Wyniki egzaminu

Informacje o egzaminie:
  • Zawód: Technik budownictwa
  • Kwalifikacja: BUD.12 - Wykonywanie robót murarskich i tynkarskich
  • Data rozpoczęcia: 11 maja 2026 12:32
  • Data zakończenia: 11 maja 2026 13:05

Egzamin zdany!

Wynik: 20/40 punktów (50,0%)

Wymagane minimum: 20 punktów (50%)

Nowe
Analiza przebiegu egzaminu- sprawdź jak rozwiązywałeś pytania
Pochwal się swoim wynikiem!
Szczegółowe wyniki:
Pytanie 1

Do zdzierania starego tynku należy zastosować pacę przedstawioną na rysunku

Ilustracja do pytania
A. B.
B. D.
C. A.
D. C.
Wybór innej odpowiedzi, niż "A", prowadzi do kilku nieprawidłowych przekonań dotyczących narzędzi do zdzierania tynku. Odpowiedzi takie jak "B", "C" i "D" sugerują, że inne narzędzia, takie jak paca do wygładzania, narzędzie do nanoszenia tynku lub szlifierka, mogą być używane do usuwania starego tynku. Pacę do wygładzania, oznaczoną jako "B", stosuje się głównie do wygładzania powierzchni tynku, co jest całkowicie innym procesem niż jego usuwanie. Narzędzie to nie jest przystosowane do właściwego rozluźnienia starych warstw materiału, co może prowadzić do zniszczenia jego struktury i opóźnienia prac budowlanych. W przypadku odpowiedzi "C", paca do nanoszenia tynku jest narzędziem, które służy do aplikacji świeżego tynku na przygotowaną wcześniej powierzchnię, a nie do usuwania. Wreszcie, odpowiedź "D" odnosi się do szlifowania, co także jest procesem końcowym, stosowanym do wygładzania powierzchni, a nie do ich przygotowania poprzez usunięcie starych warstw. Wybierając nieodpowiednie narzędzia, można doprowadzić do nieefektywności pracy, co skutkuje wydłużeniem czasu realizacji projektu i zwiększeniem kosztów. Kluczowym błędem myślowym jest mylenie narzędzi używanych w różnych etapach procesu tynkowania, co jest powszechną pułapką dla mniej doświadczonych pracowników budowlanych.

Pytanie 2

Kiedy wykonuje się poziomą izolację przeciwwilgociową na ścianie fundamentowej?

A. ze styropianu
B. z folii paroizolacyjnej
C. z polistyrenu ekstrudowanego
D. z papy asfaltowej
Izolacja przeciwwilgociowa ściany fundamentowej jest niezbędna dla ochrony konstrukcji przed działaniem wody, jednak zastosowanie materiałów innych niż papa asfaltowa może być nieodpowiednie. Styropian, mimo że jest materiałem o dobrych właściwościach termoizolacyjnych, nie zapewnia wystarczającej ochrony przed wilgocią. Jego struktura jest porowata, co może prowadzić do absorpcji wody, a w efekcie do uszkodzeń fundamentów oraz osłabienia całej konstrukcji. Polistyren ekstrudowany, chociaż lepszy od styropianu pod względem trwałości i odporności na wilgoć, nie jest przeznaczony do stosowania jako materiał izolacyjny w bezpośrednim kontakcie z wodą gruntową. Użycie folii paroizolacyjnej w tym kontekście również jest niewłaściwe, ponieważ folia ma inne przeznaczenie – jej główną funkcją jest ochrona przed migracją pary wodnej, a nie wody gruntowej. Izolacja fundamentów musi być wykonana z materiałów odpornych na długotrwałe działanie wody, co wyklucza stosowanie nieodpowiednich produktów. Niewłaściwy dobór materiałów do izolacji fundamentów może prowadzić do poważnych problemów, takich jak infiltracja wilgoci, co z kolei może prowadzić do powstawania pleśni, rozwoju grzybów oraz uszkodzeń strukturalnych budynku. Dlatego kluczowe jest, aby zawsze stosować się do rekomendacji branżowych i standardów budowlanych przy wyborze materiałów do izolacji przeciwwilgociowej.

Pytanie 3

Na podstawie fragmentu rzutu pomieszczenia oblicz liczbę cegieł potrzebnych do wymurowania projektowanej łamanej ścianki działowej wysokości 2,8 m, jeżeli norma zużycia cegieł wynosi 50 szt./m2.
Wymiary [cm]

Ilustracja do pytania
A. 599 sztuk.
B. 616 sztuk.
C. 560 sztuk.
D. 650 sztuk.
Patrząc na błędne odpowiedzi, można zauważyć, że często wynikają one z niewłaściwego rozumienia podstawowych zasad liczenia powierzchni i zużycia materiałów. Wiele osób sądzi, że wystarczy pomnożyć wysokość ścianki przez długość, co w sumie jest prawdą, ale ważne jest też, żeby wziąć pod uwagę normę zużycia cegieł. Przykładowo, jeśli ktoś policzy powierzchnię ścianki, nie myśląc o długości lub pomniejszych wymiarach, to mogą wyjść błędne wnioski i niepoprawne oszacowania dotyczące liczby cegieł. Ponadto, częstym błędem jest pominięcie normy zużycia cegieł na m², co prowadzi do pomyłek w określaniu liczby cegieł. Takie sytuacje mogą wynikać z braku wiedzy o standardach budowlanych i zasadach projektowania. Dlatego ważne jest, żeby podczas planowania i liczenia w budownictwie dokładnie analizować wszystkie parametry i korzystać z aktualnych norm i wzorów, by uzyskać jak najtrafniejsze wyniki. W praktyce, każdy projekt budowlany powinien być starannie przemyślany, uwzględniając wszystkie zmienne, co pozwoli uniknąć drogich błędów i nieefektywności w procesie budowlanym.

Pytanie 4

W ścianie z cegieł przeznaczonej do remontu pomierzono pęknięcia. Stwierdzono:
- 10 m pęknięć o głębokości 1/2 cegły,
- 2 m pęknięć o głębokości 1 cegły.

Na podstawie danych zawartych w tablicy 0307 oblicz, ile cegieł należy użyć do przemurowania pęknięć w tej ścianie.

Nakłady na 1 m pęknięciatablica 0307 (wyciąg z KNR nr 4-01)
Lp.WyszczególnienieJ. m.Przemurowanie ciągłe pęknięć
przy użyciu zaprawy
cementowej w ścianach
głębokość pęknięć w cegłach
½1
01Robociznar-g3,625,239,05
20Cegły budowlane pełneszt.142947
21Cement portlandzkikg3,887,3412,95
A. 198 szt.
B. 318 szt.
C. 564 szt.
D. 516 szt.
Obliczenie ilości cegieł potrzebnych do przemurowania pęknięć w ścianie z cegieł wymaga uwzględnienia zarówno długości pęknięć, jak i głębokości każdego z nich. W tym przypadku mamy do czynienia z pęknięciami o dwóch różnych głębokościach: 1/2 cegły oraz 1 cegła. Dla pęknięć o głębokości 1/2 cegły, które mają długość 10 m, standardowo przyjmuje się, że na 1 metr pęknięcia potrzebne są 2 cegły, co daje w sumie 20 cegieł. Z kolei dla pęknięć o głębokości 1 cegły i długości 2 m potrzebne są 5 cegieł na 1 metr, co daje 10 cegieł. Suma cegieł potrzebnych na oba typy pęknięć wynosi 20 + 10 = 30 cegieł. Należy jednak uwzględnić dodatkowe zapasy na wypadek uszkodzeń oraz błędów w obliczeniach, co w praktyce podnosi liczbę potrzebnych cegieł do około 198 sztuk. Przy realizacji prac budowlanych warto stosować się do branżowych praktyk, takich jak dodawanie 10-15% zapasu materiałów budowlanych, co jest zgodne z normami budowlanymi. Zrozumienie tego procesu jest kluczowe dla właściwego planowania remontów budowlanych oraz efektywnego zarządzania materiałami.

Pytanie 5

Na podstawie informacji zamieszczonych w tabeli określ maksymalną dopuszczalną grubość tynku pospolitego dwuwarstwowego na siatce stalowej.

Rodzaj tynkuGrubość tynku [mm]Dopuszczalne odchyłki grubości [mm]
pospolity dwuwarstwowy na podłożu z prefabrykowanych płyt betonowych5+3
pospolity dwuwarstwowy na stalowej siatce20±3
pospolity trójwarstwowy na podłożu gipsowym12-4
+2
pospolity trójwarstwowy na podłożu betonowym18-4
+2
A. 20 mm
B. 17 mm
C. 22 mm
D. 23 mm
Maksymalna dopuszczalna grubość tynku pospolitego dwuwarstwowego na siatce stalowej wynosi 23 mm. Ta wartość została ustalona jako suma podstawowej grubości tynku, która wynosi 20 mm, oraz maksymalnego dodatniego odchyłu, równym 3 mm. Tynki dwuwarstwowe są szeroko stosowane w budownictwie ze względu na ich właściwości termoizolacyjne i estetyczne. W praktyce, przestrzeganie norm dotyczących grubości tynku ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia trwałości i bezpieczeństwa konstrukcji. Zbyt gruby tynk może prowadzić do odspajania się warstw, co wpływa na integralność całej ściany. Zalecenia dotyczące grubości tynku są określone w normach budowlanych, takich jak PN-EN 998-1, które wskazują na optymalne parametry dla różnych rodzajów tynków. Dlatego ważne jest, aby projektanci i wykonawcy tynków dokładnie przestrzegali tych norm, aby zapewnić odpowiednią jakość i długowieczność wykończenia budynku.

Pytanie 6

Kruszywem wykorzystywanym do produkcji betonów lekkich jest

A. pospółka
B. keramzyt
C. grys
D. tłuczeń
Kruszywem stosowanym do wytwarzania betonów lekkich jest keramzyt, który jest materiałem pochodzenia naturalnego, powstałym w wyniku wypalania gliny w wysokotemperaturowych piecach. Keramzyt charakteryzuje się niską gęstością, co sprawia, że doskonale nadaje się do produkcji lekkich betonów o obniżonej masie, a także dobrej izolacyjności termicznej i akustycznej. Dzięki tym właściwościom, beton keramzytowy jest szeroko stosowany w budownictwie do wykonywania elementów takich jak ściany osłonowe, stropy, a także w konstrukcjach, gdzie obniżona waga ma kluczowe znaczenie, na przykład w budynkach wielokondygnacyjnych. Zastosowanie keramzytu przyczynia się również do oszczędności energii, ponieważ budynki wykonane z tego materiału mają lepsze właściwości izolacyjne, co przekłada się na mniejsze koszty ogrzewania. Zgodnie z normą PN-EN 206-1, beton wykorzystujący keramzyt jako kruszywo może osiągać różne klasy wytrzymałości, co czyni go materiałem uniwersalnym i wszechstronnie zastosowalnym w nowoczesnym budownictwie.

Pytanie 7

Element architektoniczny rozciągający się poziomo i wystający przed lico ściany, który zabezpiecza budynek przed spływającą wodą to

A. cokół
B. gzyms
C. nadproże
D. attyka
Nadproże, attyka i cokół to różne elementy architektoniczne, ale nie mają nic wspólnego z gzymsami. Nadproże jest umieszczane nad otworami, jak okna czy drzwi, i jego zadaniem jest przenoszenie ciężaru z góry. Więc to bardziej o wzmacnianiu konstrukcji niż o ochronie przed wodą. Attyka to coś, co mamy na szczycie murów, często zdobiona, która ma zamykać budynek i dodaje mu lekkości. Może wpłynąć na kierunek spływu wody, ale nie jest odpowiedzialna za ochronę muru przed wilgocią. Cokół z kolei oddziela budynek od ziemi i dba o to, żeby dolna część ścian była chroniona przed wodą gruntową. Wybór nieodpowiedniego elementu w kontekście ochrony budynku przed wilgocią może prowadzić do błędów w projektowaniu i kosztownych napraw w przyszłości. Takie zrozumienie różnic między tymi elementami to klucz do udanych projektów budowlanych.

Pytanie 8

Jeśli w dokumentacji technicznej stwierdzono: "(...) ściany zewnętrzne jednowarstwowe z ceramiki poryzowanej łączonej na pióro i wpust na zaprawie ciepłochronnej (T)(...)", to co to oznacza dla wykonywanego muru w kontekście spoin?

A. pionowe w każdej warstwie
B. poziome w każdej warstwie
C. poziome oraz pionowe w miejscach łączenia bloczków
D. poziome oraz pionowe w pierwszej warstwie, a w wyższych jedynie pionowe
W odpowiedzi wskazano, że w miejscach docięcia bloczków należy wykonać zarówno spoiny poziome, jak i pionowe, co jest zgodne z zasadami budowy murów z ceramiki poryzowanej. W przypadku jednowarstwowych ścian zewnętrznych wykonanych z bloczków łączonych na pióro i wpust, szczególne znaczenie ma prawidłowe wykonanie spoin, aby zapewnić odpowiednią nośność oraz szczelność muru. Spoiny poziome w miejscach docięcia bloczków są niezbędne, aby zminimalizować ryzyko powstawania mostków termicznych, które mogą negatywnie wpływać na efektywność energetyczną budynku. W miejscach, gdzie bloczki są cięte, spoiny pionowe również powinny być wykonane, aby zachować integralność muru oraz zapewnić odpowiednią stabilność konstrukcji. Dobre praktyki budowlane, takie jak te opisane w normie PN-EN 1996, zalecają stosowanie zaprawy ciepłochronnej w takich połączeniach, co dodatkowo poprawia właściwości izolacyjne i akustyczne ściany. Przykładem zastosowania tej zasady może być budowa domów jednorodzinnych, gdzie poprawne wykonanie spoin wpływa na komfort cieplny mieszkańców.

Pytanie 9

Jakie narzędzia są niezbędne do przeprowadzenia demontażu ścian?

A. Strug, szpachelka, wiertarka wolnoobrotowa
B. Przecinak, kielnia, młotek murarski
C. Poziomnica, paca, młotek gumowy
D. Kilof, oskard, młot pneumatyczny
Kilof, oskard i młot pneumatyczny to zestaw narzędzi idealnie nadający się do rozbiórki ścian. Kilof, znany z wysokiej efektywności w przełamywaniu twardych materiałów, jest używany do rozbijania betonu i cegieł. Oskard, z kolei, jest narzędziem o płaskiej, szerokiej końcówce, które doskonale sprawdza się w odrywanie i usuwaniu różnych materiałów budowlanych, jak np. tynki czy płyty gipsowo-kartonowe. Młot pneumatyczny, będący narzędziem elektrycznym, znacznie przyspiesza proces rozbiórki dzięki swojej mocy i szybkości. Dzięki połączeniu tych trzech narzędzi, możliwe jest efektywne i szybkie wykonywanie prac rozbiórkowych, co jest zgodne z dobrymi praktykami w budownictwie, gdzie priorytetem jest bezpieczeństwo i wydajność. Warto także pamiętać, że stosowanie odpowiednich narzędzi podczas rozbiórki nie tylko ułatwia pracę, ale również minimalizuje ryzyko uszkodzeń innych elementów konstrukcji oraz zapewnia większe bezpieczeństwo pracowników.

Pytanie 10

Izolację przeciwwilgociową, gdy wykonujemy podłogę na gruncie, należy umieścić na

A. chudym betonie
B. gruntowym podłożu
C. izolacji cieplnej
D. podkładzie posadzki
Izolacja przeciwwilgociowa to naprawdę ważny element w budownictwie, zwłaszcza, gdy mówimy o podłogach na gruncie. Ułożenie jej na chudym betonie to najlepsza praktyka, bo ten beton tworzy równą i stabilną powierzchnię, która skutecznie broni przed wilgocią z ziemi. Dzięki temu, wilgoć nie wpada do środka budynku, co jest kluczowe dla ochrony konstrukcji przed różnymi uszkodzeniami. Chudy beton to warstwa o małej wytrzymałości, która tylko wyrównuje powierzchnię, więc nie jest obciążona takimi rzeczami jak konstrukcje. Fajnie, że to podejście jest zgodne z normami budowlanymi, które mówią, że izolacja przeciwwilgociowa powinna być stosowana tam, gdzie budynek może mieć kontakt z wodą. Przykładem tego mogą być domy jednorodzinne, gdzie dobre materiały i technologie izolacyjne poprawiają trwałość budynku oraz komfort życia.

Pytanie 11

Na rysunku przedstawiono układ cegieł w

Ilustracja do pytania
A. narożniku murów o grubości 2½ i 2½ cegły.
B. przenikających się murach o grubości 2½ i 1½ cegły.
C. przenikających się murach o grubości 2½ i 2½ cegły.
D. narożniku murów o grubości 2½ i 1½ cegły.
Wybór odpowiedzi "narożniku murów o grubości 2½ i 1½ cegły" jest poprawny, ponieważ na rysunku rzeczywiście widoczne są dwa mury spotykające się w narożniku. Aby zrozumieć tę sytuację, należy zwrócić uwagę na sposób układania cegieł oraz ich grubość. W budownictwie murarskim istotne jest, aby odpowiednio dobierać grubość ścian w zależności od wymagań konstrukcyjnych i izolacyjnych. Mur o grubości 2½ cegły jest powszechnie stosowany w obiektach, które mają pełnić funkcję nośną, natomiast mur o grubości 1½ cegły często znajduje zastosowanie w ścianach działowych lub tam, gdzie nie ma potrzeby większej odporności na obciążenia. Zastosowanie tych dwóch grubości w narożniku pozwala na efektywne rozprowadzenie obciążeń oraz zapewnia stabilność całej konstrukcji. Dzięki temu, oraz odpowiedniemu zaplanowaniu układu cegieł, można osiągnąć zarówno walory estetyczne, jak i funkcjonalne, które są kluczowe w projektowaniu budynków zgodnie z nowoczesnymi standardami budowlanymi.

Pytanie 12

Perlit to lekki materiał stosowany w mieszankach tynkarskich?

A. termicznych
B. odpornościowych
C. przestrzennych
D. wzorzystych
W kontekście tynków, istnieją różne rodzaje wykończeń i zastosowań, które mogą prowadzić do mylnych przekonań o charakterystyce używanych materiałów. Odpowiedzi dotyczące tynków nakrapianych, wodoszczelnych czy cyklinowanych nie odnosiły się do właściwości perlitu, co może prowadzić do nieporozumień. Tynki nakrapiane są zazwyczaj stosowane dla efektów dekoracyjnych i nie mają szczególnych właściwości termoizolacyjnych. Ich głównym celem jest estetyka, a nie ochrona termiczna. Z kolei tynki wodoszczelne są zaprojektowane głównie do ochrony przed wilgocią i wodą, co nie jest zgodne z funkcjami perlitu. Odpowiedzi sugerujące stosowanie perlitu w tynkach cyklinowanych są również mylące, ponieważ cyklinowanie odnosi się do procesu wygładzania powierzchni, a nie do właściwości materiału. Typowe błędy myślowe mogą wynikać z mylenia terminów i funkcji materiałów budowlanych. Ważne jest, aby zrozumieć, że wybór odpowiednich materiałów tynkarskich powinien opierać się na ich właściwościach fizycznych i chemicznych, zgodnych z wymaganiami projektowymi i budowlanymi. Zastosowanie perlitu jest szczególnie efektywne w kontekście termoizolacji, co czyni go materiałem preferowanym w nowoczesnym budownictwie energooszczędnym.

Pytanie 13

Który z rodzajów tynków można zaklasyfikować jako trójwarstwowy zwykły kat. IV, charakteryzujący się równą i gładką, bardzo starannie wygładzoną powierzchnią uzyskaną przy użyciu packi?

A. Surowy
B. Wypalany
C. Doborowy
D. Pospolity
Odpowiedzi 'pospolity', 'surowy' oraz 'wypalany' nie odnoszą się do tynku trójwarstwowego zwykłego kat. IV, który jest określany jako doborowy. Tynk pospolity nie jest klasyfikowany na tym samym poziomie jakościowym, co tynk doborowy. Charakteryzuje się on często niższą jakością wykonania oraz mniejszą gładkością powierzchni, co wpływa negatywnie na estetykę oraz trwałość wykończeń. Tynk surowy, z kolei, jest nieprzetworzonym materiałem, co uniemożliwia uzyskanie odpowiedniego wykończenia oraz równości powierzchni, a tym samym nie spełnia wymogów dla tynku trójwarstwowego kat. IV. Tynk wypalany jest stosowany w zupełnie innych kontekstach, często w odniesieniu do ceramiki i materiałów budowlanych, nie mając zastosowania w klasycznej technologii tynkarskiej. Typowymi błędami myślowymi przy wyborze niewłaściwego tynku są niejednoznaczne zrozumienie klasyfikacji tynków oraz ich przeznaczenia, co prowadzi do podejmowania decyzji na podstawie niepełnych informacji. Aby uniknąć takich pomyłek, zaleca się dokładne zapoznanie się ze specyfikacjami technicznymi i klasyfikacjami materiałów budowlanych przed podjęciem decyzji o wyborze tynku do konkretnego projektu.

Pytanie 14

Jakie konstrukcje uznawane są za obiekty inżynieryjne?

A. Świątynie
B. Budowle z konstrukcją szkieletową
C. Konstrukcje mostowe
D. Obiekty przemysłowe
Mosty to takie specjalne budowle, które zostały zaprojektowane po to, żebyśmy mogli przejeżdżać nad różnymi przeszkodami, jak rzeki czy doliny. W budowie mostów wykorzystuje się różne materiały, takie jak stal czy beton, bo muszą być mocne i trwałe. W inżynierii transportowej mosty są bardzo ważne, bo ułatwiają nam przemieszczanie się. Weźmy na przykład Most Golden Gate w San Francisco czy Most Millau we Francji - oba są nie tylko funkcjonalne, ale też piękne pod względem architektury. Kiedy projektuje się mosty, to trzeba wziąć pod uwagę różne normy i standardy, na przykład Eurokod, które mówią, jak powinny być bezpieczne i solidne. Budowa mostów to niełatwa sprawa, bo trzeba analizować różne czynniki, takie jak obciążenia, warunki gruntowe czy wpływ środowiska. Dlatego mosty są dość skomplikowanymi konstrukcjami, które wymagają wiedzy z różnych dziedzin.

Pytanie 15

Na podstawie fragmentu instrukcji producenta oblicz, ile kilogramów zaprawy murarskiej potrzeba do wymurowania jednej ściany grubości 25 cm, długości 12 m i wysokości 3 m.

Fragment instrukcji producenta
Grubość ściany
z cegły pełnej
Zużycie suchej zaprawy
[kg/m²]
½ cegłyok. 40
1 cegłaok. 100
A. ok. 3600 kg
B. ok. 360 kg
C. ok. 900 kg
D. ok. 1440 kg
Wszystkie błędne odpowiedzi wynikają z nieprawidłowego podejścia do obliczeń dotyczących ilości zaprawy murarskiej. Kluczowym aspektem jest zrozumienie, jak obliczyć powierzchnię ściany oraz jak zastosować normy zużycia materiałów budowlanych. W przypadku odpowiedzi, które wskazują na zbyt niskie wartości zaprawy, jak np. 900 kg czy 360 kg, można zaobserwować typowy błąd związany z pomijaniem ważnych obliczeń lub zaniżeniem standardowego zużycia. Zastosowanie normy 100 kg/m² dla ściany o grubości jednej cegły jest istotne, ponieważ pozwala na właściwe oszacowanie potrzebnej ilości zaprawy. Z kolei odpowiedzi takie jak 1440 kg mogą wynikać z błędnego przeliczenia powierzchni ściany lub niepoprawnego użycia danych dotyczących zużycia. W budownictwie kluczowe jest nie tylko poprawne obliczenie, ale także uwzględnienie wszelkich norm oraz standardów, aby osiągnąć pożądane efekty w zakresie jakości i trwałości konstrukcji. Prawidłowe podejście do takich zadań jest fundamentalne w pracy każdego inżyniera budowlanego oraz wykonawcy, dlatego warto zwracać szczególną uwagę na szczegóły i przyjmować dobrze uzasadnione dane.

Pytanie 16

Do zbudowania nadproża sklepionego (łęku) należy użyć cegły

A. dziurawki
B. szczelinówki
C. kratówki
D. pełnej
Wybieranie złej cegły do nadproża sklepionego może naprawdę namieszać wszystko w konstrukcji. Cegła szczelinówka, mimo że jest lżejsza, nie daje rady z nośnością, więc to nie jest dobry wybór do przenoszenia obciążeń, które mają nadproża. Jej ścianki są zazwyczaj cieńsze, przez co ma niższą wytrzymałość na ściskanie. Cegła kratówka, choć czasem jest używana w budowlance, to nie zapewnia stabilności i odporności na odkształcenia, które są kluczowe w nadprożach. To nie to miejsce, gdzie można ją stosować. Cegła dziurawka, będąca lżejszą opcją, też nie spełnia wymogów, bo nie przenosi ciężarów pionowych tak, jak powinna. Używanie takich materiałów do nadproża może doprowadzić do pęknięć czy nawet zawalenia się konstrukcji, jeśli obciążenia będą zbyt duże. Widziałem już budynki, gdzie zastosowano niewłaściwe materiały i to miało naprawdę fatalne skutki. Dlatego tak ważne jest, żeby używać cegły pełnej, bo to materiał zgodny z budowlanymi normami i dobrymi praktykami inżynieryjnymi.

Pytanie 17

Jaką minimalną grubość powinny mieć przegrody oddzielające przewody spalinowe od dymowych w ścianach murowanych z cegły?

A. ½ cegły
B. ¼ cegły
C. 1½ cegły
D. 1 cegły
Wybór grubości przegród oddzielających przewody spalinowe od dymowych jest zagadnieniem kluczowym dla zapewnienia bezpieczeństwa budynków. Odpowiedzi wskazujące na 1 cegłę, ¼ cegły oraz 1½ cegły nie są zgodne z aktualnymi standardami budowlanymi. Zastosowanie przegrody o grubości 1 cegły może być nieadekwatne w kontekście właściwości izolacyjnych i ognioodpornych, które są wymagane dla skutecznego oddzielenia tych przewodów. W przypadku ¼ cegły, grubość ta jest zbyt mała, co może prowadzić do niekontrolowanego rozprzestrzenienia się dymu i spalin, a tym samym stwarzać zagrożenie dla mieszkańców. Wybór 1½ cegły może być przekonujący, jednak w praktyce może powodować nieuzasadniony wzrost kosztów budowy i niepotrzebną masywność konstrukcji. Kluczowe jest, aby przy projektowaniu takich rozwiązań kierować się normami, które precyzują minimalne wymagania dotyczące grubości przegród. Względy praktyczne, takie jak miejsce instalacji oraz rodzaj przewodów, powinny być analizowane w kontekście przepisów budowlanych, aby uniknąć niebezpieczeństw związanych z niewłaściwym wykonaniem. Właściwe podejście do tematu, uwzględniające specyfikacje techniczne, może znacząco wpłynąć na bezpieczeństwo konstrukcji i komfort użytkowników budynków.

Pytanie 18

Zadaniem jest zbudowanie ścianki działowej z cegły pełnej o grubości ½ cegły. Jeśli zużycie zaprawy na 1 m2 tej ścianki wynosi 0,030 m3, to ile zaprawy będzie potrzebne do zrealizowania 25 m2?

A. 0,50 m3
B. 0,75 m3
C. 0,625 m3
D. 0,375 m3
Aby obliczyć ilość zaprawy potrzebnej do wykonania 25 m² ściany działowej z cegły pełnej, należy pomnożyć zapotrzebowanie na zaprawę na 1 m² przez całkowitą powierzchnię ściany. W tym przypadku, zużycie zaprawy wynosi 0,030 m³ na 1 m². Zatem, dla 25 m² zaprawa wynosi: 0,030 m³/m² * 25 m² = 0,75 m³. W praktyce, znajomość takich obliczeń jest niezbędna dla odpowiedniego planowania materiałów budowlanych i kosztorysowania. Pozwala to na uniknięcie sytuacji, w której zabraknie materiału w trakcie budowy, co może prowadzić do opóźnień. W branży budowlanej obowiązują normy, które zalecają uwzględnianie nie tylko podstawowego zapotrzebowania, ale również ewentualnych strat podczas transportu i aplikacji materiałów. Dobrą praktyką jest również zawsze uwzględniać dodatkowy procent materiału na ewentualne poprawki lub błędy, co zwiększa efektywność wykorzystania surowców.

Pytanie 19

Na ilustracji przedstawiono fragment lica muru wykonanego w wiązaniu

Ilustracja do pytania
A. słowiańskim.
B. holenderskim.
C. weneckim.
D. polskim.
Wybierając jedną z niepoprawnych odpowiedzi, można było się zgubić w temacie wiązań ceglanych. Na przykład wiązanie weneckie, które mogłeś mieć na myśli, ma zupełnie inny układ cegieł, często z cegłami w różnych rozmiarach i dużym naciskiem na dekoracyjność. Z kolei wiązanie holenderskie różni się jeszcze bardziej, bo tam są większe cegły, co też może prowadzić do mylnych wniosków. Zrozumienie tych różnic jest istotne dla każdego, kto interesuje się architekturą, bo każde wiązanie ma swoje specyficzne cechy i zastosowanie. Błędne odpowiedzi często wynikają z braku wiedzy o lokalnej architekturze i historii budownictwa. A te koncepcje związane z wiązaniem słowiańskim mogą wprowadzać w błąd, bo nie są za bardzo klasyfikowane w murowaniu. Warto znać te różnice, żeby wiedzieć, jak projektować budynki, które będą łączyć tradycję z nowoczesnością.

Pytanie 20

Na podstawie receptury roboczej oblicz, ile żwiru potrzeba do sporządzenia mieszanki betonowej C12/15, jeżeli pojemność robocza betoniarki wynosi 200 litrów.

Receptura robocza
Składniki na 1 m3 mieszanki betonowej
Beton C12/15
cement:275 kg
piasek:590 kg
żwir:1375 kg
woda:165 l
A. 275 kg
B. 55 kg
C. 118 kg
D. 33 kg
Wybór innej odpowiedzi może wynikać z nieprawidłowego przeliczenia lub niezrozumienia receptury roboczej. Wiele osób stara się oszacować potrzebne ilości, bazując na intuicji lub doświadczeniu, co może prowadzić do błędnych wniosków. Na przykład, jeśli ktoś oblicza ilość żwiru, nie biorąc pod uwagę, że 200 litrów to 0,2 m³, może pomylić się przy mnożeniu lub stosować niewłaściwe jednostki miary. Zbyt mała ilość żwiru, jak w przypadku błędnych odpowiedzi, prowadzi do niedoborów w mieszance, co negatywnie wpływa na jej wytrzymałość. W praktyce budowlanej, zgodnie z normami, ważne jest, aby zawsze przeliczać ilości materiałów zgodnie z ich gęstościami i proporcjami ustalonymi w recepturach. Dobrym podejściem jest również użycie kalkulatorów budowlanych lub tabel, które ułatwiają te obliczenia. Ignorowanie tych zasad może skutkować nie tylko słabą jakością betonu, ale także opóźnieniami i dodatkowymi kosztami w projekcie budowlanym.

Pytanie 21

Która z poniższych zapraw jest odporna na wysokie temperatury?

A. Cementowa
B. Krzemionkowa
C. Silikatowa
D. Wapienna
Zaprawy silikatowe, wapienne i cementowe różnią się znacznie pod względem właściwości ogniotrwałych. Zaprawy silikatowe, mimo że są często wykorzystywane w budownictwie, nie są uważane za ogniotrwałe, ponieważ ich skład chemiczny zawiera znaczną ilość składników, które mogą się topnieć lub deformować w wysokich temperaturach. Stosowanie ich w miejscach narażonych na intensywne ciepło może prowadzić do ich uszkodzenia, co jest szczególnie istotne w kontekście konstrukcji przemysłowych oraz pieców. W przypadku zapraw wapiennych, chociaż mogą one być używane w różnych zastosowaniach budowlanych, ich odporność na wysoką temperaturę jest ograniczona. Wysoka zawartość węglanu wapnia sprawia, że w warunkach podwyższonej temperatury następuje ich rozkład, co prowadzi do utraty struktury i wytrzymałości. Z kolei zaprawy cementowe, mimo że są powszechnie stosowane ze względu na swoją wytrzymałość, również nie są odpowiednie do zastosowań ogniotrwałych, ponieważ w warunkach ekstremalnych mogą doświadczać pęknięć i deformacji spowodowanych skurczem termicznym. Wiele osób popełnia błąd myślowy, zakładając, że każdy rodzaj zaprawy, który wydaje się być wytrzymały, będzie również odporny na ciepło. Kluczowe jest zrozumienie różnic pomiędzy materiałami budowlanymi oraz ich specyfiką zastosowania, aby uniknąć problemów konstrukcyjnych w przyszłości.

Pytanie 22

Pomieszczenie o wymiarach przedstawionych na rysunku i o wysokości 2,5 m należy przedzielić ścianką działową o grubości 1/2 cegły na zaprawie cementowo-wapiennej. Ile m2 ścianki działowej ma wykonać murarz?

Ilustracja do pytania
A. 24,0 m2
B. 10,0 m2
C. 5,0 m2
D. 15,0 m2
Wybór niewłaściwej odpowiedzi może wynikać z kilku typowych błędów myślowych związanych z obliczaniem powierzchni ścian działowych. Często myli się grubość ścianki z jej powierzchnią, co prowadzi do błędnych kalkulacji. Na przykład, odpowiedzi 5,0 m2 i 15,0 m2 mogą sugerować niepoprawne podejście do obliczeń, gdzie brano pod uwagę inne wymiary lub pomijano fakt, że w przypadku ścianki działowej istotne są jedynie jej wysokość oraz długość. Warto również zauważyć, że obliczanie powierzchni wymaga szczegółowej analizy rysunków oraz wymiarów pomieszczenia, co jest kluczowe w praktyce budowlanej. Często spotykanym błędem jest także niezrozumienie roli grubości materiału, która wpływa na wytrzymałość, ale nie na wymiar powierzchni. Aby uniknąć takich nieporozumień, należy zwrócić szczególną uwagę na podstawowe zasady geometria oraz na normy budowlane, które jasno określają metodologię obliczenia powierzchni ścian działowych. Dobrym przykładem jest przemyślenie całego procesu budowy, od fazy projektowania po realizację, co pozwala na lepsze zrozumienie potrzeb i wymagań budowlanych.

Pytanie 23

Fragment muru przedstawiony na rysunku wykonany jest w wiązaniu

Ilustracja do pytania
A. pospolitym.
B. polskim.
C. krzyżykowym.
D. wielowarstwowym.
W kontekście budownictwa, różne typy wiązań stosowanych w murach mają swoje specyficzne właściwości i zastosowania. Odpowiedzi, które wskazują na wiązania wielowarstwowe, pospolite i krzyżykowe, zawierają błędne założenia, które mogą prowadzić do nieprawidłowego wykonania konstrukcji. Wiązanie wielowarstwowe zazwyczaj odnosi się do muru, w którym różne materiały lub warstwy jednostek murarskich są wykorzystywane w celu osiągnięcia lepszych parametrów izolacyjnych lub akustycznych, co nie jest zgodne z zasadami wiązania polskiego. Wiązanie pospolite, z kolei, jest bardziej tradycyjnym układem, w którym cegły są ustawione w prostych liniach bez przesunięć, co może prowadzić do osłabienia struktury w przypadku intensywnych obciążeń. Krzyżykowe natomiast charakteryzuje się układaniem cegieł w układzie krzyżowym, co może być stosowane w określonych zastosowaniach dekoracyjnych, ale nie zapewnia stabilności porównywalnej z wiązaniem polskim. Typowe błędy myślowe związane z tymi odpowiedziami mogą wynikać z niepełnej znajomości koncepcji materiałów budowlanych oraz ich właściwości, co prowadzi do błędnej oceny ich zastosowań. Dlatego zrozumienie, jak różne wiązania wpływają na wytrzymałość i trwałość murów, jest kluczowe w projektowaniu i wykonawstwie budynków.

Pytanie 24

Na rysunku podano wysokość ściany

Ilustracja do pytania
A. osłonowej.
B. działowej.
C. instalacyjnej.
D. kolankowej.
Wybór odpowiedzi dotyczących ścian działowych, osłonowych lub instalacyjnych świadczy o niepełnym zrozumieniu terminologii związanej z konstrukcją budowlanych. Ściana działowa to element, który dzieli przestrzeń wewnętrzną budynku, ale nie ma bezpośredniego związku z nachyleniem dachu czy wysokością poddasza. Z kolei ściana osłonowa ma na celu ochronę przed warunkami atmosferycznymi, ale nie jest tożsame z wysokością kolankową, która odnosi się do miejsca styku ściany i dachu. Odpowiedź dotycząca ściany instalacyjnej również jest błędna, gdyż ta służy głównie do prowadzenia instalacji elektrycznych i wodno-kanalizacyjnych, a nie ma wpływu na wysokość w kontekście dachu. Typowym błędem w rozumieniu tego zagadnienia jest mylenie funkcji poszczególnych typów ścian oraz ich zastosowania w kontekście projektu budowlanego. Warto zaznaczyć, że zrozumienie różnic między tymi elementami konstrukcyjnymi jest kluczowe dla prawidłowego zarządzania przestrzenią oraz wypełnienia wymagań norm budowlanych, co w efekcie prowadzi do bardziej funkcjonalnych i estetycznych rozwiązań w architekturze.

Pytanie 25

Na fundamentowej ścianie budynku przeprowadzono pionową izolację poprzez dwukrotne pokrycie ściany lepikiem asfaltowym. Jakiego rodzaju jest to izolacja?

A. przeciwwilgociowa
B. przeciwdrganiowa
C. termiczna
D. akustyczna
Izolacja pionowa z lepikiem asfaltowym to naprawdę ważna rzecz, bo pomaga chronić nasz budynek przed wodą gruntową. Lepik asfaltowy dobrze działa jako materiał hydroizolacyjny, co jest kluczowe dla długowieczności fundamentów. Dzięki takiej izolacji zmniejszamy ryzyko różnych problemów, jak grzyby czy pleśnie, które mogą nie tylko zaszkodzić zdrowiu domowników, ale też samej konstrukcji. W praktyce, smarując ścianę lepikiem dwa razy, uzyskujemy lepszą szczelność i większą odporność na wodę gruntową. Z tego, co się orientuję, takie rozwiązanie jest standardem w budownictwie, zarówno przy domach jednorodzinnych, jak i w blokach. Warto też pamiętać, że żeby wszystko dobrze działało, trzeba odpowiednio przygotować podłoże i pomyśleć o dodatkowych elementach, jak drenaż, żeby ochrona przed wilgocią była skuteczna.

Pytanie 26

Bloczki silikatowe to wyroby poddawane autoklawizacji?

A. z zaczynu gipsowego
B. cementowo-piaskowe
C. z betonu komórkowego
D. wapienno-piaskowe
Choć odpowiedzi cementowo-piaskowe, z zaczynu gipsowego oraz z betonu komórkowego mogą budzić pewne skojarzenia z bloczkami silikatowymi, są to jednak zupełnie różne materiały, które nie mogą być traktowane jako ich substytuty. Cementowo-piaskowe wyroby są produkowane z cementu i piasku, co skutkuje różnymi właściwościami mechanicznymi i izolacyjnymi. Podczas gdy bloczki silikatowe charakteryzują się wysoką wytrzymałością na ściskanie i dobrą izolacyjnością, materiały cementowo-piaskowe z reguły nie osiągają tak dobrych wyników w tych parametrach, co może prowadzić do nieefektywności w budownictwie. Zaczyn gipsowy jest stosowany głównie do wykonywania tynków i nie nadaje się do produkcji bloczków, ponieważ nie zapewnia wymaganej trwałości i stabilności strukturalnej. Gips jest materiałem bardziej kruchym, co czyni go nieodpowiednim do zastosowań wymagających dużej wytrzymałości. Z kolei beton komórkowy, chociaż ma dobre właściwości izolacyjne, różni się od bloczków silikatowych zarówno pod względem składu, jak i procesu produkcji. Beton komórkowy wytwarzany jest na bazie cementu, wody, piasku oraz dodatków chemicznych, które wspomagają tworzenie porów, co prowadzi do odmiennych właściwości fizycznych. W efekcie te różnice mogą prowadzić do nieporozumień w zakresie zastosowania i wydajności materiałów budowlanych, dlatego ważne jest, aby dokładnie rozumieć, jakie właściwości i charakterystyki posiada każdy z tych materiałów.

Pytanie 27

Do przygotowywania zapraw tynkarskich, bez wcześniejszych badań dotyczących składu i właściwości, można wykorzystać wodę

A. odzyskaną z produkcji betonu
B. z wodociągu
C. ze zbiorników podziemnych
D. z rzek i jezior
Wybór wody z odzysku albo wody z rzek, jezior czy zbiorników podziemnych do robienia zapraw tynkarskich może prowadzić do wielu problemów. Woda, którą odzyskuje się po produkcji betonu, często ma resztki chemikaliów, które mogą negatywnie wpłynąć na zaprawę. Jeśli nie będziemy przestrzegać norm czystości, nasze tynki mogą być osłabione, a to sprzyja ich pękaniu czy erozji. Woda z rzek i jezior, mimo że łatwo dostępna, zazwyczaj ma różne zanieczyszczenia organiczne i mikroorganizmy, co może obniżyć jakość zaprawy oraz wywołać niespodziewane reakcje chemiczne. Natomiast woda ze zbiorników podziemnych może być skażona i nie znamy jej składu chemicznego, co dodatkowo stwarza zagrożenie dla konstrukcji. W budownictwie ważne jest, by trzymać się standardów jakości, takich jak normy PN-EN 1008, które dokładnie określają wymagania dla wody w betonie i zaprawach. Dlatego korzystanie z wody z wodociągu, która jest regularnie badana, to klucz do trwałości i jakości tynków.

Pytanie 28

Na podstawie danych zawartych w tabeli określ maksymalną odległość, w której należy wykonać szczeliny dylatacyjne w ścianie jednowarstwowej wymurowanej z pustaków ceramicznych, o spoinach pionowych niewypełnionych.

Rodzaj muruOdległości Ld między szczelinami dylatacyjnymi (w metrach) w ścianach
szczelinowychjedno- lub dwuwarstwowych o spoinach pionowych
warstwa zewnętrznawarstwa wewnętrznawypełnionychniewypełnionych
Z elementów ceramicznych12403025
Z innych elementów murowych8302520
A. 30 metrów.
B. 25 metrów.
C. 12 metrów.
D. 20 metrów.
Wybór odpowiedzi 25 metrów jako maksymalnej odległości, w której należy wykonać szczeliny dylatacyjne w ścianie jednowarstwowej wymurowanej z pustaków ceramicznych, jest zgodny z danymi zawartymi w tabeli. Zgodnie z normami budowlanymi, dylatacje są niezbędne w konstrukcjach, aby zminimalizować ryzyko pęknięć wynikających z rozszerzalności cieplnej materiałów. W przypadku ścian z pustaków ceramicznych, które mają spoiny pionowe niewypełnione, odległość 25 metrów to standardowy parametr, który zapewnia odpowiednią elastyczność konstrukcji oraz umożliwia neutralizację naprężeń. Przykładowo, w praktyce budowlanej zastosowanie dylatacji co 25 metrów jest efektywnym rozwiązaniem, które jest stosowane w projektach budowlanych zarówno dla budynków mieszkalnych, jak i komercyjnych. Dodatkowo, warto zwrócić uwagę na zalecenia w normach PN-EN 1996-1-1, które podkreślają znaczenie takiego rozkładu dylatacji w kontekście trwałości i bezpieczeństwa konstrukcji.

Pytanie 29

Na rysunku przedstawiono

Ilustracja do pytania
A. wiertarkę wolnoobrotową.
B. mieszarkę do zapraw,
C. wkrętarkę,
D. młot udarowy.
Mieszarka do zapraw, przedstawiona na zdjęciu, jest narzędziem o charakterystycznym mieszadle, które zostało zaprojektowane specjalnie do mieszania różnych materiałów budowlanych, w tym zapraw, betonu i tynków. Jej konstrukcja umożliwia efektywne i jednorodne połączenie składników, co jest kluczowe w procesie budowlanym. W praktyce, stosowanie mieszarki do zapraw pozwala na zaoszczędzenie czasu i zwiększenie jakości wykonywanych prac. W porównaniu do ręcznego mieszania, maszyna ta zapewnia lepszą kontrolę nad proporcjami składników oraz ich dokładnością, co jest zgodne z normami budowlanymi. Używając mieszarki, można również zminimalizować ryzyko błędów ludzkich, które mogą prowadzić do nieprawidłowych właściwości mieszanki. W branży budowlanej, zaleca się korzystanie z mieszarek o odpowiedniej mocy i pojemności w zależności od skali projektu, aby zapewnić optymalne wyniki. Dobrą praktyką jest także regularne konserwowanie sprzętu, co zapewnia jego długą żywotność oraz niezawodność w trakcie użytkowania.

Pytanie 30

Określona stawka robocizny za 1 m2wykonania tynku maszynowego cementowo-wapiennego wynosi 20 zł, natomiast koszt materiałów to 15 zł/ m2. Oblicz całkowity wydatek na tynkowanie 300 m2ścian?

A. 10 500 zł
B. 6 000 zł
C. 15 000 zł
D. 4 500 zł
Aby obliczyć całkowity koszt tynkowania 300 m² ścian, należy uwzględnić zarówno stawkę robocizny, jak i koszt materiału. Stawka robocizny za 1 m² wynosi 20 zł, co w przypadku 300 m² daje 300 m² * 20 zł/m² = 6000 zł. Koszt materiału wynosi 15 zł za m², co dla 300 m² daje 300 m² * 15 zł/m² = 4500 zł. Sumując te dwa koszty, otrzymujemy całkowity koszt tynkowania: 6000 zł + 4500 zł = 10500 zł. Taki sposób obliczeń jest zgodny z praktykami budowlanymi, gdzie często dzieli się koszty na robociznę i materiały. Wiedza o tym, jak obliczać całkowite koszty projektów budowlanych, jest niezwykle ważna dla planowania budżetu oraz negocjacji z podwykonawcami. Pozwala to na precyzyjne oszacowanie wydatków oraz optymalizację kosztów, co jest kluczowe w branży budowlanej.

Pytanie 31

Przed przystąpieniem do naprawy tynku, który jest odparzony i silnie zawilgocony, co należy zrobić?

A. osuszyć miejsca zawilgocone oraz odparzone i zagruntować je emulsją gruntującą
B. pokryć całą powierzchnię tynku mleczkiem cementowym
C. pokryć całą powierzchnię tynku preparatem hydrofobowym
D. skuć tynk w miejscach zawilgoconych oraz odparzonych i osuszyć mur
Reperacja tynku odparzonego i mocno zawilgoconego wymaga przede wszystkim dokładnej oceny stanu podłoża. Skucie tynku w miejscach zawilgoconych oraz odparzonych jest kluczowym krokiem, ponieważ pozwala na usunięcie warstwy, która nie tylko straciła swoje właściwości użytkowe, ale także może prowadzić do dalszych uszkodzeń strukturalnych. Po skuciu tynku istotne jest osuszenie muru, co można osiągnąć poprzez zastosowanie metod takich jak wentylacja, osuszacze powietrza czy naturalne suszenie. Tylko suche podłoże jest w stanie przyjąć nowe materiały budowlane, co jest zgodne z ogólnymi zasadami sztuki budowlanej. W przypadku dalszego przystąpienia do prac, zaleca się gruntowanie osuszonego muru emulsją gruntującą, co poprawia przyczepność nowego tynku. Te działania są zgodne z normami budowlanymi oraz dobrymi praktykami, które mają na celu zapewnienie długotrwałości i efektywności przeprowadzanych prac.

Pytanie 32

Przedstawiona na rysunku łata typu H służy do

Ilustracja do pytania
A. nakładania poszczególnych warstw tynku.
B. gładzenia tynku po zwilżeniu jego powierzchni.
C. zaciągania tynku bezpośrednio po nałożeniu zaprawy.
D. wyrównywania tynku po lekkim związaniu.
Zrozumienie zastosowania łaty typu H jest kluczowe dla skutecznego tynkowania. Wybór odpowiedzi dotyczących wyrównywania tynku po lekkim związaniu, nakładania poszczególnych warstw tynku, czy gładzenia tynku po zwilżeniu jego powierzchni opiera się na nieprawidłowym zrozumieniu funkcji tego narzędzia. W przypadku wyrównywania tynku po związaniu, narzędzie o innej konstrukcji, takie jak paca, jest bardziej odpowiednie, ponieważ łata H jest zaprojektowana do działania na świeżo nałożonym tynku. Co więcej, nakładanie poszczególnych warstw tynku wymaga precyzyjnego dozowania materiału, co również nie jest funkcją łaty H, gdyż jej głównym celem jest zaciąganie tynku, a nie jego nakładanie. Gładzenie tynku po zwilżeniu jego powierzchni może być mylnie postrzegane jako zadanie dla łaty, jednak w rzeczywistości, dla uzyskania gładkiej powierzchni po wyschnięciu, najczęściej stosuje się pacy gładkie lub inne narzędzia. Typowe błędy myślowe, prowadzące do takich niepoprawnych wniosków, obejmują mylenie różnych etapów procesu tynkowania, a także niepoprawne przypisanie funkcji narzędzi do ich rzeczywistych zastosowań w budownictwie. Kluczowe jest zrozumienie specyfiki każdego narzędzia i jego optymalnego zastosowania, co ma fundamentalne znaczenie dla uzyskania wysokiej jakości wykończenia.

Pytanie 33

Na podstawie danych zawartych w tabeli oblicz ilość żwiru potrzebnego do wykonania 0,5 m3mieszanki betonowej klasy C 16/20.

Receptury robocze na 1 m3 mieszanki betonowej
klasa betonucementżwirpiasekwoda
C 8/10341 kg661 l367 l216 l
C 12/16362 kg642 l351 l227 l
C 16/20367 kg770 l426 l223 l
A. 642 l
B. 770 l
C. 385 l
D. 213 l
Aby obliczyć ilość żwiru potrzebnego do wykonania 0,5 m³ mieszanki betonowej klasy C 16/20, należy skorzystać z proporcji podanej w tabeli dla 1 m³. Zgodnie z branżowymi standardami, dla mieszanki betonowej klasy C 16/20 typowe proporcje to: 1 część cementu, 2 części piasku i 4 części żwiru. Dzięki tym proporcjom można obliczyć, że dla 1 m³ mieszanki potrzeba 770 l żwiru. Skoro potrzebujemy jedynie 0,5 m³ mieszanki, musimy odpowiednio przeskalować wartość żwiru. Dlatego 770 l x 0,5 = 385 l, co jest poprawnym wynikiem. Tego typu kalkulacje są kluczowe w inżynierii budowlanej, aby zapewnić odpowiednie właściwości mieszanki betonowej, takie jak wytrzymałość i trwałość. Przykładowo, przy projektowaniu fundamentów budynków, dokładność w obliczeniach materiałowych wpływa na bezpieczeństwo konstrukcji. Znajomość proporcji oraz umiejętność ich przeskalowania do potrzeb projektu jest podstawą pracy każdego inżyniera budowlanego.

Pytanie 34

Tynki przeznaczone do użytku na zewnątrz obiektów powinny wyróżniać się wysoką

A. mrozoodpornością
B. nasiąkliwością
C. higroskopijnością
D. kapilarnością
Zaprawy tynkarskie przeznaczone do stosowania na zewnątrz budynków muszą charakteryzować się mrozoodpornością, aby zapewnić trwałość i ochronę elewacji przed szkodliwym wpływem niskich temperatur oraz zjawisk atmosferycznych. Mrozoodporność oznacza, że materiał jest odporne na cykle zamrażania i rozmrażania, co jest kluczowe w klimacie, gdzie występują takie warunki. W praktyce, użycie zaprawy mrozoodpornej minimalizuje ryzyko pęknięć, łuszczenia się tynku oraz innych uszkodzeń, które mogą prowadzić do konieczności kosztownych napraw. W standardach budowlanych, takich jak PN-EN 998-1, określone są wymagania dotyczące zapraw tynkarskich, w tym odporności na działanie mrozu. Przykładem zastosowania są budynki jednorodzinne oraz wielorodzinne, gdzie elewacja narażona jest na działanie zmiennych warunków atmosferycznych. Osoby budujące lub odnawiające elewacje powinny zawsze wybierać materiały certyfikowane pod kątem mrozoodporności, aby zagwarantować wysoką jakość i trwałość wykończenia."

Pytanie 35

Na fotografii przedstawiono urządzenie przeznaczone do

Ilustracja do pytania
A. dozowania składników zaprawy budowlanej.
B. transportu mieszanki betonowej.
C. zagęszczania mieszanki betonowej.
D. mieszania składników zaprawy budowlanej.
Poprawna odpowiedź dotyczy urządzenia, które jest typowe dla betoniarki, a więc maszyny zaprojektowanej do mieszania składników zapraw budowlanych, takich jak cement, piasek i woda. Betoniarka, z charakterystycznym wirującym pojemnikiem, umożliwia uzyskanie jednorodnej mieszanki, co jest kluczowe dla jakości i trwałości konstrukcji budowlanych. W praktyce, stosowanie betoniarek jest niezbędne w wielu projektach budowlanych, gdzie wymagana jest szybka i efektywna produkcja betonu na dużą skalę. Przy odpowiednim użyciu, betoniarki przyczyniają się do zminimalizowania strat materiałowych oraz poprawy wydajności pracy, co jest zgodne z najlepszymi praktykami w branży budowlanej. Ponadto, nowoczesne betoniarki są często wyposażone w systemy automatyzacji, które pozwalają na precyzyjne dozowanie składników, co dalej zwiększa efektywność procesu mieszania. Zgodność z normami jakości, takimi jak PN-EN 206, podkreśla znaczenie właściwego mieszania betonu dla bezpieczeństwa i stabilności budowli.

Pytanie 36

Na rysunku przedstawiono ściankę murowaną z cegły

Ilustracja do pytania
A. kratówki, o grubości 1/4 cegły.
B. kratówki, o grubości 1/2 cegły.
C. dziurawki, o grubości 1/4 cegły.
D. dziurawki, o grubości 1/2 cegły.
Wybór odpowiedzi, która sugeruje użycie kratówki, wskazuje na niezrozumienie podstawowych różnic między rodzajami cegieł oraz ich zastosowaniem w praktyce budowlanej. Cegły kratówki, które posiadają otwory wzdłużne, są stosowane przede wszystkim w konstrukcjach, gdzie kluczowe są właściwości nośne oraz wentylacyjne. Ich grubość, nawet w przypadku 1/4 cegły, nie jest odpowiednia dla ścian murowanych, gdzie wymagana jest większa masa dla zapewnienia stabilności. Ponadto, błędne podejście do grubości cegły w kontekście budowy ścian prowadzi do niewłaściwych wniosków na temat ich funkcjonalności. W przypadku ścian jednowarstwowych, kluczowym jest, aby grubość cegły wynosiła przynajmniej 1/2 cegły, co zapewnia odpowiednią izolacyjność i nośność. Ponadto, pomijanie aspektów takich jak rodzaj cegły oraz sposób jej ułożenia może prowadzić do poważnych problemów w budowie, w tym do obniżenia efektywności energetycznej budynku. Warto w tym kontekście przypomnieć, że zgodnie z normami budowlanymi, dobór materiałów musi być przemyślany i dostosowany do specyfiki danego projektu budowlanego.

Pytanie 37

Przedstawione na ilustracji prefabrykowane belki przeznaczone są do wykonywania

Ilustracja do pytania
A. żeber rozdzielczych.
B. podciągów.
C. belek stropowych.
D. nadproży.
Te belki, co widać na zdjęciu, to prefabrykowane nadproża. Używa się ich w budownictwie, żeby przenosiły obciążenia z elementów, które są powyżej otworów, jak drzwi czy okna. Są naprawdę solidne, bo są z betonu, więc dają stabilność i bezpieczeństwo całej konstrukcji. W praktyce, korzystanie z takich prefabrykowanych nadproży przyspiesza budowę, zmniejsza ilość pracy na placu budowy i zapewnia, że materiał jest zawsze tej samej jakości. Warto pamiętać, że w projektowaniu budynków, jak w Eurokodzie 2, wybór odpowiednich elementów jest mega ważny dla bezpieczeństwa budowli. Jeżeli nadproża nie są dobrze użyte, mogą pojawić się problemy, jak osiadanie czy pękanie ścianek. Dlatego znajomość ich zastosowania to podstawa dla każdego inżyniera budownictwa.

Pytanie 38

Na podstawie informacji podanych w tabeli oblicz, ile kilogramów masy tynkarskiej MAJSTERTYNK AKRYLOWY KORNIK 2,0 należy zakupić, aby pokryć tynkiem prostokątną ścianę szczytową budynku o wymiarach 6 x 11 m.

Wyciąg z opisu stosowania masy tynkarskiej
L.p.Rodzaj masy tynkarskiejMinimalna grubość
wyprawy [mm]
Orientacyjne zużycie
na 1 m² wyprawy [kg]
1234
1.MAJSTERTYNK AKRYLOWY BARANEK
odmiany
1,01,01,9
1,51,52,6
2,02,03,0
2,52,53,6
2.MAJSTERTYNK AKRYLOWY KORNIK
odmiany
za1,52,6
2,02,03,0
2,52,53,7
3,03,04,2
3.MAJSTERTYNK MOZAIKOWY
odmiany:
drobnoziarnisty2,03,0
średnioziarnisty3,04,0
gruboziarnisty4,05,0
A. 264,0
B. 198,0
C. 171,6
D. 125,4
Odpowiedź 198,0 kg jest poprawna, ponieważ aby obliczyć potrzebną ilość masy tynkarskiej do pokrycia ściany o wymiarach 6 x 11 m, należy najpierw obliczyć powierzchnię tej ściany. Powierzchnia wynosi 66 m² (6 m x 11 m). Znając orientacyjne zużycie masy tynkarskiej MAJSTERTYNK AKRYLOWY KORNIK 2,0, które wynosi 3 kg/m², możemy obliczyć całkowitą ilość potrzebnej masy. Mnożymy powierzchnię przez zużycie: 66 m² x 3 kg/m² = 198 kg. Prawidłowe obliczenia są kluczowe w praktyce budowlanej, ponieważ pozwalają na prawidłowe oszacowanie kosztów materiałów oraz ich zużycia. Wdrażanie dobrych praktyk w obliczeniach materiałów budowlanych może znacznie zredukować marnotrawstwo i zwiększyć efektywność projektów budowlanych.

Pytanie 39

Na której ilustracji przedstawiono cegłę, którą należy zastosować do wykonania zewnętrznych ścian nośnych piwnicy?

Ilustracja do pytania
A. Na ilustracji 2.
B. Na ilustracji 1.
C. Na ilustracji 4.
D. Na ilustracji 3.
Wybór cegły do budowy zewnętrznych ścian nośnych piwnicy to kluczowy element, który wymaga uwzględnienia wielu aspektów technicznych. Cegły przedstawione na ilustracjach 1, 2 oraz 4 mają otwory, co negatywnie wpływa na ich wytrzymałość oraz właściwości izolacyjne. Często popełnianym błędem jest przekonanie, że cegły z otworami są wystarczające do budowy ścian nośnych. W rzeczywistości jednak, otwory w cegłach osłabiają strukturę, co może prowadzić do dewiacji w obliczeniach statycznych oraz do podwyższonego ryzyka uszkodzeń podczas eksploatacji. Ponadto, cegły z otworami mogą być bardziej narażone na wnikanie wilgoci, co jest szczególnie groźne w piwnicach – obszarach, gdzie problem ten występuje najczęściej. Wilgoć może prowadzić do rozwoju pleśni i grzybów, a także poważnych uszkodzeń strukturalnych, co jest niezgodne z dobrymi praktykami budowlanymi. Warto również zauważyć, że przy projektowaniu budynków należy kierować się obowiązującymi normami budowlanymi, które często wskazują na preferencje dotyczące wykorzystania pełnych materiałów budowlanych w konstrukcjach nośnych. Wybór niewłaściwej cegły to nie tylko problem estetyczny, ale przede wszystkim praktyczny, mający wpływ na trwałość i bezpieczeństwo całej budowli.

Pytanie 40

Układ cegieł, który zastosowano do wykonania parapetu przedstawionego na rysunku, jest rolką

Ilustracja do pytania
A. stojącą zazębioną.
B. leżącą zazębioną.
C. stojącą.
D. leżącą.
Odpowiedź "leżąca" to chyba najlepszy wybór, bo w układzie cegieł na parapetach mówimy o "leżącym", gdy dłuższy bok cegły jest równolegle do parapetu. Na rysunku widać, że właśnie tak są ułożone, czyli ich dłuższe boki są poziome. Taki układ cegieł to standard w budownictwie, bo daje lepszą stabilność i ładniejszy wygląd parapetu. Ciekawostka – leżący układ jest często stosowany w sytuacjach, gdzie istotne jest, żeby obciążenia były rozłożone na większą powierzchnię. Dzięki temu cegły są bardziej trwałe i nie pękają tak łatwo. W kontekście budowy, leżący układ pomaga też w prostszym zgrzewaniu czy mocowaniu, co przyspiesza prace budowlane. W projektach budynków zwraca się uwagę na takie szczegóły, aby materiały budowlane dobrze ze sobą współpracowały.