Wyniki egzaminu

Informacje o egzaminie:
  • Zawód: Technik budownictwa
  • Kwalifikacja: BUD.12 - Wykonywanie robót murarskich i tynkarskich
  • Data rozpoczęcia: 11 maja 2026 13:11
  • Data zakończenia: 11 maja 2026 13:27

Egzamin zdany!

Wynik: 24/40 punktów (60,0%)

Wymagane minimum: 20 punktów (50%)

Nowe
Analiza przebiegu egzaminu- sprawdź jak rozwiązywałeś pytania
Pochwal się swoim wynikiem!
Szczegółowe wyniki:
Pytanie 1

Jakie narzędzie jest używane do aplikacji tynków cienkowarstwowych na ścianie?

A. paca ze stali nierdzewnej
B. paca stalowa z ząbkami
C. kaelnia trapezowa
D. kaelnia trójkątna
Paca ze stali nierdzewnej jest narzędziem specjalistycznym, które znajduje zastosowanie w nakładaniu tynków cienkowarstwowych na ściany. Wykonana ze stali nierdzewnej, charakteryzuje się odpornością na korozję oraz trwałością, co sprawia, że jest idealna do pracy z materiałami tynkarskimi, które mogą zawierać substancje chemiczne. Jej gładka powierzchnia pozwala na równomierne rozprowadzanie tynku, co jest kluczowe dla uzyskania estetycznego i funkcjonalnego wykończenia. W praktyce, użycie pacy ze stali nierdzewnej umożliwia precyzyjne wygładzanie i formowanie tynku, co ma bezpośredni wpływ na jakość powierzchni ściany oraz jej trwałość. Zgodnie z najlepszymi praktykami w branży budowlanej, należy także pamiętać o regularnym czyszczeniu narzędzi, aby uniknąć zanieczyszczeń, które mogą wpłynąć na końcowy efekt pracy. Dodatkowa wiedza na temat różnorodnych rodzajów tynków oraz technik ich aplikacji może jeszcze bardziej usprawnić proces tynkowania, a odpowiedni dobór narzędzi jest kluczowy dla osiągnięcia pożądanych rezultatów.

Pytanie 2

Określ szerokość i długość węgarka na podstawie przedstawionego fragmentu rzutu budynku.

Ilustracja do pytania
A. 26 x 38 cm
B. 12 x 12 cm
C. 12 x 26 cm
D. 38 x 180 cm
Wybierając inne odpowiedzi, można wpaść w kilka typowych pułapek myślowych, które prowadzą do złych wniosków. Na przykład, odpowiedzi 26 x 38 cm czy 38 x 180 cm mogą wyglądać na sensowne z powodu większych wymiarów, ale tak naprawdę nie pasują do tego, co jest pokazane na rysunku. W przypadku węgarków ważne jest, żeby wymiary były zgodne z tym, co jest potrzebne w projekcie. Złe wymiary mogą sprawić, że cała konstrukcja będzie niestabilna. Odpowiedź 12 x 26 cm też jest zła, ponieważ sugeruje, że węgarek ma jedną stronę dłuższą, co nie pasuje do tego, co widzimy na rysunku. W architekturze i inżynierii, proporcje elementów są mega istotne. Zbyt duże lub za małe wymiary mogą powodować problemy z dopasowaniem do innych części budynku. Ważne, żeby zrozumieć, jak różne wymiary wpływają na cały projekt, bo to może uratować nas przed drogimi błędami i sprawić, że budynek będzie spełniał wszelkie normy bezpieczeństwa. Dobrze jest też zwracać uwagę na detale na rysunkach, bo mogą one wskazywać konkretne wymiary, co pomoże w poprawnej interpretacji danych.

Pytanie 3

Rzeczywiste wymiary pomieszczenia biurowego wynoszą 8 x 5 m. Jakie będą jego wymiary na rysunku sporządzonym w skali 1:200?

A. 8,0 x 5,0 cm
B. 4,0 x 2,5 cm
C. 16,0 x 10,0 cm
D. 40,0 x 25,0 cm
Aby obliczyć wymiary pomieszczenia biurowego w skali 1:200, należy najpierw zrozumieć, że skala ta oznacza, iż 1 jednostka na rysunku odpowiada 200 jednostkom w rzeczywistości. Wymiary pomieszczenia wynoszą 8 m x 5 m, co w centymetrach daje 800 cm x 500 cm. Przy zastosowaniu skali 1:200, obliczamy wymiary na rysunku, dzieląc rzeczywiste wymiary przez 200. Tak więc: 800 cm / 200 = 4 cm, a 500 cm / 200 = 2,5 cm. Zatem wymiary przedstawione na rysunku wynoszą 4,0 x 2,5 cm. W praktyce, umiejętność przeliczania wymiarów na rysunkach technicznych jest kluczowa w architekturze, inżynierii i projektowaniu wnętrz. Przy projektowaniu biur, poprawne odwzorowanie wymiarów budynków w rysunkach technicznych zapewnia dokładność i zgodność z rzeczywistością, co jest zgodne z normami branżowymi i wspomaga procesy konstrukcyjne oraz weryfikację planów budowlanych.

Pytanie 4

Jakie składniki należy podgrzać podczas przygotowywania zaprawy murarskiej w chłodnych miesiącach, gdy temperatura otoczenia spada poniżej +5°C?

A. Wodę i cement po ich wymieszaniu
B. Piasek i wodę przed ich wymieszaniem
C. Piasek i cement przed ich wymieszaniem
D. Wodę i piasek po ich wymieszaniu
Dobra robota z odpowiedzią! Podgrzanie piasku i wody przed wymieszaniem to naprawdę ważna zasada, zwłaszcza w zimie. Jak temperatura spada poniżej +5°C, istnieje duże ryzyko, że woda w zaprawie zamarznie. A to nie byłoby dobre, bo osłabia strukturę muru. Podgrzewając wodę do przynajmniej +20°C i używając ciepłego piasku, poprawiamy plastyczność mieszanki i adhezję składników. Dzięki temu zaprawa jest bardziej jednorodna. Warto też pomyśleć o różnych dodatkach przeciwmroźnych, które mogą jeszcze bardziej zwiększyć odporność zaprawy na zimno. Dlatego naprawdę warto stosować te sprawdzone metody w budownictwie, żeby zapewnić solidność konstrukcji.

Pytanie 5

Na ilustracji przedstawiono fragment lica muru wykonanego w wiązaniu

Ilustracja do pytania
A. kowadełkowym.
B. główkowym.
C. krzyżykowym.
D. wozówkowym.
Wybór odpowiedzi związanych z innymi typami wiązań, takimi jak krzyżykowe, kowadełkowe lub główkowe, wskazuje na pewne nieporozumienia dotyczące technik murowania. Wiązanie krzyżykowe, które charakteryzuje się układaniem cegieł w przeplatane wzory, jest mniej stabilne w porównaniu do wozówkowego. Takie podejście może prowadzić do problemów z równomiernym rozkładem obciążeń, co w dłuższej perspektywie może skutkować uszkodzeniami muru. Z kolei wiązanie kowadełkowe, które polega na układaniu cegieł w sposób, który wygląda jak kowadło, również nie zapewnia takiej samej efektywności strukturalnej jak wozówkowe. Ten typ wiązania może powodować większe obciążenia punktowe, a to z kolei wpływa na trwałość konstrukcji. Wiązanie główkowe polega na układaniu cegieł w taki sposób, że ich krótsze boki są ustawione w kierunku ściany, co również nie jest zgodne z najlepszymi praktykami w budownictwie. Wybór niewłaściwego wiązania może prowadzić do nieefektywności w budowie oraz zwiększonego ryzyka uszkodzeń. Dlatego ważne jest, aby przy wyborze techniki murowania kierować się standardami branżowymi oraz wiedzą na temat ich zastosowania, aby zapewnić zarówno estetykę, jak i funkcjonalność w projektach budowlanych.

Pytanie 6

Na podstawie informacji podanych w instrukcji producenta oblicz, ile 25 kilogramowych worków zaprawy murarskiej należy przygotować do wymurowania 40 m2 ściany o grubości 25 cm.

Instrukcja producenta
Grubość ściany
(z cegły pełnej)
Zużycie zaprawy
przy grubości spoiny ok. 1 cm
1/2 c40 kg/m2
1 c100 kg/m2
A. 160 worków.
B. 64 worki.
C. 40 worków.
D. 128 worków.
Odpowiedź jest prawidłowa, ponieważ prawidłowo oblicza ilość zaprawy murarskiej potrzebnej do wymurowania ściany o powierzchni 40 m² i grubości 25 cm. Zgodnie z instrukcją producenta, zużycie zaprawy dla ściany o takiej grubości wynosi 100 kg/m². Wykonując obliczenia, mnożymy powierzchnię ściany przez zużycie zaprawy: 40 m² * 100 kg/m² = 4000 kg. Następnie dzielimy całkowitą masę zaprawy przez wagę jednego worka, co daje 4000 kg / 25 kg/worek = 160 worków. W praktyce, dokładne obliczenia ilości materiałów budowlanych są kluczowe dla uniknięcia niedoborów i opóźnień w projektach budowlanych. W branży budowlanej stosuje się standardy, które uwzględniają różne czynniki, takie jak rodzaj materiałów, grubość ścian i warunki klimatyczne, co sprawia, że precyzyjne obliczenia są niezbędne dla efektywności i bezpieczeństwa konstrukcji. Dobrą praktyką jest również uwzględnienie pewnego marginesu na straty materiałowe oraz ewentualne poprawki podczas pracy.

Pytanie 7

Na rysunku podano wysokość ściany

Ilustracja do pytania
A. kolankowej.
B. instalacyjnej.
C. osłonowej.
D. działowej.
Wysokość ściany kolankowej to kluczowy element konstrukcji budowlanych, szczególnie w kontekście poddaszy oraz dachów. Jest to pionowa odległość od podłogi do miejsca, w którym ściana łączy się z nachyloną częścią dachu. Na ilustracji wysokość ta oznaczona jest liczba 105, co jednoznacznie wskazuje na wysokość ściany kolankowej. Zastosowanie ściany kolankowej jest istotne z punktu widzenia efektywności przestrzennej oraz estetyki wnętrz. Dzięki niej możliwe jest uzyskanie dodatkowej przestrzeni użytkowej na poddaszu, co ma znaczenie w projektowaniu domów jednorodzinnych, a także w obiektach użyteczności publicznej. Dodatkowo, odpowiednia wysokość ściany kolankowej wpływa na ergonomię pomieszczeń, zapewniając komfort użytkowania oraz odpowiednią ilość światła dziennego. Znajomość wysokości tych ścian jest również istotna przy planowaniu instalacji, takich jak wentylacja czy oświetlenie. W zgodzie z normami budowlanymi, odpowiednie zaplanowanie wysokości kolankowej ma również znaczenie w kontekście bezpieczeństwa i stabilności konstrukcji. Właściwe zrozumienie i zastosowanie tej wiedzy jest kluczowe dla każdego projektanta i architekta.

Pytanie 8

Jakie będzie łączne wynagrodzenie pracownika za tynkowanie 2 powierzchni o wielkości 50 m2 oraz 3 powierzchni po 30 m2, jeśli cena za 1 m2 tynku wynosi 8 zł?

A. 1 600 zł
B. 290 zł
C. 1 280 zł
D. 1 520 zł
Żeby policzyć całkowite wynagrodzenie za otynkowanie, musisz najpierw ustalić, ile masz powierzchni do pokrycia. Mamy dwie powierzchnie po 50 m2, co daje nam 100 m2 oraz trzy po 30 m2, czyli dodatkowe 90 m2. Jak to zsumujemy, to dostajemy 190 m2. Koszt za 1 m2 tynku to 8 zł, więc całość wyniesie 190 m2 razy 8 zł, co daje 1 520 zł. Takie obliczenia są mega ważne w budowlance, bo dokładne oszacowanie kosztów to klucz do sukcesu projektu. Z własnego doświadczenia wiem, że warto też pomyśleć o dodatkowych wydatkach, jak materiały pomocnicze czy transport. Posiadanie odpowiednich narzędzi do kalkulacji może naprawdę przyspieszyć te obliczenia. Zrozumienie tych podstawowych zasad ułatwia później planowanie i zarządzanie projektami budowlanymi.

Pytanie 9

Wykonanie zbrojenia wieńca stropu powinno odbywać się

A. wyłącznie na dwóch przeciwnych ścianach nośnych budynku, które wspierają strop
B. na wszystkich ścianach nośnych wokół całego stropu
C. jedynie na ścianach osłonowych budynku
D. tylko na zewnętrznej ścianie budynku, na której opiera się strop
Zbrojenie wieńca stropu jest kluczowym elementem konstrukcyjnym, który ma za zadanie zapewnienie odpowiedniej nośności i stabilności całej konstrukcji budynku. Właściwe rozłożenie zbrojenia na wszystkich ścianach nośnych dookoła stropu jest zgodne z zasadami inżynierii budowlanej oraz standardami, które podkreślają konieczność wzmocnienia miejsc, gdzie przenoszone są obciążenia. Zbrojenie na wszystkich ścianach nośnych ma na celu równomierne rozłożenie sił działających na strop, co minimalizuje ryzyko powstania pęknięć i uszkodzeń w konstrukcji. Przykładem zastosowania tej zasady może być budowa budynków wielokondygnacyjnych, gdzie stropy przenoszą znaczące obciążenia z wyższych pięter. W takich przypadkach stosowanie zbrojenia na wszystkich ścianach nośnych jest niezbędne dla zapewnienia stabilności konstrukcji na całej wysokości budynku. Dobrą praktyką jest również projektowanie zbrojenia w oparciu o normy PN-EN 1992-1-1, które określają wymagania dotyczące projektowania konstrukcji betonowych, w tym zbrojenia wieńców stropowych.

Pytanie 10

Jaką pacą powinno się nałożyć tynk wypalany klasy IVw?

A. Styropianową
B. Drewnianą
C. Poliuretanową
D. Stalową
Nieprawidłowe odpowiedzi wynikają z niewłaściwego zrozumienia specyfiki narzędzi do aplikacji tynków wypalanych. Paca styropianowa, zaprojektowana głównie do tynków gipsowych, nie zapewnia wystarczającej sztywności i kontroli nad aplikacją tynku mineralnego. Dodatkowo, styropian nie ma odpowiednich właściwości do pracy z materiałami, które wymagają precyzyjnego wykończenia. Z kolei paca poliuretanowa, mimo że elastyczna, nie jest przeznaczona do tynków wypalanych, ponieważ nie daje odpowiedniej powierzchni gładkiej, co może prowadzić do nierównomiernego wykończenia. Wreszcie, paca drewniana, choć może być używana w niektórych zastosowaniach, nie jest odpowiednia do tynków mineralnych, ponieważ drewno pochłania wilgoć i może zniekształcać strukturę tynku podczas aplikacji. W każdym przypadku, wybór niewłaściwego narzędzia może prowadzić do problemów takich jak pęknięcia, łuszczenie się i nierówności, co w konsekwencji wpływa na trwałość i estetykę całej powierzchni. Dlatego kluczowe znaczenie ma stosowanie odpowiednich narzędzi zgodnie z zaleceniami producentów i standardami branżowymi.

Pytanie 11

Jaką minimalną długość powinno mieć oparcie nadproża L19 na murze?

A. 22 cm
B. 6 cm
C. 19 cm
D. 10 cm
Minimalna długość oparcia nadproża L19 wynosząca 10 cm jest zgodna z obowiązującymi normami budowlanymi oraz najlepszymi praktykami w zakresie projektowania konstrukcji. Oparcie nadproża jest kluczowym elementem w systemach murowych, ponieważ przenosi obciążenia z nadproża na ściany boczne, co zapewnia stabilność całej konstrukcji. W praktyce, stosowanie długości oparcia o wartości 10 cm zapewnia odpowiednią nośność, a jednocześnie minimalizuje ryzyko pęknięć i deformacji w budynku. Przykładem zastosowania tej wartości jest budowa ścian oporowych w obiektach mieszkalnych, gdzie nadproża są narażone na różnorodne obciążenia, w tym obciążenia dynamiczne. Warto również zwrócić uwagę, że przy projektowaniu nadproży należy uwzględniać dodatkowe czynniki, takie jak rodzaj materiału, z którego wykonane jest nadproże, oraz jego szerokość, co może wpływać na wymaganą długość oparcia. Zastosowanie 10 cm jako minimalnej długości oparcia nadproża jest zgodne z literaturą przedmiotu oraz standardami budowlanymi, co czyni tę odpowiedź poprawną.

Pytanie 12

Tynk należący do kategorii IV jest tynkiem

A. 2-warstwowym
B. 3-warstwowym
C. 4-warstwowym
D. 1-warstwowym
Wybór tynku jako 4-warstwowego, 2-warstwowego czy 1-warstwowego to czasem nieporozumienie, bo można nie wiedzieć, jak to wszystko działa. Tynki 1-warstwowe są prostą wersją, ale często nie są wystarczająco mocne, szczególnie w trudnych warunkach. Zwykle używa się ich tam, gdzie nie ma dużych wymagań co do estetyki i techniki, co może prowadzić do szybkiego uszkodzenia. Tynk 2-warstwowy także nie spełnia standardów tynków kategorii IV, bo nie ma tych trzech kluczowych warstw, które są potrzebne, żeby tynk był naprawdę trwały. Z kolei tynki 4-warstwowe to rzadkość i wynikają z mylenia cech tynków z ich warstwowością. Tynk trójwarstwowy łączy technologie i materiały zgodne z aktualnymi standardami budowlanymi, przez co jest najlepszym wyborem dla większości nowoczesnych projektów. Zrozumienie różnic między typami tynków to klucz do sukcesu w każdym projekcie, a przestrzeganie norm jest niezbędne, żeby nie mieć problemów z trwałością i wyglądem.

Pytanie 13

Na podstawie fragmentu instrukcji producenta oblicz, ile bloczków gazobetonowych o wymiarach
240×240×590 mm potrzeba do wymurowania ściany grubości 24 cm, długości 12 m i wysokości 4 m.

Fragment instrukcji producenta
Wymiary bloczków
[mm]
Zużycie bloczków
[szt./m²]
240×240×5907
120×240×5907
A. 672 szt.
B. 336 szt.
C. 8064 szt.
D. 80 szt.
Dobrze, że obliczyłeś ilość bloczków gazobetonowych, które potrzebujesz na ścianę. Z tego co widzę, wykorzystałeś dane wymiary ściany i bloczków. Ściana 12 m długości i 4 m wysokości daje nam 48 m² powierzchni. Potem ładnie obliczyłeś powierzchnię bloczka, która wynosi 0,0576 m². Jeżeli podzielisz 1 m² przez tę wartość, otrzymasz coś koło 17,36 bloczków na m². To oznacza, że do pokrycia całej ściany potrzebujesz około 833 bloczków. Ale pamiętaj, że zazwyczaj warto doliczyć trochę więcej na wszelki wypadek, żeby uniknąć problemów na budowie. W końcu w praktyce budowlanej to nie tylko liczby, ale też umiejętność przewidywania strat materiałowych, więc dobrze, że wziąłeś to pod uwagę!

Pytanie 14

Na ilustracjach przedstawiono kolejne etapy murowania ściany metodą

Ilustracja do pytania
A. na puste spoiny.
B. na wycisk z podcięciem kielnią.
C. na docisk z kielnią.
D. na cienkie spoiny.
Technika murowania 'na docisk z kielnią' jest jedną z najpowszechniej stosowanych metod w budownictwie, zapewniającą wysoką jakość wykonania muru. Polega ona na precyzyjnym nałożeniu zaprawy budowlanej za pomocą kielni, co pozwala na jej równomierne rozprowadzenie pomiędzy cegłami. Kluczowym elementem jest tutaj docisk, który ma na celu eliminację pustych przestrzeni i poprawę przyczepności poszczególnych elementów muru. Dobrze wykonane murowanie na docisk skutkuje nie tylko estetycznym wyglądem, ale również zwiększa odporność na siły działające na mur, co jest szczególnie ważne w przypadku ścian nośnych. W praktyce, dobrym przykładem zastosowania tej metody jest budowa domów jednorodzinnych, gdzie stabilność konstrukcji jest priorytetem. Warto również zaznaczyć, że według norm budowlanych, właściwe wykonanie spoin oraz ich odpowiednia grubość mają kluczowe znaczenie dla trwałości całej budowli.

Pytanie 15

Reperacja pojedynczych uszkodzeń oraz niewielkich pęknięć na powierzchni tynku ściany nośnej polega na klinowym usunięciu tynku oraz

A. nasączeniu pękniętych miejsc wodą i uzupełnieniu ubytków zaprawą taką jak tynk
B. wprowadzeniu zaczynu cementowego pod ciśnieniem
C. wzmocnieniu konstrukcji klamrowo i ponownym otynkowaniu
D. uzupełnieniu ubytków zaprawą cementową
Nieprawidłowe odpowiedzi zawierają różne koncepcje, które nie są zgodne z najlepszymi praktykami w zakresie napraw tynku. Wzmocnienie ściany klamrami i ponowne otynkowanie może być stosowane w sytuacjach, gdzie uszkodzenia są znaczne, ale nie jest to standardowe podejście do naprawy drobnych rys i pęknięć. Takie metody są zazwyczaj zarezerwowane dla bardziej skomplikowanych przypadków, gdzie konieczne jest zapewnienie dodatkowej stabilności konstrukcji. Wprowadzenie pod ciśnieniem zaczynu cementowego to technika, która może być używana w bardziej zaawansowanych procesach naprawczych, jednak nie odnosi się bezpośrednio do problemu drobnych pęknięć w tynku. Tego rodzaju zabiegi są czasochłonne i kostowne, a ich zastosowanie w przypadku niewielkich uszkodzeń może prowadzić do niepotrzebnych wydatków oraz skomplikowania procesu renowacji. Nasączenie miejsc spękań wodą przed wypełnieniem zaprawą stanowi standardową praktykę, która zapewnia lepszą adhezję oraz trwałość po naprawie. Ponadto, wypełnienie ubytków zaprawą cementową może być również niewłaściwe, gdyż różne rodzaje zapraw, w tym tynki, mają różne właściwości i powinny być stosowane zgodnie z ich przeznaczeniem. Stosowanie odpowiednich materiałów według specyfikacji producenta jest kluczowe w celu uniknięcia problemów związanych z różnicami w kurczliwości i elastyczności, które mogą prowadzić do dalszych uszkodzeń. Warto zwrócić uwagę na to, że nieodpowiednie metody naprawy mogą skutkować nie tylko estetycznymi niedoskonałościami, ale również długoterminowymi problemami strukturalnymi.

Pytanie 16

Jaką wytrzymałość ma klasa zaprawy na

A. przesuwanie
B. rozciąganie
C. ugięcie
D. ściśnięcie
Odpowiedzi dotyczące zginania, rozciągania oraz ścinania nie są zgodne z definicją klasy zaprawy, ponieważ te parametry wytrzymałościowe nie odzwierciedlają głównych właściwości zapraw murarskich. Wytrzymałość na zginanie, chociaż istotna w kontekście materiałów budowlanych, nie jest kluczowym czynnikiem dla zapraw, które są projektowane głównie do wytrzymywania obciążeń ściskających. Zaprawy, takie jak cementowe czy wapienne, są używane w sposób, który nie angażuje ich do pracy w warunkach zginania. Rozciąganie dotyczy głównie materiałów elastycznych, takich jak stal, które są umieszczane w konstrukcjach jako zbrojenie, podczas gdy zaprawy pełnią rolę spoiwa, co czyni je mniej podatnymi na ten typ obciążenia. Ścinanie z kolei odnosi się do sił działających równolegle do powierzchni materiału, co jest ważne np. w kontekście połączeń, ale nie definiuje klasy zaprawy. Te aspekty mogą prowadzić do nieporozumień, zwłaszcza w kontekście projektowania i wyboru materiałów budowlanych, dlatego kluczowe jest zrozumienie, że klasyfikacja zaprawy opiera się głównie na zastosowaniach związanych z jej wytrzymałością na ściskanie oraz jej rolą w zapewnieniu integralności strukturalnej budowli.

Pytanie 17

Stosunek objętościowy 1:3:12 określa składniki zaprawy cementowo-glinianej M 0,6:

A. cement: woda: zawiesina gliniana
B. cement: zawiesina gliniana: piasek
C. cement: piasek: zawiesina gliniana
D. cement: zawiesina gliniana: woda
Odpowiedź 'cement: zawiesina gliniana: piasek' jest prawidłowa, ponieważ proporcja objętościowa 1:3:12 odnosi się do składników zaprawy cementowo-glinianej M 0,6, gdzie cement jest jednym z głównych składników, a jego ilość w mieszance wynosi 1 część. Zawiesina gliniana, będąca materiałem wiążącym, ma 3 części, a piasek, który pełni rolę wypełniacza, stanowi 12 części. Zastosowanie takiej proporcji jest zgodne z najlepszymi praktykami w budownictwie, gdzie kluczowe jest uzyskanie odpowiednich właściwości mechanicznych oraz trwałości zaprawy. Przykładowo, w kontekście budowy murów czy tynków, stosowanie zaprawy o takiej proporcji przyczynia się do lepszej przyczepności i wytrzymałości na czynniki atmosferyczne. Zgodnie z normami, właściwe stosunki składników mogą znacznie wpłynąć na jakość konstrukcji, co podkreśla znaczenie przestrzegania tych proporcji w praktyce budowlanej.

Pytanie 18

Na podstawie tablicy z KNR 2-02 oblicz, ile m3 zaprawy cementowo-wapiennej potrzeba do wymurowania dwóch prostokątnych filarków o wymiarach 2×2½ cegły i wysokości 3 m.

Nakłady na 1 mna podstawie Tablicy 0118
Lp.Wyszczególnienie
rodzaje materiałów i maszyn
Jednostki
miary,
oznaczenia
literowe
Słupy i filarki prostokątne
na zaprawie wapiennej lub cementowo-wapiennej
o wymiarach
1×1
cegły
1×1½
cegły
1½×1½
cegły
1½×2
cegły
2×2
cegły
2×2½
cegły
2½×2½
cegły
abc01020304050607
20Cegły budowlane pełneszt.26,0039,0065,0081,30105,10131,30170,70
21Zaprawa0,0140,0230,0370,0490,0690,0870,098
70Wyciągm-g0,100,150,250,320,430,530,67
A. 0,522 m3
B. 0,138 m3
C. 0,588 m3
D. 0,294 m3
W przypadku odpowiedzi, które nie są zgodne z poprawnym wynikiem, istnieje szereg kluczowych nieporozumień związanych z interpretacją danych oraz obliczeniami. Często pojawia się błąd polegający na nieprawidłowym pomnożeniu objętości filarków przez odpowiednie zużycie zaprawy. Zrozumienie, że do wykonania dwóch filarków potrzebna jest suma ich objętości, a nie pojedyncze obliczenia dla każdego z nich, jest fundamentem poprawnych wyliczeń. Użytkownicy mogą czasami zlekceważyć znaczenie dokładnych danych z KNR, co prowadzi do przyjęcia nieprawidłowych wartości zużycia zaprawy. Dodatkowo, brak uwzględnienia proporcji pomiędzy zaprawą a objętością muru może skutkować znacznymi błędami w oszacowaniach. Wiele osób myśli, że wystarczy podzielić całkowitą objętość przez średnie zużycie, jednak kluczowe jest zrozumienie, że każda sytuacja budowlana wymaga indywidualnego podejścia i analizy. Ostatecznie, nieprzemyślane podejście do tych obliczeń prowadzi do konsekwencji finansowych, ponieważ zbyt niska ilość materiału może skutkować niekompletnym wykonaniem zadania oraz wzrostem kosztów związanych z pilnymi zakupami dodatkowych materiałów. Dlatego ważne jest, aby stosować standardy i dobre praktyki inżynieryjne, które są fundamentem skutecznego zarządzania projektami budowlanymi.

Pytanie 19

Na podstawie danych z KNR oblicz, ile pustaków ceramicznych Max220 potrzeba do wymurowania ścian o grubości 19 cm i powierzchni 35 m2.

Nakłady na 1 m² ścian wykonanych
z pustaków ceramicznych Max220
(wyciąg z KNR)
Grubość ścianLiczba pustaków
19 cm14,90 sztuk
39 cm22,40 sztuk
A. 665 szt.
B. 784 szt.
C. 522 szt.
D. 426 szt.
Odpowiedź 522 szt. jest prawidłowa, ponieważ obliczenia oparte na danych z KNR (Katalog Norm Rzeczowych) wskazują, że do wymurowania ściany o grubości 19 cm i powierzchni 35 m² potrzeba 14,90 pustaków ceramicznych Max220 na każdy metr kwadratowy. Aby uzyskać całkowitą ilość pustaków, wystarczy pomnożyć tę wartość przez powierzchnię ściany: 14,90 szt./m² x 35 m² = 521,5 szt. Zgodnie z dobrymi praktykami budowlanymi, zawsze zaokrąglamy do najbliższej pełnej liczby, co w tym przypadku daje 522 sztuki. Dobrze jest również uwzględnić ewentualny zapas materiałów budowlanych na wypadek uszkodzeń czy błędów podczas montażu. W praktyce, znajomość tych zasad jest niezbędna do efektywnego planowania i zarządzania projektami budowlanymi, co pozwala uniknąć opóźnień i dodatkowych kosztów.

Pytanie 20

Na podstawie przedstawionej instrukcji producenta zaprawy murarskiej oblicz, ile wody należy użyć do wymieszania 200 kg suchej mieszanki.

Instrukcja producenta zaprawy murarskiej (fragment)
Gęstość nasypowa (suchej mieszanki)ok. 1,5 kg/dm³
Gęstość w stanie suchym (po związaniu)ok. 2,0 kg/dm³
Proporcje mieszania woda/sucha mieszanka3,5 l/25 kg
Min./max. grubość warstwy zaprawy6 mm/40 mm
Czas gotowości zaprawy do pracyok. 4 godzin
A. 21 litrów.
B. 35 litrów.
C. 28 litrów.
D. 14 litrów.
Wybór niepoprawnej odpowiedzi może wynikać z niepełnego zrozumienia proporcji zalecanych przez producenta zaprawy murarskiej. Niektórzy mogą myśleć, że ilość wody potrzebna do wymieszania suchej mieszanki jest liniowo związana z jej wagą, natomiast kluczowe jest zrozumienie, że producenci podają specyficzne proporcje, które są zoptymalizowane dla danej mieszanki. Odpowiedzi takie jak 35 litrów, 21 litrów czy 14 litrów nie uwzględniają właściwego przeliczenia proporcji podanych w instrukcji. Użycie zbyt dużej ilości wody, na przykład 35 litrów, może prowadzić do powstania zbyt rzadkiej zaprawy, co skutkuje obniżeniem jej wytrzymałości oraz przyczepności do podłoża. Z drugiej strony, niewystarczająca ilość wody, jak w przypadku 14 litrów, może skutkować zaprawą o zbyt gęstej konsystencji, co utrudnia aplikację i może prowadzić do problemów z wytrzymałością na spoinach. Kluczowe jest, aby podczas pracy z materiałami budowlanymi stosować się do zaleceń producentów, aby uniknąć takich błędów, które mogą wpłynąć na jakość i trwałość realizowanych prac budowlanych. Warto pamiętać, że dokładne obliczenia i stosowanie się do norm jakościowych przyczyniają się do dłuższej żywotności konstrukcji.

Pytanie 21

Jaką ilość tynku maszynowego należy przygotować do otynkowania ściany o wymiarach 5 m × 3 m przy grubości tynku 5 mm, wiedząc, że jego średnie zużycie wynosi 14 kg na 1 m2tynkowanej powierzchni przy grubości 10 mm?

A. 70 kg
B. 105 kg
C. 42 kg
D. 210 kg
Aby obliczyć ilość tynku maszynowego potrzebnego do otynkowania ściany o wymiarach 5 m x 3 m przy grubości tynku 5 mm, należy najpierw obliczyć powierzchnię ściany. Powierzchnia ta wynosi 15 m² (5 m x 3 m). Następnie musimy uwzględnić grubość tynku. Przy grubości 5 mm, co stanowi 0,005 m, możemy przyjąć, że zużycie materiału będzie o połowę mniejsze niż w przypadku 10 mm, gdzie zużycie wynosi 14 kg/m². Obliczamy zużycie dla 5 mm, co daje 7 kg/m² (14 kg/m² / 2). Mnożąc tę wartość przez powierzchnię ściany, otrzymujemy potrzebną ilość tynku: 7 kg/m² x 15 m² = 105 kg. Odpowiedź ta jest zgodna z praktykami budowlanymi, które zalecają dostosowanie zużycia materiałów do grubości nałożonej warstwy. Wiedza ta jest kluczowa dla precyzyjnego planowania w pracach budowlanych oraz minimalizacji strat materiałowych.

Pytanie 22

Ile maksymalnie godzin od momentu przygotowania należy wykorzystać zaprawę cementowo-wapienną?

A. 8 godzin
B. 2 godzin
C. 3 godzin
D. 5 godzin
Wybór odpowiedzi sugerującej dłuższy czas na wykorzystanie zaprawy cementowo-wapiennej opiera się na błędnym założeniu, że zaprawa może nadal być użyteczna po upływie 3 godzin. W rzeczywistości, każda zaprawa cementowa, w tym zaprawa cementowo-wapienna, ma ściśle określony czas otwarty, który nie powinien być przekraczany. Odpowiedzi sugerujące 8, 5 lub 2 godziny nie uwzględniają właściwości chemicznych cementu, który po dodaniu wody zaczyna proces hydratacji, prowadzący do twardnienia. Po upływie 3 godzin, w zależności od warunków otoczenia, zaprawa może znacznie utracić swoje właściwości robocze, co prowadzi do nieprawidłowego przyczepu i osłabienia struktury. Typowym błędem myślowym jest myślenie, że można „zatrzymać czas” i wykorzystać zaprawę po dłuższym okresie. Takie postrzeganie prowadzi do ryzykownych praktyk budowlanych i potencjalnych awarii konstrukcyjnych. Standardy budowlane, takie jak PN-EN 998-1, podkreślają znaczenie przestrzegania zaleceń producentów dotyczących czasu pracy zapraw, co ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa i jakości wykonania prac budowlanych. Właściwe planowanie i organizacja pracy są kluczowe dla uniknięcia marnotrawstwa materiałów oraz zapewnienia długowieczności budowlanych rozwiązań.

Pytanie 23

Fabrycznie przygotowane tynki akrylowe w pojemnikach wymagają przed zastosowaniem

A. dodania utwardzacza
B. wymieszania bez dodatków
C. wymieszania z wodą
D. dodania pigmentu
Tynki akrylowe, które są dostępne w pojemnikach i przygotowywane fabrycznie, są zaprojektowane w taki sposób, że po otwarciu wymagają jedynie wymieszania, aby uzyskać jednolitą konsystencję. Wymieszanie bez dodatków pozwala na zachowanie właściwości chemicznych i fizycznych materiału, co jest kluczowe dla uzyskania optymalnej przyczepności oraz wytrzymałości na różne czynniki atmosferyczne. Dobre praktyki zalecają, aby przed aplikacją tynków akrylowych stosować mikser mechaniczny, co umożliwia dokładne wymieszanie produktu, eliminując ryzyko pojawienia się grudek lub nierówności. W przypadku dodawania utwardzacza, pigmentu lub wody, mogłoby to prowadzić do zmiany właściwości tynku, co w konsekwencji mogłoby wpłynąć na trwałość i estetykę powłoki. Właściwe przygotowanie tynku akrylowego jest kluczowe, by zapewnić długotrwały efekt estetyczny oraz efektywność krycia, co jest zgodne z normami obowiązującymi w branży budowlanej i malarskiej.

Pytanie 24

Z jakiego surowca wykonane są komponenty systemu YTONG?

A. Z betonu komórkowego
B. Z polistyrenu
C. Z żelbetonu
D. Z gipsobetonowej masy
Wybór materiałów budowlanych jest kluczowy w kontekście trwałości, efektywności energetycznej i funkcjonalności budynków. Styropian jest stosowany głównie jako materiał izolacyjny, a nie jako element strukturalny nośny. Jego zastosowanie ogranicza się do ociepleń budynków, gdzie pełni rolę izolatora, ale nie jest w stanie unieść ciężaru budowli. Gipsobeton, z drugiej strony, jest materiałem o większej masie, często stosowanym do produkcji płyt gipsowo-kartonowych lub do wykonywania podłóg, ale nie jest głównym materiałem konstrukcyjnym, jak beton komórkowy. Żelbet, czyli beton zbrojony stalą, jest stosowany w konstrukcjach wymagających wysokiej wytrzymałości, takich jak fundamenty czy stropy, jednak również nie jest materiałem YTONG. Istotnym błędem myślowym jest mylenie tych materiałów z betonem komórkowym, który jest unikalny dzięki swojej strukturze kompozytowej. Zrozumienie różnic między tymi materiałami jest kluczowe dla inżynierów i architektów, aby mogli dobierać odpowiednie materiały do konkretnych zastosowań budowlanych, zachowując normy oraz dobre praktyki w branży budowlanej.

Pytanie 25

Ze względu na swoje właściwości, zaprawa cementowa powinna być używana do realizacji

A. silnie obciążonych murów konstrukcyjnych
B. tynków w pomieszczeniach mieszkalnych
C. tynków o właściwościach ciepłochronnych
D. murów o charakterze tymczasowym
Zaprawa cementowa to naprawdę solidny materiał, który ma świetne właściwości, jeśli chodzi o wytrzymałość na ściskanie i odporność na warunki pogodowe. Dlatego używamy jej głównie w miejscach, gdzie ściany muszą dźwigać spore obciążenie, jak na przykład w wielopiętrowych budynkach. W takich przypadkach ważne jest, żeby zaprawa miała odpowiednią klasę wytrzymałości oraz dobrze przylegała do różnych powierzchni. Mury nośne w takich budynkach muszą być dobrze przygotowane, bo to klucz do bezpieczeństwa i trwałości całej konstrukcji. Jak mówi norma PN-EN 998-1, dobór zaprawy murarskiej powinien być zależny od specyficznych potrzeb projektu, więc dobrze wybrana zaprawa cementowa to naprawdę podstawa, żeby budowla przetrwała jak najdłużej i była funkcjonalna.

Pytanie 26

Jaką ilość zaprawy należy nabyć do zbudowania ścian o grubości ½ cegły oraz powierzchni 28 m2, przy założeniu, że zużycie wskazane przez producenta wynosi 35 kg zaprawy na 1 m2 ściany tej grubości?

A. 980 m2
B. 490 m2
C. 490 kg
D. 980 kg
Analizując błędne odpowiedzi, można zauważyć, że pojawiają się w nich nieporozumienia związane z jednostkami miary oraz sposób interpretacji danych podanych w pytaniu. Przykładowo, odpowiedzi takie jak '490 m2' oraz '980 m2' wskazują na mylenie jednostek powierzchni z masą zaprawy, co jest kluczowe w kontekście obliczeń budowlanych. Powierzchnia ściany, dla której obliczamy potrzebną ilość zaprawy, nie jest równoważna ilości zaprawy, co potwierdza błąd jednostkowy. Ponadto, odpowiedzi '490 kg' i '490 m2' sugerują niewłaściwe obliczenia, które mogą wynikać z niepoprawnego przeliczenia zużycia zaprawy na powierzchnię, co podkreśla znaczenie dokładnych obliczeń w procesie budowlanym. W praktyce, brak precyzji w takich obliczeniach może prowadzić do niedoszacowania materiałów, co skutkuje opóźnieniami w projekcie, zwiększonymi kosztami i problemami z jakością wykonania. Dlatego tak ważne jest, aby przy planowaniu budowy zawsze stosować się do ustalonych norm i dobrych praktyk, a także mieć na uwadze, że każdy materiał budowlany ma swoje specyfikacje, które powinny być ściśle przestrzegane.

Pytanie 27

Na ilustracji przedstawiono elementy stropu

Ilustracja do pytania
A. Porotherm.
B. Akermana.
C. Fert.
D. Teriva.
System Porotherm jest znany ze swojej innowacyjnej konstrukcji, która łączy w sobie pustaki ceramiczne oraz belki stropowe. Pustaki ceramiczne charakteryzują się doskonałymi właściwościami izolacyjnymi, co pozwala na znaczną oszczędność energii w obiektach budowlanych. Belki stropowe z wbudowanymi kratownicami zbrojeniowymi zapewniają nie tylko dużą nośność, ale również stabilność całej struktury. W praktyce system Porotherm jest stosowany w budynkach mieszkalnych oraz komercyjnych, gdzie wymagana jest efektywność energetyczna oraz trwałość. Dzięki zastosowaniu tego systemu można realizować zarówno małe, jak i duże projekty budowlane, spełniając jednocześnie wymagania norm budowlanych, takich jak Eurokod 2. Warto również podkreślić, że Porotherm jest przyjazny środowisku, ponieważ materiały użyte do jego produkcji są naturalne i odnawialne, co wpisuje się w aktualne trendy zrównoważonego budownictwa.

Pytanie 28

Oblicz powierzchnię ściany przedstawionej na rysunku, jeżeli zgodnie z zasadami przedmiarowania od powierzchni ścian należy odjąć powierzchnię otworów większych od 0,5 m2.

Ilustracja do pytania
A. 18,91 m2
B. 18,55 m2
C. 22,04 m2
D. 22,40 m2
Wielu studentów może mieć tendencję do wyboru odpowiedzi, które wydają się na pierwszy rzut oka logiczne, lecz nie uwzględniają wszystkich istotnych zasad obliczeniowych. Często błędne odpowiedzi wynikają z pominięcia kluczowego kroku, jakim jest odejmowanie powierzchni otworów. Osoby, które wybierają wartości takie jak 22,40 m2, mogą zapomnieć o obliczeniu, które otwory powinny być wliczone w powierzchnię do odjęcia. Wynik 22,04 m2 sugeruje, że błędnie uwzględniono mniejsze otwory, które nie powinny wpływać na końcowy rezultat. Z kolei odpowiedź 18,55 m2 może wynikać z nieprawidłowego pomiaru powierzchni ściany lub otworów. Właściwe podejście wymaga również zrozumienia, że nie wszystkie otwory są traktowane jednakowo; otwory poniżej 0,5 m² nie wlicza się do obliczeń. Kluczowym problemem jest również zrozumienie, że każdy błąd w pomiarach może prowadzić do znacznych różnic w ostatecznym wyniku, co ma swoje konsekwencje w kosztorysowaniu i planowaniu budowlanym. Dlatego tak istotne jest, aby zachować dokładność w trakcie przeprowadzania wszelkich obliczeń oraz przestrzegać uznawanych standardów, co pomoże uniknąć typowych pułapek w miarę postępu w nauce przedmiarowania.

Pytanie 29

Na fotografii przedstawiono narzędzie przeznaczone do ręcznego

Ilustracja do pytania
A. wykonywania bruzd instalacyjnych w ścianie z betonu komórkowego.
B. wygładzania powierzchni ściany z betonu komórkowego.
C. wyrównywania powierzchni bloczków z betonu komórkowego.
D. przycinania bloczków z betonu komórkowego.
Poprawna odpowiedź to "wykonywania bruzd instalacyjnych w ścianie z betonu komórkowego". Narzędzie przedstawione na fotografii to drut do cięcia betonu komórkowego, które jest specjalistycznym narzędziem wykorzystywanym w budownictwie. Jego główną funkcją jest precyzyjne wykonywanie bruzd w ścianach, co jest kluczowe dla prawidłowego montażu instalacji elektrycznych i hydraulicznych. W praktyce, narzędzie to pozwala na szybkie i dokładne usunięcie materiału w odpowiednich miejscach, co znacząco ułatwia późniejsze przeprowadzenie kabli czy rur przez ściany z betonu komórkowego. Warto zaznaczyć, że używanie odpowiednich narzędzi, takich jak drut do cięcia, zgodnie z normami budowlanymi, zwiększa efektywność pracy i minimalizuje ryzyko uszkodzenia materiałów budowlanych. Ponadto, stosowanie tego narzędzia jest zgodne z dobrymi praktykami w zakresie budowy instalacji, co zapewnia trwałość i bezpieczeństwo wykonanych prac.

Pytanie 30

Na podstawie danych zawartych w tabeli oblicz całkowity koszt materiałów potrzebnych do wykonania 1 m2 tynku mozaikowego.

Rodzaj materiałuPojemność opakowaniaCena za
1 opakowanie
Wydajność
zaprawa tynkarska25 kg150,00 zł3 kg/m²
preparat gruntujący4 l30,00 zł0,4 l/m²
A. 6,00 zł
B. 18,00 zł
C. 21,00 zł
D. 9,00 zł
Poprawna odpowiedź to 21,00 zł, co jest wynikiem dokładnego obliczenia kosztów materiałów potrzebnych do wykonania 1 m² tynku mozaikowego. W tym przypadku istotne jest, aby zrozumieć, że koszt zaprawy tynkarskiej wynosi 18,00 zł/m², a koszt preparatu gruntującego to dodatkowe 3,00 zł/m². Suma tych dwóch wartości daje całkowity koszt 21,00 zł/m². Jest to ważne, aby znać te wartości, ponieważ pozwala to na precyzyjne planowanie budżetu na prace tynkarskie w projektach budowlanych. W praktyce, przy kalkulacji kosztów dla większych powierzchni, takie jednostkowe koszty mogą być mnożone przez powierzchnię całkowitą, co następnie pozwala na oszacowanie całkowitych wydatków. Przykładowo, przy tynkowaniu ściany o powierzchni 50 m², całkowity koszt materiałów wyniesie 1050,00 zł. Takie podejście jest zgodne z najlepszymi praktykami w budownictwie, które zalecają staranne obliczanie kosztów na każdą część projektu, aby uniknąć nieprzewidzianych wydatków oraz opóźnień w realizacji.

Pytanie 31

Jakiego rodzaju kruszywa należy użyć do stworzenia zaprawy, która będzie przeznaczona do wykonania tynku izolacyjnego?

A. Żużla wielkopiecowego
B. Piasku kwarcowego
C. Piasku rzecznego
D. Miału marmurowego
Piasek kwarcowy, choć często używany w budownictwie, nie jest odpowiedni do produkcji zapraw ciepłochronnych, głównie z powodu swoich właściwości termoizolacyjnych, które są znacznie gorsze niż te oferowane przez żużel wielkopiecowy. Piasek kwarcowy charakteryzuje się dużą gęstością i masą, co może prowadzić do zwiększenia ciężaru tynku, a tym samym do obniżenia jego efektów izolacyjnych. W kontekście tynków ciepłochronnych, kluczowe jest, aby kruszywo miało zdolność do zatrzymywania powietrza w swojej strukturze, co piasek kwarcowy nie jest w stanie zapewnić. Z kolei miał marmurowy, pomimo że ma estetyczne walory, nie spełnia wymogów dotyczących termoizolacyjności i może być zbyt drogi w zastosowaniu w skali budownictwa. Piasek rzeczny, choć z natury ma mniejsze zanieczyszczenia, również nie zapewnia odpowiednich właściwości izolacyjnych i może prowadzić do problemów z wilgocią w tynku. Wybór niewłaściwego kruszywa może skutkować nieefektywnymi rozwiązaniami budowlanymi, co podkreśla znaczenie stosowania materiałów zgodnych z wytycznymi branżowymi oraz normami, takimi jak PN-EN 998-1, które precyzują parametry technologiczne dla zapraw budowlanych. Dlatego też kluczowe jest, aby osoby zajmujące się doborem materiałów budowlanych miały świadomość właściwości technicznych i praktycznych aspektów używanych surowców.

Pytanie 32

Na podstawie danych zawartych w tablicy z KNR 2-02, oblicz wynagrodzenie tynkarza za wykonywanie tynku zwykłego kategorii III na ścianach o powierzchni 200 m2, jeżeli stawka godzinowa pracy tynkarza wynosi 25,00 zł.

Nakłady na 100 m²na podstawie Tablicy 0802
Lp.WyszczególnienieJednostki miary,
oznaczenia
Ściany i słupy
symbole
eto
rodzaje zawodów,
materiałów i maszyn
cyfroweliterowekategoria tynku
IIIII
abcde0102
01999Robotnicy149r-g45,9053,80
A. 2295,00 zł
B. 2475,00 zł
C. 2915,00 zł
D. 2690,00 zł
Odpowiedź 2690,00 zł jest prawidłowa, ponieważ obliczenia opierają się na standardach zawartych w KNR 2-02, które określają, że dla tynku zwykłego kategorii III na 100 m² przypada 53,80 roboczogodzin. W przypadku powierzchni 200 m², liczba roboczogodzin wynosi 107,6 (czyli 53,80 roboczogodzin pomnożone przez 2). Następnie, mnożąc tę wartość przez stawkę godzinową 25,00 zł, otrzymujemy 2690,00 zł. Tego typu obliczenia są kluczowe w branży budowlanej, gdzie precyzyjne kalkulacje kosztów pracy mają zasadnicze znaczenie dla efektywności finansowej projektu. Zastosowanie danych z KNR 2-02 jest zgodne z najlepszymi praktykami w zakresie ustalania wynagrodzeń dla pracowników budowlanych, zapewniając rzetelność i transparentność w procesie kalkulacji kosztów.

Pytanie 33

Gładź tynków zewnętrznych można uzyskać z mieszanki

A. wapienno-gipsowej
B. anhydrytowej
C. cementowo-wapiennej
D. wapiennej
Wybór innych zapraw, takich jak wapienne, anhydrytowe czy wapienno-gipsowe, nie jest odpowiedni do gładzi tynków zewnętrznych. Zaprawa wapienna, choć ma swoje zalety, nie oferuje wystarczającej wytrzymałości mechanicznej i odporności na czynniki atmosferyczne w porównaniu do zaprawy cementowo-wapiennej. Wapno ma tendencję do łuszczenia się i kruszenia pod wpływem deszczu i wiatru, co sprawia, że nie nadaje się do stosowania jako główna warstwa wykończeniowa na elewacjach. Z kolei zaprawa anhydrytowa, będąca materiałem na bazie siarczanu wapnia, jest stosunkowo nowym rozwiązaniem, które znajduje swoje miejsce w budownictwie wnętrz, ale nie sprawdza się w warunkach zewnętrznych, ponieważ może ulegać degradacji pod wpływem wilgoci. Ostatnią z analizowanych opcji, zaprawa wapienno-gipsowa, nie jest również zalecana do zastosowań zewnętrznych, gdyż gips, mimo że jest materiałem łatwym w obróbce, ma niską odporność na wodę, co prowadzi do jego szybkiego zniszczenia pod wpływem deszczu. W przypadku gładzi tynków zewnętrznych kluczowe jest, aby materiał charakteryzował się odpowiednią odpornością na warunki atmosferyczne oraz zdolnością do regulacji wilgotności, dlatego zaprawa cementowo-wapienna jest najbardziej rekomendowaną opcją w tej dziedzinie.

Pytanie 34

W którym rodzaju stropu gęstożebrowego można znaleźć prefabrykowane belki żelbetowe?

A. DZ-3
B. Teriva
C. Akermana
D. Fert
Odpowiedź DZ-3 jest prawidłowa, ponieważ strop gęstożebrowy DZ-3 charakteryzuje się zastosowaniem prefabrykowanych żelbetowych belek, które są integralną częścią tego systemu. Stropy DZ-3 są często wykorzystywane w budownictwie przemysłowym i mieszkaniowym ze względu na ich wysoką nośność oraz łatwość w montażu. Prefabrykowane belki pozwalają na szybsze wykonanie konstrukcji oraz zmniejszają ilość pracy na budowie, co przekłada się na obniżenie kosztów. W praktyce, strop gęstożebrowy DZ-3 znajduje zastosowanie w dużych obiektach, takich jak hale magazynowe czy centra handlowe, gdzie wymagana jest duża przestrzeń bez podpór. Zastosowanie prefabrykowanych elementów zgodnych z normami PN-EN 1992-1-1 (Eurokod 2) zapewnia trwałość oraz bezpieczeństwo konstrukcji, co jest kluczowe w procesie projektowania. Warto dodać, że odpowiednia dokumentacja techniczna oraz certyfikaty jakości są niezbędne do zapewnienia zgodności z obowiązującymi normami budowlanymi.

Pytanie 35

Wylicz koszt wymiany pięciu okien o wymiarach 120×150 cm każde, jeśli cena jednostkowa tej usługi to 65,00 zł/m.

A. 1404,00 zł
B. 1560,00 zł
C. 1950,00 zł
D. 1755,00 zł
Żeby obliczyć, ile kosztuje wymiana pięciu okien o wymiarach 120x150 cm, najpierw trzeba policzyć pole jednego okna. To proste – 120 cm razy 150 cm daje nam 18000 cm². Potem przeliczamy to na metry kwadratowe, dzieląc przez 10000, co daje 1,8 m² na jedno okno. Jak już mamy pięć okien, to całkowite pole wychodzi 5 razy 1,8 m², czyli 9 m². Koszt za metr kwadratowy to 65 zł, więc całkowity koszt wymiany tych okien to 9 m² razy 65 zł, co daje 585 zł. Pamiętaj, że zawsze musisz sprawdzić jednostki, żeby uniknąć błędów. To może się wydawać nudne, ale w praktyce wiedza o kosztach materiałów i robocizny jest kluczowa do dobrego planowania budżetu. Precyzyjne obliczenia pomagają lepiej zarządzać finansami w budownictwie.

Pytanie 36

Izolacje przeciwwilgociowe lekki typ dla ściany piwnicy powinny być wykonane

A. z pojedynczej warstwy folii PVC
B. z dwóch warstw lepiku asfaltowego
C. z folii kubełkowej
D. z papy asfaltowej
Izolacje w piwnicach to naprawdę istotna sprawa, bo źle zrobione mogą prowadzić do problemów. Folia PVC niby jest wodoodporna, ale w piwnicach, gdzie woda gruntowa jest cały czas obecna, nie jest najlepszym rozwiązaniem. Moim zdaniem, może spowodować nieszczelności. Folia kubełkowa też jest popularna, ale nie jest to to samo co lepik asfaltowy. Często się myli, że jedna warstwa lepiku wystarczy, ale tak naprawdę dwie warstwy dają dużo lepszą ochronę przed wilgocią. Papa asfaltowa, mimo że można ją stosować, to nie jest tak skuteczna jak lepik w warunkach wysokiej wilgotności i wody gruntowej. Ważne jest, żebyśmy rozumieli, że dobór materiałów wpływa nie tylko na koszty, ale też na długowieczność budynku.

Pytanie 37

Aby sprawdzić precyzję poziomego ustawienia kolejnych warstw cegieł, należy użyć

A. łaty.
B. poziomicy.
C. warstwomierza.
D. sznura murarskiego.
Poziomica to narzędzie niezbędne do zapewnienia, że warstwy cegieł są ułożone w poziomie, co jest kluczowe dla trwałości i estetyki budowli. Użycie poziomicy pozwala na dokładne pomiary, które wskazują, czy trzymana powierzchnia jest idealnie równa. Jest to szczególnie ważne w przypadku konstrukcji, gdzie nawet niewielkie odchylenia mogą prowadzić do problemów strukturalnych. Standardy budowlane zalecają używanie poziomicy do kontroli poziomu podłoża przed rozpoczęciem murowania oraz podczas układania kolejnych warstw. Przykładem zastosowania poziomicy może być postawienie pierwszej warstwy cegieł na fundamentach, gdzie jej użycie pozwala na uzyskanie idealnego poziomu, co jest podstawą dla kolejnych etapów budowy. Warto również pamiętać, że poziomica może być wykorzystana w różnych sytuacjach budowlanych, takich jak montaż okien czy drzwi, gdzie precyzyjne ułożenie ma kluczowe znaczenie dla funkcjonalności i wyglądu. W związku z tym, posługiwanie się poziomicą jest nie tylko dobrą praktyką, ale także niezbędnym standardem w branży budowlanej.

Pytanie 38

Rozbiórkę ręczną stropu ceglanego na belkach stalowych należy zacząć od

A. skucia wypełnienia stropowego
B. wycięcia belek wzdłuż ścian
C. rozebrania górnej części stropu, czyli podłogi
D. zbicia tynku z powierzchni stropu
Zbicie tynku ze stropu jest kluczowym pierwszym krokiem w procesie ręcznej rozbiórki stropu ceglanego na belkach stalowych. Tynk pełni funkcję wykończeniową, ale jego usunięcie pozwala na dokładną ocenę stanu konstrukcji stropu oraz belek. Bez tego etapu, można napotkać nieprzewidziane trudności, które mogą prowadzić do uszkodzenia pozostałych elementów budynku. W praktyce, przed rozpoczęciem rozbiórki, ważne jest również zapewnienie odpowiedniego zabezpieczenia obszaru roboczego oraz użycie odpowiednich narzędzi, takich jak młoty pneumatyczne czy łomy, aby skutecznie usunąć tynk. Dobrą praktyką jest także sporządzenie dokumentacji fotograficznej stanu przed rozpoczęciem prac, co może być przydatne w późniejszych etapach oraz ewentualnych analizach odpowiadających za bezpieczeństwo budynku. Warto również zaznaczyć, że zgodnie z normami budowlanymi, przed rozpoczęciem rozbiórki powinno się przeprowadzić ocenę stanu technicznego konstrukcji, aby zminimalizować ryzyko związane z pracami rozbiórkowymi.

Pytanie 39

Na ilustracji przedstawiono sposób wykonania

Ilustracja do pytania
A. izolacji cieplnej.
B. hydroizolacji.
C. izolacji akustycznej.
D. paroizilacji.
Izolacja akustyczna, paroizolacja i izolacja cieplna to różne techniki w budownictwie, ale tak naprawdę nie mają nic wspólnego z hydroizolacją. Izolacja akustyczna polega na redukcji hałasu, który może przenikać przez ściany czy podłogi. Materiały takie jak wełna mineralna czy płyty akustyczne są wykorzystywane do tłumienia dźwięków, ale nie chronią przed wodą. Paroizolacja działa na innej zasadzie – ma za zadanie blokować parę wodną, żeby uniknąć kondensacji wewnątrz budynków. Tu przydają się folie paroizolacyjne, szczególnie podczas ocieplania poddaszy. Z kolei izolacja cieplna zatrzymuje ciepło w budynku, co wpływa na komfort cieplny i efektywność energetyczną. Stosuje się tu styropian czy wełnę mineralną. W dzisiejszym budownictwie trzeba brać pod uwagę wszystkie te aspekty, żeby wszystko działało jak należy. Jak się pominie ich odpowiednie zastosowanie może to prowadzić do błędnych wniosków o efektywności budowli, a to już może zagrażać bezpieczeństwu i komfortowi osób korzystających z budynków.

Pytanie 40

Jakiego spoiwa powinno się użyć do realizacji tynku zewnętrznego w obszarach narażonych na wilgoć?

A. Wapna pokarbidowego
B. Wapna hydraulicznego
C. Gipsu szpachlowego
D. Gipsu budowlanego
Wybór wapna hydraulicznego do wykonania tynku zewnętrznego w miejscach narażonych na działanie wilgoci jest uzasadniony jego właściwościami. Wapno hydrauliczne jest spoiwem, które w przeciwieństwie do wapna gaszonego, może twardnieć zarówno na powietrzu, jak i pod wodą, co czyni je idealnym do zastosowań na zewnątrz budynków. Działa to na korzyść trwałości tynku, który musi znosić zmienne warunki atmosferyczne, w tym deszcz i wilgoć. Przykładem zastosowania wapna hydraulicznego może być tynkowanie fundamentów budynków oraz murów piwnicznych, gdzie narażenie na wodę gruntową jest intensywne. W obiektach zabytkowych, gdzie zachowanie tradycyjnych metod budowlanych jest niezwykle istotne, wapno hydrauliczne jest również preferowane ze względu na swoje właściwości paroprzepuszczalne, co pozwala na odprowadzanie wilgoci bez uszkadzania struktury budynku. Warto również wspomnieć, że zgodnie z normami budowlanymi, stosowanie wapna hydraulicznego spełnia wymogi dotyczące ochrony przed wilgocią, co potwierdzają odpowiednie badania i certyfikaty. Dlatego wapno hydrauliczne stanowi najlepszy wybór do tynków w trudnych warunkach atmosferycznych.