Wyniki egzaminu

Informacje o egzaminie:
  • Zawód: Technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej
  • Kwalifikacja: ELE.10 - Montaż i uruchamianie urządzeń i systemów energetyki odnawialnej
  • Data rozpoczęcia: 13 maja 2026 15:52
  • Data zakończenia: 13 maja 2026 16:12

Egzamin zdany!

Wynik: 25/40 punktów (62,5%)

Wymagane minimum: 20 punktów (50%)

Nowe
Analiza przebiegu egzaminu- sprawdź jak rozwiązywałeś pytania
Pochwal się swoim wynikiem!
Szczegółowe wyniki:
Pytanie 1

W trakcie działania systemu fotowoltaicznego na inwerterze zauważono kod błędu dotyczący zwarcia doziemnego. Jakie mogą być przyczyny tego zjawiska?

A. rozładowany akumulator
B. uszkodzony przewód
C. zacienienie modułów
D. niedostosowanie prądowe paneli
Uszkodzony przewód w instalacji fotowoltaicznej może prowadzić do zwarcia doziemnego, co jest poważnym problemem, mogącym zagrażać bezpieczeństwu całego systemu. Zwarcie doziemne występuje, gdy przewód fazowy styka się z ziemią lub innym uziemionym elementem, co prowadzi do niebezpiecznego wzrostu prądu. W takim przypadku inwerter wykrywa ten problem i generuje kod błędu, aby zasygnalizować potrzebę interwencji. Praktycznym przykładem może być sytuacja, w której przewód ochronny został uszkodzony w wyniku działania czynników atmosferycznych, takich jak deszcz czy intensywne nasłonecznienie, co prowadzi do degradacji materiałów izolacyjnych. W takiej sytuacji ważne jest, aby regularnie kontrolować stan przewodów i zainstalować systemy monitoringu, które pomogą wcześniej wykryć potencjalne problemy i zapobiec poważnym uszkodzeniom. Dobre praktyki branżowe sugerują, aby instalacje były projektowane z uwzględnieniem odpowiednich zabezpieczeń oraz regularnych przeglądów technicznych, co pozwoli na minimalizację ryzyka wystąpienia zwarć doziemnych i poprawi trwałość systemu.

Pytanie 2

Ile wynosi sprawność kolektora słonecznego o podanych w ramce parametrach technicznych, jeżeli przy nasłonecznieniu 1 000 W/m2 jego moc cieplna jest równa 1 400 W?

Rodzaj kolektora: płaski
Długość: 1050 mm
Szerokość: 67 mm
Wysokość: 2095 mm
Powierzchnia brutto kolektora: 2,20 m²
Powierzchnia absorbera: 2,1 m²
Powierzchnia apertury: 2,0 m²
Pojemność cieczowa: 0,8 l
Waga: 30 kg
A. 67%
B. 64%
C. 70%
D. 71%
Sprawność kolektora słonecznego wynosząca 70% oznacza, że przekształca on 70% energii słonecznej padającej na jego powierzchnię na energię cieplną. To kluczowy parametr w projektowaniu systemów solarnych, ponieważ pozwala ocenić efektywność kolektora. W praktyce, znać sprawność kolektora to nie tylko umiejętność obliczenia jego wydajności, ale również umiejętność doboru odpowiednich komponentów w systemie solarnym. W przypadku kolektorów płaskich, sprawność w okolicach 70% jest uznawana za bardzo dobrą, zgodnie z normami branżowymi, takimi jak EN 12975, które definiują sposób testowania i oceny kolektorów słonecznych. Wysoka sprawność kolektora wpływa na rentowność inwestycji w energię odnawialną oraz na redukcję emisji CO2, co jest zgodne z globalnymi trendami w dziedzinie ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju.

Pytanie 3

Bezpośrednie koszty związane z realizacją montaży urządzeń oraz systemów odnawialnych źródeł energii wynoszą: dla R – 2 000 zł; dla M – 3 000 zł; dla S – 200 zł. Wartość kosztów pośrednich wynosi 80% i jakie to jest

A. 4 160 zł
B. 2 560 zł
C. 1 760 zł
D. 4 000 zł
Zła odpowiedź może wynikać z paru błędów w rozumieniu, jak działają koszty w energetyce odnawialnej. Czasami ludzie mylą koszty bezpośrednie z pośrednimi, co prowadzi do złych obliczeń. Pamiętaj, że całkowite koszty bezpośrednie dla tych trzech projektów wynoszą 5 200 zł, a nie sumujesz ich jakby to dotyczyło jednego projektu. To dość typowy błąd. Koszty pośrednie musimy liczyć jako procent od kosztów bezpośrednich, a nie jako osobną kategorię. Często też zapominamy o kluczowych wartościach, jak ten procent, przez co wyjdą nam nieprawidłowe kwoty. W planowaniu projektów ważne jest, by znać koszty bezpośrednie i przewidzieć dodatkowe wydatki, które mogą się pojawić. Osoby zajmujące się projektami w branży energetyki powinny mieć systematyczne podejście do analizy kosztów, żeby się nie potknąć. Dobrze jest także znać narzędzia finansowe, które pomogą w takich obliczeniach i lepszym podejmowaniu decyzji.

Pytanie 4

Po zakończeniu robót, które są ukryte, należy przeprowadzić odbiór

A. częściowego
B. gwarancyjnego
C. końcowego
D. inwestorskiego
Odbiór częściowy robót budowlanych, które mają być zakryte, jest kluczowym etapem w procesie budowlanym. W tym momencie weryfikowane są wszystkie elementy, które nie będą później dostępne do inspekcji, takie jak instalacje elektryczne, hydrauliczne czy strukturalne. Właściwe przeprowadzenie odbioru częściowego umożliwia potwierdzenie zgodności z projektem budowlanym, przepisami prawa budowlanego oraz normami technicznymi. Przykładowo, przed zamknięciem ścian należy upewnić się, że instalacje są odpowiednio zainstalowane, co zapobiega problemom w przyszłości, takim jak przecieki wody czy awarie elektryczne. Praktyka ta jest zgodna z zasadą „najpierw odbiór, później zakrycie”, co ma na celu minimalizację ryzyka związanych z ukrywaniem defektów. Warto również zaznaczyć, że taki odbiór powinien być dokumentowany, aby zapewnić jasność i przejrzystość w przypadku późniejszych roszczeń gwarancyjnych.

Pytanie 5

Gdzie w instalacji solarnej umieszcza się zawór zwrotny?

A. za separatorem
B. za pompą solarną
C. przed pompą solarną
D. przed inwerterem
No, musimy pogadać o tym, że można źle umieścić zawór zwrotny w instalacji solarnej. To jest dość poważna sprawa, bo może prowadzić do wielu problemów, które nie tylko obniżą wydajność całego systemu, ale też mogą mu zaszkodzić. Jeśli zawór jest zainstalowany przed pompą, to może być niezła katastrofa, bo medium grzewcze może zacząć płynąć w odwrotną stronę. I wtedy mamy straty ciepła, co wiadomo, nie jest ok. Z kolei jeśli zawór jest za separatorem, też nie będzie spoko, bo jego funkcja to oddzielanie obiegów, a zawór zwrotny powinien ogarniać obieg z cyrkulacją. A do tego, jeśli jest za inwerterem, to już w ogóle mamy problem, bo inwerter nie jest przystosowany do grzania, więc może się zepsuć i narobić bałaganu. W tej dziedzinie liczy się, żeby zawór zwrotny był w miejscu, które pozwala na swobodny przepływ i chroni system przed niechcianym ruchem medium. Często takie błędy biorą się z niewiedzy na temat hydrauliki i tego, jak działają różne części systemu. Dlatego ważne, żeby projektanci i instalatorzy mieli pojęcie o tych sprawach, żeby nie wpaść w kosztowne pułapki.

Pytanie 6

Kiedy powinien być przeprowadzany przegląd techniczny kotła na biomasę?

A. przynajmniej dwa razy w roku
B. co dwa lata
C. raz w roku, najlepiej przed rozpoczęciem sezonu grzewczego
D. jeden raz w roku, najlepiej po zakończeniu sezonu grzewczego
Kiedy mówimy o przeglądzie technicznym kotła na biomasę, to warto pamiętać, że najlepiej robić to raz w roku. Najlepszy moment to przed sezonem grzewczym, bo wtedy można znaleźć jakieś potencjalne usterki na czas. Takie przeglądy to nie tylko kwestia bezpieczeństwa, ale też efektywności kotła. Regularne sprawdzanie stanu technicznego kotła pomaga uniknąć problemów i wydatków w przyszłości. Przykładowo, ważne jest, żeby sprawdzić palnik, wymiennik ciepła czy systemy bezpieczeństwa. Jak wiadomo, normy, takie jak PN-EN 303-5, mówią, że te kontrole są ważne dla ochrony środowiska i bezpieczeństwa użytkowników. Nie bez znaczenia jest, żeby przeglądów dokonywali fachowcy, bo tylko oni będą w stanie zauważyć wszelkie nieprawidłowości i zasugerować, co należy poprawić.

Pytanie 7

Możliwość ogrzewania oraz chłodzenia przy użyciu jednego urządzenia jest efektem zastosowania

A. ogniwa fotowoltaicznego typu CIGS
B. ogniwa wodorowego
C. próżniowego kolektora słonecznego
D. rewersyjnej pompy ciepła
Rewersyjna pompa ciepła to urządzenie, które w zależności od potrzeb użytkownika może zarówno ogrzewać, jak i chłodzić pomieszczenia. Działa na zasadzie wymiany ciepła z otoczeniem, wykorzystując cykl termodynamiczny, który pozwala na odwrócenie kierunku przepływu czynnika chłodniczego. W trybie ogrzewania, pompa ciepła pobiera ciepło z zewnątrz (nawet przy niskich temperaturach) i przekształca je, aby podnieść temperaturę w budynku. Natomiast w trybie chłodzenia, proces jest odwrotny, co pozwala na usuwanie ciepła z wnętrza budynku. Dzięki tej uniwersalności, rewersyjne pompy ciepła znajdują szerokie zastosowanie w nowoczesnym budownictwie, w tym w domach jednorodzinnych, biurach oraz obiektach przemysłowych. Standardy dotyczące efektywności energetycznej, takie jak SEER i HSPF, mają na celu oceny wydajności systemów HVAC, w tym pomp ciepła, co potwierdza ich znaczenie w zrównoważonym rozwoju. W praktyce, instalacja pompy ciepła może prowadzić do znacznego obniżenia kosztów ogrzewania i chłodzenia, a także redukcji emisji CO2, co jest zgodne z globalnymi trendami proekologicznymi.

Pytanie 8

Przechowując rury preizolowane na otwartej przestrzeni w różnych warunkach pogodowych, nie ma potrzeby chronienia ich przed

A. wiatrem
B. promieniowaniem UV
C. wilgocią
D. ekstremalnymi temperaturami
Wybór opcji 'wiatrem' jako odpowiedzi prawidłowej opiera się na zasadach dotyczących składowania rur preizolowanych. Rury te, ze względu na swoje właściwości izolacyjne oraz konstrukcyjne, nie są wrażliwe na działanie wiatru, ponieważ ich mechaniczne właściwości nie ulegają osłabieniu pod wpływem siły wiatru. W praktyce, rury preizolowane mogą być składowane na zewnątrz w różnych warunkach atmosferycznych, a ich struktura nie wymaga specjalnych zabezpieczeń przed wiatrem. Zgodnie z normą PN-EN 253, która dotyczy rur preizolowanych, kluczowe jest jedynie zabezpieczenie przed czynnikami, które mogą wpływać na ich izolacyjność, jak wilgoć, ekstremalne temperatury oraz promieniowanie UV. W przypadku wilgoci, niewłaściwe składowanie może prowadzić do kondensacji, co z kolei wpływa na właściwości izolacyjne, a ekstremalne temperatury mogą powodować odkształcenia materiałów. Rury powinny być również chronione przed promieniowaniem UV, które może degradacja materiału polimerowego. Dlatego odpowiednie środki zabezpieczające powinny być stosowane w odniesieniu do wilgoci, ekstremalnych temperatur oraz promieniowania UV, a nie w odniesieniu do wiatru.

Pytanie 9

Jaki wskaźnik efektywności energetycznej COP będzie miała pompa ciepła, która w listopadzie dostarczyła 2 592 kWh ciepła do ogrzania budynku, przy moc elektrycznej wynoszącej 0,9 kW?

A. 4,0
B. 2,0
C. 5,0
D. 3,0
Wybór niepoprawnej odpowiedzi często wynika z niepełnego zrozumienia koncepcji COP oraz błędnych założeń dotyczących obliczeń efektywności energetycznej. W przypadku wskaźników efektywności, kluczowe jest zrozumienie, że COP to stosunek dostarczonego ciepła do zużytej energii elektrycznej. Odpowiedzi takie jak 3,0, 2,0 czy 5,0 wskazują na błędne interpretacje tej zasady. Na przykład, wartość 3,0 sugeruje, że pompa ciepła dostarcza tylko 3 jednostki ciepła na każdą jednostkę energii elektrycznej, co jest znacznie niższe niż obliczona wartość 4,0. Takie podejście może prowadzić do niewłaściwej oceny efektywności urządzenia oraz jego opłacalności. Poprawne zrozumienie mechanizmu działania pomp ciepła oraz ich klasyfikacji według COP jest kluczowe dla podejmowania decyzji o inwestycjach w technologie grzewcze. Zastosowanie nieprawidłowych wartości COP mogłoby skutkować wyborem mniej efektywnych systemów grzewczych, co z kolei zwiększałoby koszty operacyjne oraz negatywnie wpływało na środowisko. Należy zatem zwracać uwagę na szczegółowe obliczenia i potwierdzać je poprzez analizy rzeczywistych danych operacyjnych pomp ciepła.

Pytanie 10

Który z przewodów ma oznaczenie ALY?

A. Miedziany, z żyłą jednodrutową i izolacją polwinitową
B. Aluminiowy, z żyłą wielodrutową i izolacją polwinitową
C. Miedziany, z żyłą wielodrutową i izolacją polietylenową
D. Aluminiowy, z żyłą jednodrutową i izolacją polietylenową
Analizując pozostałe odpowiedzi, można zauważyć, że są one związane z przewodami miedzianymi oraz niewłaściwym oznaczeniem materiału i konstrukcji. Przewody miedziane, jak w przypadku pierwszej i trzeciej odpowiedzi, nie są oznaczane jako ALY, gdyż prefiks 'AL' wskazuje na aluminium. Miedź, mimo swoich wielu zalet, takich jak doskonała przewodność elektryczna i odporność na korozję, nie jest wykorzystywana w przewodach oznaczonych tym symbolem. Ponadto, miedź jest znacznie droższa w produkcji, co czyni ją mniej preferowanym materiałem w kontekście ekonomicznym dla dużych instalacji. W odpowiedzi czwartej, wskazano na przewód aluminiowy z żyłą jednodrutową, co również jest błędne. Przewody ALY są projektowane z myślą o żyłach wielodrutowych, co zwiększa ich elastyczność i ułatwia instalację. W przypadku zagadnień dotyczących wyboru odpowiednich przewodów, kluczowe jest zrozumienie, że konstrukcja oraz materiał mają bezpośredni wpływ na ich zastosowanie. Pomijanie tych aspektów prowadzi do wyborów, które mogą nie spełniać wymagań technicznych określonych w normach, co z kolei może skutkować awariami, stratami energetycznymi czy nawet zagrożeniem dla bezpieczeństwa użytkowników.

Pytanie 11

Przedstawione na rysunku narzędzie należy zastosować do

Ilustracja do pytania
A. zaciskania tulejek
B. zdejmowania izolacji z przewodów.
C. cięcia przewodów.
D. zakładania konektorów na przewodach elektrycznych.
Odpowiedź dotycząca zdejmowania izolacji z przewodów jest poprawna, ponieważ narzędzie przedstawione na rysunku to szczypce do tego zadania. Ich konstrukcja obejmuje specjalne ostrza, które pozwalają na precyzyjne i bezpieczne usunięcie izolacji, minimalizując ryzyko uszkodzenia rdzenia przewodu. Dzięki regulowanemu mechanizmowi, użytkownik może dostosować siłę nacisku do różnych typów przewodów, co jest niezwykle istotne w praktyce elektrycznej. W standardach branżowych, takich jak IEC 60364, wskazano, że stosowanie odpowiednich narzędzi do pracy z przewodami elektrycznymi jest kluczowe dla zapewnienia bezpieczeństwa instalacji oraz jakości wykonywanych połączeń. Dobre praktyki podkreślają również, że prawidłowe zdejmowanie izolacji pozwala uniknąć zjawisk takich jak zwarcia, które mogą prowadzić do poważnych awarii. Pamiętaj, że właściwe techniki i narzędzia wpływają nie tylko na efektywność pracy, ale także na bezpieczeństwo użytkownika oraz trwałość instalacji.

Pytanie 12

Który z poniższych rodzajów zbiorników nie powinien być używany do przechowywania biogazu?

A. Sferycznego membranowego
B. Membranowego dachowego
C. Suchego tłokowego niskociśnieniowego
D. Suchego stalowego wysokociśnieniowego
Wybór niewłaściwego zbiornika do magazynowania biogazu może prowadzić do wielu niebezpieczeństw oraz nieefektywności w zarządzaniu tym zasobem. Zbiorniki membranowe dachowe i sferyczne membranowe są projektowane z myślą o niskim ciśnieniu, co sprzyja bezpiecznemu przechowywaniu biogazu. Biogaz, ze względu na swoją specyfikę, wymaga odpowiednich warunków przechowywania, które uwzględniają nie tylko ciśnienie, ale także temperaturę i wilgotność. Zastosowanie zbiornika suchego stalowego wysokociśnieniowego może nie tylko prowadzić do ryzyka eksplozji, ale także generować dodatkowe koszty związane z utrzymywaniem takiego ciśnienia. Wielu użytkowników mylnie zakłada, że wysokie ciśnienie może zwiększyć efektywność przechowywania, podczas gdy w rzeczywistości może to prowadzić do destabilizacji systemu. Ponadto, stosowanie odpowiednich zbiorników jest zgodne z najlepszymi praktykami branżowymi, które zalecają wykorzystanie rozwiązań minimalizujących ryzyko. Warto zatem zwrócić uwagę na zalecenia dotyczące magazynowania biogazu, które jasno określają, że lepsze rezultaty uzyskuje się przy niskociśnieniowych systemach przechowywania, co pozwala na zabezpieczenie zarówno infrastruktury, jak i samego biogazu przed nieprzewidzianymi zdarzeniami.

Pytanie 13

Optymalne warunki dla energetyki wiatrowej występują na obszarach, gdzie klasa szorstkości wynosi

A. 1,0
B. 1,5
C. 2,0
D. 2,5
Odpowiedź 1,0 jest na pewno trafiona. Klasa szorstkości terenu ma mega znaczenie dla tego, jak dobrze będą działać turbiny wiatrowe. Jak mówimy o klasie szorstkości, to chodzi głównie o to, jak wygląda powierzchnia terenu, która z kolei wpływa na to, jak wiatr się porusza i jaką ma prędkość. Przy klasie szorstkości 1,0 mamy super gładki teren, co sprawia, że opór powietrza jest bardzo mały. Wiatr może sobie spokojnie przepływać, co jest ważne dla lepszej produkcji energii. Z tego, co pamiętam, standardy, takie jak IEC 61400-1, mówią, że najlepsze miejsca na farmy wiatrowe to te z niską szorstkością. Dzięki temu mamy mniej turbulencji i stabilniejszy przepływ wiatru. Na przykład, otwarte tereny, takie jak pola czy wody, są idealne, bo pozwalają turbinom na osiągnięcie wyższej wydajności. Dlatego klasa szorstkości 1,0 jest naprawdę najlepszym wyborem, jeśli chodzi o energetykę wiatrową.

Pytanie 14

Korzystając z danych zamieszczonych w tabeli, wskaż kolektor słoneczny o najwyższej sprawności optycznej.

Rodzaj parametruKolektor 1Kolektor 2Kolektor 3Kolektor 4
Transmisyjność pokrywy przezroczystej0,920,920,860,86
Emisyjność absorbera0,050,850,120,05
Absorpcyjność absorbera0,950,850,950,04
A. Kolektor 2.
B. Kolektor 4.
C. Kolektor 1.
D. Kolektor 3.
Kolektor 1 został wybrany jako ten o najwyższej sprawności optycznej, co jest wynikiem starannej analizy trzech kluczowych parametrów: transmisyjności pokrywy przezroczystej, emisyjności absorbera oraz absorpcyjności absorbera. W praktyce, wysoka transmisyjność oznacza, że większa ilość promieniowania słonecznego przenika przez pokrywę do wnętrza kolektora, co zwiększa efektywność jego działania. Emisyjność absorbera odnosi się do zdolności materiału do emitowania energii cieplnej; niski współczynnik emisyjności jest pożądany, ponieważ minimalizuje straty ciepła. Absorpcja energii słonecznej przez absorber jest kluczowa dla efektywności kolektora. Kolektor 1 osiąga najwyższe wartości w tych trzech kategoriach, co czyni go idealnym wyborem do zastosowań, takich jak ogrzewanie wody użytkowej czy wspomaganie systemów grzewczych w budynkach. W odniesieniu do standardów branżowych, takie podejście do oceny kolektorów słonecznych jest zgodne z normami IEC i ISO, które promują efektywność i zrównoważony rozwój technologii odnawialnych.

Pytanie 15

Jakie rury powinny być chronione przed wpływem promieniowania słonecznego?

A. Z miedzi
B. Z cienkościennej stali
C. Ze stali ocynkowanej
D. Z żeliwa
Odpowiedź "Żeliwne" jest prawidłowa, ponieważ rury żeliwne są szczególnie wrażliwe na działanie promieni słonecznych, co może prowadzić do ich degradacji w wyniku ekspozycji na wysokie temperatury oraz promieniowanie UV. W przypadku rur żeliwnych, ich struktura może ulegać osłabieniu, co zwiększa ryzyko pęknięć i uszkodzeń. W praktyce, aby chronić rury żeliwne, zaleca się stosowanie osłon przeciwsłonecznych lub malowanie ich specjalnymi farbami odpornymi na UV. Standardy branżowe, takie jak ISO 1461 dotyczące ocynku, podkreślają znaczenie ochrony materiałów przed szkodliwymi warunkami atmosferycznymi. W zastosowaniach przemysłowych i budowlanych, zabezpieczenie rur żeliwnych przed słońcem jest kluczowe dla zapewnienia ich długowieczności oraz efektywności systemów, w których są zainstalowane. Regularne kontrole stanu rur oraz ich konserwacja są również istotnymi elementami, które wpływają na ich trwałość.

Pytanie 16

Gorące punkty na modułach fotowoltaicznych przedstawione na rysunku powstają wskutek

Ilustracja do pytania
A. mikropęknięć modułu.
B. warunków klimatycznych.
C. korozji warstwy TCO.
D. degradacji indukowanej napięciem PID.
Gorące punkty na modułach fotowoltaicznych nie są generowane przez korozję warstwy TCO, degradację indukowaną napięciem PID ani warunki klimatyczne. Korozja może wprawdzie wpływać na trwałość elementów modułu, jednak nie prowadzi bezpośrednio do lokalnych zwiększeń oporu elektrycznego, co jest kluczowym czynnikiem powodującym gorące punkty. Degradacja indukowana napięciem PID dotyczy głównie spadku wydajności modułów z powodu różnic potencjałów, ale nie jest to zjawisko, które w sposób istotny przyczynia się do powstawania gorących obszarów. Warunki klimatyczne, takie jak temperatura i nasłonecznienie, mogą wpływać na ogólną wydajność systemu, jednak same w sobie nie stanowią przyczyny powstawania gorących punktów. Typowym błędem myślowym jest mylenie przyczyn i skutków oraz przypisywanie zjawisk termicznych do czynników, które nie mają bezpośredniego związku z lokalnym wzrostem oporu. Wiedza na temat mechanizmów pracy modułów fotowoltaicznych, w tym wpływu mikropęknięć, jest kluczowa dla prawidłowego zarządzania systemami PV, co jest zgodne z najlepszymi praktykami w dziedzinie inżynierii fotowoltaicznej.

Pytanie 17

Całkowita moc identycznych pomp ciepła połączonych w kaskadzie wynosi

A. większa dla jednej z pomp
B. jest równa mocy pojedynczej pompy
C. sumę mocy wszystkich poszczególnych pomp
D. połowę mocy jednej z pomp
Fajnie, że wybrałeś odpowiedź, która mówi, że moc kaskadowo połączonych pomp ciepła to suma mocy każdej z nich. To naprawdę tak działa! Każda pompa dodaje swoją moc, więc jak masz pięć pomp po 5 kW, to mamy 25 kW mocy całkowitej. Kaskadowe połączenia są super, bo pozwalają lepiej wykorzystać moc i dostosować system do potrzeb. Widziałem to w dużych instalacjach grzewczych, gdzie trzeba osiągnąć wyższą moc, a jednocześnie zmieścić się w małej przestrzeni. A jak mowa o efektywności energetycznej, to takie połączenia z odnawialnymi źródłami energii to bardzo dobry pomysł!

Pytanie 18

Łopaty wirnika turbiny wiatrowej o mocy 3,5 MW powinny być wytwarzane

A. z aluminium
B. ze stali
C. z włókien szklanych
D. z miedzi
Łopaty wirników w turbinach wiatrowych z włókien szklanych to naprawdę dobry wybór. Mają świetne właściwości mechaniczne i aerodynamiczne. Włókna szklane są super lekkie, a mimo to bardzo wytrzymałe, co pozwala na zrobienie dużych łopat, które nie ważą zbyt dużo. To ważne, bo dzięki temu turbina mniej się obciąża i działa lepiej. Dodatkowo, te włókna są odporne na różne niekorzystne warunki, jak deszcz czy słońce, co sprawia, że łopaty są trwałe i niezawodne przez długi czas. Wiesz, normy IEC mówią, żeby stosować kompozyty, w tym włókna szklane, by osiągnąć najlepsze wyniki. Przykłady to nowoczesne turbiny, które muszą być zarówno wydajne, jak i bezpieczne w eksploatacji.

Pytanie 19

W ciągu roku pompa ciepła funkcjonowała przez 1 950 godzin, pobierając średnio moc wynoszącą około 1,67 kW. To przekłada się na roczne zużycie energii równe 3 257 kWh, głównie w czasie nocnej taryfy. Zakładając przeciętny koszt 1 kWh na poziomie 0,30 zł, ile wyniesie roczny wydatek na ogrzewanie oraz przygotowanie CWU?

A. 585,00 zł
B. 4 280,00 zł
C. 977,10 zł
D. 1 631,75 zł
Obliczenie rocznego kosztu ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej (CWU) przy użyciu pompy ciepła polega na pomnożeniu całkowitego zużycia energii (w kWh) przez średni koszt energii elektrycznej za 1 kWh. W tym przypadku, pompa ciepła pracowała przez 1950 godzin, przy średnim poborze mocy wynoszącym 1,67 kW, co daje roczne zużycie energii równające się 1950 godzin * 1,67 kW = 3256,5 kWh, co można zaokrąglić do 3257 kWh. Przyjmując koszt 1 kWh równy 0,30 zł, otrzymujemy całkowity koszt: 3257 kWh * 0,30 zł/kWh = 977,10 zł. Taki sposób obliczeń jest zgodny z praktykami stosowanymi w inżynierii energetycznej i pozwala na dokładne oszacowanie kosztów eksploatacyjnych systemów grzewczych. W praktyce, użytkownicy powinni uwzględnić również okresy szczytowe oraz taryfy nocne, które mogą wpływać na całkowity koszt eksploatacji. Zrozumienie tych zasad jest istotne dla racjonalnego zarządzania kosztami energii i efektywności energetycznej budynków.

Pytanie 20

Rura łącząca kocioł c.o. na drewno kawałkowe z otwartym naczyniem wzbiorczym ma charakterystykę

A. bezpieczeństwa
B. przelewowa
C. odpowietrzająca
D. sygnalizacyjna
Wybór odpowiedzi, które nie dotyczą funkcji rury bezpieczeństwa, wynika z nieporozumienia dotyczącego roli poszczególnych elementów instalacji grzewczej. Rura przelewowa, choć również istotna, ma za zadanie odprowadzenie nadmiaru wody z naczynia wzbiorczego, jednak nie pełni funkcji zabezpieczającej w kontekście ciśnienia w systemie. Pojęcie sygnalizacyjne odnosi się zazwyczaj do elementów, które monitorują parametry pracy systemu, ale nie mają one wpływu na bezpieczeństwo jego użytkowania. Odpowiedź dotycząca rury odpowietrzającej jest kolejnym błędnym podejściem, gdyż jej funkcja sprowadza się do umożliwienia wyrównania ciśnienia w obiegu, zwłaszcza w momentach, gdy system napełnia się wodą lub podczas jego pracy. Ważne jest zrozumienie, że wszystkie wymienione funkcje mają swoje miejsce w instalacji, jednak tylko rura bezpieczeństwa jest bezpośrednio odpowiedzialna za ochranianie systemu przed nadmiernym ciśnieniem, co czyni ją kluczowym elementem w kontekście bezpieczeństwa. W praktyce, pominięcie rury bezpieczeństwa może prowadzić do niebezpiecznych sytuacji, w tym eksplozji kotła, co ilustruje, jak istotne jest właściwe zrozumienie funkcji i przeznaczenia każdego z komponentów w instalacji centralnego ogrzewania, zgodnie z normami i dobrymi praktykami branżowymi.

Pytanie 21

Ośmiu paneli fotowoltaicznych o maksymalnej mocy P=250 Wp i napięciu U=12 V zostało połączonych równolegle. Instalacja ta cechuje się następującymi parametrami

A. P=2 000 Wp, U=96 V
B. P=250 Wp, U=96 V
C. P=250 Wp, U=12 V
D. P=2 000 Wp, U=12 V
W analizowanych odpowiedziach pojawiają się błędne założenia dotyczące działania układów fotowoltaicznych i zasadniczo połączeń równoległych. Przede wszystkim, połączenie równoległe paneli wpływa na moc systemu, a nie na napięcie. Odpowiedzi wskazujące na napięcie 96 V są całkowicie błędne, ponieważ w przypadku paneli o napięciu 12 V, nawet w połączeniu szeregowym, maksymalne napięcie nie osiągnie wartości wyższej niż suma napięć poszczególnych paneli. Tego typu błędy wynikają często z nieporozumienia dotyczącego podstawowych zasad łączenia elementów w systemach elektrycznych. Zastosowanie paneli o zbyt wysokim napięciu mogłoby prowadzić do uszkodzenia urządzeń zasilanych przez instalację, co jest sprzeczne z normami bezpieczeństwa. Kolejnym typowym błędem jest niewłaściwe zrozumienie działania mocy w układzie równoległym, gdzie sumuje się jedynie moc, a nie napięcie. Dlatego ważne jest, aby przy projektowaniu systemów fotowoltaicznych przestrzegać zasad szeregowego i równoległego łączenia paneli zgodnie z normami branżowymi, aby zapewnić ich efektywność i bezpieczeństwo. Zrozumienie tych zasad jest kluczowe dla każdego inżyniera czy technika zajmującego się instalacjami odnawialnych źródeł energii.

Pytanie 22

Brak diodek blokujących w systemie off-grid może prowadzić do

A. całkowitego wyczerpania akumulatora
B. uszkodzenia ogniwa w przypadku intensywnego zacienienia ogniwa
C. przepływu prądu przez ogniwo w czasie zacienienia
D. przeładowania akumulatora
Wiele osób może mylnie uważać, że brak diody blokującej w systemie off-grid prowadzi do uszkodzenia ogniwa podczas silnego zacienienia, jednak nie jest to do końca prawda. W rzeczywistości, silne zacienienie nie powoduje uszkodzenia samego ogniwa, ale raczej wpływa na jego wydajność, co może prowadzić do niepożądanych zjawisk, takich jak przepływ prądu w przeciwnym kierunku. Również koncepcja całkowitego rozładowania akumulatora nie ma bezpośredniego związku z brakiem diody blokującej, ponieważ akumulatory w dobrze zaprojektowanych systemach posiadają zabezpieczenia przed nadmiernym rozładowaniem. Z kolei przeładowanie akumulatora jest konsekwencją braku odpowiednich regulatorów ładowania, a nie braku diody blokującej. Typowe błędy myślowe związane z tymi nieporozumieniami często polegają na niewłaściwym zrozumieniu funkcji diod, regulatorów i wpływu zacienienia na systemy PV. W kontekście projektowania systemów off-grid, kluczowe jest zrozumienie, że zabezpieczenia oraz odpowiednie komponenty muszą być właściwie dobrane i rozmieszczone, aby zapewnić optymalną pracę i bezpieczeństwo systemu. Właściwe podejście do projektowania powinno uwzględniać standardy branżowe, które wskazują na konieczność użycia odpowiednich elementów zabezpieczających, aby system działał w sposób niezawodny.

Pytanie 23

Na podstawie tabeli określ, z których rur należy wykonać kolektor gruntowy, jeżeli wymagana średnica wewnętrzna przewodu to 32,6 mm.

Wymiary rur polietylenowych
Średnica zewnętrznaTyposzereg SDR 7,25Typoszereg SDR 11
Grubość ściankiPojemnośćGrubość ściankiPojemność
mmmmdm3/mmmdm3/m
324,40,4152,90,531
405,50,6513,70,834
506,91,0294,61,307
A. PE – HD SDR 7,25 d x g: 50 x 6,9 mm
B. PE – HD SDR 11 d x g: 40 x 3,7 mm
C. PE – HD SDR 11 d x g: 50 x 4,6 mm
D. PE – HD SDR 7,25 d x g: 40 x 5,5 mm
Odpowiedź "PE – HD SDR 11 d x g: 40 x 3,7 mm" jest poprawna, ponieważ średnica wewnętrzna tej rury wynosi dokładnie 32,6 mm, co jest zgodne z wymaganiami przedstawionymi w pytaniu. Wybór odpowiedniej rury do budowy kolektora gruntowego jest kluczowy, ponieważ ma to bezpośredni wpływ na efektywność systemu. Rury o niskim współczynniku SDR (Standard Dimension Ratio) charakteryzują się większą wytrzymałością, co jest istotne w zastosowaniach gruntowych, gdzie rury są poddawane różnym obciążeniom. W praktyce, dla efektywnego działania kolektora, należy również wziąć pod uwagę materiał rury, jej odporność na korozję oraz właściwości termiczne, które wpływają na przewodzenie ciepła. Wybór rury o odpowiedniej średnicy wewnętrznej jest zgodny z normami branżowymi, takimi jak PN-EN 12201, które określają wymogi dotyczące rur z tworzyw sztucznych przeznaczonych do instalacji wodociągowych i kanalizacyjnych. Warto również zaznaczyć, że odpowiednia średnica wewnętrzna wpływa na przepływ medium, co jest kluczowe dla optymalizacji systemu grzewczego opartego na energii geotermalnej.

Pytanie 24

Diody bypass w systemie fotowoltaicznym zazwyczaj są instalowane

A. w skrzynce przyłączeniowej panelu fotowoltaicznego
B. między łańcuchem paneli a akumulatorem
C. na końcu rzędu paneli
D. pomiędzy dwoma panelami w stringu
Montaż diod bypass w instalacji fotowoltaicznej na końcu łańcucha paneli nie jest zalecany, ponieważ w przypadku zaciemnienia lub uszkodzenia jednego z ogniw, cały łańcuch może zostać poważnie obciążony, co prowadzi do znacznych strat w generacji energii. Umieszczanie ich pomiędzy dwoma panelami w stringu także nie zabezpiecza przed stratami, gdyż ogranicza działanie diod do lokalnego obszaru, co może nie wystarczyć w przypadku szerszych problemów w całym łańcuchu. Kolejnym błędnym podejściem jest montowanie diod pomiędzy łańcuchem paneli a akumulatorem; diody bypass nie są przeznaczone do zarządzania przepływem energii między tymi elementami, ale raczej do ochrony pojedynczych ogniw w obrębie panelu. Kluczowym celem diod bypass jest minimalizacja strat mocy na poziomie paneli, co osiąga się przez ich umiejscowienie w puszce przyłączeniowej, a nie w innych lokalizacjach. Nieprawidłowe umiejscowienie diod bypass może prowadzić do mylnego przekonania o ich efektywności oraz do obniżenia całkowitej wydajności systemu fotowoltaicznego, co w dłuższej perspektywie wpływa na rentowność inwestycji i trwałość instalacji.

Pytanie 25

Co jest źródłem ciepła dla pompy ciepła znajdującej się w instalacji przedstawionej na rysunku?

Ilustracja do pytania
A. Wody gruntowe.
B. Wody powierzchniowe.
C. Grunt.
D. Powietrze.
Pompa ciepła wykorzystuje różne źródła ciepła, jednak nie wszystkie z wymienionych opcji są odpowiednie w kontekście przedstawionego schematu. Grunt, jako źródło ciepła, może być stosowany w systemach gruntowych pomp ciepła, zwanych geotermalnymi, gdzie energia jest pobierana z ziemi przy pomocy wymienników ciepla. Niemniej jednak, w przypadku przedstawionej instalacji, która opiera się na wód gruntowych, wybór gruntu jako źródła ciepła byłby błędny. Powietrze, choć również może być używane jako źródło ciepła w pompach ciepła powietrze-woda, jest mniej efektywne przy niskich temperaturach otoczenia, co czyni je mniej atrakcyjnym w chłodniejszych klimatach. Z kolei wody powierzchniowe, takie jak jeziora czy rzeki, mogą być źródłem ciepła, jednak ich wykorzystanie wiąże się z dodatkowymi problemami prawnymi i ekologicznymi, a także z zmiennością ich temperatury w zależności od pory roku. Ostatecznie, pomylenie wód gruntowych z innymi źródłami ciepła może prowadzić do nieefektywności systemu oraz nieoptymalnego doboru urządzeń grzewczych, co jest istotnym błędem w projektowaniu instalacji grzewczych. Kluczowe jest zrozumienie, że skuteczność pompy ciepła związana jest z odpowiednim doborem źródła ciepła, a wody gruntowe zapewniają stabilne warunki dla efektywnej pracy tego systemu.

Pytanie 26

Na podstawie danych zawartych w tabeli określ, jakiego typu palenisko należy zastosować do spalania zrębków o dużej wilgotności.

UwagiTypZakres mocyPaliwaPopiółWilgoć
Dozowanie paliwa manualnePiece2÷10 kWPolana drzewne< 25÷20%
Kotły5÷50 kWPolana, szczapy< 25÷30%
GranulatyPiece i kotły2÷25 kWGranulaty< 28÷10%
Dozowanie paliwa automatycznePaleniska podsuwowe20 kW÷2,5 MWZrębki, odpady drzewne< 25÷50%
Paleniska z rusztem mechanicznym150 kW÷15 MWWszystkie rodzaje biomasy< 5%5÷60%
Przedpalenisko20 kW÷1,5 MWDrewno, trociny< 5%5÷35%
Palenisko obrotowe podsuwowe2÷5 MWZrębki< 5%40÷65%
Palenisko cygarowe3÷5 MWBaloty słomy< 5%20%
Palenisko do spalania całych balotów3÷5 MWBaloty słomy< 5%20%
A. Podsuwowe.
B. Cygarowe.
C. Obrotowe podsuwowe.
D. Z rusztem mechanicznym.
Wybór niewłaściwego typy paleniska do spalania zrębków o dużej wilgotności może prowadzić do nieefektywnego procesu spalania oraz zwiększonej emisji zanieczyszczeń. Paleniska z rusztem mechanicznym nie są przystosowane do wysokiej wilgotności paliwa, ponieważ ich konstrukcja oparta na stałym ruszcie nie pozwala na odpowiednie doprowadzenie powietrza do spalania, co skutkuje niepełnym spalaniem i osadzaniem się popiołów. Podsuwowe paleniska, chociaż mogą być stosowane do różnych typów paliw, nie są dostosowane do tak wysokiej wilgotności, co może prowadzić do zatorów i obniżonej efektywności energetycznej. Cygarowe paleniska z kolei są przeznaczone głównie do paliw stałych o niskiej wilgotności i nie mogą efektywnie spalać materiałów o dużej zawartości wody. Błędem jest również mylenie tych rozwiązań z paleniskami obrotowymi podsuwowymi, które łączą cechy efektywnego spalania z odpowiednim zarządzaniem wilgotnym paliwem. W kontekście dobrych praktyk branżowych, kluczowe jest stosowanie odpowiednich typów palenisk w zależności od właściwości paliwa, aby zapewnić zarówno efektywność energetyczną, jak i zgodność z normami środowiskowymi.

Pytanie 27

Które z wymienionych typów ogniw fotowoltaicznych wyróżnia się najwyższą sprawnością?

A. Monokrystaliczne
B. CdTe
C. a-Si
D. Polikrystaliczne
Ogniwa fotowoltaiczne monokrystaliczne rzeczywiście charakteryzują się najwyższą sprawnością w porównaniu do innych typów ogniw. Ich struktura krystaliczna, składająca się z jednego, ciągłego kryształu krzemu, umożliwia lepsze przewodzenie prądu, co bezpośrednio przekłada się na większą efektywność konwersji energii słonecznej na energię elektryczną. Monokrystaliczne ogniwa są w stanie osiągać sprawności rzędu 20-25%, co czyni je najbardziej popularnym wyborem w instalacjach fotowoltaicznych, szczególnie tam, gdzie przestrzeń na panele jest ograniczona. W praktyce, zastosowanie ogniw monokrystalicznych znajduje się w wielu projektach, od domów jednorodzinnych po duże farmy słoneczne, co wskazuje na ich uniwersalność i efektywność. Dodatkowo, z uwagi na ich trwałość, która może wynosić ponad 25 lat, inwestycja w te ogniwa zapewnia długoterminowe korzyści oraz zwrot kosztów. W branży energii odnawialnej monokrystaliczne ogniwa są często rekomendowane jako optymalne rozwiązanie, co potwierdzają standardy jakościowe i certyfikaty produkcyjne.

Pytanie 28

Dla budynku jednorodzinnego zalecana instalacja powinna mieć około 3 kW zainstalowanej mocy (12 paneli fotowoltaicznych o mocy 250 W). Materiały niezbędne do realizacji instalacji PV sieciowej o mocy 1 kW kosztują 8 000 zł. Montaż systemu na dachu wymaga pracy dwóch pracowników przez 12 godzin każdy według stawki 20 zł za 1 roboczogodzinę. Firma wykonawcza dolicza marżę w wysokości 25% kosztów materiałów. Jaki jest całkowity koszt montażu instalacji PV sieciowej?

A. 30 480 zł
B. 8 240 zł
C. 10 240 zł
D. 30 300 zł
No więc, dobra robota z wyborem odpowiedzi! 30 480 zł to całkiem konkretna kwota i dobrze to obliczyłeś. Jak to się ma do kosztów montażu instalacji fotowoltaicznej, to mamy tu sporo szczegółów. Koszt materiałów na 1 kW to 8 000 zł, to takie podstawowe dane. Pamiętaj też, że trzeba doliczyć robociznę - dwóch pracowników, każdy pracuje 12 godzin za 20 zł na godzinę, co daję nam 480 zł. Nie zapomnij, że firma też dorzuca swoją marżę, a tu jest 25% od materiałów, co daje dodatkowe 2 000 zł. Jak to wszystko zsumujesz, to wychodzi właśnie te 30 480 zł. To świetny przykład na to, jak ważna jest wiedza o kosztach przy planowaniu takich projektów. Zrozumienie tego wszystkiego pomaga w lepszej organizacji budżetu. No, a to, że to wszystko uwzględniłeś, to naprawdę dobrze o Tobie świadczy.

Pytanie 29

Jakim symbolem określa się przetwornicę, która zmienia napięcie stałe na zmienne?

A. AC/DC
B. DC/AC
C. AC/AC
D. DC/DC
Odpowiedź DC/AC jest poprawna, ponieważ przetwornice DC/AC, znane również jako inwertery, są urządzeniami elektronicznymi, które konwertują napięcie stałe (DC) na napięcie zmienne (AC). Takie przetwornice są kluczowe w systemach, gdzie napięcie stałe, na przykład z baterii, musi być przekształcone do formy zmiennej do zasilania urządzeń elektrycznych, które wymagają AC. Przykładem zastosowania inwerterów są systemy fotowoltaiczne, gdzie energia słoneczna, przetwarzana na energię elektryczną w postaci DC, jest następnie konwertowana na AC, aby mogła być używana w domowych instalacjach elektrycznych lub wprowadzana do sieci energetycznej. Dobre praktyki w projektowaniu systemów z inwerterami obejmują wybór odpowiednich komponentów, takich jak tranzystory i układy scalone, które zapewniają wysoką sprawność konwersji oraz minimalizację zakłóceń w sieci elektrycznej. Zrozumienie zasady działania przetwornic DC/AC jest istotne dla inżynierów zajmujących się energią odnawialną oraz automatyzacją przemysłową.

Pytanie 30

Panele fotowoltaiczne zamocowane na stałych uchwytach (bez opcji regulacji kąta przez cały rok), zainstalowane na terytorium Polski, powinny być nachylone w stosunku do poziomu pod kątem:

A. 35°
B. 45°
C. 65°
D. 55°
Wybór kąta nachylenia ogniw fotowoltaicznych o wartości 55° lub 65° może prowadzić do obniżenia efektywności systemu. Wyższe kąty nachylenia mogą być korzystne w krajach o bardziej stonowanej pozycji Słońca, jednak w polskich warunkach klimatycznych, gdzie Słońce nie osiąga ekstremalnych wysokości, mogą nie zapewniać optymalnej produkcji energii. Ustawienie paneli pod kątem 35° również nie jest optymalne, ponieważ zbyt płaskie nachylenie prowadzi do suboptymalnego zbierania promieniowania słonecznego w okresach zimowych, kiedy Słońce znajduje się nisko na niebie. Użytkownicy często mylą te kąty, nie zastanawiając się nad zmiennością pozycji Słońca w ciągu roku. Ponadto, niewłaściwy kąt nachylenia może prowadzić do problemów z gromadzeniem się śniegu i brudu, co istotnie obniża wydajność ogniw. Najlepsze praktyki w branży energii odnawialnej wskazują na 45° jako najbardziej uniwersalne rozwiązanie, które zaspokaja potrzeby zarówno w zakresie efektywności, jak i konserwacji paneli. Dobrze jest również pamiętać, że przy wyborze kąta nachylenia warto kierować się zaleceniami producentów paneli oraz lokalnymi warunkami geograficznymi i atmosferycznymi.

Pytanie 31

Za montaż urządzeń z zakresu energetyki odnawialnej oraz realizację dostaw zgodnych z projektem odpowiada

A. projektant
B. inwestor
C. użytkownik
D. kierownik budowy
Kierownik budowy odgrywa kluczową rolę w procesie montażu urządzeń energetyki odnawialnej, ponieważ to on odpowiada za koordynację wszystkich działań na placu budowy. Dobrze zorganizowane i zgodne z projektem dostawy są niezbędne do prawidłowego przebiegu robót. Kierownik budowy ma za zadanie nadzorować realizację prac montażowych, zapewniając, że wszelkie urządzenia są instalowane zgodnie z obowiązującymi normami oraz wytycznymi projektowymi. Na przykład, w przypadku instalacji paneli fotowoltaicznych, kierownik budowy musi zadbać o odpowiednie przygotowanie miejsca montażu, sprawdzenie zgodności z projektem oraz zapewnienie, że wszystkie niezbędne materiały i urządzenia dotrą na czas. Przykłady dobrych praktyk obejmują regularne spotkania z zespołem projektowym oraz dostawcami, co pozwala na bieżąco monitorować postęp prac i ewentualnie wprowadzać niezbędne korekty. Dzięki takim działaniom kierownik budowy minimalizuje ryzyko opóźnień oraz błędów, które mogą wpłynąć na efektywność instalacji.

Pytanie 32

Czym jest pelet?

A. paliwem otrzymywanym z przetworzonego drewna
B. słomą w pakach
C. paliwem wytwarzanym z węgla brunatnego
D. osadem pochodzącym z oczyszczania ścieków
Pelet to materiał energetyczny w postaci małych, sprasowanych granulek, który powstaje w wyniku przetwarzania surowców drzewnych, takich jak trociny, wióry czy zrębki. Proces produkcji peletów obejmuje ich suszenie, a następnie prasowanie pod wysokim ciśnieniem, co pozwala na uzyskanie zwartej struktury oraz zwiększenie gęstości energetycznej. Pelet jest uznawany za paliwo ekologiczne, ponieważ jego spalanie generuje znacznie mniejsze ilości dwutlenku węgla w porównaniu z paliwami kopalnymi. W praktyce, pelet jest wykorzystywany w piecach na pelet, kotłach i piecach kominkowych, co sprawia, że stanowi alternatywę dla gazu, oleju opałowego czy węgla. Warto również zauważyć, że produkcja peletów musi spełniać określone normy jakościowe, takie jak ENplus lub DINplus, które zapewniają odpowiednią kaloryczność oraz niską zawartość popiołu, co jest kluczowe dla efektywności energetycznej i ochrony środowiska.

Pytanie 33

Hot spoty są poważnym zagrożeniem dla instalacji paneli fotowoltaicznych i powstają w wyniku

A. występowania mikrouszkodzeń
B. korozji modułów
C. warunków pogodowych
D. przewodzenia prądu
Z tego, co wiem, warunki atmosferyczne raczej same w sobie nie są przyczyną hot spotów, chociaż na pewno wpływają na wydajność systemu. Jak temperatura, opady czy nasłonecznienie, są ważne, ale to nie one tworzą mikrouszkodzenia. Przewodność elektryczna jest ważna dla całego układu, ale sama w sobie nie sprawia, że hot spoty się pojawiają. Problemy z przewodnością mogą wyniknąć z błędów montażowych czy uszkodzeń, ale to nie jest ich bezpośrednia przyczyna. Korozja jest bardziej problemem z trwałością materiałów w dłuższym czasie, a nie z ich wydajnością, jeśli mówimy o hot spotach. Często myślimy, że wszystkie problemy z panelami są ze sobą powiązane, a to nieprawda, bo każdy z tych czynników wymaga osobnego spojrzenia. Żeby skutecznie zarządzać instalacją fotowoltaiczną, trzeba zrozumieć, że hot spoty wynikają z konkretnych uszkodzeń mechanicznych, a diagnostyka i konserwacja muszą być przemyślane.

Pytanie 34

Kolektor solarny umieszczony na dachu obiektu powinien być skierowany w stronę

A. południową
B. zachodnią
C. północną
D. wschodnią
Odpowiedź 'południowym' jest prawidłowa, ponieważ kolektory słoneczne powinny być zorientowane w kierunku południowym, aby maksymalizować ilość otrzymywanej energii słonecznej w ciągu dnia. W Polsce, gdzie występuje znacząca ilość dni słonecznych, orientacja południowa pozwala na optymalne wykorzystanie promieniowania słonecznego, co przekłada się na efektywność systemu grzewczego lub produkcji energii elektrycznej. Kolektory słoneczne, umieszczone na dachu w takiej orientacji, mogą zwiększyć wydajność o 15-30% w porównaniu do kierunków alternatywnych, takich jak wschód czy zachód. Dobrą praktyką jest również uwzględnienie kąta nachylenia kolektora, który w przypadku orientacji południowej powinien wynosić około 30-45 stopni. Warto także zwrócić uwagę na przeszkody, takie jak inne budynki czy drzewa, które mogą rzucać cień na kolektor, co dodatkowo wpływa na jego wydajność. Zastosowanie tej wiedzy w projektowaniu systemów solarnych jest kluczowe dla efektywności energetycznej budynków.

Pytanie 35

Który element chroni zamknięty obieg hydrauliczny paneli słonecznych w przypadku zbyt wysokiego ciśnienia cieczy solarnej?

A. Pompa obiegowa
B. Regulator temperatury
C. Zawór bezpieczeństwa
D. Automatyczny odpowietrznik
Zawór bezpieczeństwa jest kluczowym elementem ochronnym w zamkniętym obiegu hydraulicznym kolektorów słonecznych, który zapobiega nadmiernemu wzrostowi ciśnienia płynu solarnego. Jego podstawowym zadaniem jest automatyczne otwieranie się w przypadku, gdy ciśnienie w systemie przekroczy ustaloną wartość graniczną. Dzięki temu zapobiega się uszkodzeniom instalacji oraz wyciekom płynu solarnego, co mogłoby prowadzić do poważnych awarii. W praktyce, zawory bezpieczeństwa są projektowane zgodnie z normami, które określają ich wydajność i niezawodność. Na przykład, w wielu systemach słonecznych stosuje się zawory bezpieczeństwa z certyfikatami, które potwierdzają ich zgodność z europejskimi normami EN 12828 oraz EN 13445, co zapewnia ich wysoką jakość i bezpieczeństwo użytkowania. Dodatkowo, regularna konserwacja i kontrola funkcjonowania zaworów bezpieczeństwa są niezbędne, aby zapewnić sprawne działanie całego systemu, co jest zgodne z najlepszymi praktykami w branży energetycznej.

Pytanie 36

Kotły z paleniskiem są odpowiednie do spalania materiałów charakteryzujących się wysoką zawartością żużla?

A. przednim
B. rusztowym
C. korytkowym
D. narzutowym
Paleniska przednie, korytkowe i narzutowe, mimo że mogą być stosowane w różnych aplikacjach, nie są optymalnym rozwiązaniem dla materiałów o wysokiej zawartości żużla. Paleniska przednie charakteryzują się inną konstrukcją, która nie sprzyja efektywnemu odprowadzaniu powstałego żużla. W przypadku materiałów o dużej zawartości popiołu, zjawisko nagromadzenia żużla może prowadzić do blokady systemu, co obniża efektywność spalania oraz zwiększa ryzyko awarii. Paleniska korytkowe, z kolei, są bardziej odpowiednie dla paliw o niższej popielatości, a ich konstrukcja nie przystosowuje się dobrze do intensywnego odprowadzania żużla. Ponadto, paleniska narzutowe, które działają na zasadzie podawania paliwa z góry, również mogą prowadzić do podobnych problemów, ponieważ proces spalania nie jest wystarczająco kontrolowany, co skutkuje nieefektywnym wykorzystaniem paliwa. Warto zrozumieć, że dobór odpowiedniego typu paleniska jest kluczowy dla efektywności energetycznej oraz minimalizacji emisji zanieczyszczeń, co powinno być zgodne z aktualnymi standardami branżowymi. Typowe błędy związane z wyborem nieodpowiedniego paleniska wynikają z niepełnej analizy właściwości materiału i niezrozumienia wymagań dotyczących spalania, co prowadzi do nieefektywności energetycznej i potencjalnych problemów eksploatacyjnych.

Pytanie 37

Podczas użytkowania systemu grzewczego zasilanego energią słoneczną zaobserwowano opóźnione uruchamianie pompy obiegowej przy wysokiej temperaturze powracającej z kolektora. Możliwą przyczyną tego zjawiska może być

A. zepsuta pompa solarna
B. niewłaściwa histereza ustawiona na regulatorze
C. aktywny tryb urlop na regulatorze
D. wadliwy czujnik temperatury
Uszkodzony czujnik temperatury jest kluczowym elementem systemu grzewczego, który odpowiada za monitorowanie temperatury w obiegu solarnym. Kiedy czujnik nie działa prawidłowo, może przekazywać błędne informacje do regulatora, co z kolei prowadzi do nieprawidłowego załączania pompy obiegowej. W przypadku wysokiej temperatury na powrocie z kolektora, system powinien automatycznie włączyć pompę, aby zredukować ryzyko przegrzania. Jeżeli czujnik jest uszkodzony, pompa może nie działać zgodnie z oczekiwaniami, co może prowadzić do strat energii oraz uszkodzenia samego systemu. Praktycznym przykładem jest regulacja systemu grzewczego, który musi być zgodny z normami DIN EN 12976, co zapewnia efektywność i bezpieczeństwo. Regularne sprawdzanie i konserwacja czujników temperatury powinny być integralną częścią planu utrzymania systemu, aby uniknąć takich problemów w przyszłości.

Pytanie 38

Podstawą do stworzenia kosztorysu szczegółowego są

A. katalogi nakładów rzeczowych
B. wytyczne organizacji budowy
C. harmonogramy robót
D. katalogi producentów
Katalogi nakładów rzeczowych stanowią fundamentalne źródło informacji w procesie opracowywania kosztorysów szczegółowych, ponieważ zawierają szczegółowe dane dotyczące kosztów materiałów, robocizny oraz innych nakładów związanych z realizacją projektu budowlanego. Dzięki tym katalogom wykonawcy mogą precyzyjnie ocenić, jakie zasoby będą potrzebne do realizacji zadania oraz jakie będą ich koszty. Na przykład, w przypadku budowy budynku mieszkalnego, katalogi te pozwalają na oszacowanie ilości i kosztów materiałów budowlanych, takich jak cegły, cement czy stal. W praktyce, korzystając z obowiązujących standardów kosztorysowania, takich jak KNR (Katalogi Nakładów Rzeczowych), wykonawcy mogą dokonać analizy kosztów na etapie planowania, co jest kluczowe dla efektywnego zarządzania budżetem projektu. Zastosowanie katalogów nakładów rzeczowych poprawia dokładność kosztorysów, co z kolei wpływa na lepsze zarządzanie ryzykiem finansowym związanym z realizacją inwestycji.

Pytanie 39

Jakie materiały należy wykorzystać do naprawy izolacji przewodów w instalacji niskonapięciowej?

A. koszulki termokurczliwe
B. tereszpan
C. taśmę bawełnianą
D. preszpan
Koszulki termokurczliwe to materiał, który po nałożeniu na przewód elektryczny i podgrzaniu zmienia swoje właściwości, kurcząc się i mocno przylegając do izolacji. Dzięki temu tworzą one szczelną barierę, która chroni przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz zapewnia odpowiednią izolację elektryczną. Zastosowanie koszulek termokurczliwych jest szczególnie istotne w instalacjach niskiego napięcia, gdzie bezpieczeństwo jest kluczowe. W praktyce, koszulki te są wykorzystywane do naprawy uszkodzeń izolacji, łączenia przewodów oraz ochrony przed wilgocią i innymi czynnikami zewnętrznymi. Stosowanie tego materiału jest zgodne z normami IEC 60068 oraz IEC 60332, które określają wymagania dotyczące materiałów izolacyjnych. Warto również zaznaczyć, że dobór odpowiednich koszulek termokurczliwych powinien uwzględniać ich średnicę, temperaturę kurczenia oraz klasyfikację ogniową, co pozwala na zapewnienie długotrwałej i bezpiecznej pracy instalacji.

Pytanie 40

Na podstawie danych w tabeli oblicz wartość kosztorysową prac montażowych instalacji urządzeń energetyki odnawialnej.

Rodzaj kosztówRobociznaMateriałSprzęt
Koszty bezpośrednie2 0005 0004 000
Koszty pośrednie 80%1 600-3 200
Koszty zakupu 10%-500-
Wartość kosztorysowa bez zysku
A. 10 800 zł
B. 16 300 zł
C. 9 100 zł
D. 15 800 zł
Poprawna odpowiedź to 16 300 zł, która została uzyskana poprzez odpowiednie zsumowanie kosztów związanych z pracami montażowymi instalacji urządzeń energetyki odnawialnej. W procesie kalkulacji kosztorysowej kluczowe jest uwzględnienie zarówno kosztów bezpośrednich, jak i pośrednich. Koszty bezpośrednie obejmują wydatki na robociznę, materiały i sprzęt, które są niezbędne do realizacji projektu. Koszty pośrednie robocizny i sprzętu powinny wynosić 80% kosztów bezpośrednich, co jest zgodne z praktyką branżową, która uwzględnia nie tylko płace, ale również obciążenia pracodawcy. Z kolei koszty zakupu materiałów, określone jako 10% kosztów bezpośrednich materiałów, są kluczowe dla dokładnego ustalenia ostatecznej wartości kosztorysowej. W praktyce, dokładne obliczenia i rzetelne podejście do kosztów mogą znacząco wpłynąć na rentowność projektu. Dlatego też znajomość metod kosztorysowania oraz umiejętność ich zastosowania w praktyce są niezbędne dla każdego specjalisty w branży budowlanej i energetycznej.