Kwalifikacja: SPL.01 - Obsługa magazynów
Zawód: Technik logistyk
Zamrożenie środków finansowych przez ich ulokowanie w zapasach magazynowych prowadzi do generowania przez firmę kosztów?
Odpowiedzi
Informacja zwrotna
Zamrożenie kapitału przez blokowanie środków w zapasach to dość istotny temat. W praktyce oznacza to, że pieniądze, które moglibyśmy zainwestować w inne obszary, są niestety zamrożone w magazynie. Firmy muszą dobrze zrozumieć, że zapasy to nie tylko koszt samego zakupu, ale też ciągłe wydatki na ich przechowywanie i odpowiednie zarządzanie. Na przykład w sklepie, jak jest za dużo towaru na półkach, to po prostu kapitał nie pracuje dla nas, a to może być strata w innych inwestycjach. Warto dobrze zarządzać zapasami, korzystając z takich metod jak Just-in-Time (JIT) czy po prostu optymalizować ich poziomy. Dzięki temu da się uniknąć zamrażania kapitału, a to poprawia naszą płynność finansową.
Koszty związane z starzejącymi się zapasami to dość skomplikowany temat. Oczywiście chodzi o to, że towar może stracić na wartości przez czas lub zmieniające się gusta klientów, ale to nie jest bezpośrednio związane z zamrożeniem kapitału. Owszem, stare zapasy mogą prowadzić do strat, ale nie wyjaśnia to, dlaczego nasze pieniądze są zamrożone. Eksploatacja środków trwałych to też osobny temat, bo chodzi o koszty związane z używaniem sprzętu, a to nie ma bezpośredniego związku z zapasami. Z kolei ryzyko związane z brakiem zapasów to inna sprawa, bo to znowu dotyczy zbyt małej ilości towarów, co może nam przynieść straty w sprzedaży. Łatwo się pogubić i pomylić różne rodzaje kosztów, a to może wprowadzić w błąd w zakresie finansów firmy. Zrozumienie roli zapasów w kontekście kapitału jest naprawdę istotne, żeby dobrze zarządzać finansami.