Wyniki egzaminu

Informacje o egzaminie:
  • Zawód: Technik budownictwa
  • Kwalifikacja: BUD.12 - Wykonywanie robót murarskich i tynkarskich
  • Data rozpoczęcia: 8 maja 2026 17:57
  • Data zakończenia: 8 maja 2026 18:12

Egzamin niezdany

Wynik: 18/40 punktów (45,0%)

Wymagane minimum: 20 punktów (50%)

Nowe
Analiza przebiegu egzaminu- sprawdź jak rozwiązywałeś pytania
Udostępnij swój wynik
Szczegółowe wyniki:
Pytanie 1

To pytanie jest dostępne tylko dla uczniów i nauczycieli. Zaloguj się lub utwórz konto aby zobaczyć pełną treść pytania.

Odpowiedzi dostępne po zalogowaniu.

Wyjaśnienie dostępne po zalogowaniu.


Pytanie 2

Jakie składniki należy podgrzać podczas przygotowywania zaprawy murarskiej w chłodnych miesiącach, gdy temperatura otoczenia spada poniżej +5°C?

A. Piasek i cement przed ich wymieszaniem
B. Piasek i wodę przed ich wymieszaniem
C. Wodę i cement po ich wymieszaniu
D. Wodę i piasek po ich wymieszaniu
Tu pojawił się błąd! Podgrzewanie wody i cementu po ich zmieszaniu nie jest zgodne z tym, co mówi technologia wiązania zaprawy. Cement potrzebuje dokładnej ilości wody, żeby dobrze działać. Jak dodasz wodę do już wymieszanej zaprawy, to może obniżyć efekt wiązania. A woda, która była podgrzana po zmieszaniu, nie pomoże, bo nie będzie miała odpowiedniego wpływu na proces hydratacji. Może to prowadzić do osłabionej wytrzymałości zaprawy. Poza tym, podgrzewanie piasku i cementu przed wymieszaniem może zmieniać ich właściwości przez niepożądane reakcje chemiczne. Cement nie powinien być poddawany wysokim temperaturom, bo traci swoją zdolność do wiązania z wodą. Generalnie, każdy etap przygotowania zaprawy powinien być przemyślany, a jak coś pójdzie nie tak, to może osłabić cały budynek i kosztować później dodatkowo. Lepiej trzymać się zalecanych procedur, które mówią o podgrzewaniu składników przed połączeniem.

Pytanie 3

Przedstawioną na ilustracji łatę tynkarską typu H stosuje się do

Ilustracja do pytania
A. wyznaczania powierzchni tynku.
B. zaciągania tynku bezpośrednio po nałożeniu zaprawy.
C. nakładania poszczególnych warstw tynku.
D. wyrównywania tynku po lekkim związaniu.
Łata tynkarska typu H jest kluczowym narzędziem w procesie tynkowania, szczególnie w fazie zaciągania tynku zaraz po nałożeniu zaprawy. Dzięki swoim specyficznym wymiarom i konstrukcji, łata ta umożliwia równomierne rozprowadzenie tynku na powierzchni ściany, co jest istotne dla uzyskania gładkiej i estetycznej powłoki. Używając łaty tynkarskiej, wykonawca może skutecznie zniwelować nierówności oraz kontrolować grubość nałożonej warstwy tynku, co przekłada się na lepszą przyczepność i trwałość. W praktyce, stosowanie łaty typu H pozwala na uzyskanie jednolitej struktury tynku, co jest zgodne z najlepszymi praktykami w branży budowlanej. Niezbędnym elementem jest również zwrócenie uwagi na technikę pracy z łata - należy ją prowadzić w kierunku, w którym tynk jest nałożony, co ułatwia uzyskanie pożądanego efektu. Prawidłowe wykorzystanie tego narzędzia ma kluczowe znaczenie dla końcowego rezultatu oraz wydajności całego procesu tynkarskiego.

Pytanie 4

Na podstawie fragmentu opisu technicznego określ, ile pojemników cementu i wapna należy zużyć do przygotowania zaprawy, jeżeli do jej sporządzenia zaplanowano 20 pojemników piasku?

Opis techniczny
(fragment)
(...) Do wykonania ścian zewnętrznych z pustaków Max należy zastosować zaprawę cementowo-wapienną odmiany E, o proporcji objętościowej składników 1 : 0,5 : 4. (...)
A. 5 pojemników wapna i 2,5 pojemnika cementu.
B. 4 pojemniki cementu i 2 pojemniki wapna.
C. 5 pojemników cementu i 2,5 pojemnika wapna.
D. 4 pojemniki wapna i 2 pojemniki cementu.
Odpowiedź, która wskazuje na zużycie 5 pojemników cementu i 2,5 pojemnika wapna jest właściwa, ponieważ opiera się na poprawnych proporcjach składników potrzebnych do przygotowania zaprawy. W opisie technicznym podano, że proporcje objętościowe składników wynoszą 1:0,5:4, co oznacza, że na każdy 1 pojemnik cementu przypada 0,5 pojemnika wapna i 4 pojemniki piasku. Zgodnie z planowanym użyciem 20 pojemników piasku, można obliczyć ilość pozostałych składników. 20 pojemników piasku podzielone przez 4 (czwartą część proporcji) daje 5 pojemników cementu, co odpowiada proporcji 1:4. Współczynnik dla wapna wynosi 0,5, więc 5 pojemników cementu pomnożone przez 0,5 daje 2,5 pojemnika wapna. Takie podejście nie tylko zapewnia zgodność z podanymi proporcjami, ale także wpisuje się w najlepsze praktyki budowlane, które gwarantują odpowiednią wytrzymałość i trwałość zaprawy. W praktyce, stosowanie się do tych proporcji pozwala uniknąć problemów związanych z niedostatecznym wiązaniem materiałów, co ma kluczowe znaczenie dla późniejszej jakości prac budowlanych.

Pytanie 5

Jaki element budynku przedstawiony jest na zdjęciu?

Ilustracja do pytania
A. Cokół.
B. Dylatacja.
C. Nadproże.
D. Gzyms.
Odpowiedzi wskazujące na gzyms, dylatację lub nadproże nie są poprawne i wynikają z nieporozumień związanych z terminologią architektoniczną oraz funkcjami tych elementów. Gzyms to poziomy element architektoniczny, który znajduje się na górze ściany i często pełni funkcję dekoracyjną oraz odprowadzającą wodę deszczową, a nie ma bezpośredniego związku z dolną częścią budynku, która jest przedstawiona na zdjęciu. Dylatacja, z kolei, to szczelina projektowana w konstrukcji budynku, mająca na celu kompensację ruchów termicznych i osiadania, co również nie ma zastosowania w kontekście dolnej części ściany. Nadproże to element, który znajduje się nad otworami okiennymi i drzwiowymi, wspierając konstrukcję budynku, ale nie ma nic wspólnego z dolnym wykończeniem budynku. Typowe błędy myślowe prowadzące do niepoprawnych odpowiedzi często wynikają z braku zrozumienia, jak różne elementy budowlane współdziałają ze sobą, oraz jakie mają konkretne funkcje. W przypadku cokołu kluczowe jest uznanie jego roli w ochronie budynku przed wilgocią oraz wpływem gruntu, co jest istotne dla zachowania długowieczności konstrukcji. Dobrą praktyką w projektowaniu budynków jest uwzględnianie odpowiednich rozwiązań w zakresie cokół, aby zapewnić estetyczne i funkcjonalne wykończenie dolnych partii budowli.

Pytanie 6

Jakie będą wydatki na postawienie dwóch szczytowych ścian budynku, które mają wymiary 10,0 x 5,0 m, jeśli czas pracy wynosi 1,44 h/m2, a stawka godzinowa murarza wynosi 10 zł?

A. 720 zł
B. 1 440 zł
C. 560 zł
D. 1 220 zł
Podczas analizy błędnych odpowiedzi, należy zwrócić uwagę na kilka kluczowych aspektów, które mogą prowadzić do nieprawidłowych wniosków. Wiele osób może mylnie interpretować jednostki miary lub błędnie przeliczać powierzchnię ścian. Na przykład, jeśli ktoś pomyli jednostki i zamiast m2 zastosuje h, koszt robocizny wyjdzie znacznie niższy, co prowadzi do poważnych błędów w budżetowaniu projektu. Innym częstym błędem jest nieprawidłowe obliczenie całkowitego nakładu pracy. Zamiast poprawnie pomnożyć powierzchnię przez wartość nakładu pracy 1,44 h/m2, niektórzy mogą obliczyć to jako dodatkowy czas potrzebny na jedną ścianę, co również wpłynie na ostateczną kwotę. Warto również zwrócić uwagę na to, że nieprawidłowe odczytanie stawek godzinowych murarzy lub pominięcie dodatkowych kosztów materiałowych może prowadzić do błędnych kalkulacji. Dobry inżynier budowlany powinien znać zasady obliczania kosztów i nakładów pracy, a także umieć stosować standardowe wzory i metody, aby uniknąć takich pułapek. W praktyce, błędy te można zminimalizować poprzez staranne przygotowanie przed przystąpieniem do budowy, co w dłuższej perspektywie oszczędza czas i pieniądze.

Pytanie 7

Proporcje objętościowe 1:3:12 składników zaprawy cementowo-glinianej typu M 0,6 wskazują na następujący jej skład objętościowy:

A. cement : wapno : zawiesina gliniana
B. cement : piasek : zawiesina gliniana
C. cement : zawiesina gliniana : piasek
D. cement : zawiesina gliniana : wapno
Wszystkie błędne odpowiedzi wskazują na nieprawidłowe zrozumienie zasadności doboru składników zaprawy cementowo-glinianej. W przypadku propozycji 'cement : wapno : zawiesina gliniana', zastosowanie wapna w tej konfiguracji jest niewłaściwe, ponieważ wapno nie jest składnikiem tej konkretnej zaprawy. Wapno może być stosowane w zaprawach, ale w innych proporcjach i z innymi składnikami. Kolejna koncepcja, 'cement : zawiesina gliniana : wapno', również mija się z celem, gdyż nie uwzględnia kluczowego składnika, jakim jest piasek, który nadaje zaprawie odpowiednią strukturalną stabilność. Propozycja 'cement : piasek : zawiesina gliniana' jest niewłaściwa, ponieważ nie uwzględnia konieczności odpowiedniego zbalansowania składników. Piasek, choć ważny, nie może być traktowany zamiennie z zawiesiną glinianą, gdyż ich zadania w zaprawie są różne. Zawiesina glinianiana, wykorzystywana w tej zaprawie, ma na celu poprawę właściwości plastycznych i związanie cząsteczek, co jest kluczowe dla uzyskania elastyczności. Tego rodzaju błędy w rozumieniu składników mogą prowadzić do konstrukcji o niewłaściwych właściwościach mechanicznych, co z kolei może skutkować uszkodzeniami w trakcie eksploatacji. W praktyce, dobór odpowiednich proporcji jest fundamentem dla uzyskania trwałych i odpornych na czynniki zewnętrzne materiałów budowlanych.

Pytanie 8

Oblicz wynagrodzenie tynkarza za realizację tynku standardowego po obu stronach ściany o wymiarach 4×3 m, przy stawce wynoszącej 24,00 zł/r-g oraz normie pracy na wykonanie tego tynku wynoszącej 1,2 r-g/m2?

A. 345,60 zł
B. 288,00 zł
C. 576,00 zł
D. 691,20 zł
Analizując niepoprawne odpowiedzi, warto zauważyć, że obliczenia związane z wynagrodzeniem tynkarza opierają się na niewłaściwych założeniach dotyczących powierzchni i normy pracy. Przykładowo, odpowiedzi takie jak 288,00 zł lub 345,60 zł sugerują, że powierzchnia pokryta tynkiem mogła być obliczana tylko dla jednej strony ściany, co jest błędnym podejściem w kontekście zadania mówiącego o tynku po obu stronach. Ponadto, może to sugerować nieprawidłowe rozumienie normy pracy, która jest kluczowym elementem w wycenie pracy. Użycie niewłaściwych wartości normy lub jednostek może prowadzić do znaczących błędów w obliczeniach. W kontekście branży budowlanej, prawidłowe oszacowanie kosztów robocizny jest kluczowe dla sukcesu projektu, a błędy w obliczeniach mogą prowadzić do przekroczenia budżetu. Dlatego, ważne jest, aby zawsze dokładnie analizować wszystkie dane dotyczące powierzchni, stawek i norm pracy, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek finansowych w trakcie realizacji projektu.

Pytanie 9

Jaki jest minimalny czas, po którym można zaczynać budowę muru na zaprawie cementowo-wapiennej, nad świeżo wykonaną kondygnacją?

A. 10 dni
B. 3 dni
C. 7 dni
D. 5 dni
Czas, po którym można wznosić mur na zaprawie cementowo-wapiennej, jest ściśle związany z jej procesem wiązania i twardnienia. Odpowiedzi sugerujące dłuższe okresy, takie jak 7, 10 dni, a nawet 3 dni, opierają się na niepełnym zrozumieniu procesu budowlanego oraz specyfiki materiałów. W przypadku zaprawy cementowo-wapiennej, zbyt długi czas oczekiwania na rozpoczęcie budowy murów może być nieefektywny z punktu widzenia harmonogramu robót budowlanych. Z drugiej strony, zbyt krótki czas, jak sugerują odpowiedzi 3 dni, może prowadzić do problemów z wytrzymałością konstrukcji. W praktyce budowlanej, każdy materiał ma swoje specyficzne wymagania dotyczące czasu utwardzania, które powinny być respektowane, aby zapewnić trwałość i bezpieczeństwo budowy. Zastosowanie niewłaściwego czasu oczekiwania prowadzi często do typowych błędów, takich jak pęknięcia w murach, które mogą powstać na skutek niepełnej reakcji chemicznej w zaprawie. Kluczowe jest również uwzględnienie zmiennych warunków otoczenia, które mogą wpływać na czas wiązania, co pokazuje, że nie każdy materiał zachowuje się w ten sam sposób w różnych warunkach. Dlatego też, znajomość standardów dotyczących czasu technologicznego jest niezbędna dla każdego, kto pracuje w branży budowlanej.

Pytanie 10

Jaką kwotę otrzyma robotnik za zrealizowanie 250 m2 tynku kategorii III, jeśli za 100 m2 takiego tynku przysługuje mu 1500 zł?

A. 3750 zł
B. 37500 zł
C. 2500 zł
D. 25000 zł
Wybór innej odpowiedzi może wynikać z błędnych obliczeń lub nieporozumień dotyczących jednostek miary. Na przykład, odpowiedzi takie jak 25000 zł czy 37500 zł mogą sugerować, że osoba odpowiadająca pomyliła się w obliczeniach jednostkowej stawki. Przykładowo, jeśli ktoś pomyliłby stawki w obliczeniach, mógłby wziąć pod uwagę 1000 zł za 100 m2, prowadząc do błędnych wniosków na temat wartości całkowitych. Inny potencjalny błąd to zrozumienie jednostek miary, co może prowadzić do pomyłek w mnożeniu i dzieleniu. Dobrą praktyką, aby uniknąć takich pomyłek, jest zawsze dokładne sprawdzenie obliczeń krok po kroku. W przypadku powierzchni, ważne jest, aby pamiętać, że stawka powinna być przeliczana na powierzchnię, nad którą się pracuje, a nie na jednostki innego rodzaju. Błędy te często mogą wynikać z braku uwagi lub pośpiechu w obliczeniach, co jest powszechnym problemem w pracy budowlanej, gdzie precyzja jest kluczowa. Właściwe podejście do obliczeń jest nie tylko istotne dla ustalania wynagrodzenia, ale również wpływa na całościowe zarządzanie projektem oraz jego rentowność.

Pytanie 11

Na którym rysunku przedstawiono bloczek silikatowy?

Ilustracja do pytania
A. C.
B. D.
C. B.
D. A.
Bloczek silikatowy, który został przedstawiony na rysunku oznaczonym literą C, jest klasycznym przykładem materiału budowlanego stosowanego w budownictwie. Jego jasny kolor oraz gładka powierzchnia są wynikiem starannego procesu produkcji, w którym piasek, wapno i woda są mieszane pod wysokim ciśnieniem. Bloczki te charakteryzują się wysokimi parametrami izolacyjnymi oraz dźwiękochłonności, co sprawia, że są idealnym materiałem do budowy ścian zewnętrznych oraz działowych. W praktyce, bloczki silikatowe mogą być stosowane zarówno w konstrukcjach mieszkaniowych, jak i komercyjnych, co potwierdzają standardy budowlane, takie jak PN-EN 771-2, które określają wymagania dla wyrobów budowlanych. Zastosowanie bloczków silikatowych zwiększa efektywność energetyczną budynków, co jest zgodne z nowymi przepisami dotyczącymi ochrony środowiska. Ich struktura umożliwia również łatwe cięcie oraz formowanie, co ułatwia pracę podczas budowy.

Pytanie 12

Jaką grubość powinny mieć spoiny wsporcze (poziome) w tradycyjnych murach wykonanych z cegły ceramicznej?

A. 6 - 9 mm
B. 3 - 5 mm
C. 15 - 20 mm
D. 10 - 17 mm
Prawidłowe określenie grubości spoin wspornych w murach ceramicznych ma kluczowe znaczenie dla stabilności i wytrzymałości budowli. Odpowiedzi, które wskazują na grubości takie jak 6-9 mm, 3-5 mm czy 15-20 mm, opierają się na niepełnym zrozumieniu wymagań dotyczących materiałów oraz ich właściwości. Zbyt małe spoiny, takie jak 3-5 mm czy 6-9 mm, mogą nie zapewniać odpowiedniego wypełnienia zaprawy, co prowadzi do słabego połączenia cegieł. Takie podejście naraża konstrukcję na różne uszkodzenia, takie jak pęknięcia czy odspojenie, które mogą mieć poważne konsekwencje w dłuższym okresie eksploatacji. Z drugiej strony, zbyt szerokie spoiny, takie jak 15-20 mm, mogą powodować problemy z przejmowaniem obciążeń oraz nieefektywne wykorzystanie materiałów budowlanych, co prowadzi do zwiększenia kosztów i potencjalnych defektów budowlanych. Właściwe dobieranie grubości spoin jest kluczowe w kontekście zgodności z normami budowlanymi, które zalecają określone grubości dla zapewnienia odpowiednich parametrów technicznych. Dlatego warto zapoznać się z obowiązującymi standardami, aby unikać typowych błędów projektowych i budowlanych, które mogą skutkować poważnymi problemami w przyszłości.

Pytanie 13

Wykonanie zbrojenia wieńca stropu powinno odbywać się

A. na wszystkich ścianach nośnych wokół całego stropu
B. wyłącznie na dwóch przeciwnych ścianach nośnych budynku, które wspierają strop
C. tylko na zewnętrznej ścianie budynku, na której opiera się strop
D. jedynie na ścianach osłonowych budynku
Zbrojenie wieńca stropu dotyczy kwestii stabilności i nośności konstrukcji, dlatego ograniczanie zbrojenia do tylko jednej lub dwóch ścian nośnych jest błędnym podejściem. Zastosowanie zbrojenia tylko na ścianach osłonowych lub tylko na dwóch przeciwległych ścianach nośnych może prowadzić do powstawania niekorzystnych momentów zginających, które będą skutkować pęknięciami w miejscach nieprzewidzianych. W przypadku żelbetowych stropów, obciążenia nie są przenoszone jedynie na ściany, na których strop się opiera, ale rozkładają się na całą powierzchnię stropu. W związku z tym, zbrojenie powinno być rozmieszczone w taki sposób, aby odpowiadało rozkładowi obciążeń. Ograniczone podejście do zbrojenia prowadzi do sytuacji, w której nie są brane pod uwagę dynamiczne obciążenia, takie jak wibracje, które mogą wystąpić w budynkach użytku publicznego. Praktyczne zastosowanie zbrojenia w kontekście wykonawstwa budowlanego wymaga uwzględnienia nie tylko statycznych, ale również dynamicznych aspektów, co czyni koniecznym zbrojenie na wszystkich ścianach nośnych, aby zapewnić integralność strukturalną i bezpieczeństwo obiektu. Brak odpowiedniego zbrojenia może skutkować nie tylko kosztownymi naprawami, ale także stwarzać zagrożenie dla użytkowników budynku.

Pytanie 14

Przedstawiony na rysunku przyrząd murarski jest

Ilustracja do pytania
A. wężem wodnym.
B. warstwomierzem.
C. linią ważną.
D. poziomnicą.
Wybór innych opcji pomyłkowo wskazuje na nieporozumienie dotyczące funkcji i zastosowania narzędzi pomiarowych w budownictwie. Linia ważna to narzędzie, które służy do sprawdzania pionu, a nie poziomu, jak w przypadku węża wodnego. Użycie linii ważnej polega na zawieszeniu ciężarka na sznurku, co pozwala na określenie pionu w danym miejscu. Nie ma ona zastosowania w wyznaczaniu poziomu, co jest kluczowe w przypadku murarskich prac budowlanych. Warstwomierz, z drugiej strony, to narzędzie stosowane do pomiaru grubości warstw materiałów, jak np. w przypadku nakładania tynków lub farb, a nie do określania poziomu. Poziomnica, mimo że służy do pomiaru poziomu, działa na innej zasadzie, często bazując na bąbelku powietrza w cieczy i nie jest tak efektywna na dużych odległościach jak wąż wodny. Wybierając niewłaściwe narzędzie, można łatwo doprowadzić do błędów konstrukcyjnych, co może wpłynąć na stabilność i bezpieczeństwo całej budowli. Kluczowe jest zrozumienie różnic między tymi narzędziami oraz ich specyficznych zastosowań w kontekście projektów budowlanych. Zgodność z normami, takimi jak PN-EN 1991, wymaga stosowania odpowiednich narzędzi w odpowiednich sytuacjach, aby zapewnić jakość i trwałość konstrukcji.

Pytanie 15

Najlepszym rozwiązaniem przy demontażu ścianek działowych jest użycie rusztowania

A. na kozłach
B. ramowe
C. wiszące
D. stojakowe
Odpowiedzi stojakowe, wiszące oraz ramowe nie są najlepszym wyborem do zastosowania podczas rozbiórki ścianek działowych z kilku istotnych powodów. Rusztowania stojakowe, choć stabilne, zazwyczaj zajmują więcej miejsca i mogą ograniczać dostęp do obszaru pracy, co jest niepraktyczne w wąskich korytarzach czy pomieszczeniach biurowych. Ich konstrukcja nie pozwala na elastyczne dostosowanie wysokości, co może prowadzić do ograniczeń w efektywności wykonywanych prac. Rusztowania wiszące, z kolei, są dedykowane do zastosowań na elewacjach budynków lub pracach na wysokościach, co czyni je nieodpowiednimi w sytuacjach, gdy prace odbywają się blisko podłoża. W sytuacjach, gdy konieczne jest wykonywanie precyzyjnych cięć lub demontażu ścianek działowych, rusztowania wiszące mogą stwarzać niebezpieczeństwo i utrudniać kontrolę nad wykonywanymi zadaniami. Ostatecznie, rusztowania ramowe, choć popularne w różnych zastosowaniach budowlanych, nie zawsze zapewniają pożądaną elastyczność i łatwość dostępu do zróżnicowanych wysokości, co jest istotne w przypadku prac związanych z demontażem ścianek działowych. Właściwe zrozumienie zastosowań różnych typów rusztowań jest kluczowe, aby uniknąć nieefektywności i ryzyka podczas realizacji projektów budowlanych.

Pytanie 16

Rysunek przedstawia mury i ściany

Ilustracja do pytania
A. istniejące.
B. wyburzone.
C. przeznaczone do wyburzenia.
D. projektowane.
Odpowiedź "przeznaczone do wyburzenia" jest prawidłowa, ponieważ na rysunku znajdują się krzyżyki na linii, co zgodnie z normą PN-70/B-01025 "Oznaczenia graficzne na rysunkach architektoniczno-budowlanych" jednoznacznie wskazuje na elementy, które mają być usunięte. Tego typu oznaczenia są kluczowe w procesie projektowania i realizacji budowy, ponieważ pozwalają na odpowiednie planowanie prac budowlanych i zabezpieczenie pozostałych elementów konstrukcyjnych. Zastosowanie takich standardów ułatwia komunikację pomiędzy projektantami, wykonawcami a inwestorami. Przykładowo, podczas prac remontowych w obiektach zabytkowych, precyzyjne oznaczenie elementów do usunięcia jest niezbędne, aby uniknąć uszkodzeń cennych struktur. Umiejętność prawidłowego interpretowania rysunków architektonicznych jest istotna dla każdego profesjonalisty w branży budowlanej, co bezpośrednio wpływa na efektywność całego procesu budowlanego.

Pytanie 17

Jakie ściany powinny być zbudowane z materiałów charakteryzujących się niskim współczynnikiem przewodzenia ciepła oraz niewielką gęstością pozorną?

A. Piwniczne
B. Nośne
C. Osłonowe
D. Fundamentowe
Ściany osłonowe to w sumie dość ważny element budynków. Dają nam izolację, co oznacza, że chronią wnętrze przed złymi warunkami pogodowymi. Jak to działa? Jeśli zrobimy je z materiałów, które słabo przewodzą ciepło i mają niską gęstość, to jest to świetny sposób na to, żeby nie tracić ciepła zimą i nie nagrzewać się za mocno latem. Wełna mineralna, styropian, różne panele izolacyjne – to przykłady takich materiałów. Używanie ich w ścianach osłonowych to też zgodne z normami budowlanymi, które mówią, jakie powinny być wymagania dotyczące izolacji cieplnej. Moim zdaniem, dobra izolacja może naprawdę obniżyć koszty ogrzewania i poprawić komfort w pomieszczeniach. Warto też wspomnieć, że efektywność izolacji wpływa na klasę energetyczną budynku, co teraz jest dość istotne, patrząc na przepisy o zrównoważonym budownictwie. Dobrze zaprojektowane ściany osłonowe nie tylko poprawiają efektywność energetyczną, ale też wpływają na trwałość i estetykę budynku.

Pytanie 18

Który z elementów sklepienia oznaczono na rysunku cyfrą 5?

Ilustracja do pytania
A. Pachę.
B. Grzbiet.
C. Podniebienie.
D. Czoło.
W przypadku niepoprawnych odpowiedzi, warto zauważyć, że grzbiet, pacha oraz czoło nie są terminami odnoszącymi się do elementów sklepienia. Grzbiet, najczęściej kojarzony z określeniami anatomicznymi, odnosi się do górnej części ciała lub struktury, ale nie ma bezpośredniego związku z podniebieniem. Pacha, będąca przestrzenią podstawną w ciele, jest terminem z zakresu anatomii kończyn górnych, a nie struktur jamy ustnej. Z kolei czoło, definiowane jako przednia część głowy, również nie dotyczy anatomii podniebienia. Wiele osób może pomylić te terminy z uwagi na ich ogólne rozumienie w kontekście anatomii, jednak kluczowe jest precyzyjne rozróżnianie tych struktur. W kontekście edukacji medycznej oraz praktycznej, nieprecyzyjność w identyfikacji elementów anatomicznych może prowadzić do błędów w diagnozowaniu oraz leczeniu. Przykłady takich nieporozumień obejmują trudności w ustaleniu lokalizacji incydentów medycznych, co podkreśla konieczność dokładnej wiedzy na temat anatomii oraz funkcji poszczególnych struktur ciała. Dlatego istotne jest, aby nie tylko znać definicje, ale także zrozumieć ich zastosowanie w kontekście klinicznym.

Pytanie 19

Jakie kruszywo wykorzystuje się do produkcji betonów klasycznych?

A. Keramzyt
B. Żwir
C. Łupkoporyt
D. Baryt
Żwir jest kruszywem naturalnym, które jest powszechnie stosowane do produkcji betonów zwykłych. Jego zastosowanie wynika z korzystnych właściwości, takich jak odpowiednia granulacja, która zapewnia dobrą przepuszczalność oraz przyczepność z cementem. Żwir charakteryzuje się wysoką trwałością i odpornością na czynniki atmosferyczne, co sprawia, że jest idealnym materiałem do budowy infrastruktury, jak drogi, mosty czy budynki. W procesie produkcji betonu, żwir stanowi kluczowy składnik, który, w połączeniu z cementem, wodą i ewentualnymi dodatkami, tworzy trwałą i wytrzymałą mieszankę. W normach branżowych, takich jak PN-EN 12620, określono wymagania dotyczące jakości kruszyw, co dodatkowo podkreśla znaczenie wyboru odpowiednich materiałów. Przykładem zastosowania żwiru w praktyce może być beton używany do budowy fundamentów, gdzie jego właściwości mechaniczne są kluczowe dla stabilności całej konstrukcji.

Pytanie 20

Tynk III kategorii powszechny to

A. narzut o jednej warstwie, wyrównany kielnią
B. narzut jedno- lub dwu-warstwowy wygładzany pacą
C. tynk trójwarstwowy zatarty packą na gładko
D. tynk trójwarstwowy wygładzony pacą pokrytą filcem
W kontekście tynków, odpowiedzi sugerujące narzuty jedno- lub dwuwarstwowe, jak również tynki zatartym pacą obłożoną filcem, nie są zgodne z definicją tynku pospolitego III kategorii. Tynki jednowarstwowe, które sugerują uproszczony proces aplikacji, mogą nie spełniać wymaganych standardów jakości i trwałości, szczególnie w trudnych warunkach eksploatacyjnych. Przy tynku jednowarstwowym, ryzyko pęknięć i uszkodzeń wzrasta, ponieważ nie ma warstw, które mogłyby absorbowąć różnice w temperaturze czy wilgotności. Narzuty wyrównane kielnią są również nieodpowiednie, gdyż nie zapewniają odpowiedniej estetyki ani trwałości powierzchni. Tynki trójwarstwowe, które są zatarte pacą obłożoną filcem, mogą być mylone z tynkami dekoracyjnymi, które mają zupełnie inną funkcję i zastosowanie, skupiając się na efektach wizualnych, a nie na spełnieniu funkcji ochronnych czy izolacyjnych. Dlatego ważne jest, aby dobrze rozumieć różnice między poszczególnymi rodzajami tynków, co zapobiega wybieraniu niewłaściwych rozwiązań podczas prac budowlanych. Powinno się zawsze kierować się standardami budowlanymi i fachową wiedzą, aby uniknąć niekorzystnych skutków w przyszłości.

Pytanie 21

Na rysunku przedstawiony jest rzut i przekrój ściany, w której znajduje się

Ilustracja do pytania
A. pilaster.
B. otwór.
C. bruzda.
D. wnęka.
Odpowiedzi "bruzda", "otwór" i "pilaster" nie oddają charakterystyki elementu przedstawionego na rysunku. Bruzda to rowek wykorzystywany często do prowadzenia przewodów elektrycznych w ścianach lub do umieszczania elementów wykończeniowych. Nie ma ona formy zagłębienia, a raczej wklęsłości, co wyraźnie różni ją od wnęki. Otwór natomiast odnosi się do przejścia przez ścianę, na przykład drzwi lub okna, co również jest w sprzeczności z opisanym elementem, który nie ma charakteru przejścia, a raczej zagłębienia. Pilaster jest natomiast pionowym, płaskim elementem architektonicznym przypominającym kolumnę, używanym najczęściej w dekoracji budynków. Jego zastosowanie ma głównie charakter estetyczny, a nie funkcjonalny, co również nie pokrywa się z cechami wnęki. Typowe błędy myślowe prowadzące do wyboru niepoprawnych odpowiedzi często wynikają z nieprecyzyjnego rozumienia pojęć architektonicznych oraz ich właściwych zastosowań. Ważne jest, aby przy analizie rysunków architektonicznych dostrzegać subtelne różnice między różnymi pojęciami, co pozwoli na dokładniejsze zrozumienie elementów budowlanych i ich zastosowań w praktyce.

Pytanie 22

Na fundamentowej ścianie budynku przeprowadzono pionową izolację poprzez dwukrotne pokrycie ściany lepikiem asfaltowym. Jakiego rodzaju jest to izolacja?

A. termiczna
B. przeciwwilgociowa
C. przeciwdrganiowa
D. akustyczna
Wybrana przez Ciebie odpowiedź dotycząca izolacji przeciwdrganiowej jest raczej nietrafiona. Ta izolacja ma na celu amortyzowanie drgań mechanicznych, a nie stawianie czoła wodzie. Najczęściej stosuje się ją w budownictwie przemysłowym, gdzie pojawiają się wibracje od maszyn czy pojazdów. Izolacje akustyczne, chociaż też są ważne dla komfortu w budynku, skupiają się głównie na redukcji hałasu. Odnośnie izolacji termicznej, to ona z kolei służy do ograniczenia utraty ciepła i nie ma nic wspólnego z zabezpieczaniem fundamentów przed wodą gruntową. Często ludzie mylą różne typy izolacji i nie dostrzegają, że każdy typ ma swoje specyficzne funkcje i materiały, co jest dość istotne. Z mojego doświadczenia, zrozumienie tych różnic jest kluczowe, żeby w przyszłości uniknąć problemów, takich jak zawilgocenia czy uszkodzenia budynku.

Pytanie 23

Na podstawie przedstawionej receptury roboczej oblicz ilość piasku potrzebną do wykonania 1,5 mieszanki betonowej.

Receptura robocza wykonania 1 m3 mieszanki betonowej
cement 42,5430 kg
piasek320 kg
żwir578 kg
woda267 l
A. 320 kg
B. 645 kg
C. 867 kg
D. 480 kg
Twoja odpowiedź jest poprawna! Ilość piasku potrzebna do wykonania 1,5 m³ mieszanki betonowej oblicza się przez pomnożenie ilości piasku wymaganej do 1 m³ przez współczynnik 1,5. Zazwyczaj na 1 m³ mieszanki betonowej potrzebujemy około 320 kg piasku, w związku z czym 1,5 m³ wymaga 480 kg piasku (320 kg * 1,5 = 480 kg). W praktyce stosowanie odpowiednich proporcji składników jest kluczowe dla uzyskania pożądanych właściwości betonu, takich jak wytrzymałość i trwałość. W branży budowlanej standardy, takie jak PN-EN 206, zalecają precyzyjne obliczenia i użycie odpowiednich materiałów zgodnie z recepturą, aby zapewnić jakość wykonania. Zrozumienie, jak obliczać proporcje składników, jest niezbędne dla każdego inżyniera budownictwa oraz technika, co przekłada się na efektywność pracy oraz bezpieczeństwo konstrukcji.

Pytanie 24

W jakiej lokalizacji należy umieścić izolację cieplną przegrody w budynku mieszkalnym?

A. na obydwu stronach przegrody
B. na tej stronie przegrody, gdzie przeważa niższa temperatura
C. na tej stronie przegrody, gdzie przeważa wyższa temperatura
D. po każdej stronie przegrody
Izolację cieplną przegrody budowlanej należy umieścić po tej stronie, gdzie zazwyczaj panuje niższa temperatura, co wynika z podstawowych zasad termodynamiki. Celem izolacji jest ograniczenie wymiany ciepła pomiędzy wnętrzem budynku a jego otoczeniem. W praktyce oznacza to, że w zimie izolacja powinna być umieszczona od strony zewnętrznej, aby zminimalizować straty ciepła do chłodniejszego otoczenia. W lecie, natomiast, izolacja ma za zadanie chronić przed nagrzewaniem się wnętrza, dlatego również w tym przypadku ważne jest, aby znajdowała się po stronie, gdzie temperatura zewnętrzna jest wyższa. Przy projektowaniu budynków mieszkalnych kluczowe jest uwzględnienie lokalnych warunków klimatycznych oraz standardów budowlanych, takich jak norma PN-EN 13162, która określa wymagania dla materiałów izolacyjnych. Przykład praktyczny to domy jednorodzinne, w których stosowanie izolacji termicznej po stronie północnej, gdzie temperatura jest zazwyczaj niższa, pozwala na znaczną poprawę efektywności energetycznej budynku.

Pytanie 25

Aby zrealizować izolację termiczną ścian, należy wykorzystać

A. wełnę mineralną, emulsję asfaltową
B. styropian, papę
C. styropian, wełnę mineralną
D. wełnę mineralną, masy bitumiczne
Izolacja cieplna ścian jest kluczowym elementem skutecznego zarządzania energią w budynków. Wybór odpowiednich materiałów izolacyjnych, takich jak styropian i wełna mineralna, wynika z ich doskonałych właściwości termoizolacyjnych. Styropian, znany z niskiego współczynnika przewodzenia ciepła, jest lekki, łatwy w obróbce i stosunkowo tani. Jego zastosowanie w izolacji ścian zewnętrznych pozwala na znaczną redukcję strat ciepła, co przekłada się na niższe koszty ogrzewania. Wełna mineralna z kolei charakteryzuje się nie tylko dobrą izolacyjnością termiczną, ale również akustyczną, a także odpornością na ogień. Dzięki tym właściwościom, stosowanie obu materiałów w połączeniu pozwala na stworzenie kompleksowego systemu izolacji, który nie tylko poprawia komfort cieplny, ale także spełnia wymagania norm budowlanych i standardów efektywności energetycznej, takich jak np. normy PN-EN 13162 dla styropianu. W praktyce, użycie tych materiałów może być różnorodne, od prostych ścian jednowarstwowych po bardziej skomplikowane systemy ociepleń budynków wielokondygnacyjnych.

Pytanie 26

Czas pracy potrzebny do wykonania tynku o powierzchni 100 m2 wynosi 42 r-g. Oblicz koszt robocizny związanej z otynkowaniem ścian o powierzchni 450 m2, przy stawce 20,00 zł za 1 r-g.

A. 3 780,00 zł
B. 2 000,00 zł
C. 840,00 zł
D. 9 000,00 zł
Prawidłowa odpowiedź wynika z precyzyjnego obliczenia kosztów robocizny związanej z otynkowaniem większej powierzchni. Na początku obliczamy, ile roboczogodzin (r-g) potrzeba na otynkowanie 450 m². Skoro na 100 m² nakład robocizny wynosi 42 r-g, to dla 450 m² stosujemy proporcję: (450 m² / 100 m²) * 42 r-g = 189 r-g. Następnie, mając stawkę za 1 r-g równą 20,00 zł, obliczamy koszt robocizny: 189 r-g * 20,00 zł = 3 780,00 zł. Praktyczne zastosowanie tego obliczenia jest kluczowe w branży budowlanej, gdzie precyzyjne kalkulacje kosztów wpływają na efektywność budżetowania i planowania projektów. Dobre praktyki sugerują, aby zawsze uwzględniać zmienność w nakładach robocizny oraz stawki na poziomie lokalnym, co pozwala na dokładniejsze prognozowanie kosztów.

Pytanie 27

Wewnątrz pomieszczenia oznaczonego na rysunku numerem 103 przewidziano wykonanie tynku na ścianie bez otworów. Oblicz powierzchnię przeznaczoną do tynkowania, jeżeli wysokość pomieszczenia wynosi 3 m.

Ilustracja do pytania
A. 11,82 m2
B. 14,52 m2
C. 10,56 m2
D. 12,96 m2
Poprawna odpowiedź to 11,82 m2, ponieważ obliczenia dotyczące powierzchni do tynkowania ściany bez otworów w pomieszczeniu 103 uwzględniają wysokość oraz obwód pomieszczenia. Wysokość pomieszczenia wynosi 3 m, co jest standardową wysokością w budownictwie, umożliwiającą zastosowanie typowych materiałów tynkarskich. Aby obliczyć powierzchnię ściany, należy znać również długość i szerokość pomieszczenia. Przykładowo, jeżeli przyjmiemy, że długość wynosi 4 m, a szerokość 3 m, obwód wynosi 2*(4+3)=14 m. Całkowita powierzchnia ścian wynosi 14 m * 3 m = 42 m2. Po odjęciu powierzchni okien i drzwi, która w tym przypadku wynosi 30,18 m2, uzyskujemy powierzchnię ściany gotową do tynkowania równą 11,82 m2. To podejście jest zgodne z najlepszymi praktykami w zakresie obliczeń powierzchni w budownictwie, które zaleca staranne uwzględnienie wszystkich elementów architektonicznych.

Pytanie 28

Jeśli czas pracy potrzebny do wykonania 1 m2 ścianki działowej wynosi 1,4 r-g, a stawka godzinowa murarza to 15 zł, to jakie wynagrodzenie powinien otrzymać murarz za zrealizowanie 120 m2 ścianek działowych?

A. 3 600 zł
B. 1 800 zł
C. 1 680 zł
D. 2 520 zł
Aby obliczyć wynagrodzenie murarza za wykonanie 120 m2 ścianek działowych, najpierw musimy ustalić, ile roboczogodzin (r-g) jest potrzebnych do wykonania tej pracy. Ponieważ nakład robocizny na 1 m2 wynosi 1,4 r-g, to dla 120 m2 obliczamy: 120 m2 * 1,4 r-g/m2 = 168 r-g. Następnie, znając stawkę godzinową murarza wynoszącą 15 zł, obliczamy całkowite wynagrodzenie: 168 r-g * 15 zł/r-g = 2520 zł. Takie obliczenia są podstawą w branży budowlanej, gdzie precyzyjne planowanie robocizny oraz kosztów jest kluczowe dla efektywności projektów. Dobrą praktyką jest również stworzenie harmonogramu roboczego, który pozwoli na kontrolowanie postępów oraz kosztów, co minimalizuje ryzyko przekroczenia budżetu.

Pytanie 29

Do ręcznego oddzielania kruszywa na różne frakcje do przygotowania zaprawy murarskiej należy zastosować

A. rusztów drewnianych
B. stolika wibracyjnego
C. siatek z drutu stalowego
D. stolika rozpływowego
Siatki z drutu stalowego są powszechnie stosowane do ręcznego segregowania kruszywa na poszczególne frakcje, co jest kluczowym procesem przy przygotowywaniu zaprawy murarskiej. Dzięki odpowiedniej wielkości oczek, siatki te umożliwiają efektywne oddzielanie ziaren o różnych wymiarach, co pozwala na uzyskanie jednorodnej mieszanki. W praktyce, segregacja kruszywa w taki sposób wpływa na jakość zaprawy, jej wytrzymałość oraz przyczepność do podłoża. Przykładowo, stosując siatki o różnych rozmiarach oczek, można skutecznie oddzielić piasek gruboziarnisty od drobniejszego, co jest zgodne z zasadami klasyfikacji materiałów budowlanych. Dodatkowo, stosowanie siatek zgodnych z normami PN-EN 13139 (Materiał do produkcji zapraw) oraz PN-EN 12620 (Kruszywa do betonu) zapewnia, że materiał użyty do zaprawy jest najwyższej jakości, co przekłada się na długotrwałość i stabilność konstrukcji budowlanych.

Pytanie 30

Oblicz całkowity koszt wykonania tynku mozaikowego na obu stronach ściany o wymiarach 8×4 m, jeśli jednostkowy koszt robocizny wynosi 21,00 zł/m2, a koszt materiałów to 14,00 zł/m2?

A. 1 792,00 zł
B. 2 420,00 zł
C. 2 240,00 zł
D. 1 120,00 zł
Przy obliczeniach kosztów wykonania tynku mozaikowego, istotne jest zrozumienie podstawowych zasad kalkulacji. Niewłaściwe podejście do problemu może prowadzić do błędnych wyników. Wiele osób może błędnie obliczyć powierzchnię ściany, nie uwzględniając, że tynk jest nakładany po obu stronach. Niezrozumienie tego aspektu może skutkować pominięciem znacznej części powierzchni, co prowadzi do niedoszacowania kosztów. Ponadto, niektórzy mogą mylnie brać pod uwagę tylko koszty materiałów lub robocizny, zamiast sumować oba te elementy, co jest kluczowe dla uzyskania całkowitego kosztu. To zjawisko jest często spowodowane brakiem znajomości standardów branżowych, które jasno określają, że całkowite koszty powinny obejmować wszystkie aspekty realizacji projektu. W praktyce, aby uzyskać dokładny kosztorys, warto zasięgnąć informacji u specjalistów lub korzystać z kalkulatorów budowlanych, które uwzględniają różnorodne czynniki. Zakładając, że koszt robocizny jest znacznie wyższy niż koszt materiałów, można sądzić, że to on powinien dominować w końcowej kalkulacji, co może być mylnym przekonaniem. Kluczowe jest, aby mieć na uwadze, że każdy projekt budowlany jest unikalny, a odpowiednie przygotowanie i zrozumienie kosztów są podstawą sukcesu.

Pytanie 31

Podczas budowy wewnętrznych ścian działowych o wysokości nieprzekraczającej 2,5 m nie wolno stosować rusztowań

A. stojakowego teleskopowego
B. warszawskiego
C. drabinowego
D. kozłowego
Odpowiedzi 'stojakowego teleskopowego', 'warszawskiego' oraz 'kozłowego' są niewłaściwe z kilku kluczowych powodów. Rusztowania stojakowe teleskopowe, choć oferują stabilność i dużą powierzchnię roboczą, są przeznaczone do znacznie wyższych konstrukcji, co czyni je niepraktycznymi i nieefektywnymi przy pracy na wysokości do 2,5 m. Ich skomplikowana konstrukcja wymaga także znacznie więcej miejsca do rozstawienia, co może być problematyczne w wąskich pomieszczeniach. Rusztowanie warszawskie, z kolei, jest bardziej skomplikowane w montażu i demontażu, co w przypadku niskich wysokości mija się z celem, a jego użycie wiąże się z większym ryzykiem niewłaściwego zabezpieczenia. Zastosowanie rusztowania kozłowego jest również nieodpowiednie, ponieważ, mimo że jest ono stabilne, jego konstrukcja nie jest dostosowana do wykonywania precyzyjnych prac murarskich na niższych wysokościach. Często błędnym podejściem jest myślenie, że większa stabilność rusztowania będzie korzystna w każdej sytuacji, gdy w rzeczywistości proste rozwiązania, takie jak drabina, mogą być bardziej odpowiednie. Z kolei zbyt duża ilość sprzętu na małej przestrzeni może prowadzić do zagrożeń związanych z bezpieczeństwem natomiast użycie drabiny, w połączeniu z przestrzeganiem zasad BHP, pozwala na efektywniejszą i bezpieczniejszą pracę.

Pytanie 32

Na podstawie danych zawartych w tabeli podaj, ile wynosi koszt zakupu 1 m3 zaprawy wapiennej M1 do wykonania tynków zewnętrznych zgodnie z drugą pozycją kosztorysu?

KOSZTORYS

L
p.
PodstawaOpisjmNakładyKoszt
jedn.
RMS
1KNR 2-02
0103-06
Ściany budynków jednokond.o wys.do 4.5m z
cegieł pełnych lub dziurawek na
zapr.cement.gr.2ceg.
obmiar = 125m²
1*-- R --
robocizna
3.91r-g/m² * 35.00zł/r-g
r-g488.7500136.85017106.25
2*-- M --
cegła budowlana pełna
200.6szt/m² * 0.59zł/szt
szt25075.0000118.35414794.25
3*zaprawa cementowa
0.143m³/m² * 174.64zł/m³
17.875024.9743121.69
4*materiały pomocnicze
1.5% * 17915.94zł
%1.50002.150268.74
Razem koszty bezpośrednie: 35291.00
Ceny jednostkowe
282.32817106.25
136.850
18184.68
145.478

0.000
2KNR 2-02
0903-02
Tynki zewn.zwykłe doborowe kat.IV na ścia-
nach płaskich i pow.poziom.(balkony i loggie)
wyk.mech.
obmiar = 125m²
1*-- R --
robocizna
0.7567r-g/m² * 35.00zł/r-g
r-g94.587526.4853310.56
2*-- M --
zaprawa wapienna M1
0.0028m³/m² * 148.68zł/m³
0.35000.41652.04
3*zaprawa cementowo wapienna M15
0.0217m³/m² * 233.64zł/m³
2.71255.070633.75
4*zaprawa cementowo-wapienna M5
0.0007m³/m² * 318.60zł/m³
0.08750.22327.88
5*materiały pomocnicze
1.5% * 713.67zł
%1.50000.08610.71
6*-- S --
agregat tynkarski 1.1-3 m3/h
0.1225m-g/m² * 40.00zł/m-g
m-g15.31254.900612.50
Razem koszty bezpośrednie: 4647.50
Ceny jednostkowe
37.1803310.56
26.485
724.38
5.795
612.50
4.900
A. 174,64 zł
B. 233,64 zł
C. 148,68 zł
D. 318,60 zł
Wybór niewłaściwej odpowiedzi odzwierciedla pewne nieporozumienia w zakresie interpretacji danych kosztorysowych oraz znaczenia poszczególnych pozycji. Niektóre z podanych odpowiedzi mogą wydawać się atrakcyjne, jednak nie odpowiadają rzeczywistym wartościom przedstawionym w dokumentacji. W przypadku zaprawy wapiennej M1, kluczowe jest zrozumienie, że cena 148,68 zł za metr sześcienny jest wynikiem szczegółowej analizy rynku oraz specyfikacji materiału. Wiele osób popełnia błąd, nie zwracając uwagi na kontekst kosztorysowania, co prowadzi do wyboru niezwiązanych lub błędnych cen. Na przykład, niektóre odpowiedzi mogłyby odzwierciedlać ceny innych materiałów budowlanych, takich jak zaprawy cementowe, które różnią się właściwościami i zastosowaniem. To pokazuje, jak istotne jest posługiwanie się właściwymi informacjami oraz umiejętność analizy dokumentów kosztorysowych. W praktyce, podczas tworzenia kosztorysu, należy dokładnie badać źródła danych oraz mieć na uwadze, jak różne czynniki, takie jak lokalizacja projektu czy dostępność materiałów, mogą wpływać na ostateczną cenę. Dlatego tak ważne jest, aby dobrze zrozumieć każdy element kosztorysu oraz umieć właściwie interpretować podawane ceny, co jest kluczowe dla efektywnego zarządzania budżetem budowlanym.

Pytanie 33

Zgodnie z wskazówkami producenta, zużycie gotowej mieszanki tynkarskiej do nałożenia tynku o grubości 15 mm wynosi 19,5 kg/m2. Ile worków po 30 kilogramów tej mieszanki jest potrzebnych do pokrycia powierzchni 150 m2 tym tynkiem?

A. 75 worków
B. 98 worków
C. 225 worków
D. 147 worków
W przypadku błędnych odpowiedzi, kluczowym elementem, który często jest pomijany, jest precyzyjne obliczenie zużycia materiałów. Nieprawidłowe podejście może wynikać z niepoprawnego zrozumienia jednostek miary lub pomylenia wartości przy obliczeniach. Na przykład, jeśli ktoś założy, że zużycie na metr kwadratowy jest zbyt wysokie, może przez to niewłaściwie obliczyć całkowite zapotrzebowanie. W praktyce budowlanej, takie błędy mogą prowadzić do znacznych strat finansowych, ponieważ zbyt mała ilość materiału może opóźnić prace lub wymusić dodatkowe zamówienia w ostatniej chwili, co generuje dodatkowe koszty transportu i zakupu. Ponadto, przy obliczaniu liczby worków, istotne jest również uwzględnienie możliwości strat materiałowych, które mogą wystąpić w procesie aplikacji tynku, co często nie jest brane pod uwagę w kalkulacjach. Również zaokrąglanie w dół do pełnych worków, bez uwzględnienia rzeczywistego zapotrzebowania, może prowadzić do niewystarczającej ilości materiału na budowie. W kontekście najlepszych praktyk branżowych, należy także rozważyć różnorodność produktów, które mogą wpływać na ostateczne zużycie, oraz ich specyfikacje techniczne, co również może wpłynąć na dokładność obliczeń.

Pytanie 34

Nałożenie tradycyjnego tynku na wyjątkowo gładką powierzchnię może prowadzić do

A. występowania plam i wykwitów na powierzchni ściany
B. powstawania rys skurczowych na powierzchni
C. odczepiania się tynku od podłoża
D. łamania się tynku zaraz po jego wyschnięciu
Jak się nałoży tradycyjny tynk na super gładką powierzchnię, to może się on odspajać. Dlaczego? Bo takie gładkie ściany, jak beton polerowany czy płyty gipsowo-kartonowe, mają mało szorstkości. A to utrudnia tynkowi dobrze się wgryźć. Dlatego przed tynkowaniem warto użyć gruntu albo jakiegoś specjalnego preparatu, żeby poprawić przyczepność. Poradziłbym też wybrać tynki, które są bardziej elastyczne i plastyczne, bo lepiej znoszą lekkie ruchy podłoża. To zmniejsza szanse na odspajanie się. No i ważne, żeby trzymać się standardów, jak normy PN-EN 998, bo to pomaga utrzymać jakość i trwałość efektu końcowego. Właściwe przygotowanie podłoża jest kluczowe, bo od tego wiele zależy.

Pytanie 35

Z informacji podanych w tabeli wynika, że aby otrzymać zaprawę cementowo-wapienną marki 5, należy 2 pojemniki wapna hydratyzowanego zmieszać z

Orientacyjny skład objętościowy zapraw cementowo-wapiennych
Marka zaprawyz użyciem ciasta wapiennegoz użyciem wapna hydratyzowanego
1,51:1,5:81:1:9
31:1:71:1:6
51:0,3:41:0,5:4,5
A. 2 pojemnikami cementu i 14 pojemnikami piasku.
B. 4 pojemnikami cementu i 18 pojemnikami piasku.
C. 2 pojemnikami cementu i 12 pojemnikami piasku.
D. 4 pojemnikami cementu i 16 pojemnikami piasku.
Żeby uzyskać dobrą zaprawę cementowo-wapienną klasy 5, musisz trzymać się konkretnych proporcji składników, co jest naprawdę ważne w budowlance. W tym przypadku proporcje są takie: 1 część cementu, 0,5 części wapna hydratyzowanego i 4,5 części piasku. Jeśli używasz 2 pojemników wapna, to żeby obliczyć cement, musisz pomnożyć te proporcje przez 4 – czyli będziesz potrzebować 4 pojemników cementu. Potem obliczając piasek, wychodzi 18 pojemników. Takie obliczenia są istotne, ponieważ jeśli coś pójdzie nie tak, zaprawa może być za słaba, co skutkuje pęknięciami murów czy odspajaniem tynku. Dlatego trzymanie się norm i wytycznych, jak PN-EN 998, które mówią o zaprawach murarskich i tynkarskich, jest super ważne, żeby wszystko było zrobione porządnie i trwało długo.

Pytanie 36

Którego z narzędzi należy użyć do murowania ścian w systemie Ytong?

Ilustracja do pytania
A. B.
B. D.
C. A.
D. C.
Murowanie ścian w systemie Ytong wymaga zastosowania odpowiednich narzędzi, które są kluczowe dla osiągnięcia zamierzonych efektów. Często zdarza się, że osoby próbujące dobudować ściany z bloczków Ytong sięgają po narzędzia, które nie są dostosowane do tego typu materiałów. Na przykład, stosowanie młotka metalowego czy innych twardych narzędzi może prowadzić do uszkodzenia bloczków, co wpływa na ich stabilność oraz wygląd. Gumowy młotek, ze względu na swoje właściwości amortyzujące, pozwala na precyzyjne i delikatne uderzenia, co jest niezbędne w przypadku materiałów o cienkich ściankach. Użycie niewłaściwych narzędzi może nie tylko prowadzić do pęknięć, ale również sprawić, że murowanie będzie czasochłonne i nieefektywne. Przykładowo, niewłaściwe ustawienie czy zniekształcenie bloczków może powodować nieprawidłowe spoinowanie, co z kolei wpływa na trwałość całej konstrukcji. Zrozumienie zasadności stosowania odpowiedniego narzędzia jest fundamentalne w procesie budowlanym i powinno być podstawą dla każdego profesjonalisty w branży.

Pytanie 37

Na rysunku przedstawiono izolację przeciwwilgociową

Ilustracja do pytania
A. pionową z emulsji asfaltowej.
B. pionową z folii kubełkowej.
C. poziomą z papy.
D. poziomą z folii polietylenowej.
Izolacja przeciwwilgociowa pionowa z folii kubełkowej jest najskuteczniejszym rozwiązaniem dla ochrony fundamentów budynków przed wilgocią gruntową. Materiał ten charakteryzuje się unikalną strukturą z wypukłościami, które tworzą przestrzeń między folią a ścianą budynku, umożliwiając odprowadzenie wody, co jest kluczowe w zapobieganiu zawilgoceniu, a w konsekwencji także degradacji materiałów budowlanych. W praktyce, stosowanie folii kubełkowej pozwala na efektywną ochronę w miejscach o wysokim poziomie wód gruntowych, gdzie istnieje ryzyko podnoszenia się wilgoci. W zgodzie z normami budowlanymi, odpowiednia izolacja przeciwwilgociowa powinna być częścią integralnego projektu konstrukcji, co jest wskazane w Polskich Normach budowlanych. Warto również podkreślić, że folia kubełkowa jest łatwa w montażu i może być łączona z innymi systemami hydroizolacyjnymi, co zwiększa jej funkcjonalność i zapewnia długotrwałą ochronę.

Pytanie 38

Tynk klasy 0, znany jako tynk rapowany, jest zaliczany do tynków

A. trójwarstwowych
B. cienkowarstwowych
C. jednowarstwowych
D. dwuwarstwowych
Tynk rapowany, zaliczany do kategorii 0, jest tynkiem jednowarstwowym, co oznacza, że jest aplikowany w jednej warstwie bez dodatkowych podkładów. Tynki jednowarstwowe charakteryzują się szybkim procesem aplikacji oraz wysoką efektywnością, co jest kluczowe w nowoczesnym budownictwie. Tynki tego typu są często stosowane na budynkach mieszkalnych i komercyjnych, gdzie ważne są zarówno walory estetyczne, jak i funkcjonalne. Do tynków rapowanych można stosować różne rodzaje materiałów, w tym produkty wykonane na bazie cementu, wapna czy gipsu. W praktyce, tynki jednowarstwowe zapewniają dobry poziom izolacji cieplnej oraz odporności na warunki atmosferyczne, co wpisuje się w aktualne standardy budowlane. Zastosowanie tynku rapowanego przyczynia się do redukcji kosztów robocizny oraz czasu realizacji budowy, co jest niezwykle istotne w kontekście współczesnych wymagań rynkowych. Dlatego znajomość tej kategorii tynków jest niezbędna dla profesjonalistów w branży budowlanej.

Pytanie 39

Tynk dwu warstwowy składa się z jakich elementów?

A. narzutu i gładzi
B. obrzutki i gładzi
C. obrzutki i narzutu
D. gruntownika i narzutu
Tynk dwuwarstwowy składa się z dwóch kluczowych warstw: obrzutki i narzutu. Obrzutka, będąca pierwszą warstwą, ma na celu przygotowanie podłoża poprzez zwiększenie przyczepności oraz wyrównanie powierzchni. Jest to warstwa o grubszej strukturze, wykonana z materiałów, takich jak zaprawy cementowe, które zapewniają odpowiednią nośność i trwałość. Narzut, będący drugą warstwą, nakładany jest na obrzutkę i pełni rolę estetyczną oraz ochronną. Jego zadaniem jest zapewnienie gładkiej powierzchni, która jest odporniejsza na czynniki atmosferyczne. Praktycznym przykładem zastosowania tynku dwuwarstwowego jest elewacja budynków mieszkalnych, gdzie odpowiednia aplikacja tych warstw wpływa na trwałość ścian zewnętrznych oraz estetykę budynku. Zgodnie z normami budowlanymi, tynk dwuwarstwowy powinien być stosowany w sposób właściwy, aby zapewnić nie tylko wygląd, ale także długowieczność i wytrzymałość elewacji.

Pytanie 40

Jakie materiały są wymagane do naprawy pojedynczych pęknięć w murze o głębokości przekraczającej 30 mm?

A. Kotwy stalowe rozporowe gwintowane oraz mieszanka betonowa
B. Klamry stalowe Ø15-18 mm oraz zaczyn cementowy
C. Klamry stalowe Ø6-8 mm oraz zaczyn gipsowy
D. Cięgna z prętów stalowych i kątowniki mocujące
Podczas analizy pozostałych odpowiedzi można zauważyć kilka istotnych błędów koncepcyjnych. Cięgna z prętów stalowych i kątowniki oporowe, chociaż mogą być użyte w lepszym wzmocnieniu konstrukcji, nie są odpowiednie do prostych napraw pęknięć muru. Kątowniki oporowe wymagają znacznie większej ingerencji w strukturę budynku i zastosowania skomplikowanej technologii montażu, co czyni je niepraktycznymi w przypadku drobnych uszkodzeń. Propozycja użycia kotew stalowych rozporowych gwintowanych i mieszanki betonowej, mimo że jest bardziej właściwa w kontekście dużych uszkodzeń, jest zdecydowanie zbyt mocna dla pęknięć o głębokości 30 mm. Zastosowanie mieszanki betonowej mogłoby prowadzić do problemów związanych z różnicami w skurczu czy rozszerzalności termicznej, co w dłuższym okresie mogłoby zniweczyć efekty wzmocnienia. W końcu, klamry stalowe Ø6-8 mm i zaczyn gipsowy nie zapewniają wystarczającej nośności ani odporności na wilgoć, co jest kluczowe w kontekście długotrwałych napraw murów. Zastosowanie gipsu jako materiału wiążącego w stresujących warunkach jest nieodpowiednie, ponieważ gips jest materiałem o niskiej odporności na działanie wody i ulega szybkiemu osłabieniu w trudnych warunkach atmosferycznych. Właściwe podejście do naprawy pęknięć muru wymaga zrozumienia nie tylko materiałów, ale także ich interakcji i wpływu na długoterminową stabilność konstrukcji.