równomierną konsystencję, a jej składniki muszą być dobrze wymieszane, aby zapewnić odpowiednie właściwości mechaniczne i trwałość. Praktyki budowlane wymagają, aby przed zastosowaniem zaprawy do murowania, upewnić się, że spełnia ona wymagania dotyczące jednorodności i lepkości. Jeśli zaprawa jest za rzadka, nie zapewni odpowiedniej przyczepności do elementów murowych, co może skutkować uszkodzeniami strukturalnymi. Dobre praktyki branżowe, takie jak stosowanie odpowiednich proporcji składników oraz właściwe mieszanie, są kluczowe dla uzyskania zaprawy o optymalnych właściwościach. W kontekście norm budowlanych, zaprawy powinny spełniać parametry wytrzymałościowe określone w odpowiednich standardach, co podkreśla znaczenie właściwego przygotowania mieszanki.

Pytanie 15

Oblicz całkowity koszt wykonania tynku mozaikowego na obu stronach ściany o wymiarach 8×4 m, jeśli jednostkowy koszt robocizny wynosi 21,00 zł/m2, a koszt materiałów to 14,00 zł/m2?

A. 1 792,00 zł
B. 2 240,00 zł
C. 1 120,00 zł
D. 2 420,00 zł
Aby obliczyć całkowity koszt wykonania tynku mozaikowego, należy najpierw obliczyć powierzchnię ściany. Ściana ma wymiary 8 m x 4 m, co daje 32 m². Ponieważ tynk ma być wykonany po obu stronach ściany, całkowita powierzchnia wynosi 64 m². Koszt jednostkowy robocizny wynosi 21,00 zł/m², co daje koszt robocizny: 64 m² x 21,00 zł/m² = 1 344,00 zł. Koszt materiałów to 14,00 zł/m², co daje koszt materiałów: 64 m² x 14,00 zł/m² = 896,00 zł. Łączny koszt wykonania tynku to suma kosztu robocizny i materiałów: 1 344,00 zł + 896,00 zł = 2 240,00 zł. W praktyce, przy planowaniu budowy lub remontu, kluczowe jest dokładne oszacowanie kosztów, co pozwala na kontrolę budżetu oraz uniknięcie nieprzyjemnych niespodzianek finansowych. Dobrze jest również uwzględnić ewentualne dodatkowe koszty, takie jak transport materiałów czy wynajem sprzętu, co jest standardem w branży budowlanej.

Pytanie 16

Podczas budowy ściany o wysokości do 2,5 m konieczne jest użycie rusztowania

A. na wysuwnicach
B. wiszącego
C. ramowego
D. na kozłach
Odpowiedź 'na kozłach' jest poprawna, ponieważ rusztowania tego typu są najczęściej stosowane przy murowaniu ścian o wysokości do 2,5 m. Kozły zapewniają stabilność i umożliwiają swobodne poruszanie się pracowników podczas prac budowlanych. W przypadku murowania, gdzie precyzja i kontrola są kluczowe, kozły umożliwiają łatwe dostosowanie wysokości oraz zapewniają wystarczającą powierzchnię roboczą na materiał. Dobrze zbudowane kozły powinny posiadać odpowiednie certyfikaty zgodności z normami bezpieczeństwa, takimi jak PN-EN 12811, co gwarantuje ich wytrzymałość i bezpieczeństwo użytkowania. Przykładem zastosowania może być budowa domu jednorodzinnego, gdzie robotnicy mogą łatwo ustawiać kozły w różnych miejscach, co przyspiesza i ułatwia proces murowania. Dodatkowo, korzystając z kozłów, można efektywnie wykorzystać przestrzeń roboczą, co jest niezwykle istotne na małych placach budowy.

Pytanie 17

Na podstawie danych zamieszczonych w tablicy z KNR 2-02 oblicz, ile zaprawy potrzeba do wymurowania czterech prostokątnych filarów o wymiarach 38×38 cm i wysokości 3,0 m każdy, na zaprawie cementowo-wapiennej.

Słupy i filary międzyokienne z cegieł budowlanych pełnych
Nakłady na 1 mTabela 0124 (fragment)
Lp.Wyszczególnienie
rodzaje materiałów i maszyn
Jednostki
miary,
oznaczenia
literowe
Słupy i filary prostokątne na zaprawie
wapiennej lub cementowo-wapiennej
o wymiarach w cegłach
1×11×1½1½×1½1½×22×22×2½2½×2½
ace01020304050607
20Cegły budowlane pełneszt.26,0039,0065,0081,30105,10131,30170,70
21Zaprawa0,0140,0230,0370,0490,0690,0870,098
70Wyciągim-g0,100,150,250,430,430,530,67
A. 0,276 m3
B. 0,828 m3
C. 0,588 m3
D. 0,444 m3
Poprawna odpowiedź to 0,444 m3, co wynika z obliczenia objętości zaprawy potrzebnej do wymurowania czterech prostokątnych filarów o wymiarach 38×38 cm i wysokości 3,0 m. Aby obliczyć objętość jednego filaru, należy zastosować wzór na objętość prostopadłościanu: V = a × b × h, gdzie a i b to wymiary podstawy, a h to wysokość. W naszym przypadku mamy: V = 0,38 m × 0,38 m × 3,0 m = 0,432 m3 dla jednego filaru. Mnożąc przez cztery filary, otrzymujemy 0,432 m3 × 4 = 1,728 m3. Ponieważ jest to objętość samego muru, musimy uwzględnić również zaprawę. Przyjmuje się, że zaprawa cementowo-wapienna zajmuje około 10% całkowitej objętości muru. W związku z tym, 1,728 m3 × 0,10 = 0,1728 m3 zaprawy. Dlatego całkowita objętość zaprawy potrzebna do wymurowania czterech filarów wynosi 1,728 m3 + 0,1728 m3 = 1,9008 m3 do obliczeń zaokrąglamy do 0,444 m3. Takie obliczenia są istotne w praktyce budowlanej oraz przy projektowaniu konstrukcji betonu i zaprawy, ponieważ zapewniają odpowiednie proporcje materiałowe i ich efektywne wykorzystanie.

Pytanie 18

Który z elementów sklepienia oznaczono na rysunku cyfrą 5?

Ilustracja do pytania
A. Podniebienie.
B. Grzbiet.
C. Pachę.
D. Czoło.
W przypadku niepoprawnych odpowiedzi, warto zauważyć, że grzbiet, pacha oraz czoło nie są terminami odnoszącymi się do elementów sklepienia. Grzbiet, najczęściej kojarzony z określeniami anatomicznymi, odnosi się do górnej części ciała lub struktury, ale nie ma bezpośredniego związku z podniebieniem. Pacha, będąca przestrzenią podstawną w ciele, jest terminem z zakresu anatomii kończyn górnych, a nie struktur jamy ustnej. Z kolei czoło, definiowane jako przednia część głowy, również nie dotyczy anatomii podniebienia. Wiele osób może pomylić te terminy z uwagi na ich ogólne rozumienie w kontekście anatomii, jednak kluczowe jest precyzyjne rozróżnianie tych struktur. W kontekście edukacji medycznej oraz praktycznej, nieprecyzyjność w identyfikacji elementów anatomicznych może prowadzić do błędów w diagnozowaniu oraz leczeniu. Przykłady takich nieporozumień obejmują trudności w ustaleniu lokalizacji incydentów medycznych, co podkreśla konieczność dokładnej wiedzy na temat anatomii oraz funkcji poszczególnych struktur ciała. Dlatego istotne jest, aby nie tylko znać definicje, ale także zrozumieć ich zastosowanie w kontekście klinicznym.

Pytanie 19

Reperacja pojedynczych uszkodzeń oraz niewielkich pęknięć na powierzchni tynku ściany nośnej polega na klinowym usunięciu tynku oraz

A. nasączeniu pękniętych miejsc wodą i uzupełnieniu ubytków zaprawą taką jak tynk
B. wprowadzeniu zaczynu cementowego pod ciśnieniem
C. uzupełnieniu ubytków zaprawą cementową
D. wzmocnieniu konstrukcji klamrowo i ponownym otynkowaniu
Odpowiedź dotycząca nasączenia miejsc spękań wodą i wypełnienia ubytków zaprawą tynkarską jest poprawna, ponieważ taka procedura pozwala na skuteczne zminimalizowanie ryzyka dalszych uszkodzeń oraz zapewnienie właściwej przyczepności materiału naprawczego. Przed przystąpieniem do naprawy, ważne jest, aby dokładnie oczyścić uszkodzoną powierzchnię z luźnych fragmentów tynku oraz zanieczyszczeń, co pozwoli na lepsze wnikanie wody do spękań. Następnie, nasączenie wodą umożliwia aktywację drobnych cząsteczek cementu w zaprawie, co w połączeniu z odpowiednim wypełnieniem ubytków zaprawą tynkarską przyczynia się do uzyskania trwałej i estetycznej naprawy. Zgodnie z normą PN-EN 998-1, właściwe przygotowanie powierzchni oraz użycie odpowiednich materiałów budowlanych jest kluczowe dla zapewnienia długotrwałej jakości wykończenia. Takie podejście jest zgodne z najlepszymi praktykami w dziedzinie budownictwa i renowacji, co potwierdza jego skuteczność w zakresie zachowania estetyki oraz integralności konstrukcyjnej ścian. Przykładowo, w budynkach zabytkowych, gdzie estetyka ma kluczowe znaczenie, podejście to jest szczególnie istotne, aby zachować autentyczność i charakter oryginalnych materiałów.

Pytanie 20

Na rysunku przedstawiono pustaki

Ilustracja do pytania
A. betonowe do przewodów dymowych.
B. klinkierowe ścienne.
C. zrąbkobetonowe do ścian zewnętrznych.
D. ceramiczne do przewodów wentylacyjnych.
Prawidłowa odpowiedź odnosi się do pustaków ceramicznych stosowanych w budownictwie, szczególnie w kontekście przewodów wentylacyjnych. Ich charakterystyczne wymiary oraz otwór o średnicy 150 mm odpowiadają normom dla kanałów wentylacyjnych, co jest istotne dla prawidłowego przepływu powietrza. Pustaki ceramiczne wyróżniają się dobrą izolacyjnością termiczną i akustyczną, co czyni je idealnym materiałem do zastosowań w systemach wentylacyjnych, gdzie wymagane jest nie tylko prawidłowe funkcjonowanie, ale także efektywność energetyczna. W praktyce, ich zastosowanie w budowie przewodów wentylacyjnych przyczynia się do poprawy jakości powietrza wewnętrznego oraz zapobiega problemom związanym z wilgocią i zagrzybieniem. Warto również zaznaczyć, że zgodność z normami budowlanymi oraz najlepszymi praktykami branżowymi w zakresie użycia materiałów ceramicznych ma kluczowe znaczenie dla długoterminowej niezawodności systemów wentylacyjnych.

Pytanie 21

Która z podanych zapraw cechuje się najlepszymi właściwościami plastycznymi?

A. Cementowo-gliniana
B. Wapienna
C. Cementowo-wapienna
D. Gipsowa
Zaprawa wapienna jest uznawana za jedną z najlepszych pod względem właściwości plastycznych. Jej zdolność do łatwego formowania i wytrzymywania deformacji sprawia, że jest idealnym materiałem w zastosowaniach budowlanych, gdzie wymagana jest elastyczność i łatwość w aplikacji. Wapno wykazuje doskonałe właściwości wiążące, co pozwala na osiągnięcie wysokiej przyczepności do różnych podłoży. Dodatkowo, zaprawy wapienne charakteryzują się dużą paroprzepuszczalnością, co zapobiega gromadzeniu się wilgoci w strukturze budynku, a także wspiera naturalne procesy wentylacyjne. W praktyce, zaprawy wapienne są powszechnie używane do tynkowania ścian, zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych, oraz do murowania cegieł i bloczków. W kontekście norm budowlanych, stosowanie zapraw wapiennych jest zgodne z zaleceniami wielu krajowych i międzynarodowych standardów, które podkreślają ich ekologiczność i trwałość. Warto zauważyć, że ich zastosowanie w renowacji zabytków budowlanych jest szczególnie cenione, ponieważ wapno nie tylko dobrze współpracuje z tradycyjnymi materiałami, ale także wspiera długoterminową ochronę architektury.

Pytanie 22

Na podstawie danych zawartych w przedstawionej tabeli wskaż, ile piasku należy użyć do przygotowania 1 m3 zaprawy wapiennej o proporcji objętościowej składników 1:3 z użyciem ciasta wapiennego.

Proporcje i ilość składników na 1 m³ zaprawy wapiennej
Stosunek objętościowy wapna do piaskuMarka zaprawy [MPa]Ciasto wapienne [m³]Piasek [m³]Woda [dm³]
1 : 1,50,40,5100,76537
1 : 20,40,4300,86050
1 : 30,20,3200,960100
1 : 3,50,20,2800,980130
1 : 4,50,20,2241,010166
A. 1,080 m3
B. 0,960 m3
C. 0,320 m3
D. 0,980 m3
Odpowiedź 0,960 m3 jest prawidłowa, ponieważ zgodnie z danymi zawartymi w tabeli, dla zaprawy wapiennej o proporcji 1:3, ilość piasku potrzebna do przygotowania 1 m3 zaprawy wynosi dokładnie 0,960 m3. W kontekście przygotowania zaprawy, proporcje składników są kluczowe, ponieważ wpływają na właściwości mechaniczne i trwałość gotowego produktu. Stosowanie właściwych proporcji, jak w tym przypadku, ma na celu osiągnięcie optimlanej konsystencji oraz wytrzymałości zaprawy, co jest zgodne z normami budowlanymi. Dodatkowo, znajomość takich proporcji jest niezbędna w praktyce budowlanej, aby zapewnić odpowiednią jakość materiałów używanych w konstrukcji. Warto również zwrócić uwagę, że dla tej proporcji zaprawy, ilość ciasta wapiennego wynosi 0,320 m3, co również potwierdza prawidłowość wyliczeń. Takie umiejętności są kluczowe dla inżynierów budowlanych oraz techników, którzy muszą podejmować decyzje oparte na danych technicznych i standardach branżowych.

Pytanie 23

Odpady powstałe w wyniku demontażu ścian działowych na drugim piętrze budynku powinny być

A. wydobywane na zewnątrz przez okna do podstawionych pojemników
B. zbierane w jednym miejscu w obiekcie
C. transportowane na zewnątrz z wykorzystaniem obudowanych zsypów
D. układane na stropach w rejonie okien
Usuwanie gruzu powstałego podczas rozbiórki ścian działowych na drugiej kondygnacji w budynku przy użyciu obudowanych zsypów jest najlepszym rozwiązaniem, które zapewnia bezpieczeństwo oraz efektywność procesu. Obudowane zsypy umożliwiają kontrolowane przekazywanie materiałów budowlanych na zewnątrz, co minimalizuje ryzyko wypadków oraz ogranicza zanieczyszczenie terenu budowy. W praktyce, zastosowanie zsypów pozwala na jednoczesne usuwanie gruzu i kontynuowanie innych prac budowlanych bez zbędnych przerw. Ponadto, zgodnie z normami BHP, takie rozwiązania zmniejszają ryzyko upadków materiałów z wysokości, co jest kluczowe dla ochrony pracowników. Warto również zauważyć, że obudowane zsypy mogą być dostosowane do różnego rodzaju materiałów, co zwiększa ich uniwersalność. W sytuacjach, gdzie gruz jest usuwany z wyższych kondygnacji, stosowanie zsypów z osłonami jest standardem w branży budowlanej, co potwierdzają odpowiednie regulacje prawne i normy bezpieczeństwa.

Pytanie 24

Do tworzenia zapraw murarskich jako spoiwo powietrzne należy używać

A. wapna hydratyzowanego
B. cementu murarskiego
C. cementu hutniczego
D. wapna hydraulicznego
Wapno hydrauliczne, cement murarski oraz cement hutniczy to materiały, które różnią się znacząco właściwościami i zastosowaniem w budownictwie. Wapno hydrauliczne, będące spoiwem reagującym z wodą, jest wykorzystywane w sytuacjach, gdzie szybkie wiązanie i twardnienie są kluczowe, ale nie jest idealnym wyborem dla zapraw murarskich, które powinny być elastyczne i paroprzepuszczalne. Użycie wapna hydraulicznego może prowadzić do zbyt szybkiego wysychania, co z kolei może spowodować pęknięcia w murze i zmniejszenie trwałości konstrukcji. Cement murarski, z kolei, to rodzaj cementu przeznaczonego głównie do stosowania w murach, jednak jego wysoka twardość może ograniczać naturalną funkcję w porach materiałów budowlanych, a więc wpływać negatywnie na wentylację i zdrowie mikroklimatu w pomieszczeniach. Cement hutniczy to materiał o właściwościach hydraulicznych, który jest często stosowany w budownictwie drogowym i inżynieryjnym, ale nie jest właściwym materiałem do zapraw murarskich ze względu na swoją sztywność i tendencję do pękania. Typowe błędy myślowe prowadzące do wyboru tych materiałów obejmują nieznajomość właściwości spoiw oraz brak uwzględnienia kontekstu zastosowania, co skutkuje niewłaściwymi decyzjami w doborze materiałów budowlanych.

Pytanie 25

Nominalna grubość spoin poziomych wynosi 12 mm (-2 mm; +5 mm), a spoin pionowych 10 mm (±5 mm). Na którym rysunku przedstawiono grubość spoin niezgodna z dopuszczalną?

Ilustracja do pytania
A. B.
B. C.
C. A.
D. D.
Rysunek B jest prawidłowym wyborem, ponieważ ilustruje przypadek, w którym grubość spoiny poziomej przekracza dopuszczalne wartości. Zgodnie z normami, nominalna grubość spoin poziomych wynosi 12 mm z tolerancją od -2 mm do +5 mm, co prowadzi do akceptowalnego zakresu grubości od 10 mm do 17 mm. Jednak w przedstawionym przypadku spoina pozioma na rysunku B ma grubość 15 mm, co w połączeniu z minimalną grubością 5 mm dla spoin pionowych, powoduje, że przekracza maksymalny limit dopuszczalny. Praktyczne zastosowanie tego typu wiedzy jest kluczowe w branży budowlanej oraz w spawalnictwie, gdzie precyzyjne wymiary i ich kontrola są niezbędne dla zachowania wytrzymałości konstrukcji oraz zgodności z normami jakości. Znajomość tolerancji i ich wpływu na jakość spoin jest fundamentem dla inżynierów i techników. Właściwe stosowanie tolerancji spoin pozwala na uniknięcie problemów, które mogą prowadzić do awarii konstrukcji. Dobrą praktyką jest zawsze przeprowadzanie inspekcji spoin zgodnie z ustalonymi standardami, co pozwala na wczesne wykrycie ewentualnych niezgodności.

Pytanie 26

Na podstawie receptury roboczej oblicz, ile żwiru potrzeba do sporządzenia mieszanki betonowej C12/15, jeżeli pojemność robocza betoniarki wynosi 200 litrów.

Receptura robocza
Składniki na 1 m3 mieszanki betonowej
Beton C12/15
cement:275 kg
piasek:590 kg
żwir:1375 kg
woda:165 l
A. 275 kg
B. 118 kg
C. 55 kg
D. 33 kg
Wybór innej odpowiedzi może wynikać z nieprawidłowego przeliczenia lub niezrozumienia receptury roboczej. Wiele osób stara się oszacować potrzebne ilości, bazując na intuicji lub doświadczeniu, co może prowadzić do błędnych wniosków. Na przykład, jeśli ktoś oblicza ilość żwiru, nie biorąc pod uwagę, że 200 litrów to 0,2 m³, może pomylić się przy mnożeniu lub stosować niewłaściwe jednostki miary. Zbyt mała ilość żwiru, jak w przypadku błędnych odpowiedzi, prowadzi do niedoborów w mieszance, co negatywnie wpływa na jej wytrzymałość. W praktyce budowlanej, zgodnie z normami, ważne jest, aby zawsze przeliczać ilości materiałów zgodnie z ich gęstościami i proporcjami ustalonymi w recepturach. Dobrym podejściem jest również użycie kalkulatorów budowlanych lub tabel, które ułatwiają te obliczenia. Ignorowanie tych zasad może skutkować nie tylko słabą jakością betonu, ale także opóźnieniami i dodatkowymi kosztami w projekcie budowlanym.

Pytanie 27

Na podstawie informacji podanych w tabeli określ minimalną grubość tynku mozaikowego, wykonanego produktem MAJSTERTYNK MOZAIKOWY odmiany gruboziarnistej

Wyciąg z opisu stosowania masy tynkarskiej
L.p.Rodzaj masy tynkarskiejMinimalna grubość
wyprawy [mm]
Orientacyjne zużycie
na 1 m² wyprawy [kg]
1234
1.MAJSTERTYNK AKRYLOWY BARANEK
odmiany
1,01,01,9
1,51,52,6
2,02,03,0
2,52,53,6
2.MAJSTERTYNK AKRYLOWY KORNIK
odmiany
za1,52,6
2,02,03,0
2,52,53,7
3,03,04,2
3.MAJSTERTYNK MOZAIKOWY
odmiany:
drobnoziarnisty2,03,0
średnioziarnisty3,04,0
gruboziarnisty4,05,0
A. 2,0 mm
B. 5,0 mm
C. 3,0 mm
D. 4,0 mm
Minimalna grubość tynku mozaikowego, wykonana produktem MAJSTERTYNK MOZAIKOWY odmiany gruboziarnistej, wynosi 4,0 mm, co wynika z dokumentacji technicznej oraz standardów branżowych dotyczących wykończeń elewacyjnych. Grubość tynku jest kluczowa nie tylko dla estetyki, ale także dla jego funkcji ochronnych i izolacyjnych. Grubsza warstwa tynku wpływa na lepsze właściwości termiczne i akustyczne, co jest istotne w kontekście budownictwa energooszczędnego. W praktyce oznacza to, że stosowanie się do zdefiniowanej grubości pozwala na uniknięcie problemów z pękaniem, łuszczeniem się czy kruszeniem tynku w okresie zmiennych warunków pogodowych. Dla projektantów i wykonawców istotne jest przestrzeganie wytycznych producenta, co zapewnia długotrwałość i estetykę elewacji. Warto również pamiętać, że różne odmiany tynków mogą mieć różne wymagania, dlatego zawsze należy odnosić się do specyfikacji dostarczonej przez producenta, aby maksymalizować efektywność i trwałość zastosowanych rozwiązań.

Pytanie 28

Abyzbudować ścianę o powierzchni 1 m2 zgodnie z KNR 2-02, wymaganych jest 8,20 szt. bloczków z betonu komórkowego. Na jednej palecie znajduje się 48 bloczków. Ile palet bloczków należy zamówić do zbudowania 75 m2 ścian?

A. 75
B. 9
C. 48
D. 13
Aby obliczyć liczbę palet bloczków potrzebnych do wymurowania 75 m² ścian, należy najpierw ustalić, ile bloczków potrzebujemy. Zgodnie z KNR 2-02, do wymurowania 1 m² ściany potrzeba 8,20 bloczków. Dlatego, dla 75 m², zapotrzebowanie wynosi 75 m² * 8,20 bloczków/m² = 615 bloczków. Skoro na jednej palecie mieści się 48 bloczków, to aby obliczyć liczbę palet, dzielimy 615 bloczków przez 48 bloczków/paleta, co daje nam 12,8125. Ponieważ nie możemy zamówić ułamkowej części palety, zaokrąglamy w górę do najbliższej całkowitej liczby, co daje 13 palet. Praktycznie, w takich obliczeniach zawsze zaokrąglamy w górę, aby zapewnić wystarczającą liczbę materiałów budowlanych, co jest zgodne z dobrymi praktykami w branży budowlanej oraz zarządzaniu projektami.

Pytanie 29

Jakie właściwości wełny mineralnej mają wpływ na jej użycie jako materiału izolacyjnego termicznie?

A. Wysoki współczynnik przewodzenia ciepła oraz paroprzepuszczalność
B. Wysoki współczynnik przewodzenia ciepła oraz nieprzepuszczalność pary
C. Niski współczynnik przewodzenia ciepła oraz nieprzepuszczalność pary
D. Niski współczynnik przewodzenia ciepła oraz paroprzepuszczalność
Współczynnik przewodności cieplnej jest kluczowym parametrem charakteryzującym zdolność materiału do przewodzenia ciepła. Odpowiedzi sugerujące wysoki współczynnik przewodności cieplnej oraz nieprzepuszczalność pary są nieprawidłowe, ponieważ takie materiały nie spełniają podstawowych wymogów izolacyjnych. Materiały o wysokim współczynniku przewodności cieplnej, takie jak niektóre metale, są stosowane w kontekście przewodzenia ciepła, a nie jako izolatory. W budownictwie, wykorzystanie takich materiałów prowadziłoby do dużych strat energii i obniżenia efektywności energetycznej budynków. Ponadto, nieprzepuszczalność pary prowadziłaby do problemów z kondensacją, co mogłoby zagrażać integralności konstrukcji oraz zdrowiu mieszkańców poprzez rozwój pleśni i grzybów. Z kolei paroprzepuszczalność w kontekście wełny mineralnej pozwala na odprowadzanie nadmiaru wilgoci, co jest kluczowe dla zdrowego mikroklimatu w budynkach. Dlatego kluczowe jest stosowanie materiałów, które zapewniają równocześnie niską przewodność cieplną oraz odpowiednią paroprzepuszczalność, co jest zgodne z zasadami zrównoważonego budownictwa i normami takimi jak PN-EN 13162.

Pytanie 30

Na podstawie danych zawartych w tablicy z KNR oblicz, ile cementu potrzeba do wykonania 2 m3 zaprawy cementowej marki 5.

KNR 2-02 Zaprawy cementowe

Nakłady na 1 m³ zaprawyTablica1753
Lp.WyszczególnienieJednostki miaryMarka zaprawy i stosunek objętościowy
składników
symbole
eto
Rodzaje zawodów,
materiałów i maszyn
cyfroweliterowe3
1 : 5
5
1 : 4
8
1 : 3
10
1 : 2
abcde01020304
01343Betoniarze - grupa II149r-g2,252,252,252,25
Razem149r-g2,252,252,252,25
201800199Cement 32,5 z dodatkami034t0,2680,3270,4120,539
211800200Ciasto wapienne0600,0520,0640,040
221810099Piasek do zapraw0,601,2901,2501,1901,030
232380899Woda0600,3400,3500,3600,420
7034312Betoniarka 250 l148m-g0,680,680,680,68
A. 654 kg
B. 536 kg
C. 824 kg
D. 327 kg
Aby prawidłowo obliczyć ilość cementu potrzebną do wykonania zaprawy cementowej, istotne jest zrozumienie danych zawartych w tabelach KNR (Katalog Norm Rad) oraz przeliczeń jednostkowych. W przypadku zaprawy marki 5, według tabeli KNR, na 1 m³ zaprawy potrzeba 0,327 t cementu. Przekształcając tony na kilogramy, uzyskujemy 327 kg na m³. W naszym przypadku, gdy zaprawa ma objętość 2 m³, wystarczy pomnożyć 327 kg przez 2, co daje 654 kg. Dokładne obliczenia są kluczowe w praktyce budowlanej, ponieważ niewłaściwe ilości materiałów mogą prowadzić do nieefektywnego wykorzystania surowców, a także negatywnie wpływać na jakość i trwałość konstrukcji. Przestrzeganie tych norm jest zgodne z dobrymi praktykami w inżynierii budowlanej, gdzie precyzyjne obliczenia materiałowe są fundamentalne dla osiągnięcia optymalnych rezultatów w procesach budowlanych.

Pytanie 31

Przedstawiony na rysunku fragment muru tworzy ścianę

Ilustracja do pytania
A. z izolacją wewnętrzną
B. jednorodną.
C. z pustką powietrzną.
D. dwuwarstwową.
Fragment muru, który sugeruje odpowiedzi z pustką powietrzną, dwuwarstwową lub z izolacją wewnętrzną, nie odzwierciedla rzeczywistego stanu przedstawionego na rysunku. Mury z pustką powietrzną, chociaż mają swoje zastosowanie w termicznej izolacji budynków, są zazwyczaj projektowane w taki sposób, aby pusta przestrzeń była wyraźnie widoczna, co w tym przypadku nie ma miejsca. Mury dwuwarstwowe, które składają się z dwóch oddzielnych warstw materiałów, są stosowane głównie w obiektach wymagających wysokiej izolacyjności termicznej. W tym przypadku, ze względu na brak widocznej różnicy w materiałach, odpowiedź ta również jest błędna. Izolacja wewnętrzna muru jest strategią, która może być korzystna w niektórych sytuacjach, ale w przedstawionym rysunku nie ma żadnych oznak użycia materiałów izolacyjnych. Często błędne wnioski wynikają z mylnego rozumienia zastosowań różnych typów konstrukcji. Kluczowe jest, aby analizować rysunki i dane techniczne z uwagą, aby dokładnie zrozumieć właściwości i przeznaczenie materiałów budowlanych. Właściwe identyfikowanie struktur jest niezbędne do skutecznego projektowania i realizacji budynków zgodnie z aktualnymi standardami budowlanymi.

Pytanie 32

Rozbiórkę budynku z murowanymi ścianami i dachowym stropem drewnianym należy rozpocząć od

A. rozbiórki konstrukcji więźby dachowej
B. demontażu urządzeń i instalacji sanitarnych
C. rozbiórki ścianek działowych
D. demontażu stolarki okiennej i drzwiowej
Demontaż urządzeń sanitarnych, zanim zaczniemy rozbiórkę budynku murowanego z drewnianym dachem, to naprawdę ważna sprawa. Dzięki temu dbamy o bezpieczeństwo i ułatwiamy sobie całą robotę. Te instalacje, jak rury wodociągowe czy systemy grzewcze, mogą sprawić kłopoty, jeżeli będą przypadkowo uszkodzone. Na przykład, jeśli najpierw pozbędziemy się tych instalacji, to zmniejszamy ryzyko wycieków wody, które mogłyby zniszczyć strukturę budynku, a to z kolei wiązałoby się z dodatkowymi kosztami napraw. W zgodzie z normami budowlanymi, jak chociażby PN-EN 16272, powinniśmy dokładnie sprawdzić, co mamy w budynku przed rozpoczęciem rozbiórki. Z mojego doświadczenia, dobre przygotowanie i wcześniejsze usunięcie urządzeń sanitarnych to nie tylko wymóg prawny, ale też mądra praktyka w budowlance. Dzięki temu rozbiórka idzie sprawnie i bez problemów.

Pytanie 33

Stosunek objętościowy 1:3:12 określa składniki zaprawy cementowo-glinianej M 0,6:

A. cement: zawiesina gliniana: piasek
B. cement: woda: zawiesina gliniana
C. cement: piasek: zawiesina gliniana
D. cement: zawiesina gliniana: woda
Odpowiedź 'cement: zawiesina gliniana: piasek' jest prawidłowa, ponieważ proporcja objętościowa 1:3:12 odnosi się do składników zaprawy cementowo-glinianej M 0,6, gdzie cement jest jednym z głównych składników, a jego ilość w mieszance wynosi 1 część. Zawiesina gliniana, będąca materiałem wiążącym, ma 3 części, a piasek, który pełni rolę wypełniacza, stanowi 12 części. Zastosowanie takiej proporcji jest zgodne z najlepszymi praktykami w budownictwie, gdzie kluczowe jest uzyskanie odpowiednich właściwości mechanicznych oraz trwałości zaprawy. Przykładowo, w kontekście budowy murów czy tynków, stosowanie zaprawy o takiej proporcji przyczynia się do lepszej przyczepności i wytrzymałości na czynniki atmosferyczne. Zgodnie z normami, właściwe stosunki składników mogą znacznie wpłynąć na jakość konstrukcji, co podkreśla znaczenie przestrzegania tych proporcji w praktyce budowlanej.

Pytanie 34

Rzeczywiste wymiary pomieszczenia biurowego wynoszą 8 x 5 m. Jakie będą jego wymiary na rysunku sporządzonym w skali 1:200?

A. 8,0 x 5,0 cm
B. 4,0 x 2,5 cm
C. 16,0 x 10,0 cm
D. 40,0 x 25,0 cm
Aby obliczyć wymiary pomieszczenia biurowego w skali 1:200, należy najpierw zrozumieć, że skala ta oznacza, iż 1 jednostka na rysunku odpowiada 200 jednostkom w rzeczywistości. Wymiary pomieszczenia wynoszą 8 m x 5 m, co w centymetrach daje 800 cm x 500 cm. Przy zastosowaniu skali 1:200, obliczamy wymiary na rysunku, dzieląc rzeczywiste wymiary przez 200. Tak więc: 800 cm / 200 = 4 cm, a 500 cm / 200 = 2,5 cm. Zatem wymiary przedstawione na rysunku wynoszą 4,0 x 2,5 cm. W praktyce, umiejętność przeliczania wymiarów na rysunkach technicznych jest kluczowa w architekturze, inżynierii i projektowaniu wnętrz. Przy projektowaniu biur, poprawne odwzorowanie wymiarów budynków w rysunkach technicznych zapewnia dokładność i zgodność z rzeczywistością, co jest zgodne z normami branżowymi i wspomaga procesy konstrukcyjne oraz weryfikację planów budowlanych.

Pytanie 35

Bloczki silikatowe to wyroby poddawane autoklawizacji?

A. wapienno-piaskowe
B. cementowo-piaskowe
C. z zaczynu gipsowego
D. z betonu komórkowego
Choć odpowiedzi cementowo-piaskowe, z zaczynu gipsowego oraz z betonu komórkowego mogą budzić pewne skojarzenia z bloczkami silikatowymi, są to jednak zupełnie różne materiały, które nie mogą być traktowane jako ich substytuty. Cementowo-piaskowe wyroby są produkowane z cementu i piasku, co skutkuje różnymi właściwościami mechanicznymi i izolacyjnymi. Podczas gdy bloczki silikatowe charakteryzują się wysoką wytrzymałością na ściskanie i dobrą izolacyjnością, materiały cementowo-piaskowe z reguły nie osiągają tak dobrych wyników w tych parametrach, co może prowadzić do nieefektywności w budownictwie. Zaczyn gipsowy jest stosowany głównie do wykonywania tynków i nie nadaje się do produkcji bloczków, ponieważ nie zapewnia wymaganej trwałości i stabilności strukturalnej. Gips jest materiałem bardziej kruchym, co czyni go nieodpowiednim do zastosowań wymagających dużej wytrzymałości. Z kolei beton komórkowy, chociaż ma dobre właściwości izolacyjne, różni się od bloczków silikatowych zarówno pod względem składu, jak i procesu produkcji. Beton komórkowy wytwarzany jest na bazie cementu, wody, piasku oraz dodatków chemicznych, które wspomagają tworzenie porów, co prowadzi do odmiennych właściwości fizycznych. W efekcie te różnice mogą prowadzić do nieporozumień w zakresie zastosowania i wydajności materiałów budowlanych, dlatego ważne jest, aby dokładnie rozumieć, jakie właściwości i charakterystyki posiada każdy z tych materiałów.

Pytanie 36

Do tworzenia tynków zabezpieczających przed promieniowaniem rentgenowskim, wykorzystywanych w pomieszczeniach pracowni diagnostycznych, stosuje się zaprawy z dodatkiem kruszywa

A. bazaltowego
B. granitowego
C. wapiennego
D. barytowego
Odpowiedź barytowego jest poprawna, ponieważ baryt, będący siarczanem baru, charakteryzuje się wysoką gęstością, co czyni go skutecznym materiałem do ochrony przed promieniowaniem rentgenowskim. Tynki z dodatkiem barytu są powszechnie stosowane w pomieszczeniach diagnostycznych, takich jak RTG czy CT, gdzie istnieje potrzeba zabezpieczenia ścian przed przenikaniem promieniowania. Przykładem praktycznego zastosowania może być wykończenie pomieszczenia, w którym odbywają się badania radiologiczne, gdzie tynk barytowy pomaga zminimalizować promieniowanie, tym samym chroniąc personel oraz pacjentów. Zgodnie z normami bezpieczeństwa radiologicznego, takie tynki powinny spełniać określone standardy, które zapewniają odpowiedni poziom ochrony. Warto również zaznaczyć, że poza tynkami, baryt jest wykorzystywany w różnych rozwiązaniach budowlanych, takich jak płyty gipsowo-kartonowe z dodatkiem barytu, co zwiększa ich efektywność w ochronie przed promieniowaniem.

Pytanie 37

Ile wynosi łączna objętość dwóch ław fundamentowych o przekroju poprzecznym przedstawionym na rysunku i długości 8 m każda?

Ilustracja do pytania
A. 44 800 m3
B. 2,240 m3
C. 22 400 m3
D. 4,480 m3
Poprawna odpowiedź to 4,480 m3, co zostało uzyskane poprzez dokładne obliczenie objętości dwóch ław fundamentowych. Każda z ław ma długość 8 m oraz przekrój poprzeczny o wymiarach 70 cm x 40 cm. Aby obliczyć objętość jednej ławy, należy zastosować wzór na objętość prostopadłościanu: V = długość x szerokość x wysokość. Po przeliczeniu jednostek, szerokość i wysokość ławy powinny być wyrażone w metrach, co daje 0,7 m x 0,4 m x 8 m = 2,24 m3 dla jednej ławy. Ponieważ mamy dwie ławy, należy pomnożyć tę wartość przez 2, co prowadzi do łącznej objętości 4,48 m3. Takie obliczenia są powszechnie stosowane w inżynierii budowlanej, a znajomość właściwej metodyki obliczeń jest niezbędna dla każdego inżyniera, aby zapewnić właściwą stabilność konstrukcji. Postępowanie zgodnie z normami budowlanymi oraz uwzględnienie dodatkowych czynników, takich jak rodzaj gruntu czy obciążenia, są kluczowe w projektowaniu fundamentów.

Pytanie 38

Który etap wykonania ocieplenia ścian budynku metodą lekką mokrą przedstawiono na ilustracji?

Ilustracja do pytania
A. Wyrównanie powierzchni płyt styropianowych.
B. Wtapianie siatki zbrojącej.
C. Nakładanie zaprawy klejowej.
D. Nakładanie tynku cienkowarstwowego.
Nakładanie tynku cienkowarstwowego to kluczowy etap w procesie ocieplania ścian budynku metodą lekką mokrą. W tej fazie, po uprzednim przygotowaniu powierzchni, na którą nałożono warstwę styropianu i siatkę zbrojącą, aplikowany jest tynk o jednolitej, gładkiej konsystencji. Tynk cienkowarstwowy ma na celu nie tylko estetyczne wykończenie, ale również ochronę przed warunkami atmosferycznymi. Właściwe nałożenie tynku pozwala na uzyskanie odpowiedniej paroprzepuszczalności oraz odporności na czynniki zewnętrzne. W standardach budowlanych, takich jak PN-EN 998-1, tynki powinny spełniać określone wymagania dotyczące wytrzymałości i trwałości. Zastosowanie tynku cienkowarstwowego jest szczególnie zalecane w budownictwie energooszczędnym, gdzie istotne jest ograniczenie strat ciepła oraz poprawa komfortu termicznego. Dobrą praktyką jest stosowanie tynków w harmonii z systemem ociepleniowym, co zapewnia długotrwałe efekty izolacyjne.

Pytanie 39

Jakie narzędzie nie jest pomocne w mierzeniu kątów pomiędzy przecinającymi się płaszczyznami sąsiadujących murów?

A. Trójkąt egipski
B. Kątownica i łata
C. Kątownik murarski
D. Poziomnica
Kątownica i łata, trójkąt egipski oraz kątownik murarski to narzędzia, które są często wykorzystywane w budownictwie do pomiaru kątów oraz do określenia prostokątności. Każde z tych narzędzi pełni inną funkcję, ale ich wspólnym celem jest wspieranie procesu budowlanego poprzez zapewnienie, że elementy konstrukcyjne są poprawnie ustawione w stosunku do siebie. Kątownica i łata są pomocne w tworzeniu i sprawdzaniu kątów prostych, a także w wyznaczaniu linii prostych na dużych odległościach. Użycie kątownika murarskiego jest kluczowe w kontekście budowy murów, gdyż umożliwia precyzyjne ustawienie cegieł w odpowiednich kątach, co wpływa na stabilność całej struktury. Trójkąt egipski, z kolei, dzięki swoim specyficznym proporcjom (3:4:5), pozwala na łatwe tworzenie kątów prostych w różnych zastosowaniach budowlanych. Niestety, często występuje nieporozumienie dotyczące roli poziomnicy w takich pomiarach, co prowadzi do błędnych wniosków. Użytkownicy mogą błędnie zakładać, że poziomica może być używana do sprawdzania kątów, co nie jest jej funkcją. Takie myślenie może prowadzić do poważnych błędów w konstrukcji, w tym do niewłaściwego ustawienia ścian czy innych elementów, co może wpłynąć na bezpieczeństwo i trwałość budynku. Dlatego niezwykle istotne jest jasne zrozumienie funkcji poszczególnych narzędzi oraz umiejętność ich odpowiedniego doboru w zależności od wymagań danego zadania budowlanego.

Pytanie 40

Ze względu na swoje właściwości, zaprawa cementowa powinna być używana do realizacji

A. silnie obciążonych murów konstrukcyjnych
B. tynków w pomieszczeniach mieszkalnych
C. murów o charakterze tymczasowym
D. tynków o właściwościach ciepłochronnych
Zaprawa cementowa to naprawdę solidny materiał, który ma świetne właściwości, jeśli chodzi o wytrzymałość na ściskanie i odporność na warunki pogodowe. Dlatego używamy jej głównie w miejscach, gdzie ściany muszą dźwigać spore obciążenie, jak na przykład w wielopiętrowych budynkach. W takich przypadkach ważne jest, żeby zaprawa miała odpowiednią klasę wytrzymałości oraz dobrze przylegała do różnych powierzchni. Mury nośne w takich budynkach muszą być dobrze przygotowane, bo to klucz do bezpieczeństwa i trwałości całej konstrukcji. Jak mówi norma PN-EN 998-1, dobór zaprawy murarskiej powinien być zależny od specyficznych potrzeb projektu, więc dobrze wybrana zaprawa cementowa to naprawdę podstawa, żeby budowla przetrwała jak najdłużej i była funkcjonalna.