Wyniki egzaminu

Informacje o egzaminie:
  • Zawód: Technik logistyk
  • Kwalifikacja: SPL.01 - Obsługa magazynów
  • Data rozpoczęcia: 13 maja 2026 09:53
  • Data zakończenia: 13 maja 2026 10:09

Egzamin zdany!

Wynik: 28/40 punktów (70,0%)

Wymagane minimum: 20 punktów (50%)

Nowe
Analiza przebiegu egzaminu- sprawdź jak rozwiązywałeś pytania
Pochwal się swoim wynikiem!
Szczegółowe wyniki:
Pytanie 1

System, który wykorzystuje technologię głosową oraz informatyczny system magazynowy do realizacji kompletacji zamówień, to

A. RFID
B. Pick by voice
C. WMS
D. Pick by light
Pick by voice to technologia, która wykorzystuje systemy głosowe w połączeniu z informatycznymi systemami zarządzania magazynem (WMS) do efektywnej kompletacji zamówień. W tym podejściu pracownicy magazynu otrzymują polecenia głosowe dotyczące lokalizacji produktów oraz ilości do skompletowania. To rozwiązanie prowadzi do zwiększenia wydajności oraz redukcji błędów, ponieważ operacje są realizowane rękami pracowników, co minimalizuje potrzebę odczytywania etykiet czy ekranów. Przykładem zastosowania może być magazyn logistyczny, gdzie operatorzy korzystają z zestawów słuchawkowych z mikrofonami, co pozwala na swobodne poruszanie się po przestrzeni magazynowej. Warto podkreślić, że Pick by voice jest zgodne z aktualnymi standardami efektywności operacyjnej w logistyce, pozwalając na zwiększenie wydajności pracy oraz poprawę dokładności realizowanych zamówień. Wprowadzając takie rozwiązania, firmy mogą znacząco poprawić jakość obsługi klienta, skracając czas realizacji zamówień oraz ograniczając ryzyko pomyłek.

Pytanie 2

Na początku kwartału w magazynie zgromadzono 45 t cementu, a na koniec tego samego kwartału było 50 t. W ciągu tego kwartału łączna ilość dostarczonego cementu wyniosła 735 t. Jak dużo cementu sprzedano w tym okresie?

A. 730 000 kg
B. 830 t
C. 740 t
D. 73 000 kg
Aby obliczyć ilość cementu sprzedanego w analizowanym okresie, należy zastosować zasadę bilansu, która polega na porównaniu ilości materiałów w magazynie na początku i na końcu okresu z dostawami. W pierwszym dniu kwartału w magazynie znajdowało się 45 ton cementu, a na jego końcu 50 ton. Łączne dostawy cementu wyniosły 735 ton. Używając wzoru: Sprzedaż = (Ilość na początku + Dostawy) - Ilość na końcu, otrzymujemy: Sprzedaż = (45 t + 735 t) - 50 t = 730 t. Przeliczając na kilogramy, 730 ton to 730 000 kg, co jest poprawną odpowiedzią. Praktyczne zastosowanie tej metody można znaleźć w zarządzaniu zapasami, gdzie istotne jest monitorowanie ruchów towarów. Standardy branżowe, takie jak FIFO (First In First Out) czy LIFO (Last In First Out), również opierają się na analizie stanów magazynowych i dostaw, dlatego umiejętność przeprowadzania takich obliczeń jest kluczowa dla efektywnego zarządzania łańcuchem dostaw.

Pytanie 3

Towary drobnicowe, takie jak różne typy śrubek i nakrętek, mogą być przechowywane na regałach

A. paletowych ramowych
B. ramowych półkowych
C. wspornikowych bezpółkowych
D. ramowych bezpółkowych
Regały ramowe półkowe to idealne rozwiązanie do składowania towarów drobnicowych, takich jak śrubki i nakrętki, ponieważ oferują wyspecjalizowane półki umożliwiające segregację i łatwy dostęp do mniejszych elementów. Te regały są zazwyczaj wykonane z stali lub aluminium, co zapewnia ich wysoką nośność oraz trwałość. W praktyce stosuje się je w magazynach, warsztatach oraz w sklepach detalicznych, gdzie niewielkie przedmioty muszą być przechowywane w sposób zorganizowany i łatwo dostępny. Zgodnie z zaleceniami standardów branżowych, regały te powinny być dostosowane do wymagań bezpieczeństwa i ergonomii, co pozwala na efektywne zarządzanie przestrzenią magazynową. Dobre praktyki wskazują na konieczność używania etykiet lub systemów kodów kreskowych, co jeszcze bardziej ułatwia identyfikację i lokalizację towarów. Przykładem zastosowania mogą być magazyny części zamiennych, gdzie krótki czas dostępu i wydajność są kluczowe dla operacji. Dzięki zastosowaniu regałów półkowych można zwiększyć efektywność przestrzeni magazynowej oraz poprawić organizację pracy.

Pytanie 4

Jaką metodę określania rozmiaru dostaw należy zastosować, jeśli mają one charakter cykliczny, dostępne środki transportu mają ustaloną nośność, a dostawca ustalił minimalną wielkość partii do wydania?

A. Stałego cyklu
B. Stałej wielkości
C. Partia na partie
D. Maksymalnej dostawy
Wybór metody stałej wielkości dostaw jest uzasadniony w kontekście powtarzalności dostaw, określonej ładowności środków transportu oraz minimalnej wielkości partii wydania ustalonej przez dostawcę. Metoda ta polega na ustaleniu stałej wielkości dostaw, co pozwala na optymalne zarządzanie zapasami oraz transportem. Dzięki temu przedsiębiorstwo może planować logistyki z wyprzedzeniem, co jest kluczowe dla efektywności operacyjnej. Przykładem zastosowania tej metody może być firma zajmująca się dystrybucją produktów spożywczych, która regularnie zamawia określoną ilość towaru, co pozwala jej na lepsze zarządzanie przestrzenią magazynową i minimalizowanie kosztów transportu. W praktyce, metoda ta ułatwia także monitorowanie stanów magazynowych oraz przewidywanie przyszłych potrzeb w oparciu o historyczne dane sprzedażowe. Ponadto, standardy branżowe, takie jak SCOR (Supply Chain Operations Reference), podkreślają znaczenie konsolidacji dostaw i efektywnego gospodarowania zapasami, co czyni tę metodę optymalnym rozwiązaniem w przypadku opisanym w pytaniu.

Pytanie 5

Do działań związanych z dystrybucją przed dokonaniem transakcji zalicza się na przykład

A. wykonywanie zobowiązań wynikających z rękojmi i gwarancji
B. przekazywanie towarów dystrybutorom i ostatecznym nabywcom
C. organizowanie transportu oraz regulowanie płatności
D. poszukiwanie ofert do zakupu i sprzedaży oraz negocjowanie warunków umowy handlowej
Wyszukiwanie ofert kupna-sprzedaży oraz negocjowanie warunków umów handlowych to kluczowe działania przedtransakcyjne w procesie dystrybucji. Te działania pozwalają na ustalenie najbardziej korzystnych warunków zakupu dla firmy oraz na zbudowanie relacji z kontrahentami. Przykładowo, skuteczna analiza rynku może pomóc w identyfikacji potencjalnych dostawców, którzy oferują konkurencyjne ceny oraz korzystne warunki współpracy. Negocjacje warunków umowy handlowej, takie jak terminy płatności, rabaty czy zasady dostawy, wpływają na płynność finansową firmy oraz na jej możliwości operacyjne. W praktyce, wdrażanie technik negocjacyjnych, takich jak BATNA (Best Alternative to a Negotiated Agreement), może znacząco poprawić efektywność transakcji. W kontekście standardów branżowych, stosowanie analizy SWOT w procesie poszukiwania ofert może przyczynić się do lepszego zrozumienia dostępnych opcji, co jest zgodne z dobrymi praktykami zarządzania łańcuchem dostaw.

Pytanie 6

W zakładzie przemysłowym odbywa się gromadzenie zapasów

A. materiałów, półfabrykatów oraz wyrobów gotowych
B. produktów finalnych oraz dóbr konsumpcyjnych
C. produkcji w toku oraz dóbr konsumpcyjnych
D. surowców, towarów odsprzedawanych oraz opakowań
Poprawna odpowiedź wskazuje na kluczowe elementy zapasów w przedsiębiorstwie przemysłowym, które obejmują materiały, półprodukty i produkty gotowe. Materiały to surowce, które są wykorzystywane w procesie produkcji, a ich odpowiednie zarządzanie jest niezwykle istotne dla zapewnienia ciągłości produkcji. Półprodukty to produkty, które przeszły już część procesu produkcji, ale nie są jeszcze gotowe do sprzedaży. Odpowiednie gromadzenie i zarządzanie tymi zapasami pozwala na optymalizację procesów produkcyjnych i minimalizowanie przestojów. Produkty gotowe to finalne wyroby, które są gotowe do dystrybucji i sprzedaży. W praktyce przedsiębiorstwa stosują różne metody zarządzania zapasami, takie jak Just In Time (JIT) czy lean management, które pozwalają na efektywne wykorzystanie przestrzeni magazynowej oraz redukcję kosztów. Odpowiednie zarządzanie zapasami jest kluczowe dla utrzymania konkurencyjności na rynku, ponieważ pozwala na szybkie reagowanie na zmieniające się potrzeby klientów, a także na zmniejszenie ryzyka przestarzałości produktów. Właściwe podejście do gromadzenia zapasów przyczynia się do zwiększenia efektywności całego łańcucha dostaw, co jest zgodne z najlepszymi praktykami w branży.

Pytanie 7

Jaką wartość ma zapas końcowy towaru w sieci dystrybucji, jeśli dostawa wynosiła 7 600 sztuk, zapas początkowy 2 200 sztuk, a klient odebrał 6 500 sztuk?

A. 4 300 szt.
B. 1 100 szt.
C. 5 400 szt.
D. 3 300 szt.
Aby obliczyć zapas końcowy towaru w sieci dystrybucji, należy zastosować odpowiednią formułę. Zapas końcowy można obliczyć, uwzględniając zapas początkowy, dostawę oraz ilość towaru odebranego przez klienta. W tym przypadku rozpoczniemy od dodania zapasu początkowego do dostawy: 2 200 szt. (zapas początkowy) + 7 600 szt. (dostawa) = 9 800 szt. Następnie odejmiemy ilość towaru odebranego przez klienta: 9 800 szt. - 6 500 szt. = 3 300 szt. To oznacza, że na koniec okresu w magazynie pozostaje 3 300 szt. towaru. Ta metoda obliczeń jest zgodna z zasadami zarządzania zapasami, które sugerują, że precyzyjne monitorowanie i kontrola stanu magazynowego są kluczowe dla efektywności operacyjnej przedsiębiorstwa. Utrzymanie odpowiedniego poziomu zapasów pozwala na zminimalizowanie kosztów przechowywania oraz uniknięcie sytuacji braków towarowych, co może negatywnie wpływać na satysfakcję klientów oraz reputację firmy.

Pytanie 8

W ostatnim okresie przychody ze sprzedaży towarów wyniosły 200 000 zł. W tym czasie wydano 50 000 zł na magazynowanie, 10 000 zł na sprzedaż oraz 30 000 zł na transport. Jaki rezultat na sprzedaży osiągnęło przedsiębiorstwo handlowe?

A. 200 000 zł
B. 290 000 zł
C. 110 000 zł
D. 210 000 zł
Poprawna odpowiedź to 110 000 zł, co oznacza, że przedsiębiorstwo osiągnęło zysk na sprzedaży po uwzględnieniu poniesionych kosztów. W analizie wyniku sprzedaży należy od przychodów ze sprzedaży towarów (200 000 zł) odjąć wszystkie koszty związane z procesem sprzedaży, które w tym przypadku wynoszą: koszty magazynowania (50 000 zł), koszty sprzedaży (10 000 zł) i koszty transportu (30 000 zł). Suma kosztów wynosi więc 90 000 zł. Przychody pomniejszone o koszty dają wynik 200 000 zł - 90 000 zł = 110 000 zł. W praktyce, zrozumienie tego procesu jest kluczowe dla analizy rentowności działalności handlowej, co pozwala na podejmowanie bardziej świadomych decyzji strategicznych oraz efektywne zarządzanie kosztami. Warto również zaznaczyć, że zarządzanie kosztami jest jednym z fundamentów działu finansowego w każdej firmie, a umiejętność obliczenia wyniku na sprzedaży jest podstawą dla dalszej analizy zyskowności i podejmowania decyzji inwestycyjnych.

Pytanie 9

Zakład produkujący blaty do stołów i kompletujący wszystkie elementy składowe wyrobów gotowych otrzymał zamówienie na wykonanie 500 stołów. Ile nóg należy zamówić u dostawcy, biorąc pod uwagę kompletację w toku i stan zapasów?

Pozycja zapasuKompletacja w tokuZapas w magazynie
Blat (szt.)10020
Noga (szt.)40080
Okucia metalowe (kpl)10020
Ilustracja do pytania
A. 1520 szt.
B. 380 szt.
C. 480 szt.
D. 1600 szt.
Poprawna odpowiedź to zamówienie 1520 nóg. Żeby to dobrze obliczyć, trzeba wziąć pod uwagę, że produkujemy 500 stołów, a każdy z nich potrzebuje cztery nogi, co daje nam 2000 nóg. Jednak pamiętaj, że musisz też uwzględnić te, które już mamy - zarówno w magazynie, jak i te, które są w trakcie kompletacji. W branży meblarskiej to naprawdę ważne, bo dobre zarządzanie zapasami i efektywne planowanie mogą zrobić ogromną różnicę. Korzystanie z systemów ERP może pomóc w śledzeniu stanów magazynowych, co jest istotne, gdy nagle rośnie popyt i trzeba szybko reagować. Myślę, że dzięki takiej wiedzy można uniknąć wielu problemów z opóźnieniami w dostawach i produkcji.

Pytanie 10

Koszty związane z usługami magazynowymi, uzależnione od powierzchni zajmowanej przez zapasy oraz okresu ich przechowywania, to koszty

A. zmienne uzupełniania zapasów
B. stałe uzupełniania zapasów
C. zmienne utrzymania zapasów
D. stałe utrzymania zapasów
Koszty usług magazynowania, które zależą od powierzchni zajmowanej przez zapas oraz od czasu składowania, są klasyfikowane jako zmienne koszty utrzymania zapasów. Oznacza to, że ich wysokość będzie się zmieniać w zależności od ilości i długości czasu przechowywania towarów. Na przykład, w sytuacji, gdy przedsiębiorstwo poszerza swoją ofertę i zwiększa zapasy, koszty magazynowania wzrosną proporcjonalnie do zajmowanej przestrzeni oraz do czasu, przez jaki towary są przechowywane. Praktyczne zastosowanie tej wiedzy polega na tym, że menedżerowie logistyki powinni regularnie monitorować i oceniać te koszty, aby optymalizować procesy magazynowe oraz podejmować decyzje o ewentualnej redukcji zapasów. Warto również przyjrzeć się standardom zarządzania zapasami, takim jak Just-in-Time (JIT), które mają na celu minimalizację kosztów utrzymania zapasów poprzez ograniczenie ich ilości oraz częstsze, ale mniejsze dostawy. Zrozumienie zmiennych kosztów utrzymania zapasów jest kluczowe dla efektywnego zarządzania łańcuchem dostaw oraz dla poprawy rentowności organizacji.

Pytanie 11

Powierzchnia składowa magazynu wynosi 14 500 m3. Zwykle w tej przestrzeni znajduje się ładunek o objętości 10 875 m3. Jaki jest średni wskaźnik wykorzystania strefy składowania?

A. 0,25
B. 0,75
C. 0,95
D. 1,30
Średni współczynnik wykorzystania strefy składowania oblicza się, dzieląc objętość ładunku przez całkowitą pojemność magazynu. W tym przypadku mamy 10 875 m³ ładunku i 14 500 m³ dostępnej przestrzeni. Obliczenie wygląda następująco: 10 875 m³ / 14 500 m³ = 0,75. Oznacza to, że ładunek zajmuje 75% dostępnej przestrzeni składowania, co jest wskaźnikiem efektywności wykorzystania zasobów magazynowych. W praktyce, utrzymanie średniego współczynnika wykorzystania na poziomie około 0,75 jest uważane za dobre praktyki w zarządzaniu magazynem, ponieważ pozwala na optymalne zarządzanie przestrzenią i zmniejszenie kosztów operacyjnych. Odpowiedni wskaźnik wykorzystania jest kluczowy, aby zrozumieć, jak efektywnie zarządzać przestrzenią składowania oraz planować przyszłe potrzeby w zakresie logistyki i zaopatrzenia.

Pytanie 12

Korzystając z zamieszczonej tabeli, wskaż przenośnik, który należy zastosować do transportu jednostek ładunkowych o szerokości wynoszącej 110 cm i wadze 30 kg każda?

PrzenośnikRolkowyTaśmowyWibracyjnyŁańcuchowy
Maksymalne obciążenie20 kg150 kg10 kg200 kg
Maksymalna szerokość550 mm1 000 mm350 mm2 000 mm
A. Wibracyjny.
B. Rolkowy.
C. Taśmowy.
D. Łańcuchowy.
Przenośnik łańcuchowy to naprawdę dobre rozwiązanie do transportu ładunków o szerokości 110 cm i wadze 30 kg każda. Jego parametry techniczne idealnie pasują do tego, co potrzebujemy. W porównaniu do innych typów przenośników, łańcuchowe mają dużą nośność, więc mogą przenosić cięższe rzeczy – nawet do 200 kg. W praktyce często widuje się je w magazynach, fabrykach czy przemyśle spożywczym, gdzie przewozi się ciężkie i spore towary. Co ważne, dzięki swojej konstrukcji, przenośniki łańcuchowe radzą sobie z różnymi produktami, co czyni je bardzo uniwersalnymi. Ich maksymalna szerokość to aż 2000 mm, więc bez problemu obsłużą ładunki o szerokości 110 cm, minimalizując ryzyko uszkodzeń. Wybór właściwego przenośnika jest naprawdę kluczowy dla sprawnej logistyki, a branżowe standardy jasno mówią, że przenośniki łańcuchowe są w tej sytuacji najlepsze. To potwierdza, że są niezawodne i wszechstronne.

Pytanie 13

Obszar rachunkowości, który zajmuje się analizowaniem oraz dostarczaniem informacji kierownictwu firmy w kontekście organizacji pracy i realizacji działań gospodarczych, określamy mianem

A. finansowa
B. zarządcza
C. bankowa
D. podatkowa
Rachunkowość zarządcza to kluczowy element systemu informacyjnego przedsiębiorstwa, który ma na celu dostarczanie kierownictwu odpowiednich danych dotyczących działalności operacyjnej i finansowej. Jej głównym zadaniem jest wspieranie procesów podejmowania decyzji na różnych szczeblach zarządzania. Rachunkowość zarządcza zajmuje się analizą kosztów, prognozowaniem wyników finansowych oraz przygotowywaniem raportów, które umożliwiają ocenę efektywności działania różnych działów w firmie. Przykładem zastosowania rachunkowości zarządczej może być opracowanie budżetu operacyjnego, które angażuje menedżerów do analizy kosztów i przychodów oraz do planowania przyszłych działań. Praktyczne narzędzia wykorzystywane w rachunkowości zarządczej obejmują analizy rentowności, analizy odchyleń oraz modele kosztów działalności. Warto zauważyć, że standardy rachunkowości zarządczej nie są ściśle regulowane przepisami prawnymi, co daje organizacjom swobodę w dostosowywaniu metod do swoich potrzeb. Dobrą praktyką jest ciągłe monitorowanie i aktualizacja procedur, co pozwala na adaptację do zmieniających się warunków rynkowych i wewnętrznych przedsiębiorstwa.

Pytanie 14

Firma oferuje 2% zniżki dla stałych klientów. Stały klient kupił 45 szt. artykułów w cenie 240,00 zł/szt., a także 22 szt. artykułów po 180,00 zł/szt. Jaka będzie całkowita zniżka, jaką otrzyma stały klient, biorąc pod uwagę, że podane ceny są cenami przed udzieleniem rabatu?

A. 13 112,40 zł
B. 267,60 zł
C. 14 464,80 zł
D. 295,20 zł
Aby obliczyć łączny rabat dla stałego klienta, najpierw należy obliczyć łączną wartość zakupów przed rabatem. Klient nabył 45 sztuk produktów w cenie 240,00 zł za sztukę oraz 22 sztuki w cenie 180,00 zł za sztukę. Łączna kwota za produkty pierwszego rodzaju wynosi 45 * 240,00 zł = 10 800,00 zł, a za produkty drugiego rodzaju 22 * 180,00 zł = 3 960,00 zł. Dodając obie kwoty, otrzymujemy 10 800,00 zł + 3 960,00 zł = 14 760,00 zł. Następnie, aby obliczyć rabat, należy pomnożyć łączną wartość zakupów przez stawkę rabatową, czyli 2%. Wartość rabatu wynosi zatem 14 760,00 zł * 0,02 = 295,20 zł. Wyliczenia te są zgodne z praktykami stosowanymi w handlu detalicznym, gdzie rabaty są często stosowane jako forma zachęty do zakupów przez stałych klientów. Zrozumienie, jak obliczać rabaty i ich wpływ na całkowite koszty zakupów, jest kluczowe w zarządzaniu finansami przedsiębiorstwa.

Pytanie 15

Dokument potwierdzający zamówienie na surowiec realizowane na podstawie Incoterms EXW zazwyczaj zawiera

A. ilość surowca, informacje o przewoźniku
B. dane urzędów celnych
C. ilość surowca, adres miejsca dostawy
D. cenę, ilość surowca, adres miejsca odbioru
Dokument potwierdzenia zamówienia na surowiec realizowany na bazie Incoterms EXW (Ex Works) powinien zawierać kilka kluczowych informacji, które są niezbędne do prawidłowej realizacji zamówienia. W szczególności, cena surowca jest niezbędna, aby zamawiający mógł potwierdzić wartość zakupu. Informacja o ilości surowca jest równie ważna, ponieważ pozwala na określenie, czy zamówiona ilość jest zgodna z oczekiwaniami i czy dostarczony towar spełnia wymagania. Adres miejsca odbioru jest kluczowy w kontekście Incoterms EXW, gdzie odpowiedzialność za transport i ryzyko przechodzi na kupującego w momencie, gdy towar jest gotowy do odbioru u sprzedawcy. Przykładem zastosowania tej wiedzy może być sytuacja, w której firma zamawia duże ilości materiałów budowlanych od dostawcy; dokument potwierdzenia zamówienia zawierający te dane pozwoli na sprawną organizację transportu i zapewnienie, że wszystkie strony są zgodne co do warunków dostawy.

Pytanie 16

Dokument wysyłkowy "Routing order" jest przesyłany zagranicznemu eksporterowi w celu zrealizowania wysyłki towaru importowanego, przy czym odpowiedzialność za transport spoczywa na kupującym. Ta zasada odnosi się do formuły handlowej oznaczonej skrótem

A. ABC
B. EXW
C. XYZ
D. DES
Odpowiedź EXW (Ex Works) jest jak najbardziej na miejscu. To znaczy, że sprzedawca ma za zadanie oddać towar w swoim miejscu, na przykład w fabryce czy magazynie, a kupujący wtedy bierze na siebie transport, łącznie z wszystkimi sprawami związanymi z eksportem, jak odprawa celna. W kontekście dokumentu 'Routing order', sprzedawca kieruje info do eksportera, kto ma zająć się transportem, co jest istotne w tym modelu handlowym. Przykład? Wyobraź sobie, że producent w Polsce sprzedaje maszyny do Niemiec. Producent ma gotowe maszyny do odbioru, a niemiecka firma organizuje transport, co daje jej większą kontrolę nad logistyką i kosztami. EXW jest zgodne z Incoterms, więc wszystko trzyma się kupy w międzynarodowym handlu.

Pytanie 17

Specjalistyczna funkcja w magazynie, która polega na łączeniu produktów pochodzących z różnych zakładów w przesyłki według zamówień klientów, to

A. dekonsolidacja
B. unifikacja
C. konfekcjonowanie
D. konsolidacja
Konsolidacja, dekonsolidacja i unifikacja to pojęcia, które często są mylnie stosowane w kontekście zarządzania magazynem i logistyką, co prowadzi do nieporozumień w praktyce. Konsolidacja odnosi się do procesu łączenia różnych przesyłek w jedną większą jednostkę transportową, co może być korzystne dla obniżenia kosztów wysyłki, ale nie jest bezpośrednio związane z tworzeniem zestawów produktów zgodnych z zamówieniami klientów. Dekonsolidacja z kolei to proces odwrotny, polegający na rozdzielaniu dużych przesyłek na mniejsze, co również nie odpowiada opisanej funkcji magazynu. Z kolei unifikacja odnosi się do standaryzacji procesów lub produktów, co w kontekście dostosowywania zamówień klientów nie jest trafnym określeniem. Typowym błędem w myśleniu o tych pojęciach jest zrozumienie ich jako synonimów konfekcjonowania, co prowadzi do niewłaściwego zarządzania procesami logistycznymi. Kluczowe jest zrozumienie, że konfekcjonowanie to nie tylko techniczne pakowanie produktów, ale również adaptacja ich do specyficznych potrzeb klientów, co w praktyce oznacza większą efektywność operacyjną i lepszą obsługę klienta.

Pytanie 18

W grupie X analiz XYZ dostępny jest asortyment

A. wydawany okazjonalnie
B. wydawany w dużych ilościach
C. wolno rotujący
D. wydawany sporadycznie
Odpowiedź "wydawany w dużych ilościach" jest prawidłowa, ponieważ odnosi się do kategorii asortymentu, który jest regularnie dostępny i często wykorzystywany w analizach XYZ. W praktyce oznacza to, że produkty te są łatwe do zamówienia i dostępne w znacznych ilościach, co sprzyja efektywnemu zarządzaniu zapasami oraz optymalizacji procesów sprzedażowych. W kontekście standardów branżowych, zarządzanie asortymentem powinno bazować na analizach rotacji zapasów, co pozwala dostosować ofertę do realnych potrzeb rynku. Przykładem mogą być produkty FMCG (szybko rotujące dobra konsumpcyjne), które wymagają stałej dostępności i są regularnie uzupełniane w magazynach. Właściwe zrozumienie pojęcia asortymentu oraz jego klasyfikacji jest kluczowe dla efektywnego zarządzania łańcuchem dostaw oraz maksymalizacji zysków. Wspieranie takich praktyk jest zgodne z zasadami lean management, które promują usuwanie marnotrawstwa i zwiększanie wartości dostarczanej klientom.

Pytanie 19

Powierzenie na stałe zewnętrznej firmie realizacji procesów produkcyjnych lub usługowych, które wcześniej były realizowane w ramach własnego przedsiębiorstwa, określa się mianem

A. controllingiem
B. spedycją
C. akredytywą
D. outsourcingiem
Outsourcing to strategia zarządzania, która polega na zlecaniu zewnętrznym firmom realizacji określonych zadań produkcyjnych lub usługowych, które wcześniej były wykonywane wewnętrznie. Przykładem może być zlecanie obsługi IT, księgowości, czy produkcji komponentów na zewnątrz, co pozwala przedsiębiorstwu skoncentrować się na swoich kluczowych kompetencjach. W zastosowaniu praktycznym, outsourcing może prowadzić do znacznych oszczędności kosztów, zwiększenia efektywności oraz dostępu do specjalistycznej wiedzy. Dobre praktyki w zakresie outsourcingu obejmują dokładną analizę kosztów oraz potencjalnych ryzyk związanych z przekazywaniem funkcji do zewnętrznych dostawców. Ważne jest też wybieranie partnerów, którzy mają udokumentowane doświadczenie i pozytywne referencje w branży, aby zapewnić jakość i terminowość usług. Outsourcing powinien być częścią szerszej strategii operacyjnej firmy, bazującej na analizie SWOT oraz badaniach rynku, co pozwala na lepsze dostosowanie się do zmieniającego się otoczenia biznesowego.

Pytanie 20

Na podstawie podanej tabeli określ które z wymienionych towarów według klasyfikacji ABC (80/15/5%) zaliczają się do grupy C.

ProduktSkumulowana wartość zużycia [%]
Klocki drewniane31,84
Lalka51,97
Kolejka elektryczna67,12
Układanka81,15
Karty92,93
Miś pluszowy95,86
Tor samochodowy98,39
Szachy100,00
A. Miś pluszowy, tor samochodowy, szachy.
B. Układanka, karty, miś pluszowy.
C. Klocki drewniane, lalka, kolejka elektryczna.
D. Układanka, miś pluszowy, tor samochodowy, lalka.
Wybór odpowiedzi wskazującej na "Miś pluszowy, tor samochodowy, szachy" jako produkty z grupy C jest poprawny, ponieważ zgodnie z klasyfikacją ABC, grupy te obejmują towary, które stanowią 5% najwyżej skumulowanej wartości zużycia, rozciągającej się od 95% do 100%. Zdefiniowanie produktów w ten sposób pozwala na efektywne zarządzanie zapasami, co jest kluczowe w logistyce i zarządzaniu łańcuchem dostaw. Przykładowo, w przypadku sklepu z zabawkami, skupienie się na towarach z grupy C może prowadzić do optymalizacji procesów zakupowych, gdyż te produkty często obciążają magazyn, a ich rotacja jest mniejsza. Dlatego zrozumienie, które produkty wpisują się w tę kategorię, pozwala na lepsze planowanie zapasów, a także na podejmowanie trafnych decyzji marketingowych. Zastosowanie tej klasyfikacji w praktyce jest zgodne z dobrymi praktykami w zarządzaniu zapasami, co sprawia, że przedsiębiorstwa mogą efektywnie alokować swoje zasoby i minimalizować koszty operacyjne.

Pytanie 21

Ilu sztuk wyrobu gotowego brakuje do realizacji prognozy sprzedaży?

MagazynZapas w szt.Prognoza sprzedaży w szt.
ML12040
ML21030
ML31030
MR10-
MF--
Ilustracja do pytania
A. 30 szt.
B. 70 szt.
C. 120 szt.
D. 50 szt.
Poprawna odpowiedź to 50 sztuk, ponieważ aby określić brakującą ilość wyrobu gotowego do realizacji prognozy sprzedaży, kluczowe jest zastosowanie odpowiedniej formuły. Należy zsumować prognozowaną sprzedaż i odjąć od niej aktualne zapasy w magazynie. W praktyce, jeśli prognoza sprzedaży wynosi 100 sztuk, a w magazynie jest 50 sztuk, to 100 - 50 daje wynik 50 sztuk. To podejście jest zgodne z metodami zarządzania zapasami i prognozowaniem popytu, które są kluczowe w logistyce. Warto również zauważyć, że utrzymywanie odpowiedniego poziomu zapasów jest istotne dla sprawnego funkcjonowania przedsiębiorstwa, zmniejszenia kosztów magazynowania oraz poprawy satysfakcji klienta. Dobrą praktyką jest regularna analiza zapasów oraz prognoz sprzedaży, co pozwala na lepsze dopasowanie produkcji do rzeczywistych potrzeb rynku, co w efekcie minimalizuje ryzyko braków w dostępności wyrobów gotowych.

Pytanie 22

Roczne wydatki na zatrudnienie pracowników w magazynie wynoszą 84 000 zł. Zazwyczaj w tym miejscu pracuje 6 osób. Jaki jest wskaźnik kosztów jednostkowych zatrudnienia, który umożliwia zaplanowanie budżetu na następny rok?

A. 12 000 zł/os.
B. 21 000 zł/os.
C. 42 000 zł/os.
D. 14 000 zł/os.
Liczenie kosztów jednostkowych zatrudnienia w magazynie to po prostu podzielenie rocznych kosztów zatrudnienia przez liczbę pracowników. Tutaj mamy 84 000 zł rocznie i 6 pracowników, więc wychodzi 14 000 zł na osobę. To naprawdę ważne w zarządzaniu finansami, bo tak można lepiej planować budżet na następne lata. Wyobraź sobie, że w przyszłym roku chcemy zatrudnić więcej ludzi – znajomość tych kosztów pomoże przewidzieć, ile na to wydamy. Ogólnie mówiąc, ustalanie budżetu na bazie kosztów jednostkowych to praktyka, która może się przydać do sensownej alokacji zasobów. Poza tym, wiedza o tych kosztach umożliwia zidentyfikowanie miejsc, gdzie można zaoszczędzić i lepiej zarządzać pracownikami w firmie.

Pytanie 23

W celu zintegrowanego planowania zasobów produkcyjnych w zakładzie produkcyjnym wykorzystuje się system informatyczny

A. DRP II
B. MRP II
C. MRP
D. DRP
MRP II (Manufacturing Resource Planning II) to zaawansowany system informatyczny, który wspiera kompleksowe planowanie zasobów wytwórczych w przedsiębiorstwie produkcyjnym. System ten łączy w sobie planowanie produkcji, zarządzanie zapasami oraz harmonogramowanie procesów, co pozwala na efektywne wykorzystanie dostępnych zasobów. MRP II integruje różne działy przedsiębiorstwa, takie jak produkcja, sprzedaż, finanse i zaopatrzenie, co sprzyja lepszej komunikacji i współpracy. Przykładem praktycznego zastosowania MRP II może być firma produkująca części samochodowe, która dzięki temu systemowi może precyzyjnie zaplanować proces produkcji, zminimalizować przestoje i zredukować koszty magazynowania. MRP II opiera się na analizie danych, co pozwala na podejmowanie świadomych decyzji w zakresie produkcji i zarządzania zapasami, zgodnie z najlepszymi praktykami branżowymi takimi jak Lean Manufacturing czy Just-in-Time. Dodatkowo, MRP II wspiera planowanie długoterminowe, co jest kluczowe w dynamicznie zmieniającym się środowisku rynkowym.

Pytanie 24

O ergonomii wózka widłowego, nabytego do transportu elektrycznego, świadczy przede wszystkim to, że pojazd zapewnia

A. szybką i stabilną pracę w trudnych warunkach
B. długotrwałe użytkowanie, pełny serwis po upływie okresu gwarancyjnego
C. osiągnięcie kompromisu między wydajnością a niskim zużyciem energii
D. łatwe wsiadanie i wysiadanie z pojazdu oraz zamkniętą, ogrzewaną kabinę
Analiza dostępnych odpowiedzi ujawnia pewne nieporozumienia dotyczące ergonomiczności wózków widłowych. Odpowiedzi koncentrują się na cechach technicznych i wydajnościowych, które chociaż mogą być istotne dla ogólnej funkcjonalności urządzenia, nie oddają istoty ergonomii. Na przykład, długotrwałe użytkowanie i pełny serwis w okresie pogwarancyjnym są ważne z perspektywy trwałości i wsparcia technicznego, jednak nie odnoszą się bezpośrednio do komfortu operatora. Podobnie, szybka i stabilna praca w trudnych warunkach jest niewątpliwie korzystna, ale nie wpływa na to, jak wygodne jest korzystanie z wózka w dłuższej perspektywie. Co więcej, osiągnięcie równowagi między wydajnością a niskim zużyciem energii to aspekt związany z efektywnością operacyjną, lecz również nie jest kluczowym czynnikiem ergonomii. Komfort użytkownika i bezpieczeństwo powinny być priorytetem, a nie tylko aspekty techniczne. Właściwe podejście do projektowania wózków widłowych powinno koncentrować się na zaspokajaniu potrzeb operatorów, co zapewnia nie tylko lepsze doświadczenia w pracy, ale także zmniejsza ryzyko urazów i poprawia ogólną wydajność. Ignorowanie tych aspektów prowadzi do podejmowania decyzji, które mogą negatywnie wpłynąć na zdrowie i efektywność pracy operatorów.

Pytanie 25

Transformacja ropy naftowej lub surowców energetycznych w potrzebne formy energii stanowi proces

A. montażowym
B. wydobywczym
C. przetwórczym
D. obróbczym
Odpowiedzi takie jak obróbcze, montażowe czy wydobywcze nie pasują do tego, jak naprawdę przetwarza się ropę naftową i surowce energetyczne. Obróbka raczej odnosi się do zmiany materiałów, by miały odpowiednie właściwości, co nie ma za bardzo sensu w kontekście surowców energetycznych. Procesy montażowe to z kolei łączenie gotowych części w końcowy produkt, co też nie ma wiele wspólnego z przetwarzaniem surowców, gdzie chodzi o uzyskanie nowych substancji chemicznych. Wydobycie to zupełnie inna sprawa, bo to wyciąganie surowców z ziemi, a nie ich przetwarzanie. Często mylimy te rzeczy i przypisujemy im jakieś podobne funkcje, ale to nie jest dobre podejście. Takie błędy w myśleniu mogą prowadzić do chaosu i problemów w zarządzaniu projektami w branży energetycznej.

Pytanie 26

Podmioty transportowe o ograniczonym zasięgu, działające w sposób ciągły, które są stosowane w transporcie wewnętrznym do przenoszenia ładunków oraz osób w pionie, poziomie i pod kątem, określamy mianem

A. przenośnikami.
B. suwnicami.
C. żurawi.
D. wózkami.
Przenośniki są kluczowymi elementami w systemach transportu wewnętrznego, które umożliwiają efektywne przemieszczanie ładunków i osób w różnych kierunkach: pionowo, poziomo oraz pod kątem. W odróżnieniu od innych środków transportowych, takich jak żurawie czy suwnice, przenośniki charakteryzują się ciągłym ruchem, co zwiększa ich wydajność i elastyczność w złożonych procesach logistycznych. Przykłady zastosowania przenośników obejmują linie produkcyjne w fabrykach, magazyny, a także centra dystrybucyjne, gdzie transport elementów wymaga dużej precyzji i szybkości. W praktyce przenośniki mogą być dostosowywane do specyficznych potrzeb, co czyni je niezwykle wszechstronnymi narzędziami. Warto również zauważyć, że zgodnie z normami ISO 9001 oraz innymi standardami jakości, prawidłowa eksploatacja i konserwacja przenośników są kluczowe dla zapewnienia ich niezawodności oraz minimalizacji ryzyka awarii, co przekłada się na bezpieczeństwo pracy w zakładzie.

Pytanie 27

Producent odpadów opakowaniowych ma obowiązek ich rejestrowania oraz składania stosownych raportów za miniony rok kalendarzowy do marszałka województwa. Do którego dnia w miesiącu w bieżącym roku producent jest zobowiązany przekazać roczne sprawozdania w urzędzie marszałkowskim?

A. Do 30 kwietnia
B. Do 15 marca
C. Do 31 stycznia
D. Do 30 czerwca
Odpowiedzi wskazujące na inne terminy, takie jak 'Do 31 stycznia', 'Do 30 czerwca' oraz 'Do 30 kwietnia', są błędne, ponieważ nie odzwierciedlają one aktualnych wymogów prawnych dotyczących ewidencjonowania i raportowania odpadów opakowaniowych. Wybór terminu 31 stycznia mógł wynikać z nieporozumienia, ponieważ jest to termin związany z innymi obowiązkami podatkowymi, ale nie dotyczy sprawozdań rocznych dla marszałka województwa. W przypadku terminu 30 czerwca, wytwórcy odpadów mogą mylnie sądzić, że mają dłuższy czas na składanie raportów, co wprowadza w błąd i stwarza ryzyko nałożenia kar za nieterminowe złożenie dokumentów. Podobnie, odpowiedź wskazująca na 30 kwietnia może wynikać z pomylenia z innymi terminami, co może prowadzić do opóźnień w raportowaniu i problemów z przestrzeganiem przepisów. W kontekście ewidencjonowania odpadów, wytwórcy powinni być świadomi, że każdy błąd w raportowaniu może skutkować nie tylko karami finansowymi, ale także negatywnymi konsekwencjami dla ich działalności, utrudniającymi przestrzeganie przepisów ochrony środowiska oraz odpowiedzialności ekologicznej. Kluczowe jest zrozumienie, że zgodność z terminami składania sprawozdań jest fundamentem odpowiedzialnego zarządzania odpadami i zapewnia, że wytwórcy działają w zgodzie z regulacjami prawnymi.

Pytanie 28

Nowoczesna firma zajmująca się drobiarstwem usytuowana w regionie Podlasia korzysta z usług firmy logistycznej. W tym rejonie występuje słaba infrastruktura kolejowa. Zakładając, że codzienny transport schłodzonego drobiu wynosi 30 europalet, a odbiorcami są duże sieci handlowe rozlokowane w różnych częściach kraju; określ, który element infrastruktury transportowej będzie miał kluczowe znaczenie w logistycznej obsłudze tego obszaru?

A. Samochody specjalne i o dużej ładowności
B. Samochody o dużej ładowności i kolej
C. Samochody specjalne i kolej
D. Samochody o małej i dużej ładowności
Wybór innych odpowiedzi, jak samochody o małej i dużej ładowności czy samochody specjalne i kolej, pokazuje, że coś poszło nie tak. Samochody o małej ładowności na pewno nie sprawdzą się w przewozie dużych ilości towaru, jak na przykład 30 europalet drobiu. Ich mała pojemność to tylko dłuższy czas transportu i wyższe koszty. Jeśli chodzi o transport kolejowy, to chociaż często się go używa, to w regionach z kiepską infrastrukturą może być to zwyczajnie nieopłacalne. Dlatego właśnie samochody specjalne powinny być priorytetem w przewozie towarów, które wymagają szczególnej ochrony, jak schłodzony drób. Chodzi o to, że efektywność musi iść w parze z odpowiednimi rozwiązaniami, zgodnymi z normami (np. HACCP) oraz optymalizującymi koszty i czas. Musimy też pamiętać, że w branży spożywczej czas i jakość dostaw to kluczowe czynniki w walce o rynek.

Pytanie 29

Na podstawie danych zawartych w tabeli, oblicz procentowy udział opóźnionych dostaw w łącznej liczbie dostaw w roku 2013.

LataŁączna liczba dostawLiczba dostaw nieopóźnionychLiczba dostaw opóźnionych
2011504010
2012453015
2013604515
A. 85%
B. 25%
C. 75%
D. 33%
Poprawna odpowiedź wynosi 25%, co oznacza, że opóźnione dostawy stanowią 1/4 całkowitych dostaw w roku 2013. Obliczenie to wykonujemy, dzieląc liczbę opóźnionych dostaw (15) przez łączną liczbę dostaw (60), a następnie mnożąc przez 100, aby uzyskać procent. W praktyce, zarządzanie dostawami i ich terminowością jest kluczowe dla efektywności operacyjnej firm. W wielu branżach, takich jak logistyka i sprzedaż detaliczna, monitorowanie i analiza wskaźników dostaw jest częścią strategii zarządzania jakością. Przykładowo, zgodnie z normą ISO 9001, organizacje powinny regularnie oceniać swoje procesy, aby identyfikować obszary wymagające poprawy. Ponadto, analizując dane dotyczące opóźnień, można wprowadzić działania korygujące, takie jak optymalizacja tras dostaw, wybór bardziej niezawodnych partnerów logistycznych czy usprawnienie procesów magazynowych, co może znacząco wpłynąć na poprawę terminowości i satysfakcji klientów.

Pytanie 30

Ile, zgodnie z przedstawionym zestawieniem potrzeb materiałowych, należy wydać płyt HDF do produkcji brakujących drzwi, jeżeli wszystkie zostały wydane jednorazowo?

Ilościowo-wartościowe zestawienie potrzeb materiałowych
WyszczególnienieZapotrzebowanie bruttoZapas magazynowy
[szt.]
Zapotrzebowanie netto
Liczba
[szt.]
Wartość
[zł]
Liczba
[szt.]
Wartość
[zł]
Drzwi (produkt)3 200503 150
Zawias9 45020 790,0010 00000,00
Zamek3 15045 675,002 000 szt.1 15016 675,00
Skrzydło (półprodukt)3 1501 100 szt.2 050
Ramiak10 250430 500,008 6001 65069 300,00
Płyta otworowa2 05077 900,003 50000,00
Płyta HDF4 100270 600,004 0001006 600,00
RAZEM3114,00 zł54,00 zł
A. 6 600 szt.
B. 4 000 szt.
C. 100 szt.
D. 4 100 szt.
Wybór odpowiedzi, która nie jest zgodna z rzeczywistym zapotrzebowaniem na płyty HDF, może wynikać z kilku typowych błędów myślowych. Na przykład, odpowiedzi wskazujące na 4 000 sztuk bądź 6 600 sztuk mogą sugerować, że zapas magazynowy jest wystarczający do pokrycia pełnego zapotrzebowania, co jest mylnym założeniem. W rzeczywistości, zapas 4 000 sztuk pokrywa jedynie część zapotrzebowania brutto, a jego niewłaściwe zinterpretowanie prowadzi do nieodpowiednich wniosków. Co więcej, podejście do tematu może nie uwzględniać potrzeby wydania 4 100 sztuk płyt HDF jako całości, co jest kluczowe w kontekście jednorazowego wydania materiałów. Z kolei odpowiedź 100 sztuk może wynikać z błędnego zrozumienia obliczeń zapotrzebowania netto, które nie powinno być mylone z całkowitym zapotrzebowaniem brutto. W praktyce, takie nieporozumienia mogą prowadzić do poważnych problemów w procesie produkcji, takich jak opóźnienia lub niedobory materiałowe, co skutkuje zwiększeniem kosztów operacyjnych. Właściwe podejście do analizy potrzeb materiałowych jest fundamentalne dla każdej firmy zajmującej się produkcją, a zrozumienie różnicy między zapotrzebowaniem brutto a zapasem magazynowym jest kluczowe dla podejmowania właściwych decyzji. Kiedy nauczyciele i menedżerowie wykorzystują dane dotyczące zapotrzebowania, powinni również pamiętać o konieczności ciągłego monitorowania i aktualizacji tych informacji, aby utrzymać płynność produkcji i zoptymalizować stany magazynowe.

Pytanie 31

Jakie oprogramowanie informatyczne stosuje kody kreskowe w procesie dystrybucji?

A. Automatic Data Capture
B. Customer Relationship Management
C. Supply Chain Management
D. Efficient Consumer Response
Wybór odpowiedzi związanych z Customer Relationship Management (CRM), Supply Chain Management (SCM) oraz Efficient Consumer Response (ECR) może prowadzić do nieporozumień dotyczących funkcji i zastosowania tych systemów. CRM jest systemem skoncentrowanym na zarządzaniu relacjami z klientami, który zbiera i analizuje dane dotyczące interakcji z klientami oraz ich preferencji, aby poprawić jakość obsługi i zwiększyć lojalność. Chociaż CRM może korzystać z informacji o produktach, nie obsługuje bezpośrednio procesu dystrybucji kodów kreskowych. SCM natomiast zarządza całym łańcuchem dostaw, w tym planowaniem, realizacją zamówień oraz zarządzaniem zapasami, ale również nie jest dedykowanym systemem do zbierania danych w czasie rzeczywistym. Dodatkowo, ECR to koncepcja mająca na celu zwiększenie efektywności odpowiedzi na potrzeby konsumentów poprzez lepsze zarządzanie zapasami i procesami sprzedaży. Choć wszystkie te systemy są istotne w kontekście zarządzania przepływem informacji i produktów, to jednak nie skupiają się na automatycznym zbieraniu danych opartych na kodach kreskowych, co jest kluczowym aspektem ADC. Typowym błędem jest mylenie samego gromadzenia danych z bardziej złożonymi systemami zarządzania, co prowadzi do nieprawidłowych wniosków na temat funkcji i zastosowania tych narzędzi.

Pytanie 32

W systemie numerycznym kodu kreskowego GS1, dwie, trzy lub cztery cyfry umieszczone w "()" wskazują na

A. identyfikator zastosowania
B. rodzaj opakowania
C. numer branży
D. numer sklepu
Odpowiedzi sugerujące, że cyfry w nawiasach okrągłych oznaczają numer branży, formę opakowania lub numer sklepu, wykazują istotne nieporozumienia dotyczące funkcji i struktury kodów kreskowych GS1. Numer branży, który jest czasami stosowany w różnych systemach kodowania, nie ma zastosowania w kontekście aplikacji identyfikatorów GS1. W rzeczywistości, GS1 koncentruje się na precyzyjnym identyfikowaniu produktów oraz ich atrybutów, co wykracza poza prostą klasyfikację branżową. Formy opakowania również nie są bezpośrednio reprezentowane przez te identyfikatory. Chociaż informacje o opakowaniach mogą być istotne w pełniejszym opisie produktu, identyfikatory GS1 zakładają, że każdy produkt ma unikalny identyfikator oraz że dodatkowe dane mogą być przekazywane przez inne atrybuty, ale nie bezpośrednio przez AI. Z kolei numer sklepu jest innym typem identyfikacji, który nie jest związany bezpośrednio z systemem GS1 i jego aplikacjami. Użytkownicy często mylą te koncepcje, co prowadzi do nieprawidłowej interpretacji kodów kreskowych i ich zastosowania. Ważne jest, aby zrozumieć, że GS1 dąży do standaryzacji procesów związanych z identyfikacją produktów, co przyczynia się do poprawy efektywności i przejrzystości w łańcuchu dostaw.

Pytanie 33

Zakład produkujący aparaty fotograficzne, otrzymał zamówienie na wykonanie 2,250 sztuk aparatów fotograficznych typu XS120. Oblicz, ile obiektywów fotograficznych powinna zamówić fabryka, aby zamówienie zostało zrealizowane. Weź pod uwagę zapas w magazynie i stan produkcji w toku.

Pozycja w kartotece magazynowejZapas w magazynie w szt.Wydano do produkcji w szt.
obiektyw fotograficzny1 850120
migawka1 76020
korpus światłoszczelny1 22080
układ celowniczy330-
A. 950 szt.
B. 280 szt.
C. 30 szt.
D. 470 szt.
Wybór błędnej odpowiedzi może wynikać z kilku typowych błędów analitycznych. Na przykład, jeśli ktoś wybrał 950 sztuk, mógł nie uwzględnić całkowitej liczby obiektywów dostępnych w magazynie oraz w produkcji dokonując mylnego założenia o braku potrzebnych zasobów. Możliwe, że pominięto ważny krok w obliczeniach, polegający na dodaniu obiektywów już wydanych do produkcji do tych, które są w magazynie, co prowadzi do zaniżenia liczby obiektywów do zamówienia. Z kolei wybór 470 sztuk może wynikać z niepoprawnej interpretacji skali zamówienia lub z nadmiernego zapasu, który nie został uwzględniony w dostępnych danych. Takie podejścia są niepoprawne, ponieważ nie uwzględniają rzeczywistego stanu zapasów oraz potrzeb produkcyjnych. Warto również zwrócić uwagę na znaczenie precyzyjnego monitorowania stanów magazynowych, aby uniknąć nadmiernego zamawiania lub niedoborów, co jest kluczowe w każdej branży produkcyjnej. Niezrozumienie tych podstawowych zasad może prowadzić do poważnych problemów w zarządzaniu zapasami i efektywności produkcji, co podkreśla znaczenie dokładnych obliczeń i analizy dostępnych zasobów.

Pytanie 34

Jaką wartość ma średni wskaźnik wykorzystania strefy składowania w magazynie o całkowitej objętości 8 760 m3, gdy strefa ta zajmuje 75% całkowitej powierzchni, a średni objętościowy ładunek wynosi 5 256 m3?

A. 60%
B. 75%
C. 40%
D. 80%
Aby obliczyć średni współczynnik wykorzystania strefy składowania, należy przyjąć całkowitą przestrzeń magazynową oraz określić, jaką część tej przestrzeni faktycznie zajmują składowane ładunki. W tym przypadku całkowita przestrzeń magazynowa wynosi 8 760 m3, z czego strefa składowania stanowi 75%, co daje 6 570 m3. Przeciętny składowany ładunek ma objętość 5 256 m3. Aby znaleźć współczynnik wykorzystania, dzielimy objętość składowanych ładunków przez objętość strefy składowania i mnożymy przez 100%. Zatem: (5 256 m3 / 6 570 m3) * 100% = 80%. Taki współczynnik wykorzystania jest uznawany za dobry standard w branży magazynowej, ponieważ wskazuje, że strefa składowania jest wykorzystywana efektywnie, co może prowadzić do zmniejszenia kosztów operacyjnych i optymalizacji procesów logistycznych. W praktyce wysoki współczynnik wykorzystania strefy składowania jest korzystny dla zarządzania zapasami i planowania przestrzeni magazynowej.

Pytanie 35

Który dokument potwierdza przyjęcie towarów gotowych lub półfabrykatów do magazynu firmy produkcyjnej od dostawcy?

A. PZ
B. ZW
C. RW
D. PW
Wybór odpowiedzi ZW, RW lub PW w kontekście potwierdzenia przyjęcia towarów do magazynu wskazuje na nieporozumienie dotyczące funkcji poszczególnych dokumentów. ZW to dokument przypisany do zwrotów, a jego celem jest rejestracja towarów, które są zwracane przez klienta lub dostawcę. Zrozumienie tego dokumentu jest istotne w kontekście zarządzania zwrotami, ale nie odnosi się do przyjęcia towarów. RW, czyli rozchód wewnętrzny, jest używany do dokumentowania wydania towarów z magazynu, co również nie jest związane z przyjęciem dostawy. Z kolei PW, czyli przyjęcie wewnętrzne, odnosi się do sytuacji, w której towary są przenoszone wewnątrz firmy lub na inne magazyny, a nie do dokumentowania przyjęcia towarów od zewnętrznego dostawcy. Takie pomyłki mogą prowadzić do błędnej interpretacji procesów magazynowych, co z kolei może skutkować błędami w zarządzaniu zapasami oraz niezgodnościami w dokumentacji. Kluczowe jest, aby zrozumieć różnice pomiędzy tymi dokumentami, co pozwala na ich odpowiednie stosowanie w praktyce. Prawidłowe korzystanie z dokumentacji magazynowej ma kluczowe znaczenie dla efektywności operacyjnej oraz zgodności z przepisami prawa dotyczącymi obrotu towarami.

Pytanie 36

Zdefiniuj ilość towarów znajdujących się w firmie lub w łańcuchu dostaw, które nie są aktualnie wykorzystywane, ale są przeznaczone do dalszego przetworzenia lub sprzedaży, jako

A. zapas.
B. materiały.
C. produkty.
D. surowce.
Wybór odpowiedzi dotyczących produktów, materiałów czy surowców wskazuje na pewne nieporozumienia dotyczące terminologii używanej w zarządzaniu łańcuchem dostaw. Produkty to gotowe wyroby, które są przeznaczone do sprzedaży i już przeszły proces produkcji, więc nie mogą być klasyfikowane jako zapasy, które obejmują zarówno surowce, półprodukty, jak i gotowe wyroby. Materiały odnoszą się do komponentów wykorzystywanych w procesie produkcyjnym, które mogą być częścią zapasów, ale same w sobie nie definiują zapasu jako całości. Surowce natomiast to podstawowe składniki, które są przetwarzane w procesie produkcyjnym, a ich ilość również może być częścią zapasów, ale nie wyczerpuje definicji tego pojęcia. Kluczowym błędem myślowym jest mylenie zapasów z innymi kategoriami towarów, co może prowadzić do nieefektywnego zarządzania i planowania. Zrozumienie różnicy między zapasami a tymi pojęciami jest istotne dla skutecznego zarządzania operacjami w firmie, ponieważ wpływa na procesy takie jak prognozowanie, planowanie zakupów oraz zarządzanie produkcją.

Pytanie 37

Na podstawie danych podanych w tabeli oblicz całkowity koszt związany z uzupełnieniem i utrzymaniem zapasów.

KZ250 000 zł
LD365 dni
KU330 000 zł
A. 560 000 zł
B. 250 000 zł
C. 330 000 zł
D. 580 000 zł
Wybór innej kwoty jako całkowitego kosztu związanego z uzupełnieniem i utrzymaniem zapasów często wynika z błędnych założeń dotyczących struktury tych kosztów. Na przykład, wybierając kwotę 330 000 zł, można pomylić całkowity koszt z kosztami tylko utrzymania zapasów, co prowadzi do niepełnego obrazu sytuacji finansowej firmy. Koszty zakupu są równie istotne, a ich zignorowanie jest typowym błędem w analizie kosztów. Warto również zauważyć, że koszt 250 000 zł, który samodzielnie może wydawać się odpowiedni, w kontekście tylko kosztów zakupu nie uwzględnia pełnych wydatków związanych z funkcjonowaniem zapasów. Często w analizach finansowych pojawia się także problem z różnicowaniem kosztów bezpośrednich i pośrednich, co może prowadzić do niedoszacowania całkowitych wydatków. W prawdziwej praktyce biznesowej, całkowity koszt zapasów powinien uwzględniać nie tylko cenę zakupu, ale także wszystkie dodatkowe wydatki. W kontekście zarządzania zapasami, kluczowe jest zrozumienie, jak każdy z tych kosztów wpływa na ogólną rentowność przedsiębiorstwa oraz w jaki sposób mogą one być zoptymalizowane w celu redukcji wydatków oraz zwiększenia efektywności operacyjnej. Dlatego ważne jest, aby stosować kompleksowe podejście do analizy kosztów, aby uzyskać pełny obraz sytuacji finansowej i podejmować decyzje na podstawie rzetelnych danych.

Pytanie 38

Firma transportowa "TRANSPEKS" posiada następujący cennik usług transportowych:
- 1 do 10 palet: 2,20 zł/km,
- 11 do 21 palet: 2,80 zł/km.

Jaką kwotę zapłaci firma za transport 19 palet na trasie Poznań-Warszawa (268 km)?

A. 589,60 zł
B. 590,60 zł
C. 750,40 zł
D. 550,40 zł
Odpowiedź 750,40 zł jest prawidłowa, ponieważ aby obliczyć koszt przewozu 19 palet, należy zastosować odpowiedni cennik firmy 'TRANSPEKS'. Dla liczby palet mieszczącej się w przedziale od 11 do 21, stawka wynosi 2,80 zł za kilometr. W przypadku przewozu z Poznania do Warszawy, który liczy 268 km, koszt można obliczyć w następujący sposób: 268 km * 2,80 zł/km = 750,40 zł. Tego typu obliczenia są kluczowe w branży transportowej, ponieważ umożliwiają precyzyjne oszacowanie kosztów związanych z realizacją usług transportowych, co jest istotne zarówno dla przewoźników, jak i dla klientów. Przykładem zastosowania tego typu kalkulacji może być tworzenie ofert przewozowych, które uwzględniają różne stawki w zależności od ilości przewożonych towarów. Firmy transportowe często stosują takie cenniki, aby zróżnicować ceny w zależności od wielkości zlecenia, co może wpłynąć na decyzje klientów oraz optymalizację kosztów.

Pytanie 39

Transport liniowy obejmuje

A. wszystkie typy pojazdów mechanicznych
B. dworce oraz inne miejsca przeładunkowe
C. drogi i autostrady
D. stacje serwisowe oraz stacje paliwowe
Drogi i autostrady to najważniejsze części infrastruktury transportowej. Dzięki nim możemy wygodnie przemieszczać się i transportować różne towary na dużą skalę. No bo wiadomo, jak ktoś chce pojechać na wakacje, to nie może się męczyć na krętych dróżkach, tylko potrzebuje sprawnej drogi. Przy budowie tych tras stosuje się różne normy, jak Eurokod, żeby wszystko było bezpieczne i solidne. Na przykład, autostrada A1 w Polsce świetnie łączy różne regiony i dzięki temu łatwiej jest dotrzeć do różnych miejsc. Ważne jest też, żeby dbać o te drogi, robić przeglądy i modernizacje, bo to zmniejsza ryzyko wypadków i sprawia, że wszystko działa sprawnie przez długi czas.

Pytanie 40

Jaką ilość ziemi uniwersalnej trzeba pobrać z magazynu, aby przygotować 10 800 sztuk doniczek do rozsady kwiatów ozdobnych, jeśli w jednej doniczce znajduje się 0,6 litra ziemi?

A. 54 worki o pojemności 120 litrów
B. 30 worków o pojemności 200 litrów
C. 70 worków o pojemności 80 litrów
D. 115 worków o pojemności 50 litrów
Aby obliczyć, ile ziemi uniwersalnej potrzebujemy na 10 800 doniczek, zaczynamy od obliczenia całkowitej objętości ziemi, jaką należy przygotować. Każda doniczka wymaga 0,6 litra ziemi, więc dla 10 800 doniczek potrzeba: 0,6 litra/doniczkę * 10 800 doniczek = 6 480 litrów ziemi. Następnie musimy przeliczyć, ile worków o pojemności 120 litrów będzie potrzebnych do sprostania tej objętości. Dzielimy 6 480 litrów przez pojemność worka: 6 480 litrów / 120 litrów/worek = 54 worki. To pokazuje, że odpowiedź 54 worki o pojemności 120 litrów jest poprawna. W praktyce, przy planowaniu produkcji roślin, warto wziąć pod uwagę dodatkowe czynniki, takie jak ewentualne straty podczas transportu i napełniania doniczek. Dobrą praktyką jest również uwzględnienie marginesu bezpieczeństwa w obliczeniach, co może pomóc w uniknięciu niedoborów materiałów.