Kwalifikacja: EKA.02 - Organizacja i prowadzenie archiwum
Zawód: Technik archiwista
W przypadku wykrycia rozbieżności między spisem zdawczo-odbiorczym a zawartością teczek przekazanych na jego podstawie archiwista zakładowy
Odpowiedzi
Informacja zwrotna
Jak zauważyłeś, jeżeli spis zdawczo-odbiorczy nie zgadza się z zawartością teczek, to archiwista ma pełne prawo odmówić przyjęcia tych dokumentów. To wszystko dlatego, że dokładność i rzetelność w przekazywaniu dokumentów to podstawa. Jakiekolwiek niezgodności mogą prowadzić do sporych problemów w przyszłości, na przykład trudności z dostępem do istotnych informacji. Wyobraź sobie sytuację, gdy istotne dokumenty są pominięte w spisie – to może przysporzyć kłopotów w czasie audytu. W takich przypadkach archiwista powinien skontaktować się z osobą, która ten spis przygotowała, żeby wszystko dokładnie wyjaśnić. To naprawdę ważne, żeby mieć wszystko w zgodzie przed przyjęciem dokumentów do archiwum, bo to najlepsza praktyka w archiwizacji.
Niektóre odpowiedzi sugerujące, że można poprawić spis zdawczo-odbiorczy czy porządkować teczki, kiedy są niezgodności, są nie do końca trafne. Jeżeli poprawimy spis bez wyjaśnienia problemu, to może tylko wprowadzić więcej bałaganu i stracić zaufanie do całego procesu. W końcu spis powinien naprawdę odzwierciedlać stan teczek, więc wszelkie rozbieżności trzeba najpierw wyjaśnić. W praktyce, poprawianie spisu bez rozwiązywania źródła problemu skutkuje niekompletnymi lub błędnymi dokumentami, co jest sprzeczne z transparentnością w zarządzaniu. Zmiana instrukcji kancelaryjnej w odpowiedzi na pojedyncze przypadki, to trochę nie w porządku. Takie instrukcje powinny opierać się na rzeczywistej praktyce i zmiany wprowadza się, gdy widzimy szersze problemy. I porządkowanie teczek bez rozwiązania kwestii niezgodności tylko pogłębia zamieszanie i zniekształca proces archiwizacji.