Przejdź do głównej treści

Kwalifikacja: INF.02 - Administracja i eksploatacja systemów komputerowych, urządzeń peryferyjnych i lokalnych sieci komputerowych

Zawód: Technik informatyk

Kategorie: Sieci komputerowe Pomiary i diagnostyka

Do ilu sieci należą komputery o podanych w tabeli adresach IP i standardowej masce sieci?

KomputerAdres IP
Komputer 1172.16.15.5
Komputer 2172.18.15.6
Komputer 3172.18.16.7
Komputer 4172.20.16.8
Komputer 5172.20.16.9
Komputer 6172.21.15.10
A. Jednej
B. Sześciu
C. Czterech
D. Dwóch
Odpowiedź 'Czterech' jest prawidłowa, ponieważ komputery opisane w tabeli mieszczą się w czterech różnych sieciach IP. Każdy adres IP w standardowym formacie IPv4 składa się z czterech oktetów, a w przypadku klasy adresowej A (jak w tym przypadku, gdzie pierwsza liczba to 172) pierwsze 8 bitów (pierwszy oktet) definiuje sieć, a pozostałe 24 bity mogą być używane do definiowania hostów w tej sieci. Używając standardowej maski podsieci 255.0.0.0 dla klasy A, możemy zauważyć, że pierwsze liczby różnych adresów IP decydują o przynależności do sieci. W tabeli mamy adresy 172.16, 172.18, 172.20 i 172.21, co oznacza, że komputery te są rozdzielone na cztery unikalne sieci: 172.16.0.0, 172.18.0.0, 172.20.0.0 i 172.21.0.0. Przykład praktyczny to sytuacja, gdy w firmie różne działy mają swoje własne podsieci, co pozwala na lepsze zarządzanie ruchem sieciowym i zwiększa bezpieczeństwo. Zrozumienie struktury adresacji IP oraz podziału na sieci jest kluczowe w projektowaniu i administracji sieci komputerowych, co jest zgodne z najlepszymi praktykami branżowymi.
Wybór jakiejkolwiek liczby mniejszej niż cztery wskazuje na niezrozumienie zasady klasyfikacji adresów IP oraz ich maskowania. W przypadku wyboru jednej sieci można by założyć, że wszystkie adresy IP są w jednej podsieci, co jest błędne, ponieważ każdy z wymienionych adresów IP zaczyna się od innego drugiego oktetu. Wybór dwóch lub trzech sieci sugeruje, że moglibyśmy zgrupować niektóre z tych adresów IP, co również nie jest zgodne z rzeczywistością. Na przykład, adresy 172.16.15.5 oraz 172.18.15.6 należą do różnych sieci, ponieważ różnią się w pierwszym lub drugim oktetach. Ponadto, przy zastosowaniu klasycznej metody maskowania dla klasy A, adresy IP o różnym pierwszym oktetach nie mogą być w tej samej sieci. Typowym błędem jest także mylenie pojęcia sieci z pojęciem adresu IP. W praktyce, aby poprawnie zarządzać siecią, ważne jest, aby mieć pełne zrozumienie, jak adresy IP są strukturalnie podzielone i jak wpływa to na ich klasyfikację. Bez właściwego zrozumienia tych zasad, można łatwo wpaść w pułapkę nieprawidłowych założeń, co w efekcie prowadzi do błędnych decyzji w zakresie konfiguracji i zarządzania siecią.

Wymagane logowanie

Ocenianie trudności pytań jest dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się, aby skorzystać z pełni możliwości platformy.

Twoja ocena pomoże innym uczniom w przygotowaniu do egzaminu, a Tobie pozwoli na dostęp do spersonalizowanych statystyk.

Zgłoś błąd w pytaniu

Rozwiń sekcję i zmień pole, którego dotyczy błąd. Wyślemy tylko zmienione sekcje.

Błędna kwalifikacja
Błąd w treści pytania
Błąd w treści odpowiedzi
Błąd w obrazie
Dane kontaktowe (opcjonalnie)
Podaj email, jeśli chcesz otrzymać informację o rozpatrzeniu zgłoszenia.