Wyniki egzaminu

Informacje o egzaminie:
  • Zawód: Technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej
  • Kwalifikacja: ELE.10 - Montaż i uruchamianie urządzeń i systemów energetyki odnawialnej
  • Data rozpoczęcia: 11 maja 2026 14:10
  • Data zakończenia: 11 maja 2026 14:41

Egzamin zdany!

Wynik: 21/40 punktów (52,5%)

Wymagane minimum: 20 punktów (50%)

Nowe
Analiza przebiegu egzaminu- sprawdź jak rozwiązywałeś pytania
Pochwal się swoim wynikiem!
Szczegółowe wyniki:
Pytanie 1

Na przedstawionym schemacie pośredniego przygotowania ciepłej wody użytkowej cyfrą 1 oznaczono

Ilustracja do pytania
A. pompę cyrkulacyjną.
B. zawór bezpieczeństwa.
C. separator powietrza.
D. zawór zwrotny.
Pompa cyrkulacyjna, oznaczona na schemacie jako numer 1, jest naprawdę ważnym elementem w systemach ciepłej wody użytkowej. Jej głównym zadaniem jest zapewnienie, żeby woda ciągle krążyła w instalacji. Dzięki temu, jak tylko otworzysz kran, masz od razu ciepłą wodę, a nie musisz czekać, co jest naprawdę wygodne. To nie tylko oszczędza czas, ale też zmniejsza straty energii. Użycie pompy cyrkulacyjnej jest zgodne z normami efektywności energetycznej, które zalecają takie rozwiązania w nowoczesnych systemach. Co więcej, często mają one regulatory, które dostosowują ich pracę do potrzeb użytkowników, więc są bardziej wydajne i tańsze w eksploatacji. Nie zapomnij też, że prawidłowe umiejscowienie pompy w systemie jest kluczowe, aby wszystko działało sprawnie. Regularna konserwacja też jest super ważna – dzięki niej pompa będzie długo działać bez awarii.

Pytanie 2

Na którym rysunku przedstawiono oznaczenie poziomu parteru stosowane na przekroju pionowym budynku?

Ilustracja do pytania
A. A.
B. C.
C. D.
D. B.
Odpowiedź B jest poprawna, ponieważ oznaczenie poziomu parteru na przekroju pionowym budynku zazwyczaj jest przedstawiane jako ±0,000. To oznaczenie służy jako poziom odniesienia dla wszystkich pozostałych poziomów w budynku. W praktyce, architekci oraz inżynierowie budowlani stosują to standardowe oznaczenie, aby zapewnić jednolitość w dokumentacji technicznej oraz ułatwić komunikację między różnymi specjalistami zaangażowanymi w projekt. Używając tego standardu można precyzyjnie określić wysokości pozostałych kondygnacji, co jest kluczowe podczas projektowania i budowy. Na przykład, jeśli piętro pierwsze znajduje się na poziomie +3,000, oznacza to, że jest ono oddalone o 3 metry od poziomu parteru. Właściwe oznaczenia są nie tylko ważne dla precyzji, ale także dla bezpieczeństwa budynku oraz jego użytkowników, ponieważ błędne określenie poziomów może prowadzić do niezgodności podczas wykonywania prac budowlanych.

Pytanie 3

Płynem, który ma wysoką temperaturę wrzenia w rurce cieplnej (heat-pipe) w systemie kolektora rurowego próżniowego nie jest

A. propan
B. butan
C. R410
D. woda
Woda nie jest płynem szybko wrzącym w rurce cieplnej (heat-pipe) w kolektorze rurowym próżniowym, ponieważ jej punkt wrzenia wynosi 100°C przy normalnym ciśnieniu atmosferycznym, co czyni ją niewłaściwym wyborem w kontekście systemów, które muszą działać w niskich temperaturach oraz w próżni. W kolektorach rurowych, takich jak heat-pipe, preferuje się czynniki robocze o niższym ciśnieniu wrzenia, co zapewnia bardziej efektywne transfery ciepła. Przykładowo, butan i propan, których temperatury wrzenia wynoszą odpowiednio około -0,5°C i -42°C, umożliwiają skuteczne odprowadzanie ciepła w warunkach, które są typowe dla systemów próżniowych. Dobre praktyki w projektowaniu takich systemów zalecają użycie płynów, które w odpowiednich warunkach mogą łatwo przechodzić między fazami, co maksymalizuje ich efektywność. W przypadku zastosowań w kolektorach słonecznych, odpowiedni dobór czynnika roboczego jest kluczowy dla optymalizacji wydajności energetycznej.

Pytanie 4

Kocioł na pellet w ciągu jednej doby wykorzystuje 20 kg paliwa. Jaki będzie całkowity koszt paliwa w przeciągu 30 dni, jeśli worek z 200 kg pelletu kosztuje 250 zł?

A. 750,00 zł
B. 37,50 zł
C. 5 000,00 zł
D. 12,50 zł
Obliczenie kosztu paliwa zużywanego przez kocioł na pellet wymaga zrozumienia kilku kluczowych aspektów. Kocioł zużywa 20 kg paliwa dziennie, co oznacza, że przez 30 dni zużyje 600 kg (20 kg/dzień * 30 dni). W celu przeliczenia kosztów, musimy najpierw ustalić, ile kosztuje 1 kg pelletu. Woreczek o wadze 200 kg kosztuje 250 zł, zatem koszt 1 kg to 250 zł / 200 kg = 1,25 zł. Następnie, mnożymy koszt 1 kg przez całkowite zużycie pelletu w ciągu miesiąca: 600 kg * 1,25 zł/kg = 750 zł. Taki proces obliczania kosztów pozwala na lepsze zarządzanie budżetem na ogrzewanie i planowanie zakupów paliwa, co jest szczególnie istotne w kontekście sezonowego użytkowania kotłów na pellet. Wiedza na temat kosztów eksploatacyjnych pozwala również na efektywniejsze podejmowanie decyzji zakupowych oraz optymalizację wydatków na energię. Stosowanie materiałów pomocniczych, jak wykresy lub kalkulatory kosztów, jest zalecane w celu łatwiejszego zrozumienia tego procesu.

Pytanie 5

Jakie elementy należy wykorzystać do montażu panelu fotowoltaicznego na płaskim dachu?

A. profil wielorowkowy oraz kotwy krokwiowe
B. stelaż z ram trójkątnych
C. śruby rzymskie
D. profil wielorowkowy i kołki rozporowe
Montaż paneli fotowoltaicznych na dachu płaskim wymaga odpowiednich rozwiązań technicznych, które zapewnią zarówno bezpieczeństwo, jak i efektywność energetyczną. Użycie profilu wielorowkowego i kotw krokwiowych może wydawać się na pierwszy rzut oka odpowiednie, jednak te elementy są przeznaczone głównie do dachów skośnych, gdzie ich zastosowanie jest zgodne z architekturą dachu i jego obciążeniem. W kontekście dachów płaskich, kotwy krokwiowe nie zapewniają odpowiedniej stabilności, co może prowadzić do niebezpiecznych sytuacji, zwłaszcza w warunkach wietrznych. Śruby rzymskie, które również byłyby użyte w tych niepoprawnych opcjach, nie są przeznaczone do montażu paneli słonecznych i nie spełniają wymogów wytrzymałościowych dla tego typu instalacji. Użycie kołków rozporowych w systemach montażowych może prowadzić do niewłaściwego osadzenia paneli, co wpływa na ich trwałość oraz efektywność. Typowym błędem jest mylenie zastosowania tych elementów, które w rzeczywistości nie dostarczają wymaganego wsparcia ani stabilności, co w rezultacie może prowadzić do uszkodzenia systemu fotowoltaicznego oraz obniżenia jego wydajności. Z tego względu kluczowe jest stosowanie sprawdzonych technologii, takich jak stelaż z ram trójkątnych, które są zgodne z najlepszymi praktykami w branży i gwarantują wysoką jakość wykonania oraz długotrwałą efektywność energetyczną instalacji.

Pytanie 6

Gdzie w instalacji solarnej umieszcza się mieszacz wody użytkowej?

A. pomiędzy obiegiem solarnym a obiegiem wody zimnej
B. pomiędzy wodą zimną a obiegiem wody ciepłej
C. pomiędzy obiegiem solarnym a obiegiem wody ciepłej
D. pomiędzy centralnym ogrzewaniem a obiegiem wody zimnej
Pojęcie umiejscowienia mieszacza wody użytkowej w instalacji solarnej związane jest z kilkoma kluczowymi aspektami, które mogą zostać błędnie zrozumiane, prowadząc do niepoprawnych odpowiedzi. Przykładowo, umieszczenie mieszacza między obiegiem solarnym a obiegiem wody zimnej nie ma sensu, ponieważ woda zimna nie wymaga regulacji temperatury, a jej mieszanie z wodą solarną prowadziłoby do strat ciepła. Alternatywne opcje, jak mieszanie wody ciepłej z zimną lub umiejscowienie mieszacza w obszarze centralnego ogrzewania, mogą wydawać się logiczne, jednak w rzeczywistości mogą wprowadzać błędy w zarządzaniu temperaturą i ciśnieniem. Centralne ogrzewanie funkcjonuje na zasadzie obiegu ciepłej wody, a mieszacz powinien znajdować się w strefie, gdzie woda użytkowa zmienia swoje właściwości termiczne. W praktyce, niewłaściwe umiejscowienie mieszacza może skutkować nieefektywnym działaniem całego systemu, co prowadzi do zwiększonego zużycia energii i potencjalnych uszkodzeń instalacji. Ważne jest zatem, aby zrozumieć, że mieszacz pełni rolę regulatora, który powinien być umieszczony w odpowiedniej lokalizacji dla osiągnięcia optymalnej wydajności i efektywności energetycznej.

Pytanie 7

Turbina, która posiada dwie lub trzy długie, smukłe łopatki o kształcie parabolicznym, łączące się u góry i dołu osi obrotu, wykorzystywana do pozyskiwania energii wiatru, to turbina

A. Darrieusa
B. Magnusa
C. Savoniusa
D. Giromil
Odpowiedzi Magnusa, Giromil oraz Savonius odzwierciedlają różne typy turbin wiatrowych, które mają swoje unikalne cechy i zastosowania, ale nie pasują do opisanego w pytaniu schematu. Turbina Magnusa, znana z wykorzystania efektu Magnusa, składa się z cylindrycznych elementów, które obracają się pod wpływem wiatru, co pozwala na generowanie siły nośnej. Jest to zupełnie inna zasada działania niż w przypadku turbiny Darrieusa, która polega na obrotach łopat wokół pionowej osi. Z kolei turbina Giromil, która jest mniej powszechna, jest zbudowana z łopat, które mają specyficzny kształt, ale nie charakteryzują się paraboliczną formą, jak wymaga opis pytania. Turbina Savoniusa, będąca jedną z najprostszych konstrukcji, działa na zasadzie zbierania wiatru w wklęsłych łopatkach, co również nie odpowiada opisowi turbiny Darrieusa. Typowe błędy myślowe przy wyborze tych odpowiedzi mogą obejmować mylenie konstrukcji turbin oraz nieprawidłowe przypisywanie funkcji i zastosowań do niewłaściwych typów turbin. Kluczowe jest zrozumienie, że różne konstrukcje turbin wiatrowych są projektowane z myślą o różnych warunkach wiatrowych i efektywności, co czyni ich wybór krytycznym dla uzyskania optymalnych wyników w produkcji energii.

Pytanie 8

W którym kosztorysie realizacji budowy elektrowni wiatrowej zawarte są przewidywane wydatki na materiały, wyposażenie oraz prace, a także narzuty?

A. Powykonawczym
B. Ślepym
C. Dodatkowym
D. Inwestorskim
Kosztorys inwestorski to mega ważny dokument w budowlance. Określa, ile wszystko będzie kosztować, zarówno materiały, jak i robocizna czy sprzęt. Dzięki niemu inwestor ma jasny obraz wydatków związanych z projektem, co jest super istotne, żeby dobrze zarządzać budżetem. Przed rozpoczęciem budowy, na etapie planowania, ten kosztorys jest sporządzany i stanowi bazę do dalszych działań. Na przykład, przy budowie elektrowni wiatrowej, taki kosztorys mógłby zawierać analizy wydatków na turbiny, instalację elektryczną i prace montażowe. Warto też pamiętać, że ceny materiałów mogą różnić się w czasie, dlatego dobrze jest to uwzględniać w kosztorysie. Z mojego doświadczenia, umiejętność tworzenia takich dokumentów jest kluczowa, bo może uratować projekt przed nieprzyjemnymi niespodziankami.

Pytanie 9

Aby połączyć dwie stalowe rury o identycznej średnicy z gwintem zewnętrznym, jakie złącze należy zastosować?

A. złączki wkrętnej, znanej jako nypl.
B. łącznika zaprasowywanego.
C. złączki nakrętnej, określanej jako mufy.
D. łącznika zaprasowywano-gwintowanego.
Złączka nakrętna, czyli mufa, jest idealnym rozwiązaniem do łączenia dwóch stalowych rur o tej samej średnicy, które zakończone są gwintem zewnętrznym. Mufa dysponuje wewnętrznymi gwintami, co pozwala na ich nakręcenie na zewnętrzne gwinty rur. Tego rodzaju połączenie jest niezwykle trwałe i pozwala na uzyskanie szczelności, co jest kluczowe w instalacjach hydraulicznych i grzewczych. W praktyce, mufa jest często stosowana w systemach wodociągowych oraz w instalacjach gazowych, gdzie bezpieczeństwo i szczelność są niezbędne. Dobrą praktyką jest również stosowanie odpowiednich smarów lub uszczelek podczas montażu, aby zminimalizować ryzyko nieszczelności. Warto zaznaczyć, że zgodnie z normami branżowymi, zastosowanie mufy w takich sytuacjach jest powszechnie akceptowane i rekomendowane przez specjalistów w dziedzinie hydrauliki. Dzięki temu połączenie jest nie tylko funkcjonalne, ale również spełnia wysokie standardy bezpieczeństwa.

Pytanie 10

Jakie narzędzie jest używane do pomiarów średnic rur, zaworów i kształtek, zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych?

A. dalmierz
B. suwmiarka
C. kątomierz
D. anemometr
Suwmiarka to narzędzie pomiarowe, które pozwala na precyzyjne mierzenie zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych średnic różnych obiektów, takich jak rury, zawory czy kształtki. W praktyce, suwmiarka wykorzystywana jest w wielu branżach, w tym w mechanice, budownictwie oraz inżynierii, gdzie dokładność pomiarów jest kluczowa dla zapewnienia jakości wykonywanych prac. Suwmiarki mogą być analogowe lub cyfrowe, co umożliwia łatwe odczytywanie wyników. Dobre praktyki zalecają użycie suwmiarek z funkcją zerowania oraz z dokładnością pomiaru wynoszącą co najmniej 0,02 mm, co jest szczególnie istotne w precyzyjnych zastosowaniach. Ponadto, obsługa suwmiarek jest dosyć intuicyjna, co czyni je narzędziem dostępnym dla szerokiego kręgu użytkowników, nawet tych początkujących w dziedzinie pomiarów. Dlatego suwmierz jest uważany za niezbędne narzędzie w każdym warsztacie czy laboratorium, gdzie wymagane są dokładne pomiary liniowe.

Pytanie 11

Współczynnik efektywności COP pompy ciepła o parametrach podanych w tabeli przy podgrzewaniu wody do temperatury 30 oC przy temperaturze otoczenia 2 oC wynosi

Parametry pompy
ParametrJednostkaWartość
Moc cieplna*kW15,0
Moc elektryczna doprowadzona do sprężarki*kW3,0
Pobór prądu*A6,5
Moc cieplna**kW16,5
Moc elektryczna doprowadzona do sprężarki**kW3,6
Pobór prądu*A6,7
* temp. otoczenia 2°C, temp wody 30°C
** temp. otoczenia 7°C, temp wody 50°C
A. 3,0
B. 5,0
C. 3,6
D. 4,6
Pompy ciepła są naprawdę fajnymi urządzeniami, które zmieniają energię z otoczenia w ciepło. Współczynnik COP to taki ważny wskaźnik, który mówi nam o ich wydajności. Gdy patrzymy na odpowiedzi, które są błędne, na przykład 3,6, 4,6 czy 3,0, to widać, że nie odzwierciedlają one prawdziwej efektywności pompy w danej sytuacji. Może to być efekt nieporozumienia w obliczeniach lub używania zbyt ogólnych danych. Niskie wartości COP sugerują, że pompa dostarcza za mało energii cieplnej w stosunku do zużytej energii elektrycznej, co może prowadzić do mylnych wniosków w projektach, które mają na celu maksymalizację efektywności. Ważne jest też, żeby nie lekceważyć wpływu temperatury otoczenia na wydajność, bo w niskich temperaturach, jak w tym przypadku, pompy mogą działać inaczej. Ignorowanie takich rzeczy może prowadzić do złych decyzji w projektach i wyższych kosztów działania. Dlatego warto nie tylko znać wartość COP, ale też rozumieć, co ona oznacza w kontekście efektywności energetycznej i jak pompy ciepła działają w różnych warunkach.

Pytanie 12

Który z typów kolektorów słonecznych, używany w systemie do wspierania ogrzewania wody użytkowej i ogrzewania obiektu, charakteryzuje się najwyższą efektywnością w czasie wspomagania ogrzewania obiektu?

A. Rurowy typu heat-pipe
B. Płaski gazowy
C. Rurowy próżniowy
D. Płaski cieczowy
Rurowe kolektory typu heat-pipe to naprawdę mocny wybór, zwłaszcza zimą. Ich sprawność wtedy jest na najwyższym poziomie, co czyni je świetnym wsparciem dla ogrzewania budynku. Działają tak, że ciecz w rurze paruje, gdy dostaje ciepło ze słońca, a potem skrapla się w wymienniku ciepła. Z mojego doświadczenia wynika, że to super rozwiązanie, bo nawet w niskich temperaturach potrafią skutecznie odbierać ciepło. Warto wspomnieć, że takie kolektory świetnie sprawdzają się w miejscach jak baseny czy hotele, gdzie zapotrzebowanie na ciepło jest spore. Jeśli chodzi o normy branżowe, to przy pomocy takich jak EN 12975 można sprawdzić ich skuteczność w różnych warunkach. No i coraz częściej pojawiają się w projektach ekologicznych, gdzie efektywność energetyczna to podstawa. Czyli, generalnie, bardzo dobry wybór na dziś.

Pytanie 13

Przedstawione na rysunku narzędzie służy do

Ilustracja do pytania
A. usuwania zadziorów z krawędzi rury miedzianej.
B. wykonania kołnierza na rurze karbowanej.
C. kalibrowania rury PEX.
D. kalibrowania rury karbowanej.
Każda z pozostałych odpowiedzi odnosi się do funkcji, które są niezgodne z przeznaczeniem narzędzia przedstawionego na rysunku. Kalibrowanie rur PEX i karbowanych wymaga zupełnie innych narzędzi, takich jak narzędzia do cięcia i zaciskania, które są zaprojektowane do pracy z materiałami o specyficznych właściwościach. Rury PEX, wykonane z polietylenu sieciowanego, są elastyczne i nie wymagają tak precyzyjnego obrabiania krawędzi jak rury miedziane. Z kolei rury karbowane, wykorzystywane w instalacjach wentylacyjnych lub grzewczych, mają inną strukturę, co oznacza, że ich obróbka również nie może odbywać się przy użyciu gratownika. Wspomniane podejście może prowadzić do poważnych błędów w instalacji, które mogą być niebezpieczne i kosztowne. Usuwanie zadziorów z krawędzi rury miedzianej jest kluczowym etapem przygotowania rur, a pomijanie tego kroku dla innych typów rur może prowadzić do problemów z uszczelnieniem połączeń. Zrozumienie, jakie narzędzia są stosowane do pracy z konkretnymi materiałami, jest niezbędne dla każdego specjalisty w branży budowlanej, aby zapewnić bezpieczeństwo i trwałość instalacji. Typowym błędem myślowym jest zakładanie, że jedno narzędzie może być uniwersalne dla wszystkich rodzajów rur, co jest niezgodne z zasadami inżynieryjnymi i najlepszymi praktykami w branży.

Pytanie 14

Na rysunku przedstawiono umowne oznaczenie graficzne zaworu

Ilustracja do pytania
A. zwrotnego kątowego.
B. odcinającego kątowego.
C. zwrotnego prostego.
D. odcinającego prostego.
W przypadku błędnie wybranych odpowiedzi, kluczowe jest zrozumienie, na czym polega różnica pomiędzy zaworem odcinającym prostym a innymi typami zaworów. Zawór zwrotny, którego symbol przypomina trójkąt, ma zupełnie inną funkcję, ponieważ służy do zapobiegania cofaniu się medium w systemie. W wielu przypadkach jego niewłaściwe użycie może prowadzić do poważnych usterek w instalacjach, dlatego istotne jest precyzyjne zrozumienie, jakie zadanie spełnia każdy z rodzajów zaworów. Zawory kątowe, które charakteryzują się przepływem pod kątem, także nie mają zastosowania w kontekście odcinania przepływu, a ich użycie polega głównie na kierowaniu medium w odpowiednim kierunku. Typowym błędem myślowym jest mylenie tych typów zaworów oraz ich symboliki, co może prowadzić do nieprawidłowych decyzji projektowych i operacyjnych. W praktyce, zawory muszą być dobierane zgodnie z wymaganiami systemu oraz normami, takimi jak ISO 9001 czy PN-EN 13445, co zapewnia ich prawidłowe działanie i długowieczność w instalacjach. Niezrozumienie funkcji i symboliki zaworów może prowadzić do nieefektywności w zarządzaniu przepływem oraz zwiększonego ryzyka awarii.

Pytanie 15

Ciepło pozyskiwane z otoczenia do produkcji ciepłej wody użytkowej jest używane przez

A. kolektor płaski
B. ogniwo fotowoltaiczne
C. wymiennik ciepła
D. pompę ciepła
Prawidłowa odpowiedź to pompa ciepła, która jest urządzeniem służącym do przenoszenia ciepła z jednego miejsca do innego, wykorzystując energię termalną zawartą w otoczeniu. Pompy ciepła mogą pobierać ciepło z powietrza, wody lub gruntu, co czyni je wszechstronnym rozwiązaniem dla systemów ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej. W praktyce pompy ciepła są szeroko stosowane w budownictwie ekologicznym i w domach z systemami OZE, co pozwala na znaczne ograniczenie kosztów energii oraz redukcję emisji CO2. Dzięki wysokiej efektywności energetycznej, pompy ciepła mogą osiągnąć współczynniki wydajności (COP) wynoszące 3-5, co oznacza, że na każdy 1 kWh zużytej energii elektrycznej są w stanie wytworzyć 3-5 kWh ciepła. Zastosowanie pomp ciepła w systemach przygotowania ciepłej wody użytkowej jest więc zarówno ekonomiczne, jak i ekologiczne, zgodne z zasadami zrównoważonego rozwoju i certyfikacjami takimi jak BREEAM czy LEED.

Pytanie 16

W trakcie działania słonecznej instalacji grzewczej zauważono wyciek czynnika z zaworu bezpieczeństwa. Jakie mogą być przyczyny tego zjawiska?

A. niedostateczna pojemność naczynia przeponowego
B. nadmierne natężenie przepływu płynu solarnego
C. niskie natężenie przepływu płynu solarnego
D. niewystarczająca temperatura czynnika roboczego
W przypadku zajmowania się problematyką instalacji grzewczych, kluczowe jest zrozumienie, że każdy z wymienionych czynników wpływa na funkcjonowanie systemu, jednak nie każdy z nich jest bezpośrednio związany z wypływem czynnika z zaworu bezpieczeństwa. Zbyt niska temperatura czynnika roboczego nie przyczynia się do nadmiernego ciśnienia w układzie, a wręcz przeciwnie – może prowadzić do problemów z efektywnością ogrzewania, ale nie wywołuje wypływu z zaworu. Z większym natężeniem przepływu płynu solarnego związane są zjawiska takie jak wzrost oporów hydraulicznych, ale w praktyce, nawet przy wyższych przepływach, nie powoduje to nadmiernego ciśnienia, jeśli system jest odpowiednio zaprojektowany. Z kolei zbyt małe natężenie przepływu płynu solarnego prowadzi do stagnacji i problemów z efektywnością, ale nie jest bezpośrednio odpowiedzialne za wypływ czynnika przez zawór bezpieczeństwa. Typowym błędem myślowym w tej kwestii jest niewłaściwe łączenie przyczyn i skutków. Różne parametry działania instalacji są ze sobą powiązane, ale kluczowe jest zrozumienie, że to niewłaściwa pojemność naczynia przeponowego bezpośrednio odpowiada za ryzyko nadciśnienia w systemie, co prowadzi do wypływu czynnika, a nie inne czynniki niezwiązane z jego pojemnością.

Pytanie 17

Zalecana objętość zbiornika solarnego wynosi

A. od 2 do 2,5 razy większa niż dzienne zapotrzebowanie na ciepłą wodę użytkową
B. mniejsza niż dzienne zapotrzebowanie na ciepłą wodę użytkową
C. taka sama jak dzienne zapotrzebowanie na ciepłą wodę użytkową
D. od 1,5 do 2 razy większa niż dzienne zapotrzebowanie na ciepłą wodę użytkową
Zalecana pojemność zasobnika solarnego powinna być większa od dziennego zapotrzebowania na ciepłą wodę użytkową, aby umożliwić efektywne wykorzystanie energii słonecznej. W praktyce, pojemność zasobnika od 1,5 do 2 razy większa od zapotrzebowania zapewnia, że woda jest odpowiednio podgrzewana w ciągu dnia, a nadmiar ciepła może być magazynowany na wieczór lub noc. Takie podejście jest zgodne z wytycznymi i normami zawartymi w standardach budowlanych oraz praktykami w zakresie systemów grzewczych. Dla przykładu, jeśli średnie dzienne zapotrzebowanie na ciepłą wodę wynosi 100 litrów, to pojemność zasobnika powinna wynosić od 150 do 200 litrów. Umożliwia to nie tylko zaspokojenie bieżącego zapotrzebowania, ale także buforowanie ciepła, co jest niezbędne w okresach niskiej inszolacji słonecznej. Dodatkowo, zwiększona pojemność zasobnika przyczynia się do lepszej stabilności systemu, minimalizując ryzyko przegrzania i strat ciepła.

Pytanie 18

Który typ kotła pozwala na odzyskanie ciepła z pary wodnej obecnej w spalinach?

A. Odzyskowy
B. Przepływowy
C. Kondensacyjny
D. Nadkrytyczny
Wybór innych typów kotłów w kontekście odzyskiwania ciepła pary wodnej może prowadzić do mylnych koncepcji dotyczących ich działania i zastosowania. Kocioł odzyskowy, choć również skierowany na poprawę efektywności, nie jest zaprojektowany do kondensacji pary wodnej, lecz do odzyskiwania ciepła z różnych procesów przemysłowych, co nie zawsze wiąże się z wykorzystaniem spalin. Kocioł przepływowy, z kolei, ma na celu podgrzewanie wody w czasie rzeczywistym, bez magazynowania, co sprawia, że jego struktura i zasady działania nie przewidują odzyskiwania ciepła spalin. W przypadku kotłów nadkrytycznych, ich działanie opiera się na pracy przy wysokim ciśnieniu, co ogranicza możliwości kondensacji pary wodnej i tym samym odzysku energii cieplnej. Typowe błędy myślowe związane z wyborem niewłaściwego kotła mogą wynikać z niewłaściwego zrozumienia procesu kondensacji oraz korzyści, jakie niesie ze sobą efektywne wykorzystanie energii zawartej w spalinach. Zrozumienie podstawowych zasad działania tych różnych typów kotłów oraz ich zastosowania w praktyce jest kluczowe dla wyboru odpowiedniego systemu grzewczego, który odpowiada specyficznym potrzebom użytkownika.

Pytanie 19

Jakie ogniwo fotowoltaiczne wykazuje najwyższą efektywność?

A. Amorficzne
B. Monokrystaliczne
C. Polikrystaliczne
D. Hybrydowe
Monokrystaliczne ogniwa fotowoltaiczne, chociaż charakteryzują się wysoką efektywnością, nie osiągają najwyższych sprawności w porównaniu do hybrydowych odpowiedników. Ich budowa polega na wykorzystaniu jednego kryształu krzemu, co ogranicza ich zdolność do absorpcji światła w niekorzystnych warunkach, takich jak chmury czy cień. Z drugiej strony, ogniwa amorficzne zdobijają uznanie za swoją elastyczność i możliwość wielowarstwowych zastosowań, ale ich sprawność w konwersji energii jest znacznie niższa, nie przekraczająca zazwyczaj 10-12%. Polikrystaliczne ogniwa, mimo że są tańsze w produkcji, także nie dorównują sprawnością ogniw hybrydowych. Wiele osób błędnie myśli, że wybór ogniw monokrystalicznych lub polikrystalicznych jest najlepszym rozwiązaniem ze względu na ich popularność, jednakże nie uwzględniają przy tym postępu technologicznego oraz badań nad ogniwami hybrydowymi. W rzeczywistości, wybór odpowiedniego typu ogniwa powinien opierać się na specyficznych potrzebach projektu oraz na warunkach, w jakich będą one używane. Ważne jest, aby przy podejmowaniu decyzji o wyborze technologii fotowoltaicznej, konsultować się z ekspertami oraz kierować się obowiązującymi standardami branżowymi, takimi jak IEC 61730, które opisują wymagania dotyczące bezpieczeństwa i wydajności modułów fotowoltaicznych.

Pytanie 20

Na rysunku numerem 1 oznaczono wlot

Ilustracja do pytania
A. zasilania centralnego ogrzewania.
B. załadunku paliwa.
C. powietrza potrzebnego do procesu spalania.
D. powrotu centralnego ogrzewania.
Odpowiedzi takie jak "zasilania centralnego ogrzewania", "powietrza potrzebnego do procesu spalania" oraz "załadunku paliwa" wskazują na brak zrozumienia funkcji różnorodnych elementów w instalacjach grzewczych. Wlot zasilania centralnego ogrzewania jest zupełnie innym elementem, który zazwyczaj znajduje się na górze pieca i służy do dostarczania gorącej wody do obiegu grzewczego. W odróżnieniu od powrotu, jego lokalizacja i funkcja są kluczowe dla efektywnego rozprowadzenia ciepła w obrębie budynku. Wlot powietrza potrzebnego do procesu spalania ma za zadanie zapewnienie odpowiedniej ilości tlenu dla efektywnego spalania paliwa w piecu, co jest fundamentalne dla uzyskania wysokiej wydajności energetycznej oraz minimalizacji emisji spalin. Z kolei załadunek paliwa dotyczy procesów związanych z dostarczaniem surowca do pieca, co również nie ma nic wspólnego z powrotem wody grzewczej. W praktyce, pomylenie tych funkcji może prowadzić do nieprawidłowego działania systemu ogrzewania, co w efekcie może generować koszty związane z naprawami czy obniżoną efektywnością energetyczną. Zrozumienie tych różnic jest kluczowe dla każdego technika lub inżyniera zajmującego się projektowaniem i utrzymaniem systemów grzewczych.

Pytanie 21

Przedstawiony na rysunku regulator ładowania podłącza się do instalacji

Ilustracja do pytania
A. fotowoltaicznej.
B. pompy ciepła.
C. słonecznej grzewczej.
D. elektrowni wodnej.
Regulator ładowania to kluczowy element systemu fotowoltaicznego, który ma za zadanie zarządzać przepływem energii z paneli słonecznych do akumulatorów. Jego główną funkcją jest kontrolowanie procesu ładowania, co ma na celu optymalizację wydajności i żywotności akumulatorów. Przykładowo, w systemach solarnych, regulator zabezpiecza akumulatory przed przeładowaniem, co może prowadzić do ich uszkodzenia. Dodatkowo, zapobiega zbyt głębokiemu rozładowaniu, co również wpływa na wydajność akumulatorów. W praktyce, odpowiedni wybór regulatora ładowania jest uzależniony od parametrów paneli słonecznych oraz specyfiki akumulatorów, co jest zgodne z normami branżowymi, takimi jak IEC 62109 dla systemów fotowoltaicznych. Zachowanie tych standardów nie tylko zwiększa efektywność systemu, ale również przyczynia się do jego dłuższej trwałości i bezpieczeństwa pracy.

Pytanie 22

Realizacja budowy hybrydowej latarni ulicznej o wysokości 10 metrów oraz mocy 40W

A. wymaga akceptacji sąsiadów
B. może być przeprowadzona bez uzgodnień
C. wymaga zgłoszenia budowy
D. wymaga pozwolenia na budowę
Stwierdzenie, że budowa latarni hybrydowej może być realizowana bez zgody, jest mylne, ponieważ ignoruje kluczowe aspekty regulacyjne związane z inwestycjami budowlanymi. W każdym przypadku, nawet jeśli wydaje się, że obiekt jest niewielki lub nieinwazyjny, jego obecność wpływa na otoczenie, co obliguje inwestora do uzyskania zgody. Zgoda sąsiadów jest często mylnie postrzegana jako kluczowy element, jednak w rzeczywistości sama jej obecność nie wystarcza. Nawet jeśli sąsiedzi nie mają obiekcji, brak formalnego pozwolenia na budowę skutkuje naruszeniem przepisów prawa budowlanego. Zgłoszenie budowlane to kolejny nieprawidłowy kierunek myślenia, ponieważ dotyczy sytuacji, w których inwestycje są na tyle małe, że mogą nie wymagać pełnego pozwolenia, co nie ma zastosowania w przypadku latarni hybrydowej. Wszelkie prace budowlane, które mają wpływ na użytkowanie terenu, powinny być zgodne z normami budowlanymi oraz zasadami ochrony środowiska, co wiąże się z koniecznością uzyskania pozwolenia na budowę. Należy zatem zawsze konsultować się z lokalnymi władzami, aby upewnić się, że spełnione są wszystkie wymagania prawne i techniczne.

Pytanie 23

Którego rodzaju kosztorysu nie tworzy wykonawca prac?

A. Zamiennego
B. Ofertowego
C. Powykonawczego
D. Inwestorskiego
To trochę mylna informacja, bo przyjmowanie, że to wykonawca robi kosztorys inwestorski, jest błędne. W końcu to zadanie inwestora. Kosztorys zamienny, na przykład, to coś, co przygotowuje wykonawca tylko wtedy, gdy coś w projekcie trzeba zmienić. Z kolei kosztorys ofertowy to propozycja wykonawcy za wykonanie robót, co jest dość istotne w przetargach. Nie zapominajmy też o kosztorysach powykonawczych, które dokumentują rzeczywiste wydatki w trakcie realizacji projektu. Zrozumienie, jaka jest rola każdego rodzaju kosztorysu w budowlance, jest kluczowe, żeby uniknąć nieporozumień. Kosztorysy to nie tylko narzędzia finansowe, ale też pomagają w zarządzaniu jakością i efektywnością prac budowlanych. Ważne, żeby były robione według norm, bo to zapewnia ich wiarygodność w analizach ekonomicznych projektów budowlanych.

Pytanie 24

Jaką wartość ma maksymalny współczynnik przenikania ciepła (Uc max) dla zewnętrznych ścian nowych obiektów budowlanych od 01.01.2017 roku przy t1 >= 16°C?

A. 0,28 W/m2∙K
B. 0,25 W/m2∙K
C. 0,20 W/m2∙K
D. 0,23 W/m2∙K
Maksymalny współczynnik przenikania ciepła dla ścian zewnętrznych nowych budynków, wynoszący 0,23 W/m2∙K, jest zgodny z obowiązującymi normami budowlanymi, które weszły w życie 1 stycznia 2017 roku. Wartość ta wynika z założeń dotyczących efektywności energetycznej budynków oraz polityki zrównoważonego rozwoju, mającej na celu zmniejszenie zużycia energii oraz ograniczenie emisji CO2. Niska wartość Uc ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia komfortu cieplnego wewnątrz budynków, a także dla obniżenia kosztów ogrzewania. Przykładem zastosowania tej normy jest budownictwo pasywne, w którym projektowane budynki muszą spełniać rygorystyczne wymogi dotyczące izolacyjności termicznej. Zastosowanie technologii, takich jak panele izolacyjne o wysokiej wydajności, może znacząco przyczynić się do osiągnięcia wymaganej wartości współczynnika Uc. W praktyce, deweloperzy i architekci powinni zwracać szczególną uwagę na wybór materiałów oraz technologii budowlanych, które pozwolą na spełnienie tych norm, co wpływa na ogólną jakość budynku oraz jego efektywność energetyczną.

Pytanie 25

Z jaką minimalną separacją powinny być instalowane kolektory w stosunku do wszelkich uziemionych elementów systemu ochrony odgromowej, uziemienia oraz pozostałych metalowych struktur dachu, które nie są częścią systemu ochrony odgromowej?

A. 0,10 - 0,20 m
B. 0,35 - 0,45 m
C. 0,50 - 1,00 m
D. 1,50 - 2,00 m
Zastosowanie niewłaściwej odległości między kolektorami a uziemionymi punktami ochrony odgromowej może prowadzić do poważnych konsekwencji. Odpowiedzi sugerujące mniejsze odległości, takie jak 0,10 - 0,20 m lub 0,35 - 0,45 m, ignorują fundamentalne zasady dotyczące bezpieczeństwa elektrycznego i ochrony przed skutkami wyładowań atmosferycznych. Warto zauważyć, że prąd udarowy wywołany piorunem może rozprzestrzeniać się w różnych kierunkach, a zbyt bliskie usytuowanie kolektorów wobec elementów uziemiających stwarza ryzyko, że te prądy trafią na wrażliwe komponenty instalacji, prowadząc do ich uszkodzenia lub nawet pożaru. Ponadto, zwiększa to ryzyko uszkodzenia samej konstrukcji dachu. Standardy branżowe jasno określają minimalne odległości, które powinny być przestrzegane, aby skutecznie zminimalizować ryzyko związane z wyładowaniami atmosferycznymi. Ignorowanie tych zasad może wynikać z błędnego postrzegania bezpieczeństwa instalacji, co często prowadzi do oszczędności na niewłaściwych kosztach, a w efekcie do większych wydatków związanych z naprawami. Umożliwienie odpowiedniego odstępu nie tylko zabezpiecza instalację, ale również wspiera długofalowe zarządzanie ryzykiem związanym z pogodą.

Pytanie 26

Do podłączenia paneli fotowoltaicznych o mocy 135 W do regulatora ładowania powinno się zastosować przewód elektryczny

A. OMY 3x1,5 mm2
B. YAKY 3x4 mm2
C. DYt 2x4 mm2
D. LgY 4 mm2
Wybór niewłaściwego przewodu do połączenia paneli fotowoltaicznych może prowadzić do wielu problemów zarówno z efektywnością, jak i bezpieczeństwem całego systemu. Przewody OMY 3x1,5 mm2 oraz YAKY 3x4 mm2 są niewłaściwe, ponieważ nie spełniają wymagań dotyczących odpowiedniego przekroju, co w konsekwencji może skutkować dużymi stratami energii. Przewód OMY 3x1,5 mm2, ze względu na niewystarczający przekrój, będzie zbyt wąski dla mocy paneli, co prowadzi do ich przegrzewania się, a nawet uszkodzenia. Z kolei YAKY 3x4 mm2, mimo że ma większy przekrój, nie jest przewodem odpowiednim do zastosowań w instalacjach fotowoltaicznych, ponieważ jest przeznaczony głównie do stosowania w budownictwie i nie zapewnia elastyczności oraz odporności na warunki atmosferyczne, które są kluczowe w instalacjach zewnętrznych. Przewód DYt 2x4 mm2 również nie jest optymalnym rozwiązaniem, gdyż jego konstrukcja nie jest dostosowana do specyficznych wymagań instalacji fotowoltaicznych. Stosowanie niewłaściwych przewodów jest typowym błędem, który może wynikać z braku zrozumienia potrzeb systemu oraz norm, takich jak PN-EN 60228, które sugerują odpowiednie parametry dla przewodów stosowanych w instalacjach elektrycznych. Właściwy dobór przewodów jest kluczowym elementem w zapewnieniu długotrwałego i bezpiecznego działania systemu fotowoltaicznego.

Pytanie 27

Jakim symbolem określa się przetwornicę, która zmienia napięcie stałe na zmienne?

A. DC/AC
B. AC/AC
C. AC/DC
D. DC/DC
Odpowiedzi takie jak DC/DC, AC/DC oraz AC/AC są błędne z różnych powodów. DC/DC oznacza konwerter, który przekształca napięcie stałe na inne napięcie stałe, co nie ma zastosowania w kontekście zmiany napięcia na zmienne. Tego typu przetwornice są używane w aplikacjach takich jak regulacja napięcia w systemach zasilania, ale nie są odpowiednie do konwersji DC na AC. AC/DC to termin odnoszący się do urządzeń, które przekształcają napięcie zmienne w napięcie stałe, co jest odwrotnością tego, co jest wymagane w tym przypadku. Typowe zastosowanie takich konwerterów to zasilacze do ładowania akumulatorów z sieci energetycznej, a więc również nie spełniają one zadanego celu. Ostatecznie AC/AC odnosi się do transformatorów, które zmieniają napięcie zmienne na inne napięcie zmienne, ale z zachowaniem tej samej formy sygnału. W zastosowaniach takich jak regulacja napięcia w sieciach energetycznych, AC/AC konwertery są istotne, jednak nie są one odpowiednie w kontekście konwersji napięcia stałego na zmienne. Te błędne odpowiedzi często wynikają z mylnego zrozumienia podstawowych zasad konwersji napięcia oraz niewłaściwego przypisania terminologii do konkretnych procesów, co prowadzi do nieporozumień w zakresie zastosowań technologicznych.

Pytanie 28

Kogenerator w trakcie spalania np. biogazu wytwarza energię

A. elektryczną i cieplną
B. wyłącznie energię cieplną
C. tylko energię elektryczną
D. jedynie mechaniczną
Kogenerator, znany również jako jednostka skojarzonej produkcji energii (CHP), jest urządzeniem, które jednocześnie produkuje energię elektryczną oraz cieplną podczas procesu spalania paliw, takich jak biogaz. Biogaz, będący odnawialnym źródłem energii, jest wykorzystywany w kogeneratorach ze względu na swoją niską emisję szkodliwych substancji oraz możliwość efektywnego przetwarzania odpadów organicznych. Kogeneratory działają na zasadzie wykorzystania ciepła odpadowego, które normalnie byłoby tracone w tradycyjnych systemach produkcji energii. Dzięki temu, uzyskują one wyższą efektywność energetyczną, często przekraczającą 80%. Przykładem zastosowania kogeneratorów jest wykorzystanie w zakładach przemysłowych, które potrzebują zarówno prądu, jak i ciepła do procesów produkcyjnych. Tego rodzaju systemy przyczyniają się do obniżenia kosztów energetycznych oraz zmniejszenia śladu węglowego, co jest zgodne z trendami zrównoważonego rozwoju i najlepszymi praktykami w zarządzaniu energią.

Pytanie 29

Jaki materiał jest najczęściej używany do wytwarzania ogniw fotowoltaicznych?

A. Stal
B. Aluminium
C. Miedź
D. Krzem
Krzem jest najczęściej wykorzystywanym materiałem do produkcji fotoogniw, co wynika z jego unikalnych właściwości półprzewodnikowych. W procesie fotowoltaicznym krzem absorbuje energię świetlną i przekształca ją w energię elektryczną dzięki zjawisku fotowoltaicznemu. Krzem krystaliczny, a także amorficzny, są powszechnie stosowane w ogniwach solarnych. W przypadku krzemu krystalicznego, jego struktura krystaliczna zapewnia wysoką wydajność konwersji energii, co czyni go preferowanym wyborem dla paneli solarnych stosowanych w instalacjach domowych oraz przemysłowych. Ponadto, produkcja ogniw krzemowych jest dobrze rozwinięta, co obniża koszty produkcji i umożliwia masową produkcję. W branży stosowane są standardy, takie jak IEC 61215 i IEC 61730, które dotyczą wydajności oraz bezpieczeństwa fotoogniw. Właściwości krzemu, takie jak łatwość w obróbce oraz stabilność chemiczna, sprawiają, że cały czas pozostaje on kluczowym materiałem w rozwijającym się sektorze energii odnawialnej.

Pytanie 30

Z jakich materiałów produkowane są łopaty wirników dużych turbin wiatrowych?

A. Z aluminium
B. Z włókna szklanego
C. Ze stali
D. Z miedzi elektrolitycznej
Łopaty wirników dużych turbin wiatrowych są najczęściej wykonane z włókna szklanego, co wynika z jego korzystnych właściwości mechanicznych. Włókno szklane charakteryzuje się wysoką wytrzymałością na rozciąganie oraz niską gęstością, co przekłada się na lekkość konstrukcji. To istotne, ponieważ zmniejsza obciążenie strukturalne turbiny i pozwala na efektywniejsze wykorzystanie energii wiatru. Dodatkowo, materiał ten jest odporny na korozję i działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych, co zapewnia długotrwałą żywotność łopat. W praktyce, zastosowanie włókna szklanego w budowie turbin wiatrowych jest zgodne z zaleceniami branżowymi, które promują wykorzystanie materiałów kompozytowych w celu zwiększenia efektywności energetycznej. To podejście jest również zgodne z nowoczesnymi trendami w inżynierii, które stawiają na zrównoważony rozwój i efektywność energetyczną.

Pytanie 31

Na podstawie danych zawartych w tabeli określ roczny uzysk energii z elektrowni wiatrowej w instalacji o mocy 1500 kW i średniej prędkości wiatru 7 m/s.

Wielkość instalacjiRoczny uzysk energii w MWh
wirnikmocV = 5 m/s6 m/s7 m/s8 m/s9 m/s
30 m200 kW320500670820950
40 m500 kW610970136017302050
55 m1000 kW11501840257032803920
65 m1500 kW15202600375048605860
80 m2500 kW23804030583077009220
120 m5000 kW53009000130001700020000
A. 1 520 MWh
B. 4 830 MWh
C. 3 750 MWh
D. 2 600 MWh
Roczny uzysk energii z elektrowni wiatrowej można obliczyć, uwzględniając moc instalacji oraz średnią prędkość wiatru. W przypadku instalacji o mocy 1500 kW i średniej prędkości wiatru wynoszącej 7 m/s, roczny uzysk energii wynosi 3750 MWh. Obliczenia bazują na standardzie IEC 61400, który określa metody oceny wydajności turbin wiatrowych. Przykładowo, przy takiej prędkości wiatru, turbiny wiatrowe generują znaczną ilość energii, co czyni je efektywnym rozwiązaniem w zakresie odnawialnych źródeł energii. W praktyce, elektrownie wiatrowe są kluczowe w realizacji celów związanych z ograniczeniem emisji CO2 i przejściem na zrównoważone źródła energii. Warto również wspomnieć o roli analizy zasobów wiatrowych, która jest niezbędna do optymalizacji lokalizacji elektrowni oraz ich wydajności.

Pytanie 32

Aby prawidłowo rozliczyć wykonane prace montażowe instalacji CWU w budynku jednorodzinnym, w sytuacji gdy w trakcie ich realizacji nastąpiła zmiana trasy jej przebiegu, konieczne jest przeprowadzenie

A. obmiaru projektowanych robót
B. obmiaru powykonawczego
C. geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej
D. odbioru międzyoperacyjnego
Wybór odbioru międzyoperacyjnego, geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej czy obmiaru projektowanych robót w kontekście montażu instalacji CWU w budynku jednorodzinnym nie jest odpowiedni. Odbiór międzyoperacyjny odnosi się do etapu w procesie budowlanym, w którym kontrolowane są poszczególne etapy prac, ale nie obejmuje szczegółowego pomiaru rzeczywiście wykonanych elementów. Jest to bardziej formalny proces, który nie dostarcza dokładnych danych o zmianach, jakie mogły zajść podczas montażu. Geodezyjna inwentaryzacja powykonawcza, choć również ważna, zazwyczaj dotyczy pomiarów gruntów oraz lokalizacji budynków, a nie precyzyjnego obmiaru instalacji wewnętrznych. Obmiar projektowanych robót koncentruje się na planowanych wymiarach, a nie na rzeczywistych, co w przypadku zmiany trasy instalacji jest niewłaściwe. W praktyce, błędne podejście do obmiaru może prowadzić do pomyłek w ustaleniu kosztów, co jest szczególnie niekorzystne w kontekście budowy, gdzie każde odchylenie od projektu powinno być dokładnie dokumentowane. Wiedza o tym, jakie pomiary są kluczowe na różnych etapach budowy, jest niezbędna dla efektywnego zarządzania projektem oraz jego ostatecznego rozliczenia. Dlatego ważne jest, aby wykonawcy mieli świadomość, jakie podejście jest właściwe w danym kontekście i nie mylić różnych rodzajów obmiarów oraz ich zastosowania.

Pytanie 33

Czynnik przenoszący ciepło z dolnego źródła do pompy oraz z pompy do instalacji o oznaczeniu A/A dotyczy pomp ciepła, w których dolnym źródłem ciepła jest

A. powietrze wywiewane, natomiast górnym powietrze wewnętrzne; czynnikiem pośredniczącym jest czynnik roboczy pompy ciepła
B. grunt, a górnym powietrze wewnętrzne; czynnikiem pośredniczącym między dolnym źródłem ciepła a pompą ciepła jest roztwór glikolu, natomiast między pompą ciepła a górnym źródłem ciepła powietrze
C. woda powierzchniowa lub głębinowa, a górnym powietrze wewnętrzne lub woda grzewcza; czynnikiem pośredniczącym jest woda
D. grunt, a górnym powietrze wewnętrzne lub woda grzewcza; w instalacji dolnego źródła krąży solanka, natomiast w instalacji grzewczej krąży woda
Zrozumienie roli, jaką odgrywają różne źródła ciepła w systemach pomp ciepła, jest kluczowe dla ich prawidłowej eksploatacji. Wiele z nieprawidłowych odpowiedzi wskazuje na mylenie dolnych i górnych źródeł ciepła oraz na niepoprawne określenie czynników pośredniczących. Na przykład, podawanie gruntu jako dolnego źródła ciepła w kontekście pompy ciepła z powietrzem wewnętrznym jako górnym jest błędne, ponieważ grunt i powietrze to dwa różne źródła energii, które nie mogą być używane jednocześnie w taki sposób bez odpowiednich systemów pośredniczących. Ponadto, błędne odpowiedzi sugerują, że czynnikiem pośredniczącym w systemie jest substancja taka jak woda lub solanka, co nie odnosi się do standardów dla pomp ciepła powietrze-powietrze, które wykorzystują czynnik roboczy, najczęściej w formie gazu chłodniczego, w celu transportu energii cieplnej. Często popełnianym błędem jest również mylenie typu pompy ciepła, co prowadzi do niewłaściwych wniosków na temat efektywności i zastosowania systemu. Zrozumienie różnorodności źródeł ciepła oraz ich właściwości jest niezbędne dla efektywnego projektowania i eksploatacji systemów grzewczych, a także dla zapewnienia ich zgodności z obowiązującymi normami energetycznymi.

Pytanie 34

Jakie narzędzia należy zastosować do łączenia rur PE Ø 32 mm podczas instalacji poziomego kolektora, obok gratownika zewnętrznego i wewnętrznego oraz nożyc do cięcia rur?

A. pilnika w kształcie trójkąta
B. klucza łańcuchowego 1"
C. kształtek zaciskowych 11/4"
D. piły metalowej
Kształtki zaciskowe 11/4" są kluczowym elementem w montażu rur PE, zwłaszcza przy instalacji kolektorów poziomych. Te kształtki umożliwiają solidne i szczelne połączenie rur, co jest niezbędne w systemach hydraulicznych i instalacjach wodociągowych. Wykorzystanie kształtek zaciskowych pozwala na łatwe i efektywne złączenie rur, minimalizując ryzyko wycieków, które mogą prowadzić do poważnych uszkodzeń oraz kosztownych napraw. Stosowanie tych kształtek jest zgodne z normami branżowymi, które zalecają użycie komponentów kompatybilnych z materiałem rur, co w przypadku PE jest kluczowe dla zapewnienia długotrwałości i wytrzymałości instalacji. Przykładem zastosowania kształtek zaciskowych 11/4" może być ich użycie w systemach nawadniania, gdzie efektywne połączenia są niezbędne do utrzymania odpowiedniego ciśnienia i przepływu wody. Przed przystąpieniem do montażu warto również zwrócić uwagę na odpowiednie przygotowanie rur, takie jak ich odtłuszczenie oraz użycie gratownika do wygładzenia krawędzi, co dodatkowo zwiększa szczelność połączenia.

Pytanie 35

Urządzenie przedstawione na rysunku przeznaczone jest do

Ilustracja do pytania
A. zaciskania rur.
B. wykonywania otworów w izolacji cieplnej.
C. ogrzewania rur.
D. kielichowania rur.
To, co widzisz na zdjęciu, to kielichówka do rur. To naprawdę super narzędzie, które ma ogromne znaczenie w instalacjach. Używamy go do kielichowania, co oznacza, że końce rur są rozszerzane, a to pozwala na ich efektywne łączenie. No i mniejsza ilość złączek to mniejsze ryzyko wycieków, więc to na pewno plus! W praktyce, dzięki kielichowaniu, można szybko i sprawnie łączyć rury w systemach wodociągowych i grzewczych. To po prostu ułatwia robotę. I tak, jak zalecają standardy ISO czy normy PN-EN 1057, kielichówka zapewnia, że połączenia są naprawdę trwałe i odporne na wysokie temperatury czy ciśnienie. Idealne do różnych zastosowań budowlanych i przemysłowych.

Pytanie 36

Jaka jest najwyższa dopuszczalna wysokość składowania kręgów rur polietylenowych przeznaczonych do budowy kolektora gruntowego?

A. 1,8 m
B. 2,2 m
C. 2,0 m
D. 1,5 m
Udzielając odpowiedzi, która wskazuje na maksymalną wysokość składowania kręgów rur polietylenowych na 2,0 m, 1,8 m lub 2,2 m, można popaść w kilka typowych pułapek myślowych, które prowadzą do błędnej interpretacji norm składowania. Wysokości te są niezgodne z zaleceniami producentów, które jasno określają, że dozwolona wysokość składowania nie powinna przekraczać 1,5 m. Wybierając wyższą wartość, można założyć, że większa wysokość może być korzystna w celu maksymalizacji wykorzystania przestrzeni, jednak prowadzi to do poważnych konsekwencji. Wyższe składowanie zwiększa ryzyko deformacji rur, co negatywnie wpłynie na ich funkcjonalność i trwałość. Ponadto, w przypadku składowania na większej wysokości, znacznie wzrasta ryzyko przewracania się rur, co może prowadzić do wypadków w miejscu pracy. Takie podejście jest także sprzeczne z podstawowymi zasadami BHP, które nakładają obowiązek na pracodawców zapewnienia bezpiecznych warunków pracy. W praktyce, warto zawsze kierować się zaleceniami branżowymi oraz dokumentami normatywnymi, które wskazują na minimalne i maksymalne wartości składowania, co pozwala na uniknięcie niebezpieczeństw oraz obniżenie kosztów związanych z potencjalnymi uszkodzeniami i wypadkami.

Pytanie 37

Określ przyczynę zmniejszenia ciśnienia w instalacji solarnej?

A. Uszkodzony czujnik temperatury lub problemy z jego zasilaniem
B. Osiągnięta lub przekroczona maksymalna temperatura zbiornika ustawiona na regulatorze
C. Przecieki na złączach, wymienniku ciepła, zaworze bezpieczeństwa lub w miejscach lutowania
D. Czujnik temperatury niewłaściwie umiejscowiony po stronie gorącej absorbera
Nieprawidłowości związane z konfiguracją czujnika temperatury mogą wydawać się na pierwszy rzut oka istotne dla funkcjonowania systemu solarnego, jednak nie są one główną przyczyną spadku ciśnienia. Ustawienie czujnika temperatury na gorącej stronie absorbera nie powoduje bezpośrednio obniżenia ciśnienia, ale może wpływać na niewłaściwe odczyty temperatury, co w konsekwencji może prowadzić do błędnych działań w systemie. Osiągnięcie maksymalnej temperatury zasobnika na regulatorze również nie jest bezpośrednim czynnikiem powodującym spadek ciśnienia. W rzeczywistości, przekroczenie temperatury może prowadzić do wyłączenia systemu lub aktywacji zaworu bezpieczeństwa, ale nie spowoduje to ubytku cieczy w obiegu, co jest kluczowe dla spadku ciśnienia. Uszkodzony czujnik temperatury również może prowadzić do błędnych odczytów, ale podobnie jak w przypadku powyższych przykładów, nie ma to bezpośredniego wpływu na ciśnienie, gdyż system nie traci płynu roboczego. Niezrozumienie tego aspektu może prowadzić do niewłaściwej diagnostyki i nieefektywnych napraw. Kluczowe jest skupienie się na miejscach, gdzie może dochodzić do przecieków, gdyż to one są prawdziwą przyczyną spadku ciśnienia w systemie solarnym.

Pytanie 38

Rura łącząca kocioł c.o. na drewno kawałkowe z otwartym naczyniem wzbiorczym ma charakterystykę

A. bezpieczeństwa
B. sygnalizacyjna
C. przelewowa
D. odpowietrzająca
Odpowiedź 'bezpieczeństwa' jest poprawna, ponieważ w instalacjach centralnego ogrzewania, zwłaszcza w systemach z kotłami na drewno kawałkowe i naczyniami wzbiorczymi otwartymi, rura bezpieczeństwa pełni kluczową rolę w zapewnieniu ochrony systemu przed nadmiernym ciśnieniem. W przypadku wzrostu ciśnienia w obiegu, rura bezpieczeństwa umożliwia odprowadzenie nadmiaru wody lub pary, co zapobiega uszkodzeniom kotła oraz innych komponentów systemu. Przykładowo, jeśli temperatura w kotle wzrasta powyżej dopuszczalnych norm, woda przegrzewa się, co może prowadzić do wzrostu ciśnienia. Rura bezpieczeństwa działa jak zawór, umożliwiając bezpieczne odprowadzenie wrzącej wody, co jest zgodne z normami bezpieczeństwa instalacji grzewczych, jak PN-EN 12828. W kontekście praktycznym, niewłaściwe zaprojektowanie lub brak rury bezpieczeństwa w instalacji może prowadzić do poważnych awarii oraz zagrożeń, stąd jej obecność jest niezbędna dla zapewnienia bezpieczeństwa użytkowania.

Pytanie 39

Obecność powietrza w systemie solarnym wynika głównie z

A. nieodpowietrzenia układu solarnego
B. uszkodzonej pompy obiegowej
C. nieprawidłowego umiejscowienia grupy pompowej
D. nieprawidłowego montażu naczynia wzbiorczego
Obecność powietrza w układzie solarnym jest najczęściej wynikiem nieodpowietrzenia układu, co oznacza, że powietrze nie zostało usunięte z systemu w odpowiednim czasie. To zjawisko może prowadzić do wielu problemów, takich jak spadek efektywności systemu grzewczego, hałas w instalacji czy nawet uszkodzenia komponentów, takich jak pompy, wymienniki ciepła czy rury. W praktyce, podczas montażu układów solarnych, kluczowe jest zastosowanie odpowiednich zaworów odpowietrzających oraz regularne serwisowanie, aby zapewnić pełne usunięcie powietrza. Zgodnie z normami branżowymi, zaleca się przeprowadzanie odpowietrzania systemu podczas uruchamiania oraz regularne kontrole, by upewnić się, że nie ma nagromadzenia powietrza. Dobre praktyki obejmują również stosowanie naczynia wzbiorczego, które ma na celu kompensację zmian objętości cieczy oraz umożliwienie skutecznego odpowietrzania. Warto pamiętać, że odpowiednie utrzymanie układu solarnego ma kluczowe znaczenie dla jego długowieczności i efektywności.

Pytanie 40

Na podstawie danych zawartych w tabeli określ, w którym miesiącu uzysk energii elektrycznej przez ogniwa fotowoltaiczne był największy.

AP 500
MiesiącProdukcja dzienna [Wh]Produkcja miesięczna [kWh]
I156,564,85
II472,1813,69
III732,4722,71
IV976,4429,29
V930,9731,47
VI1080,4432,41
VII970,1130,07
VIII1014,8431,56
IX892,6726,78
X559,1417,33
XI236,897,11
XII170,545,29
Razem8193,25249,85
A. W maju.
B. W lipcu.
C. W czerwcu.
D. W sierpniu.
Czerwiec jest miesiącem, w którym ogniwa fotowoltaiczne AP 500 osiągnęły najwyższą produkcję energii elektrycznej, wynoszącą 32,41 kWh. Taki wynik można przypisać zazwyczaj korzystnym warunkom atmosferycznym, które sprzyjają efektywności systemów fotowoltaicznych. Warto zaznaczyć, że latem dni są dłuższe, co pozwala na wydobycie większej ilości energii ze słońca. W praktyce, analiza danych dotyczących produkcji energii w różnych miesiącach jest kluczowym elementem w ocenie wydajności instalacji fotowoltaicznych. Umożliwia ona identyfikację sezonowych wzorców, które mogą być przydatne w planowaniu zarówno inwestycji, jak i serwisowania systemów. Ponadto, zrozumienie, które miesiące przynoszą największe zyski, pozwala na lepsze zarządzanie oczekiwaniami finansowymi i optymalizację użytkowania energii. W kontekście standardów branżowych, ważne jest, aby regularnie monitorować i analizować dane produkcyjne, co przyczynia się do osiągania efektywności energetycznej zgodnie z najlepszymi praktykami w dziedzinie odnawialnych źródeł energii.