Wyniki egzaminu

Informacje o egzaminie:
  • Zawód: Technik logistyk
  • Kwalifikacja: SPL.01 - Obsługa magazynów
  • Data rozpoczęcia: 14 maja 2026 08:24
  • Data zakończenia: 14 maja 2026 08:26

Egzamin niezdany

Wynik: 11/40 punktów (27,5%)

Wymagane minimum: 20 punktów (50%)

Udostępnij swój wynik
Szczegółowe wyniki:
Pytanie 1

Przed wykonywaniem przeglądów okresowych maszyn, firma produkująca zgłosiła potrzebę zakupu brakujących części zapasowych. To zapotrzebowanie miało charakter popytu

A. relatywnego
B. malejącego
C. uzupełniającego
D. wzrastającego
Odpowiedzi 'rosnącego', 'malejącego' oraz 'relatywnego' są po prostu nietrafione. One nie oddają, jak to wygląda w rzeczywistości. Popyt rosnący sugerowałby, że potrzebujemy coraz więcej części, a to nie do końca pasuje do tej sytuacji, bo tu chodzi o konkretne uzupełnienie braków. Natomiast popyt malejący to już w ogóle nie jest to, co mamy na myśli – potrzeby są jak najbardziej aktualne. Może się wydawać, że termin 'relatywny' ma coś do powiedzenia, ale w kontekście zapasów to nie ma sensu, bo chodzi o konkretną sytuację, a nie o ogólne zmiany. Myśląc o popycie w takich kategoriach, można łatwo stracić z oczu, co jest naprawdę ważne w produkcji. W praktyce kluczowe jest, żeby znać cykl życia produktów i jak zmienia się popyt, bo ignorowanie tego może prowadzić do problemów w produkcji.

Pytanie 2

Wydatki związane z amortyzacją budynków i wyposażenia magazynów oraz zatrudnieniem pracowników magazynowych, są

A. niezależne od rozmiaru braków
B. niezależne od wielkości zapasu
C. uzależnione od rozmiaru braków
D. uzależnione od wielkości zapasu
Wybór odpowiedzi sugerujących, że koszty związane z amortyzacją budowli, wyposażenia magazynowego oraz zatrudnieniem personelu magazynowego są zależne od wielkości zapasu, ukazuje powszechny błąd zrozumienia podstawowych zasad zarządzania kosztami. Koszty amortyzacji są związane z wartością początkową aktywów oraz ich przewidywaną żywotnością, co sprawia, że niezależnie od tego, ile zapasów posiadamy, koszty te pozostają w stałej relacji do wartości budynków i sprzętu. Z kolei wynagrodzenia pracowników magazynowych są ustalane na podstawie umów o pracę oraz wymogów operacyjnych, a nie na podstawie ilości zapasów. Przyjęcie założenia, że te koszty są zmienne w zależności od stanu zapasów, może prowadzić do błędnych decyzji finansowych oraz nieefektywnego zarządzania zasobami. Należy również pamiętać, że zrozumienie różnicy między kosztami stałymi a zmiennymi jest kluczowe w kontekście zarządzania finansami w przedsiębiorstwie. Przykładem błędnego myślenia jest założenie, że wzrost zapasów automatycznie prowadzi do wzrostu kosztów, podczas gdy w rzeczywistości efektywność operacyjna i umiejętność zarządzania zapasami mogą pozwolić na utrzymanie kosztów na stałym poziomie. To zrozumienie jest fundamentalne dla analizy rentowności i efektywności operacyjnej w każdej organizacji.

Pytanie 3

Zanim pracownik magazynu przystąpi do działań manipulacyjno-porządkowych w obrębie regału przepływowego, powinien

A. niezwłocznie uporządkować otoczenie
B. sprawdzić, czy konstrukcja jest wyłączona z eksploatacji
C. zebrać niezbędny sprzęt
D. uzgodnić z przełożonym zakres wykonywanych prac
Sprawdzanie, czy konstrukcja regału przepływowego jest wyłączona z ruchu przed przystąpieniem do jakichkolwiek czynności manipulacyjno-porządkowych jest kluczowe dla zapewnienia bezpieczeństwa pracy oraz zapobiegania wypadkom. Regały przepływowe, wykorzystywane w magazynach, są często obciążone dużymi ładunkami, które mogą stwarzać ryzyko ich przewrócenia lub niekontrolowanego przesunięcia. Dlatego przed rozpoczęciem działań, takich jak reorganizacja towarów czy czyszczenie, pracownik powinien upewnić się, że regał nie jest w ruchu, co można osiągnąć poprzez zablokowanie mechanizmów podnoszących oraz wyciszenie systemów automatycznych. Przykładem dobrych praktyk jest stosowanie wyraźnych oznaczeń strefy roboczej oraz odpowiednich procedur wyłączania sprzętu, co może znacznie zredukować ryzyko wypadków. Właściwe przygotowanie i kontrola stanowią fundament efektywnego zarządzania magazynem, zgodnie z normami OSHA oraz ISO 45001, które kładą duży nacisk na bezpieczeństwo pracy.

Pytanie 4

W systemie portowym do wyładunku pełnych kontenerów ze statku na brzeg, przeprowadza się kontrolę

A. oznaczeń ładunku
B. numeru plomby na kontenerze
C. masy kontenera
D. masy ładunku
Odpowiedź dotycząca numeru plomby na kontenerze jest prawidłowa, ponieważ plomba stanowi kluczowy element zabezpieczenia ładunku oraz identyfikacji kontenera w trakcie transportu i wyładunku. W procesie logistycznym plomba zapewnia, że ładunek nie został naruszony i pozwala na szybkie zweryfikowanie, czy kontener dotarł na miejsce w stanie nienaruszonym. W praktyce, każdy kontener powinien być wyposażony w unikalny numer plomby, który jest rejestrowany w dokumentacji przewozowej oraz w systemach zarządzania portami. Kontrola plomby na etapie wyładunku umożliwia również identyfikację potencjalnych nieprawidłowości, takich jak kradzież czy uszkodzenia. Współczesne standardy branżowe, w tym te zawarte w normach ISO oraz wytycznych organizacji takich jak International Maritime Organization (IMO), podkreślają znaczenie integralności ładunku oraz stosowania odpowiednich procedur kontroli, co czyni tę odpowiedź podstawą efektywnej logistyki portowej.

Pytanie 5

Firma transportowa "Smyk" używa następującego cennika przewozu: 1-10 palet 2,00 zł/km, 11-21 palet 2,50 zł/km. Jaką kwotę będzie musiało zapłacić przedsiębiorstwo za transport 19 palet na trasie Poznań - Bydgoszcz (120 km)?

A. 240 zł
B. 270 zł
C. 250 zł
D. 300 zł
W przypadku obliczeń dotyczących kosztu przewozu 19 palet, pojawiają się pewne typowe błędy myślowe, które mogą prowadzić do nieprawidłowych wniosków. Niektóre osoby mogą pomylić stawki za transport, wybierając niewłaściwą kategorię. Na przykład, jeżeli ktoś oblicza koszt na podstawie stawki 2,00 zł/km, mylnie zakłada, że 19 palet mieści się w przedziale 1-10 palet. Taki błąd wynika z nieznajomości struktury cennikowej oraz jej interpretacji. Ponadto, istotne jest zrozumienie, że liczba palet ma bezpośredni wpływ na zastosowaną stawkę. W kontekście doradztwa logistycznego, fundamentalne jest zrozumienie cenników transportowych oraz umiejętność ich prawidłowego interpretowania, co nie tylko pozwala na oszacowanie kosztów, ale także na negocjacje z przewoźnikami. Dodatkowo, wybieranie błędnych odpowiedzi, takich jak 240 zł czy 250 zł, świadczy o braku analizy danych i niezrozumieniu podstawowych zasad wyceny usług transportowych. W rzeczywistości, nieodpowiednie podejście do takich kalkulacji może prowadzić do znaczących strat finansowych oraz zawirowań w planowaniu logistycznym.

Pytanie 6

W pierwszym kwartale firma logistyczna poniosła wydatki rzędu 120 000 zł związane z zatrudnieniem 100 osób. W drugim kwartale przewiduje się redukcję zatrudnienia o 20%. Jeśli łączny koszt zatrudnienia nie ulegnie obniżeniu, to średni koszt zatrudnienia jednego pracownika w II kwartale wyniesie?

A. 1 900 zł
B. 1 200 zł
C. 1 000 zł
D. 1 500 zł
Wybór innych odpowiedzi wynika z błędnych założeń dotyczących obliczeń kosztów zatrudnienia. W przypadku odpowiedzi wskazujących na 1 900 zł, 1 200 zł lub 1 000 zł, błędnie zakłada się, że koszty zatrudnienia zmniejszą się proporcjonalnie do spadku liczby pracowników. W rzeczywistości, jeżeli całkowite koszty zatrudnienia pozostają na poziomie 120 000 zł, a liczba pracowników maleje, średni koszt na pracownika wzrasta. Odpowiedź 1 900 zł sugeruje, że wydatki rosną w sposób nieproporcjonalny do spadku zatrudnienia, co jest niezgodne z rzeczywistością operacyjną. Podobnie, odpowiedzi 1 200 zł i 1 000 zł błędnie przyjmują, że średni koszt na pracownika pozostaje na poziomie z I kwartału, przez co nie uwzględniają zmniejszonej liczby pracowników. Kluczowym błędem myślowym jest pomijanie wpływu całkowitych kosztów na obliczenia, co jest fundamentalnym błędem w analizie kosztów w logistyce. Dobrym podejściem jest regularne aktualizowanie i weryfikowanie danych dotyczących zatrudnienia oraz kosztów, aby lepiej zrozumieć dynamikę wydatków i móc podejmować oparte na danych decyzje strategiczne.

Pytanie 7

Wartość sprzedaży w firmie "Omega" w roku 2009 wyniosła 140 000 zł, natomiast w roku 2010 zwiększyła się do 175 000 zł, co stanowi 125% sprzedaży za rok 2009. Wskaźnik 125% jest przykładem

A. wskaźnika struktury
B. wskaźnika rotacji
C. wskaźnika natężenia
D. wskaźnika dynamiki
Analizując inne wskaźniki, można zauważyć, że wiele osób myli pojęcia i stosuje niewłaściwe interpretacje. Wskaźnik struktury odnosi się do rozkładu wartości danego wskaźnika w różnych kategoriach, na przykład w strukturze kosztów lub przychodów. Myląc go z dynamiką, można błędnie ocenić, jakie elementy wpływają na sprzedaż, co jest kluczowe dla zrozumienia struktury finansowej firmy. Z kolei wskaźnik rotacji mierzy efektywność gospodarowania zasobami, na przykład obrotu zapasami lub należnościami, i nie ma bezpośredniego związku ze wzrostem sprzedaży w kontekście analizy czasowej. Natomiast wskaźnik natężenia, który może dotyczyć intensywności działań marketingowych lub sprzedażowych, również nie odnosi się do zmian wartości w czasie, a bardziej do intensywności danego procesu. Błąd w wyborze odpowiedzi wynika często z nieporozumienia dotyczącego sposobu, w jaki różne wskaźniki mierzą i analizują efektywność przedsiębiorstwa. Zrozumienie tych różnic jest kluczowe dla przeprowadzenia rzetelnej analizy finansowej oraz skutecznego planowania strategicznego.

Pytanie 8

Na podstawie analizy wymagań sieci dystrybucji można stwierdzić, że:
- początkowy zapas sieci sprzedaży wynosił Zk = 2 250 szt.,
- sprzedano Z = 1 550 szt.,
- przyjęte dostawy osiągnęły łącznie D = 250 szt. Zapas dostępny wynosi zatem

A. 950 szt.
B. 700 szt.
C. 100 szt.
D. 250 szt.
Aby obliczyć zapas dysponowany w sieci dystrybucji, należy uwzględnić zarówno zapas początkowy, sprzedane jednostki, jak i dostawy. Wyliczenie przeprowadza się za pomocą wzoru: Zapas dysponowany = Zapas początkowy + Dostawy - Sprzedaż. W podanym przypadku, mamy: Zapas dysponowany = 2250 + 250 - 1550 = 950 szt. Taka kalkulacja jest fundamentalna w zarządzaniu łańcuchem dostaw, ponieważ pozwala na bieżąco monitorować stan magazynu i podejmować decyzje dotyczące uzupełnienia zapasów. W praktyce, zrozumienie dynamiki zapasów jest kluczowe dla efektywności operacyjnej. Na przykład, wiedząc, że zapas dysponowany wynosi 950 sztuk, manager ds. logistyki może odpowiednio zaplanować przyszłe zamówienia, aby uniknąć braków i niepotrzebnych kosztów związanych z nadmiernym magazynowaniem. Dobrym standardem jest regularne analizowanie zapasów w kontekście sprzedaży i prognozowania, co pozwala na optymalizację zarządzania zapasami oraz poprawę zadowolenia klientów przez zapewnienie dostępności produktów.

Pytanie 9

Ekologistyka to obszar działalności, który ma na celu rozwiązywanie problemów w logistyce

A. magazynowania
B. produkcji
C. transportu
D. ochrony środowiska
Wybór odpowiedzi dotyczących produkcyjnych, magazynowych czy transportowych problemów logistyki wskazuje na błędne zrozumienie zakresu ekologistyki. Ekologistyka nie jest jedynie kwestią związania logistyki z zagadnieniami efektywności produkcji, zarządzania magazynem czy organizacji transportu. W rzeczywistości skupia się ona na zrównoważonym rozwoju i minimalizacji wpływu logistyki na środowisko. Problemy produkcyjne, takie jak optymalizacja procesów wytwórczych, mogą być ważne, ale nie dotyczą bezpośrednio zagadnień ochrony środowiska, które są kluczowe dla ekologistyki. Magazynowanie także ma swoje znaczenie w logistyce, jednak koncentruje się głównie na efektywności operacyjnej, a nie na aspektach ekologicznych. Z kolei problemy transportowe, choć istotne, odnoszą się do organizacji przewozu towarów, co również odbiega od głównej idei ekologistyki. Typowym błędem myślowym w tym przypadku jest mylenie logistyki z ekologistyką, gdzie pierwszy termin odnosi się do zarządzania i koordynacji przepływu towarów, a drugi jest specyficznie zorientowany na ochronę środowiska. Właściwe zrozumienie tych różnic jest kluczowe dla skutecznego zarządzania procesami logistycznymi w kontekście zrównoważonego rozwoju.

Pytanie 10

Realizacja procesu wytwórczego dla produktu końcowego, który nie był dotąd produkowany, na podstawie zamówienia klienta, stanowi zaopatrzenie materiałowe do produkcji

A. masowej
B. na magazyn
C. na zamówienie
D. seryjnej
Odpowiedź "na zamówienie" jest prawidłowa, ponieważ odnosi się do specyfiki realizacji procesu produkcyjnego, który jest zdefiniowany przez potrzebę dostosowania wyrobu do indywidualnych wymagań klienta. Produkcja na zamówienie charakteryzuje się tym, że wyroby są wytwarzane dopiero po złożeniu zamówienia, co eliminuje ryzyko nadprodukcji i minimalizuje koszty magazynowania. Przykładem mogą być wyroby stolarskie, które są projektowane i produkowane według specyfikacji klienta. W takich przypadkach dostawcy często korzystają z Just-In-Time (JIT) w celu optymalizacji dostaw materiałów, co pozwala na efektywne zarządzanie łańcuchem dostaw. Warto również zwrócić uwagę na podejście Lean Manufacturing, które eliminuje marnotrawstwo w procesach produkcyjnych, co jest szczególnie istotne w produkcji na zamówienie. W branży meblarskiej czy motoryzacyjnej, produkcja na zamówienie jest często stosowaną praktyką, by sprostać wyjątkowym potrzebom klientów.

Pytanie 11

Przedstawiony na opakowaniu znak graficzny oznacza

Ilustracja do pytania
A. "Odporność na przemakanie".
B. "Chronić przed deszczem".
C. "Odporność napromieniowanie".
D. "Chronić przed wilgocią".
Wybrana odpowiedź "Chronić przed wilgocią" jest prawidłowa, ponieważ znak graficzny przedstawiający parasolkę i krople wody jednoznacznie wskazuje na zalecenie zabezpieczenia produktów przed ogólną wilgocią. W kontekście pakowania i transportu produktów, ochrona przed wilgocią jest kluczowa, ponieważ nadmiar wilgoci może prowadzić do uszkodzenia materiałów, rozwoju pleśni oraz obniżenia jakości zawartości opakowania. Przykładem zastosowania tego oznaczenia może być przemysł spożywczy, gdzie wilgoć może wpływać na świeżość produktów, a także przemysł elektroniczny, gdzie wilgoć może uszkodzić delikatne komponenty elektroniczne. Zgodnie z normami ISO oraz zaleceniami organizacji zajmujących się pakowaniem, stosowanie odpowiednich oznaczeń jest istotne dla zapewnienia bezpieczeństwa i jakości produktów w trakcie przechowywania i transportu. Z tego względu, znak graficzny dotyczący ochrony przed wilgocią powinien być zawsze brany pod uwagę w procesie pakowania.

Pytanie 12

Jak nazywa się system do planowania zapotrzebowania na materiały?

A. MRP II
B. MRP
C. ERP
D. MRP III
Odpowiedzi, które wskazują na MRP II, ERP lub MRP III, wskazują na nieporozumienia dotyczące definicji i zakresu systemów zarządzania. MRP II, na przykład, to rozwinięcie MRP, które obejmuje nie tylko planowanie potrzeb materiałowych, ale także planowanie zasobów produkcji, w tym ludzi i maszyn. MRP II jest bardziej kompleksowym systemem, który jednak nie skupia się wyłącznie na potrzebach materiałowych, co czyni go nieodpowiednią odpowiedzią na postawione pytanie. Z kolei ERP to systemy zarządzania przedsiębiorstwem, które integrują różne podsystemy, w tym MRP, ale ich zakres wykracza poza planowanie zapasów, obejmując również finanse, kadry czy sprzedaż. MRP III, z drugiej strony, jest mniej powszechnie używaną terminologią w kontekście współczesnych systemów zarządzania, co czyni go nieprecyzyjnym w odniesieniu do konkretnego pytania. Typowym błędem jest mylenie tych terminów oraz niezrozumienie, że każde z tych podejść ma swoje specyficzne zastosowania i cele, które są różne w porównaniu do MRP. Warto zatem skupić się na tym, że MRP stanowi podstawę dla efektywnego zarządzania zapasami i produkcją, podczas gdy MRP II i ERP wprowadzają dodatkowe, lecz nie zawsze istotne dla kontekstu pytania, aspekty zarządzania.

Pytanie 13

Naruszenie zasad BHP dotyczących ręcznego transportu oraz przenoszenia ładunków o masie przekraczającej ustalone normy może prowadzić do

A. urazów głowy
B. urazów kręgosłupa
C. reakcji alergicznych
D. zapalenia gardła
Zgodnie z zasadami BHP, niewłaściwe techniki przemieszczania ciężarów mogą prowadzić do różnorodnych urazów. W przypadku zapalenia gardła, jest to schorzenie o charakterze zapalnym, którego przyczyny są związane głównie z infekcją wirusową lub bakteryjną, a nie z obciążeniem mechanicznym. Reakcje alergiczne natomiast są wynikiem nadwrażliwości organizmu na określone substancje, a nie skutkiem fizycznego wyczerpania organizmu spowodowanego dźwiganiem ciężarów. Urazy głowy, mimo że mogą wystąpić w wyniku wypadku w miejscu pracy, rzadko są związane bezpośrednio z niewłaściwym podnoszeniem ciężarów. Koncentrowanie się na tych kwestiach jako domniemanych skutkach niewłaściwego przemieszczania ciężarów prowadzi do pomijania kluczowych zagadnień związanych z bezpieczeństwem pracy. Ponadto, wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak istotne jest przestrzeganie zasad ergonomii w codziennej pracy. Nie tylko minimalizuje to ryzyko urazów, ale także wpływa na ogólną wydajność pracowników. Zrozumienie, które urazy mogą wynikać z nieprzestrzegania zasad BHP, jest kluczowe dla ochrony zdrowia i bezpieczeństwa w miejscu pracy.

Pytanie 14

Przy wymianie zniszczonego elementu regału w magazynie wysokiego składowania, powinno się

A. zabezpieczyć obszar wokół regału, bez potrzeby jego opróżniania
B. zabezpieczyć obszar wokół regału i całkowicie go opróżnić
C. przeprowadzić naprawę samodzielnie, stosując metodę gospodarczą
D. usunąć jednostki paletowe, które znajdują się powyżej uszkodzenia
Wykonywanie naprawy własnymi siłami, sposobem gospodarczym, może wydawać się atrakcyjną opcją z punktu widzenia kosztów, ale wiąże się z wieloma ryzykami. Przede wszystkim, wszelkie naprawy powinny być przeprowadzane przez wykwalifikowany personel, który zna się na specyfice regałów magazynowych oraz normach technicznych. Niewłaściwe naprawy mogą prowadzić do dalszych uszkodzeń oraz stwarzać zagrożenie dla bezpieczeństwa pracowników. Ponadto, zdjęcie jednostek paletowych znajdujących się nad uszkodzeniem to działanie, które nie zawsze może być wystarczające. W przypadku poważniejszych uszkodzeń strukturalnych, sama zmiana układu towarów nie eliminuje ryzyka. Ważne jest również, aby nie tylko zabezpieczyć teren wokół regału, ale również całkowicie go opróżnić, co pozwala na dokonanie dokładnej inspekcji i oceny stanu regału. Działania związane z niewłaściwym zabezpieczeniem terenu mogą prowadzić do sytuacji, w której pracownicy będą narażeni na niebezpieczeństwo w trakcie naprawy. Należy również pamiętać, że zachowanie procedur bezpieczeństwa jest nie tylko wymogiem prawnym, ale również elementem kultury organizacyjnej, który może wpływać na morale pracowników oraz ich postrzeganie firmy jako odpowiedzialnego pracodawcy.

Pytanie 15

Zjawisko, które polega na określeniu jednostkowego, technicznego kosztu produkcji gotowego wyrobu oraz produktu w trakcie wytwarzania, nazywa się

A. rywalizacja
B. kalkulacja
C. kompletowanie
D. spożycie
Wybór konkurencji, konsumpcji czy kompletacji jako odpowiedzi na pytanie o proces ustalania kosztów wytwarzania wyrobu jest błędny, ponieważ te terminy odnoszą się do zupełnie innych aspektów działalności gospodarczej. Konkurencja odnosi się do rywalizacji między przedsiębiorstwami na rynku, co wpływa na ceny i strategie marketingowe, ale nie ma bezpośredniego związku z kalkulowaniem kosztów produkcji. Konsumpcja to proces, w którym dobra i usługi są używane przez konsumentów, co również nie dotyczy wyceny kosztów wytwarzania. Z kolei kompletacja, choć może dotyczyć zbierania komponentów do produkcji, nie obejmuje analizy kosztów związanych z wytworzeniem gotowego produktu. Typowym błędem myślowym jest mylenie procesów produkcyjnych z innymi aspektami zarządzania. W rzeczywistości, kalkulacja kosztów jest fundamentalnym narzędziem do optymalizacji procesów i uzyskiwania przewagi konkurencyjnej. Bez precyzyjnej kalkulacji przedsiębiorstwo może podejmować decyzje oparte na niepełnych lub nieaktualnych informacjach, co może prowadzić do strat finansowych lub strat w wartości rynkowej. Zrozumienie różnicy między tymi pojęciami jest kluczowe dla skutecznego zarządzania i długoterminowego sukcesu firmy.

Pytanie 16

Dopuszczalna długość zestawu z przyczepą w większości krajów Europy wynosi

Ilustracja do pytania
A. 17,50 m
B. 25,25 m
C. 16,50 m
D. 18,75 m
Odpowiedzi, które podają inne długości zestawów z przyczepami, jak 25,25 m, 16,50 m czy 17,50 m, są dość problematyczne. Na przykład 25,25 m to długość, którą można spotkać w niektórych specyficznych zestawach, ale te wymagają specjalnych zezwoleń i w większości krajów Europy nie można nimi swobodnie jeździć bez dodatkowych formalności. O długości 16,50 m i 17,50 m można powiedzieć, że nie przystają do standardów unijnych, które zostały ustalone, żeby było bezpieczniej i łatwiej. Często popełniane błędy, które prowadzą do takich niepoprawnych odpowiedzi, obejmują mylenie różnych typów transportu lub brak zrozumienia różnic w przepisach krajowych a europejskimi. Trzeba pamiętać, że przestrzeganie regulacji dotyczących maksymalnych wymiarów pojazdów jest kluczowe, bo wpływa na bezpieczeństwo na drogach i efektywność transportu. Kiedy pojazdy przekraczają te dozwolone wymiary, mogą stwarzać zagrożenie dla innych uczestników ruchu. A ich właściciele mogą mieć spore problemy prawne i finansowe.

Pytanie 17

Zapasami, które są tworzone z powodu ryzyka wystąpienia nieoczekiwanych zdarzeń w celu utrzymania ciągłości produkcji, są zapasy

A. nadmierne
B. bezpieczeństwa
C. bieżące
D. cykliczne
Odpowiedzi cykliczne, bieżące i nadmierne nie odpowiadają charakterystyce zapasów bezpieczeństwa, co może prowadzić do nieporozumień. Zapasy cykliczne są gromadzone w oparciu o prognozy popytu, a ich poziom jest określany na podstawie regularnych cykli produkcyjnych lub sprzedażowych. Niekiedy można błędnie sądzić, że w sytuacji niepewności warto polegać na zapasach cyklicznych, jednak nie uwzględniają one nagłych zmian w popycie czy dostępności surowców, co czyni je niewystarczającymi w obliczu nieprzewidzianych okoliczności. W przypadku zapasów bieżących, ich rolą jest zaspokajanie natychmiastowych potrzeb produkcyjnych, co może prowadzić do ich wyczerpania w sytuacjach kryzysowych. Zapasy nadmierne, z kolei, to nadmiar produktów, które nie mają uzasadnienia w prognozach popytu i mogą generować koszty magazynowania oraz przestarzałości. Często błędnie utożsamiane z zapasami bezpieczeństwa, w rzeczywistości mogą prowadzić do nieefektywności i strat finansowych. Zrozumienie różnicy między tymi kategoriami zapasów jest kluczowe dla efektywnego zarządzania łańcuchem dostaw i optymalizacji procesów produkcyjnych.

Pytanie 18

W przedsiębiorstwie "Ada" dokonano analizy miesięcznego zapotrzebowania na materiały. Z analizy wynika, że na początku miesiąca zapas wynosił 20 000 szt., w trakcie miesiąca przyjęto dostawy 400 000 szt. materiałów. W tym samym czasie zużyto do produkcji 350 000 szt. Ile sztuk materiałów pozostało w magazynie na zakończenie miesiąca?

A. 420 000 szt.
B. 70 000 szt.
C. 370 000 szt.
D. 50 000 szt.
W obliczeniach dotyczących zarządzania zapasami kluczowe jest zrozumienie relacji pomiędzy zapasami, przyjęciami oraz zużyciem. Wybór odpowiedzi, które wskazują na ilości inne niż 70 000 sztuk, często wynika z błędnych założeń lub niepoprawnego stosowania wzoru. Na przykład, odpowiedzi sugerujące 370 000 sztuk opierają się na błędnym założeniu, że do zapasu początkowego należy dodać całość przyjętych towarów, ignorując zużycie. Takie podejście prowadzi do przeszacowania dostępnych materiałów, co jest sprzeczne z rzeczywistością operacyjną. Z kolei propozycja 50 000 sztuk sugeruje niewłaściwe odejmowanie, które nie uwzględnia zapasu początkowego. Natomiast odpowiedź 420 000 sztuk całkowicie pomija proces zużycia. Te błędne koncepcje są typowe w zarządzaniu zapasami i mogą prowadzić do podejmowania niewłaściwych decyzji operacyjnych. Kluczowe jest, aby w każdym przypadku ścisłe stosować się do wzoru i uwzględniać wszystkie zmienne. Dobre praktyki w zarządzaniu magazynami wymagają regularnej weryfikacji, która pozwala na poprawne prognozowanie potrzeb oraz efektywne zarządzanie stanem magazynowym, co jest niezbędne dla utrzymania ciągłości produkcji i optymalizacji kosztów.

Pytanie 19

Jak określamy pojemność statku handlowego?

A. tonażem
B. objętością
C. masą
D. toną
Odpowiedzi toną, objętością i masą są błędne, ponieważ nie odzwierciedlają one właściwego pojęcia dotyczącego pojemności statku handlowego. Toną to jednostka masy, która nie odnosi się bezpośrednio do pojemności statków. Oznacza to, że mówiąc o tonie, skupiamy się na wadze ładunku, a nie na jego objętości, co jest kluczowe w kontekście transportu morskiego. Objaw takie jak objętość jest miarą przestrzeni zajmowanej przez przedmioty, lecz w kontekście statków handlowych nie oddaje ono istoty pojemności, która jest bardziej złożona i uwzględnia kształt oraz konstrukcję kadłuba. Masa, z kolei, odnosi się do ilości materii w obiekcie, co również nie ma bezpośredniego związku z pojemnością statku. Typowym błędem myślowym jest mylenie jednostek miary i ich zastosowania w kontekście pojemności. W przemyśle morskim precyzyjne zrozumienie terminologii, takiej jak tonaż, jest niezbędne, aby podejmować świadome decyzje dotyczące transportu, logistyki i zarządzania flotą. Użycie niewłaściwych terminów może prowadzić do nieporozumień i błędów w ocenie zdolności przewozowych statków, co w konsekwencji wpływa na efektywność operacyjną i koszty. Dlatego kluczowe jest, aby rozumieć, że tonaż jest specyficznym terminem technicznym, który wyraźnie definiuje zdolności transportowe statków, a inne pojęcia mogą prowadzić do mylnych interpretacji.

Pytanie 20

W skład kosztów ryzyka związanych z magazynowaniem zapasów wchodzi

A. kapitał zainwestowany w zapasy
B. spadek wartości
C. opłaty podatkowe
D. polisy ubezpieczeniowe
Podatki, ubezpieczenia oraz inwestycje w zapasy to pojęcia, które choć związane z kosztami działalności przedsiębiorstwa, nie są specyficznie związane z ryzykiem utraty wartości zapasów. Podatki są obligatoryjnymi opłatami na rzecz państwa, które nie mają bezpośredniego związku z naturą ryzyka związanego z zapasami, a ich wysokość jest określona przez regulacje prawne. Ubezpieczenia, z kolei, mogą zabezpieczać przedsiębiorstwo przed różnorodnymi ryzykami, ale nie eliminują samego ryzyka utraty wartości, a jedynie chronią przed finansowymi skutkami tych strat. Inwestycje w zapasy są działaniem mającym na celu zwiększenie potencjału sprzedażowego, a nie bezpośrednim kosztem ryzyka. Błędne jest zatem utożsamienie tych pojęć z kosztami ryzyka utrzymania zapasów. Właściwa analiza kosztów powinna skupiać się na dynamicznych aspektach zarządzania zapasami, takich jak obroty zapasów czy zmiany w popycie, co jest zgodne z nowoczesnymi metodami zarządzania. Ignorowanie tych kluczowych elementów prowadzi do nieefektywnego zarządzania i potencjalnych strat finansowych.

Pytanie 21

Seryjny Numer Kontenera Wysyłkowego (SSCC - Serial Shipping Container Code) jest wykorzystywany do identyfikacji

A. towarów postrzeganych jako jednostki handlowe na całym globie
B. firm
C. położenia obiektów fizycznych
D. jednostek logistycznych
Wybór towarów rozumianych jako jednostki handlowe na całym świecie jako odpowiedzi prowadzi do nieporozumienia dotyczącego funkcji SSCC. SSCC nie jest przeznaczony do identyfikacji towarów jako takich, ale do zarządzania jednostkami logistycznymi, które mogą zawierać różne towary. Odpowiedź dotycząca przedsiębiorstwa ignoruje fakt, że SSCC jest przypisany do konkretnej jednostki wysyłkowej, a nie do całej organizacji. Identyfikacja lokalizacji jednostek fizycznych również nie jest zgodna z zasadami stosowania SSCC; ten kod nie zawiera informacji o geolokalizacji. SSCC koncentruje się na identyfikacji i śledzeniu przesyłek w ruchu, a nie na lokalizacji w sensie geograficznym. Zadaniem SSCC jest umożliwienie efektywnego zarządzania łańcuchem dostaw i monitorowanie przesyłek w czasie rzeczywistym, co jest niezbędne w nowoczesnym przemyśle logistycznym. Rozumienie tej funkcji jest podstawą skutecznego zastosowania systemów opartych na kodach GS1, które są szeroko stosowane w różnych branżach, w tym w logistyce, handlu detalicznym oraz produkcji. Właściwe interpretowanie roli SSCC w systemie logistycznym jest kluczowe dla optymalizacji procesów oraz zapewnienia ciągłości dostaw.

Pytanie 22

Analiza ABC oparta na liczbie pobrań umożliwia klasyfikację produktów na różne grupy i ich odpowiednie rozmieszczenie. Produkty z grupy A, które są najczęściej pobierane, są umieszczane

A. jak najdalej od wyjścia
B. na początku obszaru kompletacji
C. w centralnej części obszaru magazynowania
D. z dala od strefy wydań
Umieszczanie towarów z grupy A w środkowej części strefy składowania, daleko od strefy wydań czy najdalej od wyjścia, jest podejściem, które nie uwzględnia efektywności operacyjnej i optymalizacji procesu kompletacji zamówień. W przypadku środkowej części strefy składowania, towary są trudniej dostępne dla pracowników, co zwiększa czas potrzebny na ich pobranie. Takie podejście może prowadzić do opóźnień w realizacji zamówień i może negatywnie wpłynąć na zadowolenie klientów. Przeniesienie towarów z grupy A daleko od strefy wydań oznacza, że pracownicy muszą pokonywać większe odległości, co nie tylko zwiększa czas obsługi, ale również podnosi koszty operacyjne. Błędem jest również umieszczanie tych towarów najdalej od wyjścia, co z kolei wydłuża cały proces logistyczny, zwłaszcza w dużych magazynach, gdzie czas i efektywność są kluczowe. Analiza ABC ma na celu zidentyfikowanie towarów o największym znaczeniu, a ich lokalizacja powinna sprzyjać szybkiemu dostępowi, a nie utrudniać go. Dlatego kluczowe jest, aby w praktyce stosować się do zasad optymalizacji, które koncentrują się na minimalizacji czasu pracy oraz maksymalizacji wydajności procesów magazynowych.

Pytanie 23

Przedsiębiorstwo przyjęło zamówienie na 1 000 sztuk kostiumów damskich. Do uszycia jednego kostiumu zużywa się: 3,7 m tkaniny wełnianej, 3 m podszewki, 7 guzików oraz 1 zamek błyskawiczny. Przy uwzględnieniu dysponowanych zapasów magazynowych, zebranych w zamieszczonej tabeli, ustal ile materiałów należy zamówić, aby zrealizować zamówienie.

Dysponowane zapasy materiałów
Nazwa materiałuj.m.ilość
Tkanina wełnianam1 400
Podszewkam900
Guzikiszt.10 000
Zamek błyskawicznyszt.2 000
A. 3 700 m tkaniny wełnianej, 3 000 m podszewki, 7000 guzików 1000 zamków błyskawicznych.
B. 2 100 m tkaniny wełnianej, 2 300 m podszewki.
C. 2 300 m tkaniny wełnianej, 2 100 m podszewki.
D. 2 300 m tkaniny wełnianej, 2 100 m podszewki, 3 000 guzików, 1000 zamków błyskawicznych.
Wybierając inne opcje, widzisz, że coś jest nie tak. Alternatywne odpowiedzi mają błędy w analizie potrzeb materiałowych. Na przykład, podane 3 700 m tkaniny i 3 000 m podszewki nie uwzględniają zapasów w magazynie, a to jest podstawowy błąd przy składaniu zamówień. Kolejny problem to złe podejście do obliczeń związanych z guzikami i zamkami błyskawicznymi; bo je masz, nie ma sensu ich zamawiać, co jest zauważone w dobrej odpowiedzi. Dobry sposób na analizę potrzeb wymaga przemyślenia wszystkich aspektów, w tym dostępnych zapasów, a to jest zgodne z zasadami lean manufacturing. Głównym błędem tutaj jest pominięcie kluczowego kroku w analizie - zapasy powinny być brane pod uwagę w podejmowaniu decyzji, bo to prowadzi do błędnych wyników i złego zarządzania zasobami.

Pytanie 24

Przedstawiony dokument związany z obrotem magazynowym sporządza się przy

Ilustracja do pytania
A. wydaniu wyrobów gotowych na zewnątrz przedsiębiorstwa.
B. wydaniu materiałów do zużycia na produkcję wewnątrz przedsiębiorstwa.
C. międzymagazynowych przesunięciach zapasów w ramach przedsiębiorstwa.
D. przyjęciu wyrobów gotowych z zewnątrz do magazynu.
Wybór nieprawidłowej odpowiedzi może wynikać z pomylenia różnych typów dokumentów oraz ich funkcji w obrocie magazynowym. Wydanie wyrobów gotowych na zewnątrz przedsiębiorstwa oraz wydanie materiałów do zużycia na produkcję wewnętrzną to operacje, które mają inny charakter i wymagają innych dokumentów. Dokumenty te są używane głównie do rejestrowania transakcji sprzedaży lub zużycia, a nie do przesunięć wewnętrznych. Z kolei przyjęcie wyrobów gotowych z zewnątrz do magazynu dotyczy operacji przyjmowania towarów, co również wymaga innego rodzaju dokumentacji, zazwyczaj związanej z odbiorem i kontrolą jakości. W praktyce, błędna interpretacja funkcji dokumentów w procesach magazynowych prowadzi do nieefektywnego zarządzania zapasami, co może skutkować nadwyżkami lub niedoborami towarów, a w konsekwencji utrudniać płynność operacyjną przedsiębiorstwa. Dlatego istotne jest zrozumienie, że dokument MM jest specyficznie zaprojektowany do dokumentowania przesunięć międzymagazynowych, co pozwala na dokładne śledzenie ruchów towarów i wspiera skuteczne zarządzanie łańcuchem dostaw. W przypadku błędnych odpowiedzi, ważne jest, aby dokładnie analizować nie tylko rodzaj dokumentu, ale także cel i kontekst jego stosowania w praktyce operacyjnej.

Pytanie 25

Przedstawione na rysunku urządzenie służące do automatycznej identyfikacji towarów to

Ilustracja do pytania
A. kolektor danych.
B. czytnik kodów kreskowych.
C. transponder.
D. weryfikator kodów kreskowych.
Kolektor danych to zaawansowane urządzenie, które odgrywa kluczową rolę w automatycznej identyfikacji towarów w różnych branżach, szczególnie w logistyce i handlu detalicznym. Dzięki swojej funkcji przetwarzania danych, kolektor danych pozwala na szybkie i efektywne zbieranie informacji o produktach, co przekłada się na zwiększenie wydajności operacyjnej. Urządzenia te często są wyposażone w czytniki kodów kreskowych, co umożliwia skanowanie etykiet i błyskawiczne zaktualizowanie stanów magazynowych. Przykładem zastosowania kolektorów danych jest ich użycie w magazynach, gdzie pracownicy mogą szybko zidentyfikować towary, co przyspiesza proces inwentaryzacji oraz przyjmowania i wydawania towarów. W związku z rosnącym znaczeniem automatyzacji, kolektory danych stają się niezbędnym narzędziem w zarządzaniu łańcuchem dostaw, co jest zgodne z najlepszymi praktykami w branży, takimi jak wprowadzanie systemów RFID oraz integracja z oprogramowaniem ERP, co zwiększa przejrzystość i kontrolę nad procesami logistycznymi.

Pytanie 26

Na zdjęciu przedstawiono

Ilustracja do pytania
A. znacznik RFID
B. tag RFID
C. kod kreskowy 1D
D. kod kreskowy 2D
Na zdjęciu przedstawiony jest kod kreskowy 2D, znany również jako kod QR (Quick Response Code). Kody te są istotnym narzędziem w logistyce, marketingu oraz w systemach płatności, ponieważ mogą przechowywać znacznie więcej informacji niż tradycyjne kody kreskowe 1D. Przykładowo, kod QR może zawierać linki do stron internetowych, informacje kontaktowe, dane o produktach, a nawet tekst. Ich użycie stało się powszechne w interakcji z klientami, gdzie zeskanowanie kodu QR za pomocą smartfona umożliwia szybki dostęp do treści cyfrowych. Dodatkowo, kody te są zgodne z międzynarodowymi standardami ISO/IEC 18004, co zapewnia ich uniwersalność i komercyjną przydatność. Ze względu na ich wszechstronność, kody QR są stosowane w różnych branżach, w tym w handlu detalicznym, turystyce oraz edukacji, co czyni je niezbędnym narzędziem w nowoczesnym zarządzaniu informacją.

Pytanie 27

W przypadku bezpośredniego kanału dystrybucji wyróżnia się związek

A. producent - konsument
B. producent - dystrybutor - hurtownik - konsument
C. producent - detalista - konsument
D. producent – hurtownik
Wybór odpowiedzi związanych z innymi modelami dystrybucji może prowadzić do nieporozumień dotyczących struktury kanałów dystrybucji. Odpowiedź łącząca producenta z hurtownikiem wskazuje na kanał pośredni, w którym hurtownik pełni rolę mediatora między producentem a detalistą, co nie jest charakterystyczne dla bezpośredniego kanału dystrybucji. Z kolei odpowiedź, w której producent jest powiązany z detalistą, a następnie konsumentem, również nie oddaje sedna, ponieważ w tym przypadku detalista jest kluczowym pośrednikiem, co wyklucza bezpośrednią relację. Odpowiedź dotycząca producenta, dystrybutora i hurtownika do konsumenta jeszcze bardziej komplikuje model, wskazując na dodatkowe warstwy pośrednictwa, które są zbędne w kontekście bezpośredniej sprzedaży. Typowym błędem myślowym jest założenie, że wszystkie modele muszą obejmować pośredników, co nie jest zgodne z zasadami efektywnej dystrybucji, która może być uproszczona dzięki eliminacji zbędnych ogniw. Dobrą praktyką w dystrybucji jest identyfikacja odpowiedniego kanału sprzedaży w zależności od produktu i rynku, co w przypadku bezpośredniej sprzedaży pozwala na zwiększenie efektywności i zadowolenia konsumentów.

Pytanie 28

Na podstawie podanej tabeli określ które z wymienionych towarów według klasyfikacji ABC (80/15/5%) zaliczają się do grupy C.

ProduktSkumulowana wartość zużycia [%]
Klocki drewniane31,84
Lalka51,97
Kolejka elektryczna67,12
Układanka81,15
Karty92,93
Miś pluszowy95,86
Tor samochodowy98,39
Szachy100,00
A. Układanka, miś pluszowy, tor samochodowy, lalka.
B. Klocki drewniane, lalka, kolejka elektryczna.
C. Miś pluszowy, tor samochodowy, szachy.
D. Układanka, karty, miś pluszowy.
Wybór odpowiedzi, która zawiera błędne kombinacje towarów, wskazuje na niepełne zrozumienie metod klasyfikacji ABC. Klasyfikacja ta opiera się na analizie wartości zużycia produktów i ich wpływie na całkowite wyniki finansowe firmy. W przypadku grupy C, która obejmuje 5% najniżej skumulowanej wartości, istotne jest, aby zauważyć, że nie wszystkie produkty o niższej wartości zużycia kwalifikują się do tej kategorii. Wiele osób może mylnie przypisywać produkty do grupy C, myśląc o ich popularności, a nie o rzeczywistej wartości sprzedaży. Na przykład, układanka może być popularna wśród dzieci, ale jeśli jej wartość sprzedaży jest niska w porównaniu do innych towarów, nie powinna być klasyfikowana jako produkt z grupy C. Ponadto, niektóre odpowiedzi zawierają elementy, które należą do grupy B lub A, wskazując na błąd w ocenie ich wartości. Kluczowe jest zrozumienie, że klasyfikacja ABC opiera się na analizie liczbowej i faktach, a nie na subiektywnych odczuciach dotyczących popularności produktów. Błędy te często prowadzą do nieefektywnego zarządzania zapasami i marnotrawstwa zasobów. Dlatego ważne jest, aby w procesie podejmowania decyzji o alokacji zasobów bazować na twardych danych, a nie jedynie na intuicji.

Pytanie 29

Które urządzenie nie służy do odczytu danych ze znaczników RFID?

Ilustracja do pytania
A. B.
B. A.
C. C.
D. D.
Wybór odpowiedzi, która wskazuje na inne urządzenie do odczytu danych, może prowadzić do pewnych nieporozumień dotyczących funkcjonalności różnych technologii identyfikacji. Urządzenia, takie jak skanery kodów kreskowych, są wykorzystywane w różnych aplikacjach handlowych, jednak ich zastosowanie jest ograniczone do systemów, które używają kodów kreskowych jako medium identyfikacyjnego. W kontekście technologii RFID, która oferuje znacznie szersze możliwości, kluczowe jest zrozumienie, że niektóre urządzenia są specjalnie zaprojektowane do pracy z falami radiowymi, które nie są kompatybilne z kodami kreskowymi. Często błędnie zakłada się, że każde urządzenie, które wykonuje funkcję odczytu, może być używane zamiennie bez rozróżnienia na technologię. W rzeczywistości każdy z tych systemów operuje na różnych zasadach technicznych i standardach, co wpływa na ich efektywność w określonych zastosowaniach. Problemy wynikające z mieszania tych technologii mogą prowadzić do nieefektywności operacyjnych oraz strat finansowych, szczególnie w logistyce i zarządzaniu zapasami. Dobrym przykładem może być sytuacja, w której firma próbuje zastąpić system RFID skanowaniem kodów kreskowych, co może skutkować opóźnieniami i błędami w inwentaryzacji. Zrozumienie różnic technologicznych jest kluczowe dla efektywnego wdrażania systemów identyfikacji i automatyzacji procesów w różnych branżach.

Pytanie 30

Którą z metod zarządzania wydaniami magazynowymi powinno się wdrożyć w mleczarni, kierując się zasadą 'pierwsze traci ważność, pierwsze opuszcza magazyn'?

A. LOFO
B. FEFO
C. LIFO
D. HIFO
HIFO (Highest In, First Out), LOFO (Lowest In, First Out) oraz LIFO (Last In, First Out) to metody zarządzania magazynem, które jednak nie są odpowiednie w kontekście branży mleczarskiej. HIFO, która polega na usuwaniu z magazynu najdroższych produktów w pierwszej kolejności, może prowadzić do sytuacji, w której tańsze, a często również starsze produkty, pozostają w magazynie dłużej, co stwarza ryzyko ich przeterminowania. W branży spożywczej, a zwłaszcza w mleczarskiej, kluczowe jest skupienie się na dacie ważności, a nie na wartości monetarnej towarów. Podobnie LOFO, która zakłada usuwanie towarów z najniższą wartością, ignoruje istotny aspekt, jakim jest świeżość i jakość produktów, co może wpłynąć na zadowolenie klienta i reputację marki. LIFO, z kolei, polega na usuwaniu najnowszych produktów jako pierwszych, co w przypadku produktów mlecznych, które mają ściśle określone daty przydatności, może prowadzić do nadmiernej ilości przeterminowanych towarów w magazynie. Zastosowanie tych metod w mleczarni może skutkować nie tylko stratami finansowymi, ale również poważnymi konsekwencjami dla zdrowia konsumentów. Dlatego kluczowe jest, aby w branży spożywczej, w tym także w mleczarniach, skupiać się na metodzie FEFO, co pozwala na efektywne zarządzanie produktami oraz utrzymanie wysokich standardów jakości.

Pytanie 31

Do typów magazynów półotwartych można zaliczyć

A. zasieki
B. piwnice
C. silosy zbożowe
D. zbiorniki podziemne
Piwnice, silosy zbożowe oraz zbiorniki podziemne to różne typy magazynów, jednak żaden z nich nie zalicza się do kategorii magazynów półotwartych, co jest istotnym kryterium w kontekście tego pytania. Piwnice to zamknięte przestrzenie, które są stosowane głównie do przechowywania żywności lub innych przedmiotów, jednak ich konstrukcja nie sprzyja wentylacji, co może prowadzić do problemów z wilgocią i jakością składowanych materiałów. Silosy zbożowe, z kolei, są to hermetycznie zamknięte zbiorniki, które nie umożliwiają swobodnego dostępu i wentylacji w taki sposób, jak to ma miejsce w przypadku zasieków. Służą one do długoterminowego przechowywania zboża, co również wymaga specyficznych warunków, ale w inny sposób organizowanych. Zbiorniki podziemne to struktury, które przechowują płyny, a ich projekt nie odpowiada definicji magazynów półotwartych. Wybór niewłaściwych typów magazynów do przetrzymywania różnych materiałów może prowadzić do degradacji jakości przechowywanych produktów oraz zwiększonego ryzyka wystąpienia szkód związanych z ich zepsuciem. Pomocne jest zrozumienie różnic między tymi typami magazynów oraz ich przeznaczeniem, aby skuteczniej zarządzać procesami magazynowania i składowania w różnych branżach.

Pytanie 32

Która metoda określania wielkości dostaw zapewni realizację dostaw odpowiadających przewidywanemu całkowitemu zapotrzebowaniu w zaplanowanym okresie dla towarów, które charakteryzują się niskimi kosztami utrzymania zapasów oraz wysokimi kosztami realizacji dostawy?

A. Maksymalnej wielkości dostawy
B. Partia na partię
C. Stałej częstotliwości dostawy
D. Ekonomicznej wielkości dostawy
Wybór innych metod ustalania wielkości dostawy może nie do końca być optymalny i prowadzić do problemów z zarządzaniem zasobami, a w efekcie zwiększać koszty. Ekonomiczna wielkość dostawy (EOQ) skupia się na minimalizacji kosztów związanych z zamówieniami i przechowywaniem, ale działa lepiej, gdy obie te kwestie są istotne. Niestety, nie sprawdza się to w przypadku towarów o niskich kosztach przechowywania. Z kolei metoda stałej częstotliwości dostawy działa w miarę ok, ale nie bierze pod uwagę specyficznych kosztów dostaw, przez co możemy mieć za dużo lub za mało zapasów. Metoda partia na partię może być czasami skuteczna, ale niekoniecznie rozwiązuje problemy związane z niskimi kosztami utrzymania zapasów przy wysokich kosztach dostawy. Ostatecznie, niepoprawny dobór metody dostawy może skutkować nieefektywnym zarządzaniem zapasami, co przynosi straty finansowe i marnotrawstwo.

Pytanie 33

Które opakowanie powinno zostać wybrane do przechowywania 120 sztuk wyrobów gotowych o wymiarach 55 x 35 x 14 cm (długość x szerokość x wysokość), jeżeli wyroby w opakowaniu mają być piętrzone w 3 warstwach i przechowywane w pionie?

Opakowanie 1.Opakowanie 2.Opakowanie 3.Opakowanie 4.
– długość: 600 mm
– szerokość: 320 mm
– wysokość: 500 mm
– w magazynie: 20 szt.
– długość: 600 mm
– szerokość: 400 mm
– wysokość: 500 mm
– w magazynie: 50 szt.
– długość: 600 mm
– szerokość: 350 mm
– wysokość: 150 mm
– w magazynie: 40 szt.
– długość: 600 mm
– szerokość: 320 mm
– wysokość: 400 mm
– w magazynie: 10 szt.
B.C.D.
A. A.
B. C.
C. D.
D. B.
Wybór opakowania A, C lub D do przechowywania 120 sztuk wyrobów gotowych o wymiarach 55 x 35 x 14 cm jest nieprawidłowy, co wynika z analizy ich wymiarów oraz możliwości ułożenia ich w 3 warstwach. Opakowanie A jest za wąskie, co nie pozwala na swobodne umieszczenie wyrobów o szerokości 35 cm. To typowy błąd polegający na ignorowaniu krytycznych wymiarów towaru, co może prowadzić do uszkodzeń i utraty towaru. Opakowanie C, z kolei, jest zbyt niskie, co uniemożliwia ułożenie wyrobów w wymaganej liczbie warstw. Przy układaniu w warstwy kluczowe jest zachowanie odpowiedniej wysokości, aby uniknąć zgniecenia towarów. Opakowanie D, podobnie jak A, ma niewłaściwe wymiary, co sprawia, że nie jest w stanie pomieścić zamówionej liczby wyrobów. W takich przypadkach, decydowanie na podstawie nieprawidłowych wymiarów lub niewłaściwego zrozumienia zasad logistyki prowadzi do nieefektywności operacyjnej. Kluczowe jest, aby zawsze analizować wymiary produktów oraz dostosowywać wybór opakować do rzeczywistych potrzeb, unikając podejmowania decyzji wyłącznie na podstawie wyglądu opakowania. Dobrą praktyką jest również korzystanie z narzędzi do optymalizacji, które mogą pomóc w dokonywaniu właściwych wyborów opakowań w celu maksymalizacji efektywności przechowywania i transportu.

Pytanie 34

Skrót, którym określane są systemy informatyczne używane do automatycznego zbierania i wprowadzania danych, to

A. MRP (Material Requirements Planning)
B. DRP (Distibution Resource Planning)
C. ADC (Automatic Data Capture)
D. WMS (Warehouse Management System)
Wybrane odpowiedzi MRP (Material Requirements Planning), DRP (Distribution Resource Planning) oraz WMS (Warehouse Management System) odnoszą się do różnych aspektów zarządzania operacjami logistycznymi i produkcyjnymi, ale nie są one związane z automatycznym wprowadzaniem i gromadzeniem danych w tym samym kontekście co ADC. MRP to system, który jest używany do planowania potrzeb materiałowych, koncentrując się na optymalizacji procesów produkcyjnych poprzez odpowiednie zarządzanie zapasami i zasobami. DRP natomiast jest narzędziem planowania, które zajmuje się dystrybucją zasobów w sieciach dostaw, zapewniając, że odpowiednie produkty są dostępne w odpowiednim miejscu i czasie. Z kolei WMS to system zarządzania magazynem, który koncentruje się na efektywnym zarządzaniu procesami wewnętrznymi w magazynie, takimi jak przyjęcie towarów, lokalizacja, pakowanie i wysyłka. Chociaż wszystkie te systemy mogą współpracować z ADC, to jednak ich głównym celem nie jest automatyczne wprowadzanie danych, lecz optymalizacja procesów, co może prowadzić do nieporozumień. Często mylone są one z funkcjonalnościami ADC, ponieważ w dzisiejszych czasach wszystkie te systemy integrują się z technologiami automatyzacji, ale nie należy zapominać, że ich podstawowe założenia i zastosowania są różne.

Pytanie 35

Przedsiębiorstwo pakuje wytwarzane wyroby do puszek stalowych. W ciągu jednego roku wprowadziło na rynek 248 ton opakowań stalowych. Korzystając z tabeli, w której zamieszczono fragment ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi ustal, ile kilogramów opakowań ze stali powinno przedsiębiorstwo poddać recyklingowi.

Ustawa z dnia 13 czerwca 2013 r. o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi
Załącznik nr 1 docelowy poziom odzysku i recyklingu odpadów opakowaniowych
Poz.Odpady opakowaniowe powstałe z/
rodzaj opakowań
Poziom w %
odzyskrecykling
1.opakowań razem6156
2.opakowań z tworzyw sztucznych23,5
3.opakowań z aluminium51
4.opakowań ze stali, w tym z blachy stalowej51
5.opakowań z papieru i tektury61
6.opakowań ze szkła61
7.opakowań z drewna16
A. 138 880 kg
B. 58 280 kg
C. 126 480 kg
D. 39 680 kg

Brak odpowiedzi na to pytanie.

Wyjaśnienie poprawnej odpowiedzi:
Odpowiedź 126 480 kg jest poprawna, ponieważ zgodnie z ustawą o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi przedsiębiorstwa są zobowiązane do recyklingu 51% masy wprowadzonych na rynek opakowań stalowych. W analizowanym przypadku, przedsiębiorstwo wprowadziło na rynek 248 ton opakowań stalowych, co odpowiada 248 000 kg. Aby obliczyć, ile kilogramów opakowań powinno być poddanych recyklingowi, wystarczy pomnożyć całkowitą masę opakowań przez 0,51: 248 000 kg * 0,51 = 126 480 kg. Tego typu obliczenia są kluczowe dla przedsiębiorstw, które chcą przestrzegać przepisów dotyczących ochrony środowiska oraz dbać o zrównoważony rozwój. W praktyce oznacza to, że firmy powinny mieć przygotowane systemy zbierania i segregacji opakowań, aby skutecznie i efektywnie poddać je recyklingowi. Przykłady dobrych praktyk obejmują współpracę z lokalnymi punktami zbiórki oraz angażowanie pracowników w proces segregacji odpadów, co przyczynia się do zwiększenia efektywności recyklingu oraz minimalizacji negatywnego wpływu na środowisko.

Pytanie 36

Jakie cechy wyróżniają rytmiczną organizację procesu produkcji?

A. zmienną sekwencją operacji technologicznych
B. niską częstotliwością powtarzalnych działań na poszczególnych stanowiskach
C. rozmieszczeniem stanowisk pracy w zależności od operacji technologicznych
D. zmiennym kierunkiem ruchu przedmiotów pracy pomiędzy stanowiskami
Zmienny kierunek przebiegu przedmiotów pracy między stanowiskami nie sprzyja rytmicznej organizacji procesu produkcji. Taki sposób organizacji może prowadzić do chaosu, zwiększonego ryzyka pomyłek oraz wydłużenia czasu realizacji procesów, co wpływa negatywnie na ogólną efektywność. W kontekście niskiej powtarzalności czynności na poszczególnych stanowiskach, może to powodować trudności w doskonaleniu umiejętności pracowników oraz w utrzymaniu wysokiej jakości produkcji. Zbyt duża zmienność w przypisywanych zadaniach może prowadzić do frustracji pracowników oraz obniżenia morale. Rozmieszczenie stanowisk roboczych zgodnie z operacjami technologicznymi pozwala na stworzenie stabilnej, powtarzalnej struktury, która ułatwia osiągnięcie wysokiej jakości i wydajności. Zmienna kolejność operacji technologicznych może również prowadzić do zaburzeń w procesie produkcyjnym, co utrudnia zarządzanie harmonogramami oraz przewidywanie wyników produkcji. Praca w zmiennym układzie może wprowadzać niepewność, co jest przeciwieństwem założenia rytmicznej organizacji, która dąży do stabilności i przewidywalności w procesach produkcyjnych.

Pytanie 37

Magazyn osiągnął roczny przychód w wysokości 6 mln zł, a przeciętny stan zapasów w tym okresie wynosił 300 tys. zł. Ile razy w ciągu roku magazyn uzupełniał zapas?

A. 2 razy
B. 5 razy
C. 50 razy
D. 20 razy
Odpowiedź 20 razy jest poprawna, ponieważ aby obliczyć liczbę odnawiania zapasów w magazynie, należy zastosować wskaźnik rotacji zapasów, który oblicza się dzieląc roczny obrót przez średni zapas. W tym przypadku roczny obrót wynosi 6 mln zł, a średni zapas to 300 tys. zł. Zatem rotacja zapasów wynosi: 6 000 000 zł / 300 000 zł = 20. Oznacza to, że magazyn odnawiał swoje zapasy 20 razy w ciągu roku. W praktyce, wyższy wskaźnik rotacji zapasów może wskazywać na lepsze zarządzanie zapasami i efektywność operacyjną. Firmy powinny dążyć do optymalizacji tego wskaźnika, aby zredukować koszty przechowywania oraz ryzyko przeterminowania towarów. Dobrą praktyką jest regularne monitorowanie rotacji zapasów, aby dostosować zamówienia i utrzymać płynność magazynową.

Pytanie 38

Na dzień 1 maja stan magazynowy materiału X wynosił 250 kg, natomiast w ciągu miesiąca do magazynu dostarczono dodatkowe 500 kg materiału X. Od 1 czerwca rozpoczęto produkcję, w której potrzebne jest utrzymanie zapasu na poziomie 800 kg materiału X. W magazynie wystąpił

A. zapas nadwyżkowy wynoszący 750 kg
B. niedobór zapasu wynoszący 50 kg
C. zapas nadwyżkowy wynoszący 800 kg
D. niedobór zapasu wynoszący 500 kg
Aby obliczyć stan zapasu materiału X na dzień 1 czerwca, należy dodać istniejący zapas do ilości przyjętej w ciągu miesiąca. Zapas początkowy wynosił 250 kg, a w ciągu miesiąca przyjęto dodatkowe 500 kg, co daje łącznie 750 kg. Wymagana ilość zapasu dla rozpoczęcia produkcji wynosi 800 kg. Różnica między wymaganym zapasem a tym, co jest dostępne, wynosi 800 kg - 750 kg, co daje niedobór wynoszący 50 kg. W praktyce, zarządzanie zapasami jest kluczowe dla zapewnienia ciągłości produkcji. W wielu branżach, takich jak produkcja czy handel, standardem jest utrzymywanie minimalnych poziomów zapasów, aby uniknąć przestojów lub opóźnień w realizacji zamówień. Warto również stosować metody takie jak zarządzanie zapasami Just-In-Time (JIT) lub systemy ERP, które pomagają w monitorowaniu poziomu zapasów oraz planowaniu ich uzupełnień, co może pomóc w uniknięciu podobnych sytuacji w przyszłości.

Pytanie 39

Magazyn stosuje opłatę za usługę co-packingu w wysokości 24,50 zł netto za jedną paletową jednostkę ładunkową (pjł). Ile wynosi całkowity koszt usługi pakowania 34 pjł, jeśli naliczany jest 23% VAT?

A. 641,41 zł
B. 899,64 zł
C. 833,00 zł
D. 1 024,59 zł
Aby obliczyć koszt brutto kompleksowej usługi pakowania 34 jednostek ładunkowych (pjł) z zastosowaniem stawki 24,50 zł netto za jedną pjł oraz 23% VAT, należy najpierw obliczyć łączny koszt netto. Koszt netto dla 34 pjł wynosi 34 x 24,50 zł = 833,00 zł. Następnie dodajemy VAT: 833,00 zł x 0,23 = 191,59 zł. Łączny koszt brutto to więc 833,00 zł + 191,59 zł = 1 024,59 zł. Tego rodzaju obliczenia są kluczowe w działalności logistycznej i magazynowej, pozwalając na precyzyjne planowanie budżetu oraz oceny kosztów związanych z usługami pakowania. Zastosowanie tego kalkulatora podczas podejmowania decyzji o wyborze dostawcy usług co-packingu przyczynia się do optymalizacji wydatków, co jest standardem w branży. Ponadto, takie umiejętności są niezbędne w codziennym zarządzaniu operacjami magazynowymi, gdzie dokładne oszacowanie kosztów jest niezbędne do efektywnego zarządzania finansami przedsiębiorstwa.

Pytanie 40

Jakie są łączne koszty logistyczne firmy przy założeniu, że:
- wydatki na pracę oraz zużycie czynników produkcji wynoszą 1 000 zł
- koszty finansowe osiągają 350 zł
- straty wyjątkowe wynoszą 210 zł
?

A. 1 560 zł
B. 2 010 zł
C. 2 150 zł
D. 1 360 zł
Całkowite koszty logistyczne przedsiębiorstwa można obliczyć, sumując poszczególne składniki kosztów. W podanym przykładzie koszty pracy i zużycia czynników wytwórczych wynoszą 1 000 zł, wydatki finansowe to 350 zł, a straty nadzwyczajne wynoszą 210 zł. Zatem, całkowite koszty logistyczne wynoszą: 1 000 zł + 350 zł + 210 zł = 1 560 zł. Obliczanie całkowitych kosztów jest kluczowe dla efektywnego zarządzania przedsiębiorstwem, ponieważ pozwala na zrozumienie, jakie wydatki są ponoszone na różne aspekty działalności operacyjnej. Taka analiza kosztów umożliwia identyfikację obszarów, w których można wprowadzić oszczędności lub poprawić efektywność operacyjną. Zgodnie z dobrymi praktykami branżowymi, przedsiębiorstwa powinny regularnie monitorować swoje koszty, aby podejmować świadome decyzje dotyczące inwestycji i strategii rozwoju. W ten sposób można również lepiej przygotować się na nieprzewidziane zdarzenia, które mogą wpływać na koszty, takie jak straty nadzwyczajne.