Wyniki egzaminu

Informacje o egzaminie:
  • Zawód: Technik budownictwa
  • Kwalifikacja: BUD.12 - Wykonywanie robót murarskich i tynkarskich
  • Data rozpoczęcia: 12 maja 2026 17:56
  • Data zakończenia: 12 maja 2026 18:26

Egzamin zdany!

Wynik: 26/40 punktów (65,0%)

Wymagane minimum: 20 punktów (50%)

Nowe
Analiza przebiegu egzaminu- sprawdź jak rozwiązywałeś pytania
Pochwal się swoim wynikiem!
Szczegółowe wyniki:
Pytanie 1

Przedstawiony na rysunku przyrząd murarski jest

Ilustracja do pytania
A. warstwomierzem.
B. linią ważną.
C. poziomnicą.
D. wężem wodnym.
Wąż wodny, znany również jako szlaufwaga, to narzędzie kluczowe w budownictwie, służące do precyzyjnego wyznaczania poziomu. Jego działanie opiera się na zasadzie naczyń połączonych, co oznacza, że poziom wody w obu rurkach będzie jednakowy, niezależnie od ich położenia. Dzięki temu, zastosowanie węża wodnego pozwala na uzyskanie dokładnych pomiarów na dużych odległościach, co jest szczególnie istotne w przypadku większych projektów budowlanych, gdzie tradycyjne poziomnice mogą być niewystarczające. W praktyce, wąż wodny jest wykorzystywany do wyznaczania fundamentów, określania poziomów podłóg oraz w innych zastosowaniach, gdzie precyzyjne pomiary są kluczowe dla jakości wykonania. Zgodnie z normami budowlanymi, takie jak PN-EN 1991-1-4, stosowanie odpowiednich narzędzi do pomiaru poziomu jest fundamentalnym elementem zapewnienia bezpieczeństwa i trwałości budowli. Rekomenduje się regularne kalibrowanie narzędzi pomiarowych, aby uniknąć błędów związanych z ich użyciem.

Pytanie 2

Jakie narzędzia są niezbędne do wykonania tynku wypalanego?

A. Paca stalowa, kielnia tynkarska, łata murarska
B. Kielnia tynkarska, łata murarska, młotek murarski
C. Paca stalowa, kielnia tynkarska, młotek gumowy
D. Kielnia tynkarska, packa obłożona filcem, poziomnica
Wybór narzędzi do wykonania tynku wypalanego jest istotny dla uzyskania wysokiej jakości wykończenia. W przypadku zestawów narzędzi, które nie zawierają łaty murarskiej, jak w odpowiedzi z młotkiem gumowym czy packą obłożoną filcem, pojawiają się poważne ograniczenia. Młotek gumowy, choć użyteczny w niektórych pracach budowlanych, nie ma zastosowania w kontekście aplikacji tynku, ponieważ nie służy ani do nakładania, ani do wygładzania materiału. Packi obłożone filcem są odpowiednie do wygładzania delikatnych powierzchni, jednak w przypadku tynku wypalanego, kluczowe jest użycie narzędzi o większej sztywności, takich jak paca stalowa. Dodatkowo, brak łaty murarskiej uniemożliwia równomierne wyrównanie tynku, co jest nieodłącznym elementem procesu tynkarskiego. W praktyce, pomijanie odpowiednich narzędzi prowadzi do nierównomiernych powierzchni i problemów z trwałością wykończenia, co jest niezgodne z branżowymi standardami. Dlatego właściwy dobór narzędzi jest podstawą skutecznego wykonania tynku wypalanego, a ignorowanie tego aspektu z pewnością wpłynie negatywnie na jakość pracy.

Pytanie 3

W przypadku tynków z klasy II i III maksymalne odchylenie promieni krzywizny powierzchni wnęki od zaplanowanego promienia nie może przekraczać

A. 10 mm
B. 7 mm
C. 30 mm
D. 5 mm
Odpowiedź 7 mm jest prawidłowa, ponieważ dla tynków kategorii II i III maksymalne odchylenie promieni krzywizny powierzchni wnęki od projektowanego promienia nie powinno przekraczać 7 mm. Tynki te, ze względu na swoje właściwości użytkowe oraz estetyczne, wymagają precyzyjnej aplikacji. Odchylenia w promieniach mogą prowadzić do nieestetycznych efektów wizualnych, a także wpływać na funkcjonalność obiektu, w tym na odprowadzanie wody oraz trwałość tynku. Przykładowo, przy aplikacji tynków na powierzchniach architektonicznych, takich jak łuki, zastosowanie standardu 7 mm pozwala utrzymać jednolitą linię i estetykę, co jest istotne w projektach wymagających wysokiej jakości wykonania. Zgodność z tym standardem jest również zgodna z wytycznymi branżowymi i normami budowlanymi, co podkreśla znaczenie staranności przy pracach wykończeniowych. Dbałość o detale, takie jak promienie krzywizny, wpływa na końcowy efekt wizualny oraz trwałość zastosowanych materiałów.

Pytanie 4

Jaką metodę stosujemy do badania konsystencji zaprawy?

A. stożka diamentowego
B. penetrometru
C. prasy hydraulicznej
D. objętości omierza
Penetrometr to urządzenie stosowane do pomiaru konsystencji zaprawy, które działa na zasadzie wnikania stożka w materiał pod wpływem siły. Jego zastosowanie w branży budowlanej jest kluczowe, zwłaszcza przy ocenie świeżo przygotowanych mieszanek betonowych lub zapraw murarskich. Zgodnie z normami europejskimi, pomiar konsystencji zaprawy jest istotny, aby zapewnić odpowiednie właściwości użytkowe, takie jak urabialność, odporność na segregację czy przyczepność do podłoża. Penetrometr pozwala na szybkie i dokładne określenie, czy materiał spełnia normy jakościowe. W praktyce, wyniki pomiarów penetrometrem mogą być używane do oceny jakości surowców, a także do monitorowania procesu produkcji materiałów budowlanych, co ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia ich trwałości i wytrzymałości. Warto również nadmienić, że poprawne użytkowanie penetrometru wymaga systematycznej kalibracji oraz przestrzegania zasad pomiaru, co przyczynia się do uzyskania rzetelnych wyników. Takie praktyki są zgodne z normami PN-EN 12350-4, które określają metody badania konsystencji mieszanki betonowej.

Pytanie 5

Czym charakteryzuje się tynk trójwarstwowy, który składa się z następujących po sobie warstw?

A. 1. obrzutka, 2. narzut, 3. gładź
B. 1. narzut, 2. obrzutka, 3. gładź
C. 1. gładź, 2. narzut, 3. obrzutka
D. 1. gładź, 2. obrzutka, 3. narzut
Tynk trójwarstwowy rzeczywiście składa się z trzech podstawowych warstw: obrzutki, narzutu oraz gładzi. Obrzutka, będąca pierwszą warstwą, ma za zadanie stworzyć odpowiednią przyczepność dla kolejnych warstw tynku. Zwykle jest wykonywana z materiałów o większej ziarnistości, co pozwala na lepsze związywanie się z podłożem. Następnie nakładany jest narzut, który jest warstwą o bardziej jednolitej strukturze, co zapewnia dodatkową izolację i estetykę powierzchni. Gładź, stanowiąca ostatnią warstwę, ma na celu wygładzenie powierzchni oraz nadanie jej odpowiednich właściwości dekoracyjnych. Przykładem zastosowania tynku trójwarstwowego może być renowacja budynków zabytkowych, gdzie zachowanie odpowiednich technik nakładania tynku jest kluczowe dla ochrony oryginalnych elementów architektonicznych. W praktyce, przestrzeganie tej kolejności warstw jest niezbędne do uzyskania trwałej i estetycznej powierzchni, co wpisuje się w standardy budowlane oraz zalecenia producentów materiałów budowlanych, które wskazują na konieczność stosowania się do powyższej technologii.

Pytanie 6

Oblicz płatność dla tynkarza za nałożenie tynku zwykłego z obu stron ściany o wymiarach 5×3 m, jeśli stawka za godzinę pracy tynkarza wynosi 15,00 zł, a norma wykonania tego tynku to
1,2 r-g/m2.

A. 450,00 zł
B. 540,00 zł
C. 225,00 zł
D. 270,00 zł
Podczas rozwiązywania problemów związanych z obliczaniem wynagrodzenia tynkarza, istotne jest zrozumienie podstaw matematycznych oraz zasad normowania pracy w budownictwie. Często błędne odpowiedzi wynikają z niepełnego obliczenia powierzchni, co prowadzi do niewłaściwego oszacowania roboczogodzin. Na przykład, pomijanie faktu, że tynk musi być nałożony na obie strony ściany, skutkuje obliczeniem tylko jedną stronę, co jest błędne. Ponadto, nieprawidłowe zastosowanie normy pracy, która wynosi 1,2 r-g/m², może prowadzić do zaniżenia lub zawyżenia potrzebnych roboczogodzin. Zrozumienie, że norma pracy wskazuje, ile czasu zajmie wykonanie jednego metra kwadratowego tynku, jest kluczowe. W przypadku niepoprawnych odpowiedzi, często pojawia się także nieporozumienie, że stawka godzinowa powinna być mnożona przez całkowitą powierzchnię, co jest błędne, ponieważ stawka odnosi się do roboczogodzin, a nie do samej powierzchni. Wreszcie, przy kalkulacji wynagrodzenia należy zawsze upewnić się, że wszystkie dane zostały dokładnie zebrane i przeliczone, aby uniknąć błędów, które mogą prowadzić do poważnych konsekwencji finansowych w projekcie budowlanym.

Pytanie 7

Na podstawie danych zawartych w tabeli oblicz ilość żwiru potrzebnego do wykonania 0,5 m3mieszanki betonowej klasy C 16/20.

Receptury robocze na 1 m3 mieszanki betonowej
klasa betonucementżwirpiasekwoda
C 8/10341 kg661 l367 l216 l
C 12/16362 kg642 l351 l227 l
C 16/20367 kg770 l426 l223 l
A. 213 l
B. 385 l
C. 642 l
D. 770 l
Aby obliczyć ilość żwiru potrzebnego do wykonania 0,5 m³ mieszanki betonowej klasy C 16/20, należy skorzystać z proporcji podanej w tabeli dla 1 m³. Zgodnie z branżowymi standardami, dla mieszanki betonowej klasy C 16/20 typowe proporcje to: 1 część cementu, 2 części piasku i 4 części żwiru. Dzięki tym proporcjom można obliczyć, że dla 1 m³ mieszanki potrzeba 770 l żwiru. Skoro potrzebujemy jedynie 0,5 m³ mieszanki, musimy odpowiednio przeskalować wartość żwiru. Dlatego 770 l x 0,5 = 385 l, co jest poprawnym wynikiem. Tego typu kalkulacje są kluczowe w inżynierii budowlanej, aby zapewnić odpowiednie właściwości mieszanki betonowej, takie jak wytrzymałość i trwałość. Przykładowo, przy projektowaniu fundamentów budynków, dokładność w obliczeniach materiałowych wpływa na bezpieczeństwo konstrukcji. Znajomość proporcji oraz umiejętność ich przeskalowania do potrzeb projektu jest podstawą pracy każdego inżyniera budowlanego.

Pytanie 8

Wszystkie techniczne wymagania związane z realizacją i odbiorem prac tynkarskich znajdują się w

A. projekcie architektonicznym
B. dzienniku budowy
C. specyfikacji technicznej
D. kosztorysie ofertowym
Specyfikacja techniczna to kluczowy dokument w procesie budowlanym, który określa wszystkie wymagania dotyczące wykonania i odbioru robót, w tym robót tynkarskich. Zawiera szczegółowe informacje o materiałach, technologiach, standardach jakości oraz metodach wykonania. Przykładowo, w specyfikacji technicznej dotyczącej tynków mogą być opisane wymagania dotyczące grubości tynku, rodzaju zastosowanych materiałów, a także procedury odbioru robót. Zgodnie z normami PN-EN 13914-1, specyfikacja powinna również zawierać zalecenia dotyczące warunków atmosferycznych, w jakich prace mogą być prowadzone, co jest kluczowe dla osiągnięcia trwałości i estetyki tynków. Tylko dobrze opracowana specyfikacja techniczna gwarantuje, że wykonawcy będą przestrzegać standardów branżowych, co w efekcie przyczynia się do wysokiej jakości realizacji inwestycji.

Pytanie 9

Na podstawie przedstawionej receptury roboczej oblicz ilość piasku potrzebną do wykonania 1,5 mieszanki betonowej.

Receptura robocza wykonania 1 m3 mieszanki betonowej
cement 42,5430 kg
piasek320 kg
żwir578 kg
woda267 l
A. 480 kg
B. 320 kg
C. 645 kg
D. 867 kg
Twoja odpowiedź jest poprawna! Ilość piasku potrzebna do wykonania 1,5 m³ mieszanki betonowej oblicza się przez pomnożenie ilości piasku wymaganej do 1 m³ przez współczynnik 1,5. Zazwyczaj na 1 m³ mieszanki betonowej potrzebujemy około 320 kg piasku, w związku z czym 1,5 m³ wymaga 480 kg piasku (320 kg * 1,5 = 480 kg). W praktyce stosowanie odpowiednich proporcji składników jest kluczowe dla uzyskania pożądanych właściwości betonu, takich jak wytrzymałość i trwałość. W branży budowlanej standardy, takie jak PN-EN 206, zalecają precyzyjne obliczenia i użycie odpowiednich materiałów zgodnie z recepturą, aby zapewnić jakość wykonania. Zrozumienie, jak obliczać proporcje składników, jest niezbędne dla każdego inżyniera budownictwa oraz technika, co przekłada się na efektywność pracy oraz bezpieczeństwo konstrukcji.

Pytanie 10

Które z poniższych właściwości materiałów budowlanych uznajemy za cechy mechaniczne?

A. Twardość
B. Nasiąkliwość
C. Gęstość
D. Porowatość
Gęstość to właściwość fizyczna materiału, która odnosi się do masy jednostkowej objętości. Choć jest to istotna cecha, nie klasyfikuje się jej jako cechy mechanicznej. Gęstość wpływa na inne aspekty, takie jak izolacyjność czy nośność materiałów, ale nie jest bezpośrednio związana z ich zachowaniem pod wpływem sił mechanicznych. Nasiąkliwość to zdolność materiału do wchłaniania wody, co jest szczególnie istotne w kontekście materiałów budowlanych narażonych na działanie wilgoci. Wysoka nasiąkliwość może prowadzić do osłabienia struktury i zwiększenia ryzyka korozji, ale nie jest związana z wytrzymałością mechaniczną materiału. Porowatość natomiast definiuje ilość porów w materiale i wpływa na jego cechy termoizolacyjne oraz akustyczne, jednak również nie jest cechą mechaniczną. Typowe błędy myślowe prowadzące do takich wniosków to mylenie właściwości fizycznych z mechanicznymi, co może wynikać z braku zrozumienia definicji tych terminów w kontekście budownictwa. Wiedza o różnicy między tymi pojęciami jest kluczowa dla inżynierów i architektów, aby prawidłowo dobierać materiały i zapewniać trwałość oraz bezpieczeństwo konstrukcji.

Pytanie 11

Aby zapewnić odpowiednią przyczepność tynku do ceglanego muru, konieczne jest

A. nanosić na mur preparat poprawiający przyczepność
B. nanosić na mur rzadką zaprawę z wapna
C. wykonać mur z pełnymi spoinami
D. wykonać mur z niepełnymi spoinami
Wykonanie muru na pełne spoiny nie jest zalecaną praktyką w kontekście tynkowania murów z cegieł, ponieważ może prowadzić do problemów z przyczepnością tynku. W przypadku pełnych spoin, zaprawa tynkarska ma ograniczone możliwości wnikania w szczeliny między cegłami, co skutkuje słabszym połączeniem. Pełne spoiny mogą również powodować, że tynk nie przylega do muru w równomierny sposób, co zwiększa ryzyko odspajania się tynku w przyszłości. Ponadto, naniesienie preparatu adhezyjnego na powierzchnię muru, mimo że może poprawić przyczepność, nie zastępuje właściwej konstrukcji muru. Preparaty te są stosowane w specyficznych sytuacjach, a ich nadużywanie może prowadzić do dodatkowych kosztów i nieefektywności. Z kolei rzadkie zaprawy wapienne, choć mogą działać jako łącznik, nie są odpowiednie dla większości zastosowań tynkarskich, gdyż ich niska gęstość i konsystencja mogą utrudniać uzyskanie trwałego wykończenia. W praktyce budowlanej kluczowe jest zrozumienie, że odpowiednia struktura muru oraz zastosowanie właściwej metody tynkowania mają kluczowe znaczenie dla trwałości i estetyki wykończeń budowlanych.

Pytanie 12

Oblicz na podstawie rysunku powierzchnię ścianki działowej bez otworów, wiedząc, że wysokość pomieszczenia wynosi 280 cm.

Ilustracja do pytania
A. 8,96 m2
B. 6,71 m2
C. 8,95 m2
D. 9,40 m2
Obliczanie powierzchni ścianki działowej polega na zastosowaniu podstawowego wzoru geometrii, w którym mnożymy szerokość przez wysokość. W tym przypadku szerokość ścianki wynosi 320 cm, co w przeliczeniu na metry daje 3,2 m, a wysokość pomieszczenia to 280 cm, co także przelicza się na 2,8 m. Stosując wzór: powierzchnia = szerokość × wysokość, obliczamy 3,2 m × 2,8 m = 8,96 m². Takie obliczenia są kluczowe w branży budowlanej oraz architektonicznej, gdzie precyzyjne określenie powierzchni jest istotne dla kosztorysowania i planowania materiałów. Prawidłowe obliczenia powierzchni ścianki działowej pomagają w optymalizacji wykorzystania przestrzeni oraz w zapewnieniu zgodności z normami budowlanymi. Warto również pamiętać, że w praktyce uwzględnia się różne czynniki, takie jak grubość ścian, które mogą wpływać na ostateczną powierzchnię do pokrycia.

Pytanie 13

Na podstawie danych zawartych w tabeli wskaż, ile wody należy użyć do przygotowania 2 m3 zaprawy wapiennej o proporcji objętościowej składników 1:3 z użyciem ciasta wapiennego.

Proporcje i ilość składników na 1 m3 zaprawy wapiennej
Stosunek objętościowy wapna do piaskuMarka zaprawy MPaCiasto wapienne m3Piasek m3Woda dm3
1 : 1,50,40,5100,76537
1 : 20,40,4300,86050
1 : 30,40,3200,960100
1 : 3,50,20,2800,980130
1 : 4,50,20,2241,010166
A. 300 dm3
B. 50 dm3
C. 100 dm3
D. 200 dm3
Odpowiedź 200 dm3 jest prawidłowa, ponieważ na podstawie danych z tabeli dotyczących proporcji objętościowych 1:3 dla zaprawy wapiennej, na 1 m3 zaprawy wymagane jest 100 dm3 wody. Przygotowując 2 m3 zaprawy, wartość ta musi zostać podwojona, co daje 200 dm3. Taki sposób obliczenia ilości wody jest zgodny z dobrymi praktykami w budownictwie, gdzie precyzyjne określenie proporcji składników ma kluczowe znaczenie dla uzyskania odpowiedniej jakości zaprawy. Użycie niewłaściwej ilości wody może prowadzić do osłabienia struktury zaprawy, a w efekcie do trwałych uszkodzeń konstrukcji. Stąd, w praktyce budowlanej, takie obliczenia są niezbędne, aby zapewnić trwałość i właściwe właściwości mechaniczne zaprawy. Wiedza na temat proporcji składników i ich wpływu na końcowy produkt jest fundamentem dla każdego specjalisty w branży budowlanej, co pozwala na optymalizację procesów budowlanych oraz minimalizację ryzyka błędów.

Pytanie 14

Na którym rysunku przedstawiono oznaczenie graficzne tynku?

Ilustracja do pytania
A. A.
B. C.
C. D.
D. B.
Odpowiedź A jest poprawna, ponieważ oznaczenie graficzne tynku w dokumentacji budowlanej zazwyczaj przedstawia się jako obszar wypełniony drobnymi kropkami. Taki symbol jest zgodny z normami i standardami, które regulują wizualizację materiałów budowlanych w rysunkach technicznych. W praktyce, zastosowanie tego oznaczenia jest kluczowe dla prawidłowego odczytania projektu oraz zrozumienia, jakie materiały zostaną użyte w danej części budynku. W przypadku tynków, ich różne rodzaje mogą być oznaczane różnymi wzorami, co pozwala na łatwe rozróżnienie między tynkiem gipsowym, cementowym czy innymi typami. Wiedza ta jest niezbędna dla architektów oraz inżynierów budowlanych, aby zapewnić zgodność z wymaganiami projektowymi oraz standardami wykonania. Ponadto, poprawna identyfikacja materiałów budowlanych w rysunkach może znacząco wpłynąć na efektywność realizacji projektu oraz jego późniejsze utrzymanie.

Pytanie 15

Na podstawie danych zawartych w tabeli oblicz, ile worków zaprawy murarskiej będzie potrzebnych do wymurowania ściany o długości 4,0 m, wysokości 2,5 m i grubości 1 cegły.

Zużycie zaprawy z 25-kilogramowego worka
Rodzaj ścianyPowierzchnia ściany
dla grubości ściany (z cegły pełnej) 1/2 cok. 0,33 m²
grubości 1 cok.0,16 m²
grubości 1 ½cok. 0,11 m²
grubości 2 cok. 0,08 m²
A. 93 szt.
B. 63 szt.
C. 40 szt.
D. 16 szt.
Żeby policzyć, ile worków zaprawy murarskiej potrzebujemy do wymurowania ściany, najpierw musimy określić jej powierzchnię. Mamy ścianę, która ma 4,0 m długości i 2,5 m wysokości. Więc robimy obliczenia: 4,0 m * 2,5 m = 10 m². Następnie trzeba wiedzieć, ile m² pokryjemy z jednego worka zaprawy. Z reguły to około 0,16 m² z worka. Teraz dzielimy powierzchnię ściany przez to, co pokrywa jeden worek: 10 m² / 0,16 m², co daje 62,5. Ostatecznie zaokrąglamy to do 63 worków. To ważne, żeby dobrze to obliczyć, bo jak źle oszacujemy, to może być opóźnienie w pracy i dodatkowe koszty. Zastosowanie norm, jak PN-EN 998-2, daje pewność, że wszystko będzie solidne i trwałe. Wiedza o tym, jak obliczać materiały, jest ważna nie tylko dla wykonawców, ale także dla inwestorów, żeby dobrze planować budżet budowlany.

Pytanie 16

Przedstawiony na ilustracji sprzęt, stosowany do usuwania gruzu podczas rozbiórki budynku, to

Ilustracja do pytania
A. pompa do gruzu.
B. przenośnik taśmowy.
C. kontener na gruz.
D. zsyp budowlany.
Zsyp budowlany, przedstawiony na ilustracji, jest kluczowym urządzeniem wykorzystywanym w procesie rozbiórki budynków. Jego główną funkcją jest bezpieczne i efektywne transportowanie gruzu z wyższych kondygnacji na dół, co znacząco przyspiesza i ułatwia pracę ekip budowlanych. Zsypy budowlane są projektowane tak, aby minimalizować ryzyko wypadków i kontuzji, co jest zgodne z obowiązującymi normami bezpieczeństwa w branży budowlanej. Umożliwiają one również skuteczne zarządzanie odpadami budowlanymi, co jest ważne w kontekście ochrony środowiska. W praktyce, gdy rozbiórka odbywa się na dużych wysokościach, zsyp staje się nieoceniony, pozwalając na ciągłe usuwanie gruzu, co zwiększa wydajność całego procesu. Zastosowanie zsypów budowlanych jest zgodne z zasadami BHP i efektywności, a ich stosowanie jest zalecane przez instytucje zajmujące się nadzorem budowlanym i standardami budowlanymi. Dobrą praktyką jest regularna kontrola stanu technicznego zsypów, aby zapewnić ich niezawodność w trakcie realizacji projektów budowlanych.

Pytanie 17

Na podstawie przedstawionej instrukcji producenta zaprawy murarskiej oblicz, ile wody należy użyć do wymieszania 200 kg suchej mieszanki.

Instrukcja producenta zaprawy murarskiej (fragment)
Gęstość nasypowa (suchej mieszanki)ok. 1,5 kg/dm³
Gęstość w stanie suchym (po związaniu)ok. 2,0 kg/dm³
Proporcje mieszania woda/sucha mieszanka3,5 l/25 kg
Min./max. grubość warstwy zaprawy6 mm/40 mm
Czas gotowości zaprawy do pracyok. 4 godzin
A. 14 litrów.
B. 21 litrów.
C. 35 litrów.
D. 28 litrów.
Odpowiedź 28 litrów jest prawidłowa, ponieważ zgodnie z instrukcją producenta, do przygotowania 25 kg suchej mieszanki zaprawy murarskiej należy dodać 3,5 litra wody. Aby obliczyć odpowiednią ilość wody dla 200 kg suchej mieszanki, można zastosować proporcję. 200 kg to 8 razy więcej niż 25 kg, dlatego też 3,5 litra wody należy pomnożyć przez 8, co daje 28 litrów. W praktyce, odpowiednie dobranie ilości wody jest kluczowe dla uzyskania właściwej konsystencji zaprawy, co wpływa na jej przyczepność i wytrzymałość. W branży budowlanej stosowanie się do instrukcji producentów materiałów budowlanych jest niezbędne, aby zapewnić trwałość konstrukcji oraz maksymalną efektywność materiałów. Pamiętaj, że zbyt mała ilość wody może prowadzić do trudności w aplikacji zaprawy, podczas gdy nadmiar wody może osłabić jej właściwości mechaniczne.

Pytanie 18

Na podstawie fragmentu instrukcji producenta oblicz, ile kilogramów zaprawy murarskiej potrzeba do wymurowania jednej ściany grubości 25 cm, długości 12 m i wysokości 4 m.

Fragment instrukcji producenta
Zużycie zaprawy murarskiej
Grubość ściany
z cegły pełnej
Zużycie suchej zaprawy
[kg/m²]
½ cegłyok. 40
1 cegłaok. 100
A. ok. 400 kg
B. ok. 1200 kg
C. ok. 1920 kg
D. ok. 4800 kg
Aby obliczyć ilość zaprawy murarskiej potrzebnej do wymurowania jednej ściany, należy najpierw określić jej powierzchnię. W tym przypadku ściana ma wymiary: długość 12 m, wysokość 4 m oraz grubość 25 cm. Powierzchnia ściany wynosi 12 m * 4 m = 48 m². Kolejnym krokiem jest określenie zużycia zaprawy na metr kwadratowy. Zgodnie z tabelami producentów, średnie zużycie zaprawy murarskiej przy budowie ścian z cegły pełnej wynosi około 100 kg na metr kwadratowy. Dlatego całkowita ilość zaprawy murarskiej potrzebnej do wymurowania ściany wynosi 48 m² * 100 kg/m² = 4800 kg. Tego typu obliczenia są kluczowe w praktyce budowlanej, ponieważ pozwalają na dokładne oszacowanie kosztów materiałowych oraz uniknięcie strat materiałów podczas budowy. Wiedza ta jest istotna dla każdego wykonawcy, aby móc planować i wdrażać projekty budowlane zgodnie z obowiązującymi standardami i dobrymi praktykami branżowymi.

Pytanie 19

Do budowy ścian fundamentowych należy używać zaprawy, której głównym spoiwem jest

A. wapno palone
B. gips budowlany
C. cement portlandzki
D. wapno suchogaszone
Cement portlandzki jest podstawowym spoiwem stosowanym w murowaniu ścian fundamentowych, ponieważ zapewnia wysoką wytrzymałość oraz trwałość konstrukcji. Jego skład chemiczny, który zawiera krzemionkę, glinę, wapno i inne składniki, pozwala na uzyskanie odporności na działanie wilgoci oraz agresywnych substancji chemicznych, co jest kluczowe w przypadku fundamentów narażonych na działanie wód gruntowych. W praktyce, zaprawy murarskie na bazie cementu portlandzkiego są stosowane w różnych warunkach atmosferycznych, co czyni je uniwersalnym rozwiązaniem w budownictwie. Ponadto, stosowanie cementu portlandzkiego jest zgodne z normami budowlanymi (np. PN-EN 197-1), które określają wymagania dla materiałów budowlanych. Dobre praktyki wskazują na konieczność odpowiedniego dozowania wody oraz dodatków, co wpływa na właściwości zaprawy i jej zdolność do wiązania. W przypadku fundamentów, odpowiednie przygotowanie zaprawy ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa i stabilności całej konstrukcji.

Pytanie 20

Na podstawie danych zawartych w tablicy z KNR 9-01 oblicz, ile bloczków SILKA M8 należy zakupić do wykonania ścianki działowej na zaprawie cienkospoinowej, jeżeli ilość robót określona w przedmiarze wynosi 45,00 m².

Ściany działowe z bloczków SILKA M

Nakłady na 1 m²Tabela 0105 (fragment)
Lp.Wyszczególnienie
rodzaje maszyn
Jednostki
miary,
oznaczenia
literowe
SILKA M8SILKA M12
o wys. do 4,5 mo wys. do 4,5 m
na zaprawie
tradycyjnej
na zaprawie
cienkospoinowej
na zaprawie
tradycyjnej
na zaprawie
cienkospoinowej
ace01020506
20Bloczki SILKA M8szt.14,7015,30--
21Bloczki SILKA M12szt.--14,7015,30
22Zaprawa tradycyjna0,004-0,006-
23Zaprawa cienkospoinowa (klejowa)kg-1,47-2,20
A. 689 szt.
B. 662 szt.
C. 661 szt.
D. 688 szt.
Odpowiedź 689 szt. to właściwa liczba, bo żeby obliczyć ilość bloczków SILKA M8 potrzebnych do ścianki działowej na zaprawie cienkospoinowej, trzeba zerknąć na dane z tabeli KNR 9-01. Tam znajdziesz, ile bloczków przypada na metr kwadratowy, więc wystarczy to pomnożyć przez powierzchnię robót, która wynosi 45,00 m². W praktyce, dobrze jest pamiętać o różnych aspektach, jak na przykład odpady materiałowe, które mogą się zdarzyć podczas pracy. Fajnie jest też zaokrąglać wynik do pełnych sztuk, co w tym przypadku ładnie daje nam 689 szt. Dzięki precyzyjnym obliczeniom możemy lepiej planować zakupy i uniknąć niepotrzebnych kosztów dotyczących nadmiaru materiału. Ważne, żeby też trzymać się standardów budowlanych i zaleceń producentów, bo to wpływa na jakość i bezpieczeństwo wykonanej roboty.

Pytanie 21

Cyfrą 1 oznaczono na rysunku

Ilustracja do pytania
A. zbrojenie.
B. dylatację.
C. izolację przeciwwilgociową.
D. otwór iniekcyjny.
No więc, odpowiedź 3 to strzał w dziesiątkę! To dlatego, że to cyfrowe oznaczenie 1 na rysunku dotyczy dylatacji. A to jest mega ważne w budownictwie. Dylatacja to taka zaplanowana szczelina, która daje luz różnym częściom budynku, co się przydaje, gdy zmienia się temperatura, wilgotność, albo na budynek działają różne obciążenia. W praktyce, dylatacje trzeba projektować zgodnie z normami budowlanymi, jak na przykład PN-EN 1992-1-1, bo one mówią, że trzeba mieć na uwadze takie ruchy przy projektowaniu. Dylatacje mogą wyglądać różnie, od prostych szczelin w betonie, po bardziej skomplikowane systemy, które łączą różne elementy jak gumowe albo metalowe. Dzięki dylatacjom zmniejszamy ryzyko pęknięć i uszkodzeń, co wpływa na długość życia konstrukcji. To bardzo ważne dla bezpieczeństwa budynków. Można je spotkać w mostach, mieszkaniówce czy w fabrykach, gdzie zmieniająca się temperatura może mieć duży wpływ na stabilność budowli.

Pytanie 22

Aby przywrócić właściwości ścian murowanych, które zostały zasolone i zawilgocone, potrzebna jest zaprawa

A. lekka
B. renowacyjna
C. izolująca cieplnie
D. ogólnego przeznaczenia
Zaprawa renowacyjna jest specjalnie zaprojektowana do naprawy uszkodzeń, takich jak zasolenie i zawilgocenie ścian murowanych. Zawiera składniki, które pomagają w redukcji krytycznych problemów związanych z wilgocią i solami, co jest kluczowe w zachowaniu integralności konstrukcyjnej budynków. Przykładowo, podczas renowacji zabytkowych murów, ważne jest, aby zastosować materiały, które są kompatybilne z oryginalnymi, aby nie spowodować dalszych uszkodzeń. W praktyce, zaprawy renowacyjne charakteryzują się niską przepuszczalnością dla wody oraz dobrą paroprzepuszczalnością, co pozwala na regulację wilgotności w murze, a także na wyeliminowanie problemów z solami, które mogą prowadzić do degradacji materiału. Dobrym przykładem zastosowania zaprawy renowacyjnej jest konserwacja starych budynków, gdzie zachowanie oryginalnych materiałów i struktury jest kluczowe dla utrzymania wartości historycznej i estetycznej.

Pytanie 23

Jakie będą koszty robocizny oraz materiałów na budowę ściany o powierzchni 15 m2, jeżeli koszt robocizny za 1 m2 wynosi 35,00 zł, a bloczek gazobetonowy kosztuje 8,00 zł za sztukę, przy założeniu, że do wybudowania 1 m2 potrzebne są 8 sztuk bloczków?

A. 4 200,00 zł
B. 1 485,00 zł
C. 960,00 zł
D. 525,00 zł
Koszt wymurowania ściany o powierzchni 15 m² można obliczyć, sumując koszty robocizny oraz koszt materiałów. Najpierw obliczamy całkowity koszt robocizny: 35,00 zł/m² * 15 m² = 525,00 zł. Następnie obliczamy ilość bloczków potrzebnych do budowy tej ściany. Na 1 m² potrzeba 8 sztuk bloczków, więc dla 15 m² będzie to 8 sztuk/m² * 15 m² = 120 sztuk bloczków. Koszt bloczków to 8,00 zł/szt., więc koszt całkowity bloczków wynosi 120 sztuk * 8,00 zł/szt. = 960,00 zł. Sumując koszty robocizny i materiałów, otrzymujemy 525,00 zł + 960,00 zł = 1 485,00 zł. Taki sposób kalkulacji kosztów jest zgodny z dobrymi praktykami budowlanymi, gdzie zawsze należy uwzględniać zarówno robociznę, jak i materiały budowlane, aby uzyskać pełny obraz wydatków.

Pytanie 24

Na podstawie zestawienia kosztów robocizny oblicz wynagrodzenie robotnika należne za montaż w remontowanym pomieszczeniu 5 okien o wymiarach 120 × 150 cm i 2 drzwi o wymiarach 90 × 210 cm.

Zestawienie kosztów robocizny
koszt montażu okna – 73,00 zł/m
koszt montażu drzwi – 205,00 zł/szt.
A. 2 381,00 zł
B. 2 091,00 zł
C. 1 971,00 zł
D. 775,00 zł
Niewłaściwe odpowiedzi często wynikają z błędnych założeń dotyczących obliczeń powierzchni lub nieprawidłowego ustalenia kosztów montażu. W przypadku obliczania wynagrodzenia za montaż, kluczowe jest zrozumienie zarówno jednostek miary, jak i czynników wpływających na koszt robocizny. Na przykład, pomijając istotne elementy, takie jak różnice w wielkości okien i drzwi, można podjąć błędne próby szacowania kosztów. Często występującym błędem jest także nieprawidłowe pomnożenie liczby sztuk przez jednostkowy koszt montażu. Innym typowym myśleniem jest przyjmowanie niewłaściwych stawek, które mogą być oparte na przestarzałych danych, co prowadzi do znacznych nieścisłości w końcowym wyniku. Dlatego tak ważne jest, aby przed przystąpieniem do obliczeń dokładnie zweryfikować wszelkie wartości oraz metodykę obliczeń. Ustalając wynagrodzenie, należy również uwzględnić dodatkowe koszty, które mogą być związane z montażem, takie jak materiały czy transport. Nieprawidłowe zrozumienie tych elementów prowadzi często do mylnego wyliczenia całkowitych kosztów, co negatywnie wpływa na prawidłowość oszacowania wynagrodzenia. Właściwa metoda obliczeń jest kluczowa dla uzyskania rzetelnych informacji o kosztach robocizny w branży budowlanej.

Pytanie 25

Na rysunku przedstawiono elementy rusztowania

Ilustracja do pytania
A. rurowo-złączkowego.
B. choinkowego.
C. warszawskiego.
D. na kozłach.
Wybór odpowiedzi, która wskazuje na rusztowanie choinkowe, rurowo-złączkowe lub na kozłach, jest wynikiem niezrozumienia podstawowych różnic pomiędzy tymi typami rusztowań. Rusztowanie choinkowe, na przykład, jest charakterystyczne dla prac, które wymagają wsparcia w formie bardziej zaawansowanej konstrukcji, często stosowane w trudniejszych warunkach terenowych, jednak jego cechy budowy diametralnie różnią się od tych, które można zauważyć na przedstawionym rysunku. Z kolei rusztowanie rurowo-złączkowe, które jest bardziej złożone pod względem konstrukcyjnym i wymaga specyficznych złączek, nie pasuje do prostoty i przejrzystości rusztowania warszawskiego. Typowe błędy myślowe, które prowadzą do wyboru nieprawidłowej odpowiedzi obejmują niedostateczne zrozumienie najważniejszych zasad konstrukcji rusztowań oraz ich zastosowania w praktyce. Warto zwrócić uwagę, że każdy typ rusztowania ma swoje unikalne zastosowania, dostosowane do specyfiki prac budowlanych. Niezrozumienie tego może prowadzić do wyboru niewłaściwego rozwiązania, co w konsekwencji może wpłynąć na bezpieczeństwo i efektywność prac budowlanych. Przy dokonywaniu wyboru należy kierować się nie tylko wyglądem, ale także funkcjonalnością oraz zgodnością z powszechnie przyjętymi normami budowlanymi.

Pytanie 26

Na rysunku przedstawiono zestaw narzędzi stosowanych podczas wznoszenia ścian z

Ilustracja do pytania
A. bloczków z betonu komórkowego.
B. płyt gipsowo-kartonowych.
C. cegły klinkierowej szkliwionej.
D. pustaków keramzytobetonowych.
Wybór pustaków keramzytobetonowych, cegły klinkierowej szkliwionej czy płyt gipsowo-kartonowych jest nietrafiony, ponieważ różnią się one w narzędziach i technikach, które się używa do ich obróbki. Pustaki keramzytobetonowe wymagają innych narzędzi, jak młoty udarowe czy specjalne kielnie, gdyż mają swoją specyfikę. Cegła klinkierowa jest cięższa i wymaga dokładnego murowania, więc potrzebne są narzędzia typu poziomice i łaty murarskie, żeby wszystko ładnie wyglądało. A płyty gipsowo-kartonowe potrzebują noży do cięcia gipsu i wkrętarek, co czyni je zupełnie inną grupą narzędzi. Jak się wybiera odpowiedź, trzeba wiedzieć o tych różnicach i właściwościach materiałów budowlanych, bo to ma duże znaczenie w praktyce. Ignorowanie tych szczegółów może prowadzić do złych wyborów i kiepskiej jakości pracy budowlanej.

Pytanie 27

Z jakiego materiału można budować przewody dymowe i wentylacyjne?

A. cegły pełnej
B. cegły wapienno-piaskowej
C. pustaków żużlobetonowych
D. cegły dziurawki
Cegła wapienno-piaskowa, cegła dziurawka oraz pustaki żużlobetonowe są materiałami, które nie nadają się do budowy przewodów dymowych i wentylacyjnych z kilku kluczowych powodów. Cegła wapienno-piaskowa, mimo że ma dobre właściwości mechaniczne, nie wykazuje wystarczającej odporności na wysokie temperatury, co może prowadzić do deformacji i utraty funkcjonalności przewodów. Wysoka zawartość wapnia w cegle wapienno-piaskowej sprawia, że pod wpływem wysokiej temperatury może ona łatwo ulegać degradacji. Cegła dziurawka, charakteryzująca się licznymi otworami w swojej strukturze, co czyni ją lekką, nie jest w stanie skutecznie zatrzymać wysokich temperatur ani działań chemicznych, a także ma obniżoną wytrzymałość na ściskanie. Zastosowanie jej w przewodach dymowych może zatem stwarzać zagrożenie pożarowe. Pustaki żużlobetonowe, mimo że są często stosowane w budownictwie, nie są odpowiednie do budowy przewodów dymowych z uwagi na ich porowatą strukturę oraz właściwości termiczne. Ich zastosowanie w tym kontekście mogłoby prowadzić do poważnych problemów z odprowadzaniem spalin i bezpieczeństwem, co jest całkowicie niezgodne z obowiązującymi normami budowlanymi. Kluczowe jest, aby przy wyborze materiałów budowlanych do przewodów dymowych kierować się nie tylko ich właściwościami mechanicznymi, ale także ich odpornością na działanie wysokich temperatur oraz ich zdolnością do zachowania integralności w trudnych warunkach eksploatacyjnych.

Pytanie 28

Aby naprawić uszkodzony narożnik muru, w którym konieczna jest wymiana cegieł, zbudowanego z cegły ceramicznej pełnej klasy 15 na zaprawie cementowo-wapiennej M15, należy użyć cegieł

A. ceramiczne pełne klasy 20
B. kratówki klasy 15
C. klinkierowe klasy 20
D. ceramiczne pełne klasy 15
Wybór cegieł kratowych klasy 15 nie jest zasadny, ponieważ cegły kratowe, w przeciwieństwie do pełnych cegieł ceramicznych, mają inną strukturę i właściwości. Cegły kratowe są stosowane głównie w konstrukcjach, gdzie kluczowe są ich właściwości izolacyjne i lekkość, co nie ma zastosowania w przypadku trwałych murów. W kontekście naprawy narożnika, ich zastosowanie mogłoby osłabić strukturę całego muru. Wybór cegły klinkierowej klasy 20 również nie jest właściwy. Cegły klinkierowe są bardziej odporne na wilgoć i mają wyższą wytrzymałość, ale ich zastosowanie w naprawie muru ceramicznego może prowadzić do różnic w rozszerzalności cieplnej oraz zmiany w estetyce muru, co jest niewłaściwe w przypadku renowacji. Co więcej, cegły ceramiczne pełne klasy 20, mimo że również wykonane z ceramiki, mają wyższą wytrzymałość, co sprawia, że mogą wprowadzać dodatkowe naprężenia, prowadząc do uszkodzeń oryginalnej struktury. Praktyczne podejście do naprawy muru polega na zachowaniu materiałów i klas, które były pierwotnie zastosowane, aby zapewnić długoterminową trwałość i stabilność konstrukcji. Wybierając niewłaściwe materiały, ryzykujemy osłabienie całej struktury, co może prowadzić do kosztownych napraw w przyszłości.

Pytanie 29

Na podstawie receptury roboczej oblicz, ile żwiru potrzeba do sporządzenia mieszanki betonowej C12/15, jeżeli pojemność robocza betoniarki wynosi 200 litrów.

Receptura robocza
Składniki na 1 m3 mieszanki betonowej
Beton C12/15
cement:275 kg
piasek:590 kg
żwir:1375 kg
woda:165 l
A. 118 kg
B. 275 kg
C. 33 kg
D. 55 kg
Wybór innej odpowiedzi może wynikać z nieprawidłowego przeliczenia lub niezrozumienia receptury roboczej. Wiele osób stara się oszacować potrzebne ilości, bazując na intuicji lub doświadczeniu, co może prowadzić do błędnych wniosków. Na przykład, jeśli ktoś oblicza ilość żwiru, nie biorąc pod uwagę, że 200 litrów to 0,2 m³, może pomylić się przy mnożeniu lub stosować niewłaściwe jednostki miary. Zbyt mała ilość żwiru, jak w przypadku błędnych odpowiedzi, prowadzi do niedoborów w mieszance, co negatywnie wpływa na jej wytrzymałość. W praktyce budowlanej, zgodnie z normami, ważne jest, aby zawsze przeliczać ilości materiałów zgodnie z ich gęstościami i proporcjami ustalonymi w recepturach. Dobrym podejściem jest również użycie kalkulatorów budowlanych lub tabel, które ułatwiają te obliczenia. Ignorowanie tych zasad może skutkować nie tylko słabą jakością betonu, ale także opóźnieniami i dodatkowymi kosztami w projekcie budowlanym.

Pytanie 30

Najdłuższy czas przydatności do użycia, licząc od momentu połączenia składników, posiada zaprawa

A. cementowa
B. wapienna
C. cementowo-gliniana
D. wapienno-cementowa
Zaprawa wapienna charakteryzuje się najdłuższym okresem przydatności do użycia spośród wszystkich wymienionych rodzajów zapraw. W wyniku reakcji wody z wapnem (tlenkiem wapnia) powstaje węglan wapnia, co prowadzi do procesu twardnienia zaprawy. Ten proces nie jest natychmiastowy i może trwać wiele miesięcy, co sprawia, że zaprawa wapienna może być przechowywana przez dłuższy czas po zmieszaniu składników. Dodatkowo, zaprawy wapienne są znane z wysokiej przepuszczalności pary wodnej, co jest kluczowe w budownictwie, zwłaszcza w obiektach zabytkowych, gdzie ważne jest zachowanie odpowiedniego mikroklimatu. Z tego powodu są one często stosowane do renowacji starych murów, gdzie ich właściwości umożliwiają 'oddychanie' ścian. W praktyce, zastosowanie zaprawy wapiennej w budownictwie odpowiada standardom określonym w normach, takich jak PN-EN 459-1, które definiują wymagania dla wapna budowlanego.

Pytanie 31

Odczytaj z rysunku grubość ściany, w której umieszczony jest otwór drzwiowy

Ilustracja do pytania
A. 14,5 cm
B. 25,0 cm
C. 80,0 mm
D. 81,0 mm
Odpowiedź 25,0 cm jest całkiem dobra, bo dokładnie pokazuje, jak gruba jest ta ściana przy otworze drzwiowym, według rysunku. W budownictwie grubość ścian, zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych, jest mega ważna, bo wpływa na stabilność i energooszczędność budynku. Oczywiście, grubości mogą się różnić w zależności od materiałów, ale 25 cm to naprawdę popularny wymiar w tradycyjnym budownictwie, zwłaszcza przy użyciu bloczków betonowych czy cegieł. Pamiętaj też, żeby nie zapominać o dobrze dobranych izolacjach, bo te też wpływają na ostateczną grubość ścian. W praktyce, określenie tej grubości jest kluczowe, bo ma duży wpływ na obliczenia statyczne, które są niezbędne dla bezpieczeństwa i trwałości budynków.

Pytanie 32

Tynk klasy II to tynk

A. doborowy o powierzchni równej i szorstkiej
B. pospolity o powierzchni równej i szorstkiej
C. doborowy o powierzchni równej i gładkiej
D. pospolity o powierzchni równej i gładkiej
Odpowiedzi wskazujące na tynki doborowe o powierzchni gładkiej nie są właściwe, ponieważ tynki tej kategorii są zdefiniowane przez swoje cechy mechaniczne i estetyczne, które różnią się od tynków pospolitych. Tynki doborowe zazwyczaj charakteryzują się wyższą jakością oraz określonymi właściwościami, które nie są typowe dla tynków pospolitych. Odpowiedzi sugerujące gładką powierzchnię nie uwzględniają, że tynki doborowe są projektowane głównie do zastosowań wewnętrznych oraz wymagają precyzyjnego wykonania, co sprawia, że nie są one odpowiednie w kontekście tynków kategorii II. Ponadto tynki pospolite, ze względu na swoje cechy, są bardziej uniwersalne i mogą być stosowane w różnych warunkach. Wybór tynku o powierzchni gładkiej w kontekście tynku kategorii II jest błędny, ponieważ to prowadzi do mylnych wniosków na temat jego zastosowania oraz właściwości. Tynki o powierzchni gładkiej mają swoje miejsce w budownictwie, ale są często klasyfikowane inaczej, co może prowadzić do dezorientacji wśród osób pracujących w branży budowlanej. Dlatego tak istotne jest zrozumienie różnic pomiędzy poszczególnymi rodzajami tynków oraz ich zastosowania w praktyce.

Pytanie 33

Masa asfaltowa dostępna jest w pojemnikach 10-litrowych w cenie 74,90 zł za pojemnik.
Oblicz koszt zakupu masy asfaltowej niezbędnej do przeprowadzenia dwuwarstwowej hydroizolacji na dwóch ścianach fundamentowych o powierzchni 25,0 m² każda, jeśli zużycie masy w pierwszej warstwie wynosi 0,5 l/m², a w drugiej 0,4 l/m².

A. 149,80 zł
B. 224,70 zł
C. 374,50 zł
D. 299,60 zł
Analizując nieprawidłowe odpowiedzi, można zauważyć, że wielu ludzi myli się w obliczeniach dotyczących zużycia masy asfaltowej lub kosztów zakupu. Na przykład, jeśli ktoś obliczy łączną ilość masy asfaltowej na podstawie jedynie jednej warstwy, co prowadzi do zupełnie zaniżonej kalkulacji, może dojść do wniosku, że potrzebne będą tylko 2 lub 3 opakowania. To jest wynik nieuwzględnienia, że hydroizolacja wymaga co najmniej dwóch warstw, każda o różnym zużyciu. Ponadto, błędy mogą również wynikać z pomyłek w przeliczeniach jednostek, na przykład, nieprawidłowego przeliczenia litrów na metry kwadratowe. Często pomija się również fakt, że do obliczeń kosztów należy uwzględnić całkowitą ilość materiału, a nie tylko potrzebne litry. Należy również pamiętać, że nawet niewielkie różnice w zużyciu na m² mogą prowadzić do znacznych różnic w całkowitym koszcie, co jest istotne w kontekście zarządzania projektami budowlanymi. Używanie precyzyjnych obliczeń i poprawnych wartości jest kluczowe, aby uniknąć niepotrzebnych wydatków, które mogą zrujnować budżet projektu. Ważne jest, aby zwracać uwagę na szczegóły i stosować się do uznanych norm i praktyk branżowych, które pomagają w dokładnym planowaniu wydatków na materiały budowlane.

Pytanie 34

Na rysunku przedstawiono pierwszą warstwę muru w wiązaniu kowadełkowym.

Na którym rysunku widoczna jest druga warstwa?

Ilustracja do pytania
A. C.
B. B.
C. D.
D. A.
Odpowiedź D jest poprawna, ponieważ w wiązaniu kowadełkowym cegły w drugiej warstwie powinny być ułożone w kierunku prostopadłym do cegieł w pierwszej warstwie. Takie ułożenie zapewnia stabilność konstrukcji oraz optymalne rozłożenie obciążeń. W praktyce, w budownictwie stosuje się różne techniki wiązań murarskich, a kowadełkowe jest jedną z najczęściej używanych, zwłaszcza w budynkach o większych wymiarach. Dzięki zastosowaniu tak ułożonych cegieł, mury stają się bardziej odporne na działanie sił zewnętrznych, takich jak wiatr czy obciążenia wynikające z ciężaru konstrukcji. Na rysunku D widzimy, że cegły są ułożone w sposób, który idealnie ilustruje zasady wiązania kowadełkowego, co pozwala na zachowanie spójności i trwałości całej struktury. Warto również dodać, że zgodnie z normami budowlanymi, takie ułożenie powinno być stosowane w każdym przypadku, gdy zależy nam na długowieczności i wytrzymałości murów.

Pytanie 35

Ilość pracy jednego robotnika przy zalewaniu 1 m3 wieńca na ścianie wynosi 0,8 r-g. Stawka za 1 r-g to 20 zł. Jaką kwotę trzeba zapłacić za robociznę 4 robotników, jeśli każdy z nich wykonał 10 m3 wieńca?

A. 160 zł
B. 800 zł
C. 320 zł
D. 640 zł
Aby obliczyć koszt robocizny dla 4 robotników, każdy z nich musi najpierw wykonać pracę przy zalewaniu wieńca. Nakład pracy na 1 m3 wieńca wynosi 0,8 r-g, co oznacza, że każdy robotnik, który zalewa 10 m3, zużyje 8 r-g (0,8 r-g/m3 * 10 m3). Dla 4 robotników łączny nakład pracy to 32 r-g (4 robotników * 8 r-g). Stawka za 1 r-g wynosi 20 zł, co prowadzi do całkowitego kosztu robocizny równemu 640 zł (32 r-g * 20 zł/r-g). Taki sposób kalkulacji kosztów robocizny jest powszechnie stosowany w branży budowlanej, co pozwala na precyzyjne oszacowanie wydatków na pracę oraz kontrolowanie budżetów. Wartości r-g są standardem w obliczeniach robocizny, dlatego znajomość tych zasad jest ważna dla efektywnego zarządzania projektami budowlanymi i kontraktami.

Pytanie 36

Do produkcji tynków akrylowych wykorzystuje się jako spoiwo

A. szkło wodne
B. wapno hydratyzowane
C. cementy portlandzkie
D. żywice syntetyczne
Żywice syntetyczne są powszechnie stosowanym spoiwem w tynkach akrylowych z uwagi na swoje doskonałe właściwości wiążące oraz elastyczność. Dzięki nim tynki akrylowe cechują się wysoką odpornością na działanie czynników atmosferycznych, co sprawia, że są idealne do stosowania na zewnątrz budynków. Żywice te, będąc materiałami polimerowymi, tworzą trwałe połączenia z podłożem, co minimalizuje ryzyko pojawiania się pęknięć i odspojenia warstwy tynkowej. Dodatkowo, tynki akrylowe charakteryzują się dużą zdolnością do przepuszczania pary wodnej, co pozwala na zachowanie odpowiedniej wentylacji ścian budynków. Przykładem zastosowania takich tynków mogą być elewacje budynków mieszkalnych, gdzie estetyka i trwałość są kluczowe. W branży budowlanej stosuje się standardy, takie jak PN-EN 15824, określające wymagania dotyczące tynków zewnętrznych, co podkreśla znaczenie jakości używanych materiałów, takich jak żywice syntetyczne.

Pytanie 37

Na podstawie danych zawartych w tablicy 1719 oblicz ilości składników potrzebnych do przygotowania 0,5 m3 zaprawy cementowo-wapiennej marki M7.

Ilustracja do pytania
A. cement - 0,133 t, ciasto wapienne - 0,056 m3, piasek - 0,574 m3, woda - 0,150 m3
B. cement - 0,2661, ciasto wapienne - 0,111 m3, piasek - 1,147 m3, woda - 0,300 m3
C. cement - 0,0671, ciasto wapienne - 0,028 m3, piasek - 0,287 m3, woda - 0,075 m3
D. cement - 0,5321, ciasto wapienne - 0,222 m3, piasek - 2,294 m3, woda - 0,600 m3
Odpowiedź jest w porządku, bo dobrze obliczyłeś ilości składników do zaprawy cementowo-wapiennej M7 na 0,5 m3. Udało ci się dobrze przeskalować dane z tabeli 1719. Na przykład, skoro w tabeli mamy 0,2661 t cementu na 1 m3, to na pół metra sześciennego to będzie 0,133 t. Tak samo z ciastem wapiennym, piaskiem i wodą – wszystko to wynika z tego samego przeliczenia. Dobrze jest wiedzieć, że takie obliczenia są ważne, bo zapewniają, że mieszanka będzie miała odpowiednią jakość, co wpływa na trwałość budowli. Zrozumienie tych zasad pomaga inżynierom lepiej planować i zarządzać materiałami, co jest naprawdę kluczowe w budownictwie.

Pytanie 38

Na rysunku przedstawiono rusztowanie

Ilustracja do pytania
A. wspornikowe.
B. koszowe.
C. warszawskie.
D. stojakowe.
Kiedy analizujemy opcje odpowiedzi, istotne jest zrozumienie, jakie charakterystyczne cechy różnią poszczególne typy rusztowań. Opcja koszowa odnosi się do konstrukcji, która ma za zadanie transportować materiały budowlane na wysokość, jednak nie jest stosowana jako podstawowa platforma robocza. Stojakowe rusztowania, z kolei, charakteryzują się inną formą konstrukcyjną, często używaną w specyficznych aplikacjach, gdzie potrzebna jest większa nośność, ale ich budowa oraz przeznaczenie różni się istotnie od rusztowania warszawskiego. W przypadku rusztowania wspornikowego, jego charakterystyczne cechy to brak stawiania podstaw na podłożu, co czyni je mniej stabilnym w porównaniu do rusztowania warszawskiego. Typowe błędy w myśleniu, które prowadzą do wyboru tych opcji, wynikają często z zamieszania w terminologii oraz braku zrozumienia podstawowych różnic pomiędzy tymi konstrukcjami. Wiedza o odpowiednich zastosowaniach i normach dla każdego typu rusztowania jest kluczowa w zapewnieniu bezpieczeństwa na budowie oraz w efektywnym przeprowadzaniu prac budowlanych. Zrozumienie tych różnic oraz ich praktycznych zastosowań jest niezbędne, aby uniknąć nieporozumień i zwiększyć efektywność pracy w branży budowlanej.

Pytanie 39

Na podstawie przedstawionej instrukcji przygotowania gotowej zaprawy murarskiej podaj, ile wody należy przygotować do sporządzenia zaprawy z 4 opakowań?

Instrukcja przygotowania zaprawy
Suchą mieszankę należy zarobić z 3,5 litrami czystej i zimnej wody, mieszając mechanicznie przy użyciu wiertarki wolnoobrotowej.
Zawartość opakowania: 25 kg
A. 7,0 litrów
B. 14,0 litrów
C. 10,5 litra
D. 3,5 litra
Odpowiedź 14,0 litrów jest prawidłowa, ponieważ zgodnie z instrukcją na zdjęciu, do przygotowania zaprawy murarskiej z jednego opakowania potrzeba 3,5 litra wody. Aby obliczyć ilość wody potrzebną do sporządzenia zaprawy z czterech opakowań, należy pomnożyć tę wartość przez 4. Wykonując obliczenie: 4 x 3,5 litra = 14 litrów, otrzymujemy właściwą ilość wody. Przygotowanie odpowiedniej ilości wody jest kluczowe dla uzyskania właściwej konsystencji zaprawy, co wpływa na jej wytrzymałość i trwałość. Zbyt mała ilość wody może skutkować zbyt gęstą zaprawą, co utrudnia jej aplikację i obniża przyczepność do materiałów budowlanych. Z drugiej strony, nadmiar wody może osłabić zaprawę, prowadząc do pęknięć i degradacji w dłuższym czasie. Zastosowanie odpowiednich proporcji wody i zaprawy jest standardem w branży budowlanej, co potwierdzają zalecenia producentów materiałów budowlanych. Dbanie o precyzyjne przygotowanie mieszanki wpływa na jakość wykonywanych prac budowlanych oraz ich trwałość.

Pytanie 40

Jaką cegłę należy zastosować do budowy murowanych ścianek działowych o grubości do 12 cm, aby uzyskać jak najniższy ciężar objętościowy?

A. ceramiczną pełną
B. klinkierową
C. dziurawki
D. wapienno-piaskową pełną
Cegły wapienno-piaskowe pełne, klinkierowe oraz ceramiczne pełne, choć używane w budownictwie, nie są optymalnym rozwiązaniem w kontekście budowy lekkich ścianek działowych. Cegły wapienno-piaskowe pełne, ze względu na swoją gęstość, są stosunkowo ciężkie i nieprzeznaczone do wykonania cienkowarstwowych konstrukcji. Stosowanie ich w takich zastosowaniach może prowadzić do nadmiernego obciążenia budynku oraz problemów z izolacyjnością akustyczną. Klinkier, znany ze swojej wytrzymałości oraz estetyki, ma również wysoką gęstość, co sprawia, że nie jest odpowiedni do tworzenia ścianek działowych, które mają być lekkie i łatwe w montażu. Z kolei cegły ceramiczne pełne, mimo że mogą być używane w tradycyjnym budownictwie, również są stosunkowo ciężkie i nie oferują takich korzyści jak dziurawki w kontekście obniżenia ciężaru konstrukcji. Często błędne jest przekonanie, że im bardziej solidny materiał, tym lepszy efekt budowlany – w przypadku ścianek działowych kluczowe jest nie tylko zapewnienie stabilności, ale również optymalizacja ciężaru oraz efektywność w zakresie izolacji. Dlatego wybór materiałów budowlanych powinien być dokładnie przemyślany, uwzględniając ich właściwości oraz przeznaczenie w kontekście danej konstrukcji.