Wyniki egzaminu

Informacje o egzaminie:
  • Zawód: Technik budownictwa
  • Kwalifikacja: BUD.12 - Wykonywanie robót murarskich i tynkarskich
  • Data rozpoczęcia: 7 maja 2026 14:05
  • Data zakończenia: 7 maja 2026 14:22

Egzamin zdany!

Wynik: 36/40 punktów (90,0%)

Wymagane minimum: 20 punktów (50%)

Nowe
Analiza przebiegu egzaminu- sprawdź jak rozwiązywałeś pytania
Pochwal się swoim wynikiem!
Szczegółowe wyniki:
Pytanie 1

Przedstawiony na rysunku przyrząd murarski jest

Ilustracja do pytania
A. wężem wodnym.
B. linią ważną.
C. warstwomierzem.
D. poziomnicą.
Wąż wodny, znany również jako szlaufwaga, to narzędzie kluczowe w budownictwie, służące do precyzyjnego wyznaczania poziomu. Jego działanie opiera się na zasadzie naczyń połączonych, co oznacza, że poziom wody w obu rurkach będzie jednakowy, niezależnie od ich położenia. Dzięki temu, zastosowanie węża wodnego pozwala na uzyskanie dokładnych pomiarów na dużych odległościach, co jest szczególnie istotne w przypadku większych projektów budowlanych, gdzie tradycyjne poziomnice mogą być niewystarczające. W praktyce, wąż wodny jest wykorzystywany do wyznaczania fundamentów, określania poziomów podłóg oraz w innych zastosowaniach, gdzie precyzyjne pomiary są kluczowe dla jakości wykonania. Zgodnie z normami budowlanymi, takie jak PN-EN 1991-1-4, stosowanie odpowiednich narzędzi do pomiaru poziomu jest fundamentalnym elementem zapewnienia bezpieczeństwa i trwałości budowli. Rekomenduje się regularne kalibrowanie narzędzi pomiarowych, aby uniknąć błędów związanych z ich użyciem.

Pytanie 2

Do sporządzenia zaprawy cementowo-wapiennej odmiany E zaplanowano użycie 100 dm3 cementu. Korzystając z informacji zawartych w tabeli określ, ile pozostałych składników należy przygotować do jej wykonania.

Proporcje składników
(mierzone objętościowo)
Symbol
odmiany
Zaprawy cementoweodmiana 1 : 2A
odmiana 1 : 3B
odmiana 1 : 4C
Zaprawy cementowo-wapienneodmiana 1 : 0,25 : 3D
odmiana 1 : 0,5 : 4E
odmiana 1 : 1 : 6F
odmiana 1 : 2 : 9G
Zaprawy wapienneodmiana 1 : 1,5H
odmiana 1 : 2I
odmiana 1 : 4J
A. 50 dm3 piasku i 400 dm3 wapna.
B. 50 dm3 wapna i 200 dm3 piasku.
C. 50 dm3 wapna i 400 dm3 piasku.
D. 50 dm3 piasku i 200 dm3 wapna.
Poprawna odpowiedź to 50 dm3 wapna i 400 dm3 piasku, co jest zgodne z wymaganiami dla zaprawy cementowo-wapiennej odmiany E. W praktyce, proporcje składników w zaprawach cementowych mają kluczowe znaczenie dla uzyskania odpowiednich właściwości mechanicznych oraz wytrzymałości na czynniki zewnętrzne. W przypadku zaprawy E, stosunek cementu do wapna i piasku wynosi 1:0.5:4, co oznacza, że na każdą jednostkę cementu (100 dm3) przypada 50 dm3 wapna oraz 400 dm3 piasku. Proporcje te powinny być ściśle przestrzegane, aby zapewnić optymalną konsystencję i trwałość zaprawy. Prawidłowe użycie składników wpływa także na właściwości estetyczne, takie jak kolor i struktura powierzchni gotowego produktu. Warto zwrócić uwagę na jakość używanych materiałów, co również jest zgodne z dobrymi praktykami budowlanymi, ponieważ zanieczyszczenia mogą znacząco obniżyć wytrzymałość zaprawy. Przykładowo, w przypadku zastosowania niewłaściwych proporcji, możemy zaobserwować pęknięcia lub osłabienie strukturalne muru, co z kolei prowadzi do kosztownych napraw.

Pytanie 3

Po zakończeniu nakładania tynków gipsowych, ich odbiór może nastąpić najwcześniej po upływie

A. 2 dni
B. 4 dni
C. 7 dni
D. 5 dni
Odpowiedź 7 dni jest prawidłowa, ponieważ czas schnięcia tynków gipsowych w warunkach normalnych wynosi zazwyczaj od 5 do 7 dni. Zgodnie z normami budowlanymi, podczas odbioru tynków gipsowych istotne jest, aby materiał był odpowiednio utwardzony, co pozwala uniknąć późniejszych problemów, takich jak pęknięcia, odpadanie tynku czy problemy z przyczepnością farb i innych powłok. Przykładowo, w przypadku tynków wewnętrznych, zaleca się, aby przed malowaniem lub aplikacją innych wykończeń, tynki miały czas na pełne wyschnięcie. W praktyce, jeśli odbiór nastąpi zbyt wcześnie, może to prowadzić do katastrofalnych skutków, takich jak deformacje czy ogólne obniżenie jakości wykonania. Dobre praktyki budowlane podkreślają, że należy brać pod uwagę również warunki atmosferyczne, takie jak temperatura i wilgotność powietrza, które mogą wpływać na czas schnięcia tynku. W związku z tym, zdecydowanie warto przestrzegać zalecenia dotyczącego 7 dni, aby zapewnić trwałość i estetykę wykonania.

Pytanie 4

Jaką ilość tynku maszynowego należy przygotować do otynkowania ściany o wymiarach 5 m × 3 m przy grubości tynku 5 mm, wiedząc, że jego średnie zużycie wynosi 14 kg na 1 m2tynkowanej powierzchni przy grubości 10 mm?

A. 42 kg
B. 210 kg
C. 105 kg
D. 70 kg
Aby obliczyć ilość tynku maszynowego potrzebnego do otynkowania ściany o wymiarach 5 m x 3 m przy grubości tynku 5 mm, należy najpierw obliczyć powierzchnię ściany. Powierzchnia ta wynosi 15 m² (5 m x 3 m). Następnie musimy uwzględnić grubość tynku. Przy grubości 5 mm, co stanowi 0,005 m, możemy przyjąć, że zużycie materiału będzie o połowę mniejsze niż w przypadku 10 mm, gdzie zużycie wynosi 14 kg/m². Obliczamy zużycie dla 5 mm, co daje 7 kg/m² (14 kg/m² / 2). Mnożąc tę wartość przez powierzchnię ściany, otrzymujemy potrzebną ilość tynku: 7 kg/m² x 15 m² = 105 kg. Odpowiedź ta jest zgodna z praktykami budowlanymi, które zalecają dostosowanie zużycia materiałów do grubości nałożonej warstwy. Wiedza ta jest kluczowa dla precyzyjnego planowania w pracach budowlanych oraz minimalizacji strat materiałowych.

Pytanie 5

Na fotografii przedstawiono narzędzie przeznaczone do ręcznego

Ilustracja do pytania
A. wykonywania bruzd instalacyjnych w ścianie z betonu komórkowego.
B. wyrównywania powierzchni bloczków z betonu komórkowego.
C. przycinania bloczków z betonu komórkowego.
D. wygładzania powierzchni ściany z betonu komórkowego.
Poprawna odpowiedź to "wykonywania bruzd instalacyjnych w ścianie z betonu komórkowego". Narzędzie przedstawione na fotografii to drut do cięcia betonu komórkowego, które jest specjalistycznym narzędziem wykorzystywanym w budownictwie. Jego główną funkcją jest precyzyjne wykonywanie bruzd w ścianach, co jest kluczowe dla prawidłowego montażu instalacji elektrycznych i hydraulicznych. W praktyce, narzędzie to pozwala na szybkie i dokładne usunięcie materiału w odpowiednich miejscach, co znacząco ułatwia późniejsze przeprowadzenie kabli czy rur przez ściany z betonu komórkowego. Warto zaznaczyć, że używanie odpowiednich narzędzi, takich jak drut do cięcia, zgodnie z normami budowlanymi, zwiększa efektywność pracy i minimalizuje ryzyko uszkodzenia materiałów budowlanych. Ponadto, stosowanie tego narzędzia jest zgodne z dobrymi praktykami w zakresie budowy instalacji, co zapewnia trwałość i bezpieczeństwo wykonanych prac.

Pytanie 6

Jakie materiały są wymagane do naprawy pojedynczych pęknięć w murze o głębokości przekraczającej 30 mm?

A. Kotwy stalowe rozporowe gwintowane oraz mieszanka betonowa
B. Klamry stalowe Ø15-18 mm oraz zaczyn cementowy
C. Klamry stalowe Ø6-8 mm oraz zaczyn gipsowy
D. Cięgna z prętów stalowych i kątowniki mocujące
Wybór klamr stalowych Ø15-18 mm oraz zaczynu cementowego do naprawy pęknięć muru o głębokości większej niż 30 mm jest uzasadniony ze względu na wysoką wytrzymałość materiałów oraz ich zdolność do zapewnienia stabilności strukturalnej. Klamry stalowe są stosowane w celu wzmocnienia połączeń w murze, co jest kluczowe w przypadku głębokich pęknięć. Dzięki odpowiedniej średnicy klamr, możliwe jest efektywne przeniesienie obciążeń na otaczające materiały. Zaczyn cementowy, z kolei, charakteryzuje się doskonałymi właściwościami wiążącymi oraz odpornością na działanie czynników atmosferycznych. W praktyce, taka kombinacja materiałów pozwala nie tylko na skuteczne wypełnienie pęknięć, ale także na ich długotrwałe zabezpieczenie przed dalszymi uszkodzeniami. Stosowanie klamr stalowych w połączeniu z zaczynem cementowym jest zgodne z dobrymi praktykami budowlanymi, które wskazują na konieczność używania wytrzymałych materiałów w przypadku napraw strukturalnych.

Pytanie 7

Tynk dekoracyjny, który składa się z wielu warstw i ma różne kolory, a jego odcień uzyskuje się przez usuwanie odpowiednich warstw wierzchnich, to

A. stiuk
B. sztablatura
C. sgraffito
D. sztukateria
Sgraffito to technika dekoracyjna, która polega na tworzeniu wzorów i rysunków poprzez zeskrobanie wierzchniej warstwy tynku, aby odsłonić kolor niższej warstwy. Metoda ta jest szeroko stosowana w architekturze i sztuce wnętrz, oferując unikalne efekty wizualne i estetyczne. Sgraffito można spotkać na wielu budynkach, zwłaszcza w stylu renesansowym i barokowym, a także w sztuce nowoczesnej. Przykłady użycia sgraffito obejmują fasady budynków, gdzie różnorodność kolorystyczna i wzory przyciągają wzrok i nadają charakter zabudowaniom. W branży budowlanej sgraffito uznawane jest za technikę wymagającą dużych umiejętności, dlatego często współpracują z nią doświadczeni artyści i rzemieślnicy. Znajomość tej metody jest kluczowa dla projektów konserwatorskich, gdzie zachowuje się oryginalne elementy dekoracyjne, a także w nowoczesnej architekturze, gdzie sgraffito może być użyte do nadania indywidualnego stylu nowym budynkom.

Pytanie 8

Główne komponenty mieszanki betonowej do produkcji betonu standardowego to cement i woda oraz

A. popiół i keramzyt
B. piasek i żwir
C. popiół i wapno
D. piasek i wapno
Beton zwykły powstaje z kilku kluczowych składników: cementu, wody, piasku i żwiru. Te elementy razem tworzą mieszankę, która ma odpowiednie właściwości mechaniczne. Cement działa jak spoiwo, a woda wprowadza reakcję hydratacji. Piasek i żwir są ważne, bo nadają betonu odpowiednią strukturę oraz wytrzymałość. W praktyce, dobór tych składników w odpowiednich proporcjach jest mega ważny, żeby beton miał dobre parametry, takie jak odporność na ściskanie czy warunki atmosferyczne. W budowlance mamy normy, jak PN-EN 206, które mówią, jak powinny wyglądać składniki mieszanki, żeby wszystko było wysokiej jakości i bezpieczne.

Pytanie 9

Aby zbudować murowane ścianki działowe o grubości do 12 cm i jak najmniejszym ciężarze objętościowym, należy zastosować cegłę

A. dziurawki
B. ceramicznej pełnej
C. silikatową pełną
D. klinkierową
Dziurawka, czyli cegła ceramiczna z otworami, jest doskonałym materiałem do budowy murowanych ścianek działowych o grubości do 12 cm z uwagi na swoje właściwości izolacyjne oraz niski ciężar objętościowy. Dzięki otworom w cegłach, ich masa jest znacznie niższa, co przyczynia się do zmniejszenia obciążenia konstrukcyjnego budynku. Dziurawki charakteryzują się również dobrą izolacyjnością akustyczną, co sprawia, że są idealnym materiałem do budowy ścianek działowych w biurach i mieszkaniach, gdzie istotne jest oddzielenie pomieszczeń. W normach budowlanych, takich jak PN-EN 771-1, określono wymagania dotyczące właściwości materiałów budowlanych, a cegły dziurawki spełniają te standardy, oferując wysoką jakość i trwałość. Przykładem zastosowania dziurek mogą być ścianki działowe w nowoczesnych budynkach mieszkalnych, gdzie niskie koszty transportu i łatwość w obróbce przekładają się na efektywność całego projektu budowlanego.

Pytanie 10

Przedstawione na rysunku urządzenie służy do

Ilustracja do pytania
A. wyrównania powierzchni zapraw i betonów.
B. zagęszczania mieszanki betonowej.
C. nawilżania mieszanki betonowej.
D. mieszania składników zapraw i betonów.
Poprawna odpowiedź to "mieszania składników zapraw i betonów". Urządzenie przedstawione na rysunku to mieszadło, które ma na celu uzyskanie jednolitej konsystencji mieszanki poprzez dokładne połączenie różnych składników, takich jak cement, piasek, woda i ewentualne dodatki chemiczne. W praktyce, stosowanie mieszadeł jest kluczowe w procesie budowlanym, ponieważ zapewnia równomierne rozprowadzenie wszystkich materiałów, co wpływa na jakość i wytrzymałość finalnego produktu. Zgodnie z normami budowlanymi, dobór odpowiedniego mieszadła jest istotny dla osiągnięcia wymaganej jednorodności mieszanki, co z kolei przekłada się na lepszą przyczepność oraz trwałość zaprawy czy betonu. Warto również wspomnieć, że w przypadku większych projektów budowlanych stosuje się mieszarki stacjonarne, które mogą wpłynąć na efekt skali i wydajność pracy. Dobre praktyki w zakresie mieszania materiałów budowlanych obejmują również regularne kontrolowanie jakości mieszanki oraz przestrzeganie zaleceń producentów materiałów budowlanych.

Pytanie 11

Podczas budowy ściany o wysokości do 2,5 m konieczne jest użycie rusztowania

A. ramowego
B. na kozłach
C. na wysuwnicach
D. wiszącego
Odpowiedź 'na kozłach' jest poprawna, ponieważ rusztowania tego typu są najczęściej stosowane przy murowaniu ścian o wysokości do 2,5 m. Kozły zapewniają stabilność i umożliwiają swobodne poruszanie się pracowników podczas prac budowlanych. W przypadku murowania, gdzie precyzja i kontrola są kluczowe, kozły umożliwiają łatwe dostosowanie wysokości oraz zapewniają wystarczającą powierzchnię roboczą na materiał. Dobrze zbudowane kozły powinny posiadać odpowiednie certyfikaty zgodności z normami bezpieczeństwa, takimi jak PN-EN 12811, co gwarantuje ich wytrzymałość i bezpieczeństwo użytkowania. Przykładem zastosowania może być budowa domu jednorodzinnego, gdzie robotnicy mogą łatwo ustawiać kozły w różnych miejscach, co przyspiesza i ułatwia proces murowania. Dodatkowo, korzystając z kozłów, można efektywnie wykorzystać przestrzeń roboczą, co jest niezwykle istotne na małych placach budowy.

Pytanie 12

Aby sprawdzić precyzję poziomego ustawienia kolejnych warstw cegieł, należy użyć

A. poziomicy.
B. sznura murarskiego.
C. łaty.
D. warstwomierza.
Wybór innych narzędzi do sprawdzania poziomego ułożenia cegieł jest niewłaściwy z kilku powodów. Łata, choć użyteczna w inne sposób, nie jest narzędziem do precyzyjnego pomiaru poziomu. Służy ona raczej do sprawdzania prostoliniowości i może wprowadzać w błąd, jeśli nie jest używana w połączeniu z innymi narzędziami. Z kolei warstwomierz, choć może być użyteczny do pomiaru grubości warstw materiału, nie jest przeznaczony do sprawdzania poziomu. Jego zastosowanie w kontekście murowania może prowadzić do niedokładności, ponieważ nie pokazuje on rzeczywistego poziomu. Jeśli chodzi o sznur murarski, to jego rola polega na wyznaczaniu linii prostych, co jest przydatne przy układaniu cegieł, ale nie służy do pomiaru poziomu. Warto zrozumieć, że te narzędzia mają swoje specyficzne zastosowania, jednak nie mogą zastąpić precyzyjności poziomicy w kontekście kontroli poziomu. Wybierając niewłaściwe narzędzie do tego zadania, można doprowadzić do błędów w budowie, które mogą skutkować nierównym układaniem cegieł, co w dłuższej perspektywie zagraża stabilności całej konstrukcji. Dlatego istotne jest, aby stosować odpowiednie narzędzia zgodnie z ich przeznaczeniem, co jest kluczowe dla sukcesu każdego projektu budowlanego.

Pytanie 13

Jakiego typu tynkiem jest tynk kategorii 0 nazywany "rapowany"?

A. Wyborowym
B. Zwykłym
C. Surowym
D. Specjalistycznym
Tynk surowy, znany również jako tynk rapowany, jest tynkiem kategorii 0, który charakteryzuje się minimalnym przetworzeniem i brakiem dodatkowych dodatków chemicznych, co sprawia, że jest przyjazny dla środowiska. Tynki surowe są stosowane głównie w obiektach, gdzie estetyka powierzchni nie jest kluczowa, a głównym celem jest ochrona konstrukcji budynku przed wpływem wilgoci oraz innych czynników atmosferycznych. Dzięki swojej naturalnej strukturze, tynki te pozwalają na swobodne oddychanie murów, co z kolei przyczynia się do regulacji wilgotności w pomieszczeniach. W praktyce, tynk surowy jest często stosowany w budownictwie ekologicznym oraz w renowacji obiektów zabytkowych, gdzie zachowanie oryginalnych materiałów i technik budowlanych jest szczególnie ważne. Ponadto, tynk rapowany zapewnia dobrą przyczepność do późniejszych warstw wykończeniowych, co czyni go wszechstronnym rozwiązaniem w pracach budowlanych.

Pytanie 14

Szerokość filarka międzyokiennego na fragmencie rzutu kondygnacji wynosi

Ilustracja do pytania
A. 90 cm
B. 50 cm
C. 130 cm
D. 110 cm
Szerokość filarka międzyokiennego to bardzo ważny element, który nie tylko wpływa na stabilność całej budowli, ale też na to, jak wygląda przestrzeń wewnętrzna. W tym przypadku, jak pokazał rysunek, dobra szerokość filarka to 50 cm. To jest zgodne z powszechnymi normami budowlanymi, które mówią, że filarki powinny mieć minimum 50 cm, żeby dobrze trzymały całość i były trwałe. Właściwa szerokość filarka jest kluczowa, bo jak będzie za wąski, to możemy mieć problemy z obciążeniem, co nie jest bez znaczenia dla bezpieczeństwa. Myślę, że w pracy architekta czy inżyniera trzeba mieć na uwadze takie szczegóły jak ta szerokość filarka, bo to wpływa na jakość i estetykę budynków, które projektujemy. Jeśli nie będziemy przestrzegać tych norm, to możemy spotkać się z trudnościami. Dlatego warto to mieć na uwadze.

Pytanie 15

W przedstawiony na rysunku graficzny sposób oznacza się w dokumentacji projektowej beton

Ilustracja do pytania
A. zwykły zbrojony.
B. lekki niezbrojony.
C. zwykły niezbrojony.
D. lekki zbrojony.
Odpowiedź "zwykły niezbrojony" jest poprawna, ponieważ zgodnie z polskimi normami, szczególnie PN-EN 206, beton zwykły niezbrojony jest oznaczany poprzez zastosowanie pełnego, ukośnego kreskowania. W praktyce, taki materiał znajduje zastosowanie w konstrukcjach, gdzie nie są wymagane dodatkowe właściwości wytrzymałościowe, takich jak w budownictwie mieszkaniowym czy infrastrukturze, gdzie obciążenia nie przekraczają określonych norm. Na przykład, beton ten jest często używany do fundamentów budynków jednorodzinnych czy jako materiał do wypełnienia przestrzeni w obiektach inżynieryjnych. Wiedza na temat poprawnego oznaczania betonu jest kluczowa dla projektantów i wykonawców, ponieważ zapewnia prawidłowe rozumienie zastosowanych materiałów, co w konsekwencji wpływa na trwałość i bezpieczeństwo konstrukcji.

Pytanie 16

Na rysunku przedstawiono pierwszą warstwę muru w wiązaniu kowadełkowym.

Na którym rysunku widoczna jest druga warstwa?

Ilustracja do pytania
A. B.
B. D.
C. C.
D. A.
Odpowiedź D jest poprawna, ponieważ w wiązaniu kowadełkowym cegły w drugiej warstwie powinny być ułożone w kierunku prostopadłym do cegieł w pierwszej warstwie. Takie ułożenie zapewnia stabilność konstrukcji oraz optymalne rozłożenie obciążeń. W praktyce, w budownictwie stosuje się różne techniki wiązań murarskich, a kowadełkowe jest jedną z najczęściej używanych, zwłaszcza w budynkach o większych wymiarach. Dzięki zastosowaniu tak ułożonych cegieł, mury stają się bardziej odporne na działanie sił zewnętrznych, takich jak wiatr czy obciążenia wynikające z ciężaru konstrukcji. Na rysunku D widzimy, że cegły są ułożone w sposób, który idealnie ilustruje zasady wiązania kowadełkowego, co pozwala na zachowanie spójności i trwałości całej struktury. Warto również dodać, że zgodnie z normami budowlanymi, takie ułożenie powinno być stosowane w każdym przypadku, gdy zależy nam na długowieczności i wytrzymałości murów.

Pytanie 17

Jeśli koszty robocizny na demontaż lm2 ceglanej ścianki działowej wynoszą 0,61 r-g, to ile czasu zajmie rozebranie 5 takich ścianek, z których każda ma powierzchnię 10 m2?

A. 30,0 r-g
B. 61,0 r-g
C. 30,5 r-g
D. 81,9 r-g
Odpowiedź 30,5 r-g jest poprawna, ponieważ aby obliczyć czas potrzebny do rozebrania pięciu ścianek o powierzchni 10 m2 każda, należy najpierw określić całkowitą powierzchnię do rozebrania. Całkowita powierzchnia wynosi 5 ścianek x 10 m2 = 50 m2. Następnie, mając dane, że nakłady robocizny na rozebranie 1 m2 ceglanej ścianki wynoszą 0,61 r-g, obliczamy całkowity czas pracy: 50 m2 x 0,61 r-g/m2 = 30,5 r-g. Praktyczne zastosowanie tej wiedzy jest kluczowe w branży budowlanej, gdzie precyzyjne planowanie robocizny pozwala na optymalizację kosztów i czasu realizacji projektów. Warto także zauważyć, że tego typu obliczenia są zgodne z dobrymi praktykami zarządzania projektami, które zalecają szczegółowe rozplanowanie działań na podstawie rzetelnych danych o wydajności pracy. Oprócz tego, umiejętność precyzyjnego oszacowania czasu robocizny w projektach budowlanych jest kluczowa dla efektywnego zarządzania zasobami i terminami realizacji, co ma znaczenie dla zadowolenia klientów oraz rentowności przedsięwzięć budowlanych.

Pytanie 18

Jaką cegłę należy zastosować do budowy murowanych ścianek działowych o grubości do 12 cm, aby uzyskać jak najniższy ciężar objętościowy?

A. klinkierową
B. ceramiczną pełną
C. wapienno-piaskową pełną
D. dziurawki
Dziurawki, czyli cegły ceramiczne o dużej liczbie otworów, charakteryzują się niskim ciężarem objętościowym, co czyni je idealnym materiałem do budowy ścianek działowych o grubości do 12 cm. Dzięki swojej strukturze, dziurawki nie tylko obniżają całkowity ciężar konstrukcji, ale również zapewniają dobrą izolacyjność akustyczną i termiczną. W praktyce, zastosowanie dziurek w budownictwie pozwala na optymalizację kosztów transportu oraz ułatwia prace murarskie, ponieważ są one lżejsze od cegły pełnej. Zgodnie z normami budowlanymi, cegły te powinny być używane tam, gdzie priorytetem jest redukcja masy konstrukcyjnej, a jednocześnie zachowanie wymagań dotyczących wytrzymałości i izolacji. Przykłady zastosowania obejmują budowę ścianek działowych w biurach, domach mieszkalnych oraz innych obiektach, gdzie ograniczenie ciężaru konstrukcji jest kluczowe.

Pytanie 19

Która z poniższych zapraw jest odporna na wysokie temperatury?

A. Wapienna
B. Cementowa
C. Silikatowa
D. Krzemionkowa
Zaprawa krzemionkowa jest klasyfikowana jako zaprawa ogniotrwała ze względu na wysoką odporność na ekstremalne temperatury oraz zdolność do wytrzymywania obciążeń termicznych. Skład chemiczny zaprawy krzemionkowej, który opiera się na krzemionce (SiO2), sprawia, że materiał ten ma doskonałe właściwości w kontekście izolacji termicznej oraz odporności na działanie wysokotemperaturowych czynników, co jest kluczowe w aplikacjach przemysłowych, takich jak piece hutnicze, kominy, czy piekarnie. W praktyce, zaprawy krzemionkowe są stosowane do murowania elementów narażonych na wysoką temperaturę, a także do wypełniania szwów w strukturach, które muszą wytrzymać znaczące zmiany temperaturowe. W zgodności z normami branżowymi, takimi jak PN-EN 1402, zaprawy te powinny wykazywać minimalne skurcze i pęknięcia w warunkach eksploatacyjnych, co dodatkowo potwierdza ich parametry użytkowe. Dodatkowo, ich niska przewodność cieplna pozwala na efektywne gospodarowanie energią w instalacjach przemysłowych, co czyni je niezwykle efektywnym rozwiązaniem w kontekście zrównoważonego rozwoju.

Pytanie 20

Tynk klasy II to tynk

A. pospolity o powierzchni równej i szorstkiej
B. pospolity o powierzchni równej i gładkiej
C. doborowy o powierzchni równej i szorstkiej
D. doborowy o powierzchni równej i gładkiej
Tynk kategorii II, określany jako pospolity, jest materiałem budowlanym charakteryzującym się powierzchnią równą i szorstką. Tynki tej kategorii są szeroko stosowane w budownictwie, szczególnie w obszarach, gdzie wymagane jest uzyskanie dobrej przyczepności dla dalszych warstw wykończeniowych, takich jak farby czy tynki dekoracyjne. Dzięki swojej strukturze, tynki pospolite są bardziej odporne na zmiany atmosferyczne, co czyni je odpowiednimi do zastosowań zewnętrznych. Przykładem zastosowania tynków kategorii II mogą być elewacje budynków, które wymagają zarówno estetyki, jak i trwałości. Warto również zauważyć, że tynki te muszą spełniać określone normy jakości, takie jak PN-EN 998-1, które regulują ich właściwości mechaniczne oraz odporność na czynniki zewnętrzne. Dzięki zastosowaniu tynków kategorii II, można uzyskać nie tylko funkcjonalność, ale także estetykę, co jest istotne w projektach architektonicznych.

Pytanie 21

Jakie mury można zbudować z cegły kratówki klasy 5?

A. Fundamentowe
B. Osłonowe
C. Piwniczne
D. Kominowe
Cegła kratówka klasy 5 jest materiałem budowlanym, który charakteryzuje się wysoką wytrzymałością na ściskanie oraz korzystnymi właściwościami izolacyjnymi. Jest to materiał o dobrych parametrach mechanicznych, co sprawia, że może być stosowany do budowy murów osłonowych. Mury osłonowe pełnią kluczową rolę w ochronie budynków przed działaniem warunków atmosferycznych, a ich konstrukcja często wymaga zastosowania materiałów, które zapewniają odpowiednią trwałość i izolację. W praktyce mury osłonowe wykonane z cegły kratówki klasy 5 mogą wspierać efektywność energetyczną budynku, a także przyczyniać się do jego estetyki. Dodatkowo, przy budowie murów osłonowych należy przestrzegać norm budowlanych, takich jak PN-EN 1996, które określają wymagania dotyczące materiałów, konstrukcji i ich właściwości. Dzięki tym standardom, inwestorzy mogą mieć pewność, że ich budowle będą nie tylko estetyczne, ale także funkcjonalne i trwałe.

Pytanie 22

Który etap naprawy spękanego tynku przedstawiono na fotografii?

Ilustracja do pytania
A. Gruntowanie obrzeża rysy.
B. Poszerzanie rysy.
C. Nakładanie zaprawy szpachlowej.
D. Oczyszczanie obrzeża rysy.
Poszerzanie rysy to kluczowy etap w procesie naprawy spękanego tynku. Na przedstawionej fotografii widzimy osobę, która za pomocą szpachelki poszerza rysę, co jest istotne dla zapewnienia trwałości naprawy. Poszerzając rysę, tworzymy większą powierzchnię dla przyczepności zaprawy szpachlowej, co pozwala na skuteczniejsze wypełnienie ubytków i zapobiega ponownemu pojawieniu się pęknięć. Zgodnie z zasadami dobrych praktyk budowlanych, przed nałożeniem nowego materiału naprawczego należy dokładnie przygotować powierzchnię, aby uniknąć problemów w przyszłości. Warto również pamiętać, że odpowiednie poszerzenie rysy może wymagać zastosowania narzędzi o różnych kształtach i rozmiarach, aby dostosować się do specyfiki uszkodzenia. Po zakończeniu tego etapu, kolejną czynnością jest gruntowanie obrzeża rysy, co dodatkowo zwiększa przyczepność. Dzięki tym działaniom można osiągnąć długotrwałe efekty naprawy, co przekłada się na zadowolenie właścicieli budynków i redukcję kosztów związanych z późniejszymi naprawami. Przykłady zastosowania tej metody można znaleźć w wielu projektach remontowych, gdzie poszerzenie rys jest standardem w procesie renowacji tynków.

Pytanie 23

Na którym rysunku przedstawiono cegłę kratówkę?

Ilustracja do pytania
A. C.
B. B.
C. D.
D. A.
Cegła kratówka jest specyficznym rodzajem cegły, która wyróżnia się dużą ilością otworów, co wpływa na jej właściwości izolacyjne oraz wytrzymałościowe. Wybór odpowiedniej cegły jest kluczowy w procesie budowlanym, ponieważ jej właściwości determinują efektywność energetyczną budynku oraz jego trwałość. Cegła oznaczona literą C, zgodnie z przedstawionym zdjęciem, posiada regularnie rozmieszczone otwory, co jest charakterystyczne dla cegły kratówki. Dzięki tym otworom, materiał zyskuje na lekkości, a jednocześnie zachowuje odpowiednią wytrzymałość. W praktyce cegły kratówki są wykorzystywane w ścianach działowych i konstrukcjach nośnych, gdzie kluczowe jest osiągnięcie odpowiedniej równowagi pomiędzy masą a wytrzymałością. Dobrą praktyką w budownictwie jest stosowanie projektów, które uwzględniają właściwości materiałów budowlanych, co przekłada się na efektywność energetyczną i oszczędność kosztów eksploatacyjnych budynków.

Pytanie 24

Koszt robocizny związany z wykonaniem 1 m2 tynku mozaikowego wynosi 20,00 zł. Oblicz całkowity wydatek na wykonanie (materiał i robocizna) tego tynku na ścianach o powierzchni 200 m2, jeżeli opakowanie (25 kg) tynku drobnoziarnistego kosztuje 150,00 zł, a jego zużycie to 3 kg/m2.

A. 3 800,00 zł
B. 7 600,00 zł
C. 3 600,00 zł
D. 4 000,00 zł
Aby obliczyć całkowity koszt wykonania tynku mozaikowego na ścianach o powierzchni 200 m², należy wziąć pod uwagę zarówno koszty materiałów, jak i robocizny. Koszt robocizny wynosi 20,00 zł za 1 m², co przy 200 m² daje łącznie 4 000,00 zł. Ponadto, do wykonania tynku potrzeba 3 kg tynku na 1 m², co oznacza, że na 200 m² zużyjemy 600 kg tynku. Ponieważ opakowanie tynku ma masę 25 kg, potrzebujemy 24 opakowań (600 kg / 25 kg). Koszt jednego opakowania to 150,00 zł, więc całkowity koszt materiału wynosi 3 600,00 zł (24 opakowania x 150,00 zł). Suma kosztów robocizny i materiałów wynosi 7 600,00 zł (4 000,00 zł + 3 600,00 zł). Takie obliczenia są zgodne z praktykami branżowymi, gdzie precyzyjne oszacowanie kosztów jest kluczowe dla budżetowania projektów budowlanych.

Pytanie 25

Gdy konstrukcja budynku opiera się na stalowych kształtownikach, to przed nałożeniem tynku na słup stalowy należy go

A. owinąć siatką
B. pomalować farbą
C. umyć wodą
D. oszlifować
Owinąć siatką słup stalowy przed otynkowaniem jest kluczowe dla zapewnienia odpowiedniego współczynnika przyczepności między tynkiem a stalą. Siatka zbrojeniowa, wykonana z odpowiednich materiałów, takich jak stal lub włókna syntetyczne, tworzy solidną podstawę dla tynku, poprawiając jego przyczepność oraz zwiększając ogólną trwałość wykończenia. Stalowe słupy, ze względu na swoją gładką powierzchnię, mogą mieć trudności z utrzymaniem tynku, jeśli nie zostaną odpowiednio przygotowane. Oprócz tego, owinęcie siatką chroni stal przed uszkodzeniami mechanicznymi podczas wykonywania dalszych prac budowlanych. W praktyce budowlanej często stosuje się również siatki o różnej wielkości oczek, co pozwala na dostosowanie ich do specyficznych wymagań projektu. Zgodnie z normami budowlanymi, takimi jak PN-EN 13914, odpowiednie przygotowanie podłoża jest kluczowe dla uzyskania trwałych i estetycznych wykończeń budowlanych.

Pytanie 26

W jakim stylu, w każdej warstwie w elewacji muru, są widoczne na przemian, kolejno - główki i wozówki?

A. Amerykańskim
B. Polskim
C. Śląskim
D. Holenderskim
Wiązanie holenderskie to już zupełnie inna historia. Tam nie ma naprzemienności główek i wozówek w każdej warstwie, przez co obciążenia mogą być rozłożone mniej efektywnie. Cegły są układane w krótkie i długie boki, ale w różnych warstwach, co może osłabić strukturę muru. Wiązanie śląskie, mimo że też się zdarza, różni się tym, że często nie utrzymuje regularności w naprzemienności, czyli wpływa na to, jak mury znoszą obciążenia. Z kolei wiązanie amerykańskie skupia się bardziej na oszczędności, co niekoniecznie idzie w parze z trwałością – czasem proste konstrukcje nie są najlepszym wyborem, gdy myślimy o dłuższym użytkowaniu. Często ludzie myślą, że różnice w nazwach wiązań to tylko regionalne sprawy, ale tak naprawdę mają one spory wpływ na wytrzymałość budowli. Dlatego ważne jest, żeby zrozumieć te różnice, żeby mury były nie tylko ładne, ale i funkcjonalne oraz trwałe.

Pytanie 27

Oblicz, ile cegieł dziurawek trzeba przygotować do budowy dwóch ścianek działowych o wymiarach 2,4×6,0 m i grubości 25 cm każda, jeśli norma zużycia tych cegieł to 93,40 szt./m2?

A. 2690 sztuk
B. 1345 sztuk
C. 1401 sztuk
D. 2801 sztuk
Aby obliczyć liczbę cegieł dziurawek potrzebnych do wykonania dwóch ścianek działowych o wymiarach 2,4 × 6,0 m, musimy najpierw policzyć powierzchnię jednej ścianki. Powierzchnia jednej ścianki wynosi 2,4 m × 6,0 m = 14,4 m². Skoro mamy dwie ścianki, całkowita powierzchnia wynosi 2 × 14,4 m² = 28,8 m². Następnie, korzystając z normy zużycia cegieł wynoszącej 93,40 szt./m², obliczamy potrzebną liczbę cegieł: 28,8 m² × 93,40 szt./m² ≈ 2690 sztuk. Taki sposób kalkulacji jest zgodny z dobrymi praktykami w budownictwie, które zalecają dokładne obliczenia materiałowe, aby uniknąć niepotrzebnych opóźnień i kosztów związanych z niedoborem materiałów. Warto również zwrócić uwagę na dokładność pomiarów, ponieważ każdy błąd w wymiarowaniu może prowadzić do znacznych różnic w ilości materiałów, co jest kluczowe w planowaniu budowy.

Pytanie 28

Na której ilustracji przedstawiono kielnię przeznaczoną do wypełniania oraz wygładzania spoin?

Ilustracja do pytania
A. Na ilustracji 3.
B. Na ilustracji 4.
C. Na ilustracji 2.
D. Na ilustracji 1.
Kielnia przedstawiona na ilustracji 2. jest narzędziem o wąskim i długim ostrzu, co czyni ją idealnym do wypełniania oraz wygładzania spoin. W kontekście prac budowlanych i wykończeniowych, tego rodzaju kielnie są powszechnie stosowane do aplikacji materiałów takich jak zaprawy, gips czy inne substancje służące do wyrównywania powierzchni. Wymagania dotyczące precyzji i estetyki w tych pracach są kluczowe, dlatego wybór odpowiedniego narzędzia ma znaczenie. Kielnie z wąskim ostrzem umożliwiają precyzyjne wprowadzenie materiału w trudno dostępne miejsca oraz pozwalają na wygładzenie powierzchni, co wpływa na trwałość i wygląd finalnego efektu. Zgodnie z wytycznymi branżowymi, korzystanie z odpowiednich narzędzi zwiększa efektywność pracy i redukuje ryzyko wystąpienia błędów, takich jak pęknięcia czy nierówności. Warto również zwrócić uwagę, że kielnie o szerszym ostrzu, jak te przedstawione na innych ilustracjach, są bardziej odpowiednie do nakładania grubych warstw materiałów, co nie jest ich głównym zastosowaniem w kontekście wygładzania spoin.

Pytanie 29

Na ilustracji przedstawiono rusztowanie

Ilustracja do pytania
A. na kozłach teleskopowych.
B. drabinowe.
C. ramowe.
D. wiszące - koszowe.
Niepoprawne odpowiedzi odnoszą się do typów rusztowań, które nie pasują do przedstawionego na ilustracji rozwiązania. Rusztowanie drabinowe, będące jednocześnie najprostszą formą rusztowania, jest projektowane w oparciu o strukturę drabiny, co ogranicza jego zastosowanie jedynie do niewielkich wysokości oraz prostych prac. W związku z tym, nie jest w stanie zapewnić stabilności i wszechstronności, które są wymagane w przypadku bardziej rozbudowanych projektów budowlanych. Rusztowanie wiszące - koszowe, które jest zawieszane na linach, również nie jest odpowiednie do opisanej sytuacji, ponieważ stosuje się je głównie w budownictwie wysokim, gdzie dostęp do miejsc zewnętrznych budynku jest utrudniony. Jego konstrukcja nie zapewnia solidnej podstawy dla intensywnych prac budowlanych. Natomiast rusztowanie na kozłach teleskopowych, mimo że może być regulowane pod względem wysokości, nie jest wystarczająco stabilne w porównaniu do rusztowania ramowego, co czyni je mniej bezpiecznym w zastosowaniach, które wymagają dużych obciążeń. Kluczowym błędem w ocenie tych typów rusztowań jest mylenie ich funkcji oraz zakresu zastosowania, co prowadzi do niewłaściwego doboru sprzętu do konkretnej pracy.

Pytanie 30

Na rysunku przedstawiono elementy stropu

Ilustracja do pytania
A. Teriva.
B. Ceram.
C. Kleina.
D. Fert.
Odpowiedź "Teriva" jest prawidłowa, ponieważ przedstawiony na zdjęciu element stropowy jest charakterystyczny dla systemu stropowego o nazwie Teriva. Teriva to system gęstożebrowy, który składa się z belek stropowych oraz pustaków o specjalnej konstrukcji, które wspólnie tworzą efektywną i stabilną konstrukcję stropu. Elementy tego systemu są zaprojektowane w taki sposób, aby zapewnić wysoką nośność oraz optymalne rozkładanie obciążeń. W praktyce, stropy Teriva są często wykorzystywane w budownictwie mieszkalnym oraz komercyjnym, a ich zastosowanie przyczynia się do skrócenia czasu budowy dzięki prefabrykacji. Standardy budowlane, takie jak Eurokod 2, wskazują na konieczność odpowiedniego projektowania i wymiarowania stropów, co sprawia, że wybór systemu Teriva jest zgodny z nowoczesnymi praktykami inżynieryjnymi. Ponadto, użycie tego systemu może prowadzić do lepszej efektywności energetycznej budynków ze względu na mniejsze zużycie materiałów i lepszą izolacyjność.

Pytanie 31

Który z materiałów budowlanych przedstawia oznaczenie rysunkowe?

Ilustracja do pytania
A. Tynk.
B. Żelbet.
C. Szkło.
D. Tworzywo sztuczne.
Odpowiedź 'Szkło' jest poprawna, ponieważ oznaczenie rysunkowe przedstawione na zdjęciu odpowiada normie PN-70/B-01030, która reguluje graficzne przedstawianie materiałów w rysunkach technicznych. Zastosowanie odpowiednich symboli jest kluczowe w projektowaniu, ponieważ pozwala na jednoznaczne identyfikowanie materiałów budowlanych, co jest niezbędne w procesie budowlanym. Szkło, jako materiał, jest szeroko wykorzystywane w architekturze i budownictwie ze względu na swoje właściwości estetyczne oraz funkcjonalne. Na przykład, w projektach nowoczesnych budynków, szkło jest często używane jako element elewacji, co pozwala na uzyskanie efektu przejrzystości i optycznego powiększenia przestrzeni. Dodatkowo, w dokumentacji projektowej, stosowanie standardowych oznaczeń wpływa na zrozumiałość i komunikację w zespole projektowym oraz wśród wykonawców, co zmniejsza ryzyko pomyłek i nieporozumień.

Pytanie 32

Izolację pionową przeciwwilgociową lekkiego typu na ścianach fundamentowych należy zrealizować

A. z dwóch warstw lepiku asfaltowego
B. z dwóch warstw papy termozgrzewalnej
C. z jednej warstwy folii kubełkowej
D. z jednej warstwy emulsji asfaltowej
Izolacja przeciwwilgociowa pionowa typu lekkiego na ścianach fundamentowych powinna być wykonana z dwóch warstw lepiku asfaltowego, co jest zgodne z aktualnymi standardami budowlanymi oraz praktykami w branży. Lepik asfaltowy charakteryzuje się wysoką odpornością na wilgoć i jest materiałem, który doskonale sprawdza się w warunkach gruntowych, gdzie występuje wysoka wilgotność. Dwie warstwy lepiku zapewniają lepszą szczelność i stanowią dodatkową barierę ochronną przed wodą. W praktyce zastosowanie dwóch warstw polega na nałożeniu pierwszej warstwy, a następnie drugiej, co zwiększa skuteczność izolacji poprzez eliminację potencjalnych miejsc na styku, gdzie mogłaby przenikać wilgoć. Warto również zwrócić uwagę na konieczność prawidłowego przygotowania podłoża oraz zastosowania odpowiednich technik aplikacji, takich jak termozgrzewanie, które zapewnia jednolite połączenie materiału z powierzchnią ścian fundamentowych. Zgodność z normami budowlanymi oraz dbałość o detale w procesie wykonawczym wpływają na trwałość izolacji oraz ochraniają budynek przed szkodliwym działaniem wody.

Pytanie 33

Która z poniższych cech jest typowa dla nowo przygotowanej zaprawy?

A. Podatność na ścieranie
B. Urabialność
C. Mrozoodporność
D. Wytrzymałość na ściskanie
Urabialność świeżo zarobionej zaprawy jest kluczowym parametrem, który determinuje jej łatwość w obróbce i formowaniu. Oznacza to, że zaprawa powinna być odpowiednio plastyczna, co ułatwia jej rozprowadzanie, wypełnianie form oraz przyczepność do podłoża. W praktyce, dobra urabialność wpływa na efektywność pracy budowlanej, pozwalając na łatwiejsze nakładanie zaprawy na różne powierzchnie oraz zapewniając równomierne wypełnienie fug. W standardach branżowych, takich jak PN-EN 998-1, urabialność jest jednym z kluczowych kryteriów oceny jakości zapraw murarskich. Przykładowo, w przypadku zapraw stosowanych do klinkieru czy kamienia naturalnego, konieczne jest, aby ich urabialność była dostosowana do konkretnych warunków aplikacji. W kontekście budownictwa, urabialność ma również wpływ na ostateczną wytrzymałość mechaniczną materiału, ponieważ nieodpowiednio urabiana zaprawa może prowadzić do powstania pustek lub nierówności, co negatywnie wpływa na trwałość konstrukcji.

Pytanie 34

Jakie będą koszty robocizny oraz materiałów na budowę ściany o powierzchni 15 m2, jeżeli koszt robocizny za 1 m2 wynosi 35,00 zł, a bloczek gazobetonowy kosztuje 8,00 zł za sztukę, przy założeniu, że do wybudowania 1 m2 potrzebne są 8 sztuk bloczków?

A. 1 485,00 zł
B. 4 200,00 zł
C. 525,00 zł
D. 960,00 zł
Koszt wymurowania ściany o powierzchni 15 m² można obliczyć, sumując koszty robocizny oraz koszt materiałów. Najpierw obliczamy całkowity koszt robocizny: 35,00 zł/m² * 15 m² = 525,00 zł. Następnie obliczamy ilość bloczków potrzebnych do budowy tej ściany. Na 1 m² potrzeba 8 sztuk bloczków, więc dla 15 m² będzie to 8 sztuk/m² * 15 m² = 120 sztuk bloczków. Koszt bloczków to 8,00 zł/szt., więc koszt całkowity bloczków wynosi 120 sztuk * 8,00 zł/szt. = 960,00 zł. Sumując koszty robocizny i materiałów, otrzymujemy 525,00 zł + 960,00 zł = 1 485,00 zł. Taki sposób kalkulacji kosztów jest zgodny z dobrymi praktykami budowlanymi, gdzie zawsze należy uwzględniać zarówno robociznę, jak i materiały budowlane, aby uzyskać pełny obraz wydatków.

Pytanie 35

Na której ilustracji przedstawiono cegłę, którą należy zastosować do wykonania zewnętrznych ścian nośnych piwnicy?

Ilustracja do pytania
A. Na ilustracji 1.
B. Na ilustracji 2.
C. Na ilustracji 4.
D. Na ilustracji 3.
Cegła przedstawiona na ilustracji 3 jest odpowiednia do budowy zewnętrznych ścian nośnych piwnicy z kilku powodów. Przede wszystkim, cegły pełne charakteryzują się wyższą wytrzymałością na obciążenia, co jest kluczowe w konstrukcjach nośnych. W praktyce oznacza to, że mogą one efektywniej przenosić obciążenia z górnych kondygnacji, co jest szczególnie istotne w przypadku piwnic, które są częścią całej struktury budynku. Dodatkowo, cegły pełne mają lepsze właściwości izolacyjne, co przekłada się na mniejsze straty ciepła, a tym samym na obniżenie kosztów ogrzewania. W kontekście norm budowlanych, użycie pełnych cegieł jest zgodne z zasadami projektowania budynków energooszczędnych, co staje się coraz bardziej istotne w obliczu zmieniających się regulacji dotyczących efektywności energetycznej budynków. Warto również zauważyć, że pełne cegły są mniej podatne na wnikanie wilgoci, co w kontekście piwnic, gdzie problem wilgoci może być szczególnie uciążliwy, stanowi znaczną zaletę.

Pytanie 36

W trakcie tynkowania ceglanego gzymsu zaprawę narzutu aplikujemy na

A. takim odcinku, aby można go wyprofilować przed związaniem zaprawy, przesuwając szablon po prowadnicach w jednym kierunku tj. "do siebie"
B. całą długość gzymsu, a następnie, po związaniu zaprawy, przesuwając szablon po prowadnicach w jednym kierunku tj. "do siebie"
C. takim odcinku, aby można go wyprofilować przed związaniem zaprawy, przesuwając szablon po prowadnicach do przodu i do tyłu
D. całą długość gzymsu, a następnie, po związaniu zaprawy, przesuwając szablon po prowadnicach do przodu i do tyłu
Podczas tynkowania gzymsu ceglanego, kluczowe jest, aby zaprawę narzutu nanosić na odpowiednio dobranym odcinku. Pozwala to na precyzyjne wyprofilowanie gzymsu przed związaniem zaprawy. W praktyce oznacza to, że można przesuwać szablon po prowadnicach w obu kierunkach - do przodu i do tyłu, co umożliwia uzyskanie równomiernego i estetycznego wykończenia. Takie podejście jest zgodne z najlepszymi praktykami w budownictwie, które sugerują, że kontrola nad aplikacją zaprawy jest kluczowa dla trwałości i wyglądu wykończenia. Przykładowo, w przypadku gzymsów, które są często narażone na działanie warunków atmosferycznych, odpowiednia technika tynkowania może znacząco wpłynąć na ich odporność na wilgoć czy uszkodzenia mechaniczne. Warto również zwrócić uwagę na sposób nanoszenia zaprawy, aby uniknąć powstawania szczelin i nierówności, które mogą prowadzić do późniejszych problemów z estetyką i funkcjonalnością. Zachowanie procedur nanoszenia zaprawy z uwagą na czas związania umożliwia lepszą kontrolę nad ostatecznym efektem.

Pytanie 37

Na podstawie rzutu magazynu oblicz powierzchnię ścianki działowej z otworem drzwiowym, jeżeli wysokość pomieszczenia wynosi 2,75 m.

Ilustracja do pytania
A. 7,2 m2
B. 4,4 m2
C. 6,6 m2
D. 8,8 m2
Obliczenie powierzchni ścianki działowej z otworem drzwiowym wymaga uwzględnienia wszystkich istotnych wymiarów pomieszczenia. W tym przypadku wysokość pomieszczenia wynosi 2,75 m. Zastosowanie standardowej formuły do obliczenia powierzchni ścianki działowej oznacza pomnożenie wysokości przez szerokość ścianki. Przyjmując, że szerokość ścianki wynosi 2,64 m, obliczenia dają następujący wynik: 2,75 m (wysokość) * 2,64 m (szerokość) = 7,26 m². Po odjęciu standardowej powierzchni otworu drzwiowego, który wynosi około 0,6 m², otrzymujemy 7,2 m² jako finalny wynik. To podejście jest zgodne z normami budowlanymi oraz dobrymi praktykami w zakresie projektowania i obliczeń inżynieryjnych. Zrozumienie tego procesu jest kluczowe dla prawidłowego planowania przestrzeni oraz budżetowania projektów budowlanych, co stanowi istotny element pracy architekta oraz inżyniera budownictwa.

Pytanie 38

W celu skonstruowania jednowarstwowych ścian zewnętrznych, ze względu na potrzebę osiągnięcia właściwej izolacji cieplnej, najczęściej wykorzystuje się

A. bloczki silikatowe bądź płyty gipsowo-kartonowe
B. cegły ceramiczne klinkierowe bądź cegły ceramiczne dziurawki
C. bloczki z betonu komórkowego lub pustaki ceramiczne poryzowane
D. cegły ceramiczne pełne lub bloczki wykonane z betonu kruszywowego
Wybór materiałów budowlanych do konstrukcji jednowarstwowych ścian zewnętrznych powinien być uzależniony od ich właściwości izolacyjnych, co niestety nie jest brane pod uwagę w przypadku bloczków silikatowych czy płyty gipsowo-kartonowej. Bloczki silikatowe nie są powszechnie stosowane w ścianach zewnętrznych ze względu na ich ograniczone parametry izolacyjne i większą gęstość, co skutkuje wyższym współczynnikiem przewodzenia ciepła. Płyty gipsowo-kartonowe, choć wykorzystywane w budownictwie, są materiałem przeznaczonym głównie do budowy ścian działowych oraz wykończeniowych, a nie do konstrukcji nośnych ścian zewnętrznych. Cegły ceramiczne pełne również mają ograniczenia w zakresie izolacyjności, a ich duża masa sprawia, że nie są optymalnym rozwiązaniem dla budynków wymagających odpowiedniej efektywności energetycznej. Z kolei cegły klinkierowe i cegły ceramiczne dziurawki oferują lepsze parametry, ale nadal nie dorównują właściwościom izolacyjnym betonu komórkowego i pustaków poryzowanych. Warto również zauważyć, że materiały budowlane muszą spełniać określone normy i standardy, które regulują ich zastosowanie w kontekście izolacyjności cieplnej. Ignorowanie tych aspektów może prowadzić do nieefektywności energetycznej budynku, co w dłuższej perspektywie skutkuje wyższymi kosztami eksploatacyjnymi i negatywnym wpływem na środowisko.

Pytanie 39

Jaką ilość zaprawy tynkarskiej należy przygotować do nałożenia tynku o grubości 1,5 cm na powierzchni 20 m2, jeśli norma zużycia wynosi 5 kg na 1 m2 tynku o grubości 15 mm?

A. 50 kg
B. 15 kg
C. 100 kg
D. 30 kg
Aby obliczyć ilość zaprawy tynkarskiej potrzebnej do wykonania tynku o grubości 1,5 cm na powierzchni 20 m2, należy zastosować normę zużycia wynoszącą 5 kg na 1 m2 dla tynku o grubości 15 mm. Grubość 1,5 cm jest równoważna 15 mm, co oznacza, że norma zużycia jest bezpośrednio stosowana do obliczeń. Dlatego dla powierzchni 20 m2 zużycie zaprawy wyniesie: 5 kg/m2 * 20 m2 = 100 kg. Jest to praktyczne podejście do planowania prac tynkarskich, które powinno być zawsze uwzględnione na etapie przygotowania. W branży budowlanej znajomość norm zużycia materiałów jest kluczowa nie tylko dla efektywności kosztowej, ale także dla jakości wykonania. Zastosowanie odpowiedniej ilości zaprawy tynkarskiej zapewnia stabilność i estetykę tynku, a także wpływa na jego trwałość w dłuższym okresie eksploatacji. Warto zaznaczyć, że w przypadku różnych rodzajów tynków lub zmian w grubości, obliczenia te mogą się zmienić, dlatego zawsze należy odnosić się do aktualnych norm i wytycznych branżowych.

Pytanie 40

Stosunek objętościowy 1:3:12 określa składniki zaprawy cementowo-glinianej M 0,6:

A. cement: zawiesina gliniana: piasek
B. cement: woda: zawiesina gliniana
C. cement: zawiesina gliniana: woda
D. cement: piasek: zawiesina gliniana
Odpowiedź 'cement: zawiesina gliniana: piasek' jest prawidłowa, ponieważ proporcja objętościowa 1:3:12 odnosi się do składników zaprawy cementowo-glinianej M 0,6, gdzie cement jest jednym z głównych składników, a jego ilość w mieszance wynosi 1 część. Zawiesina gliniana, będąca materiałem wiążącym, ma 3 części, a piasek, który pełni rolę wypełniacza, stanowi 12 części. Zastosowanie takiej proporcji jest zgodne z najlepszymi praktykami w budownictwie, gdzie kluczowe jest uzyskanie odpowiednich właściwości mechanicznych oraz trwałości zaprawy. Przykładowo, w kontekście budowy murów czy tynków, stosowanie zaprawy o takiej proporcji przyczynia się do lepszej przyczepności i wytrzymałości na czynniki atmosferyczne. Zgodnie z normami, właściwe stosunki składników mogą znacznie wpłynąć na jakość konstrukcji, co podkreśla znaczenie przestrzegania tych proporcji w praktyce budowlanej.