Kwalifikacja: EE8 - Kwalifikacja EE8
Zawód: Technik informatyk
Wypisanie na ekranie zawartości zmiennej char s = "To jest tylko test" zostanie wykonane w języku C++ za pomocą instrukcji
Odpowiedzi
Informacja zwrotna
No, odpowiedź 'cout<<s' jest całkiem trafiona. W C++ używamy cout, żeby pokazać coś na ekranie – to standardowe wyjście, więc to zazwyczaj jest monitor. Ten operator '<<' działa tutaj jak mostek, który przekazuje dane do cout. Jak chcesz pokazać, co jest w zmiennej char s, to wystarczy napisać 'cout << s;'. W sumie to zgodne z dobrymi praktykami programistycznymi w C++, bo korzystanie ze strumieni wejścia i wyjścia poprawia czytelność kodu. Dodatkowo, cout świetnie wpisuje się w paradygmat obiektowy C++, który promuje klasy i obiekty. Na przykład, w różnych aplikacjach, gdzie musisz coś wyświetlić, umiejętność korzystania z cout jest na wagę złota. Zresztą, pamiętaj, żeby do swojego programu dodać bibliotekę iostream, bo inaczej nie będziesz mógł używać cout. Możesz spojrzeć na taki kawałek kodu: '#include <iostream> using namespace std; char s[] = "To jest tylko test"; cout << s; ' – to pokaże tekst na ekranie bezproblemowo.
Odpowiedzi z użyciem cin są nie na miejscu, jeśli chodzi o wyświetlanie zmiennej. Kiedy widzisz 'cin<<s' albo 'cin>>s', to już widać, że jest jakieś nieporozumienie co do tego, co te komendy właściwie robią. 'cin' służy do odczytywania danych z wejścia, a operator '>>' bierze te dane i wrzuca je do zmiennej. Więc 'cin>>s' użyjesz, gdy chcesz wczytać coś do zmiennej s, a nie pokazać, co w niej jest. Poza tym, zapis 'cin<<s' to kompletnie błędny, no bo operator '<<' nie pasuje do cin-a. Takie pomyłki często wynikają z niezrozumienia różnicy między wejściem a wyjściem w C++. To, co trzeba zapamiętać, to że 'cout' i 'cin' pełnią przeciwną rolę – jeden wyświetla, a drugi pobiera dane. Właściwe zrozumienie tego jest mega ważne dla każdego programisty, by nie wpaść w takie pułapki. Jak ktoś myśli, że wystarczy użyć cin do wyświetlenia, to zgubił podstawy programowania w C++. Zrozumienie tej różnicy pomoże w pisaniu lepszego kodu i unikaniu błędów.