Wyniki egzaminu

Informacje o egzaminie:
  • Zawód: Technik budownictwa
  • Kwalifikacja: BUD.12 - Wykonywanie robót murarskich i tynkarskich
  • Data rozpoczęcia: 12 maja 2026 09:02
  • Data zakończenia: 12 maja 2026 09:23

Egzamin zdany!

Wynik: 35/40 punktów (87,5%)

Wymagane minimum: 20 punktów (50%)

Nowe
Analiza przebiegu egzaminu- sprawdź jak rozwiązywałeś pytania
Pochwal się swoim wynikiem!
Szczegółowe wyniki:
Pytanie 1

Cementową zaprawę wykorzystuje się do budowy ścian

A. działowych
B. nośnych zewnętrznych
C. nośnych wewnętrznych
D. fundamentowych
Zaprawa cementowa jest kluczowym materiałem budowlanym, szczególnie w kontekście murowania fundamentów. Jej zastosowanie w fundamentach wynika z konieczności zapewnienia stabilności i wytrzymałości konstrukcji. Zaprawy cementowe charakteryzują się dużą odpornością na działanie sił zewnętrznych oraz na wilgoć, co jest szczególnie istotne w przypadku fundamentów, które są narażone na działanie wód gruntowych i zmienne warunki atmosferyczne. W praktyce często stosuje się zaprawy o odpowiedniej klasie wytrzymałości, zgodnej z normami budowlanymi, co zapewnia ich długotrwałość. Ważnym aspektem jest również prawidłowe przygotowanie zaprawy, które powinno odbywać się zgodnie z zaleceniami producenta, aby osiągnąć optymalne właściwości mechaniczne i fizyczne. Dobrą praktyką jest również zastosowanie dodatków chemicznych, które mogą poprawić właściwości zaprawy, takie jak jej plastyczność czy odporność na wodę. Warto również zwrócić uwagę na techniki murowania, które mają kluczowe znaczenie dla trwałości i stabilności fundamentów.

Pytanie 2

Jaką ilość chudego betonu trzeba przygotować, aby stworzyć podkład pod ławę fundamentową o szerokości 0,50 m i długości 10 m, jeśli grubość warstwy wynosi 15 cm?

A. 0,50 m3
B. 0,25 m3
C. 1,00 m3
D. 0,75 m3
Aby obliczyć objętość chudego betonu potrzebną do wykonania podkładu pod ławę fundamentową, należy zastosować wzór na objętość prostopadłościanu: V = a * b * h, gdzie a to szerokość, b to długość, a h to wysokość (grubość). W tym przypadku szerokość wynosi 0,50 m, długość 10 m, a grubość 15 cm (co jest równoważne 0,15 m). Zatem obliczenia będą wyglądały następująco: V = 0,50 m * 10 m * 0,15 m = 0,75 m3. Przygotowanie odpowiedniej ilości chudego betonu jest kluczowe dla zapewnienia właściwej nośności fundamentów oraz ich stabilności. W praktyce stosuje się chudy beton jako warstwę ochronną, która zapobiega nadmiernemu wchłanianiu wody przez materiał budowlany oraz chroni przed osiadaniem gruntu. W przypadku fundamentów, zgodnie z normami budowlanymi, należy również uwzględnić odpowiednie zbrojenie, aby zwiększyć odporność na działanie sił zewnętrznych. Dobrze przygotowany podkład pod fundamenty jest podstawą trwałości całej konstrukcji.

Pytanie 3

Proces naprawy wilgotnego tynku powinien rozpocząć się od

A. zlikwidowania nalotów pleśni
B. osuchania powierzchni tynku
C. nałożenia środka gruntującego
D. eliminacji źródła zawilgocenia
Usunięcie przyczyny zawilgocenia tynku jest kluczowym krokiem w procesie naprawy, ponieważ bez rozwiązania podstawowego problemu, wszelkie dalsze działania, takie jak osuszanie czy pokrywanie gruntami, będą jedynie tymczasowe i nieefektywne. W praktyce oznacza to, że najpierw należy zidentyfikować źródło wilgoci, co może być spowodowane różnymi czynnikami, takimi jak nieszczelne rury, niewłaściwe odprowadzanie wody, czy też uszkodzenia fundamentów. Po ustaleniu źródła problemu, należy podjąć odpowiednie kroki, takie jak naprawa instalacji wodno-kanalizacyjnej czy poprawa systemu odwadniającego. Dobrym przykładem jest sytuacja, w której wilgoć w tynku jest wynikiem podciągania kapilarnego z gruntu. W takiej sytuacji można zastosować odpowiednie izolacje przeciwwilgociowe, aby zapobiec dalszemu wnikaniu wilgoci w strukturę budynku. Zgodnie z normami budowlanymi, kluczowe jest, aby zapobiec wystąpieniu problemu w przyszłości, dlatego działania powinny być kompleksowe i systemowe.

Pytanie 4

Jaki sprzęt powinien być użyty do przygotowania zaprawy, niezbędnej do postawienia ścian w budynku jednorodzinnym z bloczków gazobetonowych, murowanych na standardowe spoiny?

A. Betoniarkę wolnospadową.
B. Pompę do zapraw.
C. Mieszarkę wirową.
D. Agregat tynkarski.
Wybór innych urządzeń, takich jak pompa do zapraw, mieszarka wirowa czy agregat tynkarski, może wynikać z niedostatecznego zrozumienia specyfiki procesu murarskiego. Pompa do zapraw jest dedykowana do transportu już przygotowanej zaprawy na plac budowy, a nie do jej mieszania. Jest to sprzęt używany w sytuacjach, gdy zaprawa została wytworzona w większych ilościach w innym miejscu, co nie ma zastosowania w tym przypadku, gdzie zaprawa musi być przygotowywana bezpośrednio na budowie. Mieszarka wirowa, choć skuteczna w mieszaniu, jest zazwyczaj przeznaczona do mniejszych ilości materiałów, co może być ograniczeniem w kontekście dużych projektów budowlanych, gdzie wymagana jest większa ilość zaprawy. Agregat tynkarski z kolei, pomimo iż jest użyteczny w aplikacji tynków, nie jest odpowiedni do przygotowania zaprawy murarskiej, ponieważ jego konstrukcja nie jest dostosowana do mieszania cięższych składników, jak cement czy piasek w odpowiednich proporcjach. W budownictwie kluczowe jest stosowanie właściwych narzędzi zgodnie z ich przeznaczeniem, co wpływa na jakość wykonania i trwałość konstrukcji. Niewłaściwe dobranie sprzętu może prowadzić do osłabienia zaprawy, co z kolei może skutkować problemami strukturalnymi w przyszłości.

Pytanie 5

Jaką ilość zaprawy tynkarskiej trzeba przygotować do nałożenia tynku o grubości 15 mm na powierzchni 20 m2, wiedząc, że norma zużycia wynosi 5 kg/m2?

A. 100 kg
B. 15 kg
C. 30 kg
D. 50 kg
Aby obliczyć ilość zaprawy tynkarskiej potrzebnej do wykonania tynku o grubości 15 mm na powierzchni 20 m2, należy zastosować normę zużycia, która wynosi 5 kg/m2. Obliczenia można przeprowadzić w następujący sposób: mnożymy powierzchnię 20 m2 przez normę zużycia 5 kg/m2. To daje nam 20 m2 * 5 kg/m2 = 100 kg. W praktyce, znajomość norm zużycia jest kluczowa dla wykonawców, gdyż pozwala na precyzyjne zaplanowanie ilości materiałów, co minimalizuje ryzyko niedoborów lub nadmiaru materiałów na placu budowy. Dobrze jest także uwzględnić ewentualne straty materiałowe, które mogą wystąpić podczas nakładania zaprawy. Z tego powodu, w standardach budowlanych zaleca się uwzględnienie dodatkowego zapasu materiału, co może być przydatne w przypadku nieprzewidzianych okoliczności. Warto również pamiętać, że grubość tynku wpływa na ogólną estetykę i funkcjonalność wykończenia, dlatego ważne jest, aby stosować się do wskazanych norm.

Pytanie 6

Jaką ilość cementu i piasku trzeba przygotować do sporządzenia zaprawy cementowo-wapiennej w proporcji 1:3:12, jeśli użyto 6 pojemników wapna?

A. 3 pojemniki cementu i 36 pojemników piasku
B. 2 pojemniki cementu i 24 pojemniki piasku
C. 3 pojemniki cementu i 24 pojemniki piasku
D. 2 pojemniki cementu i 36 pojemników piasku
Odpowiedź 2 pojemniki cementu i 24 pojemniki piasku jest poprawna, ponieważ proporcja składników zaprawy cementowo-wapiennej wynosi 1:3:12. W tej proporcji używamy jednego elementu cementu, trzech elementów wapna oraz dwunastu elementów piasku. Skoro mamy 6 pojemników wapna, to aby obliczyć ilość cementu, dzielimy 6 pojemników przez 3 (proporcja wapna do cementu), co daje 2 pojemniki cementu. Następnie, aby obliczyć ilość piasku, mnożymy 6 pojemników wapna przez 2 (proporcja wapna do piasku), co daje 24 pojemniki piasku. W praktyce, stosowanie odpowiednich proporcji składników jest kluczowe dla uzyskania optymalnych właściwości mechanicznych zaprawy, takich jak wytrzymałość na ściskanie i trwałość. Warto zwrócić uwagę na znaczenie odpowiedniego doboru materiałów w budownictwie, co jest zgodne z normami budowlanymi, takimi jak PN-EN 197-1, które regulują jakość cementu i jego zastosowanie.

Pytanie 7

Jakie materiały budowlane mogą być użyte do tworzenia murowanych ścian fundamentowych?

A. pustaki typu Max
B. bloczki z betonu komórkowego
C. cegły silikatowe
D. bloczki z betonu zwykłego
Bloczki z betonu zwykłego są doskonałym materiałem do wykonywania murowanych ścian fundamentowych. Charakteryzują się one wysoką nośnością oraz odpornością na działanie różnych czynników atmosferycznych i chemicznych, co czyni je idealnym wyborem do konstrukcji nośnych. W praktyce stosowanie bloczków z betonu zwykłego w fundamentach zapewnia trwałość oraz stabilność budynku. Zgodnie z normami budowlanymi, takie materiały powinny spełniać wymagania dotyczące wytrzymałości na ściskanie oraz mrozoodporności, co jest kluczowe w kontekście polskiego klimatu. Dodatkowo, beton zwykły jest dostępny w różnych klasach wytrzymałości, co pozwala na dostosowanie materiału do specyficznych warunków projektowych. Przykładem zastosowania bloczków z betonu zwykłego może być budowa domów jednorodzinnych, gdzie fundamenty muszą przenosić ciężar całej konstrukcji oraz zapewniać odpowiednią izolację od wilgoci. Warto również wspomnieć o ich zastosowaniu w obiektach przemysłowych, gdzie wymagana jest wysoka nośność oraz odporność na obciążenia dynamiczne.

Pytanie 8

W hurtowni "Bud-kom" sprzedaż bloczków z betonu komórkowego odbywa się wyłącznie w pełnych paletach. Zgodnie z potrzebami do budowy ścian budynku wymagane jest 375 sztuk bloczków o wymiarach 480×199×599 mm. Na jednej palecie mieści się 24 bloczki o tych rozmiarach. Cena tych bloczków wynosi 631,00 zł za paletę. Jakie będą całkowite koszty zakupu bloczków w tej hurtowni zgodnie z wymaganiami?

A. 10 096,00 zł
B. 9 750,00 zł
C. 10 125,00 zł
D. 9 465,00 zł
Aby obliczyć koszty zakupu bloczków z betonu komórkowego w hurtowni 'Bud-kom', musimy najpierw ustalić, ile palet bloczków jest potrzebnych do zaspokojenia zapotrzebowania. Potrzebujemy 375 bloczków, a na jednej palecie mieszczą się 24 bloczki. Dlatego liczba potrzebnych palet wynosi: 375 podzielić przez 24, co daje 15,625. Ponieważ sprzedaż w hurtowni jest realizowana wyłącznie w pełnych paletach, zaokrąglamy tę liczbę w górę do 16 palet. Koszt jednej palety wynosi 631,00 zł, więc całkowity koszt zakupu będzie wynosił 16 palet pomnożone przez 631,00 zł, co daje 10 096,00 zł. Dzięki tej metodzie można szybko ocenić koszty materiałów budowlanych, co jest kluczowe dla harmonogramu i budżetu projektu budowlanego. W praktyce wiedza ta jest niezbędna do planowania zakupów i zarządzania finansami projektu budowlanego, a także do wspierania negocjacji z dostawcami, co może pozwolić na uzyskanie korzystniejszych warunków handlowych.

Pytanie 9

Krążyna stanowi element wspierający, który umożliwia realizację

A. gzymsów oraz cokołów
B. sklepień i łuków
C. stropów gęstożebrowych
D. stropów Kleina
Krążyna, jako pomocnicza konstrukcja podporowa, jest kluczowym elementem w procesie budowy sklepień i łuków. Działa jako zewnętrzny element wspierający, który pozwala na właściwe przenoszenie obciążeń konstrukcyjnych oraz stabilizację formy architektonicznej. W przypadku łuków, krążyna umożliwia równomierne rozłożenie sił działających na łuk, co jest istotne dla zachowania jego integralności strukturalnej. Przykładowo, w architekturze romańskiej i gotyckiej, sklepy krzyżowo-żebrowe wykorzystują krążyny jako istotne wsparcie dla skomplikowanych form. Użycie krążyn w projektach budowlanych zgodnych z normami Eurokodów zapewnia optymalizację rozkładu obciążeń, co przekłada się na długowieczność i bezpieczeństwo budowli. Należy także pamiętać o estetyce, ponieważ krążyny mogą być również elementem dekoracyjnym, co widoczne jest w wielu zabytkowych obiektach architektonicznych, gdzie harmonijnie łączą funkcję strukturalną z walorami wizualnymi.

Pytanie 10

Podczas modernizacji i naprawy murów, przy eliminacji wykwitów nie należy używać

A. papieru ściernego.
B. wody
C. specjalnych środków czyszczących.
D. szczotki.
W odpowiedzi na pytanie, dlaczego podczas usuwania wykwitów z murów nie stosuje się wody, warto zauważyć, że woda może sprzyjać rozwojowi pleśni oraz innych mikroorganizmów, co w efekcie może pogorszyć stan powierzchni. W praktyce, usuwanie wykwitów powinno odbywać się z zachowaniem odpowiednich procedur, które minimalizują ryzyko wprowadzenia nadmiernej wilgoci. Najczęściej zaleca się stosowanie szczotek o twardym włosiu lub specjalnych narzędzi mechanicznych, które pozwalają na skuteczne usunięcie osadów bez wprowadzania wody. Przykładem może być użycie narzędzi pneumatycznych lub szczotek rotacyjnych. Warto również zwrócić uwagę na dobre praktyki branżowe, które obejmują stosowanie preparatów chemicznych przeznaczonych do usuwania wykwitów, co zapewnia bardziej kontrolowany proces oczyszczania bez ryzyka uszkodzenia struktury muru. Zgodność z normami budowlanymi oraz zarządzaniem jakością prac budowlanych jest kluczowa w tego rodzaju operacjach.

Pytanie 11

Jaką pacą powinno się nałożyć tynk wypalany klasy IVw?

A. Poliuretanową
B. Stalową
C. Drewnianą
D. Styropianową
Odpowiedź 'stalowa' jest poprawna, ponieważ tynki wypalane, zwane również tynkami mineralnymi, mają specyficzne wymagania dotyczące aplikacji, które najlepiej spełniają narzędzia stalowe. Stalowe pacy charakteryzują się dużą wytrzymałością i sztywnością, co pozwala na równomierne i dokładne rozprowadzanie masy tynkarskiej na powierzchni. Użycie stali umożliwia uzyskanie idealnie gładkiej struktury, co jest kluczowe dla trwałości i estetyki tynku. W praktyce, dzięki stalowym pacom, można łatwo kontrolować grubość aplikowanego tynku oraz dostarczyć odpowiednią ilość materiału w wyznaczonym czasie. W branży budowlanej stosuje się także standardy takie jak PN-EN 13914-1, które określają wymagania dla tynków. Zastosowanie odpowiednich narzędzi przy tynkowaniu jest kluczowe dla osiągnięcia wysokiej jakości i trwałości, co w przypadku tynków wypalanych ma istotne znaczenie, biorąc pod uwagę ich przeznaczenie i narażenie na warunki atmosferyczne.

Pytanie 12

Na rysunku przedstawiono rzut pomieszczenia, w którym zaplanowano wyburzenie ściany. Oblicz powierzchnię ściany przeznaczonej do rozbiórki, jeżeli wysokość pomieszczenia wynosi 3,2 m.

Ilustracja do pytania
A. 5,44 m2
B. 10,88 m2
C. 8,96 m2
D. 8,00 m2
Poprawna odpowiedź to 5,44 m2, co wynika z właściwego obliczenia powierzchni ściany przeznaczonej do rozbiórki. W celu obliczenia powierzchni ściany należy znać jej długość oraz wysokość pomieszczenia. W tym przypadku długość ściany, która ma zostać wyburzona, wynosi 1,7 m, a wysokość pomieszczenia to 3,2 m. Obliczamy powierzchnię, stosując wzór: Powierzchnia = długość × wysokość. Podstawiając wartości, otrzymujemy: Powierzchnia = 1,7 m × 3,2 m = 5,44 m2. Tego typu obliczenia są kluczowe w projektach budowlanych, ponieważ zapewniają precyzyjne oszacowanie materiałów potrzebnych do rozbiórki oraz kosztów związanych z tym procesem. W praktyce, znajomość takich obliczeń jest niezbędna do efektywnego zarządzania projektami budowlanymi, a także do ustalania odpowiednich procedur w zakresie bezpieczeństwa pracy oraz zgodności z normami budowlanymi.

Pytanie 13

Na podstawie wymiarów podanych na rysunku oblicz powierzchnię ściany nośnej wewnętrznej w pokoju, jeżeli wysokość pomieszczenia wynosi 2,90 m.

Ilustracja do pytania
A. 9,22 m2
B. 10,49 m2
C. 11,02 m2
D. 9,42 m2
Aby obliczyć powierzchnię ściany nośnej wewnętrznej, kluczowe jest zrozumienie, że powierzchnia ta jest wynikiem pomnożenia długości ściany przez jej wysokość. W tym przypadku, długość ściany wynosi 3,80 m, a wysokość pomieszczenia to 2,90 m. Stosując wzór: powierzchnia = długość × wysokość, otrzymujemy: 3,80 m × 2,90 m = 11,02 m2, co jest wartością prawidłową. W kontekście architektonicznym, znajomość takich obliczeń jest niezbędna nie tylko dla estetyki, ale także dla stabilności i efektywności energetycznej budynków. W obliczeniach tych uwzględnia się również materiały budowlane oraz ich właściwości, co jest istotne podczas planowania prac budowlanych. Należy pamiętać, że poprawne pomiary oraz obliczenia wpływają na późniejsze etapy budowy, takie jak wykończenie wnętrz czy montaż instalacji. Warto również zwrócić uwagę, że zgodność z normami budowlanymi i standardami, takimi jak PN-EN 1991-1-1, jest niezbędna dla zapewnienia bezpieczeństwa i trwałości konstrukcji.

Pytanie 14

Tynk należący do kategorii IV jest tynkiem

A. 3-warstwowym
B. 4-warstwowym
C. 1-warstwowym
D. 2-warstwowym
Tynk kategorii IV, znany jak tynk trzywarstwowy, to sprawdzony sposób na solidne i estetyczne wykończenie budynku. Składa się z trzech warstw: podkładowej, właściwej i końcowej. Ta pierwsza, zazwyczaj z zaprawy cementowo-wapiennej, daje mocny fundament, co jest ważne, żeby następne warstwy dobrze się trzymały. Warstwa właściwa, często z dodatkami, jak włókna szklane czy polipropylenowe, dodaje tynkowi wytrzymałości i sprawia, że jest odporny na pęknięcia. Na końcu mamy warstwę końcową, która odpowiada za wygląd tynku i może mieć różne faktury i kolory. W praktyce tynki trzywarstwowe używa się często w budynkach, które muszą stawić czoła trudnym warunkom atmosferycznym, co jest zgodne z normami PN-EN 998-1. To rozwiązanie jest polecane zarówno w budynkach publicznych, jak i mieszkalnych, bo znacznie zwiększa trwałość budynku i obniża koszty konserwacji.

Pytanie 15

W czasie intensywnych upałów cegłę ceramiczną pełną należy przed wykorzystaniem do murowania

A. nakryć plandeką
B. zamoczyć w wodzie
C. zgromadzić pod zadaszeniem
D. zagruntować gruntownikiem
Zagruntowanie gruntownikiem, nakrywanie plandeką czy zgromadzenie cegieł pod zadaszeniem mogą wydawać się logicznymi podejściami do ochrony materiałów budowlanych przed upałem, jednak nie rozwiązują one kluczowego problemu, jakim jest kontrola wilgotności cegieł podczas murowania. Zagruntowanie gruntownikiem jest stosowane w celu zwiększenia przyczepności zaprawy do podłoża, ale nie wpływa na proces związany z absorpcją wody przez cegłę. Takie podejście może prowadzić do błędnych założeń, że gruntowanie wystarczy, aby zabezpieczyć cegły, podczas gdy w rzeczywistości to ich wilgotność ma bezpośredni wpływ na jakość połączeń. Nakrycie cegieł plandeką może jedynie ochraniać je przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych, jednak nie rozwiązuje problemu ich wchłaniania wilgoci z zaprawy. Zgromadzenie cegieł pod zadaszeniem to dobry krok w kierunku ochrony przed deszczem, ale nie wpływa na ich stan w kontekście wilgotności. W kontekście budowlanym, niekontrolowane warunki wilgotności mogą prowadzić do wielu problemów, takich jak osłabienie struktury muru czy pojawienie się pleśni, co w dłuższej perspektywie może zagrażać trwałości i bezpieczeństwu całej konstrukcji. Dlatego kluczowe jest, aby przed przystąpieniem do murowania właściwie przygotować cegły, co w praktyce oznacza ich zamoczenie w wodzie.

Pytanie 16

Element architektoniczny rozciągający się poziomo i wystający przed lico ściany, który zabezpiecza budynek przed spływającą wodą to

A. gzyms
B. attyka
C. cokół
D. nadproże
Nadproże, attyka i cokół to różne elementy architektoniczne, ale nie mają nic wspólnego z gzymsami. Nadproże jest umieszczane nad otworami, jak okna czy drzwi, i jego zadaniem jest przenoszenie ciężaru z góry. Więc to bardziej o wzmacnianiu konstrukcji niż o ochronie przed wodą. Attyka to coś, co mamy na szczycie murów, często zdobiona, która ma zamykać budynek i dodaje mu lekkości. Może wpłynąć na kierunek spływu wody, ale nie jest odpowiedzialna za ochronę muru przed wilgocią. Cokół z kolei oddziela budynek od ziemi i dba o to, żeby dolna część ścian była chroniona przed wodą gruntową. Wybór nieodpowiedniego elementu w kontekście ochrony budynku przed wilgocią może prowadzić do błędów w projektowaniu i kosztownych napraw w przyszłości. Takie zrozumienie różnic między tymi elementami to klucz do udanych projektów budowlanych.

Pytanie 17

Na rysunku przedstawiono lico muru w wiązaniu

Ilustracja do pytania
A. wozówkowym.
B. główkowym,
C. krzyżykowym.
D. polskim.
Na tym rysunku widać lico muru w wiązaniu wozówkowym. To jeden z najczęściej stosowanych sposobów układania cegieł w budownictwie, co nie jest bez powodu. Cegły w takim wiązaniu układa się naprzemiennie, więc co druga cegła jest dłuższa, a reszta jest krótsza. Dzięki temu mamy solidniejszy mur, mniejsze ryzyko pęknięć i większą nośność całej konstrukcji. Wozówkowe wiązanie stosuje się zarówno w domach, jak i w różnych budynkach użyteczności publicznej. W praktyce, pomaga to rozkładać obciążenia na większą powierzchnię, a to jest zgodne z normami budowlanymi, jak Eurokod 6, który mówi o projektowaniu murów z cegły. Ciekawym jest, że podczas budowy ważne, żeby dłuższe cegły były układane w sposób, który zapewnia ich równomierne wsparcie, co naprawdę zwiększa trwałość całej konstrukcji.

Pytanie 18

Jaką powierzchnię ściany przedstawionej na rysunku należy uwzględnić w przedmiarze robót murarskich, jeżeli od powierzchni projektowanej ściany należy odliczyć powierzchnie otworów większych od 0,5 m2?

Ilustracja do pytania
A. 23,51 m2
B. 21,51 m2
C. 22,00 m2
D. 24,00 m2
Odpowiedź 22,00 m2 jest poprawna, ponieważ uwzględnia wszystkie istotne czynniki wpływające na obliczenie powierzchni ściany. W przedmiarze robót murarskich kluczowe jest odliczenie powierzchni otworów, które mają większą powierzchnię niż 0,5 m2. Zgodnie z dobrą praktyką w budownictwie, projektując ścianę, należy precyzyjnie obliczyć jej powierzchnię, aby uniknąć zbędnych kosztów materiałowych oraz zapewnić zgodność z dokumentacją projektową. W tym przypadku, jeśli całkowita powierzchnia ściany wynosiła 24,00 m2, a powierzchnia otworów większych od 0,5 m2 wynosi 2,00 m2, to otrzymujemy 24,00 m2 - 2,00 m2 = 22,00 m2. Takie podejście jest typowe w branży budowlanej, gdzie każdy meter kwadratowy ma znaczenie ekonomiczne. Warto również zaznaczyć, że stosowanie takich obliczeń jest zgodne z normami budowlanymi, które mówią o konieczności rzetelnego podejścia do określania potrzebnych materiałów.

Pytanie 19

Na podstawie tablicy 0803 oblicz ilości zapraw cementowo-wapiennych M2 i M7, potrzebnych do ręcznego wykonania tynku zwykłego kategorii II, na ścianach o łącznej powierzchni 200 m2.

Ilustracja do pytania
A. M2 - 2,06 m3 i M7 - 0,21 m3
B. M2 - 4,12 m3 i M7 - 0,42 m3
C. M2 - 1,86 m3 i M7 - 0,20 m3
D. M2 - 3,72 m3 i M7 - 0,40 m3
Odpowiedź M2 - 3,72 m3 i M7 - 0,40 m3 jest prawidłowa, ponieważ obliczenia oparte są na danych zawartych w tabeli 0803, która określa ilości zapraw potrzebnych do tynków w zależności od ich kategorii oraz powierzchni. Dla tynku kategorii II, na 100 m2 powierzchni, potrzeba 1,86 m3 zaprawy M2 oraz 0,20 m3 zaprawy M7. Skoro w naszym przypadku mamy do czynienia z powierzchnią 200 m2, musimy po prostu podwoić te ilości. Otrzymujemy zatem 3,72 m3 zaprawy M2 i 0,40 m3 zaprawy M7. W praktyce, takie obliczenia są kluczowe dla wykonawców, ponieważ precyzyjne oszacowanie materiałów pozwala na uniknięcie zarówno strat finansowych, jak i materiałowych. W branży budowlanej, zgodność z normami i dobrymi praktykami zapewnia nie tylko efektywność, ale także bezpieczeństwo stosowanych materiałów.

Pytanie 20

Jaką ilość mieszanki betonowej wykorzystano do stworzenia 3 stóp fundamentowych o rozmiarach 1,4 x 1,4 m i wysokości 0,5 m, jeśli norma zużycia mieszanki betonowej do uzyskania 1 m3 betonu wynosi 1,015 m3?

A. 5,880 m3
B. 2,940 m3
C. 0,995 m3
D. 2,984 m3
Aby obliczyć ilość mieszanki betonowej potrzebnej do wykonania 3 stóp fundamentowych o wymiarach 1,4 x 1,4 m i wysokości 0,5 m, należy najpierw obliczyć objętość jednego stopy fundamentowej. Obliczenie objętości polega na pomnożeniu długości, szerokości i wysokości: 1,4 m * 1,4 m * 0,5 m = 0,98 m3 dla jednej stopy. Następnie, mnożymy tę wartość przez 3, aby uzyskać łączną objętość wszystkich trzech stóp: 0,98 m3 * 3 = 2,94 m3. Jednakże norma zużycia mieszanki betonowej do wykonania 1 m3 betonu wynosi 1,015 m3, co oznacza, że na każdy 1 m3 betonu potrzebujemy 1,015 m3 mieszanki. Aby znaleźć całkowitą ilość mieszanki, należy pomnożyć objętość betonu przez normę: 2,94 m3 * 1,015 m3 = 2,984 m3. To pokazuje, jak ważne jest uwzględnienie norm zużycia w obliczeniach budowlanych, co jest praktyką powszechnie stosowaną w branży budowlanej, aby uniknąć niedoborów materiałów oraz zapewnić odpowiednią jakość wykonania. Takie podejście jest zgodne z najlepszymi praktykami w zakresie planowania i oszacowania materiałów budowlanych.

Pytanie 21

Jakie materiały należy wykorzystać do wykonania lekkiej pionowej izolacji przeciwwilgociowej na ścianie w podziemiu?

A. dwóch warstw papy na lepiku asfaltowym
B. jednej warstwy folii polietylenowej
C. dwóch warstw lepiku asfaltowego
D. jednej warstwy emulsji asfaltowej
Izolacja przeciwwilgociowa pionowa typu lekkiego na ścianie podziemia powinna być wykonana z dwóch warstw lepiku asfaltowego, ponieważ ten materiał zapewnia wysoką odporność na wilgoć oraz dobrą przyczepność do podłoża. Dwie warstwy lepiku tworzą solidną barierę, która skutecznie zapobiega przenikaniu wody do wnętrza budynku. Zastosowanie lepiku asfaltowego w tej formie jest zgodne z normami budowlanymi oraz standardami dotyczącymi izolacji budynków podziemnych. Przykładem zastosowania może być budowa piwnic w obiektach mieszkalnych, gdzie zapewnienie odpowiedniej izolacji wilgoci jest kluczowe dla zdrowia mieszkańców oraz trwałości budynku. Lepik asfaltowy charakteryzuje się elastycznością oraz odpornością na zmiany temperatury, co czyni go idealnym materiałem do wykorzystania w takich warunkach. Warto również pamiętać, że odpowiednie przygotowanie podłoża oraz użycie technik aplikacji zgodnych z zaleceniami producenta są kluczowe dla zapewnienia trwałości izolacji.

Pytanie 22

Na podstawie zestawienia kosztów robocizny oblicz wynagrodzenie robotnika należne za montaż w remontowanym pomieszczeniu 5 okien o wymiarach 120 × 150 cm i 2 drzwi o wymiarach 90 × 210 cm.

Zestawienie kosztów robocizny
koszt montażu okna – 73,00 zł/m
koszt montażu drzwi – 205,00 zł/szt.
A. 2 381,00 zł
B. 775,00 zł
C. 1 971,00 zł
D. 2 091,00 zł
Aby prawidłowo obliczyć wynagrodzenie robotnika za montaż 5 okien oraz 2 drzwi, należy najpierw określić całkowitą powierzchnię okien i drzwi. Powierzchnia jednego okna wynosi 1,8 m² (120 cm x 150 cm = 0,12 m x 1,5 m = 1,8 m²), co dla 5 okien daje łączną powierzchnię 9 m². Powierzchnia jednych drzwi wynosi 1,89 m² (90 cm x 210 cm = 0,9 m x 2,1 m = 1,89 m²), a zatem dla 2 drzwi to 3,78 m². Całkowita powierzchnia do zamontowania wynosi 12,78 m². Przykładowo, jeśli koszt montażu za metr kwadratowy wynosi 180 zł, całkowity koszt montażu okien wyniesie 1620 zł (9 m² x 180 zł), a montaż drzwi to 680 zł (3,78 m² x 180 zł). Łącznie daje to 2300 zł. Warto jednak pamiętać, że różnice w kosztach mogą wynikać z lokalnych stawek oraz użytych materiałów. Zawsze warto zapoznać się z aktualnymi stawkami w regionie oraz praktykami ustalania kosztów w branży budowlanej.

Pytanie 23

Na podstawie informacji podanych w instrukcji producenta oblicz, ile kg suchej zaprawy należy wsypać do 25 dm3 wody, aby zachować właściwe proporcje składników mieszanki.

Instrukcja producenta
Proporcje mieszania
woda/sucha mieszanka
0,2 dm3/kg
Wydajność1,5 kg/m2/mm
Czas zużycia zaprawyok. 2 godzin
A. 37,5 kg
B. 50 kg
C. 125 kg
D. 112,5 kg
Poprawna odpowiedź to 125 kg, ponieważ zgodnie z instrukcją producenta, na każdy kilogram suchej zaprawy potrzeba 0,2 dm³ wody. Obliczając ilość potrzebnej suchej zaprawy, dzielimy objętość wody (25 dm³) przez proporcję wody do suchej zaprawy (0,2 dm³/kg). W ten sposób uzyskujemy 25 dm³ / 0,2 dm³/kg = 125 kg. Przykładowo, w praktycznym zastosowaniu, w branży budowlanej kluczowe jest przestrzeganie tych proporcji, aby uzyskać odpowiednią wytrzymałość i trwałość mieszanki. Niedopasowanie składników może prowadzić do osłabienia struktury, co w konsekwencji wpływa na bezpieczeństwo oraz jakość wykonanej pracy. Dobre praktyki zakładają zawsze dokładne przeliczenie ilości składników przed przystąpieniem do mieszania, aby uniknąć strat materiałowych oraz czasowych. Przestrzeganie tych zasad jest istotne nie tylko w budownictwie, ale także w innych dziedzinach przemysłu, gdzie precyzyjne proporcje składników mają kluczowe znaczenie dla uzyskania pożądanych właściwości finalnego produktu.

Pytanie 24

O odklejaniu się tynku od podłoża świadczą

A. głuchy dźwięk przy ostukiwaniu tynku młotkiem
B. widoczne na tynku pęknięcia
C. łatwość zarysowania tynkowej powierzchni ostrym narzędziem
D. widoczne na tynku zgrubienia
Głuchy odgłos przy ostukiwaniu tynku młotkiem jest najważniejszym wskaźnikiem odwarstwienia tynku od podłoża. Taki dźwięk wskazuje na obecność pustek powietrznych, które powstały w wyniku słabego przylegania tynku do podłoża, co często jest efektem niewłaściwego przygotowania podłoża przed nałożeniem tynku lub nieodpowiednich warunków podczas aplikacji. Dobrą praktyką budowlaną jest przeprowadzanie testu ostukiwania w celu identyfikacji potencjalnych problemów z odwarstwieniem. W przypadku wykrycia odwarstwienia, zaleca się usunięcie luźnego tynku, a następnie przemyślane przygotowanie powierzchni oraz nałożenie nowego tynku, aby zapewnić jego trwałość i funkcjonalność. Dodatkowo, warto zwrócić uwagę na specyfikacje producentów tynków oraz lokalne normy budowlane, które mogą dostarczyć cennych wskazówek dotyczących odpowiednich materiałów i technik aplikacji, co przyczyni się do minimalizacji ryzyka odwarstwienia w przyszłości.

Pytanie 25

Na rysunku przedstawiono fragment stropu gęstożebrowego typu

Ilustracja do pytania
A. Teriva.
B. Akermana.
C. Ceram.
D. Fert.
Odpowiedź "Teriva" jest poprawna, ponieważ rysunek przedstawia charakterystyczny dla tego systemu strop gęstożebrowy. System stropowy Teriva jest szeroko stosowany w budownictwie mieszkaniowym oraz przemysłowym w Polsce. Składa się z żelbetowych belek nośnych oraz pustaków ceramicznych, które są umieszczane pomiędzy belkami. Taki układ zapewnia wysoką nośność oraz dobre właściwości akustyczne i cieplne. Przykładowo, stosowanie stropów Teriva jest zgodne z normą PN-EN 1992, która reguluje projektowanie konstrukcji żelbetowych. System ten charakteryzuje się także łatwością montażu i dobrym wykorzystaniem materiałów budowlanych, co przekłada się na efektywność czasową i kosztową całej inwestycji. W praktyce stropy Teriva są często wykorzystywane w budynkach jednorodzinnych oraz wielorodzinnych, a ich popularność wynika z połączenia wysokiej jakości, wydajności oraz ekonomiki budowy.

Pytanie 26

Po zainstalowaniu kratki wentylacyjnej w otworze wentylacyjnym szczelinę, która powstała pomiędzy ramką a tynkiem, należy wypełnić

A. żywicą epoksydową
B. zaprawą gipsową
C. silikonem akrylowym
D. zaprawą cementową
Silikon akrylowy jest materiałem o wysokiej elastyczności i doskonałej przyczepności, co czyni go idealnym rozwiązaniem do wypełniania szczelin powstałych między ramką kratki wentylacyjnej a tynkiem. Jego właściwości umożliwiają skuteczne uszczelnienie, które nie tylko zapobiega przedostawaniu się powietrza z zewnątrz, ale także chroni przed wilgocią oraz tworzeniem się pleśni. Silikon akrylowy, w przeciwieństwie do innych materiałów, takich jak żywica epoksydowa czy zaprawa gipsowa, jest odporny na różnice temperatur, co jest istotne w kontekście zastosowań wentylacyjnych. Dodatkowo, silikon akrylowy jest łatwy w aplikacji i może być malowany, co pozwala na estetyczne wykończenie. W praktyce, przed nałożeniem silikonu, należy dokładnie oczyścić powierzchnię, aby zapewnić maksymalną przyczepność. Dobrą praktyką jest również stosowanie specjalistycznych narzędzi, takich jak pistolety do aplikacji silikonu, co ułatwia precyzyjne wypełnienie szczeliny.

Pytanie 27

Jakie narzędzie nie jest pomocne w mierzeniu kątów pomiędzy przecinającymi się płaszczyznami sąsiadujących murów?

A. Kątownica i łata
B. Trójkąt egipski
C. Kątownik murarski
D. Poziomnica
Poziomnica jest narzędziem służącym do pomiaru poziomości i pionowości powierzchni, co oznacza, że jej głównym celem jest zapewnienie, że elementy konstrukcyjne są ułożone w linii prostej wzdłuż osi wertykalnej lub horyzontalnej. W kontekście sprawdzania kątów między przecinającymi się płaszczyznami dwóch sąsiednich murów, poziomnica nie jest odpowiednim narzędziem, ponieważ nie ma zdolności do pomiaru kątów. Do takich pomiarów niezbędne są narzędzia, które mogą określić, czy kąty są prostokątne, takie jak kątownica lub kątownik murarski. Poziomnica odgrywa kluczową rolę w budownictwie, szczególnie podczas stawiania ścian czy układania podłóg, gdzie precyzyjne wypoziomowanie jest istotne dla stabilności konstrukcji. Dzięki zastosowaniu poziomnicy, można zminimalizować ryzyko deformacji, które mogłyby prowadzić do większych problemów w przyszłości, takich jak osiadanie budynku. W standardach budowlanych podkreśla się znaczenie używania poziomicy w każdym etapie budowy w celu zapewnienia jakości i bezpieczeństwa.

Pytanie 28

Kielnia to podstawowe narzędzie używane przez murarza, które służy do

A. rozprowadzania zaprawy oraz jej zagęszczania
B. nanoszenia zaprawy oraz przycinania cegieł
C. rozprowadzania zaprawy oraz oczyszczania cegieł
D. nanoszenia zaprawy i jej wyrównywania
Kielnia jest kluczowym narzędziem w pracy murarza, wykorzystywana przede wszystkim do nanoszenia zaprawy oraz jej wyrównywania na powierzchniach budowlanych. Nanoszenie zaprawy polega na precyzyjnym umieszczaniu odpowiedniej ilości mieszanki na cegłach lub innych elementach konstrukcyjnych, co jest niezbędne do prawidłowego ich łączenia. Wyrównywanie zaprawy natomiast zapewnia, że każda warstwa jest gładka i równo rozłożona, co wpływa na stabilność i estetykę całej konstrukcji. Przykładowo, podczas budowy murów lub kominów, murarz używa kielni, aby zrealizować idealny poziom i kąt, co jest zgodne z normami budowlanymi, takimi jak PN-EN 1996, które określają wymagania dotyczące trwałości i bezpieczeństwa konstrukcji. Dobrze wykonana praca z użyciem kielni nie tylko zwiększa wydajność budowy, ale także przedłuża żywotność obiektu, co jest kluczowe w branży budowlanej.

Pytanie 29

Na rysunku przedstawiono elementy rusztowania

Ilustracja do pytania
A. warszawskiego.
B. rurowo-złączkowego.
C. na kozłach.
D. choinkowego.
Rusztowanie warszawskie to jedno z najczęściej stosowanych rozwiązań w budownictwie, które charakteryzuje się prostą konstrukcją złożoną z pionowych i poziomych rur oraz złączek. Na przedstawionym rysunku dokładnie widać te elementy, co potwierdza, że mamy do czynienia z rusztowaniem warszawskim. Jego konstrukcja pozwala na szybką i efektywną budowę, co jest kluczowe w kontekście realizacji projektów budowlanych. Dzięki modułowości i łatwości montażu, rusztowanie warszawskie jest szczególnie cenione w pracach, które wymuszają częste zmiany w konfiguracji. W praktyce, stosuje się je nie tylko w budownictwie mieszkalnym, ale również w obiektach komercyjnych, gdzie wymagana jest wysoka elastyczność projektu. Dodatkowo, rusztowanie warszawskie spełnia normy bezpieczeństwa, co jest istotne w kontekście ochrony pracowników na budowie. Zastosowanie odpowiednich materiałów oraz technik montażu zgodnych z zaleceniami branżowymi zapewnia stabilność i bezpieczeństwo konstrukcji, co czyni je dobrym wyborem dla wielu inwestycji budowlanych.

Pytanie 30

Na której ilustracji przedstawiono cegłę, którą należy zastosować do wykonania zewnętrznych ścian nośnych piwnicy?

Ilustracja do pytania
A. Na ilustracji 4.
B. Na ilustracji 2.
C. Na ilustracji 3.
D. Na ilustracji 1.
Cegła przedstawiona na ilustracji 3 jest odpowiednia do budowy zewnętrznych ścian nośnych piwnicy z kilku powodów. Przede wszystkim, cegły pełne charakteryzują się wyższą wytrzymałością na obciążenia, co jest kluczowe w konstrukcjach nośnych. W praktyce oznacza to, że mogą one efektywniej przenosić obciążenia z górnych kondygnacji, co jest szczególnie istotne w przypadku piwnic, które są częścią całej struktury budynku. Dodatkowo, cegły pełne mają lepsze właściwości izolacyjne, co przekłada się na mniejsze straty ciepła, a tym samym na obniżenie kosztów ogrzewania. W kontekście norm budowlanych, użycie pełnych cegieł jest zgodne z zasadami projektowania budynków energooszczędnych, co staje się coraz bardziej istotne w obliczu zmieniających się regulacji dotyczących efektywności energetycznej budynków. Warto również zauważyć, że pełne cegły są mniej podatne na wnikanie wilgoci, co w kontekście piwnic, gdzie problem wilgoci może być szczególnie uciążliwy, stanowi znaczną zaletę.

Pytanie 31

Izolacje przeciwwilgociowe lekki typ dla ściany piwnicy powinny być wykonane

A. z folii kubełkowej
B. z dwóch warstw lepiku asfaltowego
C. z pojedynczej warstwy folii PVC
D. z papy asfaltowej
Izolacje przeciwwilgociowe w piwnicach to ważny temat, bo przecież wilgoć potrafi naprawdę zaszkodzić budynkom. Lepik asfaltowy jest naprawdę dobrym wyborem, bo tworzy mocną barierę przed wodą. Jak się zastosuje dwie warstwy tego lepiku, to nawet jak jedna się uszkodzi, to druga wciąż działa. Dzięki temu cała izolacja jest dużo trwalsza. Lepik jest dość łatwy w aplikacji, więc nie dziwi mnie, że jest popularny w budownictwie. Normy budowlane, jak PN-EN 13967, podkreślają, że dobrze dobrane materiały do izolacji są kluczowe dla trwałości konstrukcji. Przy aplikacji lepiku ważne jest też, żeby przygotować podłoże i zabezpieczyć je przed uszkodzeniami mechanicznymi, bo to wpływa na jakość wykonania całej izolacji.

Pytanie 32

Aby przeprowadzać ocieplanie dachów z drewna, należy używać

A. płyty gipsowo-włóknowej
B. włókna celulozowego
C. wełny mineralnej
D. płyty wiórowo-cementowej
Wełna mineralna to materiał o doskonałych właściwościach izolacyjnych, który jest często stosowany do ociepleń dachów o konstrukcji drewnianej. Jej główne zalety to wysoka odporność na ogień, niska przewodność cieplna oraz dobra akustyka. Wełna mineralna jest również odporna na wilgoć, co czyni ją idealnym rozwiązaniem w przypadku dachów, gdzie może występować kondensacja pary wodnej. Zgodnie z normą PN-EN ISO 6946, wełna mineralna przyczynia się do zwiększenia efektywności energetycznej budynków, a jej użycie w konstrukcjach drewnianych jest zgodne z dobrymi praktykami w budownictwie. Przykładem zastosowania wełny mineralnej może być ocieplanie poddaszy, gdzie materiał ten jest umieszczany między krokwiami. Dodatkowo, wełna mineralna jest łatwa w obróbce, co ułatwia montaż oraz minimalizuje straty materiałowe, co jest istotne w kontekście zrównoważonego budownictwa. Jej chropowata struktura sprzyja również poprawie jakości powietrza wewnętrznego, co jest istotnym aspektem nowoczesnych standardów budowlanych.

Pytanie 33

Na podstawie informacji podanych w tabeli oblicz, ile kilogramów masy tynkarskiej MAJSTERTYNK AKRYLOWY KORNIK 2,0 należy zakupić, aby pokryć tynkiem prostokątną ścianę szczytową budynku o wymiarach 6 x 11 m.

Wyciąg z opisu stosowania masy tynkarskiej
L.p.Rodzaj masy tynkarskiejMinimalna grubość
wyprawy [mm]
Orientacyjne zużycie
na 1 m² wyprawy [kg]
1234
1.MAJSTERTYNK AKRYLOWY BARANEK
odmiany
1,01,01,9
1,51,52,6
2,02,03,0
2,52,53,6
2.MAJSTERTYNK AKRYLOWY KORNIK
odmiany
za1,52,6
2,02,03,0
2,52,53,7
3,03,04,2
3.MAJSTERTYNK MOZAIKOWY
odmiany:
drobnoziarnisty2,03,0
średnioziarnisty3,04,0
gruboziarnisty4,05,0
A. 125,4
B. 264,0
C. 198,0
D. 171,6
Odpowiedź 198,0 kg jest poprawna, ponieważ aby obliczyć potrzebną ilość masy tynkarskiej do pokrycia ściany o wymiarach 6 x 11 m, należy najpierw obliczyć powierzchnię tej ściany. Powierzchnia wynosi 66 m² (6 m x 11 m). Znając orientacyjne zużycie masy tynkarskiej MAJSTERTYNK AKRYLOWY KORNIK 2,0, które wynosi 3 kg/m², możemy obliczyć całkowitą ilość potrzebnej masy. Mnożymy powierzchnię przez zużycie: 66 m² x 3 kg/m² = 198 kg. Prawidłowe obliczenia są kluczowe w praktyce budowlanej, ponieważ pozwalają na prawidłowe oszacowanie kosztów materiałów oraz ich zużycia. Wdrażanie dobrych praktyk w obliczeniach materiałów budowlanych może znacznie zredukować marnotrawstwo i zwiększyć efektywność projektów budowlanych.

Pytanie 34

Jaką minimalną grubość powinny mieć ścianki oddzielające kanały dymowe w kominach wykonanych z cegły?

A. 1 cegła
B. 1/4 cegły
C. 1/2 cegły
D. 3/4 cegły
Wybierając odpowiedź, która sugeruje, że grubość przegródek jest mniejsza niż 1/2 cegły, można się łatwo pomylić, jeśli nie zna się roli tych przegródek w kominach. One są naprawdę ważne dla utrzymania dobrej izolacji i oddzielania kanałów dymowych. Grubości 3/4 cegły, 1/4 cegły czy 1 cegła są po prostu niewłaściwe i nie spełniają wymogów bezpieczeństwa. Jeśli przegródki będą za cienkie, jak w przypadku 1/4 cegły, może to prowadzić do problemu z odprowadzaniem spalin, co jest niebezpieczne dla zdrowia. Z kolei 1 cegła to może być za dużo, jeśli chodzi o koszty budowy, a przy tym nie warto przesadzać z materiałami. W sumie, nieprzestrzeganie norm dotyczących grubości tych przegródek może prowadzić do poważnych problemów, jak zapchanie kanałów dymowych, co pokazuje, że warto trzymać się zasad budowlanych przy projektowaniu kominów.

Pytanie 35

Jaką powierzchnię tynku mozaikowego nałożono na cokole o wysokości 50 cm wokół budynku o wymiarach w rzucie 15 x 10 m?

A. 25 m2
B. 75 m2
C. 95 m2
D. 45 m2
Odpowiedź 25 m2 jest poprawna, ponieważ aby obliczyć powierzchnię tynku mozaikowego wokół budynku, należy najpierw wyznaczyć obwód budynku oraz pomnożyć go przez wysokość cokołu. Budynek ma wymiary 15 m na 10 m, co oznacza, że jego obwód wynosi: 2 * (15 m + 10 m) = 2 * 25 m = 50 m. Następnie, mnożąc obwód 50 m przez wysokość cokołu 0,5 m, otrzymujemy powierzchnię: 50 m * 0,5 m = 25 m2. Ta wiedza jest szczególnie ważna w budownictwie, gdzie precyzyjne obliczenia są niezbędne do prawidłowego wykonania prac tynkarskich. W praktyce, zrozumienie tych obliczeń pozwala na efektywne planowanie materiałów oraz kosztów, a także na zgodność z normami budowlanymi. Warto również pamiętać, że tynk mozaikowy jest stosowany nie tylko ze względów estetycznych, ale również funkcjonalnych, na przykład w celu ochrony przed warunkami atmosferycznymi.

Pytanie 36

Rozpoczęcie docieplania ściany metodą lekką suchą polega na zamontowaniu

A. wełny mineralnej
B. kratek odpowietrzających
C. izolacji wiatrowej
D. rusztu konstrukcyjnego
Montaż izolacji wiatrowej, kratek odpowietrzających czy wełny mineralnej jako pierwszych elementów w systemie dociepleń jest nieprawidłowy, ponieważ nie uwzględnia podstawowych zasad budowy rusztu konstrukcyjnego. Izolacja wiatrowa, która ma na celu ochronę przed wpływem wiatru, jest stosowana zwykle na etapie finalnym, aby zminimalizować straty ciepła, jakie mogą wynikać z nieszczelności. Kratki odpowietrzające są elementami, które mają za zadanie umożliwić wentylację i odpływ skroplin, co jest istotne w kontekście dbałości o materiał izolacyjny, ale nie są pierwszym krokiem w procesie docieplenia. Wełna mineralna, jako materiał izolacyjny, powinna być umieszczona na ruszcie po jego zainstalowaniu, ponieważ bez odpowiedniego wsparcia strukturalnego nie będzie w stanie spełniać swoich funkcji. Kluczowym błędem myślowym jest przekonanie, że można pominąć etapy montażu konstrukcji nośnej, co prowadzi do nieprawidłowego rozkładu obciążeń i potencjalnych uszkodzeń systemu ociepleń. W związku z tym, każda inwestycja w ocieplenie budynku powinna być realizowana zgodnie z ustalonymi standardami i technologią, aby zapewnić jej efektywność i trwałość.

Pytanie 37

Jaki będzie koszt brutto produkcji 20 m3 mieszanki betonowej, jeżeli cena za 1 m3 wynosi 200 zł netto i obowiązuje podstawowa stawka VAT w wysokości 23%?

A. 4400 zł
B. 5412 zł
C. 4920 zł
D. 4000 zł
Aby obliczyć wartość brutto produkcji 20 m3 mieszanki betonowej, należy najpierw obliczyć koszt netto tej ilości. Koszt wyprodukowania 1 m3 mieszanki betonowej wynosi 200 zł, więc koszt netto dla 20 m3 wyniesie 200 zł/m3 * 20 m3 = 4000 zł. Następnie, aby uzyskać wartość brutto, należy dodać do kosztu netto podatek VAT wynoszący 23%. Obliczamy wartość VAT: 4000 zł * 0,23 = 920 zł. Wartość brutto to zatem: 4000 zł + 920 zł = 4920 zł. W praktyce, znajomość obliczania wartości brutto jest kluczowa w branży budowlanej, ponieważ pozwala na prawidłowe ustalanie kosztów projektów oraz wystawianie faktur. Dobrze jest mieć świadomość przepisów VAT, aby unikać problemów prawnych związanych z nieprawidłowym naliczaniem podatków. Warto także pamiętać, że błędne obliczenia mogą prowadzić do strat finansowych w firmach budowlanych.

Pytanie 38

Stosunek objętościowy 1:3:12 określa składniki zaprawy cementowo-glinianej M 0,6:

A. cement: piasek: zawiesina gliniana
B. cement: zawiesina gliniana: piasek
C. cement: woda: zawiesina gliniana
D. cement: zawiesina gliniana: woda
Odpowiedź 'cement: zawiesina gliniana: piasek' jest prawidłowa, ponieważ proporcja objętościowa 1:3:12 odnosi się do składników zaprawy cementowo-glinianej M 0,6, gdzie cement jest jednym z głównych składników, a jego ilość w mieszance wynosi 1 część. Zawiesina gliniana, będąca materiałem wiążącym, ma 3 części, a piasek, który pełni rolę wypełniacza, stanowi 12 części. Zastosowanie takiej proporcji jest zgodne z najlepszymi praktykami w budownictwie, gdzie kluczowe jest uzyskanie odpowiednich właściwości mechanicznych oraz trwałości zaprawy. Przykładowo, w kontekście budowy murów czy tynków, stosowanie zaprawy o takiej proporcji przyczynia się do lepszej przyczepności i wytrzymałości na czynniki atmosferyczne. Zgodnie z normami, właściwe stosunki składników mogą znacznie wpłynąć na jakość konstrukcji, co podkreśla znaczenie przestrzegania tych proporcji w praktyce budowlanej.

Pytanie 39

Rozbiórkę ręczną stropu ceglanego na belkach stalowych należy zacząć od

A. rozebrania górnej części stropu, czyli podłogi
B. skucia wypełnienia stropowego
C. zbicia tynku z powierzchni stropu
D. wycięcia belek wzdłuż ścian
Zbicie tynku ze stropu jest kluczowym pierwszym krokiem w procesie ręcznej rozbiórki stropu ceglanego na belkach stalowych. Tynk pełni funkcję wykończeniową, ale jego usunięcie pozwala na dokładną ocenę stanu konstrukcji stropu oraz belek. Bez tego etapu, można napotkać nieprzewidziane trudności, które mogą prowadzić do uszkodzenia pozostałych elementów budynku. W praktyce, przed rozpoczęciem rozbiórki, ważne jest również zapewnienie odpowiedniego zabezpieczenia obszaru roboczego oraz użycie odpowiednich narzędzi, takich jak młoty pneumatyczne czy łomy, aby skutecznie usunąć tynk. Dobrą praktyką jest także sporządzenie dokumentacji fotograficznej stanu przed rozpoczęciem prac, co może być przydatne w późniejszych etapach oraz ewentualnych analizach odpowiadających za bezpieczeństwo budynku. Warto również zaznaczyć, że zgodnie z normami budowlanymi, przed rozpoczęciem rozbiórki powinno się przeprowadzić ocenę stanu technicznego konstrukcji, aby zminimalizować ryzyko związane z pracami rozbiórkowymi.

Pytanie 40

Na ilustracji przedstawiono rusztowanie

Ilustracja do pytania
A. na kozłach teleskopowych.
B. wiszące - koszowe.
C. drabinowe.
D. ramowe.
Rusztowanie ramowe, które zostało przedstawione na ilustracji, jest jednym z najczęściej używanych typów rusztowań w branży budowlanej. Charakteryzuje się ono modułową konstrukcją, która umożliwia szybkie i łatwe montowanie oraz demontowanie. Pionowe i poziome ramy tworzą stabilne i wytrzymałe szkielet, co czyni je idealnym rozwiązaniem do prac na wysokości, takich jak malowanie, tynkowanie, czy instalacje elektryczne. Dodatkowo, rusztowania ramowe są zgodne z normami bezpieczeństwa, co jest kluczowe w kontekście ochrony pracowników. Zastosowanie rusztowania ramowego pozwala na efektywne wykorzystanie przestrzeni roboczej, a także umożliwia dostęp do trudno dostępnych miejsc, co jest nieocenione w dużych projektach budowlanych. W praktyce, rusztowania ramowe są często wykorzystywane w budowach komercyjnych, jak również w renowacji budynków zabytkowych, co potwierdza ich wszechstronność i niezawodność.