Przejdź do głównej treści

Lista pytań egzaminacyjnych

Filtrowanie pytań

Kwalifikacje
BUD.21Pytanie 282
Organizacja i prowadzenie rob…

Kategorie: Obiekty inżynierii środowiska Organizacja i dokumentacja budowy Materiały i technologie

W tabeli zestawiono ilości i ceny jednostkowe materiałów przeznaczonych do budowy sieci drenażskiej połączonej z dwoma studniami chłonnymi. Koszt całej inwestycji, przy uwzględnieniu kosztów robocizny w wysokości 20% kosztów materiałów, wyniesie

Lp.WyszczególnienieIlośćCena jednostkowa
1.Perforowane rury drenarskie150 m3,5 zł/mb
2.Łączniki25 szt.15 zł/szt.
3.Studnie betonowe2 szt.1000 zł/szt.
4.Geowłóknina filtracyjna120 m²4 zł/m²
A. 4 056 zł
B. 2 704 zł
C. 676 zł
D. 3 380 zł
BUD.22Pytanie 284
Organizacja i prowadzenie rob…

Kategorie: Melioracje wodne Gleby i zagrożenia środowiskowe

Na obszarze użytkowanym rolniczo zaobserwowano proces degradowania gleb w wyniku spływów powierzchniowych spowodowanych deszczem. Jaki rodzaj melioracji należy wykonać na tym terenie?

A. Odwadniający.
B. Fitomelioracyjny.
C. Nawadniający.
D. Przeciwerozyjny.
BUD.22Pytanie 286
Organizacja i prowadzenie rob…

Kategorie: Melioracje wodne Gleby i zagrożenia środowiskowe

Który zabieg agromelioracyjny wpływa na zwiększenie napowietrzenia oraz przepuszczalności gleb ciężkich, o zbitej i słabo przepuszczalnej warstwie podornej.

A. Bruzdownanie.
B. Orka zagonowa.
C. Spulchnianie.
D. Drenowanie krecie.
BUD.22Pytanie 287
Organizacja i prowadzenie rob…

Kategorie: Melioracje wodne Budowle wodne

Klasa ważności wałów przeciwpowodziowych zależy od

A. wymiarów geometrycznych korpusu wału.
B. wymiarów przekroju poprzecznego koryta rzeki.
C. wielkości obszaru chronionego przez wały.
D. sposobu umocnienia dna i skarp rzeki.
BUD.21Pytanie 290
Organizacja i prowadzenie rob…

Kategorie: Obiekty inżynierii środowiska Gospodarka odpadami Oczyszczanie ścieków

Zgodnie z wymaganiami zawartymi w tabeli zawartość miedzi w komunalnych osadach ściekowych, wykorzystywanych do rekultywacji gruntów na cele rolne, nie powinna przekraczać

Lp.MetaleZawartość metali ciężkich w mg/kg suchej masy osadu nie większa niż:
przy stosowaniu komunalnych osadów ściekowych:
w rolnictwiedo rekultywacji gruntów na cele rolnedo rekultywacji terenów na cele nierolnedo uprawy roślin przeznaczonych do produkcji kompostu
123456
1Kadm (Cd)20202550
2Miedź (Cu)1000100012002000
3Nikiel (Ni)300300400500
4Ołów (Pb)75075010001500
5Cynk (Zn)2500250035005000
6Chrom (Cr)50050010002500
A. 500 mg/kg
B. 1 000 mg/kg
C. 1 200 mg/kg
D. 750 mg/kg
BUD.22Pytanie 295
Organizacja i prowadzenie rob…

Kategorie: Budowle wodne Pomiary i kontrola Gospodarka wodna w rolnictwie i stawach

W którym zbiorniku średnia głębokość jest największa?

WyszczególnienieZbiornik I.Zbiornik II.Zbiornik III.Zbiornik IV.
Rzędna piętrzenia [m n.p.m.]226,10321,55184,20405,21
Średnia rzędna dna zbiornika [m n.p.m.]223,85318,20181,05402,16
A. Zbiornik II.
B. Zbiornik IV.
C. Zbiornik III.
D. Zbiornik I.
BUD.22Pytanie 297
Organizacja i prowadzenie rob…

Kategorie: Melioracje wodne Systemy nawodnień i odwadniania Gleby i zagrożenia środowiskowe

Powierzchnie działów drenarskich, wykonywanych na glebach o dużym zagrożeniu zamulania drenów, powinny być małe i wynosić od 5 do 8 ha. Stosując tę zasadę, określ ile wylotów drenarskich może być wykonanych w terenie zagrożonym zamuleniem, o powierzchni 40 ha.

A. 1 – 4 wyloty.
B. 9 – 12 wylotów.
C. 5 – 8 wylotów.
D. 13 – 16 wylotów.
BUD.21Pytanie 300
Organizacja i prowadzenie rob…

Kategorie: Roboty ziemne i drogowe Materiały i technologie

W tabeli przedstawiono dopuszczalne nierówności podłoża pod warstwy asfaltowe. Maksymalna dopuszczalna nierówność dla podłoża pod warstwę ścieralną drogi klasy G wynosi

Klasa drogiPodłoże pod warstwę
ścieralną [mm]wiążącą i wzmacniającą [mm]
drogi klasy A, S i GP69
drogi klasy G i Z912
drogi klasy L i D1215
A. 15 mm
B. 6 mm
C. 12 mm
D. 9 mm
BUD.21Pytanie 303
Organizacja i prowadzenie rob…

Kategorie: Obiekty inżynierii środowiska Organizacja i dokumentacja budowy

Wskaż prawidłową kolejność zadań wykonywanych podczas realizacji inwestycji budowlanej.

A. Wykonanie projektu budowlanego → Uzyskanie pozwolenia na użytkowanie → Realizacja prac budowlanych → Uzyskanie pozwolenia na budowę
B. Wykonanie projektu budowlanego → Uzyskanie pozwolenia na budowę → Realizacja prac budowlanych → Uzyskanie pozwolenia na użytkowanie
C. Uzyskanie pozwolenia na budowę → Uzyskanie pozwolenia na użytkowanie → Wykonanie projektu budowlanego → Realizacja prac budowlanych
D. Uzyskanie pozwolenia na użytkowanie → Wykonanie projektu budowlanego → Realizacja prac budowlanych → Uzyskanie pozwolenia na budowę
BUD.21Pytanie 305
Organizacja i prowadzenie rob…

Kategorie: Obiekty inżynierii środowiska Oczyszczanie ścieków

Które procesy zachodzą w trakcie oczyszczania ścieków na złożach biologicznych?

A. Fermentacji i beztlenowego rozkładu zanieczyszczeń.
B. Ozonowania i rozkładu mikroorganizmów.
C. Nitryfikacji i denitryfikacji.
D. Flotacji i sedymentacji.
BUD.21Pytanie 306
Organizacja i prowadzenie rob…

Kategorie: Organizacja i dokumentacja budowy Materiały i technologie

Zgodnie z przedstawionym harmonogramem roboty murarskie zostaną zrealizowane równolegle z robotami

Rodzaj robótVVIVIIVIIIIXXXIXII
2019
Przygotowawcze
Fundamentowe
Murarskie
Instalacyjne
Wykończeniowe
A. przygotowawczymi.
B. wykończeniowymi.
C. instalacyjnymi.
D. fundamentowymi.
BUD.21Pytanie 307
Organizacja i prowadzenie rob…

Kategorie: Roboty ziemne i drogowe Obiekty inżynierii środowiska Uzdatnianie i zaopatrzenie w wodę

W czasie remontu sieci wodociągowej będą wykonywane prace po obu stronach rury. Minimalne wymiary przestrzeni roboczej między rurą a ścianą wykopu zestawiono w tabeli. Jaka powinna być minimalna szerokość wykopu podczas układania rury o średnicy nominalnej DN 500?

Średnica nominalna rury [mm]Minimalna szerokość przestrzeni roboczej między ścianką rury a ścianą wykopu [m]
DN < 3500,25
350 < DN < 7000,35
700 < DN < 1 2000,45
A. 1,45 m
B. 0,85 m
C. 1,60 m
D. 1,20 m
BUD.21Pytanie 310
Organizacja i prowadzenie rob…

Kategorie: Obiekty inżynierii środowiska Gospodarka odpadami Oczyszczanie ścieków

Jaka objętość zbiornika bezodpływowego (szamba) będzie potrzebna na przyjęcie ścieków od 5 osobowej rodziny zużywającej 80 dm³ wody na mieszkańca na dobę? Wywóz nieczystości taborem asenizacyjnym będzie odbywał się co 15 dni.

A. 60 m³
B. 6 m³
C. 4 m³
D. 1 m³
BUD.22Pytanie 312
Organizacja i prowadzenie rob…

Kategorie: Maszyny i sprzęt Organizacja i technologia robót

Do wykonania której czynności podczas kopania kanału o szerokości dna 2 m służy przedstawiona na ilustracji maszyna?

Ilustracja do pytania 32
A. Plantowanie dna i skarp.
B. Rozplantowanie gruntu z wykopu.
C. Wykonanie wykopu.
D. Humusowanie skarp.
BUD.21Pytanie 313
Organizacja i prowadzenie rob…

Kategorie: Roboty ziemne i drogowe Obiekty inżynierii środowiska

Ile wynosi objętość gruntu pochodzącego z rowu przydrożnego o wymiarach przekroju poprzecznego podanych na rysunku, jeśli długość tego rowu wynosi 150 m?

Ilustracja do pytania 33
A. 285 m³
B. 255 m³
C. 570 m³
D. 60 m³
BUD.22Pytanie 314
Organizacja i prowadzenie rob…

Kategorie: Melioracje wodne Budowle wodne Organizacja i technologia robót

Wymiary materaca siatkowo-kamiennego wynoszą: długość – 4,0 m, grubość – 0,2 m, szerokość – 2,0 m. Ile sztuk materacy należy wykonać w celu umocnienia dna cieku o szerokości 4 m na odcinku o długości 30 m?

A. 20
B. 10
C. 15
D. 5
BUD.21Pytanie 315
Organizacja i prowadzenie rob…

Kategorie: Obiekty inżynierii środowiska Oczyszczanie ścieków

W celu przeciwdziałania sedymentacji zanieczyszczeń w zbiorniku retencyjnym ścieków surowych należy zamontować

A. dyfuzory rurowe.
B. kraty koszowe.
C. mieszadła mechaniczne.
D. sita gęste.
BUD.22Pytanie 317
Organizacja i prowadzenie rob…

Kategorie: Pomiary i kontrola Gospodarka wodna w rolnictwie i stawach

Na podstawie przedstawionych w tabeli danych określ, na jakim obszarze należy prowadzić badania jakości wody powierzchniowej.

Struktura użytkowania zlewni o powierzchni 520 km²
Zagospodarowanie terenu zlewniProcentowy udział w powierzchni zlewni
Tereny rolne57,2
Lasy12,8
Cieki wodne3,6
Tereny zabudowane26,4
A. 66,56 km²
B. 137,28 km²
C. 297,44 km²
D. 18,72 km²

Wymagane logowanie

Filtrowanie pytań według trudności jest dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

Po zalogowaniu możesz oznaczać pytania jako łatwe lub trudne, a następnie filtrować je według tych oznaczeń.