Kwalifikacja: INF.03 - Tworzenie i administrowanie stronami i aplikacjami internetowymi oraz bazami danych
W stylu CSS utworzono klasę uzytkownik. Na stronie będą wyświetlane czcionką w kolorze niebieskim: p.uzytkownik { color: blue; }
Odpowiedzi
Informacja zwrotna
Odpowiedź, że paragrafy przypisane do klasy 'uzytkownik' będą miały niebieską czcionkę, jest jak najbardziej trafna. W CSS używamy kropki, żeby zdefiniować klasę, co oznacza, że styl dotyczy tylko tych elementów HTML, które mają tę klasę. Więc jeśli masz coś takiego w HTML jak <p class='uzytkownik'>, to na pewno będzie to wyświetlane z niebieską czcionką, zgodnie z Twoją regułą CSS. Takie podejście super wspiera modularność i możliwość ponownego użycia kodu, co jest naprawdę ważne w tworzeniu stron. Dzięki klasom CSS łatwo da się ogarnąć styl w różnych miejscach w kodzie, a zmieniając kolor czcionki w pliku CSS, zmiana ta natychmiast zaktualizuje wszystkie elementy z tą klasą. Przykładowo, akapit <p class='uzytkownik'> będzie miał niebieski kolor i to fajnie wpływa na spójność wizualną strony. Pamiętaj też, że klasy CSS można stosować nie tylko do akapitów, ale też do innych znaczników, co daje większą swobodę w stylizacji treści.
Odpowiedzi, które sugerują, że styl CSS dla klasy 'uzytkownik' dotyczy wszystkich paragrafów, albo że odnosi się do znaczników <p> i <h1>, są nie do końca zrozumiałe. Przede wszystkim klasa CSS jest narzędziem do precyzyjnego stosowania stylów do poszczególnych elementów, które tą klasę mają. Reguła 'p.uzytkownik' działa tylko na te <p> z klasą 'uzytkownik', a nie na wszystkie paragrafy. A jeśli ktoś myśli, że styl działa na <h1> czy inne elementy w <body>, to jest w błędzie. Klasy muszą być przypisane jasno, a nie można zakładać, że wszystkie elementy w sekcji dziedziczą style, chyba że są ogólnie zdefiniowane. Takie podejście nie jest efektywne i w ogóle nie wspiera dobrych praktyk w projektowaniu, które mówią o precyzyjnym określaniu, gdzie i jak dany styl ma działać. W efekcie, takie błędne interpretacje mogą prowadzić do chaosu w prezentacji treści i do większych trudności w zarządzaniu stylem na stronie.