Wyniki egzaminu

Informacje o egzaminie:
  • Zawód: Technik budownictwa
  • Kwalifikacja: BUD.12 - Wykonywanie robót murarskich i tynkarskich
  • Data rozpoczęcia: 14 maja 2026 10:03
  • Data zakończenia: 14 maja 2026 10:32

Egzamin zdany!

Wynik: 20/40 punktów (50,0%)

Wymagane minimum: 20 punktów (50%)

Nowe
Analiza przebiegu egzaminu- sprawdź jak rozwiązywałeś pytania
Pochwal się swoim wynikiem!
Szczegółowe wyniki:
Pytanie 1

Jakie metody należy zastosować, aby zabezpieczyć metalowe elementy przed korozją podczas wznoszenia ścian z bloczków gipsowych?

A. Zastosować pokost lniany
B. Aplikować mleczko cementowe
C. Nałożyć farbę olejną
D. Pokryć lakierem asfaltowym
Odpowiedzi wskazane jako alternatywy dla pokrycia lakierem asfaltowym mają swoje ograniczenia i nie zapewniają tak efektywnej ochrony przed korozją. Smarowanie pokostem lnianym, chociaż ma swoje zastosowania w konserwacji drewna, nie jest wystarczające dla metalowych elementów, gdyż nie tworzy trwałej, elastycznej powłoki, a jego ochrona jest ograniczona do warunków atmosferycznych. Podobnie, malowanie farbą olejną, mimo że może zapewnić pewien poziom ochrony, nie jest wystarczająco odporne na wilgoć i czynniki chemiczne, które mogą przyspieszać proces korozji. Farby olejne mogą również wymagać częstej konserwacji, co jest niepraktyczne w długoterminowej ochronie metalowych elementów budowlanych. Z kolei, pokrycie lakierem asfaltowym, który często jest wykorzystywany w budownictwie, tworzy barierę, która nie tylko chroni przed wodą, ale również przed substancjami chemicznymi. Naniesienie mleczka cementowego na metalowe elementy również nie jest skutecznym rozwiązaniem, ponieważ mleczko cementowe jest bardziej przeznaczone do poprawy przyczepności betonu niż do zabezpieczania metalu przed korozją. Użytkownicy mogą nie doceniać znaczenia odpowiednich metod ochrony, co prowadzi do stosowania mniej skutecznych rozwiązań. Ważne jest, aby w budownictwie stosować sprawdzone metody zabezpieczania, takie jak lakier asfaltowy, które zgodne są z najlepszymi praktykami branżowymi.

Pytanie 2

Warstwę termoizolacyjną ściany, której fragment przekroju pionowego przedstawiono na rysunku, oznaczono cyfrą

Ilustracja do pytania
A. 4
B. 2
C. 3
D. 1
Wybór odpowiedzi nr 3 jest strzałem w dziesiątkę! Ta warstwa rzeczywiście działa jako termoizolacja w ścianie, co jest bardzo ważne. Ma sporą grubość i zwartą strukturę, a to kluczowe, gdy mówimy o utrzymywaniu ciepła. W budownictwie stosuje się materiały, które mają niską przewodność cieplną, jak styropian czy wełna mineralna, bo one naprawdę pomagają w zatrzymywaniu ciepła w środku. Wiesz, budynki muszą spełniać określone normy, żeby były energooszczędne, a odpowiednie warstwy izolacyjne pomagają w tym nie tylko przez zmniejszenie kosztów ogrzewania, ale i podnoszą komfort życia mieszkańców. Na przykład w domach jednorodzinnych, kiedy ściany mają dobrą izolację, to faktycznie poprawia to bilans energetyczny budynku, a także sprawia, że jest bardziej odporny na różne warunki pogodowe.

Pytanie 3

Na którym rysunku przedstawiono rusztowanie kozłowe regulowane?

Ilustracja do pytania
A. B.
B. C.
C. A.
D. D.
Wybierając inny rysunek niż ten z rusztowaniem kozłowym regulowanym, może być tak, że nie zrozumiałeś jego kluczowych cech. Wiele osób myli rusztowania stałe z regulowanymi, co prowadzi do błędów w wyborze. Na przykład, jeśli ktoś stawia na rysunek A, może uważać, że to rusztowanie, które można dopasować do różnych wysokości. Ale w rzeczywistości, rusztowania stałe – te z rysunków A lub D – nie mają opcji regulacji, co ogranicza ich użyteczność w zmiennych warunkach. Często zdarza się też, że ludzie oceniają rusztowania po wyglądzie, a nie po ich funkcjonalności. Jeśli nie zwracasz uwagi na mechanizmy regulacyjne, możesz łatwo pomylić rysunki, które wyglądają jak rusztowania koszowe, mimo że w rzeczywistości nie mają tej regulacji. Zrozumienie różnic pomiędzy rodzajami rusztowań i ich zastosowaniami jest naprawdę ważne dla bezpieczeństwa i efektywności w pracy. Pamiętaj, normy, takie jak EN 12810 czy EN 12811, są tu, by upewnić się, że wybrane rusztowanie spełnia wymagane standardy bezpieczeństwa i jakości. Dlatego każdy powinien wiedzieć, jakie cechy ma mieć rusztowanie, które planuje użyć.

Pytanie 4

W jakiej temperaturze najlepiej wykonywać prace tynkarskie?

A. < 10o
B. w dowolnej
C. 25o - 30o
D. 15o - 20o
Odpowiedź 15o - 20o jest uważana za optymalną temperaturę do prowadzenia robót tynkarskich, ponieważ w tym zakresie można zapewnić odpowiednią plastyczność zaprawy tynkarskiej. W zbyt niskich temperaturach, poniżej 10o, proces wiązania zaprawy jest spowolniony, co może prowadzić do problemów z przyczepnością oraz pęknięć. Z kolei przy temperaturach przekraczających 20o, zwłaszcza w zakresie 25o - 30o, woda w zaprawie może zbyt szybko parować, co skutkuje niepełnym wiązaniem i osłabieniem struktury tynku. Dobry praktyką jest także monitorowanie wilgotności powietrza oraz stosowanie odpowiednich dodatków, które mogą poprawić właściwości zaprawy w trudnych warunkach atmosferycznych. Warto również pamiętać, że zgodnie z normą PN-B-10101, minimalne i maksymalne temperatury dla robót tynkarskich powinny być przestrzegane, aby zapewnić długotrwałość i jakość wykonania.

Pytanie 5

Na rysunku przedstawiono wiązanie

Ilustracja do pytania
A. wielowarstwowe muru o grubości 2 cegieł.
B. kowadełkowe muru o grubości 2 cegieł.
C. pospolite muru o grubości 2,5 cegły.
D. kowadełkowe muru o grubości 1,5 cegły.
Wybór odpowiedzi, która sugeruje inny typ muru, skutkuje błędnym zrozumieniem zasady wiązania cegieł. Pospolite muru o grubości 2,5 cegły oraz kowadełkowe mur o grubości 1,5 cegły nie spełniają wymogów projektowych dla stabilnych konstrukcji. Pospolite muru, gdzie cegły są układane w jednej linii, prowadzi do zwiększonego ryzyka pęknięć, ponieważ nie zapewnia odpowiedniej rozkładu obciążeń. Z kolei kowadełkowe muru o grubości 1,5 cegły nie jest wystarczająco mocne, co może prowadzić do osiadania lub deformacji muru. Ważne jest, aby zrozumieć, że wiązania murarskie mają na celu nie tylko estetykę, ale przede wszystkim funkcjonalność. Niewłaściwe wiązanie może prowadzić do poważnych problemów konstrukcyjnych, takich jak niestabilność budynków. Dlatego kluczowe jest przestrzeganie standardów budowlanych oraz zasad dobrych praktyk, co w praktyce oznacza, że odpowiedni dobór grubości i rodzaju muru jest fundamentem każdej konstrukcji. W przypadku wielowarstwowych murów o grubości 2 cegieł również występują problemy, jeśli nie uwzględnia się odpowiedniego rozkładu warstw oraz ich właściwości termoizolacyjnych. W efekcie, niewłaściwy wybór rodzaju muru może prowadzić do kosztownych napraw w przyszłości oraz zagrożenia bezpieczeństwa użytkowników budynku.

Pytanie 6

Na którym rysunku przedstawiono strop Fert?

Ilustracja do pytania
A. D.
B. B.
C. A.
D. C.
Strop Fert, jako nowoczesne rozwiązanie w budownictwie, często jest mylony z innymi typami stropów, jak na przykład stropami gęstożebrowymi lub stropami monolitycznymi. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że kluczową różnicą jest sposób współpracy prefabrykowanych elementów z wylewką betonową. W przypadku stropów gęstożebrowych, pomiędzy żebrami stosuje się wypełnienia, co nie zapewnia tak wysokiej nośności jak w systemie Fert. Ponadto, stropy monolityczne wymagają dłuższego czasu twardnienia i nie oferują elastyczności prefabrykacji, co może prowadzić do opóźnień w realizacji projektu. Typowe błędy w rozumieniu stropu Fert wynikają z nieznajomości jego cech charakterystycznych, jak wypustki, które są kluczowe dla uzyskania jednorodności konstrukcji. Odróżnienie stropu Fert od innych typów stropów jest istotne, ponieważ ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo i trwałość budynków. Dlatego, przy projektowaniu konstrukcji, warto zwracać uwagę na właściwości materiałów i standardy, takie jak PN-EN 1992, które regulują zasady projektowania stropów żelbetowych. Zrozumienie różnic pomiędzy poszczególnymi typami stropów jest kluczowe dla osiągnięcia optymalnych wyników w realizacji projektów budowlanych.

Pytanie 7

Aby przygotować zaprawę cementowo-wapienną, użyto 50 kg wapna. Jaką ilość cementu trzeba zastosować do tej zaprawy, jeśli proporcja objętościowa składników wynosi 1:2:4?

A. 100 kg
B. 150 kg
C. 50 kg
D. 25 kg
Aby obliczyć ilość cementu potrzebną do wykonania zaprawy cementowo-wapiennej, należy najpierw zrozumieć stosunek objętościowy składników, który wynosi 1:2:4. Oznacza to, że na każdą część cementu przypadają dwie części wapna i cztery części piasku. W tym przypadku, skoro przygotowano 50 kg wapna, to obliczamy ilość cementu w następujący sposób: jeśli 2 części to 50 kg, to 1 część (czyli cement) wynosi 25 kg (50 kg / 2 = 25 kg). Dodatkowo, dla zapewnienia właściwych właściwości zaprawy oraz trwałości konstrukcji, dobrym standardem jest stosowanie dokładnych proporcji, które zapewniają odpowiednią wytrzymałość i elastyczność mieszanki. Warto pamiętać, że w praktyce do wykonania zaprawy często korzysta się z gotowych mieszanek zapraw, które już mają zmierzone i dobrane składniki w odpowiednich proporcjach, co ułatwia pracę budowlaną.

Pytanie 8

Na podstawie danych zawartych w tablicy z KNR oblicz, ile cegieł pełnych należy zamówić do wykonania 30 m2ścianek pełnych o grubości ¼cegły.

Ilustracja do pytania
A. 858 sztuk.
B. 1 458 sztuk.
C. 861 sztuk.
D. 1 443 sztuki.
Często zdarza się, że osoby przystępujące do obliczeń mylą jednostki miary lub nieprawidłowo interpretują dane z tabel. Na przykład, niektórzy mogą przyjąć, że do obliczenia potrzebnej liczby cegieł należy pomnożyć wartość cegieł na 1 m² przez inną, nieodpowiednią wartość powierzchni, co prowadzi do błędnych wyników, jak 1 443 lub 1 458 cegieł. Tego rodzaju błędy mogą wynikać z braku znajomości specyfikacji technicznych oraz nieprecyzyjnego podejścia do danych. Często również myli się grubość ściany, co prowadzi do przyjęcia niewłaściwej wartości w obliczeniach. W praktyce, precyzyjne obliczenia materiałów budowlanych są kluczowe dla efektywności projektów budowlanych, a ich niedoszacowanie może prowadzić do opóźnień i dodatkowych kosztów. Niezależnie od przyczyny błędnych obliczeń, ważne jest, aby przed podjęciem decyzji dokładnie przeanalizować wszystkie dostępne dane oraz uwzględnić specyfikacje techniczne dotyczące materiałów budowlanych, takie jak te zawarte w KNR. W ten sposób można uniknąć typowych pułapek związanych z obliczeniami i osiągnąć bardziej wiarygodne wyniki.

Pytanie 9

Na ilustracji przedstawiono fragment lica muru wykonanego w wiązaniu

Ilustracja do pytania
A. słowiańskim.
B. polskim.
C. weneckim.
D. holenderskim.
Wybierając jedną z niepoprawnych odpowiedzi, można było się zgubić w temacie wiązań ceglanych. Na przykład wiązanie weneckie, które mogłeś mieć na myśli, ma zupełnie inny układ cegieł, często z cegłami w różnych rozmiarach i dużym naciskiem na dekoracyjność. Z kolei wiązanie holenderskie różni się jeszcze bardziej, bo tam są większe cegły, co też może prowadzić do mylnych wniosków. Zrozumienie tych różnic jest istotne dla każdego, kto interesuje się architekturą, bo każde wiązanie ma swoje specyficzne cechy i zastosowanie. Błędne odpowiedzi często wynikają z braku wiedzy o lokalnej architekturze i historii budownictwa. A te koncepcje związane z wiązaniem słowiańskim mogą wprowadzać w błąd, bo nie są za bardzo klasyfikowane w murowaniu. Warto znać te różnice, żeby wiedzieć, jak projektować budynki, które będą łączyć tradycję z nowoczesnością.

Pytanie 10

Korzystając z danych zawartych w tabeli, wskaż najmniejszą dopuszczalną grubość jednowarstwowego tynku chroniącego przed wodą, wykonanego z fabrycznie suchej zaprawy.

Grubości tynkówŚrednia grubość
w [mm]
Dopuszczalna
najmniejsza
grubość
w [mm]
dla tynków zewnętrznych2015
dla tynków wewnętrznych1510
dla jednowarstwowych tynków
wewnętrznych z fabrycznie suchej
zaprawy
105
dla jednowarstwowych tynków
chroniących przed wodą z fabrycznie
suchej zaprawy
1510
dla tynków z izolacją termicznązależnie od
wymagań
20
A. 5 mm
B. 20 mm
C. 10 mm
D. 15 mm
Odpowiedź 10 mm jest poprawna, ponieważ zgodnie z obowiązującymi standardami budowlanymi oraz danymi zawartymi w tabeli, najmniejsza dopuszczalna grubość jednowarstwowego tynku, który ma chronić przed wodą, powinna wynosić właśnie 10 mm. Tego typu tynki są stosowane w budownictwie do ochrony elewacji przed działaniem wilgoci, co jest kluczowe dla zapewnienia długowieczności konstrukcji. Przy zbyt małej grubości, tynk nie wypełni swojej funkcji, co może prowadzić do wnikania wody, a w efekcie do uszkodzenia struktury budynku. W praktyce, stosowanie tynków o grubości minimum 10 mm jest zgodne z zasadami sztuki budowlanej oraz normami, co potwierdzają liczne badania i publikacje branżowe. Prawidłowe dobranie grubości tynku jest zatem kluczowe dla efektywności ochrony przed wilgocią.

Pytanie 11

Na ilustracji przedstawiono elementy stropu

Ilustracja do pytania
A. Fert.
B. Teriva.
C. Porotherm.
D. Akermana.
Wybór innych systemów stropowych, takich jak Fert, Teriva czy Akermana, wskazuje na pewne nieporozumienia dotyczące charakterystyki i zastosowań poszczególnych technologii budowlanych. System Fert, mimo że również używany w konstrukcjach stropowych, nie oferuje tych samych właściwości izolacyjnych co Porotherm. Pustaki Fert są bardziej masywne i mają ograniczone zastosowanie w budownictwie energooszczędnym. Z kolei system Teriva charakteryzuje się stosowaniem prefabrykowanych belek oraz pustaków, które mogą nie spełniać wysokich standardów izolacyjności akustycznej, co jest kluczowe w projektach mieszkaniowych. Natomiast Akermana, który jest systemem opartym na betonowych elementach, często wykorzystywany jest w budownictwie przemysłowym, a jego właściwości nie zawsze odpowiadają wymaganiom budynków mieszkalnych. Typowym błędem myślowym przy wyborze odpowiedzi jest nieodpowiednia analiza zastosowań konkretnych systemów stropowych, co prowadzi do nieprawidłowych wniosków. Kluczowe jest uwzględnienie zarówno właściwości materiałów, jak i ich zastosowań w kontekście wymagań budowlanych oraz norm branżowych, które w przypadku stropów powinny koncentrować się na efektywności energetycznej i trwałości konstrukcji.

Pytanie 12

Na podstawie fragmentu instrukcji wskaż, którym narzędziem i w jaki sposób nakłada się tynk mozaikowy na przygotowane podłoże.

Instrukcja producenta tynku mozaikowego
(fragment)
Tynk przed zastosowaniem wymaga jedynie dokładnego przemieszania w opakowaniu. Potrzebne narzędzia to stalowa paca, na którą z wiadra nakłada się masę tynkarską za pomocą szpachelki lub łopatki. Następnie masę naciąga się równomiernie na podłoże ruchami od dołu ku górze, warstwą o grubości kruszywa. Nałożony tynk należy wygładzać lekko pochyloną pacą stale w tym samym kierunku, co pozwoli uzyskać jednolitą i gładką powierzchnię gotowej wyprawy tynkarskiej.(...)
A. Pacą stalową, równomiernie ruchami od dołu ku górze.
B. Łopatką, ruchami od góry do dołu.
C. Szpachelką, równomiernie ruchami od góry do dołu.
D. Pacą styropianową, ruchami od dołu do góry.
Poprawna odpowiedź to nakładanie tynku mozaikowego pacą stalową, co jest zgodne z zaleceniami producenta. Użycie pacą stalową pozwala na równomierne rozprowadzenie masy tynkarskiej na podłożu, co jest kluczowe dla uzyskania gładkiej i estetycznej powierzchni. Ruchy od dołu ku górze zapewniają, że tynk dobrze przylega do podłoża, co minimalizuje ryzyko pęcherzyków powietrza i innych niedoskonałości. Zastosowanie tego narzędzia jest uzasadnione, ponieważ stalowa paca jest sztywniejsza niż inne narzędzia, co umożliwia lepsze wygładzenie tynku. Dodatkowo, przy wygładzaniu tynku, paca powinna być lekko pochylona, co sprzyja równomiernemu rozłożeniu materiału. W praktyce, kluczowym elementem jest również odpowiednia technika nakładania, która uwzględnia kąt nachylenia narzędzia oraz siłę nacisku, co ma bezpośredni wpływ na jakość i trwałość wykonanej wyprawy tynkarskiej. Przestrzeganie tych zasad nie tylko podnosi estetykę wykończenia, ale także wpływa na trwałość i właściwości użytkowe tynku.

Pytanie 13

Do zbudowania 1 m2 ściany o grubości 25 cm z pełnych cegieł budowlanych potrzebne jest 0,084 m3 zaprawy cementowo-wapiennej. Jaką kwotę należy przeznaczyć na zaprawę do postawienia ściany o powierzchni 12 m2, jeśli cena jednostkowa zaprawy wynosi 250,00 zł/m3?

A. 242,00 zł
B. 2 420,00 zł
C. 2 520,00 zł
D. 252,00 zł
Aby obliczyć koszt zaprawy cementowo-wapiennej potrzebnej do wymurowania ściany o powierzchni 12 m<sup>2</sup>, należy najpierw ustalić, ile zaprawy potrzebujemy na tę powierzchnię. Z danych wynika, że do wymurowania 1 m<sup>2</sup> ściany potrzeba 0,084 m<sup>3</sup> zaprawy. Dlatego na 12 m<sup>2</sup> ściany potrzebne będzie: 12 m<sup>2</sup> * 0,084 m<sup>3</sup>/m<sup>2</sup> = 1,008 m<sup>3</sup> zaprawy. Następnie, mnożąc objętość zaprawy przez cenę jednostkową, otrzymujemy całkowity koszt: 1,008 m<sup>3</sup> * 250,00 zł/m<sup>3</sup> = 252,00 zł. Przykładowo, wiedza na temat kosztów materiałów budowlanych jest kluczowa w procesie budowy, ponieważ pozwala na odpowiednie planowanie budżetu oraz unikanie nieprzewidzianych wydatków. Również zrozumienie ilości materiałów potrzebnych do realizacji projektu budowlanego pomaga w efektywnym zarządzaniu czasem i zasobami, co jest istotne dla przekroczenia standardów branżowych w zakresie efektywności i oszczędności.

Pytanie 14

Na podstawie fragmentu instrukcji producenta oblicz, ile kilogramów zaprawy murarskiej potrzeba do wymurowania jednej ściany grubości 25 cm, długości 12 m i wysokości 4 m.

Fragment instrukcji producenta
Zużycie zaprawy murarskiej
Grubość ściany
z cegły pełnej
Zużycie suchej zaprawy
[kg/m²]
½ cegłyok. 40
1 cegłaok. 100
A. ok. 400 kg
B. ok. 1200 kg
C. ok. 4800 kg
D. ok. 1920 kg
Wielu wykonawców i studentów popełnia typowy błąd, nie analizując dokładnie zużycia zaprawy murarskiej w kontekście wymagań konkretnego projektu budowlanego. Odpowiedzi wskazujące na zaniżone ilości zaprawy, takie jak 1200 kg czy 400 kg, mogą wynikać z błędnych obliczeń powierzchni lub zastosowania niewłaściwych wskaźników zużycia. Zdarza się, że osoby te mylnie zakładają, iż zaprawa jest potrzebna tylko na powierzchni ściany, bez uwzględnienia grubości muru oraz charakterystyki użytych materiałów budowlanych. Innym częstym błędem jest nieuwzględnienie specyfiki materiałów, gdzie różne rodzaje cegieł czy bloczków mogą wymagać odmiennego zużycia zaprawy. Ponadto, niektórzy mogą nie brać pod uwagę strat materiałowych, które są nieodłącznym elementem każdego procesu budowlanego. Przy planowaniu budowy zaleca się korzystanie z tabel zużycia dostarczanych przez producentów materiałów, co pozwoli uniknąć kosztownych pomyłek. Warto również zwrócić uwagę na to, że w praktyce budowlanej zawsze należy mieć na uwadze dodatkowe zapasy materiałów, aby sprostać ewentualnym nieprzewidzianym sytuacjom na placu budowy. W ten sposób, można nie tylko zminimalizować ryzyko błędów, ale również poprawić efektywność realizacji projektu budowlanego.

Pytanie 15

Ile zaprawy do cienkowarstwowego murowania należy zastosować przy budowie ściany o wymiarach 3 m × 12 m z bloczków Silka Tempo o szerokości 24 cm, jeżeli zużycie zaprawy dla muru o tej grubości wynosi 1,2 kg na 1 m2?

A. 28,8 kg
B. 43,2 kg
C. 86,4 kg
D. 10,4 kg
Aby obliczyć ilość zaprawy murarskiej potrzebnej do wymurowania ściany o wymiarach 3 m × 12 m, najpierw musimy obliczyć powierzchnię ściany. Powierzchnia ta wynosi 3 m × 12 m = 36 m². Znając zużycie zaprawy wynoszące 1,2 kg na 1 m², możemy obliczyć całkowitą ilość zaprawy: 36 m² × 1,2 kg/m² = 43,2 kg. To obliczenie opiera się na standardach budowlanych, które zalecają przestrzeganie określonych wartości zużycia materiałów w zależności od ich grubości i rodzaju. W praktyce, odpowiednie obliczenia pozwalają uniknąć niedoborów materiałów podczas budowy oraz zapewniają odpowiednią jakość muru. Warto również pamiętać, że różne rodzaje zaprawy mogą mieć różne właściwości, co wpływa na ich zużycie, dlatego zawsze warto posiłkować się danymi producenta. Wymagania te są szczególnie istotne w przypadku budowy obiektów, gdzie precyzyjne obliczenia mają kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa i trwałości konstrukcji.

Pytanie 16

Jeśli koszty robocizny związane z ręcznym nałożeniem tynku szlachetnego nakrapianego na ścianach wynoszą 99,70 r-g na 100 m2, a ustalona stawka godzinowa to 15,00 zł, to całkowity koszt robocizny za 300 m2 wynosi?

A. 1 500,00 zł
B. 4 500,00 zł
C. 4 486,50 zł
D. 1 495,50 zł
Obliczenie kosztu robocizny przy tynku szlachetnym nakrapianym można przeprowadzić na podstawie podanych danych. Jeśli nakłady robocizny wynoszą 99,70 zł na 100 m², to dla 300 m² koszt robocizny można obliczyć mnożąc tę stawkę przez trzy. Obliczenia wyglądają następująco: 99,70 zł * 3 = 299,10 zł. Następnie, aby uzyskać całkowity koszt robocizny, musimy policzyć liczbę godzin pracy. Przy stawce godzinowej wynoszącej 15,00 zł, całkowity koszt robocizny wynosi 299,10 zł * 15,00 zł = 4 486,50 zł. Taki sposób obliczania kosztów robocizny jest zgodny z praktykami branżowymi, które zalecają dokładne oszacowanie nakładów na podstawie jednostkowych stawek robocizny na określone powierzchnie. Zrozumienie tych obliczeń jest kluczowe w zarządzaniu kosztami i planowaniu budżetu w projektach budowlanych.

Pytanie 17

Tynk dekoracyjny stworzony z zaprawy gipsowej lub gipsowo-wapiennej, naśladujący marmur, to

A. sgraffito
B. sztukateria
C. fresk
D. stiuk
Stiuk to taka fajna technika wykończeniowa, która polega na nakładaniu zaprawy gipsowej albo gipsowo-wapiennej w taki sposób, żeby wyglądała jak marmur. Używa się jej głównie w architekturze wnętrz, zwłaszcza w stylach klasycznych i renesansowych, gdzie każdy detal ma znaczenie. Stiuk świetnie nadaje się do ozdabiania sufitów, ścian i różnych elementów architektonicznych, co daje naprawdę luksusowy efekt. Można go zobaczyć w pałacach, kościołach czy eleganckich willach, bo jego struktura i połysk naprawdę przypominają naturalny kamień. Ważne jest, żeby stosować odpowiednie techniki, bo to zapewnia super efekt wizualny. W kontekście budownictwa, jak się aplikuje stiuk, to powinny to robić wykwalifikowane osoby, które znają różne procesy utwardzania i polerowania, dzięki czemu efekt końcowy będzie trwały i estetyczny. Co więcej, stiuk można barwić na różne kolory, więc można go świetnie dopasować do różnych stylów wnętrz.

Pytanie 18

Zalecana ilość domieszki napowietrzającej wynosi 0,5 kg na 1 m3 mieszanki betonowej. Jaką ilość domieszki trzeba dodać do 750 dm3 mieszanki betonowej?

A. 0,750 kg
B. 0,250 kg
C. 0,375 kg
D. 0,550 kg
Odpowiedź 0,375 kg jest w porządku, bo zużycie tej domieszki napowietrzającej to 0,5 kg na każdy metr sześcienny mieszanki betonu. Jak przeliczymy jednostki, to 750 dm³ wychodzi nam 0,75 m³ (bo 1 m³ to 1000 dm³). Żeby obliczyć potrzebną ilość domieszki, mnożymy objętość mieszanki przez to, co jest zalecane: 0,75 m³ razy 0,5 kg/m³ daje nam 0,375 kg. To podejście jest zgodne z tym, co stosuje się w budownictwie, gdzie dokładne dozowanie materiałów jest super ważne dla jakości betonu. Warto pamiętać, że te domieszki poprawiają też cechy betonu, takie jak odporność na mróz czy wodoszczelność, co jest istotne, szczególnie w naszym zmiennym klimacie. Dlatego ważne jest, żeby stosować odpowiednie dawki, bo to zapewnia lepszą wydajność i trwałość mieszanki. Ostatecznie wpływa to nie tylko na właściwości mechaniczne betonu, ale też na jego długowieczność i odporność na różne warunki atmosferyczne.

Pytanie 19

Na rysunku przedstawiony jest przekrój poprzeczny stropu

Ilustracja do pytania
A. odcinkowego.
B. Ackermana.
C. Kleina.
D. płytowego.
Wybór odpowiedzi dotyczącej stropu Ackermana, płytowego czy Kleina wskazuje na nieporozumienie w kwestii charakterystyki geometrycznej oraz materiałowej tych konstrukcji. Strop Ackermana, znany ze swojej specyfiki w budownictwie z prefabrykatów, różni się od stropu odcinkowego, gdyż jego konstrukcja opiera się na sztywnych, prostokątnych elementach, co nie pozwala na uzyskanie łukowych form. Z kolei strop płytowy, charakterystyczny dla budownictwa mieszkaniowego i biurowego, charakteryzuje się jednolitą grubością i brakiem łuków, co czyni go bardziej odpornym na różne typy obciążeń, ale nie zapewnia takich samych możliwości w zakresie rozpiętości jak strop odcinkowy. Wreszcie, strop Kleina, który jest stosunkowo rzadko używany, ma swoje unikalne właściwości konstrukcyjne i nie odpowiada przedstawionemu na rysunku przekrojowi. Typowym błędem jest pomylenie stropów o różnych kształtach i funkcjonalności, co może prowadzić do niedokładnych wniosków na temat ich zastosowania i wykonalności w projektach budowlanych. Zrozumienie różnic między tymi rodzajami stropów jest kluczowe dla ich prawidłowego doboru do konkretnego projektu budowlanego.

Pytanie 20

W rogach słupów narażonych na uderzenia i przewidzianych do pokrycia tynkiem należy

A. nałożyć dodatkową warstwę tynku
B. przygotować mocniejszą zaprawę do narzutu
C. zamontować płaskowniki stalowe ocynkowane
D. zainstalować kątowniki z blachy ocynkowanej
Osadzenie kątowników z blachy ocynkowanej w narożach słupów narażonych na uderzenia jest najlepszą praktyką w budownictwie, szczególnie w obiektach przemysłowych i użyteczności publicznej. Kątowniki pełnią rolę dodatkowego wzmocnienia, które chroni narożniki przed uszkodzeniami mechanicznymi. Stal ocynkowana zapewnia ochronę przed korozją, co jest kluczowe w miejscach narażonych na działanie wilgoci i innych czynników atmosferycznych. W praktyce, zastosowanie kątowników pozwala na zwiększenie trwałości konstrukcji, a także na wydłużenie cyklu życia słupów. Normy budowlane, takie jak Eurokod 3, zalecają stosowanie takich rozwiązań w celu zapewnienia odpowiedniej odporności na obciążenia dynamiczne. W sytuacjach, gdy słupy są narażone na intensywne użytkowanie, jak w magazynach czy halach produkcyjnych, zastosowanie kątowników staje się niezbędne dla zapewnienia bezpieczeństwa oraz zachowania estetyki budynku.

Pytanie 21

Który sposób przygotowania cienkowarstwowej zaprawy murarskiej jest zgodny z przedstawioną instrukcją producenta?

Instrukcja producenta
Przygotowanie cienkowarstwowej zaprawy murarskiej
Zaprawę wsypać do odmierzonej ilości wody w proporcji 0,18 do 0,22 litra wody na 1 kg suchego proszku, następnie wymieszać mieszadłem mechanicznym do uzyskania jednorodnej masy. Odstawić na 3 do 5 minut i ponownie wymieszać. Zaprawę należy nakładać ręcznie pacą ząbkowaną lub innym narzędziem zwracając uwagę na dokładne wypełnienie spoin.
A. Wymieszać część suchego proszku z niewielką ilością wody, a następnie dodać pozostałą ilość wody oraz pozostałą ilość suchego proszku i ponownie wymieszać do uzyskania jednorodnej masy.
B. Do odmierzonej ilości wody wsypać odpowiednią ilość suchego proszku, wymieszać do uzyskania jednorodnej masy, odstawić na określony czas i ponownie wymieszać.
C. Wymieszać część suchego proszku z wodą, następnie do uzyskanej mieszanki wsypać pozostałą ilość suchego proszku i razem wymieszać.
D. Do odmierzonej ilości wody wsypać porcję suchego proszku, razem wymieszać do uzyskania jednorodnej masy, następnie dolać wody.
Niepoprawne odpowiedzi zawierają szereg mylnych koncepcji, które mogą prowadzić do nieprawidłowego przygotowania zaprawy murarskiej. Wymieszanie suchego proszku z wodą w dowolnej kolejności, takiej jak dodanie proszku do wody w pełnej ilości, może skutkować trudnościami w uzyskaniu jednorodnej masy. Proszek powinien być dodawany do wody, a nie odwrotnie, co pozwala na lepsze rozprowadzenie składników i uniknięcie grudek. W przypadku pominięcia etapu odstawienia zaprawy po wymieszaniu, ryzykujemy, że nie wszystkie składniki chemiczne zdążą zareagować, co może prowadzić do obniżenia jakości zaprawy. Dodatkowo, nieodpowiednie przygotowanie, na przykład poprzez nieterminowe wymieszanie po czasie odstawienia, może ograniczyć wytrzymałość zaprawy. Takie błędy wynikają często z braku znajomości procesu technologicznego oraz niewłaściwego podejścia do standardów branżowych, co może prowadzić do poważnych problemów w zachowaniu strukturalnym budynków. W kontekście praktycznym, każdy etap przygotowania zaprawy powinien być dokładnie przestrzegany, aby zapewnić zgodność z wymaganiami technicznymi oraz oczekiwaniami jakościowymi. Dobre praktyki w branży budowlanej wymagają dokładności i skrupulatności na każdym etapie, aby uniknąć kosztownych błędów w przyszłości.

Pytanie 22

Jakie kruszywo wykorzystuje się w lekkich mieszankach betonowych?

A. Keramzyt
B. Pospółkę
C. Grunt
D. Żwir
Piasek, pospółka i żwir są powszechnie stosowanymi kruszywami w budownictwie, jednak żadne z nich nie jest odpowiednie do tworzenia lekkich mieszanek betonowych. Piasek, będący drobnym kruszywem, jest kluczowy w produkcji betonu, lecz jego zastosowanie zwiększa masę mieszanki. Podobnie, żwir, który składa się z większych ziaren, również podnosi ciężar betonu i nie wprowadza właściwości lekkości, które są kluczowe w zastosowaniach, gdzie redukcja masy ma znaczenie. Pospółka, będąca mieszanką różnych frakcji kruszywa, także nie jest optymalnym wyborem dla lekkich betonów, ponieważ może prowadzić do niepożądanych właściwości mechanicznych i zwiększenia masy gotowego wyrobu. Zastosowanie tych kruszyw w mieszankach betonowych prowadzi często do nieefektywności, zwłaszcza tam, gdzie wymagana jest wysoka izolacyjność oraz niska ciężkość. Często mylone jest pojęcie lekkiego betonu z betonem opartego na standardowych kruszywach, co skutkuje nieodpowiednim podejściem do projektowania i wyboru materiałów. W praktyce budowlanej, aby uzyskać odpowiednią jakość betonu, zaleca się korzystanie z materiałów zgodnych z aktualnymi normami i standardami, co znacząco wpłynie na trwałość oraz bezpieczeństwo konstrukcji.

Pytanie 23

Jaką ilość tynku maszynowego należy przygotować do otynkowania ściany o wymiarach 5 m × 3 m przy grubości tynku 5 mm, wiedząc, że jego średnie zużycie wynosi 14 kg na 1 m2tynkowanej powierzchni przy grubości 10 mm?

A. 210 kg
B. 70 kg
C. 105 kg
D. 42 kg
Wybór niepoprawnej odpowiedzi może wynikać z kilku typowych błędów w obliczeniach oraz zrozumieniu zagadnienia. Często mylnie zakłada się, że zużycie tynku można bezpośrednio pomnożyć przez powierzchnię, nie uwzględniając zmiany grubości tynku. Na przykład, w przypadku odpowiedzi wskazujących na 42 kg, może występować błędne założenie, że proporcjonalnie zmniejszone zużycie będzie na tyle małe, że wystarczy tylko na pokrycie połowy powierzchni. Takie podejście ignoruje fakt, że przy grubości 5 mm rzeczywiste zużycie tynku będzie znacznie niższe niż to dla 10 mm, a wynikające z tego obliczenia muszą być dostosowane do aktualnych warunków aplikacji. Kolejnym błędem może być nieprawidłowe zrozumienie, co oznacza średnie zużycie; obliczenia opierające się na założeniu, że 14 kg/m² jest stałą wartością niezależną od grubości, prowadzą do niedokładnych wyników. Wiedza na temat proporcji i kalkulacji w budownictwie jest kluczowa, aby uniknąć marnotrawstwa materiałów oraz nadmiernych kosztów związanych z zakupem. Dlatego znajomość technik obliczeniowych oraz ich praktyczne zastosowanie są niezwykle istotne w pracach budowlanych.

Pytanie 24

W efekcie "klawiszowania" stropu na tynku sufitu w pomieszczeniu utworzyła się rysa. Usunięcie tego defektu polega w szczególności na

A. pokryciu rysy pasem papy asfaltowej
B. zaszpachlowaniu rysy zaprawą cementową
C. zaszpachlowaniu rysy zaprawą gipsową
D. pokryciu rysy pasem siatki z włókna szklanego
Zaszpachlowanie rysy zaprawą gipsową jest podejściem, które, mimo że może wydawać się logiczne, w rzeczywistości nie jest wystarczające w przypadku poważniejszych uszkodzeń, takich jak rysy wynikające z klawiszowania stropu. Zaprawa gipsowa, chociaż dobrze przylega do powierzchni i daje estetyczne wykończenie, nie jest materiałem elastycznym. W efekcie, w miejscach, gdzie występują mikro ruchy, gips może pękać, co prowadzi do konieczności powtarzania napraw. Używanie papy asfaltowej jako rozwiązania również jest nieadekwatne, ponieważ papa nie jest przeznaczona do użytku w pomieszczeniach i nie posiada właściwości wytrzymałościowych wymaganych do naprawy tynku. Zastosowanie zaprawy cementowej w tym kontekście również nie jest optymalne, gdyż cement, podobnie jak gips, nie rozwiązuje problemu związania materiału z ruchem konstrukcyjnym, a jego sztywność może pogłębiać problem. Te błędne podejścia wskazują na niezrozumienie dynamiki uszkodzeń budowlanych oraz braku znajomości materiałów, które powinny być stosowane w celu zapewnienia długotrwałej i efektywnej naprawy. Kluczowe jest, aby przy naprawach uwzględniać nie tylko estetykę, ale przede wszystkim trwałość i odporność na zmiany zachodzące w strukturze budynku.

Pytanie 25

Aby zbudować 1 m2 jednowarstwowej ściany, potrzebnych jest 8 sztuk bloczków z betonu komórkowego. Jeśli koszt jednego bloczka wynosi 21 zł, to ile wyniesie całkowity koszt bloczków potrzebnych do budowy ściany o powierzchni 15 m2?

A. 2 520 zł
B. 3 860 zł
C. 3 520 zł
D. 2 860 zł
Aby obliczyć koszt bloczków z betonu komórkowego potrzebnych do wykonania ściany o powierzchni 15 m<sup>2</sup>, należy najpierw ustalić ilość bloczków potrzebnych na 1 m<sup>2</sup>. Z informacji wynika, że do wykonania 1 m<sup>2</sup> jednowarstwowej ściany potrzeba 8 sztuk bloczków. Dla ściany o powierzchni 15 m<sup>2</sup> potrzebujemy zatem 8 bloczków/m<sup>2</sup> x 15 m<sup>2</sup> = 120 bloczków. Koszt jednego bloczka wynosi 21 zł, więc całkowity koszt bloczków wynosi 120 bloczków x 21 zł/bloczek = 2 520 zł. Obliczenia te są zgodne z zasadami efektywnego planowania budowy i pozwalają na uwzględnienie wszystkich niezbędnych materiałów, co jest kluczowe w standardach budowlanych. Przykład ten ilustruje, jak ważne jest precyzyjne oszacowanie kosztów materiałów budowlanych w celu uniknięcia nieprzewidzianych wydatków oraz sprawne zarządzanie budżetem projektu budowlanego.

Pytanie 26

Jaką pacą powinno się nałożyć tynk wypalany klasy IVw?

A. Poliuretanową
B. Stalową
C. Drewnianą
D. Styropianową
Nieprawidłowe odpowiedzi wynikają z niewłaściwego zrozumienia specyfiki narzędzi do aplikacji tynków wypalanych. Paca styropianowa, zaprojektowana głównie do tynków gipsowych, nie zapewnia wystarczającej sztywności i kontroli nad aplikacją tynku mineralnego. Dodatkowo, styropian nie ma odpowiednich właściwości do pracy z materiałami, które wymagają precyzyjnego wykończenia. Z kolei paca poliuretanowa, mimo że elastyczna, nie jest przeznaczona do tynków wypalanych, ponieważ nie daje odpowiedniej powierzchni gładkiej, co może prowadzić do nierównomiernego wykończenia. Wreszcie, paca drewniana, choć może być używana w niektórych zastosowaniach, nie jest odpowiednia do tynków mineralnych, ponieważ drewno pochłania wilgoć i może zniekształcać strukturę tynku podczas aplikacji. W każdym przypadku, wybór niewłaściwego narzędzia może prowadzić do problemów takich jak pęknięcia, łuszczenie się i nierówności, co w konsekwencji wpływa na trwałość i estetykę całej powierzchni. Dlatego kluczowe znaczenie ma stosowanie odpowiednich narzędzi zgodnie z zaleceniami producentów i standardami branżowymi.

Pytanie 27

Przedstawione na rysunku urządzenie służy do

Ilustracja do pytania
A. mieszania składników zapraw i betonów.
B. zagęszczania mieszanki betonowej.
C. nawilżania mieszanki betonowej.
D. wyrównania powierzchni zapraw i betonów.
Poprawna odpowiedź to "mieszania składników zapraw i betonów". Urządzenie przedstawione na rysunku to mieszadło, które ma na celu uzyskanie jednolitej konsystencji mieszanki poprzez dokładne połączenie różnych składników, takich jak cement, piasek, woda i ewentualne dodatki chemiczne. W praktyce, stosowanie mieszadeł jest kluczowe w procesie budowlanym, ponieważ zapewnia równomierne rozprowadzenie wszystkich materiałów, co wpływa na jakość i wytrzymałość finalnego produktu. Zgodnie z normami budowlanymi, dobór odpowiedniego mieszadła jest istotny dla osiągnięcia wymaganej jednorodności mieszanki, co z kolei przekłada się na lepszą przyczepność oraz trwałość zaprawy czy betonu. Warto również wspomnieć, że w przypadku większych projektów budowlanych stosuje się mieszarki stacjonarne, które mogą wpłynąć na efekt skali i wydajność pracy. Dobre praktyki w zakresie mieszania materiałów budowlanych obejmują również regularne kontrolowanie jakości mieszanki oraz przestrzeganie zaleceń producentów materiałów budowlanych.

Pytanie 28

Na podstawie fragmentu specyfikacji technicznej określ, w których miejscach na elewacji budynku, nie należy wykonywać przerw technologicznych podczas wykonywania tynków mozaikowych.

n n nn n nn
n Specyfikacja techniczna wykonania i odbioru robót budowlanych
n Wykonanie tynków mozaikowych
n (fragment)n
n „(...) Materiał należy nakładać metodą „mokre na mokre", nie dopuszczając do zaschnięcia zatartej partii przed nałożeniem kolejnej. W przeciwnym razie miejsce tego połączenia będzie widoczne. Przerwy technologiczne należy z góry zaplanować na przykład: w narożnikach i załamaniach budynku, pod rurami spustowymi, na styku kolorów itp. Czas wysychania tynku zależnie od podłoża, temperatury i wilgotności względnej powietrza wynosi od ok. 12 do 48 godzin. W warunkach podwyższonej wilgotności i temperatury około +5°C czas wiązania tynku może być wydłużony. Podczas wykonywania i wysychania tynku min. temperatura otoczenia powinna wynosić +5°C, a max. +25°C.(...)"
A. W narożnikach budynku.
B. W załamaniach budynku.
C. Na środku ściany.
D. Na styku kolorów.
Wybór lokalizacji przerw technologicznych jest kluczowy dla jakości wykonania tynków mozaikowych, a odpowiedzi, które wskazują na styki kolorów, załamania budynku oraz narożniki jako miejsca, gdzie przerwy mogą być wykonane, są powszechnym błędem. Wielu wykonawców błędnie interpretują te lokalizacje jako potencjalnie odpowiednie, co w rzeczywistości prowadzi do poważnych problemów. Przerwy technologiczne na styku kolorów mogą powodować widoczne zmiany w tonacji tynku, co jest szczególnie niepożądane w przypadku tynków mozaikowych, które mają na celu uzyskanie jednolitego wyglądu. Dodatkowo, umieszczanie przerw w narożnikach budynku lub w załamaniach może prowadzić do osłabienia struktury tynku, co skutkuje pęknięciami i odspojeniem materiału. Typowym błędem myślowym jest zakładanie, że przerwy technologiczne w tych miejscach będą niezauważalne lub estetyczne. Niestety, niewłaściwie wykonane przerwy mogą nie tylko wpłynąć na wygląd budynku, ale także na jego trwałość i odporność na działanie czynników atmosferycznych. Dlatego kluczowe jest, aby każdy fachowiec w tej dziedzinie dokładnie zrozumiał znaczenie optymalnych lokalizacji dla przerw technologicznych, zgodnych z aktualnymi normami i dobrymi praktykami budowlanymi.

Pytanie 29

Oblicz, ile cegieł dziurawek trzeba przygotować do budowy dwóch ścianek działowych o wymiarach 2,4×6,0 m i grubości 25 cm każda, jeśli norma zużycia tych cegieł to 93,40 szt./m2?

A. 1345 sztuk
B. 1401 sztuk
C. 2801 sztuk
D. 2690 sztuk
Podczas rozwiązywania tego zadania niektórzy mogą popełnić błędy w obliczeniach powierzchni. Na przykład, niewłaściwe zrozumienie wymiarów ściany, takie jak pomylenie jednostek (np. metry z centymetrami), może prowadzić do całkowicie błędnych wyników. Często myśli się, że wystarczy pomnożyć długość i wysokość pojedynczej ścianki, ale przy braku uwzględnienia normy zużycia cegieł, wyniki będą znacznie różnić się od rzeczywistości. Ponadto, niektórzy mogą nie zauważyć, że norma zużycia cegły jest kluczowym czynnikiem determinującym ilość materiału, dlatego pominięcie tego etapu w obliczeniach prowadzi do niedoszacowania potrzeb. Warto również zwrócić uwagę na fakt, że niektóre odpowiedzi mogą wynikać z zaokrągleń lub błędnych interpretacji norm budowlanych, co jest typowym błędem w obliczeniach materiałowych. Każda jednostka w obliczeniach ma znaczenie, dlatego kluczowe jest przemyślane podejście do kalkulacji, które uwzględnia wszystkie istotne parametry, aby zapewnić efektywną i prawidłową realizację projektu budowlanego.

Pytanie 30

Który z materiałów budowlanych przedstawia oznaczenie rysunkowe?

Ilustracja do pytania
A. Tynk.
B. Szkło.
C. Tworzywo sztuczne.
D. Żelbet.
Wybór materiałów takich jak tworzywo sztuczne, tynk czy żelbet w kontekście oznaczenia rysunkowego jest błędny, ponieważ każdy z tych materiałów ma specyficzne zastosowania oraz oznaczenia, które różnią się od oznaczenia szkła. Tworzywa sztuczne mają swoje unikalne właściwości, które są używane w różnych branżach, od elektroniki po budownictwo, ale ich oznaczenia rysunkowe nie są związane z omawianym standardem PN-70/B-01030. Tynk, jako materiał wykończeniowy, również nie jest przedstawiany w taki sam sposób na rysunkach technicznych, a jego zastosowanie koncentruje się głównie na estetyce i ochronie ścian. Żelbet, czyli żelbeton, to materiał konstrukcyjny, którego oznaczenia są całkowicie inne i odnoszą się do jego właściwości wytrzymałościowych i zastosowania w budownictwie. Wybór nieprawidłowych materiałów może prowadzić do błędnych wniosków oraz nieporozumień w projektach budowlanych. Właściwe rozumienie i stosowanie standardowych oznaczeń jest kluczowe w kontekście efektywnej komunikacji w zespole projektowym oraz zapewnienia zgodności z normami branżowymi, co w dłuższej perspektywie przekłada się na jakość i bezpieczeństwo realizowanych inwestycji.

Pytanie 31

Do murowania elementów palenisk wykonanych z ceramiki używa się zaprawy

A. wodoszczelnej
B. ciepłochronnej
C. szamotowej
D. polimerowej
Szamotowa zaprawa jest specjalistycznym rodzajem materiału stosowanym do murowania ceramicznych elementów palenisk, takich jak kominki, piece i inne urządzenia grzewcze. Jej kluczową cechą jest odporność na wysokie temperatury, co jest niezbędne w aplikacjach, gdzie występuje bezpośredni kontakt z ogniem. Szamot, jako materiał ceramiczny, wykazuje doskonałe właściwości termiczne, co minimalizuje ryzyko pęknięć czy deformacji elementów murowych podczas intensywnego nagrzewania. Przykładem zastosowania szamotowej zaprawy może być budowa pieców kaflowych, gdzie materiał ten nie tylko zapewnia trwałość konstrukcji, ale również efektywnie akumuluje ciepło. Stosując szamotowe zaprawy według założeń normy PN-EN 998-2, zapewniamy optymalne warunki dla długoletniej eksploatacji palenisk. Warto podkreślić, że odpowiedni dobór zaprawy wpływa na efektywność energetyczną oraz bezpieczeństwo użytkowania urządzeń grzewczych.

Pytanie 32

Abyzbudować ścianę o powierzchni 1 m2 zgodnie z KNR 2-02, wymaganych jest 8,20 szt. bloczków z betonu komórkowego. Na jednej palecie znajduje się 48 bloczków. Ile palet bloczków należy zamówić do zbudowania 75 m2 ścian?

A. 48
B. 9
C. 75
D. 13
Aby obliczyć liczbę palet bloczków potrzebnych do wymurowania 75 m² ścian, należy najpierw ustalić, ile bloczków potrzebujemy. Zgodnie z KNR 2-02, do wymurowania 1 m² ściany potrzeba 8,20 bloczków. Dlatego, dla 75 m², zapotrzebowanie wynosi 75 m² * 8,20 bloczków/m² = 615 bloczków. Skoro na jednej palecie mieści się 48 bloczków, to aby obliczyć liczbę palet, dzielimy 615 bloczków przez 48 bloczków/paleta, co daje nam 12,8125. Ponieważ nie możemy zamówić ułamkowej części palety, zaokrąglamy w górę do najbliższej całkowitej liczby, co daje 13 palet. Praktycznie, w takich obliczeniach zawsze zaokrąglamy w górę, aby zapewnić wystarczającą liczbę materiałów budowlanych, co jest zgodne z dobrymi praktykami w branży budowlanej oraz zarządzaniu projektami.

Pytanie 33

Sprzętu przedstawionego na rysunku używa się do transportu

Ilustracja do pytania
A. mieszanki betonowej.
B. cementu luzem.
C. drogowych mas bitumicznych.
D. suchych mieszanek zapraw tynkarskich.
Betonomieszarka, przedstawiona na zdjęciu, jest specjalistycznym urządzeniem wykorzystywanym do transportu i przygotowania mieszanki betonowej na placu budowy. Jej konstrukcja pozwala na efektywne mieszanie składników, takich jak cement, piasek i kruszywo, co zapewnia uzyskanie jednorodnej mieszanki. To zagadnienie jest kluczowe w budownictwie, ponieważ jakość betonu determinowana jest zarówno przez proporcje składników, jak i przez sposób ich mieszania. Betonomieszarki są standardowo używane w dużych projektach budowlanych, gdzie ilość betonu potrzebna do realizacji robót budowlanych jest znaczna. Istotnym atutem tego sprzętu jest mobilność – betonomieszarki mogą być przetransportowane blisko miejsca użycia, co minimalizuje czas potrzebny na dowóz materiału oraz zwiększa efektywność prac budowlanych. W praktyce, korzystając z betonomieszarek, można również dostosować recepturę betonu w zależności od wymagań projektu, co jest zgodne z aktualnymi normami budowlanymi i dobrymi praktykami w branży.

Pytanie 34

Której kielni należy użyć do spoinowania fug?

Ilustracja do pytania
A. D.
B. B.
C. C.
D. A.
Kielnia oznaczona literą C jest odpowiednim narzędziem do spoinowania fug, co jest kluczowym etapem w pracach budowlanych i wykończeniowych. Jej charakterystyczny zakrzywiony kształt umożliwia precyzyjne nakładanie zaprawy pomiędzy powierzchniami, co jest istotne dla uzyskania estetycznego i trwałego efektu. W praktyce, kielnia ta pozwala na równomierne rozłożenie materiału, co minimalizuje ryzyko powstawania pęknięć i osłabień w strukturze. Warto także zwrócić uwagę, że odpowiednie spoinowanie jest zgodne z normami budowlanymi, które wymagają zachowania określonych standardów jakości w zakresie materiałów i technologii. Użycie właściwej kielni wpływa nie tylko na wygląd, ale także na funkcjonalność i trwałość wykonanych prac. Na przykład, stosując kielnię C w trakcie układania płytek ceramicznych, można łatwiej dostosować grunt do różnorodnych kształtów i wielkości fug, co jest istotne w przypadku skomplikowanych wzorów. W związku z tym, wybór kielni C jest zgodny z najlepszymi praktykami w branży budowlanej.

Pytanie 35

Który z rodzajów tynków jest stosowany do finalizacji powierzchni elewacji podczas ocieplania budynku płytami styropianowymi w systemie BSO (Bezspoinowym Systemie Ocieplania)?

A. Akrylowy
B. Cementowo-wapienny
C. Cementowy
D. Gipsowo-wapienny
Odpowiedź akrylowy jest prawidłowa, ponieważ tynki akrylowe są najczęściej stosowane w systemach ocieplania budynków płytami styropianowymi metodą BSO (Bezspoinowego Systemu Ocieplania). Ich główną zaletą jest doskonała elastyczność oraz odporność na czynniki atmosferyczne, co jest kluczowe w przypadku elewacji. Tynki akrylowe charakteryzują się również wysoką przyczepnością do podłoża oraz łatwością w aplikacji, co sprawia, że są bardzo popularnym wyborem w budownictwie. Stosowanie tynków akrylowych pozwala na uzyskanie estetycznego wykończenia, dostępnego w szerokiej gamie kolorystycznej. Zgodnie z normami budowlanymi, tynki te powinny być aplikowane zgodnie z zasadami producenta, co zapewnia ich długotrwałość oraz trwałość estetyczną. W praktyce, tynki akrylowe są szczególnie polecane w przypadku budynków narażonych na intensywne warunki atmosferyczne, ponieważ dobrze znoszą zmiany temperatury i wilgotności, co jest istotne dla zachowania izolacyjności termicznej budynku.

Pytanie 36

Aby sprawdzić precyzję poziomego ustawienia kolejnych warstw cegieł, należy użyć

A. sznura murarskiego.
B. poziomicy.
C. warstwomierza.
D. łaty.
Wybór innych narzędzi do sprawdzania poziomego ułożenia cegieł jest niewłaściwy z kilku powodów. Łata, choć użyteczna w inne sposób, nie jest narzędziem do precyzyjnego pomiaru poziomu. Służy ona raczej do sprawdzania prostoliniowości i może wprowadzać w błąd, jeśli nie jest używana w połączeniu z innymi narzędziami. Z kolei warstwomierz, choć może być użyteczny do pomiaru grubości warstw materiału, nie jest przeznaczony do sprawdzania poziomu. Jego zastosowanie w kontekście murowania może prowadzić do niedokładności, ponieważ nie pokazuje on rzeczywistego poziomu. Jeśli chodzi o sznur murarski, to jego rola polega na wyznaczaniu linii prostych, co jest przydatne przy układaniu cegieł, ale nie służy do pomiaru poziomu. Warto zrozumieć, że te narzędzia mają swoje specyficzne zastosowania, jednak nie mogą zastąpić precyzyjności poziomicy w kontekście kontroli poziomu. Wybierając niewłaściwe narzędzie do tego zadania, można doprowadzić do błędów w budowie, które mogą skutkować nierównym układaniem cegieł, co w dłuższej perspektywie zagraża stabilności całej konstrukcji. Dlatego istotne jest, aby stosować odpowiednie narzędzia zgodnie z ich przeznaczeniem, co jest kluczowe dla sukcesu każdego projektu budowlanego.

Pytanie 37

Jakie kruszywo wykorzystuje się do produkcji betonów klasycznych?

A. Baryt
B. Żwir
C. Łupkoporyt
D. Keramzyt
Choć keramzyt, baryt i łupkoporyt mogą mieć swoje zastosowanie w budownictwie, nie są one odpowiednie do produkcji betonów zwykłych. Keramzyt, jako kruszywo lekkie, wykorzystywane jest głównie do produkcji betonu lekkiego, który ma inne właściwości fizyczne i mechaniczne niż beton zwykły. Jego zastosowanie w sytuacjach, gdzie zmniejszenie masy konstrukcji jest kluczowe, może prowadzić do nieporozumień w kontekście projektowania betonów o określonej wytrzymałości. Baryt, z kolei, jest stosowany głównie w przemyśle naftowym oraz w produkcji betonów o dużej gęstości, co oznacza, że jest niewłaściwy w kontekście standardowych betonów budowlanych, gdzie nie jest wymagane zwiększenie masy. W końcu, łupkoporyt, jako materiał kruszywowy, jest mniej dostępny i nieekonomiczny w produkcji betonu, a jego właściwości nie są optymalne do zastosowań budowlanych. Często błędne wybory dotyczące kruszyw wynikają z braku zrozumienia ich właściwości oraz zastosowań w konstrukcjach budowlanych, co może prowadzić do poważnych problemów strukturalnych w przyszłości.

Pytanie 38

Na rysunku przedstawiono

Ilustracja do pytania
A. kirkę.
B. przecinak.
C. zdzierak do tynków.
D. poziomnicę.
Wybór niewłaściwego narzędzia do zadań związanych z usuwaniem tynków może prowadzić do wielu problemów, zarówno praktycznych, jak i związanych z efektywnością pracy. Poziomnica, chociaż jest istotnym narzędziem w budownictwie, służy do sprawdzania poziomu i pionu powierzchni, a nie do usuwania tynków. Użycie poziomnicy w tym kontekście może powodować nieefektywne wykonywanie pracy, ponieważ nie posiada ona żadnych właściwości skrawających. Z kolei przecinak to narzędzie przeznaczone do przecinania materiałów, takich jak drewno czy metal, a nie do usuwania tynków, co również prowadzi do błędnych skojarzeń i zastosowań. Kirkę można uznać za narzędzie związane z rzeźbą w drewnie lub innymi pracami artystycznymi, co jest całkowicie nieadekwatne w kontekście usuwania tynków. Wybierając niewłaściwe narzędzia, można nie tylko zwiększyć czas pracy, ale również narazić się na uszkodzenia materiałów oraz obniżenie jakości końcowego efektu. Kluczowe jest w tym przypadku zrozumienie przeznaczenia narzędzi oraz ich zastosowania w odpowiednich kontekstach, co jest fundamentalne w branży budowlanej i remontowej.

Pytanie 39

Kielnia to podstawowe narzędzie używane przez murarza, które służy do

A. rozprowadzania zaprawy oraz oczyszczania cegieł
B. nanoszenia zaprawy i jej wyrównywania
C. rozprowadzania zaprawy oraz jej zagęszczania
D. nanoszenia zaprawy oraz przycinania cegieł
Kielnia jest kluczowym narzędziem w pracy murarza, wykorzystywana przede wszystkim do nanoszenia zaprawy oraz jej wyrównywania na powierzchniach budowlanych. Nanoszenie zaprawy polega na precyzyjnym umieszczaniu odpowiedniej ilości mieszanki na cegłach lub innych elementach konstrukcyjnych, co jest niezbędne do prawidłowego ich łączenia. Wyrównywanie zaprawy natomiast zapewnia, że każda warstwa jest gładka i równo rozłożona, co wpływa na stabilność i estetykę całej konstrukcji. Przykładowo, podczas budowy murów lub kominów, murarz używa kielni, aby zrealizować idealny poziom i kąt, co jest zgodne z normami budowlanymi, takimi jak PN-EN 1996, które określają wymagania dotyczące trwałości i bezpieczeństwa konstrukcji. Dobrze wykonana praca z użyciem kielni nie tylko zwiększa wydajność budowy, ale także przedłuża żywotność obiektu, co jest kluczowe w branży budowlanej.

Pytanie 40

Jakie właściwości techniczne wyróżniają stwardniałą zaprawę murarską?

A. Wytrzymałość na ściskanie i proporcje
B. Nasiąkliwość oraz urabialność
C. Proporcje oraz urabialność
D. Wytrzymałość na ściskanie i nasiąkliwość
Stwardniała zaprawa murarska jest kluczowym elementem w budownictwie, a jej cechy techniczne mają istotny wpływ na trwałość oraz stabilność konstrukcji. Wytrzymałość na ściskanie odnosi się do zdolności materiału do wytrzymywania dużych obciążeń bez deformacji czy zniszczenia. W praktyce oznacza to, że zaprawa murarska musi być w stanie utrzymać ciężar elementów budowlanych, na przykład cegieł czy bloczków, co jest fundamentem dla wszelkiego rodzaju budowli. Nasiąkliwość z kolei odnosi się do zdolności zaprawy do absorbowania wody, co jest kluczowe w kontekście ochrony przed wilgocią. Nasiąkliwość wpływa na długoterminową trwałość zaprawy, ponieważ zbyt wysoka nasiąkliwość może prowadzić do powstawania pęknięć i osłabienia struktury. Przykładowo, w normach budowlanych, takich jak PN-EN 998-2, podkreśla się znaczenie wytrzymałości i nasiąkliwości w kontekście oceny zapraw murarskich, co potwierdza ich praktyczne zastosowanie w budownictwie. Również w standardach jakości, takich jak ISO 9001, te cechy są uwzględniane, co pokazuje ich fundamentalne znaczenie w zapewnianiu wysokiej jakości materiałów budowlanych.