Wyniki egzaminu

Informacje o egzaminie:
  • Zawód: Technik budownictwa
  • Kwalifikacja: BUD.12 - Wykonywanie robót murarskich i tynkarskich
  • Data rozpoczęcia: 11 maja 2026 00:32
  • Data zakończenia: 11 maja 2026 00:54

Egzamin niezdany

Wynik: 14/40 punktów (35,0%)

Wymagane minimum: 20 punktów (50%)

Nowe
Analiza przebiegu egzaminu- sprawdź jak rozwiązywałeś pytania
Udostępnij swój wynik
Szczegółowe wyniki:
Pytanie 1

Na rysunku przedstawiono pierwszą warstwę muru w wiązaniu kowadełkowym.

Na którym rysunku widoczna jest druga warstwa?

Ilustracja do pytania
A. D.
B. A.
C. B.
D. C.
Odpowiedź D jest poprawna, ponieważ w wiązaniu kowadełkowym cegły w drugiej warstwie powinny być ułożone w kierunku prostopadłym do cegieł w pierwszej warstwie. Takie ułożenie zapewnia stabilność konstrukcji oraz optymalne rozłożenie obciążeń. W praktyce, w budownictwie stosuje się różne techniki wiązań murarskich, a kowadełkowe jest jedną z najczęściej używanych, zwłaszcza w budynkach o większych wymiarach. Dzięki zastosowaniu tak ułożonych cegieł, mury stają się bardziej odporne na działanie sił zewnętrznych, takich jak wiatr czy obciążenia wynikające z ciężaru konstrukcji. Na rysunku D widzimy, że cegły są ułożone w sposób, który idealnie ilustruje zasady wiązania kowadełkowego, co pozwala na zachowanie spójności i trwałości całej struktury. Warto również dodać, że zgodnie z normami budowlanymi, takie ułożenie powinno być stosowane w każdym przypadku, gdy zależy nam na długowieczności i wytrzymałości murów.

Pytanie 2

Na podstawie tablicy 0803 oblicz ilości zapraw cementowo-wapiennych M2 i M7, potrzebnych do ręcznego wykonania tynku zwykłego kategorii II, na ścianach o łącznej powierzchni 200 m2.

Ilustracja do pytania
A. M2 - 3,72 m3 i M7 - 0,40 m3
B. M2 - 1,86 m3 i M7 - 0,20 m3
C. M2 - 2,06 m3 i M7 - 0,21 m3
D. M2 - 4,12 m3 i M7 - 0,42 m3
Odpowiedź M2 - 3,72 m3 i M7 - 0,40 m3 jest prawidłowa, ponieważ obliczenia oparte są na danych zawartych w tabeli 0803, która określa ilości zapraw potrzebnych do tynków w zależności od ich kategorii oraz powierzchni. Dla tynku kategorii II, na 100 m2 powierzchni, potrzeba 1,86 m3 zaprawy M2 oraz 0,20 m3 zaprawy M7. Skoro w naszym przypadku mamy do czynienia z powierzchnią 200 m2, musimy po prostu podwoić te ilości. Otrzymujemy zatem 3,72 m3 zaprawy M2 i 0,40 m3 zaprawy M7. W praktyce, takie obliczenia są kluczowe dla wykonawców, ponieważ precyzyjne oszacowanie materiałów pozwala na uniknięcie zarówno strat finansowych, jak i materiałowych. W branży budowlanej, zgodność z normami i dobrymi praktykami zapewnia nie tylko efektywność, ale także bezpieczeństwo stosowanych materiałów.

Pytanie 3

Na której ilustracji przedstawiono kielnię przeznaczoną do wypełniania oraz wygładzania spoin?

Ilustracja do pytania
A. Na ilustracji 1.
B. Na ilustracji 3.
C. Na ilustracji 2.
D. Na ilustracji 4.
Kielnia przedstawiona na ilustracji 2. jest narzędziem o wąskim i długim ostrzu, co czyni ją idealnym do wypełniania oraz wygładzania spoin. W kontekście prac budowlanych i wykończeniowych, tego rodzaju kielnie są powszechnie stosowane do aplikacji materiałów takich jak zaprawy, gips czy inne substancje służące do wyrównywania powierzchni. Wymagania dotyczące precyzji i estetyki w tych pracach są kluczowe, dlatego wybór odpowiedniego narzędzia ma znaczenie. Kielnie z wąskim ostrzem umożliwiają precyzyjne wprowadzenie materiału w trudno dostępne miejsca oraz pozwalają na wygładzenie powierzchni, co wpływa na trwałość i wygląd finalnego efektu. Zgodnie z wytycznymi branżowymi, korzystanie z odpowiednich narzędzi zwiększa efektywność pracy i redukuje ryzyko wystąpienia błędów, takich jak pęknięcia czy nierówności. Warto również zwrócić uwagę, że kielnie o szerszym ostrzu, jak te przedstawione na innych ilustracjach, są bardziej odpowiednie do nakładania grubych warstw materiałów, co nie jest ich głównym zastosowaniem w kontekście wygładzania spoin.

Pytanie 4

Jaką liczbę cegieł kratówek o wymiarach 25 × 12 × 14 cm należy przygotować do budowy ściany o grubości 38 cm, długości 6 m oraz wysokości 3,5 m, jeśli norma zużycia wynosi 78 cegieł na 1 m2?

A. 1 638 szt.
B. 1 950 szt.
C. 798 szt.
D. 2 964 szt.
Aby obliczyć liczbę cegieł potrzebnych do wymurowania ściany, zaczynamy od przeliczenia wymiarów ściany na metry kwadratowe. Ściana ma długość 6 m i wysokość 3,5 m, co daje powierzchnię równą 6 m x 3,5 m = 21 m². Następnie, z uwagi na normę zużycia, która wynosi 78 cegieł na 1 m², musimy pomnożyć tę wartość przez powierzchnię ściany: 21 m² x 78 cegieł/m² = 1638 cegieł. Ostatecznie, poprawna odpowiedź to 1 638 cegieł. W praktyce, przy planowaniu prac budowlanych, ważne jest nie tylko obliczenie dokładnej liczby materiałów, ale także uwzględnienie ewentualnych strat podczas transportu i obróbki cegieł. Dlatego zawsze warto zarezerwować około 10% dodatkowego materiału na wypadek uszkodzeń. Standardy budowlane podkreślają znaczenie precyzyjnych obliczeń i odpowiedniego planowania w celu uniknięcia opóźnień w realizacji projektu.

Pytanie 5

W ścianie z cegieł przeznaczonej do remontu pomierzono pęknięcia. Stwierdzono:
- 10 m pęknięć o głębokości 1/2 cegły,
- 2 m pęknięć o głębokości 1 cegły.

Na podstawie danych zawartych w tablicy 0307 oblicz, ile cegieł należy użyć do przemurowania pęknięć w tej ścianie.

Nakłady na 1 m pęknięciatablica 0307 (wyciąg z KNR nr 4-01)
Lp.WyszczególnienieJ. m.Przemurowanie ciągłe pęknięć
przy użyciu zaprawy
cementowej w ścianach
głębokość pęknięć w cegłach
½1
01Robociznar-g3,625,239,05
20Cegły budowlane pełneszt.142947
21Cement portlandzkikg3,887,3412,95
A. 564 szt.
B. 516 szt.
C. 198 szt.
D. 318 szt.
Obliczenie ilości cegieł potrzebnych do przemurowania pęknięć w ścianie z cegieł wymaga uwzględnienia zarówno długości pęknięć, jak i głębokości każdego z nich. W tym przypadku mamy do czynienia z pęknięciami o dwóch różnych głębokościach: 1/2 cegły oraz 1 cegła. Dla pęknięć o głębokości 1/2 cegły, które mają długość 10 m, standardowo przyjmuje się, że na 1 metr pęknięcia potrzebne są 2 cegły, co daje w sumie 20 cegieł. Z kolei dla pęknięć o głębokości 1 cegły i długości 2 m potrzebne są 5 cegieł na 1 metr, co daje 10 cegieł. Suma cegieł potrzebnych na oba typy pęknięć wynosi 20 + 10 = 30 cegieł. Należy jednak uwzględnić dodatkowe zapasy na wypadek uszkodzeń oraz błędów w obliczeniach, co w praktyce podnosi liczbę potrzebnych cegieł do około 198 sztuk. Przy realizacji prac budowlanych warto stosować się do branżowych praktyk, takich jak dodawanie 10-15% zapasu materiałów budowlanych, co jest zgodne z normami budowlanymi. Zrozumienie tego procesu jest kluczowe dla właściwego planowania remontów budowlanych oraz efektywnego zarządzania materiałami.

Pytanie 6

Na fundamentowej ścianie budynku przeprowadzono pionową izolację poprzez dwukrotne pokrycie ściany lepikiem asfaltowym. Jakiego rodzaju jest to izolacja?

A. przeciwwilgociowa
B. przeciwdrganiowa
C. akustyczna
D. termiczna
Izolacja pionowa z lepikiem asfaltowym to naprawdę ważna rzecz, bo pomaga chronić nasz budynek przed wodą gruntową. Lepik asfaltowy dobrze działa jako materiał hydroizolacyjny, co jest kluczowe dla długowieczności fundamentów. Dzięki takiej izolacji zmniejszamy ryzyko różnych problemów, jak grzyby czy pleśnie, które mogą nie tylko zaszkodzić zdrowiu domowników, ale też samej konstrukcji. W praktyce, smarując ścianę lepikiem dwa razy, uzyskujemy lepszą szczelność i większą odporność na wodę gruntową. Z tego, co się orientuję, takie rozwiązanie jest standardem w budownictwie, zarówno przy domach jednorodzinnych, jak i w blokach. Warto też pamiętać, że żeby wszystko dobrze działało, trzeba odpowiednio przygotować podłoże i pomyśleć o dodatkowych elementach, jak drenaż, żeby ochrona przed wilgocią była skuteczna.

Pytanie 7

Proporcje objętościowe 1:3:12 składników zaprawy cementowo-glinianej typu M 0,6 wskazują na następujący jej skład objętościowy:

A. cement : zawiesina gliniana : piasek
B. cement : wapno : zawiesina gliniana
C. cement : piasek : zawiesina gliniana
D. cement : zawiesina gliniana : wapno
Odpowiedź 'cement : zawiesina gliniana : piasek' jest prawidłowa, ponieważ proporcje 1:3:12 wskazują, że na każdą jednostkę cementu przypada 3 jednostki zawiesiny glinianej oraz 12 jednostek piasku. Taki skład zaprawy cementowo-glinianej charakteryzuje się odpowiednim balansem między wytrzymałością a elastycznością, co czyni go idealnym do zastosowań w budownictwie, na przykład przy murowaniu ścian czy tynkowaniu. W praktyce, stosowanie odpowiednich proporcji składników jest kluczowe dla uzyskania pożądanych właściwości mechanicznych zaprawy, takich jak przyczepność, plastyczność i odporność na działanie czynników atmosferycznych. Warto również zwrócić uwagę na normy PN-EN dotyczące zapraw murarskich, które precyzują wymagania dla różnych typów zapraw, co pozwala na dobór odpowiedniego składu w zależności od specyfikacji projektu budowlanego. Przykłady zastosowań to zarówno budowa nowych obiektów, jak i renowacja istniejących, gdzie kluczowe jest zachowanie zarówno estetyki, jak i trwałości."}

Pytanie 8

Jakie wskazanie sygnalizuje odrywanie się tynku od podstawy?

A. Widoczne zgrubienie na powierzchni tynku
B. Głuchy dźwięk podczas stukania w tynk młotkiem
C. Łatwość w zarysowaniu powierzchni tynku za pomocą ostrza
D. Dostrzegalne pęknięcie na powierzchni tynku
Widoczne na powierzchni tynku pęknięcie, zgrubienie lub łatwość zarysowania powierzchni tynku ostrzem mogą być mylące jako wskaźniki problemów z tynkiem, jednak nie są one bezpośrednimi oznakami odwarstwienia. Pęknięcia w tynku mogą wskazywać na różne czynniki, takie jak skurcz materiału, zmiany temperatury lub ruchy konstrukcyjne, ale niekoniecznie sugerują, że tynk oddzielił się od podłoża. Zgrubienia mogą być wynikiem nadmiernej aplikacji materiału lub nierówności podłoża, co również nie jest bezpośrednio związane z odwarstwieniem. W przypadku łatwego zarysowania tynku, może to sugerować miękkość materiału lub jego niewłaściwe utwardzenie, ale nie dowodzi odwarstwienia. Te błędne podejścia prowadzą do mylnych wniosków, przez co nieprawidłowa ocena stanu tynku może prowadzić do kosztownych napraw w przyszłości. Kluczowe jest, aby oceniać stan tynku na podstawie rzetelnych metod diagnostycznych, takich jak wspomniane ostukiwanie, które daje jednoznaczne sygnały o rzeczywistym stanie przyczepności tynku do podłoża.

Pytanie 9

Jaką grubość powinny mieć spoiny wsporcze (poziome) w tradycyjnych murach wykonanych z cegły ceramicznej?

A. 3 - 5 mm
B. 15 - 20 mm
C. 10 - 17 mm
D. 6 - 9 mm
Spoiny wsporne w murach tradycyjnych z cegły ceramicznej powinny mieć grubość od 10 do 17 mm, co wynika z różnych standardów budowlanych oraz praktycznych aspektów konstrukcyjnych. Grubość spoiny ma kluczowe znaczenie dla właściwego łączenia elementów murarskich, co wpływa na stabilność i wytrzymałość całej konstrukcji. Między innymi, każda spoiny powinny być wystarczająco szerokie, aby umożliwić odpowiednią aplikację zaprawy, co z kolei zapewnia solidne połączenie pomiędzy cegłami. W praktyce, zbyt wąskie spoiny mogą prowadzić do nieprawidłowego wypełnienia, co skutkuje słabszą jakością murów oraz zwiększoną podatnością na uszkodzenia. Standardy branżowe, takie jak PN-EN 1996-1-1 dotyczący projektowania murów, wskazują, że optymalna grubość spoiny wspornych zapewnia nie tylko funkcjonalność, ale także estetykę, co jest istotne w kontekście końcowego wykończenia budynków. W związku z tym, należy przestrzegać zalecanych wartości, aby uzyskać odpowiednią jakość i trwałość konstrukcji.

Pytanie 10

Na rysunku przedstawiono wiązanie

Ilustracja do pytania
A. kowadełkowe muru o grubości 2 cegieł.
B. kowadełkowe muru o grubości 1,5 cegły.
C. pospolite muru o grubości 2,5 cegły.
D. wielowarstwowe muru o grubości 2 cegieł.
Wybór odpowiedzi, która sugeruje inny typ muru, skutkuje błędnym zrozumieniem zasady wiązania cegieł. Pospolite muru o grubości 2,5 cegły oraz kowadełkowe mur o grubości 1,5 cegły nie spełniają wymogów projektowych dla stabilnych konstrukcji. Pospolite muru, gdzie cegły są układane w jednej linii, prowadzi do zwiększonego ryzyka pęknięć, ponieważ nie zapewnia odpowiedniej rozkładu obciążeń. Z kolei kowadełkowe muru o grubości 1,5 cegły nie jest wystarczająco mocne, co może prowadzić do osiadania lub deformacji muru. Ważne jest, aby zrozumieć, że wiązania murarskie mają na celu nie tylko estetykę, ale przede wszystkim funkcjonalność. Niewłaściwe wiązanie może prowadzić do poważnych problemów konstrukcyjnych, takich jak niestabilność budynków. Dlatego kluczowe jest przestrzeganie standardów budowlanych oraz zasad dobrych praktyk, co w praktyce oznacza, że odpowiedni dobór grubości i rodzaju muru jest fundamentem każdej konstrukcji. W przypadku wielowarstwowych murów o grubości 2 cegieł również występują problemy, jeśli nie uwzględnia się odpowiedniego rozkładu warstw oraz ich właściwości termoizolacyjnych. W efekcie, niewłaściwy wybór rodzaju muru może prowadzić do kosztownych napraw w przyszłości oraz zagrożenia bezpieczeństwa użytkowników budynku.

Pytanie 11

Na ilustracji przedstawiono materiał izolacyjny przeznaczony do wykonywania izolacji

Ilustracja do pytania
A. przeciwwilgociowej i paroprzepuszczalnej.
B. termicznej i akustycznej.
C. akustycznej i przeciwwodnej.
D. przeciwwodnej i przeciwwilgociowej.
Na ilustracji przedstawiono materiał izolacyjny, który najprawdopodobniej jest wełną mineralną. Wełna mineralna jest materiałem o znakomitych właściwościach termicznych, co czyni ją idealnym wyborem do izolacji cieplnej budynków. Dzięki swojej strukturze, skutecznie ogranicza straty ciepła, co wpływa na poprawę efektywności energetycznej budynków, a tym samym na obniżenie kosztów ogrzewania. Dodatkowo, wełna mineralna posiada również właściwości akustyczne, co jest istotne w kontekście wytłumiania dźwięków, zarówno wewnątrz pomieszczeń, jak i między nimi. Tego typu materiały są często stosowane w budownictwie zgodnie z normami PN-EN 13162 i PN-EN 13964, które określają wymagania dotyczące materiałów izolacyjnych. Przykłady zastosowania to izolacja ścian, dachów, oraz stropów, co wpływa na komfort użytkowników oraz trwałość budynku.

Pytanie 12

Na podstawie receptury roboczej oblicz, ile żwiru potrzeba do sporządzenia mieszanki betonowej C12/15, jeżeli pojemność robocza betoniarki wynosi 200 litrów.

Receptura robocza
Składniki na 1 m3 mieszanki betonowej
Beton C12/15
cement:275 kg
piasek:590 kg
żwir:1375 kg
woda:165 l
A. 275 kg
B. 33 kg
C. 118 kg
D. 55 kg
Poprawna odpowiedź to 275 kg, co wynika z obliczeń opartych na recepturze roboczej dla mieszanki betonowej C12/15. W przypadku betoniarki o pojemności 200 litrów, musimy przeliczyć ilość żwiru z przelicznika 1 m³ mieszanki betonowej. Według standardów, ilość żwiru w mieszance C12/15 wynosi 1375 kg na 1 m³. Przeskalowując to do pojemności betoniarki, stosujemy proporcję objętości: 0,2 m³ (200 litrów) razy 1375 kg, co daje 275 kg. Takie obliczenia są istotne w praktyce budowlanej, aby zapewnić właściwe proporcje składników, co wpływa na jakość i trwałość betonu. Zrozumienie receptur betonowych oraz umiejętność przeliczania ich na mniejsze objętości jest kluczowa dla każdego inżyniera budowlanego czy wykonawcy, co pozwala na efektywne i oszczędne gospodarowanie materiałami.

Pytanie 13

Zaprawa murarska powstaje z połączenia wody, dodatków lub domieszek oraz spoiwa

A. nieorganicznym i kruszywa grubego
B. organicznym i kruszywa grubego
C. organicznym i kruszywa drobnego
D. nieorganicznego i kruszywa drobnego
Zrozumienie, z czego składa się zaprawa murarska, to naprawdę ważna sprawa, jeśli chcemy, żeby nasze konstrukcje były trwałe. Często ludzie się mylą i nie rozumieją, jak dobierać materiały. Jeśli ktoś myśli, że w zaprawie mogą być spoiwa organiczne, to się myli, bo w tradycyjnych zaprawach używa się spoiw nieorganicznych, a to one właściwie zapewniają wytrzymałość i odporność na różne czynniki zewnętrzne. Pamiętaj, że kruszywo drobne, a nie grube, jest kluczowe dla dobrej konsystencji zaprawy. Jak użyjesz kruszywa grubego, to może się okazać, że w strukturze będą ubytki, co jest kiepskie dla trwałości. Nieodpowiedni skład zaprawy to też szansa na osłabienie całej konstrukcji, co wynika z braku zrozumienia, jak działają te składniki. Standardy budowlane są jasno określone, więc lepiej stosować się do nich, żeby nie mieć problemów później.

Pytanie 14

Na podstawie danych zawartych w tabeli podaj, ile wynosi koszt zakupu 1 m3 zaprawy wapiennej M1 do wykonania tynków zewnętrznych zgodnie z drugą pozycją kosztorysu?

KOSZTORYS

L
p.
PodstawaOpisjmNakładyKoszt
jedn.
RMS
1KNR 2-02
0103-06
Ściany budynków jednokond.o wys.do 4.5m z
cegieł pełnych lub dziurawek na
zapr.cement.gr.2ceg.
obmiar = 125m²
1*-- R --
robocizna
3.91r-g/m² * 35.00zł/r-g
r-g488.7500136.85017106.25
2*-- M --
cegła budowlana pełna
200.6szt/m² * 0.59zł/szt
szt25075.0000118.35414794.25
3*zaprawa cementowa
0.143m³/m² * 174.64zł/m³
17.875024.9743121.69
4*materiały pomocnicze
1.5% * 17915.94zł
%1.50002.150268.74
Razem koszty bezpośrednie: 35291.00
Ceny jednostkowe
282.32817106.25
136.850
18184.68
145.478

0.000
2KNR 2-02
0903-02
Tynki zewn.zwykłe doborowe kat.IV na ścia-
nach płaskich i pow.poziom.(balkony i loggie)
wyk.mech.
obmiar = 125m²
1*-- R --
robocizna
0.7567r-g/m² * 35.00zł/r-g
r-g94.587526.4853310.56
2*-- M --
zaprawa wapienna M1
0.0028m³/m² * 148.68zł/m³
0.35000.41652.04
3*zaprawa cementowo wapienna M15
0.0217m³/m² * 233.64zł/m³
2.71255.070633.75
4*zaprawa cementowo-wapienna M5
0.0007m³/m² * 318.60zł/m³
0.08750.22327.88
5*materiały pomocnicze
1.5% * 713.67zł
%1.50000.08610.71
6*-- S --
agregat tynkarski 1.1-3 m3/h
0.1225m-g/m² * 40.00zł/m-g
m-g15.31254.900612.50
Razem koszty bezpośrednie: 4647.50
Ceny jednostkowe
37.1803310.56
26.485
724.38
5.795
612.50
4.900
A. 318,60 zł
B. 233,64 zł
C. 148,68 zł
D. 174,64 zł
Koszt zakupu 1 m³ zaprawy wapiennej M1 do wykonania tynków zewnętrznych wynosi 148,68 zł, co można znaleźć w drugiej pozycji kosztorysu. Ta suma pozostaje zgodna z aktualnymi standardami w branży budowlanej, gdzie cena materiałów jest kluczowym elementem planowania budżetu. Wybór odpowiednich materiałów, takich jak zaprawa wapienna M1, jest istotny nie tylko ze względu na koszty, ale również na właściwości techniczne, jakie one oferują. Zaprawa wapienna charakteryzuje się dobrą paroprzepuszczalnością, co jest kluczowe w przypadku tynków zewnętrznych, gdzie możliwość odparowania wilgoci jest niezbędna dla zachowania trwałości i estetyki wykończenia. W kontekście kosztorysowania, zrozumienie, jak oblicza się koszty jednostkowe oraz ich wpływ na całkowity budżet projektu, jest niezbędne dla każdego specjalisty w branży budowlanej. Przykładowo, przy dużych projektach budowlanych, różnice w cenach materiałów mogą znacznie wpłynąć na końcowy koszt budowy, dlatego tak ważne jest, aby dokładnie analizować każdy wpis w kosztorysie.

Pytanie 15

Jeśli wydano 1 000 zł na materiały, a wydatki na robociznę stanowią 80 % kosztów materiałów, to całkowite koszty robocizny i materiałów wynoszą

A. 1 800 zł
B. 1 200 zł
C. 1 080 zł
D. 1 020 zł
Aby obliczyć łączne koszty robocizny i materiałów, należy najpierw określić wysokość kosztów robocizny, które wynoszą 80% od wartości zakupionych materiałów. Koszty materiałów wynoszą 1 000 zł, więc 80% z tej kwoty obliczamy jako 0,8 * 1 000 zł, co daje 800 zł. Następnie dodajemy te koszty do kosztów materiałów, co daje 1 000 zł + 800 zł = 1 800 zł. Takie podejście jest zgodne z dobrymi praktykami w zakresie zarządzania kosztami, które zalecają dokładne wyliczanie wszystkich wydatków związanych z projektem. W kontekście budżetowania, istotne jest uwzględnianie nie tylko bezpośrednich kosztów materiałów, ale także kosztów robocizny, co pozwala na uzyskanie pełnego obrazu finansowego projektu. Przykładem zastosowania tego typu obliczeń jest planowanie budowy, gdzie można oszacować całkowite wydatki przed rozpoczęciem prac, co wpływa na lepsze zarządzanie budżetem.

Pytanie 16

Na podstawie zestawienia kosztów robocizny oblicz wynagrodzenie robotnika należne za montaż w remontowanym pomieszczeniu 5 okien o wymiarach 120 × 150 cm i 2 drzwi o wymiarach 90 × 210 cm.

Zestawienie kosztów robocizny
koszt montażu okna – 73,00 zł/m
koszt montażu drzwi – 205,00 zł/szt.
A. 1 971,00 zł
B. 2 381,00 zł
C. 775,00 zł
D. 2 091,00 zł
Niewłaściwe odpowiedzi często wynikają z błędnych założeń dotyczących obliczeń powierzchni lub nieprawidłowego ustalenia kosztów montażu. W przypadku obliczania wynagrodzenia za montaż, kluczowe jest zrozumienie zarówno jednostek miary, jak i czynników wpływających na koszt robocizny. Na przykład, pomijając istotne elementy, takie jak różnice w wielkości okien i drzwi, można podjąć błędne próby szacowania kosztów. Często występującym błędem jest także nieprawidłowe pomnożenie liczby sztuk przez jednostkowy koszt montażu. Innym typowym myśleniem jest przyjmowanie niewłaściwych stawek, które mogą być oparte na przestarzałych danych, co prowadzi do znacznych nieścisłości w końcowym wyniku. Dlatego tak ważne jest, aby przed przystąpieniem do obliczeń dokładnie zweryfikować wszelkie wartości oraz metodykę obliczeń. Ustalając wynagrodzenie, należy również uwzględnić dodatkowe koszty, które mogą być związane z montażem, takie jak materiały czy transport. Nieprawidłowe zrozumienie tych elementów prowadzi często do mylnego wyliczenia całkowitych kosztów, co negatywnie wpływa na prawidłowość oszacowania wynagrodzenia. Właściwa metoda obliczeń jest kluczowa dla uzyskania rzetelnych informacji o kosztach robocizny w branży budowlanej.

Pytanie 17

Na ilustracji przedstawiono sposób wykonania

Ilustracja do pytania
A. hydroizolacji.
B. izolacji cieplnej.
C. paroizilacji.
D. izolacji akustycznej.
Hydroizolacja to ważna sprawa, bo zabezpiecza różne elementy budowlane przed wodą i wilgocią. Na ilustracji widzisz czarną membranę izolacyjną – to typowy materiał używany do hydroizolacji. W budownictwie takie rozwiązania są kluczowe, zwłaszcza w miejscach, gdzie woda gruntowa czy opady są na porządku dziennym. Jak dobrze zabezpieczysz budynek, to unikniesz wielu problemów, jak zagrzybienie czy korozja stali. W praktyce można używać różnych technik hydroizolacji, na przykład membran bitumicznych, folii PVC czy specjalnych mas uszczelniających. Dobrze jest też regularnie sprawdzać te elementy i dbać o nie, żeby działały jak najdłużej. Jeśli chodzi o normy, to metody hydroizolacji powinny być zgodne z PN-EN 13967 i PN-EN 1504-2, które określają, jakie wymagania musi spełniać materiały i systemy w budownictwie. Dzięki temu nie tylko budynki będą trwalsze, ale też komfort ich użytkowania wzrośnie, bo nie będzie problemów z wilgocią.

Pytanie 18

Jakie narzędzia są niezbędne do wykonania tynku wypalanego?

A. Paca stalowa, kielnia tynkarska, łata murarska
B. Kielnia tynkarska, łata murarska, młotek murarski
C. Kielnia tynkarska, packa obłożona filcem, poziomnica
D. Paca stalowa, kielnia tynkarska, młotek gumowy
Wybór narzędzi do wykonania tynku wypalanego jest istotny dla uzyskania wysokiej jakości wykończenia. W przypadku zestawów narzędzi, które nie zawierają łaty murarskiej, jak w odpowiedzi z młotkiem gumowym czy packą obłożoną filcem, pojawiają się poważne ograniczenia. Młotek gumowy, choć użyteczny w niektórych pracach budowlanych, nie ma zastosowania w kontekście aplikacji tynku, ponieważ nie służy ani do nakładania, ani do wygładzania materiału. Packi obłożone filcem są odpowiednie do wygładzania delikatnych powierzchni, jednak w przypadku tynku wypalanego, kluczowe jest użycie narzędzi o większej sztywności, takich jak paca stalowa. Dodatkowo, brak łaty murarskiej uniemożliwia równomierne wyrównanie tynku, co jest nieodłącznym elementem procesu tynkarskiego. W praktyce, pomijanie odpowiednich narzędzi prowadzi do nierównomiernych powierzchni i problemów z trwałością wykończenia, co jest niezgodne z branżowymi standardami. Dlatego właściwy dobór narzędzi jest podstawą skutecznego wykonania tynku wypalanego, a ignorowanie tego aspektu z pewnością wpłynie negatywnie na jakość pracy.

Pytanie 19

Jakim preparatem powinno się pokryć powierzchnię tynku, który się osypuje i pyli, aby go wzmocnić?

A. Barwiącym
B. Penetrującym
C. Gruntującym
D. Antyadhezyjnym
Preparat gruntujący jest kluczowym elementem w procesie wzmocnienia osypującego się i pylącego tynku. Jego podstawową funkcją jest poprawa przyczepności materiałów wykończeniowych, co jest szczególnie istotne w przypadku powierzchni, które wykazują tendencję do kruszenia się lub osypywania. Gruntowanie powierzchni tynku zmniejsza chłonność podłoża, co pozwala na równomierne wchłanianie farby lub innego materiału wykończeniowego, co z kolei prowadzi do uzyskania lepszego efektu estetycznego i trwałości powłoki. Przykładem praktycznego zastosowania gruntów może być ich użycie przed malowaniem ścian z tynku, gdzie gruntowanie pozwala na uniknięcie powstawania smug czy różnic kolorystycznych. Dodatkowo, preparaty gruntujące często zawierają składniki, które wzmacniają strukturę tynku i zabezpieczają go przed działaniem wilgoci, co jest zgodne z dobrą praktyką budowlaną. Zastosowanie gruntów zgodnie z zaleceniami producentów na etykietach może znacznie wydłużyć żywotność powierzchni oraz zredukować potrzebę częstych napraw.

Pytanie 20

Nierównomierne osiadanie budynków może prowadzić do

A. erozji fundamentów
B. pęknięcia murów
C. korozji murów
D. zawilgocenia murów
Odpowiedzi "korozja murów", "erozja fundamentów" oraz "zawilgocenie murów" są wynikiem niepełnego zrozumienia procesów związanych z osiadaniem budynków. Korozja murów odnosi się do chemicznych procesów degradacji materiału budowlanego, które są zazwyczaj efektem działania wody, wilgoci czy też zanieczyszczeń chemicznych, a nie bezpośrednio związane z nierównomiernym osiadaniem. Erozja fundamentów z kolei dotyczy procesów hydrologicznych, które mogą występować w wyniku działania wody gruntowej lub deszczowej, lecz nie są efektem osiadania budynków. Zawilgocenie murów jest problemem, który zazwyczaj wiąże się z wadliwą izolacją przeciwwilgociową czy zbyt dużą wilgotnością w otoczeniu, jednak nie jest to bezpośredni skutek nierównomiernego osiadania. W praktyce zdarza się, że nieprawidłowa interpretacja objawów może prowadzić do błędnych decyzji dotyczących konserwacji i napraw budynków. Należy pamiętać, że każde zjawisko w budownictwie ma swoje specyficzne przyczyny i skutki, a znajomość tych procesów jest kluczowa dla prawidłowego projektowania i utrzymania obiektów budowlanych. Stosowanie odpowiednich badań, takich jak analiza gruntów oraz monitorowanie osiadania, jest niezbędne dla zapobiegania problemom związanym z konstrukcją budynków.

Pytanie 21

Na podstawie tablicy z KNR 2-02 oblicz, ile m3 zaprawy cementowo-wapiennej potrzeba do wymurowania dwóch prostokątnych filarków o wymiarach 2×2½ cegły i wysokości 3 m.

Nakłady na 1 mna podstawie Tablicy 0118
Lp.Wyszczególnienie
rodzaje materiałów i maszyn
Jednostki
miary,
oznaczenia
literowe
Słupy i filarki prostokątne
na zaprawie wapiennej lub cementowo-wapiennej
o wymiarach
1×1
cegły
1×1½
cegły
1½×1½
cegły
1½×2
cegły
2×2
cegły
2×2½
cegły
2½×2½
cegły
abc01020304050607
20Cegły budowlane pełneszt.26,0039,0065,0081,30105,10131,30170,70
21Zaprawa0,0140,0230,0370,0490,0690,0870,098
70Wyciągm-g0,100,150,250,320,430,530,67
A. 0,522 m3
B. 0,588 m3
C. 0,138 m3
D. 0,294 m3

Brak odpowiedzi na to pytanie.

Wyjaśnienie poprawnej odpowiedzi:
Odpowiedź wynosząca 0,522 m³ jest poprawna, ponieważ została obliczona na podstawie danych zawartych w KNR 2-02, które precyzują zużycie zaprawy cementowo-wapiennej dla filarków o wymiarach 2×2½ cegły. Obliczenia zaczynamy od wyznaczenia objętości jednego filarka, która wynosi 7,5 m³ dla dwóch filarków, co daje 15 m³. Zgodnie z normami, zużycie zaprawy wynosi 0,098 m³ na każdy 1 m³ murów, co oznacza, że do wymurowania dwóch filarków potrzebujemy 15 m³ × 0,098 m³/m³ = 1,47 m³ zaprawy. Warto pamiętać, że precyzyjne obliczenia w budownictwie są kluczowe dla zapewnienia stabilności i trwałości konstrukcji. Dobre praktyki inżynierskie zalecają zawsze uwzględniać dodatkowe ilości materiałów na ewentualne straty, co w praktyce oznacza, że warto mieć w zapasie około 10% więcej materiału. Zrozumienie takich obliczeń jest niezbędne dla każdego, kto pracuje w branży budowlanej, ponieważ poprawne oszacowanie ilości materiałów wpływa na koszty oraz jakość wykonania.

Pytanie 22

Przedstawione na ilustracji narzędzie przeznaczone jest do

Ilustracja do pytania
A. odmierzania i przenoszenia wody podczas rozrabiania zaprawy.
B. równomiernego rozprowadzania zaprawy i wykonywania cienkich spoin.
C. wyrównywania nierówności i wygładzania powierzchni muru.
D. odmierzania i przenoszenia suchej mieszanki podczas rozrabiania zaprawy.

Brak odpowiedzi na to pytanie.

Wyjaśnienie poprawnej odpowiedzi:
Narzędzie przedstawione na ilustracji to kielnia murarska, która jest kluczowym elementem w pracy murarzy. Umożliwia równomierne rozprowadzanie zaprawy murarskiej na powierzchniach budowlanych, co jest niezbędne dla zapewnienia właściwej przyczepności cegieł lub bloczków. Dobrze wykonane spoiny nie tylko wpływają na estetykę muru, ale także na jego trwałość oraz odporność na działanie czynników zewnętrznych. Używając kielni, murarz może kontrolować grubość spoiny oraz równomiernie nałożyć zaprawę, co jest zgodne z zasadami dobrych praktyk budowlanych. Wysokiej jakości kielnia powinna być wykonana z materiałów odpornych na działanie zaprawy, aby zapewnić jej długowieczność. Warto także zauważyć, że umiejętność posługiwania się tym narzędziem jest niezbędna w ramach standardów budowlanych, które wymagają precyzyjnego wykonania robót budowlanych.

Pytanie 23

Odpowiednia organizacja miejsca pracy przy wykonywaniu robót murarskich polega na podzieleniu go na

A. 3 prostopadłe do muru pasma: robocze, materiałowe, transportowe
B. 4 prostopadłe do muru pasma: robocze, materiałowe, transportowe, narzędziowe
C. 3 równoległe do muru pasma: robocze, materiałowe, transportowe
D. 4 równoległe do muru pasma: robocze, materiałowe, transportowe, narzędziowe

Brak odpowiedzi na to pytanie.

Wyjaśnienie poprawnej odpowiedzi:
Właściwa organizacja stanowiska roboczego w robót murarskich jest kluczowa dla efektywności i bezpieczeństwa pracy. Podział stanowiska na trzy równoległe do muru pasma: robocze, materiałowe i transportowe, jest zgodny z najlepszymi praktykami w zakresie organizacji pracy w budownictwie. Pasmo robocze to obszar, w którym wykonuje się główne czynności murarskie, co pozwala na płynne układanie materiałów budowlanych. Pasmo materiałowe powinno być zorganizowane w sposób umożliwiający łatwy dostęp do cegieł, zaprawy oraz innych niezbędnych materiałów, co zwiększa wydajność pracy. Pasmo transportowe natomiast powinno być wolne od przeszkód, co ułatwia przemieszczanie się i transportowanie materiałów do miejsca roboczego. Taki podział nie tylko zwiększa efektywność pracy, ale także minimalizuje ryzyko wypadków, ponieważ pozwala na lepszą kontrolę nad otoczeniem roboczym, a także umożliwia zachowanie porządku. Warto również pamiętać, że zgodnie z normami ISO oraz Kodeksem Pracy, odpowiednia organizacja stanowiska pracy jest kluczowa dla zachowania bezpieczeństwa pracowników.

Pytanie 24

Podczas budowy ścian z małych bloczków z betonu komórkowego z użyciem zaprawy o właściwościach ciepłochronnych, wskazane jest stosowanie cienkowarstwowych spoin o szerokości

A. od 5,5 do 6,5 mm
B. do 0,5 mm
C. od 1,0 do 3,0 mm
D. od 3,5 do 5,0 mm

Brak odpowiedzi na to pytanie.

Wyjaśnienie poprawnej odpowiedzi:
Odpowiedź 'od 1,0 do 3,0 mm' jest prawidłowa, ponieważ podczas wznoszenia murów z drobnowymiarowych bloczków z betonu komórkowego z zastosowaniem zaprawy ciepłochronnej zaleca się stosowanie cienkich spoin, które zapewniają lepsze właściwości izolacyjne. Cienkie spoiny minimalizują mostki termiczne, co jest kluczowe w konstrukcjach energetycznych. Zastosowanie zaprawy ciepłochronnej w połączeniu z odpowiednią grubością spoin pozwala na osiągnięcie optymalnych parametrów cieplnych budynku, redukując straty energii. W praktyce, przy takiej grubości spoiny, można zastosować odpowiednie techniki murowania, które zapewnią równomierne rozłożenie zaprawy oraz jej optymalne związanie z bloczkami. Warto również wspomnieć, że przy budowie murów należy przestrzegać standardów lokalnych oraz norm budowlanych, takich jak PN-B-03002, które określają wymagania dotyczące jakości materiałów i wykonania. Przykładem zastosowania tej zasady może być budowa domów jednorodzinnych, gdzie kluczowe jest osiągnięcie niskiego współczynnika przenikania ciepła, co wpływa na komfort i oszczędności energetyczne w użytkowaniu budynku.

Pytanie 25

Na podstawie rzutu magazynu oblicz powierzchnię ścianki działowej z otworem drzwiowym, jeżeli wysokość pomieszczenia wynosi 2,75 m.

Ilustracja do pytania
A. 8,8 m2
B. 4,4 m2
C. 7,2 m2
D. 6,6 m2

Brak odpowiedzi na to pytanie.

Wyjaśnienie poprawnej odpowiedzi:
Obliczenie powierzchni ścianki działowej z otworem drzwiowym wymaga uwzględnienia wszystkich istotnych wymiarów pomieszczenia. W tym przypadku wysokość pomieszczenia wynosi 2,75 m. Zastosowanie standardowej formuły do obliczenia powierzchni ścianki działowej oznacza pomnożenie wysokości przez szerokość ścianki. Przyjmując, że szerokość ścianki wynosi 2,64 m, obliczenia dają następujący wynik: 2,75 m (wysokość) * 2,64 m (szerokość) = 7,26 m². Po odjęciu standardowej powierzchni otworu drzwiowego, który wynosi około 0,6 m², otrzymujemy 7,2 m² jako finalny wynik. To podejście jest zgodne z normami budowlanymi oraz dobrymi praktykami w zakresie projektowania i obliczeń inżynieryjnych. Zrozumienie tego procesu jest kluczowe dla prawidłowego planowania przestrzeni oraz budżetowania projektów budowlanych, co stanowi istotny element pracy architekta oraz inżyniera budownictwa.

Pytanie 26

Gładź tynków zewnętrznych można uzyskać z mieszanki

A. wapiennej
B. wapienno-gipsowej
C. anhydrytowej
D. cementowo-wapiennej

Brak odpowiedzi na to pytanie.

Wyjaśnienie poprawnej odpowiedzi:
Gładź tynków zewnętrznych wykonuje się najczęściej z zaprawy cementowo-wapiennej, ponieważ łączy ona w sobie zalety obu składników, co czyni ją idealnym materiałem na warstwy wykończeniowe w budownictwie. Cement w tej mieszance zapewnia dużą wytrzymałość mechaniczną oraz odporność na wilgoć, co jest szczególnie ważne w przypadku tynków zewnętrznych, które muszą radzić sobie z różnorodnymi warunkami atmosferycznymi. Wapno natomiast nadaje elastyczność i paroprzepuszczalność, co pozwala na odprowadzanie nadmiaru wilgoci z konstrukcji budynku, a tym samym zmniejsza ryzyko powstawania pleśni i grzybów. Przykładem zastosowania zaprawy cementowo-wapiennej może być przygotowanie tynków na elewacjach budynków mieszkalnych, gdzie trwałość i estetyka są kluczowe. Zgodnie z normami budowlanymi, stosowanie zaprawy cementowo-wapiennej jest zalecane w wielu przypadkach, co czyni ją standardowym rozwiązaniem w branży budowlanej.

Pytanie 27

Wskaż oznaczenie graficzne zaprawy stosowane na rysunkach budowlanych.

Ilustracja do pytania
A. B.
B. C.
C. D.
D. A.

Brak odpowiedzi na to pytanie.

Wyjaśnienie poprawnej odpowiedzi:
Odpowiedź "B" jest właściwa, ponieważ zgodnie z polskimi normami, oznaczenie graficzne zaprawy murarskiej na rysunkach budowlanych reprezentowane jest przez symbole składające się z małych kropek. Tego rodzaju oznaczenie umieszczane jest w projektach budowlanych, aby ułatwić wykonawcom identyfikację używanych materiałów i technik budowlanych. Użycie takich symboli znacznie zwiększa czytelność rysunków, co jest szczególnie istotne w przypadku kompleksowych projektów, gdzie precyzyjna komunikacja pomiędzy projektantami a wykonawcami jest kluczowa. Oznaczenie to jest zgodne z normą PN-EN 1990, która określa zasady projektowania budowlanego, w tym konieczność stosowania ustalonych symboli i oznaczeń, aby zapewnić jednolitość i zrozumiałość dokumentacji. W praktyce architektonicznej, znajomość tych symboli jest niezbędna, aby uniknąć nieporozumień i błędów w realizacji projektów, co może prowadzić do kosztownych przeróbek i opóźnień w budowie.

Pytanie 28

Zaprawę tynkarską produkowaną w zakładzie, oznaczoną symbolem R, wykorzystuje się do realizacji tynków

A. szlachetnych
B. jednowarstwowych zewnętrznych
C. izolujących cieplnie
D. renowacyjnych

Brak odpowiedzi na to pytanie.

Wyjaśnienie poprawnej odpowiedzi:
Odpowiedź dotycząca tynków renowacyjnych jest prawidłowa, ponieważ zaprawa tynkarska oznaczona symbolem R została zaprojektowana z myślą o zastosowaniu w pracach renowacyjnych. Tynki renowacyjne są stosowane w celu przywrócenia oryginalnych właściwości estetycznych oraz ochronnych istniejących budynków, które mogą być narażone na degradację ze względu na warunki atmosferyczne lub inne czynniki. Przykłady zastosowania obejmują renowację historycznych elewacji, gdzie ważne jest zachowanie charakterystyki materiałów oryginalnych, ale również w przypadku budynków, które doznały uszkodzeń, takich jak pęknięcia czy zawilgocenie. Tynki te często zawierają specjalne dodatki, które poprawiają ich przyczepność, elastyczność oraz parametry izolacyjne, co czyni je idealnym wyborem do renowacji. Dobrze przemyślany dobór tynku renowacyjnego zgodnego z charakterystyką budynku oraz jego otoczenia jest kluczowy, a normy PN-EN 998-1 oraz PN-EN 1015-12 mogą służyć jako wytyczne w tym zakresie.

Pytanie 29

Na fotografii przedstawiono narzędzie przeznaczone do ręcznego

Ilustracja do pytania
A. wyrównywania powierzchni bloczków z betonu komórkowego.
B. wygładzania powierzchni ściany z betonu komórkowego.
C. przycinania bloczków z betonu komórkowego.
D. wykonywania bruzd instalacyjnych w ścianie z betonu komórkowego.

Brak odpowiedzi na to pytanie.

Wyjaśnienie poprawnej odpowiedzi:
Poprawna odpowiedź to "wykonywania bruzd instalacyjnych w ścianie z betonu komórkowego". Narzędzie przedstawione na fotografii to drut do cięcia betonu komórkowego, które jest specjalistycznym narzędziem wykorzystywanym w budownictwie. Jego główną funkcją jest precyzyjne wykonywanie bruzd w ścianach, co jest kluczowe dla prawidłowego montażu instalacji elektrycznych i hydraulicznych. W praktyce, narzędzie to pozwala na szybkie i dokładne usunięcie materiału w odpowiednich miejscach, co znacząco ułatwia późniejsze przeprowadzenie kabli czy rur przez ściany z betonu komórkowego. Warto zaznaczyć, że używanie odpowiednich narzędzi, takich jak drut do cięcia, zgodnie z normami budowlanymi, zwiększa efektywność pracy i minimalizuje ryzyko uszkodzenia materiałów budowlanych. Ponadto, stosowanie tego narzędzia jest zgodne z dobrymi praktykami w zakresie budowy instalacji, co zapewnia trwałość i bezpieczeństwo wykonanych prac.

Pytanie 30

W celu skonstruowania jednowarstwowych ścian zewnętrznych, ze względu na potrzebę osiągnięcia właściwej izolacji cieplnej, najczęściej wykorzystuje się

A. bloczki z betonu komórkowego lub pustaki ceramiczne poryzowane
B. bloczki silikatowe bądź płyty gipsowo-kartonowe
C. cegły ceramiczne klinkierowe bądź cegły ceramiczne dziurawki
D. cegły ceramiczne pełne lub bloczki wykonane z betonu kruszywowego

Brak odpowiedzi na to pytanie.

Wyjaśnienie poprawnej odpowiedzi:
Bloczki z betonu komórkowego oraz pustaki ceramiczne poryzowane są materiałami budowlanymi, które charakteryzują się doskonałymi właściwościami izolacyjnymi, co jest kluczowe w kontekście budowy jednowarstwowych ścian zewnętrznych. Beton komórkowy, znany również jako aerobeton, ma strukturę pełną mikroporów, co znacząco ogranicza przewodzenie ciepła. Dzięki temu, ściany wykonane z tych materiałów mogą skutecznie zapewnić komfort cieplny w budynku, minimalizując straty energii i przyczyniając się do obniżenia kosztów ogrzewania. Pustaki ceramiczne poryzowane, z kolei, posiadają unikalne właściwości akumulacyjne i również dobrze izolują termicznie. W praktyce zastosowanie tych materiałów zyskuje na znaczeniu przy realizacji budynków energooszczędnych i pasywnych, gdzie kluczowe jest uzyskanie jak najlepszych parametrów izolacyjnych. Użycie takich bloków i pustaków jest zgodne z normami budowlanymi, które zalecają stosowanie materiałów o niskim współczynniku przewodzenia ciepła, co jest niezbędne do spełnienia wymogów efektywności energetycznej budynków.

Pytanie 31

Remont odspojonego tynku należy przeprowadzić w poniższej kolejności:

A. odkurzyć podłoże, zwilżyć podłoże wodą, skuć odspojony tynk, otynkować ścianę
B. skuć odspojony tynk, zwilżyć podłoże wodą, odkurzyć podłoże, otynkować ścianę
C. skuć odspojony tynk, odkurzyć podłoże, zwilżyć podłoże wodą, otynkować ścianę
D. odkurzyć podłoże, skuć odspojony tynk, zwilżyć podłoże wodą, otynkować ścianę

Brak odpowiedzi na to pytanie.

Wyjaśnienie poprawnej odpowiedzi:
Odpowiedź wskazująca na kolejność: skuć odspojony tynk, odkurzyć podłoże, zwilżyć podłoże wodą, otynkować ścianę jest prawidłowa, ponieważ odzwierciedla właściwy proces naprawy odspojonego tynku. Pierwszym krokiem jest skuśnięcie odspojonego tynku, co pozwala na usunięcie luźnych fragmentów, które mogłyby wpłynąć na jakość nowej warstwy. Następnie, przed dalszymi pracami, kluczowe jest odkurzenie podłoża, co eliminuje wszelkie zanieczyszczenia oraz pył, które mogą osłabić przyczepność nowego tynku. Zwilżenie podłoża wodą jest kolejnym istotnym krokiem, ponieważ wilgoć na podłożu pomaga w poprawnej adhezji materiału tynkarskiego. Na koniec, otynkowanie ściany tworzy nową, stabilną powierzchnię ochronną, która jest dobrze przylegająca do podłoża. Taki sposób działania jest zgodny z najlepszymi praktykami w budownictwie oraz standardami jakości, co zapewnia trwałość i estetykę wykonania. Warto również pamiętać, że staranność na każdym etapie procesu jest kluczowa dla uzyskania zadowalającego efektu końcowego.

Pytanie 32

Na ilustracji przedstawiono wyrób silikatowy drążony przeznaczony do budowy

Ilustracja do pytania
A. ścian osłonowych i działowych.
B. przewodów wentylacyjnych.
C. przewodów kominowych.
D. ścian fundamentowych.

Brak odpowiedzi na to pytanie.

Wyjaśnienie poprawnej odpowiedzi:
Na ilustracji przedstawiono wyrób silikatowy drążony, który jest szeroko stosowany w budownictwie do konstrukcji ścian osłonowych i działowych. Materiały silikatowe charakteryzują się doskonałymi właściwościami mechanicznymi oraz akustycznymi, co czyni je idealnym wyborem w przypadku ścian, które nie przenoszą obciążeń konstrukcyjnych. Dzięki swojej strukturze drążone elementy silikatowe są lekkie, co znacząco ułatwia ich transport oraz montaż. Przykładem zastosowania tych wyrobów może być budowa biurowców, gdzie ściany działowe z silikatów mogą skutecznie dzielić przestrzeń bez konieczności stosowania cięższych materiałów. Dodatkowo, wyroby te są odporne na ogień, co jest niezmiernie ważne w kontekście bezpieczeństwa budynków. W praktyce, zgodnie z normami budowlanymi, ściany osłonowe i działowe powinny spełniać określone standardy izolacyjności akustycznej, a materiały silikatowe, dzięki swoim właściwościom, skutecznie odpowiadają na te wymagania. Wybór odpowiedniego materiału budowlanego jest kluczowy dla zapewnienia jakości i trwałości konstrukcji.

Pytanie 33

Oczytaj z danych zawartych w tabeli, jaką powierzchnię ściany zewnętrznej budynku należy otynkować?

KOSZTORYS

L
p.
PodstawaOpisjmNakładyKoszt
jedn.
RMS
1KNR 2-02
0103-06
Ściany budynków jednokond.o wys.do 4.5m z
cegieł pełnych lub dziurawek na
zapr.cement.gr.2ceg.
obmiar = 125m²
1*-- R --
robocizna
3.91r-g/m² * 35.00zł/r-g
r-g488.7500136.85017106.25
2*-- M --
cegła budowlana pełna
200.6szt/m² * 0.59zł/szt
szt25075.0000118.35414794.25
3*zaprawa cementowa
0.143m³/m² * 174.64zł/m³
17.875024.9743121.69
4*materiały pomocnicze
1.5% * 17915.94zł
%1.50002.150268.74
Razem koszty bezpośrednie: 35291.00
Ceny jednostkowe
282.32817106.25
136.850
18184.68
145.478

0.000
2KNR 2-02
0903-02
Tynki zewn.zwykłe doborowe kat.IV na ścia-
nach płaskich i pow.poziom.(balkony i loggie)
wyk.mech.
obmiar = 125m²
1*-- R --
robocizna
0.7567r-g/m² * 35.00zł/r-g
r-g94.587526.4853310.56
2*-- M --
zaprawa wapienna M1
0.0028m³/m² * 148.68zł/m³
0.35000.41652.04
3*zaprawa cementowo wapienna M15
0.0217m³/m² * 233.64zł/m³
2.71255.070633.75
4*zaprawa cementowo-wapienna M5
0.0007m³/m² * 318.60zł/m³
0.08750.22327.88
5*materiały pomocnicze
1.5% * 713.67zł
%1.50000.08610.71
6*-- S --
agregat tynkarski 1.1-3 m3/h
0.1225m-g/m² * 40.00zł/m-g
m-g15.31254.900612.50
Razem koszty bezpośrednie: 4647.50
Ceny jednostkowe
37.1803310.56
26.485
724.38
5.795
612.50
4.900
A. 35,00 m2
B. 148,68 m2
C. 200,60 m2
D. 125,00 m2

Brak odpowiedzi na to pytanie.

Wyjaśnienie poprawnej odpowiedzi:
Odpowiedź 125,00 m2 jest jak najbardziej na miejscu, bo odpowiada realnej powierzchni ściany zewnętrznej, która potrzebuje tynku. Z danych w tabeli wynika, że tynki zewnętrzne są w czwartej kategorii jakości, więc materiały muszą spełniać pewne normy i wymagania techniczne. W praktyce, dobre obliczenie powierzchni do otynkowania ma duże znaczenie, bo to pomaga określić koszty i wybrać odpowiednie materiały budowlane. Nie można też zapominać o lokalnych warunkach pogodowych i izolacji termicznej. Użycie odpowiednich standardów w obliczeniach i dobór właściwych tynków mogą znacząco wpłynąć na odporność i efektywność energetyczną budynku. Dlatego znajomość powierzchni do tynkowania jest kluczowa w każdym projekcie budowlanym.

Pytanie 34

Analizę odchylenia tynku oraz jego brzegów od poziomu i pionu wykonuje się w tynkach klasy

A. I
B. Ia
C. II
D. 0

Brak odpowiedzi na to pytanie.

Wyjaśnienie poprawnej odpowiedzi:
Badanie odchylenia powierzchni tynku i jego krawędzi od kierunku poziomego i pionowego jest kluczowe w tynkach kategorii II. Tynki te charakteryzują się większymi wymaganiami w zakresie estetyki i jakości wykonania, co wiąże się z koniecznością zachowania precyzyjnych wymiarów i kątów. W praktyce, podczas realizacji prac wykończeniowych, istotne jest, aby powierzchnie były idealnie równe oraz aby krawędzie były prawidłowo ustawione względem poziomu i pionu. W przypadku tynków kategorii II, tolerancje odchylenia są znacznie mniejsze niż w innych kategoriach, co oznacza, że ekipy budowlane muszą wykorzystywać narzędzia pomiarowe o wysokiej precyzji, takie jak poziomice laserowe czy tachymetry. Przykładem zastosowania tej wiedzy jest kontrola jakości tynków w budynkach użyteczności publicznej, gdzie estetyka ma kluczowe znaczenie dla odbioru wnętrz przez użytkowników. Dobre praktyki w branży budowlanej zalecają regularne przeprowadzanie pomiarów oraz wdrażanie procedur kontroli jakości, aby zminimalizować błędy wykonawcze i zapewnić trwałość oraz atrakcyjność wykończeń.

Pytanie 35

Przedstawioną na ilustracji listwę stosuje się do

Ilustracja do pytania
A. mocowania termoizolacji.
B. wykonania boniowania.
C. wzmocnienia ościeży.
D. ochrony naroży.

Brak odpowiedzi na to pytanie.

Wyjaśnienie poprawnej odpowiedzi:
Listwa, którą widzisz na obrazku, to typowa listwa boniarska. Tego typu elementy są często używane w architekturze do tworzenia fajnego boniowania na elewacjach budynków. Bonowanie to taka technika dekoracyjna, która polega na wydzielaniu i podkreślaniu poziomych lub pionowych linii na tynku. Dzięki temu budynek nabiera eleganckiego wyglądu. Listwy boniarskie mają swoje specyficzne kształty i otwory, które ułatwiają formowanie krawędzi. Moim zdaniem, ich zastosowanie w projektach klasycznych dodaje ogromnej wartości estetycznej. Warto też pamiętać, że bonowanie nie tylko wygląda dobrze, ale też wizualnie powiększa obiekt i maskuje drobne niedoskonałości na elewacji. Przy projektowaniu, dobrze jest zwrócić uwagę na lokalne przepisy budowlane i estetykę otoczenia, bo to bardzo wpływa na odbiór całej konstrukcji. Listwy boniarskie są więc naprawdę istotnym elementem w wielu projektach budowlanych.

Pytanie 36

Sposób spoinowania zewnętrznej powierzchni muru, który nie będzie pokrywany tynkiem, powinien być przeprowadzony za pomocą

A. gwoździa tynkarskiego
B. listwy tynkarskiej
C. żelazka do spoinowania
D. odbijaka dłutowego

Brak odpowiedzi na to pytanie.

Wyjaśnienie poprawnej odpowiedzi:
Żelazko do spoinowania jest narzędziem zaprojektowanym specjalnie do wygładzania i formowania spoin w murach, co czyni je idealnym do spoinowania zewnętrznych powierzchni muru, które nie są przeznaczone do tynkowania. Użycie żelazka do spoinowania pozwala na precyzyjne uformowanie spoin, co wpływa na estetykę oraz trwałość konstrukcji. Dzięki odpowiedniej technologii pracy z tym narzędziem, można uzyskać gładkie, równe i estetycznie wyglądające spoiny, które nie tylko poprawiają walory wizualne muru, ale także przyczyniają się do jego ochrony przed czynnikami atmosferycznymi. W standardach budowlanych i dobrych praktykach branżowych zaleca się stosowanie żelazek do spoinowania, aby zapewnić pełną kontrolę nad procesem i uzyskać maksymalną jakość wykonania. Przykładem zastosowania żelazka do spoinowania może być praca z cegłami lub bloczkami betonowymi, gdzie odpowiednia technika zapewnia nie tylko estetykę, ale i wytrzymałość konstrukcji.

Pytanie 37

Nominalna grubość spoin poziomych wynosi 12 mm (-2 mm; +5 mm), a spoin pionowych 10 mm (±5 mm). Na którym rysunku przedstawiono grubość spoin niezgodna z dopuszczalną?

Ilustracja do pytania
A. A.
B. C.
C. B.
D. D.

Brak odpowiedzi na to pytanie.

Wyjaśnienie poprawnej odpowiedzi:
Rysunek B jest prawidłowym wyborem, ponieważ ilustruje przypadek, w którym grubość spoiny poziomej przekracza dopuszczalne wartości. Zgodnie z normami, nominalna grubość spoin poziomych wynosi 12 mm z tolerancją od -2 mm do +5 mm, co prowadzi do akceptowalnego zakresu grubości od 10 mm do 17 mm. Jednak w przedstawionym przypadku spoina pozioma na rysunku B ma grubość 15 mm, co w połączeniu z minimalną grubością 5 mm dla spoin pionowych, powoduje, że przekracza maksymalny limit dopuszczalny. Praktyczne zastosowanie tego typu wiedzy jest kluczowe w branży budowlanej oraz w spawalnictwie, gdzie precyzyjne wymiary i ich kontrola są niezbędne dla zachowania wytrzymałości konstrukcji oraz zgodności z normami jakości. Znajomość tolerancji i ich wpływu na jakość spoin jest fundamentem dla inżynierów i techników. Właściwe stosowanie tolerancji spoin pozwala na uniknięcie problemów, które mogą prowadzić do awarii konstrukcji. Dobrą praktyką jest zawsze przeprowadzanie inspekcji spoin zgodnie z ustalonymi standardami, co pozwala na wczesne wykrycie ewentualnych niezgodności.

Pytanie 38

Na podstawie informacji zawartych w tabeli określ, która ilość składników odpowiada proporcji wagowej stosowanej przy wykonaniu zaprawy cementowej klasy M7.

Skład i marka zapraw cementowych w zależności od klasy cementu
Klasa cementuSkład wagowy przy marce zaprawy
M4M7M12M15
32,51 : 5,51 : 4,51 : 3,51 : 3
A. 200 kg cementu i 900 kg piasku.
B. 200 kg piasku i 900 kg cementu.
C. 100 kg cementu i 900 kg piasku.
D. 100 kg piasku i 450 kg cementu.

Brak odpowiedzi na to pytanie.

Wyjaśnienie poprawnej odpowiedzi:
Odpowiedź "200 kg cementu i 900 kg piasku" jest poprawna, ponieważ odpowiada proporcji wagowej 1:4,5, którą zastosowano przy wykonaniu zaprawy cementowej klasy M7. Zgodnie z tą proporcją, na każdą jednostkę cementu przypada 4,5 jednostki piasku. W tym przypadku, 200 kg cementu wymaga 900 kg piasku, co w pełni spełnia wymagania dotyczące tej mieszanki. Takie proporcje są kluczowe, ponieważ wpływają na właściwości mechaniczne zaprawy, takie jak wytrzymałość na ściskanie i trwałość. W praktyce, stosując te proporcje, uzyskujemy dobrze zharmonizowaną zaprawę, która zapewnia odpowiednią przyczepność i stabilność. Warto również pamiętać, że stosowanie właściwych proporcji jest zgodne z normami budowlanymi, co przekłada się na bezpieczeństwo i jakość realizowanych prac budowlanych.

Pytanie 39

Tynk III kategorii powszechny to

A. narzut jedno- lub dwu-warstwowy wygładzany pacą
B. tynk trójwarstwowy wygładzony pacą pokrytą filcem
C. narzut o jednej warstwie, wyrównany kielnią
D. tynk trójwarstwowy zatarty packą na gładko

Brak odpowiedzi na to pytanie.

Wyjaśnienie poprawnej odpowiedzi:
Tynk pospolity III kategorii, jako tynk trójwarstwowy zatarty packą na gładko, jest odpowiednim rozwiązaniem w przypadku, gdy zależy nam na uzyskaniu estetycznej, gładkiej powierzchni. Tego rodzaju tynk składa się z trzech warstw: warstwy podkładowej, warstwy zasadniczej oraz warstwy wykończeniowej, co pozwala na uzyskanie odpowiedniej wytrzymałości oraz trwałości. Takie podejście jest zgodne z normami budowlanymi, które zalecają stosowanie trzech warstw w celu osiągnięcia najlepszych właściwości termoizolacyjnych oraz akustycznych. Przykładem zastosowania tynku pospolitego III kategorii mogą być wnętrza budynków mieszkalnych, gdzie gładka powierzchnia ścian jest zarówno estetyczna, jak i funkcjonalna. Dobra praktyka polega na prawidłowym wykonaniu każdej z warstw, co wpływa na końcowy efekt estetyczny oraz trwałość tynku, a także na jego odporność na uszkodzenia mechaniczne czy wilgoć. Dodatkowo, tynk taki może być malowany, co otwiera dodatkowe możliwości aranżacyjne w przestrzeni. Zastosowanie tynku trójwarstwowego zwiększa też wartość estetyczną obiektów budowlanych.

Pytanie 40

Określenie lokalizacji nowych ścianek działowych w renowowanym obiekcie następuje na podstawie

A. projektu budowlanego
B. założeń do kosztorysu
C. warunków technicznych wykonania i odbioru robót
D. specyfikacji technicznej wykonania i odbioru robót

Brak odpowiedzi na to pytanie.

Wyjaśnienie poprawnej odpowiedzi:
Projekt budowlany jest kluczowym dokumentem w procesie przebudowy budynku, ponieważ określa on szczegółowe rozwiązania architektoniczne oraz konstrukcyjne, w tym lokalizację nowych ścianek działowych. Zawiera on rysunki techniczne, które ilustrują układ pomieszczeń, a także specyfikacje materiałowe i technologiczne. Przykładowo, w przypadku przekształcenia przestrzeni biurowej, projekt budowlany pomoże zdecydować, gdzie najlepiej umieścić ścianki działowe, aby zachować optymalną funkcjonalność oraz estetykę. Ponadto, każda realizacja powinna być zgodna z obowiązującymi normami budowlanymi i technicznymi, które są zawarte w planie. Stosowanie się do zatwierdzonego projektu budowlanego minimalizuje ryzyko konfliktów z przepisami prawa budowlanego, co może prowadzić do kosztownych opóźnień w realizacji projektu oraz konieczności wprowadzenia zmian w już zrealizowanych elementach budowlanych.