Wyniki egzaminu

Informacje o egzaminie:
  • Zawód: Technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej
  • Kwalifikacja: ELE.10 - Montaż i uruchamianie urządzeń i systemów energetyki odnawialnej
  • Data rozpoczęcia: 11 maja 2026 13:05
  • Data zakończenia: 11 maja 2026 13:12

Egzamin niezdany

Wynik: 15/40 punktów (37,5%)

Wymagane minimum: 20 punktów (50%)

Nowe
Analiza przebiegu egzaminu- sprawdź jak rozwiązywałeś pytania
Udostępnij swój wynik
Szczegółowe wyniki:
Pytanie 1

Wartość robót przewidywana przez inwestora jest ustalana w kosztorysie

A. ofertowym
B. powykonawczym
C. zamiennym
D. inwestorskim
Odpowiedzi 'ofertowym', 'zamiennym' oraz 'powykonawczym' są nieprawidłowe, ponieważ każde z tych pojęć odnosi się do innych etapów i celów w procesie kosztorysowania. Kosztorys ofertowy jest przygotowywany przez wykonawców w celu przedstawienia swojej oferty na realizację robót. Zawiera on szczegółowe wyliczenia, jednak jego celem jest przede wszystkim zdobycie zlecenia, a nie przewidywanie kosztów z perspektywy inwestora. Kosztorys zamienny dotyczy zmian w projekcie lub kosztorysie, które mogą wynikać z konieczności wprowadzenia korekt w trakcie realizacji inwestycji. Nie jest to dokument, który przewiduje koszty na etapie planowania, lecz raczej narzędzie do zarządzania kosztami, gdy zachodzi potrzeba dostosowania się do zmienionych warunków. Kosztorys powykonawczy z kolei sporządzany jest po zakończeniu robót budowlanych i służy do podsumowania rzeczywistych kosztów inwestycji. Zamiast przewidywać wydatki, ten dokument analizuje faktyczne koszty, co czyni go narzędziem retrospektywnym. Wybór jednego z tych rodzajów kosztorysów zamiast kosztorysu inwestorskiego wskazuje na błędne zrozumienie etapu planowania inwestycji oraz roli, jaką odgrywa każdy z tych dokumentów w cyklu życia projektu budowlanego.

Pytanie 2

Na rysunku przedstawiono kolektor płaski

Ilustracja do pytania
A. powietrzny.
B. skupiający.
C. próżniowy.
D. hybrydowy.
Wybór odpowiedzi związanych z innymi typami kolektorów, takimi jak kolektory skupiające, hybrydowe czy powietrzne, jest wynikiem nieporozumienia dotyczącego zasad działania i konstrukcji tych urządzeń. Kolektory skupiające są zaprojektowane w sposób, który koncentruje promieniowanie słoneczne w jednym punkcie, co wymaga zastosowania systemów ruchomych, takich jak systemy śledzenia słońca. Tego rodzaju konstrukcja nie jest przedstawiona na rysunku, gdzie dominuje statyczny układ rur. Kolektory hybrydowe łączą w sobie cechy kolektorów słonecznych i pomp ciepła, co sprawia, że ich działanie opiera się na zupełnie innych zasadach, mając na celu jednoczesne wykorzystanie energii słonecznej i cieplnej. Odpowiedzi związane z kolektorami powietrznymi również nie są adekwatne, ponieważ te urządzenia działają na zasadzie podgrzewania powietrza, a nie wody. Kluczowym błędem myślowym w analizie tych odpowiedzi jest pomijanie fundamentalnych różnic między typami kolektorów oraz ich specyfiką zastosowania w praktyce. Aby poprawnie zrozumieć działanie kolektorów, ważne jest zapoznanie się z ich klasyfikacją i zasadami efektywnego wykorzystania energii słonecznej, co pozwoli na świadome podejmowanie decyzji w zakresie technologii OZE.

Pytanie 3

Do kotła, który spala zrębki, jednorazowo można włożyć 0,5 m3 paliwa. W ciągu jednej doby kocioł powinien być załadowany 3 razy. Jaki będzie koszt paliwa na tydzień, jeśli średnia cena jednostkowa wynosi 50,00 zł za 1 m3?

A. 50,00 zł
B. 25,00 zł
C. 150,00 zł
D. 525,00 zł
Zrozumienie kosztów operacyjnych w kontekście użycia kotłów na biomasę, takich jak kotły spalające zrębki, jest kluczowe dla optymalizacji wydatków. Liczne odpowiedzi sugerują błędne obliczenia, które wynikają z niezrozumienia zasad proporcjonalności oraz jednostek miary. Na przykład, odpowiedzi sugerujące kwoty 50,00 zł lub 25,00 zł wydają się wynikać z nieprawidłowego zrozumienia, jak często należy napełniać kocioł. Nie można przyjąć, że całkowity koszt to cena jednostkowa pomnożona przez pojedynczy załadunek, co prowadzi do rażąco zaniżonych wyników. Ponadto, kwota 150,00 zł wynika z błędnych założeń dotyczących dziennego zużycia paliwa, które nie uwzględniają wymogu trzykrotnego załadunku. Tego typu błędy myślowe mogą prowadzić do poważnych problemów z planowaniem budżetu, a w konsekwencji do nieefektywnego zarządzania zasobami w firmach energetycznych. Aby poprawnie obliczyć tygodniowe koszty, należy dokładnie przeanalizować zarówno dzienne zużycie jak i ilość dni w tygodniu, a także umiejętnie zastosować odpowiednie mnożniki. Takie analizy są fundamentalne w przemyśle, gdzie efektywność kosztowa ma bezpośredni wpływ na konkurencyjność i stabilność finansową przedsiębiorstw.

Pytanie 4

Jakie metody łączenia stosuje się do rur miedzianych w instalacjach solarnych?

A. lutowanie miękkie
B. złączki zaciskowe
C. złączki konektorowe
D. lutowanie twarde
Zastosowanie nieodpowiednich metod łączenia rur miedzianych w instalacjach solarnych prowadzi do wielu problemów. Złączki zaciskowe, chociaż mogą być wygodne w użyciu, nie zapewniają wystarczającej szczelności oraz trwałości wymaganej w systemach, które są narażone na wysokie ciśnienie i zmienne temperatury. Złącza tego typu są bardziej odpowiednie dla instalacji, które nie wymagają wysokich standardów szczelności, co w przypadku instalacji solarnych może prowadzić do wycieków. Lutowanie miękkie, z drugiej strony, polega na użyciu stopów lutowniczych, które topnieją w niższych temperaturach. Chociaż stosowane w niektórych aplikacjach, nie jest wystarczająco mocne do łączenia rur w systemach solarnych, gdzie występują duże różnice temperatur oraz ciśnienia. W kontekście instalacji solarnych, stosowanie lutowania miękkiego może prowadzić do osłabienia połączeń, co jest niebezpieczne. Złączki konektorowe mogą być użyte w niektórych systemach, ale w przypadku rur miedzianych ich zastosowanie jest ograniczone i często nie odpowiada wymaganiom norm przemysłowych. Niezrozumienie tego, że mocne i szczelne połączenie jest kluczowe w instalacjach solarnych, może prowadzić do błędów w projektowaniu i wdrażaniu systemów, co w dłuższej perspektywie skutkuje większymi kosztami utrzymania i napraw. Ważne jest, aby w każdej instalacji korzystać z odpowiednich technik i standardów, aby zapewnić bezpieczeństwo i efektywność działania systemów solarnych.

Pytanie 5

Jakie problemy mogą powodować elektrownie wiatrowe dla fauny w ich pobliżu?

A. cienie aerodynamiczne dla pobliskich budynków
B. wysokość konstrukcji wiatraka
C. znaczne zmiany w mocy generowanej przez wiatrak
D. zakłócenia w przepływie wiatru w rejonie wiatraka
Zaburzenia przepływu wiatru na obszarze wokół wiatraka stanowią kluczowy czynnik wpływający na florę i faunę w pobliżu elektrowni wiatrowych. Zmiany w kierunku i prędkości wiatru mogą wpływać na lokalne warunki mikroklimatyczne, co z kolei utrudnia ptakom nawigację oraz ich zdolność do lotu. Ptaki, które są przyzwyczajone do określonych warunków powietrznych, mogą napotykać trudności w poruszaniu się w zmienionych warunkach, co zwiększa ryzyko kolizji z turbinami. Dodatkowo, zaburzenia przepływu wiatru mogą wpływać na rozmieszczenie roślinności, co może prowadzić do zmian w siedliskach zwierząt. Dobrą praktyką w projektowaniu farm wiatrowych jest przeprowadzanie szczegółowych badań wpływu na lokalne ekosystemy oraz stosowanie technologii, które minimalizują te zaburzenia. Przykładowo, stosowanie mniejszych turbin w obszarach o dużej bioróżnorodności może pomóc w ograniczeniu negatywnego wpływu na zwierzęta.

Pytanie 6

W systemie pompy ciepła typu powietrze-powietrze, króciec oznaczony jako "wypływ kondensatu" powinien być połączony z instalacją

A. wentylacyjną
B. ciepłej wody
C. odpływową
D. zimnej wody
Zarządzanie kondensatem w systemach HVAC, takich jak pompy ciepła powietrze-powietrze, jest kluczowe dla ich prawidłowego funkcjonowania, a błędne podejścia do odprowadzania kondensatu mogą prowadzić do poważnych problemów. Połączenie króćca wypływu kondensatu z instalacją wentylacyjną jest niewłaściwym rozwiązaniem, ponieważ wentylacja nie jest przeznaczona do odprowadzania cieczy. Wentylacja ma na celu wymianę powietrza, a nie usuwanie skroplin. Z kolei podłączenie do instalacji zimnej wody lub ciepłej wody również nie ma sensu. Woda w tych instalacjach ma inną temperaturę i funkcję; podłączenie kondensatu do zimnej wody mogłoby prowadzić do nieefektywności i ryzyka zamarzania, natomiast ciepła woda nie byłaby w stanie skutecznie usunąć nadmiaru kondensatu. Kolejnym typowym błędem jest mylenie funkcji odpływu kondensatu z innymi systemami, co może prowadzić do niewłaściwego projektowania instalacji. System powinien być zaprojektowany z myślą o bezpiecznym odprowadzaniu wody, co jest zgodne z normami i standardami w branży HVAC. Właściwe podejście do zarządzania kondensatem nie tylko zapobiega uszkodzeniom sprzętu, ale także zwiększa komfort użytkowników i efektywność energetyczną systemu. Dlatego kluczowe jest, aby wszystkie elementy instalacji były zgodne z najlepszymi praktykami i normami, co zapewnia długotrwałą i efektywną pracę urządzeń HVAC.

Pytanie 7

Najwyższą efektywność energetyczną uzyskują panele fotowoltaiczne

A. monokrystaliczne
B. organiczne
C. polikrystaliczne
D. amorficzne
Monokrystaliczne fotoogniwa to naprawdę świetna opcja, mają najwyższą sprawność energetyczną. Dzieje się tak głównie przez ich strukturę i materiały, jakie wykorzystuje się do ich produkcji. W zasadzie są robione z pojedynczych kryształów krzemu, przez co lepiej zamieniają energię słoneczną na elektryczną. Ich sprawność często przekracza 22%, co sprawia, że są idealne w miejscach, gdzie trzeba maksymalnie wykorzystać dostępne miejsce, jak dachy domów czy farmy słoneczne. W branży często wybiera się monokrystaliczne ogniwa tam, gdzie miejsca jest mało, a ich dłuższy czas życia oraz mniejsze straty energii w wysokich temperaturach sprawiają, że długoterminowo są opłacalne. Co więcej, monokrystaliczne ogniwa są bardziej odporne na degradację, co zwiększa ich niezawodność i wydajność w długim okresie. Widać to szczególnie w nowoczesnej architekturze, gdzie stosuje się zintegrowane systemy fotowoltaiczne.

Pytanie 8

W trakcie modernizacji elektrowni wodnej dokonano wymiany turbiny na nowy model o znamionowym przepływie Qn większym o 20%. Następnie zainstalowano rurę ssącą, co spowodowało wzrost użytecznego spadu Hu na turbinie z 1,6 m do 2 m. W rezultacie moc nominalna elektrowni Pn, wyrażona równaniem Pn = 9,81xQnxHuxη, wzrosła o około

A. 20%
B. 40%
C. 30%
D. 50%
Wzrost mocy nominalnej elektrowni wodnej można obliczyć, analizując zależność Pn = 9,81 x Qn x Hu x η, gdzie Pn to moc nominalna, Qn to przełyk znamionowy, Hu to spad użyteczny, a η to sprawność turbiny. W przypadku tego zadania, przełyk znamionowy Qn wzrósł o 20%, co oznacza, że nowy Qn wynosi 1,2 x Qn (stare). Dodatkowo, spad użyteczny Hu wzrósł z 1,6 m do 2 m, co stanowi wzrost o 25% (2 m / 1,6 m = 1,25). Łączny wzrost mocy można obliczyć mnożąc te dwa czynniki: (1,2) x (1,25) = 1,5, co oznacza wzrost o 50%. Przykład zastosowania tej wiedzy można zobaczyć w praktyce modernizacji elektrowni, gdzie inżynierowie starają się maksymalizować efektywność energetyczną poprzez optymalizację zarówno turbiny, jak i parametrów hydraulicznych. Zmiany te są zgodne z najlepszymi praktykami w branży, które dążą do zwiększenia wydajności systemów energetycznych. Warto również zauważyć, że poprawa parametrów turbiny przyczyni się do lepszej wykorzystania dostępnej energii wody, co jest kluczowe w kontekście zrównoważonego rozwoju energetyki wodnej.

Pytanie 9

Kogenerator w trakcie spalania np. biogazu wytwarza energię

A. tylko energię elektryczną
B. wyłącznie energię cieplną
C. jedynie mechaniczną
D. elektryczną i cieplną
Kogenerator, znany również jako jednostka skojarzonej produkcji energii (CHP), jest urządzeniem, które jednocześnie produkuje energię elektryczną oraz cieplną podczas procesu spalania paliw, takich jak biogaz. Biogaz, będący odnawialnym źródłem energii, jest wykorzystywany w kogeneratorach ze względu na swoją niską emisję szkodliwych substancji oraz możliwość efektywnego przetwarzania odpadów organicznych. Kogeneratory działają na zasadzie wykorzystania ciepła odpadowego, które normalnie byłoby tracone w tradycyjnych systemach produkcji energii. Dzięki temu, uzyskują one wyższą efektywność energetyczną, często przekraczającą 80%. Przykładem zastosowania kogeneratorów jest wykorzystanie w zakładach przemysłowych, które potrzebują zarówno prądu, jak i ciepła do procesów produkcyjnych. Tego rodzaju systemy przyczyniają się do obniżenia kosztów energetycznych oraz zmniejszenia śladu węglowego, co jest zgodne z trendami zrównoważonego rozwoju i najlepszymi praktykami w zarządzaniu energią.

Pytanie 10

Aby chronić instalację centralnego ogrzewania przed nadmiernym wzrostem ciśnienia czynnika grzewczego spowodowanym temperaturą i związanym ze wzrostem objętości, należy zastosować

A. zawór zwrotny
B. zawór bezpieczeństwa
C. grupę pompową
D. naczynie wzbiorcze
Zawór zwrotny to już zupełnie inna bajka w systemach grzewczych. Jego rola to zapobieganie cofaniu się czynnika grzewczego, czyli tak naprawdę dba o to, by płynął w jednym kierunku. To ważne dla działania pomp, bo jak nie, to mogą się pojawić różne nieprzyjemne zjawiska, takie jak problemy hydrauliczne, które mogą prowadzić do uszkodzeń. Tylko, że zawór zwrotny nie ma wpływu na kontrolę ciśnienia instalacji, co w kontekście wzrostu objętości wody przy podwyższonej temperaturze jest kluczowe. Grupa pompową z kolei odpowiada za to, żeby zapewnić odpowiedni przepływ czynnika grzewczego, i może coś tam regulować ciśnienie, ale sama w sobie nie zapobiegnie jego wzrostowi w sytuacjach awaryjnych. Zawór bezpieczeństwa to już inna sprawa – on działa, żeby chronić instalację przed zbyt dużym ciśnieniem, ale jego rola to spuszczenie nadmiaru, a nie kontrolowanie tego ciśnienia. Dlatego ważne jest, żeby zrozumieć, że te różne elementy mają swoje unikalne funkcje, ale żadne z nich nie zastąpi kluczowej roli naczynia wzbiorczego w zabezpieczaniu instalacji przed skutkami termicznej ekspansji czynnika grzewczego. Po prostu, żeby mieć pewność, że wszystko działa bezpiecznie i efektywnie, trzeba stosować naczynie wzbiorcze zgodnie z aktualnymi standardami i dobrymi praktykami w branży.

Pytanie 11

W wymienniku ciepła jednopłaszczowym z dwoma wężownicami, który współpracuje z instalacją solarną oraz kotłem, podgrzewa się

A. mieszaninę glikolu
B. ciepłą wodę użytkową
C. ciecz solarną
D. powietrze
W jednopłaszczowym, dwuwężownicowym wymienniku ciepła, który współpracuje z instalacją solarną oraz kotłem, ciepła woda użytkowa jest kluczowym medium, które jest ogrzewane. Wymienniki ciepła tego typu są zaprojektowane w taki sposób, aby efektywnie przekazywać ciepło z jednego medium do drugiego. W tym przypadku, energia cieplna jest przekazywana z płynu solarnego lub z wody grzewczej dostarczanej przez kocioł do wody użytkowej. Ogrzewanie wody użytkowej jest istotnym elementem w systemach grzewczych, ponieważ zapewnia komfort w domach oraz spełnia podstawowe potrzeby sanitarno-higieniczne. Przykładowo, w domach jednorodzinnych lub budynkach użyteczności publicznej, wymienniki ciepła są szeroko stosowane do efektywnego podgrzewania wody, co jest zgodne z normami i wymaganiami efektywności energetycznej. Warto również zaznaczyć, że stosowanie wymienników ciepła wspomaga w osiąganiu celów związanych z redukcją zużycia energii oraz poprawą efektywności energetycznej budynków, co jest zgodne z obowiązującymi standardami budowlanymi.

Pytanie 12

Przy jakim ciśnieniu powinien zadziałać zawór bezpieczeństwa w systemie solarnym?

A. 6 barów
B. 4 barów
C. 8 barów
D. 2 barów
Wybór niewłaściwego ciśnienia dla zaworu bezpieczeństwa może prowadzić do poważnych konsekwencji w funkcjonowaniu instalacji solarnej. Ciśnienia 4 barów lub niższego mogą okazać się niewystarczające do zapewnienia efektywnego zabezpieczenia systemu. Zawór otwierający się przy takim ciśnieniu może nie zareagować na nagłe, dynamiczne zmiany ciśnienia, jakie mogą wystąpić w układzie pod wpływem na przykład wzrostu temperatury w słoneczny dzień. Również ciśnienie 2 barów jest zdecydowanie zbyt niskie, co może skutkować nieodpowiednią reakcją układu na sytuacje awaryjne. Z drugiej strony, ciśnienie 8 barów oznaczałoby, że zawór otwiera się w momencie, gdy ciśnienie w systemie osiągnie niebezpieczny poziom, co zwiększa ryzyko uszkodzeń instalacji. Prawidłowe ciśnienie powinno być dostosowane do wymagań konkretnej instalacji, a nadmierna wartość ciśnienia może prowadzić do zjawiska znanego jako "wodna młotka", które jest szkodliwe dla rur i podzespołów. Zrozumienie tych zasad jest kluczowe dla właściwego projektowania oraz utrzymania systemów solarnych, a także dla zapewnienia ich bezpieczeństwa i długowieczności.

Pytanie 13

Oblicz objętość pomieszczenia o wymiarach 4 x 3 m oraz wysokości 3 m?

A. 48 m3
B. 24 m3
C. 36 m3
D. 15 m3
Aby obliczyć kubaturę pomieszczenia, należy zastosować wzór: V = długość x szerokość x wysokość. W przypadku podanych wymiarów, mamy długość 4 m, szerokość 3 m oraz wysokość 3 m. Po podstawieniu wartości do wzoru otrzymujemy V = 4 m x 3 m x 3 m = 36 m³. Ta obliczona kubatura jest kluczowa w wielu zastosowaniach, takich jak określenie objętości powietrza w pomieszczeniu, co wpływa na systemy wentylacyjne i klimatyzacyjne. W praktyce, znajomość kubatury pomieszczeń jest również istotna podczas planowania ogrzewania, ponieważ obliczenia te mogą pomóc w określeniu mocy grzewczej potrzebnej do utrzymania komfortowej temperatury. Dodatkowo, w budownictwie, odpowiednie obliczenie kubatury ma znaczenie dla uzyskania niezbędnych pozwoleń oraz spełnienia norm budowlanych, co jest istotne dla bezpieczeństwa i efektywności energetycznej budynku.

Pytanie 14

W instalacji grzewczej, jaki element kontroluje pracę sterownik solarny?

A. zaworu zabezpieczającego
B. pompy solarnej
C. pompy obiegowej ciepłej wody użytkowej
D. pompy obiegowej centralnego ogrzewania
Sterownik solarny nie kontroluje zaworu bezpieczeństwa, który jest elementem zabezpieczającym system przed nadmiernym ciśnieniem lub temperaturą. Zawór ten pełni funkcję ochronną, ale nie jest bezpośrednio związany z zarządzaniem energią słoneczną. Chociaż ważne jest, aby instalacja miała odpowiednie zabezpieczenia, to nie są one sterowane przez system solarny. Inną pomyłką jest przypisanie roli sterownika do pompy obiegowej centralnego ogrzewania (c.o.) lub ciepłej wody użytkowej (c.w.u.), które mają inne zadania. Pompy te odpowiedzialne są za cyrkulację wody w systemie grzewczym, ale nie są bezpośrednio kontrolowane przez urządzenia solarne. W przypadku pompy obiegowej c.o. jej działanie jest związane z układem grzewczym opartym na kotle, który podgrzewa wodę, a pompa jedynie ją przemieszcza. Zrozumienie tych różnic jest kluczowe, aby uniknąć mylnych przekonań o funkcji różnych elementów instalacji grzewczych. W praktyce, pompy obiegowe muszą być odpowiednio dostosowane do pracy z systemami solarnymi, ale ich zarządzanie odbywa się na innych zasadach niż w przypadku pompy solarnej.

Pytanie 15

Na liście materiałów potrzebnych do realizacji instalacji fotowoltaicznej znajduje się symbol YDYt 3×2,5. Co oznacza ten symbol w kontekście rodzaju przewodu?

A. wielodrutowymi miedzianymi do podłączenia akumulatora z regulatorem ładowania
B. wielodrutowym miedzianym do realizacji instalacji elektrycznej wewnątrz budynku w tynku
C. jednodrutowymi miedzianymi do realizacji instalacji elektrycznej wewnątrz budynku w tynku
D. jednodrutowymi aluminiowymi do połączenia w szereg akumulatorów
Wybór niepoprawnych odpowiedzi może wynikać z niepełnego zrozumienia symboliki dotyczącej przewodów elektrycznych. Odpowiedzi sugerujące, że przewód YDYt 3×2,5 ma żyły wielodrutowe, są błędne, ponieważ takie przewody, jak YDYt, są z reguły produkowane z żył jednodrutowych, co zapewnia lepsze parametry elektryczne. Zastosowanie żył aluminiowych w odpowiedziach także jest niewłaściwe, gdyż przewody YDYt są zasadniczo miedziane, co wpływa na ich przewodność oraz odporność na korozję. Użycie przewodów jednodrutowych miedzianych w instalacjach elektrycznych wewnątrz budynków jest zgodne z normami, które zalecają ich stosowanie tam, gdzie przewidywana jest niska obciążalność prądowa oraz gdzie przewody są osłonięte. Typowym błędem jest myślenie, że przewody aluminiowe mogą być z równym powodzeniem stosowane w warunkach domowych, co miedziane, co nie jest prawdą; przewody aluminiowe mają gorszą przewodność oraz wymagają specjalnych złączek. Konsekwencje niewłaściwego doboru przewodów mogą prowadzić do przegrzewania się instalacji, co z kolei zwiększa ryzyko pożaru. Z tego powodu ważne jest, aby przed podjęciem decyzji o wyborze przewodów, dobrze zrozumieć ich specyfikacje oraz wymogi dotyczące bezpieczeństwa.

Pytanie 16

Dobierając rozmiar kolektora oraz zbiornika do systemu podgrzewania wody użytkowej w budynku jednorodzinnym, przy założeniu pokrycia rocznego na poziomie 65% oraz dziennego zużycia w granicach 80-100 l/osobę, monter powinien brać pod uwagę wskaźnik

A. 1:2,5 m2 powierzchni absorbera / osobę
B. 1:1,5 m2 powierzchni absorbera / osobę
C. 1:2,0 m2 powierzchni absorbera / osobę
D. 1:3,0 m2 powierzchni absorbera / osobę
Wybór powierzchni absorbera w odpowiedzi 1:2,0 m2, 1:3,0 m2 oraz 1:2,5 m2 na osobę oparty jest na błędnym założeniu, że większa powierzchnia kolektora zawsze zapewni lepsze wyniki pod względem pokrycia potrzeb cieplnych. Tego rodzaju rozumowanie prowadzi do marnotrawstwa zasobów oraz nieefektywnego wykorzystania dostępnych technologii. W przypadku zastosowania wskaźnika 1:2,0 m2, oznacza to, że na jedną osobę przypada zbyt duża powierzchnia kolektora, co może prowadzić do nadprodukcji energii w miesiącach letnich, a w zimie do niewystarczającej ilości ciepła. Dodatkowo, wskaźnik 1:3,0 m2 lub 1:2,5 m2 nie uwzględnia optymalizacji powierzchni kolektora w kontekście regionalnych warunków klimatycznych i rzeczywistego zużycia wody. W praktyce, każdy metr kwadratowy kolektora wiąże się z kosztami instalacji oraz eksploatacji, dlatego kluczowe jest dostosowanie jego powierzchni do rzeczywistych potrzeb użytkowników. Typowym błędem jest zakładanie, że wzrost powierzchni kolektora automatycznie zwiększy efektywność systemu, podczas gdy rzeczywistość jest znacznie bardziej złożona. Należy także pamiętać o lawinowym wzroście kosztów zakupu, montażu oraz późniejszej konserwacji. Właściwe dobranie parametrów instalacji, w tym powierzchni kolektora, bazujące na analizie zużycia wody oraz lokalnych warunków, jest kluczowe dla zapewnienia zrównoważonego i efektywnego systemu grzewczego.

Pytanie 17

Określ rodzaj zacisków pomiarowych i prawidłowe wskazania woltomierza, mierzącego napięcie międzyfazowe oraz fazowe układu trójfazowego na listwie zaciskowej, przedstawionej na rysunku.

Ilustracja do pytania
A. L1, L2 - 230 V oraz L3, N - 400 V
B. L1, L2 - 400 V oraz L3, N - 400 V
C. L1, L2 - 230 V oraz L3, N - 230 V
D. L1, L2 - 400 V oraz L3, N - 230 V
Wybór błędnych wartości napięć może wynikać z nieporozumień dotyczących charakterystyki systemów trójfazowych. Często mylone są napięcia fazowe i międzyfazowe, co prowadzi do błędnych wniosków. Na przykład, w przypadku stwierdzenia, że napięcie międzyfazowe wynosi 230 V, co może sugerować, że użytkownik posiada błędne zrozumienie, że takie napięcie występuje pomiędzy fazą a przewodem neutralnym, a nie pomiędzy dwiema fazami. Ponadto, niektórzy mogą sądzić, że napięcie fazowe z dwóch różnych faz powinno być takie samo, co skutkuje błędnymi obliczeniami i pomiarami. W rzeczywistości, napięcie międzyfazowe zawsze będzie wyższe w systemach trójfazowych, co wynika z ich konstrukcji i zastosowania w sieciach energetycznych. Kolejnym częstym błędem jest myślenie, że napięcia mogą być równe, gdy w rzeczywistości różnice w napięciach wynikają z zastosowania różnych komponentów w obwodzie. To podkreśla znaczenie zrozumienia podstawowych zasad działania systemów elektrycznych oraz umiejętności prawidłowego pomiaru i interpretacji wyników. W praktyce elektrycznej istotne jest przestrzeganie norm i standardów, takich jak PN-IEC 60038, które dostarczają wytycznych dotyczących wartości napięć i ich pomiarów.

Pytanie 18

W instrukcji montażu zasobnika solarnego przedstawiony symbol graficzny oznacza

Ilustracja do pytania
A. odpowietrznik ręczny.
B. odpowietrznik automatyczny.
C. zawór mieszający.
D. zawór bezpieczeństwa.
Zawór mieszający, który jest przedstawiony na symbolu graficznym, odgrywa kluczową rolę w instalacjach solarnych oraz w wielu innych systemach grzewczych. Jego głównym zadaniem jest mieszanie dwóch strumieni cieczy, zazwyczaj wody, o różnych temperaturach, co pozwala uzyskać optymalną temperaturę na wyjściu. Dzięki takiemu rozwiązaniu możliwe jest efektywne zarządzanie energią, co jest szczególnie istotne w kontekście systemów opartych na odnawialnych źródłach energii, takich jak kolektory słoneczne. W praktyce, zawór mieszający może być używany do regulacji temperatury wody w zasobnikach, co pozwala na oszczędności energii oraz zwiększenie komfortu użytkowników. Zgodnie z normami branżowymi, jego stosowanie powinno być zgodne z zaleceniami producenta oraz odpowiednimi standardami, co zapewnia bezpieczeństwo i efektywność całego systemu grzewczego.

Pytanie 19

W instrukcji montażu instalacji solarnej przedstawionym symbolem oznaczany jest

Ilustracja do pytania
A. separator powietrza.
B. odpowietrznik ręczny.
C. odpowietrznik automatyczny.
D. zawór bezpieczeństwa.
Podczas analizy pozostałych opcji odpowiedzi, warto zwrócić uwagę na ich funkcje oraz znaczenie w kontekście instalacji solarnych. Odpowietrznik automatyczny ma za zadanie usuwanie powietrza z układu hydraulicznego, co jest istotne dla zapewnienia efektywności działania systemu. Niewłaściwe zrozumienie tej funkcji może prowadzić do błędnych wniosków, że odpowietrznik mógłby pełnić rolę zabezpieczającą jak zawór bezpieczeństwa, co jest nieprawdziwe. Separator powietrza natomiast, oddziela powietrze od cieczy roboczej, co również nie ma związku z zabezpieczaniem instalacji przed nadciśnieniem. Ręczny odpowietrznik, jaki można spotkać w różnych systemach, wymaga interwencji użytkownika, co czyni go mniej automatycznym i mniej niezawodnym w kontekście zabezpieczeń. Zrozumienie różnicy między tymi elementami jest kluczowe dla prawidłowego montażu i eksploatacji systemów solarnych. Typowym błędem myślowym, prowadzącym do wyboru niepoprawnych odpowiedzi, jest mylenie funkcji zabezpieczających z funkcjami regulacyjnymi lub odpowietrzającymi. Każdy z tych elementów pełni odmienną rolę i ich właściwe zrozumienie jest niezbędne dla zapewnienia bezpieczeństwa oraz efektywności instalacji.

Pytanie 20

Aby zapewnić długotrwałe i bezpieczne używanie zasobnika c.w.u. z ceramiczną emalią, ważne jest regularne

A. kontrola chlorowania wody użytkowej
B. konserwacja powłoki ceramicznej
C. wymiana anody magnezowej
D. wymiana grzałki elektrycznej
Wymiana grzałki elektrycznej, kontrola chlorowania wody użytkowej oraz konserwacja powłoki ceramicznej są czynnościami, które nie mają kluczowego znaczenia dla długoterminowego bezpieczeństwa i funkcjonalności zasobnika c.w.u. pokrytego emalią ceramiczną. Wymiana grzałki elektrycznej, choć ważna dla zapewnienia prawidłowego działania systemu grzewczego, nie wpływa bezpośrednio na ochronę przed korozją, która jest najważniejszym zagadnieniem w kontekście emaliowanych zasobników. Dodatkowo, kontrola chlorowania wody użytkowej, choć może wpływać na jakość wody, nie jest czynnikiem decydującym o trwałości zasobnika. Zbyt wysokie stężenie chloru może prowadzić do korozji, jednak to nie jest główny problem w kontekście emalii ceramicznej. Wreszcie, konserwacja powłoki ceramicznej, choć istotna, nie zastąpi działania anody magnezowej, która jest pierwszą linią obrony przed korozją. Dlatego pomijanie wymiany anody magnezowej na rzecz wymienionych powyżej czynności prowadzi do niepełnej ochrony urządzenia, co może skutkować jego wcześniejszym zużyciem i awarią, co jest niezgodne z najlepszymi praktykami w branży.

Pytanie 21

Aby połączyć dwie stalowe rury o identycznej średnicy z gwintem zewnętrznym, jakie złącze należy zastosować?

A. łącznika zaprasowywano-gwintowanego.
B. złączki nakrętnej, określanej jako mufy.
C. złączki wkrętnej, znanej jako nypl.
D. łącznika zaprasowywanego.
Złączka nakrętna, czyli mufa, jest idealnym rozwiązaniem do łączenia dwóch stalowych rur o tej samej średnicy, które zakończone są gwintem zewnętrznym. Mufa dysponuje wewnętrznymi gwintami, co pozwala na ich nakręcenie na zewnętrzne gwinty rur. Tego rodzaju połączenie jest niezwykle trwałe i pozwala na uzyskanie szczelności, co jest kluczowe w instalacjach hydraulicznych i grzewczych. W praktyce, mufa jest często stosowana w systemach wodociągowych oraz w instalacjach gazowych, gdzie bezpieczeństwo i szczelność są niezbędne. Dobrą praktyką jest również stosowanie odpowiednich smarów lub uszczelek podczas montażu, aby zminimalizować ryzyko nieszczelności. Warto zaznaczyć, że zgodnie z normami branżowymi, zastosowanie mufy w takich sytuacjach jest powszechnie akceptowane i rekomendowane przez specjalistów w dziedzinie hydrauliki. Dzięki temu połączenie jest nie tylko funkcjonalne, ale również spełnia wysokie standardy bezpieczeństwa.

Pytanie 22

Jakie metody łączenia kształtek i rur systemu PP-R w instalacji sanitarnej ciepłej wody użytkowej są dostępne?

A. zgrzewanie
B. obciskanie
C. zaciskanie
D. lutowanie
Zgrzewanie jest najpowszechniejszą metodą łączenia kształtek i rur wykonanych z polipropylenu (PP-R) w instalacjach sanitarnych, w tym w systemach ciepłej wody użytkowej. Proces zgrzewania polega na podgrzewaniu końców rur i kształtek do określonej temperatury, a następnie ich połączeniu pod ciśnieniem. W wyniku tego działania dochodzi do rozpuszczenia materiału i jego solidaryzacji, co zapewnia szczelność i trwałość połączenia. Zgrzewanie jest zgodne z normami branżowymi, takimi jak PN-EN ISO 15874, które definiują wymagania dla systemów rur z tworzyw sztucznych. Dzięki tej metodzie można uzyskać bardzo silne i wytrzymałe połączenia, co ma istotne znaczenie w kontekście bezpieczeństwa i niezawodności instalacji. Przykładem zastosowania zgrzewania w praktyce są połączenia w instalacjach ogrzewania podłogowego, gdzie zgrzewane rury PP-R są często wykorzystywane do efektywnego i równomiernego rozprowadzenia ciepła.

Pytanie 23

Dla budynku jednorodzinnego zalecana instalacja powinna mieć około 3 kW zainstalowanej mocy (12 paneli fotowoltaicznych o mocy 250 W). Materiały niezbędne do realizacji instalacji PV sieciowej o mocy 1 kW kosztują 8 000 zł. Montaż systemu na dachu wymaga pracy dwóch pracowników przez 12 godzin każdy według stawki 20 zł za 1 roboczogodzinę. Firma wykonawcza dolicza marżę w wysokości 25% kosztów materiałów. Jaki jest całkowity koszt montażu instalacji PV sieciowej?

A. 10 240 zł
B. 8 240 zł
C. 30 480 zł
D. 30 300 zł
No więc, dobra robota z wyborem odpowiedzi! 30 480 zł to całkiem konkretna kwota i dobrze to obliczyłeś. Jak to się ma do kosztów montażu instalacji fotowoltaicznej, to mamy tu sporo szczegółów. Koszt materiałów na 1 kW to 8 000 zł, to takie podstawowe dane. Pamiętaj też, że trzeba doliczyć robociznę - dwóch pracowników, każdy pracuje 12 godzin za 20 zł na godzinę, co daję nam 480 zł. Nie zapomnij, że firma też dorzuca swoją marżę, a tu jest 25% od materiałów, co daje dodatkowe 2 000 zł. Jak to wszystko zsumujesz, to wychodzi właśnie te 30 480 zł. To świetny przykład na to, jak ważna jest wiedza o kosztach przy planowaniu takich projektów. Zrozumienie tego wszystkiego pomaga w lepszej organizacji budżetu. No, a to, że to wszystko uwzględniłeś, to naprawdę dobrze o Tobie świadczy.

Pytanie 24

Jakim symbolem oznaczane są złączki fotowoltaiczne?

A. PV3
B. IP54
C. MC4
D. ZF1
Złączki fotowoltaiczne PV3 to błędne odniesienie, ponieważ nie istnieje taki standard w branży fotowoltaicznej. W kontekście instalacji PV, złącza muszą spełniać specyficzne normy techniczne, które zapewniają ich niezawodność i bezpieczeństwo, a PV3 nie jest uznawane jako standard. Z kolei oznaczenie ZF1 nie odnosi się do żadnego powszechnie znanego typu złączki stosowanej w systemach PV, co może prowadzić do mylnych wniosków na temat ich zastosowania. Ponadto, złącza IP54, mimo że oznaczają stopień ochrony przed wnikaniem pyłu i wody, nie są określeniem typu złączki fotowoltaicznej. To może powodować nieporozumienia, gdyż użytkownicy mogą sądzić, że wybór złączki oparty na klasie ochrony jest wystarczający, a nie zwracają uwagi na kluczowe parametry, takie jak przewodność elektryczna czy trwałość materiałów. W praktyce, błędne podejścia do wyboru złączek mogą prowadzić do problemów z wydajnością systemu, a nawet do uszkodzeń instalacji. Kluczowe jest, by przy doborze złączek kierować się uznawanymi normami, aby zapewnić odpowiednie połączenie i trwałość instalacji. Warto również zwrócić uwagę na certyfikaty produktów, które potwierdzają ich zgodność z obowiązującymi normami, co zapewnia bezpieczeństwo i efektywność całego systemu.

Pytanie 25

Na rysunku przedstawiono urządzenie przeznaczone do

Ilustracja do pytania
A. nabijania instalacji klimatyzacyjnej.
B. napełniania układu solarnego.
C. filtrowania wody basenowej.
D. odkamieniania wymiennika ciepła.
Wybór odpowiedzi numer 3, dotyczącej napełniania układu solarnego, jest prawidłowy, ponieważ na zdjęciu widoczne jest urządzenie typowe dla stacji napełniania systemów solarnych. Tego rodzaju urządzenia są niezbędne przy instalacji i konserwacji układów solarnych, które wykorzystują energię słoneczną do podgrzewania wody. Kluczowe elementy, takie jak zbiornik na czynnik roboczy, pompa oraz odpowiednie przewody, umożliwiają efektywne wprowadzanie płynu do instalacji. Dobrą praktyką jest regularne sprawdzanie stanu układu solarnego oraz jego napełnienie odpowiednim płynem, co zapobiega uszkodzeniom związanym z brakiem czynnika roboczego. Użycie stacji napełniania zapewnia również odpowiedni poziom ciśnienia oraz usunięcie powietrza z układu, co jest kluczowe dla optymalnej wydajności systemu. Właściwe napełnienie układu solarnego zgodnie z wytycznymi producentów oraz normami branżowymi zapewnia jego długotrwałą i efektywną pracę.

Pytanie 26

Hurtownia zajmująca się instalacjami nabywa pompy obiegowe od producenta w cenie 100,00 zł za sztukę, a następnie sprzedaje je, dodając do ceny marżę w wysokości 10% oraz podatek VAT (według stawki 23%). Jaka będzie cena sprzedaży jednej pompy obiegowej?

A. 135,30 zł
B. 110,00 zł
C. 110,33 zł
D. 123,00 zł
No to widzę, że pomyliłeś się przy tym pytaniu. Często błędy wynikają z tego, że nie uwzględnia się marży i VAT-u. Na przykład, odpowiedź 110,00 zł to błąd, bo nie doliczyłeś VAT-u, co jest podstawą w ustalaniu ceny. A 110,33 zł? To pewnie jakieś niepoprawne obliczenia, bo nie użyto dobrze stawek podatku. Ważne, żeby pamiętać, że marżę dodajemy przed liczeniem VAT-u. Niepoprawne odpowiedzi mogą też wynikać z braku wiedzy o tym, jak działają rynki i jakie są zasady ustalania cen. Licząc cenę, każdy krok, od zakupu, przez marżę, po VAT, powinien być zrobiony dokładnie, bo inaczej można się wpakować w kłopoty finansowe lub prawne. Dlatego warto znać te zasady, żeby dobrze zarządzać finansami w firmie.

Pytanie 27

Jeśli całkowity opór cieplny przegrody wynosi 4,00 (m2-K)/W, to jaką wartość ma współczynnik przenikania ciepła?

A. 0,25 W/(m2-K)
B. 0,50 W/(m2K)
C. 0,35 W/(m2-K)
D. 0,10 W/(m2-K)
Współczynnik przenikania ciepła jest kluczowym parametrem w analizie efektywności energetycznej budynków. Odpowiedzi wskazujące na wartości inne niż 0,25 W/(m2-K) wynikają z nieprawidłowego zrozumienia relacji między całkowitym oporem cieplnym a współczynnikiem U. Często występującym błędem jest mylenie pojęć oporu cieplnego i przenikania ciepła. Wartości takie jak 0,35, 0,50 czy 0,10 W/(m2-K) mogą sugerować, że nie uwzględniono, iż U jest odwrotnością R. Na przykład, dla wartości 0,50 W/(m2-K) można by błędnie sądzić, że przegroda ma lepsze właściwości izolacyjne, podczas gdy w rzeczywistości jest to wartość wyższa niż rzeczywista efektywność izolacji. Ponadto, typowym błędem jest również brak zrozumienia, że niższe wartości U są korzystniejsze w kontekście oszczędności energii. W praktyce, w projektach budowlanych dąży się do osiągnięcia jak najniższych wartości U, co jest zgodne z przepisami dotyczącymi efektywności energetycznej budynków. Warto przy tym pamiętać, że w kontekście przepisów budowlanych oraz norm, takich jak PN-EN 10077-1, istotne jest obliczanie tych wartości w sposób zgodny z aktualnymi standardami i wymaganiami, co dodatkowo podkreśla znaczenie znajomości tych relacji w pracy inżyniera budowlanego.

Pytanie 28

Jakie materiały mogą być zastosowane do wykonania absorbera w panelach słonecznych?

A. miedzi lub żeliwa
B. plastiku lub stali
C. aluminium lub mosiądzu
D. aluminium lub miedzi
Nieprawidłowe odpowiedzi wskazują na pewne nieporozumienia dotyczące materiałów używanych w kolektorach słonecznych. Odpowiedzi, które sugerują tworzywa sztuczne lub stal, generalnie nie uwzględniają faktu, że materiały te mają znacznie gorsze właściwości przewodzenia ciepła w porównaniu do aluminium i miedzi. Tworzywa sztuczne, mimo że mogą być lekkie i odporne na korozję, nie są w stanie efektywnie przechwytywać i przewodzić ciepła. Stal również ma ograniczoną przewodność cieplną, a dodatkowo może być podatna na korozję, co w dłuższej perspektywie może wpłynąć na wydajność kolektora. Wybór takich materiałów mógłby prowadzić do znacznego obniżenia efektywności systemu, co jest sprzeczne z zasadami projektowania systemów wykorzystujących energię słoneczną. Prawidłowe zrozumienie użycia materiałów w technologii kolektorów słonecznych jest kluczowe, aby uniknąć typowych błędów myślowych i wniosków, które mogą prowadzić do nieefektywnych rozwiązań w zakresie energii odnawialnej.

Pytanie 29

Na którym rysunku przedstawiono oznaczenie poziomu parteru stosowane na przekroju pionowym budynku?

Ilustracja do pytania
A. D.
B. B.
C. C.
D. A.
Odpowiedź B jest poprawna, ponieważ oznaczenie poziomu parteru na przekroju pionowym budynku zazwyczaj jest przedstawiane jako ±0,000. To oznaczenie służy jako poziom odniesienia dla wszystkich pozostałych poziomów w budynku. W praktyce, architekci oraz inżynierowie budowlani stosują to standardowe oznaczenie, aby zapewnić jednolitość w dokumentacji technicznej oraz ułatwić komunikację między różnymi specjalistami zaangażowanymi w projekt. Używając tego standardu można precyzyjnie określić wysokości pozostałych kondygnacji, co jest kluczowe podczas projektowania i budowy. Na przykład, jeśli piętro pierwsze znajduje się na poziomie +3,000, oznacza to, że jest ono oddalone o 3 metry od poziomu parteru. Właściwe oznaczenia są nie tylko ważne dla precyzji, ale także dla bezpieczeństwa budynku oraz jego użytkowników, ponieważ błędne określenie poziomów może prowadzić do niezgodności podczas wykonywania prac budowlanych.

Pytanie 30

W celu stworzenia kosztorysu dla inwestora, jakie narzędzia są wykorzystywane?

A. protokół odbioru końcowego
B. protokół odbioru częściowego
C. katalogi nakładów rzeczowych
D. dziennik budowy
Katalogi nakładów rzeczowych są fundamentalnym narzędziem stosowanym w procesie opracowywania kosztorysów inwestorskich. Zawierają one szczegółowe informacje na temat ilości i kosztów materiałów oraz robót budowlanych, co pozwala na precyzyjne oszacowanie całkowitych wydatków związanych z realizacją projektu. Przykładowo, w katalogach można znaleźć stawki kosztów dla różnych rodzajów robót, takich jak wykopy, fundamenty czy prace wykończeniowe, co pozwala na ich bezpośrednie zastosowanie w kosztorysie. W praktyce, korzystanie z katalogów zmniejsza ryzyko błędów w obliczeniach, ponieważ są one oparte na rzeczywistych danych z rynku budowlanego. Ponadto, stosowanie katalogów nakładów rzeczowych jest zalecane przez standardy branżowe, takie jak Zasadnicze Zasady Kosztorysowania (ZKZ), co czyni je niezbędnym elementem profesjonalnego kosztorysowania. Warto również zaznaczyć, że katalogi te mogą być dostosowane do specyfiki danego projektu, co zwiększa ich użyteczność.

Pytanie 31

Palnik widoczny na ilustracji może być używany w kotłach przystosowanych do peletów oraz ziaren. Jakiego rodzaju palnik to jest?

A. rusztowy
B. rynnowy
C. zasypowy
D. retortowy
Rynnowe palniki, mimo że mogą być stosowane w niektórych aplikacjach, nie są najodpowiedniejsze do spalania pelet i ziaren zbóż. Ich konstrukcja opiera się na zasadzie grawitacyjnego podawania paliwa, co często prowadzi do nierównomiernego spalania i wyższych emisji zanieczyszczeń. W przypadku kotłów na paliwa stałe, efektywność jest kluczowa, a palniki rynnowe mogą nie spełniać oczekiwań związanych z kontrolą procesu spalania. Rusztowe palniki, z kolei, są dedykowane do spalania dużych cząstek paliwa i wymagają odpowiednich warunków do efektywnego funkcjonowania. Ich zastosowanie w kotłach na pelet lub ziarna zbóż może prowadzić do problemów z podawaniem paliwa oraz zmniejszenia efektywności energetycznej. Z kolei palniki zasypowe, mimo iż również istnieją w różnych konfiguracjach, zazwyczaj nie oferują takiej precyzji spalania, jak palniki retortowe. Te niepoprawne odpowiedzi wynikają z niepełnego zrozumienia specyfiki różnych typów palników i ich zastosowań w kontekście paliw stałych. Ważne jest więc, aby przed podjęciem decyzji o wyborze konkretnego typu palnika, dokładnie przeanalizować jego właściwości oraz dostosować go do specyfiki używanego paliwa. Wiedza ta jest niezbędna dla osiągnięcia optymalnej efektywności i zgodności z normami ekologicznymi.

Pytanie 32

W przypadku modułów ogniw fotowoltaicznych połączonych szeregowo, całkowite zacienienie jednego ogniwa skutkuje

A. dwukrotnym wzrostem napięcia modułu
B. odłączeniem modułu
C. zmniejszeniem mocy modułu do zera
D. zmniejszeniem mocy modułu o 50%
Zrozumienie skutków zacienienia ogniw fotowoltaicznych jest naprawdę istotne, gdy chodzi o efektywność całego systemu. Jeśli ktoś myśli, że spadek mocy modułu wynosi 50% albo że napięcie wzrasta dwukrotnie, to jest w dużym błędzie. To trochę ignoruje podstawowe zasady, jak działa układ szeregowy. Przy spadku mocy o 50% system nie działa tak, bo prąd musi być taki sam we wszystkich ogniwach. Kiedy jedno ogniwo przestaje działać przez cień, to wydajność całego systemu spada do zera, bez znaczenia, jak mocne są inne ogniwa. A to, że napięcie może być wyższe, kiedy ogniwo jest zacienione, to też nie jest prawda; w pełni zacienione ogniwo nie może mieć większego napięcia niż w normalnej pracy. Co do odłączenia modułu, to też nie jest typowe – moduł jest w obiegu, ale jego wydajność jest równa zeru. Dlatego tak ważne jest, żeby projektanci instalacji fotowoltaicznych naprawdę uwzględniali potencjalne cienie i korzystali z takich rozwiązań jak diody bypass, które mogą zmniejszyć straty energii przy częściowym zacienieniu.

Pytanie 33

Na placu budowy nie można przenosić kolektorów słonecznych

A. w układzie poziomym
B. za króćce przyłączeniowe
C. w układzie pionowym
D. łapiąc za obudowę kolektora
Często pojawiające się błędne podejścia do przenoszenia kolektorów słonecznych wynikają z braku zrozumienia ich konstrukcji oraz wrażliwości na uszkodzenia. Przenoszenie kolektorów w pozycji poziomej, choć wydaje się intuicyjne, może prowadzić do sytuacji, w której ciężar paneli wywiera zbyt duży nacisk na ich mocowania, co w dłuższej perspektywie może spowodować ich odkształcenie lub uszkodzenie. W przypadku chwycenia kolektora za obudowę, istnieje wysokie ryzyko, że silne chwytanie może uszkodzić delikatną powierzchnię lub mechanizmy wewnętrzne, co prowadzi do obniżenia ich efektywności. Niezrozumienie zasadności przenoszenia w pozycji pionowej może prowadzić do mylnego przekonania, że zapewnia to lepszą stabilność. W rzeczywistości jednak przenoszenie ich w tej pozycji jest ryzykowne, ponieważ może prowadzić do nagłych ruchów i wstrząsów, co jest niebezpieczne dla ich integralności. W kontekście standardów bezpieczeństwa, niewłaściwe przenoszenie kolektorów nie tylko narusza zasady ich transportu, ale również może skutkować poważnymi uszkodzeniami oraz dodatkowymi kosztami związanymi z ich naprawą lub wymianą. Właściwe techniki przenoszenia są zatem kluczowe dla zachowania efektywności i trwałości systemów solarnych.

Pytanie 34

Największy współczynnik przewodzenia ciepła w systemach grzewczych posiada

A. stal
B. polibutylen
C. PEX/AL/PEX
D. miedź
Wybór materiału do instalacji grzewczych ma kluczowe znaczenie dla efektywności systemu. Polibutylen, mimo że jest stosunkowo popularnym materiałem w instalacjach wodociągowych i grzewczych, nie osiąga tak wysokiego współczynnika przewodności cieplnej jak miedź. Jego przewodność cieplna wynosi około 0,24 W/(m·K), co sprawia, że jest znacznie mniej efektywny w kontekście szybkiego przekazywania ciepła. Stal, z przewodnością cieplną rzędu 50 W/(m·K), również nie dorównuje miedzi, a dodatkowo jest podatna na korozję, co może prowadzić do problemów w długoterminowym użytkowaniu. Rury PEX/AL/PEX, chociaż oferują pewne zalety, takie jak elastyczność i odporność na korozję, mają także ograniczenia związane z przewodnictwem cieplnym. Ich przewodność cieplna jest niższa niż miedzi, co oznacza dłuższy czas nagrzewania oraz mniejsze efektywnie przekazywane ciepło. Typowe błędy myślowe mogą obejmować przekonanie, że elastyczność i odporność na korozję są ważniejsze od przewodności cieplnej, co może prowadzić do niesatysfakcjonujących wyników w efektywności energetycznej systemu grzewczego. Wybór odpowiednich materiałów powinien opierać się na analizie ich właściwości fizycznych oraz standardów branżowych, aby zapewnić optymalne działanie instalacji grzewczych przez długi czas.

Pytanie 35

Gorące punkty na modułach fotowoltaicznych przedstawione na rysunku powstają wskutek

Ilustracja do pytania
A. mikropęknięć modułu.
B. korozji warstwy TCO.
C. degradacji indukowanej napięciem PID.
D. warunków klimatycznych.
Gorące punkty na modułach fotowoltaicznych nie są generowane przez korozję warstwy TCO, degradację indukowaną napięciem PID ani warunki klimatyczne. Korozja może wprawdzie wpływać na trwałość elementów modułu, jednak nie prowadzi bezpośrednio do lokalnych zwiększeń oporu elektrycznego, co jest kluczowym czynnikiem powodującym gorące punkty. Degradacja indukowana napięciem PID dotyczy głównie spadku wydajności modułów z powodu różnic potencjałów, ale nie jest to zjawisko, które w sposób istotny przyczynia się do powstawania gorących obszarów. Warunki klimatyczne, takie jak temperatura i nasłonecznienie, mogą wpływać na ogólną wydajność systemu, jednak same w sobie nie stanowią przyczyny powstawania gorących punktów. Typowym błędem myślowym jest mylenie przyczyn i skutków oraz przypisywanie zjawisk termicznych do czynników, które nie mają bezpośredniego związku z lokalnym wzrostem oporu. Wiedza na temat mechanizmów pracy modułów fotowoltaicznych, w tym wpływu mikropęknięć, jest kluczowa dla prawidłowego zarządzania systemami PV, co jest zgodne z najlepszymi praktykami w dziedzinie inżynierii fotowoltaicznej.

Pytanie 36

Współczynnik efektywności COP pompy ciepła o parametrach podanych w tabeli przy podgrzewaniu wody do temperatury 40°C przy temperaturze otoczenia 3°C wynosi

Parametry pompy
ParametrJednostka miaryWartość
Moc cieplna*kW12,5
Moc elektryczna doprowadzona do sprężarki*kW2,5
Pobór prądu*A6,5
Moc cieplna**kW15,5
Moc elektryczna doprowadzona do sprężarki**kW3,5
Pobór prądu*A6,7
* temp. otoczenia 3°C, temp. wody 40°C
** temp. otoczenia 8°C, temp. wody 50°C
A. 5,0
B. 12,5
C. 4,4
D. 0,2
Wyniki na poziomie COP 0,2 czy 4,4 to raczej nie jest to, czego byśmy się spodziewali i mogą wskazywać na jakieś nieporozumienia w rozumieniu efektywności pomp ciepła. Jak COP wynosi 0,2, to znaczy, że pompa daje tylko 20% energii cieplnej, a to jest po prostu mało i w praktyce trochę nieosiągalne w standardowych instalacjach. Z kolei 4,4 to lepszy wynik, ale ciągle nie pokazuje pełnego potencjału pompy w idealnych warunkach. Warto pamiętać, że COP jest uzależniony od temperatury zewnętrznej i tego, jaką temperaturę chcemy osiągnąć w wodzie grzewczej. Im zimniej na zewnątrz, tym trudniej pompie uzyskać wysoki COP. Często ludzie mylą się, bo nie wiedzą, że pompy ciepła są robione do pracy w konkretnych warunkach, a ich wydajność rośnie przy optymalnych różnicach temperatur. Dlatego trzeba dokładnie analizować parametry pompy i dostosowywać je do lokalnych warunków, żeby uniknąć dużych strat energii. Wybierając pompę ciepła, warto kierować się danymi producenta oraz wynikami testów, które powinny pokazywać jej efektywność w danym otoczeniu. Jak się tego nie zrozumie, to można nie tylko narazić się na wyższe koszty, ale i obniżyć komfort cieplny w budynku.

Pytanie 37

Podstawą do stworzenia kosztorysu szczegółowego dla instalacji odgromowej paneli fotowoltaicznych są

A. katalogi nakładów rzeczowych
B. katalogi producentów materiałów
C. harmonogramy prac
D. cenniki jednostkowe
Harmonogramy robót, cenniki cen jednostkowych oraz katalogi producentów materiałów to źródła informacji, które mogą wspierać proces kosztorysowania, jednak nie stanowią one podstawy do opracowania szczegółowego kosztorysu instalacji odgromowej ogniw fotowoltaicznych. Harmonogramy robót są narzędziem planistycznym, które pomagają w zarządzaniu czasem realizacji projektu, ale nie dostarczają konkretnych danych dotyczących kosztów materiałów czy robocizny. Z tego powodu mogą prowadzić do nieporozumień w zakresie alokacji budżetów, jeżeli zostaną użyte jako jedyne źródło informacji. Cenniki cen jednostkowych mogą zapewniać orientacyjne wartości, ale nie uwzględniają specyfiki danego projektu, takich jak lokalne koszty robocizny czy różnice w standardach jakości materiałów; w rezultacie korzystanie z nich w oderwaniu od katalogów nakładów rzeczowych może prowadzić do niedoszacowania lub przeszacowania wydatków. Z kolei katalogi producentów materiałów koncentrują się głównie na oferowanych produktach i ich specyfikacjach technicznych, lecz nie przedstawiają pełnego obrazu kosztów związanych z ich montażem czy związanymi pracami. Opierając się na tych źródłach, można łatwo popełnić błąd myślowy, zakładając, że wystarczają do stworzenia dokładnego kosztorysu. W praktyce, niezbędne jest zintegrowanie różnych informacji, a szczególnie poleganie na katalogach nakładów rzeczowych, aby uzyskać rzetelne i precyzyjne dane kosztowe, co jest zgodne z najlepszymi praktykami w branży budowlanej. Prawidłowe podejście do kosztorysowania wymaga zrozumienia, że każdy z tych elementów ma swoją rolę, ale żaden z nich nie może zastąpić kompleksowego podejścia opartego na szczegółowych danych o nakładach rzeczowych.

Pytanie 38

W jakim dokumencie określone są ilości materiałów potrzebnych do przeprowadzenia prac montażowych?

A. NNR
B. KNR
C. RMS
D. RNK
Wybór RMS, NNR czy RNK jako odpowiedzi na pytanie o źródło informacji dotyczących nakładów rzeczowych związanych z robotami montażowymi jest nieprawidłowy z kilku powodów. RMS, czyli Rzeczowy Metr Szacunkowy, jest bardziej ogólnym dokumentem, który nie dostarcza szczegółowych danych na poziomie niezbędnym dla precyzyjnego estymowania kosztów robót. Oferuje jedynie ogólne szacunki, które mogą prowadzić do niedoszacowania lub przeszacowania rzeczywistych potrzeb materiałowych i robocizny. NNR, czyli Normy Nakładów Rzeczowych, również nie spełnia roli KNR, ponieważ koncentruje się na określaniu norm związanych z robocizną i nie dostarcza wystarczającej ilości informacji o materiałach. RNK, z kolei, jest dokumentem, który obejmuje zaledwie niektóre aspekty kosztorysowania, a jego zastosowanie jest ograniczone do specyficznych przypadków. Wszystkie te błędne odpowiedzi wskazują na niepełne zrozumienie tematyki kosztorysowania w budownictwie. Kluczowym argumentem w tej kwestii jest to, że KNR nie tylko łączy informacje o różnych rodzajach nakładów, ale również uwzględnia aktualne ceny rynkowe, co jest niezbędne dla efektywnego planowania budżetu. Użytkownicy powinni pamiętać, że dobór właściwego dokumentu do kosztorysowania ma kluczowe znaczenie dla sukcesu projektu budowlanego i uniknięcia nieprzewidzianych kosztów.

Pytanie 39

Gdzie w instalacji solarnej umieszcza się zawór zwrotny?

A. za pompą solarną
B. za separatorem
C. przed inwerterem
D. przed pompą solarną
Zawór zwrotny w instalacji solarnej to naprawdę ważny element, który pomaga utrzymać system w dobrym stanie i działać efektywnie. Odpowiednie jego umiejscowienie za pompą solarną jest zgodne z praktykami branżowymi, bo zapobiega cofaniu się medium grzewczego w kierunku kolektorów, gdy pompa nie działa. Dzięki temu nie musimy się martwić o spadki ciśnienia czy uszkodzenie paneli słonecznych. Wyobraź sobie, co by się stało, gdyby ten zawór był zamontowany przed pompą - to mogłoby doprowadzić do tego, że medium cofnęłoby się do kolektorów, co z kolei mogłoby przegrzać i uszkodzić instalację. Przykłady norm, jak EN oraz wytyczne różnych organizacji, jasno mówią, że zawory zwrotne powinny być umieszczane tam, gdzie naprawdę mogą dobrze działać i nie narażać nas na awarie. Na przykład, w instalacjach z wymiennikami ciepła, zawór zwrotny jest wręcz konieczny dla prawidłowego działania systemu grzewczego. Dobrze dobrane komponenty i ich odpowiednie umiejscowienie to klucz do osiągnięcia maksymalnej efektywności energetycznej.

Pytanie 40

Jakie będzie pierwsze następstwo utraty zasilania w instalacji solarnej podczas słonecznego dnia?

A. wzrost temperatury płynu solarnego
B. wrzenie wody w zbiorniku
C. zapowietrzenie systemu solarnego
D. przeciek płynu solarnego przez zawór bezpieczeństwa
Wzrost temperatury płynu w instalacji solarnej, gdy zasilanie gaśnie, to dość istotny temat. Kiedy jest słońce i panele produkują energię, płyn, który zazwyczaj jest mieszanką wody z glikolem, nagrzewa się pod wpływem promieni słonecznych. Normalnie, dzięki pompom, płyn krąży przez wymienniki ciepła i przekazuje energię do zbiornika. Ale gdy zniknie zasilanie, pompy stają się bezużyteczne, płyn się nie rusza i zaczyna się nagrzewać. To może prowadzić do przegrzania i nawet uszkodzenia sprzętu. Dlatego nowoczesne systemy mają czujniki temperatury i różne zabezpieczenia, które mogą reagować na zmiany temperatury, żeby minimalizować ryzyko uszkodzeń. Normy, jak EN 12975, dostarczają metod, które pomagają monitorować systemy solarne, co jest naprawdę ważne, żeby działały sprawnie przez dłuższy czas.