Wyniki egzaminu

Informacje o egzaminie:
  • Zawód: Technik informatyk
  • Kwalifikacja: INF.02 - Administracja i eksploatacja systemów komputerowych, urządzeń peryferyjnych i lokalnych sieci komputerowych
  • Data rozpoczęcia: 10 maja 2026 00:19
  • Data zakończenia: 10 maja 2026 00:33

Egzamin zdany!

Wynik: 21/40 punktów (52,5%)

Wymagane minimum: 20 punktów (50%)

Nowe
Analiza przebiegu egzaminu- sprawdź jak rozwiązywałeś pytania
Pochwal się swoim wynikiem!
Szczegółowe wyniki:
Pytanie 1

Aby osiągnąć przepustowość wynoszącą 4 GB/s w obie strony, konieczne jest zainstalowanie w komputerze karty graficznej korzystającej z interfejsu

A. PCI-Express x 4 wersja 2.0
B. PCI-Express x 1 wersja 3.0
C. PCI-Express x 8 wersja 1.0
D. PCI-Express x 16 wersja 1.0
Wybór nieprawidłowego interfejsu PCI-Express wynika z nieporozumienia dotyczącego przepustowości oraz możliwości poszczególnych wersji. Na przykład, PCI-Express x1 wersja 3.0 oferuje 1 GB/s przepustowości w jedną stronę, co oznacza, że w obie strony nie osiągnie wymaganej wartości 4 GB/s. W przypadku PCI-Express x8 wersja 1.0, przepustowość wynosi tylko 2 GB/s w jedną stronę, a zatem również nie spełnia wymagania 4 GB/s. Jeszcze bardziej nieodpowiednia jest opcja PCI-Express x4 wersja 2.0, która dostarcza zaledwie 2 GB/s w obie strony, co całkowicie odbiega od wymagań. Te błędne odpowiedzi mogą wynikać z niepełnego zrozumienia, jak różne linie PCI-Express wpływają na całkowitą przepustowość. Kluczowe jest zrozumienie, że przepustowość jest iloczynem liczby linii i przepustowości na linię, co w kontekście wysokowydajnych zadań, takich jak obróbka grafiki czy przetwarzanie danych, jest krytyczne. Dlatego ważne jest, aby dokładnie analizować specyfikacje techniczne oraz być świadomym, które interfejsy są odpowiednie do danego zastosowania, aby uniknąć zawirowań w wydajności systemu.

Pytanie 2

Jaki typ złącza powinien być zastosowany w przewodzie UTP Cat 5e, aby połączyć komputer z siecią?

A. MT-RJ
B. RJ11
C. RJ45
D. BNC
RJ45 to standardowy złącze używane w sieciach Ethernet, które jest odpowiednie dla przewodów UTP Cat 5e. Użycie RJ45 zapewnia optymalne połączenie komputerów i innych urządzeń sieciowych, umożliwiając transfer danych z prędkościami do 1 Gb/s w środowiskach lokalnych. Złącze to zostało zaprojektowane z myślą o obsłudze czterech par skręconych przewodów, co pozwala na zwiększenie wydajności komunikacji w sieciach komputerowych. Przykładowo, w biurach i domach, RJ45 jest stosowane do podłączania komputerów do routerów, przełączników oraz innych urządzeń sieciowych, co jest zgodne z normami TIA/EIA-568. Poprawne podłączenie złącza RJ45 jest kluczowe dla stabilności i prędkości sieci. Na rynku dostępne są różne typy złącz RJ45, w tym złącza w wersji 'shielded' (ekranowane), które oferują dodatkową ochronę przed zakłóceniami elektromagnetycznymi, co jest istotne w środowiskach o wysokim poziomie zakłóceń elektronicznych.

Pytanie 3

Bezpośrednio po usunięciu istotnych plików z dysku twardego, użytkownik powinien

A. ochronić dysk przed zapisywaniem nowych danych
B. przeprowadzić test S. M. A. R. T. na tym dysku
C. wykonać defragmentację dysku
D. zainstalować narzędzie diagnostyczne
Podejście zakładające przeprowadzenie testu S.M.A.R.T. po usunięciu plików jest nieoptymalne w kontekście odzyskiwania danych. Test S.M.A.R.T. (Self-Monitoring, Analysis and Reporting Technology) ma na celu ocenę stanu technicznego dysku twardego i wykrycie potencjalnych problemów z jego wydajnością czy niezawodnością. Choć może być przydatny do monitorowania ogólnej kondycji dysku, nie wpływa na możliwość odzyskania skasowanych plików. Usunięcie plików nie jest objawem uszkodzenia dysku, a raczej błędu użytkownika. To samo dotyczy instalacji programów diagnostycznych; ich użycie nie pomoże w odzyskaniu danych, a jedynie dostarczy informacji o stanie dysku, co jest nieadekwatne w tej sytuacji. Defragmentacja dysku z kolei, mimo że może poprawić wydajność, jest całkowicie niezalecana po usunięciu plików. Proces ten reorganizuje dane, co w praktyce oznacza, że może nadpisać obszary pamięci, w których znajdowały się usunięte pliki. W rezultacie, działania te mogą doprowadzić do całkowitej utraty możliwości ich odzyskania. Kluczowym błędem jest przekonanie, że działania te pomogą w odzyskaniu danych, podczas gdy w rzeczywistości mogą one tylko pogorszyć sytuację. Dlatego najważniejsze jest zapobieganie zapisowi nowych danych na dysku i podejmowanie działań mających na celu ich odzyskanie zanim nastąpi jakiekolwiek nadpisanie. W przypadku utraty plików, zawsze zaleca się skorzystanie z profesjonalnych usług odzyskiwania danych, które stosują odpowiednie metody i narzędzia do odzyskiwania informacji bez ryzyka ich usunięcia.

Pytanie 4

Wskaź narzędzie przeznaczone do mocowania pojedynczych żył kabla miedzianego w złączach?

Ilustracja do pytania
A. B.
B. A.
C. C.
D. D.
Narzędziem służącym do mocowania pojedynczych żył kabla miedzianego w złączach jest narzędzie typu Krone, przedstawione jako odpowiedź B. To narzędzie, znane również jako punch down tool, jest standardem w instalacjach telekomunikacyjnych i sieciowych, gdzie często wykorzystuje się złącza typu LSA. Narzędzie to umożliwia precyzyjne wciśnięcie przewodów w złącza, jednocześnie odcinając nadmiar przewodu dzięki wbudowanej gilotynie. Dzięki temu zapewnia pewne i trwałe połączenie, co jest kluczowe dla utrzymania integralności sygnału i minimalizacji strat. W praktyce używane jest w instalacjach sieciowych, np. przy mocowaniu kabli w panelach krosowych i gniazdach. Stosowanie narzędzia Krone zgodnie z normami, np. ISO/IEC 11801, gwarantuje poprawność instalacji i długowieczność połączeń. Zapewnia też bezpieczeństwo pracy, chroniąc przewody przed uszkodzeniami mechanicznymi, co jest kluczowe w profesjonalnych instalacjach sieciowych.

Pytanie 5

Rozmiar plamki na ekranie monitora LCD wynosi

A. rozmiar obszaru, na którym wyświetla się 1024 piksele
B. rozmiar jednego piksela wyświetlanego na ekranie
C. rozmiar obszaru, w którym możliwe jest wyświetlenie wszystkich kolorów obsługiwanych przez monitor
D. odległość pomiędzy początkiem jednego a początkiem kolejnego piksela
Można się pogubić w tych wszystkich pojęciach związanych z plamką monitora LCD, co czasami prowadzi do błędnych odpowiedzi. Na przykład, twierdzenie, że plamka to rozmiar piksela na ekranie, jest trochę mylące, bo plamka to odległość między pikselami, a nie ich wielkość. Mówienie o wyświetlaniu 1024 pikseli też nie ma sensu w kontekście plamki, bo to nie to samo co ich rozmieszczenie. Definicja obszaru wyświetlania wszystkich kolorów dostępnych dla monitora wprowadza w błąd, bo plamka nie ma nic wspólnego z kolorami, ale z fizycznym rozkładem pikseli. W dzisiejszych czasach rozdzielczość i gęstość pikseli są najważniejsze, nie ich grupowanie. Dlatego warto zrozumieć te różnice, żeby lepiej ocenić jakość i możliwości monitorów, zwłaszcza w takich dziedzinach jak grafika czy multimedia.

Pytanie 6

Dysk znajdujący się w komputerze ma zostać podzielony na partycje. Jaką maksymalną liczbę partycji rozszerzonych można utworzyć na jednym dysku?

A. 4
B. 1
C. 3
D. 2
Wybrałeś inną liczbę partycji rozszerzonych i to jest niepoprawne. Możliwe, że pomyliłeś się w kwestii struktury partycji w MBR, który wciąż jest używany w wielu komputerach. Często ludzie mylą partycje podstawowe z rozszerzonymi, co prowadzi do błędnych wniosków. Niektórzy mogą myśleć, że można mieć więcej niż jedną partycję rozszerzoną na dysku, a to nie jest zgodne z prawdą. Partycja rozszerzona nie działa samodzielnie, jest jak taki kontener dla partycji logicznych. Dlatego wielu uczniów popełnia błąd, zakładając, że mogą mieć kilka partycji rozszerzonych, co jest po prostu technicznie niemożliwe według standardów MBR. Z drugiej strony, w systemie GPT (GUID Partition Table) można utworzyć więcej partycji, bo daje on większą swobodę w zarządzaniu przestrzenią dyskową. Jednak w przypadku MBR ważne jest, żeby zrozumieć, że jedna partycja rozszerzona ma na celu umożliwienie stworzenia kolejnych partycji logicznych. To zrozumienie jest kluczowe, żeby dobrze zarządzać systemem plików na komputerze.

Pytanie 7

Kabel pokazany na ilustracji może być zastosowany do realizacji okablowania sieci o standardzie

Ilustracja do pytania
A. 10Base-T
B. 100Base-TX
C. 10Base2
D. 100Base-SX
10Base2 to standard korzystający z kabla koncentrycznego, znanego również jako Thin Ethernet lub Cheapernet. Jest to starsza technologia, która nie jest już powszechnie używana ze względu na ograniczenia w szybkości transmisji oraz trudności w instalacji i konserwacji w porównaniu do nowoczesnych standardów, takich jak Ethernet na skrętce czy światłowodzie. 10Base-T oraz 100Base-TX są standardami wykorzystującymi skrętkę miedzianą. 10Base-T operuje z prędkością do 10 Mb/s, natomiast 100Base-TX umożliwia transmisję danych z prędkością do 100 Mb/s, co czyni go częścią Fast Ethernet. Te standardy są powszechnie używane w sieciach lokalnych, zwłaszcza w domach i małych biurach, ze względu na ich łatwość wdrożenia i niskie koszty. Niemniej jednak, w środowiskach, gdzie wymagane są wyższe prędkości oraz większa niezawodność, światłowody, takie jak 100Base-SX, stają się bardziej odpowiednim wyborem. Wybór niepoprawnych odpowiedzi często wynika z niewłaściwego rozpoznania typu kabla i jego zastosowania. Kluczowe jest zrozumienie, jakie medium transmisji jest używane w danym standardzie oraz jakie są jego specyficzne zalety i wady. Dzięki temu można dokładnie określić, jaki typ okablowania jest wymagany w określonych sytuacjach sieciowych. Ponadto, znajomość różnic między miedzią a światłowodem pomaga w wyborze odpowiedniego rozwiązania dla konkretnych potrzeb sieciowych, biorąc pod uwagę takie czynniki jak zasięg, przepustowość oraz odporność na zakłócenia. Dlatego ważne jest, aby w pełni zrozumieć zastosowania i ograniczenia każdej technologii, co pozwoli na lepsze podejmowanie decyzji projektowych w dziedzinie infrastruktury sieciowej. Podsumowując, wybór odpowiedniego standardu sieciowego powinien być oparty na specyficznych wymaganiach danej aplikacji oraz na właściwym dopasowaniu medium transmisji do tych wymagań.

Pytanie 8

Po włączeniu komputera wyświetlił się komunikat: Non-system disk or disk error. Replace and strike any key when ready. Co może być tego przyczyną?

A. uszkodzony kontroler DMA
B. dyskietka włożona do napędu
C. skasowany BIOS komputera
D. brak pliku NTLDR
Patrząc na inne odpowiedzi, można zauważyć, że uszkodzony kontroler DMA tak naprawdę nie ma związku z komunikatami, które dostajesz z brakiem systemu. Kontroler DMA to coś, co połącza pamięć z urządzeniami, ale nie zajmuje się uruchamianiem systemu. Owszem, może sprawiać inne kłopoty, ale nie te konkretne komunikaty. Z kolei brak pliku NTLDR, mimo że może dawać podobne błędy, ma więcej wspólnego z twardym dyskiem, na którym jest system. NTLDR to ważny plik, ale jeśli komunikat dotyczy dyskietki, to sprawa jest inna. A co do skasowanego BIOS-u, to też nie jest przyczyną tego błędu. Skasowany BIOS mógłby całkowicie uniemożliwić uruchomienie komputera, ale nie spowodowałby błędu z „Non-system disk”. Zrozumienie tego typu rzeczy jest naprawdę ważne w diagnozowaniu problemów z uruchamianiem komputerów. Każda z innych odpowiedzi może być związana z innymi kwestiami, ale nie dotyczy tej sytuacji opisanej w pytaniu.

Pytanie 9

Obrazek ilustruje rodzaj złącza

Ilustracja do pytania
A. FireWire
B. LPT
C. COM
D. USB
Złącze COM, znane również jako port szeregowy lub RS-232, jest jednym z najstarszych typów złączy używanych do komunikacji między urządzeniami elektronicznymi. Jego historia sięga lat 60. XX wieku, a mimo upływu lat wciąż znajduje zastosowanie w przemyśle, gdzie stabilność i niezawodność przesyłu danych są kluczowe. Typowe zastosowanie złącza COM obejmuje łączenie komputerów z modemami, myszkami czy urządzeniami przemysłowymi. Złącze to charakteryzuje się 9-pinowym układem (DB-9), chociaż istnieją wersje 25-pinowe (DB-25). Standard RS-232 definiuje napięcia przesyłanych sygnałów oraz sposób ich przesyłu, co zapewnia kompatybilność między różnymi urządzeniami. W praktyce oznacza to, że urządzenia różnych producentów mogą ze sobą współpracować bez problemów. Złącza COM są mniej podatne na zakłócenia elektromagnetyczne w porównaniu do nowszych technologii, co sprawia, że są idealne do zastosowań, gdzie jakość sygnału jest priorytetem. Wprawdzie interfejsy USB i inne nowoczesne technologie zazwyczaj oferują większą prędkość transmisji, jednak w kontekście pewnych specyficznych zastosowań, takich jak systemy sterowania w automatyce przemysłowej, COM pozostaje niezastąpiony.

Pytanie 10

Standard sieci bezprzewodowej WiFi 802.11 a/n operuje w zakresie

A. 2,4 GHz
B. 5 GHz
C. 250 MHz
D. 1200 MHz
Odpowiedź "5 GHz" jest prawidłowa, ponieważ standardy WiFi 802.11a i 802.11n operują w pasmach 5 GHz oraz 2,4 GHz, jednak kluczowym zastosowaniem 802.11n jest możliwość pracy w paśmie 5 GHz, co umożliwia osiąganie wyższych prędkości transmisji danych oraz mniejsze zakłócenia, co jest istotne w zatłoczonych obszarach. Pasmo 5 GHz oferuje większą przepustowość, co przyczynia się do lepszej jakości połączenia, zwłaszcza w zastosowaniach wymagających szybkiego przesyłania danych, jak streaming wideo w wysokiej rozdzielczości czy gry online. Warto również zwrócić uwagę, że 802.11n wspiera MIMO (Multiple Input Multiple Output), co further zwiększa wydajność sieci, pozwalając na jednoczesne przesyłanie wielu strumieni danych. Użycie pasma 5 GHz jest zgodne z najlepszymi praktykami branżowymi, które zalecają wybór tego zakresu w celu minimalizacji zakłóceń oraz zwiększenia wydajności sieci bezprzewodowej w środowiskach o dużym natężeniu ruchu.

Pytanie 11

Cienki klient (thin client) to?

A. terminal w sieci
B. niewielki przełącznik
C. klient o ograniczonym budżecie
D. szczupły programista
Odpowiedzi, które nie zostały wybrane, opierają się na błędnych założeniach dotyczących definicji cienkiego klienta. Pierwsza z nich, mówiąca o kliencie z małym budżetem, myli pojęcie thin clienta z kwestią kosztów. Chociaż thin clienty mogą być tańsze w eksploatacji, ich definicja nie wynika z budżetu użytkownika, lecz z ich architektury opierającej się na zdalnym dostępie do zasobów. Drugą odpowiedzią jest termin 'chudy informatyk', co jest nie tylko nieadekwatne, ale także mylące, ponieważ nie odnosi się do technologii, a raczej do stereotypów. Trzecia odpowiedź, sugerująca, że cienki klient to mały przełącznik, niewłaściwie łączy sprzęt sieciowy z pojęciem thin clienta. Thin client jest systemem komputerowym, który polega na minimalizacji procesów lokalnych, w przeciwieństwie do przełącznika, który zarządza ruchem danych w sieci. Wszystkie te błędne odpowiedzi wynikają z nieporozumień dotyczących technologii oraz ich zastosowań, co podkreśla znaczenie precyzyjnego rozumienia terminologii w branży IT. W praktyce, w celu uniknięcia takich mylnych interpretacji, warto zapoznać się z dokumentacją oraz standardami, które definiują różne architektury systemów i ich funkcje.

Pytanie 12

Na podstawie filmu wskaż z ilu modułów składa się zainstalowana w komputerze pamięć RAM oraz jaką ma pojemność.

A. 2 modułów, każdy po 16 GB.
B. 1 modułu 16 GB.
C. 1 modułu 32 GB.
D. 2 modułów, każdy po 8 GB.
Poprawnie wskazana została konfiguracja pamięci RAM: w komputerze zamontowane są 2 moduły, każdy o pojemności 16 GB, co razem daje 32 GB RAM. Na filmie zwykle widać dwa fizyczne moduły w slotach DIMM na płycie głównej – to są takie długie wąskie kości, wsuwane w gniazda obok procesora. Liczbę modułów określamy właśnie po liczbie tych fizycznych kości, a pojemność pojedynczego modułu odczytujemy z naklejki na pamięci, z opisu w BIOS/UEFI albo z programów diagnostycznych typu CPU‑Z, HWiNFO czy Speccy. W praktyce stosowanie dwóch modułów po 16 GB jest bardzo sensowne, bo pozwala uruchomić tryb dual channel. Płyta główna wtedy może równolegle obsługiwać oba kanały pamięci, co realnie zwiększa przepustowość RAM i poprawia wydajność w grach, programach graficznych, maszynach wirtualnych czy przy pracy z dużymi plikami. Z mojego doświadczenia lepiej mieć dwie takie same kości niż jedną dużą, bo to jest po prostu zgodne z zaleceniami producentów płyt głównych i praktyką serwisową. Do tego 2×16 GB to obecnie bardzo rozsądna konfiguracja pod Windows 10/11 i typowe zastosowania profesjonalne: obróbka wideo, programowanie, CAD, wirtualizacja. Warto też pamiętać, że moduły powinny mieć te same parametry: częstotliwość (np. 3200 MHz), opóźnienia (CL) oraz najlepiej ten sam model i producenta. Taka konfiguracja minimalizuje ryzyko problemów ze stabilnością i ułatwia poprawne działanie profili XMP/DOCP. W serwisie i przy montażu zawsze zwraca się uwagę, żeby moduły były w odpowiednich slotach (zwykle naprzemiennie, np. A2 i B2), bo to bezpośrednio wpływa na tryb pracy pamięci i osiąganą wydajność.

Pytanie 13

Na podstawie wyników działania narzędzia diagnostycznego chkdsk, które są przedstawione na zrzucie ekranu, jaka jest wielkość pojedynczego klastra na dysku?

Typ systemu plików to FAT32.
Wolumin FTP utworzono 12-11-2005 18:31
Numer seryjny woluminu: 3CED-3B31
Trwa sprawdzanie plików i folderów...
Zakończono sprawdzanie plików i folderów.
Trwa sprawdzanie wolnego miejsca na dysku...
Zakończono sprawdzanie wolnego miejsca na dysku.
System Windows sprawdził system plików i nie znalazł żadnych problemów.
  8 233 244 KB całkowitego miejsca na dysku.
      1 KB w 13 plikach ukrytych.
      2 KB w 520 folderach.
  1 537 600 KB w 4 952 plikach.
  6 690 048 KB jest dostępnych.

      4 096 bajtów w każdej jednostce alokacji.
  2 058 311 ogółem jednostek alokacji na dysku.
  1 672 512 jednostek alokacji dostępnych na dysku.

C:\>
A. 4 kB
B. 1 972 kB
C. 2 140 kB
D. 8 kB
Odpowiedź 4 kB jest jak najbardziej ok, bo narzędzie chkdsk pokazuje, że rozmiar klastra to 4096 bajtów, czyli właśnie 4 kB. Klaster to taka najmniejsza jednostka, która przydziela miejsce na dysku w systemie plików, a jego rozmiar ma spory wpływ na to, jak przechowujemy i zarządzamy danymi. Mniejsze klastry mogą ograniczać marnotrawstwo przestrzeni, ale przez to trzeba więcej razy wykonywać operacje wejścia-wyjścia. Z kolei większe klastry przyspieszają operacje na dużych plikach, ale mogą powodować fragmentację, zwłaszcza jeśli mamy sporo małych plików. Stary system plików FAT32, który był używany w Windows 95 czy 98, ma swoje ograniczenia dotyczące rozmiaru i liczby klastrów, co z kolei wpływa na maksymalną pojemność dysków. Wiedza o tym, jak duży jest klaster, jest ważna, jeśli chcemy zoptymalizować wydajność systemu. W praktyce dobór rozmiaru klastra zależy od tego, co przechowujemy i jak korzystamy z danych, więc często stosuje się różne strategie do optymalizacji.

Pytanie 14

Użytkownik dysponuje komputerem o podanej konfiguracji i systemie Windows 7 Professional 32bit. Która z opcji modernizacji komputera NIE przyczyni się do zwiększenia wydajności?

Płyta głównaASRock Z97 Anniversary Z97 DualDDR3-1600 SATA3 RAID HDMI ATX z czterema slotami DDR3 i obsługą RAID poziomu 0,1
Procesori3
Pamięć1 x 4 GB DDR3
HDD2 x 1 TB
A. Ustawienie dysków do działania w trybie RAID 1
B. Wymiana pamięci na 2x2GB DDR3 Dual Channel
C. Zwiększenie pamięci RAM do 8GB pamięci DDR3
D. Ustawienie dysków do działania w trybie RAID 0
Konfiguracja dysków do pracy w trybach RAID 0 lub RAID 1 może przynieść wymierne korzyści w zakresie wydajności i bezpieczeństwa danych. RAID 0 dzieli dane na segmenty, które są zapisywane na kilku dyskach jednocześnie. To zwiększa prędkość odczytu i zapisu, ponieważ dane mogą być przetwarzane równolegle. Jest to szczególnie korzystne w zastosowaniach wymagających dużej przepustowości, takich jak edycja wideo. Z drugiej strony RAID 1, polegający na dublowaniu danych na dwóch dyskach, nie zwiększa wydajności, ale zapewnia redundancję, chroniąc przed utratą danych w przypadku awarii jednego z dysków. Przy trybie RAID 0, mimo że przyspieszona zostaje praca dysków, nie ma żadnego zabezpieczenia danych, co czyni ten system mniej bezpiecznym. Wymiana pamięci na 2x2GB DDR3 w trybie Dual Channel może zwiększyć przepustowość pamięci i tym samym wydajność systemu, ponieważ pamięć może pracować równolegle. Ostatecznie, wybór RAID 0 lub Dual Channel jako metod modernizacji zależy od konkretnego zastosowania komputera i priorytetów użytkownika między wydajnością a bezpieczeństwem danych. Należy jednak pamiętać, że bez odpowiedniego oprogramowania oraz konfiguracji sprzętowej, zmiany te mogą nie być odczuwalne, dlatego zawsze warto dobrze przemyśleć każdą decyzję modernizacyjną, szczególnie w kontekście systemów operacyjnych i ich ograniczeń.

Pytanie 15

Wskaż złącze, które należy wykorzystać do podłączenia wentylatora, którego parametry przedstawiono w tabeli.

Wymiar radiatora123 x 133 x 163 mm
Wentylator120 mm + 135 mm
Złącze4-pin PWM
Napięcie zasilające12V
Żywotność300 000h
A. Złącze 2
Ilustracja do odpowiedzi A
B. Złącze 4
Ilustracja do odpowiedzi B
C. Złącze 1
Ilustracja do odpowiedzi C
D. Złącze 3
Ilustracja do odpowiedzi D
Wybór złącza 2, czyli 4-pinowego PWM, to absolutnie trafne rozwiązanie dla wentylatora opisanego w tabeli. Złącze 4-pin PWM jest dziś standardem w nowoczesnych płytach głównych i chłodzeniach. Pozwala ono nie tylko na zasilanie wentylatora napięciem 12V, ale przede wszystkim umożliwia sterowanie jego obrotami sygnałem PWM (Pulse Width Modulation). Dzięki temu można precyzyjnie kontrolować prędkość obrotową wentylatora w zależności od temperatury CPU czy innych podzespołów. To nie tylko wygodne, ale i bardzo praktyczne – wentylator działa cicho, kiedy nie jest potrzebna pełna wydajność, a pod obciążeniem automatycznie przyspiesza. W wielu płytach programowanie krzywej obrotów przez BIOS czy dedykowane oprogramowanie daje naprawdę dużą swobodę. Warto dodać, że większość renomowanych producentów sprzętu komputerowego zaleca właśnie taki sposób podłączania wentylatorów, bo zapewnia to najdłuższą żywotność i największą elastyczność pracy. Moim zdaniem, jeśli chcesz mieć pełną kontrolę i nowoczesne rozwiązania, to 4-pin PWM jest właściwie jedyną słuszną opcją. W praktyce bardzo rzadko spotyka się teraz profesjonalne chłodzenia CPU bez 4-pinowego złącza, a starsze, 3-pinowe czy Molex, powoli odchodzą do lamusa. Po prostu – technologia idzie naprzód i warto z tego korzystać!

Pytanie 16

Jakie złącze powinna posiadać karta graficzna, aby umożliwić przesyłanie cyfrowego sygnału audio i wideo bez utraty jakości z komputera do zewnętrznego urządzenia, które jest podłączone do jej wyjścia?

A. D-Sub
B. DVI-A
C. HDMI
D. VGA
Odpowiedź HDMI jest właściwa, ponieważ interfejs ten został zaprojektowany specjalnie do przesyłania nieskompresowanego sygnału audio i wideo w wysokiej jakości. HDMI (High Definition Multimedia Interface) umożliwia przesyłanie zarówno obrazu w rozdzielczości HD, jak i dźwięku wielokanałowego w jednym kablu, co jest znaczną zaletą w porównaniu do starszych technologii. Przykładowo, korzystając z karty graficznej wyposażonej w złącze HDMI, można podłączyć komputer do telewizora lub projektora, co pozwala na oglądanie filmów czy granie w gry w wysokiej rozdzielczości bez utraty jakości sygnału. HDMI wspiera również wiele zaawansowanych funkcji, takich jak ARC (Audio Return Channel) czy CEC (Consumer Electronics Control), co zwiększa komfort użytkowania. Dzięki powszechnemu zastosowaniu HDMI w nowoczesnych urządzeniach, jest to standard, który staje się dominujący w branży, umożliwiając integrację różnych komponentów multimedialnych.

Pytanie 17

Jaki będzie rezultat odejmowania dwóch liczb zapisanych w systemie heksadecymalnym 60Ah - 3BFh?

A. 39Ah
B. 2AEh
C. 349h
D. 24Bh
Wybór odpowiedzi 349h, 2AEh lub 39Ah może wynikać z typowych błędów, które pojawiają się podczas wykonywania operacji arytmetycznych w systemie heksadecymalnym. Jednym z najczęstszych błędów jest niepoprawne przeliczenie liczb heksadecymalnych na system dziesiętny lub omyłkowe przypisanie wartości binarnych. Na przykład, przy obliczaniu 60Ah - 3BFh można błędnie założyć, że odejmowanie heksadecymalnych cyfr przebiega identycznie jak w systemie dziesiętnym, co może prowadzić do pomyłek w zapisie wyników. Gdyby na przykład ktoś skupił się na końcowych cyfrach, mógłby błędnie zinterpretować wynik, traktując heksadecymalne 'h' jako nieistotny dodatek, co prowadzi do nieprawidłowego wyniku. Dodatkowo, niektórzy mogą nie zauważyć, że w systemie heksadecymalnym wartość 'A' odpowiada dziesiętnemu 10, a 'B' odpowiada 11, co może wprowadzać w błąd przy dodawaniu lub odejmowaniu. Przykładem błędnego podejścia jest niepoprawne „przeniesienie” wartości między kolumnami, co często występuje, gdy potrzebne są obliczenia z większymi liczbami heksadecymalnymi. Dlatego kluczowe jest, aby dokładnie przeliczać wartości i stosować się do zasad matematyki heksadecymalnej. W ciągu pracy z różnymi systemami liczbowymi zawsze warto zachować ostrożność i potwierdzić wyniki metodami alternatywnymi, na przykład poprzez konwersję z powrotem na liczby dziesiętne.

Pytanie 18

Na stabilność wyświetlanego obrazu w monitorach CRT istotny wpływ ma

A. Wieloczęstotliwość
B. Częstotliwość odświeżania
C. Odwzorowanie barw
D. Czas reakcji
Częstotliwość odświeżania to bardzo ważny parametr, jeśli chodzi o stabilność obrazu w monitorach CRT. To właściwie mówi nam, jak często ekran jest odświeżany w ciągu sekundy. Im wyższa ta liczba, tym mniejsze ryzyko migotania, co może męczyć nasze oczy. Z mojego doświadczenia, warto zwrócić uwagę na to, że standardowe częstotliwości to zazwyczaj między 60 a 120 Hz, a niektóre monitory potrafią wyciągnąć nawet 180 Hz! Jeśli planujesz grać w gry albo pracować z grafiką przez dłuższy czas, lepiej wybrać monitor z wyższą częstotliwością. Fajnie jest też dostosować częstotliwość do tego, co właściwie robisz na komputerze, bo wtedy obraz będzie wyglądał lepiej, a oczy mniej się zmęczą. No i pamiętaj, niektóre karty graficzne mogą działać z różnymi częstotliwościami w zależności od rozdzielczości, więc przy konfiguracji monitora warto to mieć na uwadze.

Pytanie 19

Podczas konserwacji i czyszczenia drukarki laserowej, która jest odłączona od zasilania, pracownik serwisu komputerowego może zastosować jako środek ochrony indywidualnej

A. ściereczkę do usuwania zanieczyszczeń
B. element kotwiczący
C. komputerowy odkurzacz ręczny
D. rękawiczki ochronne
Rękawiczki ochronne są kluczowym elementem środków ochrony indywidualnej podczas pracy z urządzeniami elektronicznymi, takimi jak drukarki laserowe. Ich stosowanie nie tylko zapewnia ochronę przed kontaktem z zabrudzeniami, takimi jak pył tonera, ale również minimalizuje ryzyko uszkodzeń delikatnych komponentów sprzętu. Podczas konserwacji, serwisant powinien nosić rękawiczki, aby uniknąć zanieczyszczeń, które mogą wpływać na jakość druku oraz funkcjonalność urządzenia. Oprócz tego, rękawiczki chronią skórę przed potencjalnymi substancjami chemicznymi, które mogą być obecne w materiałach eksploatacyjnych lub czyszczących. Przykłady dobrych praktyk w tej dziedzinie to korzystanie z rękawiczek lateksowych lub nitrylowych, które są odporne na substancje chemiczne oraz oferują dobrą chwytność, co jest istotne podczas manipulacji drobnymi częściami. Pamiętaj, że każdy serwisant powinien przestrzegać procedur BHP oraz standardów ISO dotyczących bezpieczeństwa w miejscu pracy, co obejmuje odpowiednie stosowanie środków ochrony osobistej.

Pytanie 20

Liczba 10011001100 zaprezentowana w systemie heksadecymalnym ma formę

A. 998
B. 2E4
C. 4CC
D. EF4
Odpowiedzi, które nie są poprawne, mogą prowadzić do błędnych wniosków w procesie konwersji z systemu binarnego na heksadecymalny. Wiele osób może popełniać błąd, myśląc, że po prostu przekształcają każdą cyfrę binarną na odpowiadającą jej cyfrę heksadecymalną, co wprowadza zamieszanie. Na przykład odpowiedź EF4 wydaje się atrakcyjna, ponieważ zawiera litery, które są typowe dla systemu heksadecymalnego, ale nie ma żadnej podstawy w konwersji z binarnej wartości 10011001100. Podobnie, 998 to niewłaściwy wynik, ponieważ heksadecymalny system nie używa cyfr większych niż 9 i liter A-F, co powoduje, że nie jest to poprawna reprezentacja liczby binarnej. Z kolei odpowiedź 2E4 jest również niepoprawna, ponieważ wskazuje na inną wartość, która nie odpowiada konwersji 10011001100. Aby uniknąć takich błędów, ważne jest, aby zrozumieć proces konwersji z binarnego na heksadecymalny, zaczynając od prawidłowego grupowania bitów oraz znajomości odpowiednich wartości heksadecymalnych. Praktyka w konwersji i ćwiczenie z różnymi przykładami pomogą w nabyciu umiejętności, które są niezbędne w programowaniu oraz w obszarach takich jak elektronika czy sieci komputerowe.

Pytanie 21

Jakie urządzenie powinno się zastosować do przeprowadzenia testu POST dla komponentów płyty głównej?

Ilustracja do pytania
A. Rys. D
B. Rys. A
C. Rys. C
D. Rys. B
Przyrząd przedstawiony na Rys. B to karta diagnostyczna POST, która jest niezbędna do uzyskania wyników testu Power-On Self-Test (POST) dla modułów płyty głównej. Karty diagnostyczne POST są używane w celu diagnozowania problemów z płytą główną oraz innymi kluczowymi komponentami systemu komputerowego. Po podłączeniu do gniazda PCI, PCIe lub ISA na płycie głównej, karta odbiera i interpretuje kody błędów POST generowane przez BIOS podczas uruchamiania systemu. Jej wyświetlacz LED lub LCD pokazuje te kody, co pozwala na szybką identyfikację problemów takich jak uszkodzone moduły pamięci RAM, procesor, czy inne elementy. W branży IT stosowanie kart diagnostycznych POST jest standardową praktyką przy rozwiązywaniu problemów z uruchamianiem komputerów, gdyż umożliwiają natychmiastowe rozpoznanie i klasyfikację błędów, co jest nieocenione w szybkim diagnozowaniu i naprawie sprzętu komputerowego. Korzystanie z takich narzędzi wpisuje się w najlepsze praktyki branżowe i jest polecane w sytuacjach, gdzie szybkie i precyzyjne określenie problemu sprzętowego jest kluczowe dla utrzymania sprawnego działania systemu.

Pytanie 22

Na wydrukach uzyskanych z drukarki laserowej można zauważyć pasma wzdłużne oraz powtarzające się defekty. Jedną z możliwych przyczyn niskiej jakości druku jest wada

A. układu zliczającego
B. głowicy drukującej
C. bębna światłoczułego
D. taśmy barwiącej
Bęben światłoczuły to naprawdę ważny element w drukarkach laserowych, bo to on odpowiada za przenoszenie obrazu na papier. Jak coś z nim nie gra, to mogą się pojawiać różne pasy i inne bzdury na wydrukach. Zwykle to przez to, że bęben się zużył albo się zanieczyścił. Kiedy jest porysowany lub ma resztki tonera, to wydruki wychodzą krzywo. Warto pamiętać, że są jakieś standardy jakości druku, jak np. ISO/IEC 24711, które pokazują, jak ważna jest konserwacja bębna i jego wymiana, żeby nasze wydruki były jak najlepsze. Dobrze jest także regularnie czyścić drukarkę i korzystać z tonera zamienników, które pasują do danej drukarki. To wszystko pomaga, żeby sprzęt działał dłużej i żebyśmy mieli ładne wydruki.

Pytanie 23

Na ilustracji przedstawiona jest karta

Ilustracja do pytania
A. sieciowa Fibre Channel
B. kontrolera SCSI
C. sieciowa Token Ring
D. kontrolera RAID
Karta sieciowa Fibre Channel jest specjalistycznym urządzeniem przeznaczonym do komunikacji w wysokiej wydajności sieciach komputerowych. Fibre Channel jest standardem sieciowym, który zapewnia szybki transfer danych między punktami, co jest szczególnie istotne w środowiskach wymagających dużych przepustowości, takich jak centra danych czy systemy przechowywania danych. Karty te są powszechnie stosowane w rozwiązaniach SAN (Storage Area Network), gdzie umożliwiają bezpośrednie połączenia z macierzami dyskowymi. Dzięki zastosowaniu światłowodów, Fibre Channel zapewnia nie tylko wysoką prędkość transmisji, ale także niski poziom zakłóceń i dużą odległość transmisji. W praktyce karty te są montowane w serwerach, gdzie pełnią kluczową rolę w zarządzaniu i przesyłaniu danych. Warto również zaznaczyć, że Fibre Channel obsługuje różne topologie sieciowe, takie jak Point-to-Point, Switched Fabric i Arbitrated Loop, co daje dużą elastyczność w projektowaniu sieci. Jest to rozwiązanie zgodne z wieloma standardami branżowymi, co zapewnia jego niezawodność i kompatybilność z innymi urządzeniami sieciowymi.

Pytanie 24

Przekształć liczbę dziesiętną 129(10) na reprezentację binarną.

A. 1000000001(2)
B. 10000001(2)
C. 1000001(2)
D. 100000001(2)

Brak odpowiedzi na to pytanie.

Wyjaśnienie poprawnej odpowiedzi:
Odpowiedź 10000001(2) jest poprawna, ponieważ reprezentuje liczbę dziesiętną 129 w systemie binarnym. Aby dokonać konwersji, należy dzielić liczbę przez 2, zapisując reszty z dzielenia. Dzieląc 129 przez 2, otrzymujemy 64 z resztą 1. Kolejne dzielenie 64 przez 2 daje 32 z resztą 0, następnie 32 przez 2 daje 16 z resztą 0, 16 przez 2 daje 8 z resztą 0, 8 przez 2 daje 4 z resztą 0, 4 przez 2 daje 2 z resztą 0, a 2 przez 2 daje 1 z resztą 0. Ostatnie dzielenie 1 przez 2 daje 0 z resztą 1. Zapisując reszty od dołu do góry, otrzymujemy 10000001. W praktyce, konwersja ta jest użyteczna w programowaniu, gdzie często wykorzystuje się system binarny do reprezentowania danych oraz w elektronice cyfrowej, gdzie wykorzystuje się bity do kodowania informacji. Poznanie sposobu konwersji może pomóc w lepszym zrozumieniu działania algorytmów oraz architektur komputerowych, co jest niezbędne w takich dziedzinach jak informatyka czy inżynieria komputerowa.

Pytanie 25

Który standard IEEE 802.3 powinien być użyty w sytuacji z zakłóceniami elektromagnetycznymi, jeżeli odległość między punktem dystrybucyjnym a punktem abonenckim wynosi 200 m?

A. 1000BaseTX
B. 10Base2
C. 100BaseFX
D. 100BaseT
Wybór nieodpowiednich standardów Ethernet może prowadzić do problemów z jakością połączenia, zwłaszcza w środowiskach z zakłóceniami elektromagnetycznymi. Standard 1000BaseTX, który wykorzystuje miedź, ma zasięg do 100 m i jest bardziej podatny na zakłócenia, co czyni go nieodpowiednim w przypadku 200 m. Ponadto, 100BaseT również operuje na miedzi i ma podobne ograniczenia, co sprawia, że nie zapewni stabilnego połączenia w trudnych warunkach. Z kolei 10Base2, będący standardem z lat 90., oparty na współdzielonej sieci miedzianej, charakteryzuje się niską przepustowością (10 Mbps) i też nie jest odporny na zakłócenia, co czyni go przestarzałym i nieefektywnym w nowoczesnych aplikacjach. Wybierając niewłaściwy standard, można napotkać problemy z prędkością transferu danych oraz stabilnością połączenia, a także zwiększone ryzyko utraty pakietów. W praktyce, aby zapewnić niezawodne połączenie w warunkach narażonych na zakłócenia, należy skupić się na technologiach, które wykorzystują włókna optyczne, co przewiduje najlepsze praktyki w projektowaniu nowoczesnych sieci.

Pytanie 26

Kasety z drukarek po zakończeniu użytkowania powinny zostać

A. wyrzucone do pojemnika przeznaczonego na plastik
B. wrzucone do pojemnika na odpady komunalne
C. przekazane do urzędu ochrony środowiska
D. dostarczone do firmy zajmującej się utylizacją takich odpadów
Wybór opcji polegającej na przekazaniu zużytych kaset do firmy utylizującej tego typu odpady jest zgodny z najlepszymi praktykami w zakresie zarządzania odpadami. Firmy te posiadają odpowiednie licencje i technologie do bezpiecznej utylizacji oraz recyklingu materiałów, takich jak tusz i plastik, które mogą być szkodliwe dla środowiska, jeśli są niewłaściwie usuwane. Zgodnie z regulacjami prawnymi, odpady elektroniczne i ich komponenty powinny być przetwarzane przez wyspecjalizowane podmioty, które zapewniają, że materiały te są poddawane bezpiecznym procesom recyklingu, zmniejszając tym samym negatywny wpływ na środowisko. Przykładem może być współpraca z lokalnymi punktami zbiórki, które organizują zbiórki e-odpadów, a także z producentami sprzętu, którzy często oferują programy zwrotu starych kaset. Taka praktyka nie tylko sprzyja ochronie środowiska, ale także wspiera zrównoważony rozwój i pozytywnie wpływa na wizerunek firmy jako odpowiedzialnej społecznie.

Pytanie 27

Metoda zwana rytownictwem dotyczy zasady działania plotera

A. solwentowego
B. laserowego
C. tnącego
D. grawerującego
Wybór odpowiedzi dotyczącej ploterów tnących, laserowych czy solwentowych wskazuje na nieporozumienie dotyczące specyfiki technik obróbczych. Ploter tnący służy przede wszystkim do precyzyjnego cięcia materiałów, takich jak folie czy papier, co nie ma nic wspólnego z grawerowaniem, które wiąże się z redukcją materiału na głębokości, tworząc bardziej skomplikowane wzory. Ploter laserowy, z kolei, wykorzystuje promień lasera do precyzyjnego grawerowania i cięcia, co z kolei różni się od rytownictwa, w którym stosuje się fizyczne narzędzia do obróbki materiału. Techniki solwentowe są związane z drukiem i aplikacjami graficznymi, a nie z grawerowaniem. Tego rodzaju nieporozumienia mogą prowadzić do niewłaściwego doboru narzędzi do realizacji projektów, co z kolei wpływa na jakość i efektywność produkcji. Warto zwrócić uwagę na szczegółowe różnice między tymi technikami oraz na ich odpowiednie zastosowanie w branży, co jest kluczowe dla osiągnięcia zamierzonych efektów. Zrozumienie tych aspektów technicznych pomoże uniknąć typowych pułapek myślowych oraz umożliwi lepsze przygotowanie się do pracy z różnymi rodzajami ploterów.

Pytanie 28

Wskaż złącze żeńskie o liczbie pinów 24 lub 29, które jest w stanie przesyłać skompresowany cyfrowy sygnał do monitora?

A. DVI
B. HDMI
C. VGA
D. RCA
DVI (Digital Visual Interface) jest standardem interfejsu służącym do przesyłania cyfrowych sygnałów wideo. Złącze DVI występuje w dwóch wersjach: DVI-D, które przesyła jedynie sygnał cyfrowy, oraz DVI-I, które obsługuje zarówno sygnał cyfrowy, jak i analogowy. DVI ma 24 piny w wersji DVI-D, co umożliwia przesyłanie sygnałów w wysokiej rozdzielczości, co jest istotne w kontekście nowoczesnych monitorów LCD oraz projektorów. W odróżnieniu od VGA, który przesyła sygnał analogowy, DVI zapewnia lepszą jakość obrazu oraz bardziej stabilne połączenie. W praktyce, DVI jest często stosowane w komputerach stacjonarnych oraz stacjach roboczych, gdzie wymagana jest wysoka jakość obrazu, na przykład w edytorach grafiki czy podczas pracy z aplikacjami CAD. Ponadto, DVI obsługuje różne formaty sygnału, co czyni go wszechstronnym rozwiązaniem dla różnych urządzeń wyświetlających. Warto również zauważyć, że DVI jest kompatybilne z HDMI, co umożliwia łatwe przejście na nowsze technologie bez utraty jakości obrazu.

Pytanie 29

Narzędzie zaprezentowane na rysunku jest wykorzystywane do przeprowadzania testów

Ilustracja do pytania
A. płyty głównej
B. zasilacza
C. karty sieciowej
D. okablowania LAN
Widoczny na rysunku tester okablowania LAN jest specjalistycznym narzędziem używanym do sprawdzania poprawności połączeń w kablach sieciowych takich jak te zakończone złączami RJ-45. Tester taki pozwala na wykrycie błędów w połączeniach kablowych takich jak zwarcia przerwy w obwodzie czy błędne parowanie przewodów co jest kluczowe dla prawidłowego funkcjonowania sieci komputerowej. Praktyczne zastosowanie tego narzędzia obejmuje diagnozowanie problemów sieciowych w biurach i centrach danych gdzie poprawne połączenia sieciowe są niezbędne do zapewnienia stabilnej i szybkiej transmisji danych. Tester przewodów LAN działa zazwyczaj poprzez wysyłanie sygnału elektrycznego przez poszczególne pary przewodów w kablu i weryfikację jego poprawnego odbioru na drugim końcu. Jest to zgodne z normami takimi jak TIA/EIA-568 które określają standardy okablowania strukturalnego. Ponadto dobre praktyki inżynierskie zalecają regularne testowanie nowo zainstalowanych kabli oraz okresową weryfikację istniejącej infrastruktury co może zapobiec wielu problemom sieciowym i umożliwić szybką diagnozę usterek.

Pytanie 30

Wskaż urządzenie wyjścia.

A. Skaner.
B. Czytnik linii papilarnych.
C. Ploter.
D. Kamera internetowa.
W informatyce i technice komputerowej bardzo ważne jest rozróżnienie, czy dane urządzenie służy do wprowadzania danych do komputera, czy do ich wyprowadzania na zewnątrz. Właśnie na tym opiera się klasyczny podział na urządzenia wejścia (input), wyjścia (output) oraz wejścia-wyjścia (I/O). Czytnik linii papilarnych jest typowym urządzeniem wejściowym. Jego zadaniem jest pobranie cech biometrycznych użytkownika, przetworzenie ich na postać cyfrową i przekazanie do systemu operacyjnego lub aplikacji. To komputer „odbiera” dane z czytnika i na ich podstawie coś decyduje, np. o logowaniu. Urządzenie nie prezentuje użytkownikowi treści, tylko odczytuje dane z otoczenia, więc nie spełnia definicji urządzenia wyjścia. Podobnie kamera internetowa – jej rolą jest przechwytywanie obrazu z rzeczywistości i przesyłanie strumienia wideo do komputera. To również jest klasyczne urządzenie wejściowe. Kamera nie wyświetla wyników pracy komputera, tylko dostarcza materiał wejściowy, który może być dalej kodowany, transmitowany lub zapisywany. Skaner działa na bardzo zbliżonej zasadzie, tylko zamiast ruchomego obrazu pobiera dane z dokumentów, zdjęć, rysunków. Z mojego doświadczenia wielu uczniów myli skaner z urządzeniem wyjściowym, bo „coś drukuje” w zestawie z urządzeniem wielofunkcyjnym. Tymczasem w takim kombajnie drukarka jest wyjściem, a skaner wejściem. W tym pytaniu łatwo popełnić błąd, jeśli patrzy się na urządzenia bardziej „wizualnie” niż funkcjonalnie. Czytnik linii papilarnych, kamera i skaner coś od nas pobierają, czyli wprowadzają informacje do komputera. Ploter natomiast, podobnie jak drukarka, tylko odwzorowuje to, co zostało przygotowane w systemie, na papierze lub innym nośniku. Dlatego wszystkie trzy odpowiedzi wskazujące na urządzenia przechwytujące dane są merytorycznie niepoprawne w kontekście pytania o urządzenie wyjścia.

Pytanie 31

Jaką minimalną rozdzielczość powinna wspierać karta graficzna, aby możliwe było odtwarzanie materiału wideo w trybie Full HD na 23-calowym monitorze?

A. 1600×900
B. 2048×1152
C. 2560×1440
D. 1920×1080
Odpowiedź 1920x1080 jest poprawna, ponieważ jest to standardowa rozdzielczość dla materiałów wideo w trybie Full HD, znana również jako 1080p. Oznacza to, że obraz wyświetlany na monitorze ma 1920 pikseli w poziomie i 1080 pikseli w pionie. Taka rozdzielczość zapewnia wysoką jakość obrazu, co jest szczególnie istotne podczas oglądania filmów, gier lub transmisji sportowych, gdzie detale są kluczowe. Wiele kart graficznych, zarówno z wyższej, jak i średniej półki, obsługuje tę rozdzielczość, co czyni ją powszechnie dostępną. Umożliwia to uzyskanie płynnego obrazu oraz dobrą widoczność szczegółów, co jest zgodne z wymaganiami większości treści multimedialnych dostępnych obecnie na rynku. Przykładowo, większość platform streamingowych, takich jak Netflix czy YouTube, udostępnia materiały wideo w standardzie Full HD, co czyni tę rozdzielczość kluczowym wymogiem dla użytkowników chcących cieszyć się wysoką jakością obrazu na monitorze.

Pytanie 32

Na podstawie danych przedstawionych w tabeli dotyczącej twardego dysku, ustal, który z wniosków jest poprawny?

Wolumin (C:)
    Rozmiar woluminu            = 39,06 GB
    Rozmiar klastra             =  4 KB
    Zajęte miejsce              = 31,60 GB
    Wolne miejsce               =  7,46 GB
    Procent wolnego miejsca     = 19 %
    
    Fragmentacja woluminu
    Fragmentacja całkowita       =  9 %
    Fragmentacja plików          = 19 %
    Fragmentacja wolnego miejsca =  0 %
A. Wymagana jest defragmentacja dysku, całkowita fragmentacja wynosi 19%
B. Defragmentacja nie jest potrzebna, całkowita fragmentacja wynosi 9%
C. Defragmentacja jest niepotrzebna, fragmentacja plików wynosi 0%
D. Dysk należy zdefragmentować, ponieważ fragmentacja wolnego miejsca wynosi 19%
Wielu użytkowników mylnie uważa, że wszelka fragmentacja wymaga natychmiastowej defragmentacji. Jednak nie każdy poziom fragmentacji wpływa znacząco na wydajność systemu. Przy fragmentacji całkowitej wynoszącej 9% wpływ na działanie systemu jest zazwyczaj niezauważalny. Tym bardziej, że nowoczesne systemy operacyjne są zoptymalizowane pod kątem zarządzania fragmentacją, co czyni ręczne interwencje często zbędnymi. Myśli, że fragmentacja plików na poziomie 19% wymaga defragmentacji, jest błędne, szczególnie gdy wolne miejsce jest dobrze zorganizowane, co pokazuje fragmentacja wolnego miejsca wynosząca 0%. Taki stan wskazuje, że nowe dane mogą być efektywnie zapisywane bez dodatkowego rozpraszania. Warto zauważyć, że częsta defragmentacja może być niekorzystna szczególnie dla dysków SSD, które nie działają na tej samej zasadzie co tradycyjne HDD. W ich przypadku defragmentacja może prowadzić do zużycia żywotności pamięci flash. Dobre praktyki branżowe zalecają ocenę rzeczywistego wpływu fragmentacji na wydajność i przeprowadzanie działań optymalizacyjnych tylko wtedy, gdy jest to absolutnie konieczne. Regularne monitorowanie oraz zarządzanie przestrzenią dyskową przy wykorzystaniu wbudowanych narzędzi może zapobiec niepotrzebnym interwencjom.

Pytanie 33

Do bezprzewodowej transmisji danych pomiędzy dwiema jednostkami, z wykorzystaniem fal radiowych w zakresie ISM 2,4 GHz, przeznaczony jest interfejs

A. Bluetooth
B. Fire Wire
C. IrDA
D. IEEE 1394
Bluetooth to standard bezprzewodowej komunikacji, który umożliwia przesyłanie danych pomiędzy urządzeniami w paśmie ISM 2,4 GHz. Jest to technologia szeroko stosowana w różnych zastosowaniach, takich jak łączenie smartfonów z głośnikami bezprzewodowymi, słuchawkami, czy innymi akcesoriami. Bluetooth charakteryzuje się niskim zużyciem energii, co czyni go idealnym rozwiązaniem dla urządzeń przenośnych. Dzięki profilom Bluetooth, użytkownicy mogą korzystać z różnych aplikacji, takich jak przesyłanie plików, strumieniowanie audio czy synchronizacja danych. Standard ten jest regularnie aktualizowany, co pozwala na poprawę wydajności oraz bezpieczeństwa połączeń. W praktyce Bluetooth znalazł zastosowanie w wielu sektorach, od elektroniki konsumpcyjnej, przez medycynę, aż po przemysł motoryzacyjny. Warto również zauważyć, że Bluetooth jest zgodny z wieloma standardami branżowymi, co zapewnia jego wszechstronność i interoperacyjność.

Pytanie 34

Najwyższą prędkość przesyłania danych w sieci bezprzewodowej można osiągnąć używając urządzeń o standardzie

A. 802.11 n
B. 802.11 g
C. 802.11 b
D. 802.11 a
Standard 802.11n, wprowadzony w 2009 roku, znacząco poprawił możliwości transmisji danych w porównaniu do wcześniejszych standardów, takich jak 802.11a, 802.11b czy 802.11g. Dzięki wykorzystaniu technologii MIMO (Multiple Input Multiple Output), 802.11n osiągnął teoretyczną maksymalną prędkość transmisji danych do 600 Mbps, co stanowi znaczący postęp w zakresie przepustowości. W praktyce, standard ten jest szeroko stosowany w nowoczesnych routerach bezprzewodowych, co pozwala na stabilne połączenie w domach i biurach, gdzie wiele urządzeń korzysta jednocześnie z sieci. Na przykład, podczas strumieniowania wideo w wysokiej rozdzielczości czy gier online, 802.11n zapewnia wystarczającą przepustowość, aby zminimalizować opóźnienia i przerwy w transmisji. Dodatkowo, wprowadzenie technologii kanałów szerokopasmowych oraz zmiany w modulacji sygnału przyczyniają się do większej efektywności w przesyłaniu danych, co czyni ten standard idealnym dla nowoczesnych aplikacji wymagających dużej ilości danych.

Pytanie 35

Każdy następny router IP na ścieżce pakietu

A. podnosi wartość TTL przesyłanego pakietu o dwa
B. obniża wartość TTL przesyłanego pakietu o dwa
C. zwiększa wartość TTL przesyłanego pakietu o jeden
D. zmniejsza wartość TTL przekazywanego pakietu o jeden
Wszystkie nieprawidłowe odpowiedzi opierają się na błędnych założeniach dotyczących działania pola TTL w protokole IP. Pierwsza z błędnych koncepcji sugeruje, że router zwiększa wartość TTL o dwa, co jest niezgodne z definicją TTL i jego funkcji w zarządzaniu pakietami. TTL ma na celu ograniczenie czasu życia pakietu, a zwiększanie jego wartości mogłoby prowadzić do niepożądanych skutków, takich jak niekontrolowane krążenie pakietów w sieci. W kontekście drugiej odpowiedzi, zwiększanie TTL o jeden również nie jest zgodne z praktyką. Routery są zaprogramowane do zmniejszania wartości TTL, co jest fundamentalnym elementem ich działania i zapewnia stabilność sieci. Zmniejszanie TTL o dwa, jak sugeruje kolejna błędna odpowiedź, jest także nieprawidłowe, ponieważ zbyt szybkie zmniejszanie wartości TTL mogłoby prowadzić do zbyt wczesnego odrzucania pakietów, co w efekcie wpłynęłoby na jakość komunikacji. W rezultacie, kluczowym błędem w myśleniu jest niezrozumienie roli TTL jako mechanizmu kontrolnego, który ma na celu zapobieganie niepożądanym sytuacjom w sieci, a nie jego zwiększanie lub zbyt agresywne zmniejszanie.

Pytanie 36

Urządzenie sieciowe, które umożliwia połączenie pięciu komputerów w tej samej sieci, eliminując kolizje pakietów, to

A. most.
B. koncentrator.
C. przełącznik.
D. ruter.
Pozostawienie w tej samej sieci pięciu komputerów z wykorzystaniem mostu, rutera lub koncentratora jest nieefektywne z punktu widzenia zarządzania ruchem danych. Most jest urządzeniem, które działa na warstwie drugiej modelu OSI i łączy różne segmenty sieci, ale nie do końca spełniałby wymagania związane z unikaniem kolizji w zamkniętej sieci lokalnej. Mosty są bardziej użyteczne w rozdzielaniu dużych sieci, co może wprowadzać dodatkowe opóźnienia. Ruter, z drugiej strony, operuje na warstwie trzeciej i jest przeznaczony do łączenia różnych sieci, a nie do zarządzania komunikacją wewnętrzną w obrębie jednej. Zastosowanie rutera do połączenia komputerów w tej samej sieci LAN jest marnotrawstwem zasobów, ponieważ ruter ma na celu przesyłanie pakietów pomiędzy różnymi sieciami, co generuje dodatkowe opóźnienia. Koncentrator działa na zasadzie rozsyłania sygnału do wszystkich podłączonych urządzeń, co prowadzi do kolizji pakietów, gdy wiele komputerów stara się komunikować w tym samym czasie. W skrócie, niepoprawne wybory wskazują na niezrozumienie podstawowych różnic pomiędzy tymi urządzeniami oraz ich przeznaczeniem w kontekście struktury sieciowej.

Pytanie 37

Zgodnie z podanym cennikiem, przeciętny koszt zakupu wyposażenia stanowiska komputerowego wynosi:

Nazwa sprzętuCena minimalnaCena maksymalna
Jednostka centralna1300,00 zł4550,00 zł
Monitor650,00 zł2000,00 zł
Klawiatura28,00 zł100,00 zł
Myszka22,00 zł50,00 zł
A. 5000,50 zł
B. 2000,00 zł
C. 6700,00 zł
D. 4350,00 zł
Prawidłowa odpowiedź wynika z analizy średniego kosztu wyposażenia stanowiska komputerowego na podstawie podanych cen minimalnych i maksymalnych dla poszczególnych elementów. Dla jednostki centralnej cena minimalna wynosi 1300 zł, a maksymalna 4550 zł. Dla monitora wartości te to 650 zł i 2000 zł, dla klawiatury 28 zł i 100 zł, a dla myszki 22 zł i 50 zł. Obliczając średnią dla każdego elementu, otrzymujemy: jednostka centralna (1300+4550)/2 = 2925 zł, monitor (650+2000)/2 = 1325 zł, klawiatura (28+100)/2 = 64 zł i myszka (22+50)/2 = 36 zł. Sumując te wartości, średni koszt całego wyposażenia wynosi 2925+1325+64+36 = 4350 zł. Znajomość takich obliczeń jest kluczowa w planowaniu budżetów w branży IT i zakupach sprzętu komputerowego, umożliwiając efektywne zarządzanie kosztami przy jednoczesnym zachowaniu standardów jakości.

Pytanie 38

Ustawienia przedstawione na ilustracji odnoszą się do

Ilustracja do pytania
A. Drukarki
B. Skanera
C. Modemu
D. Karty sieciowej
Analizując inne odpowiedzi poza modemem można wskazać, dlaczego są one nieprawidłowe. Skaner typowo nie korzysta z portów COM ani z buforów FIFO. Skanery używają interfejsów takich jak USB, które oferują większą przepustowość i nie wymagają konfiguracji typowej dla portów szeregowych. Przestarzałe skanery mogą wykorzystywać porty równoległe, ale nie szeregowe. Drukarka zazwyczaj komunikuje się przez porty USB lub sieciowe. W nowoczesnych konfiguracjach drukarki rzadko korzystają z portów szeregowych, a jeśli już, to nie używają standardów UART ani buforów FIFO. Karta sieciowa, z kolei, działa w oparciu o protokoły sieciowe takie jak Ethernet i nie korzysta z portów COM. Komunikacja sieciowa wymaga zupełnie innych standardów i mechanizmów transmisji danych niż te używane w komunikacji szeregowej. Typowe dla kart sieciowych są protokoły TCP/IP oraz przydzielanie adresów MAC a nie zarządzanie buforami FIFO. Błąd myślowy może wynikać z nieznajomości specyfikacji technicznych urządzeń oraz ich interfejsów komunikacyjnych. Zrozumienie różnic w sposobie komunikacji między różnymi urządzeniami jest kluczowe dla prawidłowej interpretacji ich ustawień i funkcji w praktyce zawodowej.

Pytanie 39

W systemie operacyjnym wystąpił problem z sterownikiem TWAIN, co może wpływać na nieprawidłowe działanie

A. skanera
B. drukarki
C. klawiatury
D. plotera
Zarówno ploter, jak i drukarka są urządzeniami, które nie korzystają z interfejsu TWAIN w taki sposób, jak skanery. Ploter jest urządzeniem przeznaczonym głównie do rysowania, a jego komunikacja z komputerem odbywa się zazwyczaj przez inne protokoły, takie jak HP-GL. W przypadku drukarki, komunikacja również opiera się na różnorodnych protokołach, takich jak PCL czy PostScript. Problemy ze sterownikami drukarek lub ploterów mogą być związane z ich własnymi dedykowanymi sterownikami, a nie z TWAIN. Klawiatura natomiast jest urządzeniem wejściowym, które nie wymaga sterowników TWAIN w ogóle, ponieważ przekazuje dane do systemu operacyjnego na zupełnie innej zasadzie. Typowe błędy myślowe prowadzące do takich mylnych wniosków obejmują niepełne zrozumienie roli, jaką odgrywają różne interfejsy w komunikacji z urządzeniami peryferyjnymi. Użytkownicy mogą błędnie zakładać, że problemy ze sterownikami mogą dotyczyć wszystkich urządzeń peryferyjnych, co prowadzi do zamieszania i frustracji. Kluczowe jest zrozumienie, że każdy typ urządzenia korzysta z odmiennych standardów i protokołów komunikacyjnych, co podkreśla znaczenie dokładnej diagnozy problemów w kontekście konkretnego urządzenia.

Pytanie 40

Druk z drukarki igłowej realizowany jest z wykorzystaniem zestawu stalowych igieł w liczbie

A. 9,24 lub 48
B. 10,20 lub 30
C. 6,9 lub 15
D. 9,15 lub 45
Drukarki igłowe wykorzystują zestaw stalowych igieł do przenoszenia tuszu na papier. Odpowiedzią 9, 24 lub 48 jest poprawna, ponieważ te liczby odpowiadają powszechnym konfiguracjom używanym w drukarkach igłowych. W praktyce oznacza to, że liczba igieł w głowicy drukującej decyduje o jakości i szybkości druku. W przypadku standardowych drukarek igłowych, 9 igieł jest często używane w modelach przeznaczonych do druku dokumentów i faktur, podczas gdy 24 igły znajdują zastosowanie w bardziej zaawansowanych urządzeniach, które obsługują większe obciążenia pracy oraz oferują wyższą jakość druku. 48 igieł jest typowe w specjalistycznych modelach, które mogą być wykorzystywane w drukowaniu grafik lub bardziej skomplikowanych dokumentów. Wybór odpowiedniej drukarki igłowej z adekwatną liczbą igieł jest kluczowy dla efektywności pracy w biurze oraz przy obróbce danych.