Kwalifikacja: BPO.02 - Ochrona osób i mienia
W hipermarkecie odnotowano zwiększenie kradzieży kosmetyków poprzez ich usuwanie z opakowań. Które z wymienionych działań mogłoby przyczynić się do ograniczenia tego zjawiska?
Odpowiedzi
Informacja zwrotna
Zwiększenie liczby ochroniarzy przy stoisku z perfumami to naprawdę dobry pomysł, gdyż pozwala na zmniejszenie kradzieży kosmetyków. W tych miejscach, gdzie najłatwiej coś ukraść, obecność ochrony jest super ważna. Stoiska z perfumami często są blisko innych atrakcyjnych produktów, przez co przyciągają złodziei. W branży detalicznej widziałem, że stała obecność ochrony w miejscach z drogimi towarami jest skuteczna. To nie tylko zapobiega kradzieżom, ale także sprawia, że klienci czują się bezpieczniej. Zatrudnianie ochroniarzy tam, gdzie jest najwięcej wartościowych rzeczy, to świetne uzupełnienie dla takich rozwiązań jak monitoring czy alarmy. Z tego co wiem, obserwowanie klientów i interwencje w odpowiednich momentach naprawdę pomagają zredukować ryzyko kradzieży. Fajnie też, gdy szkolą personel ochrony, by umieli rozpoznać podejrzane zachowania, bo wtedy mogą szybciej zareagować na problem.
Zwiększenie liczby ochroniarzy przy kasach brzmi logicznie, ale w praktyce skupia się na miejscach, gdzie kradzieże rzadziej się zdarzają. Kasjerzy obsługują klientów, a nie pilnują, więc to nie najlepsza lokalizacja. Koncentrując się na kasach, można pominąć miejsca, gdzie jest większe ryzyko, jak stoiska z kosmetykami, co może prowadzić do błędnych decyzji. Dodatkowi pracownicy sklepu też nic nie załatwią, bo ich zadaniem nie jest ochrona mienia, ale pomoc klientom czy uzupełnianie towaru. A stosowanie zabezpieczeń na opakowania? To też może nie być najlepszy pomysł, bo złodzieje łatwo mogą je odkleić czy usunąć. Ważne to zrozumieć, że skuteczna walka z kradzieżami wymaga całościowego podejścia, które nie tylko zwiększa ochronę w złych miejscach, ale też analizuje, co klienci robią oraz wykorzystuje odpowiednie technologie w najbardziej narażonych rejonach sklepu.