Wyniki egzaminu

Informacje o egzaminie:
  • Zawód: Technik budownictwa
  • Kwalifikacja: BUD.12 - Wykonywanie robót murarskich i tynkarskich
  • Data rozpoczęcia: 12 maja 2026 18:44
  • Data zakończenia: 12 maja 2026 18:58

Egzamin zdany!

Wynik: 30/40 punktów (75,0%)

Wymagane minimum: 20 punktów (50%)

Nowe
Analiza przebiegu egzaminu- sprawdź jak rozwiązywałeś pytania
Pochwal się swoim wynikiem!
Szczegółowe wyniki:
Pytanie 1

Rysunek przedstawia umowne i uproszczone oznaczenie klatki schodowej w rzucie i dotyczy kondygnacji

Ilustracja do pytania
A. wyrównawczej
B. najniższej
C. powtarzalnej
D. najwyższej
Wybór odpowiedzi, która nie dotyczy kondygnacji najniższej, może wynikać z paru nieporozumień na temat architektury i układu budynków. Na przykład, wybranie kondygnacji najwyższej dotyczy przestrzeni na samej górze budynku, co w przypadku klatki schodowej prowadzącej w dół po prostu nie ma sensu. Ważne jest, żeby zrozumieć, że projektując budynek, klatki schodowe powinny umożliwiać przejście pomiędzy różnymi poziomami, a kierunek ich prowadzenia jest kluczowy dla określenia, na jakiej kondygnacji się znajdujemy. Wybierając odpowiedź, która sugeruje schody prowadzące do poziomu powtarzalnego, można się pomylić, bo powtarzalne kondygnacje zazwyczaj dotyczą wielu poziomów o tej samej funkcji, jak w biurowcach. A w przypadku odpowiedzi sugerującej kondygnację wyrównawczą, to już w ogóle nie jest zgodne z definicją, bo odnosi się do poziomów, które niekoniecznie mają coś wspólnego z układem schodów. Całkiem istotne jest, żeby być świadomym, że błędne zrozumienie oznaczeń i ich kontekstu w projektowaniu budynków może prowadzić do nieprzyjemnych sytuacji i trudności w orientacji, co w kryzysie naprawdę może być problematyczne. Dlatego warto znać właściwe terminy i rozumieć zasady projektowania budynków.

Pytanie 2

Jakiego rodzaju spoiwa używa się do produkcji betonów zwykłych?

A. Cementowy.
B. Akrylowy.
C. Gipsowy.
D. Wapienny.
Cement jest podstawowym spoiwem stosowanym do produkcji betonów zwykłych, które są szeroko wykorzystywane w budownictwie. Cement, jako składnik betonów, zapewnia im odpowiednią wytrzymałość i trwałość, co jest kluczowe w przypadku konstrukcji narażonych na obciążenia mechaniczne. Proces wiązania cementu, znany jako hydratacja, prowadzi do powstania silnej struktury, która z czasem osiąga swoje pełne właściwości wytrzymałościowe. W praktyce beton cementowy znajduje zastosowanie w budowli infrastrukturalnych, takich jak mosty, budynki, drogi czy chodniki. Przy projektowaniu betonu uwzględnia się różne klasy i gatunki cementu, co pozwala na dostosowanie jego właściwości do specyficznych wymagań konstrukcyjnych. Warto również znać normy PN-EN 197-1, które regulują wymagania dotyczące rodzajów cementów i ich zastosowania w budownictwie, podkreślając istotność właściwego doboru tego materiału w celu zapewnienia bezpieczeństwa i trwałości budowli.

Pytanie 3

W celu przygotowania zapraw cementowo-wapiennych zimą, zaleca się wykorzystanie jako spoiwa

A. cementu hutniczego
B. cementu portlandzkiego
C. wapna hydratyzowanego
D. wapna hydraulicznego
Wybór wapna hydraulicznego jako spoiwa do zapraw cementowo-wapiennych w warunkach zimowych nie jest właściwy, gdyż tego typu wapno, mimo że posiada zdolność do twardnienia w wodzie, nie radzi sobie dobrze w niskich temperaturach. Wapno hydrauliczne wymaga określonej temperatury i wilgotności do skutecznego wiązania, a w zimowych warunkach może prowadzić do osłabienia struktury zaprawy. Z kolei cement hutniczy, który jest produktem ubocznym przemysłu stalowego, ma zastosowanie głównie w specjalistycznych konstrukcjach, ale jego użycie w standardowych zaprawach cementowo-wapiennych jest rzadkie i wymaga szczegółowych badań wytrzymałościowych, co czyni go niewłaściwym wyborem na zimę. Cement portlandzki, choć powszechnie stosowany w budownictwie, również nie jest idealnym rozwiązaniem na zimę, ponieważ jego proces schnięcia i twardnienia jest uzależniony od temperatury otoczenia, co w zimnych warunkach może prowadzić do problemów z utwardzeniem i trwałością. W praktyce błędne wnioski mogą wynikać z mylnego przekonania, że wszystkie rodzaje wapna i cementu mogą być stosowane zamiennie, co prowadzi do niedoceniania ich specyficznych właściwości oraz wpływu temperatury na procesy chemiczne zachodzące w zaprawach.

Pytanie 4

Oblicz wydatki na robociznę wzniesienia 100 m2 ścian obiektu z pustaków Porotherm, mając na uwadze, że czas potrzebny na wykonanie 1 m2 muru z tych pustaków wynosi 1,15 h, przy założonym 10-godzinnym czasie pracy, a wynagrodzenie murarza to 140 zł.

A. 1 232 zł
B. 2 012 zł
C. 1 410 zł
D. 1 610 zł
Koszt robocizny wymurowania 100 m2 ścian z pustaków Porotherm oblicza się na podstawie nakładu czasu oraz stawki za roboczogodzinę murarza. W przypadku, gdy nakład czasu na wykonanie 1 m2 muru wynosi 1,15 h, to dla 100 m2 potrzebujemy 115 h (1,15 h/m2 x 100 m2). Przy 10-godzinnym systemie pracy, murarz wykonuje 10 m2 w ciągu jednego dnia, co oznacza, że na wymurowanie 100 m2 potrzeba 10 dni (100 m2 ÷ 10 m2/dzień). Przy stawce 140 zł za dniówkę, całkowity koszt robocizny wynosi 10 dni x 140 zł/dzień, co daje 1400 zł. Jednak, przy dokładnym przeliczeniu czasu pracy, koszt robocizny powinien być obliczony jako (115 h x 14 zł/h) co daje nam 1610 zł. To podejście uwzględnia zarówno stawkę godzinową, jak i efektywność pracy w danym systemie. W budownictwie kluczowe jest dokładne oszacowanie czasu pracy, aby uniknąć niedoszacowania kosztów projektu."

Pytanie 5

Na podstawie danych zawartych w tablicy z KNR oblicz, ile zaprawy cementowo-wapiennej M30 potrzeba do wykonania 25 m2tynku kategorii III.

Tynki zwykłe biegów klatek schodowych
Nakłady na 100 m2Tablica 0811
Lp.WyszczególnienieJednostki miary, oznaczeniaBiegi klatek schodowych
kategoria tynku
symbole etorodzaje zawodów, materiałów i maszyncyfroweliteroweIIIIIIV
abcde010203
202380800Zaprawa wapienna M4060m3-0,150,14
212380802Zaprawa cementowo-wapienna M15060m31,790,900,91
222380803Zaprawa cementowo-wapienna M30060m30,230,21-
232380804Zaprawa cementowo-wapienna M50060m30,22-0,21
242380806Zaprawa cementowa M50060m3-1,081,08
252380807Zaprawa cementowa M80060m3-0,220,22
7034000Wyciąg148m-g3,514,004,00
A. 0,0555 m3
B. 0,0575 m3
C. 0,0595 m3
D. 0,0525 m3
Poprawna odpowiedź to 0,0525 m3, co zostało obliczone na podstawie danych zawartych w tablicy KNR dla zaprawy cementowo-wapiennej M30, która wskazuje, że do wykonania tynku kategorii III na powierzchni 100 m2 potrzeba 0,21 m3 zaprawy. Aby dostosować tę wartość do mniejszej powierzchni wynoszącej 25 m2, zastosowano prostą proporcję. Wykonując obliczenia, dzielimy 0,21 m3 przez 100 m2, a następnie mnożymy przez 25 m2, co prowadzi do wyniku 0,0525 m3. Taka metoda obliczeń jest zgodna z branżowymi standardami, które zalecają stosowanie dokładnych proporcji w celu uzyskania odpowiedniej ilości materiałów budowlanych. Takie podejście jest niezbędne nie tylko dla oszczędności, ale także dla zapewnienia, że tynk jest odpowiednio wytrzymały i trwały. W praktyce, znajomość takich obliczeń pozwala na efektywne zarządzanie kosztami i zasobami w projektach budowlanych, co jest kluczowe w każdym przedsięwzięciu budowlanym.

Pytanie 6

Czas pracy potrzebny do wykonania tynku o powierzchni 100 m2 wynosi 42 r-g. Oblicz koszt robocizny związanej z otynkowaniem ścian o powierzchni 450 m2, przy stawce 20,00 zł za 1 r-g.

A. 9 000,00 zł
B. 2 000,00 zł
C. 840,00 zł
D. 3 780,00 zł
Prawidłowa odpowiedź wynika z precyzyjnego obliczenia kosztów robocizny związanej z otynkowaniem większej powierzchni. Na początku obliczamy, ile roboczogodzin (r-g) potrzeba na otynkowanie 450 m². Skoro na 100 m² nakład robocizny wynosi 42 r-g, to dla 450 m² stosujemy proporcję: (450 m² / 100 m²) * 42 r-g = 189 r-g. Następnie, mając stawkę za 1 r-g równą 20,00 zł, obliczamy koszt robocizny: 189 r-g * 20,00 zł = 3 780,00 zł. Praktyczne zastosowanie tego obliczenia jest kluczowe w branży budowlanej, gdzie precyzyjne kalkulacje kosztów wpływają na efektywność budżetowania i planowania projektów. Dobre praktyki sugerują, aby zawsze uwzględniać zmienność w nakładach robocizny oraz stawki na poziomie lokalnym, co pozwala na dokładniejsze prognozowanie kosztów.

Pytanie 7

Na rysunku przedstawiono fragment stropu

Ilustracja do pytania
A. Akermana.
B. DZ.
C. Teriva.
D. Fert.
Odpowiedź Fert jest poprawna, ponieważ na rysunku przedstawiono charakterystyczny fragment stropu tego typu. Stropy Fert, znane z zastosowania prefabrykowanych belek kratownicowych oraz pustaków ceramicznych, są popularnym rozwiązaniem w budownictwie ze względu na swoją lekkość i wytrzymałość. Prefabrykowane belki kratownicowe pozwalają na osiągnięcie sporych rozpiętości, co jest istotne w nowoczesnych konstrukcjach budowlanych, gdzie często dąży się do otwartych przestrzeni. Pustaki ceramiczne, układane między belkami, nie tylko wspierają konstrukcję, ale również zapewniają odpowiednią izolację termiczną i akustyczną. Całość, po zalaniu betonem, tworzy trwałą i stabilną konstrukcję. W praktyce, stropy Fert często stosuje się w budynkach mieszkalnych i użyteczności publicznej, co podkreśla ich wszechstronność oraz zgodność z aktualnymi standardami budowlanymi.

Pytanie 8

Aby przygotować zaprawę cementowo-wapienną, użyto 50 kg wapna. Jaką ilość cementu trzeba zastosować do tej zaprawy, jeśli proporcja objętościowa składników wynosi 1:2:4?

A. 50 kg
B. 100 kg
C. 25 kg
D. 150 kg
Aby obliczyć ilość cementu potrzebną do wykonania zaprawy cementowo-wapiennej, należy najpierw zrozumieć stosunek objętościowy składników, który wynosi 1:2:4. Oznacza to, że na każdą część cementu przypadają dwie części wapna i cztery części piasku. W tym przypadku, skoro przygotowano 50 kg wapna, to obliczamy ilość cementu w następujący sposób: jeśli 2 części to 50 kg, to 1 część (czyli cement) wynosi 25 kg (50 kg / 2 = 25 kg). Dodatkowo, dla zapewnienia właściwych właściwości zaprawy oraz trwałości konstrukcji, dobrym standardem jest stosowanie dokładnych proporcji, które zapewniają odpowiednią wytrzymałość i elastyczność mieszanki. Warto pamiętać, że w praktyce do wykonania zaprawy często korzysta się z gotowych mieszanek zapraw, które już mają zmierzone i dobrane składniki w odpowiednich proporcjach, co ułatwia pracę budowlaną.

Pytanie 9

Które z poniższych właściwości materiałów budowlanych uznajemy za cechy mechaniczne?

A. Nasiąkliwość
B. Gęstość
C. Porowatość
D. Twardość
Gęstość to właściwość fizyczna materiału, która odnosi się do masy jednostkowej objętości. Choć jest to istotna cecha, nie klasyfikuje się jej jako cechy mechanicznej. Gęstość wpływa na inne aspekty, takie jak izolacyjność czy nośność materiałów, ale nie jest bezpośrednio związana z ich zachowaniem pod wpływem sił mechanicznych. Nasiąkliwość to zdolność materiału do wchłaniania wody, co jest szczególnie istotne w kontekście materiałów budowlanych narażonych na działanie wilgoci. Wysoka nasiąkliwość może prowadzić do osłabienia struktury i zwiększenia ryzyka korozji, ale nie jest związana z wytrzymałością mechaniczną materiału. Porowatość natomiast definiuje ilość porów w materiale i wpływa na jego cechy termoizolacyjne oraz akustyczne, jednak również nie jest cechą mechaniczną. Typowe błędy myślowe prowadzące do takich wniosków to mylenie właściwości fizycznych z mechanicznymi, co może wynikać z braku zrozumienia definicji tych terminów w kontekście budownictwa. Wiedza o różnicy między tymi pojęciami jest kluczowa dla inżynierów i architektów, aby prawidłowo dobierać materiały i zapewniać trwałość oraz bezpieczeństwo konstrukcji.

Pytanie 10

Jeśli wydano 1 000 zł na materiały, a wydatki na robociznę stanowią 80 % kosztów materiałów, to całkowite koszty robocizny i materiałów wynoszą

A. 1 200 zł
B. 1 800 zł
C. 1 080 zł
D. 1 020 zł
Aby obliczyć łączne koszty robocizny i materiałów, należy najpierw określić wysokość kosztów robocizny, które wynoszą 80% od wartości zakupionych materiałów. Koszty materiałów wynoszą 1 000 zł, więc 80% z tej kwoty obliczamy jako 0,8 * 1 000 zł, co daje 800 zł. Następnie dodajemy te koszty do kosztów materiałów, co daje 1 000 zł + 800 zł = 1 800 zł. Takie podejście jest zgodne z dobrymi praktykami w zakresie zarządzania kosztami, które zalecają dokładne wyliczanie wszystkich wydatków związanych z projektem. W kontekście budżetowania, istotne jest uwzględnianie nie tylko bezpośrednich kosztów materiałów, ale także kosztów robocizny, co pozwala na uzyskanie pełnego obrazu finansowego projektu. Przykładem zastosowania tego typu obliczeń jest planowanie budowy, gdzie można oszacować całkowite wydatki przed rozpoczęciem prac, co wpływa na lepsze zarządzanie budżetem.

Pytanie 11

Na rysunku przedstawiono wyrób silikatowy drążony przeznaczony do budowy

Ilustracja do pytania
A. ścian osłonowych i działowych.
B. przewodów kominowych.
C. ścian fundamentowych.
D. przewodów wentylacyjnych.
Wybranie odpowiedzi dotyczącej ścian osłonowych i działowych jest właściwe, ponieważ wyrób silikatowy drążony, który przedstawiono na rysunku, jest idealnym materiałem do budowy tego typu ścian. Materiały silikatowe charakteryzują się wysoką trwałością oraz doskonałymi właściwościami izolacyjnymi, zarówno akustycznymi, jak i termicznymi. Dzięki swojej lekkości i strukturze, wyroby te są łatwe w obróbce i montażu, co czyni je popularnym wyborem w budownictwie. W przypadku ścian osłonowych i działowych, ich główną funkcją jest oddzielanie pomieszczeń oraz zapewnienie prywatności, nie przenosząc jednocześnie obciążeń konstrukcyjnych. W praktyce, zastosowanie silikatów w budowie tych ścian pozwala na skuteczne zarządzanie przestrzenią wewnętrzną budynków, a także poprawę komfortu akustycznego. Dodatkowo, materiały te są zgodne z wymogami norm budowlanych, takich jak PN-EN 771-1, co podkreśla ich przydatność i bezpieczeństwo w zastosowaniach budowlanych.

Pytanie 12

Jak można ustalić, czy tynk oddzielił się od podłoża?

A. inspekcja zewnętrzna
B. przetarcie tynku dłonią
C. wykonanie kilku prób tynku
D. opukiwanie tynku lekkim młotkiem
Opukiwanie tynku lekkim młotkiem jest skuteczną metodą oceny stanu przyczepności tynku do podłoża. Ta technika polega na delikatnym uderzaniu w tynk, co pozwala na uzyskanie charakterystycznego dźwięku, który może wskazywać na obecność pustek pod tynkiem. W przypadku, gdy tynk jest dobrze przylegający, dźwięk będzie niski i stłumiony, natomiast w obszarach odspojonych dźwięk będzie wyższy i bardziej rezonansowy. Praktyczne zastosowanie tej metody jest szczególnie ważne w budownictwie, gdzie stabilność elementów wykończeniowych ma kluczowe znaczenie dla trwałości konstrukcji. W branży budowlanej standardy, takie jak PN-EN 13914-1, sugerują wykonywanie regularnych inspekcji stanu tynków, a opukiwanie jest jedną z metod, które można stosować w ramach tych procedur. Zastosowanie opukiwania jako metody diagnostycznej może pomóc w wczesnym wykrywaniu problemów i zapobieganiu większym uszkodzeniom w przyszłości, co przekłada się na oszczędności w kosztach remontów i zwiększenie bezpieczeństwa budynków.

Pytanie 13

Do realizacji tynków zewnętrznych na elewacji budynku pięciokondygnacyjnego należy zastosować rusztowanie

A. kozłowego
B. warszawskiego
C. stolikowego
D. stojakowego
Rusztowanie stojakowe jest odpowiednim rozwiązaniem do wykonywania tynków zewnętrznych na elewacji 5-kondygnacyjnego budynku, ponieważ zapewnia stabilne i bezpieczne wsparcie dla pracowników i materiałów budowlanych. Tego rodzaju rusztowanie jest projektowane z myślą o dużych wysokościach, co czyni je idealnym dla obiektów wielokondygnacyjnych. W odróżnieniu od innych typów rusztowań, jak kozłowe, które są przeznaczone do zadań na niższych wysokościach, rusztowanie stojakowe umożliwia łatwe poruszanie się po elewacji, a jego konstrukcja pozwala na szybkie dostosowanie do zmieniających się warunków budowlanych. Przykładowo, podczas tynkowania elewacji, rusztowanie stojakowe może być łatwo rozbudowywane w górę, co daje dostęp do wyższych kondygnacji bez ryzyka utraty stabilności. Zastosowanie rusztowania spełniającego normy bezpieczeństwa, takie jak PN-EN 12810 i PN-EN 12811, jest kluczowe dla zminimalizowania ryzyka wypadków przy pracy oraz zwiększenia efektywności realizacji projektu.

Pytanie 14

Jak przeprowadza się ocenę gładkości tynków zwykłych w trakcie odbioru prac tynkarskich?

A. Przesuwając gąbką po tynku
B. Zarysowując powierzchnię przy pomocy gwoździa
C. Pocierając powierzchnię tynku dłonią
D. Uderzając w powierzchnię delikatnym młotkiem
Prawidłowa odpowiedź opiera się na metodzie oceny gładkości tynków, która polega na bezpośrednim pocieraniu powierzchni dłonią. Ta technika pozwala na bezpośrednie odczucie ewentualnych nierówności, chropowatości czy innych defektów, które mogą być niewidoczne dla oka. Umożliwia to sprawdzenie, czy tynk spełnia wymagania w zakresie estetyki i funkcjonalności, które są kluczowe w branży budowlanej. W praktyce, podczas odbioru robót tynkarskich, inspektorzy często stosują tę metodę, aby szybko ocenić jakość wykonania. Gdy powierzchnia jest gładka, tynk jest zazwyczaj uznawany za właściwie nałożony, co jest zgodne ze standardami branżowymi określającymi dopuszczalne odchylenia i wymagania dotyczące gładkości. Warto również zauważyć, że odpowiednia gładkość tynków ma wpływ na późniejsze procesy malarskie czy tapetowania, dlatego kontrola ta jest niezbędna w każdym etapie budowy.

Pytanie 15

Wszystkie techniczne wymagania związane z realizacją i odbiorem prac tynkarskich znajdują się w

A. dzienniku budowy
B. projekcie architektonicznym
C. kosztorysie ofertowym
D. specyfikacji technicznej
Dziennik budowy jest dokumentem administracyjnym, który służy do rejestrowania postępu prac budowlanych oraz wszelkich istotnych wydarzeń na budowie. Nie zawiera on jednak szczegółowych wymagań dotyczących wykonania robót, co prowadzi do błędnych wniosków dotyczących jego roli w procesie budowlanym. W projekcie architektonicznym znajdują się głównie rysunki i opisy dotyczące ogólnego wyglądu budynku oraz jego funkcji, ale nie precyzuje on technologii wykonania poszczególnych robót budowlanych. Kosztorys ofertowy koncentruje się na aspektach finansowych inwestycji, takich jak wycena robót, ale również nie zawiera informacji technicznych dotyczących wykonania prac. Zrozumienie roli każdego z tych dokumentów jest kluczowe w procesie budowlanym. W praktyce, błędne przekonanie, że może się je stosować jako alternatywę dla specyfikacji technicznej, często prowadzi do problemów budowlanych, takich jak niezgodność materiałów z wymaganiami czy niedostateczna jakość wykonania. Dlatego ważne jest, aby w każdym projekcie budowlanym klarownie określić, jakie dokumenty są odpowiedzialne za konkretne aspekty techniczne, aby uniknąć nieporozumień i zapewnić wysoką jakość końcowego produktu.

Pytanie 16

Jaką liczbę cegieł kratówek o wymiarach 25 × 12 × 14 cm należy przygotować do budowy ściany o grubości 38 cm, długości 6 m oraz wysokości 3,5 m, jeśli norma zużycia wynosi 78 cegieł na 1 m2?

A. 2 964 szt.
B. 1 950 szt.
C. 1 638 szt.
D. 798 szt.
Aby obliczyć liczbę cegieł potrzebnych do wymurowania ściany, zaczynamy od przeliczenia wymiarów ściany na metry kwadratowe. Ściana ma długość 6 m i wysokość 3,5 m, co daje powierzchnię równą 6 m x 3,5 m = 21 m². Następnie, z uwagi na normę zużycia, która wynosi 78 cegieł na 1 m², musimy pomnożyć tę wartość przez powierzchnię ściany: 21 m² x 78 cegieł/m² = 1638 cegieł. Ostatecznie, poprawna odpowiedź to 1 638 cegieł. W praktyce, przy planowaniu prac budowlanych, ważne jest nie tylko obliczenie dokładnej liczby materiałów, ale także uwzględnienie ewentualnych strat podczas transportu i obróbki cegieł. Dlatego zawsze warto zarezerwować około 10% dodatkowego materiału na wypadek uszkodzeń. Standardy budowlane podkreślają znaczenie precyzyjnych obliczeń i odpowiedniego planowania w celu uniknięcia opóźnień w realizacji projektu.

Pytanie 17

W budynkach z cegły ceramicznej z użyciem zaprawy cementowo-wapiennej, dylatacje należy umieszczać co ile?

A. 60 m
B. 40 m
C. 25 m
D. 50 m
Przerwy dylatacyjne w budynkach murowanych z cegły ceramicznej na zaprawie cementowo-wapiennej powinny być rozmieszczane co 60 m, zgodnie z obowiązującymi normami budowlanymi. Dylatacje mają na celu kompensację ruchów termicznych, wilgotnościowych oraz osiadania konstrukcji. W przypadku dużych budowli, zwłaszcza o dużych powierzchniach, brak odpowiednich dylatacji może prowadzić do powstawania pęknięć i uszkodzeń strukturalnych, co przyczynia się do kosztownych napraw. Na przykład w przypadku budynków przemysłowych, takich jak magazyny czy hale produkcyjne, które charakteryzują się dużymi przeszklonymi powierzchniami, stosowanie dylatacji co 60 m minimalizuje ryzyko wystąpienia deformacji konstrukcji. Warto również podkreślić, że rozmieszczenie dylatacji powinno uwzględniać lokalne warunki klimatyczne oraz charakterystykę materiałów, co jest istotne dla zapewnienia długowieczności i stabilności budowli.

Pytanie 18

Jaką ilość cementu i piasku trzeba przygotować do sporządzenia zaprawy cementowo-wapiennej w proporcji 1:3:12, jeśli użyto 6 pojemników wapna?

A. 3 pojemniki cementu i 24 pojemniki piasku
B. 2 pojemniki cementu i 24 pojemniki piasku
C. 3 pojemniki cementu i 36 pojemników piasku
D. 2 pojemniki cementu i 36 pojemników piasku
Wiele osób może błędnie interpretować proporcje składników zaprawy cementowo-wapiennej, co prowadzi do niepoprawnych wniosków. W odpowiedziach, które podają 3 pojemniki cementu oraz 36 pojemników piasku, istnieje niewłaściwe pomnożenie ilości wapna przez niewłaściwe wartości proporcji. W sytuacji, gdy przyjmuje się, że wymagana ilość wapna wynosi 6 pojemników, nie można przedstawić 3 pojemników cementu, ponieważ według proporcji 1:3:12 wymagałoby to większej ilości wapna. Obliczenia powinny opierać się na logicznej analizie stosunku między elementami. Ponadto, w przypadku propozycji 3 pojemników cementu i 24 pojemników piasku, również występuje wprowadzenie w błąd, gdyż proporcja piasku do wapna wynosi 12:3. To oznacza, że dla 6 pojemników wapna powinniśmy uzyskać 24 pojemniki piasku, ale nie 3 pojemniki cementu, co jest zgodne z zasadą proporcjonalnego mnożenia. Typowe błędy w obliczeniach wynikają z nieprawidłowego zrozumienia proporcji, co podkreśla konieczność gruntownego zrozumienia tematu oraz solidnych podstaw teoretycznych w dziedzinie budownictwa. Praktyczne umiejętności w obliczaniu składników zaprawy są niezbędne do osiągnięcia wysokiej jakości robót budowlanych oraz zgodności ze standardami branżowymi.

Pytanie 19

Aby przygotować betonową mieszankę o objętościowej proporcji składników 1:2:4, jakie składniki należy zgromadzić?

A. 1 część cementu, 2 części piasku i 4 części żwiru
B. 1 część piasku, 2 części żwiru i 4 części cementu
C. 1 część cementu, 2 części wody i 4 części żwiru
D. 1 część żwiru, 2 części cementu i 4 części wody
Poprawna odpowiedź dotycząca proporcji składników do wykonania mieszanki betonowej o stosunku 1:2:4 odnosi się do zastosowania odpowiednich materiałów budowlanych. W tej proporcji 1 część cementu, 2 części piasku i 4 części żwiru zapewniają optymalną wytrzymałość i trwałość betonu. Cement działa jako spoiwo, które wiąże pozostałe składniki, piasek wypełnia przestrzenie między ziarnami żwiru, a żwir zapewnia odpowiednią strukturę oraz odporność na obciążenia. W praktyce, takie proporcje są powszechnie stosowane w budownictwie do wytwarzania betonu konstrukcyjnego, który jest używany w fundamentach, ścianach nośnych oraz elementach prefabrykowanych. Rekomendacje dotyczące mieszania betonu, takie jak norma PN-EN 206, podkreślają znaczenie starannego doboru składników oraz właściwego ich wymieszania, co wpływa na finalne właściwości mechaniczne betonu. Warto również zauważyć, że dobór odpowiedniej wody jest kluczowy, gdyż jej nadmiar może prowadzić do zmniejszenia wytrzymałości betonu, a zbyt mała ilość utrudnia prawidłowe wiązanie materiałów. Dlatego istotne jest przestrzeganie tych proporcji w praktyce budowlanej, by uzyskać trwałe i solidne konstrukcje.

Pytanie 20

Na którym rysunku przedstawiono kielnię do kształtowania spoin?

Ilustracja do pytania
A. D.
B. B.
C. A.
D. C.
Na rysunku A przedstawiono kielnię do kształtowania spoin, która jest kluczowym narzędziem w budownictwie, szczególnie w pracach murowych. Kielnia ta charakteryzuje się wąską, długą i płaską powierzchnią roboczą, co umożliwia precyzyjne formowanie spoin między cegłami. Przykładem zastosowania kielni do kształtowania spoin może być murowanie ścian, w których ważne jest, aby spoiny były estetyczne i miały odpowiednią głębokość. Przy jej użyciu można również wygładzać zaprawę, co zwiększa trwałość i estetykę konstrukcji. Standardy budowlane, takie jak PN-B-06265, podkreślają znaczenie odpowiedniego formowania spoin, co wpływa na jakość wykonania robót budowlanych. Dobrze uformowane spoiny wpływają nie tylko na wygląd, ale również na izolacyjność termiczną i akustyczną budynku, dlatego znajomość i umiejętność stosowania kielni do kształtowania spoin jest niezbędna dla każdego murarza.

Pytanie 21

Gdy podłoże przeznaczone do tynkowania składa się z różnych materiałów, należy zabezpieczyć miejsce ich styku przed nałożeniem tynku

A. listwą aluminiową
B. taśmą z papieru laminowanego folią
C. pasem z siatki z włókna szklanego
D. kształtką z plastiku
Wybór pasa z siatki z włókna szklanego jako materiału do zakrywania miejsc styku różnych podłoży przed tynkowaniem jest uzasadniony z kilku powodów. Siatka z włókna szklanego charakteryzuje się wysoką odpornością na działanie wilgoci oraz stabilnością wymiarową, co czyni ją idealnym rozwiązaniem w kontekście różnorodnych materiałów budowlanych. Umieszczenie siatki w miejscu styku materiałów pozwala na zminimalizowanie ryzyka pęknięć tynku, które mogą powstać w wyniku różnej rozszerzalności cieplnej tych materiałów. Dodatkowo, siatka wzmacnia połączenie krawędzi, co jest szczególnie ważne w przypadku tynków cienkowarstwowych, które są bardziej wrażliwe na uszkodzenia. Przykładem praktycznego zastosowania może być przygotowanie elewacji budynku, gdzie różne materiały, takie jak beton, cegła czy płyty gipsowo-kartonowe, są ze sobą połączone. W takich sytuacjach zastosowanie siatki z włókna szklanego jest kluczowe dla trwałości i estetyki wykończenia. Siatka powinna być również zgodna z normami budowlanymi, co zapewnia jej wysoką jakość i funkcjonalność.

Pytanie 22

Jakie z podanych cegieł powinny być użyte do budowy lekkiej ścianki działowej o grubości 12 cm?

A. Dziurawki
B. Silikatowe pełne
C. Ceramiczne pełne
D. Klinkierowe
Silikatowe pełne cegły, mimo iż mają wysoką wytrzymałość i są często stosowane w budownictwie, nie nadają się do wymurowania lekkiej ścianki działowej o grubości 12 cm. Ich pełna struktura sprawia, że są znacznie cięższe i trudniejsze do montażu, co może prowadzić do niepotrzebnego obciążenia konstrukcji. W przypadku lekkich ścian działowych kluczowe jest stosowanie materiałów, które nie tylko zmniejszą obciążenie, ale również zapewnią odpowiednią izolację akustyczną, co silikaty nie zawsze gwarantują. Klinkierowe cegły, z kolei, są znane ze swojej trwałości i odporności na warunki atmosferyczne, co czyni je idealnymi do stosowania w ścianach zewnętrznych, a nie wewnętrznych ścianach działowych. Ich zastosowanie w tym kontekście jest nieodpowiednie ze względu na wysoką masę oraz koszt, co czyni je niepraktycznymi w przypadku lekkich ścianek. Ceramiczne pełne cegły również nie są najlepszym wyborem do budowy lekkich ścianek działowych. Choć ceramiczne cegły oferują dobre właściwości izolacyjne, ich pełna budowa prowadzi do zwiększenia masy oraz trudności w montażu, co jest niekorzystne w przypadku konstrukcji, gdzie kluczowa jest lekkość i łatwość w montażu. Wybierając materiały do budowy ścianek działowych, ważne jest, aby kierować się nie tylko estetyką, ale przede wszystkim funkcjonalnością i zgodnością z normami budowlanymi.

Pytanie 23

Jak powinny wyglądać spoiny w murach z kanałami dymowymi?

A. niekompletne i równo wykończone od wnętrza kanału
B. niekompletne i nierówno wykończone od wnętrza kanału
C. kompletne i równo wykończone od wnętrza kanału
D. kompletne i nierówno wykończone od wnętrza kanału
Spoiny w murach z kanałami dymowymi powinny być pełne i gładko wyrównane od wnętrza kanału, co jest zgodne z zasadami dobrych praktyk budowlanych oraz normami technicznymi. Pełne spoiny zapewniają odpowiednią szczelność, co jest kluczowe w kontekście odprowadzania spalin i dymu. Gładkie wyrównanie spoin zapobiega osadzaniu się zanieczyszczeń oraz minimalizuje ryzyko tworzenia się miejsc, w których może dochodzić do gromadzenia się sadzy, co z kolei mogłoby prowadzić do zatorów w kominie. Przykładem zastosowania tych zasad jest budowa systemów kominowych w domach jednorodzinnych, gdzie odpowiednie wykonanie spoin wpływa na bezpieczeństwo użytkowania pieców oraz efektowność odprowadzania spalin. W kontekście norm, odpowiednie dokumenty, takie jak PN-EN 12056 dotyczące systemów kominowych, podkreślają znaczenie pełnych i gładkich połączeń w zachowaniu bezpieczeństwa i trwałości konstrukcji kominowych.

Pytanie 24

W przypadku tynków z klasy II i III maksymalne odchylenie promieni krzywizny powierzchni wnęki od zaplanowanego promienia nie może przekraczać

A. 7 mm
B. 5 mm
C. 10 mm
D. 30 mm
Wybór odpowiedzi 30 mm, 5 mm lub 10 mm jest niewłaściwy, ponieważ nie spełniają one wymogów dotyczących odchyleń promieni krzywizny dla tynków kategorii II i III. Odpowiedź 30 mm wprowadza poważny błąd, gdyż tak duże odchylenie może prowadzić do znacznych zaburzeń estetycznych oraz funkcjonalnych. W praktyce budowlanej, nadmierne odchylenia mogą skutkować zbieraniem się wody w zakamarkach, co z kolei prowadzi do degradacji tynku, a nawet korozji elementów budowlanych. Odpowiedź 5 mm, mimo że jest mniejsza niż 7 mm, również nie jest odpowiednia, ponieważ nie spełnia wymogów projektowych, które zostały jasno określone dla tynków tej kategorii. Tynki muszą być aplikowane z zachowaniem precyzyjnych wymiarów, aby zapewnić trwałość oraz estetykę wykonania. Przykłady nieprawidłowych podejść w aplikacji tynków mogą prowadzić do powstawania szczelin, pęknięć oraz innych defektów, które są nieakceptowalne w kontekście standardów budowlanych. Ostatecznie, wybór odpowiednich wartości odchyleń jest kluczowy dla osiągnięcia wysokiej jakości wykończenia oraz długotrwałej użyteczności, co jest istotne dla każdego projektu budowlanego.

Pytanie 25

Rozbiórkę budynku z murowanymi ścianami i dachowym stropem drewnianym należy rozpocząć od

A. rozbiórki ścianek działowych
B. demontażu stolarki okiennej i drzwiowej
C. rozbiórki konstrukcji więźby dachowej
D. demontażu urządzeń i instalacji sanitarnych
Demontaż urządzeń sanitarnych, zanim zaczniemy rozbiórkę budynku murowanego z drewnianym dachem, to naprawdę ważna sprawa. Dzięki temu dbamy o bezpieczeństwo i ułatwiamy sobie całą robotę. Te instalacje, jak rury wodociągowe czy systemy grzewcze, mogą sprawić kłopoty, jeżeli będą przypadkowo uszkodzone. Na przykład, jeśli najpierw pozbędziemy się tych instalacji, to zmniejszamy ryzyko wycieków wody, które mogłyby zniszczyć strukturę budynku, a to z kolei wiązałoby się z dodatkowymi kosztami napraw. W zgodzie z normami budowlanymi, jak chociażby PN-EN 16272, powinniśmy dokładnie sprawdzić, co mamy w budynku przed rozpoczęciem rozbiórki. Z mojego doświadczenia, dobre przygotowanie i wcześniejsze usunięcie urządzeń sanitarnych to nie tylko wymóg prawny, ale też mądra praktyka w budowlance. Dzięki temu rozbiórka idzie sprawnie i bez problemów.

Pytanie 26

Wypełnienie płyty ceglanej między stalowymi belkami, przedstawionej na rysunku, wykonuje się w stropie

Ilustracja do pytania
A. Kleina typu ciężkiego.
B. Akermana.
C. Kleina typu lekkiego.
D. DZ-3.
Wybór błędnych typów kleiny, takich jak kleina typu lekkiego, DZ-3 czy Akermana, wskazuje na nieporozumienie dotyczące zastosowania odpowiednich materiałów w kontekście nośności stropu. Kleina typu lekkiego została zaprojektowana z myślą o mniejszych obciążeniach, co czyni ją niewłaściwą w kontekście płyty ceglanej umieszczonej między stalowymi belkami, które z definicji są przeznaczone do przenoszenia cięższych ładunków. W przypadku zastosowania kleiny typu lekkiego, istnieje wysokie ryzyko deformacji lub zawalenia się konstrukcji pod wpływem nadmiernych obciążeń, co stawia w niebezpieczeństwo całą budowlę. Podobnie, kleiny DZ-3 i Akermana, które również nie są odpowiednie dla konstrukcji wymagających dużej nośności, mogą prowadzić do poważnych problemów z integralnością strukturalną. Kluczowym błędem myślowym w tej sytuacji jest nieprawidłowe oszacowanie obciążeń działających na strop oraz niewłaściwe przypisanie ról poszczególnych typów kleiny. W inżynierii budowlanej kluczowe znaczenie ma uwzględnienie wszystkich aspektów projektowych i wykonawczych, co jest zgodne z obowiązującymi normami i standardami budowlanymi. Ignorowanie tych zasad może prowadzić do katastrofalnych skutków, dlatego tak ważne jest, aby inżynierowie starannie dobierali materiały do konkretnych zastosowań.

Pytanie 27

Na podstawie przedstawionej receptury roboczej oblicz, ile piasku należy dodać do sporządzenia mieszanki betonowej, jeżeli na jeden zarób użyto 50 kg cementu.

Receptura robocza
składniki 1 m³ mieszanki betonowej
Beton C8/10
cement:250 kg
piasek:410 dm³
żwir:783 dm³
woda:165 dm³
A. 165 kg
B. 82 dm3
C. 165 dm3
D. 82 kg
Odpowiedzi 165 dm3 oraz 165 kg mogą wydawać się logiczne na pierwszy rzut oka, jednak bazują na niepoprawnych założeniach dotyczących proporcji materiałów w mieszance betonowej. Aby zrozumieć, dlaczego są one błędne, warto przyjrzeć się, jak oblicza się ilości składników. Każdy materiał budowlany ma swoje specyficzne właściwości, a ich skuteczne połączenie jest kluczowe dla jakości betonu. W przypadku obliczeń, które nie uwzględniają odpowiednich proporcji, może dojść do poważnych konsekwencji, w tym do osłabienia struktury. Odpowiedzi te mogą wynikać z błędnego założenia, że ilość piasku powinna być wyższa, co jest często mylone z ilościami innych składników, takich jak kruszywo. W rzeczywistości, nieodpowiednie proporcje mogą prowadzić do problemów z odpornością na działanie wilgoci, a także do obniżenia wytrzymałości mechanicznej. W budownictwie kluczowe jest stosowanie się do standardów branżowych, które wskazują optymalne proporcje dla różnych rodzajów betonu. Kiedy nie zastosujesz się do tych reguł, ryzykujesz, że beton nie osiągnie wymaganych parametrów i trwałości, co może mieć poważne konsekwencje dla całego projektu budowlanego.

Pytanie 28

Kiedy wykonuje się poziomą izolację przeciwwilgociową na ścianie fundamentowej?

A. z polistyrenu ekstrudowanego
B. z papy asfaltowej
C. ze styropianu
D. z folii paroizolacyjnej
Pozioma izolacja przeciwwilgociowa ściany fundamentowej jest kluczowym elementem zapewniającym trwałość i stabilność budynku. Wykonanie tej izolacji z papy asfaltowej jest powszechną praktyką, ponieważ ten materiał charakteryzuje się wysoką odpornością na wilgoć oraz doskonałymi właściwościami hydroizolacyjnymi. Papa asfaltowa jest materiałem, który można łatwo aplikować na różnych powierzchniach, co czyni ją idealnym rozwiązaniem przy izolacji fundamentów. W praktyce, papa asfaltowa może być stosowana w różnych warunkach, na przykład w obszarach o wysokim poziomie wód gruntowych. Aby zapewnić skuteczność izolacji, należy stosować papę asfaltową zgodnie z zaleceniami producentów oraz normami budowlanymi, takimi jak PN-EN 13707, które określają odpowiednie metody aplikacji i wymagania materiałowe. Dodatkowo, należy pamiętać o odpowiednim przygotowaniu podłoża oraz o stosowaniu materiałów dodatkowych, takich jak kleje i masy uszczelniające, które mogą zwiększyć skuteczność izolacji.

Pytanie 29

Na którym rysunku przedstawiono prawidłowy kształt rysy o głębokości poniżej 0,5 cm, występującej na tynku wewnętrznym, przygotowanej do uzupełnienia zaprawą?

Ilustracja do pytania
A. D.
B. A.
C. C.
D. B.
Rysunek A pokazuje, jak powinna wyglądać rysa do naprawy. Ta głębokość poniżej 0,5 cm jest wręcz idealna do uzupełnienia zaprawą. Kształt trapezu, który tu zastosowano, naprawdę sprzyja dobremu trzymaniu się zaprawy, co jest mega ważne, żeby naprawa była skuteczna. Kiedy rysa ma szerszy dół i węższy górę, jak w tym przypadku, zmniejsza się ryzyko odpryskiwania zaprawy. To też trochę zmniejsza szansę na nowe pęknięcia, co jest super ważne, zwłaszcza w budowlance. W sumie, to co opisałeś, pasuje do najlepszych praktyk w naprawie tynków. Również, jak dobrze przygotujesz rysę–czyli oczyścisz ją z luźnych fragmentów i nałożysz grunt–to połączenie zaprawy z podłożem będzie znacznie lepsze i bardziej trwałe, więc warto o tym pamiętać.

Pytanie 30

W czasie intensywnych upałów cegłę ceramiczną pełną należy przed wykorzystaniem do murowania

A. zagruntować gruntownikiem
B. nakryć plandeką
C. zgromadzić pod zadaszeniem
D. zamoczyć w wodzie
Zamoczenie cegły ceramicznej pełnej w wodzie przed jej użyciem do murowania jest kluczowym krokiem, szczególnie podczas upalnych dni. Cegły ceramiczne mają tendencję do absorbowania wilgoci z zaprawy murarskiej, co może prowadzić do tzw. 'wyciągania wody' z zaprawy, a tym samym do osłabienia jej właściwości wiążących. W wyniku tego proces murowania może być mniej skuteczny, a struktura muru może być osłabiona. Poprzez wcześniejsze zamoczenie cegły, zmniejszamy ryzyko nadmiernego wchłaniania wody z zaprawy, co pozwala na uzyskanie optymalnego połączenia między cegłami a zaprawą. W praktyce, stosując tę metodę, można również uniknąć pęknięć i innych uszkodzeń strukturalnych, które mogą wystąpić w wyniku nadmiernego wysychania na skutek wysokich temperatur. Dobrą praktyką jest zamoczenie cegły na co najmniej 30 minut przed rozpoczęciem murowania, co zapewni odpowiednią wilgotność cegły oraz zaprawy, co skutkuje mocniejszym i bardziej trwałym murem.

Pytanie 31

Jaką metodę stosujemy do badania konsystencji zaprawy?

A. penetrometru
B. prasy hydraulicznej
C. stożka diamentowego
D. objętości omierza
Wybór innej metody pomiaru konsystencji zaprawy, jak stożek diamentowy, prasa hydrauliczna czy objętość omierza, jest nieadekwatny do rzeczywistych potrzeb oceny właściwości świeżych zapraw. Stożek diamentowy, choć stosowany w innych kontekstach, nie jest narzędziem do pomiaru konsystencji zapraw budowlanych. Zamiast tego, jego zastosowanie bardziej odnosi się do testów dotyczących twardości materiałów, co może prowadzić do błędnych wniosków w przypadku zapraw, które wymagają oceny urabialności. Prasa hydrauliczna, choć skuteczna w ocenie wytrzymałości materiałów, nie mierzy bezpośrednio ich konsystencji. Tego rodzaju urządzenia służą do testowania wytrzymałości na ściskanie, a nie do oceny, jak łatwo materiał można rozprowadzić. Podobnie, objętość omierza to metoda, która nie daje informacji o konsystencji, lecz o objętości materiału, co jest zupełnie innym parametrem. W praktyce, błędne zrozumienie roli każdego z tych narzędzi może prowadzić do nieprawidłowych ocen jakości zapraw, co z kolei wpływa na bezpieczeństwo i trwałość konstrukcji. Znajomość standardów i zastosowań odpowiednich narzędzi pomiarowych jest kluczowa dla profesjonalistów w branży budowlanej, aby uniknąć takich nieporozumień.

Pytanie 32

Tynk III kategorii powszechny to

A. tynk trójwarstwowy zatarty packą na gładko
B. tynk trójwarstwowy wygładzony pacą pokrytą filcem
C. narzut jedno- lub dwu-warstwowy wygładzany pacą
D. narzut o jednej warstwie, wyrównany kielnią
Tynk pospolity III kategorii, jako tynk trójwarstwowy zatarty packą na gładko, jest odpowiednim rozwiązaniem w przypadku, gdy zależy nam na uzyskaniu estetycznej, gładkiej powierzchni. Tego rodzaju tynk składa się z trzech warstw: warstwy podkładowej, warstwy zasadniczej oraz warstwy wykończeniowej, co pozwala na uzyskanie odpowiedniej wytrzymałości oraz trwałości. Takie podejście jest zgodne z normami budowlanymi, które zalecają stosowanie trzech warstw w celu osiągnięcia najlepszych właściwości termoizolacyjnych oraz akustycznych. Przykładem zastosowania tynku pospolitego III kategorii mogą być wnętrza budynków mieszkalnych, gdzie gładka powierzchnia ścian jest zarówno estetyczna, jak i funkcjonalna. Dobra praktyka polega na prawidłowym wykonaniu każdej z warstw, co wpływa na końcowy efekt estetyczny oraz trwałość tynku, a także na jego odporność na uszkodzenia mechaniczne czy wilgoć. Dodatkowo, tynk taki może być malowany, co otwiera dodatkowe możliwości aranżacyjne w przestrzeni. Zastosowanie tynku trójwarstwowego zwiększa też wartość estetyczną obiektów budowlanych.

Pytanie 33

Jakie ściany powinny być zbudowane z materiałów charakteryzujących się niskim współczynnikiem przewodzenia ciepła oraz niewielką gęstością pozorną?

A. Osłonowe
B. Piwniczne
C. Nośne
D. Fundamentowe
Ściany osłonowe to w sumie dość ważny element budynków. Dają nam izolację, co oznacza, że chronią wnętrze przed złymi warunkami pogodowymi. Jak to działa? Jeśli zrobimy je z materiałów, które słabo przewodzą ciepło i mają niską gęstość, to jest to świetny sposób na to, żeby nie tracić ciepła zimą i nie nagrzewać się za mocno latem. Wełna mineralna, styropian, różne panele izolacyjne – to przykłady takich materiałów. Używanie ich w ścianach osłonowych to też zgodne z normami budowlanymi, które mówią, jakie powinny być wymagania dotyczące izolacji cieplnej. Moim zdaniem, dobra izolacja może naprawdę obniżyć koszty ogrzewania i poprawić komfort w pomieszczeniach. Warto też wspomnieć, że efektywność izolacji wpływa na klasę energetyczną budynku, co teraz jest dość istotne, patrząc na przepisy o zrównoważonym budownictwie. Dobrze zaprojektowane ściany osłonowe nie tylko poprawiają efektywność energetyczną, ale też wpływają na trwałość i estetykę budynku.

Pytanie 34

Proporcje objętościowe 1:3:12 składników zaprawy cementowo-glinianej typu M 0,6 wskazują na następujący jej skład objętościowy:

A. cement : zawiesina gliniana : wapno
B. cement : zawiesina gliniana : piasek
C. cement : wapno : zawiesina gliniana
D. cement : piasek : zawiesina gliniana
Odpowiedź 'cement : zawiesina gliniana : piasek' jest prawidłowa, ponieważ proporcje 1:3:12 wskazują, że na każdą jednostkę cementu przypada 3 jednostki zawiesiny glinianej oraz 12 jednostek piasku. Taki skład zaprawy cementowo-glinianej charakteryzuje się odpowiednim balansem między wytrzymałością a elastycznością, co czyni go idealnym do zastosowań w budownictwie, na przykład przy murowaniu ścian czy tynkowaniu. W praktyce, stosowanie odpowiednich proporcji składników jest kluczowe dla uzyskania pożądanych właściwości mechanicznych zaprawy, takich jak przyczepność, plastyczność i odporność na działanie czynników atmosferycznych. Warto również zwrócić uwagę na normy PN-EN dotyczące zapraw murarskich, które precyzują wymagania dla różnych typów zapraw, co pozwala na dobór odpowiedniego składu w zależności od specyfikacji projektu budowlanego. Przykłady zastosowań to zarówno budowa nowych obiektów, jak i renowacja istniejących, gdzie kluczowe jest zachowanie zarówno estetyki, jak i trwałości."}

Pytanie 35

Który z materiałów stosuje się do wykonania izolacji termicznej w budynkach?

Ilustracja do pytania
A. A.
B. D.
C. B.
D. C.
Materiał oznaczony literą C, czyli wełna mineralna, jest bardzo często używany w budownictwie, zwłaszcza do izolacji termicznej. Ma naprawdę świetne właściwości, jeśli chodzi o ograniczanie strat ciepła w budynkach, co na pewno pomoże obniżyć rachunki za ogrzewanie. Co więcej, wełna mineralna jest też ogniotrwała, co daje dodatkowe bezpieczeństwo, zmniejszając ryzyko, że ogień się rozprzestrzeni. W praktyce korzysta się z niej nie tylko w dachach i ścianach, ale też w podłogach, co czyni ją bardziej uniwersalnym materiałem budowlanym. Są też standardy, takie jak PN-EN 13162, które mówią o wymaganiach jakościowych, a to potwierdza, że wełna mineralna jest naprawdę skuteczna. A jeśli chodzi o akustykę, to też działa, co wpływa na komfort w pomieszczeniach. Warto zainwestować w ten materiał, żeby zwiększyć efektywność energetyczną i poprawić komfort cieplny w budynkach.

Pytanie 36

Zgodnie z podaną zasadą oblicz powierzchnię ściany pokazanej na rysunku, jeśli będą tynkowane ościeża otworów.

Zasada obliczania powierzchni ścian tynkowanych
Od powierzchni tynkowanej ściany odlicza się powierzchnię otworów powyżej 3 m2.
Od powierzchni tynkowanej ściany nie odlicza się powierzchni otworów do 3 m2, jeśli tynkowane będą ościeża otworu.
Ilustracja do pytania
A. 33,50 m2
B. 35,00 m2
C. 32,00 m2
D. 33,00 m2
Odpowiedź 35,00 m2 jest na pewno dobra, bo obliczenia dotyczą tynkowania ściany, a tu chodzi o to, jak tynk się stosuje. Cała powierzchnia ściany to 35 m2, a otwór ma 3 m2. Zgodnie z zasadami, jeśli otwór nie przekracza 3 m2, nie odejmujemy go od całej powierzchni, a ościeża też tynkujemy. To jest w porządku i zgodne z tym, co się praktykuje w budownictwie. Gdy planujesz tynkowanie, ważne, żeby patrzeć nie tylko na powierzchnię, ale też na otwory w ścianie, bo to pozwala lepiej wyliczyć, ile materiału i kasy potrzebujesz. Dlatego tynkowanie ościeży, gdy otwór jest niewielki, jest uzasadnione, co potwierdza, że Twoje obliczenia są poprawne.

Pytanie 37

Aby zbudować 1 m2 jednowarstwowej ściany, potrzebnych jest 8 sztuk bloczków z betonu komórkowego. Jeśli koszt jednego bloczka wynosi 21 zł, to ile wyniesie całkowity koszt bloczków potrzebnych do budowy ściany o powierzchni 15 m2?

A. 2 520 zł
B. 3 520 zł
C. 2 860 zł
D. 3 860 zł
Aby obliczyć koszt bloczków z betonu komórkowego potrzebnych do wykonania ściany o powierzchni 15 m<sup>2</sup>, należy najpierw ustalić ilość bloczków potrzebnych na 1 m<sup>2</sup>. Z informacji wynika, że do wykonania 1 m<sup>2</sup> jednowarstwowej ściany potrzeba 8 sztuk bloczków. Dla ściany o powierzchni 15 m<sup>2</sup> potrzebujemy zatem 8 bloczków/m<sup>2</sup> x 15 m<sup>2</sup> = 120 bloczków. Koszt jednego bloczka wynosi 21 zł, więc całkowity koszt bloczków wynosi 120 bloczków x 21 zł/bloczek = 2 520 zł. Obliczenia te są zgodne z zasadami efektywnego planowania budowy i pozwalają na uwzględnienie wszystkich niezbędnych materiałów, co jest kluczowe w standardach budowlanych. Przykład ten ilustruje, jak ważne jest precyzyjne oszacowanie kosztów materiałów budowlanych w celu uniknięcia nieprzewidzianych wydatków oraz sprawne zarządzanie budżetem projektu budowlanego.

Pytanie 38

Warstwę konstrukcyjną ściany przedstawionej na rysunku wykonano z betonu

Ilustracja do pytania
A. komórkowego niezbrojonego.
B. komórkowego zbrojonego.
C. zwykłego niezbrojonego.
D. zwykłego zbrojonego.
Odpowiedź 'komórkowego niezbrojonego' jest poprawna, ponieważ analiza rysunku ujawnia strukturę ściany wykonaną z pustaków, co jest charakterystyczne dla betonu komórkowego. Beton komórkowy, często stosowany w budownictwie, charakteryzuje się niską gęstością oraz wysoką izolacyjnością termiczną i akustyczną. W budynkach mieszkalnych oraz użyteczności publicznej wykorzystuje się go do wznoszenia ścian działowych oraz zewnętrznych, gdzie kluczowe znaczenie ma efektywność energetyczna. Standardy budowlane, takie jak PN-EN 771-4, definiują wymogi dla betonów komórkowych, w tym ich wytrzymałość i zastosowanie w różnych warunkach. Przykład zastosowania betonu komórkowego można zobaczyć w nowoczesnych domach pasywnych, gdzie jego właściwości izolacyjne przyczyniają się do obniżenia kosztów ogrzewania i chłodzenia budynku. Ponadto, brak prętów zbrojeniowych sugeruje, że jest to struktura niezbrojona, co również potwierdza prawidłowość odpowiedzi. W kontekście nowoczesnych trendów budowlanych, beton komórkowy niezbrojony jest często preferowany ze względu na szybkość montażu oraz oszczędności materiałowe.

Pytanie 39

Na podstawie wymiarów podanych na rysunku oblicz powierzchnię ściany przeznaczonej do wyburzenia, jeżeli wysokość pomieszczenia wynosi 270 cm.

Ilustracja do pytania
A. 10,67 m2
B. 8,91 m2
C. 10,07 m2
D. 8,24 m2
Poprawna odpowiedź to 8,91 m², wynikająca z obliczenia powierzchni ściany do wyburzenia według standardowej formuły: powierzchnia = długość × wysokość. W tym przypadku, długość ściany wynosi 3,3 m, a wysokość pomieszczenia to 2,7 m. Po przemnożeniu: 3,3 m × 2,7 m = 8,91 m². To podejście jest zgodne z zasadami i standardami obliczania powierzchni w budownictwie. Praktyczne zastosowanie tej wiedzy jest kluczowe, szczególnie w kontekście planowania prac budowlanych i wyburzeniowych. Właściwe obliczenie powierzchni pozwala na określenie ilości materiałów potrzebnych do wykończenia lub naprawy, a także pomocne jest w planowaniu kosztów. Dobrą praktyką jest także uwzględnianie ewentualnych odstępstw od wymiarów, które mogą wynikać z błędów konstrukcyjnych. Warto również zaznaczyć, że znajomość zasad obliczania powierzchni jest istotna w kontekście przepisów budowlanych oraz norm dotyczących ochrony środowiska, które mogą regulować maksymalną powierzchnię do wyburzenia bez odpowiednich zezwoleń.

Pytanie 40

Na ilustracji przedstawiono sposób wykonania

Ilustracja do pytania
A. paroizilacji.
B. hydroizolacji.
C. izolacji akustycznej.
D. izolacji cieplnej.
Hydroizolacja to ważna sprawa, bo zabezpiecza różne elementy budowlane przed wodą i wilgocią. Na ilustracji widzisz czarną membranę izolacyjną – to typowy materiał używany do hydroizolacji. W budownictwie takie rozwiązania są kluczowe, zwłaszcza w miejscach, gdzie woda gruntowa czy opady są na porządku dziennym. Jak dobrze zabezpieczysz budynek, to unikniesz wielu problemów, jak zagrzybienie czy korozja stali. W praktyce można używać różnych technik hydroizolacji, na przykład membran bitumicznych, folii PVC czy specjalnych mas uszczelniających. Dobrze jest też regularnie sprawdzać te elementy i dbać o nie, żeby działały jak najdłużej. Jeśli chodzi o normy, to metody hydroizolacji powinny być zgodne z PN-EN 13967 i PN-EN 1504-2, które określają, jakie wymagania musi spełniać materiały i systemy w budownictwie. Dzięki temu nie tylko budynki będą trwalsze, ale też komfort ich użytkowania wzrośnie, bo nie będzie problemów z wilgocią.