Pytanie 1
Kuchnia staropolska jest znana
Wynik: 30/40 punktów (75,0%)
Wymagane minimum: 20 punktów (50%)
Kuchnia staropolska jest znana
Który z produktów mleczarskich jest niewskazany w diecie łatwostrawnej?
Wskaż odpowiednią metodę rozmrażania produktów spożywczych, z uwagi na aspekty technologiczne oraz bezpieczeństwo żywności.
Która z wymienionych grup składa się tylko z owoców pestkowych?
W jajku gotowanym na półmiękko (mollet)
Jakie parametry powinny być spełnione w magazynie, gdzie przechowuje się mąkę?
Zamieszczony wykaz surowców do sporządzenia ćwikły należy uzupełnić o korzeń

Wytyczne GMP/GHP nie obejmują takich zagadnień produkcji jak
W diecie redukcyjnej, w której ogranicza się substancje wpływające na wydzielanie soku żołądkowego, zabronione jest przyjmowanie
Jakie odpady poprodukcyjne są nieodpowiednie do kompostowania?
Przed rozpoczęciem smażenia półproduktów w elektrycznej patelni, co należy zrobić w pierwszej kolejności?
Określ na podstawie fragmentu instrukcji obsługi sokowirówki, w której pozycji należy ustawić przełącznik prędkości obrotowej i jaki jest właściwy czas ciągłej pracy urządzenia w jednym cyklu przy sporządzaniu soku z marchwi, buraków i jabłek.

Sery określane jako włoskie to jakie?
Który sos należy sporządzić, wykorzystując wszystkie składniki wymienione w normatywie?
| Surowce i półprodukty | Normatyw |
|---|---|
| Masło | 100 g |
| Mąka pszenna | 90 g |
| Mleko | 600 ml |
| Żółtka | 4 szt. |
| Gałka muszkatołowa | do smaku |
| Sól | do smaku |
Zdezynfekowane jaja należy przechowywać
Na podstawie danych zawartych w tabeli określ maksymalny czas przechowywania papryki.
| Nazwa grupy warzyw | Czas przechowywania w chłodni |
|---|---|
| liściowe | 2 tygodnie |
| owocowe | 4 tygodnie |
| cebulowe | 7 miesięcy |
| korzeniowe | 8 miesięcy |
Posypanie ugotowanej marchwi mąką pszenną z dodatkiem cukru to technika zagęszczania przez
Przedstawiony na rysunku i zaznaczony strzałką element kotła warzelnego wskazuje

Przy przygotowywaniu kremu beżowego, białka powinno się
Najdłuższym składnikiem rozbioru tuszy wieprzowej w rejonie grzbietu jest
Do tłuszczów pochodzenia zwierzęcego można zaliczyć
Jakiego przetworu używa się do nadziewania zrazów wołowych zwijanych?
Kluczową normą, która obowiązuje w branży gastronomicznej, jest
Zatkany komin w kuchni z instalacją gazową stwarza ryzyko zatrucia dla pracujących tam kucharzy
Którego elementu – oznaczonego na schemacie białym polem – brakuje w przedstawionym schemacie "Współzależność między systemami jakości"?

Zupy specjalne należy serwować
Deski oraz uchwyty noży wykonane z polietylenu, stosowane do obróbki surowego mięsa w restauracjach zgodnych z systemem HACCP, powinny mieć kolor
Który z posiłków zapewnia po zjedzeniu największą ilość błonnika pokarmowego?
Jakiego oleju niezbędne jest przechowywanie w niskiej temperaturze?
Po zakończeniu pracy z użyciem maszyny wieloczynnościowej pierwszą czynnością jaką należy wykonać jest
Granitory to urządzenia, które powinny być stosowane do
Termin mise en place oznacza w gastronomii
Co charakteryzuje stopień wysmażenia steku określanego jako well done?
Mąka dostarcza
Zagęszczanie potraw przy użyciu mieszanki mąki ziemniaczanej i wody powinno znaleźć zastosowanie w przygotowywaniu
Którego surowca brakuje w normatywie wykonania pierogów ruskich?
| Surowce i półprodukty | Normatyw na 5 porcji |
|---|---|
| Mąka pszenna | 400 g |
| Woda | 130 cm3 |
| Ziemniaki | 700 g |
| ? | 200 g |
| Smalec | 60g |
| Cebula | 80 g |
| Sól, pieprz | do smaku |
Jaką metodę oceny jakości potrawy wykorzystuje kucharz podczas próbowania przygotowanego dania?
W jakiej temperaturze powinno się przechowywać warzywa do użytku domowego?
Jakie urządzenie powinno być zastosowane do precyzyjnego rozdrabniania oraz emulgowania masy mięsnej mielonej, a także do mieszania jej z przyprawami?
Podczas krojenia warzyw nożem kucharz zaciął palec. Rana jest głęboka i rozległa. W tej sytuacji należy