Wyniki egzaminu

Informacje o egzaminie:
  • Zawód: Technik budownictwa
  • Kwalifikacja: BUD.12 - Wykonywanie robót murarskich i tynkarskich
  • Data rozpoczęcia: 10 maja 2026 19:09
  • Data zakończenia: 10 maja 2026 19:30

Egzamin zdany!

Wynik: 34/40 punktów (85,0%)

Wymagane minimum: 20 punktów (50%)

Nowe
Analiza przebiegu egzaminu- sprawdź jak rozwiązywałeś pytania
Pochwal się swoim wynikiem!
Szczegółowe wyniki:
Pytanie 1

Gdy na powierzchni tynku występują liczne oznaki po przeprowadzonych naprawach związanych z pęknięciami, co powinno się zrobić?

A. pokryć powierzchnię siatką stalową i wykonać gładź
B. położyć na powierzchni nową gładź
C. pomalować całą powierzchnię białą farbą
D. pokryć powierzchnię siatką z tworzywa sztucznego i wykonać gładź
Pokrycie powierzchni siatką z tworzywa sztucznego przed nałożeniem gładzi jest kluczowym działaniem mającym na celu poprawę trwałości i estetyki tynku. Siatka z tworzywa sztucznego działa jako zbrojenie, które zapobiega pojawianiu się nowych pęknięć oraz stabilizuje istniejące. W przypadku tynków narażonych na ruchy strukturalne, siatka ta amortyzuje naprężenia, co jest zgodne z zasadami stosowanymi w budownictwie. Przykładowo, w obiektach, gdzie występują wahania temperatury lub wilgoci, zastosowanie siatki z tworzywa sztucznego wpływa na dłuższą żywotność wykończeń. Stosowanie tej metody jest zgodne z normami PN-EN 13914-1, które określają wymagania dotyczące tynków wewnętrznych i zewnętrznych. Ponadto, dzięki gładzi nałożonej na tak zabezpieczoną powierzchnię, uzyskujemy gładką i estetyczną powierzchnię, gotową do malowania lub innego wykończenia, co jest istotne w kontekście estetyki przestrzeni mieszkalnej.

Pytanie 2

Zgodnie z wskazówkami producenta, zużycie gotowej mieszanki tynkarskiej do nałożenia tynku o grubości 15 mm wynosi 19,5 kg/m2. Ile worków po 30 kilogramów tej mieszanki jest potrzebnych do pokrycia powierzchni 150 m2 tym tynkiem?

A. 147 worków
B. 225 worków
C. 98 worków
D. 75 worków
Odpowiedź 98 worków jest poprawna, ponieważ aby obliczyć całkowite zużycie zaprawy tynkarskiej do wykonania tynku na powierzchni 150 m², należy pomnożyć zużycie na metr kwadratowy przez całkowitą powierzchnię. W tym przypadku, zużycie wynosi 19,5 kg/m², co daje 19,5 kg/m² * 150 m² = 2925 kg. Następnie, aby obliczyć liczbę worków zaprawy potrzebnych do zakupu, należy podzielić całkowite zapotrzebowanie na kilogramy przez wagę jednego worka. Przy masie worka wynoszącej 30 kg, obliczenie wygląda następująco: 2925 kg / 30 kg/worek = 97,5 worków. Ostatecznie, zaokrąglając w górę, potrzebujemy 98 worków. Takie obliczenia są istotne w praktyce budowlanej, ponieważ precyzyjne szacowanie materiałów pozwala uniknąć niedoborów oraz nadmiaru, co z kolei przekłada się na efektywność kosztową i terminowość realizacji projektów budowlanych. Wykorzystanie standardów kalkulacyjnych w branży budowlanej, takich jak normy PN-EN, wspiera dokładność tego procesu.

Pytanie 3

Do przygotowywania zapraw tynkarskich, bez wcześniejszych badań dotyczących składu i właściwości, można wykorzystać wodę

A. odzyskaną z produkcji betonu
B. ze zbiorników podziemnych
C. z rzek i jezior
D. z wodociągu
Woda z wodociągu to najlepsza opcja, jeśli chodzi o przygotowanie zaprawy tynkarskiej. Ma odpowiednie parametry, zarówno chemiczne jak i mikrobiologiczne, dzięki czemu nadaje się do budownictwa. Co ciekawe, regularnie ją badają, więc mamy pewność, że nie ma w niej żadnych szkodliwych substancji, które mogłyby zaszkodzić jakości tynków. Poza tym, są normy budowlane, jak PN-EN 1008, które jasno mówią, że woda do betonu musi być czysta i w ogóle bez zanieczyszczeń. W praktyce oznacza to, że używając wody z wodociągu, dostajemy lepszą stabilność i jednorodność zaprawy, co jest ważne przy dalszych etapach budowy. Dobrze też mieć na uwadze, że korzystanie z tej wody zmniejsza ryzyko problemów takich jak pęknięcia czy osypywanie się tynków, co mogłoby później kosztować nas naprawy.

Pytanie 4

Na podstawie danych zawartych w tablicy z KNR oblicz, ile cementu potrzeba do wykonania 2 m3 zaprawy cementowej marki 5.

KNR 2-02 Zaprawy cementowe

Nakłady na 1 m³ zaprawyTablica1753
Lp.WyszczególnienieJednostki miaryMarka zaprawy i stosunek objętościowy
składników
symbole
eto
Rodzaje zawodów,
materiałów i maszyn
cyfroweliterowe3
1 : 5
5
1 : 4
8
1 : 3
10
1 : 2
abcde01020304
01343Betoniarze - grupa II149r-g2,252,252,252,25
Razem149r-g2,252,252,252,25
201800199Cement 32,5 z dodatkami034t0,2680,3270,4120,539
211800200Ciasto wapienne0600,0520,0640,040
221810099Piasek do zapraw0,601,2901,2501,1901,030
232380899Woda0600,3400,3500,3600,420
7034312Betoniarka 250 l148m-g0,680,680,680,68
A. 654 kg
B. 327 kg
C. 824 kg
D. 536 kg
Aby prawidłowo obliczyć ilość cementu potrzebną do wykonania zaprawy cementowej, istotne jest zrozumienie danych zawartych w tabelach KNR (Katalog Norm Rad) oraz przeliczeń jednostkowych. W przypadku zaprawy marki 5, według tabeli KNR, na 1 m³ zaprawy potrzeba 0,327 t cementu. Przekształcając tony na kilogramy, uzyskujemy 327 kg na m³. W naszym przypadku, gdy zaprawa ma objętość 2 m³, wystarczy pomnożyć 327 kg przez 2, co daje 654 kg. Dokładne obliczenia są kluczowe w praktyce budowlanej, ponieważ niewłaściwe ilości materiałów mogą prowadzić do nieefektywnego wykorzystania surowców, a także negatywnie wpływać na jakość i trwałość konstrukcji. Przestrzeganie tych norm jest zgodne z dobrymi praktykami w inżynierii budowlanej, gdzie precyzyjne obliczenia materiałowe są fundamentalne dla osiągnięcia optymalnych rezultatów w procesach budowlanych.

Pytanie 5

Rozbiórkę ręczną stropu ceglanego na belkach stalowych należy zacząć od

A. zbicia tynku z powierzchni stropu
B. skucia wypełnienia stropowego
C. rozebrania górnej części stropu, czyli podłogi
D. wycięcia belek wzdłuż ścian
Zbicie tynku ze stropu jest kluczowym pierwszym krokiem w procesie ręcznej rozbiórki stropu ceglanego na belkach stalowych. Tynk pełni funkcję wykończeniową, ale jego usunięcie pozwala na dokładną ocenę stanu konstrukcji stropu oraz belek. Bez tego etapu, można napotkać nieprzewidziane trudności, które mogą prowadzić do uszkodzenia pozostałych elementów budynku. W praktyce, przed rozpoczęciem rozbiórki, ważne jest również zapewnienie odpowiedniego zabezpieczenia obszaru roboczego oraz użycie odpowiednich narzędzi, takich jak młoty pneumatyczne czy łomy, aby skutecznie usunąć tynk. Dobrą praktyką jest także sporządzenie dokumentacji fotograficznej stanu przed rozpoczęciem prac, co może być przydatne w późniejszych etapach oraz ewentualnych analizach odpowiadających za bezpieczeństwo budynku. Warto również zaznaczyć, że zgodnie z normami budowlanymi, przed rozpoczęciem rozbiórki powinno się przeprowadzić ocenę stanu technicznego konstrukcji, aby zminimalizować ryzyko związane z pracami rozbiórkowymi.

Pytanie 6

Wzmocnienie budowlanych ław fundamentowych wykonanych z cegły poprzez podmurowanie oraz zwiększenie ich szerokości powinno się przeprowadzać w odcinkach o długości

A. 2,0 m
B. 1,0 m
C. 3,0 m
D. 2,5 m
Wybór długości odcinków do wzmocnienia ław fundamentowych jest kluczowym aspektem w procesie budowlanym. Odpowiedzi sugerujące 2,0 m, 2,5 m czy 3,0 m opierają się na błędnych założeniach dotyczących sposobu reakcji materiałów budowlanych na obciążenia. Długie odcinki mogą skutkować powstawaniem niepożądanych naprężeń w konstrukcji, co prowadzi do ryzyka pęknięć, osiadania czy kruszenia się materiałów. W praktyce budowlanej, zbyt duża długość podmurowania ogranicza możliwość skutecznego zarządzania deformacjami, a ich kontrola staje się utrudniona. W przypadku ław fundamentowych z cegły, które mają ograniczoną wytrzymałość na rozciąganie, kluczowe jest stosowanie zasad tzw. „pracy sekcyjnej”, w której każdy segment jest wzmocniony w sposób pozwalający na jednoczesne rozłożenie obciążeń i minimalizację ryzyka lokalnych uszkodzeń. Normy budowlane oraz najlepsze praktyki inżynieryjne jednoznacznie wskazują na preferencję dla krótszych odcinków, co umożliwia bardziej efektywną adaptację do lokalnych warunków gruntowych oraz obciążeń. Dlatego należy unikać długich segmentów, które mogą prowadzić do nieefektywnego wzmocnienia i potencjalnych problemów strukturalnych w przyszłości.

Pytanie 7

Warstwa styropianu umieszczona w wieńcach oraz nadprożach ścian zewnętrznych ma za zadanie izolację

A. akustyczną
B. wodoszczelnej
C. paroszczelnej
D. ciepłochronnej
Odpowiedź dotycząca funkcji ciepłochronnej warstwy styropianu w wieńcach i nadprożach ścian zewnętrznych jest prawidłowa, ponieważ styropian jest materiałem o niskiej przewodności cieplnej, co czyni go doskonałym izolatorem termicznym. Jego zastosowanie w budownictwie jest powszechne, szczególnie w kontekście minimalizacji strat ciepła w budynkach. Przykładowo, w budynkach energooszczędnych, dobrze zaizolowane wieńce i nadproża z użyciem styropianu mogą znacząco poprawić efektywność energetyczną budynku, co jest zgodne z normami budowlanymi i standardami takimi jak NF40 oraz NF15. Poza tym, stosowanie styropianu w tych elementach konstrukcyjnych przyczynia się do komfortu cieplnego mieszkańców, redukując koszty ogrzewania. Warto również pamiętać, że odpowiednia izolacja termiczna jest kluczowym elementem projektów budowlanych, zwłaszcza w kontekście rosnących wymagań dotyczących efektywności energetycznej w budownictwie. Zastosowanie materiałów izolacyjnych, takich jak styropian, w wieńcach i nadprożach przyczynia się do osiągnięcia lepszej klasy energetycznej budynku oraz spełnienia warunków określonych w Dyrektywie Unii Europejskiej w sprawie efektywności energetycznej budynków.

Pytanie 8

Jaką ilość zaprawy tynkarskiej należy przygotować do nałożenia tynku o grubości 1,5 cm na powierzchni 20 m2, jeśli norma zużycia wynosi 5 kg na 1 m2 tynku o grubości 15 mm?

A. 15 kg
B. 30 kg
C. 50 kg
D. 100 kg
Aby obliczyć ilość zaprawy tynkarskiej potrzebnej do wykonania tynku o grubości 1,5 cm na powierzchni 20 m2, należy zastosować normę zużycia wynoszącą 5 kg na 1 m2 dla tynku o grubości 15 mm. Grubość 1,5 cm jest równoważna 15 mm, co oznacza, że norma zużycia jest bezpośrednio stosowana do obliczeń. Dlatego dla powierzchni 20 m2 zużycie zaprawy wyniesie: 5 kg/m2 * 20 m2 = 100 kg. Jest to praktyczne podejście do planowania prac tynkarskich, które powinno być zawsze uwzględnione na etapie przygotowania. W branży budowlanej znajomość norm zużycia materiałów jest kluczowa nie tylko dla efektywności kosztowej, ale także dla jakości wykonania. Zastosowanie odpowiedniej ilości zaprawy tynkarskiej zapewnia stabilność i estetykę tynku, a także wpływa na jego trwałość w dłuższym okresie eksploatacji. Warto zaznaczyć, że w przypadku różnych rodzajów tynków lub zmian w grubości, obliczenia te mogą się zmienić, dlatego zawsze należy odnosić się do aktualnych norm i wytycznych branżowych.

Pytanie 9

Na którym rysunku przedstawiono narzędzie służące do narzucania zaprawy przy tynkowaniu ręcznym?

Ilustracja do pytania
A. B.
B. A.
C. D.
D. C.
Na rysunku D przedstawiono kielnię murarską, która jest kluczowym narzędziem w procesie tynkowania ręcznego. Kielnia murarska służy do precyzyjnego nakładania zaprawy na powierzchnię, co jest niezwykle istotne, aby zapewnić równomierne pokrycie i właściwe przyczepienie materiału. Użycie kielni pozwala na kontrolowanie ilości zaprawy, co z kolei wpływa na jakość finalnego wykończenia. W praktyce, dobra technika pracy z kielnią obejmuje odpowiednie kątowanie, a także umiejętność wykonania gładkich ruchów, co minimalizuje ryzyko powstawania nierówności. Warto też zaznaczyć, że w tynkowaniu ręcznym, korzystanie z odpowiednich narzędzi, takich jak kielnia, jest zgodne z najlepszymi praktykami budowlanymi, które podkreślają znaczenie precyzji i jakości robót budowlanych. Dodatkowo, umiejętność posługiwania się tym narzędziem jest niezbędna w wielu innych dziedzinach budownictwa, takich jak murowanie czy stawianie ścianek działowych.

Pytanie 10

Przedstawiony na rysunku przyrząd murarski jest

Ilustracja do pytania
A. warstwomierzem.
B. wężem wodnym.
C. poziomnicą.
D. linią ważną.
Wąż wodny, znany również jako szlaufwaga, to narzędzie kluczowe w budownictwie, służące do precyzyjnego wyznaczania poziomu. Jego działanie opiera się na zasadzie naczyń połączonych, co oznacza, że poziom wody w obu rurkach będzie jednakowy, niezależnie od ich położenia. Dzięki temu, zastosowanie węża wodnego pozwala na uzyskanie dokładnych pomiarów na dużych odległościach, co jest szczególnie istotne w przypadku większych projektów budowlanych, gdzie tradycyjne poziomnice mogą być niewystarczające. W praktyce, wąż wodny jest wykorzystywany do wyznaczania fundamentów, określania poziomów podłóg oraz w innych zastosowaniach, gdzie precyzyjne pomiary są kluczowe dla jakości wykonania. Zgodnie z normami budowlanymi, takie jak PN-EN 1991-1-4, stosowanie odpowiednich narzędzi do pomiaru poziomu jest fundamentalnym elementem zapewnienia bezpieczeństwa i trwałości budowli. Rekomenduje się regularne kalibrowanie narzędzi pomiarowych, aby uniknąć błędów związanych z ich użyciem.

Pytanie 11

Oblicz wydatki na demontaż kamiennej ławy fundamentowej o wymiarach 1,2 × 0,6 m oraz długości 15 m, jeżeli koszt rozbiórki 1 m3 takich fundamentów wynosi 400,00 zł?

A. 240,00 zł
B. 4 320,00 zł
C. 6 000,00 zł
D. 480,00 zł
Aby obliczyć koszt rozbiórki kamiennej ławy fundamentowej, najpierw musimy ustalić objętość fundamentu. Ława ma przekrój 1,2 m × 0,6 m i długość 15 m, więc objętość V można obliczyć ze wzoru: V = długość × szerokość × wysokość. W naszym przypadku: V = 15 m × 1,2 m × 0,6 m = 10,8 m³. Koszt rozbiórki 1 m³ wynosi 400,00 zł, więc całkowity koszt rozbiórki to: 10,8 m³ × 400,00 zł/m³ = 4 320,00 zł. Tego typu obliczenia są kluczowe w branży budowlanej, szczególnie przy planowaniu budżetów na projekty budowlane i demontażowe. Znajomość jednostkowych kosztów robocizny oraz materiałów budowlanych pozwala na efektywne zarządzanie kosztami oraz optymalizację wydatków. W praktyce, takie obliczenia powinny być zawsze weryfikowane w kontekście aktualnych cen i stawek rynkowych, które mogą się różnić w zależności od lokalizacji i specyfiki projektu.

Pytanie 12

Zgodnie z zaleceniami producenta, zużycie gipsowej zaprawy tynkarskiej wynosi 6 kg/m2/10 mm. Oblicz, ile
30-kilogramowych worków zaprawy trzeba zakupić, aby nałożyć tynk o grubości 20 mm na ścianach o łącznej powierzchni 200 m2.

A. 20 worków
B. 10 worków
C. 80 worków
D. 40 worków
Żeby policzyć, ile gipsowej zaprawy potrzebujemy do tynku grubości 20 mm na powierzchni 200 m², najpierw musimy przeliczyć zużycie zaprawy przy tej grubości. Z tego, co mówi producent, potrzebne jest 6 kg/m² dla 10 mm grubości, więc dla 20 mm będziemy potrzebować już 12 kg/m². Potem mnożymy to przez powierzchnię ścianek: 12 kg/m² * 200 m² daje nam 2400 kg zaprawy. Następnie musimy podzielić tę wagę przez wagę jednego worka, czyli 30 kg: 2400 kg / 30 kg = 80 worków. Przy takich obliczeniach warto pamiętać o zaleceniach producenta i standardach budowlanych, bo to naprawdę kluczowe, żeby tynk był odpowiedniej jakości i trwałości.

Pytanie 13

Do wykonania murów z bloczków systemu Ytong na cienkie spoiny trzeba przygotować

A. zaprawę cementową
B. zaprawę klejową
C. zaprawę wapienną
D. zaprawę cementowo-wapienną
Zaprawa klejowa jest kluczowym materiałem przy murowaniu ścian z bloczków Ytong na cienkie spoiny, ponieważ zapewnia ona doskonałą przyczepność oraz minimalizuje straty ciepła. Bloczek Ytong, wykonany z betonu komórkowego, charakteryzuje się dużą porowatością, co sprawia, że tradycyjne zaprawy mogą nie zapewniać odpowiedniej wydajności. Zaprawa klejowa, w odróżnieniu od zapraw wapiennych czy cementowych, ma idealnie dobraną konsystencję, co pozwala na łatwe nakładanie i formowanie cienkiej spoiny, co z kolei przyczynia się do lepszej izolacyjności termicznej. Zastosowanie zaprawy klejowej nie tylko przyspiesza proces murowania, ale także poprawia trwałość i stabilność całej konstrukcji. W praktyce, stosując zaprawę klejową, można uzyskać spoiny o grubości nieprzekraczającej 3 mm, co jest zgodne z najlepszymi praktykami branżowymi oraz normami budowlanymi.

Pytanie 14

W jakiej lokalizacji należy umieścić izolację cieplną przegrody w budynku mieszkalnym?

A. na tej stronie przegrody, gdzie przeważa niższa temperatura
B. po każdej stronie przegrody
C. na obydwu stronach przegrody
D. na tej stronie przegrody, gdzie przeważa wyższa temperatura
Izolację cieplną przegrody budowlanej należy umieścić po tej stronie, gdzie zazwyczaj panuje niższa temperatura, co wynika z podstawowych zasad termodynamiki. Celem izolacji jest ograniczenie wymiany ciepła pomiędzy wnętrzem budynku a jego otoczeniem. W praktyce oznacza to, że w zimie izolacja powinna być umieszczona od strony zewnętrznej, aby zminimalizować straty ciepła do chłodniejszego otoczenia. W lecie, natomiast, izolacja ma za zadanie chronić przed nagrzewaniem się wnętrza, dlatego również w tym przypadku ważne jest, aby znajdowała się po stronie, gdzie temperatura zewnętrzna jest wyższa. Przy projektowaniu budynków mieszkalnych kluczowe jest uwzględnienie lokalnych warunków klimatycznych oraz standardów budowlanych, takich jak norma PN-EN 13162, która określa wymagania dla materiałów izolacyjnych. Przykład praktyczny to domy jednorodzinne, w których stosowanie izolacji termicznej po stronie północnej, gdzie temperatura jest zazwyczaj niższa, pozwala na znaczną poprawę efektywności energetycznej budynku.

Pytanie 15

Na podstawie danych zawartych w tabeli oblicz, ile worków zaprawy murarskiej będzie potrzebnych do wymurowania ściany o długości 4,0 m, wysokości 2,5 m i grubości 1 cegły.

Zużycie zaprawy z 25-kilogramowego worka
Rodzaj ścianyPowierzchnia ściany
dla grubości ściany (z cegły pełnej) 1/2 cok. 0,33 m²
grubości 1 cok.0,16 m²
grubości 1 ½cok. 0,11 m²
grubości 2 cok. 0,08 m²
A. 16 szt.
B. 93 szt.
C. 63 szt.
D. 40 szt.
Żeby policzyć, ile worków zaprawy murarskiej potrzebujemy do wymurowania ściany, najpierw musimy określić jej powierzchnię. Mamy ścianę, która ma 4,0 m długości i 2,5 m wysokości. Więc robimy obliczenia: 4,0 m * 2,5 m = 10 m². Następnie trzeba wiedzieć, ile m² pokryjemy z jednego worka zaprawy. Z reguły to około 0,16 m² z worka. Teraz dzielimy powierzchnię ściany przez to, co pokrywa jeden worek: 10 m² / 0,16 m², co daje 62,5. Ostatecznie zaokrąglamy to do 63 worków. To ważne, żeby dobrze to obliczyć, bo jak źle oszacujemy, to może być opóźnienie w pracy i dodatkowe koszty. Zastosowanie norm, jak PN-EN 998-2, daje pewność, że wszystko będzie solidne i trwałe. Wiedza o tym, jak obliczać materiały, jest ważna nie tylko dla wykonawców, ale także dla inwestorów, żeby dobrze planować budżet budowlany.

Pytanie 16

Jeśli koszty robocizny na demontaż lm2 ceglanej ścianki działowej wynoszą 0,61 r-g, to ile czasu zajmie rozebranie 5 takich ścianek, z których każda ma powierzchnię 10 m2?

A. 30,0 r-g
B. 61,0 r-g
C. 81,9 r-g
D. 30,5 r-g
Odpowiedź 30,5 r-g jest poprawna, ponieważ aby obliczyć czas potrzebny do rozebrania pięciu ścianek o powierzchni 10 m2 każda, należy najpierw określić całkowitą powierzchnię do rozebrania. Całkowita powierzchnia wynosi 5 ścianek x 10 m2 = 50 m2. Następnie, mając dane, że nakłady robocizny na rozebranie 1 m2 ceglanej ścianki wynoszą 0,61 r-g, obliczamy całkowity czas pracy: 50 m2 x 0,61 r-g/m2 = 30,5 r-g. Praktyczne zastosowanie tej wiedzy jest kluczowe w branży budowlanej, gdzie precyzyjne planowanie robocizny pozwala na optymalizację kosztów i czasu realizacji projektów. Warto także zauważyć, że tego typu obliczenia są zgodne z dobrymi praktykami zarządzania projektami, które zalecają szczegółowe rozplanowanie działań na podstawie rzetelnych danych o wydajności pracy. Oprócz tego, umiejętność precyzyjnego oszacowania czasu robocizny w projektach budowlanych jest kluczowa dla efektywnego zarządzania zasobami i terminami realizacji, co ma znaczenie dla zadowolenia klientów oraz rentowności przedsięwzięć budowlanych.

Pytanie 17

Na ilustracji przedstawiono fragment lica muru wykonanego w wiązaniu

Ilustracja do pytania
A. wozówkowym.
B. główkowym.
C. kowadełkowym.
D. krzyżykowym.
Odpowiedź "wozówkowym" jest prawidłowa, ponieważ wiązanie wozówkowe to technika murowania, w której cegły są układane w każdym kolejnym rzędzie przesunięte o połowę swojej długości w stosunku do cegieł w rzędzie poniżej. Takie podejście nie tylko zwiększa estetykę muru, ale także jego stabilność i wytrzymałość. Przesunięcie cegieł w wozówkowym wiązaniu jest kluczowe, ponieważ zapewnia lepszą dystrybucję obciążeń, co jest ważne w przypadku struktur narażonych na różnorodne siły, takie jak wiatry czy ramię grawitacyjne. W praktyce, ten typ wiązania jest szeroko stosowany w budownictwie, szczególnie w przypadku murów z cegły, ponieważ umożliwia efektywne wykończenie oraz minimalizuje ryzyko powstawania pęknięć. Warto również zauważyć, że dobrą praktyką jest stosowanie wiązania wozówkowego w projektach wymagających wysokiej trwałości, takich jak mury oporowe czy elewacje budynków. Przykładem zastosowania może być renowacja starych budynków, gdzie zachowanie historycznego stylu wymaga precyzyjnego odwzorowania tradycyjnych metod murowania.

Pytanie 18

Aby przygotować 1 worek (25 kg) zaprawy tynkarskiej, trzeba zastosować

A. wiertarkę z mieszadłem
B. betoniarkę przeciwbieżną
C. betoniarkę wolnospadową
D. agregat tynkarski
Wybierałeś wiertarkę z mieszadłem, więc super decyzja! To narzędzie idealnie nadaje się do mieszania zaprawy tynkarskiej, bo dzięki temu można uzyskać odpowiednią konsystencję. Wiertarka z mieszadłem jest stworzona do intensywnego mieszania różnych materiałów, co jest mega ważne przy tynkowaniu. Dzięki temu, że mamy mieszadło, można osiągnąć gładką i jednorodną masę, co serio wpływa na jakość tynku. W praktyce, takie wiertarki są często używane na budowach do przygotowywania różnych materiałów, jak tynki, kleje, czy farby. Używanie takiego sprzętu to standard w branży, bo dobrze przygotowane materiały oznaczają lepszą efektywność i trwałość. Pamiętaj jednak, że kluczowe jest zachowanie odpowiednich proporcji wody do suchego materiału. To ma duży wpływ na to, jak zaprawa się spisze podczas pracy!

Pytanie 19

Wewnątrz pomieszczenia oznaczonego na rysunku numerem 103 przewidziano wykonanie tynku na ścianie bez otworów. Oblicz powierzchnię przeznaczoną do tynkowania, jeżeli wysokość pomieszczenia wynosi 3 m.

Ilustracja do pytania
A. 11,82 m2
B. 14,52 m2
C. 10,56 m2
D. 12,96 m2
Poprawna odpowiedź to 11,82 m2, ponieważ obliczenia dotyczące powierzchni do tynkowania ściany bez otworów w pomieszczeniu 103 uwzględniają wysokość oraz obwód pomieszczenia. Wysokość pomieszczenia wynosi 3 m, co jest standardową wysokością w budownictwie, umożliwiającą zastosowanie typowych materiałów tynkarskich. Aby obliczyć powierzchnię ściany, należy znać również długość i szerokość pomieszczenia. Przykładowo, jeżeli przyjmiemy, że długość wynosi 4 m, a szerokość 3 m, obwód wynosi 2*(4+3)=14 m. Całkowita powierzchnia ścian wynosi 14 m * 3 m = 42 m2. Po odjęciu powierzchni okien i drzwi, która w tym przypadku wynosi 30,18 m2, uzyskujemy powierzchnię ściany gotową do tynkowania równą 11,82 m2. To podejście jest zgodne z najlepszymi praktykami w zakresie obliczeń powierzchni w budownictwie, które zaleca staranne uwzględnienie wszystkich elementów architektonicznych.

Pytanie 20

Do budowy ścian fundamentowych należy używać zaprawy, której głównym spoiwem jest

A. wapno suchogaszone
B. cement portlandzki
C. gips budowlany
D. wapno palone
Cement portlandzki jest podstawowym spoiwem stosowanym w murowaniu ścian fundamentowych, ponieważ zapewnia wysoką wytrzymałość oraz trwałość konstrukcji. Jego skład chemiczny, który zawiera krzemionkę, glinę, wapno i inne składniki, pozwala na uzyskanie odporności na działanie wilgoci oraz agresywnych substancji chemicznych, co jest kluczowe w przypadku fundamentów narażonych na działanie wód gruntowych. W praktyce, zaprawy murarskie na bazie cementu portlandzkiego są stosowane w różnych warunkach atmosferycznych, co czyni je uniwersalnym rozwiązaniem w budownictwie. Ponadto, stosowanie cementu portlandzkiego jest zgodne z normami budowlanymi (np. PN-EN 197-1), które określają wymagania dla materiałów budowlanych. Dobre praktyki wskazują na konieczność odpowiedniego dozowania wody oraz dodatków, co wpływa na właściwości zaprawy i jej zdolność do wiązania. W przypadku fundamentów, odpowiednie przygotowanie zaprawy ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa i stabilności całej konstrukcji.

Pytanie 21

Na podstawie danych zawartych w tabeli podaj, ile wynosi koszt zakupu 1 m3 zaprawy wapiennej M1 do wykonania tynków zewnętrznych zgodnie z drugą pozycją kosztorysu?

KOSZTORYS

L
p.
PodstawaOpisjmNakładyKoszt
jedn.
RMS
1KNR 2-02
0103-06
Ściany budynków jednokond.o wys.do 4.5m z
cegieł pełnych lub dziurawek na
zapr.cement.gr.2ceg.
obmiar = 125m²
1*-- R --
robocizna
3.91r-g/m² * 35.00zł/r-g
r-g488.7500136.85017106.25
2*-- M --
cegła budowlana pełna
200.6szt/m² * 0.59zł/szt
szt25075.0000118.35414794.25
3*zaprawa cementowa
0.143m³/m² * 174.64zł/m³
17.875024.9743121.69
4*materiały pomocnicze
1.5% * 17915.94zł
%1.50002.150268.74
Razem koszty bezpośrednie: 35291.00
Ceny jednostkowe
282.32817106.25
136.850
18184.68
145.478

0.000
2KNR 2-02
0903-02
Tynki zewn.zwykłe doborowe kat.IV na ścia-
nach płaskich i pow.poziom.(balkony i loggie)
wyk.mech.
obmiar = 125m²
1*-- R --
robocizna
0.7567r-g/m² * 35.00zł/r-g
r-g94.587526.4853310.56
2*-- M --
zaprawa wapienna M1
0.0028m³/m² * 148.68zł/m³
0.35000.41652.04
3*zaprawa cementowo wapienna M15
0.0217m³/m² * 233.64zł/m³
2.71255.070633.75
4*zaprawa cementowo-wapienna M5
0.0007m³/m² * 318.60zł/m³
0.08750.22327.88
5*materiały pomocnicze
1.5% * 713.67zł
%1.50000.08610.71
6*-- S --
agregat tynkarski 1.1-3 m3/h
0.1225m-g/m² * 40.00zł/m-g
m-g15.31254.900612.50
Razem koszty bezpośrednie: 4647.50
Ceny jednostkowe
37.1803310.56
26.485
724.38
5.795
612.50
4.900
A. 233,64 zł
B. 174,64 zł
C. 318,60 zł
D. 148,68 zł
Koszt zakupu 1 m³ zaprawy wapiennej M1 do wykonania tynków zewnętrznych wynosi 148,68 zł, co można znaleźć w drugiej pozycji kosztorysu. Ta suma pozostaje zgodna z aktualnymi standardami w branży budowlanej, gdzie cena materiałów jest kluczowym elementem planowania budżetu. Wybór odpowiednich materiałów, takich jak zaprawa wapienna M1, jest istotny nie tylko ze względu na koszty, ale również na właściwości techniczne, jakie one oferują. Zaprawa wapienna charakteryzuje się dobrą paroprzepuszczalnością, co jest kluczowe w przypadku tynków zewnętrznych, gdzie możliwość odparowania wilgoci jest niezbędna dla zachowania trwałości i estetyki wykończenia. W kontekście kosztorysowania, zrozumienie, jak oblicza się koszty jednostkowe oraz ich wpływ na całkowity budżet projektu, jest niezbędne dla każdego specjalisty w branży budowlanej. Przykładowo, przy dużych projektach budowlanych, różnice w cenach materiałów mogą znacznie wpłynąć na końcowy koszt budowy, dlatego tak ważne jest, aby dokładnie analizować każdy wpis w kosztorysie.

Pytanie 22

Na podstawie przedstawionej instrukcji przygotowania gotowej zaprawy murarskiej podaj, ile wody należy przygotować do sporządzenia zaprawy z 4 opakowań?

Instrukcja przygotowania zaprawy
Suchą mieszankę należy zarobić z 3,5 litrami czystej i zimnej wody, mieszając mechanicznie przy użyciu wiertarki wolnoobrotowej.
Zawartość opakowania: 25 kg
A. 14,0 litrów
B. 3,5 litra
C. 7,0 litrów
D. 10,5 litra
Odpowiedź 14,0 litrów jest prawidłowa, ponieważ zgodnie z instrukcją na zdjęciu, do przygotowania zaprawy murarskiej z jednego opakowania potrzeba 3,5 litra wody. Aby obliczyć ilość wody potrzebną do sporządzenia zaprawy z czterech opakowań, należy pomnożyć tę wartość przez 4. Wykonując obliczenie: 4 x 3,5 litra = 14 litrów, otrzymujemy właściwą ilość wody. Przygotowanie odpowiedniej ilości wody jest kluczowe dla uzyskania właściwej konsystencji zaprawy, co wpływa na jej wytrzymałość i trwałość. Zbyt mała ilość wody może skutkować zbyt gęstą zaprawą, co utrudnia jej aplikację i obniża przyczepność do materiałów budowlanych. Z drugiej strony, nadmiar wody może osłabić zaprawę, prowadząc do pęknięć i degradacji w dłuższym czasie. Zastosowanie odpowiednich proporcji wody i zaprawy jest standardem w branży budowlanej, co potwierdzają zalecenia producentów materiałów budowlanych. Dbanie o precyzyjne przygotowanie mieszanki wpływa na jakość wykonywanych prac budowlanych oraz ich trwałość.

Pytanie 23

Przedstawiony na rysunku pustak ceramiczny służy do wykonania

Ilustracja do pytania
A. przewodów wentylacyjnych.
B. obudowy pionów kanalizacyjnych.
C. ścian z pustką powietrzną.
D. obudowy rur centralnego ogrzewania.
Pustak ceramiczny, który został przedstawiony na rysunku, ma unikalne cechy konstrukcyjne, które czynią go idealnym materiałem do budowy przewodów wentylacyjnych. Otwory w pustaku są kluczowe, ponieważ pozwalają na efektywny przepływ powietrza, co jest niezbędne w systemach wentylacyjnych, a także w obiektach budowlanych, aby zapewnić odpowiednią jakość powietrza wewnętrznego. Zgodnie z normami budowlanymi, stosowanie pustaków ceramicznych w systemach wentylacyjnych pozwala na osiągnięcie wysokiej efektywności energetycznej oraz redukcję kosztów eksploatacji. Dodatkowo, ceramiczne materiały są odporne na działanie wysokich temperatur i korozję, co sprawia, że są one długotrwałym rozwiązaniem. W praktyce, zastosowanie pustaków ceramicznych w wentylacji może przyczynić się do poprawy komfortu mieszkańców poprzez regulację temperatury i wilgotności powietrza.

Pytanie 24

Wypełnienie płyty ceglanej między stalowymi belkami, przedstawionej na rysunku, wykonuje się w stropie

Ilustracja do pytania
A. Kleina typu lekkiego.
B. DZ-3.
C. Kleina typu ciężkiego.
D. Akermana.
Wybór kleiny typu ciężkiego jako wypełnienia płyty ceglanej między stalowymi belkami jest decyzją zgodną z zasadami inżynierii budowlanej, zwłaszcza w kontekście konstrukcji stropowych narażonych na znaczne obciążenia. Kleina typu ciężkiego jest projektowana do przenoszenia dużych obciążeń, co jest istotne w przypadku stropów wspartych na stalowych belkach. Tego rodzaju wypełnienia są nie tylko bardziej odporne na deformacje, ale również zwiększają stabilność całej konstrukcji. W praktyce stosowanie kleiny typu ciężkiego jest powszechne w przypadku budowli przemysłowych oraz innych obiektów wymagających dużej nośności. Standardy budowlane, takie jak Eurokod 2, sugerują, że stosowanie odpowiednich materiałów w zależności od zapotrzebowania na nośność jest kluczowe dla zapewnienia bezpieczeństwa konstrukcji. Dodatkowo, kleiny tego typu są często wykorzystywane w projektach, w których istotnym czynnikiem są warunki środowiskowe, takie jak obciążenia dynamiczne czy udarowe, co czyni je idealnym rozwiązaniem w nowoczesnym budownictwie.

Pytanie 25

Na którym rysunku przedstawiono strop Fert?

Ilustracja do pytania
A. C.
B. D.
C. B.
D. A.
Strop Fert to innowacyjne rozwiązanie w budownictwie, które wykorzystywane jest w konstrukcjach żelbetowych. Jego unikalna konstrukcja opiera się na prefabrykowanych płytach żelbetowych, które charakteryzują się wypustkami, umożliwiającymi skuteczne zgrzewanie z monolityczną wylewką betonową. Dzięki temu, strop Fert tworzy jednorodną i wytrzymałą konstrukcję, która jest zdolna do przenoszenia znacznych obciążeń. Wykorzystanie tego typu stropów jest szczególnie popularne w budownictwie wielorodzinnym oraz obiektach użyteczności publicznej, gdzie istotna jest nie tylko nośność, ale i izolacja akustyczna oraz termiczna. Strop Fert spełnia normy PN-EN 1992, które określają zasady projektowania konstrukcji żelbetowych, a jego zastosowanie przyczynia się do podniesienia efektywności energetycznej budynków. Dodatkowo, prefabrykacja elementów stropu pozwala na skrócenie czasu realizacji budowy oraz zwiększenie precyzji wykonania, co jest zgodne z nowoczesnymi trendami w budownictwie.

Pytanie 26

Jakie są zasady bezpiecznej rozbiórki muru według przepisów?

A. Mur o wysokości kondygnacji należy przewrócić na strop, a pokruszone materiały spuszczać specjalną rynną
B. Pas muru o wysokości do 50 cm należy podciąć, a pokruszone fragmenty spuszczać za pomocą suwnicy pochyłej
C. Mur należy rozbierać w pionowych pasach, a odzyskane cegły układać na stropie
D. Mur należy rozbierać warstwami od góry do dołu, a cegły spuszczać zsypem
Rozbiórka ściany warstwami od góry do podłogi jest najbezpieczniejszą i najbardziej zalecaną metodą, ponieważ minimalizuje ryzyko upadku materiałów i zapewnia lepszą kontrolę nad procesem demontażu. Pracownicy mogą od razu usuwać każdą warstwę, co pozwala na dokładne sprawdzenie struktury podczerwonej, eliminując ryzyko zawalenia się niekontrolowanych fragmentów. Zsyp do transportu cegieł dalej obniża ryzyko - umożliwia bezpieczne usuwanie materiałów bez potrzeby ich przenoszenia w sposób ręczny, co z kolei ogranicza ryzyko kontuzji. Tego typu technika jest zgodna z normami BHP i praktykami inżynieryjnymi, które zalecają ograniczenie kontaktu pracowników z opadającymi materiałami. Przykłady zastosowania tej metody można znaleźć w projektach renowacyjnych, gdzie kluczowe jest zachowanie bezpieczeństwa oraz ograniczenie uszkodzenia istniejącej struktury budynku, co jest szczególnie istotne w obszarach miejskich z gęstą zabudową.

Pytanie 27

Jaką ilość mieszanki betonowej wykorzystano do stworzenia 3 stóp fundamentowych o rozmiarach 1,4 x 1,4 m i wysokości 0,5 m, jeśli norma zużycia mieszanki betonowej do uzyskania 1 m3 betonu wynosi 1,015 m3?

A. 2,984 m3
B. 5,880 m3
C. 2,940 m3
D. 0,995 m3
Aby obliczyć ilość mieszanki betonowej potrzebnej do wykonania 3 stóp fundamentowych o wymiarach 1,4 x 1,4 m i wysokości 0,5 m, należy najpierw obliczyć objętość jednego stopy fundamentowej. Obliczenie objętości polega na pomnożeniu długości, szerokości i wysokości: 1,4 m * 1,4 m * 0,5 m = 0,98 m3 dla jednej stopy. Następnie, mnożymy tę wartość przez 3, aby uzyskać łączną objętość wszystkich trzech stóp: 0,98 m3 * 3 = 2,94 m3. Jednakże norma zużycia mieszanki betonowej do wykonania 1 m3 betonu wynosi 1,015 m3, co oznacza, że na każdy 1 m3 betonu potrzebujemy 1,015 m3 mieszanki. Aby znaleźć całkowitą ilość mieszanki, należy pomnożyć objętość betonu przez normę: 2,94 m3 * 1,015 m3 = 2,984 m3. To pokazuje, jak ważne jest uwzględnienie norm zużycia w obliczeniach budowlanych, co jest praktyką powszechnie stosowaną w branży budowlanej, aby uniknąć niedoborów materiałów oraz zapewnić odpowiednią jakość wykonania. Takie podejście jest zgodne z najlepszymi praktykami w zakresie planowania i oszacowania materiałów budowlanych.

Pytanie 28

Jeśli czas pracy potrzebny do wykonania 1 m2 ścianki działowej wynosi 1,4 r-g, a stawka godzinowa murarza to 15 zł, to jakie wynagrodzenie powinien otrzymać murarz za zrealizowanie 120 m2 ścianek działowych?

A. 2 520 zł
B. 1 800 zł
C. 3 600 zł
D. 1 680 zł
W przypadku obliczeń dotyczących wynagrodzenia murarza łatwo jest popełnić błąd, zwłaszcza gdy nie uwzględni się poprawnie wartości nakładu robocizny na metr kwadratowy. Często zdarza się, że osoby rozwiązujące tego typu zadania mylą jednostki miary lub nieprawidłowo stosują stawkę godzinową. Na przykład, mogą one przeprowadzać obliczenia, bazując na błędnej liczbie roboczogodzin, co prowadzi do znacznych rozbieżności w wyniku końcowym. Warto zwrócić uwagę na to, że pomijanie kroków pośrednich, takich jak najpierw obliczenie całości nakładu robocizny, może skutkować nieprecyzyjnymi wynikami. Często zbyt szybkie przeskakiwanie do końcowej wartości bez dokładnego sprawdzenia wszystkich danych wprowadza chaos, który odbija się na finalnych kosztach projektu. W branży budowlanej, gdzie każdy błąd może generować dodatkowe koszty, kluczowe jest, aby każdy etap obliczeń był przemyślany i oparty na danych. Bez tego, nawet logicznie poprawne podejście może prowadzić do nieprawidłowych wniosków i nieefektywnego zarządzania projektami.

Pytanie 29

Który z materiałów stosuje się do wykonania izolacji termicznej w budynkach?

Ilustracja do pytania
A. A.
B. B.
C. D.
D. C.
Materiał oznaczony literą C, czyli wełna mineralna, jest bardzo często używany w budownictwie, zwłaszcza do izolacji termicznej. Ma naprawdę świetne właściwości, jeśli chodzi o ograniczanie strat ciepła w budynkach, co na pewno pomoże obniżyć rachunki za ogrzewanie. Co więcej, wełna mineralna jest też ogniotrwała, co daje dodatkowe bezpieczeństwo, zmniejszając ryzyko, że ogień się rozprzestrzeni. W praktyce korzysta się z niej nie tylko w dachach i ścianach, ale też w podłogach, co czyni ją bardziej uniwersalnym materiałem budowlanym. Są też standardy, takie jak PN-EN 13162, które mówią o wymaganiach jakościowych, a to potwierdza, że wełna mineralna jest naprawdę skuteczna. A jeśli chodzi o akustykę, to też działa, co wpływa na komfort w pomieszczeniach. Warto zainwestować w ten materiał, żeby zwiększyć efektywność energetyczną i poprawić komfort cieplny w budynkach.

Pytanie 30

Aby ustalić powierzchnię tynków klasy IV na ścianie, jakie elementy należy zastosować?

A. siatkę z tworzywa sztucznego
B. listwy aluminiowe
C. kątowniki aluminiowe
D. wkładki dystansowe
Wybór wkładek dystansowych, kątowników aluminiowych czy siatki z tworzywa sztucznego w kontekście wyznaczania lica tynków kategorii IV może prowadzić do wielu nieporozumień oraz problemów praktycznych. Wkładki dystansowe, choć mogą być użyteczne w niektórych zastosowaniach, nie zapewniają odpowiedniej sztywności i stabilności, które są kluczowe dla uzyskania równych linii tynku. Niewłaściwe ich zastosowanie może prowadzić do deformacji tynku oraz utraty estetyki. Kątowniki aluminiowe, mimo że są użyteczne w kontekście zabezpieczania krawędzi, nie spełniają roli wsparcia w procesie tynkowania. Ich główną funkcją jest ochrona narożników, a nie precyzyjne wyznaczanie lica, co czyni je niewłaściwym wyborem w tej sytuacji. Siatka z tworzywa sztucznego, z kolei, ma zastosowanie w systemach ociepleń oraz wzmocnienia, ale nie jest przeznaczona do wyznaczania lica tynków. Zastosowanie tego elementu może prowadzić do błędów w aplikacji tynku, gdyż nie zapewnia ona sztywności wymaganej do stworzenia równych i stabilnych powierzchni. Typowe błędy myślowe w tym przypadku obejmują mylenie funkcji poszczególnych materiałów oraz niewłaściwą interpretację ich zastosowania, co może znacząco wpłynąć na jakość wykończenia oraz trwałość systemu tynkarskiego.

Pytanie 31

Zgodnie z zasadami przedmiarowania robót murarskich ilość ścian oblicza się w metrach kwadratowych ich powierzchni. Od powierzchni ścian należy odejmować powierzchnie projektowanych otworów okiennych i drzwiowych większych od 0,5 m2.
Oblicz wartość przedmiaru robót związanych z wykonaniem ściany z cegły ceramicznej pełnej, której widok przedstawiono na rysunku.

Ilustracja do pytania
A. 23,55 m2
B. 21,75 m2
C. 25,60 m2
D. 22,11 m2
Poprawna odpowiedź to 22,11 m2. Zgodnie z zasadami przedmiarowania robót murarskich, całkowita powierzchnia ściany wynosi 25,60 m2. Przy obliczaniu przedmiaru robót niezbędne jest uwzględnienie projektowanych otworów okiennych i drzwiowych, których powierzchnia przekracza 0,5 m2. W tym przypadku powierzchnia otworów wynosi 3,85 m2, co należy odjąć od całkowitej powierzchni ściany. Po dokonaniu tego obliczenia, otrzymujemy 21,75 m2. W praktyce, przedmiarowanie robót murarskich ma kluczowe znaczenie dla właściwego oszacowania kosztów materiałów oraz pracy. Niezbędne jest również zapoznanie się z odpowiednimi normami, takimi jak PN-EN 12831, które odnoszą się do obliczeń w budownictwie. Zrozumienie zasad przedmiarowania pozwala na optymalizację procesu budowlanego oraz unikanie błędów, które mogą prowadzić do zwiększenia kosztów lub opóźnień w realizacji projektu.

Pytanie 32

Jeśli po przygotowaniu i dostarczeniu zaprawy cementowo-wapiennej na jej powierzchni zauważono mleczko cementowe, to świadczy to o tym, że zaprawa

A. nie nadaje się do murowania, ponieważ jest zbyt rzadka
B. jest odpowiednia do murowania, ponieważ mleczko cementowe wskazuje na dobre wymieszanie składników
C. jest odpowiednia do murowania, ponieważ ma właściwą konsystencję
D. nie nadaje się do murowania, ponieważ jest niejednorodna
Nieprawidłowe interpretacje dotyczące obecności mleczka cementowego wskazują na błędne zrozumienie procesu tworzenia zaprawy cementowo-wapiennej. Zaprawa, która jest za rzadka, rzeczywiście może generować mleczko, ale to nie oznacza, że jest odpowiednia do murowania. Mleczko cementowe powstaje w wyniku separacji wody i cementu, co prowadzi do niejednorodności mieszanki. Tego typu niejednorodność jest jednym z najczęstszych powodów, dla których zaprawa staje się nieodpowiednia do zastosowań budowlanych. Ponadto, za rzadkie mieszanki nie zapewniają odpowiedniej wytrzymałości i przyczepności, co czyni je nieodpowiednimi do murowania. Dobrze przygotowana zaprawa powinna mieć właściwą gęstość i konsystencję, co można osiągnąć przez dokładne wymieszanie składników w odpowiednich proporcjach. Zastosowanie nieodpowiednich proporcji składników prowadzi do ryzyka nieprawidłowego związania materiałów, co może skutkować pęknięciami i innymi uszkodzeniami w konstrukcji. Dlatego ważne jest, aby przed użyciem zawsze sprawdzać jakość zaprawy oraz przestrzegać norm i standardów dotyczących przygotowania i stosowania materiałów budowlanych, aby uniknąć kosztownych błędów i zapewnić trwałość konstrukcji.

Pytanie 33

Na rysunku przedstawiono układ cegieł w

Ilustracja do pytania
A. narożniku murów o grubości 2½ i 1½ cegły.
B. przenikających się murach o grubości 2½ i 1½ cegły.
C. przenikających się murach o grubości 2½ i 2½ cegły.
D. narożniku murów o grubości 2½ i 2½ cegły.
Wybór jednej z pozostałych odpowiedzi może wynikać z nieprawidłowej analizy rysunku oraz braku zrozumienia podstawowych zasad dotyczących układu murów. Odpowiedzi, które sugerują przenikające się mury, są błędne, ponieważ na rysunku widoczny jest wyraźny narożnik, a nie miejsce, gdzie mury się przenikają. Przenikające się mury, zazwyczaj wykorzystywane w bardziej skomplikowanych konstrukcjach, wymagają zastosowania specjalnych technik układania cegieł oraz zrozumienia, jak różne grubości muru wpływają na ich zachowanie pod obciążeniem. Ponadto, błędne odpowiedzi mogą wynikać z typowego błędu myślowego, polegającego na myleniu grubości murów. Na przykład, odpowiedzi sugerujące jedynie mury o grubości 2½ cegły ignorują fakt, że na rysunku widoczny jest mur o grubości 1½ cegły. Takie nieścisłości mogą prowadzić do poważnych konsekwencji w praktyce budowlanej, gdzie niewłaściwe zaplanowanie grubości murów może wpłynąć na stabilność całej konstrukcji. Dlatego ważne jest, aby dokładnie analizować rysunki oraz znać zasady dotyczące układania cegieł, aby unikać takich pomyłek.

Pytanie 34

Długość belek stalowych dwuteowych, zastosowanych w nadprożu otworu okiennego, wykonanego w ścianie zewnętrznej przy klatce schodowej, w budynku, którego rzut przedstawiono na rysunku, wynosi

Ilustracja do pytania
A. 146 cm
B. 206 cm
C. 240 cm
D. 144 cm
Długość belek stalowych dwuteowych zastosowanych w nadprożu otworu okiennego wynosi 240 cm, co zostało wyraźnie zaznaczone na dołączonym rysunku. Takie belki są kluczowe w konstrukcji, gdyż zapewniają odpowiednie wsparcie dla nadproża, co jest szczególnie ważne w kontekście bezpieczeństwa budynku. Przy projektowaniu nadproży, długość belek musi być dostosowana do rozpiętości otworu oraz obciążeń, które będą na nie działać. W przypadku otworów okiennych, długość belek powinna przewyższać szerokość otworu, aby zapewnić odpowiednią stabilność i przenoszenie obciążeń z wyższych partii budynku. W praktyce, stosuje się standardy, takie jak Eurokod 3, które określają zasady projektowania konstrukcji stalowych. Wiedza na temat długości belek i ich odpowiedniego zastosowania jest niezbędna dla inżynierów budowlanych, aby zapewnić trwałość i bezpieczeństwo struktur. Przykładem zastosowania belek stalowych dwuteowych mogą być również inne elementy konstrukcyjne, takie jak stropy czy dachy, gdzie ich odpowiednia długość i przekrój są kluczowe dla właściwego przenoszenia obciążeń.

Pytanie 35

Na której ilustracji przedstawiono pacę przeznaczoną do nakładania tynków mozaikowych?

Ilustracja do pytania
A. Na ilustracji 2.
B. Na ilustracji 1.
C. Na ilustracji 4.
D. Na ilustracji 3.
Paca przeznaczona do nakładania tynków mozaikowych jest narzędziem o charakterystycznej budowie, która umożliwia efektywne rozprowadzanie tynków z dodatkami dekoracyjnymi. Na ilustracji 1 widoczna jest paca o szerszej i płaskiej powierzchni roboczej, co pozwala na uzyskanie równomiernej warstwy tynku oraz właściwe rozprowadzenie drobnych elementów mozaikowych. W praktyce, użycie tego typu narzędzia jest kluczowe dla uzyskania estetycznego i trwałego efektu. Standardy branżowe, takie jak normy dotyczące aplikacji tynków, podkreślają znaczenie stosowania odpowiednich narzędzi, aby zapobiec powstawaniu nierówności i defektów w strukturze tynku. Ponadto, paca do tynków mozaikowych ma różne rozmiary i kształty, które można dostosować do specyficznych potrzeb projektu, co czyni ją niezwykle wszechstronnym narzędziem na placu budowy. Zrozumienie właściwości narzędzi budowlanych oraz ich zastosowania w praktyce pozwala na osiągnięcie lepszej jakości wykonywanych prac oraz zwiększa efektywność procesu budowlanego.

Pytanie 36

Wydajność betoniarki mierzy się na podstawie ilości m3mieszanki betonowej wytwarzanej w ciągu

A. jednego tygodnia
B. jednej godziny
C. jednego dnia
D. jednej zmiany
Wybór odpowiedzi dotyczący wydajności betoniarki wobec innych jednostek czasu, takich jak tydzień, dzień czy zmiana, może prowadzić do nieporozumień związanych z planowaniem produkcji. Na przykład, określenie wydajności w kontekście jednego tygodnia mogłoby sugerować, że betoniarka pracuje przez wszystkie dni robocze w danym okresie, co w rzeczywistości nie oddaje rzeczywistego czasu produkcji. W praktyce, wydajność betoniarki musi być mierzona w czasie, który jest bezpośrednio związany z cyklem produkcyjnym, a godzina jest najbardziej odpowiednią jednostką do określenia jej zdolności produkcyjnych. Ustalając wydajność na poziomie doby, traci się możliwość precyzyjnego planowania, ponieważ różne czynniki mogą wpływać na tempo pracy betoniarki w ciągu dnia. Dodatkowo, niektóre zadania wymagają natychmiastowego dostarczenia mieszanki betonowej, co eliminuje konieczność czekania na dłuższe okresy czasu, aby uzyskać odpowiednią ilość materiału. Używanie nieadekwatnych jednostek czasowych do pomiaru wydajności betoniarki może prowadzić do przeszacowania potrzebnych zasobów i nieefektywności w zarządzaniu projektami budowlanymi. Właściwe zrozumienie tego zagadnienia jest kluczowe dla zapewnienia płynności procesu budowlanego oraz zgodności z najlepszymi praktykami w branży.

Pytanie 37

Na podstawie fragmentu instrukcji producenta oblicz, ile bloczków gazobetonowych o wymiarach
240×240×590 mm potrzeba do wymurowania trzech ścian grubości 24 cm, długości 12 m i wysokości 4,5 m każda.

Fragment instrukcji producenta
Zużycie bloczków gazobetonowych
Wymiary bloczków
[mm]
Zużycie
[szt./m²]
240×240×5907
120×240×590
A. 756 sztuk.
B. 1134 sztuk.
C. 2268 sztuk.
D. 378 sztuk.
Fajnie, że wybrałeś 1134 bloczki gazobetonowe. To odpowiednia liczba, a żeby do tego dojść, trzeba było dobrze policzyć. Zaczynamy od obliczenia powierzchni jednej ściany. Mamy 12 m na 4,5 m, co daje nam 54 m². Potem bierzemy pod uwagę, że robimy trzy ściany, więc całkowita powierzchnia to 162 m². Aż się prosi, żeby policzyć, ile bloczków potrzeba na każdy metr kwadratowy – w tym przypadku to 7. Przemnażając, dostajemy 1134 bloczki. To bardzo ważna wiedza w budownictwie, bo dokładne obliczenia pozwalają oszacować materiały, co wpływa na koszty i czas budowy. Warto znać takie zasady, bo dobrze przeprowadzona kalkulacja zwiększa efektywność i pozwala lepiej zarządzać zasobami.

Pytanie 38

Na podstawie tabeli oblicz ilości cementu portlandzkiego i piasku, potrzebne do wykonania 1,5 m3 zaprawy cementowo-wapiennej M2.

Orientacyjna ilość składników na 1 m³ zaprawy cementowo-wapiennej o konsystencji plastycznej
Proporcje
cement : wapno : piasek
Marka
zaprawy
Cement
portlandzki CEM I
[kg]
Wapno
hydratyzowane
[kg]
Piasek
[m³]
Woda
[dm³]
1 : 2,5 : 10,5M21071240,94316
1 : 1,25 : 6,75M5165970,95304
1 : 0,25 : 3,75M20293340,93284
A. 160,5 kg cementu, 1,410 m3 piasku
B. 107,0 kg cementu, 1,425 m3 piasku
C. 186,0 kg cementu, 1,425 m3 piasku
D. 145,5 kg cementu, 1,410 m3 piasku
Odpowiedź "160,5 kg cementu, 1,410 m3 piasku" jest prawidłowa, ponieważ została obliczona zgodnie z proporcjami podanymi w tabeli dla zaprawy cementowo-wapiennej M2. W celu określenia ilości cementu i piasku potrzebnych do wykonania 1,5 m3 zaprawy, należy najpierw ustalić wartości dla 1 m3, a następnie przemnożyć je przez 1,5. Dla zaprawy M2 standardowe proporcje to 107 kg cementu na 1 m3 i 0,94 m3 piasku. Przemnażając te wartości przez 1,5, uzyskujemy 160,5 kg cementu oraz 1,410 m3 piasku. Tego typu obliczenia są fundamentalne w budownictwie, gdzie precyzyjne określenie proporcji materiałów ma kluczowe znaczenie dla jakości i trwałości konstrukcji. Stosowanie odpowiednich norm, takich jak PN-EN 197-1, gwarantuje, że zaprawa osiągnie wymagane właściwości mechaniczne i trwałość. W praktyce, dokładne obliczenia i właściwe proporcje składników wpływają na zachowanie zaprawy w różnych warunkach atmosferycznych oraz jej odporność na czynniki zewnętrzne. Istotne jest również, aby przed rozpoczęciem prac budowlanych zasięgnąć porady specjalistów, którzy mogą wskazać właściwe proporcje i metody mieszania.

Pytanie 39

Na podstawie danych z KNR oblicz, ile pustaków ceramicznych Max220 potrzeba do wymurowania ścian o grubości 19 cm i powierzchni 35 m2.

Nakłady na 1 m² ścian wykonanych
z pustaków ceramicznych Max220
(wyciąg z KNR)
Grubość ścianLiczba pustaków
19 cm14,90 sztuk
39 cm22,40 sztuk
A. 522 szt.
B. 665 szt.
C. 426 szt.
D. 784 szt.
Odpowiedź 522 szt. jest prawidłowa, ponieważ obliczenia oparte na danych z KNR (Katalog Norm Rzeczowych) wskazują, że do wymurowania ściany o grubości 19 cm i powierzchni 35 m² potrzeba 14,90 pustaków ceramicznych Max220 na każdy metr kwadratowy. Aby uzyskać całkowitą ilość pustaków, wystarczy pomnożyć tę wartość przez powierzchnię ściany: 14,90 szt./m² x 35 m² = 521,5 szt. Zgodnie z dobrymi praktykami budowlanymi, zawsze zaokrąglamy do najbliższej pełnej liczby, co w tym przypadku daje 522 sztuki. Dobrze jest również uwzględnić ewentualny zapas materiałów budowlanych na wypadek uszkodzeń czy błędów podczas montażu. W praktyce, znajomość tych zasad jest niezbędna do efektywnego planowania i zarządzania projektami budowlanymi, co pozwala uniknąć opóźnień i dodatkowych kosztów.

Pytanie 40

Na podstawie przedstawionego rysunku oblicz powierzchnię dłuższej ściany bez otworów okiennych i drzwiowych w pokoju 3 zakładając, że wysokość pomieszczenia wynosi 3,00 m.

Ilustracja do pytania
A. 8,55 m2
B. 48,63 m2
C. 5,16 m2
D. 17,07 m2
Powierzchnia dłuższej ściany bez otworów okiennych i drzwiowych w pokoju 3 wynosi 17,07 m2, co możemy obliczyć, mnożąc szerokość ściany (5,69 m) przez wysokość pomieszczenia (3,00 m). Tego typu obliczenia są kluczowe w architekturze i budownictwie, gdzie precyzyjne określenie powierzchni pomaga w planowaniu i wykonaniu różnych prac, takich jak malowanie, tapetowanie czy instalacja materiałów wykończeniowych. Ustalanie powierzchni ścian jest również istotne przy obliczaniu ilości materiałów potrzebnych do izolacji czy montażu systemów wentylacyjnych. Вartości te powinny być zawsze zaokrąglane do dwóch miejsc po przecinku, aby zachować spójność w dokumentacji budowlanej. Zastosowanie standardów, takich jak PN-EN 1991-1-1, które dotyczą obliczeń budowlanych, oraz ściśle określone normy dotyczące materiałów budowlanych, pozwala na skuteczną kontrolę jakości i bezpieczeństwa budowli. W praktyce, znajomość zasad obliczania powierzchni pomieszczeń jest niezbędna dla architektów oraz projektantów wnętrz, co umożliwia im efektywne zarządzanie przestrzenią.