Pytanie 1
Rezystory R1 = 400 Ω/0,25 W i R2 = 400 Ω/1 W ograniczają prądy płynące przez diody D1, D2. Woltomierze V1, V2 wskazują napięcie po 15 V. Oznacza to, że

Wynik: 37/40 punktów (92,5%)
Wymagane minimum: 20 punktów (50%)
Rezystory R1 = 400 Ω/0,25 W i R2 = 400 Ω/1 W ograniczają prądy płynące przez diody D1, D2. Woltomierze V1, V2 wskazują napięcie po 15 V. Oznacza to, że

Jakie elementy znajdują się w zespole przygotowania powietrza?
Aby połączyć dwa stalowe elementy w procesie zgrzewania, należy
Odczytaj wynik pomiaru wykonanego mikrometrem przedstawionym na rysunku.

Na podstawie danych katalogowych napędu bramy garażowej wskaż zasilacz, którego należy użyć do zasilania akcesoriów tego napędu.
| Napięcie zasilania (V ~/Hz) | 230/50 |
| Napięcie zasilania akcesoriów (V DC) | 24 |
| Maks. obciążenie akcesoriów (mA) | 200 |
| Układ logiczny | Automatyczny/ półautomatyczny |
| Wyprowadzenia płyty | Otwieranie/stop/ zabezpieczenia/ ukł. kontrolny/lampka błyskowa 24 VDC |
| Czas świecenia lampy oświetleniowej | 2 min |
| Napięcie wyjściowe | Natężenie prądu wyjściowego | |
|---|---|---|
| Zasilacz 1. | 24 V ~ | 0,5 A |
| Zasilacz 2. | 24 V = | 0,2 A |
| Zasilacz 3. | 230 V ~ | 0,5 A |
| Zasilacz 4. | 230 V = | 0,2 A |
Na podstawie tabeli kodów paskowych rezystorów wskaż rezystor o wartości rezystancji 1 kΩ i tolerancji 5%.
| Kolor | Wartość | Mnożnik | Tolerancja ± % | Współczynnik temp. ± ppm/K | |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 pasek | 2 pasek | 3 pasek | 4 pasek | Ostatni pasek | |
| czarny | 0 | 0 | x 1 Ω | 20 | 200 |
| brązowy | 1 | 1 | x 10 Ω | 1 | 100 |
| czerwony | 2 | 2 | x 100 Ω | 2 | 50 |
| pomarańczowy | 3 | 3 | x 1 k | 3 | 15 |
| żółty | 4 | 4 | x 10 k | 0 - +100 | 25 |
| zielony | 5 | 5 | x 100 k | 0.5 | |
| niebieski | 6 | 6 | x 1 M | 0.25 | 10 |
| fioletowy | 7 | 7 | x 10 M | 0,1 | 5 |
| szary | 8 | 8 | 0,05 | 1 | |
| biały | 9 | 9 | |||
| złoty | 0,1 Ω | 5 | |||
| srebrny | 0,01 Ω | 10 | |||
| brak | 20 | ||||

Na rysunku przedstawiono

W przedstawionym na schemacie układzie sterowania siłownikiem jednostronnego działania tłoczysko siłownika powinno się wysuwać przy jednoczesnym naciśnięciu obu przycisków. Który zawór należy zamontować w układzie w miejscu oznaczonym symbolem X?

Jaką czynność należy zrealizować w pierwszej kolejności, instalując oprogramowanie do programowania sterowników PLC?
Pamięć EPROM (ang. Erasable Programmable Read-Only Memory) to typ pamięci cyfrowej realizowanej w formie układu scalonego, którą można
Na podstawie fragmentu instrukcji serwisowej sprężarki tłokowej wskaż, która z wymienionych czynności konserwacyjnych powinna być wykonywana najczęściej.
| Czynność | Cykle | |
|---|---|---|
| Filtr ssący | kontrolowanie | co tydzień |
| czyszczenie | co 60 godzin eksploatacji | |
| wymiana | zależnie od potrzeb (co najmniej raz w roku) | |
| Kontrola stanu oleju | codziennie przed uruchomieniem | |
| Wymiana oleju | pierwsza wymiana | po 40 godzinach eksploatacji |
| kolejna wymiana | raz w roku | |
| Spust kondensatu | co najmniej raz w tygodniu | |
| Czyszczenie zaworu zwrotnego | co najmniej raz w roku | |
| Pasek klinowy | kontrola naprężenia | co tydzień |
| wymiana | w przypadku zużycia | |
Na którym rysunku przedstawiono zawór szybkiego spustu?

Na rysunku przedstawione zostały fragmenty dwóch elementów, które należy połączyć techniką połączenia wciskowego wtłaczanego. Jaka powinna być zależność pomiędzy wymiarami d1 i d2?

Zawory zwrotno-dławiące, w przedstawionym na rysunku układzie sterowania pneumatycznego, realizują dławienie

Silnik komutatorowy był narażony na długotrwałe przeciążenie, co doprowadziło do pojawienia się zwarć międzyzwojowych. Proces naprawy silnika polega na wymianie
Czujnik zbliżeniowy powinien być podłączony do cyfrowego wejścia sterownika PLC przy użyciu
Cechy medium energii pneumatycznej, jakim jest sprężone powietrze, eliminują ryzyko powstania zagrożenia takiego jak
Jak często należy sprawdzać poziom oleju sprężarki tłokowej, której wskaźnik poziomu oleju przedstawiono na rysunku?

W jakim urządzeniu dochodzi do przemiany energii promieniowania słonecznego na energię elektryczną?
Rysunek przedstawia proces

Bramka przedstawiona na rysunku realizuje funkcję

Jaki przyrząd pomiarowy jest używany do wyznaczenia poziomu skrzynki montowanej jako osłona dla zamontowanego elektrozaworu?
Transoptor wykorzystuje się do
Napięcie wyjściowe zasilacza zasilającego sterownik PLC zainstalowany w urządzeniu mechatronicznym, zgodnie z parametrami przedstawionymi w tabeli, może wynosić
| Parametry techniczne sterownika | |
|---|---|
| Normy i przepisy | IEC 61131-2 |
| Typ produktu | Sterownik kompaktowy |
| Liczba wejść dyskretnych | 6 |
| Napięcie wejść dyskretnych | 24 V DC |
| Liczba wyjść dyskretnych | 4 przekaźnikowe |
| Typ wyjść | przekaźnikowe |
| Sygnalizacja stanów | LED |
| Napięcie zasilania | 24 V DC |
| Dopuszczalny zakres napięcia zasilania | 21,2÷28,8 V DC |
| Tętnienia | <5% |
Którym z wymienionych mediów zasilany jest siłownik przedstawiony na rysunku?

Wskaż urządzenie, które można wykorzystać do pomiaru ciśnienia wywieranego przez ciecz na ścianki zbiornika?
Na rysunku przedstawiono symbol czujnika

Kiedy należy dokonać wymiany filtrów standardowych w systemie przygotowania powietrza?
Przedstawiony na rysunku proces to

Do zagniatania tulejek kablowych należy użyć narzędzia przedstawionego na rysunku

Prąd jałowy transformatora wynosi około 10% prądu znamionowego. Aby precyzyjnie zmierzyć prąd jałowy transformatora o parametrach SN = 2300 VA, U1N = 230 V, U2N = 10 V, należy zastosować amperomierz prądu przemiennego o zakresie pomiarowym
Który z poniższych czujników jest elementem serwomechanizmu sterującego ruchem ramienia robota?
Chłodzenie powietrza przy użyciu agregatu chłodniczego do ciśnienia punktu rosy na poziomie +2 °C ma na celu
W celu sprawdzenia poprawności działania układu przedstawionego na schemacie, zmierzono napięcie zasilania. Wskaż wynik pomiaru, który świadczy, że napięcie zasilania jest prawidłowe?

Jak nazywa się element przedstawiony na rysunku?

Proces oceny stanu technicznego elementu mechanicznego zaczyna się od
Jakie urządzenia służą do pomiaru wartości przyśpieszenia drgań elektrycznego silnika napędowego pompy hydraulicznej, działającego w systemie mechatronicznym?
Środek gaśniczy, który może być zastosowany do likwidacji wszystkich kategorii pożarów i nie powoduje znacznych, nieodwracalnych uszkodzeń, na przykład w przypadku gaszenia sprzętu komputerowego, to
Maksymalne natężenie przepływu dla pompy hydraulicznej, której dane katalogowe zamieszczono w ramce wynosi
| Dane techniczne pompy hydraulicznej | |
|---|---|
| Objętość geometryczna: | 60 cm3 |
| Maksymalne natężenie przepływu Q: | 120 dm3/min |
| Natężenie przepływu przy 1000 obr./min: | 80 dm3/min |
| Maksymalna prędkość obrotowa: | 5000 obr./min |
| Maksymalne ciśnienie ciągłe: | 600 bar |
| Zakres temperatury pracy: | -5 ÷ 60°C |
| Lepkość oleju hydraulicznego: | 10 ÷ 400 cSt |
Jaka powinna być wartość znamionowego napięcia zasilania urządzenia, aby mogło być zasilane przez zasilacz impulsowy o charakterystyce obciążeniowej przedstawionej na rysunku?
