Po usłyszeniu sygnału alarmu pożarowego, czyli szeregu sygnałów krótkich (tzw. "szturmu") i 4 długich, pracownik powinien natychmiast wycofać się
Odpowiedzi
Informacja zwrotna
Odpowiedź 'pod prąd powietrza' jest poprawna, ponieważ podczas pożaru najważniejsze jest unikanie stref z intensywnym dymem i toksycznymi gazami, które są często transportowane przez prąd powietrza. Przemieszczając się pod prąd powietrza, pracownik zwiększa swoje szanse na dotarcie do bezpiecznego wyjścia, gdyż unika obszarów z największym zagrożeniem. Dobrą praktyką w sytuacjach pożarowych jest znajomość i przestrzeganie dróg ewakuacyjnych, co powinno być regularnie ćwiczone w ramach szkoleń BHP. Warto również zaznaczyć, że standardy ochrony przeciwpożarowej, takie jak norma NFPA 101, zalecają ograniczenie narażenia na dym poprzez podejmowanie odpowiednich działań w sytuacji zagrożenia. Przykładami mogą być symulacje ewakuacyjne oraz oznaczenia dróg ewakuacyjnych, które pomagają pracownikom szybko i skutecznie reagować na sytuacje kryzysowe, w tym także na alarmy pożarowe.
Podejście do ewakuacji, które polega na wycofaniu się do komory przeciwpożarowej, jest niewłaściwe w kontekście alarmu pożarowego. Komory te, choć zaprojektowane w celu ochrony przed ogniem, nie są miejscem na ewakuację, a raczej na tymczasową ochronę przed ogniem i dymem. W sytuacji alarmu pożarowego kluczowe jest szybkie opuszczenie zagrożonego obszaru, co nie jest możliwe w zamkniętej komorze. Ponadto, wybór drogi ewakuacyjnej 'z prądem powietrza' jest również błędny, ponieważ dym oraz toksyczne gazy unoszą się w kierunku, z którego wieje wiatr. Taka strategia naraża pracownika na niebezpieczeństwo i opóźnia ewakuację. W sytuacjach pożarowych, gdzie dym i płomienie mogą rozprzestrzeniać się szybko, kluczowe jest stosowanie się do wytycznych, które sugerują wychodzenie w przeciwnym kierunku do kierunku, z którego powietrze się przemieszcza. Ewakuowanie się do 'wnęki z rurociągiem sprężonego powietrza' również jest nieodpowiednie, gdyż takie wnęki mogą nie zapewniać wystarczającej ochrony przed ogniem oraz dymem, a ponadto mogą stać się pułapką. Aby uniknąć takich błędów, pracownicy powinni być regularnie szkoleni w zakresie bezpieczeństwa pożarowego i dobrze zrozumieć zasady ewakuacji, co znacząco podnosi ich bezpieczeństwo w sytuacjach awaryjnych.