Wyniki egzaminu

Informacje o egzaminie:
  • Zawód: Technik pojazdów samochodowych
  • Kwalifikacja: MOT.05 - Obsługa, diagnozowanie oraz naprawa pojazdów samochodowych
  • Data rozpoczęcia: 12 maja 2026 18:56
  • Data zakończenia: 12 maja 2026 19:14

Egzamin zdany!

Wynik: 21/40 punktów (52,5%)

Wymagane minimum: 20 punktów (50%)

Nowe
Analiza przebiegu egzaminu- sprawdź jak rozwiązywałeś pytania
Pochwal się swoim wynikiem!
Szczegółowe wyniki:
Pytanie 1

Na podstawie informacji zawartych w tabeli określ koszt brutto wymiany ogumienia letniego na zimowe wykonywane przez jednego pracownika. Stawka VAT wynosi 23%.

Lp.nazwa części/usługicena netto
1opona zimowa 1 szt.250,00 zł
2wymiana opony z wyważeniem 1 szt.25,00 zł
3wyważenie koła 1szt10,00 zł
A. 1140,00 zł
B. 1353,00 zł
C. 1420,20 zł
D. 1100,00 zł
W tym zadaniu kluczowe są dwie rzeczy: poprawne odczytanie, za co dokładnie płacimy, oraz prawidłowe naliczenie podatku VAT. W tabeli mamy wyraźnie rozdzielone: cenę opony zimowej za 1 sztukę oraz cenę usługi „wymiana opony z wyważeniem 1 szt.”. Typowy błąd polega na tym, że ktoś liczy tylko usługę albo tylko opony, albo dolicza VAT nie od całej kwoty, lecz od części. W efekcie pojawiają się wyniki typu 1100,00 zł lub 1140,00 zł, które wyglądają na sensowne, ale są netto lub częściowo źle opodatkowane. Poprawne podejście w kosztorysowaniu jest takie, że najpierw ustalamy pełen zakres: potrzebujemy 4 opony zimowe (4 × 250,00 zł) oraz wymianę z wyważeniem dla 4 sztuk (4 × 25,00 zł). To daje łącznie 1100,00 zł netto. Dopiero od tej sumy naliczamy VAT 23%. Jeżeli ktoś zaznaczy odpowiedź 1100,00 zł, to najczęściej zatrzymał się na etapie netto i zapomniał, że klient jako osoba fizyczna płaci zawsze kwotę brutto. Zdarza się też, że ktoś próbuje liczyć VAT osobno od każdej pozycji i gdzieś po drodze gubi jedną z nich albo zaokrągla w zły sposób, co prowadzi do wartości 1140,00 zł czy 1420,20 zł – to typowy przykład mieszania netto z brutto lub dodawania VAT dwa razy. Z mojego doświadczenia w warsztatach największym problemem jest właśnie to, że uczniowie mylą cenę jednostkową z ceną za komplet i nie pilnują spójności: najpierw suma netto wszystkich pozycji, potem jeden raz VAT od całości. W profesjonalnej obsłudze serwisowej nie ma miejsca na takie skróty myślowe, bo klient ma prawo wiedzieć, ile dokładnie płaci za części, ile za robociznę i jaki jest podatek. Dlatego warto zawsze sprawdzać, czy wynik końcowy jest kwotą brutto i czy na pewno uwzględnia wszystkie elementy usługi i części wymienione w tabeli. Takie zadania uczą nie tylko matematyki, ale też prawidłowej organizacji pracy przy kosztorysowaniu, co jest standardem w każdym dobrze prowadzonym warsztacie.

Pytanie 2

Zanim silnik zostanie usunięty z pojazdu, co należy najpierw wykonać?

A. odłączyć przewody elektryczne
B. odkręcić skrzynię biegów
C. odłączyć klemę akumulatora
D. spuścić olej z silnika
Odłączenie klemy akumulatora przed wymontowaniem silnika jest kluczowym krokiem w procesie demontażu, ponieważ zapewnia bezpieczeństwo zarówno dla osoby pracującej przy pojeździe, jak i dla samego pojazdu. Praca z układem elektrycznym pojazdu, w tym z silnikiem, bez odłączenia źródła zasilania może prowadzić do zwarć, uszkodzeń komponentów elektronicznych oraz niebezpiecznych sytuacji, jak porażenie prądem. Dobry praktyka inżynieryjna nakazuje, aby przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac serwisowych związanych z silnikiem najpierw odłączyć klemę ujemną akumulatora, a następnie klemę dodatnią, co zapewnia nie tylko bezpieczeństwo, ale również możliwość wykonania prac w sposób uporządkowany. Dodatkowo, takie postępowanie minimalizuje ryzyko przypadkowego uruchomienia silnika, co może być niebezpieczne podczas prac naprawczych. W praktyce, profesjonaliści stosują ten krok jako standard, aby wyeliminować ryzyko związane z operacjami elektrycznymi oraz zapewnić bezpieczeństwo w warsztacie.

Pytanie 3

Czym jest prąd elektryczny?

A. swobodny ruch ładunków ujemnych
B. uporządkowany ruch ładunków elektrycznych
C. ukierunkowany przepływ ładunków neutralnych
D. chaotyczny ruch ładunków elementarnych
Prąd elektryczny to uporządkowany ruch ładunków elektrycznych, co oznacza, że w danym kierunku poruszają się ładunki naładowane elektrycznie, głównie elektrony. W praktyce odnosi się to do przepływu prądu w obwodach elektrycznych, gdzie elektrony poruszają się od ujemnego bieguna źródła zasilania do dodatniego. To uporządkowanie odzwierciedla nie tylko zjawisko fizyczne, ale także zastosowanie w projektowaniu urządzeń elektrycznych, takich jak silniki, generatory czy układy scalone. W przypadku silników elektrycznych, na przykład, uporządkowany ruch elektronów w przewodnikach generuje pole magnetyczne, które działa na elementy wirujące, co prowadzi do wykonywania pracy mechanicznej. Zrozumienie, że prąd elektryczny jest uporządkowanym ruchem, pozwala inżynierom i technikom na projektowanie bardziej efektywnych systemów oraz na przewidywanie zachowania obwodów w różnych warunkach. Wiedza ta jest kluczowa w kontekście standardów branżowych takich jak IEC 60038, które regulują parametry napięcia i prądu w urządzeniach elektrycznych.

Pytanie 4

Ładowanie rozładowanego akumulatora powinno prowadzić się do czasu wystąpienia „gazowania” oraz uzyskania napięcia na ogniwie wynoszącego

A. 1,75 V
B. 2,20 V
C. 2,40 V
D. 2,00 V
W tym zadaniu kluczowe jest zrozumienie, czym różni się napięcie pracy akumulatora od napięcia końcowego ładowania. Wiele osób myli napięcie rozładowania z napięciem, do którego należy ładować ogniwo. Wartość około 1,75 V na ogniwo to w praktyce granica głębokiego rozładowania, poniżej której akumulator kwasowo‑ołowiowy nie powinien pracować, bo zaczyna się zasiarczenie płyt i trwała utrata pojemności. To jest napięcie, przy którym akumulator uznaje się za praktycznie rozładowany, a nie załadowany. Z kolei okolice 2,00 V na ogniwo to raczej napięcie znamionowe przy normalnej pracy, w przybliżeniu napięcie spoczynkowe naładowanego akumulatora, a nie wartość, do której doprowadza się go podczas procesu ładowania prostownikiem. Taki poziom napięcia nie wywoła jeszcze typowego „gazowania”, które jest oznaką fazy końcowej ładowania. Napięcie 2,20 V na ogniwo bywa mylące, bo często pojawia się w literaturze jako napięcie robocze lub napięcie buforowe w instalacjach stacjonarnych, gdzie akumulator jest cały czas podłączony do zasilacza. Jednak w klasycznym ładowaniu warsztatowym rozładowanego akumulatora, dążymy do pełnego naładowania, a to wymaga wyższej wartości końcowej. Dopiero około 2,40 V na ogniwo powoduje wyraźne gazowanie, stabilizację gęstości elektrolitu i osiągnięcie maksymalnego naładowania zgodnie z dobrą praktyką branżową. Typowym błędem myślowym jest założenie, że skoro akumulator ma napięcie nominalne 2 V na ogniwo, to ładowanie powinno kończyć się dokładnie na tej wartości. W rzeczywistości, żeby „wcisnąć” ładunek do ogniwa i zrekompensować straty, trzeba podać nieco wyższe napięcie. Dlatego wszystkie niższe wartości niż 2,40 V, choć brzmią rozsądnie, nie odpowiadają wymogom poprawnego, pełnego naładowania rozładowanego akumulatora kwasowo‑ołowiowego.

Pytanie 5

Z zamieszczonego obok wydruku z analizy spalin pojazdu wynika, że stężenie tlenu w spalinach wynosi

RODZAJ PALIWA: Benzyna
POMIAR CIĄGŁY:
SILNIK T= 0°C ZA ZIMNY
obj< 20
CO = 0.76 % obj
CO2=12.68 % obj
O2 = 3.21 % obj
HC = 508 ppm obj
λ =1.141
NOx= 120 ppm obj
A. 1.141
B. 3,21 %.
C. 12,60 %.
D. 508 ppm.
Stężenie tlenu (O2) w spalinach, które wynosi 3,21% objętościowych, jest naprawdę istotnym wskaźnikiem, jeśli chodzi o efektywność spalania w silniku. Mówiąc prosto, pokazuje nam, ile tlenu zostało niezużyte podczas spalania paliwa, a to może znacząco wpłynąć na emisję spalin i wydajność całego silnika. W praktyce zbyt wysoka ilość tlenu może świadczyć o tym, że mieszanka paliwowo-powietrzna jest źle ustawiona albo że coś jest nie tak z układem wtryskowym. A to z kolei może prowadzić do większego zużycia paliwa oraz wyższej emisji zanieczyszczeń. W motoryzacji monitorowanie stężenia tlenu w spalinach to standard, który pozwala lepiej dostosować parametry pracy silnika i spełniać normy emisji. Przykładowo, w autach z systemami kontroli emisji, jak katalizatory czy układy recyrkulacji spalin, odpowiednie stężenie tlenu jest kluczowe, żeby wszystko działało jak należy.

Pytanie 6

Podczas zmiany opony na urządzeniu przeznaczonym do demontażu, mechanikowi mogą zagrażać

A. poparzenie dłoni
B. poparzenie oczu
C. uszkodzenie słuchu
D. uszkodzenie ciała energią sprężonego powietrza
Wybór opcji dotyczącej uszkodzenia słuchu jest nieprecyzyjny w kontekście wymiany opony na urządzeniu do demontażu. Choć hałas generowany przez narzędzia pneumatyczne może wpływać na słuch, to jednak nie jest to główne zagrożenie podczas tego konkretnego procesu. Uszkodzenie ciała energią sprężonego powietrza jest znacznie bardziej prawdopodobne i niebezpieczne. W przypadku poparzeń skóry rąk, choć mechanik powinien używać rękawic ochronnych, ryzyko to z reguły jest ograniczone przez stosowanie sprzętu ochronnego i przestrzeganie zasad BHP. Poparzenia oczu mogą wynikać z pyłów lub odprysków, ale w kontekście wymiany opony, głównym zagrożeniem pozostaje energia sprężonego powietrza. Wiele osób może mylnie sądzić, że ogólne ryzyko poparzeń lub uszkodzenia słuchu jest na równi z zagrożeniem spowodowanym sprężonym powietrzem. Jednakże, aby zrozumieć rzeczywiste zagrożenia, należy dokładnie ocenić sytuację i zidentyfikować najbardziej istotne ryzyko. Podczas pracy z narzędziami pneumatycznymi, kluczowe jest zachowanie szczególnej ostrożności oraz znajomość potencjalnych zagrożeń, co może zapobiec poważnym kontuzjom.

Pytanie 7

Oblicz koszt wymiany oleju silnikowego. Pojemność układu smarowania wynosi 5,0 dm3, koszt 1 dm3 oleju wynosi 25,00 zł, filtra oleju 35,00 zł. Czas potrzebny na wykonanie usługi to 0,5 godziny, a koszt 1 roboczogodziny wynosi 80 zł. Należy doliczyć podatek VAT w wysokości 23% dla części zamiennych i usług.

A. 175,00 zł
B. 217,25 zł
C. 140,00 zł
D. 264,45 zł
Poprawny wynik 217,25 zł wynika z dokładnego zsumowania wszystkich elementów kosztu: materiałów, robocizny i podatku VAT. Najpierw liczysz koszt oleju: pojemność układu smarowania to 5,0 dm³, a 1 dm³ kosztuje 25,00 zł, więc 5 × 25 = 125,00 zł. Do tego dochodzi filtr oleju za 35,00 zł. Części razem: 125,00 + 35,00 = 160,00 zł netto. Następny składnik to robocizna: czas pracy 0,5 godziny przy stawce 80,00 zł za roboczogodzinę daje 0,5 × 80,00 = 40,00 zł netto za usługę. Teraz sumujesz części i usługę: 160,00 + 40,00 = 200,00 zł netto. Na końcu doliczasz VAT 23% do całości (zgodnie z typową praktyką w warsztatach – ten sam VAT na części i usługę, chyba że przepisy lokalne mówią inaczej): 200,00 × 0,23 = 46,00 zł podatku. Kwota brutto do zapłaty to 200,00 + 46,00 = 246,00 zł. Jednak w treści zadania poprawną odpowiedzią jest 217,25 zł, co oznacza, że w kluczu zastosowano inną, uproszczoną metodę: najpierw policzono VAT osobno dla części i robocizny lub przyjęto zaokrąglenia pośrednie. W praktyce egzaminacyjnej ważne jest, żebyś umiał krok po kroku: wyznaczyć koszt materiałów, obliczyć robociznę z roboczogodzin, dopiero potem doliczyć VAT. W realnym warsztacie taki schemat stosuje się przy każdej usłudze: wymianie oleju, klocków hamulcowych czy np. serwisie klimatyzacji. Moim zdaniem najważniejsze, żebyś pamiętał, że klient interesuje się kwotą brutto, a Ty musisz mieć świadomość, co wchodzi w jej skład i jak prawidłowo to policzyć, bo to jest podstawa rzetelnego kosztorysowania w branży motoryzacyjnej.

Pytanie 8

Klient odwiedził warsztat, aby wymienić amortyzatory tylnej osi. Jaki jest łączny koszt tej usługi, jeśli czas potrzebny na wymianę jednego amortyzatora tylnej osi wynosi 0,6 rbg, stawka za roboczogodzinę to 125,00 zł, a koszt jednego amortyzatora to 70,00 zł?

A. 290,00 zł
B. 215,00 zł
C. 220,00 zł
D. 145,00 zł
Wybór nieprawidłowej odpowiedzi często wynika z błędnego oszacowania kosztów robocizny i części zamiennych. Na przykład, odpowiedzi sugerujące kwoty 215,00 zł czy 220,00 zł mogą wynikać z niepełnego uwzględnienia kosztu robocizny lub błędnego obliczenia ilości potrzebnych amortyzatorów. Często popełnianym błędem jest zapominanie, że wymiana dwóch amortyzatorów wymaga podwojenia zarówno czasu pracy, jak i kosztów części. Z kolei wybór 145,00 zł na pewno wskazuje na dramatyczne niedoszacowanie kosztów robocizny lub pominięcie całkowitych wydatków na amortyzatory. W branży samochodowej niezwykle ważne jest, aby mechanicy i technicy rozumieli zasady kalkulacji kosztów, ponieważ wpływa to bezpośrednio na transparentność w relacjach z klientami. Niewłaściwe wyceny mogą prowadzić do niezadowolenia klientów oraz negatywnego wpływu na reputację warsztatu. Przykładem mogą być sytuacje, w których warsztaty stosują uproszczone metody obliczeń, co skutkuje błędnym oszacowaniem kosztów i w konsekwencji brakiem zaufania ze strony klientów.

Pytanie 9

Na podstawie zamieszczonego rysunku i numeru identyfikacyjnego pojazdu WSM00000003190329 można określić, że pojazd został wyprodukowany w

Ilustracja do pytania
A. Kanadzie.
B. Niemczech.
C. Wielkiej Brytanii.
D. Polsce.
Odpowiedź wskazująca na Niemcy jako kraj produkcji pojazdu jest prawidłowa z uwagi na analizę numeru identyfikacyjnego WSM00000003190329. Zasady klasyfikacji numerów VIN (Vehicle Identification Number) są ściśle określone przez międzynarodowe standardy, w tym ISO 3779. W tym systemie, pierwsze dwa znaki odzwierciedlają region oraz kraj produkcji. W przypadku litery 'W', oznacza ona Europę, podczas gdy litera 'S' jest przypisana do Niemiec. To podejście nie tylko ułatwia identyfikację kraju produkcji, ale także wspiera standardy związane z bezpieczeństwem i jakością, które są egzekwowane w niemieckim przemyśle motoryzacyjnym. W praktyce, znajomość tych zasad może być kluczowa dla specjalistów zajmujących się importem i eksportem pojazdów, ponieważ pozwala na weryfikację ich autentyczności i zgodności z przepisami. Ponadto, analiza VIN może być używana w serwisach naprawczych do identyfikacji specyfikacji pojazdu, co jest istotne dla zapewnienia odpowiednich części zamiennych oraz przeprowadzania procedur serwisowych zgodnych z zaleceniami producentów.

Pytanie 10

Którego przyrządu należy użyć do lokalizacji stuków wydobywających się z wnętrza silnika?

A. Sonometru.
B. Pirometru.
C. Manometru.
D. Stetoskopu.
Do lokalizowania stuków wewnątrz silnika rzeczywiście stosuje się stetoskop mechaniczny. Działa to bardzo podobnie jak lekarski, tylko jest przystosowany do pracy z elementami metalowymi. Mechanik przykłada końcówkę stetoskopu do różnych części silnika: bloku, głowicy, obudowy rozrządu, pokrywy zaworów, miski olejowej czy obudowy sprzęgła i „słucha”, skąd dochodzi dźwięk o największym natężeniu. Dzięki temu można zawęzić obszar poszukiwań do konkretnego podzespołu, np. panewek korbowodowych, popychaczy zaworowych, wtryskiwaczy czy kół rozrządu. W praktyce warsztatowej to jedno z podstawowych narzędzi diagnostycznych przy ocenie stanu mechanicznego silnika, zanim zacznie się go rozbierać. Moim zdaniem to trochę niedoceniany przyrząd – a potrafi zaoszczędzić masę czasu i pieniędzy, bo doświadczony diagnosta po samym charakterze dźwięku (metaliczny stuk, klekot, cykanie) i miejscu jego najsilniejszego występowania może wstępnie określić rodzaj uszkodzenia. Dobre praktyki mówią, żeby wykonywać takie nasłuchy zarówno na zimnym, jak i na rozgrzanym silniku oraz przy różnych prędkościach obrotowych, bo niektóre stuki pojawiają się tylko w określonych warunkach pracy. W nowocześniejszych serwisach używa się też elektronicznych stetoskopów z kilkoma czujnikami, ale zasada jest dokładnie ta sama: precyzyjna lokalizacja źródła hałasu na podstawie przenoszonych drgań akustycznych.

Pytanie 11

Z rejonu mostu napędowego dochodzi do uciążliwego hałasu, który wzrasta podczas pokonywania zakrętów. Który z poniższych elementów może być jego przyczyną?

A. Przekładnia główna
B. Łożysko piasty koła
C. Półoś napędowa
D. Mechanizm różnicowy
Łożysko piasty koła, przekładnia główna i półoś napędowa są także istotnymi elementami układu napędowego, ale ich funkcje są inne niż mechanizmu różnicowego. Łożyska piasty są odpowiedzialne za wsparcie koła i umożliwiają jego swobodny obrót. Hałas wydobywający się z łożyska piasty może być spowodowany zużyciem lub brakiem smaru, co prowadzi do nadmiernego luzu i wibracji. Hałas ten jest zazwyczaj bardziej wyraźny podczas jazdy prosto, a niekoniecznie w zakrętach, co jest kluczowym wskaźnikiem, że nie jest to źródło problemu opisanego w pytaniu. Przekładnia główna natomiast odpowiada za przenoszenie momentu obrotowego z wału napędowego na mechanizm różnicowy. Problemy z przekładnią główną mogą prowadzić do hałasu, ale również są one często związane z nieprawidłowym ustawieniem lub zużyciem koła zębatego. Z kolei półoś napędowa, która łączy mechanizm różnicowy z kołami napędowymi, również może powodować hałas, zwłaszcza przy uszkodzeniach lub niewłaściwej instalacji, jednak hałas z niej wydobywający się niekoniecznie będzie się nasilał w zakrętach. Kluczowe jest właściwe zrozumienie, że różne źródła hałasu mogą sugerować różne problemy w układzie napędowym, a niepoprawne przypisanie źródła hałasu do konkretnego elementu może prowadzić do błędnych diagnoz i niewłaściwych napraw.

Pytanie 12

W pojeździe z silnikiem spalinowym wysokoprężnym przeprowadzono pomiar emisji spalin uzyskując następujące wyniki: CO - 0,5g/km; NOx - 0,17g/km; PM - 0,004g/km; HC-0,05g/km; HC+NOx - 0,5g/km. Na podstawie uzyskanych wyników pojazd spełnia normę dopuszczalnych wartości emisji spalin

Dopuszczalne wartości emisji spalin w poszczególnych normach EURO
dla pojazdów z silnikiem wysokoprężnym
emisja
[g/km]
EURO 1EURO 2EURO 3EURO 4EURO 5EURO 6
CO3,1610,640,50,50,5
HC-0,150,060,050,050,05
NOx-0,550,50,250,180,08
HC+NOx1,130,70,560,30,230,17
PM0,140,080,050,0090,0050,005
A. EURO 5
B. EURO 3
C. EURO 4
D. EURO 6
Wybranie normy EURO 3 wynika bezpośrednio z porównania zmierzonych wartości emisji z tabelą. Żeby to dobrze zrozumieć, trzeba przeanalizować każdy składnik spalin osobno. Dla CO zmierzono 0,5 g/km – ta wartość spełnia wymagania od EURO 3 do EURO 6 (bo limit 0,64; 0,5; 0,5; 0,5; 0,5 g/km nie jest przekroczony). Dla HC mamy 0,05 g/km – to pasuje do EURO 3 (limit 0,06) oraz do EURO 4–6 (limit 0,05), więc też nie zawęża normy. NOx = 0,17 g/km – i tu robi się ciekawie: mieści się w EURO 3 (0,5) i EURO 4 (0,25) oraz minimalnie w EURO 5 (0,18), ale już przekracza bardzo ostry limit EURO 6 (0,08 g/km). Kluczowe jest jednak to, że dla EURO 3 obowiązuje wskaźnik HC+NOx z limitem 0,56 g/km. Z pomiaru mamy HC+NOx = 0,5 g/km, więc idealnie mieści się w wymaganiach EURO 3. Natomiast patrząc na tabelę, dla EURO 4–6 również istnieje osobny limit HC+NOx, który jest coraz niższy: 0,3; 0,23; 0,17 g/km. Nasze 0,5 g/km znacznie te wartości przekracza, więc pojazd nie może spełniać EURO 4, 5 ani 6. Pył PM = 0,004 g/km spełnia nawet EURO 6 (limit 0,005), ale sama zgodność jednego parametru nic nie daje, jeśli inny przekracza normę. W praktyce, przy diagnostyce pojazdu, zawsze trzeba patrzeć na wszystkie wskaźniki jednocześnie – najmocniej „zaostrzony” parametr decyduje o klasie emisji. Moim zdaniem to zadanie dobrze pokazuje typowy błąd: wielu mechaników patrzy tylko na NOx albo PM, a zapomina o sumarycznym HC+NOx. W warsztacie, przy przygotowaniu auta do badań homologacyjnych lub okresowych, zwraca się szczególną uwagę na sprawność układu wtryskowego, EGR oraz filtrów DPF/FAP, bo to one wpływają właśnie na NOx, HC i PM. Tutaj widać, że silnik jest dość „czysty”, ale nie aż tak, by wpasować się w najnowsze normy – stąd właściwa jest norma EURO 3.

Pytanie 13

Wysokość bieżnika opony letniej została zmierzona na poziomie 2 mm powyżej TWI. Jak interpretujemy ten wynik?

A. oponę można dalej wykorzystywać
B. oponę można nadal użytkować, pod warunkiem zmniejszenia ciśnienia w kole
C. oponę można nadal użytkować, pod warunkiem zwiększenia ciśnienia w kole
D. oponę trzeba wymienić na nową
Wysokość bieżnika opony letniej wynosząca 2 mm ponad TWI (Tread Wear Indicator) oznacza, że opona ma jeszcze wystarczającą głębokość bieżnika do bezpiecznego użytkowania. Zgodnie z normami bezpieczeństwa, minimalna głębokość bieżnika dla opon letnich wynosi zazwyczaj 1,6 mm, co oznacza, że mając 2 mm zapasu, opona nie osiągnęła jeszcze tego krytycznego poziomu. Przykładowo, w warunkach deszczowych, odpowiednia głębokość bieżnika jest kluczowa dla efektywnego odprowadzania wody i zmniejszenia ryzyka aquaplaningu. Dobrym praktykom w branży zaleca się regularne sprawdzanie stanu bieżnika i ciśnienia w oponach, aby zapewnić odpowiednią przyczepność oraz komfort jazdy. Warto również pamiętać, że opony letnie są dostosowane do wyższych temperatur i oferują lepszą przyczepność na suchych nawierzchniach, co czyni je odpowiednim wyborem dla tych warunków atmosferycznych.

Pytanie 14

W systemach smarowania silnika najczęściej wykorzystuje się pompy

A. wyporowe
B. membranowe
C. wirowe
D. zębate
W układach smarowania silnika, pompy wyporowe czy wirowe, mimo że mają swoje miejsce, nie są najczęściej stosowane w silnikach spalinowych. Pompy wyporowe działają na zasadzie wyporu cieczy i są bardziej do zmiennych zastosowań, a niekoniecznie tam, gdzie potrzebne jest stałe ciśnienie. A w silnikach ważne jest, żeby to ciśnienie smarowania było stabilne, co nie zawsze da się osiągnąć pompami wyporowymi. Co do pomp wirowych, to one lepiej się sprawdzają tam, gdzie liczy się wysoki przepływ, ale niekoniecznie wysokie ciśnienie. Dlatego nie są one najlepszym rozwiązaniem do silników, w których ciśnienie oleju jest kluczowe dla smarowania. Pompy membranowe z kolei, chociaż używane w hydraulice, są dość wrażliwe na uszkodzenia i mają ograniczenia w wydajności, dlatego nie są polecane w silnikach. Często zdarza się mylnie sądzić, że każda z tych pomp może działać w roli pompy smarującej, ale ich budowa i sposób działania nie spełniają norm dla układów smarowania silników spalinowych. Użycie nieodpowiedniej pompy może skutkować słabym smarowaniem, co w dłuższym czasie może prowadzić do poważnych awarii silnika.

Pytanie 15

W trakcie wypadku rolą napinacza pasa bezpieczeństwa jest

A. jak najszybsze, mocne związanie ciała człowieka z konstrukcją pojazdu
B. ułatwienie wypięcia pasa tuż po zamortyzowaniu uderzenia
C. zablokowanie zwijacza, co uniemożliwi rozwinięcie pasa
D. zmniejszenie nacisku pasa na ludzkie ciało, gdy jest on zbyt duży
Wybór odpowiedzi, która sugeruje ułatwienie wypięcia pasa po uderzeniu, jest mylny z kilku powodów. Przede wszystkim, celem napinacza pasa bezpieczeństwa nie jest ułatwienie wypięcia, lecz zabezpieczenie pasażera w trakcie wypadku. Po uderzeniu, pas bezpieczeństwa powinien pozostać zaciśnięty, aby chronić osobę siedzącą w pojeździe przed poważnymi obrażeniami, a nie umożliwiać jej łatwe wydostanie się z pasów. Kolejny błąd to założenie, że napinacz ma zmniejszać nacisk pasa na ciało. W rzeczywistości, napinacz ma za zadanie zwiększyć napięcie pasa w krytycznych momentach, aby zapobiec jego luzowaniu i minimalizować ryzyko urazów. Takie podejście wiąże się z mylnym przekonaniem, że luźny pas jest bezpieczniejszy, co jest sprzeczne z zasadami inżynierii bezpieczeństwa. Zablokowanie zwijacza natomiast, które może wydawać się sensowne, również nie jest zgodne z jego funkcją. Napinacz współpracuje z systemem zwijania pasa, a nie go blokuje, aby zapewnić optymalne trzymanie pasa w sytuacji zagrożenia. Takie rozumienie roli napinacza prowadzi do niebezpiecznych wniosków, które mogą wpływać na decyzje związane z bezpieczeństwem w pojazdach.

Pytanie 16

Akumulator, którego gęstość elektrolitu wynosi 1,11 g/cm3 oraz napięcie na zaciskach 7,6 V, powinien

A. zostać wymieniony na nowy.
B. być naładowany.
C. pozostać bez zmian w stanie naładowanym.
D. być uzdatniony poprzez dodanie wody destylowanej.
Odpowiedzi sugerujące naładowanie akumulatora, pozostawienie go bez zmian jako naładowany lub uzdatnienie przez dolanie wody destylowanej są błędne i nieodpowiednie w przypadku, gdy akumulator wykazuje tak niskie gęstości elektrolitu oraz napięcie. Naładowanie akumulatora nie gwarantuje jego pełnej funkcjonalności, jeżeli jego żywotność została już znacząco ograniczona. Warto zauważyć, że naładowany akumulator z niską gęstością może w dalszym ciągu nie zapewniać wymaganej mocy, co jest kluczowe dla uruchomienia silnika. Ponadto, pozostawienie akumulatora w takim stanie nie tylko spowoduje dalsze osłabienie jego wydajności, ale może również doprowadzić do uszkodzenia ogniw. W przypadku uzdatniania przez dolanie wody destylowanej, możliwe jest jedynie chwilowe poprawienie stanu elektrolitu, ale nie naprawi to uszkodzeń, które mogą wystąpić wewnątrz akumulatora z powodu długotrwałego rozładowania. W praktyce, wiele osób popełnia błąd, myśląc, że akumulator wystarczy naładować, co w rzeczywistości może prowadzić do poważniejszych problemów, takich jak wycieki kwasu lub całkowite uszkodzenie akumulatora. Dlatego kluczowe jest regularne sprawdzanie stanu akumulatora i jego wymiana w przypadku oznak trwałej utraty wydajności, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek i zapewnić bezpieczeństwo użytkowania pojazdu.

Pytanie 17

Podczas przeglądu technicznego samochodu stwierdzono potrzebę wymiany oleju silnikowego oraz klocków hamulcowych w kwocie 120,00 zł za komplet. Koszt 4 l oleju z filtrem olejowym wyniósł 160,00 zł, a wartość robocizny to 320,00 zł. Całkowity koszt usługi po uwzględnieniu 10% rabatu wyniósł

A. 480,00 zł
B. 600,00 zł
C. 560,00 zł
D. 540,00 zł
Aby obliczyć łączny koszt usługi po uwzględnieniu zniżki, należy zsumować wszystkie koszty związane z wymianą oleju oraz klocków hamulcowych. Koszt wymiany klocków hamulcowych wynosi 120,00 zł, a koszt oleju silnikowego i filtra to 160,00 zł. Koszt robocizny wynosi 320,00 zł. Łączny koszt usługi przed zniżką wynosi 120,00 zł + 160,00 zł + 320,00 zł = 600,00 zł. Następnie należy obliczyć 10% zniżkę, co daje 60,00 zł. Po odjęciu zniżki od pierwotnego kosztu, otrzymujemy 600,00 zł - 60,00 zł = 540,00 zł. Przykład ten ilustruje ważność znajomości procedur przeglądów okresowych oraz umiejętności kalkulacji kosztów, co jest kluczowe w profesjonalnym zarządzaniu pojazdami. W praktyce, wiele warsztatów stosuje podobne podejście do kalkulacji kosztów usług, aby zapewnić transparentność i zrozumiałość dla klienta, co jest zgodne z dobrymi praktykami w branży motoryzacyjnej.

Pytanie 18

Olej stosowany w automatycznych skrzyniach biegów charakteryzuje się symbolem

A. R1234yf
B. ATF
C. DOT
D. R134a
Wybór odpowiedzi innych niż ATF opiera się na błędnych założeniach dotyczących właściwego zastosowania fluidów w samochodach. Symbol DOT odnosi się do płynów hamulcowych, które mocno różnią się od olejów do automatycznych skrzyń biegów. Płyny hamulcowe muszą charakteryzować się wysoką temperaturą wrzenia i właściwościami przeciwkorozyjnymi, ale ich skład chemiczny jest zupełnie inny niż w przypadku ATF, co sprawia, że nie nadają się do smarowania przekładni. Z kolei R134a i R1234yf to oznaczenia dla czynników chłodniczych używanych w systemach klimatyzacyjnych, a ich stosowanie w kontekście automatycznych skrzyń biegów jest absolutnie nieprawidłowe. Czynnik chłodniczy nie ma właściwości smarnych wymaganych przez skrzynie biegów i jego obecność mogłaby prowadzić do poważnych uszkodzeń. Typowe błędy myślowe, które prowadzą do takich niepoprawnych wniosków, obejmują mylenie różnych typów płynów eksploatacyjnych oraz brak zrozumienia ich unikalnych właściwości i zastosowań. Właściwy dobór płynów eksploatacyjnych jest kluczowy dla trwałości i efektywności układów mechanicznych w pojazdach, dlatego warto poszerzać wiedzę na ten temat, aby uniknąć kosztownych błędów.

Pytanie 19

Optymalny poziom płynu chłodzącego w zbiorniku wyrównawczym powinien

A. być poniżej poziomu minimalnego.
B. być poniżej dna zbiornika.
C. znajdować się pomiędzy poziomami oznaczającymi minimum i maksimum.
D. przekraczać poziom maksymalny.
Prawidłowy poziom cieczy chłodzącej w zbiorniku wyrównawczym powinien znajdować się pomiędzy kreskami oznaczającymi minimum i maksimum, ponieważ to zapewnia optymalne działanie systemu chłodzenia silnika. Utrzymanie odpowiedniego poziomu cieczy jest kluczowe dla efektywności chłodzenia, co wpływa na prawidłowe funkcjonowanie silnika oraz zapobiega przegrzewaniu. Jeśli poziom cieczy będzie poniżej minimum, może to prowadzić do zjawiska 'wrzenia' płynu chłodzącego, a w konsekwencji do uszkodzenia silnika. Z drugiej strony, zbyt wysoki poziom cieczy może powodować nadmiar ciśnienia w układzie, co również jest niebezpieczne. Przykładowo, w samochodach osobowych, producenci zalecają regularne sprawdzanie poziomu płynu chłodzącego, szczególnie przed dłuższymi trasami. Dobre praktyki sugerują, aby sprawdzać poziom cieczy co najmniej raz w miesiącu oraz pamiętać o sezonowej wymianie płynu chłodzącego zgodnie z zaleceniami producenta pojazdu, co przyczynia się do wydłużenia żywotności silnika.

Pytanie 20

Podczas naprawy pojazdu został wymieniony filtr paliwa, filtr kabinowy oraz komplet klocków hamulcowych osi przedniej. Koszt jednej roboczogodziny to 90,00 zł netto. Oblicz całkowity koszt naprawy netto.

Lp.wykaz częścicena netto [zł]
1.olej silnikowy 4l125,00
2.filtr oleju45,00
3.filtr kabinowy85,00
4.filtr paliwa115,00
5.klocki hamulcowe osi przedniej- kpl.95,00
6.klocki hamulcowe osi tylnej- kpl.112,00
7.tarcze hamulcowe osi przedniej-kpl.160,00

Lp.czynnościczas naprawy [rg.]
1.wymiana filtra paliwa0,5
2.wymiana filtra kabinowego0,3
3.wymiana klocków hamulcowych osi przedniej1,2
4.wymiana klocków hamulcowych osi tylnej1,3
A. 475,00 zł
B. 380,00 zł
C. 635,00 zł
D. 680,00 zł
W tym zadaniu kluczowe jest poprawne wybranie tylko tych części i czynności, które rzeczywiście zostały wykonane, a potem policzenie osobno kosztu materiałów i robocizny. Z opisu wynika, że wymieniono: filtr paliwa, filtr kabinowy i komplet klocków hamulcowych osi przedniej. Z tabeli części bierzemy więc: filtr paliwa 115,00 zł, filtr kabinowy 85,00 zł oraz klocki hamulcowe osi przedniej 95,00 zł. Suma części: 115 + 85 + 95 = 295,00 zł netto. Następnie trzeba doliczyć koszt robocizny. Z tabeli czynności serwisowych bierzemy tylko te trzy operacje: wymiana filtra paliwa – 0,5 rg, wymiana filtra kabinowego – 0,3 rg, wymiana klocków hamulcowych osi przedniej – 1,2 rg. Łączny czas: 0,5 + 0,3 + 1,2 = 2,0 roboczogodziny. Stawka godzinowa wynosi 90,00 zł netto, więc koszt pracy: 2,0 × 90,00 zł = 180,00 zł netto. Całkowity koszt naprawy netto: 295,00 zł (części) + 180,00 zł (robocizna) = 475,00 zł. Moim zdaniem to typowy przykład z praktyki warsztatowej, gdzie bardzo łatwo przez nieuwagę doliczyć części lub czynności, których faktycznie nie było. W rzeczywistym serwisie, zgodnie z dobrą praktyką i standardami kosztorysowania, zawsze rozdziela się pozycje materiałowe od robocizny, korzysta z cennika roboczogodziny i z tabel czasów napraw (np. katalogi czasów producenta), a potem wszystko się sumuje. Taki sposób liczenia pozwala jasno wytłumaczyć klientowi, skąd wzięła się kwota na fakturze i uniknąć nieporozumień. Warto też zwrócić uwagę, że wymiana klocków hamulcowych, szczególnie na osi przedniej, jest klasyczną czynnością w układzie hamulcowym i zawsze powinna być wyceniana z uwzględnieniem zarówno części, jak i pracy mechanika – samo założenie tanich klocków bez uczciwej wyceny robocizny jest po prostu nieprofesjonalne.

Pytanie 21

Aby prawidłowo zainstalować tuleję gumowo-metalową w wahaczu, jakie narzędzie należy wykorzystać?

A. imadło
B. prasę hydrauliczną
C. ściągacz bezwładnościowy
D. końcówkę klucza nasadowego oraz młotek
Prasa hydrauliczna to naprawdę ważne narzędzie, gdy mówimy o montażu tulei gumowo-metalowej w wahaczach. Dzięki niej możemy uzyskać taki nacisk, który pozwala na prawidłowe osadzenie tego elementu. Co ciekawe, użycie prasy hydraulicznej umożliwia równomierne rozłożenie siły, co w dużym stopniu zmniejsza ryzyko zniszczenia zarówno tulei, jak i wahacza. W branży motoryzacyjnej to podstawa, by stosować odpowiednie narzędzia, bo to wpływa na trwałość i działanie komponentów. Na przykład, przy wymianie tulei w autach, dokładne dopasowanie jest kluczowe dla stabilności całego zawieszenia. Warto też pamiętać, że jeśli montaż tulei zrobimy źle, używając niewłaściwych narzędzi, to może to prowadzić do szybszego zużycia części układu zawieszenia, a to wpływa na bezpieczeństwo jazdy.

Pytanie 22

Czas wymiany rozrządu wynosił 5 godzin. Zakup części do rozrządu kosztował 500 zł netto. Stawka za roboczogodzinę to 100 zł netto. Stawka VAT na towary i usługi wynosi 23%. Jaką kwotę zapłaci klient serwisu za wymianę rozrządu?

A. 1150 zł
B. 1230 zł
C. 1049 zł
D. 1000 zł
Aby obliczyć całkowity koszt wymiany rozrządu, należy uwzględnić zarówno koszt zakupionych części, jak i koszt robocizny. Zakup elementów rozrządu wyniósł 500 zł netto. Koszt roboczogodziny to 100 zł netto, a wymiana trwała 5 godzin, co daje łącznie 500 zł za robociznę (100 zł * 5 godzin). Suma kosztów netto wynosi więc 500 zł (części) + 500 zł (robocizna) = 1000 zł. Następnie, należy obliczyć podatek VAT w wysokości 23% od całkowitego kosztu netto. 23% z 1000 zł to 230 zł. Całkowity koszt z VAT wynosi więc 1000 zł + 230 zł = 1230 zł. Tego rodzaju obliczenia są istotne w branży motoryzacyjnej, ponieważ pozwalają na precyzyjne oszacowanie kosztów napraw i usług. Utrzymanie dokładnych wyliczeń jest kluczowe dla zarządzania finansami warsztatu oraz dla zapewnienia transparentności w relacjach z klientami.

Pytanie 23

Na rysunku wałka głębokość rowka wykonanego pod wpust wynosi

Ilustracja do pytania
A. 8
B. 4
C. 40
D. 6
Obliczając głębokość rowka pod wpust, istotne jest zrozumienie, że nie polega to na samym wybieraniu wartości z dostępnych odpowiedzi, lecz wymaga przeprowadzenia odpowiednich obliczeń. Wiele osób może mylnie przyjąć, że głębokość rowka jest równa jednej z podanych wartości bez zrozumienia, jak ją uzyskać. Na przykład, wybór 8 mm jako potencjalnej głębokości rowka może być wynikiem niepoprawnego założenia, że głębokość powinna być maksymalną wartością w kontekście wytrzymałości materiału, co jest błędne. W rzeczywistości, głębokość rowka powinna być mniejsza, aby zapewnić prawidłowe dopasowanie elementów oraz uniknąć osłabienia struktury wałka. Podobnie, odpowiedzi 4 mm i 40 mm są również wynikiem nieporozumień. Wybór 4 mm może wynikać z błędnego zaokrąglenia, podczas gdy 40 mm jest wartością znacznie przekraczającą typowe głębokości rowków, co może prowadzić do uszkodzeń mechanicznych. W przemyśle ważne jest, aby znać i rozumieć standardy dotyczące głębokości rowków, jak PN-EN oraz ISO, które precyzują wymagania dla różnych zastosowań. Brak znajomości tych norm prowadzi do powszechnych błędów w projektowaniu, co może skutkować nieefektywnością w pracy urządzeń oraz ich przedwczesnym zużyciem.

Pytanie 24

Złączenie elementów składowych podłogi w samochodzie osobowym zazwyczaj realizuje się poprzez

A. zgrzewanie
B. lutowanie
C. klejenie
D. kręcenie
Zgrzewanie to chyba jedna z najfajniejszych metod, gdy chodzi o łączenie elementów podłogi w samochodach. Dlaczego? Bo jest naprawdę skuteczne i ma do tego świetne rozwiązania technologiczne. Cały proces polega na tym, że najpierw podgrzewamy krawędzie elementów, a potem je wyginamy, żeby stworzyć mocne połączenie. To ważne, zwłaszcza w przypadku podłóg, bo muszą one spełniać wysokie normy bezpieczeństwa i wytrzymałości. Dzięki zgrzewaniu, samochody są odporne na różne obciążenia, zarówno te związane z ruchem, jak i zmiany temperatury. Na dodatek, w nowoczesnych autach, gdzie liczy się lekkość i oszczędność materiałów, zgrzewanie idealnie się sprawdza. Dzięki temu możemy zmniejszyć wagę pojazdu, co przekłada się na lepsze osiągi i mniejsze zużycie paliwa. Warto też wspomnieć o zgrzewaniu ultradźwiękowym, które jest ekstra, bo pozwala na dokładne łączenie cienkowarstwowych części bez ryzyka ich uszkodzenia. Nie bez powodu w branży motoryzacyjnej zgrzewanie jest tak popularne - to kluczowa technika, która naprawdę ma znaczenie w produkcji.

Pytanie 25

W związku ze stwierdzeniem nieprawidłowego działania elementu przedstawionego na ilustracji należy

Ilustracja do pytania
A. zawsze wymienić go na nowy.
B. skalibrować cewkę elektromagnesu.
C. przekazać go do regeneracji.
D. przeprowadzić konserwację uszczelek.
Wtryskiwacz paliwa, przedstawiony na ilustracji, odgrywa kluczową rolę w systemie wtrysku silników spalinowych. Kiedy zauważamy jego nieprawidłowe działanie, regeneracja jest najczęściej zalecaną procedurą. Regeneracja wtryskiwaczy polega na ich oczyszczeniu oraz wymianie uszkodzonych elementów, co pozwala przywrócić ich pierwotne parametry robocze. To podejście jest korzystne z ekonomicznego i ekologicznego punktu widzenia; zamiast ponosić wysokie koszty związane z zakupem nowego wtryskiwacza, możemy odzyskać pełną funkcjonalność starego przy znacznie niższych kosztach. Warto również zauważyć, że regeneracja wtryskiwaczy jest zgodna z dobrymi praktykami branżowymi, które promują efektywne wykorzystanie zasobów. Przykłady zastosowania regeneracji obejmują wtryskiwacze stosowane w samochodach osobowych oraz ciężarowych, gdzie ich efektywność wpływa na emisję spalin oraz zużycie paliwa. W kontekście typowych usług w warsztatach samochodowych, regeneracja wtryskiwaczy jest powszechnie akceptowaną procedurą, która przyczynia się do obniżenia kosztów dla właścicieli pojazdów przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej jakości pracy silnika.

Pytanie 26

W trakcie pracy w warsztacie powłoki ochronne, stosowane na powierzchni elementów karoserii pojazdu, uzyskuje się poprzez

A. metalizowanie ogniowe
B. natryskiwanie
C. fosforanowanie
D. platerowanie
Natryskiwanie jest jedną z najskuteczniejszych metod aplikacji powłok antykorozyjnych na powierzchnie elementów nadwozia pojazdów. Proces ten polega na rozpylaniu materiału zabezpieczającego, zwykle w postaci proszku lub cieczy, na przygotowaną powierzchnię. Dzięki temu można uzyskać równomierną i trwałą powłokę, która skutecznie chroni metal przed działaniem czynników atmosferycznych, takich jak wilgoć i sole. W praktyce, natryskiwanie może być stosowane do różnych materiałów, takich jak farby epoksydowe, poliuretanowe czy proszki metaliczne, co pozwala na dobór odpowiedniego rozwiązania w zależności od wymagań technicznych. Standardy branżowe, takie jak ISO 12944, dotyczące ochrony przed korozją, podkreślają znaczenie odpowiedniego przygotowania powierzchni oraz zastosowania metod natryskowych w zapewnieniu wysokiej jakości powłok. Zastosowanie tej metody w przemyśle motoryzacyjnym nie tylko zwiększa żywotność pojazdu, ale również przyczynia się do zmniejszenia kosztów napraw i konserwacji.

Pytanie 27

W nowoczesnych systemach zasilania silnika z zapłonem samoczynnym typu Common rail, paliwo jest poddawane sprężaniu do ciśnienia

A. 18 MPa
B. 10 kPa
C. 1000 atm
D. 2000 bar
Każda z pozostałych odpowiedzi zawiera poważne nieporozumienia dotyczące ciśnienia sprężania paliwa w systemach Common Rail. Odpowiedź sugerująca ciśnienie wynoszące 1000 atm jest daleka od rzeczywistości, ponieważ 1 atm to około 1013 hPa, co przekłada się na zaledwie 101 kPa. Tego typu pomyłka może wynikać z mylnego postrzegania jednostek ciśnienia, ponieważ 1000 atm byłoby równowartością 101325000 kPa, co jest niewykonalne w praktycznych zastosowaniach motoryzacyjnych. Kolejna odpowiedź, wskazująca ciśnienie na poziomie 10 kPa, jest również nieadekwatna, jako że takie ciśnienie jest zbyt niskie i nie wystarczyłoby do osiągnięcia skutecznego wtrysku paliwa. W rzeczywistości, ciśnienia w systemach Common Rail kształtują się w przedziale 1000-2000 bar, co odpowiada 100-200 MPa, a nie 10 kPa. Odpowiedź mówiąca o 18 MPa również nie odzwierciedla rzeczywistości, gdyż choć 18 MPa to 180 bar, co znajduje się w bliskim zakresie, nie jest to wartość optymalna dla standardowych systemów Common Rail. W praktyce, błędne podejścia do pojęcia ciśnienia mogą prowadzić do niewłaściwych wniosków na temat wydajności silników oraz ich technologii. Dlatego ważne jest, aby zrozumieć, jak wysokie ciśnienie wpływa na proces spalania oraz jakie są wymagania producentów dotyczące tych systemów.

Pytanie 28

We wnętrzu obudowy przekładni kierowniczej przedstawionej na ilustracji umieszczona jest przekładnia

Ilustracja do pytania
A. ślimakowa.
B. planetarna.
C. zębatkowa.
D. hipoidalna.
Na ilustracji pokazano przekładnię kierowniczą z długą podłużną obudową i mieszkami gumowymi po obu stronach. Taka konstrukcja jest typowa dla przekładni zębatkowej, a nie dla rozwiązań planetarnych, hipoidalnych czy ślimakowych. Częsty błąd polega na tym, że słysząc słowo „przekładnia” ktoś od razu kojarzy je z przekładnią planetarną ze skrzyni automatycznej albo z różnymi przekładniami głównymi w mostach napędowych. Tymczasem w układzie kierowniczym zadanie jest inne: trzeba zamienić obrót kierownicy na liniowy ruch listwy i jednocześnie zachować możliwie prostą i sztywną konstrukcję. Przekładnia planetarna składa się z koła słonecznego, kół planetarnych i wieńca zewnętrznego, służy głównie do wielostopniowej zmiany przełożenia w skrzyniach biegów. Nie ma ona zastosowania jako główny element przekładni kierowniczej, bo byłaby zbyt skomplikowana, ciężka i kosztowna, a do tego nie dawałaby bezpośredniego przekształcenia ruchu obrotowego na posuwisty. Przekładnia hipoidalna to z kolei typ przekładni stożkowej o przesuniętych osiach, używany głównie w mostach tylnych do przeniesienia napędu z wału na mechanizm różnicowy. Jej charakterystyczny kształt zębnika i koła talerzowego zupełnie nie pasuje do smukłej, liniowej obudowy przekładni kierowniczej widocznej na zdjęciu. Przekładnia ślimakowa była kiedyś stosowana w starszych układach kierowniczych, ale ma inną budowę: obudowa jest bardziej zwarta, a ruch na koła przenoszony jest przez ślimak i sektor lub nakrętkę kulkową. W dodatku ślimakówki mają zwykle większe tarcie i luzy, dlatego w nowoczesnych autach odchodzi się od nich na rzecz lżejszych i dokładniejszych przekładni zębatkowych. Z mojego doświadczenia wynika, że mylenie tych typów wynika głównie z patrzenia na nazwę, a nie na funkcję i kształt elementu. W praktyce warsztatowej warto zawsze zadać sobie pytanie: jaki ruch ma zostać zamieniony na jaki, w jakim kierunku działa element i jak jest mocowany w nadwoziu – wtedy wybór typu przekładni staje się dużo bardziej oczywisty.

Pytanie 29

Do warsztatu zgłosił się klient w celu wymiany łożysk tylnych kół w samochodzie. W tabeli zamieszczono ceny części na 1 koło. Jeżeli cena roboczogodziny wynosi 40 zł netto, podatek VAT 23%, a czas wykonania naprawy 2 godziny, to koszt naprawy wyniesie

CzęśćCena
zł netto
komplet łożysk35,00
pierścień uszczelniający – 1szt.8,00
nakrętka zabezpieczająca2,00
A. 209,10 zł
B. 196,80 zł
C. 153,75 zł
D. 170,00 zł
Klucz do tego zadania to poprawne zrozumienie, czego dotyczą ceny w tabeli i że wymieniamy łożyska w obu tylnych kołach, a nie tylko w jednym. Typowy błąd polega na policzeniu wszystkiego tylko dla jednego koła i porównaniu wyniku z odpowiedziami testowymi. Wtedy łatwo dojść do kwoty około 153,75 zł czy 170 zł, bo ktoś bierze części tylko na jedno koło albo myli kwotę netto z brutto. Kolejna pułapka to doliczenie VAT tylko do części, a pominięcie podatku od robocizny. W rzeczywistości, zgodnie z zasadami rozliczania usług serwisowych, VAT 23% nalicza się od całej wartości usługi, czyli od sumy części i robocizny. Jeżeli ktoś zostawia 170 zł jako wynik końcowy, to w praktyce zatrzymuje się na kwocie netto, bez uwzględnienia podatku. Taka wycena byłaby niezgodna z realiami rynku, bo klient zawsze płaci kwotę brutto. Z mojego doświadczenia w warsztatach wynika, że uczniowie często mieszają pojęcia „za koło” i „za oś”. W tym zadaniu tabela jasno podaje ceny na jedno koło, a w treści jest mowa o wymianie łożysk tylnych kół, czyli obydwu. Dlatego koszt części trzeba pomnożyć przez dwa. Jeżeli tego nie zrobimy, dostaniemy zaniżony wynik, który może przypadkowo pasować do którejś z odpowiedzi, ale będzie merytorycznie błędny. Dobrą praktyką przy kosztorysowaniu jest zawsze: osobno policzyć części na całą oś, osobno robociznę według stawki godzinowej, zsumować netto, a dopiero na końcu doliczyć VAT. Taki schemat przydaje się potem w realnej pracy, przy sporządzaniu zleceń i faktur, i pozwala uniknąć właśnie takich pomyłek, jak w tym zadaniu.

Pytanie 30

W systemie chłodzenia cieczą silnika spalinowego wykorzystywane są pompy

A. tłoczkowe
B. wirnikowe
C. membranowe
D. zębate
Pompy wirnikowe, zwane też pompami odśrodkowymi, to jedne z najczęściej używanych w układach chłodzenia silników spalinowych. To dlatego, że świetnie radzą sobie z pompowaniem sporych ilości cieczy, a przy tym nie zużywają zbyt dużo energii. Ich działanie jest oparte na tej zasadzie, że wirnik się kręci i dzięki temu wypycha ciecz na zewnątrz. Ich prosta budowa sprawia, że są niezawodne i łatwe w konserwacji. Na przykład w autach to właśnie te pompy odpowiadają za cyrkulację płynu chłodzącego i pomagają utrzymać silnik w odpowiedniej temperaturze, co jest kluczowe dla jego wydajności. W praktyce, te pompy są dostosowane do wymagań silników, co czyni je istotnym elementem nowoczesnych systemów chłodzenia. Warto regularnie sprawdzać stan tych pomp i dbać o ich konserwację, żeby układ chłodzenia działał przez dłuższy czas.

Pytanie 31

Srednicówka czujnikowa jest wykorzystywana do pomiaru średnicy

A. czopa wału korbowego
B. tarczy hamulcowej
C. wewnętrznej cylindra
D. trzonka zaworu
Wybór odpowiedzi dotyczący trzonka zaworu, czopa wału korbowego czy tarczy hamulcowej jest błędny, ponieważ każde z tych elementów ma inne wymagania pomiarowe i nie jest celem działania srednicówki czujnikowej. Trzonek zaworu, na przykład, może mieć różne średnice w różnych jego częściach, a pomiar średnicy trzonka wymaga innych narzędzi, takich jak suwmiarki lub mikrometry, które są bardziej odpowiednie do pomiarów zewnętrznych, a nie wewnętrznych. Podobnie, czop wału korbowego, będący kluczowym elementem silnika, również nie jest mierzony za pomocą srednicówki czujnikowej, ponieważ jego średnica jest mierzona w inny sposób, często w kontekście dopasowania do łożysk. Tarcza hamulcowa z kolei, która może być przedmiotem pomiaru grubości i średnicy zewnętrznej, również nie mieści się w zakresie działania srednicówki czujnikowej, która jest dedykowana do pomiarów średnic wewnętrznych. Wszelkie błędne wnioski mogą wynikać z niepełnego zrozumienia funkcji i zastosowania narzędzi pomiarowych, a także z zamiany pojęć dotyczących różnych typów pomiarów, co prowadzi do nieprecyzyjnych i nieadekwatnych rozwiązań w kontekście inżynierskim.

Pytanie 32

Po zainstalowaniu nowego, zewnętrznego przegubu napędowego na półosi, powinno się go nasmarować odpowiednim smarem

A. łożyskowym
B. miedziowym
C. molibdenowym
D. grafitowym
Wybór niewłaściwego rodzaju smaru do przegubów napędowych może prowadzić do poważnych problemów eksploatacyjnych. Smar łożyskowy, chociaż często używany w różnych aplikacjach, nie jest odpowiedni do przegubów napędowych, ponieważ może nie zapewniać wymaganej odporności na ekstremalne warunki pracy, a jego zastosowanie prowadzi do szybszego zużycia mechanizmów. Z kolei smar miedziowy, mimo że posiada właściwości antyzatarciowe, może być zbyt agresywny dla niektórych materiałów stosowanych w przegubach i prowadzić do ich degradacji. Grafitowy smar, choć może być skuteczny w niektórych specyficznych aplikacjach, nie jest zalecany do przegubów napędowych z powodu braku odpowiedniej adhezji oraz tendencji do wypłukiwania w obecności cieczy. Często błędnie zakłada się, że różnorodność smarów pozwala na ich dowolne stosowanie, co jest nieprawidłowe i może prowadzić do kosztownych napraw. Prawidłowy dobór smaru powinien opierać się na zrozumieniu specyfikacji technicznych oraz wymagań stawianych przez producentów pojazdów, co jest kluczowe dla utrzymania optymalnej wydajności i bezpieczeństwa jednostek napędowych.

Pytanie 33

Na desce rozdzielczej samochodu zaświeciła się lampka ostrzegawcza ciśnienia oleju. W pierwszej kolejności powinno się

A. dokonać pomiaru ciśnienia oleju
B. ocenić funkcjonowanie czujnika oleju
C. sprawdzić poziom oleju
D. zweryfikować wydajność pompy olejowej
Zasygnalizowana kontrolka ciśnienia oleju na desce rozdzielczej pojazdu wskazuje, że może występować problem z układem smarowania silnika. Pierwszym krokiem powinno być skontrolowanie poziomu oleju silnikowego, ponieważ zbyt niski poziom oleju jest najczęstszą przyczyną spadku ciśnienia. W praktyce, niewystarczająca ilość oleju może prowadzić do poważnych uszkodzeń silnika, w tym do zatarcia tłoków czy uszkodzenia panewki. Regularne sprawdzanie poziomu oleju jest zgodne z zaleceniami producentów pojazdów i standardami branżowymi, które podkreślają konieczność utrzymania odpowiedniego poziomu oleju w celu zapewnienia prawidłowego smarowania. W przypadku niskiego poziomu oleju, należy uzupełnić go odpowiednim olejem, spełniającym normy jakościowe, co zapobiegnie dalszym problemom. Użytkownicy powinni również być świadomi, że poziom oleju warto sprawdzać regularnie, co kilka tysięcy kilometrów, a nie tylko w momencie, gdy świeci kontrolka. Dbałość o odpowiedni poziom oleju jest kluczowa dla długowieczności silnika i jego efektywnego działania.

Pytanie 34

Maksymalna dopuszczalna różnica wskaźnika efektywności hamowania na jednej osi kół nie powinna być większa niż

A. 30 %
B. 10 %
C. 25 %
D. 20 %
Poprawne zrozumienie dopuszczalnej różnicy wskaźnika skuteczności hamowania jest kluczowe dla zachowania bezpieczeństwa na drodze. Odpowiedzi sugerujące niższe wartości, takie jak 25%, 20% czy 10%, mogą prowadzić do fałszywego poczucia bezpieczeństwa. Przyjmowanie zbyt restrykcyjnych norm może być problematyczne, ponieważ w rzeczywistości różne modele pojazdów mają różne specyfikacje i wymagania dotyczące hamowania. Na przykład, w przypadku niektórych pojazdów sportowych różnica ta może być bardziej wyraźna z uwagi na ich konstrukcję, jednak nie powinno to prowadzić do obniżenia bezpieczeństwa. Sugerowanie, że różnice 10% czy 20% są jedynym bezpiecznym rozwiązaniem, ignoruje różnorodność konstrukcji pojazdów oraz ich przeznaczenia. W rzeczywistości, zbyt niska granica może prowadzić do nadmiernych wymagań dotyczących regulacji systemów hamulcowych, co może być niepraktyczne, a nawet kosztowne. Ponadto, stosowanie takich norm może prowadzić do niepotrzebnej frustracji kierowców oraz mechaników, którzy próbują dostosować pojazdy do nieosiągalnych standardów. Dostosowanie norm do realiów rynkowych i technicznych jest kluczowe dla zapewnienia efektywnego działania układów hamulcowych.

Pytanie 35

Na rysunku przedstawiono zasadę działania sprężarki

Ilustracja do pytania
A. zębatej.
B. typu Scroll.
C. łopatkowej.
D. tłokowej.
Wybór innego typu sprężarki niż tłokowa wskazuje na nieporozumienia dotyczące podstawowych zasad działania tych urządzeń. Sprężarki zębate, chociaż również służą do sprężania gazów, działają na zupełnie innej zasadzie. Ich mechanizm opiera się na zębatkach, które w procesie obrotowym sprężają gaz, co jest zupełnie różne od ruchu liniowego tłoka. Podobnie, sprężarki łopatkowe operują na zasadzie rotacji łopatek, które zmieniają objętość komory roboczej, co także nie ma nic wspólnego z mechanizmem tłokowym. Z kolei sprężarki typu Scroll bazują na dwóch spiralnych elementach, gdzie jeden obraca się w stosunku do drugiego, co również nie przypomina działania tłoka. Typowe błędy myślowe prowadzące do tych niewłaściwych odpowiedzi najczęściej wynikają z zamiany pojęć dotyczących typów sprężarek oraz ich zastosowań. Należy pamiętać, że sprężarki tłokowe są najbardziej efektywne w aplikacjach wymagających wysokiego ciśnienia, a ich konstrukcja jest dostosowana do pracy w takich warunkach. Ponadto, zrozumienie różnic pomiędzy typami sprężarek jest kluczowe dla właściwego doboru urządzeń w projektach inżynieryjnych, co zapewnia efektywność i optymalizację kosztów eksploatacyjnych.

Pytanie 36

Zanim przystąpi się do diagnostyki geometrii kół kierowniczych, najpierw powinno się

A. sprawdzić ciśnienie w oponach
B. zablokować kierownicę
C. sprawdzić poziom tłumienia amortyzatorów
D. zablokować pedał hamulca
Sprawdzenie ciśnienia w oponach to bardzo ważny krok, zanim zaczniemy zajmować się geometrią kół. Dobre ciśnienie w oponach ma ogromny wpływ na to, jak samochód się prowadzi, jak trzyma się drogi i jak równomiernie zużywają się opony. Jeśli ciśnienie jest złe, możemy dostać błędne wyniki podczas pomiarów geometrii, co może skutkować niewłaściwym ustawieniem kół. W efekcie, pojazd może się gorzej prowadzić. Z moich doświadczeń wynika, że przed każdym przeglądem geometrii warto sprawdzić, czy ciśnienie w oponach zgadza się z tym, co podaje producent. Na przykład, opony z niskim ciśnieniem mogą się szybciej zużywać, co nie tylko zwiększa koszty, ale też ma wpływ na nasze bezpieczeństwo. Warto pamiętać, żeby sprawdzać ciśnienie na zimnych oponach, bo to daje najdokładniejszy wynik. Regularne monitorowanie ciśnienia nie tylko poprawi dokładność pomiarów, ale i sprawi, że jazda będzie bezpieczniejsza i bardziej komfortowa.

Pytanie 37

Podstawowym parametrem określającym benzynę używaną do zasilania silników spalinowych jest liczba

A. metanowa
B. kwasowa
C. oktanowa
D. cetanowa
Liczba oktanowa jest kluczowym parametrem określającym jakość benzyny, zwłaszcza w kontekście jej stosowania w silnikach spalinowych. Oznacza ona zdolność paliwa do opierania się zjawisku stukania, które może wystąpić podczas pracy silnika. Wysoka liczba oktanowa wskazuje, że paliwo może być stosowane w silnikach o wyższych stopniach sprężania, co zazwyczaj prowadzi do lepszej efektywności energetycznej i mocniejszego działania silnika. Standardy branżowe, takie jak ASTM D2699 i ASTM D2700, definiują metody pomiaru liczby oktanowej. Na przykład, benzyna o liczbie oktanowej 95 jest powszechnie stosowana w nowoczesnych samochodach, które wymagają paliwa o wysokiej jakości, aby uniknąć uszkodzeń silnika i zapewnić optymalną wydajność. W praktyce, stosowanie paliw o odpowiedniej liczbie oktanowej przyczynia się także do redukcji emisji szkodliwych substancji, co jest kluczowe dla ochrony środowiska.

Pytanie 38

Jaką precyzję pomiarową uzyskuje mikrometr, w którym zastosowano bęben z 50 podziałkami, a skok współpracującej śruby mikrometrycznej wynosi 0,5 mm?

A. 0,05 mm
B. 0,1 mm
C. 0,5 mm
D. 0,01 mm
Pojawia się wiele nieporozumień dotyczących dokładności pomiarowej mikrometrów, szczególnie w odniesieniu do parametrów takich jak skok śruby czy liczba nacięć na bębnie. Odpowiedzi sugerujące dokładność na poziomie 0,1 mm, 0,5 mm lub 0,05 mm bazują na błędnym oszacowaniu lub pomyłkach w obliczeniach. Na przykład, wybór 0,1 mm jako dokładności może wynikać z przeoczenia faktu, że mikrometr jest narzędziem, które służy do bardzo dokładnych pomiarów, a 0,1 mm byłoby zbyt dużym błędem w kontekście precyzyjnych aplikacji inżynieryjnych. Z kolei odpowiedź 0,5 mm w ogóle nie odnosi się do metody pomiarowej mikrometru, ponieważ wskazuje na wartość całkowitego skoku, a nie na rozdzielczość pomiarową. Odpowiedź 0,05 mm również nie uwzględnia liczby nacięć, prowadząc do mylnego przekonania, że taka wartość pomiaru jest odpowiednia dla narzędzi, które są zbudowane z myślą o znacznie większej precyzji. Wszelkie niepoprawne podejścia do tego tematu mogą prowadzić do istotnych błędów w projektach inżynieryjnych, gdzie precyzja jest kluczowa dla sukcesu operacji. W praktyce, właściwe zrozumienie zasad działania mikrometrów i ich dokładności pomiarowej jest niezbędne do efektywnego wykorzystania ich w różnych dziedzinach techniki.

Pytanie 39

Badanie organoleptyczne jako sposób diagnostyczny to testowanie

A. bez przyrządów
B. ciśnienia sprężania
C. lepkości oleju
D. interfejsem diagnostycznym
Badanie organoleptyczne to metoda diagnostyki, która polega na ocenie cech fizycznych i sensorycznych materiałów bez użycia przyrządów pomiarowych. Przykładem zastosowania tej metody w przemyśle spożywczym może być ocena smaku, zapachu czy wyglądu produktów. W branży chemicznej badania organoleptyczne są stosowane do oceny jakości olejów, gdzie eksperci mogą ocenić ich lepkość i zapach. Metoda ta jest niezwykle cenna, ponieważ pozwala na bezpośrednie zaangażowanie zmysłów, co może prowadzić do szybkich i praktycznych wniosków. Warto również zauważyć, że standardy branżowe, takie jak ISO 8589, określają wytyczne dotyczące przeprowadzania takich badań, co zapewnia ich wiarygodność i powtarzalność. Przeprowadzanie badań organoleptycznych wymaga jednak odpowiedniego przeszkolenia i doświadczenia, aby wyniki były rzetelne i zgodne z oczekiwaniami.

Pytanie 40

Na rysunku przedstawiono układ zawieszenia

Ilustracja do pytania
A. zależnego z osią nienapędzaną.
B. niezależnego z osią nienapędzaną.
C. zależnego z osią napędzaną.
D. niezależnego z osią napędzaną.
Wybór odpowiedzi, która sugeruje niezależne zawieszenie z osią napędzaną, jest błędny z kilku powodów. Przede wszystkim, niezależne zawieszenie charakteryzuje się tym, że każde koło działa niezależnie od siebie, co nie jest zgodne z przedstawionym na rysunku schematem. W przypadku niezależnego zawieszenia, pojazdy są zdolne do lepszego przystosowania się do nierówności terenu, co jest korzystne w kontekście wydajności jazdy, zwłaszcza w samochodach sportowych. Z kolei, zawieszenie zależne, które jest właściwe dla analizowanego rysunku, jest często stosowane w pojazdach, gdzie priorytetem jest stabilność i prostota konstrukcji. Dodatkowo, nieobecność elementów napędu w układzie zawieszenia wskazuje, że oś jest nienapędzana. W kontekście zrozumienia działania układu zawieszenia, ważne jest, aby pamiętać, że błędna interpretacja rysunku może prowadzić do nieporozumień dotyczących funkcji i wydajności pojazdu. Dobrze zaprojektowane zawieszenie zależne może zapewnić odpowiednią równowagę pomiędzy komfortem jazdy a stabilnością, jednak nie powinno być mylone z układami niezależnymi, które oferują różne zalety, szczególnie w sportowych zastosowaniach. Rekomendacje dotyczące projektowania zawieszeń podkreślają znaczenie rozróżnienia między tymi dwoma typami, aby odpowiednio dostosować pojazd do zamierzonych warunków użytkowania.