Wyniki egzaminu

Informacje o egzaminie:
  • Zawód: Technik budownictwa
  • Kwalifikacja: BUD.12 - Wykonywanie robót murarskich i tynkarskich
  • Data rozpoczęcia: 12 maja 2026 13:15
  • Data zakończenia: 12 maja 2026 13:46

Egzamin zdany!

Wynik: 27/40 punktów (67,5%)

Wymagane minimum: 20 punktów (50%)

Nowe
Analiza przebiegu egzaminu- sprawdź jak rozwiązywałeś pytania
Pochwal się swoim wynikiem!
Szczegółowe wyniki:
Pytanie 1

Który z rodzajów tynków można zaklasyfikować jako trójwarstwowy zwykły kat. IV, charakteryzujący się równą i gładką, bardzo starannie wygładzoną powierzchnią uzyskaną przy użyciu packi?

A. Pospolity
B. Doborowy
C. Wypalany
D. Surowy
Odpowiedzi 'pospolity', 'surowy' oraz 'wypalany' nie odnoszą się do tynku trójwarstwowego zwykłego kat. IV, który jest określany jako doborowy. Tynk pospolity nie jest klasyfikowany na tym samym poziomie jakościowym, co tynk doborowy. Charakteryzuje się on często niższą jakością wykonania oraz mniejszą gładkością powierzchni, co wpływa negatywnie na estetykę oraz trwałość wykończeń. Tynk surowy, z kolei, jest nieprzetworzonym materiałem, co uniemożliwia uzyskanie odpowiedniego wykończenia oraz równości powierzchni, a tym samym nie spełnia wymogów dla tynku trójwarstwowego kat. IV. Tynk wypalany jest stosowany w zupełnie innych kontekstach, często w odniesieniu do ceramiki i materiałów budowlanych, nie mając zastosowania w klasycznej technologii tynkarskiej. Typowymi błędami myślowymi przy wyborze niewłaściwego tynku są niejednoznaczne zrozumienie klasyfikacji tynków oraz ich przeznaczenia, co prowadzi do podejmowania decyzji na podstawie niepełnych informacji. Aby uniknąć takich pomyłek, zaleca się dokładne zapoznanie się ze specyfikacjami technicznymi i klasyfikacjami materiałów budowlanych przed podjęciem decyzji o wyborze tynku do konkretnego projektu.

Pytanie 2

Zgodnie z zasadami przedmiarowania robót murarskich ilość ścian oblicza się w metrach kwadratowych ich powierzchni. Od powierzchni ścian należy odejmować powierzchnie projektowanych otworów okiennych i drzwiowych większych od 0,5 m².
Oblicz ilość robót związanych z wykonaniem ściany z cegły ceramicznej pełnej, której widok przedstawiono na rysunku.

Ilustracja do pytania
A. 19,11 m2
B. 20,02 m2
C. 18,13 m2
D. 21,00 m2
Odpowiedź 19,11 m2 jest prawidłowa, ponieważ przy obliczaniu powierzchni ścian należy uwzględnić zarówno ich całkowitą powierzchnię, jak i pomniejszyć ją o powierzchnię otworów okiennych i drzwiowych, które mają więcej niż 0,5 m². Aby obliczyć powierzchnię ściany, najpierw mierzymy wysokość i szerokość ściany, a następnie mnożymy te wartości. Następnie, jeśli w projekcie znajdują się okna lub drzwi, które spełniają powyższy warunek, ich powierzchnię również należy obliczyć i odjąć od całkowitej powierzchni ściany. Przykładowo, jeśli ściana ma wysokość 3 m i długość 7 m, jej powierzchnia wynosi 21 m². Jeśli w tej ścianie umieszczono okno o wymiarach 1,5 m x 1 m, jego powierzchnia wynosi 1,5 m², co daje w sumie 19,5 m². Jednakże, w zależności od dodatkowych wymiarów otworów, powinna być zachowana dokładność w obliczeniach, by uzyskać precyzyjny wynik. Udzielając odpowiedzi, ważne jest stosowanie się do zasad przedmiarowania zgodnych z normami obowiązującymi w branży budowlanej, co podkreśla znaczenie precyzyjnych obliczeń w kosztorysowaniu robót budowlanych.

Pytanie 3

Jaką kwotę otrzyma robotnik za zrealizowanie 250 m2 tynku kategorii III, jeśli za 100 m2 takiego tynku przysługuje mu 1500 zł?

A. 2500 zł
B. 25000 zł
C. 37500 zł
D. 3750 zł
Aby obliczyć wynagrodzenie robotnika za wykonanie 250 m2 tynku kategorii III, najpierw należy ustalić stawkę za jednostkę powierzchni. Skoro robotnik otrzymuje 1500 zł za 100 m2, to jednostkowa stawka wynosi 1500 zł / 100 m2 = 15 zł/m2. Następnie, mnożymy tę stawkę przez powierzchnię, którą robotnik ma wykonać: 15 zł/m2 * 250 m2 = 3750 zł. To podejście jest zgodne z dobrymi praktykami w branży budowlanej, gdzie wynagrodzenie często oblicza się na podstawie stawek jednostkowych. Zastosowanie takich obliczeń pozwala na precyzyjne określenie kosztów pracy oraz efektywne zarządzanie budżetem projektu. Warto również pamiętać, że w praktyce może być konieczne uwzględnienie dodatkowych czynników, takich jak czas realizacji, trudność prac oraz ewentualne dodatkowe koszty materiałów, co może wpłynąć na ostateczną kwotę wynagrodzenia.

Pytanie 4

Na podstawie danych zawartych w tablicy z KNR 2-02, oblicz wynagrodzenie tynkarza za wykonywanie tynku zwykłego kategorii III na ścianach o powierzchni 200 m2, jeżeli stawka godzinowa pracy tynkarza wynosi 25,00 zł.

Nakłady na 100 m²na podstawie Tablicy 0802
Lp.WyszczególnienieJednostki miary,
oznaczenia
Ściany i słupy
symbole
eto
rodzaje zawodów,
materiałów i maszyn
cyfroweliterowekategoria tynku
IIIII
abcde0102
01999Robotnicy149r-g45,9053,80
A. 2295,00 zł
B. 2690,00 zł
C. 2915,00 zł
D. 2475,00 zł
Odpowiedź 2690,00 zł jest prawidłowa, ponieważ obliczenia opierają się na standardach zawartych w KNR 2-02, które określają, że dla tynku zwykłego kategorii III na 100 m² przypada 53,80 roboczogodzin. W przypadku powierzchni 200 m², liczba roboczogodzin wynosi 107,6 (czyli 53,80 roboczogodzin pomnożone przez 2). Następnie, mnożąc tę wartość przez stawkę godzinową 25,00 zł, otrzymujemy 2690,00 zł. Tego typu obliczenia są kluczowe w branży budowlanej, gdzie precyzyjne kalkulacje kosztów pracy mają zasadnicze znaczenie dla efektywności finansowej projektu. Zastosowanie danych z KNR 2-02 jest zgodne z najlepszymi praktykami w zakresie ustalania wynagrodzeń dla pracowników budowlanych, zapewniając rzetelność i transparentność w procesie kalkulacji kosztów.

Pytanie 5

Jaką pacą powinno się nałożyć tynk wypalany klasy IVw?

A. Drewnianą
B. Poliuretanową
C. Stalową
D. Styropianową
Odpowiedź 'stalowa' jest poprawna, ponieważ tynki wypalane, zwane również tynkami mineralnymi, mają specyficzne wymagania dotyczące aplikacji, które najlepiej spełniają narzędzia stalowe. Stalowe pacy charakteryzują się dużą wytrzymałością i sztywnością, co pozwala na równomierne i dokładne rozprowadzanie masy tynkarskiej na powierzchni. Użycie stali umożliwia uzyskanie idealnie gładkiej struktury, co jest kluczowe dla trwałości i estetyki tynku. W praktyce, dzięki stalowym pacom, można łatwo kontrolować grubość aplikowanego tynku oraz dostarczyć odpowiednią ilość materiału w wyznaczonym czasie. W branży budowlanej stosuje się także standardy takie jak PN-EN 13914-1, które określają wymagania dla tynków. Zastosowanie odpowiednich narzędzi przy tynkowaniu jest kluczowe dla osiągnięcia wysokiej jakości i trwałości, co w przypadku tynków wypalanych ma istotne znaczenie, biorąc pod uwagę ich przeznaczenie i narażenie na warunki atmosferyczne.

Pytanie 6

Na rysunku przedstawiono

Ilustracja do pytania
A. nadproże sklepione łukowo.
B. sklepienie półkoliste.
C. nadproże sklepione płasko.
D. sklepienie odcinkowe.
Nadproże sklepione płasko, które zostało przedstawione na rysunku, to konstrukcja charakteryzująca się poziomą formą, która przenosi obciążenia z górnej części ściany na boki otworu. Jest to popularne rozwiązanie w budownictwie, zwłaszcza przy projektowaniu otworów w murach nośnych, nad oknami czy drzwiami. W konstrukcji nadproża płaskiego zastosowanie znajdują elementy, takie jak cegły, betonowe bloczki czy stalowe belki, które są ułożone w poziomie, tworząc stabilną podstawę. Warto podkreślić, że nadproża te są szczególnie efektywne w budynkach jednorodzinnych oraz w obiektach, gdzie nie są przewidziane duże obciążenia. Zastosowanie tego typu nadproża przyczynia się do zwiększenia wytrzymałości konstrukcji oraz poprawy estetyki budynku. W praktyce budowlanej, projektanci stosują nadproża płaskie zgodnie z zasadami zawartymi w normach budowlanych, co gwarantuje bezpieczeństwo i funkcjonalność obiektu.

Pytanie 7

Do pomiaru objętościowego kruszywa oraz wody powinno się użyć

A. taczki
B. czerpaka szufelkowego
C. łopatę
D. wiadra z podziałką
Wybór wiadra z podziałką do objętościowego dozowania kruszywa i wody jest uzasadniony ze względu na precyzję oraz łatwość w użyciu. Wiadro z podziałką pozwala na dokładne odmierzenie objętości materiałów sypkich oraz cieczy, co jest kluczowe w procesach budowlanych i inżynieryjnych, gdzie precyzyjne proporcje są niezbędne do uzyskania pożądanych właściwości mieszanki betonowej. Przykładowo, przy przygotowywaniu betonu, niewłaściwe proporcje wody do kruszywa mogą prowadzić do obniżenia wytrzymałości i trwałości gotowego produktu. Zastosowanie wiadra z podziałką umożliwia również łatwe utrzymanie standardów jakości, co jest wymagane w wielu regulacjach budowlanych. Dobrą praktyką jest korzystanie z narzędzi, które zapewniają powtarzalność dozowania, co sprawia, że wiadro z podziałką spełnia te wymagania, a jego użycie może być dostosowane do różnych projektów budowlanych. Pozwala to na zachowanie spójności w mieszankach, co jest kluczowe dla uzyskania wysokiej jakości konstrukcji.

Pytanie 8

W kolejnych warstwach w wiązaniu kowadełkowym jakie powinno być przesunięcie spoin pionowych?

A. 1/4 cegły
B. 1/3 cegły
C. 2/3 cegły
D. 1/2 cegły
Stosowanie przesunięcia spoin pionowych w wiązaniu kowadełkowym, które wynosi inne wartości niż 1/4 cegły, prowadzi do wielu niekorzystnych skutków. Przesunięcia takie jak 1/3, 1/2 czy 2/3 cegły mogą powodować powstawanie słabych miejsc w konstrukcji, co w konsekwencji może prowadzić do osłabienia jej integralności. Gdy spoiny są przesunięte zbyt blisko siebie, może dojść do powstawania linii słabości, co zwiększa ryzyko pęknięć oraz osiadania budynku. W praktyce, błędne podejście do przesunięcia spoin może wynikać z nieznajomości zasad projektowania, co może prowadzić do poważnych problemów podczas realizacji projektu budowlanego. Na przykład przesunięcie 1/2 cegły w pionie może skutkować niewłaściwym przenoszeniem obciążeń, a w dłuższym okresie użytkowania prowadzić do uszkodzeń muru. Warto również zauważyć, że nieprzestrzeganie standardów przesunięcia może wpływać negatywnie na właściwości cieplne i akustyczne budynku, co jest szczególnie istotne w kontekście współczesnych wymagań dotyczących komfortu mieszkańców. Dlatego kluczowe jest, aby w praktyce budowlanej stosować się do sprawdzonych praktyk i norm, które zalecają określone przesunięcia, aby zapewnić trwałość oraz bezpieczeństwo konstrukcji.

Pytanie 9

Wszystkie techniczne wymagania związane z realizacją i odbiorem prac tynkarskich znajdują się w

A. specyfikacji technicznej
B. dzienniku budowy
C. projekcie architektonicznym
D. kosztorysie ofertowym
Dziennik budowy jest dokumentem administracyjnym, który służy do rejestrowania postępu prac budowlanych oraz wszelkich istotnych wydarzeń na budowie. Nie zawiera on jednak szczegółowych wymagań dotyczących wykonania robót, co prowadzi do błędnych wniosków dotyczących jego roli w procesie budowlanym. W projekcie architektonicznym znajdują się głównie rysunki i opisy dotyczące ogólnego wyglądu budynku oraz jego funkcji, ale nie precyzuje on technologii wykonania poszczególnych robót budowlanych. Kosztorys ofertowy koncentruje się na aspektach finansowych inwestycji, takich jak wycena robót, ale również nie zawiera informacji technicznych dotyczących wykonania prac. Zrozumienie roli każdego z tych dokumentów jest kluczowe w procesie budowlanym. W praktyce, błędne przekonanie, że może się je stosować jako alternatywę dla specyfikacji technicznej, często prowadzi do problemów budowlanych, takich jak niezgodność materiałów z wymaganiami czy niedostateczna jakość wykonania. Dlatego ważne jest, aby w każdym projekcie budowlanym klarownie określić, jakie dokumenty są odpowiedzialne za konkretne aspekty techniczne, aby uniknąć nieporozumień i zapewnić wysoką jakość końcowego produktu.

Pytanie 10

Izolację poziomą w budynku bez piwnicy powinno się wykonać

A. pod fundamentem i na górnej powierzchni ściany fundamentowej
B. pod fundamentem i na poziomie podłogi na gruncie
C. na górnej powierzchni fundamentu i na górnej powierzchni ściany fundamentowej
D. na górnej powierzchni fundamentu i na poziomie terenu
Wykonanie lekkiej izolacji poziomej budynku niepodpiwniczonego na górnej powierzchni ławy oraz na górnej powierzchni ściany fundamentowej jest kluczowym elementem ochrony budynku przed wilgocią i wodami gruntowymi. Izolacja ta ma za zadanie zapewnić barierę przed przenikaniem wody oraz ograniczyć ryzyko powstawania pleśni i grzybów w konstrukcji budowlanej. W praktyce, stosowanie materiałów hydroizolacyjnych, takich jak membrany bitumiczne lub folie PVC, na poziomie ławy fundamentowej oraz ścian fundamentowych jest zgodne z normami budowlanymi i zaleceniami branżowymi. Tego rodzaju izolacja powinna być również odpowiednio zgrzewana lub klejona, aby zapewnić jej szczelność. Należy pamiętać, że skuteczność izolacji poziomej ma bezpośredni wpływ na trwałość budynku oraz jego komfort użytkowania. Dodatkowo, przy projektowaniu izolacji warto uwzględnić lokalne warunki gruntowe oraz poziom wód gruntowych, co pozwoli na optymalizację rozwiązań budowlanych.

Pytanie 11

Który etap wykonywania tynku gipsowego przedstawiono na fotografii?

Ilustracja do pytania
A. Ostateczne gładzenie.
B. Wstępne wyrównanie tzw. zaciąganie.
C. Wstępne gładzenie tzw. piórowanie.
D. Ręczne nakładanie.
Wybór niewłaściwych odpowiedzi może wynikać z braku zrozumienia etapów procesu tynkowania oraz ich specyfiki. Wstępne gładzenie, znane jako piórowanie, to proces, który następuje po zaciąganiu. W tym etapie tynk jest wygładzany przy użyciu narzędzi, które mają na celu usunięcie wszelkich nierówności oraz nadanie mu odpowiedniej faktury. Z tego powodu, odpowiedź sugerująca, że zdjęcie przedstawia wstępne gładzenie, jest błędna. Ostateczne gładzenie, które jest następstwem zaciągania, ma na celu uzyskanie idealnie gładkiej powierzchni, ale również nie może być utożsamiane z przedstawionym na fotografii etapem. Ręczne nakładanie tynku to proces, który zazwyczaj ma miejsce na początku, ale nie jest kluczowym elementem, który można zauważyć na zdjęciu, gdzie dominują ruchy prowadzące do wyrównania. Zrozumienie różnic między tymi etapami jest istotne dla realizacji wysokiej jakości prac budowlanych. Typowym błędem jest mylenie kolejności działań, co może prowadzić do stosowania niewłaściwych technik i narzędzi w niewłaściwym momencie, a w konsekwencji – do obniżenia jakości wykończenia. W branży budowlanej kluczowe jest, aby każdy etap był wykonywany zgodnie z ustalonymi standardami, co zapewnia trwałość i estetykę wykonania.

Pytanie 12

Jakie materiały budowlane przedstawiają oznaczenia na rysunku?

Ilustracja do pytania
A. Izolacja przeciwwilgociowa.
B. Izolacja termiczna.
C. Izolacja akustyczna.
D. Szkło.
Izolacja przeciwwilgociowa jest kluczowym elementem w budownictwie, mającym na celu ochronę konstrukcji przed negatywnym wpływem wilgoci. Oznaczenia na rysunku, które przedstawiają poziome pasy z przerywanymi liniami, są powszechnie stosowane w dokumentacji technicznej do identyfikacji tego typu materiału. Izolacja przeciwwilgociowa jest niezbędna w miejscach narażonych na działanie wody, takich jak fundamenty, piwnice czy obszary wokół budynków. Przykładem zastosowania tej izolacji może być użycie folii w płynnych systemach hydroizolacyjnych, które skutecznie zabezpieczają przed przenikaniem wilgoci. Odpowiednia izolacja przeciwwilgociowa pozwala na zachowanie integralności strukturalnej budowli, co jest zgodne z normami budowlanymi, takimi jak PN-EN 13967. Stosowanie tej izolacji jest również zgodne z dobrymi praktykami inżynieryjnymi, które podkreślają znaczenie ochrony przed wilgocią w kontekście długowieczności obiektów budowlanych.

Pytanie 13

Jakie kruszywo wykorzystuje się do produkcji ciepłochronnych zapraw murarskich?

A. Perlit
B. Kruszywo piaskowe
C. Pospółka
D. Kruszywo żwirowe
Perlit to materiał o doskonałych właściwościach izolacyjnych, który jest powszechnie stosowany do produkcji ciepłochronnych zapraw murarskich. Jego unikalna struktura, powstała w wyniku poddania wysokiej temperaturze naturalnego wulkanicznego szkła, sprawia, że perlit ma niską przewodność cieplną. Dzięki temu, zaprawy murarskie z dodatkiem perlitu skutecznie ograniczają straty ciepła, co jest istotne w kontekście budownictwa energooszczędnego. Przykłady zastosowania perlitu obejmują budowę domów pasywnych, gdzie kluczowe jest osiągnięcie jak najniższego zapotrzebowania na energię. Standardy branżowe, takie jak PN-EN 998-1, podkreślają znaczenie jakości izolacji w budynkach, a użycie perlitu w zaprawach murarskich jest zgodne z najlepszymi praktykami w tej dziedzinie. Warto dodać, że perlit jest materiałem ekologicznym, co dodatkowo zwiększa jego atrakcyjność w nowoczesnym budownictwie.

Pytanie 14

W czasie intensywnych upałów cegłę ceramiczną wypełnioną przed jej użyciem do murowania należy

A. zgromadzić pod zadaszeniem
B. nakryć plandeką
C. zagruntować gruntownikiem
D. zamoczyć w wodzie
Zanurzenie cegły ceramicznej w wodzie przed murowaniem to naprawdę ważny krok, zwłaszcza gdy na dworze jest gorąco. Cegła ceramiczna łatwo wchłania wodę, a jeśli jest zbyt sucha, to może się okazać, że zaprawa nie zwiąże się z nią dobrze. Chodzi o to, żeby cegła miała odpowiednią wilgoć, co sprawia, że połączenie z zaprawą murarską staje się mocniejsze. Kiedy nie nawilżamy cegły, to ona może wciągać wodę z zaprawy, co prowadzi do pęknięć i osłabienia całej ściany. Najlepiej zanurzyć cegły na około 10-15 minut, żeby miały czas na wchłonięcie wody. W branży budowlanej to już praktyka, która jest uważana za standard, co można zobaczyć w normach budowlanych jak PN-EN 771-1. Mówią one o tym, jak ważne jest dobre przygotowanie materiałów przed ich użyciem, więc lepiej tego nie lekceważyć.

Pytanie 15

Krążyna stanowi element wspierający, który umożliwia realizację

A. sklepień i łuków
B. stropów Kleina
C. gzymsów oraz cokołów
D. stropów gęstożebrowych
Krążyna, jako pomocnicza konstrukcja podporowa, jest kluczowym elementem w procesie budowy sklepień i łuków. Działa jako zewnętrzny element wspierający, który pozwala na właściwe przenoszenie obciążeń konstrukcyjnych oraz stabilizację formy architektonicznej. W przypadku łuków, krążyna umożliwia równomierne rozłożenie sił działających na łuk, co jest istotne dla zachowania jego integralności strukturalnej. Przykładowo, w architekturze romańskiej i gotyckiej, sklepy krzyżowo-żebrowe wykorzystują krążyny jako istotne wsparcie dla skomplikowanych form. Użycie krążyn w projektach budowlanych zgodnych z normami Eurokodów zapewnia optymalizację rozkładu obciążeń, co przekłada się na długowieczność i bezpieczeństwo budowli. Należy także pamiętać o estetyce, ponieważ krążyny mogą być również elementem dekoracyjnym, co widoczne jest w wielu zabytkowych obiektach architektonicznych, gdzie harmonijnie łączą funkcję strukturalną z walorami wizualnymi.

Pytanie 16

Ścianę nośną w piwnicy powinno się wymurować z

A. cegieł kratówek
B. bloczków z betonu komórkowego
C. bloczków z betonu zwykłego
D. cegieł dziurawek
Wybór materiałów do budowy ścian nośnych kondygnacji piwnicznej jest kluczowy dla stabilności i bezpieczeństwa całej konstrukcji. Cegły kratówek, choć stosowane w niektórych budowach, nie mają wystarczającej nośności, aby pełnić funkcję ściany nośnej w piwnicy. Ich lekka konstrukcja może być niewystarczająca do przenoszenia obciążeń, co naraża budynek na deformacje i uszkodzenia. Cegły dziurawki, mimo że lepiej izolują termicznie, również nie są optymalnym wyborem, ponieważ ich właściwości mechaniczne nie są dostateczne dla ścian nośnych w piwnicach. Użycie bloczków z betonu komórkowego w piwnicach często prowadzi do problemów z wilgocią, ponieważ te materiały mają tendencję do wchłaniania wody, co może prowadzić do degradacji struktury. Wybierając odpowiedni materiał, należy kierować się normami budowlanymi oraz praktykami inżynieryjnymi, które zalecają stosowanie betonowych bloczków, gwarantujących nie tylko odpowiednią nośność, ale również trwałość i odporność na wilgoć. Niewłaściwy dobór materiałów może prowadzić do znacznych kosztów napraw i renowacji w przyszłości, co czyni ten wybór kluczowym z perspektywy długoterminowej efektywności budynku.

Pytanie 17

Szczeliny powietrzne w murach murowanych wprowadza się, aby poprawić

A. izolacyjność akustyczną
B. grubość ściany
C. izolacyjność termiczną ściany
D. ognioodporność ściany
Szczeliny powietrzne w ścianach murowanych są kluczowym elementem, który znacząco zwiększa izolacyjność termiczną tych ścian. Dzięki odpowiedniej konstrukcji, powietrze w szczelinach działa jako izolator, co redukuje wymianę ciepła między wnętrzem a otoczeniem. Zjawisko to jest szczególnie istotne w budownictwie energooszczędnym, gdzie celem jest minimalizacja strat ciepła. W praktyce, odpowiednia szerokość i umiejscowienie szczelin powietrznych mogą znacznie poprawić współczynniki przenikania ciepła (U), spełniając normy określone w przepisach budowlanych, takich jak Warunki Techniczne. Na przykład, w budynkach jednorodzinnych, stosowanie szczelin powietrznych może pomóc w osiągnięciu efektywności energetycznej zgodnej z wymaganiami dla budynków pasywnych. Warto również zauważyć, że skuteczne wykorzystanie szczelin powietrznych wpływa pozytywnie na komfort termiczny mieszkańców, co jest kluczowe w kontekście zrównoważonego rozwoju budownictwa.

Pytanie 18

Tynki szlachetne obejmują tynki

A. zmywane
B. wodoszczelne
C. pocienione
D. ciepłochronne
Tynki zmywane to całkiem fajna grupa tynków szlachetnych, bo są nie tylko ładne, ale i bardzo funkcjonalne. W dzisiejszym budownictwie często się je stosuje, bo dają super gładką i równą powierzchnię, którą łatwo jest utrzymać w czystości. Ich zmywalność to naprawdę duża zaleta, zwłaszcza w takich miejscach jak kuchnie czy łazienki, gdzie często coś się rozlewa i trzeba szybko posprzątać. Można je robić z różnych materiałów, na przykład farb akrylowych czy silikatowych, co sprawia, że nadają się zarówno do wnętrz, jak i na zewnątrz. Widziałem, że te tynki często można spotkać w obiektach publicznych, bo łączą w sobie estetykę i wysokie wymagania funkcjonalne. Przydałoby się znać normy budowlane, takie jak PN-EN 13300, żeby wiedzieć, jak dobrze je aplikować i konserwować, bo to ważne, żeby działały jak należy.

Pytanie 19

Jeśli po przygotowaniu i dostarczeniu zaprawy cementowo-wapiennej na jej powierzchni zauważono mleczko cementowe, to świadczy to o tym, że zaprawa

A. jest odpowiednia do murowania, ponieważ mleczko cementowe wskazuje na dobre wymieszanie składników
B. jest odpowiednia do murowania, ponieważ ma właściwą konsystencję
C. nie nadaje się do murowania, ponieważ jest zbyt rzadka
D. nie nadaje się do murowania, ponieważ jest niejednorodna
Nieprawidłowe interpretacje dotyczące obecności mleczka cementowego wskazują na błędne zrozumienie procesu tworzenia zaprawy cementowo-wapiennej. Zaprawa, która jest za rzadka, rzeczywiście może generować mleczko, ale to nie oznacza, że jest odpowiednia do murowania. Mleczko cementowe powstaje w wyniku separacji wody i cementu, co prowadzi do niejednorodności mieszanki. Tego typu niejednorodność jest jednym z najczęstszych powodów, dla których zaprawa staje się nieodpowiednia do zastosowań budowlanych. Ponadto, za rzadkie mieszanki nie zapewniają odpowiedniej wytrzymałości i przyczepności, co czyni je nieodpowiednimi do murowania. Dobrze przygotowana zaprawa powinna mieć właściwą gęstość i konsystencję, co można osiągnąć przez dokładne wymieszanie składników w odpowiednich proporcjach. Zastosowanie nieodpowiednich proporcji składników prowadzi do ryzyka nieprawidłowego związania materiałów, co może skutkować pęknięciami i innymi uszkodzeniami w konstrukcji. Dlatego ważne jest, aby przed użyciem zawsze sprawdzać jakość zaprawy oraz przestrzegać norm i standardów dotyczących przygotowania i stosowania materiałów budowlanych, aby uniknąć kosztownych błędów i zapewnić trwałość konstrukcji.

Pytanie 20

Której kielni należy użyć do spoinowania fug?

Ilustracja do pytania
A. B.
B. A.
C. C.
D. D.
Kielnia oznaczona literą C jest odpowiednim narzędziem do spoinowania fug, co jest kluczowym etapem w pracach budowlanych i wykończeniowych. Jej charakterystyczny zakrzywiony kształt umożliwia precyzyjne nakładanie zaprawy pomiędzy powierzchniami, co jest istotne dla uzyskania estetycznego i trwałego efektu. W praktyce, kielnia ta pozwala na równomierne rozłożenie materiału, co minimalizuje ryzyko powstawania pęknięć i osłabień w strukturze. Warto także zwrócić uwagę, że odpowiednie spoinowanie jest zgodne z normami budowlanymi, które wymagają zachowania określonych standardów jakości w zakresie materiałów i technologii. Użycie właściwej kielni wpływa nie tylko na wygląd, ale także na funkcjonalność i trwałość wykonanych prac. Na przykład, stosując kielnię C w trakcie układania płytek ceramicznych, można łatwiej dostosować grunt do różnorodnych kształtów i wielkości fug, co jest istotne w przypadku skomplikowanych wzorów. W związku z tym, wybór kielni C jest zgodny z najlepszymi praktykami w branży budowlanej.

Pytanie 21

Zgodnie z zasadami przedmiarowania robót tynkarskich z powierzchni tynków nie odlicza się powierzchni otworów do 3 m2, jeżeli ich ościeża są tynkowane. Oblicz powierzchnię ściany pokazanej na rysunku, zakładając, że ościeża będą otynkowane.

Ilustracja do pytania
A. 20,8 m2
B. 18,8 m2
C. 24,0 m2
D. 22,0 m2
Odpowiedź 20,8 m2 jest prawidłowa, ponieważ zgodnie z zasadami przedmiarowania robót tynkarskich, nie odlicza się powierzchni otworów do 3 m2, jeżeli ich ościeża są tynkowane. W omawianym przypadku mamy do czynienia z dwoma otworami okiennymi, każdy o powierzchni 1 m2, które nie są odliczane od całkowitej powierzchni ściany. Natomiast otwór drzwiowy o powierzchni 3,2 m2 jest większy niż 3 m2, co oznacza, że jego powierzchnia powinna zostać odjęta. Całkowita powierzchnia ściany przed odliczeniem otworów wynosi 24 m2. Po odjęciu 3,2 m2 uzyskujemy wynik 20,8 m2, co jest powierzchnią do tynkowania. Praktyczne zastosowanie tych zasad jest kluczowe w procesie kosztorysowania robót budowlanych, gdzie precyzyjne obliczenia wpływają na efektywność finansową projektu. Wiedza ta jest także istotna w kontekście przepisów budowlanych i standardów branżowych, które zalecają uwzględnianie tylko istotnych powierzchni w kosztorysach.

Pytanie 22

Na podstawie wyciągu ze Szczegółowej Specyfikacji Technicznej Wykonania i Odbioru Robót Budowlanych SST wskaż, ile litrów zaprawy gipsowej można uzyskać z 20 kg worka suchej, gotowej mieszanki?

Szczegółowa Specyfikacja Techniczna Wykonania i Odbioru Robót Budowlanych SST
(wyciąg)
B.3.03. Tynk gipsowy
Dane techniczne:
- średnia grubość tynku: 10 mm (grubość min.8 mm)
- ciężar nasypowy: 800kg/m3
- uziarnienie: do 1,2 mm
- wydajność: 100 kg = 125 l zaprawy
- zużycie: 0,8 kg na mm i m2
- czas schnięcia: średnio około 14 dni
A. 25,01
B. 50,01
C. 2,51
D. 5,01
Odpowiedź 25,01 l jest poprawna, ponieważ wynika z właściwego przeliczenia masy suchej mieszanki na objętość zaprawy. Zgodnie z danymi technicznymi w Szczegółowej Specyfikacji Technicznej Wykonania i Odbioru Robót Budowlanych, stosunek masy do objętości wynosi 100 kg do 125 l. Oznacza to, że na każdy kilogram suchej mieszanki przypada 1,25 l zaprawy. W przypadku 20 kg suchej mieszanki, obliczenia są proste: 20 kg x 1,25 l/kg = 25 l. Tę wartość można również zaokrąglić do 25,01 l, co jest zgodne z wymaganiami technicznymi dotyczącymi precyzyjnego podawania objętości. Wiedza ta jest istotna nie tylko w kontekście przygotowania zaprawy, ale także w planowaniu ilości materiałów budowlanych. Znajomość przeliczeń pozwala na lepsze zarządzanie kosztami projektów budowlanych oraz minimalizację odpadów, co jest zgodne z zasadami zrównoważonego rozwoju i efektywnego gospodarowania zasobami.

Pytanie 23

Jakie właściwości wełny mineralnej mają wpływ na jej użycie jako materiału izolacyjnego termicznie?

A. Niski współczynnik przewodzenia ciepła oraz paroprzepuszczalność
B. Wysoki współczynnik przewodzenia ciepła oraz paroprzepuszczalność
C. Wysoki współczynnik przewodzenia ciepła oraz nieprzepuszczalność pary
D. Niski współczynnik przewodzenia ciepła oraz nieprzepuszczalność pary
Współczynnik przewodności cieplnej jest kluczowym parametrem charakteryzującym zdolność materiału do przewodzenia ciepła. Odpowiedzi sugerujące wysoki współczynnik przewodności cieplnej oraz nieprzepuszczalność pary są nieprawidłowe, ponieważ takie materiały nie spełniają podstawowych wymogów izolacyjnych. Materiały o wysokim współczynniku przewodności cieplnej, takie jak niektóre metale, są stosowane w kontekście przewodzenia ciepła, a nie jako izolatory. W budownictwie, wykorzystanie takich materiałów prowadziłoby do dużych strat energii i obniżenia efektywności energetycznej budynków. Ponadto, nieprzepuszczalność pary prowadziłaby do problemów z kondensacją, co mogłoby zagrażać integralności konstrukcji oraz zdrowiu mieszkańców poprzez rozwój pleśni i grzybów. Z kolei paroprzepuszczalność w kontekście wełny mineralnej pozwala na odprowadzanie nadmiaru wilgoci, co jest kluczowe dla zdrowego mikroklimatu w budynkach. Dlatego kluczowe jest stosowanie materiałów, które zapewniają równocześnie niską przewodność cieplną oraz odpowiednią paroprzepuszczalność, co jest zgodne z zasadami zrównoważonego budownictwa i normami takimi jak PN-EN 13162.

Pytanie 24

Na ilustracji przedstawiono elementy stropu

Ilustracja do pytania
A. Porotherm.
B. Akermana.
C. Fert.
D. Teriva.
Wybór innych systemów stropowych, takich jak Fert, Teriva czy Akermana, wskazuje na pewne nieporozumienia dotyczące charakterystyki i zastosowań poszczególnych technologii budowlanych. System Fert, mimo że również używany w konstrukcjach stropowych, nie oferuje tych samych właściwości izolacyjnych co Porotherm. Pustaki Fert są bardziej masywne i mają ograniczone zastosowanie w budownictwie energooszczędnym. Z kolei system Teriva charakteryzuje się stosowaniem prefabrykowanych belek oraz pustaków, które mogą nie spełniać wysokich standardów izolacyjności akustycznej, co jest kluczowe w projektach mieszkaniowych. Natomiast Akermana, który jest systemem opartym na betonowych elementach, często wykorzystywany jest w budownictwie przemysłowym, a jego właściwości nie zawsze odpowiadają wymaganiom budynków mieszkalnych. Typowym błędem myślowym przy wyborze odpowiedzi jest nieodpowiednia analiza zastosowań konkretnych systemów stropowych, co prowadzi do nieprawidłowych wniosków. Kluczowe jest uwzględnienie zarówno właściwości materiałów, jak i ich zastosowań w kontekście wymagań budowlanych oraz norm branżowych, które w przypadku stropów powinny koncentrować się na efektywności energetycznej i trwałości konstrukcji.

Pytanie 25

Proporcje objętościowe 1:3:12 składników zaprawy cementowo-glinianej typu M 0,6 wskazują na następujący jej skład objętościowy:

A. cement : zawiesina gliniana : wapno
B. cement : piasek : zawiesina gliniana
C. cement : zawiesina gliniana : piasek
D. cement : wapno : zawiesina gliniana
Odpowiedź 'cement : zawiesina gliniana : piasek' jest prawidłowa, ponieważ proporcje 1:3:12 wskazują, że na każdą jednostkę cementu przypada 3 jednostki zawiesiny glinianej oraz 12 jednostek piasku. Taki skład zaprawy cementowo-glinianej charakteryzuje się odpowiednim balansem między wytrzymałością a elastycznością, co czyni go idealnym do zastosowań w budownictwie, na przykład przy murowaniu ścian czy tynkowaniu. W praktyce, stosowanie odpowiednich proporcji składników jest kluczowe dla uzyskania pożądanych właściwości mechanicznych zaprawy, takich jak przyczepność, plastyczność i odporność na działanie czynników atmosferycznych. Warto również zwrócić uwagę na normy PN-EN dotyczące zapraw murarskich, które precyzują wymagania dla różnych typów zapraw, co pozwala na dobór odpowiedniego składu w zależności od specyfikacji projektu budowlanego. Przykłady zastosowań to zarówno budowa nowych obiektów, jak i renowacja istniejących, gdzie kluczowe jest zachowanie zarówno estetyki, jak i trwałości."}

Pytanie 26

Na ilustracji przedstawiono fragment lica muru wykonanego w wiązaniu

Ilustracja do pytania
A. kowadełkowym.
B. wozówkowym.
C. krzyżykowym.
D. główkowym.
Wybór odpowiedzi związanych z innymi typami wiązań, takimi jak krzyżykowe, kowadełkowe lub główkowe, wskazuje na pewne nieporozumienia dotyczące technik murowania. Wiązanie krzyżykowe, które charakteryzuje się układaniem cegieł w przeplatane wzory, jest mniej stabilne w porównaniu do wozówkowego. Takie podejście może prowadzić do problemów z równomiernym rozkładem obciążeń, co w dłuższej perspektywie może skutkować uszkodzeniami muru. Z kolei wiązanie kowadełkowe, które polega na układaniu cegieł w sposób, który wygląda jak kowadło, również nie zapewnia takiej samej efektywności strukturalnej jak wozówkowe. Ten typ wiązania może powodować większe obciążenia punktowe, a to z kolei wpływa na trwałość konstrukcji. Wiązanie główkowe polega na układaniu cegieł w taki sposób, że ich krótsze boki są ustawione w kierunku ściany, co również nie jest zgodne z najlepszymi praktykami w budownictwie. Wybór niewłaściwego wiązania może prowadzić do nieefektywności w budowie oraz zwiększonego ryzyka uszkodzeń. Dlatego ważne jest, aby przy wyborze techniki murowania kierować się standardami branżowymi oraz wiedzą na temat ich zastosowania, aby zapewnić zarówno estetykę, jak i funkcjonalność w projektach budowlanych.

Pytanie 27

Oblicz całkowity koszt realizacji tynku mozaikowego na ścianie o powierzchni 30 m2, przy założeniu, że koszt robocizny wynosi 25,00 zł/m2, a wydatki na materiały to 20,00 zł/m2?

A. 600,00 zł
B. 1 350,00 zł
C. 750,00 zł
D. 1 500,00 zł
Aby policzyć, ile będzie kosztowało zrobienie tynku mozaikowego na ścianie o powierzchni 30 m², musimy zsumować koszty robocizny i materiałów. Koszt robocizny to 25 zł za m², więc przy 30 m² wychodzi 750 zł. Koszt materiałów to 20 zł za m², co daje 600 zł. Zatem całkowity koszt wynosi 1 350 zł. W branży budowlanej to standardowe podejście do obliczeń. Dobrze jest też pamiętać o innych wydatkach, które mogą się pojawić, jak np. transport materiałów czy wynajem sprzętu – to wszystko może mieć wpływ na ostateczną cenę.

Pytanie 28

Do zdzierania starego tynku należy zastosować pacę przedstawioną na rysunku

Ilustracja do pytania
A. B.
B. D.
C. A.
D. C.
Prawidłowa odpowiedź to "A", ponieważ narzędzie oznaczone literą "A" to paca z kolcami, która jest idealnym narzędziem do usuwania starego tynku. Pacę tę charakteryzują wytrzymałe kolce, które wnikają w powierzchnię tynku, co pozwala na efektywne zdzieranie materiału. W praktyce, przy odpowiednim kącie i technice pracy, paca z kolcami umożliwia szybkie i skuteczne usunięcie starych powłok, co jest niezbędne przed nałożeniem nowego tynku. Warto również wspomnieć o standardach pracy w budownictwie, które zalecają usunięcie wszelkich luźnych elementów oraz zanieczyszczeń przed rozpoczęciem ponownego tynkowania. Oprócz tego, stosowanie odpowiednich narzędzi, jak paca z kolcami, pozwala na osiągnięcie lepszych efektów estetycznych i trwałości nowego tynku. To narzędzie jest szczególnie cenione w branży budowlanej za swoją wszechstronność i efektywność, co czyni je niezbędnym w arsenale każdego fachowca.

Pytanie 29

Jakie metody należy zastosować, aby zabezpieczyć metalowe elementy przed korozją podczas wznoszenia ścian z bloczków gipsowych?

A. Zastosować pokost lniany
B. Aplikować mleczko cementowe
C. Pokryć lakierem asfaltowym
D. Nałożyć farbę olejną
Odpowiedzi wskazane jako alternatywy dla pokrycia lakierem asfaltowym mają swoje ograniczenia i nie zapewniają tak efektywnej ochrony przed korozją. Smarowanie pokostem lnianym, chociaż ma swoje zastosowania w konserwacji drewna, nie jest wystarczające dla metalowych elementów, gdyż nie tworzy trwałej, elastycznej powłoki, a jego ochrona jest ograniczona do warunków atmosferycznych. Podobnie, malowanie farbą olejną, mimo że może zapewnić pewien poziom ochrony, nie jest wystarczająco odporne na wilgoć i czynniki chemiczne, które mogą przyspieszać proces korozji. Farby olejne mogą również wymagać częstej konserwacji, co jest niepraktyczne w długoterminowej ochronie metalowych elementów budowlanych. Z kolei, pokrycie lakierem asfaltowym, który często jest wykorzystywany w budownictwie, tworzy barierę, która nie tylko chroni przed wodą, ale również przed substancjami chemicznymi. Naniesienie mleczka cementowego na metalowe elementy również nie jest skutecznym rozwiązaniem, ponieważ mleczko cementowe jest bardziej przeznaczone do poprawy przyczepności betonu niż do zabezpieczania metalu przed korozją. Użytkownicy mogą nie doceniać znaczenia odpowiednich metod ochrony, co prowadzi do stosowania mniej skutecznych rozwiązań. Ważne jest, aby w budownictwie stosować sprawdzone metody zabezpieczania, takie jak lakier asfaltowy, które zgodne są z najlepszymi praktykami branżowymi.

Pytanie 30

Który z materiałów budowlanych przedstawia oznaczenie rysunkowe?

Ilustracja do pytania
A. Szkło.
B. Żelbet.
C. Tynk.
D. Tworzywo sztuczne.
Odpowiedź 'Szkło' jest poprawna, ponieważ oznaczenie rysunkowe przedstawione na zdjęciu odpowiada normie PN-70/B-01030, która reguluje graficzne przedstawianie materiałów w rysunkach technicznych. Zastosowanie odpowiednich symboli jest kluczowe w projektowaniu, ponieważ pozwala na jednoznaczne identyfikowanie materiałów budowlanych, co jest niezbędne w procesie budowlanym. Szkło, jako materiał, jest szeroko wykorzystywane w architekturze i budownictwie ze względu na swoje właściwości estetyczne oraz funkcjonalne. Na przykład, w projektach nowoczesnych budynków, szkło jest często używane jako element elewacji, co pozwala na uzyskanie efektu przejrzystości i optycznego powiększenia przestrzeni. Dodatkowo, w dokumentacji projektowej, stosowanie standardowych oznaczeń wpływa na zrozumiałość i komunikację w zespole projektowym oraz wśród wykonawców, co zmniejsza ryzyko pomyłek i nieporozumień.

Pytanie 31

Gdzie można wykorzystać zaprawy gipsowe?

A. do tynkowania elewacji budynków
B. do murowania fundamentów z elementów betonowych
C. do tynkowania działowych ścian w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności
D. do murowania ścian z gipsowych elementów w suchych pomieszczeniach
Odpowiedź dotycząca murowania ścian z elementów gipsowych w pomieszczeniach suchych jest poprawna, ponieważ zaprawy gipsowe charakteryzują się odpowiednimi właściwościami do stosowania w takich warunkach. Gips jest materiałem, który ma dobre właściwości klejące oraz szybko wiąże, co czyni go idealnym do murowania elementów gipsowych, które są lekkie i łatwe w obróbce. W praktyce, zaprawy gipsowe są często wykorzystywane do tworzenia ścianek działowych oraz do zabudów, które nie są narażone na wilgoć. W kontekście dobrych praktyk budowlanych, zastosowanie zaprawy gipsowej w suchych pomieszczeniach przyczynia się do poprawy efektywności energetycznej budynku oraz zwiększa komfort akustyczny. Ponadto, elementy gipsowe, takie jak płyty gipsowo-kartonowe, współpracują z zaprawami gipsowymi, co zapewnia trwałość i estetykę wykończenia. Warto również zwrócić uwagę na normy takie jak PN-EN 13279, które określają wymagania dla materiałów budowlanych na bazie gipsu.

Pytanie 32

Korzystając z danych zawartych w tabeli wskaż najmniejszą dopuszczalną grubość tynku z izolacją termiczną.

Grubości tynkówŚrednia grubość
w [mm]
Dopuszczalna
najmniejsza grubość
w [mm]
dla tynków zewnętrznych2015
dla tynków wewnętrznych1510
dla jednowarstwowych tynków wewnętrznych z fabrycznie suchej zaprawy105
dla jednowarstwowych tynków chroniących przed wodą z fabrycznie suchej zaprawy1510
dla tynków z izolacją termicznązależnie od
wymagań
20
A. 5 mm
B. 20 mm
C. 10 mm
D. 15 mm
Wybierając odpowiedź 20 mm, wskazujesz na zgodność z wymaganiami dotyczącymi tynków z izolacją termiczną. Zgodnie z danymi zawartymi w tabeli, ta wartość jest najmniejszą dopuszczalną grubością, co jest kluczowe dla zapewnienia odpowiednich właściwości izolacyjnych. Tynki o grubości 20 mm są zgodne z normami budowlanymi, które określają minimalne parametry dla zapewnienia efektywności energetycznej budynków. Przykładowo, w budownictwie pasywnym, odpowiednia grubość izolacji jest niezbędna do osiągnięcia niskiego zapotrzebowania na energię do ogrzewania. Warto także zwrócić uwagę na to, że zbyt cienkie warstwy tynku mogą prowadzić do mostków termicznych, co skutkuje stratami ciepła oraz zwiększonymi kosztami ogrzewania. Dlatego też, stosowanie tynków o grubości 20 mm jest zasadne z perspektywy zarówno efektywności energetycznej, jak i długoterminowej trwałości budynku.

Pytanie 33

Zgodnie z zaleceniami producenta, z 25 kg zaprawy można uzyskać 1,4 m2 tynku o grubości 10 mm. Jaką ilość zaprawy należy przygotować do otynkowania ścian pomieszczenia o powierzchni 56,7 m2, aby osiągnąć tynk o tej samej grubości?

A. 101,25 kg
B. 10,125 kg
C. 10 125 kg
D. 1 012,5 kg
Właściwe obliczenie ilości zaprawy wymaga uwzględnienia zarówno powierzchni tynkowanej jak i wydajności zaprawy. Z instrukcji producenta wiemy, że 25 kg zaprawy pokrywa 1,4 m² tynku o grubości 10 mm. Aby obliczyć ilość zaprawy potrzebnej do pokrycia 56,7 m², najpierw obliczamy, ile m² można pokryć 1 kg zaprawy, co wynosi 1,4 m²/25 kg = 0,056 m²/kg. Następnie mnożymy tę wartość przez 56,7 m², co daje 1 012,5 kg zaprawy. Użycie dokładnych obliczeń jest istotne w praktyce budowlanej, aby uniknąć niedoborów lub nadmiaru materiału, co może wpływać na koszty i terminy realizacji. W branży budowlanej zaleca się również uwzględnianie niewielkiego zapasu materiału, aby pokryć ewentualne straty czy błędy przy aplikacji, co jest zgodne z najlepszymi praktykami w zarządzaniu projektami budowlanymi.

Pytanie 34

Na podstawie danych zawartych w tabeli oblicz, ile worków zaprawy murarskiej będzie potrzebnych do wymurowania ściany o długości 4,0 m, wysokości 2,5 m i grubości 1 cegły.

Zużycie zaprawy z 25-kilogramowego worka
Rodzaj ścianyPowierzchnia ściany
dla grubości ściany (z cegły pełnej) 1/2 cok. 0,33 m²
grubości 1 cok.0,16 m²
grubości 1 ½cok. 0,11 m²
grubości 2 cok. 0,08 m²
A. 16 szt.
B. 40 szt.
C. 93 szt.
D. 63 szt.
Kiedy patrzymy na odpowiedzi, które nie są poprawne, można zauważyć, że często ludzie popełniają te same błędy w obliczeniach. Na przykład, mylą powierzchnię ściany, co jest całkiem powszechne. Czasem mogą używać złych jednostek albo wpisywać niewłaściwe wartości, co sprawia, że wyniki są nieprawidłowe. Niektórzy mogą sądzić, że z jednego worka zaprawy pokryją mniej powierzchni, niż to jest w rzeczywistości, przez co myślą, że potrzebują więcej materiału. Również zdarza się, że nie biorą pod uwagę grubości ściany w obliczeniach, co prowadzi do błędnych wyników. W budownictwie naprawdę ważne jest, żeby dobrze obliczyć potrzebny materiał, bo jak źle to zrobimy, mogą być opóźnienia i niepotrzebne wydatki. Wiedza, jak liczyć zużycie materiałów, jest kluczowa, żeby wszystko szło sprawnie i nie przepalać kasy na projekcie.

Pytanie 35

Aby zapewnić odpowiednią przyczepność tynku do ceglanego muru, konieczne jest

A. wykonać mur z pełnymi spoinami
B. nanosić na mur preparat poprawiający przyczepność
C. nanosić na mur rzadką zaprawę z wapna
D. wykonać mur z niepełnymi spoinami
Wykonanie muru na pełne spoiny nie jest zalecaną praktyką w kontekście tynkowania murów z cegieł, ponieważ może prowadzić do problemów z przyczepnością tynku. W przypadku pełnych spoin, zaprawa tynkarska ma ograniczone możliwości wnikania w szczeliny między cegłami, co skutkuje słabszym połączeniem. Pełne spoiny mogą również powodować, że tynk nie przylega do muru w równomierny sposób, co zwiększa ryzyko odspajania się tynku w przyszłości. Ponadto, naniesienie preparatu adhezyjnego na powierzchnię muru, mimo że może poprawić przyczepność, nie zastępuje właściwej konstrukcji muru. Preparaty te są stosowane w specyficznych sytuacjach, a ich nadużywanie może prowadzić do dodatkowych kosztów i nieefektywności. Z kolei rzadkie zaprawy wapienne, choć mogą działać jako łącznik, nie są odpowiednie dla większości zastosowań tynkarskich, gdyż ich niska gęstość i konsystencja mogą utrudniać uzyskanie trwałego wykończenia. W praktyce budowlanej kluczowe jest zrozumienie, że odpowiednia struktura muru oraz zastosowanie właściwej metody tynkowania mają kluczowe znaczenie dla trwałości i estetyki wykończeń budowlanych.

Pytanie 36

W przypadku, gdy nierównomierna praca podłoża prowadzi do rozłączenia ścian konstrukcyjnych, jakie działania można podjąć, aby je ponownie połączyć?

A. zastosowanie ściągów metalowych
B. wypełnienie środkami bitumicznymi
C. wypełnienie pęknięć zaczynem cementowym
D. iniekcję środka wiążącego
Ściągi metalowe to naprawdę świetny sposób na to, żeby naprawić ściany, które się rozdzieliły przez nierówne podłoże. Działają jak mostki między górną a dolną częścią ścian, co fajnie stabilizuje całą konstrukcję. W sytuacjach, gdy budynek osiada na fundamentach, takie ściągi mogą pomóc wzmocnić całość, zwiększając wytrzymałość. Z tego, co widziałem, często używa się stali do ich wykonania, bo jest odporna na różne trudne warunki. W dodatku, według norm budowlanych, jak Eurokod 3, ważne jest, żeby projektować je z myślą o różnych obciążeniach, żeby były skuteczne i bezpieczne. Dobrze dobrane ściągi nie tylko przywracają dawną integralność konstrukcji, ale też pomagają w przyszłości znieść możliwe przemieszczenia. Ich instalacja zazwyczaj nie jest jakoś bardzo inwazyjna, co jest dużym plusem, bo pozwala zachować estetykę budynku.

Pytanie 37

Czym jest spoiwo mineralne hydrauliczne?

A. wapno dolomitowe
B. wapno hydratyzowane
C. gips hydrauliczny
D. cement hutniczy
Cement hutniczy jest spoiwem mineralnym hydraulicznym, co oznacza, że ma zdolność do twardnienia pod wpływem wody, nawet w warunkach wilgotnych. Jest to szczególnie ważne w budownictwie oraz inżynierii lądowej, gdzie często mamy do czynienia z konstrukcjami narażonymi na działanie wody. Cement hutniczy, zwany również cementem żużlowym, powstaje z mieszania klinkieru cementowego z żużlem wielkopiecowym, co nadaje mu wyjątkowe właściwości, takie jak zwiększona odporność na działanie wody i chemikaliów. W praktyce, cement hutniczy jest stosowany do budowy fundamentów, konstrukcji podziemnych oraz obiektów hydrotechnicznych, takich jak tamy i zbiorniki. Ponadto, jego właściwości pozwalają na zmniejszenie emisji CO2 w procesie produkcji, co jest zgodne z aktualnymi trendami zrównoważonego budownictwa oraz standardami ekologicznymi. Wybór cementu hutniczego jako spoiwa hydraulicznego jest zatem uzasadniony zarówno z punktu widzenia technicznego, jak i ekologicznego.

Pytanie 38

Koszt robocizny związany z wykonaniem 1 m2 tynku mozaikowego wynosi 20,00 zł. Oblicz całkowity wydatek na wykonanie (materiał i robocizna) tego tynku na ścianach o powierzchni 200 m2, jeżeli opakowanie (25 kg) tynku drobnoziarnistego kosztuje 150,00 zł, a jego zużycie to 3 kg/m2.

A. 7 600,00 zł
B. 4 000,00 zł
C. 3 800,00 zł
D. 3 600,00 zł
Aby obliczyć całkowity koszt wykonania tynku mozaikowego na ścianach o powierzchni 200 m², należy wziąć pod uwagę zarówno koszty materiałów, jak i robocizny. Koszt robocizny wynosi 20,00 zł za 1 m², co przy 200 m² daje łącznie 4 000,00 zł. Ponadto, do wykonania tynku potrzeba 3 kg tynku na 1 m², co oznacza, że na 200 m² zużyjemy 600 kg tynku. Ponieważ opakowanie tynku ma masę 25 kg, potrzebujemy 24 opakowań (600 kg / 25 kg). Koszt jednego opakowania to 150,00 zł, więc całkowity koszt materiału wynosi 3 600,00 zł (24 opakowania x 150,00 zł). Suma kosztów robocizny i materiałów wynosi 7 600,00 zł (4 000,00 zł + 3 600,00 zł). Takie obliczenia są zgodne z praktykami branżowymi, gdzie precyzyjne oszacowanie kosztów jest kluczowe dla budżetowania projektów budowlanych.

Pytanie 39

W trakcie tynkowania ceglanego gzymsu zaprawę narzutu aplikujemy na

A. takim odcinku, aby można go wyprofilować przed związaniem zaprawy, przesuwając szablon po prowadnicach w jednym kierunku tj. "do siebie"
B. takim odcinku, aby można go wyprofilować przed związaniem zaprawy, przesuwając szablon po prowadnicach do przodu i do tyłu
C. całą długość gzymsu, a następnie, po związaniu zaprawy, przesuwając szablon po prowadnicach w jednym kierunku tj. "do siebie"
D. całą długość gzymsu, a następnie, po związaniu zaprawy, przesuwając szablon po prowadnicach do przodu i do tyłu
Podczas tynkowania gzymsu ceglanego, kluczowe jest, aby zaprawę narzutu nanosić na odpowiednio dobranym odcinku. Pozwala to na precyzyjne wyprofilowanie gzymsu przed związaniem zaprawy. W praktyce oznacza to, że można przesuwać szablon po prowadnicach w obu kierunkach - do przodu i do tyłu, co umożliwia uzyskanie równomiernego i estetycznego wykończenia. Takie podejście jest zgodne z najlepszymi praktykami w budownictwie, które sugerują, że kontrola nad aplikacją zaprawy jest kluczowa dla trwałości i wyglądu wykończenia. Przykładowo, w przypadku gzymsów, które są często narażone na działanie warunków atmosferycznych, odpowiednia technika tynkowania może znacząco wpłynąć na ich odporność na wilgoć czy uszkodzenia mechaniczne. Warto również zwrócić uwagę na sposób nanoszenia zaprawy, aby uniknąć powstawania szczelin i nierówności, które mogą prowadzić do późniejszych problemów z estetyką i funkcjonalnością. Zachowanie procedur nanoszenia zaprawy z uwagą na czas związania umożliwia lepszą kontrolę nad ostatecznym efektem.

Pytanie 40

Na podstawie informacji zawartych w tabeli określ, która ilość składników odpowiada proporcji wagowej stosowanej przy wykonaniu zaprawy cementowej klasy M7.

Skład i marka zapraw cementowych w zależności od klasy cementu
Klasa cementuSkład wagowy przy marce zaprawy
M4M7M12M15
32,51 : 5,51 : 4,51 : 3,51 : 3
A. 100 kg piasku i 450 kg cementu.
B. 100 kg cementu i 900 kg piasku.
C. 200 kg piasku i 900 kg cementu.
D. 200 kg cementu i 900 kg piasku.
Stosowanie niewłaściwych proporcji w zaprawie cementowej może prowadzić do wielu problemów, takich jak obniżenie wytrzymałości zaprawy oraz jej trwałości. Proporcje podane w odpowiedziach, które nie są zgodne z wymaganiami dla zaprawy klasy M7, wynikają z nieporozumień dotyczących podstawowych zasad mieszania składników. Na przykład, odpowiedzi sugerujące użycie 100 kg cementu i 900 kg piasku, czy 200 kg piasku i 900 kg cementu, nie spełniają wymagań proporcji 1:4,5. W pierwszym przypadku, stosunek wynosi 1:9, co oznacza, że na jednostkę cementu przypada znacznie za dużo piasku. W drugim przypadku również proporcja jest błędna, ponieważ zamiast stosować większą ilość cementu, zgodnie z wymogami, użyto go w niewystarczającej ilości. Takie podejście może prowadzić do nadmiernego porowatości zaprawy, co z kolei przekłada się na jej mniejszą wytrzymałość i większą podatność na uszkodzenia. Kluczowe jest, aby przy mieszaniu zaprawy przestrzegać norm i dobrych praktyk budowlanych, co pozwala uniknąć problemów w późniejszym użytkowaniu budowli. Zrozumienie tych zasad jest kluczowe dla każdego, kto zajmuje się pracami budowlanymi.