Kwalifikacja: BUD.12 - Wykonywanie robót murarskich i tynkarskich
Zawód: Technik budownictwa
W przypadku, gdy nierównomierna praca podłoża prowadzi do rozłączenia ścian konstrukcyjnych, jakie działania można podjąć, aby je ponownie połączyć?
Odpowiedzi
Informacja zwrotna
Ściągi metalowe to naprawdę świetny sposób na to, żeby naprawić ściany, które się rozdzieliły przez nierówne podłoże. Działają jak mostki między górną a dolną częścią ścian, co fajnie stabilizuje całą konstrukcję. W sytuacjach, gdy budynek osiada na fundamentach, takie ściągi mogą pomóc wzmocnić całość, zwiększając wytrzymałość. Z tego, co widziałem, często używa się stali do ich wykonania, bo jest odporna na różne trudne warunki. W dodatku, według norm budowlanych, jak Eurokod 3, ważne jest, żeby projektować je z myślą o różnych obciążeniach, żeby były skuteczne i bezpieczne. Dobrze dobrane ściągi nie tylko przywracają dawną integralność konstrukcji, ale też pomagają w przyszłości znieść możliwe przemieszczenia. Ich instalacja zazwyczaj nie jest jakoś bardzo inwazyjna, co jest dużym plusem, bo pozwala zachować estetykę budynku.
Wypełnianie pęknięć zaczynem cementowym, iniekcją wiążącym czy bitumem to metody, które czasem mogą się przydać, ale w przypadku połączenia rozłączonych ścian konstrukcyjnych, to nie za bardzo. Jakoś tak, zaczyn cementowy nie za bardzo przywraca integralność strukturalną, bo jego działanie się ogranicza do wypełniania miejsc, a nie daje odpowiedniego wsparcia mechanicznego dla ścian. Iniekcja środków wiążących może być fajna do uszczelnienia, ale nie ma sensu stosować jej, gdy są poważniejsze przemieszczenia. Bitum to głównie ochrona przed wilgocią, a nie wzmocnienie konstrukcji. Często mylimy funkcje materiałów budowlanych i nie zdajemy sobie sprawy z różnic w wymaganiach konstrukcyjnych w różnych sytuacjach. W praktyce lepiej używać metod, które rzeczywiście wzmacniają, jak te metalowe ściągi, bo one dają kompleksowe wsparcie dla połączeń konstrukcyjnych.