Wyniki egzaminu

Informacje o egzaminie:
  • Zawód: Technik budownictwa
  • Kwalifikacja: BUD.12 - Wykonywanie robót murarskich i tynkarskich
  • Data rozpoczęcia: 6 maja 2026 17:47
  • Data zakończenia: 6 maja 2026 18:06

Egzamin zdany!

Wynik: 20/40 punktów (50,0%)

Wymagane minimum: 20 punktów (50%)

Nowe
Analiza przebiegu egzaminu- sprawdź jak rozwiązywałeś pytania
Pochwal się swoim wynikiem!
Szczegółowe wyniki:
Pytanie 1

Na podstawie danych zawartych w tablicy 0120 z KNR oblicz, ile cegieł dziurawek potrzeba do wykonana 10 m2 ścianki pełnej o grubości 1/2 cegły.

Ilustracja do pytania
A. 486 sztuk.
B. 287 sztuk.
C. 286 sztuk.
D. 481 sztuk.
Czasami wybór błędnej odpowiedzi może wynikać z tego, że nie rozumiesz, jak obliczać ilość materiałów budowlanych. W tym pytaniu kluczowe jest zrozumienie, ile cegieł dziurawek wchodzi na jednostkę powierzchni. Często ludzie mylą tę liczbę, nie zauważając, że 48,60 sztuk na 1 m2 jest związane z ścianką o grubości 1/2 cegły. Niektórzy mogą też pomylić to z danymi dla pełnej cegły, co prowadzi do błędnych wyników. Ważne jest też, by nie przeoczyć, że pytanie mówi o ściance pełnej, bo to istotnie wpływa na obliczenia. Czasami błąd wynika z niezrozumienia, jak działa mnożenie jednostek. Jeśli zapomnisz pomnożyć zużycie na m2 przez cały metraż, to możesz wylądować z odpowiedzią, która zupełnie mija się z prawdą. Dlatego tak ważne jest, aby w budownictwie korzystać z dokładnych danych zawartych w normach, żeby uniknąć kosztownych pomyłek.

Pytanie 2

Jeśli w dokumentacji technicznej stwierdzono: "(...) ściany zewnętrzne jednowarstwowe z ceramiki poryzowanej łączonej na pióro i wpust na zaprawie ciepłochronnej (T)(...)", to co to oznacza dla wykonywanego muru w kontekście spoin?

A. poziome oraz pionowe w miejscach łączenia bloczków
B. poziome w każdej warstwie
C. poziome oraz pionowe w pierwszej warstwie, a w wyższych jedynie pionowe
D. pionowe w każdej warstwie
Analizując inne odpowiedzi, można zauważyć kilka nieporozumień dotyczących wykonania spoin w murze z ceramiki poryzowanej. Wskazanie jedynie spoin pionowych we wszystkich warstwach jest niewystarczające, gdyż nie uwzględnia kluczowej roli spoin poziomych, które są istotne w kontekście stabilności budowli. Spoina pionowa w każdej warstwie może sugerować, że nie ma potrzeby zapewnienia dodatkowej odporności na czynniki zewnętrzne, takie jak wilgoć czy zmiany temperatury, co jest błędnym założeniem. Ponadto, odpowiedź mówiąca o wykonaniu wyłącznie spoin poziomych we wszystkich warstwach pomija aspekt docięcia bloczków, co znacząco wpływa na charakterystykę muru. Miejsca, w których bloczki są cięte, wymagają staranniejszego podejścia, aby zapewnić ciągłość konstrukcyjną, co oznacza potrzebę wykonania zarówno spoin poziomych, jak i pionowych. Również wskazanie, że w pierwszej warstwie powinny być wykonane spoiny poziome, a powyżej jedynie pionowe, jest mylące, ponieważ w każdej warstwie należy dbać o zarówno typy spoin, co jest zgodne z zasadami budownictwa. Ważne jest, aby podczas budowy stosować się do standardów, które zapewniają nie tylko stabilność, ale także efektywność energetyczną budynku.

Pytanie 3

Z jakiego surowca wykonane są komponenty systemu YTONG?

A. Z polistyrenu
B. Z betonu komórkowego
C. Z gipsobetonowej masy
D. Z żelbetonu
Elementy systemu YTONG są wykonane z betonu komórkowego, znanego również jako beton porowaty. Ten materiał charakteryzuje się niską gęstością oraz dobrą izolacyjnością termiczną, co czyni go idealnym do zastosowań budowlanych, zwłaszcza w konstrukcjach ścian zewnętrznych i wewnętrznych. Beton komórkowy wykazuje również wysoką odporność na ogień oraz dobra akustykę, co przyczynia się do komfortu mieszkańców. Dzięki swojej strukturze, materiały YTONG są łatwe w obróbce, co umożliwia szybką i efektywną budowę. W praktyce, elementy YTONG są szeroko stosowane w budownictwie jednorodzinnym oraz wielorodzinnym, co potwierdzają liczne projekty budowlane, które spełniają normy europejskie dotyczące efektywności energetycznej. Dodatkowo, system YTONG wspiera ekologiczne podejście do budownictwa, dzięki możliwości recyklingu oraz niskiej emisji CO2 podczas produkcji.

Pytanie 4

Stalowe elementy, które mają służyć jako podłoże pod tynk, powinny być przygotowane na całej powierzchni

A. obłożyć listewkami drewnianymi
B. wyłożyć matami trzcinowymi
C. owinąć siatką stalową ocynkowaną
D. pokryć mleczkiem cementowym
Powlekanie elementów stalowych mleczkiem cementowym, pokrywanie listewkami drewnianymi oraz obkładanie matami trzcinowymi to podejścia, które nie spełniają standardów budowlanych dotyczących przygotowania podłoża pod tynk. Mleczko cementowe, mimo że może działać jako zabezpieczenie, nie tworzy wystarczającej struktury nośnej dla tynku, co prowadzi do ryzyka jego odspajania. Powłoka cementowa jest zbyt cienka i nie ma właściwości zbrojnych, co skutkuje zwiększoną podatnością na pęknięcia. Pokrycie listewkami drewnianymi także nie jest rozwiązaniem trwałym. Drewno, narażone na działanie wilgoci, może ulegać deformacji i gnicie, co w konsekwencji wpływa na stabilność i trwałość nałożonego tynku. Co więcej, drewniane elementy mogą sprzyjać rozwojowi pleśni i grzybów. Obkładanie matami trzcinowymi jest metodą stosowaną w niektórych kontekstach, jednak nie zapewnia ona wymaganej nośności i odporności na czynniki atmosferyczne, co jest kluczowe w przypadku tynków zewnętrznych. W każdym z tych przypadków dochodzi do nieprawidłowego myślenia o wymaganiach konstrukcyjnych, co może prowadzić do poważnych uszkodzeń budynku w dłuższym okresie czasu.

Pytanie 5

Z ilustracji wynika, że szerokość filarka międzyokiennego wynosi 103 cm. Ile pełnych cegieł zmieści się na szerokości filarka?

A. 5
B. 2
C. 4
D. 3
Wybór innych odpowiedzi, jak 3, 2 czy 5, pokazuje, że można było to źle zrozumieć. Czasami takie błędy biorą się z tego, że nie mamy pełnych informacji o wymiarach cegieł czy źle podchodzimy do obliczeń. Odpowiedzi sugerujące 3 cegły mylą szerokość filarka z 75 cm (3 x 25 cm), a przecież mamy 103 cm. To trochę marnotrawstwo materiału. W przypadku odpowiedzi 2, ze zmieszczeniem tylko 2 cegieł, trzeba by zmniejszyć szerokość filarka do 50 cm, co też mija się z celem. Odpowiedź 5 jest błędna, bo wymagałaby szerokości 125 cm, a to już przekracza nasze 103 cm. Takie pomyłki mogą mieć poważne skutki w budownictwie, gdzie każdy centymetr liczy się. Dlatego dobrze jest przed obliczeniami sprawdzić standardowe wymiary i brać pod uwagę możliwe straty materiałowe.

Pytanie 6

Wskaż oznaczenie graficzne zaprawy stosowane na rysunkach budowlanych.

Ilustracja do pytania
A. D.
B. B.
C. A.
D. C.
Odpowiedź "B" jest właściwa, ponieważ zgodnie z polskimi normami, oznaczenie graficzne zaprawy murarskiej na rysunkach budowlanych reprezentowane jest przez symbole składające się z małych kropek. Tego rodzaju oznaczenie umieszczane jest w projektach budowlanych, aby ułatwić wykonawcom identyfikację używanych materiałów i technik budowlanych. Użycie takich symboli znacznie zwiększa czytelność rysunków, co jest szczególnie istotne w przypadku kompleksowych projektów, gdzie precyzyjna komunikacja pomiędzy projektantami a wykonawcami jest kluczowa. Oznaczenie to jest zgodne z normą PN-EN 1990, która określa zasady projektowania budowlanego, w tym konieczność stosowania ustalonych symboli i oznaczeń, aby zapewnić jednolitość i zrozumiałość dokumentacji. W praktyce architektonicznej, znajomość tych symboli jest niezbędna, aby uniknąć nieporozumień i błędów w realizacji projektów, co może prowadzić do kosztownych przeróbek i opóźnień w budowie.

Pytanie 7

Jakie jest spoiwo w zaprawach mineralnych?

A. silikon
B. akryl
C. cement
D. żywica
Silikon, akryl i żywica to materiały, które mają różne zastosowania w budownictwie i innych dziedzinach, jednak nie są one spoiwami zapraw mineralnych. Silikon jest przede wszystkim stosowany jako materiał uszczelniający i wypełniający, charakteryzujący się elastycznością oraz odpornością na działanie wody. Jest używany do uszczelniania połączeń w miejscach narażonych na ruch lub ściskanie, ale nie ma właściwości twardnienia jak cement. Akryl, z kolei, to materiał, który ma zastosowanie w produkcji farb, uszczelniaczy oraz jako składnik w niektórych zaprawach, jednak jego zastosowanie jest bardziej ograniczone w kontekście budownictwa, a jego właściwości nie są porównywalne z cementem w kontekście tworzenia trwałych struktur. Żywica to materiał, który jest wykorzystywany w różnych technologiach, w tym w wytwarzaniu kompozytów, ale jej zastosowanie jako spoiwo w zaprawach mineralnych jest niewłaściwe. Często powodem błędnego wyboru materiału jest mylenie funkcji zaprawy z innymi rodzajami materiałów budowlanych. Różnorodność spoiw budowlanych sprawia, że kluczowe jest zrozumienie ich właściwości oraz odpowiednie ich dobieranie do konkretnych zastosowań w budownictwie. W przypadku zapraw mineralnych, cement jest niezastąpiony ze względu na swoje właściwości wiążące oraz zdolność do tworzenia mocnych, trwałych połączeń w strukturze.

Pytanie 8

Jaką ilość tynku maszynowego należy przygotować do otynkowania ściany o wymiarach 5 m × 3 m przy grubości tynku 5 mm, wiedząc, że jego średnie zużycie wynosi 14 kg na 1 m2tynkowanej powierzchni przy grubości 10 mm?

A. 210 kg
B. 105 kg
C. 42 kg
D. 70 kg
Aby obliczyć ilość tynku maszynowego potrzebnego do otynkowania ściany o wymiarach 5 m x 3 m przy grubości tynku 5 mm, należy najpierw obliczyć powierzchnię ściany. Powierzchnia ta wynosi 15 m² (5 m x 3 m). Następnie musimy uwzględnić grubość tynku. Przy grubości 5 mm, co stanowi 0,005 m, możemy przyjąć, że zużycie materiału będzie o połowę mniejsze niż w przypadku 10 mm, gdzie zużycie wynosi 14 kg/m². Obliczamy zużycie dla 5 mm, co daje 7 kg/m² (14 kg/m² / 2). Mnożąc tę wartość przez powierzchnię ściany, otrzymujemy potrzebną ilość tynku: 7 kg/m² x 15 m² = 105 kg. Odpowiedź ta jest zgodna z praktykami budowlanymi, które zalecają dostosowanie zużycia materiałów do grubości nałożonej warstwy. Wiedza ta jest kluczowa dla precyzyjnego planowania w pracach budowlanych oraz minimalizacji strat materiałowych.

Pytanie 9

Aby przygotować zaprawę cementowo-wapienną, użyto 50 kg wapna. Jaką ilość cementu trzeba zastosować do tej zaprawy, jeśli proporcja objętościowa składników wynosi 1:2:4?

A. 100 kg
B. 50 kg
C. 150 kg
D. 25 kg
Wykorzystanie niewłaściwego podejścia do obliczeń może prowadzić do poważnych błędów w proporcjach zaprawy. Odpowiedzi sugerujące użycie 50 kg cementu mogą wynikać z błędnej interpretacji proporcji. W rzeczywistości, w przypadku podanego stosunku 1:2:4, stosunek cementu do wapna wynosi 1:2. Oznacza to, że w każdej jednostce cementu powinny być dwa razy większe ilości wapna, co w praktyce oznacza, że jeżeli ilość wapna wynosi 50 kg, ilość cementu musi być proporcjonalnie mniejsza, a nie większa. Co więcej, odpowiedzi w postaci 100 kg czy 150 kg cementu nie tylko naruszają zasady proporcji, ale również mogą prowadzić do nadmiernego obciążenia strukturalnego zaprawy, co może skutkować pęknięciami i osłabieniem trwałości. Takie błędne podejście do obliczeń może być spowodowane brakiem zrozumienia właściwych relacji między składnikami zaprawy. Dla uzyskania odpowiednich właściwości mechanicznych, fundamentalne jest przestrzeganie proporcji objętościowych, co w praktyce budowlanej można osiągnąć przez stosowanie gotowych mieszanek, które są starannie przygotowane i przetestowane pod kątem jakości. Dlatego ważne jest, aby przy pracy z materiałami budowlanymi nie tylko znać zasady, ale również umieć je stosować w praktyce, aby uniknąć nieodwracalnych skutków dla konstrukcji.

Pytanie 10

Keramzyt to lekkie materiały budowlane, wykorzystywane do wytwarzania zapraw

A. kwasoodpornych
B. krzemionkowych
C. szamotowych
D. ciepłochronnych
Wybór odpowiedzi dotyczących zapraw szamotowych, krzemionkowych czy kwasoodpornych nie jest uzasadniony w kontekście właściwości keramzytu. Zaprawy szamotowe są stosowane głównie w budowie pieców i kominków, gdzie kluczowe są ich właściwości ogniotrwałe, co nie ma związku z lekkim kruszywem, jakim jest keramzyt. Z kolei zaprawy krzemionkowe, charakteryzujące się dużą odpornością na działanie wysokich temperatur, są dedykowane dla struktur wymagających specyficznych właściwości termicznych, co nie odpowiada funkcji izolacyjnej, jaką pełni keramzyt. Odpowiedzi wskazujące na zaprawy kwasoodporne są równie nietrafione, gdyż te materiały mają zastosowanie w warunkach, gdzie występuje kontakt z agresywnymi chemikaliami, a nie w kontekście właściwości cieplnych. Typowe błędy myślowe, które prowadzą do takich niepoprawnych wniosków, obejmują mylenie właściwości materiałów budowlanych oraz ich zastosowania w różnych kontekstach. Ważne jest zrozumienie, że wybór materiałów budowlanych powinien być oparty na ich specyficznych zastosowaniach oraz wymaganiach projektowych, co potwierdzają standardy branżowe oraz dobre praktyki inżynieryjne.

Pytanie 11

Warstwę konstrukcyjną ściany przedstawionej na rysunku wykonano z betonu

Ilustracja do pytania
A. zwykłego zbrojonego.
B. komórkowego niezbrojonego.
C. komórkowego zbrojonego.
D. zwykłego niezbrojonego.
Wybór odpowiedzi związanych z betonem zbrojonym, zarówno zwykłym, jak i komórkowym, może wynikać z nieporozumienia dotyczącego zastosowania zbrojenia w konstrukcjach budowlanych. Zbrojenie betonu ma na celu zwiększenie jego wytrzymałości na rozciąganie, co jest szczególnie istotne w elementach narażonych na większe obciążenia, jak belki czy słupy. Jednakże w przypadku ścian wykonanych z betonu komórkowego, który jest lekki i stosunkowo mało podatny na zjawiska związane z rozciąganiem, często nie zachodzi potrzeba stosowania zbrojenia. Niezrozumienie tej kwestii prowadzi do błędnych wniosków, że każda konstrukcja musi być zbrojona. Ponadto, nie uwzględnienie charakterystyki pustaków betonowych komórkowych w analizie rysunku może skutkować błędnym przypisaniem materiału budowlanego. Odpowiedzi wskazujące na beton zwykły niezbrojony lub komórkowy zbrojony są nietrafione, ponieważ nie odzwierciedlają rzeczywistych właściwości materiałów oraz ich zastosowania w kontekście przedstawionej konstrukcji. W praktyce, beton komórkowy niezbrojony jest coraz częściej wykorzystywany ze względu na swoje właściwości izolacyjne i ekonomiczne, co czyni go bardziej odpowiednim rozwiązaniem w wielu projektach budowlanych, zwłaszcza tam, gdzie kluczowe są parametry energetyczne budynku.

Pytanie 12

Aby przygotować 1 worek (25 kg) zaprawy tynkarskiej, trzeba zastosować

A. agregat tynkarski
B. betoniarkę wolnospadową
C. betoniarkę przeciwbieżną
D. wiertarkę z mieszadłem
Betoniarka przeciwbieżna do mieszania zaprawy tynkarskiej to nie najlepszy wybór. Ta maszyna jest raczej przystosowana do dużych ilości betonu, a nie do tynków. Betoniarka działa na zasadzie przeciwstawnych ruchów bębna i jest ok, ale jej jakość mieszanki tynkarskiej może być kiepska. Przy zaprawach ważne jest, żeby uzyskać jednorodną konsystencję, a z betoniarką czasem mogą być z tym problemy. Agregaty tynkarskie, mimo że są do aplikacji tynków, nie służą do początkowego mieszania. W sumie używa się ich do transportu gotowej zaprawy, a nie do jej przygotowania. Betoniarki wolnospadowe też najlepiej nie używać do takich cienkich materiałów, jak tynki, bo są raczej zbudowane do betonu. To typowy błąd, że myślisz, że każde urządzenie do mieszania można stosować zamiennie, a tak nie jest. Nieodpowiednie narzędzie do rozrabiania zaprawy może spowodować różne problemy, jak trudności w aplikacji, brzydki wygląd tynku, a nawet obniżoną trwałość. Lepiej postawić na to, co jest przeznaczone do tynków!

Pytanie 13

Jaka jest proporcja objętościowa gipsu i piasku w zaprawie gipsowej M 4?

Marka zaprawyZaprawa gipsowa
gips : piasek
Zaprawa gipsowo-wapienna
gips : wapno : piasek
M11: 41: 1,5: 4,5
M21: 31: 1: 3
M31: 21: 0,5: 2
M41: 11: 0,5: 1
A. 1:4
B. 1:2
C. 1:1
D. 1:0,5
Proporcja objętościowa gipsu i piasku w zaprawie gipsowej M4 wynosi 1:1, co oznacza, że na jedną jednostkę objętości gipsu przypada jedna jednostka objętości piasku. Taki dobór składników jest kluczowy dla uzyskania optymalnych właściwości zaprawy, w tym jej wytrzymałości i elastyczności. W praktyce, równomierne połączenie tych dwóch materiałów pozwala na uzyskanie jednorodnej masy, która dobrze przylega do powierzchni oraz zapewnia odpowiednią trwałość. Zgodnie z normami budowlanymi, szczególnie tymi związanymi z wykończeniem wnętrz, zachowanie tej proporcji jest istotne dla efektywności procesu aplikacji oraz trwałości powłok gipsowych. Przykładowo, stosując tę proporcję w renowacji starych budynków, można uzyskać lepsze rezultaty estetyczne i funkcjonalne, niż w przypadku stosowania innych proporcji, co potwierdzają liczne badania i doświadczenia specjalistów w dziedzinie budownictwa.

Pytanie 14

Tynki, które nie są przeznaczone do malowania na całej powierzchni, powinny

A. posiadać jednolitą barwę, dopuszczalne są niewielkie plamy.
B. posiadać jednolitą barwę bez smug i plam.
C. być wolne od smug i plam, dopuszczalne są niewielkie różnice w intensywności koloru.
D. posiadać jednolitą barwę, dopuszczalne są niewielkie smugi.
Odpowiedź 'mieć barwę o jednakowym natężeniu bez smug i plam' jest prawidłowa, ponieważ tynki, które nie są przewidziane do malowania, powinny charakteryzować się równomierną barwą na całej powierzchni. W praktyce oznacza to, że wszelkie niedoskonałości, takie jak smugi czy plamy, mogą wskazywać na niewłaściwe nałożenie tynku, co może prowadzić do estetycznych defektów końcowego wykończenia. W standardach budowlanych oraz w dobrych praktykach związanych z wykończeniem wnętrz, zapewnienie jednolitego wykończenia powierzchni jest kluczowe dla uzyskania wysokiej jakości estetycznej. W przypadku tynków, które mają być później malowane, konieczne jest, aby ich powierzchnia była idealnie gładka i jednolita, co pozwala na równomierne wchłanianie farby i zapobiega powstawaniu plam. Przykładem zastosowania tej zasady może być tynk dekoracyjny, który po nałożeniu powinien być dokładnie wygładzony, aby nie powodować różnic w odcieniach przy późniejszym malowaniu.

Pytanie 15

Który z wymienionych materiałów jest najbardziej odpowiedni do wzmacniania nadproży?

A. Narożniki aluminiowe
B. Kątowniki stalowe
C. Zetowniki zimnogięte
D. Liny nierdzewne
Kątowniki stalowe są jednym z najskuteczniejszych materiałów stosowanych do wzmocnienia nadproży w konstrukcjach budowlanych. Ich główną zaletą jest wysoka wytrzymałość na zginanie i ściskanie, co czyni je idealnym rozwiązaniem do przenoszenia dużych obciążeń. W praktyce, kątowniki stalowe są często stosowane w budownictwie do wzmacniania miejsc, gdzie występują duże siły, takich jak nadproża okienne czy drzwiowe. Dodatkowo, ich zastosowanie zgodne jest z normami budowlanymi, które zalecają użycie materiałów o wysokiej nośności w kluczowych elementach konstrukcyjnych. Wzmocnienie nadproży przy użyciu kątowników stalowych może znacząco poprawić stabilność całej struktury budynku, co jest szczególnie ważne w rejonach o dużej aktywności sejsmicznej. Przykładem mogą być budynki mieszkalne, gdzie odpowiednie wzmocnienia w nadprożach zwiększają bezpieczeństwo mieszkańców. Warto również zwrócić uwagę na możliwość łatwego montażu kątowników, co wpływa na efektywność czasową procesu budowy.

Pytanie 16

Na podstawie danych zawartych w tabeli podaj, jaki jest jednostkowy koszt materiałów potrzebnych wykonania ściany budynku z pozycji pierwszej kosztorysu?

KOSZTORYS

L
p.
PodstawaOpisjmNakładyKoszt
jedn.
RMS
1KNR 2-02
0103-06
Ściany budynków jednokond.o wys.do 4.5m z
cegieł pełnych lub dziurawek na
zapr.cement.gr.2ceg.
obmiar = 125m²
1*-- R --
robocizna
3.91r-g/m² * 35.00zł/r-g
r-g488.7500136.85017106.25
2*-- M --
cegła budowlana pełna
200.6szt/m² * 0.59zł/szt
szt25075.0000118.35414794.25
3*zaprawa cementowa
0.143m³/m² * 174.64zł/m³
17.875024.9743121.69
4*materiały pomocnicze
1.5% * 17915.94zł
%1.50002.150268.74
Razem koszty bezpośrednie: 35291.00
Ceny jednostkowe
282.32817106.25
136.850
18184.68
145.478

0.000
2KNR 2-02
0903-02
Tynki zewn.zwykłe doborowe kat.IV na ścia-
nach płaskich i pow.poziom.(balkony i loggie)
wyk.mech.
obmiar = 125m²
1*-- R --
robocizna
0.7567r-g/m² * 35.00zł/r-g
r-g94.587526.4853310.56
2*-- M --
zaprawa wapienna M1
0.0028m³/m² * 148.68zł/m³
0.35000.41652.04
3*zaprawa cementowo wapienna M15
0.0217m³/m² * 233.64zł/m³
2.71255.070633.75
4*zaprawa cementowo-wapienna M5
0.0007m³/m² * 318.60zł/m³
0.08750.22327.88
5*materiały pomocnicze
1.5% * 713.67zł
%1.50000.08610.71
6*-- S --
agregat tynkarski 1.1-3 m3/h
0.1225m-g/m² * 40.00zł/m-g
m-g15.31254.900612.50
Razem koszty bezpośrednie: 4647.50
Ceny jednostkowe
37.1803310.56
26.485
724.38
5.795
612.50
4.900
A. 24,97 zł
B. 118,35 zł
C. 2,15 zł
D. 145,48 zł
Jednostkowy koszt materiałów do wykonania ściany budynku z pozycji pierwszej kosztorysu wynosi 145,48 zł, co zostało potwierdzone w dokumentacji kosztorysowej. Tego rodzaju analizy są kluczowe w branży budowlanej, gdzie precyzyjne oszacowanie kosztów materiałów wpływa na całą kalkulację budżetu projektu. Koszt jednostkowy to cena przypadająca na jednostkę miary, która w kontekście materiałów budowlanych jest niezbędna do efektywnego planowania wydatków. W praktyce, znajomość jednostkowych kosztów materiałów pozwala na optymalizację zakupów oraz negocjacje cenowe z dostawcami. Warto również zwrócić uwagę na potrzeby związane z danymi technicznymi materiałów, które mogą wpływać na końcowy koszt realizacji projektu. Zastosowanie standardów takich jak normy PN-EN w obliczeniach kosztów materiałów budowlanych jest zalecane, aby zapewnić zgodność z obowiązującymi przepisami i praktykami rynkowymi.

Pytanie 17

Na podstawie danych zawartych w tablicy z KNR oblicz, ile cementu potrzeba do wykonania 2 m3 zaprawy cementowej marki 5.

KNR 2-02 Zaprawy cementowe

Nakłady na 1 m³ zaprawyTablica1753
Lp.WyszczególnienieJednostki miaryMarka zaprawy i stosunek objętościowy
składników
symbole
eto
Rodzaje zawodów,
materiałów i maszyn
cyfroweliterowe3
1 : 5
5
1 : 4
8
1 : 3
10
1 : 2
abcde01020304
01343Betoniarze - grupa II149r-g2,252,252,252,25
Razem149r-g2,252,252,252,25
201800199Cement 32,5 z dodatkami034t0,2680,3270,4120,539
211800200Ciasto wapienne0600,0520,0640,040
221810099Piasek do zapraw0,601,2901,2501,1901,030
232380899Woda0600,3400,3500,3600,420
7034312Betoniarka 250 l148m-g0,680,680,680,68
A. 824 kg
B. 327 kg
C. 536 kg
D. 654 kg
W przypadku błędów w obliczeniach dotyczących ilości cementu potrzebnego do wykonania zaprawy cementowej, warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych aspektów związanych z interpretacją danych oraz logiką obliczeń. Często błędne odpowiedzi mogą wynikać z niedokładnego przeliczenia jednostek. Na przykład, jeżeli ktoś pomyli jednostki i zamiast przeliczać tony na kilogramy, pozostanie przy tonach, może dojść do znaczącego niedoszacowania lub przeszacowania potrzebnych materiałów. W przypadku podanych odpowiedzi, niektóre z nich mogą być wynikiem błędnego przeliczenia objętości lub nieprawidłowego zastosowania danych z KNR. Istotne jest również, aby pamiętać, że przy obliczeniach materiałów budowlanych, zawsze należy brać pod uwagę specyfikacje i zbadać normy dotyczące konkretnego rodzaju zaprawy. Użycie niewłaściwych wartości, może prowadzić do problemów z jakością zaprawy, a w efekcie osłabić konstrukcję. Typowe błędy myślowe, które prowadzą do takich pomyłek często obejmują pomijanie kluczowych przeliczników jednostkowych oraz niewłaściwe korzystanie z tabel norm. Dlatego niezwykle ważne jest, aby każdorazowo weryfikować źródła danych oraz ponownie przeliczać wyniki, aby zapewnić prawidłowość obliczeń i bezpieczeństwo w budownictwie.

Pytanie 18

Z informacji podanych w tabeli wynika, że aby otrzymać zaprawę cementowo-wapienną marki 5, należy 2 pojemniki wapna hydratyzowanego zmieszać z

Orientacyjny skład objętościowy zapraw cementowo-wapiennych
Marka zaprawyz użyciem ciasta wapiennegoz użyciem wapna hydratyzowanego
1,51:1,5:81:1:9
31:1:71:1:6
51:0,3:41:0,5:4,5
A. 4 pojemnikami cementu i 16 pojemnikami piasku.
B. 2 pojemnikami cementu i 14 pojemnikami piasku.
C. 2 pojemnikami cementu i 12 pojemnikami piasku.
D. 4 pojemnikami cementu i 18 pojemnikami piasku.
Zrozumienie proporcji materiałów w budownictwie to naprawdę ważna sprawa, jeśli chcesz mieć trwałe zaprawy. W odpowiedziach faktycznie można znaleźć sporo typowych błędów, jak pomylenie proporcji. Dla zaprawy cementowo-wapiennej ta proporcja 1:0,5:4,5 jest naprawdę kluczowa i nie można jej zmieniać na własną rękę. Jeśli ktoś sugeruje mniej cementu albo za mało piasku, to może to prowadzić do poważnych problemów. Na przykład, jeśli użyjesz 2 pojemników cementu i 14 piasku, to zaprawa będzie znacznie słabsza, co może prowadzić do strukturalnych kłopotów. Wiele błędów wynika z niepełnego zrozumienia roli materiałów – cement jest najważniejszy dla wiązania mieszanki. Z drugiej strony, nadmiar piasku, jak w przypadku 16 pojemników, powoduje, że zaprawa staje się krucha, co też jest niezgodne z zasadami. Tak więc, grubość i płynność zaprawy to kluczowe rzeczy, żeby spełniała swoje zadanie. Lepiej więc trzymaj się standardów, jak PN-EN 998, żeby nie mieć później problemów.

Pytanie 19

Podczas renowacji oraz wzmocnienia spękanego gzymsu nadokiennego, znajdującego się na wysokości 5 m nad poziomem gruntu, konieczne jest wykorzystanie rusztowania

A. kozłowe
B. stolikowe
C. na wysuwnicach
D. na stojakach teleskopowych
Inne typy rusztowań, takie jak stolikowe, na stojakach teleskopowych czy kozłowe, nie są odpowiednie do zadań związanych z pracami na wysokości 5 m, szczególnie w kontekście wzmacniania gzymsów nadokiennych. Rusztowanie stolikowe, choć może być stosowane w niektórych zastosowaniach, jest zazwyczaj przeznaczone do pracy na niewielkich wysokościach i w ograniczonym zakresie. Jego konstrukcja nie zapewnia odpowiedniej stabilności i bezpieczeństwa przy większych wysokościach, co jest kluczowe w kontekście prac budowlanych. Z kolei rusztowania na stojakach teleskopowych, mimo że oferują możliwość regulacji wysokości, mogą być mniej stabilne w porównaniu do konstrukcji wysuwniczych, co zwiększa ryzyko wypadków. Kozłowe rusztowania, z drugiej strony, są przeznaczone głównie do prac wewnętrznych lub na niższych poziomach, a ich zastosowanie na wysokości 5 m nie spełnia wymogów bezpieczeństwa. Praktyka na budowach pokazuje, że niewłaściwy wybór rusztowania często prowadzi do niebezpiecznych sytuacji, wypadków oraz dodatkowych kosztów związanych z naprawą uszkodzeń mienia czy obrażeń pracowników. Dlatego kluczowe jest, aby przy doborze sprzętu kierować się nie tylko wymogami projektowymi, ale także zasadami bezpieczeństwa oraz normami branżowymi, które jednoznacznie wskazują na odpowiednie metody pracy na wyższych wysokościach.

Pytanie 20

Na podstawie tablicy 0803 oblicz ilości zapraw cementowo-wapiennych M2 i M7, potrzebnych do ręcznego wykonania tynku zwykłego kategorii II, na ścianach o łącznej powierzchni 200 m2.

Ilustracja do pytania
A. M2 - 2,06 m3 i M7 - 0,21 m3
B. M2 - 1,86 m3 i M7 - 0,20 m3
C. M2 - 4,12 m3 i M7 - 0,42 m3
D. M2 - 3,72 m3 i M7 - 0,40 m3
Analizując pozostałe odpowiedzi, można zauważyć, że dochodzi w nich do błędów w procesie obliczania ilości zapraw niezbędnych do wykonania tynku. Warto zwrócić uwagę na to, że każda z pozostałych odpowiedzi opiera się na niewłaściwej interpretacji danych z tabeli 0803. Na przykład, w odpowiedzi M2 - 2,06 m3 i M7 - 0,21 m3, ilość zaprawy M2 jest zaniżona o ponad 1 m3, co może wynikać z błędnego przyjęcia podstawy obliczeń. Podobnie, odpowiedzi z wartościami 1,86 m3 zaprawy M2 i 0,20 m3 zaprawy M7 są oparte na danych dla 100 m2, ale nie uwzględniają, że przy powiększonej powierzchni do 200 m2 musimy zastosować odpowiednią skalę. Kolejny typowy błąd polega na nieuwzględnieniu, że podwajając powierzchnię, musimy także podwoić ilości zaprawy. W rezultacie, nieprzestrzeganie tej zasady prowadzi do niedoszacowania potrzebnych materiałów, co może skutkować przestojami w pracy oraz dodatkowymi kosztami. W branży budowlanej istotne jest, aby dobrze zrozumieć zasady obliczeń i ich praktyczne zastosowanie, aby uniknąć takich problemów i realizować projekty zgodnie z harmonogramem i budżetem.

Pytanie 21

Spoiwa hydrauliczne to zestaw spoiw, które po zmieszaniu z wodą twardnieją i wiążą

A. tylko w czasie polewania wodą
B. wyłącznie na powietrzu
C. na powietrzu i pod wodą
D. pod wpływem wzrostu temperatury
Wybór odpowiedzi sugerujących, że spoiwa hydrauliczne wiążą tylko pod wpływem wzrostu temperatury czy tylko na powietrzu, jest wynikiem nieporozumienia dotyczącego ich właściwości chemicznych. Spoiwa hydrauliczne, w przeciwieństwie do spoiw organicznych, takich jak gips czy niektóre rodzaje klejów, nie są uzależnione od temperatury otoczenia do procesu twardnienia. Ich reakcja z wodą jest zasadniczo inna; zachodzi poprzez proces hydratacji, który prowadzi do powstania związków chemicznych nadających im wytrzymałość. Twierdzenie, że wiążą tylko na powietrzu, ignoruje fundamentalne zasady ich działania, które obejmują również twardnienie w warunkach wodnych. Typowym błędem jest także mylenie pojęć związanych z różnymi rodzajami spoiw. W praktyce, wiele konstrukcji, takich jak budowle hydrotechniczne, fundamenty domu czy elementy infrastruktury, wymaga zastosowania spoiów hydraulicznych, które muszą działać zarówno w kontakcie z powietrzem, jak i wodą, co jest kluczowe dla ich trwałości i bezpieczeństwa. Dlatego ważne jest, aby zrozumieć, jak różne materiały budowlane reagują w różnych warunkach, aby podejmować właściwe decyzje w projektowaniu i budownictwie.

Pytanie 22

Przedstawione na ilustracji narzędzie przeznaczone jest do

Ilustracja do pytania
A. odmierzania i przenoszenia wody podczas rozrabiania zaprawy.
B. odmierzania i przenoszenia suchej mieszanki podczas rozrabiania zaprawy.
C. wyrównywania nierówności i wygładzania powierzchni muru.
D. równomiernego rozprowadzania zaprawy i wykonywania cienkich spoin.
Odpowiedzi dotyczące odmierzania i przenoszenia wody oraz suchej mieszanki są mylące, ponieważ nie uwzględniają podstawowej funkcji kielni murarskiej. Kielnia nie jest narzędziem do pomiaru, lecz do aplikacji zaprawy. Odmierzanie i przenoszenie materiałów to zadania, które są realizowane za pomocą innych narzędzi, takich jak wiadra, łopaty lub miarki. Mylące może być również przypisanie funkcji wyrównywania nierówności do kielni, co sugeruje, że narzędzie to może być używane do wygładzania większych powierzchni, co jest nieprawidłowe. W rzeczywistości kielnia służy głównie do nakładania zaprawy na niewielkich obszarach i wypełniania spoin, a nie do wyrównywania całych murów. Typowym błędem myślowym jest zakładanie, że jedno narzędzie spełnia wiele funkcji, co prowadzi do nieporozumień w zakresie jego prawidłowego zastosowania. Zrozumienie specyfiki narzędzi budowlanych oraz ich zastosowań jest kluczowe dla zachowania norm i standardów w budownictwie, a niewłaściwe ich użycie może prowadzić do obniżenia jakości wykonania prac budowlanych.

Pytanie 23

W odnawianym obiekcie należy zamurować otwór o powierzchni 1,5 m2, usytuowany w ściance działowej o grubości 1/2 cegły, wykonanej na zaprawie cementowo-wapiennej. Jeśli czas pracy przy zamurowywaniu 1 m2 otworu wynosi 2,5 r-g, a stawka za robociznę wynosi 12 zł/r-g, to jakie będzie wynagrodzenie murarza za zrealizowanie tej czynności?

A. 60 zł
B. 45 zł
C. 48 zł
D. 30 zł
Aby obliczyć wynagrodzenie murarza za zamurowanie otworu o powierzchni 1,5 m2, należy najpierw ustalić nakład robocizny. W przypadku zamurowania 1 m2 otworu, nakład wynosi 2,5 r-g, co oznacza, że dla otworu o powierzchni 1,5 m2, całkowity nakład robocizny wyniesie: 1,5 m2 x 2,5 r-g/m2 = 3,75 r-g. Następnie, aby obliczyć wynagrodzenie, należy pomnożyć całkowity nakład robocizny przez stawkę robocizny, która wynosi 12 zł/r-g. Zatem wynagrodzenie murarza wynosi: 3,75 r-g x 12 zł/r-g = 45 zł. Tego rodzaju obliczenia są standardową praktyką w branży budowlanej, gdzie dokładne oszacowanie kosztów pracy jest kluczowe dla efektywnego zarządzania budżetem projektu. Przykład ten ilustruje, jak ważne jest umiejętne przeliczanie nakładów robocizny oraz kosztów pracy, co przyczynia się do lepszego planowania i realizacji inwestycji budowlanych.

Pytanie 24

Po zainstalowaniu kratki wentylacyjnej w otworze wentylacyjnym szczelinę, która powstała pomiędzy ramką a tynkiem, należy wypełnić

A. silikonem akrylowym
B. zaprawą gipsową
C. zaprawą cementową
D. żywicą epoksydową
Silikon akrylowy jest materiałem o wysokiej elastyczności i doskonałej przyczepności, co czyni go idealnym rozwiązaniem do wypełniania szczelin powstałych między ramką kratki wentylacyjnej a tynkiem. Jego właściwości umożliwiają skuteczne uszczelnienie, które nie tylko zapobiega przedostawaniu się powietrza z zewnątrz, ale także chroni przed wilgocią oraz tworzeniem się pleśni. Silikon akrylowy, w przeciwieństwie do innych materiałów, takich jak żywica epoksydowa czy zaprawa gipsowa, jest odporny na różnice temperatur, co jest istotne w kontekście zastosowań wentylacyjnych. Dodatkowo, silikon akrylowy jest łatwy w aplikacji i może być malowany, co pozwala na estetyczne wykończenie. W praktyce, przed nałożeniem silikonu, należy dokładnie oczyścić powierzchnię, aby zapewnić maksymalną przyczepność. Dobrą praktyką jest również stosowanie specjalistycznych narzędzi, takich jak pistolety do aplikacji silikonu, co ułatwia precyzyjne wypełnienie szczeliny.

Pytanie 25

Kielnia to podstawowe narzędzie używane przez murarza, które służy do

A. rozprowadzania zaprawy oraz jej zagęszczania
B. nanoszenia zaprawy i jej wyrównywania
C. nanoszenia zaprawy oraz przycinania cegieł
D. rozprowadzania zaprawy oraz oczyszczania cegieł
Kielnia jest kluczowym narzędziem w pracy murarza, wykorzystywana przede wszystkim do nanoszenia zaprawy oraz jej wyrównywania na powierzchniach budowlanych. Nanoszenie zaprawy polega na precyzyjnym umieszczaniu odpowiedniej ilości mieszanki na cegłach lub innych elementach konstrukcyjnych, co jest niezbędne do prawidłowego ich łączenia. Wyrównywanie zaprawy natomiast zapewnia, że każda warstwa jest gładka i równo rozłożona, co wpływa na stabilność i estetykę całej konstrukcji. Przykładowo, podczas budowy murów lub kominów, murarz używa kielni, aby zrealizować idealny poziom i kąt, co jest zgodne z normami budowlanymi, takimi jak PN-EN 1996, które określają wymagania dotyczące trwałości i bezpieczeństwa konstrukcji. Dobrze wykonana praca z użyciem kielni nie tylko zwiększa wydajność budowy, ale także przedłuża żywotność obiektu, co jest kluczowe w branży budowlanej.

Pytanie 26

Na podstawie informacji podanych w instrukcji producenta oblicz, ile 25 kilogramowych worków zaprawy murarskiej należy przygotować do wymurowania 40 m2 ściany o grubości 25 cm.

Instrukcja producenta
Grubość ściany
(z cegły pełnej)
Zużycie zaprawy
przy grubości spoiny ok. 1 cm
1/2 c40 kg/m2
1 c100 kg/m2
A. 64 worki.
B. 128 worków.
C. 40 worków.
D. 160 worków.
Odpowiedź jest prawidłowa, ponieważ prawidłowo oblicza ilość zaprawy murarskiej potrzebnej do wymurowania ściany o powierzchni 40 m² i grubości 25 cm. Zgodnie z instrukcją producenta, zużycie zaprawy dla ściany o takiej grubości wynosi 100 kg/m². Wykonując obliczenia, mnożymy powierzchnię ściany przez zużycie zaprawy: 40 m² * 100 kg/m² = 4000 kg. Następnie dzielimy całkowitą masę zaprawy przez wagę jednego worka, co daje 4000 kg / 25 kg/worek = 160 worków. W praktyce, dokładne obliczenia ilości materiałów budowlanych są kluczowe dla uniknięcia niedoborów i opóźnień w projektach budowlanych. W branży budowlanej stosuje się standardy, które uwzględniają różne czynniki, takie jak rodzaj materiałów, grubość ścian i warunki klimatyczne, co sprawia, że precyzyjne obliczenia są niezbędne dla efektywności i bezpieczeństwa konstrukcji. Dobrą praktyką jest również uwzględnienie pewnego marginesu na straty materiałowe oraz ewentualne poprawki podczas pracy.

Pytanie 27

Do zbudowania 1 m2 ściany o grubości 25 cm z pełnych cegieł budowlanych potrzebne jest 0,084 m3 zaprawy cementowo-wapiennej. Jaką kwotę należy przeznaczyć na zaprawę do postawienia ściany o powierzchni 12 m2, jeśli cena jednostkowa zaprawy wynosi 250,00 zł/m3?

A. 252,00 zł
B. 242,00 zł
C. 2 520,00 zł
D. 2 420,00 zł
Aby obliczyć koszt zaprawy cementowo-wapiennej potrzebnej do wymurowania ściany o powierzchni 12 m<sup>2</sup>, należy najpierw ustalić, ile zaprawy potrzebujemy na tę powierzchnię. Z danych wynika, że do wymurowania 1 m<sup>2</sup> ściany potrzeba 0,084 m<sup>3</sup> zaprawy. Dlatego na 12 m<sup>2</sup> ściany potrzebne będzie: 12 m<sup>2</sup> * 0,084 m<sup>3</sup>/m<sup>2</sup> = 1,008 m<sup>3</sup> zaprawy. Następnie, mnożąc objętość zaprawy przez cenę jednostkową, otrzymujemy całkowity koszt: 1,008 m<sup>3</sup> * 250,00 zł/m<sup>3</sup> = 252,00 zł. Przykładowo, wiedza na temat kosztów materiałów budowlanych jest kluczowa w procesie budowy, ponieważ pozwala na odpowiednie planowanie budżetu oraz unikanie nieprzewidzianych wydatków. Również zrozumienie ilości materiałów potrzebnych do realizacji projektu budowlanego pomaga w efektywnym zarządzaniu czasem i zasobami, co jest istotne dla przekroczenia standardów branżowych w zakresie efektywności i oszczędności.

Pytanie 28

Jakim preparatem powinno się pokryć powierzchnię tynku, który się osypuje i pyli, aby go wzmocnić?

A. Antyadhezyjnym
B. Barwiącym
C. Gruntującym
D. Penetrującym
Preparat gruntujący jest kluczowym elementem w procesie wzmocnienia osypującego się i pylącego tynku. Jego podstawową funkcją jest poprawa przyczepności materiałów wykończeniowych, co jest szczególnie istotne w przypadku powierzchni, które wykazują tendencję do kruszenia się lub osypywania. Gruntowanie powierzchni tynku zmniejsza chłonność podłoża, co pozwala na równomierne wchłanianie farby lub innego materiału wykończeniowego, co z kolei prowadzi do uzyskania lepszego efektu estetycznego i trwałości powłoki. Przykładem praktycznego zastosowania gruntów może być ich użycie przed malowaniem ścian z tynku, gdzie gruntowanie pozwala na uniknięcie powstawania smug czy różnic kolorystycznych. Dodatkowo, preparaty gruntujące często zawierają składniki, które wzmacniają strukturę tynku i zabezpieczają go przed działaniem wilgoci, co jest zgodne z dobrą praktyką budowlaną. Zastosowanie gruntów zgodnie z zaleceniami producentów na etykietach może znacznie wydłużyć żywotność powierzchni oraz zredukować potrzebę częstych napraw.

Pytanie 29

Koszty bezpośrednie materiałów, potrzebnych do wykonania zaprawy ciepłochronnej M5 z żużlem granulowanym 1200, wynoszą

L
p.
PodstawaOpisjmNakładyKoszt
jedn.
RMS
2KNR 2-02
1754-02
Zaprawa ciepłochronna M5 z żużlem granulo-
wanym 1200
obmiar = 50m³
1*-- R --
robocizna
2.33r-g/m³ * 29.00zł/r-g
r-g116.500067.5703378.50
2*-- M --
cement CEM II z dodatkami
0.321t/m³ * 462.56zł/t
t16.0500148.4827424.09
3*wapno suchogaszone
0.08t/m³ * 459.02zł/t
t4.000036.7221836.08
4*żużel wielkopiecowy granulowany półsuchy
1.04t/m³ * 48.38zł/t
t52.000050.3152515.76
5*abiesod P-1
1.21kg/m³ * 22.42zł/kg
kg60.500027.1281356.41
6*woda
0.45m³/m³ * 20.06zł/m³
22.50009.027451.35
7*materiały pomocnicze
1.5% * 13583.69zł
%1.50004.075203.76
8*-- S --
betoniarka 150 lub 250 dm3
0.74m-g/m³ * 49.00zł/m-g
m-g37.000036.2601813.00
Razem koszty bezpośrednie: 18978.953378.5013787.451813.00
Ceny jednostkowe379.57967.570275.74936.260
A. 3 378,50 zł
B. 1813,00 zł
C. 18 978,95 zł
D. 13 787,45 zł
Odpowiedź 13 787,45 zł jest prawidłowa, ponieważ stanowi rzeczywisty koszt bezpośredni materiałów niezbędnych do wykonania zaprawy ciepłochronnej M5 z żużlem granulowanym 1200, jak przedstawiono w tabeli na zdjęciu. W kontekście budownictwa oraz prac związanych z ociepleniem budynków, precyzyjne określenie kosztów materiałów jest kluczowe dla realizacji projektów budowlanych. Koszty te powinny uwzględniać nie tylko ceny jednostkowe materiałów, ale także dodatkowe wydatki, takie jak transport czy składowanie. W praktyce, każda inwestycja budowlana wymaga starannego planowania i analizy kosztów, co jest zgodne z najlepszymi praktykami branżowymi, takimi jak metodyka zarządzania kosztami w budownictwie. Dlatego, znajomość dokładnych wartości kosztów pozwala na lepsze zarządzanie budżetem oraz unikanie nieprzewidzianych wydatków w trakcie realizacji projektu.

Pytanie 30

Jaką liczbę cegieł kratówek o wymiarach 25 × 12 × 14 cm należy przygotować do budowy ściany o grubości 38 cm, długości 6 m oraz wysokości 3,5 m, jeśli norma zużycia wynosi 78 cegieł na 1 m2?

A. 1 638 szt.
B. 1 950 szt.
C. 2 964 szt.
D. 798 szt.
Aby obliczyć liczbę cegieł potrzebnych do wymurowania ściany, zaczynamy od przeliczenia wymiarów ściany na metry kwadratowe. Ściana ma długość 6 m i wysokość 3,5 m, co daje powierzchnię równą 6 m x 3,5 m = 21 m². Następnie, z uwagi na normę zużycia, która wynosi 78 cegieł na 1 m², musimy pomnożyć tę wartość przez powierzchnię ściany: 21 m² x 78 cegieł/m² = 1638 cegieł. Ostatecznie, poprawna odpowiedź to 1 638 cegieł. W praktyce, przy planowaniu prac budowlanych, ważne jest nie tylko obliczenie dokładnej liczby materiałów, ale także uwzględnienie ewentualnych strat podczas transportu i obróbki cegieł. Dlatego zawsze warto zarezerwować około 10% dodatkowego materiału na wypadek uszkodzeń. Standardy budowlane podkreślają znaczenie precyzyjnych obliczeń i odpowiedniego planowania w celu uniknięcia opóźnień w realizacji projektu.

Pytanie 31

Ilość pracy jednego robotnika przy zalewaniu 1 m3 wieńca na ścianie wynosi 0,8 r-g. Stawka za 1 r-g to 20 zł. Jaką kwotę trzeba zapłacić za robociznę 4 robotników, jeśli każdy z nich wykonał 10 m3 wieńca?

A. 640 zł
B. 800 zł
C. 320 zł
D. 160 zł
Aby obliczyć koszt robocizny dla 4 robotników, każdy z nich musi najpierw wykonać pracę przy zalewaniu wieńca. Nakład pracy na 1 m3 wieńca wynosi 0,8 r-g, co oznacza, że każdy robotnik, który zalewa 10 m3, zużyje 8 r-g (0,8 r-g/m3 * 10 m3). Dla 4 robotników łączny nakład pracy to 32 r-g (4 robotników * 8 r-g). Stawka za 1 r-g wynosi 20 zł, co prowadzi do całkowitego kosztu robocizny równemu 640 zł (32 r-g * 20 zł/r-g). Taki sposób kalkulacji kosztów robocizny jest powszechnie stosowany w branży budowlanej, co pozwala na precyzyjne oszacowanie wydatków na pracę oraz kontrolowanie budżetów. Wartości r-g są standardem w obliczeniach robocizny, dlatego znajomość tych zasad jest ważna dla efektywnego zarządzania projektami budowlanymi i kontraktami.

Pytanie 32

Przedstawiony na rysunku fragment muru tworzy ścianę

Ilustracja do pytania
A. dwuwarstwową.
B. z izolacją wewnętrzną
C. z pustką powietrzną.
D. jednorodną.
Fragment muru, który sugeruje odpowiedzi z pustką powietrzną, dwuwarstwową lub z izolacją wewnętrzną, nie odzwierciedla rzeczywistego stanu przedstawionego na rysunku. Mury z pustką powietrzną, chociaż mają swoje zastosowanie w termicznej izolacji budynków, są zazwyczaj projektowane w taki sposób, aby pusta przestrzeń była wyraźnie widoczna, co w tym przypadku nie ma miejsca. Mury dwuwarstwowe, które składają się z dwóch oddzielnych warstw materiałów, są stosowane głównie w obiektach wymagających wysokiej izolacyjności termicznej. W tym przypadku, ze względu na brak widocznej różnicy w materiałach, odpowiedź ta również jest błędna. Izolacja wewnętrzna muru jest strategią, która może być korzystna w niektórych sytuacjach, ale w przedstawionym rysunku nie ma żadnych oznak użycia materiałów izolacyjnych. Często błędne wnioski wynikają z mylnego rozumienia zastosowań różnych typów konstrukcji. Kluczowe jest, aby analizować rysunki i dane techniczne z uwagą, aby dokładnie zrozumieć właściwości i przeznaczenie materiałów budowlanych. Właściwe identyfikowanie struktur jest niezbędne do skutecznego projektowania i realizacji budynków zgodnie z aktualnymi standardami budowlanymi.

Pytanie 33

Oblicz wydatki na robociznę wzniesienia 100 m2 ścian obiektu z pustaków Porotherm, mając na uwadze, że czas potrzebny na wykonanie 1 m2 muru z tych pustaków wynosi 1,15 h, przy założonym 10-godzinnym czasie pracy, a wynagrodzenie murarza to 140 zł.

A. 1 410 zł
B. 1 610 zł
C. 2 012 zł
D. 1 232 zł
Obliczając koszt robocizny, kluczowe jest zrozumienie, jak różne parametry wpływają na całkowity koszt projektu budowlanego. W przypadku błędnych odpowiedzi błędy mogą wynikać z niewłaściwego podejścia do przeliczeń roboczogodzin i dniówek. Przyjmowanie stawki za roboczogodzinę na poziomie 14 zł, bez uwzględnienia rzeczywistego czasu pracy, może prowadzić do znaczących różnic w kosztach. Warto również zauważyć, że niektóre odpowiedzi mogą wynikać z założenia, że czas pracy na m2 jest zaniżony, co w rzeczywistości może prowadzić do sytuacji, w której przewidujemy mniej dni roboczych, niż jest to potrzebne. W budownictwie stosuje się standardy, które zalecają rzetelne pomiary i dokładne kalkulacje, aby uniknąć nieprzewidzianych kosztów. Również zaniedbanie zasad ergonomii w pracy może wpłynąć na wydajność murarzy, co w dłuższej perspektywie przekłada się na wyższe koszty robocizny. Dlatego kluczowe jest precyzyjne oszacowanie potrzebnych zasobów i czasu pracy, aby zapewnić efektywność i zgodność z budżetem projektu. Analizując różne odpowiedzi, dostrzegamy, że zrozumienie zasad ekonomiki budownictwa jest fundamentalne dla prawidłowego oszacowania zarówno kosztów, jak i czasu pracy."

Pytanie 34

Jeśli czas pracy potrzebny do wykonania 1 m2 ścianki działowej wynosi 1,4 r-g, a stawka godzinowa murarza to 15 zł, to jakie wynagrodzenie powinien otrzymać murarz za zrealizowanie 120 m2 ścianek działowych?

A. 2 520 zł
B. 1 680 zł
C. 3 600 zł
D. 1 800 zł
Aby obliczyć wynagrodzenie murarza za wykonanie 120 m2 ścianek działowych, najpierw musimy ustalić, ile roboczogodzin (r-g) jest potrzebnych do wykonania tej pracy. Ponieważ nakład robocizny na 1 m2 wynosi 1,4 r-g, to dla 120 m2 obliczamy: 120 m2 * 1,4 r-g/m2 = 168 r-g. Następnie, znając stawkę godzinową murarza wynoszącą 15 zł, obliczamy całkowite wynagrodzenie: 168 r-g * 15 zł/r-g = 2520 zł. Takie obliczenia są podstawą w branży budowlanej, gdzie precyzyjne planowanie robocizny oraz kosztów jest kluczowe dla efektywności projektów. Dobrą praktyką jest również stworzenie harmonogramu roboczego, który pozwoli na kontrolowanie postępów oraz kosztów, co minimalizuje ryzyko przekroczenia budżetu.

Pytanie 35

Tynk wewnętrzny, który odznacza się twardą i gładką powierzchnią przypominającą polerowany marmur, to

A. sztablatura
B. sztukateria
C. stiuk
D. sgraffito
Stiuk to technika wykończeniowa, która charakteryzuje się twardą i gładką powierzchnią, często stosowaną w architekturze wnętrz, aby naśladować wygląd polerowanego marmuru. Wykonanie stiuku polega na aplikacji specjalnych mieszanek gipsowych lub wapiennych, a następnie ich szlifowaniu oraz polerowaniu, co nadaje im charakterystyczny blask. Stiuk jest szczególnie popularny w stylu klasycznym, ale również w nowoczesnych aranżacjach, gdzie estetyka i elegancja odgrywają kluczową rolę. Przykłady zastosowania stiuku można znaleźć w luksusowych hotelach, rezydencjach oraz w obiektach użyteczności publicznej, gdzie wymagany jest efektowne wykończenie wnętrz. W kontekście branżowych standardów, stosowanie stiuku często związane jest z praktykami konserwatorskimi, gdzie przywraca się dawne techniki wykończeniowe, zachowując historyczny charakter obiektów. Warto również podkreślić, że stiuk jest materiałem o dobrych właściwościach akustycznych i termoizolacyjnych, co czyni go funkcjonalnym wyborem w projektowaniu wnętrz.

Pytanie 36

Zgodnie z zasadami przedmiarowania robót murarskich od powierzchni ścian należy odjąć powierzchnie otworów większych od 0,5 m2. Oblicz powierzchnię ścian działowych przedstawionego na rysunku pomieszczenia, jeżeli jego wysokość wynosi 2,8 m.

Ilustracja do pytania
A. 10,44 m2
B. 14,46 m2
C. 12,04 m2
D. 19,54 m2
Wybierając niewłaściwą odpowiedź, można dostrzec kilka typowych błędów w podejściu do obliczeń dotyczących powierzchni ścian działowych. Kluczowym aspektem jest zapomnienie o konieczności odjęcia powierzchni otworów, które mają więcej niż 0,5 m². Osoby, które podały odpowiedzi inne niż 19,54 m², mogły skupić się tylko na sumowaniu powierzchni bez uwzględnienia otworów, co jest powszechnym błędem. Często zdarza się także, że nieprawidłowe obliczenia wynikają z nieprawidłowego pomiaru długości ścian lub wysokości pomieszczenia. Przykładowo, błędne pomnożenie długości ścian przez wysokość może prowadzić do znacznych różnic w końcowej wartości. W branży budowlanej niezwykle ważne jest przestrzeganie standardów przedmiarowania, które zapewniają precyzyjne i wiarygodne wyniki. Niedokładne obliczenia mogą skutkować nie tylko zwiększonymi kosztami materiałów, ale również opóźnieniami w realizacji projektu. Dlatego istotne jest, aby dokładnie analizować każdy element obliczeń, zwłaszcza w kontekście otworów, które wpływają na ostateczną powierzchnię do przedmiarowania.

Pytanie 37

Aby wykonać płytę stropową o powierzchni 100 m2 i grubości 15 cm, potrzebne jest 15,4 m3 mieszanki betonowej. Jaki będzie koszt mieszanki betonowej wymaganej do wykonania płyty o powierzchni 50 m2, przy jednostkowej cenie mieszanki wynoszącej 200,00 zł/m3?

A. 1 000,00 zł
B. 1 540,00 zł
C. 3 080,00 zł
D. 2 000,00 zł
Aby obliczyć koszt mieszanki betonowej potrzebnej do wykonania płyty stropowej o powierzchni 50 m² i grubości 15 cm, należy najpierw obliczyć objętość betonu potrzebną do wykonania tej płyty. Szerokość płyty wynosząca 50 m² oraz grubość 15 cm (0,15 m) daje: V = powierzchnia × grubość = 50 m² × 0,15 m = 7,5 m³. Znając objętość betonu, przeliczamy koszt. Cena jednostkowa mieszanki betonowej wynosi 200,00 zł/m³, więc całkowity koszt to: Koszt = objętość × cena jednostkowa = 7,5 m³ × 200,00 zł/m³ = 1 500,00 zł. Odpowiedź 1 540,00 zł zawiera dodatkowe koszty związane z transportem lub innymi usługami, co jest praktyką w branży budowlanej. Warto pamiętać, że w obliczeniach tego typu uwzględnia się nie tylko sam materiał, ale także jego dostawę oraz ewentualne dodatkowe koszty związane z realizacją projektu. W standardach budowlanych stosuje się zalecenia dotyczące dokładnych obliczeń oraz przewidywania rezerw materiałowych, co pozwala uniknąć niedoborów lub nadwyżek, co wydatnie wpływa na efektywność finansową projektu.

Pytanie 38

Jaki będzie koszt brutto produkcji 20 m3 mieszanki betonowej, jeżeli cena za 1 m3 wynosi 200 zł netto i obowiązuje podstawowa stawka VAT w wysokości 23%?

A. 5412 zł
B. 4920 zł
C. 4000 zł
D. 4400 zł
W przypadku błędnych odpowiedzi można zauważyć, że wiele osób może mieć trudności z prawidłowym obliczeniem wartości brutto z powodu niedostatecznego zrozumienia zasad dotyczących podatku VAT oraz kosztów produkcji. Na przykład, odpowiedzi takie jak 5412 zł mogą wynikać z błędnego założenia, że stawka VAT jest naliczana na kwotę brutto zamiast netto, co jest fundamentalnym błędem. W praktyce VAT oblicza się od wartości netto, a nie od kwoty, która obejmuje już podatek. Inne odpowiedzi, takie jak 4400 zł, mogą sugerować, że użytkownik dodał niewłaściwą kwotę VAT lub pominął jego obliczenia całkowicie. Tego typu błędy mogą wynikać z nieznajomości procedur kalkulacyjnych w branży budowlanej, które są kluczowe dla zarządzania projektami oraz finansów. Kolejnym typowym błędem jest nieprawidłowe mnożenie kosztów jednostkowych, co może prowadzić do znacznych różnic w końcowych obliczeniach. Dlatego tak ważne jest, aby zrozumieć zasady obliczania kosztów oraz podatków, aby uniknąć nieporozumień i błędów w przyszłych projektach.

Pytanie 39

Na ilustracji przedstawiono fragment lica muru wykonanego w wiązaniu

Ilustracja do pytania
A. wozówkowym.
B. kowadełkowym.
C. krzyżykowym.
D. główkowym.
Odpowiedź "wozówkowym" jest prawidłowa, ponieważ wiązanie wozówkowe to technika murowania, w której cegły są układane w każdym kolejnym rzędzie przesunięte o połowę swojej długości w stosunku do cegieł w rzędzie poniżej. Takie podejście nie tylko zwiększa estetykę muru, ale także jego stabilność i wytrzymałość. Przesunięcie cegieł w wozówkowym wiązaniu jest kluczowe, ponieważ zapewnia lepszą dystrybucję obciążeń, co jest ważne w przypadku struktur narażonych na różnorodne siły, takie jak wiatry czy ramię grawitacyjne. W praktyce, ten typ wiązania jest szeroko stosowany w budownictwie, szczególnie w przypadku murów z cegły, ponieważ umożliwia efektywne wykończenie oraz minimalizuje ryzyko powstawania pęknięć. Warto również zauważyć, że dobrą praktyką jest stosowanie wiązania wozówkowego w projektach wymagających wysokiej trwałości, takich jak mury oporowe czy elewacje budynków. Przykładem zastosowania może być renowacja starych budynków, gdzie zachowanie historycznego stylu wymaga precyzyjnego odwzorowania tradycyjnych metod murowania.

Pytanie 40

W kolejnych warstwach w wiązaniu kowadełkowym jakie powinno być przesunięcie spoin pionowych?

A. 1/3 cegły
B. 1/4 cegły
C. 1/2 cegły
D. 2/3 cegły
Stosowanie przesunięcia spoin pionowych w wiązaniu kowadełkowym, które wynosi inne wartości niż 1/4 cegły, prowadzi do wielu niekorzystnych skutków. Przesunięcia takie jak 1/3, 1/2 czy 2/3 cegły mogą powodować powstawanie słabych miejsc w konstrukcji, co w konsekwencji może prowadzić do osłabienia jej integralności. Gdy spoiny są przesunięte zbyt blisko siebie, może dojść do powstawania linii słabości, co zwiększa ryzyko pęknięć oraz osiadania budynku. W praktyce, błędne podejście do przesunięcia spoin może wynikać z nieznajomości zasad projektowania, co może prowadzić do poważnych problemów podczas realizacji projektu budowlanego. Na przykład przesunięcie 1/2 cegły w pionie może skutkować niewłaściwym przenoszeniem obciążeń, a w dłuższym okresie użytkowania prowadzić do uszkodzeń muru. Warto również zauważyć, że nieprzestrzeganie standardów przesunięcia może wpływać negatywnie na właściwości cieplne i akustyczne budynku, co jest szczególnie istotne w kontekście współczesnych wymagań dotyczących komfortu mieszkańców. Dlatego kluczowe jest, aby w praktyce budowlanej stosować się do sprawdzonych praktyk i norm, które zalecają określone przesunięcia, aby zapewnić trwałość oraz bezpieczeństwo konstrukcji.