Przejdź do głównej treści

Lista pytań egzaminacyjnych

Filtrowanie pytań

Kwalifikacje
BUD.21Pytanie 162
Organizacja i prowadzenie rob…

Kategorie: Obiekty inżynierii środowiska Gospodarka odpadami

Który rodzaj odpadów można wykorzystać do kompostowania?

A. Rośliny, węgiel, farby.
B. Szkło, makulaturę, skorupki jaj.
C. Rośliny, skorupki jaj, papier.
D. Leki, węgiel, szkło.
BUD.21Pytanie 163
Organizacja i prowadzenie rob…

Kategorie: Obiekty inżynierii środowiska Gospodarka odpadami

Ile wyniesie wielkość całkowitej emisji biogazu przy wypełnieniu dwóch kwater odpadami o masie 2 510 Mg każda, jeśli wiadomo, że z 1 Mg odpadów powstaje 11,3 m³ biogazu?

A. 444,24 m³
B. 222,12 m³
C. 56 726 m³
D. 28 363 m³
BUD.21Pytanie 167
Organizacja i prowadzenie rob…

Kategorie: Obiekty inżynierii środowiska Materiały i technologie

Grunt odspojony z wykopu poddano analizie sitowej i areometrycznej, uzyskując następujące zawartości frakcji: – piaskowej – 70%,
– pyłowej – 20%,
– iłowej – 10%.
Korzystając z trójkąta Fereta, określ nazwę tego gruntu.

Ilustracja do pytania 7
A. Piasek słabogliniasty.
B. Glina lekka.
C. Ił pylasty.
D. Glina piaszczysta.
BUD.21Pytanie 168
Organizacja i prowadzenie rob…

Kategorie: Roboty ziemne i drogowe Materiały i technologie

W tabeli przedstawiono dopuszczalne nierówności podłoża pod warstwy asfaltowe. Maksymalna dopuszczalna nierówność dla podłoża pod warstwę ścieralną drogi klasy G wynosi

Klasa drogiPodłoże pod warstwę
ścieralną [mm]wiążącą i wzmacniającą [mm]
drogi klasy A, S i GP69
drogi klasy G i Z912
drogi klasy L i D1215
A. 9 mm
B. 6 mm
C. 12 mm
D. 15 mm
BUD.21Pytanie 169
Organizacja i prowadzenie rob…

Kategorie: Obiekty inżynierii środowiska Gospodarka odpadami

Pas zieleni ochronnej w otoczeniu składowiska odpadów przyczynia się do

A. zwiększenia szczelności izolacji składowiska.
B. zmniejszenia emisji odorów ze składowiska.
C. zmniejszenia głębokości przemarzania na składowisku.
D. zwiększenia stateczności geotechnicznej składowiska.
BUD.21Pytanie 172
Organizacja i prowadzenie rob…

Kategorie: Obiekty inżynierii środowiska Bezpieczeństwo i przepisy

Wały przeciwpowodziowe w zależności od wielkości obszaru, który chronią, dzieli się na cztery klasy. W przypadku której klasy wałów chroniony obszar jest największy?

A. II klasy.
B. III klasy.
C. I klasy.
D. IV klasy.
BUD.21Pytanie 173
Organizacja i prowadzenie rob…

Kategorie: Bezpieczeństwo i przepisy Materiały i technologie

Do załadunku i rozładunku rur polietylenowych przy użyciu dźwigu należy stosować zawieszenia wykonane

A. z lin syntetycznych.
B. ze sznurków.
C. z łańcuchów.
D. z lin stalowych.
BUD.21Pytanie 175
Organizacja i prowadzenie rob…

Kategorie: Roboty ziemne i drogowe Materiały i technologie

Na teren budowy drogi dostarczono 10 000 szt. krawężników o wymiarach 15 cm x 100 cm x 30 cm (szer. x dł. x wys.), które zostaną wbudowane wzdłuż obu krawędzi jezdni. Dostarczonego na budowę materiału wystarczy na umocnienie krawędzi jezdni drogi na długości

A. 7,5 km
B. 10,0 km
C. 1,5 km
D. 5,0 km
BUD.21Pytanie 176
Organizacja i prowadzenie rob…

Kategorie: Obiekty inżynierii środowiska Gospodarka odpadami

Rekultywacja biologiczna składowiska odpadów polega między innymi na

A. zagęszczaniu zdeponowanych odpadów.
B. wykonaniu systemu odgazowania.
C. przemieszczaniu odpadów we wskazany rejon.
D. ułożeniu warstwy glebotwórczej.
BUD.21Pytanie 186
Organizacja i prowadzenie rob…

Kategorie: Obiekty inżynierii środowiska Bezpieczeństwo i przepisy

Jakie jest przeznaczenie budowli przedstawionej na ilustracji?

Ilustracja do pytania 26
A. Umocnienie i zapewnienie stateczności skarp cieku.
B. Powstrzymanie nadmiernego ruchu rumowiska.
C. Złagodzenie zbyt dużego spadku podłużnego cieku.
D. Ułatwienie migracji fauny wodnej w górę cieku.
BUD.21Pytanie 188
Organizacja i prowadzenie rob…

Kategorie: Roboty ziemne i drogowe Organizacja i dokumentacja budowy

Otrzymano przedstawione w tabeli rzędne korony. Na ich podstawie oraz tabeli dopuszczalnych odchyleń wymiarowych w nasypach określ, w którym przekroju nasypu należy wykonać roboty poprawkowe.

PrzekrójRzędna projektowana korony nasypuRzędna korony nasypu określona w czasie odbioru robót
1.171,01171,02
2.171,12171,11
3.171,23171,16
4.171,29171,25


Dopuszczalne odchylenia wymiarowe w nasypach [cm]
Rzędna korony± 2÷5
Szerokość podstawy± 15
A. 3.
B. 4.
C. 1.
D. 2.
BUD.21Pytanie 189
Organizacja i prowadzenie rob…

Kategorie: Obiekty inżynierii środowiska Gospodarka odpadami

Wskaż czynnik, który nie musi być uwzględniany podczas planowania lokalizacji składowiska odpadów.

A. Długość tras dowozu odpadów.
B. Budowa geologiczna terenu.
C. Warunki hydrologiczne terenu.
D. Rodzaj nawierzchni dróg dojazdowych.
BUD.21Pytanie 190
Organizacja i prowadzenie rob…

Kategorie: Roboty ziemne i drogowe Obiekty inżynierii środowiska Oczyszczanie ścieków

Zdjęcie warstwy gruntu o grubości 15 cm z terenów łąk i pastwisk pod budowę oczyszczalni ścieków zgodnie z przedstawionym kosztorysem będzie wynosić

Wyszczególnienie elementów rozliczeniowychJednostkaIlośćCena jednostkowa
Zdjęcie warstwy:xxx
• humus rolnyxxx
zdjęcie warstwy humusu rolnego grubości 10 cmm²2 1500,40
zdjęcie warstwy humusu rolnego grubości 15 cmm²1 5160,57
zdjęcie warstwy humusu rolnego grubości 20 cmm²3 7410,74
• grunt z terenów łąk i pastwiskxxx
zdjęcie gruntu grubości 10 cmm²1960,40
zdjęcie gruntu grubości 15 cmm²3380,57
zdjęcie gruntu grubości 20 cmm²9090,75
• grunt z terenów leśnychxxx
zdjęcie gruntu grubości 10 cmm²6500,40
zdjęcie gruntu grubości 20 cmm²1480,75
A. 192,66 zł
B. 78,40 zł
C. 864,12 zł
D. 681,75 zł
BUD.21Pytanie 195
Organizacja i prowadzenie rob…

Kategorie: Obiekty inżynierii środowiska Oczyszczanie ścieków Materiały i technologie

Przyjmując jednostkowy ładunek zawiesiny ogólnej równy 70 g/M·d, jednostkowa sucha masa osadu wstępnego powstającego w ciągu doby na oczyszczalni ścieków obsługującej teren zamieszkiwany przez 5 000 mieszkańców wyniesie

A. 350 000,0 kg
B. 71 428,6 kg
C. 71,4 kg
D. 350,0 kg
BUD.21Pytanie 197
Organizacja i prowadzenie rob…

Kategorie: Obiekty inżynierii środowiska Oczyszczanie ścieków Organizacja i dokumentacja budowy

Tabela przedstawia zapotrzebowanie materiałów do budowy przydomowej oczyszczalni ścieków wraz z cenami. Ile wyniesie całkowity koszt budowy oczyszczalni, jeżeli montaż stanowi 10% kosztów materiałów, a transport 1% kosztów materiałów?

WyszczególnienieCena brutto, zł
Oczyszczalnia BIO-ECO2009 600
Przepompownia ścieków 1szt.1 450
Pospółka piaskowo- żwirowa (36 m³)1 800
Usługa montażu 10% kosztów materiałów
Usługa transportowa 1% kosztów materiałów
A. 14 263,50 zł
B. 12 850,00 zł
C. 14 276,35 zł
D. 14 135,00 zł
BUD.21Pytanie 198
Organizacja i prowadzenie rob…

Kategorie: Obiekty inżynierii środowiska Gospodarka odpadami Oczyszczanie ścieków

Zgodnie z wymaganiami zawartymi w tabeli zawartość miedzi w komunalnych osadach ściekowych, wykorzystywanych do rekultywacji gruntów na cele rolne, nie powinna przekraczać

Lp.MetaleZawartość metali ciężkich w mg/kg suchej masy osadu nie większa niż:
przy stosowaniu komunalnych osadów ściekowych:
w rolnictwiedo rekultywacji gruntów na cele rolnedo rekultywacji terenów na cele nierolnedo uprawy roślin przeznaczonych do produkcji kompostu
123456
1Kadm (Cd)20202550
2Miedź (Cu)1000100012002000
3Nikiel (Ni)300300400500
4Ołów (Pb)75075010001500
5Cynk (Zn)2500250035005000
6Chrom (Cr)50050010002500
A. 1 200 mg/kg
B. 750 mg/kg
C. 1 000 mg/kg
D. 500 mg/kg
BUD.21Pytanie 199
Organizacja i prowadzenie rob…

Kategorie: Obiekty inżynierii środowiska Gospodarka odpadami

Odcieki ze składowisk odpadów powinny zostać zebrane

A. oraz rozdeszczowane na najbliższym użytku rolnym.
B. oraz oczyszczone na terenie składowiska.
C. oraz odprowadzone do najbliższego zbiornika naturalnego.
D. oraz odprowadzone bezpośrednio do gruntu.

Wymagane logowanie

Filtrowanie pytań według trudności jest dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

Po zalogowaniu możesz oznaczać pytania jako łatwe lub trudne, a następnie filtrować je według tych oznaczeń.