Wyniki egzaminu

Informacje o egzaminie:
  • Zawód: Technik budownictwa
  • Kwalifikacja: BUD.12 - Wykonywanie robót murarskich i tynkarskich
  • Data rozpoczęcia: 12 maja 2026 18:42
  • Data zakończenia: 12 maja 2026 18:58

Egzamin zdany!

Wynik: 33/40 punktów (82,5%)

Wymagane minimum: 20 punktów (50%)

Nowe
Analiza przebiegu egzaminu- sprawdź jak rozwiązywałeś pytania
Pochwal się swoim wynikiem!
Szczegółowe wyniki:
Pytanie 1

Cementowa zaprawa wyróżnia się wysoką

A. wytrzymałością na ściskanie
B. higroskopijnością
C. kapilarnością
D. odpornością na skurcz
Zaprawa cementowa charakteryzuje się dużą wytrzymałością na ściskanie, co czyni ją materiałem o kluczowym znaczeniu w budownictwie. Wytrzymałość na ściskanie definiuje zdolność materiału do przenoszenia obciążeń bez deformacji czy zniszczenia. W przypadku zapraw cementowych, wartość ta jest wynikiem odpowiednich proporcji składników, takich jak cement, woda i kruszywo. Przykładowo, zaprawy stosowane w murach nośnych muszą spełniać normy PN-EN 998-1, które precyzują minimalne wartości wytrzymałościowe zależnie od zastosowania. W praktyce, wytrzymałość zaprawy na ściskanie jest kluczowa w kontekście budowy ścian, fundamentów, oraz wszelkich innych konstrukcji, gdzie obciążenia są znaczące. Dodatkowo, odpowiednie dobranie klasy cementu oraz techniki mieszania i aplikacji zaprawy wpływa na jej trwałość i odporność na czynniki atmosferyczne, co jest istotne dla długowieczności obiektów budowlanych.

Pytanie 2

Na podstawie informacji zamieszczonych w tabeli określ maksymalną dopuszczalną grubość tynku pospolitego dwuwarstwowego na siatce stalowej.

Rodzaj tynkuGrubość tynku [mm]Dopuszczalne odchyłki grubości [mm]
pospolity dwuwarstwowy na podłożu z prefabrykowanych płyt betonowych5+3
pospolity dwuwarstwowy na stalowej siatce20±3
pospolity trójwarstwowy na podłożu gipsowym12-4
+2
pospolity trójwarstwowy na podłożu betonowym18-4
+2
A. 23 mm
B. 22 mm
C. 17 mm
D. 20 mm
Wybór wartości, która nie wynosi 23 mm, jest wynikiem nieporozumienia dotyczącego zasad określania maksymalnej grubości tynku. Na przykład, odpowiedzi takie jak 22 mm, 20 mm czy 17 mm ignorują ważny aspekt, jakim jest maksymalne dodatnie odchylenie, które w tym przypadku wynosi 3 mm. Odpowiedź 20 mm jest równoznaczna z podstawową grubością tynku, ale nie uwzględnia możliwości zastosowania dodatkowej warstwy tynku, co w praktyce jest często wykorzystywane dla poprawy estetyki oraz izolacji. Wartością maksymalną jest zatem nie tylko sama grubość, ale także uwzględnienie dodatkowej warstwy, która może być niezbędna w specyficznych warunkach budowlanych. W kontekście standardów branżowych, takich jak PN-EN 998-1, błędne podejście do grubości tynku może prowadzić do poważnych problemów w przyszłości, takich jak pęknięcia, odpadający tynk oraz inne defekty, które są kosztowne w naprawie. Dlatego kluczowe jest, aby dostosować się do ustalonych norm i zaleceń dotyczących grubości tynku, aby uniknąć problemów związanych z nieodpowiednimi parametrami wykonawczymi.

Pytanie 3

Przedstawiony na rysunku przyrząd murarski jest

Ilustracja do pytania
A. linią ważną.
B. wężem wodnym.
C. poziomnicą.
D. warstwomierzem.
Wąż wodny, znany również jako szlaufwaga, to narzędzie kluczowe w budownictwie, służące do precyzyjnego wyznaczania poziomu. Jego działanie opiera się na zasadzie naczyń połączonych, co oznacza, że poziom wody w obu rurkach będzie jednakowy, niezależnie od ich położenia. Dzięki temu, zastosowanie węża wodnego pozwala na uzyskanie dokładnych pomiarów na dużych odległościach, co jest szczególnie istotne w przypadku większych projektów budowlanych, gdzie tradycyjne poziomnice mogą być niewystarczające. W praktyce, wąż wodny jest wykorzystywany do wyznaczania fundamentów, określania poziomów podłóg oraz w innych zastosowaniach, gdzie precyzyjne pomiary są kluczowe dla jakości wykonania. Zgodnie z normami budowlanymi, takie jak PN-EN 1991-1-4, stosowanie odpowiednich narzędzi do pomiaru poziomu jest fundamentalnym elementem zapewnienia bezpieczeństwa i trwałości budowli. Rekomenduje się regularne kalibrowanie narzędzi pomiarowych, aby uniknąć błędów związanych z ich użyciem.

Pytanie 4

Przedstawione na rysunku urządzenie służy do

Ilustracja do pytania
A. zagęszczania mieszanki betonowej.
B. nawilżania mieszanki betonowej.
C. mieszania składników zapraw i betonów.
D. wyrównania powierzchni zapraw i betonów.
Poprawna odpowiedź to "mieszania składników zapraw i betonów". Urządzenie przedstawione na rysunku to mieszadło, które ma na celu uzyskanie jednolitej konsystencji mieszanki poprzez dokładne połączenie różnych składników, takich jak cement, piasek, woda i ewentualne dodatki chemiczne. W praktyce, stosowanie mieszadeł jest kluczowe w procesie budowlanym, ponieważ zapewnia równomierne rozprowadzenie wszystkich materiałów, co wpływa na jakość i wytrzymałość finalnego produktu. Zgodnie z normami budowlanymi, dobór odpowiedniego mieszadła jest istotny dla osiągnięcia wymaganej jednorodności mieszanki, co z kolei przekłada się na lepszą przyczepność oraz trwałość zaprawy czy betonu. Warto również wspomnieć, że w przypadku większych projektów budowlanych stosuje się mieszarki stacjonarne, które mogą wpłynąć na efekt skali i wydajność pracy. Dobre praktyki w zakresie mieszania materiałów budowlanych obejmują również regularne kontrolowanie jakości mieszanki oraz przestrzeganie zaleceń producentów materiałów budowlanych.

Pytanie 5

Na rysunku przedstawiono mur wykonany z zastosowaniem wiązania

Ilustracja do pytania
A. wielowarstwowego.
B. polskiego.
C. krzyżykowego.
D. pospolitego.
Wybór wiązania krzyżykowego, pospolitego lub wielowarstwowego jest nieprawidłowy ze względu na fundamentalne różnice w sposobie układania cegieł, które wpływają na stabilność i wytrzymałość muru. Wiązanie krzyżykowe charakteryzuje się stosowaniem cegieł w układzie, gdzie na zmianę ułożone są długie i krótkie boki cegieł, co może prowadzić do niejednorodnego rozkładu obciążeń oraz potencjalnych punktów osłabienia. Wiązanie pospolite, z kolei, polega na układaniu cegieł w taki sposób, że wszystkie są ustawione w linii, co również osłabia spoiny i zwiększa ryzyko pęknięć. Zastosowanie wiązania wielowarstwowego, mimo że może być korzystne w niektórych konstrukcjach, nie jest adekwatne w kontekście muru przedstawionego w pytaniu, gdzie kluczowe jest zapewnienie jednorodności i stabilności. Typowym błędem myślowym jest zrozumienie, że różne metody układania cegieł mogą być używane wymiennie; jednak każda z nich ma swoje unikalne właściwości i zastosowania, które powinny być dostosowane do specyficznych wymagań projektowych. W związku z tym, ważne jest, aby przy wyborze odpowiedniego wiązania kierować się nie tylko estetyką, ale przede wszystkim zasadami inżynierii budowlanej i najlepszymi praktykami w zakresie konstrukcji.

Pytanie 6

Na podstawie fragmentu opisu technicznego określ, ile pojemników cementu i wapna należy zużyć do przygotowania zaprawy, jeżeli do jej sporządzenia zaplanowano 20 pojemników piasku?

Opis techniczny
(fragment)
(...) Do wykonania ścian zewnętrznych z pustaków Max należy zastosować zaprawę cementowo-wapienną odmiany E, o proporcji objętościowej składników 1 : 0,5 : 4. (...)
A. 5 pojemników wapna i 2,5 pojemnika cementu.
B. 4 pojemniki cementu i 2 pojemniki wapna.
C. 4 pojemniki wapna i 2 pojemniki cementu.
D. 5 pojemników cementu i 2,5 pojemnika wapna.
Odpowiedź, która wskazuje na zużycie 5 pojemników cementu i 2,5 pojemnika wapna jest właściwa, ponieważ opiera się na poprawnych proporcjach składników potrzebnych do przygotowania zaprawy. W opisie technicznym podano, że proporcje objętościowe składników wynoszą 1:0,5:4, co oznacza, że na każdy 1 pojemnik cementu przypada 0,5 pojemnika wapna i 4 pojemniki piasku. Zgodnie z planowanym użyciem 20 pojemników piasku, można obliczyć ilość pozostałych składników. 20 pojemników piasku podzielone przez 4 (czwartą część proporcji) daje 5 pojemników cementu, co odpowiada proporcji 1:4. Współczynnik dla wapna wynosi 0,5, więc 5 pojemników cementu pomnożone przez 0,5 daje 2,5 pojemnika wapna. Takie podejście nie tylko zapewnia zgodność z podanymi proporcjami, ale także wpisuje się w najlepsze praktyki budowlane, które gwarantują odpowiednią wytrzymałość i trwałość zaprawy. W praktyce, stosowanie się do tych proporcji pozwala uniknąć problemów związanych z niedostatecznym wiązaniem materiałów, co ma kluczowe znaczenie dla późniejszej jakości prac budowlanych.

Pytanie 7

Na rysunku przedstawiono szczegół oparcia stropu gęstożebrowego na ścianie zewnętrznej z betonu komórkowego. Całkowita wysokość tego stropu wynosi

Ilustracja do pytania
A. 300 mm
B. 250 mm
C. 190 mm
D. 220 mm
Wybór odpowiedzi 190 mm, 300 mm lub 250 mm może wynikać z kilku powszechnych mylnych przekonań. Zbyt niski wymiar, jak w przypadku 190 mm, może pochodzić z niewłaściwego odczytu rysunku lub braku zrozumienia, że wysokość stropu gęstożebrowego jest mierzona w kontekście całkowitym, a nie tylko w odniesieniu do jednego z jego komponentów. Odpowiedź 300 mm może sugerować nadmierne przewidywanie, które nie znajduje odzwierciedlenia w rzeczywistości, ponieważ standardowe stropy gęstożebrowe rzadko przekraczają tę wartość w typowych zastosowaniach budowlanych. Wysokość 250 mm, z kolei, może wynikać z ogólnego błędnego założenia, że stropy muszą być zawsze szersze dla lepszej nośności, co jest niezgodne z zasadami projektowania zgodnymi z normami budowlanymi. Kluczowe jest zrozumienie, że wybór odpowiednich wymiarów stropów powinien być oparty na dokładnych danych i analizach, a nie na subiektywnych osądach. Podczas projektowania konstrukcji powinno się zawsze polegać na precyzyjnych wymiarach i wytycznych branżowych, aby zapewnić bezpieczeństwo oraz funkcjonalność budowlanych rozwiązań.

Pytanie 8

Tynk należący do kategorii IV jest tynkiem

A. 4-warstwowym
B. 1-warstwowym
C. 2-warstwowym
D. 3-warstwowym
Tynk kategorii IV, znany jak tynk trzywarstwowy, to sprawdzony sposób na solidne i estetyczne wykończenie budynku. Składa się z trzech warstw: podkładowej, właściwej i końcowej. Ta pierwsza, zazwyczaj z zaprawy cementowo-wapiennej, daje mocny fundament, co jest ważne, żeby następne warstwy dobrze się trzymały. Warstwa właściwa, często z dodatkami, jak włókna szklane czy polipropylenowe, dodaje tynkowi wytrzymałości i sprawia, że jest odporny na pęknięcia. Na końcu mamy warstwę końcową, która odpowiada za wygląd tynku i może mieć różne faktury i kolory. W praktyce tynki trzywarstwowe używa się często w budynkach, które muszą stawić czoła trudnym warunkom atmosferycznym, co jest zgodne z normami PN-EN 998-1. To rozwiązanie jest polecane zarówno w budynkach publicznych, jak i mieszkalnych, bo znacznie zwiększa trwałość budynku i obniża koszty konserwacji.

Pytanie 9

Rysunek przedstawia mury i ściany

Ilustracja do pytania
A. istniejące.
B. projektowane.
C. wyburzone.
D. przeznaczone do wyburzenia.
Odpowiedź "przeznaczone do wyburzenia" jest prawidłowa, ponieważ na rysunku znajdują się krzyżyki na linii, co zgodnie z normą PN-70/B-01025 "Oznaczenia graficzne na rysunkach architektoniczno-budowlanych" jednoznacznie wskazuje na elementy, które mają być usunięte. Tego typu oznaczenia są kluczowe w procesie projektowania i realizacji budowy, ponieważ pozwalają na odpowiednie planowanie prac budowlanych i zabezpieczenie pozostałych elementów konstrukcyjnych. Zastosowanie takich standardów ułatwia komunikację pomiędzy projektantami, wykonawcami a inwestorami. Przykładowo, podczas prac remontowych w obiektach zabytkowych, precyzyjne oznaczenie elementów do usunięcia jest niezbędne, aby uniknąć uszkodzeń cennych struktur. Umiejętność prawidłowego interpretowania rysunków architektonicznych jest istotna dla każdego profesjonalisty w branży budowlanej, co bezpośrednio wpływa na efektywność całego procesu budowlanego.

Pytanie 10

Jakie narzędzia są niezbędne do wykonania tynku wypalanego?

A. Paca stalowa, kielnia tynkarska, młotek gumowy
B. Paca stalowa, kielnia tynkarska, łata murarska
C. Kielnia tynkarska, łata murarska, młotek murarski
D. Kielnia tynkarska, packa obłożona filcem, poziomnica
Prawidłowy zestaw narzędzi do wykonania tynku wypalanego to paca stalowa, kielnia tynkarska oraz łata murarska. Paca stalowa jest kluczowym narzędziem do wygładzania i formowania powierzchni tynkarskiej, co pozwala osiągnąć odpowiednią gładkość i estetykę. Kielnia tynkarska służy do nakładania tynku na powierzchnię, a także do precyzyjnego formowania krawędzi i dotykowych detali. Łata murarska, z kolei, umożliwia wyrównanie tynku na dużych powierzchniach, co jest niezbędne dla uzyskania jednolitej grubości i gładkości. Przy stosowaniu tynku wypalanego, ważne jest, aby narzędzia były wykonane z materiałów odpornych na wysoką temperaturę oraz chemikalia, co gwarantuje długotrwałość i skuteczność podczas pracy. W praktyce, dobór tych narzędzi zgodnie z branżowymi standardami jest kluczowy dla uzyskania trwałego i estetycznego wykończenia, spełniającego normy budowlane.

Pytanie 11

Który etap wykonania ocieplenia ścian budynku metodą lekką mokrą przedstawiono na ilustracji?

Ilustracja do pytania
A. Montaż listwy startowej.
B. Uzupełnianie ubytków pianką.
C. Wtapianie siatki zbrojącej.
D. Nakładanie zaprawy klejowej.
Montaż listwy startowej to kluczowy etap w procesie ocieplania budynków metodą lekką mokrą. Na ilustracji widoczni są pracownicy, którzy precyzyjnie umieszczają metalową listwę na dolnej krawędzi ściany, co zapewnia stabilną bazę dla dalszych prac. Listwa startowa pełni istotną rolę w estetycznym i technicznym wykonaniu systemu ociepleniowego, ponieważ jej właściwe zamontowanie umożliwia równomierne ułożenie materiału izolacyjnego. Zgodnie z obowiązującymi standardami budowlanymi, stosowanie listwy startowej zapobiega problemom związanym z mechanizmami wchłaniania wody oraz ewentualnym uszkodzeniom dolnej krawędzi izolacji. Dodatkowo, jej obecność jest kluczowa do zachowania odpowiednich kątów i linii prostych, co przekłada się na końcową jakość i trwałość ocieplenia. W praktyce, zastosowanie listw startowych przyczynia się do wydłużenia żywotności systemów ociepleniowych, co jest zgodne z najlepszymi praktykami branżowymi.

Pytanie 12

W murarskich mieszankach, które są narażone na działanie wilgoci, powinno się używać wapna

A. palone
B. hydratyzowane
C. gaszone
D. hydrauliczne
Wapno hydrauliczne jest materiałem budowlanym, który zyskuje swoje właściwości wiążące pod wpływem wody, co czyni je idealnym składnikiem zapraw murarskich narażonych na działanie wilgoci. W przeciwieństwie do wapna palonego i gaszonego, które mogą nie zapewniać odpowiedniej wytrzymałości w warunkach wilgotnych, wapno hydrauliczne reaguje z wodą, tworząc trwałe i mocne wiązania. W praktyce, użycie wapna hydraulicznego w zaprawach murarskich jest zgodne z normami budowlanymi, które wskazują na jego zalety w kontekście ochrony przed wilgocią i poprawy szczelności murów. Zaprawy z wapnem hydraulicznym są stosowane w konstrukcjach narażonych na działanie wilgoci, takich jak fundamenty, piwnice oraz obiekty budowlane w klimacie wilgotnym. Dzięki swojej odporności na działanie wody, zaprawy te poprawiają trwałość i stabilność budowli, co jest kluczowe w kontekście długoterminowego użytkowania.

Pytanie 13

Na rysunku przedstawiono lico muru w wiązaniu

Ilustracja do pytania
A. polskim.
B. krzyżykowym.
C. wozówkowym.
D. główkowym,
Na tym rysunku widać lico muru w wiązaniu wozówkowym. To jeden z najczęściej stosowanych sposobów układania cegieł w budownictwie, co nie jest bez powodu. Cegły w takim wiązaniu układa się naprzemiennie, więc co druga cegła jest dłuższa, a reszta jest krótsza. Dzięki temu mamy solidniejszy mur, mniejsze ryzyko pęknięć i większą nośność całej konstrukcji. Wozówkowe wiązanie stosuje się zarówno w domach, jak i w różnych budynkach użyteczności publicznej. W praktyce, pomaga to rozkładać obciążenia na większą powierzchnię, a to jest zgodne z normami budowlanymi, jak Eurokod 6, który mówi o projektowaniu murów z cegły. Ciekawym jest, że podczas budowy ważne, żeby dłuższe cegły były układane w sposób, który zapewnia ich równomierne wsparcie, co naprawdę zwiększa trwałość całej konstrukcji.

Pytanie 14

Przedstawiona na rysunku łata typu H służy do

Ilustracja do pytania
A. wyrównywania tynku po lekkim związaniu.
B. nakładania poszczególnych warstw tynku.
C. zaciągania tynku bezpośrednio po nałożeniu zaprawy.
D. gładzenia tynku po zwilżeniu jego powierzchni.
Łata typu H jest narzędziem kluczowym w procesie zaciągania tynku. Używa się jej tuż po nałożeniu zaprawy, co pozwala na efektywne rozprowadzenie materiału po powierzchni. Dzięki odpowiedniemu kształtowi, który zapewnia równą i gładką powierzchnię, łata ułatwia pracę i przyspiesza proces tynkowania. W praktyce, zastosowanie łaty H pozwala na osiągnięcie lepszej jakości wykończenia, co jest zgodne z normami budowlanymi, które zalecają uzyskiwanie równości powierzchni. Użycie łaty podczas tynkowania jest szczególnie ważne w kontekście późniejszych prac wykończeniowych, takich jak malowanie czy kładzenie płytek, gdzie wszelkie nierówności mogą wpłynąć na finalny efekt. Ponadto, stosowanie tego narzędzia sprzyja zmniejszeniu ilości zużywanego materiału, gdyż pozwala na dokładniejsze i bardziej efektywne wykorzystanie zaprawy.

Pytanie 15

Na podstawie danych zawartych w tabeli wskaż, ile wody należy użyć do przygotowania 2 m3 zaprawy wapiennej o proporcji objętościowej składników 1:3 z użyciem ciasta wapiennego.

Proporcje i ilość składników na 1 m3 zaprawy wapiennej
Stosunek objętościowy wapna do piaskuMarka zaprawy MPaCiasto wapienne m3Piasek m3Woda dm3
1 : 1,50,40,5100,76537
1 : 20,40,4300,86050
1 : 30,40,3200,960100
1 : 3,50,20,2800,980130
1 : 4,50,20,2241,010166
A. 300 dm3
B. 200 dm3
C. 50 dm3
D. 100 dm3
Odpowiedź 200 dm3 jest prawidłowa, ponieważ na podstawie danych z tabeli dotyczących proporcji objętościowych 1:3 dla zaprawy wapiennej, na 1 m3 zaprawy wymagane jest 100 dm3 wody. Przygotowując 2 m3 zaprawy, wartość ta musi zostać podwojona, co daje 200 dm3. Taki sposób obliczenia ilości wody jest zgodny z dobrymi praktykami w budownictwie, gdzie precyzyjne określenie proporcji składników ma kluczowe znaczenie dla uzyskania odpowiedniej jakości zaprawy. Użycie niewłaściwej ilości wody może prowadzić do osłabienia struktury zaprawy, a w efekcie do trwałych uszkodzeń konstrukcji. Stąd, w praktyce budowlanej, takie obliczenia są niezbędne, aby zapewnić trwałość i właściwe właściwości mechaniczne zaprawy. Wiedza na temat proporcji składników i ich wpływu na końcowy produkt jest fundamentem dla każdego specjalisty w branży budowlanej, co pozwala na optymalizację procesów budowlanych oraz minimalizację ryzyka błędów.

Pytanie 16

Do przygotowywania zapraw tynkarskich, bez wcześniejszych badań dotyczących składu i właściwości, można wykorzystać wodę

A. z wodociągu
B. ze zbiorników podziemnych
C. odzyskaną z produkcji betonu
D. z rzek i jezior
Woda z wodociągu to najlepsza opcja, jeśli chodzi o przygotowanie zaprawy tynkarskiej. Ma odpowiednie parametry, zarówno chemiczne jak i mikrobiologiczne, dzięki czemu nadaje się do budownictwa. Co ciekawe, regularnie ją badają, więc mamy pewność, że nie ma w niej żadnych szkodliwych substancji, które mogłyby zaszkodzić jakości tynków. Poza tym, są normy budowlane, jak PN-EN 1008, które jasno mówią, że woda do betonu musi być czysta i w ogóle bez zanieczyszczeń. W praktyce oznacza to, że używając wody z wodociągu, dostajemy lepszą stabilność i jednorodność zaprawy, co jest ważne przy dalszych etapach budowy. Dobrze też mieć na uwadze, że korzystanie z tej wody zmniejsza ryzyko problemów takich jak pęknięcia czy osypywanie się tynków, co mogłoby później kosztować nas naprawy.

Pytanie 17

Zgodnie z przedstawioną instrukcją preparat INTER GRUNT należy przed użyciem

Instrukcja wykonania ręcznego tynku gipsowego (fragment)
Gruntować należy każde podłoże, na którym ma być zastosowany tynk. Do gruntowania gładkich podłoży mineralnych stosuje się preparat gruntujący INTER GRUNT. Sprzedawany on jest w postaci gotowej do użycia, podczas pracy należy go jedynie przemieszać co pewien czas. Preparatu nie należy łączyć z innymi środkami, rozcieńczać, ani zagęszczać. Na podłoże nanosi się go za pomocą wałka lub pędzla malarskiego. Czas całkowitego wyschnięcia INTER GRUNTU wynosi ok. 24 godziny i dopiero po tym czasie można przystąpić do tynkowania. Podłoża porowate o dużej chłonności - wykonane z betonu komórkowego, płyt wiórowo-cementowych, cegły ceramicznej i silikatowej - gruntuje się emulsją gruntującą EURO GRUNT. W tym przypadku postępuje się podobnie, jak z INTER GRUNTEM, inny jest jedynie czas schnięcia - wynosi ok. 4-12 godzin.
A. zagęścić odpowiednim środkiem.
B. przemieszać co pewien czas.
C. rozcieńczyć wodą.
D. zmieszać z emulsją gruntującą.
Preparat INTER GRUNT przed użyciem należy przemieszać co pewien czas, aby zapewnić równomierne rozprowadzenie składników. Właściwe przygotowanie produktu jest kluczowe, ponieważ stabilność i skuteczność preparatu są uzależnione od jego jednorodności. W praktyce oznacza to, że użytkownik powinien regularnie kontrolować konsystencję i w miarę potrzeby delikatnie wstrząsnąć lub przemieszać preparat. Takie postępowanie jest zgodne z dobrymi praktykami w zakresie stosowania materiałów budowlanych, gdzie odpowiednie przygotowanie substancji ma kluczowe znaczenie dla uzyskania optymalnych rezultatów. Na przykład, w przypadku gruntów stosowanych w malarstwie czy na powierzchniach przed nałożeniem farby, ich właściwe wymieszanie gwarantuje lepszą przyczepność oraz dłuższą trwałość finalnego produktu. Ignorowanie tego etapu może prowadzić do niejednorodnych efektów, takich jak plamy, nierównomierne pokrycie, czy też szybkie uszkodzenie warstwy wykończeniowej.

Pytanie 18

Na rysunku przedstawiono rusztowanie

Ilustracja do pytania
A. wiszące – koszowe.
B. ramowe.
C. na kozłach teleskopowych.
D. drabinowe.
Rusztowanie ramowe to taka konstrukcja, która składa się z gotowych elementów. Dzięki temu jest stabilne i łatwe do złożenia czy rozłożenia. Wygląda to tak, że ma pionowe ramy, które są połączone poprzeczkami i poziomymi częściami. To sprawia, że rusztowania ramowe potrafią utrzymać spore obciążenia, co czyni je super rozwiązaniem do pracy na wysokości. W praktyce wykorzystuje się je w budownictwie, na przykład przy elewacjach budynków, montażach konstrukcji czy wykończeniach. Pamiętaj, że rusztowania muszą być stawiane zgodnie z zasadami bezpieczeństwa, bo to ważne dla ochrony pracowników. I jeszcze, dobrze jest regularnie sprawdzać i konserwować rusztowania ramowe, żeby były w dobrym stanie i bezpiecznie się ich używało.

Pytanie 19

Uszkodzenie tynku przedstawione na rysunku to

Ilustracja do pytania
A. pęknięcie.
B. odbarwienie.
C. wysolenie.
D. zabrudzenie.
Wysolenie, jako zjawisko występujące na tynkach, jest wynikiem migracji soli z głębszych warstw budynku na powierzchnię tynku. Woda, która wnika w materiał budowlany, transportuje rozpuszczone sole, a ich kondensacja na powierzchni następuje w wyniku parowania wody. Wykwity solne, które widzimy na zdjęciu, są efektem tego procesu. W praktyce, identyfikacja wysolenia jest kluczowa dla oceny stanu tynku oraz planowania odpowiednich prac konserwacyjnych. Wysolenie nie tylko wpływa na estetykę, ale również na trwałość tynku, ponieważ sole mogą powodować kruszenie i osłabienie struktury. W przypadku wystąpienia tego zjawiska zaleca się zastosowanie odpowiednich środków, takich jak dedykowane preparaty do usuwania wykwitów solnych. Istotne jest również zwrócenie uwagi na źródło wilgoci, aby podjąć kroki w celu jego eliminacji, co jest zgodne z najlepszymi praktykami w budownictwie.

Pytanie 20

Na rysunku przedstawiono izolację przeciwwilgociową

Ilustracja do pytania
A. pionową z emulsji asfaltowej.
B. poziomą z folii polietylenowej.
C. pionową z folii kubełkowej.
D. poziomą z papy.
Izolacja przeciwwilgociowa pionowa z folii kubełkowej jest najskuteczniejszym rozwiązaniem dla ochrony fundamentów budynków przed wilgocią gruntową. Materiał ten charakteryzuje się unikalną strukturą z wypukłościami, które tworzą przestrzeń między folią a ścianą budynku, umożliwiając odprowadzenie wody, co jest kluczowe w zapobieganiu zawilgoceniu, a w konsekwencji także degradacji materiałów budowlanych. W praktyce, stosowanie folii kubełkowej pozwala na efektywną ochronę w miejscach o wysokim poziomie wód gruntowych, gdzie istnieje ryzyko podnoszenia się wilgoci. W zgodzie z normami budowlanymi, odpowiednia izolacja przeciwwilgociowa powinna być częścią integralnego projektu konstrukcji, co jest wskazane w Polskich Normach budowlanych. Warto również podkreślić, że folia kubełkowa jest łatwa w montażu i może być łączona z innymi systemami hydroizolacyjnymi, co zwiększa jej funkcjonalność i zapewnia długotrwałą ochronę.

Pytanie 21

Przedstawiony na rysunku pustak ceramiczny służy do wykonania

Ilustracja do pytania
A. przewodów wentylacyjnych.
B. ścian z pustką powietrzną.
C. obudowy pionów kanalizacyjnych.
D. obudowy rur centralnego ogrzewania.
Pustak ceramiczny, który został przedstawiony na rysunku, ma unikalne cechy konstrukcyjne, które czynią go idealnym materiałem do budowy przewodów wentylacyjnych. Otwory w pustaku są kluczowe, ponieważ pozwalają na efektywny przepływ powietrza, co jest niezbędne w systemach wentylacyjnych, a także w obiektach budowlanych, aby zapewnić odpowiednią jakość powietrza wewnętrznego. Zgodnie z normami budowlanymi, stosowanie pustaków ceramicznych w systemach wentylacyjnych pozwala na osiągnięcie wysokiej efektywności energetycznej oraz redukcję kosztów eksploatacji. Dodatkowo, ceramiczne materiały są odporne na działanie wysokich temperatur i korozję, co sprawia, że są one długotrwałym rozwiązaniem. W praktyce, zastosowanie pustaków ceramicznych w wentylacji może przyczynić się do poprawy komfortu mieszkańców poprzez regulację temperatury i wilgotności powietrza.

Pytanie 22

Zgodnie z zaleceniami producenta, zużycie gipsowej zaprawy tynkarskiej wynosi 6 kg/m2/10 mm. Oblicz, ile
30-kilogramowych worków zaprawy trzeba zakupić, aby nałożyć tynk o grubości 20 mm na ścianach o łącznej powierzchni 200 m2.

A. 10 worków
B. 20 worków
C. 80 worków
D. 40 worków
Wiele odpowiedzi, które nie są poprawne, raczej wynikają z nie do końca zrozumianych zasad obliczania zapotrzebowania na materiały budowlane. Na przykład, jak ktoś myśli, że potrzebne będą tylko 20 worków, to pewnie liczył zużycie zaprawy tylko dla grubości 10 mm, co jest sporym błędem. Pamiętaj, że zużycie materiałów nie rośnie liniowo w zależności od grubości tynku, więc najpierw trzeba ustalić zużycie dla odpowiedniej grubości. Jeśli ktoś podaje 10 albo 40 worków, to prawdopodobnie nie zdaje sobie sprawy z tego, że przy większej grubości tynku musimy mieć więcej materiału, żeby pokryć te 200 m². To pokazuje, jak ważne jest, żeby dokładnie przeliczać jednostki i pamiętać, że grubość tynku ma ogromny wpływ na całkowite zapotrzebowanie na materiały. I jeszcze jedno – w planowaniu prac budowlanych warto brać pod uwagę, że niektóre materiały mogą się trochę marnować podczas aplikacji, co też zwiększa potrzebną ilość zaprawy. Dlatego warto się nad tym dobrze zastanowić i dokładnie przeliczyć, żeby nie mieć później problemów przy pracy.

Pytanie 23

Jakie kruszywo wykorzystuje się do produkcji betonów lekkich?

A. Żwir
B. Baryt
C. Keramzyt
D. Pospółkę
Pospółka, baryt oraz żwir to kruszywa, które nie są odpowiednie do produkcji betonów lekkich. Pospółka, będąca mieszaniną różnych frakcji kruszywa, jest zbyt ciężka, aby mogła być uznana za materiał do betonu lekkiego. Użycie pospółki w mieszance betonowej prowadzi do uzyskania dużych gęstości, co jest sprzeczne z definicją betonu lekkiego. Z kolei baryt jest kruszywem ciężkim, stosowanym głównie w zastosowaniach, gdzie wymagana jest wysoka masa, na przykład w budownictwie ochronnym lub w przemysłowych zastosowaniach wiertniczych. Jego gęstość znacznie przewyższa normy dla materiałów lekkich, co czyni go nieodpowiednim do wytwarzania betonów lekkich. Żwir, choć jest powszechnie stosowany w budownictwie, również nie spełnia kryteriów dla kruszywa lekkiego, gdyż jego gęstość również jest zbyt wysoka. W praktyce, błędne wybory kruszywa mogą prowadzić do obniżenia jakości betonu, co w efekcie wpływa na trwałość oraz bezpieczeństwo konstrukcji. Dlatego tak ważne jest zrozumienie właściwości różnych materiałów, aby podejmować świadome decyzje w procesie projektowania i budowy.

Pytanie 24

Który z poniższych rodzajów tynków nie jest tynkiem mineralnym?

A. Gipsowy
B. Silikatowy
C. Cementowy
D. Akrylowy
Odpowiedź 'Akrylowy' jest prawidłowa, ponieważ tynki akrylowe nie są tynkami mineralnymi. Tynki mineralne, takie jak cementowe, gipsowe i silikatowe, są oparte na naturalnych składnikach, co sprawia, że mają różne właściwości fizyczne i chemiczne. Tynki akrylowe z kolei są wykonane na bazie żywic syntetycznych, co nadaje im elastyczność i odporność na warunki atmosferyczne. W praktyce tynki akrylowe stosuje się głównie do wykończeń zewnętrznych budynków, oferując szeroką gamę kolorów i faktur, co pozwala na dużą dowolność w aranżacji. Tynki mineralne są często stosowane w budownictwie ze względu na ich paroprzepuszczalność oraz zdolność do regulacji wilgotności, co jest kluczowe w zapewnieniu trwałości budowli. Tynki akrylowe nie posiadają tych właściwości, co czyni je mniej odpowiednimi do aplikacji w obiektach o wysokiej wilgotności lub w miejscach, gdzie wymagana jest dobra wentylacja. Ważnym aspektem jest także, że tynki akrylowe mogą być bardziej podatne na uszkodzenia mechaniczne i chemiczne, co również powinno być brane pod uwagę przy ich wyborze do konkretnego zastosowania.

Pytanie 25

Na podstawie przedstawionego rzutu poziomego oblicz powierzchnię ścianki przeznaczonej do rozbiórki o grubości 1/4 cegły, jeżeli wysokość pomieszczenia w świetle wynosi 2,5 m.

Ilustracja do pytania
A. 0,625 m2
B. 1,500 m2
C. 1,750 m2
D. 1,625 m2
Obliczenie powierzchni ścianki przeznaczonej do rozbiórki o wysokości 2,5 m i długości 0,7 m prowadzi do wyniku 1,75 m2. Wysokość pomieszczenia pozostaje stała, niezależnie od grubości ścianki, co oznacza, że w obliczeniach uwzględniamy jedynie powierzchnię widoczną z jednej strony. Grubość ścianki (1/4 cegły) jest istotna przy planowaniu demontażu i wyborze narzędzi, ale nie wpływa na obliczenia powierzchni. W praktyce, znajomość tych obliczeń jest kluczowa dla architektów i inżynierów budowlanych, ponieważ pozwala na efektywne planowanie prac rozbiórkowych oraz szacowanie kosztów materiałów i robocizny. W branży budowlanej standardy obliczeń opierają się na precyzyjnych wymiarach i uwzględnieniu wszystkich parametrów, co przyczynia się do większej efektywności i bezpieczeństwa na placu budowy.

Pytanie 26

W budynkach z cegły ceramicznej z użyciem zaprawy cementowo-wapiennej, dylatacje należy umieszczać co ile?

A. 25 m
B. 50 m
C. 40 m
D. 60 m
Rozmieszczanie przerw dylatacyjnych w budynkach murowanych jest kluczowym elementem projektowania, jednak wybór niewłaściwych odległości, takich jak 40 m, 25 m czy 50 m, może prowadzić do poważnych problemów z integralnością konstrukcji. Przykładowo, przerwy dylatacyjne co 40 m mogą być niewystarczające w przypadku dużych budowli, co skutkuje nadmiernym naprężeniem w murze, prowadząc do pęknięć i osiadania. Podobnie, 25 m jest zbyt małą odległością, co powoduje, że materiał nie ma wystarczającej swobody na rozszerzanie i kurczenie się, co w konsekwencji prowadzi do uszkodzeń. Z kolei opcja 50 m, choć bliższa prawidłowej odpowiedzi, nadal nie uwzględnia optymalnych warunków dla dużych obiektów, co może prowadzić do osłabienia strukturalnego. Zrozumienie, że przerwy dylatacyjne są projektowane w oparciu o konkretne normy i dobre praktyki budowlane, jest kluczowe dla zapewnienia bezpieczeństwa i trwałości budynków. W kontekście projektowania, należy również brać pod uwagę czynniki takie jak rodzaj użytych materiałów, klimat oraz przewidywane obciążenia, aby dobrać właściwe interwały dylatacyjne dla konkretnej konstrukcji.

Pytanie 27

Oblicz, ile cegieł dziurawek trzeba przygotować do budowy dwóch ścianek działowych o wymiarach 2,4×6,0 m i grubości 25 cm każda, jeśli norma zużycia tych cegieł to 93,40 szt./m2?

A. 2690 sztuk
B. 1345 sztuk
C. 1401 sztuk
D. 2801 sztuk
Aby obliczyć liczbę cegieł dziurawek potrzebnych do wykonania dwóch ścianek działowych o wymiarach 2,4 × 6,0 m, musimy najpierw policzyć powierzchnię jednej ścianki. Powierzchnia jednej ścianki wynosi 2,4 m × 6,0 m = 14,4 m². Skoro mamy dwie ścianki, całkowita powierzchnia wynosi 2 × 14,4 m² = 28,8 m². Następnie, korzystając z normy zużycia cegieł wynoszącej 93,40 szt./m², obliczamy potrzebną liczbę cegieł: 28,8 m² × 93,40 szt./m² ≈ 2690 sztuk. Taki sposób kalkulacji jest zgodny z dobrymi praktykami w budownictwie, które zalecają dokładne obliczenia materiałowe, aby uniknąć niepotrzebnych opóźnień i kosztów związanych z niedoborem materiałów. Warto również zwrócić uwagę na dokładność pomiarów, ponieważ każdy błąd w wymiarowaniu może prowadzić do znacznych różnic w ilości materiałów, co jest kluczowe w planowaniu budowy.

Pytanie 28

Na podstawie danych zawartych w przedstawionej tabeli wskaż, ile piasku należy użyć do przygotowania 1 m3 zaprawy wapiennej o proporcji objętościowej składników 1:3 z użyciem ciasta wapiennego.

Proporcje i ilość składników na 1 m³ zaprawy wapiennej
Stosunek objętościowy wapna do piaskuMarka zaprawy [MPa]Ciasto wapienne [m³]Piasek [m³]Woda [dm³]
1 : 1,50,40,5100,76537
1 : 20,40,4300,86050
1 : 30,20,3200,960100
1 : 3,50,20,2800,980130
1 : 4,50,20,2241,010166
A. 0,980 m3
B. 1,080 m3
C. 0,960 m3
D. 0,320 m3
Odpowiedź 0,960 m3 jest prawidłowa, ponieważ zgodnie z danymi zawartymi w tabeli, dla zaprawy wapiennej o proporcji 1:3, ilość piasku potrzebna do przygotowania 1 m3 zaprawy wynosi dokładnie 0,960 m3. W kontekście przygotowania zaprawy, proporcje składników są kluczowe, ponieważ wpływają na właściwości mechaniczne i trwałość gotowego produktu. Stosowanie właściwych proporcji, jak w tym przypadku, ma na celu osiągnięcie optimlanej konsystencji oraz wytrzymałości zaprawy, co jest zgodne z normami budowlanymi. Dodatkowo, znajomość takich proporcji jest niezbędna w praktyce budowlanej, aby zapewnić odpowiednią jakość materiałów używanych w konstrukcji. Warto również zwrócić uwagę, że dla tej proporcji zaprawy, ilość ciasta wapiennego wynosi 0,320 m3, co również potwierdza prawidłowość wyliczeń. Takie umiejętności są kluczowe dla inżynierów budowlanych oraz techników, którzy muszą podejmować decyzje oparte na danych technicznych i standardach branżowych.

Pytanie 29

Jakie ściany powinny być zbudowane z materiałów charakteryzujących się niskim współczynnikiem przewodzenia ciepła oraz niewielką gęstością pozorną?

A. Nośne
B. Osłonowe
C. Piwniczne
D. Fundamentowe
Zauważ, że ściany fundamentowe, nośne i piwniczne mają różne funkcje w budynku i to zmienia sposób ich wykonania. Ściany fundamentowe muszą być mocne, bo są narażone na duże obciążenia, więc używać się powinno materiałów bardziej wytrzymałych, jak beton czy bloczki. Izolacyjne materiały w tym miejscu mogą osłabiać konstrukcję, co nie jest dobrym pomysłem. Z kolei ściany nośne przenoszą ciężar z wyższych pięter, więc też muszą być solidne. A jeśli chodzi o ściany piwniczne, to one chronią przed wilgocią i naciskiem ziemi, więc powinny być mocne i odporne na wodę. Użycie lżejszych materiałów w tym wypadku może prowadzić do problemów, jak deformacje czy uszkodzenia. Często myli się funkcje ścian osłonowych z innymi typami ścian, co wynika z braku zrozumienia podstaw projektowania budynków. Trochę to dziwne, ale zrozumienie tych różnic jest kluczowe, jeśli chcemy projektować budynki, które są funkcjonalne, bezpieczne i energooszczędne.

Pytanie 30

Aby naprawić głębokie pęknięcia w ścianie murowanej, należy zastosować

A. stalowe pręty oraz zaprawę gipsową
B. cegły kominowe i zaprawę cementową
C. klamry stalowe oraz zaczyn cementowy
D. cegły dziurawe wraz z zaczynem gipsowym
Użycie klamer stalowych i zaczynu cementowego do naprawy głębokich pęknięć w ścianach murowanych jest zgodne z najlepszymi praktykami budowlanymi. Klamry stalowe służą do stabilizacji strukturalnej i wzmocnienia połączeń między elementami budowlanymi, co jest kluczowe w przypadku uszkodzeń o dużej głębokości. Zastosowanie zaczynu cementowego jako materiału wypełniającego pęknięcia jest również podstawą dobrych praktyk. Zaczyn cementowy charakteryzuje się wysoką wytrzymałością na ściskanie oraz odpornością na czynniki atmosferyczne, co czyni go idealnym do zastosowań zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Przykładowo, w przypadku renowacji starych budynków, które mają pęknięcia wynikające z osiadania lub ruchów fundamentów, klamry stalowe mogą zostać użyte do złączenia i wzmocnienia uszkodzonych elementów, a zaczyn cementowy do ich wypełnienia. Warto również zwrócić uwagę na normy budowlane, które zalecają stosowanie tego typu materiałów w celu zapewnienia trwałości i bezpieczeństwa budynków.

Pytanie 31

Jaki element budynku przedstawiony jest na zdjęciu?

Ilustracja do pytania
A. Cokół.
B. Nadproże.
C. Dylatacja.
D. Gzyms.
Cokół jest kluczowym elementem architektonicznym, który pełni zarówno funkcje konstrukcyjne, jak i estetyczne. Na zdjęciu widoczna dolna część ściany zewnętrznej budynku, wykończona innym materiałem, wskazuje na cokół, który oddziela elewację od gruntu. Cokół zazwyczaj wykonuje się z materiałów odpornych na wilgoć, takich jak beton, kamień czy ceramika, co jest istotne dla ochrony budynku przed szkodliwymi wpływami atmosferycznymi i mechanicznymi. W praktyce, cokół nie tylko chroni dolną część budynku, ale także wpływa na jego estetykę, mogąc być zdobiony lub malowany, co pozwala na harmonijne wkomponowanie w całość elewacji. Warto dodać, że w niektórych projektach architektonicznych cokół może być elementem podkreślającym stylistykę budynku, a jego integralność i prawidłowe wykonanie są zgodne z dobrymi praktykami budowlanymi, które wymagają, aby odległość cokołu od gruntu była odpowiednia, co pociąga za sobą mniejsze ryzyko gromadzenia się wilgoci i uszkodzeń.

Pytanie 32

W jakim wiązaniu wykonano mur przedstawiony na rysunku?

Ilustracja do pytania
A. Pospolitym.
B. Wozówkowym.
C. Krzyżykowym.
D. Główkowym.
Wiązanie krzyżykowe, w którym wykonano mur przedstawiony na rysunku, jest jednym z najbardziej popularnych i efektywnych sposobów układania cegieł. Charakteryzuje się ono tym, że cegły są przesunięte o pół długości cegły w każdej kolejnej warstwie, co nie tylko nadaje estetyczny wygląd, ale również zwiększa stabilność konstrukcji. Przesunięcie to sprawia, że spoiny pionowe nie są w jednej linii, co pomaga w rozkładzie obciążeń i minimalizuje ryzyko pęknięć. W praktyce, wiązanie krzyżykowe jest stosowane w budownictwie zarówno w murach nośnych, jak i w ścianach działowych. W standardach budowlanych podkreśla się, że prawidłowe ułożenie cegieł w tym wiązaniu zapewnia nie tylko estetykę, ale również funkcjonalność budowli. Dlatego tak ważne jest zrozumienie i stosowanie tego rodzaju wiązania w projektach budowlanych, co jest zgodne z najlepszymi praktykami branżowymi.

Pytanie 33

Na ilustracji przedstawiono elementy stropu

Ilustracja do pytania
A. Fert.
B. Teriva.
C. Porotherm.
D. Akermana.
System Porotherm jest znany ze swojej innowacyjnej konstrukcji, która łączy w sobie pustaki ceramiczne oraz belki stropowe. Pustaki ceramiczne charakteryzują się doskonałymi właściwościami izolacyjnymi, co pozwala na znaczną oszczędność energii w obiektach budowlanych. Belki stropowe z wbudowanymi kratownicami zbrojeniowymi zapewniają nie tylko dużą nośność, ale również stabilność całej struktury. W praktyce system Porotherm jest stosowany w budynkach mieszkalnych oraz komercyjnych, gdzie wymagana jest efektywność energetyczna oraz trwałość. Dzięki zastosowaniu tego systemu można realizować zarówno małe, jak i duże projekty budowlane, spełniając jednocześnie wymagania norm budowlanych, takich jak Eurokod 2. Warto również podkreślić, że Porotherm jest przyjazny środowisku, ponieważ materiały użyte do jego produkcji są naturalne i odnawialne, co wpisuje się w aktualne trendy zrównoważonego budownictwa.

Pytanie 34

Na podstawie informacji podanych w instrukcji producenta oblicz, ile 25 kilogramowych worków zaprawy murarskiej należy przygotować do wymurowania 40 m2 ściany o grubości 25 cm.

Instrukcja producenta
Grubość ściany
(z cegły pełnej)
Zużycie zaprawy
przy grubości spoiny ok. 1 cm
1/2 c40 kg/m2
1 c100 kg/m2
A. 40 worków.
B. 160 worków.
C. 64 worki.
D. 128 worków.
Odpowiedź jest prawidłowa, ponieważ prawidłowo oblicza ilość zaprawy murarskiej potrzebnej do wymurowania ściany o powierzchni 40 m² i grubości 25 cm. Zgodnie z instrukcją producenta, zużycie zaprawy dla ściany o takiej grubości wynosi 100 kg/m². Wykonując obliczenia, mnożymy powierzchnię ściany przez zużycie zaprawy: 40 m² * 100 kg/m² = 4000 kg. Następnie dzielimy całkowitą masę zaprawy przez wagę jednego worka, co daje 4000 kg / 25 kg/worek = 160 worków. W praktyce, dokładne obliczenia ilości materiałów budowlanych są kluczowe dla uniknięcia niedoborów i opóźnień w projektach budowlanych. W branży budowlanej stosuje się standardy, które uwzględniają różne czynniki, takie jak rodzaj materiałów, grubość ścian i warunki klimatyczne, co sprawia, że precyzyjne obliczenia są niezbędne dla efektywności i bezpieczeństwa konstrukcji. Dobrą praktyką jest również uwzględnienie pewnego marginesu na straty materiałowe oraz ewentualne poprawki podczas pracy.

Pytanie 35

Jak należy przygotować suchą zaprawę murarską do użycia?

A. spoiwo, piasek oraz ewentualne dodatki są odmierzane na sucho w betoniarni, a na miejscu budowy trzeba jedynie dodać wodę i wymieszać
B. wszystkie składniki zaprawy są odważane i mieszane na miejscu budowy
C. wszystkie składniki zaprawy są odważane i mieszane w betoniarni
D. piasek i woda są odmierzane w betoniarni, a na miejscu budowy należy dodać spoiwo i wymieszać
Odpowiedź jest prawidłowa, ponieważ przygotowanie suchej zaprawy murarskiej w betoniarni, z odmierzonymi spoiwami, piaskiem oraz dodatkami, a następnie dodanie tylko wody na placu budowy, jest zgodne z najlepszymi praktykami budowlanymi. Taki proces zapewnia optymalną jakość zaprawy, ponieważ umożliwia dokładne wymieszanie wszystkich składników w kontrolowanych warunkach. W betoniarni można użyć odpowiednich urządzeń do mieszania, które zapewniają jednorodność mieszanki. Na placu budowy, dodanie jedynie wody minimalizuje ryzyko błędów w proporcjach oraz umożliwia większą kontrolę nad wilgotnością, co jest kluczowe dla uzyskania odpowiedniej konsystencji zaprawy. Taki sposób przygotowania jest również zgodny z normami PN-EN 998-1, które dotyczą zapraw do murowania, zapewniając odpowiednią trwałość i wytrzymałość konstrukcji. Przykładem praktycznego zastosowania tej metody może być budowa ścian nośnych, gdzie istotne jest, aby zachować równowagę między wytrzymałością a plastycznością zaprawy.

Pytanie 36

Jakie materiały są wymagane do naprawy pojedynczych pęknięć w murze o głębokości przekraczającej 30 mm?

A. Klamry stalowe Ø15-18 mm oraz zaczyn cementowy
B. Klamry stalowe Ø6-8 mm oraz zaczyn gipsowy
C. Kotwy stalowe rozporowe gwintowane oraz mieszanka betonowa
D. Cięgna z prętów stalowych i kątowniki mocujące
Wybór klamr stalowych Ø15-18 mm oraz zaczynu cementowego do naprawy pęknięć muru o głębokości większej niż 30 mm jest uzasadniony ze względu na wysoką wytrzymałość materiałów oraz ich zdolność do zapewnienia stabilności strukturalnej. Klamry stalowe są stosowane w celu wzmocnienia połączeń w murze, co jest kluczowe w przypadku głębokich pęknięć. Dzięki odpowiedniej średnicy klamr, możliwe jest efektywne przeniesienie obciążeń na otaczające materiały. Zaczyn cementowy, z kolei, charakteryzuje się doskonałymi właściwościami wiążącymi oraz odpornością na działanie czynników atmosferycznych. W praktyce, taka kombinacja materiałów pozwala nie tylko na skuteczne wypełnienie pęknięć, ale także na ich długotrwałe zabezpieczenie przed dalszymi uszkodzeniami. Stosowanie klamr stalowych w połączeniu z zaczynem cementowym jest zgodne z dobrymi praktykami budowlanymi, które wskazują na konieczność używania wytrzymałych materiałów w przypadku napraw strukturalnych.

Pytanie 37

Aby połączyć kształtki ceramiczne narażone na wysokie temperatury, należy użyć zaprawy

A. polimerowej
B. cementowej
C. żywiczej
D. krzemionkowej
Krzemionkowa zaprawa jest najodpowiedniejszym wyborem do łączenia kształtek kamionkowych narażonych na działanie wysokiej temperatury ze względu na swoje właściwości termiczne i chemiczne. Krzemionka, jako główny składnik, wykazuje doskonałą odporność na wysokie temperatury, co czyni ją idealnym materiałem do stosowania w piecach, kominkach oraz innych instalacjach, gdzie wymagana jest trwałość w ekstremalnych warunkach. W praktyce, zaprawa krzemionkowa nie tylko łączy elementy, ale także zapewnia ich stabilność oraz odporność na szoki termiczne. W budownictwie ceramicznym i piekarskim, stosowanie zaprawy krzemionkowej zgodnie z normami PN-EN 998-2 pozwala na uzyskanie trwałych i odpornych na działanie wysokich temperatur połączeń. Dlatego w kontekście zastosowania w warunkach wysokotemperaturowych, krzemionkowa zaprawa jest najlepszym wyborem, co potwierdzają standardy branżowe oraz praktyki inżynieryjne.

Pytanie 38

Na podstawie fragmentu specyfikacji technicznej określ, w których miejscach na elewacji budynku, nie należy wykonywać przerw technologicznych podczas wykonywania tynków mozaikowych.

n n nn n nn
n Specyfikacja techniczna wykonania i odbioru robót budowlanych
n Wykonanie tynków mozaikowych
n (fragment)n
n „(...) Materiał należy nakładać metodą „mokre na mokre", nie dopuszczając do zaschnięcia zatartej partii przed nałożeniem kolejnej. W przeciwnym razie miejsce tego połączenia będzie widoczne. Przerwy technologiczne należy z góry zaplanować na przykład: w narożnikach i załamaniach budynku, pod rurami spustowymi, na styku kolorów itp. Czas wysychania tynku zależnie od podłoża, temperatury i wilgotności względnej powietrza wynosi od ok. 12 do 48 godzin. W warunkach podwyższonej wilgotności i temperatury około +5°C czas wiązania tynku może być wydłużony. Podczas wykonywania i wysychania tynku min. temperatura otoczenia powinna wynosić +5°C, a max. +25°C.(...)"
A. Na środku ściany.
B. W narożnikach budynku.
C. W załamaniach budynku.
D. Na styku kolorów.
Odpowiedź "Na środku ściany" jest prawidłowa, ponieważ zgodnie z fragmentem specyfikacji technicznej, przerwy technologiczne powinny być planowane w miejscach, które są naturalnymi punktami podziału tynku, takimi jak narożniki budynków, załamania, odprowadzanie wody czy styki kolorów. Przerwy te są niezbędne, aby uniknąć pęknięć i deformacji, które mogą pojawić się w wyniku różnic w rozszerzalności termicznej oraz osiadania budynku. Na środku ściany, tworzenie przerw technologicznych może prowadzić do nieestetycznych połączeń i widocznych linii, które negatywnie wpływają na estetykę elewacji. W praktyce architektonicznej i budowlanej, ważne jest, aby przerwy były umieszczane w tak zwanych punktach krytycznych, które mogą zminimalizować ryzyko uszkodzeń tynku. Warto również zwrócić uwagę na zalecane praktyki, takie jak stosowanie odpowiednich materiałów do wypełnienia przerw, co zapewnia długowieczność i odporność na czynniki atmosferyczne.

Pytanie 39

Aby zapewnić odpowiednią przyczepność tynku do ceglanego muru, konieczne jest

A. wykonać mur z niepełnymi spoinami
B. nanosić na mur rzadką zaprawę z wapna
C. wykonać mur z pełnymi spoinami
D. nanosić na mur preparat poprawiający przyczepność
Wykonanie muru na niepełne spoiny to najlepsza praktyka, jeśli chodzi o zapewnienie dobrej przyczepności tynku do muru z cegieł. Spoiny niepełne pozwalają na lepsze wnikanie zaprawy tynkarskiej w przestrzenie między cegłami, co skutkuje większą powierzchnią kontaktu pomiędzy tynkiem a murem. Dzięki temu uzyskuje się solidniejsze połączenie, co jest kluczowe dla trwałości i estetyki wykończenia. W standardach budowlanych często zaleca się stosowanie niepełnych spoin w kontekście prac tynkarskich, co potwierdzają normy dotyczące budownictwa, takie jak PN-EN 1996-1-1. Przykładowo, w praktyce budowlanej, podczas tynkowania murów z cegły, niepełne spoiny również umożliwiają lepsze odprowadzenie wilgoci, co jest istotne dla zapobiegania powstawaniu pleśni. Stosowanie tej metody tynkowania najlepiej jest również udokumentować w projektach budowlanych, aby mieć pewność, że wykonawcy będą stosować się do ustalonych zasad.

Pytanie 40

Aby naprawić uszkodzony narożnik muru, w którym konieczna jest wymiana cegieł, zbudowanego z cegły ceramicznej pełnej klasy 15 na zaprawie cementowo-wapiennej M15, należy użyć cegieł

A. ceramiczne pełne klasy 20
B. klinkierowe klasy 20
C. kratówki klasy 15
D. ceramiczne pełne klasy 15
Odpowiedź "ceramiczne pełne klasy 15" jest poprawna, ponieważ zachowuje spójność z materiałem, z którego został wykonany oryginalny mur. Cegły ceramiczne pełne klasy 15 charakteryzują się odpowiednimi właściwościami mechanicznymi i trwałością, co zapewnia ich kompatybilność z zaprawą cementowo-wapienną M15 używaną do budowy muru. Zastosowanie identycznego materiału jest kluczowe dla utrzymania jednorodności i stabilności strukturalnej. W praktyce, przy wymianie cegieł, szczególnie w narożnikach, kluczowe jest, aby nowo zastosowane cegły miały podobne właściwości, aby unikać problemów związanych z różnicami w rozszerzalności cieplnej czy absorpcji wilgoci. Ponadto, zachowanie klasy 15 w cegłach zapewnia odpowiednią nośność i odporność na czynniki zewnętrzne, co jest zgodne z normami budowlanymi. Warto pamiętać, że użycie cegieł o wyższej klasie, takich jak klasy 20, mogłoby wprowadzić niepożądane napięcia w strukturze muru, co w dłuższej perspektywie mogłoby prowadzić do uszkodzeń murów.