Wyniki egzaminu

Informacje o egzaminie:
  • Zawód: Technik budownictwa
  • Kwalifikacja: BUD.12 - Wykonywanie robót murarskich i tynkarskich
  • Data rozpoczęcia: 6 maja 2026 22:10
  • Data zakończenia: 6 maja 2026 22:29

Egzamin zdany!

Wynik: 40/40 punktów (100,0%)

Wymagane minimum: 20 punktów (50%)

Nowe
Analiza przebiegu egzaminu- sprawdź jak rozwiązywałeś pytania
Pochwal się swoim wynikiem!
Szczegółowe wyniki:
Pytanie 1

Do budowy ścian fundamentowych, które są narażone na wilgoć, należy używać zaprawy

A. gipsowej
B. wapienno-gipsowej
C. cementowej
D. wapiennej
Zaprawa cementowa jest najczęściej stosowanym materiałem do wykonywania ścian fundamentowych oraz elementów narażonych na zawilgocenie, ze względu na swoje właściwości mechaniczne i odporność na wodę. Cement, jako główny składnik zaprawy, zapewnia wysoką wytrzymałość na ściskanie, co jest kluczowe w konstrukcjach budowlanych, które muszą przenosić duże obciążenia. Ponadto, zaprawa cementowa jest odporna na działanie czynników atmosferycznych oraz wilgoci, co czyni ją idealnym rozwiązaniem w przypadku fundamentów, które są bezpośrednio narażone na wodę gruntową. W praktyce, zaprawy cementowe używane do budowy fundamentów często zawierają dodatki, takie jak plastyfikatory, które poprawiają ich właściwości robocze i zwiększają trwałość. W polskich normach budowlanych, takich jak PN-EN 206, określone są wymagania dotyczące jakości zapraw cementowych, co dodatkowo podkreśla znaczenie ich stosowania w budownictwie. Przykładem praktycznego zastosowania może być budowa piwnic, gdzie odpowiednia izolacja i użycie zaprawy cementowej są kluczowe dla zapewnienia długotrwałej funkcjonalności struktury.

Pytanie 2

Reperacja pojedynczych uszkodzeń oraz niewielkich pęknięć na powierzchni tynku ściany nośnej polega na klinowym usunięciu tynku oraz

A. wzmocnieniu konstrukcji klamrowo i ponownym otynkowaniu
B. nasączeniu pękniętych miejsc wodą i uzupełnieniu ubytków zaprawą taką jak tynk
C. wprowadzeniu zaczynu cementowego pod ciśnieniem
D. uzupełnieniu ubytków zaprawą cementową
Odpowiedź dotycząca nasączenia miejsc spękań wodą i wypełnienia ubytków zaprawą tynkarską jest poprawna, ponieważ taka procedura pozwala na skuteczne zminimalizowanie ryzyka dalszych uszkodzeń oraz zapewnienie właściwej przyczepności materiału naprawczego. Przed przystąpieniem do naprawy, ważne jest, aby dokładnie oczyścić uszkodzoną powierzchnię z luźnych fragmentów tynku oraz zanieczyszczeń, co pozwoli na lepsze wnikanie wody do spękań. Następnie, nasączenie wodą umożliwia aktywację drobnych cząsteczek cementu w zaprawie, co w połączeniu z odpowiednim wypełnieniem ubytków zaprawą tynkarską przyczynia się do uzyskania trwałej i estetycznej naprawy. Zgodnie z normą PN-EN 998-1, właściwe przygotowanie powierzchni oraz użycie odpowiednich materiałów budowlanych jest kluczowe dla zapewnienia długotrwałej jakości wykończenia. Takie podejście jest zgodne z najlepszymi praktykami w dziedzinie budownictwa i renowacji, co potwierdza jego skuteczność w zakresie zachowania estetyki oraz integralności konstrukcyjnej ścian. Przykładowo, w budynkach zabytkowych, gdzie estetyka ma kluczowe znaczenie, podejście to jest szczególnie istotne, aby zachować autentyczność i charakter oryginalnych materiałów.

Pytanie 3

Jaką cegłę należy zastosować do budowy murowanych ścianek działowych o grubości do 12 cm, aby uzyskać jak najniższy ciężar objętościowy?

A. wapienno-piaskową pełną
B. klinkierową
C. ceramiczną pełną
D. dziurawki
Dziurawki, czyli cegły ceramiczne o dużej liczbie otworów, charakteryzują się niskim ciężarem objętościowym, co czyni je idealnym materiałem do budowy ścianek działowych o grubości do 12 cm. Dzięki swojej strukturze, dziurawki nie tylko obniżają całkowity ciężar konstrukcji, ale również zapewniają dobrą izolacyjność akustyczną i termiczną. W praktyce, zastosowanie dziurek w budownictwie pozwala na optymalizację kosztów transportu oraz ułatwia prace murarskie, ponieważ są one lżejsze od cegły pełnej. Zgodnie z normami budowlanymi, cegły te powinny być używane tam, gdzie priorytetem jest redukcja masy konstrukcyjnej, a jednocześnie zachowanie wymagań dotyczących wytrzymałości i izolacji. Przykłady zastosowania obejmują budowę ścianek działowych w biurach, domach mieszkalnych oraz innych obiektach, gdzie ograniczenie ciężaru konstrukcji jest kluczowe.

Pytanie 4

Która z podanych zapraw cechuje się najlepszymi właściwościami plastycznymi?

A. Gipsowa
B. Cementowo-gliniana
C. Cementowo-wapienna
D. Wapienna
Zaprawa wapienna jest uznawana za jedną z najlepszych pod względem właściwości plastycznych. Jej zdolność do łatwego formowania i wytrzymywania deformacji sprawia, że jest idealnym materiałem w zastosowaniach budowlanych, gdzie wymagana jest elastyczność i łatwość w aplikacji. Wapno wykazuje doskonałe właściwości wiążące, co pozwala na osiągnięcie wysokiej przyczepności do różnych podłoży. Dodatkowo, zaprawy wapienne charakteryzują się dużą paroprzepuszczalnością, co zapobiega gromadzeniu się wilgoci w strukturze budynku, a także wspiera naturalne procesy wentylacyjne. W praktyce, zaprawy wapienne są powszechnie używane do tynkowania ścian, zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych, oraz do murowania cegieł i bloczków. W kontekście norm budowlanych, stosowanie zapraw wapiennych jest zgodne z zaleceniami wielu krajowych i międzynarodowych standardów, które podkreślają ich ekologiczność i trwałość. Warto zauważyć, że ich zastosowanie w renowacji zabytków budowlanych jest szczególnie cenione, ponieważ wapno nie tylko dobrze współpracuje z tradycyjnymi materiałami, ale także wspiera długoterminową ochronę architektury.

Pytanie 5

Które nadproże przedstawiono na rysunku?

Ilustracja do pytania
A. Z prefabrykowanych kształtek typu "U".
B. Sklepione murowane z cegieł.
C. Monolityczne żelbetowe.
D. Z prefabrykowanych belek "Porotherm".
Odpowiedź "Z prefabrykowanych belek 'Porotherm'" jest poprawna, ponieważ na przedstawionym rysunku rzeczywiście widać nadproże wykonane z prefabrykowanych belek ceramicznych tej marki. Prefabrykowane belki 'Porotherm' charakteryzują się specyficzną budową, która umożliwia łatwe wkomponowanie ich w konstrukcje budowlane. W porównaniu do tradycyjnych rozwiązań, takich jak nadproża żelbetowe czy murowane, prefabrykowane belki oferują szereg korzyści. Wykorzystanie takich elementów pozwala na znaczną redukcję czasu i kosztów budowy, ponieważ są one gotowe do użycia i eliminują potrzebę skomplikowanej obróbki na miejscu. Dodatkowo, w przypadku belek 'Porotherm', ich odpowiednia wentylacja i ciepłochronność wpływają na efektywność energetyczną budynku, co jest zgodne z aktualnymi standardami budownictwa pasywnego i energooszczędnego. Stosując te prefabrykaty, projektanci mogą również lepiej zarządzać obciążeniami i wymiarowaniem otworów w murze, co jest kluczowe dla bezpieczeństwa i stabilności całej konstrukcji.

Pytanie 6

Korzystając z Warunków Technicznych Wykonania i Odbioru Robót Tynkarskich wskaż, dla której kategorii tynku niedopuszczalne są widoczne miejscowe nierówności powierzchni, pochodzące od zacierania packą.

Warunki Techniczne Wykonania i Odbioru Robót Tynkarskich (fragment)
Dla wszystkich odmian tynku niedopuszczalne są:
- wykwity w postaci nalotu wykrystalizowanych na powierzchni tynku roztworów soli przenikających z podłoża, pleśń itp.
- zacieki w postaci trwałych śladów na powierzchni tynków,
- odstawanie, odparzenia, pęcherze spowodowane niedostateczną przyczepnością tynku do podłoża.
Pęknięcia na powierzchni tynków są niedopuszczalne z wyjątkiem tynków surowych, w których dopuszcza się włoskowate rysy skurczowe. Wypryski i spęcznienia powstające na skutek obecności niezgaszonych cząstek wapna, gliny itp. są niedopuszczalne dla tynków pocienionych, pospolitych, doborowych i wypalonych, natomiast dla tynków surowych są niedopuszczalne w liczbie do 5 sztuk na 10 m2 tynku.
Widoczne miejscowe nierówności powierzchni otynkowanych wynikające z technik wykonania tynku (np. ślady wygładzania kielnią lub zacierania packą) są niedopuszczalne dla tynków doborowych, a dla tynków pospolitych dopuszczalne są o szerokości i głębokości do 1 mm oraz długości do 5 cm w liczbie 3 sztuk na 10 m2 powierzchni otynkowanej.
A. Dla tynku kategorii II
B. Dla tynku kategorii I
C. Dla tynku kategorii IV
D. Dla tynku kategorii III
Poprawna odpowiedź to kategoria IV, ponieważ zgodnie z Warunkami Technicznymi Wykonania i Odbioru Robót Tynkarskich, tynki doborowe charakteryzują się wysokimi wymaganiami estetycznymi, co oznacza, że wszelkie widoczne miejscowe nierówności, takie jak ślady wygładzania kielnią czy zacierania packą, są całkowicie niedopuszczalne. Praktycznie, oznacza to, że w przypadku tynków doborowych, wykonawcy muszą szczególnie dbać o precyzję wykonania i staranność, aby zapewnić jednolitą i gładką powierzchnię, co jest kluczowe w kontekście późniejszego malowania lub tapetowania. W branży budowlanej, tynki doborowe są często stosowane w obiektach o wysokich standardach wykończenia, takich jak budynki użyteczności publicznej czy ekskluzywne mieszkania. Nieprzestrzeganie tych norm może prowadzić do problemów estetycznych i funkcjonalnych, dlatego tak ważne jest stosowanie się do tych wytycznych.

Pytanie 7

Jakie narzędzie przedstawiono na rysunku?

Ilustracja do pytania
A. Szpachlę.
B. Łatę do narożników.
C. Kielnię do narożników zewnętrznych.
D. Kielnię do narożników wewnętrznych.
Kielnia do narożników zewnętrznych to naprawdę fajne narzędzie, które ma dużą rolę w wykańczaniu budynków. Jej wygięty koniec sprawia, że można bardzo precyzyjnie nałożyć zaprawę na narożniki. Kiedy tynkujemy, ważne jest, aby wszystko było równomiernie pokryte i wyglądało ładnie. Używając kielni do narożników zewnętrznych, unikamy typowych problemów, jak na przykład nierówności, co jest istotne, gdy patrzymy później na cały budynek. Moim zdaniem, stosowanie odpowiednich narzędzi do konkretnych zadań, w tym przypadku tynkowania narożników, naprawdę poprawia jakość pracy i efektywność. No i warto pamiętać, że kielnie często używa się w zestawie z innymi narzędziami, co daje świetne efekty w budownictwie i renowacji.

Pytanie 8

Na podstawie danych zawartych w tabeli oblicz, ile bloków wapienno-piaskowych drążonych typu 2NFD o wymiarach 25 cm × 12 cm × 13,8 cm potrzeba do wymurowania ściany o grubości 38 cm i wymiarach 3,5 m × 6 m.

Ilustracja do pytania
A. 1 651 szt.
B. 1 113 szt.
C. 1 069 szt.
D. 1 670 szt.
Aby prawidłowo obliczyć liczbę bloków wapienno-piaskowych drążonych typu 2NFD potrzebnych do wymurowania ściany o wymiarach 3,5 m × 6 m i grubości 38 cm, kluczowe jest zrozumienie etapu wyliczeń. Powierzchnia ściany została obliczona jako 3,5 m × 6 m, co daje 21 m². Z danych w tabeli wynika, że na 1 m² przy tej grubości potrzeba 78,60 sztuk bloków. Mnożąc powierzchnię ściany przez liczbę bloków na 1 m², otrzymujemy wartość 1 650,6 szt., która po zaokrągleniu daje 1 651 sztuk. W praktyce, takie obliczenia są niezwykle istotne podczas planowania robót budowlanych, ponieważ pozwalają na precyzyjne oszacowanie materiałów budowlanych, co wpływa na koszty inwestycji oraz czas realizacji projektu. Prawidłowe oszacowanie ilości bloków ma również znaczenie dla zachowania standardów jakości i trwałości konstrukcji, co jest zgodne z normami budowlanymi.

Pytanie 9

Przed użyciem tynków akrylowych produkowanych w fabryce w pojemnikach, należy je

A. wymieszać z wodą
B. wymieszać bez dodatków
C. dodać pigment
D. dodać utwardzacz
Tynki akrylowe przygotowane fabrycznie w pojemnikach nie wymagają dodatkowych modyfikacji przed użyciem, co czyni je wygodnym rozwiązaniem w pracach budowlanych i remontowych. Wymieszanie ich bez dodatków zapewnia optymalne właściwości aplikacyjne, takie jak odpowiednia konsystencja, przyczepność i elastyczność. W praktyce, tynki akrylowe charakteryzują się dużą odpornością na warunki atmosferyczne oraz wydłużoną trwałością, a ich właściwości ochronne są zachowane, gdy są stosowane zgodnie z zaleceniami producenta. Tego typu tynki są często wykorzystywane zarówno w budownictwie jednorodzinnym, jak i wielorodzinnym, stanowiąc estetyczną i funkcjonalną elewację. Przygotowywanie tynków akrylowych w taki sposób, aby nie dodawać do nich żadnych substancji, jest zgodne z praktykami branżowymi, które podkreślają znaczenie zachowania integralności materiału. Należy pamiętać, że zgodność z instrukcjami producenta oraz odpowiednia aplikacja są kluczowe dla osiągnięcia najlepszych rezultatów w renowacji oraz budowie.

Pytanie 10

Aby uniknąć wilgoci na zewnętrznych ścianach parteru budynku z bloczków betonowych, pierwszą warstwę należy ułożyć na

A. zaprawie cementowej
B. papie asfaltowej
C. zaprawie cementowo-wapiennej
D. lepiku asfaltowym
Zgadza się, papa asfaltowa to dobry wybór. Działa jak tarcza przed wilgocią, chroniąc ściany budynku przed wodą. Ułożenie bloczków betonowych na tej papie to świetny pomysł, bo izoluje nam to od wilgoci z gruntu i deszczu, a to naprawdę ważne, żeby wszystko było trwałe. Papa asfaltowa ma super właściwości, jeśli chodzi o odporność na wodę, co w budownictwie jest mega ważne. Na przykład, w piwnicach, gdzie woda może być problemem, jej użycie jest wręcz niezbędne. Trzeba pamiętać, że według norm budowlanych, stosowanie papy na fundamentach i ścianach parteru to naprawdę dobra praktyka, bo minimalizuje ryzyko wilgoci i uszkodzeń. Generalnie, dobrze jest myśleć o izolacji od początku budowy, bo to wpływa na to, jak długo konstrukcja wytrzyma i czy będzie bezpieczna.

Pytanie 11

Tynk dekoracyjny, będący gładką warstwą zaprawy gipsowej na podstawie wapienno-gipsowej, to

A. tynk zmywalny
B. tynk cyklinowany
C. sgraffito
D. sztablatura
Sztablatura to technika wykończeniowa, która polega na nałożeniu gładkiej warstwy zaczynu gipsowego na podkład wapienno-gipsowy. Jest to dość popularna metoda w architekturze wnętrz, szczególnie w obiektach zabytkowych, gdzie ważne jest zachowanie estetyki i tradycyjnego rzemiosła. Warto zaznaczyć, że sztablatura charakteryzuje się wysoką odpornością na wilgoć oraz zdolnością do regulacji mikroklimatu pomieszczeń, co czyni ją idealnym rozwiązaniem do stosowania w różnorodnych warunkach. Zastosowanie sztablatury umożliwia uzyskanie jednolitej, gładkiej powierzchni, która może być następnie malowana lub dekorowana innymi technikami, co podnosi walory estetyczne wnętrza. W praktyce, tynk sztukatorski w formie sztablatury jest często wybierany w projektach, które nawiązują do klasycznych stylów architektonicznych, gdzie szczególnie istotne jest zachowanie autentyczności i detali wykończeniowych.

Pytanie 12

Z informacji podanych w tabeli wynika, że aby otrzymać zaprawę cementowo-wapienną marki 5, należy 2 pojemniki wapna hydratyzowanego zmieszać z

Orientacyjny skład objętościowy zapraw cementowo-wapiennych
Marka zaprawyz użyciem ciasta wapiennegoz użyciem wapna hydratyzowanego
1,51:1,5:81:1:9
31:1:71:1:6
51:0,3:41:0,5:4,5
A. 2 pojemnikami cementu i 14 pojemnikami piasku.
B. 4 pojemnikami cementu i 18 pojemnikami piasku.
C. 4 pojemnikami cementu i 16 pojemnikami piasku.
D. 2 pojemnikami cementu i 12 pojemnikami piasku.
Żeby uzyskać dobrą zaprawę cementowo-wapienną klasy 5, musisz trzymać się konkretnych proporcji składników, co jest naprawdę ważne w budowlance. W tym przypadku proporcje są takie: 1 część cementu, 0,5 części wapna hydratyzowanego i 4,5 części piasku. Jeśli używasz 2 pojemników wapna, to żeby obliczyć cement, musisz pomnożyć te proporcje przez 4 – czyli będziesz potrzebować 4 pojemników cementu. Potem obliczając piasek, wychodzi 18 pojemników. Takie obliczenia są istotne, ponieważ jeśli coś pójdzie nie tak, zaprawa może być za słaba, co skutkuje pęknięciami murów czy odspajaniem tynku. Dlatego trzymanie się norm i wytycznych, jak PN-EN 998, które mówią o zaprawach murarskich i tynkarskich, jest super ważne, żeby wszystko było zrobione porządnie i trwało długo.

Pytanie 13

Na którym rysunku przedstawiono kielnię do kształtowania spoin?

Ilustracja do pytania
A. D.
B. C.
C. B.
D. A.
Na rysunku A przedstawiono kielnię do kształtowania spoin, która jest kluczowym narzędziem w budownictwie, szczególnie w pracach murowych. Kielnia ta charakteryzuje się wąską, długą i płaską powierzchnią roboczą, co umożliwia precyzyjne formowanie spoin między cegłami. Przykładem zastosowania kielni do kształtowania spoin może być murowanie ścian, w których ważne jest, aby spoiny były estetyczne i miały odpowiednią głębokość. Przy jej użyciu można również wygładzać zaprawę, co zwiększa trwałość i estetykę konstrukcji. Standardy budowlane, takie jak PN-B-06265, podkreślają znaczenie odpowiedniego formowania spoin, co wpływa na jakość wykonania robót budowlanych. Dobrze uformowane spoiny wpływają nie tylko na wygląd, ale również na izolacyjność termiczną i akustyczną budynku, dlatego znajomość i umiejętność stosowania kielni do kształtowania spoin jest niezbędna dla każdego murarza.

Pytanie 14

Wylicz koszt wymiany pięciu okien o wymiarach 120×150 cm każde, jeśli cena jednostkowa tej usługi to 65,00 zł/m.

A. 1560,00 zł
B. 1755,00 zł
C. 1404,00 zł
D. 1950,00 zł
Żeby obliczyć, ile kosztuje wymiana pięciu okien o wymiarach 120x150 cm, najpierw trzeba policzyć pole jednego okna. To proste – 120 cm razy 150 cm daje nam 18000 cm². Potem przeliczamy to na metry kwadratowe, dzieląc przez 10000, co daje 1,8 m² na jedno okno. Jak już mamy pięć okien, to całkowite pole wychodzi 5 razy 1,8 m², czyli 9 m². Koszt za metr kwadratowy to 65 zł, więc całkowity koszt wymiany tych okien to 9 m² razy 65 zł, co daje 585 zł. Pamiętaj, że zawsze musisz sprawdzić jednostki, żeby uniknąć błędów. To może się wydawać nudne, ale w praktyce wiedza o kosztach materiałów i robocizny jest kluczowa do dobrego planowania budżetu. Precyzyjne obliczenia pomagają lepiej zarządzać finansami w budownictwie.

Pytanie 15

Na rysunku przedstawiono rzut pomieszczenia, w którym zaplanowano wyburzenie ściany. Oblicz powierzchnię ściany przeznaczonej do rozbiórki, jeżeli wysokość pomieszczenia wynosi 3,2 m.

Ilustracja do pytania
A. 5,44 m2
B. 10,88 m2
C. 8,96 m2
D. 8,00 m2
Poprawna odpowiedź to 5,44 m2, co wynika z właściwego obliczenia powierzchni ściany przeznaczonej do rozbiórki. W celu obliczenia powierzchni ściany należy znać jej długość oraz wysokość pomieszczenia. W tym przypadku długość ściany, która ma zostać wyburzona, wynosi 1,7 m, a wysokość pomieszczenia to 3,2 m. Obliczamy powierzchnię, stosując wzór: Powierzchnia = długość × wysokość. Podstawiając wartości, otrzymujemy: Powierzchnia = 1,7 m × 3,2 m = 5,44 m2. Tego typu obliczenia są kluczowe w projektach budowlanych, ponieważ zapewniają precyzyjne oszacowanie materiałów potrzebnych do rozbiórki oraz kosztów związanych z tym procesem. W praktyce, znajomość takich obliczeń jest niezbędna do efektywnego zarządzania projektami budowlanymi, a także do ustalania odpowiednich procedur w zakresie bezpieczeństwa pracy oraz zgodności z normami budowlanymi.

Pytanie 16

Oblicz wydatki związane z rozbiórką ścian o grubości 25 cm w pomieszczeniu o wymiarach 5 m × 4 m i wysokości 280 cm, jeśli koszt rozbiórki 1 m2 takiej ściany wynosi 185,00 zł?

A. 12 950,00 zł
B. 9 324,00 zł
C. 10 360,00 zł
D. 4 662,00 zł
Aby obliczyć koszt wyburzenia ścian o grubości 25 cm w pomieszczeniu, musimy najpierw obliczyć powierzchnię ścian, które będą wyburzane. Pomieszczenie ma wymiary 5 m × 4 m oraz wysokość 280 cm. Zatem, powierzchnia ścian to suma powierzchni dwóch ścian o wymiarach 5 m i dwóch ścian o wymiarach 4 m. Powierzchnia dwóch ścian o wysokości 280 cm i szerokości 5 m wynosi: 2 × (5 m × 2,8 m) = 28 m². Powierzchnia dwóch ścian o wymiarach 4 m wynosi: 2 × (4 m × 2,8 m) = 22,4 m². Łączna powierzchnia ścian wynosi 28 m² + 22,4 m² = 50,4 m². Koszt wyburzenia 1 m² ściany wynosi 185,00 zł, więc całkowity koszt wyburzenia wynosi 50,4 m² × 185,00 zł/m² = 9 324,00 zł. Takie obliczenia są istotne w branży budowlanej, gdzie precyzyjne oszacowanie kosztów jest kluczowe dla planowania budżetu i realizacji projektu. Dobrą praktyką jest zawsze uwzględnienie dodatkowych kosztów, takich jak utylizacja materiałów budowlanych czy zabezpieczenia placu budowy.

Pytanie 17

Tynk klasy IVf wykonuje się

A. dwuwarstwowo, wygładzając packą na ostro
B. trójwarstwowo, wygładzając packą pokrytą filcem
C. trójwarstwowo, wygładzając packą na gładko
D. dwuwarstwowo, wygładzając packą styropianową
Poprawna odpowiedź wskazuje, że tynk kategorii IVf wykonuje się trójwarstwowo, zacierając packą obłożoną filcem. Proces ten jest zgodny z aktualnymi normami budowlanymi i najlepszymi praktykami w branży tynkarskiej. Tynki IVf charakteryzują się wysoką odpornością na warunki atmosferyczne oraz wymagają szczególnego podejścia podczas aplikacji. Trójwarstwowy system tynkowy pozwala na uzyskanie optymalnej trwałości i estetyki powłok. Pierwsza warstwa, zwana podkładową, ma na celu zapewnienie odpowiedniej przyczepności do podłoża, podczas gdy druga warstwa odpowiada za wyrównanie powierzchni. Ostatnia, zewnętrzna warstwa, zacierana packą obłożoną filcem, tworzy gładką i estetyczną powłokę, która jest jednocześnie odporniejsza na uszkodzenia mechaniczne oraz działanie czynników zewnętrznych. Prawidłowe wykonanie tynków IVf ma kluczowe znaczenie dla ich funkcjonalności oraz przedłużenia żywotności budynku, dlatego należy przestrzegać wszystkich wskazówek producentów oraz norm budowlanych.

Pytanie 18

Na rysunku przedstawiono rzut klatki schodowej budynku wielokondygnacyjnego. Jest to rzut

Ilustracja do pytania
A. kondygnacji powtarzalnej.
B. piwnic,
C. parteru.
D. kondygnacji ostatniej.
Rzut klatki schodowej jest klasycznym przykładem kondygnacji powtarzalnej, co oznacza, że elementy takie jak stopnie schodów są identyczne na różnych poziomach budynku. W analizowanym przypadku, oznaczenia "8x17,5x29" sugerują, że mamy do czynienia z regularnie powtarzającymi się stopniami, co jest kluczowe w projektowaniu budynków wielokondygnacyjnych. W praktyce, kondygnacje powtarzalne są efektywne z punktu widzenia kosztów budowy oraz umożliwiają optymalizację przestrzeni. Zastosowanie takich rozwiązań przyczynia się do zwiększenia funkcjonalności oraz estetyki budynku. Podczas projektowania klatek schodowych, zgodnie z normami PN-EN ISO 14122, warto zwrócić uwagę na odpowiednie wymiary stopni oraz ich rozmieszczenie, aby zapewnić komfort użytkowania oraz bezpieczeństwo. Znajomość zasad projektowania kondygnacji powtarzalnych jest niezbędna dla architektów oraz inżynierów budowlanych, ponieważ wpływa na wydajność i efektywność całego budynku.

Pytanie 19

Nominalna grubość spoin poziomych wynosi 12 mm (-2 mm; +5 mm), a spoin pionowych 10 mm (±5 mm). Na którym rysunku przedstawiono grubość spoin niezgodna z dopuszczalną?

Ilustracja do pytania
A. B.
B. A.
C. C.
D. D.
Rysunek B jest prawidłowym wyborem, ponieważ ilustruje przypadek, w którym grubość spoiny poziomej przekracza dopuszczalne wartości. Zgodnie z normami, nominalna grubość spoin poziomych wynosi 12 mm z tolerancją od -2 mm do +5 mm, co prowadzi do akceptowalnego zakresu grubości od 10 mm do 17 mm. Jednak w przedstawionym przypadku spoina pozioma na rysunku B ma grubość 15 mm, co w połączeniu z minimalną grubością 5 mm dla spoin pionowych, powoduje, że przekracza maksymalny limit dopuszczalny. Praktyczne zastosowanie tego typu wiedzy jest kluczowe w branży budowlanej oraz w spawalnictwie, gdzie precyzyjne wymiary i ich kontrola są niezbędne dla zachowania wytrzymałości konstrukcji oraz zgodności z normami jakości. Znajomość tolerancji i ich wpływu na jakość spoin jest fundamentem dla inżynierów i techników. Właściwe stosowanie tolerancji spoin pozwala na uniknięcie problemów, które mogą prowadzić do awarii konstrukcji. Dobrą praktyką jest zawsze przeprowadzanie inspekcji spoin zgodnie z ustalonymi standardami, co pozwala na wczesne wykrycie ewentualnych niezgodności.

Pytanie 20

Oblicz wynagrodzenie tynkarza za realizację tynku standardowego po obu stronach ściany o wymiarach 4×3 m, przy stawce wynoszącej 24,00 zł/r-g oraz normie pracy na wykonanie tego tynku wynoszącej 1,2 r-g/m2?

A. 576,00 zł
B. 345,60 zł
C. 288,00 zł
D. 691,20 zł
Aby obliczyć wynagrodzenie tynkarza za wykonanie tynku na obu stronach ściany, należy najpierw obliczyć powierzchnię, która będzie pokrywana tynkiem. Ściana ma wymiary 4 m na 3 m, co daje powierzchnię jednej strony równą 12 m<sup>2</sup>. Ponieważ tynk będzie nakładany po obu stronach, całkowita powierzchnia wynosi 12 m<sup>2</sup> x 2 = 24 m<sup>2</sup>. Następnie, korzystając z normy pracy tynkarza, która wynosi 1,2 r-g/m<sup>2</sup>, obliczamy całkowity czas pracy: 24 m<sup>2</sup> x 1,2 r-g/m<sup>2</sup> = 28,8 r-g. Stawka za pracę tynkarza wynosi 24,00 zł/r-g, więc łączna kwota wynagrodzenia to 28,8 r-g x 24,00 zł/r-g = 691,20 zł. Tego rodzaju obliczenia są standardem w branży budowlanej i pomagają w efektywnym zarządzaniu kosztami projektów budowlanych.

Pytanie 21

Na którym rysunku przedstawiono podłużny układ konstrukcyjny budynku?

Ilustracja do pytania
A. C.
B. A.
C. B.
D. D.
Na rysunku A przedstawiono budynek, w którym ściany nośne są zorganizowane wzdłuż dłuższego boku budynku, co jest kluczowym elementem podłużnego układu konstrukcyjnego. Tego typu układ jest często stosowany w budownictwie, szczególnie w dużych obiektach komercyjnych i przemysłowych, gdzie efektywność przestrzenna i łatwość wprowadzenia zmian w układzie wnętrza są istotne. W takim układzie ściany nośne są z reguły równoległe do kierunku płyt stropowych, co sprzyja lepszemu rozkładowi obciążeń oraz umożliwia łatwiejsze wprowadzenie otworów na okna czy drzwi, bez wpływu na integralność konstrukcyjną. Przykłady zastosowania tej metodologii można znaleźć w projektowaniu fabryk, magazynów, a także budynków biurowych, gdzie podłużny układ zapewnia większą elastyczność w użytkowaniu przestrzeni. Dodatkowo, zgodnie z normami budowlanymi, takie podejście minimalizuje ryzyko uszkodzeń w wyniku obciążeń dynamicznych, co czyni je preferowanym w wielu aspektach projektowania budynków.

Pytanie 22

Wewnątrz pomieszczenia oznaczonego na rysunku numerem 103 przewidziano wykonanie tynku na ścianie bez otworów. Oblicz powierzchnię przeznaczoną do tynkowania, jeżeli wysokość pomieszczenia wynosi 3 m.

Ilustracja do pytania
A. 10,56 m2
B. 11,82 m2
C. 12,96 m2
D. 14,52 m2
Poprawna odpowiedź to 11,82 m2, ponieważ obliczenia dotyczące powierzchni do tynkowania ściany bez otworów w pomieszczeniu 103 uwzględniają wysokość oraz obwód pomieszczenia. Wysokość pomieszczenia wynosi 3 m, co jest standardową wysokością w budownictwie, umożliwiającą zastosowanie typowych materiałów tynkarskich. Aby obliczyć powierzchnię ściany, należy znać również długość i szerokość pomieszczenia. Przykładowo, jeżeli przyjmiemy, że długość wynosi 4 m, a szerokość 3 m, obwód wynosi 2*(4+3)=14 m. Całkowita powierzchnia ścian wynosi 14 m * 3 m = 42 m2. Po odjęciu powierzchni okien i drzwi, która w tym przypadku wynosi 30,18 m2, uzyskujemy powierzchnię ściany gotową do tynkowania równą 11,82 m2. To podejście jest zgodne z najlepszymi praktykami w zakresie obliczeń powierzchni w budownictwie, które zaleca staranne uwzględnienie wszystkich elementów architektonicznych.

Pytanie 23

W technologii szalunku traconego, którego fragment przestawiono na rysunku, ściany wznosi się z

Ilustracja do pytania
A. prefabrykatów żelbetowych w deskowaniach z tektury.
B. betonu komórkowego na cienkowarstwowej zaprawie klejącej.
C. kształtek styropianowych z rdzeniem żelbetowym.
D. bloczków silikatowych na zaprawie ciepłochronnej.
Kształtki styropianowe z rdzeniem żelbetowym stanowią innowacyjne rozwiązanie w technologii szalunków traconych, które znacznie przyspiesza proces budowlany oraz zapewnia doskonałe właściwości izolacyjne. Szalunki tracone z tych kształtek nie tylko tworzą formę dla wylanego betonu, ale także po zakończeniu pracy pozostają integralną częścią konstrukcji, co eliminuje konieczność ich demontażu. We wnętrzu kształtek umieszczane jest zbrojenie, które po zalaniu betonem tworzy rdzeń żelbetowy, co zapewnia odpowiednią nośność i trwałość ścian. Zastosowanie tego typu szalunków jest szczególnie korzystne w budownictwie mieszkaniowym oraz przemysłowym, gdzie wymagana jest oszczędność czasu i materiałów. Technologie te są zgodne z europejskimi standardami budowlanymi, co potwierdza ich efektywność i bezpieczeństwo w zastosowaniach budowlanych. Dodatkowo, stosując kształtki styropianowe, można osiągnąć wyższe parametry energooszczędności budynku, co jest zgodne z obecnymi trendami w budownictwie ekologicznym.

Pytanie 24

Zaprawy szamotowe powinny być wykorzystywane do budowania

A. ścian w piwnicach
B. ścian osłonowych
C. kanałów wentylacyjnych
D. kominów niezwiązanych z budynkiem
Zaprawy szamotowe są specjalistycznymi materiałami, które charakteryzują się wysoką odpornością na wysokie temperatury oraz chemikalia. Dlatego ich zastosowanie w murowaniu kominów wolnostojących jest fundamentalne, ponieważ te elementy budowlane są narażone na działanie ekstremalnych temperatur i dymów. Kominy są miejscem, gdzie odprowadzane są gazy spalinowe, które mogą osiągać bardzo wysokie temperatury. Dlatego zaprawy szamotowe, które są wzbogacone o materiały ogniotrwałe, zapewniają nie tylko trwałość, ale i bezpieczeństwo konstrukcji. Przykładowo, w budownictwie przemysłowym, gdzie kominy muszą spełniać określone normy dotyczące emisji oraz odporności na działanie wysokich temperatur, użycie zapraw szamotowych jest standardem. Dobrą praktyką jest również przeprowadzanie regularnych inspekcji kominów, aby upewnić się, że zaprawa nie wykazuje oznak degradacji, co może prowadzić do potencjalnych zagrożeń dla budynku i jego użytkowników.

Pytanie 25

Jeżeli w trakcie remontu czas pracy na wykonanie 100 m2 tynku wynosi 35 r-g, to ile czasu będzie potrzebne na otynkowanie ścian pomieszczenia o wymiarach 5×6 m i wysokości 3 m?

A. 31,5 r-g
B. 10,5 r-g
C. 23,1 r-g
D. 35,0 r-g
Odpowiedź 23,1 r-g jest poprawna, ponieważ aby obliczyć czas potrzebny na otynkowanie ścian pokoju, należy najpierw określić powierzchnię tynku, którą trzeba pokryć. Pokój o wymiarach 5 m na 6 m i wysokości 3 m ma powierzchnię ścian równą: 2 * (5 m + 6 m) * 3 m = 66 m<sup>2</sup>. Następnie, mając informację, że nakład robocizny na 100 m<sup>2</sup> tynku wynosi 35 r-g, możemy obliczyć czas potrzebny na pokrycie 66 m<sup>2</sup> tynku. Proporcjonalnie, czas na 1 m<sup>2</sup> wynosi 35 r-g / 100 m<sup>2</sup> = 0,35 r-g. Dlatego czas na 66 m<sup>2</sup> tynku to: 66 m<sup>2</sup> * 0,35 r-g/m<sup>2</sup> = 23,1 r-g. Tego typu obliczenia są kluczowe w praktyce budowlanej, ponieważ pozwalają na precyzyjne planowanie kosztów i czasu pracy, co jest zgodne z najlepszymi praktykami w branży budowlanej.

Pytanie 26

Do ręcznego oddzielania kruszywa na różne frakcje do przygotowania zaprawy murarskiej należy zastosować

A. stolika wibracyjnego
B. stolika rozpływowego
C. rusztów drewnianych
D. siatek z drutu stalowego
Siatki z drutu stalowego są powszechnie stosowane do ręcznego segregowania kruszywa na poszczególne frakcje, co jest kluczowym procesem przy przygotowywaniu zaprawy murarskiej. Dzięki odpowiedniej wielkości oczek, siatki te umożliwiają efektywne oddzielanie ziaren o różnych wymiarach, co pozwala na uzyskanie jednorodnej mieszanki. W praktyce, segregacja kruszywa w taki sposób wpływa na jakość zaprawy, jej wytrzymałość oraz przyczepność do podłoża. Przykładowo, stosując siatki o różnych rozmiarach oczek, można skutecznie oddzielić piasek gruboziarnisty od drobniejszego, co jest zgodne z zasadami klasyfikacji materiałów budowlanych. Dodatkowo, stosowanie siatek zgodnych z normami PN-EN 13139 (Materiał do produkcji zapraw) oraz PN-EN 12620 (Kruszywa do betonu) zapewnia, że materiał użyty do zaprawy jest najwyższej jakości, co przekłada się na długotrwałość i stabilność konstrukcji budowlanych.

Pytanie 27

Której kielni należy użyć do spoinowania fug?

Ilustracja do pytania
A. B.
B. A.
C. C.
D. D.
Kielnia oznaczona literą C jest odpowiednim narzędziem do spoinowania fug, co jest kluczowym etapem w pracach budowlanych i wykończeniowych. Jej charakterystyczny zakrzywiony kształt umożliwia precyzyjne nakładanie zaprawy pomiędzy powierzchniami, co jest istotne dla uzyskania estetycznego i trwałego efektu. W praktyce, kielnia ta pozwala na równomierne rozłożenie materiału, co minimalizuje ryzyko powstawania pęknięć i osłabień w strukturze. Warto także zwrócić uwagę, że odpowiednie spoinowanie jest zgodne z normami budowlanymi, które wymagają zachowania określonych standardów jakości w zakresie materiałów i technologii. Użycie właściwej kielni wpływa nie tylko na wygląd, ale także na funkcjonalność i trwałość wykonanych prac. Na przykład, stosując kielnię C w trakcie układania płytek ceramicznych, można łatwiej dostosować grunt do różnorodnych kształtów i wielkości fug, co jest istotne w przypadku skomplikowanych wzorów. W związku z tym, wybór kielni C jest zgodny z najlepszymi praktykami w branży budowlanej.

Pytanie 28

Oblicz całkowity koszt robocizny należny za ręczne wykonanie tynku zwykłego kategorii II na stropie garażu, którego wymiary w rzucie wynoszą 5,0 x 4,2 m, a stawka godzinowa tynkarza i robotnika wynosi łącznie 15,00 zł za 1 r-g.

Ilustracja do pytania
A. 951,15 zł
B. 199,74 zł
C. 292,95 zł
D. 133,16 zł
Poprawna odpowiedź wynika z dokładnego obliczenia kosztów robocizny związanej z ręcznym tynkowaniem stropu garażu. Na początku obliczamy powierzchnię stropu, która w tym przypadku wynosi 5,0 m x 4,2 m, co daje 21 m². Następnie, korzystając z tabeli nakładów pracy na 100 m² dla tynku zwykłego kategorii II, możemy określić, ile roboczogodzin potrzebujemy na wykonanie tej pracy. Jeśli załóżmy, że na 100 m² przypada określona liczba roboczogodzin, to dla 1 m² będzie to znacznie mniej. Po przeliczeniu na 21 m² uzyskujemy całkowity nakład pracy, który następnie mnożymy przez stawkę godzinową wynoszącą 15,00 zł. Ostatecznie, po dokonaniu obliczeń, uzyskujemy wynik 199,74 zł. Warto zauważyć, że dokładność tych obliczeń jest kluczowa w praktyce budowlanej, gdyż pozwala na precyzyjne planowanie budżetu oraz efektywne zarządzanie zasobami w trakcie realizacji prac budowlanych.

Pytanie 29

Oblicz na podstawie rysunku powierzchnię ścianki działowej bez otworów, wiedząc, że wysokość pomieszczenia wynosi 280 cm.

Ilustracja do pytania
A. 8,96 m2
B. 9,40 m2
C. 6,71 m2
D. 8,95 m2
Obliczanie powierzchni ścianki działowej polega na zastosowaniu podstawowego wzoru geometrii, w którym mnożymy szerokość przez wysokość. W tym przypadku szerokość ścianki wynosi 320 cm, co w przeliczeniu na metry daje 3,2 m, a wysokość pomieszczenia to 280 cm, co także przelicza się na 2,8 m. Stosując wzór: powierzchnia = szerokość × wysokość, obliczamy 3,2 m × 2,8 m = 8,96 m². Takie obliczenia są kluczowe w branży budowlanej oraz architektonicznej, gdzie precyzyjne określenie powierzchni jest istotne dla kosztorysowania i planowania materiałów. Prawidłowe obliczenia powierzchni ścianki działowej pomagają w optymalizacji wykorzystania przestrzeni oraz w zapewnieniu zgodności z normami budowlanymi. Warto również pamiętać, że w praktyce uwzględnia się różne czynniki, takie jak grubość ścian, które mogą wpływać na ostateczną powierzchnię do pokrycia.

Pytanie 30

Przygotowanie kruszywa naturalnego do wytworzenia zaprawy tynkarskiej, która ma być użyta do nałożenia tynku zwykłego, polega na

A. przesianiu kruszywa przez sito o oczkach 2 mm
B. ustaleniu gęstości pozornej kruszywa
C. ustaleniu stopnia zagęszczenia kruszywa
D. przesianiu kruszywa przez sito o oczkach 5 mm
Przesianie kruszywa przez sito o oczkach 2 mm jest kluczowym etapem w przygotowaniu zaprawy tynkarskiej przeznaczonej do wykonania narzutu tynku zwykłego. Użycie sita o takiej wielkości oczek pozwala na usunięcie większych zanieczyszczeń oraz fragmentów kruszywa, które mogłyby negatywnie wpłynąć na właściwości mechaniczne i estetyczne gotowego tynku. Zastosowanie właściwego rozmiaru kruszywa jest zgodne z normami budowlanymi, które wskazują, że do zapraw tynkarskich powinno się używać kruszywa o odpowiednich uziarnieniach, aby zapewnić optymalną przyczepność i jednorodność zaprawy. Przesiewanie kruszywa ma także na celu poprawę jego jednorodności, co jest istotne dla uzyskania stabilnych właściwości tynków oraz zapobiega pojawianiu się pęknięć. W praktyce, w zależności od wymagań projektu, można przeprowadzać dodatkowe testy, aby określić, czy wybrane kruszywo spełnia normy jakościowe, co przyczynia się do długotrwałych i estetycznych efektów końcowych w budownictwie.

Pytanie 31

Czym charakteryzuje się tynk trójwarstwowy, który składa się z następujących po sobie warstw?

A. 1. obrzutka, 2. narzut, 3. gładź
B. 1. gładź, 2. narzut, 3. obrzutka
C. 1. narzut, 2. obrzutka, 3. gładź
D. 1. gładź, 2. obrzutka, 3. narzut
Tynk trójwarstwowy rzeczywiście składa się z trzech podstawowych warstw: obrzutki, narzutu oraz gładzi. Obrzutka, będąca pierwszą warstwą, ma za zadanie stworzyć odpowiednią przyczepność dla kolejnych warstw tynku. Zwykle jest wykonywana z materiałów o większej ziarnistości, co pozwala na lepsze związywanie się z podłożem. Następnie nakładany jest narzut, który jest warstwą o bardziej jednolitej strukturze, co zapewnia dodatkową izolację i estetykę powierzchni. Gładź, stanowiąca ostatnią warstwę, ma na celu wygładzenie powierzchni oraz nadanie jej odpowiednich właściwości dekoracyjnych. Przykładem zastosowania tynku trójwarstwowego może być renowacja budynków zabytkowych, gdzie zachowanie odpowiednich technik nakładania tynku jest kluczowe dla ochrony oryginalnych elementów architektonicznych. W praktyce, przestrzeganie tej kolejności warstw jest niezbędne do uzyskania trwałej i estetycznej powierzchni, co wpisuje się w standardy budowlane oraz zalecenia producentów materiałów budowlanych, które wskazują na konieczność stosowania się do powyższej technologii.

Pytanie 32

Która z metod osuszania mokrych ścian nie wymaga ingerencji w ich strukturę?

A. Iniekcja krystaliczna w nawiercone w murze otwory
B. Wykonanie tynku renowacyjnego po usunięciu starego tynku
C. Podcinanie muru strugą mieszanki cieczy z piaskiem kwarcowym
D. Umieszczanie blachy falistej lub fałdowej w spoinie, pod kątem do lica ściany
Wykonanie tynku renowacyjnego po usunięciu tynku istniejącego jest metodą, która nie wymaga naruszania konstrukcji ściany. Tynk renowacyjny ma na celu odbudowę warstwy ochronnej muru oraz poprawę jego właściwości higroskopijnych. Dzięki temu procesowi, wilgoć zgromadzona w murze może być efektywnie odprowadzana na zewnątrz. Tynki renowacyjne są specjalnie zaprojektowane, aby współpracować z materiałem, z którego wykonane są ściany, zapewniając jednocześnie ich wentylację. Przykładowo, w przypadku murów historicznych, zastosowanie tynku wapiennego, który ma zdolność do 'oddychania', pozwala zachować integralność strukturalną budowli. Dodatkowo, stosowanie tynków renowacyjnych jest zgodne z normami konserwatorskimi, co jest niezwykle ważne w przypadku obiektów zabytkowych.

Pytanie 33

Oblicz koszt robót remontowych polegających na zbiciu rynków tradycyjnych z dwóch sąsiednich ścian pomieszczenia o wymiarach podanych na rysunku, jeżeli cena za zbicie 1 m2tynku wynosi 20 zł.

Ilustracja do pytania
A. 972 zł
B. 926 zł
C. 432 zł
D. 486 zł
Poprawność odpowiedzi 486 zł wynika z prawidłowego obliczenia kosztu robót remontowych polegających na zbiciu tynków z dwóch sąsiednich ścian. Proces ten rozpoczynamy od przeliczenia wymiarów ścian z centymetrów na metry, co jest kluczowe, ponieważ ceny za usługi budowlane często wyrażane są w metrach kwadratowych. Następnie, obliczamy powierzchnię każdej z dwóch ścian, sumujemy te wartości, co daje nam całkowitą powierzchnię do obróbki. Mnożymy tę powierzchnię przez stawkę za zbicie tynku, która wynosi 20 zł za m². W ten sposób uzyskujemy całkowity koszt robót, który wynosi 486 zł. Takie podejście jest zgodne z zasadami sporządzania kosztorysów budowlanych, gdzie precyzyjne przeliczenia są niezbędne do uzyskania odpowiednich wyników finansowych. Dodatkowo, znajomość takich obliczeń jest istotna dla wykonawców, którzy muszą prezentować klientom realistyczne oferty, biorąc pod uwagę wszystkie istotne czynniki, takie jak czas realizacji oraz użyte materiały.

Pytanie 34

Przedstawiona na rysunku łata typu H służy do

Ilustracja do pytania
A. zaciągania tynku bezpośrednio po nałożeniu zaprawy.
B. wyrównywania tynku po lekkim związaniu.
C. nakładania poszczególnych warstw tynku.
D. gładzenia tynku po zwilżeniu jego powierzchni.
Łata typu H jest narzędziem kluczowym w procesie zaciągania tynku. Używa się jej tuż po nałożeniu zaprawy, co pozwala na efektywne rozprowadzenie materiału po powierzchni. Dzięki odpowiedniemu kształtowi, który zapewnia równą i gładką powierzchnię, łata ułatwia pracę i przyspiesza proces tynkowania. W praktyce, zastosowanie łaty H pozwala na osiągnięcie lepszej jakości wykończenia, co jest zgodne z normami budowlanymi, które zalecają uzyskiwanie równości powierzchni. Użycie łaty podczas tynkowania jest szczególnie ważne w kontekście późniejszych prac wykończeniowych, takich jak malowanie czy kładzenie płytek, gdzie wszelkie nierówności mogą wpłynąć na finalny efekt. Ponadto, stosowanie tego narzędzia sprzyja zmniejszeniu ilości zużywanego materiału, gdyż pozwala na dokładniejsze i bardziej efektywne wykorzystanie zaprawy.

Pytanie 35

Który z elementów budynku przedstawiono na zdjęciu?

Ilustracja do pytania
A. Cokół.
B. Nadproże.
C. Wieniec.
D. Gzyms.
Gzyms to naprawdę ważny element w architekturze. W sumie nie tylko ładnie wygląda, ale ma też swoje konkretne zadania. Na tym zdjęciu widać gzyms, który jest takim poziomym paskiem na krawędzi ściany. Może mieć różne kształty, na przykład prostokątne albo bardziej krągłe. Gzymsy nie tylko zdobią budynki, ale też chronią dolną część ściany przed deszczem, co jest kluczowe, żeby budynek był trwały. Często można je zobaczyć w starych i nowoczesnych budynkach, bo dodają charakteru. Ważne jest, żeby robić je z materiałów odpornych na pogodę, a projektując gzymsy, trzeba też myśleć o tym, jak będą chronić przed wodą. W architekturze gzymsy też wpływają na proporcje budynku i to, jak go postrzegamy - co ma znaczenie zwłaszcza w miastach.

Pytanie 36

Stosunek objętościowy 1:3:12 określa składniki zaprawy cementowo-glinianej M 0,6:

A. cement: zawiesina gliniana: woda
B. cement: woda: zawiesina gliniana
C. cement: zawiesina gliniana: piasek
D. cement: piasek: zawiesina gliniana
Odpowiedź 'cement: zawiesina gliniana: piasek' jest prawidłowa, ponieważ proporcja objętościowa 1:3:12 odnosi się do składników zaprawy cementowo-glinianej M 0,6, gdzie cement jest jednym z głównych składników, a jego ilość w mieszance wynosi 1 część. Zawiesina gliniana, będąca materiałem wiążącym, ma 3 części, a piasek, który pełni rolę wypełniacza, stanowi 12 części. Zastosowanie takiej proporcji jest zgodne z najlepszymi praktykami w budownictwie, gdzie kluczowe jest uzyskanie odpowiednich właściwości mechanicznych oraz trwałości zaprawy. Przykładowo, w kontekście budowy murów czy tynków, stosowanie zaprawy o takiej proporcji przyczynia się do lepszej przyczepności i wytrzymałości na czynniki atmosferyczne. Zgodnie z normami, właściwe stosunki składników mogą znacznie wpłynąć na jakość konstrukcji, co podkreśla znaczenie przestrzegania tych proporcji w praktyce budowlanej.

Pytanie 37

Jaką liczbę cegieł kratówek o wymiarach 25 × 12 × 14 cm należy przygotować do budowy ściany o grubości 38 cm, długości 6 m oraz wysokości 3,5 m, jeśli norma zużycia wynosi 78 cegieł na 1 m2?

A. 798 szt.
B. 1 638 szt.
C. 1 950 szt.
D. 2 964 szt.
Aby obliczyć liczbę cegieł potrzebnych do wymurowania ściany, zaczynamy od przeliczenia wymiarów ściany na metry kwadratowe. Ściana ma długość 6 m i wysokość 3,5 m, co daje powierzchnię równą 6 m x 3,5 m = 21 m². Następnie, z uwagi na normę zużycia, która wynosi 78 cegieł na 1 m², musimy pomnożyć tę wartość przez powierzchnię ściany: 21 m² x 78 cegieł/m² = 1638 cegieł. Ostatecznie, poprawna odpowiedź to 1 638 cegieł. W praktyce, przy planowaniu prac budowlanych, ważne jest nie tylko obliczenie dokładnej liczby materiałów, ale także uwzględnienie ewentualnych strat podczas transportu i obróbki cegieł. Dlatego zawsze warto zarezerwować około 10% dodatkowego materiału na wypadek uszkodzeń. Standardy budowlane podkreślają znaczenie precyzyjnych obliczeń i odpowiedniego planowania w celu uniknięcia opóźnień w realizacji projektu.

Pytanie 38

Masa używana do tynków cienkowarstwowych powinna być wolna od

A. wody i spoiwa
B. zbryleń
C. drobnego kruszywa
D. pigmentów
Gotowa zaprawa do tynków cienkowarstwowych musi być gładka i bez zbryleń. To ważne, bo jak są zbrylenia, to potem na ścianie wychodzą nierówności i ogólnie tynk wygląda słabo. Z własnego doświadczenia wiem, że dobre wymieszanie składników to klucz do sukcesu. Jeśli dobrze się przygotujesz, to unikniesz tych zbryleń. Normy branżowe, jak PN-EN 998-1, mówią, że ważny jest też dobór surowców, takich jak piaski o właściwej granulacji. One razem z odpowiednimi spoiwami dadzą jednorodność mieszanki. Jeśli zaprawa będzie dobrze przygotowana, to nie tylko ładniej wygląda, ale też będzie trwała na różne warunki atmosferyczne. Dlatego warto zwracać uwagę na instrukcje producentów oraz normy, bo to daje pewność, że tynki będą wysokiej jakości.

Pytanie 39

Zgodnie z zasadami przedmiarowania robót murarskich ilość ścian oblicza się w metrach kwadratowych ich powierzchni. Od powierzchni ścian należy odejmować powierzchnie projektowanych otworów okiennych i drzwiowych większych od 0,5 m².
Oblicz ilość robót związanych z wykonaniem ściany z cegły ceramicznej pełnej, której widok przedstawiono na rysunku.

Ilustracja do pytania
A. 18,13 m2
B. 19,11 m2
C. 21,00 m2
D. 20,02 m2
Odpowiedź 19,11 m2 jest prawidłowa, ponieważ przy obliczaniu powierzchni ścian należy uwzględnić zarówno ich całkowitą powierzchnię, jak i pomniejszyć ją o powierzchnię otworów okiennych i drzwiowych, które mają więcej niż 0,5 m². Aby obliczyć powierzchnię ściany, najpierw mierzymy wysokość i szerokość ściany, a następnie mnożymy te wartości. Następnie, jeśli w projekcie znajdują się okna lub drzwi, które spełniają powyższy warunek, ich powierzchnię również należy obliczyć i odjąć od całkowitej powierzchni ściany. Przykładowo, jeśli ściana ma wysokość 3 m i długość 7 m, jej powierzchnia wynosi 21 m². Jeśli w tej ścianie umieszczono okno o wymiarach 1,5 m x 1 m, jego powierzchnia wynosi 1,5 m², co daje w sumie 19,5 m². Jednakże, w zależności od dodatkowych wymiarów otworów, powinna być zachowana dokładność w obliczeniach, by uzyskać precyzyjny wynik. Udzielając odpowiedzi, ważne jest stosowanie się do zasad przedmiarowania zgodnych z normami obowiązującymi w branży budowlanej, co podkreśla znaczenie precyzyjnych obliczeń w kosztorysowaniu robót budowlanych.

Pytanie 40

Fragment muru przedstawiony na rysunku wykonany jest w wiązaniu

Ilustracja do pytania
A. pospolitym.
B. wielowarstwowym.
C. polskim.
D. krzyżykowym.
Wiązanie polskie to jeden z podstawowych sposobów układania cegieł w murach, który charakteryzuje się przesunięciem cegieł w kolejnych warstwach o połowę ich długości względem cegieł w warstwie poniżej. Takie podejście nie tylko zwiększa stabilność muru, ale także poprawia jego estetykę. W praktyce, zastosowanie wiązania polskiego jest powszechne w budownictwie tradycyjnym, zwłaszcza w sytuacjach, gdzie wymagana jest wysoka nośność oraz jednocześnie atrakcyjny wygląd zewnętrzny. Stosując to wiązanie, architekci i inżynierowie mogą zrealizować różnorodne projekty, od domów jednorodzinnych po budynki użyteczności publicznej. Ponadto, wiązanie polskie wpisuje się w zasady zachowania ciągłości konstrukcyjnej i zapobiega pękaniu murów, co jest kluczowe w miejscach o dużym obciążeniu. Wiedza na temat różnych typów wiązań, w tym polskiego, jest niezbędna dla każdego specjalisty zajmującego się projektowaniem i budową obiektów budowlanych.