Kwalifikacja: TLO.03 - Wykonywanie obsługi technicznej płatowca i jego instalacji oraz zespołu napędowego statków powietrznych
Zawód: Technik mechanik lotniczy
Jakim rodzajem spirytusu powinno się uzupełniać instalację przeciwoblodzeniową, gdzie płynem roboczym jest spirytus?
Odpowiedzi
Informacja zwrotna
Spirytus etylowy to naprawdę dobry wybór, jeśli chodzi o uzupełnianie instalacji przeciwoblodzeniowej. Dlaczego? Bo ma zdolność obniżania temperatury zamarzania wody, co jest super istotne dla działania takich systemów. Poza tym, wszystko to jest zgodne z tym, co mówią normy bezpieczeństwa, a także zalecenia branżowe. Dobrze jest też wiedzieć, że spirytus etylowy ma fajne właściwości chemiczne, które nie tylko chronią instalację, ale i pomagają zminimalizować ryzyko korozji metalowych elementów. W praktyce, w instalacjach grzewczych lub chłodniczych powinno się stosować spirytus etylowy o czystości przynajmniej 95%, żeby mieć pewność, że wszystko będzie działać jak należy. Co więcej, spirytus etylowy jest znacznie mniej toksyczny od swojego metylowego kuzyna, co czyni go lepszym wyborem, zwłaszcza w kontekście, gdzie ludzie mogą mieć z nim kontakt. Zatem użycie spirytusu etylowego w instalacjach przeciwoblodzeniowych to na pewno najlepsza droga i zgodne z dobrymi praktykami w branży.
Wybór spirytusu metylowego do instalacji przeciwoblodzeniowej to na pewno zły pomysł i to z kilku powodów. Pierwszy i najważniejszy: metanol, czyli spirytus metylowy, jest bardzo toksyczny i może naprawdę zaszkodzić zdrowiu. Używanie go w instalacjach, gdzie może być kontakt z ludźmi, jest zabronione przez przepisy. Dodatkowo, nawet jeśli ktoś myśli, że można go stosować z etylowym, to tak naprawdę nic to nie zmienia - mogą pojawić się różne problemy, jak np. obniżenie efektywności systemu czy nieprzyjemne reakcje chemiczne. I nie dajmy się zwieść myśleniu, że spirytus metylowy skutecznie obniża temperaturę zamarzania wody. Choć teoretycznie tak jest, to ryzyko związane z jego używaniem zdecydowanie przewyższa potencjalne korzyści. W praktyce, szczególnie w systemach chłodniczych czy przeciwoblodzeniowych, trzeba wybierać substancje, które są zarówno bezpieczne, jak i skuteczne. Spirytus etylowy w tym przypadku jest zdecydowanie lepszym rozwiązaniem, a wybieranie spirytusu metylowego to kompletnie nieodpowiedzialna decyzja.