Wyniki egzaminu

Informacje o egzaminie:
  • Zawód: Technik budownictwa
  • Kwalifikacja: BUD.12 - Wykonywanie robót murarskich i tynkarskich
  • Data rozpoczęcia: 11 maja 2026 23:06
  • Data zakończenia: 11 maja 2026 23:47

Egzamin zdany!

Wynik: 31/40 punktów (77,5%)

Wymagane minimum: 20 punktów (50%)

Nowe
Analiza przebiegu egzaminu- sprawdź jak rozwiązywałeś pytania
Pochwal się swoim wynikiem!
Szczegółowe wyniki:
Pytanie 1

Powierzchnia gipsowa, która ma być poddana tynkowaniu, musi być

A. gładka i sucha
B. porysowana i nawilżona
C. porysowana i sucha
D. gładka i nawilżona
Prawidłowe przygotowanie podłoża gipsowego do tynkowania jest kluczowym aspektem, który może zostać zignorowany przy błędnej interpretacji wymagań. Odpowiedzi, które sugerują gładkie i suche podłoże, opierają się na mylnym założeniu, że idealnie gładka powierzchnia zapewnia najlepszą adhezję. W rzeczywistości, brak jakiejkolwiek faktury na podłożu gipsowym skutkuje mniejszą powierzchnią styku, co może prowadzić do łatwego odrywania się tynku. Gdy podłoże jest suche, tynk może wchłonąć wilgoć z gipsu zbyt szybko, co może prowadzić do pęknięć i niestabilności. Porysowanie powierzchni gipsowej jest zatem fundamentalne, ponieważ zwiększa ona powierzchnię styku i poprawia właściwości klejące. Z kolei odpowiedzi sugerujące, że podłoże powinno być porysowane i zwilżone, lecz przy jednoczesnym wskazaniu na jego porysowanie bez nawilżenia, również są błędne. Wysoka wilgotność jest kluczowa w procesie wiązania tynku. Zbyt duże wysuszenie podłoża przez porysowanie bez odpowiedniego nawilżenia może prowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń tynku. Dlatego, aby zapewnić estetyczne i trwałe wykończenie, należy przestrzegać standardów budowlanych dotyczących przygotowania podłoża, które zalecają stosowanie nawilżania przed aplikacją tynku, co jest praktyką zgodną z normami branżowymi.

Pytanie 2

Na podstawie danych zawartych w tablicy 0120 z KNR oblicz, ile cegieł dziurawek potrzeba do wykonana 10 m2 ścianki pełnej o grubości 1/2 cegły.

Ilustracja do pytania
A. 286 sztuk.
B. 287 sztuk.
C. 486 sztuk.
D. 481 sztuk.
Tak, zgadza się, prawidłowa odpowiedź to 486 cegieł. To obliczenie bierze się z tablicy 0120 z KNR, gdzie normatywne zużycie cegieł dziurawek na 1 m2 wynosi 48,60 sztuk, jeśli mamy ściankę pełną o grubości 1/2 cegły. Żeby sprawdzić ile cegieł potrzeba na 10 m2, wystarczy pomnożyć 48,60 przez 10. Także 48,60 szt/m2 razy 10 m2 daje 486 sztuk. W budownictwie takie obliczenia są bardzo ważne, bo pomagają zaoszczędzić czas i pieniądze. Zawsze lepiej mieć dokładne dane, bo gdy źle oszacujesz materiał, może się to zakończyć opóźnieniami i dodatkowymi kosztami za dodatkowe cegły. Dlatego ważne jest, żeby znać te normy i przepisy – to zdecydowanie ułatwia pracę w branży budowlanej i pozwala lepiej planować budżet.

Pytanie 3

Na podstawie danych zawartych w tablicy z KNR oblicz ile cegieł budowlanych pełnych należy zakupić do wymurowania ściany grubości 25 cm na zaprawie cementowej, jeżeli ilość robót określona w przedmiarze wynosi 126,00 m2.

Ilustracja do pytania
A. 17 628 sztuk.
B. 11 681 sztuk.
C. 18 938 sztuk.
D. 12 613 sztuk.
Poprawna odpowiedź to 12 613 sztuk cegieł budowlanych pełnych, co wynika z zastosowania normy KNR dotyczącej zużycia materiałów budowlanych. Dla ściany o grubości 25 cm na zaprawie cementowej norma ta wskazuje, że potrzebujemy 100,10 cegieł na każdy metr kwadratowy. Przy całkowitej powierzchni 126,00 m², obliczenia wyglądają następująco: 100,10 sztuk/m² * 126,00 m² = 12 613,60 sztuk. Z racji tego, że cegły sprzedawane są w pełnych sztukach, wynik ten zaokrąglamy do 12 613 sztuk. W praktyce, znajomość norm KNR jest kluczowa dla efektywnego planowania i zakupu materiałów budowlanych, co pozwala na uniknięcie zarówno niedoborów, jak i nadwyżek materiałów, co jest zgodne z zasadami optymalizacji kosztów i wykorzystania zasobów.

Pytanie 4

Która z metod osuszania mokrych ścian nie wymaga ingerencji w ich strukturę?

A. Wykonanie tynku renowacyjnego po usunięciu starego tynku
B. Podcinanie muru strugą mieszanki cieczy z piaskiem kwarcowym
C. Iniekcja krystaliczna w nawiercone w murze otwory
D. Umieszczanie blachy falistej lub fałdowej w spoinie, pod kątem do lica ściany
Wykonanie tynku renowacyjnego po usunięciu tynku istniejącego jest metodą, która nie wymaga naruszania konstrukcji ściany. Tynk renowacyjny ma na celu odbudowę warstwy ochronnej muru oraz poprawę jego właściwości higroskopijnych. Dzięki temu procesowi, wilgoć zgromadzona w murze może być efektywnie odprowadzana na zewnątrz. Tynki renowacyjne są specjalnie zaprojektowane, aby współpracować z materiałem, z którego wykonane są ściany, zapewniając jednocześnie ich wentylację. Przykładowo, w przypadku murów historicznych, zastosowanie tynku wapiennego, który ma zdolność do 'oddychania', pozwala zachować integralność strukturalną budowli. Dodatkowo, stosowanie tynków renowacyjnych jest zgodne z normami konserwatorskimi, co jest niezwykle ważne w przypadku obiektów zabytkowych.

Pytanie 5

Które nadproże przedstawiono na rysunku?

Ilustracja do pytania
A. Sklepione murowane z cegieł.
B. Z prefabrykowanych kształtek typu "U".
C. Z prefabrykowanych belek "Porotherm".
D. Monolityczne żelbetowe.
Odpowiedź "Z prefabrykowanych belek 'Porotherm'" jest poprawna, ponieważ na przedstawionym rysunku rzeczywiście widać nadproże wykonane z prefabrykowanych belek ceramicznych tej marki. Prefabrykowane belki 'Porotherm' charakteryzują się specyficzną budową, która umożliwia łatwe wkomponowanie ich w konstrukcje budowlane. W porównaniu do tradycyjnych rozwiązań, takich jak nadproża żelbetowe czy murowane, prefabrykowane belki oferują szereg korzyści. Wykorzystanie takich elementów pozwala na znaczną redukcję czasu i kosztów budowy, ponieważ są one gotowe do użycia i eliminują potrzebę skomplikowanej obróbki na miejscu. Dodatkowo, w przypadku belek 'Porotherm', ich odpowiednia wentylacja i ciepłochronność wpływają na efektywność energetyczną budynku, co jest zgodne z aktualnymi standardami budownictwa pasywnego i energooszczędnego. Stosując te prefabrykaty, projektanci mogą również lepiej zarządzać obciążeniami i wymiarowaniem otworów w murze, co jest kluczowe dla bezpieczeństwa i stabilności całej konstrukcji.

Pytanie 6

Aby przygotować zaprawę cementowo-wapienną w proporcjach objętościowych 1 : 2 : 6, należy zastosować odpowiednio

A. 1 część wapna, 2 części cementu oraz 6 części piasku
B. 1 część cementu, 2 części wapna i 6 części piasku
C. 1 część cementu, 2 części wapna oraz 6 części wody
D. 1 część wapna, 2 części cementu oraz 6 części wody
Wszystkie błędne odpowiedzi opierają się na nieprawidłowym rozumieniu proporcji w zaprawie cementowo-wapiennej. Na przykład w jednym z przypadków podano, że należy użyć 1 części cementu, 2 części wapna i 6 części wody. Taki skład jest całkowicie nieodpowiedni, ponieważ nadmiar wody w zaprawie prowadzi do rozcieńczenia cementu, co negatywnie wpływa na jego zdolność do wiązania. W konsekwencji zaprawa staje się słaba, nietrwała i mniej odporna na czynniki zewnętrzne. W innym przypadku zaproponowano skład, który sugeruje użycie 1 części wapna, 2 części cementu i 6 części piasku. Taka proporcja zmienia równowagę składników, co obniża elastyczność i może prowadzić do problemów z przyczepnością. Jest to typowy błąd, polegający na niewłaściwym przypisaniu roli poszczególnych komponentów zaprawy; w tym przypadku cement nie pełniłby swojej funkcji jako podstawowe spoiwo. Ponadto, odpowiedzi wskazujące na użycie wody zamiast piasku są wysoce nieodpowiednie i mogą prowadzić do poważnych problemów w trakcie budowy. Użycie wody w nadmiarze niszczy strukturę zaprawy, co skutkuje ryzykiem uszkodzeń konstrukcyjnych w przyszłości. W kontekście budownictwa kluczowe jest przestrzeganie standardów jakości i właściwych proporcji, które zapewniają wytrzymałość oraz trwałość konstrukcji.

Pytanie 7

Rysunek przedstawia umowne i uproszczone oznaczenie klatki schodowej w rzucie i dotyczy kondygnacji

Ilustracja do pytania
A. najniższej
B. wyrównawczej
C. najwyższej
D. powtarzalnej
Wybór odpowiedzi, która nie dotyczy kondygnacji najniższej, może wynikać z paru nieporozumień na temat architektury i układu budynków. Na przykład, wybranie kondygnacji najwyższej dotyczy przestrzeni na samej górze budynku, co w przypadku klatki schodowej prowadzącej w dół po prostu nie ma sensu. Ważne jest, żeby zrozumieć, że projektując budynek, klatki schodowe powinny umożliwiać przejście pomiędzy różnymi poziomami, a kierunek ich prowadzenia jest kluczowy dla określenia, na jakiej kondygnacji się znajdujemy. Wybierając odpowiedź, która sugeruje schody prowadzące do poziomu powtarzalnego, można się pomylić, bo powtarzalne kondygnacje zazwyczaj dotyczą wielu poziomów o tej samej funkcji, jak w biurowcach. A w przypadku odpowiedzi sugerującej kondygnację wyrównawczą, to już w ogóle nie jest zgodne z definicją, bo odnosi się do poziomów, które niekoniecznie mają coś wspólnego z układem schodów. Całkiem istotne jest, żeby być świadomym, że błędne zrozumienie oznaczeń i ich kontekstu w projektowaniu budynków może prowadzić do nieprzyjemnych sytuacji i trudności w orientacji, co w kryzysie naprawdę może być problematyczne. Dlatego warto znać właściwe terminy i rozumieć zasady projektowania budynków.

Pytanie 8

Jeżeli podczas trasowania ścianki działowej w pomieszczeniu trzeba wyznaczyć kąt prosty pomiędzy ścianą nośną, a ścianą działową, to, posługując się taśmą mierniczą, należy na podłożu odmierzyć odcinki a, b, c o następujących długościach:

Ilustracja do pytania
A. 60, 80,100 cm
B. 60, 60, 120 cm
C. 50, 50, 100 cm
D. 60, 80, 120 cm
Wybór niewłaściwych długości odcinków prowadzi do błędów w pomiarach, które mogą skutkować niewłaściwym ustawieniem ścian działowych. Na przykład, długości 60, 80, 120 cm nie spełniają wymogów twierdzenia Pitagorasa, ponieważ suma kwadratów krótszych boków nie równa się kwadratowi najdłuższego boku. Użycie takich długości może prowadzić do powstania kąta, który nie jest prosty, co w praktyce oznacza, że ściany nie będą się ze sobą prawidłowo łączyć, co może prowadzić do problemów z późniejszymi pracami wykończeniowymi. Podobnie, zestaw 60, 60, 120 cm jest również nieprawidłowy z powodu braku różnorodności długości, która jest niezbędna do stworzenia trójkąta prostokątnego. Odpowiedź 50, 50, 100 cm to kolejny przykład nieodpowiedniego podejścia, ponieważ podobnie jak w przypadku wcześniejszych przykładów, nie tworzy ona właściwego kąta prostego. W kontekście budownictwa, takie błędy mogą prowadzić do znacznych kosztów naprawczych. Warto pamiętać, że każdy aspekt budowy, od pomiarów po wykonawstwo, powinien być przeprowadzany zgodnie z przyjętymi standardami, aby uniknąć kosztownych pomyłek.

Pytanie 9

Aby naprawić głębokie pęknięcia w ścianie murowanej, należy zastosować

A. klamry stalowe oraz zaczyn cementowy
B. cegły dziurawe wraz z zaczynem gipsowym
C. cegły kominowe i zaprawę cementową
D. stalowe pręty oraz zaprawę gipsową
Użycie klamer stalowych i zaczynu cementowego do naprawy głębokich pęknięć w ścianach murowanych jest zgodne z najlepszymi praktykami budowlanymi. Klamry stalowe służą do stabilizacji strukturalnej i wzmocnienia połączeń między elementami budowlanymi, co jest kluczowe w przypadku uszkodzeń o dużej głębokości. Zastosowanie zaczynu cementowego jako materiału wypełniającego pęknięcia jest również podstawą dobrych praktyk. Zaczyn cementowy charakteryzuje się wysoką wytrzymałością na ściskanie oraz odpornością na czynniki atmosferyczne, co czyni go idealnym do zastosowań zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Przykładowo, w przypadku renowacji starych budynków, które mają pęknięcia wynikające z osiadania lub ruchów fundamentów, klamry stalowe mogą zostać użyte do złączenia i wzmocnienia uszkodzonych elementów, a zaczyn cementowy do ich wypełnienia. Warto również zwrócić uwagę na normy budowlane, które zalecają stosowanie tego typu materiałów w celu zapewnienia trwałości i bezpieczeństwa budynków.

Pytanie 10

Do wypełnienia luk w ścianach z pełnej cegły należy zastosować

A. pustaków ceramicznych
B. bloczków gazobetonowych
C. cegieł pełnych
D. cegieł z otworami
Cegły pełne są materiałem budowlanym, który charakteryzuje się wysoką wytrzymałością i trwałością, co czyni je idealnym rozwiązaniem do uzupełniania ubytków w ścianach z cegły pełnej. Użycie cegieł pełnych zapewnia spójność strukturalną oraz estetyczną, ponieważ ich właściwości mechaniczne i kolorystyka są zbliżone do oryginalnych materiałów. W praktyce, przy renowacji lub naprawie starych budynków, cegły pełne stosuje się w miejscach, gdzie wymagana jest wysoka nośność i odporność na czynniki atmosferyczne. Dodatkowo, stosowanie tego samego rodzaju cegły w naprawie zapobiega pojawieniu się różnic w rozszerzalności cieplnej między różnymi materiałami, co może prowadzić do pęknięć. W budownictwie zaleca się przestrzeganie standardów, takich jak PN-EN 771-1, które określają wymagania dla cegieł i innych elementów murowych, co podkreśla znaczenie stosowania odpowiednich materiałów.

Pytanie 11

Jakie z podanych cegieł powinny być użyte do budowy lekkiej ścianki działowej o grubości 12 cm?

A. Dziurawki
B. Silikatowe pełne
C. Ceramiczne pełne
D. Klinkierowe
Dziurawki, czyli cegły ceramiczne z otworami, są idealnym materiałem do budowy lekkich ścianek działowych o grubości 12 cm. Dzięki swojej strukturze, dziurawki charakteryzują się niską masą oraz dobrą izolacyjnością akustyczną i termiczną. Otwory w cegle zmniejszają jej ciężar, co ma kluczowe znaczenie przy budowie ścianek działowych, gdzie nie ma potrzeby stosowania ciężkich materiałów. Zastosowanie takich cegieł pozwala na szybszy i łatwiejszy montaż ścianek, co przyspiesza cały proces budowy. Dodatkowo, dziurawki są często wykorzystywane w budownictwie ze względu na swoje dobre właściwości mechaniczne oraz łatwość w obróbce. W praktyce, wykorzystanie dziurek w konstrukcji ścianek działowych jest zgodne z normami budowlanymi, które zalecają stosowanie lekkich materiałów w takich zastosowaniach. Warto również zauważyć, że dziurawki są bardziej przyjazne dla środowiska, ponieważ często są produkowane z naturalnych surowców i mają niską emisję CO2 podczas produkcji.

Pytanie 12

W czasie intensywnych upałów cegłę ceramiczną pełną należy przed wykorzystaniem do murowania

A. nakryć plandeką
B. zgromadzić pod zadaszeniem
C. zagruntować gruntownikiem
D. zamoczyć w wodzie
Zamoczenie cegły ceramicznej pełnej w wodzie przed jej użyciem do murowania jest kluczowym krokiem, szczególnie podczas upalnych dni. Cegły ceramiczne mają tendencję do absorbowania wilgoci z zaprawy murarskiej, co może prowadzić do tzw. 'wyciągania wody' z zaprawy, a tym samym do osłabienia jej właściwości wiążących. W wyniku tego proces murowania może być mniej skuteczny, a struktura muru może być osłabiona. Poprzez wcześniejsze zamoczenie cegły, zmniejszamy ryzyko nadmiernego wchłaniania wody z zaprawy, co pozwala na uzyskanie optymalnego połączenia między cegłami a zaprawą. W praktyce, stosując tę metodę, można również uniknąć pęknięć i innych uszkodzeń strukturalnych, które mogą wystąpić w wyniku nadmiernego wysychania na skutek wysokich temperatur. Dobrą praktyką jest zamoczenie cegły na co najmniej 30 minut przed rozpoczęciem murowania, co zapewni odpowiednią wilgotność cegły oraz zaprawy, co skutkuje mocniejszym i bardziej trwałym murem.

Pytanie 13

Do ręcznego oddzielania kruszywa na różne frakcje do przygotowania zaprawy murarskiej należy zastosować

A. stolika wibracyjnego
B. stolika rozpływowego
C. siatek z drutu stalowego
D. rusztów drewnianych
Siatki z drutu stalowego są powszechnie stosowane do ręcznego segregowania kruszywa na poszczególne frakcje, co jest kluczowym procesem przy przygotowywaniu zaprawy murarskiej. Dzięki odpowiedniej wielkości oczek, siatki te umożliwiają efektywne oddzielanie ziaren o różnych wymiarach, co pozwala na uzyskanie jednorodnej mieszanki. W praktyce, segregacja kruszywa w taki sposób wpływa na jakość zaprawy, jej wytrzymałość oraz przyczepność do podłoża. Przykładowo, stosując siatki o różnych rozmiarach oczek, można skutecznie oddzielić piasek gruboziarnisty od drobniejszego, co jest zgodne z zasadami klasyfikacji materiałów budowlanych. Dodatkowo, stosowanie siatek zgodnych z normami PN-EN 13139 (Materiał do produkcji zapraw) oraz PN-EN 12620 (Kruszywa do betonu) zapewnia, że materiał użyty do zaprawy jest najwyższej jakości, co przekłada się na długotrwałość i stabilność konstrukcji budowlanych.

Pytanie 14

Zgodnie z zasadami przedmiarowania robót murarskich od powierzchni ścian należy odjąć powierzchnie otworów większych od 0,5 m2. Oblicz powierzchnię ścian działowych przedstawionego na rysunku pomieszczenia, jeżeli jego wysokość wynosi 2,8 m.

Ilustracja do pytania
A. 19,54 m2
B. 12,04 m2
C. 10,44 m2
D. 14,46 m2
Poprawna odpowiedź wynika z właściwego zastosowania zasad przedmiarowania robót murarskich, które nakazują odjąć od powierzchni ścian działowych powierzchnię otworów większych od 0,5 m². W tym przypadku, aby uzyskać całkowitą powierzchnię ścian, należy najpierw obliczyć powierzchnię każdej z nich, mnożąc ich długość przez wysokość pomieszczenia, która wynosi 2,8 m. Warto pamiętać, że standardowe wytyczne dotyczące przedmiarowania podkreślają konieczność uwzględnienia wszystkich otworów w ścianach, co pozwala na dokładniejsze oszacowanie ilości materiałów budowlanych potrzebnych do realizacji projektu. W praktyce, taka kalkulacja jest niezbędna nie tylko dla określenia kosztów robót, ale także dla zminimalizowania odpadów materiałowych. Umiejętność dokładnego przedmiarowania jest kluczowa w branży budowlanej i wpływa na efektywność procesów budowlanych.

Pytanie 15

Tynki szlachetne obejmują tynki

A. pocienione
B. ciepłochronne
C. wodoszczelne
D. zmywane
W kwestii tynków szlachetnych, odpowiedzi, które nie są zmywane, nie spełniają wymagań co do estetyki i funkcjonalności, które dziś są ważne. Tynki wodoszczelne, mimo że chronią przed wilgocią, nie pasują do kategorii tynków szlachetnych, bo ich główną rolą jest ochrona przed wodą, a nie ładny wygląd. Zazwyczaj używa się ich w miejscach, gdzie woda jest problemem, ale nie dają one efektownego wykończenia, które byśmy oczekiwali po tynkach szlachetnych. Z tynkami pocienionymi jest trochę zamieszania, bo można je pomylić z tynkami dekoracyjnymi, ale ich cienka warstwa ma swoje minusy, bo często nie wytrzymuje jakichś uszkodzeń. Ciepłochronne tynki, mimo że dobrze izolują, też nie wpasowują się w kategorię estetyki. Zwykle są stosowane w ociepleniu budynków, przez co nie są uważane za tynki szlachetne. Tak naprawdę, w tynkach szlachetnych ważne jest, żeby zrozumieć, że niektóre materiały, mimo że mają swoje plusy, nie spełniają estetycznych i użytkowych standardów, co może prowadzić do błędnych wniosków na ich temat.

Pytanie 16

Na podstawie fragmentu instrukcji wskaż, którym narzędziem i w jaki sposób nakłada się tynk mozaikowy na przygotowane podłoże.

Instrukcja producenta tynku mozaikowego
(fragment)
Tynk przed zastosowaniem wymaga jedynie dokładnego przemieszania w opakowaniu. Potrzebne narzędzia to stalowa paca, na którą z wiadra nakłada się masę tynkarską za pomocą szpachelki lub łopatki. Następnie masę naciąga się równomiernie na podłoże ruchami od dołu ku górze, warstwą o grubości kruszywa. Nałożony tynk należy wygładzać lekko pochyloną pacą stale w tym samym kierunku, co pozwoli uzyskać jednolitą i gładką powierzchnię gotowej wyprawy tynkarskiej.(...)
A. Szpachelką, równomiernie ruchami od góry do dołu.
B. Pacą styropianową, ruchami od dołu do góry.
C. Pacą stalową, równomiernie ruchami od dołu ku górze.
D. Łopatką, ruchami od góry do dołu.
Poprawna odpowiedź to nakładanie tynku mozaikowego pacą stalową, co jest zgodne z zaleceniami producenta. Użycie pacą stalową pozwala na równomierne rozprowadzenie masy tynkarskiej na podłożu, co jest kluczowe dla uzyskania gładkiej i estetycznej powierzchni. Ruchy od dołu ku górze zapewniają, że tynk dobrze przylega do podłoża, co minimalizuje ryzyko pęcherzyków powietrza i innych niedoskonałości. Zastosowanie tego narzędzia jest uzasadnione, ponieważ stalowa paca jest sztywniejsza niż inne narzędzia, co umożliwia lepsze wygładzenie tynku. Dodatkowo, przy wygładzaniu tynku, paca powinna być lekko pochylona, co sprzyja równomiernemu rozłożeniu materiału. W praktyce, kluczowym elementem jest również odpowiednia technika nakładania, która uwzględnia kąt nachylenia narzędzia oraz siłę nacisku, co ma bezpośredni wpływ na jakość i trwałość wykonanej wyprawy tynkarskiej. Przestrzeganie tych zasad nie tylko podnosi estetykę wykończenia, ale także wpływa na trwałość i właściwości użytkowe tynku.

Pytanie 17

Jaką pacą powinno się nałożyć tynk wypalany klasy IVw?

A. Drewnianą
B. Stalową
C. Styropianową
D. Poliuretanową
Odpowiedź 'stalowa' jest poprawna, ponieważ tynki wypalane, zwane również tynkami mineralnymi, mają specyficzne wymagania dotyczące aplikacji, które najlepiej spełniają narzędzia stalowe. Stalowe pacy charakteryzują się dużą wytrzymałością i sztywnością, co pozwala na równomierne i dokładne rozprowadzanie masy tynkarskiej na powierzchni. Użycie stali umożliwia uzyskanie idealnie gładkiej struktury, co jest kluczowe dla trwałości i estetyki tynku. W praktyce, dzięki stalowym pacom, można łatwo kontrolować grubość aplikowanego tynku oraz dostarczyć odpowiednią ilość materiału w wyznaczonym czasie. W branży budowlanej stosuje się także standardy takie jak PN-EN 13914-1, które określają wymagania dla tynków. Zastosowanie odpowiednich narzędzi przy tynkowaniu jest kluczowe dla osiągnięcia wysokiej jakości i trwałości, co w przypadku tynków wypalanych ma istotne znaczenie, biorąc pod uwagę ich przeznaczenie i narażenie na warunki atmosferyczne.

Pytanie 18

Na rysunku przedstawiono fragment stropu

Ilustracja do pytania
A. Fert.
B. Teriva.
C. DZ.
D. Akermana.
Odpowiedź Fert jest poprawna, ponieważ na rysunku przedstawiono charakterystyczny fragment stropu tego typu. Stropy Fert, znane z zastosowania prefabrykowanych belek kratownicowych oraz pustaków ceramicznych, są popularnym rozwiązaniem w budownictwie ze względu na swoją lekkość i wytrzymałość. Prefabrykowane belki kratownicowe pozwalają na osiągnięcie sporych rozpiętości, co jest istotne w nowoczesnych konstrukcjach budowlanych, gdzie często dąży się do otwartych przestrzeni. Pustaki ceramiczne, układane między belkami, nie tylko wspierają konstrukcję, ale również zapewniają odpowiednią izolację termiczną i akustyczną. Całość, po zalaniu betonem, tworzy trwałą i stabilną konstrukcję. W praktyce, stropy Fert często stosuje się w budynkach mieszkalnych i użyteczności publicznej, co podkreśla ich wszechstronność oraz zgodność z aktualnymi standardami budowlanymi.

Pytanie 19

Który etap wykonania ocieplenia ścian budynku metodą lekką mokrą przedstawiono na ilustracji?

Ilustracja do pytania
A. Montaż listwy startowej.
B. Wtapianie siatki zbrojącej.
C. Nakładanie zaprawy klejowej.
D. Uzupełnianie ubytków pianką.
Montaż listwy startowej to kluczowy etap w procesie ocieplania budynków metodą lekką mokrą. Na ilustracji widoczni są pracownicy, którzy precyzyjnie umieszczają metalową listwę na dolnej krawędzi ściany, co zapewnia stabilną bazę dla dalszych prac. Listwa startowa pełni istotną rolę w estetycznym i technicznym wykonaniu systemu ociepleniowego, ponieważ jej właściwe zamontowanie umożliwia równomierne ułożenie materiału izolacyjnego. Zgodnie z obowiązującymi standardami budowlanymi, stosowanie listwy startowej zapobiega problemom związanym z mechanizmami wchłaniania wody oraz ewentualnym uszkodzeniom dolnej krawędzi izolacji. Dodatkowo, jej obecność jest kluczowa do zachowania odpowiednich kątów i linii prostych, co przekłada się na końcową jakość i trwałość ocieplenia. W praktyce, zastosowanie listw startowych przyczynia się do wydłużenia żywotności systemów ociepleniowych, co jest zgodne z najlepszymi praktykami branżowymi.

Pytanie 20

Płaska pozioma przegroda wewnętrzna oddzielająca piętra budynku to

A. stropodach
B. ściana
C. nadproże
D. strop
Strop to element konstrukcyjny, który pełni kluczową rolę w budynku, dzieląc go na kondygnacje. Jest on płaską przegrodą poziomą, która przenosi obciążenia z wyższych poziomów na ściany lub inne elementy nośne. Stropy mogą być wykonane z różnych materiałów, w tym z betonu, stali lub drewna, w zależności od projektu budynku oraz wymagań konstrukcyjnych. W praktyce, stropy nie tylko tworzą poziome podłogi dla mieszkańców, ale również zapewniają izolację akustyczną i termiczną między kondygnacjami. Stosowanie odpowiednich materiałów oraz technologii wykonania stropów jest kluczowe dla zapewnienia bezpieczeństwa konstrukcji oraz komfortu użytkowników. W branży budowlanej istnieją normy, takie jak Eurokod, które określają wymagania dotyczące projektowania i wykonania stropów, aby zapewnić ich odpowiednią nośność, sztywność oraz bezpieczeństwo. Dobrze zaprojektowany strop nie tylko spełnia funkcje konstrukcyjne, ale także wpływa na estetykę wnętrza, umożliwiając różnorodne aranżacje przestrzeni.

Pytanie 21

Korzystając z danych zawartych w tabeli, wskaż najmniejszą dopuszczalną grubość jednowarstwowego tynku chroniącego przed wodą, wykonanego z fabrycznie suchej zaprawy.

Grubości tynkówŚrednia grubość
w [mm]
Dopuszczalna
najmniejsza
grubość
w [mm]
dla tynków zewnętrznych2015
dla tynków wewnętrznych1510
dla jednowarstwowych tynków
wewnętrznych z fabrycznie suchej
zaprawy
105
dla jednowarstwowych tynków
chroniących przed wodą z fabrycznie
suchej zaprawy
1510
dla tynków z izolacją termicznązależnie od
wymagań
20
A. 20 mm
B. 10 mm
C. 5 mm
D. 15 mm
Odpowiedź 10 mm jest poprawna, ponieważ zgodnie z obowiązującymi standardami budowlanymi oraz danymi zawartymi w tabeli, najmniejsza dopuszczalna grubość jednowarstwowego tynku, który ma chronić przed wodą, powinna wynosić właśnie 10 mm. Tego typu tynki są stosowane w budownictwie do ochrony elewacji przed działaniem wilgoci, co jest kluczowe dla zapewnienia długowieczności konstrukcji. Przy zbyt małej grubości, tynk nie wypełni swojej funkcji, co może prowadzić do wnikania wody, a w efekcie do uszkodzenia struktury budynku. W praktyce, stosowanie tynków o grubości minimum 10 mm jest zgodne z zasadami sztuki budowlanej oraz normami, co potwierdzają liczne badania i publikacje branżowe. Prawidłowe dobranie grubości tynku jest zatem kluczowe dla efektywności ochrony przed wilgocią.

Pytanie 22

Na którym rysunku przedstawiono strop Fert?

Ilustracja do pytania
A. C.
B. D.
C. B.
D. A.
Strop Fert to innowacyjne rozwiązanie w budownictwie, które wykorzystywane jest w konstrukcjach żelbetowych. Jego unikalna konstrukcja opiera się na prefabrykowanych płytach żelbetowych, które charakteryzują się wypustkami, umożliwiającymi skuteczne zgrzewanie z monolityczną wylewką betonową. Dzięki temu, strop Fert tworzy jednorodną i wytrzymałą konstrukcję, która jest zdolna do przenoszenia znacznych obciążeń. Wykorzystanie tego typu stropów jest szczególnie popularne w budownictwie wielorodzinnym oraz obiektach użyteczności publicznej, gdzie istotna jest nie tylko nośność, ale i izolacja akustyczna oraz termiczna. Strop Fert spełnia normy PN-EN 1992, które określają zasady projektowania konstrukcji żelbetowych, a jego zastosowanie przyczynia się do podniesienia efektywności energetycznej budynków. Dodatkowo, prefabrykacja elementów stropu pozwala na skrócenie czasu realizacji budowy oraz zwiększenie precyzji wykonania, co jest zgodne z nowoczesnymi trendami w budownictwie.

Pytanie 23

Podczas budowy ściany o wysokości do 2,5 m konieczne jest użycie rusztowania

A. wiszącego
B. ramowego
C. na wysuwnicach
D. na kozłach
Odpowiedzi 'wiszącego', 'na wysuwnicach' oraz 'ramowego' są niewłaściwe w kontekście murowania ściany o wysokości do 2,5 m. Użycie rusztowania wiszącego w takiej sytuacji jest niepraktyczne, ponieważ jego zastosowanie ogranicza się głównie do elewacji budynków oraz prac, gdzie dostęp z poziomu terenu jest utrudniony. Tego typu rusztowania nie zapewniają wystarczającej stabilności przy pracy z ciężkimi materiałami budowlanymi, co może prowadzić do niebezpiecznych sytuacji. Z kolei rusztowania na wysuwnicach, choć przydatne w określonych zastosowaniach, nie są rekomendowane do standardowego murowania ścian, ponieważ ich mechanizm ruchu może być nieodpowiedni dla prac wymagających precyzji. Wreszcie, rusztowania ramowe, mimo że znajdują zastosowanie w wielu sytuacjach budowlanych, w przypadku ścian o wysokości do 2,5 m są często mniej elastyczne i trudniejsze w montażu niż kozły. Często błędnie zakłada się, że bardziej skomplikowane rusztowania są zawsze lepszym rozwiązaniem, jednak w praktyce przy prostych pracach budowlanych, takich jak murowanie, prostota i stabilność kozłów są kluczowe dla bezpieczeństwa i efektywności pracy.

Pytanie 24

Jakiego zestawu narzędzi należy użyć do budowy ścian z bloczków Ytong, murowanych na zaprawie cementowo-wapiennej?

A. Młotek gumowy, piła płatnica, prowadnica kątowa, kielnia
B. Młotek murarski, kielnia, strug, packa do szlifowania
C. Młotek gumowy, packa do szlifowania, strug, piła płatnica
D. Młotek murarski, piła płatnica, kielnia, pędzel ławkowiec
Odpowiedź zawierająca młotek gumowy, piłę płatniczą, prowadnicę kątową i kielnię jest poprawna ze względu na specyfikę procesu murowania bloczków Ytong, które wykonuje się na zaprawie cementowo-wapiennej. Młotek gumowy jest istotny, ponieważ umożliwia delikatne, ale skuteczne dopasowanie bloczków bez ryzyka ich uszkodzenia. Piła płatnica jest narzędziem niezbędnym do dokładnego cięcia bloczków Ytong, co jest kluczowe w celu uzyskania precyzyjnych kształtów i wymiarów. Prowadnica kątowa pozwala na utrzymanie prostych kątów podczas układania ścian, co jest fundamentalne dla stabilności konstrukcji. Kielnia natomiast jest narzędziem, które umożliwia nakładanie zaprawy oraz precyzyjne umieszczanie bloczków. Użycie tych narzędzi zgodnie z zasadami sztuki budowlanej gwarantuje, że ściany będą trwałe i zgodne z normami budowlanymi. Dobrą praktyką jest również regularne kontrolowanie poziomu i pionu układanych elementów, co można zrealizować przy pomocy poziomicy. Właściwe przygotowanie i zastosowanie narzędzi to kluczowe aspekty, które wpływają na jakość całej konstrukcji.

Pytanie 25

Ile pojemników zawierających 25 kg tynku cienkowarstwowego akrylowego będzie potrzebnych do pokrycia dwóch ścian osłonowych budynku o wymiarach 12 m × 8 m każda, jeżeli zużycie wynosi 3,5 kg na 1 m2 powierzchni ściany?

A. 27 pojemników
B. 14 pojemników
C. 28 pojemników
D. 42 pojemniki
Aby obliczyć liczbę wiader tynku cienkowarstwowego potrzebną do otynkowania dwóch ścian osłonowych o wymiarach 12 m × 8 m każda, najpierw należy obliczyć całkowitą powierzchnię tych ścian. Powierzchnia jednej ściany wynosi 12 m × 8 m = 96 m², więc dla dwóch ścian powierzchnia wynosi 2 × 96 m² = 192 m². Następnie, biorąc pod uwagę zużycie tynku wynoszące 3,5 kg na 1 m², obliczamy całkowite zużycie tynku: 192 m² × 3,5 kg/m² = 672 kg tynku. Tynk dostępny jest w wiaderkach po 25 kg, więc obliczając ilość wiader, dzielimy całkowitą wagę przez wagę jednego wiadra: 672 kg ÷ 25 kg/wiadro = 26,88 wiader. Ponieważ nie możemy mieć ułamkowej ilości wiadra, zaokrąglamy w górę do 27 wiader. W praktyce, przy takich obliczeniach zaleca się zawsze uwzględnić dodatkowy margines na straty materiałowe, które mogą wystąpić podczas pracy, jednak w tym przypadku 27 wiader jest dokładnie obliczoną wartością. Warto również zwrócić uwagę na różne rodzaje tynków i ich właściwości, co może wpłynąć na końcowy efekt estetyczny oraz trwałość powłoki.

Pytanie 26

Jaki sposób wiązania cegieł w murze przedstawiono na rysunku?

Ilustracja do pytania
A. Wiązanie flamandzkie.
B. Wiązanie holenderskie.
C. Wiązanie gotyckie.
D. Wiązanie śląskie.
Wiązanie flamandzkie, które zostało przedstawione na rysunku, charakteryzuje się specyficznym układem cegieł, gdzie na każdej warstwie cegły pełne i połówki są układane na przemian. Taki sposób wiązania zapewnia nie tylko estetyczne wykończenie, ale również znaczną stabilność całej konstrukcji. Praktyczne zastosowanie wiązania flamandzkiego występuje w budynkach o dużych wymaganiach nośnych, gdzie istotne jest równomierne rozłożenie obciążeń. Zastosowanie tej techniki jest zgodne z najlepszymi praktykami w budownictwie, które kładą nacisk na trwałość i efektywność materiałową. Cegły, w zależności od ich rodzaju, mogą mieć różne właściwości, co wpływa na wybór konkretnego rozwiązania w projekcie budowlanym. Warto również zauważyć, że wiązanie flamandzkie jest często wykorzystywane w architekturze historycznej, co świadczy o jego popularności i funkcjonalności od wieków.

Pytanie 27

Jakie materiały wykorzystuje się do łączenia warstw papy asfaltowej stosowanych jako izolacja ław fundamentowych?

A. lepikiem asfaltowym
B. kitem asfaltowym
C. emulsją asfaltową
D. roztworem asfaltowym
Lepik asfaltowy jest najczęściej stosowanym materiałem do łączenia warstw papy asfaltowej, ponieważ zapewnia doskonałą przyczepność i szczelność. Jego właściwości hydroizolacyjne są kluczowe przy izolacji ław fundamentowych, ponieważ zapobiegają przenikaniu wody do konstrukcji. Lepik asfaltowy, będący płynnym materiałem, pod wpływem ciepła staje się lepki, co umożliwia łatwe łączenie poszczególnych warstw papy. W praktyce, stosując lepik, można uzyskać ciągłość izolacji, co jest istotne dla długotrwałej ochrony fundamentów. Dobrą praktyką jest również przestrzeganie norm budowlanych, takich jak PN-EN 13707, które definiują wymagania dla materiałów hydroizolacyjnych. Dzięki zastosowaniu lepika asfaltowego na ławach fundamentowych, inwestorzy mogą mieć pewność, że ich struktury są odpowiednio zabezpieczone przed negatywnym działaniem wody i wilgoci, co w dłuższej perspektywie przekłada się na trwałość budowli.

Pytanie 28

Oblicz wynagrodzenie zatrudnionego za przeprowadzenie obustronnego tynkowania ściany o wymiarach 10 × 3 m, jeśli stawka godzinowa tynkarza wynosi 15,00 zł, a czas pracy na wykonanie 1 m2 tynku zwykłego wynosi 1,4 r-g?

A. 1 260,00 zł
B. 450,00 zł
C. 630,00 zł
D. 900,00 zł
Aby obliczyć wynagrodzenie pracownika za wykonanie obustronnego tynkowania ściany o wymiarach 10 × 3 m, należy najpierw obliczyć powierzchnię do tynkowania. Powierzchnia jednej strony ściany wynosi 10 m × 3 m = 30 m². Ponieważ tynkowanie jest obustronne, całkowita powierzchnia wynosi 30 m² × 2 = 60 m². Następnie należy uwzględnić nakład pracy na wykonanie 1 m² tynku, który wynosi 1,4 roboczogodziny (r-g). Zatem całkowity czas pracy potrzebny do wykonania tynkowania wynosi 60 m² × 1,4 r-g = 84 r-g. Przy stawce godzinowej wynoszącej 15,00 zł, całkowite wynagrodzenie wynosi 84 r-g × 15,00 zł/r-g = 1260,00 zł. Taka kalkulacja jest zgodna z dobrymi praktykami w branży budowlanej, gdzie precyzyjne obliczenia oraz znajomość nakładów pracy są kluczowe dla efektywnego zarządzania kosztami i harmonogramami. Przykładowo, w przemyśle budowlanym dokładne oszacowanie czasu pracy pozwala na lepsze planowanie projektów i unikanie opóźnień, co przekłada się na zadowolenie klientów oraz rentowność wykonawców.

Pytanie 29

Z ilustracji wynika, że szerokość filarka międzyokiennego wynosi 103 cm. Ile pełnych cegieł zmieści się na szerokości filarka?

A. 5
B. 4
C. 2
D. 3
Odpowiedź 4 to strzał w dziesiątkę, bo szerokość filarka, czyli 103 cm, dobrze się dzieli przez standardową szerokość cegły, która wynosi 25 cm. Jak podzielisz 103 przez 25, to dostajesz 4,12. To znaczy, że w filarze zmieści się 4 całe cegły, a te pozostałe 3 cm to za mało na kolejną. W budownictwie używamy całych cegieł, bo to stabilniejsze i praktyczniejsze. Pamiętaj też, że przy projektowaniu musimy myśleć o spoinach i możliwych stratach materiałowych, bo to wpływa na to, ile cegieł naprawdę potrzebujemy. Zrozumienie tych zasad jest naprawdę ważne, jeśli chcesz dobrze planować prace budowlane.

Pytanie 30

Izolację pionową przeciwwilgociową lekkiego typu na ścianach fundamentowych należy zrealizować

A. z jednej warstwy folii kubełkowej
B. z dwóch warstw papy termozgrzewalnej
C. z dwóch warstw lepiku asfaltowego
D. z jednej warstwy emulsji asfaltowej
Izolacja przeciwwilgociowa na ścianach fundamentowych jest kluczowym elementem, który zapobiega przenikaniu wilgoci do wnętrza budynku. Wybór niewłaściwego materiału lub technologii izolacyjnej prowadzi do poważnych problemów, takich jak zawilgocenie ścian, rozwój pleśni oraz osłabienie struktury budynku. Odpowiedzi sugerujące zastosowanie jednej warstwy emulsji asfaltowej lub folii kubełkowej są nieefektywne z perspektywy długoterminowej ochrony przed wilgocią. Emulsja asfaltowa, choć stosunkowo łatwa w aplikacji, nie oferuje takiej samej trwałości i odporności na działanie wód gruntowych jak lepik asfaltowy, co może prowadzić do jej degradacji z czasem. Z kolei folia kubełkowa, mimo że jest używana w izolacjach, nie pełni funkcji pełnoprawnej izolacji przeciwwilgociowej, a raczej wspomaga odprowadzanie wody opadowej. Jej zastosowanie w kontekście fundamentów może być mylące, ponieważ nie tworzy ona dostatecznej bariery dla wilgoci, co stwarza ryzyko jej przenikania do wnętrza budynku. Również pomysł używania jednej warstwy papy termozgrzewalnej jest błędny, ponieważ wymaga to przynajmniej dwóch warstw, aby zapewnić odpowiedni poziom szczelności. Tego rodzaju błędne założenia mogą wynikać z niepełnego zrozumienia mechanizmów działania izolacji przeciwwilgociowych oraz ich wpływu na trwałość i bezpieczeństwo konstrukcji budowlanej.

Pytanie 31

Na podstawie danych zawartych w tabeli oblicz, ile bloków wapienno-piaskowych drążonych typu 2NFD o wymiarach 25 cm × 12 cm × 13,8 cm potrzeba do wymurowania ściany o grubości 38 cm i wymiarach 3,5 m × 6 m.

Ilustracja do pytania
A. 1 670 szt.
B. 1 113 szt.
C. 1 069 szt.
D. 1 651 szt.
Aby prawidłowo obliczyć liczbę bloków wapienno-piaskowych drążonych typu 2NFD potrzebnych do wymurowania ściany o wymiarach 3,5 m × 6 m i grubości 38 cm, kluczowe jest zrozumienie etapu wyliczeń. Powierzchnia ściany została obliczona jako 3,5 m × 6 m, co daje 21 m². Z danych w tabeli wynika, że na 1 m² przy tej grubości potrzeba 78,60 sztuk bloków. Mnożąc powierzchnię ściany przez liczbę bloków na 1 m², otrzymujemy wartość 1 650,6 szt., która po zaokrągleniu daje 1 651 sztuk. W praktyce, takie obliczenia są niezwykle istotne podczas planowania robót budowlanych, ponieważ pozwalają na precyzyjne oszacowanie materiałów budowlanych, co wpływa na koszty inwestycji oraz czas realizacji projektu. Prawidłowe oszacowanie ilości bloków ma również znaczenie dla zachowania standardów jakości i trwałości konstrukcji, co jest zgodne z normami budowlanymi.

Pytanie 32

Który z poniższych komponentów rusztowania nie wchodzi w skład trzyczęściowego zabezpieczenia bocznego rusztowań, które występują na przykład przy drogach?

A. Poręcz środkowa
B. Bortnica
C. Ograniczniki ochronne
D. Poręcz górna
Poręcz środkowa stanowi jeden z kluczowych elementów zabezpieczeń stosowanych na rusztowaniach, jednak nie jest częścią trzyczęściowego zabezpieczenia bocznego. Trzyczęściowe zabezpieczenie boczne składa się z poręczy górnej, bortnicy oraz ograniczników ochronnych. Poręcz górna zapewnia stabilność i bezpieczeństwo dla osób pracujących na wysokości, ponieważ zapobiega ich upadkom. Bortnica, z kolei, jest elementem zamykającym przestrzeń roboczą, co dodatkowo zwiększa bezpieczeństwo. Ograniczniki ochronne pełnią funkcję ochrony przed przedmiotami spadającymi z rusztowania, co jest szczególnie ważne w strefach miejskich, gdzie może występować duże ryzyko dla przechodniów. Znajomość tych elementów oraz ich właściwe zastosowanie są kluczowe dla zapewnienia bezpieczeństwa na placach budowy i w okolicach rusztowań zgodnie z normami, takimi jak PN-EN 12811, które regulują projektowanie i wykorzystanie rusztowań.

Pytanie 33

Jaką ilość cementu i piasku trzeba przygotować do sporządzenia zaprawy cementowo-wapiennej w proporcji 1:3:12, jeśli użyto 6 pojemników wapna?

A. 3 pojemniki cementu i 24 pojemniki piasku
B. 2 pojemniki cementu i 24 pojemniki piasku
C. 3 pojemniki cementu i 36 pojemników piasku
D. 2 pojemniki cementu i 36 pojemników piasku
Wiele osób może błędnie interpretować proporcje składników zaprawy cementowo-wapiennej, co prowadzi do niepoprawnych wniosków. W odpowiedziach, które podają 3 pojemniki cementu oraz 36 pojemników piasku, istnieje niewłaściwe pomnożenie ilości wapna przez niewłaściwe wartości proporcji. W sytuacji, gdy przyjmuje się, że wymagana ilość wapna wynosi 6 pojemników, nie można przedstawić 3 pojemników cementu, ponieważ według proporcji 1:3:12 wymagałoby to większej ilości wapna. Obliczenia powinny opierać się na logicznej analizie stosunku między elementami. Ponadto, w przypadku propozycji 3 pojemników cementu i 24 pojemników piasku, również występuje wprowadzenie w błąd, gdyż proporcja piasku do wapna wynosi 12:3. To oznacza, że dla 6 pojemników wapna powinniśmy uzyskać 24 pojemniki piasku, ale nie 3 pojemniki cementu, co jest zgodne z zasadą proporcjonalnego mnożenia. Typowe błędy w obliczeniach wynikają z nieprawidłowego zrozumienia proporcji, co podkreśla konieczność gruntownego zrozumienia tematu oraz solidnych podstaw teoretycznych w dziedzinie budownictwa. Praktyczne umiejętności w obliczaniu składników zaprawy są niezbędne do osiągnięcia wysokiej jakości robót budowlanych oraz zgodności ze standardami branżowymi.

Pytanie 34

Na rysunku przedstawiono mur wykonany z zastosowaniem wiązania

Ilustracja do pytania
A. polskiego.
B. pospolitego.
C. krzyżykowego.
D. wielowarstwowego.
Wybór wiązania krzyżykowego, pospolitego lub wielowarstwowego jest nieprawidłowy ze względu na fundamentalne różnice w sposobie układania cegieł, które wpływają na stabilność i wytrzymałość muru. Wiązanie krzyżykowe charakteryzuje się stosowaniem cegieł w układzie, gdzie na zmianę ułożone są długie i krótkie boki cegieł, co może prowadzić do niejednorodnego rozkładu obciążeń oraz potencjalnych punktów osłabienia. Wiązanie pospolite, z kolei, polega na układaniu cegieł w taki sposób, że wszystkie są ustawione w linii, co również osłabia spoiny i zwiększa ryzyko pęknięć. Zastosowanie wiązania wielowarstwowego, mimo że może być korzystne w niektórych konstrukcjach, nie jest adekwatne w kontekście muru przedstawionego w pytaniu, gdzie kluczowe jest zapewnienie jednorodności i stabilności. Typowym błędem myślowym jest zrozumienie, że różne metody układania cegieł mogą być używane wymiennie; jednak każda z nich ma swoje unikalne właściwości i zastosowania, które powinny być dostosowane do specyficznych wymagań projektowych. W związku z tym, ważne jest, aby przy wyborze odpowiedniego wiązania kierować się nie tylko estetyką, ale przede wszystkim zasadami inżynierii budowlanej i najlepszymi praktykami w zakresie konstrukcji.

Pytanie 35

Rysunek przedstawia mury i ściany

Ilustracja do pytania
A. projektowane.
B. wyburzone.
C. istniejące.
D. przeznaczone do wyburzenia.
Odpowiedź "przeznaczone do wyburzenia" jest prawidłowa, ponieważ na rysunku znajdują się krzyżyki na linii, co zgodnie z normą PN-70/B-01025 "Oznaczenia graficzne na rysunkach architektoniczno-budowlanych" jednoznacznie wskazuje na elementy, które mają być usunięte. Tego typu oznaczenia są kluczowe w procesie projektowania i realizacji budowy, ponieważ pozwalają na odpowiednie planowanie prac budowlanych i zabezpieczenie pozostałych elementów konstrukcyjnych. Zastosowanie takich standardów ułatwia komunikację pomiędzy projektantami, wykonawcami a inwestorami. Przykładowo, podczas prac remontowych w obiektach zabytkowych, precyzyjne oznaczenie elementów do usunięcia jest niezbędne, aby uniknąć uszkodzeń cennych struktur. Umiejętność prawidłowego interpretowania rysunków architektonicznych jest istotna dla każdego profesjonalisty w branży budowlanej, co bezpośrednio wpływa na efektywność całego procesu budowlanego.

Pytanie 36

Do budowy ścian fundamentowych należy używać zaprawy, której głównym spoiwem jest

A. wapno suchogaszone
B. gips budowlany
C. wapno palone
D. cement portlandzki
Cement portlandzki jest podstawowym spoiwem stosowanym w murowaniu ścian fundamentowych, ponieważ zapewnia wysoką wytrzymałość oraz trwałość konstrukcji. Jego skład chemiczny, który zawiera krzemionkę, glinę, wapno i inne składniki, pozwala na uzyskanie odporności na działanie wilgoci oraz agresywnych substancji chemicznych, co jest kluczowe w przypadku fundamentów narażonych na działanie wód gruntowych. W praktyce, zaprawy murarskie na bazie cementu portlandzkiego są stosowane w różnych warunkach atmosferycznych, co czyni je uniwersalnym rozwiązaniem w budownictwie. Ponadto, stosowanie cementu portlandzkiego jest zgodne z normami budowlanymi (np. PN-EN 197-1), które określają wymagania dla materiałów budowlanych. Dobre praktyki wskazują na konieczność odpowiedniego dozowania wody oraz dodatków, co wpływa na właściwości zaprawy i jej zdolność do wiązania. W przypadku fundamentów, odpowiednie przygotowanie zaprawy ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa i stabilności całej konstrukcji.

Pytanie 37

Aby przygotować betonową mieszankę o objętościowej proporcji składników 1:2:4, jakie składniki należy zgromadzić?

A. 1 część żwiru, 2 części cementu i 4 części wody
B. 1 część cementu, 2 części wody i 4 części żwiru
C. 1 część piasku, 2 części żwiru i 4 części cementu
D. 1 część cementu, 2 części piasku i 4 części żwiru
Poprawna odpowiedź dotycząca proporcji składników do wykonania mieszanki betonowej o stosunku 1:2:4 odnosi się do zastosowania odpowiednich materiałów budowlanych. W tej proporcji 1 część cementu, 2 części piasku i 4 części żwiru zapewniają optymalną wytrzymałość i trwałość betonu. Cement działa jako spoiwo, które wiąże pozostałe składniki, piasek wypełnia przestrzenie między ziarnami żwiru, a żwir zapewnia odpowiednią strukturę oraz odporność na obciążenia. W praktyce, takie proporcje są powszechnie stosowane w budownictwie do wytwarzania betonu konstrukcyjnego, który jest używany w fundamentach, ścianach nośnych oraz elementach prefabrykowanych. Rekomendacje dotyczące mieszania betonu, takie jak norma PN-EN 206, podkreślają znaczenie starannego doboru składników oraz właściwego ich wymieszania, co wpływa na finalne właściwości mechaniczne betonu. Warto również zauważyć, że dobór odpowiedniej wody jest kluczowy, gdyż jej nadmiar może prowadzić do zmniejszenia wytrzymałości betonu, a zbyt mała ilość utrudnia prawidłowe wiązanie materiałów. Dlatego istotne jest przestrzeganie tych proporcji w praktyce budowlanej, by uzyskać trwałe i solidne konstrukcje.

Pytanie 38

Oblicz powierzchnię ściany przedstawionej na rysunku, jeżeli zgodnie z zasadami przedmiarowania od powierzchni ścian należy odjąć powierzchnię otworów większych od 0,5 m2.

Ilustracja do pytania
A. 18,91 m2
B. 22,40 m2
C. 22,04 m2
D. 18,55 m2
Poprawna odpowiedź to 18,91 m2, co wynika z zastosowania właściwych zasad przedmiarowania powierzchni ścian. Podczas obliczeń należy uwzględnić całkowitą powierzchnię ściany, a następnie odjąć powierzchnię otworów, które są większe niż 0,5 m². W praktyce, aby uzyskać dokładne wyniki, kluczowe jest precyzyjne zmierzenie wszystkich otworów oraz ich uwzględnienie w obliczeniach. Przykładowo, jeśli ściana ma wymiar 25 m2, a dwa otwory o powierzchni 3 m2 i 2 m2, to łączna powierzchnia otworów wynosi 5 m2, co prowadzi do obliczenia 25 m2 - 5 m2 = 20 m2. Jak widać, kluczowe jest zrozumienie, które otwory należy odjąć. Standardy branżowe, takie jak PN-ISO 6707-1, podkreślają znaczenie precyzyjnego pomiaru w procesie przedmiarowania, co ma bezpośredni wpływ na koszty budowy oraz efektywność realizacji projektu.

Pytanie 39

Jakie mury można zbudować z cegły kratówki klasy 5?

A. Kominowe
B. Piwniczne
C. Osłonowe
D. Fundamentowe
Cegła kratówka klasy 5 jest materiałem budowlanym, który charakteryzuje się wysoką wytrzymałością na ściskanie oraz korzystnymi właściwościami izolacyjnymi. Jest to materiał o dobrych parametrach mechanicznych, co sprawia, że może być stosowany do budowy murów osłonowych. Mury osłonowe pełnią kluczową rolę w ochronie budynków przed działaniem warunków atmosferycznych, a ich konstrukcja często wymaga zastosowania materiałów, które zapewniają odpowiednią trwałość i izolację. W praktyce mury osłonowe wykonane z cegły kratówki klasy 5 mogą wspierać efektywność energetyczną budynku, a także przyczyniać się do jego estetyki. Dodatkowo, przy budowie murów osłonowych należy przestrzegać norm budowlanych, takich jak PN-EN 1996, które określają wymagania dotyczące materiałów, konstrukcji i ich właściwości. Dzięki tym standardom, inwestorzy mogą mieć pewność, że ich budowle będą nie tylko estetyczne, ale także funkcjonalne i trwałe.

Pytanie 40

Czas pracy potrzebny do wykonania tynku o powierzchni 100 m2 wynosi 42 r-g. Oblicz koszt robocizny związanej z otynkowaniem ścian o powierzchni 450 m2, przy stawce 20,00 zł za 1 r-g.

A. 840,00 zł
B. 2 000,00 zł
C. 9 000,00 zł
D. 3 780,00 zł
Prawidłowa odpowiedź wynika z precyzyjnego obliczenia kosztów robocizny związanej z otynkowaniem większej powierzchni. Na początku obliczamy, ile roboczogodzin (r-g) potrzeba na otynkowanie 450 m². Skoro na 100 m² nakład robocizny wynosi 42 r-g, to dla 450 m² stosujemy proporcję: (450 m² / 100 m²) * 42 r-g = 189 r-g. Następnie, mając stawkę za 1 r-g równą 20,00 zł, obliczamy koszt robocizny: 189 r-g * 20,00 zł = 3 780,00 zł. Praktyczne zastosowanie tego obliczenia jest kluczowe w branży budowlanej, gdzie precyzyjne kalkulacje kosztów wpływają na efektywność budżetowania i planowania projektów. Dobre praktyki sugerują, aby zawsze uwzględniać zmienność w nakładach robocizny oraz stawki na poziomie lokalnym, co pozwala na dokładniejsze prognozowanie kosztów.