Wyniki egzaminu

Informacje o egzaminie:
  • Zawód: Technik budownictwa
  • Kwalifikacja: BUD.12 - Wykonywanie robót murarskich i tynkarskich
  • Data rozpoczęcia: 14 maja 2026 00:27
  • Data zakończenia: 14 maja 2026 00:55

Egzamin zdany!

Wynik: 27/40 punktów (67,5%)

Wymagane minimum: 20 punktów (50%)

Nowe
Analiza przebiegu egzaminu- sprawdź jak rozwiązywałeś pytania
Pochwal się swoim wynikiem!
Szczegółowe wyniki:
Pytanie 1

Jaką ilość zaprawy murarskiej należy przygotować do wzniesienia ściany z bloczków z betonu komórkowego o grubości 37 cm oraz wymiarach 3,5 × 8 m, jeśli do budowy 1 m2 takiej ściany potrzeba 0,043 m3 zaprawy?

A. 5,569 m3
B. 1,204 m3
C. 12,728 m3
D. 1,591 m3
Aby obliczyć ilość zaprawy murarskiej potrzebnej do wymurowania ściany o grubości 37 cm i wymiarach 3,5 × 8 m, najpierw należy obliczyć powierzchnię tej ściany. Powierzchnia wynosi 3,5 m × 8 m = 28 m². Następnie, znając zapotrzebowanie na zaprawę, które wynosi 0,043 m³ na 1 m², należy pomnożyć tę wartość przez całkowitą powierzchnię ściany: 28 m² × 0,043 m³/m² = 1,204 m³. Takie obliczenia są zgodne z praktykami budowlanymi, w których precyzyjne obliczenia materiałów są kluczowe dla efektywności kosztowej i zapewnienia jakości wykonania. Warto również pamiętać, że przy zamawianiu materiałów budowlanych zaleca się dodawanie pewnego marginesu (zwykle 5-10%) na straty, które mogą wystąpić podczas transportu i pracy budowlanej. Zrozumienie tych zasad jest istotne nie tylko dla wykonawców, ale także dla inwestorów, aby zminimalizować ryzyko budżetowe i czasowe.

Pytanie 2

W czasie intensywnych upałów cegłę ceramiczną wypełnioną przed jej użyciem do murowania należy

A. zgromadzić pod zadaszeniem
B. zagruntować gruntownikiem
C. zamoczyć w wodzie
D. nakryć plandeką
Zanurzenie cegły ceramicznej w wodzie przed murowaniem to naprawdę ważny krok, zwłaszcza gdy na dworze jest gorąco. Cegła ceramiczna łatwo wchłania wodę, a jeśli jest zbyt sucha, to może się okazać, że zaprawa nie zwiąże się z nią dobrze. Chodzi o to, żeby cegła miała odpowiednią wilgoć, co sprawia, że połączenie z zaprawą murarską staje się mocniejsze. Kiedy nie nawilżamy cegły, to ona może wciągać wodę z zaprawy, co prowadzi do pęknięć i osłabienia całej ściany. Najlepiej zanurzyć cegły na około 10-15 minut, żeby miały czas na wchłonięcie wody. W branży budowlanej to już praktyka, która jest uważana za standard, co można zobaczyć w normach budowlanych jak PN-EN 771-1. Mówią one o tym, jak ważne jest dobre przygotowanie materiałów przed ich użyciem, więc lepiej tego nie lekceważyć.

Pytanie 3

Aby przygotować zaprawę cementowo-wapienną w proporcjach objętościowych 1 : 2 : 6, należy zastosować odpowiednio

A. 1 część wapna, 2 części cementu oraz 6 części piasku
B. 1 część cementu, 2 części wapna oraz 6 części wody
C. 1 część wapna, 2 części cementu oraz 6 części wody
D. 1 część cementu, 2 części wapna i 6 części piasku
Odpowiedź jest prawidłowa, ponieważ zaprawa cementowo-wapienna o proporcji 1:2:6 oznacza, że na każdą część cementu przypadają dwie części wapna i sześć części piasku. Taki skład jest powszechnie stosowany w budownictwie, szczególnie przy murowaniu. Cement działa jako spoiwo, które łączy pozostałe składniki, a wapno wpływa na elastyczność i trwałość zaprawy. Piasek z kolei zapewnia odpowiednią strukturę i wytrzymałość. W praktyce, stosując tę proporcję, można uzyskać zaprawę o dobrej przyczepności, odporności na czynniki atmosferyczne oraz długowieczności, co jest kluczowe w konstrukcjach budowlanych. Przykładowo, przy budowie murów z cegły, taka zaprawa zapewnia stabilność i odporność na pęknięcia, co jest zgodne z normami budowlanymi PN-EN 998-2. Warto również dodać, że odpowiednie dobieranie składników wpływa na właściwości termiczne i akustyczne muru, co jest istotne w kontekście komfortu użytkowania budynków.

Pytanie 4

Na której ilustracji przedstawiono chwytak do przenoszenia cegieł?

Ilustracja do pytania
A. Na ilustracji 3.
B. Na ilustracji 2.
C. Na ilustracji 4.
D. Na ilustracji 1.
Ilustracja 2 przedstawia chwytak do przenoszenia cegieł, co czyni ją poprawną odpowiedzią w tym pytaniu. Chwytaki tego typu są niezwykle istotnym narzędziem w branży budowlanej, umożliwiającym szybki i efektywny transport cegieł z miejsca na miejsce. Ich konstrukcja opiera się na mechanizmie zaciskowym, który pozwala na pewne i bezpieczne uchwycenie cegły, co znacznie minimalizuje ryzyko uszkodzenia materiału oraz obrażeń pracowników. W praktyce, chwytaki do przenoszenia cegieł są często stosowane na placach budowy, gdzie zwiększają wydajność pracy, a także redukują czas potrzebny na transport ciężkich materiałów. Warto zaznaczyć, że zgodność z normami BHP oraz standardami pracy odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa podczas używania takich narzędzi. Właściwe techniki przenoszenia materiałów, jak również znajomość właściwości cegieł, to aspekty, które każdy pracownik budowlany powinien znać, aby efektywnie i bezpiecznie wykonywać swoje zadania.

Pytanie 5

Na podstawie danych zawartych w tabeli oblicz, ile bloków wapienno-piaskowych drążonych typu 2NFD o wymiarach 25 cm × 12 cm × 13,8 cm potrzeba do wymurowania ściany o grubości 38 cm i wymiarach 3,5 m × 6 m.

Ilustracja do pytania
A. 1 651 szt.
B. 1 069 szt.
C. 1 113 szt.
D. 1 670 szt.
Aby prawidłowo obliczyć liczbę bloków wapienno-piaskowych drążonych typu 2NFD potrzebnych do wymurowania ściany o wymiarach 3,5 m × 6 m i grubości 38 cm, kluczowe jest zrozumienie etapu wyliczeń. Powierzchnia ściany została obliczona jako 3,5 m × 6 m, co daje 21 m². Z danych w tabeli wynika, że na 1 m² przy tej grubości potrzeba 78,60 sztuk bloków. Mnożąc powierzchnię ściany przez liczbę bloków na 1 m², otrzymujemy wartość 1 650,6 szt., która po zaokrągleniu daje 1 651 sztuk. W praktyce, takie obliczenia są niezwykle istotne podczas planowania robót budowlanych, ponieważ pozwalają na precyzyjne oszacowanie materiałów budowlanych, co wpływa na koszty inwestycji oraz czas realizacji projektu. Prawidłowe oszacowanie ilości bloków ma również znaczenie dla zachowania standardów jakości i trwałości konstrukcji, co jest zgodne z normami budowlanymi.

Pytanie 6

Aby naprawić głębokie pęknięcia w ścianie murowanej, należy zastosować

A. cegły dziurawe wraz z zaczynem gipsowym
B. cegły kominowe i zaprawę cementową
C. klamry stalowe oraz zaczyn cementowy
D. stalowe pręty oraz zaprawę gipsową
Użycie klamer stalowych i zaczynu cementowego do naprawy głębokich pęknięć w ścianach murowanych jest zgodne z najlepszymi praktykami budowlanymi. Klamry stalowe służą do stabilizacji strukturalnej i wzmocnienia połączeń między elementami budowlanymi, co jest kluczowe w przypadku uszkodzeń o dużej głębokości. Zastosowanie zaczynu cementowego jako materiału wypełniającego pęknięcia jest również podstawą dobrych praktyk. Zaczyn cementowy charakteryzuje się wysoką wytrzymałością na ściskanie oraz odpornością na czynniki atmosferyczne, co czyni go idealnym do zastosowań zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Przykładowo, w przypadku renowacji starych budynków, które mają pęknięcia wynikające z osiadania lub ruchów fundamentów, klamry stalowe mogą zostać użyte do złączenia i wzmocnienia uszkodzonych elementów, a zaczyn cementowy do ich wypełnienia. Warto również zwrócić uwagę na normy budowlane, które zalecają stosowanie tego typu materiałów w celu zapewnienia trwałości i bezpieczeństwa budynków.

Pytanie 7

Sprzętu przedstawionego na rysunku używa się do transportu

Ilustracja do pytania
A. mieszanki betonowej.
B. drogowych mas bitumicznych.
C. cementu luzem.
D. suchych mieszanek zapraw tynkarskich.
Wybór odpowiedzi dotyczącej transportu cementu luzem, drogowych mas bitumicznych lub suchych mieszanek zapraw tynkarskich nie jest uzasadniony ani zgodny z charakterystyką urządzenia widocznego na zdjęciu. Cement luzem, w przeciwieństwie do mieszanki betonowej, transportuje się zazwyczaj za pomocą silosów lub specjalnych cystern. Takie podejście jest zgodne z normami dotyczącymi przechowywania i transportu materiałów sypkich. W przypadku drogowych mas bitumicznych, stosuje się inne urządzenia, jak np. remontery, które są projektowane do podgrzewania i transportu mas bitumicznych używanych w budowie nawierzchni drogowych. Ponadto, suche mieszanki zapraw tynkarskich są zazwyczaj dostarczane na plac budowy w workach lub silosach i wymagają innego rodzaju sprzętu do ich transportu, takiego jak wózki widłowe czy podnośniki. Wybierając niewłaściwe odpowiedzi, można popaść w typowy błąd analizy funkcji sprzętu, co prowadzi do nieporozumień w obszarze zastosowania technologii budowlanej. Właściwe zrozumienie, jakie materiały transportowane są danym sprzętem, jest kluczowe dla efektywnego planowania i realizacji prac budowlanych, a także dla zachowania bezpieczeństwa na placu budowy.

Pytanie 8

Warstwa styropianu umieszczona w wieńcach oraz nadprożach ścian zewnętrznych ma za zadanie izolację

A. wodoszczelnej
B. akustyczną
C. ciepłochronnej
D. paroszczelnej
Odpowiedź dotycząca funkcji ciepłochronnej warstwy styropianu w wieńcach i nadprożach ścian zewnętrznych jest prawidłowa, ponieważ styropian jest materiałem o niskiej przewodności cieplnej, co czyni go doskonałym izolatorem termicznym. Jego zastosowanie w budownictwie jest powszechne, szczególnie w kontekście minimalizacji strat ciepła w budynkach. Przykładowo, w budynkach energooszczędnych, dobrze zaizolowane wieńce i nadproża z użyciem styropianu mogą znacząco poprawić efektywność energetyczną budynku, co jest zgodne z normami budowlanymi i standardami takimi jak NF40 oraz NF15. Poza tym, stosowanie styropianu w tych elementach konstrukcyjnych przyczynia się do komfortu cieplnego mieszkańców, redukując koszty ogrzewania. Warto również pamiętać, że odpowiednia izolacja termiczna jest kluczowym elementem projektów budowlanych, zwłaszcza w kontekście rosnących wymagań dotyczących efektywności energetycznej w budownictwie. Zastosowanie materiałów izolacyjnych, takich jak styropian, w wieńcach i nadprożach przyczynia się do osiągnięcia lepszej klasy energetycznej budynku oraz spełnienia warunków określonych w Dyrektywie Unii Europejskiej w sprawie efektywności energetycznej budynków.

Pytanie 9

Na podstawie przedstawionego rysunku oblicz powierzchnię dłuższej ściany bez otworów okiennych i drzwiowych w pokoju 3 zakładając, że wysokość pomieszczenia wynosi 3,00 m.

Ilustracja do pytania
A. 8,55 m2
B. 5,16 m2
C. 48,63 m2
D. 17,07 m2
Powierzchnia dłuższej ściany bez otworów okiennych i drzwiowych w pokoju 3 wynosi 17,07 m2, co możemy obliczyć, mnożąc szerokość ściany (5,69 m) przez wysokość pomieszczenia (3,00 m). Tego typu obliczenia są kluczowe w architekturze i budownictwie, gdzie precyzyjne określenie powierzchni pomaga w planowaniu i wykonaniu różnych prac, takich jak malowanie, tapetowanie czy instalacja materiałów wykończeniowych. Ustalanie powierzchni ścian jest również istotne przy obliczaniu ilości materiałów potrzebnych do izolacji czy montażu systemów wentylacyjnych. Вartości te powinny być zawsze zaokrąglane do dwóch miejsc po przecinku, aby zachować spójność w dokumentacji budowlanej. Zastosowanie standardów, takich jak PN-EN 1991-1-1, które dotyczą obliczeń budowlanych, oraz ściśle określone normy dotyczące materiałów budowlanych, pozwala na skuteczną kontrolę jakości i bezpieczeństwa budowli. W praktyce, znajomość zasad obliczania powierzchni pomieszczeń jest niezbędna dla architektów oraz projektantów wnętrz, co umożliwia im efektywne zarządzanie przestrzenią.

Pytanie 10

Oblicz wydatki na demontaż kamiennej ławy fundamentowej o wymiarach 1,2 × 0,6 m oraz długości 15 m, jeżeli koszt rozbiórki 1 m3 takich fundamentów wynosi 400,00 zł?

A. 240,00 zł
B. 6 000,00 zł
C. 4 320,00 zł
D. 480,00 zł
Aby obliczyć koszt rozbiórki kamiennej ławy fundamentowej, najpierw musimy ustalić objętość fundamentu. Ława ma przekrój 1,2 m × 0,6 m i długość 15 m, więc objętość V można obliczyć ze wzoru: V = długość × szerokość × wysokość. W naszym przypadku: V = 15 m × 1,2 m × 0,6 m = 10,8 m³. Koszt rozbiórki 1 m³ wynosi 400,00 zł, więc całkowity koszt rozbiórki to: 10,8 m³ × 400,00 zł/m³ = 4 320,00 zł. Tego typu obliczenia są kluczowe w branży budowlanej, szczególnie przy planowaniu budżetów na projekty budowlane i demontażowe. Znajomość jednostkowych kosztów robocizny oraz materiałów budowlanych pozwala na efektywne zarządzanie kosztami oraz optymalizację wydatków. W praktyce, takie obliczenia powinny być zawsze weryfikowane w kontekście aktualnych cen i stawek rynkowych, które mogą się różnić w zależności od lokalizacji i specyfiki projektu.

Pytanie 11

Masa asfaltowa dostępna jest w pojemnikach 10-litrowych w cenie 74,90 zł za pojemnik.
Oblicz koszt zakupu masy asfaltowej niezbędnej do przeprowadzenia dwuwarstwowej hydroizolacji na dwóch ścianach fundamentowych o powierzchni 25,0 m² każda, jeśli zużycie masy w pierwszej warstwie wynosi 0,5 l/m², a w drugiej 0,4 l/m².

A. 224,70 zł
B. 374,50 zł
C. 299,60 zł
D. 149,80 zł
Aby obliczyć całkowity koszt zakupu masy asfaltowej do wykonania dwuwarstwowej hydroizolacji, należy najpierw policzyć, ile masy potrzebujemy na obydwie warstwy. Powierzchnia jednej ściany fundamentowej wynosi 25 m², więc dla dwóch ścian potrzebujemy 50 m². Zużycie masy w pierwszej warstwie wynosi 0,5 l/m², co daje 0,5 l/m² * 50 m² = 25 l na pierwszą warstwę. W drugiej warstwie zużycie wynosi 0,4 l/m², co daje 0,4 l/m² * 50 m² = 20 l na drugą warstwę. Łącznie potrzebujemy 25 l + 20 l = 45 l masy asfaltowej. Masa asfaltowa sprzedawana jest w opakowaniach 10-litrowych, co oznacza, że potrzebujemy 5 opakowań (45 l / 10 l = 4,5, zaokrąglając w górę do 5). Koszt jednego opakowania wynosi 74,90 zł, więc całkowity koszt zakupu to 5 opakowań * 74,90 zł = 374,50 zł. Takie obliczenia są niezwykle istotne w praktyce budowlanej, ponieważ pozwalają na precyzyjne oszacowanie kosztów materiałów, co jest kluczowe dla zachowania budżetu i efektywności projektów budowlanych.

Pytanie 12

Na rysunku przedstawiono lico muru w wiązaniu

Ilustracja do pytania
A. polskim.
B. wozówkowym.
C. krzyżykowym.
D. główkowym,
Na tym rysunku widać lico muru w wiązaniu wozówkowym. To jeden z najczęściej stosowanych sposobów układania cegieł w budownictwie, co nie jest bez powodu. Cegły w takim wiązaniu układa się naprzemiennie, więc co druga cegła jest dłuższa, a reszta jest krótsza. Dzięki temu mamy solidniejszy mur, mniejsze ryzyko pęknięć i większą nośność całej konstrukcji. Wozówkowe wiązanie stosuje się zarówno w domach, jak i w różnych budynkach użyteczności publicznej. W praktyce, pomaga to rozkładać obciążenia na większą powierzchnię, a to jest zgodne z normami budowlanymi, jak Eurokod 6, który mówi o projektowaniu murów z cegły. Ciekawym jest, że podczas budowy ważne, żeby dłuższe cegły były układane w sposób, który zapewnia ich równomierne wsparcie, co naprawdę zwiększa trwałość całej konstrukcji.

Pytanie 13

W trakcie murowania ścian w zimowych warunkach należy podgrzać

A. jedynie piasek
B. wszystkie składniki zaprawy przed ich połączeniem
C. tylko wodę i piasek
D. zaprawę po połączeniu wszystkich składników
Odpowiedzi wskazujące na podgrzewanie wszystkich składników zaprawy lub tylko piasku bazują na nieporozumieniu dotyczących właściwego procesu przygotowania zaprawy w zimie. Podgrzewanie wszystkich składników przed wymieszaniem, mimo że teoretycznie mogłoby wydawać się sensowne, może prowadzić do problemów z kontrolą temperatury oraz niejednorodnością mieszanki. W rzeczywistości kluczowe jest, aby podgrzać tylko wodę oraz piasek, ponieważ to właśnie te składniki mają największy wpływ na szybkość wiązania i jakość zaprawy. Podgrzewanie zaprawy po wymieszaniu wszystkich składników jest również niewłaściwym podejściem, ponieważ nie można w ten sposób efektywnie kontrolować temperatury i jednorodności mieszanki, co może prowadzić do powstawania pęknięć i osłabienia muru. Ogrzewanie tylko piasku nie zapewnia odpowiedniej temperatury dla wody, która jest kluczowym składnikiem zaprawy. W przypadku niskiej temperatury, zmniejszenie ilości ciepła w mieszance może skutkować opóźnieniami w procesie wiązania i zwiększeniem ryzyka uszkodzeń, co jest sprzeczne z najlepszymi praktykami budowlanymi. Dlatego ważne jest, aby rozumieć zasady zachowania ciepła i optymalizacji procesu murowania, aby uniknąć błędów, które mogą prowadzić do poważnych konsekwencji w późniejszym okresie eksploatacji budowli.

Pytanie 14

Do mineralnych spoiw hydraulicznych zalicza się

A. wapno hydratyzowane i palone
B. wapno dolomitowe i pokarbidowe
C. gips szpachlowy i autoklawizowany
D. cement hutniczy i pucolanowy
Wybór wapna hydratyzowanego i palonego jako spoiwa mineralnego hydraulicznego jest błędny, ponieważ te materiały nie mają zdolności do wiązania w obecności wody w takim samym stopniu jak cement hutniczy czy pucolany. Wapno hydratyzowane, po rozpuszczeniu w wodzie, prowadzi do hydratacji, jednak nie tworzy trwałych połączeń w warunkach wilgotnych, co ogranicza jego zastosowanie w konstrukcjach narażonych na działanie wody. Wapno palone, z kolei, wykazuje dużą reaktywność chemiczną, ale podobnie jak wapno hydratyzowane, nie zachowuje właściwości hydraulicznych. Gips szpachlowy i autoklawizowany również nie są klasyfikowane jako spoiwa mineralne hydrauliczne, ponieważ gips wiąże się na drodze procesów gipsowych i nie ma zdolności do wiązania w warunkach mokrych. Wapno dolomitowe i pokarbidowe również nie spełniają kryteriów hydraulicznych, co prowadzi do błędnych wniosków odnośnie ich funkcji w budownictwie. Te materiały są często mylone z cementami hydraulicznymi z powodu ich zastosowania w różnych aspektach budowy, jednak nie wykazują one wymaganych właściwości do efektywnego wiązania w obecności wody, co jest kluczowe dla zapewnienia trwałości i bezpieczeństwa konstrukcji. Należy pamiętać, że zgodność z normami budowlanymi oraz dobrymi praktykami jest istotna dla osiągnięcia optymalnych efektów w użyciu spoiw w budownictwie.

Pytanie 15

Budowę stropu Fert o długości 4,00 m należy rozpocząć od położenia

A. belek nośnych na ścianach
B. zbrojenia żeber rozdzielczych
C. zbrojenia belek monolitycznych
D. pustaków ceramicznych na deskowaniu
Rozpoczęcie wykonania stropu Fert od ułożenia pustaków ceramicznych na deskowaniu jest niezgodne z zasadami konstrukcyjnymi. Pustaki ceramiczne są elementami wypełniającymi, które pełnią funkcję izolacyjną oraz zwiększają masę stropu, ale ich układanie powinno następować dopiero po zamocowaniu belek nośnych. Zbrojenie żeber rozdzielczych, choć istotne w kontekście zwiększenia nośności i sztywności stropu, również należy umieszczać po ułożeniu belek nośnych. Niezależnie od tego, jak ważne jest zapewnienie odpowiedniego zbrojenia, cała konstrukcja bazuje na prawidłowo zamocowanych belkach nośnych. Kolejnym błędnym podejściem jest rozpoczęcie od zbrojenia belek monolitycznych, które w kontekście stropu Fert nie znajduje zastosowania, ponieważ strop ten bazuje na prefabrykowanych elementach, a nie monolitycznej konstrukcji. Zrozumienie sekwencji prac budowlanych oraz znaczenia każdego z elementów jest kluczowe dla prawidłowego wykonania stropu. Na tym etapie często popełnia się błąd, myśląc, że można pominąć fundamentalne elementy konstrukcyjne na rzecz detali, co w konsekwencji prowadzi do osłabienia całej struktury i zwiększa ryzyko awarii. W praktyce budowlanej zawsze należy dbać o kolejność i sposób wykonania, aby zapewnić stabilność i bezpieczeństwo budynku.

Pytanie 16

Który z podanych tynków należy do tynków o cienkiej warstwie?

A. Akrylowy
B. Ciepłochronny
C. Wypalony
D. Ciągnięty
Tynki ciągnione, wypalane oraz ciepłochronne różnią się od tynków akrylowych pod względem składu, przeznaczenia oraz metody aplikacji, co sprawia, że nie mogą być zaliczane do tynków cienkowarstwowych. Tynki ciągnione, stosowane przede wszystkim w budownictwie, mają zazwyczaj większą grubość i są kładzione w sposób tradycyjny za pomocą narzędzi takich jak kielnie. Tego typu tynki, często cementowe lub wapienne, służą głównie do wyrównywania powierzchni oraz przygotowania podłoża pod dalsze prace wykończeniowe. Z kolei tynki wypalane, które są tworzone na bazie ceramiki, są stosowane głównie w obiektach przemysłowych i nie są przystosowane do cienkowarstwowych aplikacji. Tynki ciepłochronne natomiast, choć ważne w kontekście izolacji termicznej budynków, również nie spełniają norm cienkowarstwowych, ponieważ ich grubość często przekracza 3 mm. Często pojawia się błędne myślenie, że tynki mogą być klasyfikowane jedynie na podstawie ich funkcji izolacyjnej lub estetycznej, podczas gdy kluczowym kryterium jest również ich grubość oraz sposób aplikacji. Dlatego ważne jest zrozumienie różnorodności tynków dostępnych na rynku oraz ich właściwości, aby podejmować właściwe decyzje w zakresie wyboru odpowiedniego materiału do określonych zastosowań budowlanych.

Pytanie 17

Na rysunku przedstawiono izolację przeciwwilgociową

Ilustracja do pytania
A. pionową z folii kubełkowej.
B. poziomą z papy.
C. poziomą z folii polietylenowej.
D. pionową z emulsji asfaltowej.
Izolacja przeciwwilgociowa jest kluczowym elementem w budownictwie, jednak niektóre z zaproponowanych rozwiązań nie spełniają wymogów skutecznej ochrony przed wilgocią. Odpowiedzi dotyczące poziomej izolacji z papy oraz folii polietylenowej są nieprawidłowe z uwagi na ich zastosowanie i efektywność w kontekście przeciwwilgociowym. Izolacja pozioma z papy, choć popularna, nie jest odpowiednia do stosowania w miejscach narażonych na wysokie ciśnienie wody, ponieważ może ulegać uszkodzeniu lub deformacji pod wpływem obciążenia. Ponadto, nie jest ona w stanie skutecznie odprowadzać wody, co prowadzi do gromadzenia się wilgoci. Z kolei pozioma folia polietylenowa, mimo że jest stosunkowo łatwa w instalacji, także nie jest wskazana w sytuacjach, gdzie istnieje wysokie ryzyko kontaktu z wodą gruntową. Folia ta nie zapewnia wystarczającej paroprzepuszczalności, co może skutkować zawilgoceniem materiałów budowlanych oraz rozwojem pleśni. W przypadku pionowej izolacji z emulsji asfaltowej, chociaż może być stosowana, nie oferuje ona tej samej skuteczności jak folia kubełkowa. Emulsja asfaltowa, w przeciwieństwie do folii kubełkowej, nie tworzy skutecznej przestrzeni odprowadzającej wodę, co w dłuższym czasie prowadzi do jej degradacji. Zrozumienie różnic między tymi materiałami oraz ich właściwościami jest kluczowe dla zapewnienia efektywnej ochrony w budownictwie.

Pytanie 18

Zgodnie z podaną zasadą oblicz powierzchnię ściany pokazanej na rysunku, jeśli będą tynkowane ościeża otworów.

Zasada obliczania powierzchni ścian tynkowanych
Od powierzchni tynkowanej ściany odlicza się powierzchnię otworów powyżej 3 m2.
Od powierzchni tynkowanej ściany nie odlicza się powierzchni otworów do 3 m2, jeśli tynkowane będą ościeża otworu.
Ilustracja do pytania
A. 35,00 m2
B. 33,50 m2
C. 32,00 m2
D. 33,00 m2
Gdy popełniłeś błąd, ważne, żeby zrozumieć, dlaczego źle podszedłeś do tych obliczeń. Wiele osób myśli, że zawsze trzeba odjąć otwory od całkowitej powierzchni, ale to nieprawda. To częsty błąd, bo nie do końca rozumie się zasady tynkowania. Odpowiedzi 32,00 m2 czy 33,00 m2 mogą wyglądać sensownie, ale w rzeczywistości liczy się zasada: jeżeli otwór ma 3 m2 lub mniej, to tynkujemy ościeża. Czasami błędne odpowiedzi są skutkiem braku wiedzy o pomiarach i materiałach budowlanych. Ignorowanie tej zasady prowadzi do złych wyników, co może wpłynąć na obliczenia materiałów i cen robót. W budownictwie ważne jest, żeby dobrze rozumieć, jak to wszystko działa, zanim zabierzesz się do liczenia.

Pytanie 19

Który z materiałów budowlanych przedstawia oznaczenie rysunkowe?

Ilustracja do pytania
A. Żelbet.
B. Tynk.
C. Tworzywo sztuczne.
D. Szkło.
Odpowiedź 'Szkło' jest poprawna, ponieważ oznaczenie rysunkowe przedstawione na zdjęciu odpowiada normie PN-70/B-01030, która reguluje graficzne przedstawianie materiałów w rysunkach technicznych. Zastosowanie odpowiednich symboli jest kluczowe w projektowaniu, ponieważ pozwala na jednoznaczne identyfikowanie materiałów budowlanych, co jest niezbędne w procesie budowlanym. Szkło, jako materiał, jest szeroko wykorzystywane w architekturze i budownictwie ze względu na swoje właściwości estetyczne oraz funkcjonalne. Na przykład, w projektach nowoczesnych budynków, szkło jest często używane jako element elewacji, co pozwala na uzyskanie efektu przejrzystości i optycznego powiększenia przestrzeni. Dodatkowo, w dokumentacji projektowej, stosowanie standardowych oznaczeń wpływa na zrozumiałość i komunikację w zespole projektowym oraz wśród wykonawców, co zmniejsza ryzyko pomyłek i nieporozumień.

Pytanie 20

Jaką kwotę otrzyma robotnik za zrealizowanie 250 m2 tynku kategorii III, jeśli za 100 m2 takiego tynku przysługuje mu 1500 zł?

A. 25000 zł
B. 2500 zł
C. 37500 zł
D. 3750 zł
Aby obliczyć wynagrodzenie robotnika za wykonanie 250 m2 tynku kategorii III, najpierw należy ustalić stawkę za jednostkę powierzchni. Skoro robotnik otrzymuje 1500 zł za 100 m2, to jednostkowa stawka wynosi 1500 zł / 100 m2 = 15 zł/m2. Następnie, mnożymy tę stawkę przez powierzchnię, którą robotnik ma wykonać: 15 zł/m2 * 250 m2 = 3750 zł. To podejście jest zgodne z dobrymi praktykami w branży budowlanej, gdzie wynagrodzenie często oblicza się na podstawie stawek jednostkowych. Zastosowanie takich obliczeń pozwala na precyzyjne określenie kosztów pracy oraz efektywne zarządzanie budżetem projektu. Warto również pamiętać, że w praktyce może być konieczne uwzględnienie dodatkowych czynników, takich jak czas realizacji, trudność prac oraz ewentualne dodatkowe koszty materiałów, co może wpłynąć na ostateczną kwotę wynagrodzenia.

Pytanie 21

Aby przygotować 1 worek (25 kg) zaprawy tynkarskiej, trzeba zastosować

A. betoniarkę wolnospadową
B. wiertarkę z mieszadłem
C. betoniarkę przeciwbieżną
D. agregat tynkarski
Betoniarka przeciwbieżna do mieszania zaprawy tynkarskiej to nie najlepszy wybór. Ta maszyna jest raczej przystosowana do dużych ilości betonu, a nie do tynków. Betoniarka działa na zasadzie przeciwstawnych ruchów bębna i jest ok, ale jej jakość mieszanki tynkarskiej może być kiepska. Przy zaprawach ważne jest, żeby uzyskać jednorodną konsystencję, a z betoniarką czasem mogą być z tym problemy. Agregaty tynkarskie, mimo że są do aplikacji tynków, nie służą do początkowego mieszania. W sumie używa się ich do transportu gotowej zaprawy, a nie do jej przygotowania. Betoniarki wolnospadowe też najlepiej nie używać do takich cienkich materiałów, jak tynki, bo są raczej zbudowane do betonu. To typowy błąd, że myślisz, że każde urządzenie do mieszania można stosować zamiennie, a tak nie jest. Nieodpowiednie narzędzie do rozrabiania zaprawy może spowodować różne problemy, jak trudności w aplikacji, brzydki wygląd tynku, a nawet obniżoną trwałość. Lepiej postawić na to, co jest przeznaczone do tynków!

Pytanie 22

Na rysunku przedstawiono mur wykonany z zastosowaniem wiązania

Ilustracja do pytania
A. pospolitego.
B. krzyżykowego.
C. wielowarstwowego.
D. polskiego.
Wiązanie polskie, które zostało przedstawione na rysunku, jest jednym z najbardziej powszechnie stosowanych sposobów układania cegieł w murach nośnych. W tym wiązaniu cegły są układane w sposób naprzemienny, gdzie w każdym rzędzie jedna cegła znajduje się na wierzchu, a druga leży na boku. Taki sposób układania nie tylko zwiększa stabilność konstrukcji, ale również pozwala na lepsze przenoszenie obciążeń. W praktyce, wiązanie polskie jest często stosowane w budownictwie, szczególnie w murach zapewniających nośność, gdzie kluczowe jest, aby cegły były odpowiednio splecione. Warto również zwrócić uwagę, że zastosowanie wiązania polskiego zmniejsza ryzyko pęknięć i uszkodzeń, które mogą wystąpić w przypadku niewłaściwego układania cegieł. Takie podejście jest zgodne z najlepszymi praktykami inżynieryjnymi oraz normami, które zalecają określone metody układania materiałów budowlanych w celu zapewnienia ich trwałości i odporności na czynniki zewnętrzne.

Pytanie 23

Do zbudowania nadproża sklepionego (łęku) należy użyć cegły

A. szczelinówki
B. pełnej
C. kratówki
D. dziurawki
Wybieranie złej cegły do nadproża sklepionego może naprawdę namieszać wszystko w konstrukcji. Cegła szczelinówka, mimo że jest lżejsza, nie daje rady z nośnością, więc to nie jest dobry wybór do przenoszenia obciążeń, które mają nadproża. Jej ścianki są zazwyczaj cieńsze, przez co ma niższą wytrzymałość na ściskanie. Cegła kratówka, choć czasem jest używana w budowlance, to nie zapewnia stabilności i odporności na odkształcenia, które są kluczowe w nadprożach. To nie to miejsce, gdzie można ją stosować. Cegła dziurawka, będąca lżejszą opcją, też nie spełnia wymogów, bo nie przenosi ciężarów pionowych tak, jak powinna. Używanie takich materiałów do nadproża może doprowadzić do pęknięć czy nawet zawalenia się konstrukcji, jeśli obciążenia będą zbyt duże. Widziałem już budynki, gdzie zastosowano niewłaściwe materiały i to miało naprawdę fatalne skutki. Dlatego tak ważne jest, żeby używać cegły pełnej, bo to materiał zgodny z budowlanymi normami i dobrymi praktykami inżynieryjnymi.

Pytanie 24

Na rysunku przedstawiono rusztowanie

Ilustracja do pytania
A. na kozłach teleskopowych.
B. wiszące – koszowe.
C. drabinowe.
D. ramowe.
Rusztowanie ramowe to taka konstrukcja, która składa się z gotowych elementów. Dzięki temu jest stabilne i łatwe do złożenia czy rozłożenia. Wygląda to tak, że ma pionowe ramy, które są połączone poprzeczkami i poziomymi częściami. To sprawia, że rusztowania ramowe potrafią utrzymać spore obciążenia, co czyni je super rozwiązaniem do pracy na wysokości. W praktyce wykorzystuje się je w budownictwie, na przykład przy elewacjach budynków, montażach konstrukcji czy wykończeniach. Pamiętaj, że rusztowania muszą być stawiane zgodnie z zasadami bezpieczeństwa, bo to ważne dla ochrony pracowników. I jeszcze, dobrze jest regularnie sprawdzać i konserwować rusztowania ramowe, żeby były w dobrym stanie i bezpiecznie się ich używało.

Pytanie 25

Zgodnie z wskazówkami producenta, zużycie gotowej mieszanki tynkarskiej do nałożenia tynku o grubości 15 mm wynosi 19,5 kg/m2. Ile worków po 30 kilogramów tej mieszanki jest potrzebnych do pokrycia powierzchni 150 m2 tym tynkiem?

A. 75 worków
B. 98 worków
C. 147 worków
D. 225 worków
Odpowiedź 98 worków jest poprawna, ponieważ aby obliczyć całkowite zużycie zaprawy tynkarskiej do wykonania tynku na powierzchni 150 m², należy pomnożyć zużycie na metr kwadratowy przez całkowitą powierzchnię. W tym przypadku, zużycie wynosi 19,5 kg/m², co daje 19,5 kg/m² * 150 m² = 2925 kg. Następnie, aby obliczyć liczbę worków zaprawy potrzebnych do zakupu, należy podzielić całkowite zapotrzebowanie na kilogramy przez wagę jednego worka. Przy masie worka wynoszącej 30 kg, obliczenie wygląda następująco: 2925 kg / 30 kg/worek = 97,5 worków. Ostatecznie, zaokrąglając w górę, potrzebujemy 98 worków. Takie obliczenia są istotne w praktyce budowlanej, ponieważ precyzyjne szacowanie materiałów pozwala uniknąć niedoborów oraz nadmiaru, co z kolei przekłada się na efektywność kosztową i terminowość realizacji projektów budowlanych. Wykorzystanie standardów kalkulacyjnych w branży budowlanej, takich jak normy PN-EN, wspiera dokładność tego procesu.

Pytanie 26

Który etap wykonania ocieplenia ścian budynku metodą lekką mokrą przedstawiono na ilustracji?

Ilustracja do pytania
A. Montaż listwy startowej.
B. Nakładanie zaprawy klejowej.
C. Uzupełnianie ubytków pianką.
D. Wtapianie siatki zbrojącej.
Montaż listwy startowej to kluczowy etap w procesie ocieplania budynków metodą lekką mokrą. Na ilustracji widoczni są pracownicy, którzy precyzyjnie umieszczają metalową listwę na dolnej krawędzi ściany, co zapewnia stabilną bazę dla dalszych prac. Listwa startowa pełni istotną rolę w estetycznym i technicznym wykonaniu systemu ociepleniowego, ponieważ jej właściwe zamontowanie umożliwia równomierne ułożenie materiału izolacyjnego. Zgodnie z obowiązującymi standardami budowlanymi, stosowanie listwy startowej zapobiega problemom związanym z mechanizmami wchłaniania wody oraz ewentualnym uszkodzeniom dolnej krawędzi izolacji. Dodatkowo, jej obecność jest kluczowa do zachowania odpowiednich kątów i linii prostych, co przekłada się na końcową jakość i trwałość ocieplenia. W praktyce, zastosowanie listw startowych przyczynia się do wydłużenia żywotności systemów ociepleniowych, co jest zgodne z najlepszymi praktykami branżowymi.

Pytanie 27

W hurtowni "Bud-kom" sprzedaż bloczków z betonu komórkowego odbywa się wyłącznie w pełnych paletach. Zgodnie z potrzebami do budowy ścian budynku wymagane jest 375 sztuk bloczków o wymiarach 480×199×599 mm. Na jednej palecie mieści się 24 bloczki o tych rozmiarach. Cena tych bloczków wynosi 631,00 zł za paletę. Jakie będą całkowite koszty zakupu bloczków w tej hurtowni zgodnie z wymaganiami?

A. 9 750,00 zł
B. 10 125,00 zł
C. 10 096,00 zł
D. 9 465,00 zł
Aby obliczyć koszty zakupu bloczków z betonu komórkowego w hurtowni 'Bud-kom', musimy najpierw ustalić, ile palet bloczków jest potrzebnych do zaspokojenia zapotrzebowania. Potrzebujemy 375 bloczków, a na jednej palecie mieszczą się 24 bloczki. Dlatego liczba potrzebnych palet wynosi: 375 podzielić przez 24, co daje 15,625. Ponieważ sprzedaż w hurtowni jest realizowana wyłącznie w pełnych paletach, zaokrąglamy tę liczbę w górę do 16 palet. Koszt jednej palety wynosi 631,00 zł, więc całkowity koszt zakupu będzie wynosił 16 palet pomnożone przez 631,00 zł, co daje 10 096,00 zł. Dzięki tej metodzie można szybko ocenić koszty materiałów budowlanych, co jest kluczowe dla harmonogramu i budżetu projektu budowlanego. W praktyce wiedza ta jest niezbędna do planowania zakupów i zarządzania finansami projektu budowlanego, a także do wspierania negocjacji z dostawcami, co może pozwolić na uzyskanie korzystniejszych warunków handlowych.

Pytanie 28

Jaką cegłę należy zastosować do budowy murowanych ścianek działowych o grubości do 12 cm, aby uzyskać jak najniższy ciężar objętościowy?

A. klinkierową
B. dziurawki
C. wapienno-piaskową pełną
D. ceramiczną pełną
Cegły wapienno-piaskowe pełne, klinkierowe oraz ceramiczne pełne, choć używane w budownictwie, nie są optymalnym rozwiązaniem w kontekście budowy lekkich ścianek działowych. Cegły wapienno-piaskowe pełne, ze względu na swoją gęstość, są stosunkowo ciężkie i nieprzeznaczone do wykonania cienkowarstwowych konstrukcji. Stosowanie ich w takich zastosowaniach może prowadzić do nadmiernego obciążenia budynku oraz problemów z izolacyjnością akustyczną. Klinkier, znany ze swojej wytrzymałości oraz estetyki, ma również wysoką gęstość, co sprawia, że nie jest odpowiedni do tworzenia ścianek działowych, które mają być lekkie i łatwe w montażu. Z kolei cegły ceramiczne pełne, mimo że mogą być używane w tradycyjnym budownictwie, również są stosunkowo ciężkie i nie oferują takich korzyści jak dziurawki w kontekście obniżenia ciężaru konstrukcji. Często błędne jest przekonanie, że im bardziej solidny materiał, tym lepszy efekt budowlany – w przypadku ścianek działowych kluczowe jest nie tylko zapewnienie stabilności, ale również optymalizacja ciężaru oraz efektywność w zakresie izolacji. Dlatego wybór materiałów budowlanych powinien być dokładnie przemyślany, uwzględniając ich właściwości oraz przeznaczenie w kontekście danej konstrukcji.

Pytanie 29

Na podstawie danych zawartych w tablicy z KNR 9-01 oblicz, ile bloczków SILKA M8 należy zakupić do wykonania ścianki działowej na zaprawie cienkospoinowej, jeżeli ilość robót określona w przedmiarze wynosi 45,00 m².

Ściany działowe z bloczków SILKA M

Nakłady na 1 m²Tabela 0105 (fragment)
Lp.Wyszczególnienie
rodzaje maszyn
Jednostki
miary,
oznaczenia
literowe
SILKA M8SILKA M12
o wys. do 4,5 mo wys. do 4,5 m
na zaprawie
tradycyjnej
na zaprawie
cienkospoinowej
na zaprawie
tradycyjnej
na zaprawie
cienkospoinowej
ace01020506
20Bloczki SILKA M8szt.14,7015,30--
21Bloczki SILKA M12szt.--14,7015,30
22Zaprawa tradycyjna0,004-0,006-
23Zaprawa cienkospoinowa (klejowa)kg-1,47-2,20
A. 661 szt.
B. 688 szt.
C. 689 szt.
D. 662 szt.
Często, gdy wybierasz błędną odpowiedź w tym pytaniu, wynika to z problemów z obliczeniami związanymi z materiałami budowlanymi. Dużym błędem jest nie spojrzenie na normy i dane z tabeli KNR 9-01, bo to podstawa dla takich obliczeń. Jeśli ktoś nie pomnoży prawidłowo wartości bloczków na metr kwadratowy przez 45,00 m², może skończyć z zupełnie innymi wynikami, jak np. 661 czy 662 szt. To pokazuje, że temat nie jest do końca zrozumiany. Ważne jest też, żeby nie zapominać o odpadach, bo to zawsze towarzyszy pracom budowlanym. Dobrze jest też śledzić nowinki w technologii budowlanej, bo one mogą zmienić ilość potrzebnego materiału. Zrozumienie, dlaczego błędne podejście nie daje dobrego wyniku, jest naprawdę ważne, zwłaszcza w branży budowlanej. Bez znajomości odpowiednich norm i praktyk, oszacowanie materiałów może być dużym wyzwaniem oraz niebezpieczne.

Pytanie 30

Która z poniższych zapraw jest odporna na wysokie temperatury?

A. Cementowa
B. Krzemionkowa
C. Silikatowa
D. Wapienna
Zaprawa krzemionkowa jest klasyfikowana jako zaprawa ogniotrwała ze względu na wysoką odporność na ekstremalne temperatury oraz zdolność do wytrzymywania obciążeń termicznych. Skład chemiczny zaprawy krzemionkowej, który opiera się na krzemionce (SiO2), sprawia, że materiał ten ma doskonałe właściwości w kontekście izolacji termicznej oraz odporności na działanie wysokotemperaturowych czynników, co jest kluczowe w aplikacjach przemysłowych, takich jak piece hutnicze, kominy, czy piekarnie. W praktyce, zaprawy krzemionkowe są stosowane do murowania elementów narażonych na wysoką temperaturę, a także do wypełniania szwów w strukturach, które muszą wytrzymać znaczące zmiany temperaturowe. W zgodności z normami branżowymi, takimi jak PN-EN 1402, zaprawy te powinny wykazywać minimalne skurcze i pęknięcia w warunkach eksploatacyjnych, co dodatkowo potwierdza ich parametry użytkowe. Dodatkowo, ich niska przewodność cieplna pozwala na efektywne gospodarowanie energią w instalacjach przemysłowych, co czyni je niezwykle efektywnym rozwiązaniem w kontekście zrównoważonego rozwoju.

Pytanie 31

Nałożenie tradycyjnego tynku na wyjątkowo gładką powierzchnię może prowadzić do

A. odczepiania się tynku od podłoża
B. występowania plam i wykwitów na powierzchni ściany
C. powstawania rys skurczowych na powierzchni
D. łamania się tynku zaraz po jego wyschnięciu
Jak tynk kruszy się zaraz po wyschnięciu, to można podejrzewać, że nie został dobrze nałożony albo nałożono go za cienko. Ale to nie znaczy, że winna jest gładka powierzchnia – to raczej kwestia techniki. Rysy skurczowe, które się pojawiają, to efekt schnięcia tynku, nie jego przyczepności. Często się zdarza, że pojawiają się przez zbyt szybkie schnięcie albo zły skład tynku. Plamy czy wykwity na ścianie to już zupełnie inna sprawa – to zależy od wilgotności podłoża lub niewłaściwego użycia materiałów. Na przykład, jeśli tynk nałożono w zbyt wilgotnych warunkach albo w pomieszczeniu, gdzie jest mało wentylacji, mogą się pojawić solne wykwity. Dlatego znajomość zasad dotyczących przygotowania podłoża i dobór odpowiednich materiałów są mega ważne, żeby efekt tynkarski był trwały. Dobrze podejść do tynkowania zgodnie z normami budowlanymi, bo to pomoże uniknąć różnych problemów później.

Pytanie 32

Na niewielkiej budowie do przygotowania betonu zastosowano dozowanie objętościowe składników. Murarz miał stworzyć beton zwykły w proporcjach 1 : 2 : 4. Oznacza to, że odmierzył

A. 1 wiadro piasku, 2 wiadra żwiru, 4 wiadra cementu
B. 1 wiadro żwiru, 2 wiadra cementu, 4 wiadra piasku
C. 1 wiadro cementu, 2 wiadra żwiru, 4 wiadra piasku
D. 1 wiadro cementu, 2 wiadra piasku, 4 wiadra żwiru
Poprawna odpowiedź dotyczy proporcji składników betonu, które zostały opisane w formacie 1 : 2 : 4. Oznacza to, że dla każdej jednostki cementu używamy dwóch jednostek piasku i czterech jednostek żwiru. W praktyce, jeśli murarz użył jednego wiadra cementu, powinien zastosować dwa wiadra piasku i cztery wiadra żwiru, co jest zgodne z zasadami dozowania objętościowego. Użycie tych proporcji zapewnia odpowiednią wytrzymałość, trwałość i jednolitość betonu, co jest szczególnie istotne na małych budowach. Dobre praktyki w budownictwie zalecają stosowanie sprawdzonych proporcji, aby uzyskać beton o pożądanych właściwościach mechanicznych. Na przykład, beton w proporcjach 1 : 2 : 4 jest często stosowany w konstrukcjach takich jak chodniki, mury oporowe czy małe fundamenty, gdzie nie jest wymagana wyjątkowa wytrzymałość, ale stabilność i odporność na warunki atmosferyczne są kluczowe. Znajomość i zastosowanie odpowiednich proporcji w mieszankach betonowych jest kluczowe dla realizacji projektów budowlanych zgodnie z obowiązującymi normami oraz praktykami inżynieryjnymi.

Pytanie 33

Krążyna stanowi element wspierający, który umożliwia realizację

A. stropów gęstożebrowych
B. gzymsów oraz cokołów
C. sklepień i łuków
D. stropów Kleina
Krążyna, jako pomocnicza konstrukcja podporowa, jest kluczowym elementem w procesie budowy sklepień i łuków. Działa jako zewnętrzny element wspierający, który pozwala na właściwe przenoszenie obciążeń konstrukcyjnych oraz stabilizację formy architektonicznej. W przypadku łuków, krążyna umożliwia równomierne rozłożenie sił działających na łuk, co jest istotne dla zachowania jego integralności strukturalnej. Przykładowo, w architekturze romańskiej i gotyckiej, sklepy krzyżowo-żebrowe wykorzystują krążyny jako istotne wsparcie dla skomplikowanych form. Użycie krążyn w projektach budowlanych zgodnych z normami Eurokodów zapewnia optymalizację rozkładu obciążeń, co przekłada się na długowieczność i bezpieczeństwo budowli. Należy także pamiętać o estetyce, ponieważ krążyny mogą być również elementem dekoracyjnym, co widoczne jest w wielu zabytkowych obiektach architektonicznych, gdzie harmonijnie łączą funkcję strukturalną z walorami wizualnymi.

Pytanie 34

Jak powinno się przygotować podłoże z cegły rozbiórkowej do tynkowania, jeżeli jest zabrudzone sadzą i tłuszczem?

A. Umyć wodą z detergentem
B. Wyczyścić szczotką, a następnie spłukać wodą
C. Nałożyć warstwę folii w płynie
D. Zeszkrobać papierem ściernym
Odpowiedź 'Zmyć wodą z detergentem' jest prawidłowa, ponieważ skutecznie usuwa zanieczyszczenia, takie jak sadza i tłuszcz, które mogą negatywnie wpływać na przyczepność tynku do podłoża. W procesie przygotowania podłoża z cegły rozbiórkowej, należy zwrócić szczególną uwagę na jego czystość, ponieważ wszelkie zanieczyszczenia mogą prowadzić do odspajania się tynku w przyszłości. Użycie detergentów jest powszechną praktyką, ponieważ ich właściwości emulgujące pomagają w rozkładzie tłuszczu, co ułatwia usunięcie zabrudzeń. Po umyciu powierzchni za pomocą wody z detergentem, zaleca się spłukanie jej czystą wodą, aby usunąć wszelkie resztki chemikaliów. Warto również pamiętać, że niektóre standardy budowlane zalecają wykonanie testu przyczepności tynku na małym fragmencie podłoża po jego przygotowaniu. Takie podejście pomoże upewnić się, że powierzchnia jest odpowiednio przygotowana, co zapewni długotrwałość i estetykę wykonanego tynku.

Pytanie 35

Izolacja przeciwwilgociowa podłogi na parterze budynku bez piwnicy jest układana

A. bezpośrednio na ziemi
B. na warstwie chudego betonu
C. bezpośrednio na podsypce z piasku
D. na warstwie izolacji cieplnej
Pozioma izolacja przeciwwilgociowa podłogi parteru w budynku niepodpiwniczonym jest kluczowym elementem ochrony przed wilgocią gruntową. Układanie tej izolacji na warstwie chudego betonu jest zgodne z normami budowlanymi oraz dobrą praktyką w budownictwie. Warstwa chudego betonu, czyli cienka posadzka betonowa o niskim stopniu zbrojenia, działa jako stabilna baza dla izolacji, zapewniając równocześnie odpowiednią powierzchnię nośną. Dzięki temu, izolacja przeciwwilgociowa jest chroniona przed mechanicznymi uszkodzeniami oraz zapewnia skuteczniejsze działanie. Przykładowo, w przypadku zastosowania papy termozgrzewalnej lub folii wodochronnej, ich właściwe zamocowanie i uszczelnienie w obrębie chudego betonu umożliwia skuteczne zapobieganie przenikaniu wilgoci do wnętrza budynku. Zastosowanie tej metody jest potwierdzone standardami, takimi jak PN-B-03020, które wskazują na konieczność stosowania izolacji przeciwwilgociowej w odpowiednich warunkach budowlanych, co chroni przed negatywnymi skutkami wilgoci, takimi jak rozwój pleśni czy degradacja materiałów budowlanych.

Pytanie 36

W murarskich mieszankach, które są narażone na działanie wilgoci, powinno się używać wapna

A. hydratyzowane
B. hydrauliczne
C. gaszone
D. palone
Wapno hydrauliczne jest materiałem budowlanym, który zyskuje swoje właściwości wiążące pod wpływem wody, co czyni je idealnym składnikiem zapraw murarskich narażonych na działanie wilgoci. W przeciwieństwie do wapna palonego i gaszonego, które mogą nie zapewniać odpowiedniej wytrzymałości w warunkach wilgotnych, wapno hydrauliczne reaguje z wodą, tworząc trwałe i mocne wiązania. W praktyce, użycie wapna hydraulicznego w zaprawach murarskich jest zgodne z normami budowlanymi, które wskazują na jego zalety w kontekście ochrony przed wilgocią i poprawy szczelności murów. Zaprawy z wapnem hydraulicznym są stosowane w konstrukcjach narażonych na działanie wilgoci, takich jak fundamenty, piwnice oraz obiekty budowlane w klimacie wilgotnym. Dzięki swojej odporności na działanie wody, zaprawy te poprawiają trwałość i stabilność budowli, co jest kluczowe w kontekście długoterminowego użytkowania.

Pytanie 37

Tynki doborowe to tynki standardowe

A. trójwarstwowymi o równej, lecz szorstkiej powierzchni
B. trójwarstwowymi o równej i bardzo gładkiej powierzchni
C. dwuwarstwowymi o równej, lecz szorstkiej powierzchni
D. dwuwarstwowymi o równej i gładkiej powierzchni
Wybór tynków dwuwarstwowych, jak sugerują niektóre odpowiedzi, jest niezgodny z definicją tynków doborowych, które wymagają zaawansowanego podejścia w budowie. Tynki dwuwarstwowe składają się z warstwy podkładowej oraz wykończeniowej, co nie zapewnia takich samych właściwości funkcjonalnych i estetycznych, jak tynki trójwarstwowe. Warstwa zbrojona, obecna w tynkach trójwarstwowych, ma na celu nie tylko wzmocnienie struktury, ale również poprawę izolacyjności akustycznej i termicznej, co jest kluczowe w budynkach mieszkalnych i komercyjnych. Ponadto, tynki dwuwarstwowe zazwyczaj prowadzą do uzyskania powierzchni mniej gładkiej, co może skutkować problemami przy dalszym wykańczaniu ścian. Odrzucenie tynków gładkich w kontekście tynków doborowych wskazuje na niedostateczne zrozumienie istoty tych systemów. Wiele osób myli także tynki gładkie z tynkami o powierzchni szorstkiej, co prowadzi do błędnych wniosków dotyczących ich zastosowania i właściwości. Aby uniknąć takich pomyłek, ważne jest, aby zrozumieć różnice między różnymi typami tynków oraz ich wpływ na jakość wykończenia wnętrz. Zastosowanie niewłaściwego typu tynku może nie tylko obniżyć estetykę pomieszczenia, ale także wpłynąć na jego trwałość oraz energooszczędność.

Pytanie 38

Jeżeli do wymurowania ścian zaplanowano 6 m3 zaprawy cementowo-wapiennej M 7 i 17 m3 zaprawy cementowej M 12, to łączny koszt zakupu zapraw, zgodnie z cennikiem, wyniesie

Cennik zakupu zapraw
zaprawa cementowo-wapienna M 7– 175,00 zł/m3
zaprawa cementowa M 12– 200,00 zł/m3
A. 3 400,00 zł
B. 4 600,00 zł
C. 2 975,00 zł
D. 4 450,00 zł
Aby obliczyć łączny koszt zakupu zapraw, niezbędne jest przemnożenie ilości zaprawy przez ich cenę jednostkową, co stanowi standardową praktykę w zarządzaniu kosztami budowy. W opisywanym przypadku mamy 6 m3 zaprawy cementowo-wapiennej M 7 i 17 m3 zaprawy cementowej M 12. Każdy z tych typów zapraw ma różne ceny, które powinny być znane z cennika. Pomnożenie objętości zaprawy przez jednostkową cenę daje koszt dla każdej z zapraw. Następnie, poprzez zsumowanie tych dwóch wartości, uzyskujemy łączny koszt zakupu. Przykładowo, jeżeli cena jednostkowa zaprawy M 7 wynosi 300 zł/m3, a zaprawy M 12 550 zł/m3, to koszt wynosi odpowiednio 1800 zł dla M 7 oraz 9350 zł dla M 12, co daje łączny koszt 11150 zł. Poprawne podejście do obliczeń kosztów materiałowych jest kluczowe w procesie budowlanym, ponieważ wpływa na ostateczny budżet projektu oraz jego rentowność. Dobrą praktyką jest również uwzględnienie ewentualnych zniżek lub kosztów dodatkowych, co może pomóc w dokładniejszym szacowaniu.

Pytanie 39

Oblicz wydatki na materiał do tynkowania ściany o powierzchni 40 m2, gdy koszt jednego 25-kilogramowego worka suchej mieszanki tynku mineralnego wynosi 35,00 zł, a zużycie tej mieszanki to 2,5 kg/m2?

A. 140,00 zł
B. 1 400,00 zł
C. 100,00 zł
D. 1 000,00 zł
Aby obliczyć koszt materiału do tynkowania ściany o powierzchni 40 m², należy najpierw określić całkowite zużycie suchej mieszanki tynku mineralnego. Skoro zużycie wynosi 2,5 kg/m², to dla powierzchni 40 m² potrzebujemy 40 m² * 2,5 kg/m² = 100 kg tynku. Następnie musimy obliczyć, ile worków tynku potrzebujemy. Ponieważ jeden worek ma 25 kg, dzielimy 100 kg przez 25 kg/worek, co daje nam 4 worki. Koszt jednego worka wynosi 35,00 zł, więc całkowity koszt to 4 worki * 35,00 zł/worek = 140,00 zł. Tego typu obliczenia są istotne w branży budowlanej, gdzie precyzyjne obliczenia kosztów materiałów wpływają na rentowność projektów. Dobrze zrozumiane zasady zużycia materiałów i ich kosztów są kluczowe dla efektywnego planowania budowy i utrzymania budżetu.

Pytanie 40

Wydajność betoniarki mierzy się na podstawie ilości m3mieszanki betonowej wytwarzanej w ciągu

A. jednej godziny
B. jednego tygodnia
C. jednej zmiany
D. jednego dnia
Wydajność betoniarki określa się na podstawie ilości mieszanki betonowej produkowanej w jednostce czasu, a w tym przypadku jest to jedna godzina. W praktyce oznacza to, że betoniarka powinna być w stanie wyprodukować określoną ilość betonu w ciągu godziny, co pozwala na efektywne planowanie prac budowlanych. Na przykład, jeżeli betoniarka ma wydajność 10 m³ na godzinę, oznacza to, że w ciągu ośmiogodzinnej zmiany roboczej może wyprodukować 80 m³ betonu. Jest to kluczowe dla harmonogramów budowy, ponieważ pozwala na precyzyjne obliczenie potrzebnych ilości betonu dla różnych etapów projektu. W branży budowlanej standardowo przyjmuje się, że wydajność betoniarki jest jednym z podstawowych parametrów, który wpływa na czas realizacji zadania oraz jego koszty. Optymalizacja wydajności betoniarki jest zatem niezwykle istotna, ponieważ pozwala na zwiększenie efektywności pracy oraz minimalizację strat materiałowych.