Kwalifikacja: SPO.04 - Świadczenie usług opiekuńczych i wspomagających rozwój dziecka
Zawód: Opiekunka dziecięca
Czy jeśli dziewięciomiesięczne dziecko potrafi siadać, gdy jest ciągnięte za obie ręce, siedzi z wsparciem i przewraca się z pleców na brzuszek, oznacza to, że jego rozwój motoryczny jest
Odpowiedzi
Informacja zwrotna
Odpowiedź \"opóźniony\" jest prawidłowa, ponieważ rozwój motoryczny dziecka w wieku dziewięciu miesięcy powinien obejmować nie tylko umiejętność siadania z podparciem, ale także bardziej zaawansowane umiejętności, takie jak samodzielne siedzenie, czołganie się oraz przewracanie się z pleców na brzuch i odwrotnie. W tym wieku dzieci zazwyczaj zaczynają eksplorować otoczenie, co skutkuje rozwojem umiejętności ruchowych. Zgodnie z wytycznymi rozwoju dzieci w tym okresie, jak choćby te opracowane przez Amerykańską Akademię Pediatrii, umiejętności te powinny być osiągane w określonym czasie. Opóźnienie w osiąganiu tych kamieni milowych może wpływać na późniejszy rozwój społeczny, poznawczy i emocjonalny dziecka. Dlatego istotne jest, aby rodzice i opiekunowie monitorowali postępy rozwoju motorycznego i w razie potrzeby konsultowali się z lekarzem lub terapeutą."
Odpowiedzi \"przyspieszony\", \"harmonijny\" oraz \"nieharmonijny\" nie są poprawne w kontekście opisanego rozwoju motorycznego dziewięciomiesięcznego dziecka. Sformułowanie \"przyspieszony\" sugeruje, że dziecko rozwija się szybciej niż standardowe tempo, co w tym przypadku nie ma miejsca, gdyż opisane umiejętności są poniżej oczekiwanego poziomu. W rozwoju motorycznym harmonijnym mówimy o równowadze między różnymi umiejętnościami ruchowymi, co również nie jest zgodne z przedstawionym opisem. Dziecko, które wykazuje te ograniczone umiejętności, nie osiągnie odpowiednich zdolności potrzebnych do samodzielnego poruszania się i eksploracji otoczenia. Termin \"nieharmonijny\" odnosi się do sytuacji, gdzie istnieje znaczna dysproporcja w rozwoju różnych umiejętności motorycznych, co może sugerować problemy neurologiczne lub inne zaburzenia rozwojowe. Jednak w tym przypadku kluczowym problemem jest ogólny poziom rozwoju motorycznego, który jest opóźniony, co może prowadzić do długotrwałych konsekwencji w zakresie rozwoju psychospołecznego. Wartością dodaną analizy takiego rozwoju jest potrzeba wczesnej interwencji i wsparcia, co może znacznie poprawić przyszłe umiejętności dziecka."