Wyniki egzaminu

Informacje o egzaminie:
  • Zawód: Technik ogrodnik
  • Kwalifikacja: OGR.02 - Zakładanie i prowadzenie upraw ogrodniczych
  • Data rozpoczęcia: 9 maja 2026 20:26
  • Data zakończenia: 9 maja 2026 20:27

Egzamin niezdany

Wynik: 1/40 punktów (2,5%)

Wymagane minimum: 20 punktów (50%)

Udostępnij swój wynik
Szczegółowe wyniki:
Pytanie 1

Owoce truskawek zbiera się, jednocześnie przygotowując je do sprzedaży w detalach, do

A. skrzyniek połówkowych
B. torebek foliowych
C. torebek papierowych
D. łubianek
Zbiór truskawek do łubianek to najlepsza praktyka w kontekście ich przechowywania i transportu. Łubianki, wykonane z drewna lub materiałów kompozytowych, zapewniają odpowiednią cyrkulację powietrza, minimalizując ryzyko uszkodzeń owoców oraz rozwoju pleśni. Dzięki ich konstrukcji, owoce są lepiej chronione przed zgnieceniem, co jest kluczowe dla utrzymania ich jakości do momentu sprzedaży detalicznej. Zastosowanie łubianek jest zgodne z normami przechowywania świeżych owoców, które zalecają unikanie kontaktu owoców z wilgocią oraz zapewnienie odpowiedniej wentylacji. W praktyce, producenci stosują łubiani do transportu truskawek na lokalne targi, a także do sprzedaży w supermarketach, gdzie przedstawienie owoców w estetyczny sposób ma kluczowe znaczenie dla przyciągania klientów. Dodatkowo, łubiani są łatwe do układania, co przyspiesza proces załadunku i transportu w łańcuchu dostaw.

Pytanie 2

Na podstawie danych zawartych w tabeli wskaż owoce, które można przechowywać przez 3 tygodnie w temperaturze 0°C przy wilgotności 91%.

PRODUKTTEMPERATURA
Stopnie Celsjusza
WILGOTNOŚĆ
Względna powietrza %
OKRES PRZECHOWYWANIA
Banany zielone13-1590-951-4 tygodni
Brzoskwinie-1-090-952-6 tygodni
Czereśnie-1-090-952-3 tygodnie
Jabłka Idared3,5-4,590-955 miesięcy
Truskawki090-952-7 dni
Wiśnie090-953-7 dni
A. Banany zielone.
B. Truskawki.
C. Jabłka Idared.
D. Brzoskwinie.
Wybór nieprawidłowej odpowiedzi wskazuje na zrozumienie nieodpowiednich kryteriów dotyczących przechowywania owoców. Jabłka Idared, mimo że są popularnym owocem, wymagają niższej temperatury do przechowywania, co czyni je niewłaściwym wyborem w kontekście zadanych warunków. W temperaturze 0°C mogą one szybko stracić jakość i świeżość. Banany zielone to kolejny produkt, który nie nadaje się do przechowywania w tych warunkach, ponieważ preferują wyższe temperatury, aby mogły dojrzewać. W temperaturze 0°C zbyt długo będą się psuły, co negatywnie wpłynie na ich walory smakowe i teksturę. Z kolei truskawki mają zbyt krótki czas przechowywania, zwykle wynoszący zaledwie kilka dni, co sprawia, że nie mogą być przechowywane przez 3 tygodnie w podanych warunkach. Typowe błędy myślowe polegają na braku zrozumienia specyficznych wymagań przechowalniczych dla różnych owoców oraz ich wrażliwości na zmiany temperatury i wilgotności. Zrozumienie tych zasad jest kluczem do skutecznego zarządzania zapasami i minimalizacji strat w branży spożywczej.

Pytanie 3

Na rysunku przedstawiona jest maszyna do zbioru warzyw

Ilustracja do pytania
A. kapustnych.
B. liściowych.
C. korzeniowych.
D. dyniowatych.

Brak odpowiedzi na to pytanie.

Wyjaśnienie poprawnej odpowiedzi:
Maszyna do zbioru warzyw korzeniowych, jak ta przedstawiona na zdjęciu, jest zaprojektowana w sposób umożliwiający efektywne wydobywanie warzyw z gleby, co jest kluczowe dla zachowania jakości zbiorów. Zastosowanie lemieszy i zębów pozwala na głębokie sięganie w ziemię, co jest niezbędne do skutecznego zbierania takich roślin jak marchew, buraki czy ziemniaki. W praktyce, takie maszyny są nie tylko oszczędne w zużyciu paliwa, ale również znacznie przyspieszają proces zbiorów, co jest istotne w kontekście wydajności produkcji rolniczej. W kontekście standardów branżowych, maszyny te często spełniają wymagania dotyczące ergonomii i bezpieczeństwa, a ich konstrukcja jest dostosowana do specyfiki gleby oraz warunków pogodowych. Dzięki zastosowaniu odpowiednich technologii, możliwe jest monitorowanie jakości zbiorów, co przyczynia się do minimalizacji strat oraz zwiększenia rentowności upraw. Warto zaznaczyć, że właściwy dobór maszyny do rodzaju warzyw korzeniowych ma kluczowe znaczenie dla efektywności całego procesu zbioru oraz późniejszego przetwarzania.

Pytanie 4

Określ do kiedy najdłużej mogą być przechowane śliwki zebrane na początku października.

GatunekOkres przechowywania
jabłka3-12 miesięcy
gruszki3-32 tygodni
śliwki8-60 dni
czereśnie2-3 tygodnie
A. Do końca listopada.
B. Do końca grudnia.
C. Do połowy października.
D. Do połowy stycznia.

Brak odpowiedzi na to pytanie.

Wyjaśnienie poprawnej odpowiedzi:
Odpowiedź "Do końca listopada" jest prawidłowa, ponieważ zgodnie z przyjętymi standardami przechowywania owoców, śliwki można przechowywać maksymalnie przez okres 60 dni od momentu zbioru. Zbierając śliwki na początku października, możemy je przechowywać do końca listopada, co znajduje potwierdzenie w odpowiednich tabelach dotyczących okresów przechowywania różnych owoców. W praktyce oznacza to, że dla producentów i sprzedawców owoców, znajomość tych terminów jest niezbędna do optymalizacji procesu sprzedaży oraz minimalizacji strat związanych z psuciem się owoców. Warto również pamiętać, że odpowiednie warunki przechowywania, takie jak temperatura i wilgotność, mają kluczowe znaczenie dla wydłużenia okresu przydatności do spożycia. Zastosowanie się do tych norm oraz ich znajomość pozwala na efektywne zarządzanie produkcją i dystrybucją, co jest zgodne z najlepszymi praktykami w branży spożywczej.

Pytanie 5

Wyznacz koszt robocizny na utworzenie rabaty kwiatowej o powierzchni 50 m2, jeśli cena za 1 roboczogodzinę wynosi 10 zł, a założenie 100 m2 tej rabaty wymaga 80 roboczogodzin.

A. 500 zł
B. 80 zł
C. 400 zł
D. 50 zł

Brak odpowiedzi na to pytanie.

Wyjaśnienie poprawnej odpowiedzi:
Jak obliczamy koszt robocizny za założenie rabaty kwiatowej o powierzchni 50 m²? W zadaniu było powiedziane, że na 100 m² potrzeba 80 roboczogodzin. To znaczy, że na 1 m² przypada 0,8 roboczogodziny (czyli 80 roboczogodzin podzielone na 100 m²). Dla rabaty 50 m² wyjdzie 40 roboczogodzin (50 m² razy 0,8 roboczogodziny na m²). Przy stawce 10 zł za roboczogodzinę, całkowity koszt robocizny to 400 zł (40 roboczogodzin razy 10 zł). Tego typu obliczenia są bardzo ważne, bo dzięki nim możemy dokładnie oszacować, ile wydamy na projekt ogrodniczy, a to jest kluczowe przy ustalaniu budżetu. Takie metody kalkulacji są w branży ogrodniczej i budowlanej na porządku dziennym, bo pomagają lepiej zarządzać czasem i zasobami.

Pytanie 6

Jabłka, które mają być długo przechowywane, zbiera się do skrzyń o pojemności

A. 100 kg
B. 50 kg
C. 300 kg
D. 30 kg

Brak odpowiedzi na to pytanie.

Wyjaśnienie poprawnej odpowiedzi:
Odpowiedź 300 kg jest poprawna, ponieważ standardowe skrzynie do przechowywania jabłek, które są przeznaczone do długiego przechowywania, mają właśnie taką pojemność. Zbieranie jabłek do skrzyń o pojemności 300 kg jest zgodne z normami branżowymi, które zalecają wykorzystanie odpowiednio dużych jednostek transportowych, aby zminimalizować uszkodzenia owoców i optymalizować proces dystrybucji. Przykładem mogą być skrzynie stosowane w sadach jabłkowych, które są projektowane tak, aby zapewnić odpowiednią wentylację, co jest kluczowe dla utrzymania świeżości owoców. Dodatkowo, użycie większych pojemników pozwala na efektywne zarządzanie zdrowiem owoców oraz ich przechowywaniem w odpowiednich warunkach, co wpływa na ich trwałość. Warto również wspomnieć o systemach sortowania, które pozwalają na klasyfikację jabłek według jakości i wielkości, co w połączeniu z odpowiednią pojemnością skrzyń zwiększa efektywność operacyjną w całym łańcuchu dostaw.

Pytanie 7

Metoda ULO (Ultra Low Oxygen) do przechowywania owoców polega na zapewnieniu jak najniższego poziomu tlenu w komorze, w zakresie

A. 4-5%
B. 1-2%
C. 8-9%
D. 6-7%

Brak odpowiedzi na to pytanie.

Wyjaśnienie poprawnej odpowiedzi:
Odpowiedź 1-2% to strzał w dziesiątkę, bo technologia ULO (Ultra Low Oxygen) polega na mocnym zmniejszeniu poziomu tlenu w komorze przechowalniczej. Zachowanie tak niskiego poziomu tlenu jest mega ważne, bo to spowalnia procesy metaboliczne w owocach, a co za tym idzie, wydłuża ich trwałość. Przy takim małym stężeniu tlenu, owoce nie psują się tak szybko, co jest istotne zwłaszcza dla jabłek czy gruszek, które często muszą być przechowywane dłużej. Przykładem zastosowania tej technologii jest przechowywanie jabłek w nowoczesnych chłodniach, gdzie można dokładnie kontrolować warunki atmosferyczne, co jest zgodne z najlepszymi praktykami w branży rolniczej. Dzięki temu, można cieszyć się świeżymi owocami dłużej, a producenci lepiej zarządzają asortymentem i ograniczają straty.

Pytanie 8

Koszt wytworzenia ziemniaków na powierzchni 1 ha wyniósł 5 000 zł. Plon uzyskany to 25 t z ha. Ogrodnik sprzedał ziemniaki w punkcie skupu i otrzymał 0,5 zł za 1 kg. Oblicz zysk z produkcji.

A. 9000 zł
B. 2500 zł
C. 5000 zł
D. 7500 zł

Brak odpowiedzi na to pytanie.

Wyjaśnienie poprawnej odpowiedzi:
Aby obliczyć zysk z produkcji ziemniaków, należy najpierw określić całkowity przychód oraz koszty produkcji. Ogrodnik uzyskał plon 25 ton na hektar, co przekłada się na 25 000 kg ziemniaków. Sprzedając je po cenie 0,5 zł za kilogram, otrzymał przychód równy 25 000 kg * 0,5 zł/kg = 12 500 zł. Koszt produkcji na 1 ha wyniósł 5 000 zł. Zysk obliczamy odejmując koszty od przychodu: 12 500 zł - 5 000 zł = 7 500 zł. W praktyce takie obliczenia są kluczowe dla każdej działalności rolniczej i pozwalają na ocenę rentowności upraw. Prawidłowe zarządzanie kosztami oraz przychodami jest fundamentalnym aspektem w każdej strategii biznesowej w rolnictwie, zgodnie z najlepszymi praktykami branżowymi, co pozwala na podejmowanie świadomych decyzji o przyszłych inwestycjach lub zmianach w produkcji.

Pytanie 9

Oblicz wydatki na sadzonki potrzebne do obsadzenia rabaty o wymiarach 2 m x 2 m aksamitką rozpierzchłą w ilości 20 szt./1 m2 przy cenie 2,00 zł za sztukę.

A. 400,00 zł
B. 160,00 zł
C. 80,00 zł
D. 40,00 zł

Brak odpowiedzi na to pytanie.

Wyjaśnienie poprawnej odpowiedzi:
Aby obliczyć koszt rozsady potrzebnej do obsadzenia kwietnika o wymiarach 2 m x 2 m aksamitką rozpierzchłą, należy najpierw ustalić całkowitą powierzchnię kwietnika. Powierzchnia ta wynosi 2 m x 2 m, co daje 4 m2. Przy założeniu, że potrzebujemy 20 sadzonek na 1 m2, całkowita liczba sadzonek dla 4 m2 wynosi 20 x 4 = 80 sadzonek. Koszt jednej sadzonki wynosi 2,00 zł, więc całkowity koszt rozsady to 80 x 2,00 zł = 160,00 zł. To obliczenie nie tylko ilustruje zasady kalkulacji kosztów w ogrodnictwie, ale także podkreśla znaczenie planowania powierzchni i ilości roślin w projektach ogrodowych. W praktyce, dokładne obliczenia kosztów są kluczowe dla budżetowania i efektywnego zarządzania projektami ogrodniczymi, co jest zgodne z najlepszymi praktykami w branży. Takie podejście umożliwia także oszczędności w przyszłych projektach poprzez lepsze przewidywanie potrzeb oraz minimalizowanie marnotrawstwa materiałów.

Pytanie 10

Jaką kwotę uzyskamy ze sprzedaży 100 sztuk okulantów jabłoni po 11 zł za sztukę oraz 200 sztuk okulantów gruszy po 12 zł za sztukę?

A. 1 500 zł
B. 1 800 zł
C. 3 500 zł
D. 1 650 zł

Brak odpowiedzi na to pytanie.

Wyjaśnienie poprawnej odpowiedzi:
Poprawna odpowiedź to 3 500 zł, co można obliczyć w sposób następujący: przychód ze sprzedaży okulantów jabłoni wynosi 100 szt. x 11 zł/szt. = 1 100 zł, natomiast przychód ze sprzedaży okulantów gruszy wynosi 200 szt. x 12 zł/szt. = 2 400 zł. Sumując te dwie kwoty, otrzymujemy 1 100 zł + 2 400 zł = 3 500 zł. Tego typu obliczenia są kluczowe w kontekście zarządzania finansami w każdej branży, a umiejętność precyzyjnego obliczania przychodów pozwala na lepsze planowanie budżetu oraz analizę rentowności produktów. Przykładowo, w praktyce biznesowej, wiedza ta jest istotna dla sprzedawców, którzy muszą ocenić, które produkty generują najwyższy przychód i na podstawie tych danych podejmować decyzje o dalszym rozwoju asortymentu. Dobre praktyki finansowe nakładają na przedsiębiorców obowiązek regularnego monitorowania przychodów, co pozwala na efektywniejsze zarządzanie zasobami oraz odpowiednie reagowanie na zmiany rynkowe.

Pytanie 11

Jaka temperatura oraz wilgotność powietrza są optymalne dla przechowywania większości kwiatów ciętych?

A. od 0° do 10°C i od 30 do 50% wilgotności względnej
B. od -5° do -1°C i od 30 do 50% wilgotności względnej
C. od 0° do 10°C i od 70 do 80% wilgotności względnej
D. od -5° do -1°C i od 70 do 80% wilgotności względnej

Brak odpowiedzi na to pytanie.

Wyjaśnienie poprawnej odpowiedzi:
Optymalna temperatura i wilgotność powietrza dla przechowywania kwiatów ciętych powinny wynosić od 0° do 10°C oraz od 70 do 80% wilgotności względnej. Przy tych parametrach kwiaty mają szansę na dłuższą trwałość i zachowanie świeżości. Wilgotność na poziomie 70-80% zapobiega szybkiemu parowaniu wody z liści i płatków, co jest kluczowe dla utrzymania ich w dobrej kondycji. Tak wysoką wilgotność zapewnia się na przykład w chłodniach, gdzie kwiaty są przechowywane w odpowiednich pojemnikach z wodą lub w atmosferze kontrolowanej. Warto zauważyć, że wiele standardów branżowych, takich jak normy Międzynarodowej Organizacji Normalizacyjnej (ISO), zaleca te parametry jako najlepsze praktyki w celu maksymalizacji żywotności kwiatów ciętych. Przykładem zastosowania tej wiedzy może być florystyka, gdzie odpowiednie przechowywanie kwiatów pozwala na utrzymanie ich jakości do momentu sprzedaży.

Pytanie 12

Test skrobiowy stanowi jedną z metod oceny dojrzałości zbiorczej

A. truskawek
B. jabłek
C. agrestu
D. śliwek

Brak odpowiedzi na to pytanie.

Wyjaśnienie poprawnej odpowiedzi:
Test skrobiowy jest kluczowym narzędziem w ocenie dojrzałości zbiorczej jabłek, umożliwiającym producentom i sadownikom dokładne określenie momentu zbioru. W procesie tym ocenia się zawartość skrobi w owocach, która zmienia się w miarę dojrzewania. W miarę, jak jabłka osiągają dojrzałość, skrobia przekształca się w cukry, co wpływa na ich smak, teksturę oraz jakość. Przykładowo, metoda ta jest stosowana w wielu krajach, gdzie uprawiane są jabłka, takich jak Polska, Stany Zjednoczone czy Niemcy, zgodnie z zaleceniami organizacji takich jak International Society for Horticultural Science. Właściwe użycie testu skrobiowego pozwala na optymalizację zbiorów, co przekłada się na zwiększenie jakości owoców, ich trwałości oraz wartości rynkowej. Wiedza ta jest niezwykle ważna dla sadowników, którzy pragną dostarczać konsumentom produkty o najwyższej jakości. Zastosowanie tej metody w praktyce dostarcza nie tylko informacji o gotowości owoców do zbioru, ale także pozwala na lepsze planowanie logistyki i sprzedaży.

Pytanie 13

Jeśli koszt 1 tony mocznika wynosi 1 200 zł, to jaką kwotę ogrodnik będzie musiał zapłacić za 150 kg tego nawozu?

A. 200 zł
B. 180 zł
C. 190 zł
D. 300 zł

Brak odpowiedzi na to pytanie.

Wyjaśnienie poprawnej odpowiedzi:
Aby obliczyć koszt 150 kg mocznika, musimy najpierw ustalić, ile kosztuje 1 kg tego nawozu. Cena 1 tony (1000 kg) mocznika wynosi 1200 zł, co oznacza, że koszt 1 kg wynosi 1,20 zł (1200 zł / 1000 kg). Następnie, aby obliczyć koszt 150 kg, wystarczy pomnożyć cenę za 1 kg przez ilość kilogramów: 1,20 zł/kg * 150 kg = 180 zł. W praktyce, znajomość jednostkowych kosztów nawozu jest kluczowa dla ogrodników oraz rolników, którzy planują swoje wydatki. Dzięki temu mogą efektywnie zarządzać budżetem na nawozy i inne zasoby, co jest istotne w kontekście zrównoważonego rozwoju i efektywności produkcji rolniczej. Warto również pamiętać, że ceny nawozów mogą się różnić w zależności od dostawcy oraz pory roku, dlatego regularne monitorowanie cen rynkowych jest zalecane dla każdego, kto zajmuje się uprawą roślin.

Pytanie 14

Aby obsadzić 1 ha pomidorów gruntowych, producent potrzebuje 40 000 roślin. Oblicz, ile sadzonek będzie mu potrzebnych do zasadzenia 300 m².

A. 1 500 szt.
B. 1 200 szt.
C. 1 300 szt.
D. 1 000 szt.

Brak odpowiedzi na to pytanie.

Wyjaśnienie poprawnej odpowiedzi:
Poprawna odpowiedź to 1200 sztuk sadzonek pomidora gruntowego, co można obliczyć na podstawie danych producenta, który potrzebuje 40 000 roślin na 1 hektar (10 000 m²). Aby znaleźć ilość sadzonek na 300 m², należy wykonać proporcję. Najpierw obliczamy, ile roślin przypada na 1 m²: 40 000 roślin / 10 000 m² = 4 rośliny na m². Następnie mnożymy tę wartość przez powierzchnię, którą chcemy obsadzić: 4 rośliny/m² * 300 m² = 1200 roślin. Takie podejście jest zgodne z dobrymi praktykami w uprawach, gdzie odpowiednie zagęszczenie roślin wpływa na ich zdrowotność oraz plon. Przykładowo, w ogrodnictwie intensywnym, właściwe rozmieszczenie roślin pozwala na optymalne wykorzystanie przestrzeni oraz zasobów, co jest kluczowe w produkcji rolnej. Ponadto, stosowanie obliczeń proporcjonalnych jest standardem w agrotechnice, co umożliwia precyzyjne planowanie powierzchni upraw.

Pytanie 15

Ogrodnik zastosował 8 kg nawozu na obszarze 400 m² rabatki. Oszacuj, jaką kwotę wydał ogrodnik na nawóz, jeśli jego cena wynosiła 1600 zł za tonę?

A. 8,00 zł
B. 12,80 zł
C. 25,60 zł
D. 16,00 zł

Brak odpowiedzi na to pytanie.

Wyjaśnienie poprawnej odpowiedzi:
Aby obliczyć koszt nawozu, który ogrodnik wysiał na kwietniku, należy zacząć od ustalenia całkowitej ilości nawozu, która została użyta. Ogrodnik wysiał 8 kg nawozu. Cena nawozu wynosi 1600 zł za tonę, co oznacza, że jedna tona to 1000 kg, więc cena za kilogram nawozu wynosi 1,6 zł (1600 zł / 1000 kg). Następnie mnożymy ilość nawozu, czyli 8 kg, przez cenę za kilogram: 8 kg * 1,6 zł/kg = 12,80 zł. Ta odpowiedź jest poprawna, ponieważ uwzględnia prawidłowe przeliczenie jednostek oraz koszty w oparciu o aktualne ceny rynkowe. Praktyczne umiejętności obliczania kosztów nawozów są niezwykle istotne w działalności ogrodniczej oraz rolniczej, ponieważ pozwalają na dokładne planowanie wydatków oraz optymalizację kosztów produkcji. Wiedza ta może być również użyteczna przy zakupach hurtowych, gdzie cena za jednostkę może się różnić w zależności od dostawcy oraz ilości zamówienia.

Pytanie 16

Najwyższą temperaturę przechowywania należy zapewnić

A. papryce.
B. ziemniakom.
C. marchwi.
D. kapuście.

Brak odpowiedzi na to pytanie.

Wyjaśnienie poprawnej odpowiedzi:
Papryka rzeczywiście wyróżnia się na tle innych warzyw, jeśli chodzi o wymagania dotyczące temperatury przechowywania. W praktyce magazynowej i gastronomicznej papryka najdłużej zachowuje świeżość przy stosunkowo wysokich jak na warzywa temperaturach – zazwyczaj mówi się o przedziale 7–10°C. Przechowywanie jej w niższej temperaturze może prowadzić do uszkodzeń chłodowych, co jest niestety częstym błędem popełnianym w kuchniach czy magazynach warzyw. Papryka jest wrażliwa na zimno, jej skórka robi się wtedy miękka, pojawiają się przebarwienia i szybciej gnije. Inaczej jest np. z marchewką czy kapustą, które przechowuje się nawet w temperaturze bliskiej 0°C, by spowolnić procesy starzenia i zahamować rozwój mikroorganizmów. Warto też zauważyć, że praktyka trzymania wszystkich warzyw w jednej chłodni nie zawsze się sprawdza. Moim zdaniem, wiedza o takich różnicach ułatwia lepsze zarządzanie zapasami i pozwala uniknąć strat finansowych. W branżowych normach i podręcznikach (np. w zaleceniach Instytutu Ogrodnictwa) podkreśla się, że warzywa ciepłolubne – właśnie takie jak papryka czy ogórek – wymagają osobnych warunków przechowywania. Takie praktyczne rozróżnienie jest bardzo istotne w codziennej pracy w gastronomii lub handlu żywnością.

Pytanie 17

Jaki jest koszt zakupu sadzonek truskawek do obsadzenia 0,4 ha plantacji, jeżeli na 1 m² wysadza się 4 szt., a cena 1 sadzonki wynosi 0,25 zł?

A. 4 000 zł
B. 400 zł
C. 2 000 zł
D. 200 zł

Brak odpowiedzi na to pytanie.

Wyjaśnienie poprawnej odpowiedzi:
Prawidłowa odpowiedź to 4 000 zł, bo właśnie tyle wynosi koszt zakupu sadzonek truskawek przy podanych parametrach. Zobacz, jak się to liczy – powierzchnia 0,4 ha to 4 000 m² (bo 1 ha = 10 000 m²). Na każdy metr kwadratowy sadzi się 4 sadzonki, więc łącznie potrzeba aż 16 000 sztuk (4 000 × 4). Teraz tylko mnożymy przez jednostkową cenę, czyli 16 000 × 0,25 zł, co daje dokładnie 4 000 zł. W praktyce takie kalkulacje są na porządku dziennym przy zakładaniu plantacji – i to niezależnie, czy chodzi o truskawki, borówki czy coś innego. Branżowym standardem jest dokładne przeliczanie zapotrzebowania na materiał sadzeniowy, bo wtedy zarówno budżet, jak i logistyka się zgadzają. Dobrym zwyczajem jest też doliczanie rezerwy (moim zdaniem minimum 5–10%), bo często coś się nie przyjmie albo uszkodzi w transporcie. Takie wyliczenia pomagają uniknąć niedoszacowania kosztów, które na etapie produkcji czy zakładania plantacji mogą narobić niezłego zamieszania. Warto pamiętać, że cena sadzonek to tylko część kosztu – do tego dochodzą jeszcze np. przygotowanie gleby, nawożenie czy nawadnianie. Ale od takiego prostego rachunku wszystko się zaczyna. Z mojego doświadczenia podpowiem: zawsze trzymaj się metodycznej kalkulacji i nie ucinaj na materiale sadzeniowym, bo potem możesz tego żałować!

Pytanie 18

Nasiona dłużej zachowają zdolność kiełkowania, jeżeli będą przechowywane w warunkach

A. temperatury poniżej 0°C.
B. wysokiej wilgotności powietrza.
C. pełnego światła.
D. niskiej wilgotności powietrza.

Brak odpowiedzi na to pytanie.

Wyjaśnienie poprawnej odpowiedzi:
Bardzo dobrze! Niska wilgotność powietrza to jeden z kluczowych czynników, który pozwala nasionom zachować zdolność kiełkowania przez dłuższy czas. Chodzi o to, że w zbyt wilgotnym środowisku nasiona szybciej tracą energię zapasową, mogą zacząć kiełkować przedwcześnie albo, nawet jeśli nie wykiełkują, są narażone na rozwój pleśni, bakterii czy grzybów. Z mojego doświadczenia, nawet w bardzo profesjonalnych magazynach nasiennych zawsze zwraca się uwagę na poziom wilgotności – najczęściej utrzymuje się ją w okolicach 5–10%. Taka wartość gwarantuje bezpieczeństwo i stabilność materiału siewnego. Większość podręczników do produkcji roślinnej jednoznacznie mówi: im niższa wilgotność, tym lepiej dla przechowywania nasion. Oczywiście, ekstremalnie niska wilgotność mogłaby wysuszyć nasiona za bardzo, ale w praktyce nigdy ich tak nie przechowujemy. Fajne jest też to, że niską wilgotność łatwo osiągnąć prostymi metodami – wystarczy szczelny pojemnik i chłodne miejsce. Co ciekawe, w bankach genów nasiona często przechowuje się właśnie w suchym i chłodnym środowisku, czasem nawet z dodatkiem pochłaniaczy wilgoci. Warto o tym pamiętać nie tylko w dużych gospodarstwach, ale też w domowych warunkach, np. przechowując nasiona warzyw czy kwiatów z własnej uprawy. Moim zdaniem, to naprawdę uniwersalna zasada, która się sprawdza praktycznie zawsze.

Pytanie 19

Optymalne warunki przechowywania cebuli to

A. temp. 0°C i wilgotność względna powietrza 65-75%.
B. temp. 20°C i wilgotność względna powietrza 85-95%.
C. temp. 10°C i wilgotność względna powietrza 85-95%.
D. temp.-2°C i wilgotność względna powietrza 65-75%.

Brak odpowiedzi na to pytanie.

Wyjaśnienie poprawnej odpowiedzi:
Optymalne warunki przechowywania cebuli obejmują temperaturę około 0°C oraz wilgotność względną powietrza w zakresie 65-75%. W takich warunkach cebula zachowuje swoje walory jakościowe przez długi czas, nie zaczyna przedwcześnie kiełkować, ani nie gnije. Z mojego doświadczenia wynika, że zarówno zbyt niska, jak i za wysoka wilgotność mogą prowadzić do strat – niedobór wilgoci przesusza cebulę i powoduje jej marszczenie, natomiast nadmiar wspiera rozwój pleśni i chorób grzybowych. Przechowywanie w okolicy 0°C spowalnia procesy metaboliczne cebuli, przez co cebula dłużej pozostaje świeża i nie rozwija się w niej zgnilizna. W profesjonalnych magazynach i przechowalniach warzyw właśnie takie parametry są ustawiane – są one zgodne z zaleceniami większości podręczników branżowych i norm, np. w wytycznych Instytutu Ogrodnictwa. W praktyce chłodnie mają często systemy kontroli wilgotności, żeby nie dopuścić do wahań. Opłaca się tego pilnować, zwłaszcza jeśli cebula ma leżeć kilka miesięcy, czy być sprzedawana na eksport, bo nawet niewielkie odchylenia od tych warunków mogą wpłynąć na stratę masy i pogorszenie jakości. Dobrze jest też zwrócić uwagę na cyrkulację powietrza – stojące powietrze to szybka droga do rozwoju pleśni. Takie warunki jak 0°C i umiarkowana wilgotność to po prostu złoty środek dla cebuli.

Pytanie 20

Oblicz koszt zakupu drzewek posadzonych na 1 ha w rozstawie 4 m x 5 m. Cena 1 drzewka wynosi 8,00 zł.

A. 400 zł
B. 4 000 zł
C. 500 zł
D. 5 000 zł

Brak odpowiedzi na to pytanie.

Wyjaśnienie poprawnej odpowiedzi:
Ta odpowiedź wynika bezpośrednio z prostych zasad planowania sadzenia drzewek na plantacji czy sadzie. Rozstawa 4 m x 5 m oznacza, że na jednym hektarze (czyli 10 000 m²) sadzi się drzewka w regularnej siatce, gdzie między każdym drzewkiem w rzędzie jest 4 metry, a między rzędami – 5 metrów. Żeby obliczyć liczbę drzewek, dzielimy powierzchnię hektara przez powierzchnię przypadającą na jedno drzewko, czyli 10 000 : (4 x 5 = 20) = 500 drzewek na hektar. Potem, żeby znać całkowity koszt, po prostu mnożymy ilość drzewek przez cenę jednego – 500 x 8,00 zł = 4 000 zł. Takie obliczenia są podstawą nie tylko w sadownictwie, ale też w leśnictwie czy ogrodnictwie, szczególnie przy planowaniu inwestycji lub budżetowania produkcji. Moim zdaniem umiejętność szybkiego przeliczania rozstawy i kosztów to praktyczna podstawa każdej pracy z roślinami – wiele osób zapomina, że nawet niewielka zmiana rozstawy bardzo mocno wpływa na liczbę sadzonek i koszty całego przedsięwzięcia. W rzeczywistości często warto dodawać kilka procent zapasu, bo w praktyce nie zawsze idealnie wykorzystuje się całą powierzchnię, szczególnie przy nieregularnych działkach. Ale taki sposób liczenia jak powyżej jest zgodny ze standardami branżowymi i naprawdę sprawdza się w planowaniu.

Pytanie 21

Pojemniki do zbioru truskawek z upraw sterowanych, z przeznaczeniem do bezpośredniej konsumpcji powinny mieć wielkość

A. 1,00-1,25 kg
B. 0,51-0,75 kg
C. 0,76-0,99 kg
D. 0,25-0,50 kg

Brak odpowiedzi na to pytanie.

Wyjaśnienie poprawnej odpowiedzi:
Wybór pojemników o pojemności 0,25-0,50 kg do zbioru truskawek z upraw sterowanych, szczególnie tych przeznaczonych do bezpośredniej konsumpcji, wynika z kilku kluczowych czynników praktycznych i technologicznych. Głównym powodem jest dbałość o jakość owoców – truskawki są bardzo delikatne i łatwo ulegają uszkodzeniom mechanicznym, zwłaszcza gdy zostaną zgniecione pod własnym ciężarem lub podczas przenoszenia. Małe pojemniki nie tylko minimalizują ryzyko obtłuczeń i odgnieceń, ale też ułatwiają selekcję najładniejszych owoców bezpośrednio na miejscu zbioru. Przy sprzedaży bezpośredniej, np. na bazarach czy w sklepach, takie pojemniki są też wygodne dla klientów – łatwiej je transportować, a jednocześnie owoce zachowują świeżość i estetyczny wygląd. Z mojego doświadczenia to także kwestia ergonomii dla pracownika – napełnienie mniejszego pojemnika trwa krócej, łatwiej go podać do kontroli lub sprzedaży, nie mówiąc już o logistyce i przechowywaniu w chłodni. W branży ogrodniczej przyjęło się, że owoce deserowe – szczególnie z nowoczesnych upraw sterowanych – nie powinny być zbierane do dużych pojemników, bo każda chwila na słońcu czy w złych warunkach może pogorszyć ich jakość. Takie standardy obowiązują w krajach zachodnich, a coraz częściej także u nas. Moim zdaniem nie ma lepszego rozwiązania, jeśli chodzi o zachowanie wartości handlowej i smakowej truskawki na końcowym etapie produkcji. Warto też pamiętać, że mniejsze opakowania ułatwiają śledzenie partii i szybkie reagowanie w razie reklamacji – logistyka na plus.

Pytanie 22

Zbiór jednofazowy cebuli na plantacjach towarowych polega na skracaniu szczypioru specjalnym obcinaczem do wysokości ok. 10 cm, a następnie wykopywaniu cebul

A. szpadlem.
B. kopaczką.
C. ręcznie.
D. kombajnem.

Brak odpowiedzi na to pytanie.

Wyjaśnienie poprawnej odpowiedzi:
Zbiór jednofazowy cebuli na plantacjach towarowych faktycznie wykonuje się za pomocą kopaczki, co wynika głównie ze specyficznych wymagań uprawy oraz skali produkcji. W praktyce, po skróceniu szczypioru do wysokości około 10 cm specjalnym obcinaczem, przystępuje się do wykopywania cebul właśnie kopaczką. To urządzenie pozwala na delikatne podniesienie cebul z gleby bez ich uszkadzania, co jest bardzo ważne, bo uszkodzona cebula znacznie szybciej się psuje podczas przechowywania. W dużych gospodarstwach, gdzie liczy się wydajność i ograniczenie kosztów pracy ręcznej, kopaczka jest właściwie standardem – zwiększa tempo zbioru i jednocześnie zmniejsza zapotrzebowanie na siłę roboczą nawet kilkukrotnie. Warto dodać, że wybór odpowiedniej kopaczki zależy od typu gleby i stopnia jej wilgotności, bo na ciężkich, mokrych glebach sprzęt może się szybciej zapychać, a cebule mogą być trudniejsze do wyjęcia bez uszkodzeń. Moim zdaniem inwestycja w taką maszynę to zdecydowanie krok naprzód dla każdego, kto myśli o profesjonalnej uprawie cebuli na skalę towarową. Dodatkowo, kopaczki często są wyposażane w systemy wstrząsające, które skutecznie oddzielają cebule od ziemi i drobnych resztek roślinnych. Stosowanie kopaczki jest zgodne z zasadami dobrej praktyki rolniczej i pozwala utrzymać wysoką jakość plonu, co potem przekłada się na lepsze ceny w skupie czy na rynku. Myślę, że każdy producent cebuli prędzej czy później doceni tę technologię – nie tylko ze względu na wygodę, ale i konkretne wyniki.

Pytanie 23

Podczas przechowywania jabłek odmiany Idared minimalna temperatura i maksymalna wilgotność powinny wynosić odpowiednio

Warunki przechowywania owoców
ProduktZakres temp. °CWilgotność względna powietrza w %Okres przechowywania
Czereśnie-190-952-3 tygodnie
Gruszki-1,5 do 0,590-952-7 tygodni
Jabłka Idared3,5-4,590-955 miesięcy
Jabłka Golden D.1,5-290-954-6 miesięcy
A. 4,5°C i 95%
B. -1,0°C i 90%
C. 3,5°C i 95%
D. 0,5°C i 90%

Brak odpowiedzi na to pytanie.

Wyjaśnienie poprawnej odpowiedzi:
Prawidłowo wybrałeś minimalną temperaturę 3,5°C i maksymalną wilgotność 95% dla przechowywania jabłek odmiany Idared. To akurat bardzo istotne z punktu widzenia długiego przechowywania tych jabłek, bo Idared nie znosi zbyt niskich temperatur – poniżej 3,5°C zaczynają się już problemy z uszkodzeniami chłodowymi, a owoce tracą jędrność i mogą się szybciej psuć. Wilgotność powietrza na poziomie 95% to też nie jest przypadek – jeśli będzie niższa, to jabłka szybciej się marszczą i tracą swoją masę, a co za tym idzie, ich jakość konsumpcyjna mocno spada. Z mojego doświadczenia wynika, że wiele osób myli te parametry z innymi odmianami jabłek, które mają niższą tolerancję na temperaturę i mogą być przechowywane bliżej zera, ale tutaj trzeba być ostrożnym. Przechowywanie w takich warunkach (3,5-4,5°C, 90-95% RH) to standard branżowy, stosowany w profesjonalnych chłodniach i potwierdzony w literaturze sadowniczej. Zastosowanie tych parametrów pozwala na zachowanie świeżości Idaredów nawet przez 5 miesięcy, co jest naprawdę świetnym wynikiem. Kiedyś pracowałem w chłodni i widziałem różnicę – nawet kilka dziesiątych stopnia w dół potrafiło zrobić kłopot. W praktyce, jeśli ktoś trzyma Idaredy w zbyt niskiej temperaturze, to potem są reklamacje, bo owoce się psują jeszcze przed sprzedażą. Dlatego zawsze sprawdzaj parametry dla konkretnej odmiany, bo uniwersalne ustawienia mogą być zdradliwe.

Pytanie 24

Rabatę o powierzchni 30 m² wyściółkowano warstwą kory o grubości 0,1 m. Jaki będzie koszt zakupu kory, jeżeli cena 1 m³ jest równa 100 zł?

A. 10 zł
B. 30 zł
C. 100 zł
D. 300 zł

Brak odpowiedzi na to pytanie.

Wyjaśnienie poprawnej odpowiedzi:
Aby dobrze policzyć koszt kory do wyściółkowania rabaty, trzeba przede wszystkim znać, jak obliczyć objętość potrzebnego materiału. W praktyce ogrodniczej zawsze liczymy objętość, bo kora sprzedawana jest na metry sześcienne. W tym przypadku mamy rabatę o powierzchni 30 m² i chcemy wyłożyć ją warstwą o grubości 0,1 m (czyli 10 cm). Objętość kory obliczamy mnożąc powierzchnię przez grubość: 30 m² x 0,1 m = 3 m³. Teraz już z górki – skoro 1 m³ kosztuje 100 zł, to za 3 m³ wychodzi 3 x 100 zł = 300 zł. To jest standardowy sposób liczenia, który spotyka się we wszystkich profesjonalnych kosztorysach czy ofertach firm ogrodniczych. Z mojego doświadczenia wynika, że sporo osób zapomina przeliczyć grubość warstwy na metry (często myli centymetry z metrami), a potem dziwi się, skąd te liczby. W praktyce dobrze jest dodać do wyliczonej ilości kory mały zapas – w końcu kora się trochę ubija, a czasem coś rozsypie przy układaniu. Takie zadania to podstawa przed planowaniem zakupów materiałów na ogród, żeby potem nie jeździć pięć razy do sklepu albo nie wyrzucać niepotrzebnych resztek. Opanowanie takich prostych przeliczeń procentowo podnosi efektywność pracy – i to nie tylko w ogrodnictwie, ale wszędzie tam, gdzie pojawia się praca z materiałami sypkimi czy płynnymi.

Pytanie 25

W celu ułatwienia zabiegów pielęgnacyjnych i zbioru malin plantacje towarowe prowadzi się najczęściej w formie krzewów

A. swobodnie rosnących.
B. posadzonych w szpalerach.
C. przywiązanych do palików.
D. rozpiętych na palikach.

Brak odpowiedzi na to pytanie.

Wyjaśnienie poprawnej odpowiedzi:
Odpowiedź o prowadzeniu malin w formie szpalerów rzeczywiście najlepiej wpisuje się w obecne standardy uprawy malin na plantacjach towarowych. Szpaler to po prostu rząd krzewów sadzonych w odpowiednich odstępach, dzięki czemu rośliny mają lepszy dostęp do światła i powietrza, a zabiegi pielęgnacyjne, takie jak cięcie, odchwaszczanie czy ochrona przed chorobami, są o niebo wygodniejsze. Z mojego doświadczenia wynika, że szpaler pozwala też szybciej i łatwiej zbierać owoce, bo dojrzewające maliny są lepiej widoczne i dostępne z każdej strony. W nowoczesnych gospodarstwach wręcz normą jest układanie malin w szpalery, często z prostymi konstrukcjami wspierającymi, ale kluczowe jest, żeby krzewy rosły równo w rzędzie. Takie prowadzenie ogranicza też rozprzestrzenianie się chorób grzybowych dzięki lepszej cyrkulacji powietrza. W szpalerach łatwiej przeprowadzić mechanizację uprawy, bo maszyny mogą wjechać między rzędy, a całość wygląda schludniej i profesjonalnie. Patrząc na doświadczenia z dużych plantacji, taki sposób uprawy naprawdę się opłaca, bo podnosi plon i obniża koszty pracy. Warto pamiętać, że szpaler można jeszcze dodatkowo podwiązywać lub wspierać palikami, ale to już kwestia indywidualna – podstawą jest właśnie ten uporządkowany rząd krzewów.

Pytanie 26

Ze względu na nierównomierne dojrzewanie wielokrotny zbiór warzyw stosuje się w uprawie

A. kapusty.
B. ogórka.
C. marchwi.
D. pietruszki.

Brak odpowiedzi na to pytanie.

Wyjaśnienie poprawnej odpowiedzi:
Oczywiście, w przypadku ogórka wielokrotny zbiór ma szczególne znaczenie – to wynika przede wszystkim z jego biologii. Rośliny te charakteryzują się wydłużonym okresem kwitnienia, a owoce dojrzewają sukcesywnie, często nawet co kilka dni. Dzięki temu ogrodnicy i producenci warzyw są w stanie zbierać plon stopniowo, co jest nie tylko wygodne, ale i ekonomicznie korzystne. Regularne zbiory ogórków stymulują rośliny do dalszego zawiązywania owoców i przedłużają okres plonowania, co w praktyce zwiększa ogólny uzysk z danego areału. W branży warzywniczej to wręcz standard – przy uprawie ogórka gruntowego lub pod osłonami planuje się codzienne lub co drugi dzień zbieranie owoców. Pozostawienie dojrzałych ogórków na roślinie może prowadzić do zahamowania dalszego kwitnienia i, co za tym idzie, spadku wydajności. W przeciwieństwie do marchwi czy pietruszki, gdzie zbiór jest jednorazowy i następuje po osiągnięciu dojrzałości pełnej przez większość roślin w rzędzie, przy ogórkach trzeba być czujnym i systematycznym. Moim zdaniem, nie da się prowadzić profesjonalnej uprawy ogórka bez zrozumienia specyfiki tego procesu. Warto też pamiętać, że wielokrotny zbiór ułatwia zachowanie wysokiej jakości zbieranych owoców, bo przy przerośnięciu stają się one gorzkie i mniej atrakcyjne dla konsumentów.

Pytanie 27

Koszt produkcji ziemniaków na powierzchni 1 ha wyniósł 5 000 zł. Uzyskany plon to 25 t z ha. Ogrodnik sprzedał ziemniaki do skupu i uzyskał 0,5 zł za 1 kg. Oblicz zysk z produkcji.

A. 2500 zł
B. 9000 zł
C. 7500 zł
D. 5000 zł

Brak odpowiedzi na to pytanie.

Wyjaśnienie poprawnej odpowiedzi:
Zysk z produkcji ziemniaków na 1 ha w tym przypadku został prawidłowo obliczony jako 7500 zł. Wynika to z prostego rachunku ekonomicznego: aby policzyć zysk, trzeba najpierw wyznaczyć przychód ze sprzedaży, a potem odjąć od niego poniesione koszty. Przychód: 25 ton ziemniaków to 25 000 kg, a więc przy cenie 0,5 zł za kilogram, ogrodnik uzyskał 12 500 zł. Następnie odejmujemy koszty produkcji, które wyniosły 5 000 zł. Zysk = 12 500 zł – 5 000 zł = 7 500 zł. Takie podejście jest zgodne z podstawowymi zasadami rachunkowości rolnej i ekonomii produkcji roślinnej. W praktyce rolniczej wiele osób popełnia błąd, traktując przychód jako zysk, a to prowadzi do złych decyzji finansowych. Moim zdaniem, umiejętność szybkiego rozpoznania, co jest kosztem, a co przychodem, to jeden z fundamentów bycia ogarniętym rolnikiem czy ogrodnikiem. Często spotyka się starszych producentów, którzy liczą opłacalność „na oko”, przez co potem są zaskoczeni, że w portfelu zostaje mniej, niż się spodziewali. Znam przypadki, kiedy dobre trzymanie się tej metodyki uchroniło przed sporymi stratami – szczególnie przy nagłych zmianach cen skupu. Jeśli chcesz być profesjonalistą, zawsze oddzielaj przychód od zysku, analizuj koszty i nie bój się liczyć nawet drobnych wydatków. W ogrodnictwie to się naprawdę opłaca!

Pytanie 28

Ogrody botaniczne to tereny zieleni

A. specjalnego przeznaczenia.
B. towarzyszące obiektom urbanistycznym.
C. otwartej.
D. wycieczkowo-wypoczynkowe.

Brak odpowiedzi na to pytanie.

Wyjaśnienie poprawnej odpowiedzi:
Ogrody botaniczne rzeczywiście zalicza się do terenów zieleni specjalnego przeznaczenia. To nie są zwykłe parki ani miejsca wyłącznie rekreacyjne – mają one swoje ściśle określone funkcje naukowe, edukacyjne i często też kolekcjonerskie. W praktyce oznacza to, że ogrody botaniczne są prowadzone zgodnie z określonymi standardami branżowymi, na przykład wytycznymi BGCI (Botanic Gardens Conservation International), gdzie jednym z głównych celów jest ochrona bioróżnorodności i prowadzenie badań nad roślinami. Można tam spotkać bardzo rzadkie gatunki, które nie występują naturalnie w danym regionie, a ich pielęgnacja oraz ekspozycja odbywa się według profesjonalnych schematów. Moim zdaniem mało kto zdaje sobie sprawę, ile pracy i wiedzy trzeba włożyć chociażby w prawidłowe oznakowanie i dokumentację zbiorów. Poza samą roślinnością ogrody takie prowadzą działalność edukacyjną – organizują warsztaty, wystawy, spotkania z ekspertami. To świetne miejsce do nauki dla uczniów, studentów czy nawet pracowników zieleni miejskiej. Według polskiego prawa, ogrody botaniczne podlegają ustawie o ochronie przyrody i mają specjalny status. W praktyce stosuje się tu zasady właściwe dla obiektów o znaczeniu naukowym i dydaktycznym, znacznie wykraczające poza zwykłe funkcje rekreacyjne czy estetyczne. Z mojego punktu widzenia to jeden z najciekawszych typów terenów zieleni, bo łączą wiedzę z przyrodą i praktyką ogrodniczą na wysokim poziomie.

Pytanie 29

Ogrodnik przygotował 100 kg ogórków do sprzedaży. Cena za 1 kg wynosi 2 zł. Sprzedał 75% przygotowanego towaru. Jaki uzyskał przychód ze sprzedaży?

A. 150 zł
B. 175 zł
C. 50 zł
D. 75 zł

Brak odpowiedzi na to pytanie.

Wyjaśnienie poprawnej odpowiedzi:
Poprawnie wyliczyłeś przychód uzyskany przez ogrodnika. Cała sztuka polega na prawidłowym zastosowaniu procentów oraz umiejętnym przemnożeniu ilości przez cenę jednostkową. Skoro ogrodnik przygotował 100 kg ogórków i sprzedał 75% tego towaru, to łatwo policzyć, że 75% ze 100 kg to jest po prostu 75 kg. Zazwyczaj w handlu płodami rolnymi zawsze liczy się to na kilogramy, bo tak się rozlicza hurt i detal. Następnie liczymy już tylko przychód: 75 kg razy 2 zł za kilogram daje 150 zł. Tak to się robi w praktyce na bazarach i skupach – żadna filozofia, ale warto umieć to policzyć od ręki, bo często trzeba szybko oszacować opłacalność. Moim zdaniem takie zadania warto ćwiczyć, bo to się przydaje nie tylko w rolnictwie – wszędzie tam, gdzie sprzedaje się towar na wagę. Dobrą praktyką jest też pamiętać, żeby nie pomylić przychodu z dochodem – przychód to kwota „na czysto” ze sprzedaży, zanim odejmiesz koszty. W branży rolnej to bardzo ważne rozróżnienie, bo zysk wychodzi zawsze dopiero po odjęciu wszystkich kosztów produkcji i transportu. Jeśli chcesz być profesjonalistą, to warto znać te podstawy – one są naprawdę uniwersalne.

Pytanie 30

Jaki jest koszt zakupu sadzonek porzeczki, sadzonych w rozstawie 4,0 m x 0,5 m, potrzebnych do obsadzenia 0,5 ha plantacji, jeżeli cena 1 sadzonki wynosi 1,00 zł?

A. 2000,00 zł
B. 200,00 zł
C. 250,00 zł
D. 2500,00 zł

Brak odpowiedzi na to pytanie.

Wyjaśnienie poprawnej odpowiedzi:
Poprawny wybór wynika z dokładnych obliczeń opartych na zasadach planowania nasadzeń w sadownictwie. Przy rozstawie 4,0 m x 0,5 m każda sadzonka zajmuje powierzchnię 2 m². Żeby wyliczyć, ile sadzonek potrzeba na 0,5 ha, najpierw przeliczamy hektary na metry kwadratowe: 0,5 ha to 5000 m². Liczbę sadzonek obliczamy dzieląc 5000 m² przez 2 m², co daje dokładnie 2500 sztuk. Cena jednostkowa sadzonki to 1,00 zł, więc koszt całkowity osiąga wartość 2500 zł. Takie podejście jest zgodne z praktykami stosowanymi w branży ogrodniczej, gdzie dokładne planowanie ilości materiału szkółkarskiego pozwala na optymalne zagospodarowanie przestrzeni oraz racjonalizację kosztów inwestycji w plantacje. Wielu producentów korzysta właśnie z tego typu matematycznych kalkulacji, bo pozwalają one uniknąć zarówno nadmiaru, jak i niedoboru roślin, co przekłada się na późniejsze wyniki produkcyjne. Co więcej, takie wyliczenia są podstawą do dalszego budżetowania całej inwestycji—od zakupu po pielęgnację. Moim zdaniem, umiejętność szybkiego przeliczania rozstawu i powierzchni na zapotrzebowanie materiału szkółkarskiego to naprawdę niezbędna rzecz, jeśli ktoś chce działać profesjonalnie w tej branży. Dobrą praktyką jest też przygotowanie sobie zawsze niewielkiego zapasu sadzonek na ewentualne dosadzenia, ale w podstawowym kosztorysie uwzględniamy właśnie wyliczoną liczbę. To się przydaje nie tylko przy porzeczkach, ale praktycznie przy każdej uprawie sadowniczej—te same zasady możesz łatwo zastosować w innych przypadkach.

Pytanie 31

W których warunkach należy przechowywać cebulę?

A. Temp. -2°C do -3°C, wilgotność względna powietrza 90%
B. Temp. 1°C do +8°C, wilgotność względna powietrza 95%
C. Temp. 0°C do +2°C, wilgotność względna powietrza 75%
D. Temp. 0°C do +5°C, wilgotność względna powietrza 95%

Brak odpowiedzi na to pytanie.

Wyjaśnienie poprawnej odpowiedzi:
Cebula to taki produkt, który – o dziwo – jest bardzo wrażliwy na warunki, w jakich się ją przechowuje. Temperatura w zakresie od 0°C do +2°C oraz wilgotność względna powietrza na poziomie około 75% są optymalne, bo wtedy cebula nie tylko zachowuje świeżość, ale też ograniczamy rozwój pleśni czy chorób przechowalniczych. Moim zdaniem, to naprawdę ważne, bo w praktyce, jeśli przechowasz cebulę w zbyt wilgotnym miejscu, zaczyna „łapać” wilgoć z powietrza, robi się miękka, kiełkuje albo gnije. Branżowe standardy, np. zalecenia Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach czy normy chłodnicze dla warzyw cebulowych, jasno wskazują właśnie ten zakres temperatury i wilgotności. W magazynach warzywnych czy chłodniach specjalistycznych, gdzie przechowuje się cebulę przez kilka miesięcy, właśnie takie parametry są utrzymywane i to się po prostu sprawdza. Co ciekawe, nawet niewielkie odchylenia od tych wartości potrafią przyspieszyć psucie się cebuli, bo przy wyższej wilgotności łatwo pojawiają się grzyby lub plamy wodne. Przechowywanie cebuli na zbyt niską temperaturę też nie jest dobre, bo wtedy tkanki rośliny mogą ulec uszkodzeniu przez mróz. Takie podejście to nie tylko teoria – sam widziałem, jak po zimie cebula przechowywana w idealnych warunkach wygląda „jak spod igły”, a źle przechowywana niestety straszy zapachem i wyglądem. W praktyce w gospodarstwach czy chłodniach, gdzie zwraca się uwagę na te parametry, straty są minimalne. Dlatego warto o tym pamiętać, bo to po prostu się opłaca.

Pytanie 32

Zbiory majeranku ogrodowego w jednym sezonie przeprowadza się

A. 10-krotnie.
B. 7-krotnie.
C. 3-krotnie.
D. 8-krotnie.

Brak odpowiedzi na to pytanie.

Wyjaśnienie poprawnej odpowiedzi:
Zbiory majeranku ogrodowego przeprowadza się w jednym sezonie zazwyczaj 3-krotnie i to jest zgodne z ogólnie przyjętymi praktykami w uprawie tej rośliny. Każdy zbiór wykonuje się w odpowiednim momencie – pierwszego dokonuje się zwykle tuż przed kwitnieniem, bo wtedy roślina ma najwięcej olejków eterycznych, a co za tym idzie, mocniejszy aromat i większą wartość handlową. Kolejne dwa zbiory przeprowadza się już w krótszych odstępach czasu, w zależności od tempa odrastania, warunków pogodowych i nawożenia. Moim zdaniem taki układ jest najbardziej optymalny zarówno pod względem ekonomicznym, jak i jakościowym, bo pozwala zachować wysoką jakość surowca i nie nadwyręża roślin, co wpływa na ich zdolność regeneracji w jednym sezonie. Gdyby zbierać częściej, to plon by się obniżył i zioło mogłoby stracić na jakości, a przy rzadszym zbiorze – część potencjału rośliny zostaje niewykorzystana. W gospodarstwach towarowych przyjmuje się właśnie 3 zbiory jako najlepszy kompromis między ilością a jakością. Warto też wiedzieć, że przy każdym kolejnym zbiorze masa zielona jest trochę mniejsza, ale za to surowiec jest nadal bardzo aromatyczny. Może nie każdy to stosuje, ale według standardów branżowych to jest właśnie ten złoty środek dla majeranku.

Pytanie 33

Kwiaty cięte do sprzedaży należy ścinać

A. wczesnym rankiem.
B. w samo południe.
C. przed południem.
D. bezpośrednio po południu.

Brak odpowiedzi na to pytanie.

Wyjaśnienie poprawnej odpowiedzi:
Właśnie tak, ścinanie kwiatów ciętych przeznaczonych do sprzedaży wczesnym rankiem to zdecydowanie najlepsza praktyka, potwierdzona przez lata doświadczeń ogrodników i branży florystycznej. O tej porze dnia rośliny są najbardziej nawodnione, bo przez noc nie tracą wody na skutek transpiracji – to takie fachowe określenie odparowywania wody przez liście. Dzięki temu tkanki kwiatów są jędrne, łodygi napięte, a sam materiał dużo lepiej znosi transport i magazynowanie. Moim zdaniem to trochę niedoceniany, ale kluczowy aspekt: ścinając kwiaty o świcie, minimalizuje się ryzyko przedwczesnego więdnięcia i powstawania takich nieestetycznych plam na płatkach czy łodygach. W branży florystycznej mówi się, że dobrze zebrany kwiat to podstawa udanej sprzedaży oraz zadowolenia klienta – nikt nie chce przecież, żeby bukiet zwiędł po dwóch dniach. Co ciekawe, niektóre gatunki – na przykład róże czy goździki – wykazują wręcz ogromną różnicę w trwałości w wazonie, zależnie od pory zbioru. Stosowanie się do tej zasady to nie tylko oszczędność, ale też dowód profesjonalizmu. Takie rzeczy są bardzo istotne przy pracy w kwiaciarni czy gospodarstwie ogrodniczym – czasami nawet drobny szczegół ma duże znaczenie dla jakości produktu końcowego. Sam się przekonałem, że nawet jeśli pogoda kusi, żeby ścinać później, to warto wstać wcześniej dla lepszego efektu.

Pytanie 34

Masa pęczka szparagów przygotowanego do sprzedaży wynosi

A. 500 g.
B. 800 g.
C. 750 g.
D. 250 g.

Brak odpowiedzi na to pytanie.

Wyjaśnienie poprawnej odpowiedzi:
Masa pęczka szparagów przygotowanego do sprzedaży najczęściej wynosi właśnie 500 g. Tak ustalona waga nie jest przypadkowa – wynika z przyjętych norm rynkowych oraz oczekiwań zarówno sprzedawców, jak i konsumentów. W handlu detalicznym taka porcja jest bardzo wygodna: łatwo ją spakować, przeliczyć na porcje i przechować. Z mojego doświadczenia wynika, że 500 g szparagów to optymalna ilość na 2–3 osoby, co pokrywa się z zapotrzebowaniem przeciętnej rodziny. Dla handlowców taki standard ułatwia kalkulację ceny i logistyki – ujednolicenie masy pęczków przyspiesza sprzedaż, a klienci mogą porównać produkty różnych dostawców na tej samej podstawie. W branży warzywniczej niektóre rynki lokalne eksperymentują z innymi wagami (np. 300 g, 400 g), ale to właśnie 500 g dominuje w supermarketach i na targowiskach. Według materiałów promocyjnych producentów oraz zaleceń organizacji branżowych, taka masa zapewnia nie tylko wygodę, ale też oszczędza czas przy pakowaniu i inwentaryzacji. Moim zdaniem to jeden z przykładów, gdzie praktyka i teoria idą w parze – zarówno z punktu widzenia klienta detalicznego, jak i osób odpowiadających za dystrybucję warzyw na dużą skalę. Dodatkowo warto pamiętać o tym, że szparagi szybko tracą świeżość, więc pęczki 500 g minimalizują ryzyko zalegania niesprzedanego towaru. W sumie – wybór tej wagi to efekt lat praktyki rynkowej i testów, które pokazały, że tak jest po prostu najwygodniej.

Pytanie 35

Ile wynosi przychód ze sprzedaży 100 szt. okulantów jabłoni w cenie 11 zł za sztukę oraz 200 szt. okulantów gruszy w cenie 12 zł za sztukę?

A. 1 650 zł
B. 1 500 zł
C. 3 500 zł
D. 1 800 zł

Brak odpowiedzi na to pytanie.

Wyjaśnienie poprawnej odpowiedzi:
W tym zadaniu chodziło o poprawne obliczenie całkowitego przychodu ze sprzedaży dwóch partii okulantów: jabłoni i gruszy. Żeby wyliczyć prawidłowo, trzeba każdą partię policzyć osobno, a potem je zsumować. Czyli: 100 sztuk jabłoni razy 11 zł daje 1100 zł. Następnie 200 sztuk gruszy razy 12 zł to już 2400 zł. Sumujemy oba wyniki: 1100 zł + 2400 zł = 3500 zł. Takie podejście jest zgodne z ogólnie przyjętymi zasadami rachunkowości w branży ogrodniczej. Przy okazji, praktyka pokazuje, że w sadownictwie bardzo ważne jest skrupulatne prowadzenie ewidencji sprzedaży – pozwala to uniknąć błędów przy rozliczeniach, a także lepiej planować produkcję w kolejnych sezonach. Często spotykam się z sytuacją, że ktoś zapomina właśnie o poprawnym sumowaniu poszczególnych pozycji lub nie bierze pod uwagę całej partii, przez co wyniki są zaniżone. Moim zdaniem, taka dokładność przy obliczeniach finansowych to podstawa w każdym gospodarstwie, bo od tego zależą dalsze decyzje biznesowe. Warto też pamiętać, że podobne zasady stosuje się przy kalkulacji kosztów zbiorów czy sprzedaży innych produktów rolnych. Rzetelność wyliczeń przekłada się później na zaufanie kontrahentów, a to w tej branży bardzo się liczy.

Pytanie 36

W warunkach najniższej wilgotności i najniższej temperatury najdłużej przechowują się

PRODUKTTEMPERATURA
Stopnie Celsjusza
WILGOTNOŚĆ
względna powietrza %
OKRES
PRZECHOWYWANIA
Bakłażan8-1290-951-2 tygodni
Cebula sucha-1 do 070-801-8 miesięcy
Cukinia8-1090-951-2 tygodni
Czosnek0706-8 miesięcy
Fasola szparagowa7-895-1001-2 tygodnie
Groch w strąkach095-1001-3 tygodnie
Kalafiory0-195-1002-4 tygodnie
Kapusta brukselka0-195-1003-5 tygodni
Kapusta głowiasta wczesna0-195-1003-6 tygodni
Marchew młoda0-195-10010-14 dni
Ogórki8-1190-951-2 tygodnie
Papryka7-1090-952-3 tygodnie
Pomidory dojrzałe8-10901 tydzień
Pory0-195-1001-3 miesiące
Sałaty0-195-1001-4 tygodni
Selery naciowe0-195-1001-3 miesiące
Ziemniaki wczesne10-1590-9510-14 dni
A. cebula i czosnek.
B. pomidory i ogórki.
C. pory i selery.
D. bakłażany i cukinia.

Brak odpowiedzi na to pytanie.

Wyjaśnienie poprawnej odpowiedzi:
Bardzo dobrze, cebula i czosnek to właśnie te produkty, które w warunkach najniższej wilgotności i najniższej temperatury przechowują się zdecydowanie najdłużej. Wystarczy spojrzeć na tabelę: cebula sucha przechowuje się w temp. -1 do 0°C i wilgotności 70-80%, czosnek zaś w temp. 0°C i wilgotności 70%. To naprawdę surowe warunki – dużo niższa wilgotność niż przy większości warzyw. Wynika to z budowy tych produktów: mają one naturalnie grubą, suchą łuskę, która dobrze chroni przed utratą wody oraz rozwojem pleśni. Właśnie dlatego można je spotkać w sklepach nawet po kilku miesiącach od zbioru – często leżą sobie na półkach praktycznie bez dodatkowej ochrony. Branżowe standardy i magazynowanie przemysłowe także zalecają dla cebuli i czosnku suche, chłodne pomieszczenia z dobrą wentylacją. To przedłuża ich trwałość i zapobiega gniciu. Moim zdaniem warto o tym pamiętać także w domu: jeśli masz cebulę lub czosnek, to trzymaj je osobno od innych warzyw, raczej w przewiewnym, chłodnym miejscu, bez plastikowych woreczków – wtedy nie tylko zachowają świeżość, ale i aromat. Takie praktyki stosuje się od lat na targach i w przemyśle spożywczym. No i, co ciekawe, cebula oraz czosnek bardzo źle znoszą wysoką wilgotność – od razu robią się miękkie albo pleśnieją. To dlatego dla nich im niższa wilgotność powietrza, tym lepiej.

Pytanie 37

Ogrodnik przygotował 200 pęczków rzodkiewek do sprzedaży. Cena za pęczek wynosi 1,50 zł. Sprzedał 50% przygotowanego towaru. Jaki uzyskał przychód ze sprzedaży?

A. 300 zł
B. 150 zł
C. 200 zł
D. 100 zł

Brak odpowiedzi na to pytanie.

Wyjaśnienie poprawnej odpowiedzi:
To jest właśnie poprawne podejście do typowego zadania z rachunku przychodu, który bardzo często przewija się nie tylko w branży ogrodniczej, ale i w handlu czy produkcji. Skoro ogrodnik przygotował 200 pęczków rzodkiewek, a udało mu się sprzedać połowę, to prosta matematyka wskazuje, że sprzedał 100 pęczków. Kluczowe jest tutaj poprawne zrozumienie procentów i ich praktycznego użycia – 50% ze 200 to właśnie 100. Potem już tylko mnożymy ilość sprzedanych pęczków przez cenę jednostkową, czyli 100 x 1,50 zł. Wynik to 150 zł, czyli dokładnie tyle, ile wynosi przychód w tej sytuacji. W codziennej pracy, szczególnie przy planowaniu sprzedaży, bardzo się przydaje taka umiejętność szybkiego szacowania przychodu. Z mojego doświadczenia, wielu początkujących ogrodników ma tendencję do mylenia wartości przygotowanego towaru z faktycznym przychodem, który zawsze zależy od realnej sprzedaży. Dobrym zwyczajem w branży jest prowadzenie prostych zestawień, nawet w zeszycie, gdzie rejestruje się ilość sprzedanego towaru i uzyskaną za to kwotę. To pozwala później lepiej planować produkcję, unikać strat i kontrolować opłacalność. Warto zapamiętać, że przychód to nie to samo co zysk, bo zyskiem będzie dopiero to, co zostanie po odjęciu kosztów. Jednak podstawowa umiejętność obliczania przychodu to podstawa w handlu płodami rolnymi.

Pytanie 38

Najniższej wilgotności w czasie przechowywania wymaga

A. por.
B. marchew.
C. seler.
D. cebula.

Brak odpowiedzi na to pytanie.

Wyjaśnienie poprawnej odpowiedzi:
Cebula faktycznie wymaga najniższej wilgotności podczas przechowywania i to jest dość specyficzne w porównaniu do innych warzyw korzeniowych czy bulwowych. Z reguły utrzymywanie wilgotności na poziomie ok. 65–70% jest uznawane za optymalne dla cebuli, bo zbyt wysoka wilgotność prowadzi do rozwoju pleśni, gnicia i bardzo szybkiego psucia się. Przechowywanie cebuli w suchych, przewiewnych miejscach pozwala na zachowanie jej jakości przez kilka miesięcy. Często magazyny czy chłodnie, w których przechowuje się cebulę, są wentylowane i monitorowane pod kątem wilgotności, co jest zgodne z wytycznymi np. Instytutu Ogrodnictwa czy zaleceniami producentów. Cebula po wysuszeniu zewnętrznych łusek praktycznie nie wymaga takiej „opieki” jak marchew czy seler, które bardzo szybko więdną przy niskiej wilgotności i wtedy tracą masę, smak oraz wartości odżywcze. W praktyce widziałem, że cebulę często przechowuje się nawet w workach jutowych czy skrzynkach, byle tylko było sucho i przewiewnie. Zbyt wysoka wilgotność sprawia, że cebula zaczyna kiełkować albo pojawia się nieprzyjemny zapach, czego raczej każdy producent i magazynier chce uniknąć. Moim zdaniem, jeśli ktoś planuje dłuższe przechowywanie cebuli, to skupienie się właśnie na suchej atmosferze i przewiewie to podstawa – lepiej trzymać się tych standardów niż ufać intuicji czy domowym sposobom.

Pytanie 39

Określ do kiedy najdłużej mogą być przechowane śliwki zebrane na początku października.

GatunekOkres przechowywania
jabłka3-12 miesięcy
gruszki3-32 tygodni
śliwki8-60 dni
czereśnie2-3 tygodnie
A. Do połowy października.
B. Do połowy stycznia.
C. Do końca listopada.
D. Do końca grudnia.

Brak odpowiedzi na to pytanie.

Wyjaśnienie poprawnej odpowiedzi:
Odpowiedź, że śliwki zebrane na początku października mogą być przechowywane do końca listopada, jest zgodna z praktyką sadowniczą i tym, co wynika z tabeli. Maksymalny czas ich przechowywania określony jest na 60 dni, czyli nieco mniej niż dwa miesiące. To oznacza, że jeśli śliwki zbierzemy na początku października, zachowają swoje właściwości użytkowe właśnie mniej więcej do końca listopada. W praktyce sadowniczej, szczególnie przy przechowywaniu śliwek w chłodni z kontrolowaną temperaturą i wilgotnością, można uzyskać ten maksymalny okres, ale tylko przy idealnych warunkach – mowa tu o temperaturze zwykle w zakresie 0-1°C oraz wilgotności względnej powietrza na poziomie powyżej 90%. W domu czy zwykłej piwnicy ten czas może być krótszy, bo nie da się zapewnić aż tak stabilnych warunków. Moim zdaniem bardzo ważne jest, żeby mieć świadomość, że śliwki to owoce dość nietrwałe — ich skórka jest cienka, a miąższ szybko mięknie, przez co łatwo się psują. Współczesne normy przechowalnicze opierają się na ograniczaniu rozwoju mikroflory i minimalizacji strat wody, dlatego tak ważne jest odpowiednie sortowanie owoców (bez uszkodzeń, z pełną dojrzałością technologiczną) i szybkie schłodzenie tuż po zbiorze. Z mojego doświadczenia wynika, że śliwki najlepiej przeznaczać na przetwory lub sprzedaż w krótkim okresie, właśnie ze względu na ich ograniczoną zdolność do długiego przechowywania. Gdy zbliża się koniec listopada, nawet przy najlepszych chęciach większość śliwek nie nadaje się już do konsumpcji świeżej. Warto pamiętać o tych ograniczeniach w praktyce zawodowej i nie planować zbyt długiego przechowywania tego gatunku.

Pytanie 40

Przygotowując goździki do sprzedaży, ich pędy należy

A. przyciąć w miejscu tzw. „kolanka”.
B. przyciąć 1-3 cm poniżej „kolanka”.
C. zmiażdżyć.
D. poziomo przyciąć.

Brak odpowiedzi na to pytanie.

Wyjaśnienie poprawnej odpowiedzi:
Prawidłowe przycinanie pędów goździków, czyli 1-3 cm poniżej tzw. „kolanka”, to absolutna podstawa w przygotowaniu tych kwiatów do sprzedaży. Z mojego doświadczenia wynika, że ten zabieg naprawdę wydłuża trwałość goździków w wazonie – właśnie dzięki temu, że miejsce przycięcia znajduje się na zdrowym, jędrnym fragmencie łodygi, gdzie przewodzenie wody nie jest zakłócone przez zgrubienia czy uszkodzenia. Wiele osób pomija ten szczegół i tnie byle gdzie, ale potem kwiaty szybciej więdną, a klient nie jest zadowolony. W branży florystycznej to taki drobny detal, który odróżnia profesjonalistę od amatora. Kolanko to miejsce, gdzie wyrasta liść i gdzie tkanki są często twardsze lub mogą być lekko uszkodzone – jeśli tam przytniemy, przewodzenie wody zostanie ograniczone, a kwiat nawet nie zdąży się dobrze napić po dostawie. Standardy florystyczne, które widziałem nawet w zachodnich poradnikach, zawsze podkreślają, żeby ciąć kilka centymetrów poniżej kolanka – wtedy mamy pewność, że końcówka pędu nie będzie się zatykać i bakterie nie będą miały dogodnych warunków do rozwoju. W praktyce, przygotowanie goździków w ten sposób ułatwia ich późniejsze układanie w kompozycjach, bo łodygi są równe, zdrowe, dobrze pobierają wodę. To naprawdę przekłada się na jakość usługi i zadowolenie klienta. Jeśli ktoś pyta mnie, jak dbać o goździki – zawsze polecam ten sposób cięcia. Warto też pamiętać, żeby używać czystego, ostrego narzędzia, bo to również ogranicza rozwój patogenów w łodydze, a nieostry sekator tylko miażdży tkanki. Takie szczegóły robią różnicę!