Kwalifikacja: SPO.05 - Świadczenie usług opiekuńczych
Zawód: Opiekunka środowiskowa
Zgodnie z procedurą, po umyciu oczu oraz czoła podopiecznej leżącej w łóżku, opiekunka powinna rozpocząć czynności higieniczne od mycia kolejnych partii twarzy, zaczynając od
Odpowiedzi
Informacja zwrotna
Dobrze, że wybrałeś policzek dalszy na początku mycia twarzy. To naprawdę zgodne z zasadami higieny, które są ważne przy opiece nad osobami, które nie mogą się same zająć sobą. Zaczynając od dalszego policzka, opiekun zmniejsza ryzyko przeniesienia brudu z umytych już miejsc na te, które jeszcze nie były myte. To ma naprawdę duże znaczenie, bo chodzi o to, żeby utrzymać czystość. Poza tym, mycie od policzka dalszego sprawia, że można lepiej usunąć ewentualne zanieczyszczenia, które mogą być na policzkach. No i to lepiej wpływa na komfort podopiecznego, bo nie dotykasz od razu wrażliwych miejsc jak nos czy usta, które lepiej umyć na końcu. Takie podejście jest popierane przez wielu specjalistów z branży zdrowia, którzy mówią, jak ważny jest porządek w higienie, żeby zapewnić najlepszą pielęgnację. W praktyce opiekunowie rzadko stosują też tą metodę jako część codziennej rutyny mycia, co może pozytywnie wpływać na zdrowie skóry i ogólne samopoczucie podopiecznych.
Wybór nosa, brody czy policzka bliższego na początku mycia twarzy nie wygląda na najlepszy pomysł. To pokazuje, że mogłeś nie do końca zrozumieć zasady higieny, które są ważne w pielęgnacji. Zaczynając od nosa czy brody, możesz przypadkiem przenosić brud na miejsca, które już umyłeś, co jest dużym błędem. Poza tym, myjąc w ten sposób, możesz podrażnić skórę, co zwłaszcza dla tych z wrażliwą cerą może być nieprzyjemne. Jak byś mył policzek bliższy, to też ryzykujesz, że przy tym dotkniesz już umytych miejsc, przez co cała higiena się psuje. Ważne jest, żeby pamiętać o zasadach higieny osobistej, które powinny być przemyślane, bo to nie tylko zwiększa efektywność opieki, ale i wpływa na komfort osób, którymi się zajmujesz.