"Art. 433 Za szkodę wyrządzoną wyrzuceniem, wylaniem lub spadnięciem jakiegokolwiek przedmiotu z pomieszczenia jest odpowiedzialny ten, kto pomieszczenie zajmuje, chyba że szkoda nastąpiła wskutek siły wyższej albo wyłącznie z winy poszkodowanego lub osoby trzeciej, za którą zajmujący pomieszczenie nie ponosi odpowiedzialności i której działaniu nie mógł zapobiec"
Z zamieszczonego przepisu Kodeksu cywilnego wynika, że zajmujący pomieszczenie odpowiada za szkodę spowodowaną
Odpowiedzi
Informacja zwrotna
Odpowiedź 'przez osobę, za którą ponosi on odpowiedzialność' jest poprawna, ponieważ wynika to bezpośrednio z treści art. 433 Kodeksu cywilnego, który jasno określa zasady odpowiedzialności zajmującego pomieszczenie. Zajmujący pomieszczenie ma obowiązek dbać o bezpieczeństwo przedmiotów znajdujących się w jego obrębie. W przypadku, gdy szkoda zostanie wyrządzona przez osobę, za którą zajmujący ponosi odpowiedzialność, to będzie on zobowiązany do naprawienia tej szkody. Przykład praktyczny można znaleźć w sytuacji, gdy w wyniku nieostrożności pracownika firmy, który działał w siedzibie firmy, spadnie urządzenie i uszkodzi pojazd zaparkowany poniżej. W takim przypadku, to firma, jako zajmująca pomieszczenie, odpowiada za szkodę, ponieważ pracownik działał w trakcie wykonywania obowiązków służbowych. Z tego powodu ważne jest, aby zajmujący pomieszczenie znał swoje obowiązki oraz odpowiedzialność, co jest kluczowe w kontekście ubezpieczeń oraz zarządzania ryzykiem. W praktyce, zarówno w obszarze biznesowym, jak i prywatnym, zrozumienie tej odpowiedzialności może przyczynić się do zmniejszenia potencjalnych strat finansowych związanych z wyrządzonymi szkodami.
Wybór odpowiedzi związanych z siłą wyższą, osobą, za którą nie ponosi on odpowiedzialności, czy wyłącznie poszkodowanym, wskazuje na niepełne zrozumienie zasad odpowiedzialności deliktowej wynikającej z przepisów Kodeksu cywilnego. Siła wyższa, definiowana jako zdarzenie zewnętrzne, którego nie można było przewidzieć ani mu zapobiec, rzeczywiście zwalnia z odpowiedzialności, ale w kontekście art. 433 mówimy o odpowiedzialności za działania osób, które znajdują się pod nadzorem zajmującego pomieszczenie. Również, jeśli szkoda powstaje wyłącznie z winy poszkodowanego, to odpowiedzialność zajmującego nie może być uzasadniona. Osoba, za którą nie ponosi odpowiedzialności, nie może być źródłem szkody, której naprawienia mogą domagać się poszkodowani, bowiem Kodeks cywilny jednoznacznie wskazuje, że odpowiedzialność rozciąga się na działania tych, za których odpowiedzialność prawna spoczywa na zajmującym pomieszczenie. Typowym błędem myślowym jest więc przypisywanie odpowiedzialności osobom, które nie są w żaden sposób związane z zajmowanym pomieszczeniem, co może prowadzić do nieprawidłowych decyzji w zakresie ubezpieczeń lub zarządzania ryzykiem. Właściwe zrozumienie tego zagadnienia jest kluczowe, aby uniknąć niepotrzebnych sporów prawnych oraz strat finansowych dla instytucji lub osób prywatnych.