Pytanie 1
Do którego pionu zawodowego należy dobrać mistrza oświetlenia?
Brak odpowiedzi na to pytanie.
Mistrz oświetlenia to zdecydowanie osoba przypisana do pionu operatorskiego. W praktyce filmowej i telewizyjnej to właśnie operator obrazu (czyli tzw. szef pionu operatorskiego) odpowiada za całą kreację wizualną scen, a więc także za światło. Mistrz oświetlenia współpracuje bardzo blisko z operatorem kamery, czasem wręcz działa na podstawie jego wskazówek i koncepcji, realizując ustawienia lamp, dobierając konkretne rodzaje źródeł światła i kontrolując ich parametry. Z mojego doświadczenia wynika, że bez właściwego dogadania się pomiędzy operatorem a mistrzem oświetlenia nie da się osiągnąć zamierzonego efektu wizualnego – nawet najlepsza scenografia czy świetny sprzęt transportowy nic tu nie zmieni, jeśli światło „nie gra” tak, jak powinno. Standardy pracy na planie filmowym jasno wskazują, że cała ekipa oświetleniowa podlega właśnie pionowi operatorskiemu. Widać to w strukturach organizacyjnych profesjonalnych produkcji – to jest już praktycznie branżowy kanon. Dobrą praktyką jest, by mistrz oświetlenia miał podstawową wiedzę operatorską, bo wtedy lepiej rozumie, jak światło współpracuje z kamerą, z optyką i z kolorem. Warto też zauważyć, że np. kierownictwo produkcji zajmuje się raczej logistyką i budżetem, a scenografia – budowaniem przestrzeni, nie światła. Dlatego odpowiedź „operatorski” to tutaj jedyna sensowna opcja, bo bezpośrednio przekłada się na praktykę realizacji zdjęć.

