Kwalifikacja: EKA.01 - Obsługa klienta w jednostkach administracji
Zawód: Technik administracji
Ostateczne rozstrzyganie sporu kompetencyjnego między marszałkiem województwa śląskiego a wojewodą śląskim zasadniczo należy do
Odpowiedzi
Informacja zwrotna
Odpowiedź 'sąd administracyjny' to trafny wybór. Z polskiego prawa wynika, że spory między organami administracji, jak marszałek województwa i wojewoda, są rozwiązywane właśnie przez sądy administracyjne. Te sądy oceniają, który z organów miał prawo działać w danej sprawie. To ważne, żeby wszystko było jasne i poukładane, bo administracja musi działać sprawnie. Na przykład, jak marszałek wydaje decyzję, a wojewoda się z tym nie zgadza, to jeżeli nie da się tego załatwić w inny sposób, ostateczną decyzję podejmuje sąd administracyjny. Dzięki temu zachowujemy zasadę podziału władzy i przestrzeganie prawa administracyjnego. W praktyce, sądy te działają na podstawie Kodeksu postępowania administracyjnego oraz innych przepisów, co ma na celu zapewnienie jednolitych i przewidywalnych wyroków.
Wybór innej odpowiedzi, jak minister odpowiedzialny za administrację, Prezes Rady Ministrów czy samorządowe kolegium odwoławcze, jest niepoprawny z paru powodów. Minister nie może rozstrzygać sporów między organami, bo jego zadanie to głównie sprawowanie nadzoru i koordynowanie działań, a nie rozwiązywanie konfliktów. Prezes Rady Ministrów, mimo że ma dużo do powiedzenia w polityce administracyjnej, nie wchodzi w spory kompetencyjne, które są w rękach sądów administracyjnych. Samorządowe kolegium odwoławcze zajmuje się odwołaniami od decyzji samorządowych, ale nie ma mocy do rozstrzygania sporów między marszałkiem a wojewodą. Gdyby takie spory miały być rozwiązywane przez inne organy, mogłoby to wprowadzić zamieszanie i naruszyć niezależność administracji. W skrócie, zły wybór organu do rozstrzygania takich spraw może prowadzić do chaosu w administracji i złamać zasady praworządności, które są kluczowe w funkcjonowaniu państwa.