Kwalifikacja: EKA.06 - Wykonywanie prac biurowych
Zawód: Technik prac biurowych
Gdy nad tekstem pisma znajduje się zwrot grzecznościowy zakończony przecinkiem, to odpowiednią treść pisma należy rozpocząć
Odpowiedzi
Informacja zwrotna
Jak wiesz, w korespondencji pisemnej, jeśli nad tekstem znajduję się zwrot grzecznościowy z przecinkiem, to reszta tekstu powinna zaczynać się od nowego wiersza i małą literą. To takie zasady, które pomagają, żeby wszystko było jasne i wyglądało estetycznie. Nowy wiersz pokazuje, że zaczynamy nową myśl, a mała litera daje znać, że to ciąg dalszy. Na przykład w liście do dyrektora piszemy: 'Szanowny Panie Dyrektorze,' i potem tekst zaczynamy od małej litery, np. 'zwracam się z prośbą o...'. Taka zasada jest powszechnie stosowana w polskiej korespondencji, dlatego warto się do tego stosować, by wyglądać profesjonalnie.
Zaczynanie treści pisma od wielkiej litery po zwrocie grzecznościowym i nieprzechodzenie do nowego wiersza to częste błędy, które wynikają z braku znajomości zasad pisania. Choć w niektórych przypadkach można używać wielkiej litery, to w sytuacji, gdy nad tekstem jest zwrot zakończony przecinkiem, po prostu nie powinno się tego robić. Może to sprawiać wrażenie, że zaczynamy nowe zdanie, co wprowadza zamieszanie. Nie przechodzenie do nowego wiersza po zwrocie grzecznościowym jest w ogóle niewłaściwe i niezgodne z regułami, co wpływa na czytelność. Jak pozostawiamy małą literę w tej samej linii, to może wyglądać na niechlujne, a tego nie chcemy. Takie błędy mogą też wynikać z braku wyczucia formalności, co jest ważne w komunikacji pisemnej. Dlatego warto wiedzieć, że przestrzeganie zasad to klucz do lepszej komunikacji.